Katalog or r Maleri-Auktionen, 35, Ollégade 35, K i M andag den 20. Nov. 1917 Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 24. og Søndag den 25. Novbr. fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut. Taksator, Sognefoged N. Christiansen, Adilsvej 4. Telf. Godthaab 422.
KONDITIONER. S 1- Alt sælees i den Stand, hvori det ved Hammerslaget fore tindes, og er fra dette for Køberens Regn.ng og R.s.ko. alle Maader. S 2. Det Købte skal afhentes Auktionsdagen. S 3. til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautiomst. Ejendomsretten til JeV solgte overgaar først til Køberen, naar Betaling finder Sted. S 5. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10«/. af sammem Aukd0 " ^! k ^ n n e ainj^to?%e?.onhg bekendte dnng til Undertegnene, uup rentefri Kredit Sikker vphprhp'tiee Købere forvente b Ugers reniein m c u veaernje uf* RvHptiHp saavel under som efter Anktihed kan affordres de Bydende saave umu hed ikke paa r n t o d r iu r ^ ^ T k y ld ig e 'B e lo b strata forfalden til Betaling. S ^ a is hj' r. s skadesløs Beta ing og o it Forordning at s? *» **"«1873 Tiilægskonditioner forbeholdes. Frederiksberg Birk, den 23. Novbr 1917. C Waagechristensen, cand. juris. Birkefuldmægtig A uktionskontoret for Ind- og Ud beta'm g, Allégade 35, Beletagen, aabent Kl. W - - Nr-,, 1. O. Secher: Aalborg Baadehavn. 2. Louis Petersen: Fra S ilk e b o rg e rn e. 3. K. Drews: Bondegaard. 4. K. Drews: Skyet Som m erdag. 5. Holger Fischer: Hestehoved. 6. C. Bang: A ugustdag paa Landet. 7. Herbert Piesner: Ermelundssletten. 8. Johannes Gregersen: Skibe i Øresund. 9 Axel Hansen: Gaardinteriør. Grønlandsgade. 10. V. Rugaard: Roser i en Krukke. 11. Prof. C hr. Zacho: Bjørnehoved. Frederiksværk. 12. E. Fischer: Fra M andemark paa Møen., 3 V. Hoff mann: Gaard ved Faar up. Fvn. 14. V. Irminger: Edens Have. 15. M. D ar ger: U dsigt fra Lolials Havnemole,
4 Nr, 16. Julie Sylow: Roser. 1857. 17 Mariane Carlsen: Skovnymfe. 18 H. Thoring: Vinterdag i Skoven. 19. Joh. Nesné: Blomster. 20. Holger Liibbers: Stille Sommerdag ved Bornholms Kyst. 21. Mariane Carlsen: Frugtstykke. 22. E. Aschenbach (norsk Kunstner) : Fra Sæterdalen i Noirge. 23. Mariane Carlsen: Frugtstykke. 24. Prof. Frants Henningsen: Solnedgang.. Studie. 25. /. T. Hansen: Porta di Herculano. Pompai. 1905. Akvarel. 26 H. Thoring: Udsigt fra Lindbjerg Bakker mod Himmelbjærget. 27. Sigurd Schou: Tinghøjen ved St. Restrup. 28 Hans Friis; Parti ved Silkeborg. 1866. 29. Jo. Locher: Hornbæk Plantage. 30. Nordahl Grove: Fiskerlejet. Humlebæk. 1855 31. Axel Hansen: Byporten. Neuenburg. 32. Prof. A. Andersen Lundby: Parti ved Miinchen Vinterdag. 33 Ludvig Skramstad (svensk Kunstner) : Vinteraften Nordland. 34. Poul Fischer: Ved Ulvebakkerne i Dyrehaven. 1908 Nr. 35. V. Hofjmann: Strandparti. Hindvad. Fyn. 36. Ole Due: Ved et Gadekær. 4 ; < 37. Anna E. Munck: Huse i Kerteminde. {Ldst. paa Charl.). 38 E. Fischer: Udenfor en Bondegaard. 39. Mariane Carlsen: Georginer og Æbler i en Glasopsats 40. W enzel Tornøe: Sdlbeskinnet Havetrappe. 41. Michael LarSen: Søborg Enge. Akvarel. 42 Johannes Gregersen: Strandparti ved Raageleje. 43. Kopi efter Bruno Lillienfors: Fasan jægeren. 44. P. Mønsted: Italiensk Vaskeplads. Lac Leman. 1887. 45. Mariane Carlsen: Parti fra Hellebæk. 46 O. Dahlboe: Ved Morgenkaffen. Motiv fra Salling. 47. Gotfred Runip: Landskab. 48. Prof. Edv. Petersen: Parti fra Dyrehavsbakken. 49. Axel Hansen: Udsigt over Rothenburg. 50 H. Thoring: Udsigt over Jul Sø mod Himmelbjærget. 51. Søren Christiansen: Dyrehaven. Pastel. 52. E. Aschenbach (norsk Kunstner) : Sommerdag i en norsk Skærgaard. 53. Mariane Carlsen: Italiensk Frugthandlerske. 54 Ole Due: Køge Havn. Aftenbelysning. 55. Joh. Neumann: Gilleleje Havn.
_ 6 E. Parslev: Schweitzerhuset i Frederiksberg Have. Ni., 56. Fischer: Bag Farum Kirke. 57. Hans Agersnap: Folevad Mølle. 58. Carl Møller: Sommerdag ved Tune. 1894. 59. Prof. H. Chr. Jensen: Landskab. Svejbæk. Oo. Prof. Chr. Zacho: Borresø ved Silkeborg. 61. Prof. Chr. Zacho: Blomstrende Tjærenilltker. 62 H. Thoring: Udsigtstaarnet paa Himmelbjærger. 63. Mariane Carlsen: Hundehvalpen skal i Seng. 64. Holger Liibbers: Strand ved Agger. 65. A. Biiloiv: Marine. 66 Fabritius de Tengnagel. Ved S o l e n s Nedgang. Stille Vinterafrten. 1828. Udsigt mod en gotisl< Herregaard. 67. V. Hoffmann: Landskab, tyn. 68. Olaf Kongsberg: Vinterdag i Norge. 69. C. H.: 1910. Læsende ung Pige. 70. V. Riigaard: Stedmoderblomster. 71. C. Lund: Portræt. 72. H. Thoring: Ved Jul Sø. Silkeborg. 7 3. Schibler: 1891. Bjærglandskab. K. Drews: Fra Søborg Mose. A. Biilow: Marine. E. Holm: Skovparti. Lellinge. E. Siehm: Fra Lykkeholms Allé. H. Thoring: Sommerdag i Frederiksborg Skov. O. Dahib o c : Ved Spinderokken. E. Fischer: Marienborg paa Møen. V. Riigaard: Roser i et Glas. O. Dahlboe: Stille Andagt. Frederik Hansen: Skovparti. Johannes Gregersen: Skibsvrag ved Agger Strand. Hans Lund: Blomstersælgerske fra Capri. Signeret O. H.: Stilleben. Einer Gjessing: Ved Langsø. Silkeborg. H. Thoring: Bøgetræer ved en Skovsø. Mariane Carlsen: Parti fra Holbæk Fjord. K. Drews: Ved Høstens Tid. Mariane Carlsen: Ved Bosporus. H. Thoring: Hedebakker ved Mariager. 74. H. Thoring: Hedebakker ved Mariager.
Nr. 95-9 6. 9 7. 9 8. 99 1 0 0. Signeret V. P.: Sommerlandskab. Poul Fischer: Paa Helsingborgfærgen. Barnewitz: Graavejr i Dyrehaven. Adolf ]en*en: Kildesøen i Dyrehaven. B a r n ew i tz: Høst 1a n dskab. Adolf Jensen: Ved Ejby. t c* Henrik Krbs Bogtrykkeri København.