KOBBERSTIK, RADERINGER»» vedrørende PO R TR Æ TTER, KATALOG. City Auktions-Lokaler, Kr. Bernikowgade 2, LITOGRAFIER, AKVARELLER
- Gregers Lauritsen
1 KATALOG over en større Privatsamling KOBBERSTIK, LITOGRAFIER, AKVARELLER RADERINGER»» vedrørende KØBENHAVNS TOPOGRAFI OG HISTORIE samt PO R TR Æ TTER, som bortsælges ved Auktion i City Auktions-Lokaler, Kr. Bernikowgade 2, Torsdag den 10. April Kl. 117a og følgende Dage. Samlingen er udstillet sammesteds den 8. og g. April og kan beses fra Kl Kommissioner modtages af: C Jensen, Kunstantik variat, Nørregade 38 Kunsthandler Winkel & Magnussen (Mohr & Hvenegaard), Højbroplads 7, Skandinavisk Antikvariat, Bredgade 35.
2 Konditioner. 1. Alt sælges under Forbehold af nærmere Approbation i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning og henligger samme for Køberens Regning og Risiko i enhver Henseende. 2. Udlevering af det Købte foregaar selve Auktionsdagen Kl. 3 6 fra City Auktionslokaler, Kristen Bernikowgade 2, Stuen. Dersom det Købte ikke afhentes tii rette Tid, kan det uden videre Varsel paany bortsælges for første Købers Regning enten und^rhaanden eller ved Auktion, og er første Køber da pligtig skadesløst at erstatte det deraf Ilydende lab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ljendomsi euen over det Solgte overgaar først til Koberen vea ivøoesummens fulde bilæggelse. Den, der Dyder for en Anden, forpligter sig derved som belvskyldnerkau tionist al skadesløs Betaling. 3. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 % af samme i Aukaonsomkostninger, erlægges til Under tegn tue enten ved Hammerslaget eller paa Anfordring, dog kan mig personlig bekendte vedertiæftige Købere forvente 4 Ugers rentein Kredit. Sikkerhed kan ittordres de Bydende saavel under som efter Auktionen til hvilkenbomhelst lid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det bkyldige Beløb straks forfalden tii Betaling. 4. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvad enten de blive sagbugte eiier iskc a; iilsvare i kcmc U % p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Bcialing sker,»ann ane Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Københavns Forligskommission og jurisdiktion efter Varsel som tii indenbyes Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning etter Lov af 29. Marts » lua, hvorhos de betale skadesløse Omkostninger, derunder Sagførei og Inkassationssalær samt eventuelt Befordrings udgifter, uden Hensyn til Forordningen af 6. August Tillægskonditioner forbeholdes. København, den 7. April iyl3. G. E Nøhrmann. City Auktions-Lokaler. Kristen Bernikowgade 2, Stuen. Kobberstik i Rammer m. m. Kjøbenhavns War-Tegn (Thurah) ; Kobberstik Coppenhagen. Hafnia Metropolis etc. c Kjøbenhavn seet fra Søsiden, c S. II. Petersen Kiøbenhavn, set fra Frederiksberg Slot. S. II. Petersen Kiøbenhavn. S. H. Petersen Kiøbenhavn, set fra Frederiksberg Slot. S. H. Petersen København, seet fra den øverste Etage i Frederiksberg Slot S. H. Petersen Udsigt over København, taget fra Snap op Huset. Fritz & Crantz. Kjøbenhavn c Grove del. Litografi. Kjøbenhavns Bombardement 27. Maj Staden Wismars Beleiring og Overgivelse til Kong Christian V. C. A. Lorentzen pinx. Haas Prospect af Christiansborg Slots Brand d. 26. Feb Lahde Illumineret. GI. Rm. Hædersminde over de Faldne 2. April GI. Vor Frue Taarns Brand. Lahde Illumineret. Eckersberg pinx. Den engelske Nations Skiensel udøvet paa Nyholm d. 17. Octb Haas Satire over Lahde Frederik VI. etc. paa Lit de parade.
3 Frederik den VI.s Sarcophag paa Castrum Doloris. 19. Kronprins Frederik og Kronprinsesse Marianes Landing og Indtog i København den 22. Juni Lehmann del. 20. Thorvialdsens Hjemkomst. F. Westphal pinx. 21. Fodposten. Lahde 22. En Kiøbenhavnsk Vægter. Coll. Stik. GI. 23. Klædedragter i København. Lahde ill. 11 forskellige (sep.) forskellige danske Regimentsunifoirmer fra Christian VII.s Tid. Anon ill. 25. Fastelavnsridning paa Amager. Lorentzen del. 26. Kiøbenhavnsposten. Schleisner pinx. Lehmann lith. 27. Morgen i Adressekontorets Gaard Lithografi efter Erik Henningsen. 28. Amagertorv c Fotogravure. 29. Partie af Amagertorv c Litografi. 30. Amalieinborg. Kolonaden. J. Holm GI. Mahogniramme. 31. Kongens Palais S. H. Petersen 32. Prospect af Kongens Nye Torv. J. Brunn fecit. 33. Kongens nye Torv c Fotogravure. 34. Kongens nye Torv S. H. Petersen 35. Skuespilhuset S. H. Petersen 36. Nye Torv c Fotogravure. 37. Regensen. GI. Litografi. 38. Rosenborg. J. Liolm GI. Mahogniramme. 39. Rosenborg Slot S. LI. Petersen 40. Rosenborg Slot fra LIaven. Heinrich Hansen. Radering. 41. Runde Taarn. J. Holm GI. Mah. 42. Runde Taarns Indre. J. Holm GI. Mah. 43. Udsigt til Runde Taarn. 44. Universitetet. Litografi. 45. Universitetet c A. Nay del. et lith. 46. Børsen c H. G. F. Holm del. ]. Holm 47- De seks Søstre. Fotografi Christiansborg Slot. Kobberstik. 49. Christiansborg Slot T832. S. H. Petersen 50. Christiansborg Slot c Lithografi. 51. Thorvaldsens Museum c Lithografi. 52. Badehusene ved Langebro T832. S. H. Petersen 52a. Kirsebær Gangen ved Vester Port. E. Meyer pinx. & ill. 53. Parti ved Kjøbenhavns Vandværk c Lithografi. 54. Nørre Port S. H. Petersen 55. Piart i af Stadsgraven ved Nørreport c J. Boesen p. F. Larsen lith. 56. Prospekt af den ny anlagte Vej uden for Stadens Nørreport c Fotogravure efter F. I>. Bradt. 57. Østervold med Dronningens Mølle. Kleinsorg pinx. Fotogravure. 58. Det nye Halmtorv. Pennetegning af Axel Holm Esplanaden ved Øster Port. E. Meyer pinx. & ill. 60. Indgangen gennem Konge-Porten til Citadellet. Vass lith. 61. Toldbodvejen med Brokkens Bod. Nyboders Vagt. Akvareller af C. Zeuthen. Ca Kastels-Volden. S. H. Petersen 6 3. Østerbrogade. Akvarel. 64. Møllen paa 1Ijørnet af Jagtvejen og Tagen s vej. Pennetegning at' Rolsted. 65. Knippelsbro S. H. Petersen 66. Langebro. Radering af Tom Petersen. 67. Fridrichs Kirke c J. Haas
4 i 6 'ir. 68. Slukefter paa Christianshavn. 1 egning. 69. Frederiksberg K irk e; Aften. Originallithografi af Alb. Larsson. 70. Frederiksberg Slot S. H. Petersen 71. Templet i Frederiksberg Have. S. H. Petersen ill. 72. P!a,rti fra Ørstedsvej. Tuschtegning. ^ 73. Hellerup c Radering af Elias Meyer. Koloreret. 74. Bernstorf Slot. Originaltegning af Halkjær Prospect af Egnen ved Fredensborg taget fra Sørup. J. Juel pinx. F. Bradt 76. Graads-Eegen ved Gisselfeldt. S. H. Petersen fecit. 77. Herlufsholm. Akvarel af S. L. Lange. 78. Domkirken i Roskilde. Silkebroderi c Vallø Slot. Kobberstik. 80. Valløe. H. G. F. Holm del. J. Holm ill. -y 81. Et Parkanlæg. Farvelagt Tegning af E. Mever Princess Ann of Denmark. W issing pinx. Smith Sortekunst. Portrætter. 83. Caroline Mathilde til Hæst;. Samtidigt Billede. 84. J. F. C lemens. C. W. Eckersberg pinx. J. F. C lemens 85. Christian the 4th with his eldest Son Frederick. H. Dunkartan Sortekunst. 86. Christianus quartus. Rombout van den H æ g e pinx. 87. Christianuis quartus. Simon de Pas GI. Ramme, 88. Christianus quartuis. Klein fecit. 89. Christianus den V. 90. Christianus VI. J. S. W ahl pinx. J. M. Preisler 91. Christianus V II. Høyer del. Clemens 92. Cad. Huel pinx. Clemens 93. C. W. Eckersberg. W. Marstrand pinx. E. C. W. Eckersberg 94. Fridericus VI. Juel pinx. Clemens GI. 95. Fridericus V. Pilo p :nx. Preisler 96. Frederik VI. S. F. Clemens 97. H ertug Friederich Leopold, Christian IX.s Fader. 98. Georgius, Princeps Dania. Weigel Sortekunst. (>9. Henricus Iljelmstjierne. J. Juel pinx. J. F. Clemens 100. Ludovicus Holberg. Rødt Tryk. GI. Ram m e. t o i. Jens Juel og hans Kone. Juel pinx. Sonne 102. Louisa Augusta. J. Juel pinx. Clemens GI Louisa Augusta. Clemens 104. Maria Regina Daniæ. Grøger pinx. Bøhm 105. Maria Sophia Frederika. Juel p. Clemens J. G. Moltke, Greve til Bregentved. J. Juel pinx. Clemens 107. Dr. R yge og Schwartz. Akvarel af Constantin Hansen Henricus Carolus Comes Schimmelmann. C. Høyer pinx. Kleve 109. Hannibal Sehested. C. v. Manden pinx. Haelweigh 110. Niels Slange. Denner pinx. Fritzsch GI Hendrik StefTens. Lorentzen pinx. J. F. Cle mens
5 P. F. Suhm. J. Wiedewelt exe. Clemens se Alb. Thorwaldsen. C. W. Eckersberg pinx. Clemens 114. Alb. Thorwaldsen. C. W. Eckersberg pinx Thorwaldsen. Begas pinx. Amsier GI Thorwaldsen. C. Hornemann pinx. GI. Rm Alb. Thorwaldsen. Begas pinx. Legsand lith Alb. Thorvaldsen. Kriiger pinx. Suiederitz Sortekunst Otto Corner å Thott. Kraft pinx. J. M. Preisler GI A. S. Ørsted. C. W. Eckersberg pinx. L. Buchhonn 121. H. C. Ørsted. C. A. Jensen pinx. Krussing og Kaufmann His Royal Highness Prince Alfred. Gainsborough del. M. Bourlier 123. Carle Vanloo. S. C. Miger 124. Frederic Wilhelm II. J. F. Clemens 125. Skovinterieur med Badende. J. Juel pinx. Bradt og Clemens 126. Homere. Abildgaard pinx. Clemens GI. Kobberstik m. m. uden Rammer Copenhagen. GI. Træsnit Copenhagen. T. Dixon 129. Copenhagen. J. W ells sc: Hafnia. Anno J. Haas 131. Kjøbenhavn, set fra Valby Bakke. J. Gray 132. Kjøbenhavn, set fra Amager. J. Gray 133. Kjøbenhavn fra Frederiksberg. J. Holm se Kjøbenhavn, set fra Gamle Kalkbrænderi. II. G. F. Holm 135. Kiøhenhavn seet fra Frederiksberg Have c S. H. Petersen Illumineret Panorama de Copenhague c S. H. Petersen 137. Panorama de Copenhague c S. H. Petersen 138. Kjøbenhavn fra Dosseringen vod Blegdamme-n c R. N. Nielsen 139. Kjøbenhavn fra Dosseringen ved Blegdamme-n c R. N. Nielsen Illumineret Koppenhagen. Kobberstik Kjøbenhavn seet fra Valby c J. Thorsøe del Kjøbenhavn i Fugleperspektiv ved L. Both. Lithografi. C Kort over Kjøbenhavn Harald Jensen del Kjøbenhavn, set fra Valby Bakke. Farvelitografi Stormen paa Kjøbenhavn \\. Swidde Branden i Kiøhenhavn d. 5. Jumy 1795 (fra Holmens Bro). G. L. Lahde fec Briggen Lougen under Captain Jessens Comando angribes ved St. Thomas af 2de Engelske Fregatter 3 Marty F. M. Dodt fecit Briggen Lougen afslaar 2de Engelske Fregatters Angreb ved St. Thomas den 3 Marty F. M. Dodt fecit Vor Frue Taarns Brand Natten mellem 4. og 5. Sept. 1807, seet fra Landemærket. C. W. Eckersberg p. G. L. Lahde 150. Den lykkelige Middeknaadighed. Eckersberg inv. Clemens se. Illumineret Det store Lod. Eckersberg inv. Clemens Illumineret Frederik VIL underskriver Grundloven. Lith Amalienborg Slot. J. J. Broum fec. H. Quist
6 Amalieborg c (Kolonaden). H. G. F. Holm del. J. Holm 155. Amalieborg c (Kolonaden). H. G. F. Holm del. J. Holm Illumineret Amalienborg Plads. Radering af E. Krause Amagertorv. J. J. Bruun fec. H. Ouist 158. Christian den Fjerdes Proviantgaard. Radering af H. W. Westergaard Ellen Marsvins Gaard ved GI. Strand. Akvarel Erichsens Palæ (Handelsbanken). Blyantstegning af Hugo V. Petersen. i6r. Frideirichs-Hospital Anon 162. Frue Kirke seet fra Nørregade c Hetsch del. Holm 163. Kirkens Indre seet fra Orgel Pladsen c Hetsch del. Holm 164. Vor Frue Kirke, set fra Nørregade. Holm 165. Vor Frue Kirke Anon 166. GI. Strand med Sandkisterne. W. Smith 167. Gammel Strands CanaL J. Haas 168. Gammel Torv. Freebairn 169. Garnisons Kirke. W. A. Muller Graabrødretorv c Anon 171. Graabrødretorv. J. J. Bruun fec. H. Ouist 172. Kalleboe Canal med det kongl. Palais J. Haas 173. Kongens Nytorv i sin ældre Skikkelse. Anon 174. Kongens Nytorv Anon 175. Kongens Nytorv J. Haas 176. Kongens Nytorv Radering af J. Holm Kongens Nytorv P. Lund del. F. Larsen lith Marmorkirkens Ruiner c P. Lund del. F. Larsen lith Grev Møltkes Palais. J. J. Bruun fec. II. Ouist [80. Nikolaj Taarn. E. Goodall a T [ T Nicolai Kirke J. Haas Nicolai Kirke. P. Lund del. F. Larsen Nytorv med Raadhuset. E. J. Roberts St. Petri Kirke Anon St. Petri Ivrke c P. Lund del. F. Larsen lith. Postgaarden paa Kjøbmagergade J. Ly man,, Rosenborg Have Illumineret Kobberstik. Rosenborg Slot og Have. 174^- Anon s t. Premiere promenade dans le jardin de Rosenbourg. Fotogravure efter C. Schule. Rosenborg Slot og Have. 7 4 Anon Rosenborg Slot seet fra Volden. Radering af Heinrich Hansen. Parti fra Rosenborg Have. Kolor. Fotografi. Rundetaarn c S. H. Petersen Rundet aar ns Indre. H. G. F. Holm del. J. Holm Regentsen og Runde Iaarn Anon Theatrum comicum Anon Universitetet Anon W artaw-hospital. 17^4* Anon Børsein. J. C. Kernott Christiansborg Slot. J. J. Bruun fec. H. Ouist Christiansborg Slot 1755 I- H aas s0-1757* Christiansborg Slot under Opførelsen c G. L. Lahde Christiansborg Slot under Opførelsen c G. L. Lahde Illumineret. Christiansborg Slot. J. H. Thiele Christiansborg Slot, set fra Slotspladsen. K o loreret Kobberstik. Christiansborg Slot, set fra Marmorbroen. Koloreret Kobberstik. Christiansborg Slot, set fra Højbroplads. \\. R. Smith sc-
7 I<S. 2 Ff) Vue perspective du Chåteau et du Jardin du Roi de Danemark. Ivolor. Kobberstik. Vue perspective des Cascades du Roi de Dane mark. Kolor. Kobberstik. Vue perspective des jets d ean dans le Jardin du Roi de Danemark. Kolor. Kobberstik. Prospectus superbi ædificii in hortis reg s Danorum. Kolor. Kobberstik. Regia danorum Christiansborg. Anno Anani Thorvaldsens Museum. Far velitografi. Ved Acciseboden c Radering af V. Marstrand. Ryssenstensporten Rader, af II. Tange. Filosof gangen. Radering af Tom Petersen. Filosofgangen. Fotogravure. Luciemøllen. Fotogravure. Store Kongens Mølle. Fotogravure. Østervold. Fotogravure. Dronningens Mølle. F. Larsen del. et lith. Dronningens Mølle. Fotogravure. Broen over Stadsgraven. X. Fristrup del. Fotogravure. Industriudstillingsbygningen O. A. Mankeli p. Harald Jensen lith. Vesterbros Passage med Frihedsstøtten c Pennetegrn i\nig. Frihedsstøtten c Zeuthen del. F. I.arsen lith. Concert du Boulevard. Fotogravure. Esplenaden ved Citadellet. Castelsporten i Kiøbenhavn c S. H. Petersen Det gamle Kalkbrænderi. Kleinsorg. Langelinie med Udsigt til Ha vinen. Radering af Max Den gamle Langebro. Radering af Axel Holm. Kunstnertryk Den gamle Knippelsbro. Radering af Max Kleinsortg Den gamle Vetrinærskole paa Christianshavn c Efter J. Holm Kanalparti fra Baadsmandsstnæde. Raderimig af Axel Holm. Kulnist nert ryk Udsigt mod Frederiksberg c J. F. Abel sc 236. Prospekt taget ved Indgangen til Frederiksberg Hauge Fotogravure efter C. Schule Partie af Frederiksberg Hauge c S. H. Petersen 238. Frederiksberg Slot c S. H. Petersen 239. Kilden i Frederiksberg Have c S. H. Petersen 240. Schweizerhuset i Frederiksberg Hauge c S. H. Petersen lith Apiis-Templet J. F. C. Walther ill Stensætningien i Frederiksberg Hauge c. t 8o o. Radering af Elias Meyer. 242a. Stensætningen i Frederiksberg Hauge c Radering af Elias Meyer. Illumineret Søndermarken. Templet c S. H. Petersen lith Det inorske H use S. II. Petersen 245. Kilden J. E. C. Walther ill Eremithytten J. E. C. Walther ill Frederiksberg Slot og Have. Kol. Kobberstik Frederiksberg Slot imod Gaarden. C. L. Wiist 249. Slotskroen Radering af Ad. Larsen Prices Morskabstheater c Radering ar P. Lund Ladegaardsaaen. Radering af Tom Petersen Ladegaardsaaen. Fotogravure Jærnbanebroen ved Valby Lithografi efter J. Holm Hellerup ved Strandvejen c Raderiwg af Elias Meyer.
8 Hellerup ved Strandvejen c Radering af Elias Meyer. Illumineret Ordrup Kratt c Radering af Elias Meyer Ordrup Kratt c Radering af Elias Meyer. Illumineret Ermelundshuset c Radering af Elias Meyer Ermelundshuset c Radering af Elias Meyer. Illumineret C har lottenlund c S. H. Petersen 261. Charlottenlund J. F. Fritz del. et lith Fart umen ved Dyrehaugen c Radering af Elias Meyer Fortuinen ved Dyrehaugen c Radering af Elias Meyer. Illumineret Eremitagen i Dyrehaugen c Radering af Elias Meyer Eremitagen i Dyrehaugen'c Radering af Elias Meyer. Illumineret Emilie Kilde c S. H. Petersen 267. Gientofte. Udsigt mod fra Jægersborg Allé c J. F. Abel 268. Frederiksdal Mølle c S. II. Petersen 269. Frederiksdal Mølle c S. H. Petersen Illumineret Frederiksdal c S. H. Petersen 271. Frederiksdal J. F. Fritz del. et lith Frederiksborg Slot c S. II. Petersen 273. Fredensborg c S. H. Petersen 274. Fredensborg c S. H. Petersen ill Skipperhuset ved Fredensborg c S. H. Petersen 276. Forblommet Antigue i Fredensborg Hauge. Juel p. F. Bradt 277. Helsingør og Kronborg. S. H. Petersen 278. Roskilde Domkirkes Prospekt. Ch. Giessing del. G. C. Schule Graads-Egen ved Gisselfeldt S. H. Petersen 280. Et Landskab. Brandt p. F. Bradt Portrætter Carolina Amalia. G røger pinx. Clemens 282. Christianuis Fridericus. Hornemann pinx. Clemens 283. J. F. Clemens. Eckersberg p'.nx. Clemens 284. Christian IV. C. de Mander p, O. II. de Lode 1755* 285. Christian IV. K. V. Mander Alb. Haelweg 286. Christian V. J. M. Preisler 287. Christian VI. J. M. Preisler 288. Christian VII. som Barn. C. G. Pilo p. J. M. Berningeroth Christian VII. Høyer del. Clemens 290. Christian VII. C. G. Pilo p. J. M. Preisler 291. de Coninck, Johanne Sophie. Hornemann p. Clemens & Senn 292. Damkiær, C. A. Juel p Clemens 293. Lehnsgrevinde Danners Mi'nideblad. Lithografi Erichsen, Jon. O. Olavsen inv. Seehusen 295. Frederik III. C. de Mander p. O. H. de Lode Frederik III. til Hest. C. Møinichen del. Andr. Reinhard 297. Frederik IV. J. M. Preisler 298. Frederik V. J. M. Preisler 299. Frederik V. til Hest. j. E. Ridinger del. et 300. Frederik VI. Juel del. Clemens 301. Juel, Jens. Clemens del et 1801.
9 A. G. Moltke. Cerner in Bregntwed. J. Wiedewelt exe. Boizot 303. Moltke, Joach. Gottsche. Juel p Clemens Muller, F. A. J. Wiedewelt fec. Clemens 305. Riisbrigh, Børge. Juel p. Clemens Rosenkilde, C. N., som Trop. C. Bruun ill Skeel, Birgitta. J. Houbraken 308. Sophie Frederike. Høyer del. Clemens 309. Steffens, Hendrik. Lorentzen p. Clemens 310. Ørsted, A. S. C. W. Eckersberg p. L. Buchhorn Trykt hos Henrik Erbs, Kabenhavn.
Læs mereCharlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.
Læs mereMALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER EFTERSYN: SØNDAG DEN 31. AUGUST KL MANDAG DEN 1. SEPTBR. KL. 10-G TIRSDAC DEN 2. SEPTBR. KL. 12 OG FØLG.
City A u k t i o n s l o k a l e r GI. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAC DEN 2. SEPTBR. KL. 12 OG FØLG. DAGE AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4
Læs mereMALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 G. E. NØHRHANN KATALOG
Læs mereMALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM) TIRSDAG DEN 14 OKTOBER 1913 KL. 1% OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/*
City A u k tio n s lo k a le r GI. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 14 OKTOBER 1913 KL. 1% OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER
Læs mereDANSKE TOPOGRAFISKE OG HISTORISKE BILLEDER
FHV. BOGHOLDER O. L.W. OLSENS SAMLING AF DANSKE TOPOGRAFISKE OG HISTORISKE BILLEDER K A T A L O G over fhv. Bogholder 0. L. W. Olsens betydelige Samling indrammede danske topografiske og historiske Billeder,
Læs mereAuktion. Malerisamling. Auktionslokalet i City, (ikke GI. M ø n t 2) M andag den 30. Novbr Kl. 1. S. P. Sørensen. Kristen Bernikowgade 2,
Auktion over en udmærket Malerisamling. M andag den 30. Novbr. 1914 Kl. 1 bortsælges ved offentlig Auktion, der afholdes i Auktionslokalet i City, Kristen Bernikowgade 2, (ikke GI. M ø n t 2) ifølge vedkommende
Læs mereHENNY KØSTER PANDURO
C '7^3 a (3762. ARBEJDER AF MALERINDEN HENNY KØSTER PANDURO V KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING 1915 De indbydes til det private Eftersyn paa Charlottenborg Torsdagen den 25. Februar Kl. n k. f \ STATEISS
Læs mereMALERIER. City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM)
City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 2. DECEMBER 1913 KL 12 OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER
Læs mereKOBBERSTIK, RADERINGER m m. vedrørende KATALOG LITOGRAFIER, AKVARELLER, KØBENHAVNS TOPOGRAFI OG HISTORIE
KATALOG over ) en større Privatsamling KOBBERSTIK, LITOGRAFIER, AKVARELLER, RADERINGER m m. vedrørende KØBENHAVNS TOPOGRAFI OG HISTORIE W in k e l (t M a g n u sse n s som bortsælges ved Auktion i ( M
Læs meretil P. K ornbeek s MALERIAUCTION Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra Kl. 11 3.
K A T A L O G til P. K ornbeek s MALERIAUCTION i Kunstudstillingsbygningen ved Charlottenbopg Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. v - X UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October
Læs mereKatalog. Samling af danske historiske Kobberstik. Kammerjunker Munthe-Morgenstiernes
Katalog over Kammerjunker Munthe-Morgenstiernes Samling af danske historiske Kobberstik hvoriblandt særlig: Københavns Brand 1795, Slaget paa Rheden, Bombardementet etc. Samlingen bortsælges ved Auktion
Læs mereKUNST-flUKTlON. City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 CITY AUKTIONS-LOKALER. TIRSDAG DEN 29. NOVEMBER.KL.
sm City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). KUNST-flUKTlON * KJIO TIRSDAG DEN 29. NOVEMBER.KL. l l 1^ FORMIDDAG AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN
Læs mereProf. O tto BacL tf ^ /i"
Læs mereKUNST-AUKTION. ) TELF. CENTRAL 8490 ) Træffes sikrest, ogsaa for Telefonsamtaler, } før Kl. 10 og efter Kl. 6. 3008. I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34
3008. Ældre dansk Malerkunst købes eller modtages paa meget kulante Betingelser til ^ortsalg ved mine Kunstauktioner i Ovenlyssalen, Bredgade 34. Ved at sælge ved mine Kunstauktioner opnaar Ejerne selv
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 (COLOSSEUM)
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (COLOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mere(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum)
(itiy FRANSK KUNST F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum) en meget fin Paniling = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere f Eftersvn Onsdag
Læs mereMALERIER. City A u k tio n s lo k a le r GI. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM)
City A u k tio n s lo k a le r GI. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. ONSDAG DEN 29 OKTOBER 1913 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER GL.
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2 &4. I Nøhrmanns Auktioner TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 (COLOSSEUM)
I Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2*4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. W K.J TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I. Gammel Mønt 2 &4
Læs mereKATALOG MALERIER, TORSDAG D. 20. FEBR, J9J9 KL. U I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 É?*
KATALOG OVER EN E T DØDSBO TILHØRENDE SAMLING AF MALERIER, DER BORTSÆLGES VED AUKTION TORSDAG D. 20. FEBR, J9J9 KL. U I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 É?* EDG. HØYER o g TEILMAN-JØRGENSEN O V E R RETSSA G FØ
Læs mereDanmarks Kunstbibliotek The Danish National Art Library
Danmarks Kunstbibliotek Digitaliseret af / Digitised by Danmarks Kunstbibliotek The Danish National Art Library København/ Copenhagen For oplysninger om ophavsret og brugerrettigheder, se venligst www.kunstbib.dk
Læs mereFredagen den 19. November 1920 Kl. 1
i I Falkenbergs Auktioner... Fredagen den 19. November 1920 Kl. 1 bliver ved Auktion, der afholdes ffif. JStmgeoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 17. November Kl. 10
Læs mereGammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAGEN DEN 8. SEPTBR.
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAGEN DEN 8. SEPTBR. 1914 KL 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereOPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL.
KATALOG OVER KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS OPHØRS-AUKTION I KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27 ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR 1920, KL. 127 a EFTERSYN: Søndag den 18., Mandag den 19. og Tirsdag den
Læs mereMALERIAUCTION. P. K ornbeek s. i KunstudsUllingsbygningen ved Charlotlenborg. til. Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11.
m i K A T A L O G til P. K ornbeek s MALERIAUCTION i KunstudsUllingsbygningen ved Charlotlenborg Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra
Læs mereGammel Mønt 2&4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner j TIRSDAG DEN 15. FEBRUAR 1916 KL 1 3. (Colosseum)
Nøhrmanns Auktioner j Gammel Mønt 2 # 4, Stuen (Colosseum) Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 15. FEBRUAR 1916 KL 1 3 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (Colosseum) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 1915 KL. J. (OolossevL32D.) EFTERSYN: Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum)
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum) Telefoner 9720, 9774 TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 1915 KL. J AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (OolossevL32D.) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2 &4 CITY AUKTIONS-LOKALER TIRSDAG DEN 13. JANUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/. (COLOSSEUM)
C ity A u k t i o n s l o k a l e r Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 13. JANUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER
Læs mereKUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910
Læs mereMalerier. Unge Kunstneres Paaske-Auktion. Tirsdag den 18. April. Gammel Torv 10-12. (Hein & Møller Holst s Hus.) Kl. 1 2 7.
Malerier Unge Kunstneres Paaske-Auktion Tirsdag den 18. April Kl. 1 2 7.-3 og 5-7 Gammel Torv 10-12. (Hein & Møller Holst s Hus.) Eftersyn hver Dag Kl. 10 7. Kommissioner modtages af den Tilsynshavende,
Læs mereGammel Mønt 2 &4 MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER TIRSDAG DEN 10. FEBRUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/* (COLOSSEUM)
C ity A u k t i o n s l o k a l e r Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 10. FEBRUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER
Læs mereMALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f KRISTEN BERNIKOHf 8ÅDE 2 t e l f HJ> AF C1TYGADE KATALOG OVER CITYS AUKTIONS-LOKALER
5 'm CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOHf 8ÅDE 2 t e l f. 9720 HJ> AF C1TYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN 1 CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (Hj. a f C i t y g a d
Læs mereFRANSK KUNST. = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere. Onsdag d. 13. Septbr Kl. 12. Gammel Mønt 2 $ 4 (CoSosseum)
& FRANSK KUNST. Onsdag d. 13. Septbr. 1916 Kl. 12 bortsælges vod Auktion i Gammel Mønt 2 $ 4 (CoSosseum) en meget fin Samling = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere. Eftersyn. Manda«den
Læs mereMALERI AUKTION KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 22. NOVEMBER 1915 JL. -----
JL. ----- MALERI AUKTION 22. NOVEMBER 1915 v j * KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I KONCERTPALÆETS RIDDERSAL MANDAG DEN 22. NOVEMBER