rlegnelse Q ver kunstværkerne p a a Jpen U dstilling Y>Vt. AUKTIONEN I DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING MANDAG DEN 23. NOVEMBER 1914 KL. 12
ÆlE/Uå
KUNSTAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN MANDAG DEN 23. NOVEMBER 1914 KL. 12 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER OG SKULPTUR SKÆNKEDE AF DEN FRIE UDSTILLINGS MEDLEMMER TIL HJÆLP VED OPFØREL SEN AF DEN NYE UDSTILLINGSBYGNING EFTERSYN: TORSDAG, FREDAG, LØRDAG OG SØNDAG DEN 22. NOVEMBER HVER DAG KL. 10 4 KOMMISSIONER: V. KLEIS, VESTERBROGADE 58, TELEFON 5366, WIN KEL & MAGNUSSEN, HØJBROPLADS 7, TELEFON 5168 OG INSPEKTØR ERIKSEN, TELEFON PALÆ 1937 y. Trykt hos J. Jørgensen & Co. ilvar Jantzen). København
KONDITIONER. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation ved Auktionens Slutning. Det Købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Kl. 5 den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden, eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. 2. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Retalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 10 pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Kredit, imod, naarsomhelst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid strax og uden Hensyn til den givne Kredit forfalden. 4. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a. Tillæg til Konditionerne forbeholdes. Kjøbenhaun i November 1914-. A. Munch-Petersen. Overretssagfører. Nørregade 27. Telefon 4685. I Nr. 7. Peter Rostrup Bøyesen : Tidlig Foraarsdag ved Gentofte Sø. A a g e B e r t e l s e n. 1. Fra Italien. 1913. 2. Birkerød Sø. 1914. N iels Bje r r e. 3 - Gaard i Maaneskin. 1912. 4 - Gammel Gaard. Bovbjerg. 1912. A n d r. J. B u n d g a a r d. 5 - Stamfaderen. Bronce. Statuette. 6. Graveren. Terrakotta.
Peter R ostrup B øyesen. 7. Tidlig For aar s dag ved Gentofte Sø. A. M arie C arl-n ielsen. 8. Kerub hov ede fra Ribe Domkirke. Poul S. C hristiansen. 9. Landskab fr a Kariseegnen i synkende Sol. G. F. C lement. 10. Fra Skagen. S. D anneskjold-samsøe. 11. Villa Papa Guilia. Rom. 1903. M althe E ngelsted. 12. Ung Mand. Interiør. 1905. 13. I Haven. 1912. L. Find. C arl Frydensberg. 14 Chrysanthemer. 1912. 15. Vej i Falsled. 1913. 16. Pæoner. 1909 H arald G iersing. i 7. I Skoven efter Regn. E rnst G oldschmidt. i 7 a. Ung Italienerinde. Ved Brønden. N iels H ansen. 18. Sommerdag i Haven. P eter H ansen. 19. Sommerlandskab. Fyen. N. H ansen Jacobsen. 20. Den blindede Samson. Broncestatuette. 21. Buste a f en ung Pige. Keramik. G udmund H entze. 21 a. En koloreret Tegning. S. C. H olten f. S kovgaard. 22. I Parken. 1911. K arl Jensen 23. Dalen ved N y mø Ile. Ør holm. 1906. P. V. J. K lin t. 24. Fad i Keramik.
L u p l a u J a n s s e n. 29. Den blinde Spillemand følges hjem fra Gildet. 30. En Kostald fra Mendon. 31. Moder med Barn. Kunstnerlitografi. 32. Moder ved Vuggen. Kunstnerlitografi. 33. Da Jørgen var paa Hospitalet. Kunstnerlitografi. Nr. 29. Luplau Janssen: Den blinde Spillemand følges hjem fra Gildet. 34. Interiør. 35. Landskab. V igg o M a d s e n. E lise K o n s t a n t in -H a n s e n. 25. Svaner. Akvarel. C h r. M o u r ie r-p et er sen 36. Efteraarsmorgen ved Skanderborg Sø. 26.»Dalum K irke«. J o h a n n e K r e b s. M ø hl. 37. Blomstrende Frugttræer. J o h a n n e s L a r s e n. 27. Marine. A xel L o c h e r. 28. Statuette. Den gerrige. V igg o P e d e r se n. 38. Gruppe a f Asketræer ved Kysten. Eftermiddagsbelysning. September. 39. Mosegaarden. 40. Udsigt over Skeldervigen.
Nr. 41. Th. Philipsen : Pløjescene i Italien. Bronce. T h. P hilipsen. 41. Pløjescene i Italien. Bronce. Unicum. 42. Tre Æ sler udenfor Porta del Popolo 43. En romersk Tyr. Maa ikke reproduceres. 44. Dreng paa Æ sel. Do. 45. En romersk Tyr. Do. 46. Dreng paa Æ sel. Do. J ohan R ohde. 47. Ved Ribe Aa. 1914. K arl S chou. 48. Gamle Huse i Valby. Tordenvejr. Nr. 51. Joakim Skovgaard: Fra Java. Gadeliv paa Pledang. G eorg S eligmann. 49. Ørstedsparken. Vinter. 1901. 50. Badehuse. 1904. J oakim S kovgaard. 51. Fra Java. Gadeliv paa Pie dang. 1908. N iels S kovgaard. 52. Hallandsk Skov i Efteraarsblæst. 1908 14.
Nr. 59. Frits Stjberg: Kjerteminde Fjord ved Lavvande N iels L arsen S t e v n s. 53. Østre Anlæg ved Østbanegaarden. Den frie Udstillings Byggeplads. 54. Akvarel. 55. Faxe Ladeplads. 56. Aarhusudstillingen. E rick S t r u c k m a n n. S igu rd S w a n e. 57. Villahaver. Char lottenlund. 58. Skovbund og unge Graner.
61. Frøprins. Bronce. Siegfrid W agner. J. F. WlLLUMSEN. 62. I den bløde, den farverige Sommernat. 63. Adam keder sig. K ristian Zarthmann. Nr. 63. Kristian Zahrtmann: Adam keder sig. F rits Syberg. 59. Kjerteminde Fjord ved Lavvande. Fiskere grave Orm. O lga W agner. 60. Dame i Regnvejr. Bronce.