, Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. V - / \* J W TIRSDAG DEN 7. APRIL 1914 KL 1\ OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION PAA Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER AF KENDTE DANSKE KUNSTNERE EFTERSYN: SØNDAG DEN f>. AFRIL KL 11-4 MANDAG DEN 6. APRIL KL. 11-6 * * G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM) TELEFONER 9720, 9774
Konditioner. 1. Alt sælges under Forbehold af nærmere Approbation i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning og henligger samme for Køberens Regning og Risiko i.enhver Henseende. 2. Udlevering af det Købte foregaar selve Auktionsdagen Kl. 3 6 fra Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Dersom det Købte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden videre Varsel paany bortsælges for første Købers Regning enten underhaanden eller ved Auktion, og er første Køber da pligtig skadesløst at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud.. Ejendomsretten over det Solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist til skadesløs Betaling. 3. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 pct. af samme i Auktionsomkostninger, erlægges til Undertegnede enten ved Hammerslaget eller paa Anfordring, dog kan mig personlig bekendte vederhæftige Købere forvente 4 Ugers rentefri Kredit. Sikkerhed kan affordres de Bydende saavel under som efter Auktionen til hvilken som helst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb straks forfalden til Betaling. 4. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvad enten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 % p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betaling sker, samt alle Omkostninger skadesløst. 1 Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Københavns Forligskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1, 10 a, hvorhos de betale skadesløse Omkostninger, derunder Sagfører og Inkassationssalær samt eventuelt Befordringsudgifter, uden Hensyn til Forordningen af 6. August 1824. Tillægskonditioner forbeholdes. København, den 4. April 15J14. G. E Nøhrmann, Gammel Mønt 2 & 4, Stuen. (Colosseum) 1 M ALERIER SÆLGES TIRSDAG DEN 7. APRIL KL. 1 1. C. W. ECKERSBER G: Solguden. Akvarel. 1804. 2. L. NORDSKOV: Parti ved Sorø. 3. M. LVTKEN: Fra Klintebjerg Havn. 4. E. LANGE: Interiør. 5. Hollandsk Kunstner: En Ryger. 6. I! M. HENRIKSEN: Lyngbakker ved Ræbild. 7. ALFRED LARSEN: Solnedgang over Heden. 7a. II. JESPERSEN: Lyngbakker ved Silkeborg. 8. A. BOKSEN: Motiv fra Tyrol. 9. /. HARTUNG: Hunde. 10. /. NEV MAN N : En Or logsfregat staar Sundet ud. 11. HANS LUND: Sommerdag ved Virklund, Silkeborg 12. NIELS CHRISTIANSEN: Køerne drives hjem.
_ 4 5 13. /. X EU MANN: Fiskerkvasen bugseres til Khhvn. 13a. EMIL WENNERWALD: Stubmark v. Gisselfeldt. 14. L. VOLKERSEN: Blomsterbillede. Akvarel. 15. KROGH-PETERSEN: Gade i Ribe. 16. E. ROSSI (ital. Kunstner) : Pige fra Capri. 17. Pr of. HEINRICH BU N TZEN: Skovparti. 18. Prof. CHR. ZACHO: Ved Aaen i Sæbygaard Skov. 19. JOHANNES JENSEN: Den lille Regnemester. 19a. C. EMIL LUND: Ved Gudhjem paa Bornholm. 20.. 1. LUNDE: En '/andmølle i Bayern. 21. OLUF JENSEN: Paa Heden ved Varde.. 22. ALFRED LARSEN: Hes.tene vandes. 23. Prof. CHR. BLACHE: Fiskerbaadene gaar ud. 24. CARSTEN HENRIKSEN: Sommeraften ved Furesøen. 25. N FE LS CH R IS 7 /. 1NS EN: Køer paa E ngen. 26. Ubekendt Kunstner (sign. Rom 07) : Romerinde. 26a. JU L. ANDERSEN: Parti fra Grønland. 27. Prof. F. C. KIÆRSKOIJ: Fra Ramsau i Tyrol. 28. V. BILLE: Københavns Yderrhed. Nr 29. F. WENNERW ALD: En Gartnerhave 1 Nørreallé. 6 30. LA US KJERSGA A RD: I nteriør. 30a. PRAM HENNINGSEN: Skovpigen. 31- Prof. \'ILFI. MELBYE: Damper i høj Sø. 3-2. /. 11. S FARTS: Gaard-Interiør. 33- J. NEUMANN: Episode af Slaget paa Københavns Rhed. 34- NIELS CHRISTIANSEN: Motiv fra Jyderup. 35- RUD. BISSEN: Efteraarsdag ved Sæby. 36. JENS SINDING: Sommerlandskab. 37- C. ECKARDT: Kysten ved Rungsted. 38. MARIE LØVMANN: Frugter. 38a. SIMONY JENSEN: Skagensfisker. 39- ALFRIM) LARSEN: Middagshvil. 40. I f L. FAGERKRANTZ: Lille Pige i Nationaldragt. 4 1 Prof. J. EXNER: Studiehoved.. 42. Prof. A. V. BOESEN: Ved Søllerød Sø. 43- KROGH-PETERSEN: Kanalparti i Niirnberg. 44- /. NEUMANN: Sejlere udfor Kronborg. 45- VIGGO BRANDT: Interiør med læsende Dame,
_ 6 _ 45a., IR TII UR N I ELS EN: Sommerlandskab. 46. YTLH. P. JENSEN: Foraar. Motiv fra Susaaen. 47. Prof. VILH. ROSENSTAND: Ved Bondegaarden. 48. J. N E U MA N N : I >odsbaad i rum Sø. 49- HANS LUN1): Udsigt mod Ry fra Virklund. 50. Prof. J. MØLLER: I Klosterhaven. 51 PA UL S TEFFENSEN: I lestehoved. 51a. L. TERNI: Fra Neapel s Golf. 52. S. CONSTANTIN (fr. Kunstn.) : I Skipperknejpen. 53. HANS SMIDT li: Studie fra Egnen ved Skive. 54. EMIL LIEBERT: Parti ved Heidelberg. * 55. BET'I Y ALLER: Junidag i Dyrehaven. 56. G. ] ERMEHREN: Landskab ved Sorø. 57. A. Jl UL: Parti ved Herregaarden Frederikslund. 58. Prof. ]. L. JENSEN: Blomster i et Glas. 59. LOUIS PETERSEN: Motiv fra Norge. 59a. NIELS CHRISTIANSEN: Heste paa Marken. 60. H. HAL YORSEN: Udsigt over København fra Fortunen. 6j.. 1. F. NORM ANN : 1 Landsbyen. - 1-62. y. HOFMANN: I Klosterkælderen. A63. A. JACOBSEN: Foraarsdag ved en Skovsø. 64. F. LANGE: Sommeraften i Svejts. 65. P. THOREN DAHL: Ved Lyngby Sø. 66. F. WENNERWALD: I rum Sø. 67. C. EMIL LUND: Parti fra Capri. 68. HANS AGERSNAP: Parti fra Varde Aa. 68a. A. P. MADSEN: Landskab ved Gandløse. 69. A LFRED LARSEN: Fader og Barn. 70. Prof. VILH. MARSTRAND: Pennetegning. 71. TH. BRENDSTRUP: Fra Herregaarden Spholts Park. 72. L. FAGERKRANTZ: Ved en Bondegaard. 72a. ]. NEUMANN: Sommermorgen udfor København. 73- -V. RADEMACHER: Ved Roskilde Domkirke. 74. KROGH-PETERSEN: Motiv fra Nurnberg. Vinter. 75. J. NEUMANN: Fiskerbaade i Gilleleje gi. Havn. 76. A. G]ØDESEN: Sommermorgen ved Hald Sø. 76a. L. YOLKERSEN: Blomsterbillede. Akvarel. 77- FANNY PETERSEN: Studiehoved.
- 8-78. /. HARTUNG: En Bonde fra Steiermark. 79. CHR. HU C hl: Vej ved Mosgaard. 80. A. F. NORMANN: Ved Sol nedgangstid paa Landet 81. JULIUS PETERSEN: Jagtvejen 1890. 82. E. ROSSI (ital. Kunstner) : GI. Fisker fra Capri. 83. Praj. F. C. KLERSKOU: Ved en Mindesten. Akvarel. 83a.. 1R TH U R NIELS EN: Solnedgang. 84. /. B IS G A ARD : Blomster. 85. F. KLVHS: Skibe ved Havnen 1 Børsgade. 8b. C. LEV: Jeronimus. Akvarel. 86a. C HR. RASMUSSEN: Kyst ved Rø, Bornholm. 87. C. JØRGENSEN: Vinterlandskab. 88. C. CARLSEN: Landskab med Køer. Henrik Erbs Bogtrykkeri, Kobenhavn.