MALERISAMLING KATALOG AUKTION. TIRSDAG DEN 29. JANUAR 1918 KL. 12'/i AF ÆLDRE DANSK MALERKUNST DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING KØBENHAVN
- Marie Randi Bak
- 4 år siden
1 KATALOG OVER EN MALERISAMLING AF ÆLDRE DANSK MALERKUNST BORTSÆLGES VED AUKTION TIRSDAG DEN 29. JANUAR 1918 KL. 12'/i I DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING VIS * VIS ØSTBANEGAARDEN KØBENHAVN H. M EY ER S B O G T R Y K K E R I 1918
2 KUNSTAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS å VIS ØSTBANEGAARDEN TIRSDAG DEN 29. JANUAR 1918 Kl. 12 */2 BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER AF ÆLDRE DANSK MALERKUNST E FTE R SY N : F red ag d. 2 5., L ø rd ag d. 2 6., S øndag d. 27. og M an d ag d. 28. J a n u a r K l KOMMISSIONER OG KATALOGER: Inspektør Eriksen, Den frie Udstilling, Tlf. Palæ 19 37
3 f KONDITIONER 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden A nsvar for Undertegnede i nogen Retning, idet der heller ikke indestass for mulige Fejl i Kataloget, og henligger fra Hammerslaget for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation ved Auktionens Slutning. Det Købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Kl. 5 den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden, eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. 2. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg at 10 pct., erlægges til Undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Kredit, imod, naarsomhelst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Kredit forfalden. Nr. 14. Ernst M eyer: Romersk Gadeskriver læser Svaret paa Brevet. Studie. 1. E. C. Ulnitz: Frugter og Blomster. 2. Niels Christiansen: Landskab med Heste. 3. Gerh. Blom: Tassos Eg, Roma De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Tillæg til Konditionerne forbeholdes. Kjøbenhavn i Januar A. M unch s Petersen. Overretssagfører. Jarmersgade 2 og Gyldenløvesgade 3^ Østifternes Kreditforenings Bygning. Nr. 20. Prof. Chr. Zacho: Koer i Udkanten af Skoven.
4 A i f Nr. 43- H ans Smidth : Landskab med Kirke. 13. Laurits Mikkelsen: Interiør med Kunstnerens Moder. Nr. 25. I. Bentzen - B ilkvist: En gam m el Kone der spinder Hør Augusta Dohlmann: Tulipaner i en blaa Vase Niels Holsøe: Interiør. 14. Ernst Meyer: Romersk Gadeskriver læser Svaret paa Brevet. Studie. For enkelte Deles Vedkommende fuldendt af en anden Maler. 14a. Prof. Viggo Johansen: Gade i Dragør Dankvart Dreyer: Skovstudie. 7. Prof. D. Ottesen: Frugter. % 7a. Prof. F. C. Lund: To gemytlige Fyre. Gadeparti fra det for* svundne København, Hjørnet af Store og Lille Brønd* stræde. Udstillet paa Charlottenborg. Akvarel. 8. Prof. Harald Foss: Skovsø Prof. D. Monies: Skovparti. 10. Hans Knudsen: Efteraarsstemning ved Bondegaarden. 11. do. Landskab. 12. Rob. Boyesen: En Pige vogter Faar ved Stranden. Nr. 26a. Prof. Otto B ach e: En K arrehest. A ntw erpen 1866.
5 jt Nr. 33. M. Rørbye: Landskab i Nørrejylland. Nr. 34a. Prof. V. Irminger: En jysk Tyr. 15. Prof. Harald Foss: Jysk Hedelandskab. Aasen. Septb Prof. Harald Foss: Landskab V. Magaard: Lillebror skal sove. 18. Th. Philipsen: Køer, Schelenborg. Farvelagt Tegning. 28. Viggo Helsted: Middelhavet med Sierra Nevada. Snebjerge. Udstillet paa Charlottenborg a. Frants Schwartz: Ung Pige i lyserød Trøje. Kul og Pastel. 29. E. A. Kieldrup: Fra Norge. 30. do. En Vandmølle. 19. do. Brølende Ko. Farvelagt Tegning. 20. Prof. Chr. Zacho: Køer i Udkanten af Skoven I. E. C. Rasmussen: Hvalfanger under Grønland P. 5. Krøyer: En Dreng fra Hornbæk. Sign. P. S. K * 22a. I. H. Brandt: Klippekyst ved Hammershus I. Bentzen =Bilkvist: En gammel Kone der spinder Hør Udstillet paa Charlottenborg. 24. Prof. Julius Paulsen:»Aftenlandskab«. 25. do. Landskab med klar Himmel. 26. do. Læsende Dame ved Kaminen. 26 a. Prof. Otto Bache: En Karrehest. Antwerpen Prof. Julius Paulsen: Optrækkende Uvejr. Nr. 35. Prof. Viggo Johansen: Gamle Huse.
6 Nr. 39. Prof. Julius Exner: Hvem er det?? 31. Vilh. Kyhn: Landskab med vid Udsigt. 23. Maj a. do. Glaciet ved Vestervold. 32. J. Th. Skovgaard: Sovende javanesisk Vildsvin. Java M. Rørbye: Landskab i Nørrejylland. Attesteret paa Bag* siden af Rammen. 34. Peter Ilsted: Landskab. 34a. Prof. V. Irminger: En jysk Tyr. Udstillet paa Charlotten* borg Prof. Viggo Johansen: Gamle Huse. 36. D. Monies: En Bondekone. 37. Prof. J. la Cour: Hedelandskab. 38. Johannes Boesen: Fænø Strand Prof. Julius Exner: Hvem er det?? 40. do. Min Malerstue. 41. Anna Petersen: Søndag Morgen. Nr. 40. Prof. Julius Exner: Min Malerstue. 41a. Pauline Thomsen: Udsigt over Heden ved Rye. Udstillet paa Charlottenborg Hans Smidth: Gade i Kjerteminde. 43. do. Landskab med Kirke. 44. Prof. Axel Helsted: Broder og Søster. 45. Prof.F. C.Kiærskou: Parti ved Hald Sø med Udsigt til Ruinerne. 46. Carl Frydensberg: Smaa Musikanter. Rom. Udstillet i Rom Den italienske LJdstilling København Prof. Soya Jensen: Gammel Avlsgaard. 48. Axel Bredsdorjff: En Bondegaard. 48a. Joh. Boesen: Mose paa Møen. Graavejr.
7 < Nr. 44. Prof. Axel H elsted: Broder og- Søster. Nr. 41. Anna Petersen: Søndag Morgen. 49. L. A. Ring: Brudt Venskab H. Chr. Christensens Katalog Nr. 6. Nr. 31a. Vilh. Kyhn: Glaciet ved Vestervold. Nr. 46. Carl F rydensberg: Smaa Musikanter. Rom.
8 Nr. 70. Aug\ H agborg: Fiskerpiger, Normandiet. Nr. 49. L. A. R ing: B rudt Venskab Prof. Carl Bloch: Colosseum, Rom Udstillet paa Char? lottenborg Prof. H. Olrik: Studiehoved af en Dreng. 52. Hans Smidth: Vestjysk Empire. Udstillet paa Charlottenborg. 53. do. Lyngbakker med Birketræer. 54. Ole Pedersen: En Konfirmandinde. 55. Gustav Vermehren: Interiør fra St. Mariæ^Klosteret i Helsingør. 55 a. Prof. Chr. Blache: Marine. 56. N. P. Mols: En Kone der renser Fisk. 57. P. S. Krøyer: Skagens Nordstrand XV. Zillen: Aften ved en Bondegaard. 59. H. Siegumfeldt: Fiskerens Hjemkomst. Hornbæk Nr. 50. Prof. Carl Bloch: Colosseum. Rom 1859.
9 Nr. 56. N. P. Mols : En Kone der renser Fisk. Nr. 55. Gustav Vermehren: Interiør fra St. Mariæ-Klosteret i Helsingør. 60. Prof. Harald Foss: Fra Tyrol Edv. Weye: Interiør. 62. Joachim Skovgaard: En sort broget Ko a. 5. V. Boesen: Villa Torlonia. Frascati Prof. Valdemar Irminger: Kronvildt i Dyrehaven. Udstillet paa Charlottenborg H. Chr. Christensen, Nr Prof. Chr. Zacho: Skovsø do. Marselisborg. 22. Juni Prof. Chr. Zacho: Jysk Landskab Prof. C. F. Sørensen: Marine. 68. A. Fritz: Hverring Præstegaards Have. 68a. Poul Steffensen: Ungkvæg. Parti fra Ry. 69. Hans Smidth: Ungkvæg paa en Mark. 69a. Venzel Tornøe: Udenfor et Hus i Rumby Aug. Hagborg: Fiskerpiger, Normandiet. (Sv. Maler). 70a. I. K.: Concert du Boulevard Tegn. 71. Paul Fischer: Børnene kigger i Billedbogen. 72. Ernst Meyer: Det tabte Æg, romersk Gadescene Akvarel. 73. Joachim Skovgaard: Svensk Landskab med et Studekøretøj Akvarel.
10 74. Alfred Broge: De gamle Skuffer efterses. Udstillet paa Charlottenborg. 75. Larsen =Stevns: Faxe Ladeplads. Akvarel. 76. do. Studiehoved. 77. A. Brandt: Blomster. 78. Carl Rasmussen: Strandparti. 79. Max Nathan: Fiskefangsten bjerges. 80. Th. Svendsen: Jysk Bondegaard. Akvarel. H. Meyers Bogtrykkeri
Læs mereKATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12
KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 MALERIAUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER 1919 KL. 12 BORTSÆLGES
Læs mereAUKTIONSKATALOG MALERIAUKTIONEN DEN FRIE UDSTILLING. T O R SD A G DEN 4. DECEMBER 1919 Kl. 12 KØBENHAVN H. MEYERS BOGTRYKKERI TIL
AUKTIONSKATALOG TIL MALERIAUKTIONEN i DEN FRIE UDSTILLING T O R SD A G DEN 4. DECEMBER 1919 Kl. 12 KØBENHAVN H. MEYERS BOGTRYKKERI 1919 MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS å VIS ØSTBANEGAARDEN
Læs mereMALERIAUKTION DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER M AN D A G DEN 10. M ARTS 1919 KL. 11 */2
MALERIAUKTION DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS å VIS ØSTBANEGAARDEN M AN D A G DEN 10. M ARTS 1919 KL. 11 */2 BORTSÆLGES EN SAMLING ÆLDRE DANSK MALERKUNST, SAMT TILLIGE EN SAMLING TEGNINGER OG RADERINGER
Læs mereKUNSTAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER
KUNSTAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VESTERFARIMAGSGADE TIRSDAG DEN 12. MARTS 1912 FORM. KL. 12 KUNSTAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VESTERFARIMAGSGADE TIRSDAG DEN 12. MARTS 1912 FORM. KL.
Læs mereEN SAMLING MALERIER KATALOG. Fotograiisaiii lingen TIRSDAG DEN 22 OKTOBER KL. 12V* »KUNSTSAL«, FREDERIKSBERGGADE NR. 27, MEZZ.
Fotograiisaiii lingen KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER som, bl. a. efter Begæring af Hr. Overretssagfører A. Henriques paa et Dødsboes Vegne, bortsælges ved Auktion TIRSDAG DEN 22 OKTOBER KL. 12V* i»kunstsal«,
Læs mereKUNST-AUKTIONEN I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34
Læs mereKUNSTAUKTION. \rv. Fotografisamli ngen E N SAMLING MALERIER AF ÆLDRE DANSK MALERKUNST DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN
\rv Fotografisamli ngen KUNSTAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN ONSDAG DEN 25. OKTOBER 1916 Kl. 12 y2 BORTSÆLGES E N SAMLING MALERIER AF ÆLDRE DANSK MALERKUNST Nr. 78. L. A.
Læs mereKATALOG MALE RI SAMLING AUKTION AF Æ LDRE DANSK M ALERKUNST DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING. ON SD A G DEN 25. O K TOBER 1916 Kl.
KATALOG OVER EN MALE RI SAMLING AF Æ LDRE DANSK M ALERKUNST SOM BO RTSÆ LG ES VED AUKTION ON SD A G DEN 25. O K TOBER 1916 Kl. 12 '/i I DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING VIS A VIS Ø STBANEGA A K D EN i KUNSTAUKTION
Læs mereKATALOG OVER MALERISAMLINGEN SOM BORTSÆLGES V E D AUKTION. MANDAG D. 29. MARTS 1920 KL. 12 V i OVENLYSSALEN BREDGADE 34
H i ii ii iu c f ii s a ia H m i im H ^ s s B ii im KATALOG OVER MALERISAMLINGEN SOM BORTSÆLGES V E D AUKTION MANDAG D. 29. MARTS 1920 KL. 12 V i OVENLYSSALEN BREDGADE 34 EFTERSYN: Fredag- den 26., Lørdag
Læs mere7-"> KATALOG EN SAM LING MALERIER TIRSDAG DEN 7. MARTS 1916 KL EFTERSYN. MARTS. OVENLYSSALEN, BREDGADE No. 34 OVER
2 4 5 1. EFTERSYN. MARTS 7-"> KATALOG OVER FOT. OG TYP. MAHTIUS TBUELSF.N, KØBENHAVN EN SAM LING MALERIER DER BORTSÆLGES VED AUKTION TIRSDAG DEN 7. MARTS 1916 KL. 12 OVENLYSSALEN, BREDGADE No. 34 fotografisamlingen
Læs mereEN SAMLING MALERIER KATALOG KUNSTSAL FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. TLF. BYEN 7876 TIRSDAG DEN 23. OKTOBER KL. I2Va OVER SOM BORTSÆLGES VED AUKTIONEN
KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTIONEN TIRSDAG DEN 23 OKTOBER KL. I2Va i KUNSTSAL FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. TLF. BYEN 7876 E FTE R SY N Lørdag d, 20., Søndag d. 21. og Mandag d.
Læs mereEN SAMLING MALERIER KATALOG EINAR JACOBSENS KUNSTHANDEL ODENSE EFTERSYN: ONSDAG 1 0-4 TORSDAG FO RM.10-12 PAA INDUSTRIPALÆET OVER IALT 147 STK.
KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER IALT 147 STK. FRA EINAR JACOBSENS KUNSTHANDEL ODENSE SOM BORTSÆLGES VED AUKTION PAA INDUSTRIPALÆET TORSDAG DEN 13. MARTS 1919 KL. l*/a EFTERSYN: ONSDAG 1 0-4 TORSDAG FO
Læs mereMALERI AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 TIRSDAG DEN 27EE JANUAR KL. 12.
MALERI AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 TIRSDAG DEN 27EE JANUAR KL. 12. FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I»KOBENHAVNS KUNSTSALON«S UDSTILLINGSLOKALE, BREDGADE 34 (OVENLYSSALEN),
Læs merexyt KUNSTAUKTION EN SAMLING MALERIER EFTERSYN KOMMISSIONER SKANDINAVISK KUNSTUDSTILLING VESTERBROGADE 58 CHRISTENSEN & ZAHRTMANN, FREDERIKSBERGGADE 24
KUNSTAUKTION SKANDINAVISK KUNSTUDSTILLING VESTERBROGADE 58 Sigurd Skou Viggo Langer Viggo Helsted Michael Ancher Hans Smidt Malthe Engelsted Tom Petersen Seligmann Prof. Chr. Zaclio H. Liibbers N. P. Mols
Læs mereKØBENHAVNS. SOT KUNSGFSAEr. 3. APRIL 1919 Kl. l2'/a
KØBENHAVNS SOT KUNSGFSAEr 3. APRIL 1919 Kl. l2'/a f FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER DER BORTSÆLGES VED AUKTION ( TORSDAG DEN 3. APRIL K L. 12V2 * i KØBENHAVNS NY KUNSTSAL VESTERVOLDOADE 11 STUEN TLF.
Læs mereNEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12
NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER 72 56 M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12 KATALOG over EN SAMLING MALERIER som sælges ved offentlig Auktion i Vangehuset, Strandvej
Læs mereProf. O tto BacL tf ^ /i"
Læs mereMALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 G. E. NØHRHANN KATALOG
Læs mereP. F. A.THOMSENS MALERISAMLING
FORTEGNELSE OVER P. F. A.THOMSENS MALERISAMLING UDSTILLET I BREDGADE 34 - OVENLYSSALEN 6.-9. FEBRUAR 1914 AUKTION 10. 11. FEBRUAR 1914 FORTEGNELSE OVER FORHENVÆRENDE BARNEVOGNSFABRIKANT P. F. A. THOMSENS
Læs mereOVENLYSSALENS OPHØRSAUKTION
OVENLYSSALENS OPHØRSAUKTION ONSDAG DEN 14. APRIL 1920, KLOKKEN 121/,. PR. EFTERSYN: Søndag den 11., Mandag den 12. og Tirsdag den 13. April Kl. 10 5 KOMMISSIONER modtages af Inspektør Andersen i Lokalet,
Læs mereKATALOG OVER EN SAMLING MALERIER BLANDT ANDET TILHØRENDE ET DØDSBO SOM EFTER VEDKOMMENDES BEGÆRING BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES
KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER BLANDT ANDET TILHØRENDE ET DØDSBO SOM EFTER VEDKOMMENDES BEGÆRING BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES TORSDAG DEN 2. DECEMBER Kl. 1 i MALERISALEN I STUDENTERFORENINGEN
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Coiosseum). (COIOSSEUM) ONSDAG DEN 5 Maj 1915 KL 1 2
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Coiosseum). Telefoner 9720, 9774. ONSDAG DEN 5 Maj 1915 KL 1 2 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION 1 Gammel Mønt 2 &4 (COIOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereKUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910
Læs mereKØBEMH4VNS 10. FE3RUAR 1919 KL. 2
KØBEMH4VNS» I K D N S i m 10. FE3RUAR 1919 KL. 2 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTION MANDAG DEN 10 FEBRUAR K L. 2 i KØBENHAVNS NY KUNSTSAL VESTER VOLDOADE 11 STUEN TLF. BYEN
Læs mereM a i den 2 Oktober 1905 Kl. 11%Form.
i Katalog; over af Malerne: Bentzen-Bilkvist, N. Bjerre, Prof. Godfr. Christensen, H. Dall, Prof. H Foss, N. Holsøe, Henr. Jespersen, L. Kabell, Eman. Larsen, Friis-Nybo, Th. Niss, Prof. C F. Schleisner,