moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

Udvalget for Kultur, Fritid og Nærdemokrati att. Helle Lunderød Rådhuset Halsnæs Kommune. Frederiksværk d

moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst

Thorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening

UDSTILLING UNG DANSK KUNST

KAI NIELSEN ALBERT NAUR UDSTILLING I DEN FRIE 1920.

GEORG JACOBSEN UDSTILLING AF MALERIER OG TEGNINGER 3. OKTOBER KL OKTOBER AABEN KL. 10-5

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN

B I R G I T T E T H O R L A C I U S GalleriWeber

306. FORTEGNELSE OVER ARBEJDER AF JOHS. OTTESEN KUNSTFORENINGEN MARTS 1918 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING 1918

Kunstakademiets Bibliotek

Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

CAMILLA WEST GalleriWeber

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN

Omkring et moderne billede

Kø # Registreret d. Cvr Navn Effect (KW)Installation Silkeborg Kommune 26,02 I idrift Randers Kommune 21

ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919

Sigurd Swanes udstillinger Udarbejdet af Lise Fogh

kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst kl. 18 udvalgt kunst kl. 13 klassisk modernisme grafik

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG

Faaborg Museum Indgangspartiet

Gennemsnits antal åbningsdage inkl. åbningsdage på søgne- helligdage

FRITZ SYBERG AKVARELLER KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914

Sådan kommer din boligskat til at se ud Det betyder regeringens boligskat-udspil fordelt på kommune

Senior Damer - Åben klasse Opdateret 26. januar 2018

'/i. r 'é: Kunstakademiets Bibliotek m

FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN

Ærø Kommune. Lolland Kommune. Slagelse Kommune. Stevns Kommune. Halsnæs Kommune. Gribskov Kommune. Fanø Kommune. Assens Kommune.

Aktivitetsparate kontanthjælpsmodtagere. med 6-9 måneders anciennitet. samtaler eller mere. Alle personer Gens. antal samtaler.

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade Næstved tlf h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl

Resultater fra vintercuppens 6 afdeling i Silkeborg den

Leveringsdag - Leveringsfrekvens 800 Høje Taastrup Porcani leverer dagligt i dit område. 900 København C Porcani leverer dagligt i dit område.

Filialens åbningstider:

Passivandel kontanthjælp

AKTUEL GRAF 9 Stemmeberettigede opdelt efter herkomst i kommunerne ved KV13

Malerier og for+dsminder som indgang +l oplevelser i kulturlandskab. Claus Helweg Ovesen seniorrådgiver, biolog Inst.NSM, Roskilde Universitet

Hvor bor de grønneste borgere i Danmark i 2018?

Folkehold på Saxtrupgård i Henry Houbak s ejertid

Beskæftigelsesudvalget L 113 endeligt svar på spørgsmål 38 Offentligt

CAMILLA WEST & LARS CALMAR

CFU s Lønkort for staten pr. 1/

AKTUEL GRAF 8. Stemmeberettigede og unge førstegangsvælgere i kommunerne ved KV13. Jonas Hedegaard Hansen, Ph.d.-studerende

Privatskoleudvikling på kommuneniveau

Officialsliste DM-L & DJM-L Lørdag d. 4. juli kl Officialsmøde kl NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser

N O T A T. Tal for undtagelser i forbindelse med 225- timersreglen- December måned

I bilag B nedenfor er tallene der ligger til grund for figuren i bilag A vist. Bilag B viser således de samme antal og andele som bilag A.

Foreløbige tal for undtagelser i forbindelse med 225- timersreglen

Beskæftigelsesudvalget BEU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 183 Offentligt

I bilag B nedenfor er tallene, der ligger til grund for figuren i bilag A, vist. Bilag B viser således de samme antal og andele som bilag A.

317. FORTEGNELSE OVER ARBEJDER AF MALEREN GUSTAF WOLMAR KUNSTFORENINGEN JANUAR 1920 KØBENHAVN THYKT HOS F. E. BORDING

Formandens sidste beretning

CFU s Lønkort for staten pr. 1/4-2018

Social- og Indenrigsudvalget SOU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 440. Offentligt

Gennemsnits antal åbningsdage inkl. åbningsdage på søgne- helligdage. Åbningsdage på søgne- helligdage

Trivsel hos eleverne i folkeskolen, 2017

Resultatliste - Samlet Nålestævne , Dybvad torsdag den 26. maj Piger under 7 år. Piger 8 år. Piger 9 år. Piger 10 år

OLUF HARTMANN UDSTILLING KUNSTFORENINGEN MARTS 1910 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri)

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 14 C, Næstved

BILLEDKUNST - Ismer i dansk maleri efter 1870

Fyns 5 daws etape , Stige Ø, Odense OK 22:11:24 A kort 4,48 km

Rekorder opdateret pr. 1. oktober 2009 Rød skrift markerer nye i forhold til seneste opdatering d. 1. august 2009

Tabel 20 - Beskæftigelse 1 Beskæftigelse efter branche og arbejdsstedskommune

Transskriberet af Lene Fabritius

Dansk Politimesterskab Skydning Vingsted 18. og 19. juni Navn Forening 150 sek. 20 sek. Duel Total

Beskæftigelsesudvalget BEU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 33 Offentligt

Hjemmehjælp til ældre 2012

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik

Ydernumre (praktiserende læger) på FMK i kommunerne. Procentdel af samtlige ydernumre (praktiserende læger), som mangler FMK

Senior Damer - Åben klasse Opdateret 19. december 2015

Rekorder opdateret pr. 1. august 2009 Rød skrift markerer nye i forhold til seneste opdatering d. 15. juni 2009

Resultater 27 deltagere

moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra........................ 1-100 tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling........... 101-136 cobra...................... 137-200 grafik..................... 201-271 kl. 17 nutidskunst................. 272-387 onsdag 5. april kl. 13 nutidskunst................. 388-568 torsdag 6. april kl. 13 klassisk modernisme........... 569-679 d e s i g n torsdag 6. april kl. 14 kunsthåndværk sølv africana torsdag 6. april kl. 17 møbler og design fredag 7. april kl. 13 møbler og design der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på www.bruun-rasmussen.dk se omregningstabel på side: 306 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 323 købskonditioner findes bagest i kataloget

m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k a u k t i o n mandag den 3. april til fredag den 7. april 2006 e f t e r s y n onsdag 29. marts kl. 15-18 torsdag 30. marts kl. 10-17 fredag 31. marts kl. 10-17 lørdag 1. april kl. 11-16 søndag 2. april kl. 11-16 mandag 3. april kl. 10-14 B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 København K Tel +45 3343 6911 Fax +45 3343 6966 bredgade@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk

modern auction 756 d ay s o f s a l e a r t monday 3 april 7 pm cobra...................... 1-100 tuesday 4 april 1 pm danish private collection...... 101-136 cobra.................... 137-200 prints.................... 201-271 5 pm contemporary art............ 272-387 wednesday 5 april 1 pm contemporary art............ 388-568 thursday 6 april 1 pm classic modern art........... 569-679 d e s i g n thursday 6 april 2 pm decorative arts and design silver tribal art thursday 6 april 5 pm furniture and design friday 7 april 1 pm furniture and design bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at www.bruun-rasmussen.dk see exchange table page: 306 reproduced on the cover of this catalogue: lot 323 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s a u c t i o n monday 3 april to friday 7 april 2006 p r e v i e w wednesday 29 march 3 pm - 6 pm thursday 30 march 10 am - 5 pm friday 31 march 10 am - 5 pm saturday 1 april 11 am - 4 pm sunday 2 april 11 am - 4 pm monday 3 april 10 am - 2 pm B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel +45 3343 6911 Fax +45 3343 6966 bredgade@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk

Peter Christmas-Møller 3343 6951 pcm@bruun-rasmussen.dk Niels Raben 3343 6957 n.raben@bruun-rasmussen.dk Anneline Schjødt Pedersen 3343 6953 a.s.pedersen@bruun-rasmussen.dk Lise Miller Bertram 3343 6955 l.miller@bruun-rasmussen.dk Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus 2570 6952 p.beck@bruun-rasmussen.dk

klassisk modernisme torsdag den 6. april kl. 13 katalog nr. 569-679

KLASSISK MODERNISME 569 569 CD NIELS LARSEN STEVNS f. Gevnø v. Store Heddinge, Stevns 1864, d. Frederiksberg 1941 "Blomstrende græs på engen", Fakse Ladeplads. Sign. monogram. Olie på lærred. 36 x 53. Afbildet 12.000 570 570 CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987 Kystparti sommerdag. Sign. LH. Dateret på blændrammen 1938/39. Olie på lærred. 60 x 79. Proveniens: Godsejer G. A. Hagemanns samling, Sverige. Afbildet 15.000 571 571 CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Sommerlandskab. Usigneret. Olie på lærred. 82 x 98. Afbildet 20.000-25.000 242 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

572 572 CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Høstlandskab". Sign. Jens Søndergaard 48 samt på bagsiden Jens Søndergaard 1948. Olie på lærred. 97 x 110. Afbildet 40.000-50.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 243

KLASSISK MODERNISME 573 573 CD LENNART SEGERSTRÅLE f. 1892, d. 1975 Figurkomposition. Sign. Lennart Segerstråle 1958. Olie på lærred. 130 x 100. Afbildet 30.000-40.000 574 CD JOHANNES OTTESEN f. Raklev Sogn, Refsnæs 1875, d. Hillerød 1936 Symbolistisk skovparti. Sign. O. 10. Olie på lærred. 48 x 60. Afbildet 6.000-8.000 574 244 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

575 575 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Manden fra fjeldet". Sign. monogram 74 samt sign. og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 130. Afbildet 40.000 576 CD ERIK OLSON f. Halmstad 1901, d. smst. 1986 "Trägård i Sèvre". Sign. Erik Olson 35. Olie på plade. 25 x 30. Afbildet 20.000 576 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 245

KLASSISK MODERNISME 577 577 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst. 1927 Blomster på blå baggrund. Sign. på bagsiden monogram 1923. Olie på compoboard. 64 x 50. Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 296. Udstillet: "Malerier og tegninger af Harald Giersing", Kunsthallen, København, 1934, kat. nr. 29. Afbildet 25.000-30.000 578 CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Siddende kvinde der tørrer sine fødder. Sign. G. Henning 1948. Figur af mørk- og grønpatineret bronze, på stand af mørkbejdset træ. H. 23. H. inkl. sokkel 25. Afbildet 50.000 578 246 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

579 579 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Sankthansbål på stranden. Sign. S.J.-Mikines 62. Olie på lærred. 100 x 125. Afbildet 40.000-50.000 580 CD AMARIEL NORDOY f. Klaksvík 1945 "Morgen ved havnen, Klaksvik". Sign. Nordoy 82. Olie på lærred. 89 x 100. Afbildet 10.000-12.000 580 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 247

KLASSISK MODERNISME 581 582 581 CD ERIK RAADAL f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941 Sommerdag, Vellerup. Sign. Erik Raadal 27. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet 12.000-15.000 582 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst. 1927 "Leda og Svanen", 1906. Sign. monogram 06. Olie på plade. 68 x 85.. Litteratur: Lennart Gottlieb: "Giersing. Maler. Kritiker. Menneske", Gyldendal 1995, gengivet i farver s. 73 og fyldigt omtalt s. 73-75, citat: "Leda og Svanen står sammen med billedet af kvinden og manden i sin radikalt gennemførte antinaturalistiske og Gauguin-inspirerede stil alene blandt billederne fra 1906, og adskiller sig indlysende nok fundamentalt fra hans sædvanlige motivverden, landskabet og portrættet". Afbildet 30.000 583 583 CD GEORG JACOBSEN f. København 1887, d. Frederiksberg 1976 "Bakker ved Faaborg Septemberaften", 1912. Sign. GJ 12 samt på mærkat Georg Jacobsen. Olie på lærred. 67 x 80. Afbildet 10.000-12.000 248 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

584 584 584 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Modelbillede, 1912. Verso: Siddende model. Olie på lærred. 109 x 74. Litteratur: Gustaf Engwall nr. 97. Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe, "Vor Tids Kunst", bd. 12, 1933, gengivet s. 30. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1932, kat. nr. 50. Udstillet: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, 1936, kat. nr. 77. Udstillet: "Karl Isakson Udstillingen", Göteborg, Oslo, Odense og København 1962. Udstillet: "Karl Isakson i dansk ägo", Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 1985, kat. nr. 22. Proveniens: Museumsdirektør Lars Rostrup-Bøyesen. Afbildet 80.000-100.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 249

KLASSISK MODERNISME 585 585 CD SVEN HAVSTEEN-MIKKELSEN f. Argentina 1912, d. 1999 "Steinshamn". Landskab med dybrød himmel. Sign. SHM samt på etiket på blændrammen S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 39 x 52. Afbildet 12.000-15.000 586 250 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

587 586 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Bygd. Færøerne. Sign. S.J.-Mikines 58. Olie på lærred. 64 x 79. Afbildet 20.000 587 CD JON STEFANSSON f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962 Vidtstrakt landskab med fjelde i baggrunden, Island. Sign. Jon Stefansson. Olie på masonit. 46 x 60. Afbildet 75.000-100.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 251

KLASSISK MODERNISME 588 CD JEAN RENÉ GAUGUIN f. Paris 1881, d. København 1961 "Siddende harmonikaspiller", ca. 1917. Usign. Figur af udskåret egetræ. H. 29. Litteratur: Sigurd Schultz: "Nyere dansk billedhuggerkunst", 1929, modellen i gips gengivet s. 55. Litteratur: Asger E. Bremer: "Jean René Gauguin og hans arbejder", 1941, gengivet helsides planche 12. Udstillet: Århus, 1918. Proveniens: Grosserer Christian Kampmann, Århus. Afbildet 25.000 588 589 CD WILLIE WULFF f. København 1881, d. Gentofte 1962 "To piger i slagsmål", ca. 1927. Af kunstneren selv benævnt "To furier, der river hinanden i håret". Figurgruppe af bronze, monteret på sokkel af sandsten. H. ialt 26,5. Udstillet: Privat udstilling, Paris, ca. 1932. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren i fremstillingsåret af Georg Frölich, og siden i familiens eje. Afbildet 12.000 589 252 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

590 590 JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 "Domus Gotika, Toledo", 1915. Olie på lærred. 69 x 65. Litteratur: Wilhelm Wanscher: "J.A. Jerichau", 1931, gengivet s. 40. Litteratur: Troels Andersen: "Jens Adolf Jerichau", 1983, kat. nr. 158, gengivet s. 118 og s. 165 (på fotografi fra Jerichaus udstilling i Den Frie Udstilling, København, februar 1916). Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1916, kat. nr. 74, gengivet i katalog. Udstillet: Kunstforeningen, København, november 1918, kat. nr. 46. Udstillet: Kunstforeningen, København, 8.-20. december 1930, kat. nr. 59. Udstillet: Jens Adolf Jerichau, Sophienholm, Lyngby, 1984, kat. nr. 44, gengivet i farver i kataloget. Udstillet: "I stor stil: Jens Adolf Jerichau & Co", Nivaagaards Malerisamling, Nivå, 29. februar - 23. maj 2004, kat. nr. 11. Udstillet: "I stor stil...", Randers Kunstmuseum, 29. maj - 1. august 2004, kat. nr. 11. Proveniens: Chr. Tetzen-Lunds samling. Erhvervet af denne på auktion i forbindelse med udstillingen på Den Frie 1916. Proveniens: Professor Dr. med. Oluf Thomsen. Afbildet 300.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 253

KLASSISK MODERNISME 591 591 CD GEORG JACOBSEN f. København 1887, d. Frederiksberg 1976 Opstilling på bord med blomster, terrin og billede af model. Sign. Georg. Olie på masonit. 70 x 60. Afbildet 20.000-25.000 592 CD ELI SIGVARD RASMUSSEN f. Rudkøbing 1915 Interiør med cockerspaniel og blomster. Sign. Eli Rasmussen 47. Olie på lærred. 98 x 116. Afbildet 10.000 592 254 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

593 593 CD ISAAC GRÜNEWALD f. Stockholm 1889, d. Oslo 1946 Blomsteropstilling, 1946. Sign. Grünewald samt på bagsiden dedikation fra Isaac Grünewald, 8.1.46. Olie på lærred. 66 x 51. Proveniens: Hr. Herman Gellin. Afbildet 100.000-125.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 255

KLASSISK MODERNISME 594 CD LOUIS VALTAT f. Dieppe 1869, d. Paris 1952 Opstilling med blomster, 1910. Sign. L.V. Olie på pap monteret på plade. 33 x 26. Proveniens: Hôtel Drouot, Paris. 12. april 1979, kat. nr. 88. Proveniens: "The Greta Garbo Collection", Sotheby's, New York, 15. november 1990, kat. nr. 29, gengivet. Proveniens: "Impressionist and Modern Art", Christie's, New York, 2004, kat. nr. 59, gengivet. Certifikat fra Louis-André Valtat, dateret 8. november 2004, Archives L-A Valtat No. 3201, medfølger. Vil blive optaget i "Catalogue de l'oeuvre peint de Louis Valtat" under udarbejdelse af Louis-André Valtat. Proveniens: Tidligere i skuespiller, Greta Garbo's samling. Afbildet 400.000 256 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

594 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 257

KLASSISK MODERNISME 595 595 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Landskab med Gudhjem pynten i baggrunden, ca. 1946-47. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 90 x 130. Den brune bygning midt i billedet er Rudes lysthus, hvor han ofte sad og malede med udsigt over vandet. Afbildet 30.000 596 CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Nobis Mølle"/"Taagerup Mølle". Sign. Ekelund. Olie på lærred. 76 x 56. Proveniens: Stemplet på blændrammen Kunst for Varer, København. Afbildet 8.000-10.000 596 598 258 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

597 597 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Bognemark, Gudhjem, Bornholm". Sign. OH og Oluf Høst samt på bagsiden Oluf Høst ca. 1952. Olie på lærred. 51 x 81. Afbildet 125.000-150.000 598 CD POVL SCHRØDER f. København 1894, d. Positano, Italien 1957 Siddende kvinde. På bagsiden stemplet: Dødsboet efter maleren Povl Schrøder. Olie på lærred. 81 x 60. Afbildet 8.000 599 CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Fjordlandskab, Holbæk. Sign. S. Sw. 36. Olie på lærred. 84 x 84. Afbildet 10.000-12.000 599 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 259

KLASSISK MODERNISME 600 600 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Ældre mand i regnvejr. Sign. Folmer Bendtsen 59. Olie på lærred. 73 x 100. Afbildet 15.000 601 CD CHRISTINE SWANE f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960 Opstilling med tulipaner i vase. Sign. Christine Swane på udstillingsetiket. Olie på lærred. 52 x 66. Proveniens: Købt af Kunstforeningen 1935. Afbildet 15.000 601 602 602 CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst. 1990 Figur i landskab. Sign. JH. Olie på plade. 50 x 60. Afbildet 12.000-15.000 260 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

603 603 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Gadebillede med skraldefolk. Sign. Folmer Bendtsen. 89 x 116. Afbildet 15.000-20.000 604 CD POUL S. NIELSEN f. Helsingør 1920, d. 1998 Interiør med kvinde og barn. Sign. monogram. Olie på lærred. 70 x 80. Afbildet 20.000-25.000 604 605 605 CD THORVALD HAGEDORN-OLSEN f. Svendborg 1902, d. 1996 "Korshavn, Fyns Hoved". Sign. Hagedorn- Olsen. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet 5.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 261

KLASSISK MODERNISME 607 607 CD EINAR UTZON-FRANK f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955 "Diana". Figur af mørkpatineret bronze. Sign. Utzon- Frank. Stemplet L. Rasmussen København. H. 29. Afbildet 15.000 606 CD GERHARD HENNING 606 f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Stående kvinde der tørrer sin fod. Figur af mørkpatineret bronze på lille sokkel af træ. Sign. G. Henning 1923, 1951, monogram, stemplet L. Rasmussen, København. H. ialt 28,5. Afbildet 25.000 262 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

608 608 CD AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Odalisque, interiør med kvindelige modeller og fugle. Sign. Salto, 1916. Olie på lærred. 132 x 162. Proveniens: Chr. Tetzen-Lunds samling. Afbildet 40.000-60.000 609 CD POUL BJØRKLUND f. København 1909, d. Rødovre 1984 "Pige på divan". Sign. på bagsiden Poul Bjørklund 1958. Olie på lærred. 88 x 158. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1962, kat. nr. 54. Afbildet 10.000-12.000 609 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 263

KLASSISK MODERNISME 610 611 610 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Brevet læses. Sommerdag i de franske alper. Sign. J.F.W 1902. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 48 x 40. Afbildet 30.000 611 KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 Motiv fra Ørstedsparken. Sign. Kai Nielsen 1911. Olie på lærred. 63 x 51. Afbildet 10.000 612 612 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Bjergparti. Sign. J.F.W. Sept. 1901. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 35 x 54. Afbildet 12.000 264 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

613 613 CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Kubistisk komposition, ca. 1928. Sign. de Sala. Olie på pap. 59 x 65. Afbildet 20.000 614 614 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Bjergparti, Chamonixdalen. Sign. J.F.W. 21. Juli 1914. Pastel på papir. 40 x 52. Afbildet 15.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 265

KLASSISK MODERNISME 615 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Opstilling. Sign. E.W. Udført sidst i 1920'erne. Olie på lærred. 78 x 67. Litteratur: "Kunst i Privateje", bd. II, København 1944-45, gengivet s. 370. Udstillet: "Mit bedste kunstværk", Statens Museum for Kunst, København, 1941, kat. nr. 283, gengivet s. 66. Udstillet: Weies retrospektive udstilling, Statens Museum for Kunst, København, 1946. Udstillet: Helsingfors 1946 og Stockholm 1947. Udstillet: "Anna og Kresten Krestensens samling", Charlottenborg, København samt Gentofte Rådhus, 1952. Udstillet: "Edvard Weie", Kunstforeningen, København, 1962, kat. nr. 50, gengivet i kataloget. Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, 1963, kat. nr. 494. Proveniens: Anna og Kresten Krestensens samling. Proveniens: Museumsdirektør Lars Rostrup Bøyesens samling. Afbildet 400.000-500.000 266 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

615 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 267

KLASSISK MODERNISME 616 616 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Blomstrende frugttræ i Spellingemosen", Bornholm 1976. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 55 x 66. Afbildet 30.000 617 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "Valmuerne i Jægerhusets Have. (Anne Marie)", 1953. Sign. Kay C. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet 8.000 617 268 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

618 618 CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Elefant i junglen". Sign. Scherfig 1958. Tempera på masonit. 52 x 68. Udstillet: Separatudstilling, Glyptoteket, København, oktober-december 1995. Afbildet 40.000 619 CD VICTOR ISBRAND f. København 1897, d. sst. 1989 "Javanisisk Marked". Sign. V. Isbrand. Betegnet på blændrammen Poerworedio, Midt Java, 1921. Olie på lærred. 53 x 71. Litteratur: Bent Irve [et al.]: "Victor Isbrand: maler og pædagog", 1987, gengivet helsides s. 109, heri dateret 1927. Afbildet 5.000 619 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 269

KLASSISK MODERNISME 620 621 620 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst. 1968 Gademusikant og dreng i baggårdsmiljø samt skitse til denne. Begge sign. Harald Engman 30. Olie på lærred samt blyant på papir. 28 x 23 og bladstørrelse 16,5 x 11,5. (2). Afbildet 10.000 621 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst. 1968 "In Memory of Sir Winston Churchill". Sign. Harald Engman samt betegnet på bagbeklædning "by Harald Engman January 22'-23', 1965. Copenhagen Denmark God Bless His Soul". Olie på masonit. 21 x 16. Afbildet 6.000-8.000 622 622 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst. 1968 Værtshusscene, ca. 1940. Sign. Harald Engman. Olie på plade. 40 x 30. U.r. Afbildet 20.000-25.000 270 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

623 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst. 1968 "Clown Adolf". Karikeret portræt af Adolf Hitler. Sign. Harald Engman. Olie på pap, ca. 1943. Lysmål 29 x 22. Afbildet 30.000 624 CD PER KROHG f. Åsgårdstrand, Norge 1889, d. 1965 Kvinde og gondoliere, Venedig. Sign. P.K. Olie på plade. 19 x 23. Afbildet 6.000 625 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst. 1968 Fuldmåne ved Nyboder. Sign. Harald Engman. Olie på masonit. 30 x 40. Afbildet 10.000 623 624 625 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 271

KLASSISK MODERNISME 626 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Bognemark", Bornholm, ca. 1955. Dobbelt sign. monogram OH samt på bagsiden Oluf Høst. Olie på lærred. 81 x 130. Afbildet 250.000 626 272 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 273

KLASSISK MODERNISME 627 627 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Sommerlandskab. Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 90 x 130. Afbildet 30.000-40.000 628 CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 "Falsled". Landskab. Sign. HN samt på bagsiden Hjorth-Nielsen, Falsled 1955. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet 18.000 628 274 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

629 629 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Et mellemværende", 1971. Sign. A. Bertelsen samt betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130. Afbildet 50.000 630 CD JACK KAMPMANN f. London 1914, d. 1989 Opstilling med frugtopsats, plante og skål på bord. Sign. Kampmann 57. Olie på lærred. 69 x 89. Proveniens: Stemplet: Foreningen Kunst for Varer, København. Afbildet 15.000-20.000 630 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 275

KLASSISK MODERNISME 631 634 631 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 Merete, Kathrinebæk. Sign. Kay C. samt på bagsiden betegnet 7. juli 1955. Olie på lærred. 73 x 93. Afbildet 30.000 632 632 CD HENRIK SCHOUBOE f. Ringsted 1876, d. Frederiksberg 1949 Svømmende svanepar, foråret 1942. Sign. monogram. Olie på lærred. 90 x 110. Afbildet 8.000-10.000 633 633 CD CHRISTINE SWANE f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960 Havneparti. Sign. C Sw. Olie på lærred. 67 x 76. Afbildet 5.000 276 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

634 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Interiør med ung pige. Sign. på bagsiden Kay C. Olie på lærred. 92 x 73. Afbildet 8.000-10.000 635 CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst. 1990 Udsigt over havet, Vesterø Havn, Læsø. Sign. JH. Olie på lærred. 60 x 69. Afbildet 25.000 635 636 CD JACK KAMPMANN f. London 1914, d. 1989 Færøsk bygd. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46. Afbildet 10.000-12.000 636 637 CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 "Ved gården". Sign. S.E. Olie på træplade. 28 x 42. Afbildet 6.000-8.000 637 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 277

KLASSISK MODERNISME 638 638 CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Sommerlandskab ved høsttid. Sign. Jens Søndergaard 54? Olie på lærred. 105 x 130. Afbildet 30.000 640 278 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

639 639 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Figurer ved Bognemark, Bornholm. Sign. O.H. 1935. Olie på lærred. 72 x 116. Afbildet 125.000-150.000 640 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 Bakket landskab ved havet, Bornholm. Sign. NL. Olie på lærred. 96 x 114. Afbildet 40.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 279

KLASSISK MODERNISME 641 641 CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst. 1990 Figur ved havet. Sign. JH. Olie på lærred. 65 x 80. Afbildet 20.000-25.000 642 CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987 Skovløberhuset i Grønnehave. Sign. L.H. 1956 samt betegnet på etiket på blændrammen. Olie på lærred. 68 x 87. Udstillet: Corner, Charlottenborg, København, 28. december - 13. januar 1956, nr. 159. Afbildet 20.000 642 643 643 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 "Anne-Marie". Sign. Kay C samt på bagsiden Kay C, 3. September 1956, Kathrinebæk. Olie på lærred. 74 x 92. Afbildet 20.000 280 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

644 644 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Kostald på Bognemark. Sign. OH. Olie på lærred. 46 x 81. Afbildet 30.000-40.000 645 CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987 Sole, sommerhuset. Sign. L.H. 62. Olie på lærred. 71 x 55. Afbildet 20.000-25.000 645 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 281

KLASSISK MODERNISME 646 646 CD JEPPE MADSEN-OHLSEN f. Christiansfeld 1891, d. Sejs 1948 "Ved det gamle Vægterhus". Sign. J. Madsen-Ohlsen. Olie på lærred. 68 x 82. Udstillet: "Dansk Kunst", Fyens Forum, 1940. Afbildet 25.000-30.000 647 647 CD EINAR UTZON-FRANK f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955 Portrætbuste af herre. Sign. Utzon-Frank. Stemplet L. Rasmussen København. Buste af mørkpatineret bronze, monteret på sokkel af kunststen. H. ialt 38. Afbildet 8.000-10.000 648 648 CD ANKER HOFFMANN f. Holte 1904, d. Lyngby 1985 "Nina". Figur af mørk- og grønpatineret bronze på stand af palisander. Sign. monogram AH 64. H. 40. H. inkl. stand 44. Litteratur: S.L. Møller: "Anker Hoffmann", variant af terracotta gengivet helsides s. 21. Afbildet 10.000-12.000 282 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

649 649 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "Fra Classensgade, regnvejr", 1920'erne. Sign. E.W. Olie på lærred. 140 x 110. Udsigten fra Agnes Jensens lejlighed, øverst oppe i det spidse hus mellem Classensgade og Kastelsvej, malede Weie flere gange. Udstillet: "Edvard Weie", separatudstilling, Kunstforeningen, København 1923, kat. nr. 41. Udstillet: "Edvard Weie Mindeudstilling", Statens Museum for Kunst, København, 1946, kat. nr. 59. Udstillet: "Edvard Weie", Statens Museum for Kunst, København og Aarhus Kunstmuseum, 1987, kat. nr. 95. Proveniens: Elna Fonnesbech-Sandbergs samling. Afbildet 150.000-200.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 283

KLASSISK MODERNISME 650 650 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst. 1998 Motiv fra Kalkbrænderihavnen, København, beg. af 1930'erne. Sign. Egill Jacobsen på udstillingsetiket. Olie på lærred. 48 x 63. Litteratur: Per Hovdenakk: Se tilsvarende motiv med nr. 1928/1. Afbildet 5.000 651 CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst. 1990 Figur i kystlandskab. Sign. JH. Olie på masonit. 50 x 60. Afbildet 20.000-25.000 651 652 652 CD JOEN WAAGSTEIN f. Klaksvik 1879, d. Thorshavn 1949 Klippelandskab ved havet, Færøerne. Sign. I. Waagstein 1918. Olie på lærred. 39 x 56. Afbildet 6.000-8.000 284 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

653 653 CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst. 1990 Figur. Vesterø Havn, Læsø Havn. Sign. JH. Olie på lærred. 100 x 120. Litteratur: Hans Mølbjerg, "Johannes Hofmeister", Vor Tids Kunst, bind 76, 1974, gengivet s. 10. Udstillingetiket på bagsiden signeret Johannes Hofmeister, øjensynligt fra Vraa-Udstillingen. Afbildet 50.000 654 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Snekastere. Sign. Folmer Bendtsen 59. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet 12.000 654 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 285

KLASSISK MODERNISME 655 655 655 655 CD JEAN RENÉ GAUGUIN f. Paris 1881, d. København 1961 Tre apostle, Gmunden 1921. Figurer af brændt ler, dekoreret med lys tinlasur. Unika. H. ml. 55 og 64. (3) Litteratur: Bremer: "Jean René Gauguin og hans arbejder", 1941. To af figurene gengivet helsides, nr. 22 og 24, omtalt s. 39 og s. 58: I 1921 slår Jean René Gauguin slår sig ned med familien på sanatoriet i Gmunden. Her overlades han en ubenyttet svømmehal til atelier, hvor han modellerer en række relieffer og statuetter - heriblandt Apostlene - med tinglasur og får brændt i Sleiss keramiske fabrik. De draperklædte apostlene er inspireret og ledet af Gauguins bevægelsesmotiv, som også er gennemgående i en række af hans dyrefigurer. Proveniens: Nr. 22 har tilhørt overretssagfører Peter Olesen. Nr. 24 har tilført dr. Børge Helsinge. Afbildet 10.000-12.000 656 656 CD ØRNULF SALICATH f. 1888, d. 1962 Portræt af kvinde i turkis kjole. Sign. Salicath, 09. Olie på lærred. 172 x 124. Afbildet 10.000 286 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

657 657 CD GERDA WEGENER f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940 Madonna med Barnet omgivet af musicerende engle. Sign. Gerda Wegener Roma 1935. Olie på lærred. 116 x 105. Afbildet 80.000-100.000 658 658 CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Liggende ung kvinde. Figur af patineret gips. Sign. Gerhard Henning 1936, No III. H. 43. L. 56. Litteratur: Haavard Rostrup: "Gerhard Henning: en mindebog", 1980, en anden version af figuren gengivet på atelierfoto s. 16. Afbildet 20.000-25.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 287

KLASSISK MODERNISME 659 659 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Mod havet", Bornholm. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 50 x 60. Afbildet 25.000 660 CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Bramsnæs Vig, Tempelkrogen. Sign. HN 70. Olie på lærred. 89 x 148. Afbildet 20.000-30.000 660 661 661 CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Udsigt over tage. Sign. HN. Olie på lærred. 74 x 92. Proveniens: Redaktør Carl Gruvemans samling. Afbildet 15.000 288 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

662 662 CD ERIK OLSON f. Halmstad 1901, d. smst. 1986 "Kain och Abel". Sign. Erik Olson 1942. Olie på lærred. 78 x 67. Afbildet 40.000-50.000 663 663 CD ARTURO CIACELLI f. Arnara 1883, d. 1966 "Bateaux d'été". Sign. A. Ciacelli, Torekow 1911. Pastel på kraftigt pap. 57 x 70. Afbildet 10.000-15.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 289

KLASSISK MODERNISME 664 664 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Rygvendt kvindelig model, 1917. Sign. EW samt på etiket på bagsiden Edvard Weie. Olie på lærred. 28 x 40. Proveniens: Kunsthallen auktion 486, kat. nr. 22, 1997. Afbildet 15.000 665 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Bjergparti. Sign. J.F.W. Okt. 1901. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 30 x 48. Afbildet 12.000 665 666 666 CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d. 1988 "Kockatatursey", Island, ca. 1935. Olie på lærred. På blændrammen attesteret af Skiptaráthandinn i Reykjavik, 10. november 1989. Stemplet Borgarfogetaembættid i Reykjavik. 62 x 75. Afbildet 15.000-20.000 290 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

667 667 CD GOTTFRED EICKHOFF f. Frederiksberg 1902, d. 1982 "Kvindefigur II". Sign Eickhoff 1935. Bronzestøberstempel fra L. Rasmussen, København. Nummereret III. Figur af bronze. H. 60. Skulpturen er udført i fire størrelser. Statens Museum for Kunst, København, Karoly museet i Budapest samt Statsmuseet i Riga er hver i besiddelse af et eksemplar af en af skulpturene. Litteratur: Anne Hald: "Gottfred Eickhoff", 1996, omtalt og gengivet s. 87-89, Vor tids Kunst, bd. 40, variant gengivet s. 25. Litteratur: H.S. Møller: "Helge Refn: Teatrets maler", 1987, modellen gengivet s. 83. Afbildet 75.000-100.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 291

KLASSISK MODERNISME 668 668 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Opstilling med begonia og bog på et bord, 1915. Usign. Olie på lærred. 64 x 55. Udstillet: "Karl Isakson", Kunstforeningen, København samt Bornholms Kunstmuseum, 1991, kat. nr. 26. Gengivet i kataloget s. 19. Proveniens: Vera og Ernst Michaelsens samling. Afbildet 60.000-80.000 669 CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Blomster i vase. Usign. Olie på lærred. 52 x 40. Afbildet 6.000-8.000 669 292 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

670 670 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "En vej mellem træer", ca. 1932. Usign. Olie på lærred. 62 x 68. Afbildet 60.000-75.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 293

KLASSISK MODERNISME 671 CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 Gadeliv i sydfransk by. Usign. Olie på lærred. 91 x 71. Afbildet 30.000 672 CD HARRY CARLSSON f. København 1891, d. sst. 1968 Selvportræt, kunstneren med pen i hånden. Ca. 1922-23. Sign. HC. Olie på lærred. 85 x 61. Afbildet 5.000 671 673 CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Blomsterbuket på bord. Sign. de Sala. Olie på plade. 66 x 51. Afbildet 10.000 672 673 294 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

674 674 CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Opstilling med opsats og frugter. Sign. Karl Larsen 22. Olie på lærred. 82 x 112. Afbildet 30.000 675 CD IB BRAUN f. Hvidovre 1933, d. 2003 Dansende kvinde. Sign. Braun 5/6. Figur af patineret bronze. H. 70. Afbildet 10.000-12.000 675 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 295

KLASSISK MODERNISME 676 678 676 CD TORBJØRN OLSEN f. Tórshavn 1956 Færøsk bygd med huse og både. Sign. Torbjørn Olsen. Olie på lærred. 70 x 65. Afbildet 12.000 678 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Gående herre i gråvejr. Sign. Folmer Bendtsen 57. Olie på lærred. 100 x 81. Afbildet 10.000-12.000 677 CD NIELS WINKEL f. København 1939 Landskabs-komposition. Sign. N.W. 75. Olie på træplade. 80 x 122. Afbildet 8.000 679 CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 Sovende hund, ca. 1919. Usign. Olie på lærred. 48 x 50. Afbildet 15.000-18.000 677 679 296 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756