sm CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f> EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag d. 14. og Søndag d. 15. December 1895, - Kl. 1 0-3. TRYKT HOS C. C. JENSEN. VINGAAUDSTflÆDE 1.
CONDITIONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt nden Ansvar tor Undertegnede i nogen Retning, og henligger tra samme for Kjøberens Regning og Risiko. Det Kjøbte skal være athentet tra Auktionsstedet inden Forløbet at den Dag, Auktionen holdes. Dersom det Solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden eller ved Auktion tor første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. 2. Den, der byder tor en Anden, forpligter sig derved som Selvsky ldner eau tionist. 3. Betalingen, hvortil i Auctionsonikostninger betales et Tillæg af 6 pct., erlægges til Undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Kjøbere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, torvente 3 Ugers rentefri Credit, imod, naarsomhelst at mig paatordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mis: ni an tte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid strax og uden Hensyn til den givne Credit forfalden. 4. De Kjøbere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde tor Kjøbenhavns Forligelsescommission og Jurisdiction efter Varsel som til indenbyes Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen at 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a. Kjøbenhavn, i December 1895. Otto Lemming, Østerbrogade 27. I I. J. N e u m a n n : Aften paa Havet. do. : Marine. J. A n d e r s e n : Hedelandskab. A l e x. S c h m id t : V inter. V. A r n e s e n : Brænding mod Jyllands Vestkyst. do. : Fra Sundet. Aftenstemning. A g e r s n a p : Hedebillede. Frk. G r u b b : 2 Drenge. G u l d b r a n d s e n : Aftenbelysning. J. A n d e r s e n : Parti af Aalborgs Havn. do. : Fra Sorgenfri Aa. A n t h o n o r e C h r i s t e n s e n : En Æblegren. Prof. J. Ro e d : Bn Hund. C. B a r t s c h : Fra Fileværket. S im o n S im o n s e n : Jag tscen e. do. : Legende Hunde.
Jb 15- Carl Bil l e : Ud for Norges Vestkyst. N o r d s t r a n d : Italiensk Landskab. 9s 16. J. N e u m a n n: Fra Skagens Klitter.. / 16a. do. : Aften i Sundet. J o h. Boesen : Skipperalléen ved Fredensborg. ko 18. V. Bil l e : Skib i oprørt Sø. J. A n d e rs e n : Fra Rorvig Strand. Frk. J o h. F rim odt: Aquarel. Cil. A n d e rs e n : Ung Pige. A n t h o n o r e C h r is te n s e n : Convolvolus. ^ 18a. do. : Fra det gamle Kalkbrænderi. do. : Gule Roser. /3t x9- Prof. A. D o r p h : Christus paa Vejen til Emaus. / 20. J. A n d e r s e n : Svensk Landskab. / y 20a. do. : Sommer. [ S 0) 21.J C. Bil l e : D am per ud for Hveen. 2 5' 22. J. N e u m a n n: F ra Sundet. Z'T 22a. do. :-Ved Gilleleje. / 23^ W en n e r w a l d: O ctoberdag ved Brede Mølledam. /S 33a P o u l S te f f e n s e n : Køer i Regnvejr. T h o r o l f P e d e rs e n : Morgen paa Havet. C. N eu m an n : Marine. do. : Fra Kulien. V. A rn e s e n : Aften i Sundet. P. M ø n ste d : Eftermiddag paa Landet. V ilh. B ille : Skonnert faar Lods. \ 6 0 23a.! S imon S im o n se n : Gode Venner. 2 4 J H olg er Mø l l e r : F ra Strandprom enaden. Zo 24a. do. : T idligt Foraar. (7/ 25J) N. P. Mo ls: G adeparti i Verona. /(TI) 25a. C a r l L o c h e r: Vesten Storm. Skagen. & C. Ba rtsch: F ra Kulien. 37- A. S c h o v e lin : Fra Cliarlottenlund Skov. 37a^j do. : Fra Sollerød. Th. Niss (?): Vinterdag paa Landet. 30, 39- H e s s e llu n d : Kjøkkeninterieur. 60 40. 41. C. BaagøE: Skibe i Sundet. Prof. J. E x n e r : En Fanøkone. f 27. do. : Aquarel. 30 42. H o lg. L u b b e rs: Fra Kvæstliusbroen..tf.
fyo 45 11 o 54- % 54a - C. N e u m a n n : Fra Shetlandsøerne. do. : Fra den engelske Kanal. J. N o r d s t r a n d : Sommernat i Grønland. do. : Ved Løvspring. Charlottenlund. P. I l s t e d : En Herskabskudsk. Ca r i. L o c h e r : Nyborg Rhed d. 7. Septbr. 1894. do. Optrækkende sønden Storm. Skagen. P. K o r n b e c k : Italiensk Gadeparti. V. A r n e s e n : Skibe i Sundet. C. Ba r t s c h : Fra en Bondegaard. C h r. B l a c h e : Æ tnas Forlis. do. : Fra Færøerne. J. A n d e r s e n : Fra Møens Klint. do.. : Kjørt i Staa. Etatsr. H e in r ic h H a n s e n : Kirke i Cordova. J. N e u m a n n : Slaget i Kjøgebugt. do. : Ud for Kronborg. A d. H e i n r. H a n s e n : Lutliers Stue paa Wartburg. V. B i l l e : Fregatten»Jyllands i Nordsøen, do. : Damper i Sundet. i3t Prof. F r. H e n n i n g s e n : En Sædemand. P o u l S t e f f e n s e n : Faareklipning. 56a. J. D a l l : Foraar. 57. Prof. A x e l H e l s t e d : T o italienske D renge. 58. J. N o r d s t r a n d : Et Vrag. Aftenbelysning. 58a. do. : Fra Grønland. 59. do. : Sommer. Bornholm. 60. C. Ba r t s c h : Fra Hareskov. do. : Fra Kulien. P h i l i p s e n : Romersk Grønthandlerske. C. B i l l e : Fiskerbaade. 63. / H a r a l d J e r ic h a u : Constantinopel. 64. V i l h. B i l l e : Damper i høj Sø. 64a. do. : Sejler i aaben Sø. 65?) A n t h o n o r e C h r is t e n s e n : Kurv med Roser. 66] Prof. O. Ba c h e : To Jagthunde. 66a. do. : Skizze til Portraitet af Admiral Suenson. Th. N is s : Solnedgang. Ørholm. do. : Fra Bøllemose. 12j o - +
31 68. T h o r P e d e r s e n : Indsejling til Gilleleje Havn. /( o 69. N o r d s t r a n d : Fra Norge. % /? r 69a. do. : Vinter. 70. H o l g. L u b b e r s : Fra Hornbæk. 71. S im o n S im o n s e n : E11 Hest udenfor Stalddøren. \ 71a.'- do. : Snorkende Hunde. -<70 72. Ca r l B i l l e : Fransk Damper i den engelske Kanal. /O ) 72a. do. : Bark i oprørt Sø. J O 73-v C. B a r t s c h : Esrom Sø. 73a. do. : Aften i Dyrehaven. Z 7 74. J. N e u m a n n : Fra Skagens Klitter. 74a. do. : Ud for Kronborg. 75. W e n t o r f e : Amagerpige. 76.) N. P. M ols: Æsler..0 76a. V. B ille : Skonnert i høj Sø. (77*) A d. H e in r ic h H a n s e n : Romersk Kirkeinterieur. 7 7 «, d w t / /o - 7 7 i n