KATALOG til. Maleriauktionen. S'SVj. Alleegade 35 St. Tirsdagen den 7. Oktober, Form. Kl. io pr.
- Egil Carlsen
1 S'SVj KATALOG til Maleriauktionen Alleegade 35 St. Tirsdagen den 7. Oktober, Form. Kl. io pr. Malerierne ere fil Eftersyn Søndag <1. o. og Mandag d. 6. Oktober Kl Kommissioner modtages af Sognefoged Christiansen paa Auktionsstedet. Frederiksberg. Carl Møllers Bogtrykkeri, Falkoneralleeu S*
2 Konditioner. i. Effekterne sælges i den Stand, hvori de ere og forefindes og ligge fra Hammerslaget for Kjøberens Regning og Risico i alle Maader. Kjøberne erlægge i Salær <> p( t. af Kjøbesnmmen. i!. o. Enhver Bydende er jdigtig at staa ved sir Bud. uanset at det mulig niaatte være gjort for en Anden. 4. Bel«d*et eller den Sum. for hvilken Hammerslag gives, erlægges ved Hammerslaget kontant tdler paa Anfordring til mig undertegnede Inkassator, paa Frederiksberg Birks Kontor, dog kunne Kjøbere, hvis Vederhæftighed er mig bekjendr. vente at erholde Kredit i (i Uger, men de ere pligtige til at betale paa Anfordring, saafremt jeg nmatte forlange saadant. uanset at det nævnte Tidsrum fra Auktionsdagen ikke er udløben. 5. I Tilfælde af Misligholdelse med Betaling er Kjøberen. hvad enten han sagsøges eller ikke. ]»ligtig at svare Rente 12 pct. pro anno af Auktionsbeløbet fra Auktionsdagen og indtil Betaling sker; og i Søgsmaalstilfælde er han og de eventuelle Kautionister pligtige at lide Tiltale og Dom ved Hof- og Stadsretten i Ivjøhenhavn efter forudgaaet Forligsprøve ved Kjøbenhavns Forligskommission eller ved Kjøbenhavns ({jældskømmission. samt efter Stævnemaal til saavel Forligskomniissionen smn Retten med Varsel som til Indenbys Boende: de ere derhos underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Frd. 25. Januar 182*. samt pligtige at he; ale skadesløse Proees- Omkostninger. Endvidere ere de underkastede Bestemmelserne i S 1 i Udpantningsloven af 29. Marts Frederiksberg, den 1. Oktober Carsten sen. cand. jur.. Birkefuldmægtig. * N r.ø C. A. Koile. Landskab ved Gjentofte Sign. Carl Moller. Kyst ved Jægerspris. 9 14Vg. Sign. ) Nr. 3. Friis N ybo. Vandmølle ved Esrum, henimod Aften Sign. O Å*0 Nr. 4. ^Nr.(p le Nr. 6. H. i. c>cnumacner. Schumacher a f. * Gade i Bristol. (y U C tu /J U., IIV Sign. E m m a Meyer. Fra Præstø Bugt Sign. H olger Jerichau. Fra Capri V*. Sign. J h t Nr. 7. Chr. F. Beck. O / X Z / Parti ved Vejle.' 7V.-10. ( / / / ' ( ) Nr. 8. Ole Due. Aftenstemnin 7Vj 12. Sign. Aftenstemning. C,
3 'ON r 4 5 Hans Fischer. 1. (/U U touc Sign. lo N r Gyde Petersen., y O* Parti i Jægersborg Dyrehave. y r e h a v e. /Af.*/. I 8 V2 28. Sign. Nr. I lu. </ A ^ Nr N. G. R a d e m a c h e r. ^ / ^ ^ Horsens Havn x/2. Sign. O. Wennervald. Ved Silkeborgsøerne. Aften. 7V 11. Sign. // N Nr. r Emma Meyer. Parti i Frederiksberg Have., 8 V2 11. Sign. / / Carl Neumann. Strandparti Sign. 7Os c/lccc f j Nr. 12. En A, < 2 * ^ 8 7,-1 1 -, * t 7 N r Søren Christiansen. / /. / ~ // Gade i Brøndbyvester/ v(^da é ouy. (y '& u c L ru r- 12V8 20V2- Sign. $ 0 Nr. 13. Fr. Rohde. Italiensk Kanalparti. 7V2 10V2. Sign. - ; a y fn r. 22. J. U. Bredsdorff. Parti fra Furesøen Sign. /< r, Z* 7^WNr.(^I) $Q Nr Rudolf Bissen. Landskab fra Nordsjælland V2. Sign. ^7/ Louise Ravn-Hansen. Egetrær ved Gjorslev S tra n d ^ ^ 1^ ' u 12V2-1 7 V 2. Sign. 3 3 Nr- Æ k, 23. Holger Jerichau. Parti ved Hørsholm hen; henad Aften Sign. Chr. Schobius. En Harboørefisker set i Aftensolsbelysning. IOV2 14. Sign. c X 7 S ^ N r. 16. C. F. Bartsch. Køer ved et Gadekær Sign. Nr. Louise Bonfils. / > ^, Strand ved Esbjerg Sign. ^ 0 0 /ty Nr. ( n ) Carl Moller. Parti ved Valby Sign. Nr. 26. Jørgen Sonne. Vinhøsten. Udst. Charlottenborg 1878, Sign,
4 /fa Nr Albert Knchler. Gideon og Engelen Sign. 7 / 1 (J Nr.^36^ A ugust Thomsen. X? Parti fra.lægersborg irsborg Dyrehave. C (X~ n / 7 Nr. 28. E. Libert. ^ Buabræen i Hardanger. U & sua* Sign. / 7 0 Nr. 29. L. A. Ring. Studie til Slagteren i Landsbyen. ^ &SL4 -CCA^, V2- Sign. 1 S O Nr- 37. Simon Simonsen. Udenfor en Landsbysmedie. 14V2 22. Sign. N r. J- H. Brandt. / / Søstykke Nord for Bornholm. L X s(a s6 C c 4 /t to i* Sign. O Nr. 30. Prof. C. F. Sørensen. tylufucefc O TZdfød. Hollandsk Kystparti. Studiet til Maleriet/paa Kunstmusæet '/,. Sign. fip Nr. 39. Fr. W inther. Helligdomsklippen Bornholm Sign. / Nr. 31. Poul Steffensen. Skibelunds Vandmølle. Udst. Charlottenbocg Sign. U. Nr. 32. Joh. Boesen. Ved Silkeborgsøerne. 13V Sign. $ / Nr. 40. Oscar Hershend. hi! Sø. Himmelbjerget i Baggrunden. B; V2. Sign. l O V Nr. 41. G. Achen. r f f ø t a M J l ^ /u < A e M -., Parti fra Kulien. Udst.Z Charlottenhorg S Sign. U Nr. 33. F. Richads (svensk Maler). Marine Sign. t f / K. '. 42. Vilh. Groth. ^ 7 ^ Strandparti fra Rørvig. Udst. Charlottenborg Sign. Z ^ C U U.. 0 Nr. 34. Ang. Fischer., j. Kanalparti i Niirnberg. ' j Sign. L f $ j Nr. (35^ H ans Smidth. Landskab ved Silkeborg. C 6 cu tltø'c C (^ Sign. U l Nr 43. Søren Christiansen. /, Parti fra Valby Fælled.. 15 V2 24. Sign.. xa* Nr. 44. Prof. O. F. Sørensen. ^ 7 5 # r / Graaveir i Kattegat. / p^oocc Sign.
5 & Nr 45' En *ael Skagens A cl!erå Fisker. ^ 4 ^ ^ '. l l l/2 12. y!l Nr. 46. August Fischer. * Skovløberhuset i Dyrehaven Sign. 3 7 Nr. 54. P. Monsted. ^ Udfor Hellebæk Kro. u 6 8 /g. Sign., 0 Nr. 55. J. Friedlænder. Q u n u? c ^ < ^ En Frugtbærer. (Akvarel). 7 // 6 8. Sign. L 9 7 f Nr< 3 > Fr. W inther. Sommerspiret paa Møens Klint Sign. P i Nr. (48) J. H. Brandt. Sommerdag, Bornholm. 16V2 24. Sign. /! - / Nr. 49. A. Clemens. / <y & Hvidgarvere ved Bomarbeide. Udst. Charlottenborg '/*. Sign. ^ t a Å o ^ U ^. (g ø Nr. 50. Prof. Chr. Z a c h o Skovinteriør, F o r a a r / ^ ^ ^ ^ - 'U2<5<ZIU V2. Sign. / 0 Nr. 51. Prof. A. Dorph. W <^7 ^ ' * En Kn Pige I icrp fndrpr fodrer Høns. Hcin«9 12. Sign. / c*,, N r/52^ Holger Drachmann. /y Aften udfor Skagens Fyr Sign. <SC Nr. (5?) H. A. Hessellund. / / Parti ved Testrup Hegn. / CCC^<?~&XK~ 15 21V2. Sign. ( j ( / / ^ / Nr. 56. Carl Neumann. > Sejlere udfor Kronborg, 4 6. Sign. ^ ^ N r.(5 7 l) P. Raadsig. Parti fra Italien, Sign. 'Jq Nr. 58. F G Thomsen. < Køer ved et Vandingssted. / Sign. ^ * N r. 59. Prof F. C. Lund. En ltalienerinde Sign. n <.0 Nr. 60. Oscar Herschend. Fra Silkeborgsøen Sign. ^ /N r. 61.* Friis Nybo. Interiør fra Birkerød Præstegaards Have. * 15V2 20. Sign. *. Nr 62. August Thomsen. Historiemaleri Sign. A *^w
sidste Afdeling Oliemalerier
. p\ mr KATALOG over sidste Afdeling Oliemalerier af afg, Landskabsmaler Yilh. Groth tilh. hans Dødsbo som bortsælges ved Auktion i Kunstudstillingsbygningen ved Cliarlottenborg Mandag den 10. December
Læs mereKatalog over. en Samling Malerier, J3éo
J3éo Katalog over en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder af Prof. J. la Cour, H. Brasen, Poul Steffensen, Prof. Otto Baehe, Prof. Chr. Zaeho, Augusta Dohlmann. Prof. C. F. Sørensen, Emil Libbert, C.
Læs mereK a ta lo g : 5'i5'é> M an d at den 8. December K l. 11. Haandtegninger, Antikviteter m.m. Studiestræde 57, St., (Guldhuset).
5'i5'é> K a ta lo g : over Haandtegninger, Antikviteter m.m. der bortsælges ved Auktion M an d at den 8. December 1902. K l. 11 Form. i Studiestræde 57, St., (Guldhuset). EFTERSYN Lørdag den 6. og Søndag
Læs mereK a ta lo g : M andas åen 16. l a r t s 1903, Kl. 11*1* Form. 53U. Palæ gade 4, St. over. der bortsælges ved Auktion
53U K a ta lo g : over der bortsælges ved Auktion M andas åen 16. l a r t s 1903, Kl. 11*1* Form. i Palæ gade 4, St. EFTERSYN paa Auktionsstedet Lørdag den 14. og Søndag den 15. Marts Kl. 10 4. COM MISSION
Læs mereKLata.log. Mandag den 24. Oktober 1904, Kl. 11% F o n. Palaisgade 5, Beletagen t. v. over. af Malerne: D. Monies, A. Dorph, M. Ancher, P.
KLata.log over af Malerne: D. Monies, A. Dorph, M. Ancher, P. Mønsted,, V. Groth,, Riis-Carstensen, V. Helsted, H. Jerichau, H. Schmidt, A. Broge, 0. Due, C. Carlsen m. flmder bortsælges ved offentlig
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12
----------------------------- Katalog over Maleri-Auktionen i ffllégade Nr. 35 M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 O O O Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 27. og Sandag den 28. Septbr. fra Kl. 11-4.
Læs mereJiatalog. Onsdas t a 9. I v e i t a 1904, Kl. l l 1^ Form. ^376. Palaisgade 5, Beletagen t. v. over
^376 Jiatalog over af Malerne: Krafft, C. Blache, Edv. Petersen, C. F. Sørensen, V. Kyhn, Carl Neumann, Brendekilde, Thorenfeldt, W. Melbye, S. Philipsen, Joh. Rohde, Carl Thomsen, F. C. Lund, E. Wennerwald,
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mereFortegnelse over Malerier
m Fortegnelse over Malerier af Figurmaler VENZEL TORNØE og andre Kunstnere. Malerierne bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Perm anent Kunstudstilling Mandagen den 15. Okt. Kl. 11 præcis. KONDITIONER.
Læs mereMaleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland" i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \
Katalog over Maleri - Auktionen paa Hotel Langeland" i Rudkøbing Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 2. Maj fra Kl. 10-6, _ 3-13 * f 14. Carl Olsen: Sejlere
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. Alaska. 54, Købmagergade 54, M a n d a g e n den 11. J a n u a r 1915 K i 1 pr. over
Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska M a n d a g e n den 11. J a n u a r 1915 K i 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 9. og Søndag den 10. Januar fra Kl. 10 6. Kommissioner
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 (COLOSSEUM)
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (COLOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereK a ta lo g : Mandag clen 26. Januar Kl. l l ' k Form. Palægadef 6, St. over. der bortsælges ved Auktion
K a ta lo g : over der bortsælges ved Auktion Mandag clen 26. Januar 1903. Kl. l l ' k Form. i Palægadef 6, St ------------ EFTERSYN Lørdag den 24. og Søndag den 25. Januar Kl. 10 4. COM MISSION ER modtages
Læs mereMflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM.
ffvr KATA LO Q OVER MflbERl-flUKTlONEN PAA GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. EFTERSYN PAA AUKTIONSSTEDET SØNDAG OG MANDAG FRA 11 4 KOMMISSIONER MODTAGES
Læs mereMaleri-Auktionen 54, Købmagergade 54,
\ tø} Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska Tirsdag den 22. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Mandag den 21. December Kl. 10-6. Kommissioner modtages af den Tilsynshavende.
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.
Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske
Læs mereKUNSTAUKTIONEN Alleegade 35 (bag Oehlenschlægerstatuen)
> SK^aialog til KUNSTAUKTIONEN Alleegade 35 (bag Oehlenschlægerstatuen) Tirsdag d. 13. Novbr. 1900, Kl. 10 Form., over de Urtekræmmer P. B. Poulsens Dødsbo tilhørende Malerier. E ftersyn paa Auktionsstedet
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix" i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2.
Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Phønix" i Storehedinge M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Malerierne er udstillet paa Auktionsstedet Søndag den 30. Januar fra Kl. 10-6. 1. Joh. Neumann:
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3.
Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Faxe i Faxe Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Malerierne ere udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 27. Februar fra Kl. 10 6. i Nr 1. Thorkild Christensen: Ved et
Læs mereKATALOG. Maleri - Auktionen, syn. Tirsdag den 28, Febuar i905, Kl. ii Formiddag, Allégade 33,
syn KATALOG til Maleri - Auktionen, der afholdes Tirsdag den 28, Febuar i905, Kl. ii Formiddag, Allégade 33, over Malerier at' følgende K unstnere: Prof. P. C. Skovgaard, Prof. C. F. Sørensen, Dankvard
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion
sm CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f> EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag
Læs mereMALERI AUKTIONEN. t/cj KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127*
MALERI AUKTIONEN TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127* i KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. t/cj EFTERSYN: Lørdag d. 11., Søndag d. 12. og Mandagd. 13. November Kl. 10 5. * KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER
Læs mereFredagen den 19. November 1920 Kl. 1
i I Falkenbergs Auktioner... Fredagen den 19. November 1920 Kl. 1 bliver ved Auktion, der afholdes ffif. JStmgeoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 17. November Kl. 10
Læs merett## # ## Ølf. cf iunqcucj 27 & 29 (D et n y T h e a te r) Falkenbergs Auktioner Fredag den 12. Marts 1920 KL 1 Eftrm.
Falkenbergs Auktioner Fredag den 12. Marts 1920 KL 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes Ølf. cf iunqcucj 27 & 29 (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 10. Marts Kl. 10
Læs mereKATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. Alaska. paa Købmagergade 54, Mezz., Tirsdag den 10. N o v e m b e r 1914 Kl. 12 pr.
Katalog over Maleri-Auktionen paa Købmagergade 54, Mezz., Alaska Tirsdag den 10. N o v e m b e r 1914 Kl. 12 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 8. og Mandag den 9. November fra Kl. 10 6. Konditioner.
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Raadhussalen i Maribo. Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. For Maleriernes Ægthed garanteres
Katalog over Maleri-Auktionen paa Raadhussalen i Maribo Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet: Søndag den 24. Juni fra Kl. 10 6. For Maleriernes Ægthed garanteres
Læs mereMALERIER EFTERSYN: Onsdag den 16. Oktober Kl Torsdag den 17. Oktober Kl
Falkenbergs Auktioner Fredag den 18. Oktober 1918 KL 12/2 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 16. Oktober Kl. 10
Læs mereMaleri-Auktionen i flllégade 35
Katalog over Maleri-Auktionen i flllégade 35 Tirsdagen den 23. Februar 1915 Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 21. og Mandag den 22. Februar fra Kl. 11 1. Kommissioner modtages af aut. Taksator,
Læs mereMaleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over
Katalog / over Maleri - Auktionen i flllégade 35 M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 16. og Søndag den 17. Januar fra Kl. 11 4, K o m m i s s i o n e r modtages
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Arresø i Frederiksværk. M andag d 17. Jan u ar 1916 Kl. 2.
Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Arresø i Frederiksværk M andag d 17. Jan u ar 1916 Kl. 2. Malerierne er udstillet paa Auktionsstedet Søndag den 16. Januar fra Kl. 10 6. Nr 1. Joh. Neumann: Strand
Læs mereMALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1.
Falkenbergs Auktioner Tirsdag den 12. August 1919 1(1.12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en større Samling MALERIER EFTERSYN: Mandag den 11. August
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Coiosseum). (COIOSSEUM) ONSDAG DEN 5 Maj 1915 KL 1 2
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Coiosseum). Telefoner 9720, 9774. ONSDAG DEN 5 Maj 1915 KL 1 2 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION 1 Gammel Mønt 2 &4 (COIOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereMALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f KRISTEN BERNIKOHf 8ÅDE 2 t e l f HJ> AF C1TYGADE KATALOG OVER CITYS AUKTIONS-LOKALER
5 'm CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOHf 8ÅDE 2 t e l f. 9720 HJ> AF C1TYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN 1 CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (Hj. a f C i t y g a d
Læs mereMALERIER. City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM)
City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 2. DECEMBER 1913 KL 12 OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER
Læs mereHVi CARL RASMUSSEN, CATALOG. Mandag den 12. Marts 1894, Form, Kl. 11, M a le rie r og A q u a re lle r, 2den og sidste Afdeling
Sari Rasmussen HVi CATALOG over 2den og sidste Afdeling af M a le rie r og A q u a re lle r, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 12. Marts
Læs mereGammel Mønt 2 &4 MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER TIRSDAG DEN 10. FEBRUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/* (COLOSSEUM)
C ity A u k t i o n s l o k a l e r Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 10. FEBRUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. Alaska. Onsdagen den 9. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. 54, Købmagergade 54, Kommissioner modtages af den Tilsynshavende.
Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska Onsdagen den 9. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 6., Mandag den 7. og Tirsdag den 8. December fra Kl. 10 6. Kommissioner
Læs mereMaleri - Auktionen 54, Købmagergade 54,
Katalog over Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen, Alaska Onsdag d. 24. M arts 1915 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 21, Mandag den 22. og Tirsdag den 23. Marts fra Kl. 10