moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra... 1-70 nutidskunst... 71-149



Relaterede dokumenter
moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

moderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst

moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n

modern design auktion 761 kl. 19 udvalgt kunst kl. 13 nutidskunst cobra kl. 17 samtidskunst nordatlantisk

moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n

modern design auktion 769 kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst kl. 18 udvalgt kunst kl. 13 klassisk modernisme grafik

moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

AUKTIONSKATALOG Kavalergaarden - Bernstorff Slot 15. april 2018 Gennemsyn kl.13:00 til 15:00. Auktion kl. 15:00 Lions Club Hellerup

moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst

moderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst

Stueetagen, Kælderen, Udendørs.

RESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR

Resultater for Feltskydningen på Fyns Hoved Lørdag den 24. august 2019 DAME SKYTTER

moderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst

modern design auktion 769 kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst kl. 18 udvalgt kunst kl. 13 klassisk modernisme grafik

modern design auktion 761 kl. 19 udvalgt kunst kl. 13 nutidskunst cobra kl. 17 samtidskunst nordatlantisk

FLSmidths Kunstforening - Hovedgevinster 2015

Danmarks Jægerforbund Resultat individuelle Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by. Total

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014

Resultat sæson

RESULTATLISTE Møn Åben Cal

3 km damer. Vallø Lystrup Magleby skov 3 km. piger. Bøge skov

Danmarks Jægerforbund Resultat hold

Danmarks Jægerforbund Resultat individuelle Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by Total

Velkommen til moderne juni-auktion hos Bruun Rasmussen

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011

Old Boy Træf Skud Flemming Thøger Pedersen

Danmarks Jægerforbund Resultat individuelle Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by Total

C 3 C Tonny Hessel Albert Mylius Nielsen

RESULTAT FRA JAGTFELTSKYDNING I NORDSKOV PÅ FYNSHOVED LØRDAG DEN 2. SEPTEMBER 2017

Resultat Individuelle

RESULTATLISTE Brande 50m Stævne

Klubmesterskab i cykling Brande Motion. Hvis der er fejl og mangler modtager jeg gerne henvendelser/jan Svendsen

vinterturnering cal 22,

RESULTATER: HANSTHOLM LØBET

Resultat Individuelle

Danmarksturnering. 10 meter riffel

Junior hold 1 udskrevet for: Junior hold

Unionsmesterskaber og 15 meter riffel Senior og Oldboys/girls

Landsmesterskab A-rækken

7 Tonny Hessel Albert Mylius Nielsen

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

John Christensen Jæger Kl. 08: Michael Linde Hey Jæger Kl. 08: Benny Trab Larsen Jæger Kl. 10: Jesper Maibom Jæger Kl.


Søren Christensen Skov (f. 14 jun 1884) g. Marie Christensen (f. 23 Jan 19xx)

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE

Kunstakademiets Bibliotek

DM Krocket Par. Møldrup den 10 september

(efter 2004: pladsgivende placeringer)

7 Tonny Hessel Albert Mylius Nielsen

HOLD NAVN POINT SKYDETID

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior

,76 Ralph Køster,, Helsingør Firma Idræt ,93 Jan Dahl,, FKBU ,67 Erik Pedersen,, FKS-Odense

moderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst

Danmarks Jægerforbund Resultat hold

Viborg Amtskreds-/By-stævne Bowling Individuelle rækker

moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

Classic Bodybuilding Herre cm

VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.

Folkehold på Saxtrupgård i Henry Houbak s ejertid

Klubmesterskab i cykling Brande Motion. Hvis der er fejl og mangler modtager jeg gerne henvendelser/jan Svendsen

FORMDUER. Romer. Montauban. Sottobanca

Galerie Seidenfaden. Auktion 30. januar. Auktionshuset.com

Bang & Olufsen. Keramik. AJ Royal. Mere keramik

DGI Sydvest Hold Finale

EN SAMLING MALERIER KATALOG EINAR JACOBSENS KUNSTHANDEL ODENSE EFTERSYN: ONSDAG TORSDAG FO RM PAA INDUSTRIPALÆET OVER IALT 147 STK.

RESULTATLISTE Kongsted Å^ben 15M riffelstaevne

Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

Klubbens Snit ,973 34,5-74, ,473

44 Kim & Jens Sørensen DK M :16:18:25 45 Team Kathøj DK M :16:18:61 46 Team

Resultater fra vintercuppens 6 afdeling i Silkeborg den

RESULTATLISTE Møn Åben Luft GV & Pistol

Turnering : Hold 2hk 2008/9. Hovedkreds: 2. Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT. Resultat.: 2HK_HOLD.TXT. ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO. Klub: Skovbo Skakklub

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL


FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL

DM:Par. Grenå, den M1 Pulje 1 Bane 1-2


kl Hans Jørgen Beck Michael Sevel Jan Olsen Claus Meulengrath og kl Do Do Do Do

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior

Formænd og medlemmer af sognerådene fra

Landsmesterskab A-rækken

Resultater mesterskabsskydningen. Resultater hovedskydningen

Vareliste for Galleri Seidenfaden 1 Jes Bigum ( ): "I forhold til NEDE INDENI" DKK 2 Buster Bruun: Landskab DKK 3 Preben Franck

Resultater for Feltskydningen på Fyns Hoved Søndag den 25. august 2019 DAME SKYTTER VETERAN SKYTTER

DENMARK COD. DOUBLE MALE SQUAD TIMETA BLE TRIO SQUAD TIMETA BLE DOUBLE AGE DOU BLE SPILLEDAG OG TIDSPUNKT I KLART SPROG SQUAD NUMBER S TRIO

Ark1. * Død 5/ ; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/ /7 1936) Side 3


Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior

Augustenborg Open August Bedste Herre - Firma sport / D.K.e.F. Niels Skipper Fidelitas D.Ke.F

Danmarksturnering. 10 meter riffel

Danskemesterskaber og 15 m Senior og Oldboys

Kommunemesterskaber Herning JKF 2011

Transkript:

moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra......................... 1-70 nutidskunst.................. 71-149 onsdag 5. oktober kl. 13 grafik..................... 150-212 klassisk modernisme........... 213-299 kl. 17 tema: det moderne gennembrud... 300-384 klassisk modernisme........... 385-413 torsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst................. 414-666 D E S I G N torsdag 6. oktober kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 7. oktober kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på www.bruun-rasmussen.dk se omregningstabel på side: 346 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 335 købskonditioner findes bagest i kataloget

m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 4. oktober til fredag den 7. oktober 2005 E F T E R S Y N torsdag 29. september kl. 10-17 fredag 30. september kl. 10-17 lørdag 1. oktober kl. 11-16 søndag 2. oktober kl. 11-16 mandag 3. oktober kl. 10-17 B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel +45 3343 6911 Fax +45 3343 6966 bredgade@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk

modern auction 749 D AY S O F S A L E A R T tuesday 4th october 5 pm cobra....................... 1-70 contemporary art............. 71-149 wednesday 5th october 1 pm prints.................... 150-212 classic modern art........... 213-299 5 pm theme: the modern turning point 300-384 classic modern art........... 385-413 thursday 6th october 1 pm contemporary art............ 414-666 D E S I G N thursday 6th october 5 pm selected furniture and design friday 7th october 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at www.bruun-rasmussen.dk see exchange table page: 346 reproduced on the cover of this catalogue: lot 335 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 4th october to friday the 7th october 2005 P R E V I E W thursday 29th september 10 am - 5 pm friday 30th september 10 am - 5 pm saturday 1st october 11 am - 4 pm sunday 2nd october 11 am - 4 pm monday 3rd october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel +45 3343 6911 Fax +45 3343 6966 bredgade@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk

Peter Christmas-Møller 3343 6951 pcm@bruun-rasmussen.dk Niels Raben 3343 6957 n.raben@bruun-rasmussen.dk Anneline Schjødt Pedersen 3343 6954 a.s.pedersen@bruun-rasmussen.dk moderne kunst og design Ole Ravn 3343 6950 o.ravn@bruun-rasmussen.dk moderne kunst og design Lise Miller Bertram 3343 6955 l.miller@bruun-rasmussen.dk moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius 3343 6954 a.s.scavenius@bruun-rasmussen.dk moderne kunst og design

grafik ONSDAG DEN 5. OKTOBER KL. 13 katalog nr. 150-212

GRAFIK 150 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Sulla Strada II". Sign. Jorn 70, 44/75. Litografi i farver. Lysmål 51,5 x 67. Litteratur: Van de Loo nr. 357. Afbildet 8.000 150 151 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Survol du plaisir" ( Fra Etudes et Surprises"). Sign. Jorn 72, 29/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 44 x 55. Litteratur: Van de Loo nr. 416. Afbildet 6.000 152 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Les anges noirs". Sign. Appel, 7/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. U.r. Afbildet 6.000-8.000 151 152 153 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Kolumbus Regentag in Indien", 1971/1972. Opus 687 A. (Fra Regentag). Sign. Hundertwasser, 44/300 (436/3000). Serigrafi i farver. Bladstørrelse 50 x 67. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 49. Afbildet 20.000 112 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

153 154 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Die fünfte Augenwaage", 1971/1972. Opus 368 A. (Fra Regentag). Sign. Hundertwasser, 45/300 (441/3000). Serigrafi i farver. Bladstørrelse 50 x 67. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 44. Afbildet 20.000 154 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 113

GRAFIK 155 155 155 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Carta Canta". Suite på 10 raderinger i farver. Alle blade sign. Alechinsky, C/N. Exemplaire C imprimé pour Jean Tardieu. Trykt og udgivet af Lydia et Robert Dutrou, Éditeurs Paris 1987. I original kassette. Afbildet 20.000-25.000 156 "COBRA-BIBLIOTEKET" "Cobra-biblioteket". 15 kunstnermonografier hvoraf enkelte med litografisk trykte forsider. Trykt 1950 hos I. Chr. Sørensen. Litteratur: Van de Loo nr. 103 og 104. 4.500 157 157 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "La Vendangeuse", 1964. Sign. Miro, 24/75. Litografi i farver. Trykt hos Maeght. Bladstørrelse 90 x 61. Litteratur: Maeght nr. 330. Afbildet 15.000-20.000 158 158 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Ma de Proverbis", 1970. Sign. Miro, 20/75. Litografi i farver. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Lysmål 55 x 75. Litteratur: Maeght nr. 678. Afbildet 12.000-15.000 114 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

159 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Straße der Überlebenden", 1971/1972. Opus 553 A. (Fra "Regentag"). Sign. Hundertwasser, 12. Febr 1972 im Grüntal, 26/300 (252/3000). Serigrafi i farver. Lysmål 65 x 47. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 45. Afbildet 15.000-20.000 160 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 "Concert Hall Set II", 1977. Sign. Sam Francis, 14/75. Litografi i farver. Udgivet af Louisiana. Bladstørrelse 76,5 x 56. Litteratur: Connie W. Lembark, L 224, SF-231. Afbildet 12.000-15.000 161 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Nature morte au livre", 1953. Sign. Picasso, 31/50. Litografi. Bladstørrelse 56 x 37,5. Litteratur: Georges Bloch nr. 732. Afbildet 15.000-20.000 159 160 161 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 115

GRAFIK 162 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Le future du passé". Sign. Jorn 71, 62/75. Træsnit i farver. Udgivet af Atelier Clot. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Lysmål 67 x 51. Litteratur: Van de Loo nr. 402. Afbildet 20.000-25.000 162 163 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d. 2001 "Matinailles", 1956. Sign. Estève, 15/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 56,2. Litteratur: Moestrup nr. 23. Afbildet 8.000 163 164 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Carnet de la Californie", 1959. Sign. Picasso. Litografi. Bladstørrelse 46 x 32. Litteratur: Georges Bloch nr. 900. Afbildet 20.000-25.000 116 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

165 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Le ciel bleu", 1964. Sign. Marc Chagall, 20/90. Litografi i farver. Lysmål 71 x 52. Litteratur: Mourlot nr. 409. Afbildet 60.000-80.000 166 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 Composition fra "Les Ateliers de Chagall" (Robert Marteau), 1976. Sign. Marc Chagall, 216/250. Litografi i farver. Trykt hos Mourlot, Paris. Lysmål 42 x 30,5. Litteratur: Sorlier nr. 899. Litteratur: Cramer nr. 101. Afbildet 10.000-12.000 165 164 166 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 117

GRAFIK 167 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Ursule hisse les cornes de la biche", 1975. Sign. Miró, 22/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 87. Litteratur: Cramer nr. 1082. Afbildet 15.000-20.000 167 168 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Komposition, 1972. Sign. Miro, 51/150. Litografi i farver. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Bladstørrelse 77 x 54. Litteratur: Maeght nr. 870. Afbildet 15.000-18.000 169 CD MIGUEL BARCELO f. Sélanitx 1957 Komposition. Au revoir, M. Sign. Barcelo, 35/50. Litografi. Bladstørrelse 61 x 90. Afbildet 10.000-12.000 168 170 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Série I, rouge sur bleu", 1961. Sign. Miro, 27/30. Litografi i farver. Udgivet af og trykt hos Maeght. Lysmål 65 x 98. Litteratur: Maeght nr. 216. Afbildet 20.000 169 170 118 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

171 172 171 CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition noire, jaune, bleue et rouge", 1966. Sign. Serge Poliakoff, 34/75. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 57 x 76. Litteratur: Rivière nr. XXX. Litteratur: Schneider nr. XXX. Afbildet 25.000 172 CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition bleue, verte et rouge", 1968. Sign. Serge Poliakoff, 25/75. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 57 x 76. Litteratur: Rivière nr. XXXIV. Litteratur: Schneider nr. XXXIV. Afbildet 20.000-25.000 173 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Nouvelles IG". Sign. Alechinsky 1979, 32/35. Akvatinte med farveradering trykt på rispapir. Bladstørrelse 168 x 89,5. Afbildet 30.000 173 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 119

GRAFIK 174 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Vallauris 1956 Toros. Sign. Picasso. Linoleumstryk i farver. Trykt hos Arnéra, Vallauris. Bladstørrelse 81 x 64,5. Litteratur: Bloch nr. 1270. Litteratur: Czwiklitzer nr. 18. Afbildet 15.000-20.000 174 175 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Têtes et Pierre". Dimanche 26.11.50. Sign. Picasso, 42/50. Litografi. Bladstørrelse 50 x 63. Litteratur: Bloch nr. 682. Litteratur: Mourlot nr. 194. Afbildet 40.000 175 177 120 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

176 176 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "The angel of Judgment", 1974. Sign. Marc Chagall, 59/200. Litografi i farver. Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 69,2 x 54,5. Litteratur: Sorlier nr. CS 45. Afbildet 60.000-80.000 177 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "The orchard" (Hommage à Tériade), 1973. Sign. Marc Chagall. Litografisk plakat i farver. Udført til udstillingen "Hommage à Tériade" på Grand Palais, Paris. Trykt hos Mourlot. Lysmål 74,5 x 45,5. Litteratur: Sorlier nr. CS 44. Litteratur: Sorlier: "Chagall's posters: catalogue raisonné", gengivet s. 135. Afbildet 5.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 121

GRAFIK 178 179 180 181 122 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

178 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Le future du passé". Sign. Jorn 71, 48/75. Træsnit i farver. Udgivet af Atelier Clot. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Bladstørrelse 76 x 56. Litteratur: Van de Loo nr. 402. Afbildet 20.000-25.000 179 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn 70, 64/70, med dedikation. Litografi i farver. Bladstørrelse 81,5 x 60. Litteratur: Van de Loo nr. 362. Afbildet 10.000 180 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Caput mortuum", 1953. Usigneret. Farvelitografi i to dele. Lysmål 120 x 90. Litteratur: Van de Loo nr. 127. Afbildet 12.000-15.000 182 CD ASGER JORN 182 f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Silkeborg Suite". Alle sign. Jorn 53-70, 52/100. Original mappe med syv litografier i farver. Bladstørrelse 56 x 66. Litteratur: Van de Loo nr. 110-116. Afbildet 50.000-60.000 181 CD "POUR JORN" Kassette med 14 farvelitografier af Alechinsky, Appel, Baj, Constant, Corneille, Dotremont, Lam, Matta, Michaux, Saura, Ting, van Velde, Wemaëre og Wyckaert, 1976. Alle signeret, 35/100. Udgivet af The Asger Jorn Foundation, 1976. Bladstørrelse 75 x 54. Afbildet 20.000 182 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 123

GRAFIK 183 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Jubilation larmoyennageuse". Sign. Jorn 69, 268/300. Litografi i farver. Trykt af Clot Bramsen et Georges. Lysmål 58 x 41. Litteratur: Van de Loo nr. 338. Afbildet 4.000 184 CD PIERRE SOULAGES f. Rodez 1919 Komposition, 1957. Sign. Soulages, 11/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50,5. Litteratur: Rivière nr. 7a. Afbildet 10.000 183 185 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Figurkomposition. Sign. Appel 76, 6/75. Carborundumradering i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Afbildet 8.000 184 185 124 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

186 187 186 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d. 2001 "L'envol". Sign. Estève 58, Epreuve d'artiste, H.C. Med dedikation. Litografi i farver. Bladstørrelse 71 x 53. Litteratur: Moestrup nr. 28. Afbildet 10.000-12.000 187 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d. 2001 "Lajoupée", 1973. Sign. Estève, 91/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 80 x 55,5. Litteratur: Moestrup nr. 67. Afbildet 15.000 188 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition. Sign. Appel 70, e.a. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 105. U.r. Afbildet 6.000 188 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 125

GRAFIK 189 189 ROY LICHTENSTEIN f. New York 1923, d. sst. 1997 "Red Apple and Yellow Apple". Sign. Roy Lichtenstein 83, 49/60. Træsnit i farver. Trykt på håndlavet Iwano Kizuki Hosho papir. Bladstørrelse 70,8 x 95. Litteratur: Mary Lee Corlett: "The prints of Roy Lichtenstein: A catalogue raisonné 1948-1997, nr. 197. Afbildet 35.000 190 190 RICHARD ESTES f. Kewanee, Illinois 1932 "Foyer". Sign. Richard Estes, 62/75. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 50 x 70. Afbildet 6.000-8.000 126 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

191 191 191 191 ANDY WARHOL f. Philadelphia 1930, d. New York 1987 Fire serigrafier fra suiten "H.C. Andersen", hhv. portræt af H.C. Andersen, "Ballerina", "Gipsmageren" samt "Møllemand". Alle nummereret 10/25. 96,5 x 96,5. (4). På bagsiden certifikat-stempel og facsimile sign. Litteratur: Feldman & Schellmann: "Andy Warhol prints: A catalogue raisonné 1962-1987", nr. 394-397. Afbildet 40.000 191 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 127

GRAFIK 192 192 192 192 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Nana Hyaku Mizu." Suite med syv træsnit i farver trykt på japanpapir, monteret i originale rammer af sortbemalet træ. Alle blade sign. Hundertwasser, 132/200, 71 samt stemplet med japanske skrifttegn. Medfølgende kassette af træ med tilhørende frontispice samt syv registrantkort. Lysmål 24 x 31; 32 x 40; 29 x 38; 39 x 49; 34 x 24; 30 x 23; 31 x 48. (7). Litteratur: Walter Koschatzky: "Friedensreich Hundertwasser: Das vollständige druckgraphische Werk, 1951-1986", gengivet helsides i farver, s. 65 (603A), s. 85 (551A), s. 87 (563A), s. 95 (637A), s. 97 (487A), s. 133 (470A), s. 141 (475A). Afbildet 100.000-125.000 128 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

192 192 192 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 129

GRAFIK 193 ROBERT RAUSCHENBERG f. Texas 1925 "Are They Doing Mummies to Standard". Sign. Rauschenberg 81, 17/45. Farveoffset med relieftryk. Bladstørrelse 80 x 60. Afbildet 20.000 193 194 194 CD A. R. PENCK f. Dresden 1939 Komposition. Sign. a.r. Penck, 5/24. Koldnålsradering og akvatinte i rødt og blåt. Bladstørrelse 63 x 82. Afbildet 6.000 195 CD DAVID HOCKNEY f. Bradford, Yorkshire 1937 "Home". Komposition fra "Grimm's Fairy Tales", 1969. Sign. David Hockney, 46/100. Radering. Bladstørrelse 45,5 x 31. Litteratur: Marco Livingstone: David Hockney: Etchings and lithographs", 1988, nr. 24. Afbildet 10.000-12.000 196 KEITH HARING f. Kunztown, Pennsylvania 1958, d. New York 1990 "Ludo". Mappe med fem litografier i farver. Alle blade sign. K. Haring 85, 2/5 E.A. Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 66,5 x 50. Afbildet 40.000-50.000 195 130 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

196 196 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 131

GRAFIK 197 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Je travaille comme un jardinier", 1964. Sign. Miro, 1/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 22 x 22. Litteratur: Maeght nr. 347. Afbildet 6.000 197 198 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Le Lézard aux plumes d'or", 1967. Sign. Miro, 27/50. Litografi i farver på Japanpapir. Bladstørrelse 36 x 50. Litteratur: Maeght nr. 448. Afbildet 10.000-12.000 198 199 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Return to the detested city". Sign. Asger Jorn 1951. Litografi i farver. Oplag 5 samt 3 prøvetryk. Lysmål 38 x 34; bladstørrelse 42,5 x 38,5. Litteratur: Van de Loo nr. 108. Afbildet 4.000 199 201 132 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

200 200 200 CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Festival of the Earth". Diptykon. Sign. Corneille 2003, 7/60. Serigrafi i farver. Hver del 150 x 112 (Samlet 150 x 224). (2). Afbildet 40.000 201 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Anémone progressiste" fra suiten "Entrée de Secours" 1971. Sign. Asger Jorn, 18/100. Radering i farver. Lysmål 40 x 30. Litteratur: Van de Loo nr. 398. Afbildet 6.000 202 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Moi et toi". Sign. Appel 62, E.A. Litografi i farver. Lysmål 67 x 53. Afbildet 6.000-8.000 202 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 133

GRAFIK 203 203 CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Et møde." Sign. Scherfig 1974, 78/270. Litografi i farver. Stemplet UM grafik. Lysmål 47 x 61. Litteratur: "Jungle og savanne: Hans Scherfig. Litografier 1962-1978", gengivet s. 33. Afbildet 5.000-7.000 204 204 CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Halvaber." Sign. Scherfig 1972, 162/280. Litografi i farver. Stemplet UM grafik. Lysmål 45 x 30. Litteratur: "Jungle og savanne: Hans Scherfig. Litografier 1962-1978", gengivet s. 35. Afbildet 5.000 134 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

205 205 L. GADOUD "Vins, Camp Romain, rouge, rosé, blanc". Tryksign. L. Gadoud. Affiches-Camis-Paris. Litografisk trykt plakat i farver. Bladstørrelse 160 x 120. Afbildet 6.000-10.000 206 206 ROBERT INDIANA f. New Castle, Indiana 1928 "Love", 1972. Sign. R. Indiana, XV/XX. Serigrafisk udstillingsplakat i farver. Udgivet af Louisiana i forbindelse med udstilling i februar-marts 1972. Bladstørrelse 85 x 62. Proveniens: Ove Sprogøe's samling. Afbildet 3.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 135

GRAFIK 207 LOVIS CORINTH f. Tapiau 1858, d. Zandvoort, Holland 1925 Mytologiske figurkompositioner. Alle sign. Lovis Corinth. Fire raderinger. Hver lysmål 35,5 x 27. (4). Afbildet 8.000-10.000 207 208 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Sign. Jorn 39. Radering. Oplag 15 ekspl. Lysmål 16 x 12. Litteratur: Van de Loo nr. 27. Afbildet 5.000 207 209 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Komposition, 1974. Sign. Miro, XXV/LXXX. Litografi i farver. Lysmål 40 x 33. Litteratur: Maeght: nr. 1048. Afbildet 8.000-10.000 207 207 136 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

208 209 210 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 To personer liggende på jorden ved vindmølle. Sign. på bagsiden Olafur Eliassen, H.C. Litografi. Bladstørrelse 20 x 52. U.r. Afbildet 3.000 210 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 137

GRAFIK 211 CD VALERIO ADAMI f. Bologna 1935 "La Visita". Sign. Adami, 131/140. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 153 x 72. Afbildet 6.000-8.000 211 212 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Peinture cinétique polychrome", 1988. Sign. Mortensen, 19/120. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 127 x 123. U.r. Litteratur: Jan Würtz Frandsen nr. G 2. Afbildet 8.000 212 138 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

klassisk modernisme ONSDAG DEN 5. OKTOBER katalog nr. 213-299

KLASSISK MODERNISME 213 213 CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Bondegård, Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 54 x 82. Afbildet 12.000-15.000 214 214 CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987 "Parti fra Liseleje Strand", 1932. Sign. Lauritz Hartz. Olie på lærred. 71 x 89. Udstillet: Kunstforeningen, København 1943, kat. nr. 31. Proveniens: Dr. med. Lottrup Andersen. Afbildet 15.000-20.000 215 215 CD AXEL P. JENSEN f. Kerteminde 1885, d. Virum 1972 Opstilling med blomster og frugter. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet 5.000 140 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

216 CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Sommerlandskab. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 65 x 75. Afbildet 20.000 216 217 CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Badende, Sletten". Sign. H.L. Olie på lærred. 28 x 36. Afbildet 8.000 217 218 CD WILHELM WILS f. Kolding 1880, d. 1960 Opstilling med æbler og flaske på bord. Sign. Wils. Olie på lærred. 72 x 88. Udstillingsetiket på bagsiden. Afbildet 6.000-8.000 218 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 141

KLASSISK MODERNISME 219 219 CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Gadeparti, Gudhjem. Usign. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet 15.000-18.000 220 CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab. Sign. SE 93. Olie på lærred. 45 x 57. Afbildet 10.000-12.000 221 CD POVL SCHRØDER f. København 1894, d. Positano, Italien 1957 Høstlandskab. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 65 x 82. Afbildet 4.000-5.000 220 222 CD JEPPE VONTILLIUS f. Frederiksberg 1915, d. Fredensborg 1994 Læsende dame siddende i sofa. Sign. IV. Olie på lærred. 65 x 44. Afbildet 6.000-8.000 221 223 CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Blomster i vase. Sign. SSw. Olie på lærred. 59 x 46. Afbildet 10.000 142 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

224 224 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Landskab med siddende kvindefigur", Bornholm. Sign. Olaf Rude 45. Olie på lærred. 81 x 116. Udstillet: "Olaf Rudes retrospektive udstilling," Charlottenborg 1945, kat. nr. 195. Afbildet 20.000-25.000 222 223 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 143

KLASSISK MODERNISME 225 225 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Drengeleg. Sign. Folmer Bendtsen 59. Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet 25.000 226 226 CD JACK KAMPMANN f. London 1914, d. 1989 Huse i bygd, Færøerne. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 54 x 65. Afbildet 6.000-8.000 227 227 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Snerydning. Sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen 62. Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet 10.000-15.000 144 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

228 CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab med huse. Sign. SE 64. Olie på plade. 38 x 55. Afbildet 12.000-15.000 228 229 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vinterdag, Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet 8.000 229 230 CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Sommerdag ved Ols rundkirke. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 80 x 70. Afbildet 15.000 230 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 145

KLASSISK MODERNISME 232 CD HARALD LETH 231 f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Pige i rødt forklæde". Sign. H.L. Olie på plade. 33 x 22. Udstillet: Martsudstillingen 1961, kat.nr. 73. Afbildet 6.000 231 CD KAY CHRISTENSEN f. Nykøbing F. 1904 "Vibeke". Sign. Kay C. samt på bagsiden 1959. Olie på lærred. 50 x 65. Afbildet 8.000-10.000 233 CD VICTOR ISBRAND f. København 1897, d. sst. 1989 St. Lorenzo kirken i Firenze. Sign. V. Isbrand. Olie på lærred. 65 x 54. 3.000 232 234 234 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Udsigt over tage. Sign. Folmer Bendtsen 54. Olie på lærred. 73 x 100. Afbildet 12.000-15.000 146 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

235 CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Fiskerleje ved Gudhjem. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 98 x 130. Afbildet 25.000-30.000 235 236 CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Aften med stor skybanke". Sign. H.L. Olie på lærred. 16 x 33. Afbildet 5.000 236 237 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 "Solpletten". Ung kvinde i grønt landskab. Sign. på bagsiden Kay Christensen, 1933. Olie på lærred. 75 x 100. Afbildet 15.000-25.000 237 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 147

KLASSISK MODERNISME 238 238 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Landskab med jolle ved sø. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 65 x 92. Afbildet 20.000 239 240 148 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

239 CD JEPPE VONTILLIUS f. Frederiksberg 1915, d. Fredensborg 1994 Siddende kvinde. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 42. Afbildet 6.000 240 CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst. 1990 Ung pige siddende ved bord. Sign. J.H. Olie på lærred. 99 x 63. Afbildet 10.000-12.000 241 241 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Ældre par på Assistens Kirkegård. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 120 x 128. Udstillet: Kunstforeningen, København 1945. Udstillet: Helsingfors, 1946. Afbildet 20.000-25.000 242 CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab med huse. Sign. SE 60. Olie på masonit. 39 x 47. Afbildet 12.000-15.000 242 243 CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Udsigt mod Charlottenborg fra Det Kgl. Teater. Sign. Mogens Hertz 60. Olie på lærred. 61 x 74. Afbildet 6.000 243 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 149

KLASSISK MODERNISME 244 245 246 150 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

244 CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Hus på landet, 1935. Sign. HN. Olie på lærred. 78 x 94. Udstillet: Skoleudstillingen 36-37, No. 102 F. Afbildet 10.000-12.000 245 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 Grønt landskab med gangbro. Sign. Heerup. Olie på lærred. 56 x 117. Afbildet 8.000 247 246 CD KNUD AGGER f. Holstebro 1895, d. Helsingør 1973 Skurvogne i landskab. Sign. Agger. Olie på lærred. 51 x 71. Afbildet 5.000 247 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "I Amsterdam", 1956-58. Sign. Kay C. Olie på lærred. 51 x 66. Afbildet 10.000-15.000 248 248 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vindag i Sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen 66. Olie på lærred. 70 x 100. Afbildet 12.000-15.000 249 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Dame med paraply. Sign. Folmer Bendtsen 68. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet 12.000 249 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 151

KLASSISK MODERNISME 250 250 CD GUDMUNDUR MAR EINARSSON f. Middal 1895, d. 1963 "Dræfajökull", Island. Sign. G. Einarsson. Olie på lærred. 64 x 100. Afbildet 6.000-8.000 251 CD EGGERT GUDMUNDSSON f. Stapakoti 1906, d. 1983 Fjeldlandskab, Island. Sign. Eggert. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet 8.000 252 CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Landskab med gård. Sign. SE. Olie på masonit. 21 x 30. Afbildet 6.000-8.000 253 CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Ved kysten, Gilbjerghoved". Sign. H.L. 59. Olie på plade. 20 x 24. Afbildet 5.000 251 254 CD KRISTIN JONSDOTTIR f. 1890, d. 1959 "Udsigt fra Klintebakker, Sjællands Odde". Sign. monogram. Olie på lærred. 53 x 82. Afbildet 15.000 252 253 152 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

255 256 255 CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 "Havebillede, Malergården". Sign. SSw. Olie på lærred. 74 x 59. Afbildet 12.000-15.000 256 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Dameportræt. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 93 x 73. Afbildet 15.000-20.000 254 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 153

KLASSISK MODERNISME 257 257 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Ødegård". Sign. monogram 71 samt på bagsiden Albert Bertelsen 1971. Olie på lærred. 38 x 61. Afbildet 10.000-12.000 258 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vinterdag på Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen 63. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet 8.000-10.000 259 CD MAURICE BOITEL f. 1919 Opstilling med blomster i vaser. Paris. Sign. Maurice Boitel 1954. Olie på plade. 80 x 100. Afbildet 5.000-8.000 258 260 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Interiør med ung pige. Sign. på bagsiden Kay C. Olie på lærred. 92 x 73. Afbildet 12.000-15.000 259 261 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Broen". Sign. monogram samt på bagsiden Albert Bertelsen 1977. Olie på lærred. 110 x 100. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet 20.000-25.000 154 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

262 262 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 "Skyggerne". Sign. Kay C. 1955-57. Olie på lærred. 74 x 92. Afbildet 35.000-45.000 260 261 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 155

KLASSISK MODERNISME 263 263 ALY BEN SALEM f. Tunis 1910, d. 2001 Figurkomposition. Sign. Aly Ben Salem 38. Akvarel på papir. 75 x 53. Afbildet 12.000-15.000 264 ALY BEN SALEM f. Tunis 1910, d. 2001 Figurkomposition. Sign. Aly Ben Salem 38. Akvarel på papir. 75 x 53. Afbildet 12.000-15.000 265 ALY BEN SALEM f. Tunis 1910, d. 2001 Komposition med kvinde og heste. Sign. Aly Ben Salem 38. Akvarel på papir. 75 x 53. Afbildet 12.000-15.000 264 265 156 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

266 267 266 CD STEFAN VIGGO PEDERSEN f. København 1891, d. 1965 "Apollon og digteren". Forlag til scenetæppet på "Stærekassen", Det kongelige Teater. Sign. SVP 31. Olie på papir. 105 x 81. Afbildet 6.000-8.000 267 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst. 1968 "Marine. Nordsøen". Sign. Harald Engman. Olie på plade. 29 x 28. Afbildet 6.000-10.000 268 268 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Portræt af pige og dreng, Paris 1955. Sign. Kay C. Olie på lærred. 50 x 65. Afbildet 8.000-10.000 269 CD GERDA WEGENER f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940 Dansende korpiger på National Scala. Sign. monogram. Tusch på papir. Lysmål 26 x 31. Afbildet 15.000 269 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 157

KLASSISK MODERNISME 270 270 CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Vestsjællandsk gård. Sign. Karl Bovin 1929. Olie på lærred monteret på plade. 24 x 34. Afbildet 6.000 271 271 CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Udsigt over huse. Sign. H.N. Olie på lærred. 70 x 97. Afbildet 10.000-12.000 272 272 CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Landskab. Sign. Karl Bovin 29. Olie på lærred monteret på plade. 24 x 34. Afbildet 5.000 158 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

273 273 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Regnvejrsbryllup". Sign. Albert 65. Olie på lærred. 110 x 167. Afbildet 50.000-60.000 274 CD MOGENS ZIELER f. København 1905, d. Odder 1983 "Indtørret Limfjordsarm, malet før solopgang". Sign. Zieler 35. Olie på lærred. 60 x 93. Udstillet: Mogens Zieler: Maleren, Hobro Museum, 6. marts-16. maj 2005, kat. nr. 17. Afbildet 6.000-8.000 274 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 159

KLASSISK MODERNISME 275 275 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 "Sydhavnen. Vinter". Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet 10.000-15.000 276 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Gadeparti, spadserende mor med barn, ca. 1967. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 60 x 81. Afbildet 10.000-12.000 276 277 THEODOR PHILIPSEN f. København 1840, d. sst. 1920 Vægterdreng med to tyrekalve. Figurgruppe af brunpatineret bronze. H. 30. L. 45. B. 33,5. Afbildet 8.000-10.000 277 160 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

278 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Ny sne". Sign. Albert 74 samt på bagsiden Albert Bertelsen 1974. Olie på lærred. 50 x 70. Afbildet 20.000-25.000 278 279 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Huse på Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 44. Olie på lærred. 100 x 125. Udstillet: Kunstforeningen, København 1945. Afbildet 18.000-22.000 280 CD POVL SØNDERGAARD f. Ringsted 1905, d. 1986 Liggende kvinde. Sign. Povl Sg. 1944. Figur af patineret bronze. Bronzestøberstempel fra L. Rasmussen København. L. 53. Afbildet 6.000-8.000 279 280 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 161

KLASSISK MODERNISME 281 281 CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Parti fra mosen ved Frederikshavn. Sign. monogram. Olie på lærred. 34 x 42. Afbildet 8.000 282 OKADA SABUROSUKE f. Japan 1869, d. 1939 Parti fra La Gaude, Alpes Maritimes. Sign. Okada samt beskrevet med etiket på blændrammen. Olie på lærred. 45 x 54. Proveniens: Hidrører fra kunstnerens danskfødte hustru, senere videre til hendes familie. Afbildet 5.000 283 CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Opstilling, 1970. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 27 x 41. Afbildet 5.000 282 284 CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Grønt landskab. Sign. Ekelund 55. Olie på lærred. 52 x 68. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet 6.000 283 284 162 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

285 CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 "Landskab med køer, Kjerteminde. Sign. monogram 1926-1936. Olie på lærred monteret på plade. 158 x 220. Proveniens: Plakette med inskriptionen: "1872-20. april - 1972. Skænket af arbejderne på selskabets virksomheder i Sakskøbing, Stege, Gørlev, Assens, København, Odense og Bjerregrav samt forsøgsstationen Maribo og selskabets landbrug". Afbildet 30.000 285 286 POUL S. CHRISTIANSEN f. Hundevad 1855, d. København 1933 "Engbillede med græssende køer." Sign. monogram, 1925. Olie på lærred. 29 x 30. Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe: "Maleren Poul S. Christiansen," nr. 594. Proveniens: Direktør C.J. Michaelsen. 5.000 287 287 CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 Hedelandskab. Sign. K.I. Olie på lærred. 88 x 123. Afbildet 10.000-12.000 288 CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Marklandskab. Sign. HN. Olie på lærred. 58 x 75. Afbildet 6.000-8.000 288 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 163

KLASSISK MODERNISME 289 290 289 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst. 1927 Interiør. Usign. Olie på pap. 45 x 30. Afbildet 12.000 291 290 CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst. 1950 Opstilling. Sign. V. Lundstrøm samt monogram. Oliekridt i farver på papir. Bladstørrelse 29,7 x 21. U.r. Afbildet 6.000-8.000 292 291 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Nyker kirke". Sign. Olaf Rude, D. 6-4-38. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 34 x 44. Afbildet 5.000 164 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

292 CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst. 1950 Figurkomposition. Sign. monogram. Blyant på papir. Lysmål 29 x 42. Afbildet 4.000 293 CD JOHANNES LARSEN f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961 Havørn siddende på sten. I baggrunden kystlandskab. Sign. monogram 1927. Akvarel på papir. Lysmål 62 x 50. Afbildet 20.000 294 PETER HANSEN f. Fåborg 1868, d. sst. 1928 "En skovsø. Forår". Sign. monogram 22. Akvarel på papir. 29 x 39. Afbildet 4.000 293 295 CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 Marklandskab med stynede popler. Sign. monogram 1917. Akvarel på papir. Lysmål 44 x 59. Afbildet 4.000 294 295 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 165

KLASSISK MODERNISME 296 296 CD HERMAN VEDEL f. København 1875, d. sst. 1948 Portræt af kommissarius, radiorådsformand og kammerherre Christian Diederich Lerche, 1940. Sign. monogram. Olie på lærred. 87 x 73. Litteratur: Artikel af Helge Larsen: I: "Dansk Biografisk Leksikon", bd. 8, s. 693-694. [Red.]: Sv. Cedergreen Bech, 1981. Maleriet omtalt. Afbildet 6.000-8.000 297 CD VIGGO JARL f. København 1879, d. Cannes 1965 "Eric Altberg". Sign. Viggo Jarl 1920. Buste af patineret gips. Udført Paris 1920. H. 55. Litteratur: Mogens Lebech: "Billedhuggeren Viggo Jarl 1879-1959", 1959, version af bronze gengivet planche s. 41. Afbildet 6.000 297 298 298 CD ADAM FISCHER f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968 Drengehoved af brændt ler. Sign. AF 41. H. 21. Afbildet 5.000 299 CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 Der bedes for den syge, 1928. Usign. Olie på lærred. 100 x 120. Afbildet 15.000-20.000 299 166 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

I N D E X A Adami, Valerio 211 Agger, Knud 246 Alechinsky, Pierre 4, 7, 14, 27, 31 155, 173, 414, 431, 438 Alfelt, Else 50 Andersen, Mogens 82, 122, 127 141, 501, 512, 537 Andersen, Poul L. 474 Appel, Karel 41, 42, 48, 52, 57 152, 185, 188, 202, 417 418, 420, 421, 430, 434, 441 Arinbjarnar, Snorri 391 Arman, F. 488, 495, 523, 576 Arnoldi, Per 475, 591 B Balle, Mogens 16, 19, 39, 65 426, 427, 432, 440 Barcelo, Miguel 169 Bech, Poul Anker 148, 615 Ben Salem, Aly 263, 264, 265 Bendtsen, F. 225, 227, 229, 234 241, 248, 249, 258, 275, 276, 279 Benveniste, Eli 540 Bertelsen, Albert 257, 261 273, 278 Bertholo, René 489 Beuys, Joseph 497 Biasi, Guido 555 Bille, Ejler 3, 6, 10, 25 Billgren, Ola 94 Birkemose, Jens 116, 542, 547, 563 567, 574, 649, 655, 662 Bitran, Albert 522, 596 Bjerg, Johannes C. 404 Bjerke-Petersen, V. 96, 102, 107 108, 448, 454, 456, 457 Boberg, Jørgen 654 Bogart, Bram 480, 481, 616, 617 Boitel, Maurice 259 Bonde, P. 511, 622, 641, 642, 647 Bonnén, Kaspar 504 Bonnén, Peter 459 Borès, Francisco 75 Bovin, Karl 270, 272, 281 Brandes, Peter 125, 539 Brands, Eugène 70 Brockdorff, Victor 395 Bruun, Henrik (Buster) 661, 665 Bruun, Thomas 628 Brøgger, Stig 496 C Carlsson, Harry 327, 361 Carstensen, Claus 614 Chagall, Marc 165, 166, 176, 177 Christensen, John 366 Christensen, Kay 231, 237, 247 260, 262, 268, 401, 403, 412 Christiansen, Poul S. 286 Christoffersen, Frede 541 Christoffersen, Uffe 598, 663 Christoforou, John 569, 594 Ciccia, Mauro 612 Clausen, Franciska 300, 302 326, 332, 334 Coignard, James 535 Corinth, Lovis 207 Corneille 36, 37, 200 422, 429, 439, 442 D Dali, Salvador 99, 114, 133 Dalsgaard, Sven 498 Dan, Lars 564, 631 de Kooning, Willem 72, 106 Dejong, Jacqueline 572 Deyrolle, Jean 482, 510 Dotremont, Christian 12, 65 Doucet, Jacques 479 Dufo, Alain 486 E Einarsson, Gudmundur Mar 250 Ekelund, Poul 283, 284 Eliasson, Olafur 88, 98, 105, 115 124, 143, 147, 210 Engelund, S. 220, 228, 242, 252 Engman, Harald 267, 365 Erixson, Sven X et 394 Ernst, Helge 461, 562, 586 590, 657, 660 Estes, Richard 190 Estève, Maurice 73, 126 163, 186, 187 F Fischer, Adam 298 Fischer-Hansen, Else 603, 604 Flensburg, Anette Harboe 149 Flesser, Lajos 557, 558 Francis, Sam 93, 129, 160 Frandsen, Erik A. 135, 502, 503 618, 633, 636, 640, 648, 659 Freddie, Wilhelm 359, 450 452, 453, 455 Funch, Edgar 465, 466 G Gear, William 45 Gentry, Herbert 556 Giersing, H. 289, 304, 348, 363 Gillet, Roger Edgar 529 Gjedsted, Rolf 587 Gjerdevik, Niels Erik 566, 608, 644 Grube, Gunleif 664 Grünewald, Isaac 396 Gudmundsson, Eggert 251 Gudnason, Svavar 5, 8 H Hansen, Jørgen Teik 595 Hansen, Osmund 600, 602 Hansen, Peter 294 Haring, Keith 196 Hartz, Lauritz 214, 386 Haugen Sørensen, Arne 142, 451 Hauptmann, Sven 515 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 333

I N D E X Have, Henrik 637 Heerup, Henry 17, 18, 20, 21, 43 46, 47, 55, 56, 60, 62 67, 245, 419, 423, 428, 433 Heinsen, Hein 496 Henning, Gerhard 370, 372, 398 407, 408, 409, 413 Hertz, Mogens 213, 219 230, 235, 243 Hjorth-Nielsen, Søren 244, 271 288, 389 Hockney, David 128, 195 Hoffmann, Anker 340 Hofmeister, Johannes 240, 410 Holstein, Bent 580, 582, 638 Hoppe, Erik 397 Hornsleth, Kristian 506 Hornung, Preben 78, 85, 95 118, 527, 611 Hundertwasser, Friedensreich 153 154, 159, 192 Høst, Oluf 303, 308, 312, 317 325, 346, 350, 351, 358, 367, 371 I Indiana, Robert 206 Isakson, Karl 309, 322, 323, 336 339, 357, 364, 378 Isbak, Poul 623, 664 Isbrand, Victor 233 Iversen, Kræsten 287, 311 329, 380 J Jacobsen, E. 9, 24, 26, 53, 54, 58, 63 Jacobsen, G. 301, 314, 331, 347 Jacobsen, Robert 83, 86, 123, 519 575, 620, 625, 646 Jakupsson, Bardur 517 Jarl, Viggo 297 Jenkins, Paul 121, 570 Jensen, Axel P. 215 Jensen, S. G. 79, 80, 81, 117, 472 Jerichau, Jens Adolf 330 Joensen-Mikines, Samuel 392, 400 Johansen, Svend 307, 337, 381 Johnson, Ray 485, 492, 493, 509 Jonsdottir, Kristin 254 Jonsson, Ragnar 584, 634 Jorn, A. 1, 13, 15, 22, 23, 28, 32 33, 35, 61, 66, 69, 150, 151 162, 178, 179, 180, 182, 183 199, 201, 208, 415, 425, 436 Jørgensen, Børge 578 K Kampmann, Jack 226 Kirkeby, Per 89, 112, 524 525, 526, 528 Kirkegaard, Anders 630 Kito, Akira 490 Knudsen, Jesper 599 Krøjer, Tom 463, 521 Kudo, Tetsumi 487 Kvium, Michael 507, 626 L Lacasse, Joseph 76, 131 Lange, Maar Julius 531, 601 Larsen Stevns, Niels 384 Larsen, Johannes 293 Larsen, Karl 382 Lausen, Uwe 139 Lausten, Thorbjørn 473 Lenica, Alfred 553 Lergaard, Niels 344, 352, 375 Leth, Harald 217, 232, 236, 253 Leth, Jan 499 Lichtenstein, Roy 189 Liisberg, Hugo 341 Lindemann, Kai 520 Lindström, Bengt 571 Lundstrøm, Vilhelm 290, 292 321, 335, 349 M Macholm, Niels 589, 592 Magnelli, Alberto 91 Malinovsky, Lise 514, 624 Mancoba, Sonja Ferlov 416 Manessier, Alfred 483, 484 Marasco, Antonio 554 Marfaing, André 84 Martin, Etienne 140 Mathiesen, E. 518, 565, 581, 643 Mattinen, Seppo 651 Mertz, Albert 544 Messer, Sam 111 Metzinger, Jean 387 Mickelborg, Finn 583 Miró, Joan 157, 158, 167 168, 170, 197, 198, 209 Moal, Jean Le 74 Mortensen, Richard 77, 97, 103 109, 119, 212, 449, 462, 477 N Nash, Jørgen 666 Nielsen, Jais 299, 316, 369, 402 Nielsen, Kehnet 138, 538, 639 Nielsen, Knud 120, 458, 460 469, 470, 471, 513, 561, 573 Nieuwenhuys, Jan 443 Nivinski, Ignati 445 Nolde, Emil 390 Nørgård, Lars 136, 619, 627 O Odde, Knud 635 Olrik, Balder 137 Olsen, Gudmund 548 Olson, Erik 132 Ortvad, Erik 2, 44 Ortwed, Kirsten 543 P Papart, Max 536, 559 Patursson, Trondur 605 Pedersen, Carl-Henning 29, 34, 38 51, 59, 64, 68, 424, 437 Pedersen, Stefan Viggo 266 Penck, A. R. 194 334 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

I N D E X Philipsen, Theodor 277 Picasso, Pablo 161, 164, 174, 175 Poliakoff, Serge 171, 172 Prem, Heimrad 530, 551 R R, Tal 71, 104 Raadal, Erik 310 Rancillac, Bernard 101 Rasmussen, Erik 606, 607 Rauschenberg, Robert 193 Reumert, Niels 593, 613 Riget, Karl Åge 467, 468 Rooskens, Anton 30, 40, 49 Rosenfalck, Flemming 464 Rude, Olaf 224, 238, 256, 291 306, 318, 319, 338, 345, 354, 376 Rylander, Hans Christian 588, 632 Rössell, Peter 609 S Saburosuke, Okada 282 Sala, Eugène de 360 Salto, Axel 315, 333 Scharff, William 368, 373 Scherfig, Hans 203, 204, 406 Schrøder, Povl 221 Schwalbe, Ole 476 Sert, Henri 560, 652 Shanklin, Barbara K. 100 Sherman, Cindy 146 Sivertsen, Jan 656 Skotte Olsen, Wiliam 516, 568, 597 629, 650, 658 Somchai, Hattakitkosol 534 Soulages, Pierre 184 Spinner, Hans 431 Stefansson, Jon 393, 399 Steffensen, H. V. 577, 645, 653 Storm Petersen, Robert 362 Sturm, Helmuth 478, 552 Sveinsdóttir, Júlíana 385 Swane, Christine 388 Swane, Sigurd 223, 255 Syberg, Fritz 285, 295 Søndergaard, Jens 216, 343, 353 355, 374, 377 Søndergaard, Povl 280 T Tabuchi, Yasse 508 Tajiri, Shinkichi 11 Thoresen, Elsa 446, 447 Tillmans, Wolfgang 144, 145 Ting, Walasse 134 Tinguely, Jean 92, 130, 491 Tronborg, Sonny 621 U Utzon-Frank, Einar 405 V Vasarely, Victor 87 Vedel, Herman 296 Venturelli, Gérard 550 Vontillius, Jeppe 222, 239 Voss, Jan 90 W Warhol, Andy 191 Wegener, Gerda 269, 342 Weie, Edvard 305, 324, 328 356, 379, 383 Wemaëre, Pierre 435, 444 Wesselmann, Tom 533 Willumsen, J. F. 320 Wils, Wilhelm 218 Winther, Poul 549, 585 Winther, Richard 110, 113, 505 Wotruba, Fritz 610 Wunderlich, Paul 532 Wölck, Preben 545, 546 Wörsel, Troels 500 Z Zeuthen, Ernst 313 Zieler, Mogens 274, 411 Ø Øllgaard, Hans 579 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 335

ONLINE-AUKTONER - KLIK FOR KLIK... Det er nu mere end et halvt år siden, at Bruun Rasmussen introducerede ugentlige auktion er, hvor bud, hammerslag og betaling udelukkende sker via internettet. Online-auktionerne, som løbende udbygges med nye servicefunktioner, er blevet godt modtaget, og antallet af kunder, som både ønsker at købe og sælge, er stærkt stigende. Hører du til dem, som endnu ikke har taget de nye auktioner i brug, er her en kort introduktion til, hvordan du kommer i gang. 1 Opret en konto Først skal du oprette dig som kunde på hjemmesiden www. bruun-rasmussen.dk. Her bedes du indtaste dine kreditkortoplysninger, da det kræver en konto at kunne handle på Bruun Rasmussen online-auktioner. Disse oplysninger behandles naturligvis fortroligt. Derefter får du tildelt et kundenummer og en adgangskode. Er du allerede kunde, kan du registrere dig med dit nuværende kundenummer. 2 Find det, som interesserer dig Hver uge fra mandag til torsdag udbydes kvalitetseffekter inden for ældre møbler, tæpper, smykker, moderne kunst og design, ældre malerier og varia. Hver måned udbydes der bøger, mønter, vin og våben. Alle effekter er udførligt beskrevet og forsynet med billeder, som kan vise alle de detaljer, du har brug for. Brug søgefunktionen og find lige netop det emne, som interesserer dig. 3 Eftersyn Som ved Bruun Rasmussens øvrige auktioner er der mulighed for at gå på eftersyn og se nærmere på det, du vil byde på. Eftersynet finder sted i flere dage, inden hammerslaget falder. Tid og sted fremgår tydeligt på hjemmesiden. 4 Indtast dit bud Alle bud er "maks. bud". Det vil sige, at dit bud angiver, hvad du maksimalt vil byde. Systemet sikrer dig således ham merslaget billigst muligt inden for det beløb, du angiver med dit autobud. Er der allerede budt på emnet, vil menuen med bud starte fra det næste mulige bud. Er der endnu ikke budt på emnet, vil det laveste bud i menuen være startbuddet. Vælg det beløb, du vil byde og klik på Byd. 5 Når hammeren er faldet Når det sidste bud er givet, og auk tionen er slut, frem går dette ved, at der ved effekten nu står, hvilket ham merslag den blev solgt for. Er det dit bud, vil dette fremgå; hvis ikke, kan du se, at en anden fik buddet. Får du hammerslaget, vil du efterfølgende modtage en e-mail med besked herom. 6 Betaling og afhentning Når auktionen er slut, vil du få tilsendt en e-mail med faktura på det, du har købt. Købesummen, d.v.s. hammerslagspris og omkostninger, trækkes automatisk via de indtastede kreditkortoplysninger. Herefter kan du vælge selv at afhente det købte eller bede Bruun Rasmussen om at give et tilbud på transporten. www.bruun-rasmussen.dk 336 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

GÅ PÅ ONLINE-AUKT ION... HVER UGE: MANDAG K L. 20 ÆLDRE MØBLER OG TÆPPER T IRSDAG K L. 20 MODERNE K UNST OG DESIGN ONSDAG K L. 20 ÆLDRE MALERIER OG T EGNINGER TORSDAG K L. 20 VARIA - SM Y K K ER, SØLV OG K UNST HÅNDVÆRK HVER MÅNED: T IRSDAG K L. 18 BØGER FØRST E T IRSDAG I MÅNEDEN T IRSDAG K L. 18 MØNT ER ANDEN T IRSDAG I MÅNEDEN T IRSDAG K L. 18 V IN T RDJE T IRSDAG I MÅNEDEN T IRSDAG K L. 18 VÅBEN FJERDE T IRSDAG I MÅNEDEN BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 337

Auktion 104 i Vejle Preben Hornung: Komposition i sort, grå og blå. 1951. Olie på lærred. 60 x 85 Eftersyn: 26. - 30. oktober Auktion: 31. oktober - 3. november 338 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

Indlevering i Århus Bruun Rasmussen er også repræsenteret i landets næststørste by, hvor indleveringskontoret er åbent alle hverdage 10-16. Kontakt kontoret i forbindelse med vurdering og indlevering i området. Med den centrale placering i Jylland og øget bemanding er vi hurtigt i stand til at lægge vejen forbi for en uforpligtende vurdering af Deres effekter. På Frederiks Allé er der løbende udstilling af aktuelle auktionsemner, ligesom det i receptionen er muligt at logge sig ind på Bruun Rasmussens hjemmeside. Personalet introducerer gerne interesserede til online-auktionerne, og er behjælpelige med information og vejledning om de emner, der udbydes til salg. BRUUN RASMUSSEN ÅRHUS Frederiks Allé 116, 8000 Århus C Telefon 7020 6911 aarhus@bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 339

AUKTIONS-JUBILÆUM 750 Jubilæet markeres med en række internationale auktioner over malerier, kunstindustri og antikviteter samt specialkategorierne bøger, mønter, vin og våben. For indlevering og vurdering, ring venligst på 3343 6911. På jubilæumsauktionen kommer dette eftertragtede maleri af den russiske kunstner Ivan-Constantinowitsch Aivasovski under hammeren. Efter stormen, solnedgang over brændingen med skibe i baggrunden, Odessa. er signeret Aivasovski med kyrilliske bogstaver og dateret 1895. Vurdering: 1.5 til 2 mill. 340 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 341

K O M M E N D E O N L I N E A U K T I O N Corneille og Wiliam Skotte Olsen To store samlinger sælges til efteråret på vores online auktion w w w.br uun-r as mus s en.d k 342 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

U P C O M M I N G A U C T I O N O N B O O K S A N D M A N U S C R I P T S the saxhof collection part three In November 29 Bruun Rasmussen presents part three of the Saxhof Collection of books and manuscripts, including a selection of photographs. Further questions for this auction, please contact Sebastian Hauge Lerche, email s.h.lerche@bruun-rasmussen.dk, phone +45 3343 6939. Photographer Roy Schatt (1909-2002), is best known for his portraits of movie icon James Dean. His sessions with Dean, who died in a car crash in 1955, are his best known images from a career which also included work with Marilyn Monroe and Steve McQueen. A selection of original and signed photographs by Schatt are available at the upcomming auction. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 343

Perle i Klampenborg Her er muligheden for at erhverve sig en unik ejendom fra 1929 med en skøn beliggenhed få hundrede meter fra Øresund i ét af Klampenborgs mest hyggelige og attraktive kvarterer. Ejendommen har haft samme ejer i 45 år, hvilket gør den særligt attraktiv, da det giver rig mulighed for en ny ejer til at skabe det perfekte hjem ud fra helt egne drømme og forestillinger. Det er en smuk og charmerende ejendom, som byder på utallige muligheder og kan skabe de rigtige rammer for den rette køber. Vi ser med stor glæde frem til at præsentere denne unikke ejendom. Kontantpris: 12.000.000 kr. Bredgade 33 1260 København K Tel 3343 6911 estates@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk 344 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

Skov ved Østersøen Bruun Rasmussen Estates udbyder 156 ha. skov, beliggende på Falster med 2,5 km kystlinie med en af Danmarks bedste sandstrande. Ejendommen sælges med byggeret til opførelse af bolig. En enestående mulighed for opførelse af drømmehuset med egen strand, i skønt og fredeligt naturområde. Herudover er der tale om et sublimt jagtterræn med råvildt, fasaner og trækvildt. Skoven sælges med ønske om diskretion, og vi ser frem til seriøse henvendelser. Herefter vil vi med glæde præsentere dette unikke stykke skov. Prisforlangende: 31.000.000 kr. Få en uforpligtende vurdering af Deres bolig. Kontakt Axel Castenschiold, Franz Gammelgaard eller Sine Hunæus for en aftale. Besøg os på www.br-estates.dk. Bredgade 33 1260 København K Tel 3343 6911 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 estates@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk 345

O M R E G N I N G S TA B E L E X C H A N G E TA B L E dkk euro dkk euro dkk euro dkk euro 1.000 135 2.000 275 3.000 400 4.000 550 5.000 675 6.000 800 7.000 950 8.000 1.100 9.000 1.200 10.000 1.350 11.000 1.500 12.000 1.600 13.000 1.750 14.000 1.900 15.000 2.000 16.000 2.150 17.000 2.300 18.000 2.400 19.000 2.500 20.000 2.700 22.000 3.000 25.000 3.400 27.000 3.600 30.000 4.000 32.000 4.300 35.000 4.700 37.000 5.000 40.000 5.400 42.000 5.600 45.000 6.000 47.000 6.300 50.000 6.700 52.000 6.800 55.000 7.400 57.000 7.700 60.000 8.000 62.000 8.300 65.000 8.700 67.000 9.000 70.000 9.400 75.000 10.000 80.000 10.500 85.000 11.500 90.000 12.000 95.000 13.000 100.000 13.500 105.000 14.000 110.000 15.000 115.000 15.500 120.000 16.000 125.000 17.000 130.000 17.500 135.000 18.000 140.000 19.000 145.000 19.500 150.000 20.000 155.000 21.000 160.000 21.500 165.000 22.000 170.000 23.000 175.000 23.500 180.000 24.000 185.000 25.000 190.000 26.000 195.000 26.500 200.000 27.000 225.000 30.000 250.000 34.000 275.000 37.000 300.000 40.000 325.000 44.000 350.000 47.000 375.000 50.000 400.000 54.000 425.000 57.000 450.000 60.000 475.000 64.000 500.000 67.000 525.000 70.000 550.000 74.000 575.000 77.000 600.000 80.000 625.000 84.000 650.000 87.000 675.000 90.000 700.000 94.000 725.000 97.000 750.000 100.000 775.000 104.000 800.000 107.000 825.000 110.000 850.000 114.000 875.000 117.000 900.000 120.000 925.000 124.000 950.000 128.000 975.000 130.000 1.000.000 135.000 1.100.000 150.000 1.200.000 160.000 1.300.000 175.000 1.400.000 190.000 1.500.000 200.000 1.600.000 215.000 1.700.000 230.000 1.800.000 240.000 1.900.000 255.000 2.000.000 270.000 2.100.000 280.000 2.200.000 300.000 2.300.000 310.000 2.400.000 325.000 2.500.000 335.000 3.000.000 400.000 3.500.000 470.000 4.000.000 540.000 Ved omregning fra dkk til euro er anvendt nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for udarbejdelse af kataloget. Beløbet i euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i dkk. Der bydes altid i dkk. Bruun Rasmussen gør opmærksom på at valutakursen ved betaling med euro kan være forskellig fra den ovennævnte. For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks Nationalbank (the Danish national bank) at the time of preparation of the catalogue. The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures. The bidding always takes place in DKK. Please note that the rate of exchange, when paying in Euro, may deviate from the above-mentioned rate. 346 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749