KUNSTAUKTIONEN BEVAR ASTRID NOACKS ATELIER TORSDAG D. 31. JANUAR 2013, KL 18-22 KUNSTAKADEMIETS FESTSAL, CHARLOTTENBORG KONGENS NYTORV 1, 1050 KØBENHAVN K. BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER AUKTIONARIUS: ALEXA BRUUN RASMUSSEN og KASPER NIELSEN FORENINGEN ASTRID NOACKS ATELIER
TAK TIL: Bruun Rasmussen Kunstauktioner Auktionarius: Alexa Bruun Rasmussen og Kasper Nielsen Rektor Mikkel Bogh og Det Kongelige Danske Kunstakademi Charlottenborg Kunsthal Mondrups Køkken Klara Karolines Fond (Gernes Fonden) Susanne Mertz Anneli Fuchs Niels Borch Jensen Ann Lundby Sørensen Birthe Laursen Art Agency Galleri Tom Christoffersen Statens Værksteder for Kunst og Design Alle kunstnere, der har doneret værker
Kunstnere til KUNSTAUKTIONEN BEVAR ASTRID NOACKS ATELIER: 1. Anette Abrahamsson s. 4 2. Ivan Andersen s. 5 3. Martin Erik Andersen s. 6 4. Doris Bloom s. 7 5. Milena Bonifacini s. 8 6. Kaspar Bonnén s. 9 7. Peter Callesen s. 10 8. Ursula Reuter Christiansen s. 11 9. Cathrine Raben Davidsen s. 12 10. Erik A. Frandsen s. 13 11. Poul Gernes s. 14-15 12. Niels Erik Gjerdevik s. 16 13. Erik Hagens s. 17 14. Lone Høyer Hansen s. 18 15. Hein Heinesen s. 19 16. Peter Holst Henckel s. 20 17. Emil Westman Hertz s. 21 18. Husk Mit Navn s. 22 19. Jytte Høy s. 23 20. Frans Jacobi s. 24 21. Søren Jensen s. 25 22. Bentemarie Kjeldbæk s. 26 23. Pontus Kjerrman s. 27 24. Eva Koch s. 28 25. Joakim Koester s. 29 26. Elke Krystofek s. 30 27. Simone Aaberg Kærn s. 31 28. John Kørner s. 32 29. Malene Landgreen s. 33 30. Christian Lemmerz s. 34 31. Søren Lose s. 35 32. Seppo Mattinen s. 36 33. Albert Mertz s. 37 34. Anders Moseholm s. 38 35. Bodil Nielsen s. 39 36. Mogens Otto Nielsen s. 40 37. Bjørn Nørgaard s. 41-42 38. John Olsen s. 43 39. Finn Naur Petersen s. 44 40. Tal R. s. 45 41. Lilibeth Cuenca Rasmussen s. 46 42. Jytte Rex s. 47 43. Kirstine Roepstorff s. 48 44. Julie Sass s. 49 45. Morten Schelde s. 50 46. Ole Sporring s. 51-52 47. Tove Storch s. 53-54 48. SUPERFLEX s. 55 49. Anne Sørensen s. 56 50. Hanne Lise Thomsen s. 57 51. Lars Tygesen s. 58 52. Per Ulrik s. 59 53. Gitte Villesen s. 60 54. Mette Winckelmann s. 61
Anette Abrahamsson 1/3 Ananas Akvarel i ramme med uv glas 34,5 cm x 28 cm 2012 2000-3000 kr. 4
Ivan Andersen Uden titel Olie, akryl, gips og spray på lærred 55 x 40 cm. 2012 6000-8000 kr. 5
Martin Erik Andersen Hoved med klud Cire per due, aluminium 20 x 11 x 12 cm. 2012 5000-7000 kr. 6
Doris Bloom Pope Smoke VIII. Putting out Fire Tegning 24 X 33, indrammet: 39 x 47 2010 2000-3000 kr. 7
Milena Bonifacini Uden titel Gouache på papir 40 x 40 cm. 2005 1500-2000 kr. 8
Kaspar Bonnén Door Litografi, 323/330 76 x 54 cm. 2002 2000-3000 kr. 9
Peter Callesen The Dying Swan Monoprint 35x25 cm 2000-2010 2000-3000 kr. 10
Ursula Reuter Christiansen Barn Glaseret keramik 43 cm. 2008 6000-8000 kr. 11
Cathrine Raben Davidsen Uden titel Håndkoloreret litografi, pastel, spray, crayon på papir 35 x 27, 5 cm. 2009 4000-6000 12
Erik A. Frandsen Girls Girls Girls 6 raderinger, Ed. 1/25 35 x 28 cm. 2009 8.000-10.000 kr. 13
Poul Gernes Blomsterne og bierne Mappe med 20 linoleumsstryk i offset (samme motiv i forskellige farvekombinationer) 62,5 x 74 cm. 1984 8000-10.000 kr.
Poul Gernes Fem grafiske blade Mappe med 5 linoleumsstryk i offset 45 x 38 cm. 1981 2000-3000 kr. 15
Niels Erik Gjerdevik Uden titel Olie på lærred 17 x 14 cm. 2010 2000-3000 kr. 16
Erik Hagens Grådige Gafler Olie på lærred 80 x 100 cm. 2013 4000-6000 kr. 17
Lone Høyer Hansen Berlin U-Bahn Kobbertryk. Fotogravur (prøvetryk) 12 x 19,5 papir: 21,5 x 28 cm. 2002 1000-1500 kr. 18
Hein Heinesen Skitse til Skulptur 98 Sort patineret bronze, ed.: 1:3 H:23 cm, B:16 cm, L: 39 cm 1998 15.000-18.000 kr. 19
Peter Holst Henckel Critical Mass Cut Up Fotografi i sort træramme uden glas, e.a. 60 X 48 cm. 2011 1000-2000 kr. 20
Emil Westman Hertz Uden titel Koldnålsradering, Ed. 1/12 Print: 44 x 29, papir: 64 x 51 cm. 2006 2000-3000 kr. 21
Husk Mit Navn Fra vugge til grav Maleri 120 x 100 cm. 2009 40.000-50.000 kr. 22
Jytte Høy Tanker uden Tolkning Farveblyant og blyant på papir 65 x 50, indrammet: 70 x 55 x 3,5 cm. 2007 2000-3000 kr. 23
Frans Jacobi Abandon Tusch på karton 30 x 40 cm. 1999 3000-4000 kr. 24
Søren Jensen Profan collage blå Fotocollage (original til plakat fra udstillingen Profan Trapholt) 35 x 50 cm. 2007 1000-2000 kr.
Bentemarie Kjeldbæk Uden titel Tegning 60 x 40 cm. 1994-2004 1500-2000 kr. 26
Pontus Kjerrman Liggende hest Beton 34 x 23 x 42 cm. 1999 4000-6000 kr. 27
Eva Koch Red Puppies inkl. signeret kunstkatalog Video til privat visning inkl. bog 1:08 min. i 16:9 2007 4000-6000 kr. 28
Joakim Koester Anna Karina C-print 15 x 23, indrammet: 41 x 47,5 cm. 2001 3.000 kr. 29
Elke Krystofek Kim Fowler Holding His Cock Farvefotografi med tusch 31 x 20 cm. 1995 2000-3000 kr. 30
Simone Aaberg Kærn SuperSonic, Blå Collage #4 Collage på papir 49 x 69 cm. 2012 4000-6000 kr. 31
John Kørner Cactus Man Koldnålsradering, ed. 1/24 39,5 x 44,5, ramme 57x48 cm. 2002 3000 kr. 32
Malene Landgreen Torso Akryl på papir 70 x 50, indrammet 77 x 57, 5 cm. 2011 2000-3000 kr. 33
Christian Lemmerz Schwarzwald Tusch på papir 66 x 108 cm, 2013 8000-10.000 kr. 34
Søren Lose Udsigt fra Villa Jovis over Capri Foto/light-jet print monteret på Dibond i glasramme 63 x 87 cm 2006 3000-4000 kr. 35
Seppo Mattinen Luffe Tempera på papir 48,4 x 38, indrammet 82 x 63 cm. 1996 2000-3000 kr. 36
Albert Mertz (doneret af Susanne Mertz) Uden titel Gouache og bly på papir 21x30 cm. 1990 3000-4000 kr. 37
Anders Moseholm Matter 5 Fotografi 91,6 x 91,6 cm. 2012 8000-10.000 kr. 38
Bodil Nielsen Uden titel Akryl på lærred 26 x 36 cm 2012 1000-2000 kr. 39
Mogens Otto Nielsen Sne torso Fotografi 100 x 150 cm. 1974 4000-6000 kr. 40
Bjørn Nørgaard Historien om en moder Litografi 76 x 58 cm. e.a. Ed. 54/75 2012 2000-3000 kr. 41
Bjørn Nørgaard Les douze Profethes dans le Metro le Matin de la Pentocôte Litografi 64,5 x 42,5 cm. e.a. Ed. 69/75 2012 2000-3000 kr.
John Olsen Ophav Træsnit 134 x 90, papir: 160 x 120,5 cm. 1992 3000-4000 kr. 43
Finn Naur Petersen Hiroshima Forgyldt håndsæbe 2,5 x 8 x 7,5 cm. 1998 500-1000 kr. 44
Tal R. Uden titel Træsnit i syv farver, indrammet. Edition: 16/24 59,6 x 79,7 cm. 2006 4000-6000 kr. 45
Lilibeth Cuenca Rasmussen Geometrics # 2 Fotografi 80 x 52 cm. 2010 4000-6000 kr. 46
Jytte Rex Motorcykeldrengen Fotoemulsion og acryl på bomuld 100 x 75 cm. ca. 2009 4000-6000 kr. 47
Kirstine Roepstorff Notes of Density #5, Collage 54 x 32,5 indrammet: 58 x 45 cm. 2009 2000-3000 kr. 48
Julie Sass Uden titel (blå #5) Objekt tegning Mixed media på papir. inkl. 2 artist books 39 x 40, indramet 62 x 64 cm. 2007 2000-3000 kr. 49
Morten Schelde Magic Mirror Litografi (1/55) Print: 43 x 32, papir: 53 x 39 cm. 2007 1500-2000 kr. 50
Ole Sporring Riot Print, ed. 1/2 (trykt hos Fluxprint) 70 x 56 cm. (indrammet) 2004 1500-2000 kr. 51
Ole Sporring Søen i skoven Akryl på bomuldslærred 102 x 142 cm. 1993 7.000-10.000 kr. 52
Tove Storch Untitled (concrete sheet) Beton og papir, inkl. signeret certifikat 61 x 39 cm. 2010 4000-5000 kr. 53
Tove Storch Untitled (concrete sheet) Beton og papir, inkl. signeret certifikat 34,5 x 27 cm. 2010 3000-4000 kr. 54
FREE BEER (single set) Year: 2007 Author: Superflex Edition: 16 + 8 AP s (Each edition is 8 sets/one set is 8 prints/letters, 8 various background colours). Technique: Photogravure Dimensions: A Box including 8 prints (letter) each 50x50 cm. Price: (netto) 5000 Kunstner: SUPERFLEX FREE BEER Fotogravur, mappe med 8 printede bogstaver 8 prints af 50 x 50 cm. (single set) 2007 12.000-15.000 kr. 55
Anne Sørensen Uden titel Collage 20 x 20 cm. 2011 2.5000-3000 kr. 56
Hanne Lise Thomsen Daddy Fotografi 53 x 39 cm. 2008 2000-3000 kr. 57
Lars Tygesen Uden titel Collage af olie, papir og tape 38 x 28 cm. 2013 5000-7000 kr. 58
Per Ulrik Uden titel Bronze Højde: 14,5, sokkel 10 x 10 cm. 2000-3000 kr. 59
Kunstner: 60 Gitte Villesen The lost part is now completed 2 fotografier fra fotoinstallation inkl. tekst 2 x 30 x 20 cm. samt 9 A4 sider 2013 2000-3000 kr.
Mette Winckelmann Fix my Weave Akryl på lærred 33 x 27 2012 3.000-5.000 kr. 61