A U K T ION 814 OKTOBER AUKTION 814 2 0 1 0 KATALOG 50 KR

frimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 847

bruun rasmussen frimærker

TJENESTE SF - PORTO ex

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019

HOFI anvisningssalg Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Budsum 1 xx/x/o Danmark: God restsamling Høj xx Portugal: God samling i 4 album til Få ubrugte Høj 500

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande Danmark 6 16 S. med pæn gummi

Storauktion. Limit. Lot nr.

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10

Mange gode og interessante Lagertilbud

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion tirsdag den 3 april 2007

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen

De tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014)

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 867

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Tirsdag d. 8. marts 2016.

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 859

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o

ISLAND ** * 1. Side: 2. Side: 1

Danmarks sjældneste helsag

Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret)

POSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * *

Nr. 3, 3 øre rød. Ligesom alle kataloger registrerer den variant af Nr. 5, der har omvendt midtertryk:

Husk Stor medlemsauktion

Auktion 513 Lørdag 27. februar 2016

Katalog over Danmarks Jernbanefrimærker

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion

Stamps. Nr. 25. Færøerne. September Provisorierne Julepynt 2015 Årbog, årsmappe og julemærker

AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE:

De tofarvede 5 Øre tryk

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas

Frederikshavn Frimærkeklub

Bentzon Teglværk, Gjerrild

BYDER VELKOMMEN TIL AUKTION TIRSDAG DEN 29 APR KL Gennemsyn fra kl Holbæk Fritdscenter MELLEMVANG Holbæk

Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.

Er det dog så svært?

Bærepenge og uleveringsgebyr.

"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 10. februar kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Mandag d. 30. oktober 2017.

Storauktion nu i farver på

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Stor medlemsauktion 2. marts

Forord og tak Indledning til kombineret vejledende oversigt / prisliste over danske firmaperforeringer fundet på Afa-numre.

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. oktober kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.

Grønland indtil 2000 Færøerne indtil 2000 Tyskland indtil England indtil Stemplet Postfrisk

Ingvar (Christian) Larsen

Nimtofte brevsamlingssteds dåbsattest

Stamps2you Salgsliste Opdateret 10. januar 2016

C C 1 / København 337b Lieb

Julehjerter med motiver

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB

SPECIALREGLEMENT FOR BEDØMMELSE AF SAMLINGER AF TRADITIONEL FILATELI PÅ F.I.P. UDSTILLINGER

Færøerne 1941 provisorie

Leif W(illy) Rasmussen

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 14. oktober kl i Aakirkebyhallen. Eftersyn af mønter efter generalforsamlingen

S 8 / Møller & Co. Sønderborg F 294F F b F 463F

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve

stamps AUKTION 814

stamps auktion i Bredgade eftersyn på Baltikavej lørdag 2. oktober kl. 10 6000-6882 onsdag 29. september kl. 10-17 torsdag 30. september kl. 10-17 fredag 1. oktober kl. 10-19 Der er desuden eftersyn på selve auktionsdagen fra kl. 8.00 og frem, også under auktionen. Bemærk: Både eftersyn og afhentning foregår på Baltikavej 10. Baltikavej 10 DK-2100 København Ø Tel +45 8818 1111 Fax +45 8818 1116 baltikavej@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk

afdelingen for frimærker Lars Godsk Jørgensen Tel +45 8818 1211 l.g.jorgensen@bruun-rasmussen.dk Poul Toft Simonsen Tel +45 8818 1212 p.t.simonsen@bruun-rasmussen.dk administration og forsendelse Finn Bonefeld Elholm Tel +45 8818 1204 f.b.elholm@bruun-rasmussen.dk FORSENDELSE Ønsker De at få pakket og tilsendt købte lots, bedes De venligst i forbindelse med betaling af auktionsfakturaen kontakte Finn Bonefeld Elholm i frimærkeafdelingen på e-mail: f.b.elholm@bruun-rasmussen.dk eller telefon 8818 1204 og oplyse, hvortil materialet ønskes tilsendt. Så snart vi har registreret indbetalingen, vil vi pakke og afsende købte lots, således at De hurtigst muligt kan få dem leveret. Forsendelsesomkostningen vil blive faktureret separat og vedlagt forsend elsen. De bedes efter modtagelsen venligst indbetale porto regningen til den på fakturaen opførte konto. auktion 814 De i kataloget anførte priser er at betragte som startpriser, hvorfor kun bud på under 10% kan komme i betragtning.

Frimærkeauktion 814 Vi har hermed fornøjelsen at byde indenfor til efterårets frimærkeauktion i Bredgade lørdag 2. oktober fra kl. 10.00. Auktionen indeholder et fint afsnit af sjældne danske frimærker samt et pænt udbud af Færøerne, Grønland og Dansk Vestindien, hvor det måske smukkest eksisterende stemplede eksemplar af 3 Cents med hvid gummi udbydes. Endvidere kan nævnes et stort udbud af originale samlinger og specielt kan fremhæves afsnittet af Rusland, der bl.a. indeholder en imponerende sam ling med en startpris på 100.000 kr., som er uberørt siden starten af 1970 erne. Af andre højdepunkter byder denne auktion på en særdeles velbesat verdenssamling, der udbydes landevis og i forskellige kolonier, samt mange interessante lots, partier og ikke mindst gode originale brevpartier. Vi anbefaler eftersyn, da mange af disse samlinger og partier bør ses! Med venlig hilsen og på gensyn Lars Godsk Jørgensen Afdelingsleder Stamp auction 814 We are delighted to invite you to this autumn s stamp auction at Bredgade on Saturday 2 October from 10 am. The auction offers a superb cross-section of rare Danish stamps as well as a fair selection of stamps from the Faroe Islands, Greenland and the Danish West Indies; perhaps the most attractive used 3 cent with white gum. Other noticable include an array of original collections, and particularly noteworthy is a Russia section which boasts an impressive collection for a starting bid of DKK 100,000. This collection has lain untouched since the early 1970s. Further highlights from this auction include a particularly well-stocked worldwide collection being offered in countries and by the various colonies, as well as many interesting lots, consignments and last but not least, some excellent, original lots with letters. We recommend the preview to you because many of these collections and consignments simply have to be seen! Kind regards and see you soon! Lars Godsk Jørgensen Department manager

FORKORTELSER: ** = Postfrisk * = Ubrugt (*) = Ubrugt uden gummi Θ = Stemplet = Brevstykke = Forsendelse ABBREVATiONS: ** = Mint never hinged * = Unused with gum, hinged (*) = Unused no gum Θ = Used = On piece = Cover ABKüRzUNGEN: ** = Postfrisch * = Ungebraucht (*) = Ohne Gummi Θ = Gebraucht = Briefstück = Brief auktion 814

lot nr. 6000-6882 stamps

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 4 RBS 6000 1851. 4 R.B.S. Ferslew. ANDEN DAGSBREV, afsendt fra NAKSKOV 2.4.1851, sendt til Kiøbenhavn. Smukt bredrandet mærke, annulleret med stumt stempel. Et lille hul/udfaldet sandkorn i marginalen i venstre side af mærket, er ikke nævnt i attest Grønlund. Udstillingsobjekt. 1 Start price 1.000 7.500 6001 6003 1851. 4 R.B.S. Ferslew. Plade i, nr.11: KLiCHEBRUD OVER KONGELiGT. Meget smukt, bredrandet mærke, annulleret med fint stumt stempel. AFA: 2400 Θ 1 Start price 67 500 1851. 4 R.B.S. Ferslew. Smukt brev fra NESTVED 6.2.1851, TiDLiGST KENDTE DATO vi har kendskab til på brev med 4 R.B.S. Smuk forsendelse sendt til Ringsted med interessant fejldatering! 1 Start price 100 750 6002 6004 1851. 4 R.B.S. Ferslew. Plade ii, nr.8. Meget smukt og bredrandet ubrugt pragt-mærke i dyb nuance. AFA: 7000+. Attest Grønlund * 1 Start price 270 2.000 1851. 4 R.B.S. Ferslew. Smukt ubrugt mærke med pæne rande, uden gummi. AFA: 7000 (*) 1 Start price 100 750 6 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6005 6009 1852. 4 R.B.S. Thiele i, rødbrun. Brev til Flensborg med HåNDSKREVET bynavn "Rudkjøbing 2.7.52". Mærket annulleret med stumt stempel. 1ia Start price 67 500 6010 1854. 4 R.B.S. Thiele iii, gulbrun. Plade iii, nr.39. BLæKANNULLERET mærke med 4 brede rande. PRAGT-objekt. Udtalelse Møller BPP 1iiib Start price 67 500 6006 1852. 4 R.B.S. Thiele i, rødbrun. PRAGTmærke med perfekt placeret stumt stempel. Θ 1ia Start price 67 500 6011 1854. 4 R.B.S. Thiele iii, gulbrun. PRAGT-mærke med helt retvendt nr.stempel 77: Viborg Θ 1iiib Start price 67 500 6007 1853. 4 R.B.S. Thiele ii, mørk rødbrun. Bredrandet mærker med perfekt nr.stempel 119: itzehoe. Luxus kvalitet. Θ 1iib Start price 67 500 1854. 4 R.B.S. Thiele iii, gråbrun. Plade iii. Parstykke med meget dekorativ BLæKANNULLERiNG. Højre mærke med lille tyndhed i nø-hjørne. Smukt objekt! Θ 1iiid Start price 100 750 6012 6008 1853. 4 R.B.S. Thiele ii, sortbrun. Fint ubrugt mærke, uden gummi. AFA: 7000 (*) 1iia Start price 67 500 1854. 4 R.B.S. Thiele iii, kastaniebrun. BLæKANNULLERET med 4 brede rande. Sjældent mærke med blæk-annullering. LUXUS-objekt Θ 1iiie BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 7

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6013 2 RBS 6016 1854. 4 R.B.S. Thiele iii, kastaniebrun. Flot mærke, annulleret med retvendt nr.stempel 67: SORØ. 2 attester Nielsen: meget godt/pragteksemplar Θ 1iiie 1851. 2 Rigsbankskilling, blå. Ferslew. Plade i, nr.28. Type 6. Et særdeles bredrandet PRAGT-mærke, annulleret med helt retvendt og velplaceret nr.stempel 1. Usædvanligt smukt eksemplar af dette mærke. Attester Paaskesen og Møller: BREDRANDET PRAGTEKSEMPLAR Θ 2a Start price 1.350 10.000 6017 6014 1854. 4 R.B.S. Thiele iii, kastaniebrun. PRAGT-mærker med helt retvendt og perfekt placeret nr.stempel 83: GARDiNG Θ 1iiie 6018 1851. 2 Rigsbankskilling, blå. Ferslew. Plade i, nr.44. Type 10. Smukt bredrandet mærke, annulleret med velplaceret stumt stempel. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR Θ 2a Start price 1.000 7.500 1852. 2 Rigsbankskilling, blå. Thiele. Plade i, nr.28. Type 6. Smukt og særdeles bredrandet mærke, annulleret med nr.stempel 1. Attest Nielsen 6015 Θ 2b Start price 405 3.000 6019 1854. 4 R.B.S. Thiele iii, nøddebrun. Meget smukt mærke med ØVRE MAR- GiNALDEL, samt annulleret med godt nr.stempel 152: Schwarzenberg (DAKA +1800 for stempel). Attest Grønlund 1852. 2 Rigsbankskilling, blå. Thiele. Plade i, nr.5. Type i. Fejlfrit og fuldrandet ubrugt mærke med originalgummi. AFA: 26000. Attest Grønlund. Θ 1iiif * 2b Start price 270 2.000 8 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6020 1854-udgave 6022 1852. 2 Rigsbankskilling, blå. Thiele. Plade ii, nr.52. Type 2: SPiDS FOD- STREG. Pænt eksemplar, annulleret med nr.stempel 1 samt del af blåt fodpoststempel. AFA: 13000. Attest Grønlund Θ 2bx Start price 335 2.500 1854. 2 Skilling, blå. Pænt, postfriskt parstykke. AFA: 4000+ ** 3 Start price 100 750 6023 6021 1854. 2 Skilling, blå. BLæKANNULLER- ET parstykke. Sjældent og dekorativt objekt. Attest Nielsen Θ 3 Start price 100 750 6024 1852. 2 Rigsbankskilling, blå. Thiele. Plade ii, nr.54. Type 2: SPiDS FOD- STREG. Pænt mærke med fine rande på fodpostbrev til Strandgade 47, annulleret med nr.stempel 1 og fodpoststempel F.P. 9.11.54. Attest Grønlund. 2bx Start price 1.000 7.500 1854. 2 skilling, blå. PRAGT-mærke, annulleret med nær retvendt nr.stempel 53: Randers. Sjældent nr.stempel på 2 Skilling. Θ 3 Start price 67 500 6025 1854. 2 Skilling, blå. Parti med 30 pæne mærker Θ 3 Start price 335 2.500 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 9

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6026 6029 1854. 4 Skilling, brun. SUPERB eksemplar med meget brede rande og perfekt knivskarpt nr.stempel 19: Frederikshavn Θ 4 Start price 67 500 1854. 16 Skilling, gråviolet. Pos.10: Postfriskt hjørnestykke. AFA: 14000+. Attest Møller ** 6 Start price 470 3.500 6027 6028 1854. 8 Skilling, grøn. BLæKAN- NULLERET, bredrandet mærke. LUXkvalitet Θ 5 Start price 67 500 6030 1854. 8 Skilling, grøn. DOBBELT-AN- NULLERET, med nr.stempel og inderste cirkler med BLæK. Ualmindeligt, dekorativt mærke. Θ 5 Start price 100 750 1854. 16 skilling, gråviolet. Bredrandet PRAGT-mærke med knivskarpt retvendt nr.stempel 51: Odense. Mærket med minimalt lille forsideskrab i nedre marginal. Udtalelse Nielsen Θ 6 Start price 67 500 6031 1854-1858. 16 Skilling, gråviolet (3 stk: par + enkeltmærke), 4 Skilling, 1858 (beklippet i syd) samt 8 Skilling, 1858, grøn. i alt 60 skillings frankering på brev af 15.vægtklasse fra KiØBENHAVN 9-11 (1861), til Kalundborg. STØRT KENDTE FRANKERiNG På indenrigsbrev MED KVADRATER. Udstillingsobjekt. Attest Nielsen 6,7,8 Start price 1.000 7.500 10 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 1858-udgave 6032 1863-udgave 6036 6033 1858. 4 Skilling brun. Med perfekt placeret nr.stempel 51: Odense. Luxus. Θ 7 Start price 67 500 6037 1863. 4 Skilling, brun. Stukken kant. BLæKANNULLERET 4-STRiBE. Sjælden enhed. PRAGT-objekt. Attest Paaskesen: Very fresh and higly attractive strip. Most Unusual. Θ 9 Start price 270 2.000 1858. 4 Skilling, brun. Brev til København, annulleret med BySTEM- PEL "HELSiNGØR 23.5.1860" samt nr.stempel 24. 8 Start price 67 500 6038 1863. 16 Skilling, rosalilla. Stukken kant. Meget smukt ubrugt mærke, hængslet med fuld originalgummi. AFA: 12000. Attest Nielsen * 10 Start price 405 3.000 6034 1858. 8 Skilling, grøn. PRAGT-mærke med perfekt placeret nr.stempel 45: Nibe. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR Θ 8 Start price 67 500 6039 1863. 16 Skilling, rosalilla. Stukken kant. Smukt farvefriskt mærke, annulleret med nr.stempel 1. AFA: 7000. Attest Nielsen Θ 10 6035 1858. 8 Skilling, grøn. BLæKAN- NULLERET, sjældent på dette mærke. Θ 8 Start price 67 500 1863. 16 skilling, rosalilla. Stukken kant. Et ualmindeligt smukt eksemplar, annulleret med helt retvendt nr.stempel 91: Silkeborg. Helt usædvanlig kvalitet for dette svære mærke. En minimal rift i ø-rand, berører kun lige mærkebilledet. Udtalelse Nielsen Θ 10 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 11

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6040 6043 1863. 16 Skilling, rosalilla. Stukken kant. Flot og farvefriskt eksemplar, annulleret med velplaceret nr.stempel 1. AFA: 7000 Θ 10 1864. 2 Skilling, 7.tryk, linietakket 12 1/2. Flot postfriskt mærke. AFA: 6000. Attest Nielsen ** 11A 1864-udgave 6041 6044 1864. 2 Skilling, 7.tryk: Linietakket 12 1/2. Lokalt PRAGT-brev, annulleret med perfekt BySTEMPEL "NySTED 27.6.1871". Attest Nielsen 11A 1864. 2 Skilling, 2.tryk. Smuk, velcentreret ubrugt 6-BLOK, de 3 nederste mærker er alle postfriske. AFA: 9600+. Attest Nielsen **/* 11 Start price 200 1.500 6045 6042 1864. 2 skilling, 7.tryk, pos. 30. (1870) linietakket 12 1/2. Perfekt centreret postfriskt mærke med fuld marginal til højre. AFA: 6000+. Attest Møller: PRAGTEKSEMPLAR ** 11A Start price 270 2.000 1864. 3 skilling, 1.tryk. Velcentreret, øvre postfrisk MARGiNAL 4-BLOK (hængslet i marginalen). Flot enhed. AFA: 11200+ ** 12 Start price 270 2.000 12 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6046 6049 1864. 3 Skilling, 2.tryk, pos.21-25/41-45: Ubrugt 15-BLOK med 7 postfriske mærker. Smuk, velcentreret blok. Attest Nielsen: PRAGTOBJEKT **/* 12 Start price 1.000 7.500 1864. 3 Skilling, lilla. PRAGT-mærke med helt perfekt placeret nr.stempel 33: KERTEMiNDE Θ 12 Start price 67 500 6047 6050 1864. 3 Skilling, lilla. PRAGT-mærke med skarpt og nær retvendt nr.stempel 41: Maribo Θ 12 Start price 67 500 1864. 3 Skilling, 3.tryk, pos.1-2/11-12. UTAKKET øvre MARGiNAL 4-BLOK. 3 mærker er postfriske. Sjælden enhed. Attest Nielsen: PRAGTOBJEKT ** 12 Start price 405 3.000 6051 6048 1864. 3 Skilling, lilla. Meget smuk 3-STRiBE, annnulleret med retvendte nr.stempel 1 Θ 12 Start price 67 500 1864. 4 Skilling, 1.tryk, karmin. Velcentreret ubrugt 4-BLOK, hvor nedre venstre mærke er postfrisk. Sjælden blok. AFA: 10800+. Attest Møller **/* 13a Start price 200 1.500 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 13

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6052 6055 1864. 8 skilling, gulbrun. UTAKKET. Perfekt postfriskt mærke. AFA: 4500 for hængslet. Attest Nielsen: PRAGTEKSEM- PLAR ** 14 Start price 200 1.500 6056 1864. 4 Skilling, 1.tryk, karmin. Pos.B81-82/91-92: UTAKKET 4-BLOK med nedre hjørnemarginal. 3 mærker er postfriske. Sjælden enhed. Attest Nielsen: PRAG- TOBJEKT **/* 13a Start price 405 3.000 6053 1864. 4 Skilling, rød. Perfekt centreret ubrugt 4-BLOK. 2 øvre mærker er postfriske (blank gummi) **/* 13 1864. 8 Skilling, 2.tryk. Postfrisk øvre MARGiNAL 6-BLOK sjælden og imponerende enhed. AFA: 45000+. Attest Møller ** 14 Start price 670 5.000 6054 6057 1864. 4 Skilling, rød. PRAGT-mærke med perfekt centrering og velplaceret nr.stempel 52: Præstø Θ 13 Start price 67 500 1864. 8 Skilling, gulbrun. PRAGTmærke med skarpt og perfekt placeret nr.stempel 45: NiBE Θ 14 Start price 67 500 14 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6058 6061 1864. 16 Skilling, oliven. Variant: SPALTET RAMMELiNiE OVER G. Helt perfekt centreret eksemplar af et meget sjældent ubrugt mærke. AFA: - Attest Grønlund * 15x Start price 200 1.500 1870. 4 Skilling, grå/rød. Linietakket 12 1/2. Perfekt postfriskt mærke. AFA: 3500 ** 18A 1870-udgave 6062 6059 1870. 3 skilling, 1.tryk, 3-STRiBE samt 8 Skilling, 1.tryk. Sjælden 17 skillings frankering på lille klip, annulleret med nr.stp.1. AFA: for mærker alene 6300+. Attest Nielsen 17a,19 Start price 200 1.500 1870. 4 Skilling, grå/rød. Linietakket 12 1/2. Velcentreret ubrugt 4-BLOK med venstre marginal, hængslet med fuld originalgummi. AFA: 4800+. Attest Grønlund * 18A Start price 100 750 6060 6063 1870. 3 Skilling, 1.tryk: purpurlilla, 3-STRiBE samt 8 Skilling, 1864, linietakket. Sjældent brevklip med i alt 17 skillings frankering. 3 skilling 1870 er særdeles sjælden i stemplet 3-stribe. Smukt og sjælden kombination af 2 gode mærker i flot fejlfri kvalitet. Attest Nielsen 17,14A Start price 200 1.500 1870. 4 Skilling, grå/rød. Ubrugt 12-BLOK med nedre marginal, med 2 postfriske mærker. Sjælden enhed **/* 18 Start price 270 2.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 15

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6064 6067 1870. 4 skilling, 12.tryk, pos.a77: OMVENDT RAMME. Fejlfrit eksemplar af 12.tryk med omvendt ramme på brev fra Hobro til København. AFA: - Attest Nielsen 18y 1870. 8 Skilling, grå/brun og 2 Skilling, grå/blå. Postforskud på "6 Riksdaler og 48 Skilling", til Slagelse, annulleret KJØBENHAVN N. B. 1.9. En ualmindelig smuk forsendelse. 19,16 6065 6068 1870. 4 Skilling, 13.TRyK, pos.a18: OMVENDT RAMME. Fejlfrit, stemplet eksemplar af det ekstremt sjældne 13.tryk med omvendt ramme, der kun kendes i få eksemplarer. AFA: 14000. Attest Nielsen Θ 18y Start price 200 1.500 1870. 16 skilling, 1.tryk. Et helt perfekt centreret postfriskt mærke. AFA: 7500. Attest Møller: LUXUSEKSEMPLAR ** 20 Start price 270 2.000 6069 6066 1870. 8 Skilling, 1.tryk. Pos.41/42, 51/52. Smuk, velcentreret 4-BLOK med 3 postfriske mærker og nedre højre med lille spor i gummien. Sjælden blok. AFA: 27200+. Attest Grønlund **/* 19 Start price 535 4.000 1870. 16 Skilling, 2.tryk, pos.89/90, 99/100, pos.90 med OMVENDT RAMME. Meget sjælden ubrugt 4-BLOK, hvor den omvendte ramme er i fin fejlfri kvalitet. Alle mærker er hængslede med fuld originalgummi. AFA: 27000+. Attest Grønlund * 20,y Start price 535 4.000 16 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6070 2-farvet tk.14 6074 6071 1870. 16 Skilling, grå/grøn. Annulleret med helt retvendt LUXUS-stempel FRE- DERiCiA 17.12 Θ 20 1875. 3 Øre, ultramarin/grå. OMVENDT VANDMæRKE. PRAGT-mærke, med helt retvendt stempel KARREBæKSMiNDE 2.4 Θ 22a Start price 67 500 1870. 16 Skilling, grå/grøn. Helt retvendt LUXUS-stempel RiNGSTED 7.2.3POST Θ 20 6075 6072 1875. 4 Øre, 1.tryk: ultramarin/grå. Pos. A18-19: Ubrugt TÉTE-BÉCHE parstykke med OMVENDT + RET RAMME. Smuk kvalitet af et meget sjældent parstykke. AFA: 13800+. Attest Nielsen * 23ay,a Start price 270 2.000 1870. 16 Skilling, grå/grøn. UTAKKET. AFA: 4000 (*) 20 6076 6073 1870. 48 Skilling, brun/lilla. Farvefriskt og perfekt postfriskt mærke. AFA: 10000. Attester Kaiser og Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 21 Start price 335 2.500 1875. 4 Øre, grå/blå. Tk.14. Sjælden BLANDiNGSFRANKERiNG med 4 Øre, Tjeneste, 1.tryk: ultramarin, på omadresseret brev, annulleret med nr.stempler 113 og sidestempel HASLEV 21.5. På bagsiden stemplet TUREBy 22.5 23,Tj.5a Start price 67 500 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 17

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6077 6080 1875. 16 Øre, 19.tryk, pos.54-55/64-65. Omvendt ramme. Tk.14. Smuk, velcentreret postfrisk 4-BLOK. AFA: 3600+. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 27y Start price 100 750 6081 1875. 50 Øre, 1.tryk b, brun/blåviolet. Velcenteret og farvefriskt eksemplar af et sjældent postfriskt mærke. AFA: 9000. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 30a Start price 270 2.000 6078 1875. 50 Øre, 1.tryk b, blåviolet. Ualmindeligt farvefriskt eksemplar, annulleret med retvendt bystempel AALBORG. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR Θ 30a Start price 67 500 1875. 20 Øre, 1.tryk a: TyK OMVENDT RAMME. Perfekt postfriskt mærke. AFA: 3000. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 28y Start price 100 750 6082 6079 1875. 50 Øre, 2.tryk. Pos.39. TyK OMV- ENDT RAMME. Perfekt postfriskt mærke. AFA: 3200. Attest Møller ** 30y Start price 100 750 6083 1875. 20 Øre, 4.tryk. Velcentreret ubrugt 4-BLOK, hvor de 2 nederste mærker er postfriske. Splittet vandret perforering mellem 2 mærker. AFA: 7100+ **/* 28 1875. 50 Øre, 2.tryk, pos.56: TyK RET RAMME. Smukt stemplet eksemplar af et sjældent mærke. AFA: 2800. Attest Nielsen Θ 30 Start price 67 500 18 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6084 2-farv., 12 3/4, vm.iii 6087 1875. 100 Øre, 3.tryk. Helt retvendt LUXUS-stempel RiNGSTED Θ 31 Start price 67 500 2-farv., 12 3/4, vm.ii 1902. 8 Øre, 121.tryk, vm.iii. Fint stemplet eksemplar. AFA: 3800 Θ 25C Start price 100 750 6088 6085 1902. 8 Øre, 121.tryk, vm.iii. Smukt eksemplar, annulleret med velplaceret stjernestempel. AFA: 3800 Θ 25C 6089 1895. 50 øre, brun/lilla, pos.54-55/64-65. Omvendt ramme. Tk.12. Perfekt centreret postfrisk 4-BLOK. AFA: 4800+. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 30B 1902. 8 Øre, 121.tryk, vm.iii. Smukt mærke, annulleret med retvendt stempel ODENSE 2.10.02. AFA: 3800. Attest Nielsen Θ 25C 6086 6090 1895. 50 Øre, brun/lilla, tk.12. PRAGTmærke med perfekt stempel HØNG 11.7.05 Θ 30B Start price 67 500 1902. 8 øre, 121.tryk, vm.iii. Smukt postfriskt mærke. AFA: 10000. Attest Møller ** 25C Start price 335 2.500 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 19

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6091 6095 Bogtryk 1903. 25 Øre, grå/grøn, vm.iii: OM- VENDT RAMME. Postfrisk. AFA: 4000 ** 29Cy Start price 100 750 1882. 5 Øre, Våben, grøn. Små tal. 3.tryk, pos.20: Variant: AFSKåRET NED- RE VENSTRE HJØRNE. Sjælden variant. Smukt stemplet NØRRE-ALSLEV Θ 32 Start price 67 500 6092 6096 1882. 5 Øre, Våben, grøn. Små tal. 1.-4. tryk. KOMPLET TRyKOPSTiLLiNG i smuk stemplet kvalitet. Θ 32 Start price 67 500 1882. 5 Øre, Våben, grøn. Små tal. Pænt postfriskt mærke. AFA: 6000. Udtalelse Møller BPP ** 32 6093 6097 1882. 5 Øre, Små tal, 2.tryk, pos.74, variant: STREG i M. Pænt eksemplar af en sjælden variant, annulleret med svensk stempel. AFA: 5500. Attest Nielsen Θ 32x 1882. 20 Øre, Våben, blå. Små tal. Perfekt centreret mærke med knivskarpt, perfekt placeret nr.stempel 171: HJALLERUP. Luxus Θ 33 Start price 67 500 6094 6098 1882. 5 Øre, 4.tryk. Små tal. Pos.92: STREG OVER M i DANMARK. Meget sjælden variant, specielt i 4.tryk. AFA: 8500. Attest Nielsen Θ 32x Start price 200 1.500 1882. 20 Øre, blå. Våben. Små tal. 2.tryk. PRAGT-mærke med helt retvendt bystempel KJØBENHAVN 22.8 Θ 33 Start price 67 500 20 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6099 1884. 10 Øre, Våben, rød. Ubrugt par med SMå og STORE HJØRNETAL sammenhængende. AFA: 7000. Attest Grønlund. * 35x 6103 1904. 4/8 Øre, Provisorium, grå/rød. Vm. ii (1912). 50 postfriske mærker. AFA: 20000 ** 40B Start price 270 2.000 6104 6100 1884. 20 Øre 12.tryk, pos.a74-76. Meget smuk og sjælden 3-STRiBE med SMå + STORE + STORE hjørnetal sammenhængende. Attest Nielsen Θ 36x Start price 200 1.500 6105 1904. 15/24 Øre, brun (1912) samt 5 stk. 1 Øre, Bølgelinie, orange. i alt 20 øres frankering på CENSUR-brev til BANGKOK, SiAM, annulleret RØNDE 23.4.17. Sjælden forsendelse. 41,77 Start price 67 500 6101 1884. 20 Øre, 10.tryk, pos.2-3: Parstykke med "isoleret" SMå HJØRNE og STORE hjørnetal sammenhængende. Sjældent par, her i meget smukt stemplet kvalitet. AFA: 8000 Θ 36x,36 1904. Chr.iX. 10 Øre, rød.. Variant: EFTERGRAVERET MEDAiLLON. Smukt stemplet eksemplar af en meget sjælden variant. AFA: 5000 Θ 47x 6106 1904. Chr. ix. 25 Øre, gråbrun. Pæn postfrisk 4-BLOK. AFA: 3000+ ** 49a Start price 67 500 6102 6107 1902. 1 Øre, Våben, orange. UTAKKET. Sjældent postfriskt mærke. AFA for hængslet: 5000. Attest Nielsen ** 37 Start price 270 2.000 1905. Chr. ix, 100 Øre, gulbrun. LUXUSstempel VEJEN 6.3.07 Θ 51 Start price 67 500 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 21

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6108 6110 1907. Fr.Viii. 5 Øre, grøn. Variant: USKRAVERET FELT TiL VENSTRE FOR MONOGRAMMET. Velcentreret postfriskt parstykke. AFA: 4500. Attest Møller ** 54,x 1907. Fr. Viii, 100 Øre, gulbrun. Helt perfekt placeret LUXUS-stempel KJØBENHAVN 23.12 2.POST Θ 59 Start price 67 500 6109 6111 1907. Fr. Viii, 10 Øre, rød. Parstykke med variant: OPSTåENDE HåRLOK, brugt på adressebrev til Svendborg, annulleret KJØBENHAVn 5.4.16. Sjælden variant på forsendelse. Kuverten en anelse klippet i venstre side. 55x 1907. Fr. Viii, 100 Øre, gulbrun. Postfrisk 4-BLOK. AFA: 8000+ ** 59 Start price 100 750 Gå på net-auktion... køb flere frimærker på vores net-auktioner. følg med på bruun-rasmussen.dk

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6112 6114 1907. Fr. Viii, 25 Øre, brun. Single på anbealet SØRGEBREV sendt til DANSK VESTiNDiEN, annulleret KJØBENHAVN 17.1.10. På bagsiden KORSØR 17.1.10, ST. THOMAS 7.2.1910 og FREDERiK- STED 9.2.1910 57 6115 6116 1912. 35/16 Øre, Provisorium, grå/brun. Omvendt ramme. Postfrisk. AFA: 4000 ** 60y Start price 100 750 1912. 35/20 Øre, Provisorium, karmin/ grå. Omvendt ramme. Postfrisk. AFA: 2200 ** 61y Start price 67 500 6113 1912. 35/32 Øre, Provisorium, gulgrøn. Pænt stemplet eksemplar, af et sjældent mærke. AFA: 15000. Attest Nielsen Θ 62a Start price 405 3.000 6117 1912. 35/16 Øre, Provisorium, grå/brun. 26.TRyK, pos.72: 3 HViDE PLETTER i DANMARK (eneste eksisterende eksemplar med denne variant). Nyopdaget op smukt ægte stemplet eksemplar af dette sjældne tryk, annulleret (KJØ)BENHAVN 2.1913. Et ekstemt sjældent mærke af dette 26.tryk, der hidtil kun var kendt i 5, og nu i 6 eksemplarer. AFA. -. Attest Nielsen Θ 60y Start price 1.000 7.500 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.iii. 3-STRiBE på addressebrev til Odense med i alt 15 kroners frankering, annulleret med 3 smukke stempler KJØBENHAVN 25.1.15. Ankomststemplet ODENSE 26.1.15 på bagsiden. Pragtbrev. Attest Nielsen. 67 Start price 405 3.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 23

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6118 6121 6119 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.iii. Perfekt postfriskt mærke med nedre HJØRNEMARGiNAL. AFA: 9000+ ** 67 Start price 270 2.000 1913. Chr. X, 10 Øre, rød. "Afsenders Erklæring, annulleret med violet liniestempel "Kjøbmagergades Postkontor, Kjøbenhavn." 69 Start price 100 750 6122 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.iii. SiNGLE FRANKERiNG på adressebrev for en kasse til Holbæk, annulleret KJØBEN- HAVN 30.8.16. Kun ganske få forsendelser med 5 Kr. Posthus, brugt som single-frankering, kendes. Attest Nielsen 67 Start price 670 5.000 6123 1913. Chr. X, 5 Øre, grøn og 10 Øre, rød. 2 sjældne PRØVETRyK med overtryk SPECiMEN og makuleringshuller. Begge mærker med Udtalelse Nielsen Θ 68,69 Start price 67 500 6120 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.iii. Variant: PLET i K. Annulleret med retvendt stempel KØBENHAVN 26.3.18. AFA: 2800 Θ 67m Start price 67 500 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.iV. Meget smuk 4-BLOK, med smuk centrering samt retvendt stempel AARHUS 17.7.20. Pos.13 med variant: LiLLE PLET i K. AFA: 6700+ Θ 81 24 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6124 6127 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.iV. Nedre postfrisk MARGiNAL 4-BLOK "NO-42-0". Variant i pos.44: KJØFEN- HAVN. Sjælden blok. AFA: 45000+. Attest Nielsen ** 81 Start price 1.000 7.500 1915. 80/8 Øre, Provisorium, rosa. Postfriskt nedre marginal 9-BLOK, hvor pos.91 er HELT UDEN VANDMæRKE og pos.71 og 81 kun med vandmærke bogstav. interessant enhed. Attest Grønlund. ** 83 6125 6128 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.iV. Perfekt postfriskt mærke. AFA: 9000. Attest Nielsen ** 81 Start price 270 2.000 1918. Chr. X, 60 Øre, brun/blå. Helt retvendt og perfekt placeret STJERNE- STEMPEL NØRRE NiSSUM SEMiNARiUM Θ 107 Start price 67 500 6129 1918. Chr. X, 70 øre, brun/grøn. Postfriskt HELARK incl. variant 108z i pos. 4, 64 og 94. AFA: 55000+ ** 108 Start price 805 6.000 6126 6130 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.iV. Smukt postfriskt mærke. AFA: 9000. Attest Nielsen ** 81 Start price 270 2.000 1918. Provisorier. 27/1-27/10 Øre, Vm.iii. Komplet sæt med retvendte PRAGT-stempler KJØBENHAVN 2.12.18. AFA: 8000+ Θ 85x-89x Start price 270 2.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 25

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6131 1918. Provisorier. 27/1-27/10 Øre. Vm.iii. Komplet sæt, postfrisk. AFA: 5600 ** 85x-89x 6135 1921. Røde Kors. Sæt i postfriske HELARK incl. 6 varianter i 20+10 Øre, blå: AFA 121x, 121k, 121l, 121m, 121n og 121o. Sjældent arksæt. AFA: 91220+ ** 120-121 Start price 1.350 10.000 6136 6132 1921. Bølgelinie. 10 Øre, grøn. UTAKKET PARSTyKKE. AFA: 2800 for hængslet. Udtalelse Møller BPP ** 124 Start price 100 750 6137 1925. Chr. X, 2 kr. grå/rødlilla. Helt perfekt placeret LUXUS-stempel HOBRO 16.6.28 Θ 151 Start price 67 500 6133 1925. Gl. Luftpost. 10 Øre, grøn. Helt perfekt placeret retvendt LUXUS-stempel KØBENHAVN 15.10.25 Θ 144 Start price 67 500 1921. Røde Kors +10/20 Øre, blå. Singlefrankering på postkort til THORSHAVN, FæRØERNE, annulleret AARHUS 28.4.22 121 Start price 67 500 6138 6134 1921. Røde Kors. PRAGT-stemplet sæt, begge mærker annulleret med retvendt stempler i 1921 og 1922 Θ 120-121 Start price 67 500 1925-1929. Gl. Luftpost. Komplet sæt postfrisk, alle med nedre hjørnemarginal. AFA: 6300+ ** 144/182 26 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6139 1926. 12/15 Øre, Chr.X. Provisorium, lilla. Postfriskt HELARK incl. den sjældne variant: MANGLENDE CiRKEL i pos.48. AFA: 10500+ ** 159,x Start price 200 1.500 6140 6143 1927. Chr. X, 5 kr. violet/brun. PRØVETRyK med overtryk SPECiMEN samt makuleringshul. Sjældenhed (*) 176 Start price 67 500 1926. 7/20 Øre, blå. Variant: DOBBELT TRyK. Postfrisk med højre marginal. Sjælden variant. AFA: 7000. Attester Nielsen og Grønlund ** 166ø Start price 200 1.500 6144 6141 1927. 15-40 Øre, Karavel. Komplet sæt i postfriske HELARK. Sjældent arksæt. AFA: 110000+ ** 169-174 Start price 1.600 12.000 1927. Chr. X, 10 kr. rød/grøn. Parstykke med helt perfekt placeret stempel HAD- STEN 7.10.29. LUXUS objekt. Θ 177 Start price 67 500 6142 6145 1927. Chr. X, 5 kr. violet/brun m.fl. på adressekort til italien, annulleret KØBENHAVN 13.3.35. 5 Kr. Chr.X. er sjælden på forsendelse. 176 1927. Chr. X, 10 kr. rød/grøn. Perfekt centreret postfriskt mærke. AFA: 6500. Udtalelse Møller BPP ** 177 Start price 200 1.500 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 27

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6146 Stålstik 6148 1933. Bølgelinie. 10 Øre, orange. Postfrisk øvre marginal 15-blok med MARKANT VARiANT: FLERE MæRKER DæKKET AF ORANGE FARVE. interessant fænomen samt sjælden iøjenfaldende variant! ** 202 1929. Gl. Luftpost. 1 kr. brun. Postfriskt nedre marginal 4-BLOK. AFA: 7600+ ** 182 6149 6147 1929. Kræft. Komplet sæt i postfriske HELARK. incl. varianterne i 25+5 Øre, blå: 180x og 180y. AFA: 28580+ ** 178-180 Start price 405 3.000 1933. Karavel. 15 Øre, rød. Lodret postfrisk parstykke med variant: KRAFTiG LODRET STREG i VENSTRE SiDE, GEN- NEM BEGGE MæRKER. Attest Nielsen ** 203 Start price 100 750 Zoom ind... og se flere billeder på bruun-rasmussen.dk 28 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6150 1933. Karavel. 25 Øre, blå. Type i. Violet overtryk "SPECiMEN". Sjældenhed (*) 205 Start price 67 500 6153 1940. 6/8 Øre, Provisorium, grå. Type i. Postfriskt HELARK. Sjældent ark. AFA: 50000 ** 262a Start price 670 5.000 6151 1934-1941. Chr.X. 50 Øre - 5 Kr. Komplet sæt i postfriske HELARK incl. varianterne 211x og 212x. AFA: 50400+ ** 209/269 Start price 670 5.000 6154 6152 1937. 5 Øre, Bølgelinie, grågrøn. PRAGT-mærke, annulleret med retvendt stempel AABENRAA 3.2.37. Sjældent mærke at få med retvendt brugsstempel. Θ 234 Start price 67 500 1942. 10 Øre, Chr.X, violet. Postfrisk øvre marginal 4-blok med variant i nedre højre mærke: MANGLENDE FARVE i HØRE SiDE ** 274 Start price 67 500 6155 1955. 30/20 Øre, Provisorium, rød. Variant: DOBBELTTRyK. På brev fra SKiVE 4.5.57. Særdeles sjældent brev, der kun kendes i 2-3 eksemplarer. AFA: - 363ay Start price 2.000 15.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 29

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6156 1955. 30/25 Øre, Provisorium, rød. Postfriskt HELARK incl. 8 varianter: KORT BJæLKE. AFA: 14400+ ** 364a,ax 6159 6157 1957. Ungarnshjælpen. 30+5 øre, orangerød. Postfrisk 4-BLOK med KRAFTiGT FORSKUDT OVERTRyK. Sjælden variant. ** 369 1995. Danmarks Befrielse. Unikt PRØVETRyK med komplet sæt i SAM- MENHæNGENDE 10-STRiBE incl. 2 blanke felter. ** 1091-1094 Start price 335 2.500 6160 6158 1986. Hafnia-blok ii. Parti med 150 blokke, alle med varianten: UDLØBER På N i NEDERSTE "EXHiBiTiON". AFA: 15000 ** 852x Start price 200 1.500 1996. Fyrtårne. Komplet sæt PRØVETRyK, i de endelige farver uden de sorte GRAVØR-STREGER. Unikt sæt. ** 1124-1127 30 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6161 6163 1999. Cept. 4,50 kr. Anbefalet brev med variant i midterste mærke"danmark 4,50" MANGLER: Sjælden moderne variant. Udtalelse Nielsen 1209 Start price 270 2.000 6164 1997. Frilandsmuseet. Miniark med variant i 5,oo Kr: DELViST MANGLENDE MØRGEGRØN FARVE. Sjælden moderne variant, der kun kendes i få eksemplarer. Attest Nielsen ** 1143B Start price 335 2.500 1999. Forårsbebudere. UTAKKET miniark. Meget sjældent ark, hvor dette er det ene af kun 2 kendte eksemplarer. Moderne raritet ** 1206 Start price 1.000 7.500 6162 6165 1997. Jernbanen København-Roskilde. 3,75. 2 PRØVETRyK: Et SORTTRyK kun med GRAVØRSTREGER og et PRØVETRyK i de endelige farve, men uden gravørstreger. Unikt materiale. ** 1148 2000. 9,75 Kr. Flyvevåbnet. Miniark LODRET UTAKKET. Sjælden variant. AFA: 5000 ** 1265x Start price 200 1.500 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 31

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6166 Tjeneste 6169 6167 2001. Europa-mærke. 4,50 Kr. Parstykke hvor 4-ViGNETTEN SiDDER TiL HØJRE FOR MæRKET med normalt til venstre. Sjælden variant. ** 1283v Start price 67 500 1871. 16 Skilling, grøn. 5-STRiBE samt 4 Skilling, rød. i alt 84 skillings frankering på smukt adressebrev til Kolding, annulleret med pæne nr.stempler 1: København. 4 skilling og højre 16 skilling er begge med afrundede hjørner, dette skæmmer dog ikke denne flotte og sjældne, nyopdaget forsendelse. 3,2 Start price 405 3.000 6170 2005. Balletdansere. Miniark med variant: DANSERiNDE MED AFSKåRET HåNDLED. Luxus-stemplet Θ 1434 Start price 67 500 1871. 16 Skilling, grøn. Linietakket 12 1/2. Smuk, velcentreret 6-BLOK, STØRST KENDTE STEMPLET ENHED, med perfekt takning og annulleret med fine nr.stempler 1. ifølge DAKA er størst kendte stemplet enhed en 4-blok. Udstillingsobjekt Θ 3A Start price 1.350 10.000 6168 6171 2010. Norden ved Havet. Miniark med variant: UTAKKET. Nyopdaget rariatet ** Start price 670 5.000 1875. 32 Øre, grøn samt 3-STRiBE af 8 Øre, rød. TK.14. i alt 56 øres frankering på PAKKE-LEDSAGEKORT sendt fra KiØBENHAVN 21.4.1879, til Kallehave. 7,5a Start price 100 750 32 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6172 SF 6175 6173 1875. 32 Øre, grøn samt 3-STRiBE af 8 Øre, rød. TK.14. i alt 56 øres frankering på PAKKE-LEDSAGEKORT sendt fra KiØBENHAVN 24.9, til Kallehave. 7,6 Start price 100 750 6176 1917. 10 Øre, Chr.X, rød. Variant: OM- VENDT S. Postfrisk. AFA: 3000 ** 2x Start price 100 750 1917. 5 Øre, Chr.X, grøn. Parstykke med variant i venstre mærke: OMVENDT S. Varianten er postfrisk. AFA: 3520+ **/* 1,x Start price 100 750 6177 1875. 32 Øre, grøn. 40 STK: 16 stk. på forsiden og 24-blok på bagsiden samt et stk. 4 Øre, blå. i alt 12,84 kroners frankering på adressebrev til Maribo, annullertet NyKØBiNG PAA FALSTER 29.3.01. 7 Start price 270 2.000 1917. Soldatermærke. 5 Øre, Chr.X, grøn. Retvendt PRAGT-stempel ODENSE 30.12.17 Θ 1 Start price 67 500 6174 Porto 6178 1915. 10 Øre, TEGLRØD. 4 stk. (2 par) samt 5 Øre, grøn. i alt 45 øres frankering på adressekort til Holstebro, annulleret RiNGKJØBiNG 31.1.18. Smuk forsendelse. 14,10a Start price 100 750 1921. 1 Øre, orange. UTAKKET med venstre marginal. Sjældent mærke, der kun kendes i 100 eksemplarer. Attest Nielsen (*) 9 Start price 270 2.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 33

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark Postfærge 6182 6179 1919. 10 Øre, Chr.X, rød. Variant: POS- FFæRGE. Postfrisk. AFA: 3000 ** 1x Start price 100 750 1919. 1 Kr. Chr.X, gulbrun. Ubrugt parstykke med variant i højre mærke: POSFFæRGE. AFA: 9000+ * 4,4x Start price 200 1.500 6180 6183 6181 1919. 15 Øre, Chr.X, lilla. Postfrisk 4-BLOk med variant i nedre venstre mærke: POSFFæRGE. AFA: 4480+. Attest Nielsen ** 2,x 1922. 50 Øre, Chr. X, olivgrå. Postfriskt øvre MARGiNAL 4-BLOK "No 181-K". AFA: 20000. Attest Nielsen ** 7 Start price 335 2.500 6184 1919. 15 Øre, Chr.X, matlilla. Brugt som opfrankering på 7/5 øres helsag, grøn. i alt 22 øres frankering på korrekt frankeret anbefalet brev, annulleret i KJØBENHAVN 7.6.19. Postfærgemærker var tilladt til brug på almindelige forsendelser frem til 1 Juli 1919. Sjælden forsendelse. Attest Nielsen. 2a Start price 405 3.000 1930. 10 Øre, Bølgelinie, RØDBRUN. Sjældent postfriskt mærke. AFA: 20000. Attest Møller ** 12a Start price 535 4.000 6185 1936-1975. Postfærge. Parti postfriske HELARK incl. 1,25 Kr. Rigsvåben, orange og 5 Kr. blå m.m. AFA: 39800+ ** 16/50 Start price 270 2.000 34 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark Avisporto 6190 6186 1907. 1 Øre, oliven. Vm.iii. Tk.12. LUXUS-stempel MARiBO 3.10.15 Θ 1 Start price 67 500 1907. 1 Øre - 1 kr. Vm.iii. Postfriskt, velcenreret sæt. AFA: 8350 ** 1-8 6191 6187 1907. 10 Øre, lilla. Vm.iii. Tk.12. LUXUS-stempel KJØBENHAVN 25.9.15 Θ 4 Start price 67 500 1914. 1 Øre, oliven. Vm.iV. Tk.14. LUXUS-stempel AARHUS 23.3.16 Θ 11 Start price 67 500 6192 6188 1907. 10 Kr, gulbrun/blå. Vm.iii. Tk.12. LUXUS-stempel KJØBENHAVN 3.1.16 Θ 10 Start price 67 500 1914. 10 Øre, lilla. Vm.iV. Tk.14. LUXUSstempel AARHUS 31.12.15 Θ 15 Start price 67 500 6193 6189 1907. 10 Kr. brungul/blå. Pænt postfriskt mærke. AFA: 5500. Attest Nielsen ** 10 1914. 38 Øre, orange. Vm.iV. Tk.14. Velcentreret postfriskt eksemplar, af et sjældent mærke. AFA: 25000. Attest Nielsen ** 18 Start price 805 6.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 35

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark Automat 6197 6194 Automat. 7+3 Øre, automatmærke. Planche med 7 postfriske 3-striber incl. flere 3 Øre, perlegrå. ** 3,4,a Frimærkehæfter 6195 1947. Chr. X. 15 Øre, grøn. Forsøgstryk til hæfter, hvor de 2 øverste mærker er overklæbet med 2 SORT TRyK i grøn/ SORT farve. Meget sjælden blok, der efter vores kendskab kun eksisterer i fem 4-blokke. ** 6196 1914. 2 Kr. Hæfte. Rødt omslag med 5 hæfteblokke af 10 Øre, Chr.X, rød. Et meget sjældent hæfte, i perfekt jomfruelig kvalitet. AFA: 20000 ** B Start price 670 5.000 6198 H. C. ANDERSEN. 1935. 2 Kr. Hæfte i perfekt kvalitet. AFA: 3500 ** Start price 100 750 6199 Hæfter. Stor samling danske frimærkehæfter i 2 store kartotekskasser fra 1930 og frem til 1970, indholdende flere Reklamehæfter (de fleste er med sammenklæbet mærker samt nogle med mangler), samt 2 Kr. og 5 Kr. Hæfter fra 1950-60 erne i mængder. Spændende parti! Start price 1.350 10.000 1934. 2 Kr. Hæfte. Bølgelinie. Komplet hæfte. AFA: 4000 ** 1 Start price 67 500 6200 Særhæfter. 1968-2003. God velbesat samling særhæfter, opsat i luxus Safe-album med incl. de alle første Sær-hæfter og velbesat fremefter (ikke helt komplet), desuden afsnit automathæfter m.m. ** Start price 405 3.000 36 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark Tête-Bêche 6201 6204 Téte-béche. 10 Øre, Chr.X, violet. Uofficielt téte-béche i postfriskt HELARK. AFA: 8100+ ** Tb 25-26 Start price 200 1.500 1937. Téte-béche. 15 Øre, Karavel, rød. Uofficiel 4-BLOK på KUVERT, afstempelt KØBENHAVNS JUBiLæUMS UDSTiLLiNG 9.5.40. Et af de sjældneste uofficielle téte-béche parstykker (oplag kun 160 stk.), der kendes kun 3 breve med afstemplede 4-blokke. AFA: 10000+ (for løs postfrisk 4-blok) 13 6205 Téte-béche. 15 Øre, Chr.X, grøn. Uofficielt téte-béche i postfriskt HELARK. AFA: 9000+ ** Tb 27-28 Start price 200 1.500 Reklamemærker 6206 6202 CHEVROLET 10 Øre, grøn samt 5 Øre, Bølgelinie, brun. Brugsbrev fra KØBEN- HAVN 17 Xii 1928, sendt til THORS- HAVN, FæRØERNE. Julemærke fra 1928 i venstre side af kuverten. 5 Start price 200 1.500 1937. Téte-béche. Bølgelinie. 10 Øre, brun. Uofficiel 4-BLOK på KUVERT, afstemplet KØBENHAVNS JUBiLæUMS UDSTiLLiNG 9.5.40. Et af de sjældneste uofficielle téte-béche parstykker (oplag kun 130 stk.), der kendes kun 4 breve med afstemplede 4-blokke. AFA: 10000+ (for løs postfrisk 4-blok) 15 6207 6203 Téte-béche. 10 Øre, Bølgelinie, violet. Uofficielt téte-béche i postfriskt HELARK. AFA: 12340+ ** Tb 19-20 Start price 335 2.500 CHEVROLET LASTVOGN 5 Øre, brun og PONTiAC 10 Øre, grøn. Brev til FæRØERNE, annulleret KØBENHAVN 5.Xii.1929 5,6 Start price 270 2.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 37

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6208 6210 6209 CHEVROLET LASTVOGN og G.M.C. LASTVOGN. 5 Øre, brun. 6-BLOK samt stk. 1 Øre, Bølgelinie, orange på brev fra THORSHAVN 1.8.32, til ENGLAND. 12,13 Start price 405 3.000 LA SALLE og CADiLLAC. 5 Øre, brun. 6-BLOK samt 5 stk. 1 Øre, Bølgelinie, orange på SKiBSBREV fra FæRØERNE, stemplet i EDiNGBURG 23 AU 32, ENGLAND sendt til Denmark. Ankomststemplet KØBENHAVN 25.8.32, og omadresseret til HOLLAND. 10,11 Start price 405 3.000 6211 CHEVROLET LASTVOGN, G.M.C. LASTVOGN og DANSKE PHØNiX. 5 Øre, brun. Brugt på omadresseret brugsbrev fra THORSHAVN 7.6.29, til København, hvor brevet er ankomststemplet KØBENHAVN 1.8.29, og bragt videre til London. 22,23,2 Start price 200 1.500 MOHAwK. 5 Øre, brun. 6-BLOK (på bagsiden) samt 5 stk. 1 Øre, Bølgelinie, orange på brev fra THORSHAVN 29.5.1932, sendt til ENGLAND 4 Start price 405 3.000 Gå på net-auktion... køb flere frimærker på vores net-auktioner. følg med på bruun-rasmussen.dk

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6212 6215 PONTiAC. 10 Øre, grøn. Postfrisk. AFA: 4500 ** 6 MOHAwK. 5 Øre, brun. 6-BLOK samt 7 Øre, K.K.K.K. i 6-BLOK + par 1 Øre, Bølgelinie, orange. i alt 50 øres frankering på ANBEFALET brev fra THOR- SHAVN 13.5.1931, sendt til ENGLAND. 4,31 Start price 405 3.000 6216 6213 OAKLAND. 10 Øre, grøn samt 5 Øre, Bølgelinie, brun. Brugtbrev fra HEL- LERUP 24.1.1929, sendt til THOR- SHAVN, FæRØERNE. 8 Start price 200 1.500 ALFRED BENzON MALTØL og MALTEX- TRAKT. 10 Øre, brun. 6-BLOK på ANBE- FALET brev til FæRØERNE, annulleret KØBENHAVN 8.11.33 59,60 6214 6217 OLDSMOBiLE, 10 Øre, grøn samt CADiLLAC, 5 Øre, brun. Brugsbrev til FæRØERNE, annulleret KØBENHAVN 7.X.1929 7,11 Start price 270 2.000 Reklamemærker. God samling med 62 forskellige (komplet med undtagelse af 2 stk.) stemplede reklamemærker incl. flere stemplet i THORSHAVN. Nogle er med lette brunlige pletter. Θ Start price 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 39

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6218 6221 Reklamemærker. Stemplet samling på albumsider med både parstykker og 6-blokke incl. flere bedre biler iblandt. (Enkelte iblandt er ubrugte). Θ Start price 405 3.000 Reklamehæfter RUNDSKEUEDAGEN 1929. 2 Kr. hæfte. Komplet hæfte. AFA: 7000 ** 6 Start price 200 1.500 6219 6222 ALFRED BENzON. 1933. 2 Kr. hæfte. Komplet hæfte, dog er den ene 6-blok med vandret splittet perforering, ellers i flot kvalitet. Sjældent hæfte. AFA: 16000 ** 20 Start price 405 3.000 RUNDSKUEDAGEN 1931. 2 Kr. hæfte. Komplet hæfte i pæn kvalitet. AFA: 4800 ** 16 Essays, Prøvetryk 6220 6223 GALLE & JESSEN. 1931. 2 Kr. hæfte med GRØNT LæDEROMSLAG. Komplet hæfte. Flot, velbevaret eksemplar. AFA: 15000 ** 17x Start price 670 5.000 1857. 16 Skilling. Utakket PRØVETRyK i sort farve. AFA: 4000. Udtalelse Møller BPP (*) P6 40 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6224 6227 1864. 16 Skilling, RØD, BLå og OLiVEN. 3 UTAKKEDE PRØVETRyK, postfriske. AFA: 4500 ** P15b,c,d Start price 100 750 1882. PRØVETRyK af 20 Øre, Våben, små tal, i SORT farve. På tyndt stribet papir. Attest Nielsen (*) P33B 6228 6225 1869. 48 Skilling, UTAKKET ESSAy i farverne LiLLA/GRØN (som 1 Cent fra DVi). Med symmetrisk ramme og omvendt posthorn samt egeblade. Sjældent udbudt essay. Attest Nielsen (*) E21F Start price 200 1.500 6229 1882. Utakket ESSAy til 5 Øre, Våben, små tal, i BLå farve. (*) P32Eb 6226 1869. 48 Skilling, UTAKKET ESSAy i farverne ViOLET/GRå (som 3 skilling). Med symmetrisk ramme og omvendt posthorn samt egeblade. Sjældent udbudt essay. Attest Nielsen (*) E21F Start price 200 1.500 1904. SORTTRyK af ESSAy til Chr. ix-udgaven med værdien 5 Øre. Trykt på tyndt papir med vandmærke iii. Stor sjældenhed. Attest Nielsen (*) Start price 405 3.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 41

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark Hammerslag: kr. 2.400,- 6230 gå på net-auktion... du bestemmer hammerslaget! Er du kvalitetsbevidst, så besøg Bruun Rasmussens net-auktioner. Det er ganske enkelt. Du sidder foran din computer, uanset hvor i verden du befinder dig, og her kan du gå på opdagelse blandt de over 1000 effekter, vi udbyder hver uge året rundt. På net-auktionerne hos Bruun Rasmussen finder du den høje kvalitet. Store kunstnere, de kendte møbel klassikere, sjældne antikviteter, god vin og unikke samlerobjekter der er det hele. Og når du har fundet dét, du gerne vil eje, er det bare at gå i gang. Læg bud, byd mere, eller stå af - nøjagtig som du ville have gjort i auktionssalen. Og når tiden er inde, og sekunderne tæller ned, er det dig og kun dig, som bestemmer, om hammeren skal falde. 42 Det kan da ikke være nemmere! bruun-rasmussen.dk 6231 6232 1932. H. C. Andersen, violet. ESSAy i postfrisk 4-BLOK. Attest Nielsen ** Start price 100 750 1933. Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i BLå farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) 1933. Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i GRåGRØN farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6233 6237 6234 1933. Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i GRØN farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Essays. Holmens Mastekran. 2 UTAKKEDE HELARK, begge ark med 16 mærker i lys og mørkviolet nuance. ** Start price 100 750 1933. Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i LiLLA farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Helsager 6238 6235 6236 1933. Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i ORANGE farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) 1933. Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i RØD farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) 1895. 10 Øre, Våben, rød. Helsag med små hjørnetal (Reservekliche fra 1.udgave) og TEKST i 5 LiNiER. Sendt til Tyskland, smukt stemplet NORDBy. Sjælden helsag. Skilling: 5500. Attest Nielsen Eb15x Bypost/Lokalpost 6239 Bypost. Special-samling af gamle danske bypostfmærker i større enheder, opsat i luxus Schaubek-album med kasette. **/* Start price 200 1.500 6240 Bypost. Stort parti danske bypostmærker i flyttekasse, indeholder masser af helark, helsager incl. nogle brugte iblandt, massere af gamle bundter, album m.m. Eftersyn anbefales! Start price 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 43

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6241 6242 Kolding Bypost. 1886-1900. Meget smuk udstillings-samling, smukt opsat og udførligt beskrevet på smukke plancher. Bl.a. med mange sjældne varianter, sjældne større enheder, téte-béche par, dobbelttryk, mærker trykt på både for- og bagsiden m.m. En smuk samling, der bør ses! Start price 670 5.000 Københavns Bypost. God samling opsat på visirplancher med flere gode varianter, omvendte overtryk, prøvtryk, brugte 4-blokke, helsager incl. mange brugte samt 2 breve. /Θ/* Start price 535 4.000 Julemærker 6243 1909. Julemærke. HELARK i pæn kvalitet, let foldet på midten. AFA: 8000 Start price 200 1.500 6245 1914-1981. Godt parti danske julemærker i helark, bl.a. 1914 (del af marginal mangler), 1916, 1920, 2 x 1921, 2 x 1943, 2 x 1945, 1946, 7 x 1947, 7 x 1948, 3 x 1951 og 5 x 1951/1950. Fra 1950 erne og frem til 1981 i antal. Desuden nogle grønlandske og færøerske ark. Start price 670 5.000 6246 6244 1910-1953. 7 forskellige julemærkeårsmapper fra 1910, 1930, 1931, 1932, 1933, 1947 og 1953. ** Start price 67 500 44 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6246 6249 Juleark. Samling julemærker og helark i ringbind med helark fra 1921, 1922 og 1925 til 1998 komplet i perioden med undtagelse af de 3 provisorier fra 1951, 1959 og 1982. Fin samling af ark i tilsyneladende fin kvalitet. 6247 1918. Julemærke. 3-stribe på bagsiden af cencur-brev til THAiLAND. Frankeret med 2 stk. 10 Øre, Chr.X, rød samt 25 Øre, brun. 3-striben af 1918 julemærket er bundet til kuverten af engelsk Recstempel i LOiNDON 10 JA 1919. Sjælden forsendelse. Start price 100 750 Start price 535 4.000 6250 Juleark. Stort parti juleark i kasse med helark fra Danmark, Grønland ogfærøerne m.m. AFA: over 100.000 Diverse 6251 Start price 670 5.000 6248 1933. Julemærke på postkort, annulleret TRANGiSVAAG 17.12.33. Start price 67 500 DNSAP. For Danmarks ære, Frihed og Ret. Sjælden mærkat, i øvre MARGiNAL 4-BLOK (*) Start price 200 1.500 1941. Julemærke med GRåBLåT undertryk, trykt af Poul Søndergaard, Odense i postfriskt 4-BLOK. Sjældent mærke i 4-blok. ** Posthistorie 6252 1.Verdenskrig. Ringbind med 29 feltpostbreve og kort fra 1.verdenskrig, næsten alle til til Sønderjylland. Alle tilsynaladende med indhold. Start price 67 500 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 45

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På www.bruun-rasmussen.dk Danmark 6253 1851. LOV angaaende POSTFORDEN- DELSER, Christiansborg slot, den 11 Marts 1851. Danmark første postlov i meget flot kvalitet. 6256 Start price 405 3.000 6254 1946. 20 Øre, Chr.X, rød. Censur-brev fra KOLDNiNG 7 DEC 1946, til åbenrå, med rødt stempel "Dansk Militær Kontrol s Censur for D.G. KOLDiNG". Brevet har været afleveret i åben stand for censurering, og først derefter lukket af censuren. Start price 100 750 6257 1946. Brev med den officielle mærkat "interneret Post-forsendelse" i brun/ grønlig nuance. (Oplag kun 500 Stk.), på brev fra ESBJERG 5 MAJ 1946, sendt til København 6255 1946. Brev fra Røde Kors Lejren i Tarp til Aarhus, annulleret i ESBJERG 26.4.46, med liniestempel "SOCiALTJENESTEN i AarhusLuftbeskyttelsesområde". ENESTE KENDTE forsendelse med dette stempel! Start price 270 2.000 1946. Flygtningebrev fra GUDME 31.12.46, sendt til Slesvig. På bagsiden sjældent stempel "Flygtningelejren Broholm pr. Gudme". Brevet er frankeret med 40 Øre, Chr.X, blå og sendt til Tyskland. Postkort fra Broholm medfølger. Start price 200 1.500 Zoom ind... og se flere billeder på bruun-rasmussen.dk 46 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814