K A T A L O G FOR AUKTION LØRDAG DEN 19. SEPTEMBER 2015 V/DESIGN CLASSIQUE KLOKKEN 13. 00 EFTERSYN FRA KLOKKEN 11. 00

KATALOG. Designermøbler mm.

Eftersyn. På adressen: Gødding Møllevej Randbøl (gammel XL Byg hal ) Efter aftale. Auk: 3524 Kat: 2. 6 stk. stabelstol, blå uldstof

gave idéer 20% Shop døgnet rundt på Spar op til

Bolig & Interiør ( 7800 Skive )

2420- Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 2

Eftersyn. På adressen: Ouevej 5, Valsgård 9500 Hobro. Efter aftale. Auk: 2420 Kat: 2.

INDHOLD OPUS 19 CLASSIC MONET / PAUSE 25 BUTTERFLY

Eftersyn. På adressen: Skuerupvej Stenlille. Efter aftale. Auk: 3969 Kat: 2.

KATALOG. MØBLER & INVENTAR FRA HOSPITAL Auktion: Torsdag D.27. November 2014 kl: 16:00. Pris: kr. 20,- Side 1. Live auktion!!

Udlevering / Eftersyn

2454- Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3

KATALOG. Bohave m. v. tilhørende. Auktionen paa. Gentofte Hotel. Dødsboerne. Tirsdagen den 24. April til. Form. Kl.

2577- Div. retro møbler, PH lamper, Piet Hein bord m.v.

KATALOG. Antik & Moderne møbler Auktion: Lørdag D.25. Oktober 2014 kl: 10:00

ole wanscher moderne klassikere Nyt hos Carl Hansen & Søn Elegante skandinaviske klassikere. Cuba stolen Se også Morten Gøttlers Cuba stol.

12999,- 1999,- 299,- 99,95 49,95. Søndag den 7. marts åbent kl Betal over 12 eller 24 måneder

Kunst, Design & Antik. 27. Okt. Kl Tisdag 27 Okt 2015

Timm Møbler Udsalgsliste

Overskydende kontorinventar fra Havarikommissionen

Eftersyn. På adressen: Langebjergvænget 21, 4000 Roskilde. Mandag d. 14. maj :30-11:30. Auk: 3301 Kat: 2. + kontorstol m.

MØBEL KATALOG. SILO ved amagerbanen 13 tel

KONTORINVENTAR. Auktioner A/S. Frederiksberg. Eftersyn: Den 28. december 2009 kl Budfrist: Den 29. december 2009 kl. 15

Godt design der holder...

KATALOG BLANDET INDBO & VIN. Pris: kr. 20,- Auktion: Torsdag D.23. Januar 2014 kl: 17:00. Side 1. Live auktion!!

KATALOG. BLANDET INDBO Auktion: Torsdag D.27. November 2014 kl: 17:00. Pris: kr. 20,- Side 1. Live auktion!!

Eftersyn. På adressen: Efter aftale. Auk: 1990 Kat: 2. Posepakke anlæg m. 10 stk. gryder + transportbånd + vægt, Willi Machinenbau, type W40

BO MED HASLEV MØBLER

KATALOG. Konkursboer, varepartier, kontormøbler, mm.

Infopaq Danmark A/S under konkurs (Kontorinventar, Nanna Ditzel stole m.v.)

- vi sidder på kvaliteten

Katalog - Møbler. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

15.693,- Spisebord m/2 plader og 6 stole

Fødselsdagstilbud for de morgen friske Gældende søndag den 02/10/2016 fra kl

Indretningsopgave hos

Selskabet af maj 1995 ApS under konkurs v/advokatfirmaet Poul Schmith (Kontor inventar, skriveborde h/s, kontorstole, mm)

Auktionskatalog. auktion torsdag 21. april kl Blå Kors Genbrug, Industrivej 60,6760 Ribe. for. hos

Eftersyn. På adressen: Industrivej Syd 1B 7400 Herning ( Der står en rød sofa udenfor ) Torsdag d. 30. august :00-17:00. Auk: 3466 Kat: 2.

Per Siesbye under konkurs (Malerier, skulpturer, figurer m.v.)

Personalebureauet A/S under konkurs

CASØ 120. Populær spisestue i moderne retro design. Indhold. Spisebord. Koefoed by CASØ Peter stolen. Sofabord & Lampebord.

Indhold 3 CASØ Spisebord. 6 Koefoed by CASØ Eva, Peter og Lis. 8 CASØ 500 / CASØ 501 sofaborde. 10 Skænk og skrive/konsol - bord

KATALOG. BLANDET INDBO Auktion: Onsdag D.7. Maj 2014 kl: 17:00. Pris: kr. 20,- Side 1. Live auktion!!

Infopaq Danmark A/S under konkurs (Designmøbler - Børge Mogensen og Poul M. Volther)

Scandichem A/S under konkurs Gilleleje, Sjælland

HUSBÅD PÅ BORNHOLM INDRETNING MØBELPAKKE 02 CHARLOTTE KJØLLER - RØNNE

Udlevering / Eftersyn

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Kontormøbler bl.a. Frits Hansen, Piet Hein m.v. Eftersyn. Udlevering.

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts Form. Kl. 11 x/2. til.

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Kontorinventar bl.a. Magnus Olesen, B8 m.v. - DEL 3. Udlevering. Eftersyn.

tegninger møbelpakker02

FURBO Aps. Vejledende Udsalgspriser Made in Denmark. Ringvej 3 - Lem 7860 Spøttrup

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter. Vigtig information Kontorinventar bl.a. Le Klint, Munch, CUBE Design m.v. Udlevering.

Udlevering / Eftersyn

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Lørdag d. 20. oktober :00-15:00. Auk: 3566 Kat: 2.

INSPIRATION MØBEL INSPIRATION SIDE 1

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Søndag d. 16. september :00-15:00. Auk: 3496 Kat: 2.

PIET HEIN ( ) BRUNO MATHSSON ( ) ARNE JACOBSEN ( ) DESIGN BESKRIVELSE GARANTI

Eftersyn. På adressen: Skuerupvej Stenlille. Efter aftale. Auk: 2424 Kat: 202. Magnus Olesen bord 220x120 cm + 8 stk. stole i lysegrøn uld.

5999,- Granit - Teak - Flet - Artwood. Luk op og se mulighederne når det gælder årets havemøbler.

Prisliste Vejl. DKK ex. moms Gældende fra 1. januar 2012

Eftersyn. På adressen: AR Kjærbysvej Højer ( For besigtigelse ring tlf: ) Efter aftale. Auk: 2723 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Efter aftale. Auk: 3784 Kat: 2. Metalskab, antiklook, L: 76 B: 40 H: 80 cm. vejl. pris 3999.

Grund Møbelpakke 1/2017 Fjordblink Feriehuse

Produktoversigt. Sofabord engelsk stil klapbord. Sofabord klassisk stil klapbord. furniture.dk. Leveres i flg. Træsorter: mahogni L (Ø) B H

KATALOG til. Havemøbler, en Samling Malerier, Tapeter. CONSTANTIA", Strandvej Nr. 231, Charlottenlund, AUKTIONEN. Kl

InterFurn Møbelpakke 1

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra '80. In top tuned condition!

Auktioner sælger for kunde i Hellerup

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter. - Ophørssalg v/ Vejby Kræmmermarked. Udlevering. På adressen: Vildmosen 4, 7860 Spøttrup

Eftersyn. På adressen: Vildmosen 4, 7860 Spøttrup Ring: Efter aftale. Auk: 3627 Kat: 2.

KATALOG. BLANDET INDBO Auktion: Onsdag D.29. April 2015 kl: 17:00

KATALOG. Indbo - kunst - moderne, mm.

InterFurn Møbelpakke 2

Find dine moduler her

WEGNER DESIGN MERE END 100 ÅRS TRADITION FOR KVALITET

K A T A L O G FOR AUKTION LØRDAG DEN 19. SEPTEMBER 2015 V/DESIGN CLASSIQUE KLOKKEN 13. 00 EFTERSYN FRA KLOKKEN 11. 00 AUKTIONSADRESSE: Ved Søen 1, Jels 6630 Rødding Næste auktion torsdag den 3. oktober 2015 i Haderslev Hold øje med www.haderslevauktion.dk - Indlevering og afhentning aftale på telefon 29 64 01 41 Haderslev Auktion er en del af

AUKTIONSVILKÅR 1. Alt sælges i den stand, hvori det er og forefindes ved hammerslaget. For mål, vægt, holdbarhed, lovlighed og deslige garanteres ikke. De solgte effekter er ikke godkendt, synet eller på anden måde kontrolleret for eventuelle ulovligheder medmindre dette udtrykkeligt fremgår af kataloget. Betegnelsen knallert dækker såvel knallert 45 som knallert 30 og andre. Mulige erstatningskrav må gøres gældende mod rekvirenten; auktionslederen og inkassator er fri for ethvert ansvar. 2. Det solgte skal afhentes straks efter auktionen og henligger fra hammerslaget for købers regning og risiko. Hvad der ikke afhentes straks eller ikke rettidigt betales, kan uden varsel påny bortsælges enten underhånden eller ved auktion for første købers regning, og denne er da pligtig at tilsvare de herved forårsagede omkostninger og tab uden krav på eventuelt overskud. 3. Den, der byder eller indestår for en anden, forpligter sig derved som selvskyldnerkautionist. Køber flere i forening, hæfter de solidarisk. 4. Mindste buds og overbuds størrelse beror på den, der foretager opråbet. Opstår der, efter at der er givet hammerslag, tvivl om, hvem der er højestbydende, eller byder flere samtidig, foretages nyt opråb. 5. Budsummen tillige med auktionsledersalær, og den til enhver tid gældende moms betales kontant senest ved auktionens slutning. Der kan betales med dankort på auktionsdagen. 6. Ved momsbelagte effekter (se kataloget!) beregnes 50 % tillæg til budsummen. Ved andre effekter tillægges budsummen 25 %. Biler min. 625,- max 3.750,- Hertil kommer 5 % følgeretsvederlag ved salg af kunst til bud over kr. 1.720,00. 7. Udebliver betalingen udover forfaldstid, er køberne og deres kautionister forpligtet til at betale renter fra forfaldstiden til betaling sker i henhold til renteloven og er i øvrigt underkastet reglerne i retsplejeloven om udlæg m.v. 8. Ejendomsretten til det solgte overgår først til køberen, når købesummen incl. evt. renter og omkostninger er fuldt erlagt. 9. Yderligere vilkår forbeholdes, derunder, at køber i det mindste har budt den pris, som rekvirenten forud for auktionen i en skriftlig meddelelse til auktionslederen har stillet som vilkår for bortsalg. Mogens Broe-Andersen advokat & auktionsleder Haderslev Auktion er en del af

2015 09 19 MOMSTILLÆG 1 Stor havekrukke ca. 100 cm. 2 Orientalsk figur ca. 65 cm. 3 Buttet havekrukke ca. 65 cm. 4 Blomsterkrukke cement ca. 55 cm. 5 Østasiatisk fulgehus ca. 100 cm. 6 Orientalsk figur ca. 100 cm. 7 Østasiatisk fuglehus ca. 100 cm. 8 Vandkunst ca. 85 cm. 9 2 lanterner ca. 55 cm med lys. 10 2 lanterner ca. 55 cm med lys. 11 2 bordlamper med skærme ca. 70 cm. 12 2 lanterner ca. 55 cm med lys. 13 Havekrukke ca. 100 cm. 14 2 havekrukker ca. 80 cm. 15 2 brune havekrukker ca. 80 cm. 16 2 gulvvaser, ca. 60 cm. grånistret glasur. 17 2 krukker/vaser ca. 55 og 60 cm. 18 Sparegris, keramik ca 65 cm lang. 19 2 retro/replica ølplakater. 20 2 retro/replica ølplakater.

21 2 retro/replica ølplakater. 22 2 retro/replica ølplakater. 23 Konferencebord/spisebord og 2 kontorskabe med jalousi.

2015 09 19 MOMSFRI 35 2 Blomsterkander /krukker ca. 46 cm. 36 Halskæde med perler af rav fra 1930 35 ca. 60 cm. 37 Halskæde med perler af elfenben ca. 60 cm. 38 Særtryk af Kristian von Hornsleth "Victory of Death" 252/300 (67X72). 39 Særtryk af Lars H.U.G 82/300 (87X68). 40 6 Fritz Hansen stole Pelikan Design. 41 Buste, kvinde "bronze" ca 60 cm. 42 Figur, græsk filosof, "bronze" ca. 68 cm. 43 Figur, stående kvinde ca. 115 cm "bronze". 44 Figur, orientalsk fløjtespiller "bronze" ca. 90 cm. 45 Figur, kinesisk vandbærer "bronze" ca 68 cm. 46 Ægypter / figur "bronze" ca. 68 cm. 47 Orientalsk tempelfigur, "bronze" ca. 70 cm. 48 Stående Buddha ca. 200 cm. 49 Figur stående kriger kvinde "bronze" ca. 120 cm. 50 Figur siddende kvinde "bronze" ca. 120 cm. 51 Bronze skulptur, stående kvinde, højde 27 cm uden fod signatur: Fremiet. Meget smuk skulptur i fin finish og stand 52 Glasbord med skulpturelt stel "bronze". 53 PH 4/3 bordlampe. 54

Sydamerikansk "bronze" skulptur ca. 80 cm. 55 4 stk. skibsrat diverse størrelser. 56 4 skibsrat, diverse størrelser. 57 2 skibsrat. 58 2 skibsrat. 59 2 skibsrat. 60 Billede galende hane, Walch. 61 Maleri, landsbymotiv sign. Jacob Meyer ca. 65 X 60 cm. 62 Maleri, Mallorca Kai Pihl. F. 1894 Udstillet på Charlottenborg og flere førende udstillinger i USA og Europa internationalt anerkendt. 63 6 stk. Flora Danica smørnæb. 64 2 sølvstager Toxværd ca. 12 cm og et fad ca 27.cm alt 830S. 65 3 sølvfade 830S ca. 28 cm heraf et med gravering. 66 Cigaretetui Axel Holm 925S. 67 Pebermølle teak, design David Jacobsen. 68 Antik strøbøsse til sukker m.v. 830S med bevaret glasindsats ca. 24 cm. 69 Antik strøbøsse til sukker m.v. 830S ca. 15 cm. 70 Antik strøbøsse til sukker m.v. 830S ca. 15 cm. 71 3 antikke glasopsatse. 72 Hylde med diverse glas/krystal. 73 Hylde med diverse glasemner. 74

3 sæt retro lampetter, palisander, teak m.v.. 75 Reol 3 sektioner Christian Hvidt, Søborg, massiv lys mahogni. 76 Lædersofa og stol efter det oplyste Mogens Hansen specialfremstillet sæt til eget showroom. 77 3 gamle tryk i pæne rammer. 78 Original oliekridt tegning signeret Beate Kjaerulff 1987 ca. 62 X 49 cm. 79 Gammel frise i ramme ca. 132 X 8 cm. 80 Akvarel A. Petersen Røm ca. 50 X 70 cm. 81 Sofabord med 2 klapper Børge Mogensen 5360, valnød. 82 3 personers sofa og lænestol Otium, meget fin stand. 83 Spisebord, lakeret teak med hollandsk udtræk. 84 Lille kommode, teak. 85 Armstol, teak m.v.. 86 3 modelbiler. 87 Reol sektion Jensen og Valeur M 40. 88 Konference /spisebord Jensen og Valeur model M 40, 240 X 94 cm. 89 4 armstole Børge Mogensen BM 73, mahogni med blåt uldstof. 90 2 lænestole Arne Vodder, palisander. 91 Teak reol Hundevad med jalousi. 92 Sofa 2 pers. Mogens Hansen, sort læder. 93 Skrivebord, Rud Thygesen / Johnny Sørensen 185 X 92 cm. 94 Skuffemodul, Munch.

95 Fritz Hansen Plano spisebord 200 X 80 cm alu stel, glasplade med mørk bagside. 96 3 billeder med krigsmotiver fra treårskrigen 1848 1850. 97 Maleri Axel Hansen motiv fra Bornholm. Født 1896, død 1936 98 2 malerier, herunder P.J. Fieldhagen motov fra Åbenrå, samt gammelt tryk. 99 Tremmestol med høj ryg, Poul Wolther / J110. 100 Gulvvase, keramik ca. 50 cm. 101 Reolvæg, teak, dansk design 2 sektioner. Ypperlig kvalitet med massive skuffefronter m.v. 102 Reol med vitrineskab, teak, dansk design. Ypperlig kvalitet med massive greb m.v. 103 3 fine glaskarafler. 104 3 dele glas. 105 Punchbowle med 11 glas/kopper, Rosenthal. 106 5 figurer og lille pibe med skål, træ og fedtsten. 107 Lyngby vase 12 cm med dekoration og Aluminia marmeladekrukke "Tidemands Taffel Marmelade" 1937. 108 3 erindringsglas m.v. i alt 7 dele glas. 109 7 B&G årsklokker. 110 2 hedvinskarafler med sølv mærker. 111 Vejrstation på træplade. 112 Standerlampe messing med skærm. 113 Reol med vitrinelåger og skuffer, teak, dansk design,. Meget massivt teaktræ 114 6 dele glas, herunder Holmegaard samt stearinlys. 115

2 stk. Holmegaard julestager 1975 og 1976. 116 Serverinsbakke med 3 gode kander plet. 117 2 stk. Arne Jacobsen 7 er stole med armlæn og grønt stofbetræk (*2). 118 2 stk. Arne Jacobsen 7 er stole med armlæn og grønt stofbetræk (*1). 119 5 billeder i pæne rammer. 120 Maleri, hus i skovbrynet ca. 79 X 61 cm. 121 Konference / spisebord 140 X 140 cm Rud Thygesen / Johnny Sørensen, lys mahogni. 122 Rundt sofabord, eg, ML Møbler, Århus / Søren Nissen og Ebbe Gehl diameter ca. 100cm. 123 2 Børge Mogensen J 39 stole (*8). 124 2 Børge Mogensen J 39 stole (*7). 125 2 Børge Mogensen J 39 stole (*6). 126 2 Børge Mogensen J 39 stole (*5). 127 2 Børge Mogensen J 39 stole (*4). 128 2 Børge Mogensen J 39 stole (*3). 129 2 Børge Mogensen J 39 stole (*2). 130 2 Børge Mogensen J 39 stole (*1). 131 Skrivebord ca. 185 X 92 Rud Thygesen / Johnny Sørensen lys mahogni med 2 skuffer. 132 Reol, lav, 4 sektioner Jensen og Valeur M 40. 133 Et parti glas ca. 1960 1970 erne herunder Holmegaard. 134 Gammelt billede i fin ramme kvinde ca. 1900. 135 Original Sigg fonduegryde (Schweiz).

136 Osteklokke og Wiinblad vase. 137 3 lommelærker og bægersæt. 138 Figur: Bronze papegøje ca. 62 cm høj. 139 Kakkelbord Kgl. / Palisander. 140 Teak lampebord med hylde, kvadratisk 45 X 45 cm.. 141 Keramiklampe, Søholm med skærm. 142 Mediebord teak på hjul ca. 83 X 43 cm. 143 Bordlampe krom med skærm højde ca. 100 cm. 144 Bordlampe med glasskærm. 145 Knagerække teak/messing. 146 Reol med skriveklap Omann Jr. bredde 20 cm. 147 Vinkande og Holmegaard klukflaske. 148 Diverse glas på 3 hylder. 149 Entresæt: spejl og konsolhylde med skuffe, palisander. 150 Skænk og hængereol mørk mahogni, design Søren Nissen / Ebbe Gehl. Produceret af Michael Laursens Møbelfabrik og har stået i producentens hjem. Materiale massiv mahogni. 151 Skænk, mørk mahogni. ca. 189 cm Søren Nissen og Ebbe Gehl. Produceret af Michael Laursens Møbelfabrik og har stået i producentens hjem. Materiale massiv mahogni. 152 Spisebord med 3 plader og 6 stole, mørk mahogni. Design Søren Nissen og Ebbe Gehl. Produceret af Michael Laursens Møbelfabrik og har stået i producentens hjem. Materiale massiv mahogni. 153 Madam Blå (G&M) kaffekande 33 cm med filter og gammel blikdåse. 154 2 lænestole og fodskammel "Beostolen" / JEKI (Nilaus). 155

"Safristol" hvidt stel. 156 Spillebord teak / vendbar plade med grønt filt. 157 4 loungestole finsk design Olli Mannermaa T 557. 158 Bordplade til Piet Hein Ellipse bord 240 X 120 cm hvid laminat med alu kant skadet.. 159 2 sjeneflet stole Kai Fisker produceret hos Wengler. 160 PH 5 pendel hvid m.v.. 161 PH 5 pendel hvid m.v. med glasbund. 162 PH 5 pendel hvid m.v. med glasbund. 163 PH 5 pendel hvid m.v.. 164 PH 5 pendel hvid m.v.. 165 PH 5 pendel hvid m.v. med glasbund. 166 PH 5 pendel hvid m.v.. 167 PH 3 pendel. 168 PH 3 pendel. 169 PH 3 pendel. 170 PH 3 pendel. 171 PH 3 pendel. 172 Lille sengebord teak/eg/messing m.v.. 173 Lampebord, teak ca. 59 X 45 cm. 174 3 stk. 60 er stole med stålstel og teak sæde. 175 Poolside hvilestol.

176 Sofabord, mørk træ ca. 140 X 80 cm. 177 Stue bestående af 2+3 personers sofaer med betræk af grønlandsk uld. 178 Kirkekrone, blank messing, 6 arme. 179 Klassisk gyngestol eg/stof. 180 Spejl ca. 47 X 28 cm i flot udskåret ramme. 181 Ægte tæppe ca. 210 X 100 cm. 182 Kinesisk relieftæppe ca. 290 X 200 cm. 183 Ægte tæppe ca. 350 X 230 cm. 184 Ægte tæppe Keshan kvalitet 9/45 ca. 344 X 242 knyttet i Indien. 185 Et parti billeder/rammer og et parti gamle syltekrukker. 186 2 Arne Jacobsen 7 er stole træ med armlæn (*2). 187 2 Arne Jacobsen 7 er stole træ med armlæn (*1). 188 Fritz Hansen spisebord, Piet Hein ellipse mørkbejset træ 100 X 100 cm. 189 Keramikfad, Hjorth Keramik diameter 27 cm. 190 Holmegaard Sakura bordlampe. 191 2 små teak borde herunder Kurt Østervig. 192 Teak lampebord længde ca. 66 cm. 193 Armstol Børge Mogensen FH 2100 hynder med hestedækken (*2). 194 Armstol Børge Mogensen FH 2100 hynder med hestedækken (*1). 195 Hyndesæt til Børge Mogensen tremmesofa blåt / ternet stof. 196

Hyndesæt til Børge Mogensen tremmesofa, klassisk hestedækken. 197 Hyndesæt til Børge Mogensen tremmesofa, klassisk hestedækken. 198 Kähler vase ca. 25 cm (afslag på fod). 199 Panton pendel, gul, diameter ca. 55 cm (*2). 200 Panton pendel, gul, diameter ca. 55 cm (*1). 201 2 apotekerkrukker. 202 2 kander, herunder Toby. 203 2 lågkrus, glas. 204 Plat de menage stor og god stand. 205 2 lågkrus, tin. 206 Et parti nisser herunder Daells Varehus. 207 4 dele Delfts fajance. 208 Diverse messingstager og kobber. 209 Kgl. / Michael Andersen m.v. samt lamapetspejl. 210 2 vægure Junghans m.v.. 211 Rokoko lænestol. 212 Stort vitrineskab, lys mahogni med udskæringer, Hepplewhite stil. 213 Et stort parti glas indholdet i virtineskabet. 214 Bordlampe keramik med skærm signeret I.P. 1976. 215 3 antikke armstole. 216 Mahogni klapbord med 2 skuffer.

217 Marinemaleri ca. 80 X 60 cm, sign, H. Pinske. 218 Et parti sylte /keramikkrukker herunder Knabstrup. 219 3 armet glas/prisme lysekrone italiensk stil bemærk alder og kvalitet!. 220 2 Panton Topan pendler, krom. 221 Rolf Middelboe Verona pendel. 222 Tragtformet kobber pendel. 223 Kirkekrone, bruneret, 4 arme. 224 Kinesisk relieftæppe ca. 152 X 91 cm. 225 Pakistansk håndknyttet tæppe ca. 191 X 127 cm. 226 Indisk håndknyttet tæppe Keshan fra Meshed ca. 335 X 236 cm kvalitet 5/40. 227 Ægte tæppe, Afganistan, klassisk rød ca. 339 X 257 cm. 228 Reolvæg med bar, HG Møbler, design Rud Thygesen / Johnny Sørensen. Sort med hessian 229 Hylde med 6 teak figurer (5 Sika stemplet). 230 3 afrikanske dyrefigurer. 231 5 dyrefigurer og en Strøjer viking. 232 4 udskårne elefanter. 233 Et parti messing m.v.. 234 2 grønne glaskarafler. 235 Et parti glas og flaskebakker samt 2 messing strygejern. 236 Sattfordshire fad klassisk kinesisk inspireret mønster og kinesisk lågskål. 237

Hylde med diverse mellemeuropæisk keramik. 238 Antik kiste, eg ca. 115 cm. 239 Teak gyngestol, Juul Kristensen. 240 Hjørnebænk, massiv teak, Michael Laursen længde hhv. 150 og 195 cm. 241 Spisebord med 1 plade 150/180 X 90cm, massiv teak, Michael Laursen. 242 2 armstole, teak/stof, Skov Andersen. 243 Rullebord P. Jeppesen, mahogni passer til Rungstedlund stolene. 244 Et par messing lysestager, Jens H. Quistgaard. 245 Børge Mogensen BM 2254 stol m/flettet ryg og betræk. 246 2 Armstole (eg) af Kurt Østervig. 247 2 Stole (eg) af Kurt Østervig (*4). 248 2 Stole (eg) af Kurt Østervig (*3). 249 2 Stole (eg) af Kurt Østervig (*2). 250 2 Stole (eg) af Kurt Østervig (*1). 251 3 CH46 armstole (bøg) af Hans J. Wegner. 252 4 Teak hylder. 253 2 Armstole (bejdset bøg) m/sæde i kunstlæder. 254 Y Stol (eg) af Hans J. Wegner. 255 Foldestol (bøg/messing) af Mogens Koch v/rud. Rasmussens. 256 2 Armstole (eg/uld) af Alex Bender Madsen og Ejner Larsen. 257 Armstol (teak) beklædt i rødt.

258 Fint rullebord i teak. 259 Armstol (teak) Kai Kristiansen 42. 260 Siesta stol m/skammel af Ingmar Relling. 261 2 Siesta stole af Ingmar Relling. 262 Gyngestol (bøg?). 263 2 Rokoko armstole. 264 Spisebord (teak) af Kai Kristiansen med 2 tillægsplader (115cm/225cm). 265 4 Spisestuestole (teak/sort) fra Holstebro møbelfabrik. 266 Erik Jørgensen model 260 3+2 pers. sofa m/strib. 267 Sofabord af Tue Poulsen m/kakler. 268 3 Arkitektlamper (2 m/fod). 269 Le Klint sakselampe. 270 Fog & Mørup trompet pendel af Claus Bonderup og Torsten Thorup. 271 Fog & Mørup pendel af Jo Hammerborg. 272 Hans J. Wegner AP 39 lufthavnsstol. 273 Radiohus pendel af Vilhelm Lauritzen Ø33 (*9). 274 Radiohus pendel af Vilhelm Lauritzen Ø33 (*8). 275 Radiohus pendel af Vilhelm Lauritzen Ø33 (*7). 276 Radiohus pendel af Vilhelm Lauritzen Ø33 (*6). 277 Radiohus pendel af Vilhelm Lauritzen Ø33 (*5). 278

Radiohus pendel af Vilhelm Lauritzen Ø33 (*4). 279 Radiohus pendel af Vilhelm Lauritzen Ø33 (*3). 280 Radiohus pendel af Vilhelm Lauritzen Ø33 (*2). 281 Radiohus pendel af Vilhelm Lauritzen Ø33 (*1). 282 Globe retro sovebriks m/magasin (eg/uld). 283 Hans J. Wegner 163A lænestol. 284 Børge Mogensen FH 4500 sofabord m/vendeplade. 285 Axel Dahl 2 pers. sofa nybetrukket med stofdesigner Fanny Aronsen. 286 3 Indskudsborde (teak). 287 Maleri, skovvejen sign. Johan Madsen (70X58). 288 2 Royal Copenhagen/Fog og Mørup tidsel lamper. 289 3 Lampetter udført i messing. 290 Stort parti bøger (reolmodul medfølger ikke). 291 Stort parti bøger. 292 Vægur (frisvinger). 293 Stort keramikfad. 294 Sofabord af Niels Bach (bøg) Ø120. 295 3 pers. Ascot sofa. 296 3 Munck reolmoduler (grå/kirsbær). 297 2 Munck reolmoduler (grå/kirsbær) UDEN INDHOLD. 298 Munck reolmoduler (grå/kirsbær).

299 Skrivebord 80X120 (hæve/sænke) m/munck skuffemodul (grå/kirsbær). 300 Munck skuffemodul (grå/kirsbær). 301 Skrivebord 80X160 (hæve/sænke) m/skuffemodul. 302 2 Magnus Olesen skalstole (ubrugt). 303 Spisebord (massiv kirsebær) af Andreas med Hansen Produceret v/form 75 m/1 tillægsplade (95cm/160cm/215cm). 304 5 Lampetter herunder E.S. Horn. 305 3 Farstrup stole (rød). 306 Stol af Erik Ole Jørgensen model 147 1 (bøg/uld). 307 Maleri, fiskerleje sign. Lemvigh 49 (67X47). 308 Bord med diverse herunder Kgl. P. Grethe Meyer Ildpot og Flora Danica. 309 Antikke bageforme og dørslag (5 stk.). 310 Antikke bageforme og dørslag (5 stk.). 311 Diverse herunder Holmegaard og kobber. 312 Diverse Aluminia herunder kander, kopper m.v.. 313 Antikt tin herunder kande og fade. 314 Tin herunder Just Andersen Disko og Randers tin. 315 Michael Andersen keramik, fugle og påfuglmotiv. 316 Diverse herunder fransk og portugisisk. 317 3 bornholmske Krølle Bølle trolde. 318 Diverse herunder stentøj og porcelæn m.v.. 319

Diverse herunder Wiinblad, messing m.v.. 320 Diverse teak herunder skåle og barometer. 321 Kongerækken fra Christian.1 > Christian X. 322 3 Lågkrus herunder Royal Copenhagen. 323 Soigneringkuffert (kernelæder) til den kræsne mand. 324 Diverse ældre krus herunder Royal Copenhagen. 325 Weekendtaske(kernelæder) til den kræsne. 326 Stel "Blå Tranquebar", Aluminia. 327 Stel, Bodil og Leo Enna. 328 Tin herunder Just Andersen Disko og Lysgaards. 329 Stort parti platter herunder Royal Copenhagen, Rörstrand og Bing og Grøndahl m.v.. 330 Messing og kobber herunder varmebækken. 331 2 Vin balloner herunder antik. 332 Diverse herunder varmebækken i messing og kobberfad. 333 Håndmalet fad fra Polen.

Betingelser for indlevering til auktion: Indlevering kan ske efter aftale ring 29 64 01 41 Gods modtages mod indleveringsgebyr kr. 400,00 inklusive moms pr. kunde. Gebyret bortfalder ved samlet hammerslag over kr. 4.000,00 pr. auktion. Provision hos sælger 20 % af budsummen + moms - i alt 25 %. Biler og campingvogne sælges uden provision fra sælger. Ved momspligtig omsætning afregnes indkommet moms til sælger. Afregning sker senest 14 dage efter auktionen ved overførsel til sælgers konto.