KOBBERSTIK, RADERINGER»» vedrørende PO R TR Æ TTER, KATALOG. City Auktions-Lokaler, Kr. Bernikowgade 2, LITOGRAFIER, AKVARELLER

MALERIAUKTION GAMMEL MØNT 2 &. 4, (COLOSSEUM) MANDAG DEN 755 OKTOBER KL. 12.

PAUL FISCHER. Auktion: Mandag den 26. Januar 1914, Fm. Kl. 11 Charlottenborg.

H ans P eter K ofoed MALERI-SALEN Fortegnelse over H. P. Kofoeds efterladte

KATALOG OVER MALERIER

KATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR,

V tirj /4jy. AGNE5 o g HARALD SLOTT-MØLLER.

JENS LUND UDSTILLING OG AUKTION

MflbERlBR. City Auktions^Lokalef Kristen Bernikowgade 2 Telf CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN. 4ff$5~

Nr. 19. Maria og Elisabeth.

c w. / / Emil Wennerwaid. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. 111,. Østergade Nr 15, 1. Sal.

MALERIER og TEGNINGER

Charlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER EFTERSYN: SØNDAG DEN 31. AUGUST KL MANDAG DEN 1. SEPTBR. KL. 10-G TIRSDAC DEN 2. SEPTBR. KL. 12 OG FØLG.

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

MALERIAUKTIONEN I KATALOG KUNSTSALONEN FREDERIKSBERGGADE 36, 1. SAL OVER TORSDAG DEN 3. OKTOBER 1918, KL. 121/, TELEFON

MALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f G. E. NØHRHANN KATALOG

MALERIER og TEGNINGER AF

Gammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Golosseum). TIRSDAG DEN 17. NOVEMBER 1914 KL 12 (COLOSSEUM)

HiiH YILH. TH. FISCHER, jyialerier og Studier, Katalog. Tirsdag den 23, Oktober 1894, Form. Kl. 11. Concerfpalaief, predgade 28. Dyrmaler.

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM) TIRSDAG DEN 14 OKTOBER 1913 KL. 1% OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/*

CA T A L O G MALERISAMLING, afd. Boghandler TH. R E IT Z E L S Bo. Torsdag den lile April 1907, l i M a i Kl. 1 2 'k. 1$oo

DANSKE TOPOGRAFISKE OG HISTORISKE BILLEDER

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

P r o f. Otto B a c h e,

Auktion. Malerisamling. Auktionslokalet i City, (ikke GI. M ø n t 2) M andag den 30. Novbr Kl. 1. S. P. Sørensen. Kristen Bernikowgade 2,

HENNY KØSTER PANDURO

MALERIER. City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM)

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag

KOBBERSTIK, RADERINGER m m. vedrørende KATALOG LITOGRAFIER, AKVARELLER, KØBENHAVNS TOPOGRAFI OG HISTORIE

J. T. Hansen (M alerier og A quareller.)

KATALOG OVER EN PRIVAT MALERISAMLING DER BORTSÆLGES VED AUKTION DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING MANDAG D. 15. MARTS 1909 KL. 11*/* FORM.

til P. K ornbeek s MALERIAUCTION Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra Kl

Katalog. Samling af danske historiske Kobberstik. Kammerjunker Munthe-Morgenstiernes

KUNST-flUKTlON. City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf CITY AUKTIONS-LOKALER. TIRSDAG DEN 29. NOVEMBER.KL.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm.

CATALOG over CIL1US ANDERSEN, Hozy. Mandag den 28. Januar 1895, Form. Kl. 11, Malerier og Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.

Prof. O tto BacL tf ^ /i"

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl Marinemaler

Fredag den 5. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm,

KUNST-AUKTION. ) TELF. CENTRAL 8490 ) Træffes sikrest, ogsaa for Telefonsamtaler, } før Kl. 10 og efter Kl I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34

MALERIER TILHØRENDE DØDSBOET EFTER

MALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 (COLOSSEUM)

(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum)

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12

HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL li1/*. CHARLOTTENBORG.

CATALOG. (Malerier af Ole Pedersen, A. C. Riis Carstensen og Rud. Bissen).

MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER. Fotografisamlingen M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL

EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion

MALERIER. City A u k tio n s lo k a le r GI. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM)

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. I Nøhrmanns Auktioner TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 (COLOSSEUM)

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm.

1Tit C 18 MARIE SANDHOLT. AUKTION MANDAG DEN 13. NOVEMBER 1911, FM. KL. II1/: CHARLOTTENBORG.

CARL LOCHER. PROFESSOR (SIDSTE AFDELING A F EFTERLADTE M ALERIER OG TEGNIN G ER.)

KATALOG MALERIER, TORSDAG D. 20. FEBR, J9J9 KL. U I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 É?*

A. RIIS CÅRSTENSEN, Mandag d. 28. Januar 1901, Form. Kl. 11'k. Charlottenborg. over 66 Billeder af Marinemaler

. SQe. IS3 HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL ll /a. CHARLOTTENBORC. »axonaia sigirøcmwisnrim

Danmarks Kunstbibliotek The Danish National Art Library

Fredagen den 19. November 1920 Kl. 1

Gammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAGEN DEN 8. SEPTBR.

OPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL.

MALERIAUCTION. P. K ornbeek s. i KunstudsUllingsbygningen ved Charlotlenborg. til. Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11.

Gammel Mønt 2&4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner j TIRSDAG DEN 15. FEBRUAR 1916 KL 1 3. (Colosseum)

MALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 1915 KL. J. (OolossevL32D.) EFTERSYN: Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum)

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4 CITY AUKTIONS-LOKALER TIRSDAG DEN 13. JANUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/. (COLOSSEUM)

MALERIER, CARL RASMUSSEN, CATALOS. Mandag den 12. Febrnar 1894, Form, Kl. 11, Charlottenborgs Kunstndstillingsbygning. over

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr Kl.

KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910

HANS FISCHER. CATA LOG

Otto P. Balle. Malerier og Studier. a f afdøde L andskabsm aler. (Sidste A fdeling.)

Malerier. Unge Kunstneres Paaske-Auktion. Tirsdag den 18. April. Gammel Torv (Hein & Møller Holst s Hus.) Kl

Gammel Mønt 2 &4 MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER TIRSDAG DEN 10. FEBRUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/* (COLOSSEUM)

MALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f KRISTEN BERNIKOHf 8ÅDE 2 t e l f HJ> AF C1TYGADE KATALOG OVER CITYS AUKTIONS-LOKALER

FRANSK KUNST. = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere. Onsdag d. 13. Septbr Kl. 12. Gammel Mønt 2 $ 4 (CoSosseum)

KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING CATÅLOG. over. 2den og sidste Afdeling. Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler

MALERI AUKTION KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE NOVEMBER 1915 JL

KATALOG over en større Privatsamling KOBBERSTIK, LITOGRAFIER, AKVARELLER RADERINGER»» vedrørende KØBENHAVNS TOPOGRAFI OG HISTORIE samt PO R TR Æ TTER, som bortsælges ved Auktion i City Auktions-Lokaler, Kr. Bernikowgade 2, Torsdag den 10. April Kl. 117a og følgende Dage. Samlingen er udstillet sammesteds den 8. og g. April og kan beses fra Kl. 11 6. Kommissioner modtages af: C Jensen, Kunstantik variat, Nørregade 38 Kunsthandler Winkel & Magnussen (Mohr & Hvenegaard), Højbroplads 7, Skandinavisk Antikvariat, Bredgade 35.

Konditioner. 1. Alt sælges under Forbehold af nærmere Approbation i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning og henligger samme for Køberens Regning og Risiko i enhver Henseende. 2. Udlevering af det Købte foregaar selve Auktionsdagen Kl. 3 6 fra City Auktionslokaler, Kristen Bernikowgade 2, Stuen. Dersom det Købte ikke afhentes tii rette Tid, kan det uden videre Varsel paany bortsælges for første Købers Regning enten und^rhaanden eller ved Auktion, og er første Køber da pligtig skadesløst at erstatte det deraf Ilydende lab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ljendomsi euen over det Solgte overgaar først til Koberen vea ivøoesummens fulde bilæggelse. Den, der Dyder for en Anden, forpligter sig derved som belvskyldnerkau tionist al skadesløs Betaling. 3. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 % af samme i Aukaonsomkostninger, erlægges til Under tegn tue enten ved Hammerslaget eller paa Anfordring, dog kan mig personlig bekendte vedertiæftige Købere forvente 4 Ugers rentein Kredit. Sikkerhed kan ittordres de Bydende saavel under som efter Auktionen til hvilkenbomhelst lid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det bkyldige Beløb straks forfalden tii Betaling. 4. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvad enten de blive sagbugte eiier iskc a; iilsvare i kcmc U % p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Bcialing sker,»ann ane Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Københavns Forligskommission og jurisdiktion efter Varsel som tii indenbyes Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning etter Lov af 29. Marts 1873 1» lua, hvorhos de betale skadesløse Omkostninger, derunder Sagførei og Inkassationssalær samt eventuelt Befordrings udgifter, uden Hensyn til Forordningen af 6. August 1824. Tillægskonditioner forbeholdes. København, den 7. April iyl3. G. E Nøhrmann. City Auktions-Lokaler. Kristen Bernikowgade 2, Stuen. Kobberstik i Rammer m. m. Kjøbenhavns War-Tegn (Thurah) ; Kobberstik. 1746. Coppenhagen. Hafnia Metropolis etc. c. 1615. Kjøbenhavn seet fra Søsiden, c. 1820. S. II. Petersen Kiøbenhavn, set fra Frederiksberg Slot. S. II. Petersen Kiøbenhavn. S. H. Petersen Kiøbenhavn, set fra Frederiksberg Slot. S. H. Petersen København, seet fra den øverste Etage i Frederiksberg Slot. 1843. S. H. Petersen Udsigt over København, taget fra Snap op Huset. Fritz & Crantz. Kjøbenhavn c. 1855. Grove del. Litografi. Kjøbenhavns Bombardement 27. Maj 1660. Staden Wismars Beleiring og Overgivelse til Kong Christian V. C. A. Lorentzen pinx. Haas Prospect af Christiansborg Slots Brand d. 26. Feb. 1794. Lahde Illumineret. GI. Rm. Hædersminde over de Faldne 2. April 1801. GI. Vor Frue Taarns Brand. Lahde Illumineret. Eckersberg pinx. Den engelske Nations Skiensel udøvet paa Nyholm d. 17. Octb. 1807. Haas Satire over 1807. Lahde Frederik VI. etc. paa Lit de parade.

5 5 4 18. Frederik den VI.s Sarcophag paa Castrum Doloris. 19. Kronprins Frederik og Kronprinsesse Marianes Landing og Indtog i København den 22. Juni 1841. Lehmann del. 20. Thorvialdsens Hjemkomst. F. Westphal pinx. 21. Fodposten. Lahde 22. En Kiøbenhavnsk Vægter. Coll. Stik. GI. 23. Klædedragter i København. Lahde ill. 11 forskellige (sep.). 24. 13 forskellige danske Regimentsunifoirmer fra Christian VII.s Tid. Anon ill. 25. Fastelavnsridning paa Amager. Lorentzen del. 26. Kiøbenhavnsposten. Schleisner pinx. Lehmann lith. 27. Morgen i Adressekontorets Gaard 1881. Lithografi efter Erik Henningsen. 28. Amagertorv c. 1750. Fotogravure. 29. Partie af Amagertorv c. 1855. Litografi. 30. Amalieinborg. Kolonaden. J. Holm GI. Mahogniramme. 31. Kongens Palais. 1832. S. H. Petersen 32. Prospect af Kongens Nye Torv. J. Brunn fecit. 33. Kongens nye Torv c. 1750. Fotogravure. 34. Kongens nye Torv 1832. S. H. Petersen 35. Skuespilhuset 1832. S. H. Petersen 36. Nye Torv c. 1750. Fotogravure. 37. Regensen. GI. Litografi. 38. Rosenborg. J. Liolm GI. Mahogniramme. 39. Rosenborg Slot 1832. S. LI. Petersen 40. Rosenborg Slot fra LIaven. Heinrich Hansen. Radering. 41. Runde Taarn. J. Holm GI. Mah. 42. Runde Taarns Indre. J. Holm GI. Mah. 43. Udsigt til Runde Taarn. 44. Universitetet. Litografi. 45. Universitetet c. 1860. A. Nay del. et lith. 46. Børsen c. 1830. H. G. F. Holm del. ]. Holm 47- De seks Søstre. Fotografi. 4 8. Christiansborg Slot. Kobberstik. 49. Christiansborg Slot T832. S. H. Petersen 50. Christiansborg Slot c. 1855. Lithografi. 51. Thorvaldsens Museum c. 1855. Lithografi. 52. Badehusene ved Langebro T832. S. H. Petersen 52a. Kirsebær Gangen ved Vester Port. E. Meyer pinx. & ill. 53. Parti ved Kjøbenhavns Vandværk c. 1860. Lithografi. 54. Nørre Port. 1832. S. H. Petersen 55. Piart i af Stadsgraven ved Nørreport c. 1850. J. Boesen p. F. Larsen lith. 56. Prospekt af den ny anlagte Vej uden for Stadens Nørreport c. 1750. Fotogravure efter F. I>. Bradt. 57. Østervold med Dronningens Mølle. Kleinsorg pinx. Fotogravure. 58. Det nye Halmtorv. Pennetegning af Axel Holm. 1893. 59. Esplanaden ved Øster Port. E. Meyer pinx. & ill. 60. Indgangen gennem Konge-Porten til Citadellet. Vass lith. 61. Toldbodvejen med Brokkens Bod. Nyboders Vagt. Akvareller af C. Zeuthen. Ca. 1850. 62. Kastels-Volden. S. H. Petersen 6 3. Østerbrogade. Akvarel. 64. Møllen paa 1Ijørnet af Jagtvejen og Tagen s vej. Pennetegning at' Rolsted. 65. Knippelsbro. 1832. S. H. Petersen 66. Langebro. Radering af Tom Petersen. 67. Fridrichs Kirke c. 1765. J. Haas

i 6 'ir. 68. Slukefter paa Christianshavn. 1 egning. 69. Frederiksberg K irk e; Aften. Originallithografi af Alb. Larsson. 70. Frederiksberg Slot. 1832. S. H. Petersen 71. Templet i Frederiksberg Have. S. H. Petersen ill. 72. P!a,rti fra Ørstedsvej. Tuschtegning. ^ 73. Hellerup c. 1800. Radering af Elias Meyer. Koloreret. 74. Bernstorf Slot. Originaltegning af Halkjær. 1873. 75. Prospect af Egnen ved Fredensborg taget fra Sørup. J. Juel pinx. F. Bradt 76. Graads-Eegen ved Gisselfeldt. S. H. Petersen fecit. 77. Herlufsholm. Akvarel af S. L. Lange. 78. Domkirken i Roskilde. Silkebroderi c. 1835. 79. Vallø Slot. Kobberstik. 80. Valløe. H. G. F. Holm del. J. Holm ill. -y 81. Et Parkanlæg. Farvelagt Tegning af E. Mever 1794. 82. Princess Ann of Denmark. W issing pinx. Smith Sortekunst. Portrætter. 83. Caroline Mathilde til Hæst;. Samtidigt Billede. 84. J. F. C lemens. C. W. Eckersberg pinx. J. F. C lemens 85. Christian the 4th with his eldest Son Frederick. H. Dunkartan Sortekunst. 86. Christianus quartus. Rombout van den H æ g e pinx. 87. Christianuis quartus. Simon de Pas GI. Ramme, 88. Christianus quartuis. Klein fecit. 89. Christianus den V. 90. Christianus VI. J. S. W ahl pinx. J. M. Preisler 91. Christianus V II. Høyer del. Clemens 92. Cad. Huel pinx. Clemens 93. C. W. Eckersberg. W. Marstrand pinx. E. C. W. Eckersberg 94. Fridericus VI. Juel pinx. Clemens GI. 95. Fridericus V. Pilo p :nx. Preisler 96. Frederik VI. S. F. Clemens 97. H ertug Friederich Leopold, Christian IX.s Fader. 98. Georgius, Princeps Dania. Weigel Sortekunst. (>9. Henricus Iljelmstjierne. J. Juel pinx. J. F. Clemens 100. Ludovicus Holberg. Rødt Tryk. GI. Ram m e. t o i. Jens Juel og hans Kone. Juel pinx. Sonne 102. Louisa Augusta. J. Juel pinx. Clemens GI. 103. Louisa Augusta. Clemens 104. Maria Regina Daniæ. Grøger pinx. Bøhm 105. Maria Sophia Frederika. Juel p. Clemens 1800. 106. J. G. Moltke, Greve til Bregentved. J. Juel pinx. Clemens 107. Dr. R yge og Schwartz. Akvarel af Constantin Hansen. 108. Henricus Carolus Comes Schimmelmann. C. Høyer pinx. Kleve 109. Hannibal Sehested. C. v. Manden pinx. Haelweigh 110. Niels Slange. Denner pinx. Fritzsch GI. 111. Hendrik StefTens. Lorentzen pinx. J. F. Cle mens

8 9 112. P. F. Suhm. J. Wiedewelt exe. Clemens se. 113. Alb. Thorwaldsen. C. W. Eckersberg pinx. Clemens 114. Alb. Thorwaldsen. C. W. Eckersberg pinx. 115. Thorwaldsen. Begas pinx. Amsier GI. 116. Thorwaldsen. C. Hornemann pinx. GI. Rm. 117. Alb. Thorwaldsen. Begas pinx. Legsand lith. 118. Alb. Thorvaldsen. Kriiger pinx. Suiederitz Sortekunst. 119. Otto Corner å Thott. Kraft pinx. J. M. Preisler GI. 120. A. S. Ørsted. C. W. Eckersberg pinx. L. Buchhonn 121. H. C. Ørsted. C. A. Jensen pinx. Krussing og Kaufmann. 122. His Royal Highness Prince Alfred. Gainsborough del. M. Bourlier 123. Carle Vanloo. S. C. Miger 124. Frederic Wilhelm II. J. F. Clemens 125. Skovinterieur med Badende. J. Juel pinx. Bradt og Clemens 126. Homere. Abildgaard pinx. Clemens GI. Kobberstik m. m. uden Rammer. 127. Copenhagen. GI. Træsnit. 128. Copenhagen. T. Dixon 129. Copenhagen. J. W ells sc:. 130. Hafnia. Anno 1764. J. Haas 131. Kjøbenhavn, set fra Valby Bakke. J. Gray 132. Kjøbenhavn, set fra Amager. J. Gray 133. Kjøbenhavn fra Frederiksberg. J. Holm se. 134. Kjøbenhavn, set fra Gamle Kalkbrænderi. II. G. F. Holm 135. Kiøhenhavn seet fra Frederiksberg Have c. 1810. S. H. Petersen Illumineret. 136. Panorama de Copenhague c. 1830. S. H. Petersen 137. Panorama de Copenhague c. 1830. S. H. Petersen 138. Kjøbenhavn fra Dosseringen vod Blegdamme-n c. 1830. R. N. Nielsen 139. Kjøbenhavn fra Dosseringen ved Blegdamme-n c. 1830. R. N. Nielsen Illumineret. 140. Koppenhagen. Kobberstik. 1616. 141. Kjøbenhavn seet fra Valby c. 1860. J. Thorsøe del. 142. Kjøbenhavn i Fugleperspektiv ved L. Both. Lithografi. C. 1860. 143. Kort over Kjøbenhavn 1861. Harald Jensen del. 144. Kjøbenhavn, set fra Valby Bakke. Farvelitografi. 145. Stormen paa Kjøbenhavn 1659. \\. Swidde 1689. 146. Branden i Kiøhenhavn d. 5. Jumy 1795 (fra Holmens Bro). G. L. Lahde fec. 147. Briggen Lougen under Captain Jessens Comando angribes ved St. Thomas af 2de Engelske Fregatter 3 Marty 1801. F. M. Dodt fecit. 148. Briggen Lougen afslaar 2de Engelske Fregatters Angreb ved St. Thomas den 3 Marty 1801. F. M. Dodt fecit. 149. Vor Frue Taarns Brand Natten mellem 4. og 5. Sept. 1807, seet fra Landemærket. C. W. Eckersberg p. G. L. Lahde 150. Den lykkelige Middeknaadighed. Eckersberg inv. Clemens se. Illumineret. 151. Det store Lod. Eckersberg inv. Clemens Illumineret. 152. Frederik VIL underskriver Grundloven. Lith. 153. Amalienborg Slot. J. J. Broum fec. H. Quist

10 11 154. Amalieborg c. 1830 (Kolonaden). H. G. F. Holm del. J. Holm 155. Amalieborg c. 1830 (Kolonaden). H. G. F. Holm del. J. Holm Illumineret. 156. Amalienborg Plads. Radering af E. Krause. 157. Amagertorv. J. J. Bruun fec. H. Ouist 158. Christian den Fjerdes Proviantgaard. Radering af H. W. Westergaard. 159. Ellen Marsvins Gaard ved GI. Strand. Akvarel. 160. Erichsens Palæ (Handelsbanken). Blyantstegning af Hugo V. Petersen. i6r. Frideirichs-Hospital. 1764. Anon 162. Frue Kirke seet fra Nørregade c. 1830. Hetsch del. Holm 163. Kirkens Indre seet fra Orgel Pladsen c. 1830. Hetsch del. Holm 164. Vor Frue Kirke, set fra Nørregade. Holm 165. Vor Frue Kirke. 1764. Anon 166. GI. Strand med Sandkisterne. W. Smith 167. Gammel Strands CanaL 1764. J. Haas 168. Gammel Torv. Freebairn 169. Garnisons Kirke. W. A. Muller 1762. 170. Graabrødretorv c. 1760. Anon 171. Graabrødretorv. J. J. Bruun fec. H. Ouist 172. Kalleboe Canal med det kongl. Palais. 1764. J. Haas 173. Kongens Nytorv i sin ældre Skikkelse. Anon 174. Kongens Nytorv. 1754. Anon 175. Kongens Nytorv. 1764. J. Haas 176. Kongens Nytorv. 1810. Radering af J. Holm. 177. Kongens Nytorv. 1850. P. Lund del. F. Larsen lith. 178. Marmorkirkens Ruiner c. 1850. P. Lund del. F. Larsen lith. 179. Grev Møltkes Palais. J. J. Bruun fec. II. Ouist [80. Nikolaj Taarn. E. Goodall 181. 182. 183. 184. 185. 186. 187. 188. 188a. 189. T90. 191. [92. 194. 193-195- 196. 107. 198. 199. 200. 20T. 202. 203. 204. 205. 206. Nicolai Kirke. 1764. J. Haas Nicolai Kirke. P. Lund del. F. Larsen Nytorv med Raadhuset. E. J. Roberts St. Petri Kirke. 1764- Anon St. Petri Ivrke c. 1850. P. Lund del. F. Larsen lith. Postgaarden paa Kjøbmagergade. 1765. J. Ly man,, Rosenborg Have 1627. Illumineret Kobberstik. Rosenborg Slot og Have. 174^- Anon s t. Premiere promenade dans le jardin de Rosenbourg. Fotogravure efter C. Schule. Rosenborg Slot og Have. 7 4 Anon Rosenborg Slot seet fra Volden. Radering af Heinrich Hansen. Parti fra Rosenborg Have. Kolor. Fotografi. Rundetaarn c. 1830. S. H. Petersen Rundet aar ns Indre. H. G. F. Holm del. J. Holm Regentsen og Runde Iaarn. 1840. Anon Theatrum comicum. 1764. Anon Universitetet. 1764. Anon W artaw-hospital. 17^4* Anon Børsein. J. C. Kernott Christiansborg Slot. J. J. Bruun fec. H. Ouist Christiansborg Slot 1755 I- H aas s0-1757* Christiansborg Slot under Opførelsen c. 1820. G. L. Lahde Christiansborg Slot under Opførelsen c. 1820. G. L. Lahde Illumineret. Christiansborg Slot. J. H. Thiele Christiansborg Slot, set fra Slotspladsen. K o loreret Kobberstik. Christiansborg Slot, set fra Marmorbroen. Koloreret Kobberstik. Christiansborg Slot, set fra Højbroplads. \\. R. Smith sc-

207. 208. 209. 210. 2 11. 212. 2 13. 214. 215. 216. 217. 2I<S. 2 Ff). 220. 221. 222. 223. 224. 2 25. 226. 227. 228. 229. 230. 231. 12 Vue perspective du Chåteau et du Jardin du Roi de Danemark. Ivolor. Kobberstik. Vue perspective des Cascades du Roi de Dane mark. Kolor. Kobberstik. Vue perspective des jets d ean dans le Jardin du Roi de Danemark. Kolor. Kobberstik. Prospectus superbi ædificii in hortis reg s Danorum. Kolor. Kobberstik. Regia danorum Christiansborg. Anno 1761. Anani Thorvaldsens Museum. Far velitografi. Ved Acciseboden c. 1850. Radering af V. Marstrand. Ryssenstensporten. 1879. Rader, af II. Tange. Filosof gangen. Radering af Tom Petersen. Filosofgangen. Fotogravure. Luciemøllen. Fotogravure. Store Kongens Mølle. Fotogravure. Østervold. Fotogravure. Dronningens Mølle. F. Larsen del. et lith. Dronningens Mølle. Fotogravure. Broen over Stadsgraven. X. Fristrup del. Fotogravure. Industriudstillingsbygningen. 1872. O. A. Mankeli p. Harald Jensen lith. Vesterbros Passage med Frihedsstøtten c. 1850. Pennetegrn i\nig. Frihedsstøtten c. 1850. Zeuthen del. F. I.arsen lith. Concert du Boulevard. Fotogravure. Esplenaden ved Citadellet. Castelsporten i Kiøbenhavn c. 1820. S. H. Petersen Det gamle Kalkbrænderi. Kleinsorg. Langelinie med Udsigt til Ha vinen. Radering af Max Den gamle Langebro. Radering af Axel Holm. Kunstnertryk. 13 232. Den gamle Knippelsbro. Radering af Max Kleinsortg. 233. Den gamle Vetrinærskole paa Christianshavn c. 1830. Efter J. Holm. 234. Kanalparti fra Baadsmandsstnæde. Raderimig af Axel Holm. Kulnist nert ryk. 235. Udsigt mod Frederiksberg c. 1840. J. F. Abel sc 236. Prospekt taget ved Indgangen til Frederiksberg Hauge. 1786. Fotogravure efter C. Schule. 237. Partie af Frederiksberg Hauge c. 1820. S. H. Petersen 238. Frederiksberg Slot c. 1820. S. H. Petersen 239. Kilden i Frederiksberg Have c. 1830. S. H. Petersen 240. Schweizerhuset i Frederiksberg Hauge c. 1820. S. H. Petersen lith. 241. Apiis-Templet. 1826. J. F. C. Walther ill. 242. Stensætningien i Frederiksberg Hauge c. t 8o o. Radering af Elias Meyer. 242a. Stensætningen i Frederiksberg Hauge c. 1800. Radering af Elias Meyer. Illumineret. 243. Søndermarken. Templet c. 1820. S. H. Petersen lith. 244. Det inorske H use. 1825. S. II. Petersen 245. Kilden. 1825. J. E. C. Walther ill. 246. Eremithytten. 1825. J. E. C. Walther ill. 247. Frederiksberg Slot og Have. Kol. Kobberstik. 248. Frederiksberg Slot imod Gaarden. C. L. Wiist 249. Slotskroen. 1906. Radering af Ad. Larsen. 250. Prices Morskabstheater c. 1850. Radering ar P. Lund. 251. Ladegaardsaaen. Radering af Tom Petersen. 252. Ladegaardsaaen. Fotogravure. 253. Jærnbanebroen ved Valby. 1849. Lithografi efter J. Holm. 254. Hellerup ved Strandvejen c. 1800. Raderiwg af Elias Meyer.

14 255. Hellerup ved Strandvejen c. 1800. Radering af Elias Meyer. Illumineret. 256. Ordrup Kratt c. 1800. Radering af Elias Meyer. 257. Ordrup Kratt c. 1800. Radering af Elias Meyer. Illumineret. 258. Ermelundshuset c. 1800. Radering af Elias Meyer. 259. Ermelundshuset c. 1800. Radering af Elias Meyer. Illumineret. 260. C har lottenlund c. 1820. S. H. Petersen 261. Charlottenlund. 1824. J. F. Fritz del. et lith. 262. Fart umen ved Dyrehaugen c. 1800. Radering af Elias Meyer. 263. Fortuinen ved Dyrehaugen c. 1800. Radering af Elias Meyer. Illumineret. 264. Eremitagen i Dyrehaugen c. 1800. Radering af Elias Meyer. 265. Eremitagen i Dyrehaugen'c. 1800. Radering af Elias Meyer. Illumineret. 266. Emilie Kilde c. 1820. S. H. Petersen 267. Gientofte. Udsigt mod fra Jægersborg Allé c. 1840. J. F. Abel 268. Frederiksdal Mølle c. 1830. S. II. Petersen 269. Frederiksdal Mølle c. 1830. S. H. Petersen Illumineret. 270. Frederiksdal c. 1820. S. H. Petersen 271. Frederiksdal. 1825. J. F. Fritz del. et lith. 272. Frederiksborg Slot c. 1840. S. II. Petersen 273. Fredensborg c. 1830. S. H. Petersen 274. Fredensborg c. 1830. S. H. Petersen ill. 275. Skipperhuset ved Fredensborg c. 1820. S. H. Petersen 276. Forblommet Antigue i Fredensborg Hauge. Juel p. F. Bradt 277. Helsingør og Kronborg. S. H. Petersen 278. Roskilde Domkirkes Prospekt. Ch. Giessing del. G. C. Schule 15-279. Graads-Egen ved Gisselfeldt. 1823. S. H. Petersen 280. Et Landskab. Brandt p. F. Bradt Portrætter.. 281. Carolina Amalia. G røger pinx. Clemens 282. Christianuis Fridericus. Hornemann pinx. Clemens 283. J. F. Clemens. Eckersberg p'.nx. Clemens 284. Christian IV. C. de Mander p, O. II. de Lode 1755* 285. Christian IV. K. V. Mander Alb. Haelweg 286. Christian V. J. M. Preisler 287. Christian VI. J. M. Preisler 288. Christian VII. som Barn. C. G. Pilo p. J. M. Berningeroth 1755. 289. Christian VII. Høyer del. Clemens 290. Christian VII. C. G. Pilo p. J. M. Preisler 291. de Coninck, Johanne Sophie. Hornemann p. Clemens & Senn 292. Damkiær, C. A. Juel p. 1783. Clemens 293. Lehnsgrevinde Danners Mi'nideblad. Lithografi. 294. Erichsen, Jon. O. Olavsen inv. Seehusen 295. Frederik III. C. de Mander p. O. H. de Lode 1756. 296. Frederik III. til Hest. C. Møinichen del. Andr. Reinhard 297. Frederik IV. J. M. Preisler 298. Frederik V. J. M. Preisler 299. Frederik V. til Hest. j. E. Ridinger del. et 300. Frederik VI. Juel del. Clemens 301. Juel, Jens. Clemens del et 1801.

16 302. A. G. Moltke. Cerner in Bregntwed. J. Wiedewelt exe. Boizot 303. Moltke, Joach. Gottsche. Juel p. 1796- Clemens 1816. 304. Muller, F. A. J. Wiedewelt fec. Clemens 305. Riisbrigh, Børge. Juel p. Clemens 1798. 306. Rosenkilde, C. N., som Trop. C. Bruun ill. 307. Skeel, Birgitta. J. Houbraken 308. Sophie Frederike. Høyer del. Clemens 309. Steffens, Hendrik. Lorentzen p. Clemens 310. Ørsted, A. S. C. W. Eckersberg p. L. Buchhorn Trykt hos Henrik Erbs, Kabenhavn.