Download "moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n"

2 moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling cobra grafik kl. 17 nutidskunst onsdag 5. april kl. 13 nutidskunst torsdag 6. april kl. 13 klassisk modernisme d e s i g n torsdag 6. april kl. 14 kunsthåndværk sølv africana kl. 17 møbler og design fredag 7. april kl. 13 møbler og design der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 210 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 912 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 moderne design m ø b l e r o g k u n s t h å n d v æ r k a u k t i o n mandag den 3. april til fredag den 7. april 2006 e f t e r s y n onsdag 29. marts kl torsdag 30. marts kl fredag 31. marts kl lørdag 1. april kl søndag 2. april kl mandag 3. april kl B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 756 d ay s o f s a l e a r t monday 3 april 7 pm cobra tuesday 4 april 1 pm danish private collection cobra prints pm contemporary art wednesday 5 april 1 pm contemporary art thursday 6 april 1 pm classic modern art d e s i g n thursday 6 april 2 pm decorative arts and design silver tribal art pm furniture and design friday 7 april 1 pm furniture bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 210 reproduced on the cover of this catalogue: lot 912 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n d e s i g n f u r n i t u r e a n d d e c o r a t i v e a r t a u c t i o n monday 3 april to friday 7 april 2006 p r e v i e w wednesday 29 march 3 pm - 6 pm thursday 30 march 10 am - 5 pm friday 31 march 10 am - 5 pm saturday 1 april 11 am - 4 pm sunday 2 april 11 am - 4 pm monday 3 april 10 am - 2 pm B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Kjeldgaard Malene Dybbøl Lise Miller Bertram Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus Peter Tholstrup Bruun Rasmussen Aarhus

7 kunsthåndværk torsdag den 6. april kl. 14 katalog nr

8 KUNSTHÅNDVÆRK CD KAY BOJESEN OG HELGE REFN Harlekin, Pjerrot og Columbine. Tre sprællemænd af bemalet træ. Pjerrot med mærkat "Kay Bojesen, eneret". Harlekin sign. Helge Refn. H. ca. 61. (3) Proveniens: Hidrørende fra Bojesens eget værksted. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

9 681 CD KAY BOJESEN f. 1886, d Sælunge af bemalet gips. Sign. Kay Bojesen "For sjov og sælskab". 17 x 27 x 23. Afbildet JENS H. QUISTGAARD f. Kbh dækketallerkener af wengé. Alle guldstemplet monogram, Kronjyden Danmark. H. 2. Diam. 27,5. (12). Afbildet KAY BOJESEN f. 1886, d Stort lokomotiv med to tilhørende togvogne med aftagelige tag af bøg. Stemplet Kay Bojesen Eneret. L. 44 og 51. (3) Afbildet CD KAY BOJESEN f. 1886, d Hare af turkis- og hvidbemalet træ. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 15. Proveniens: Hidrørende fra Bojesens eget værksted. Afbildet CD KAY BOJESEN f. 1886, d Hare af hvid- og lyserødt bemalet træ. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 15. Proveniens: Hidrørende fra Bojesens eget værksted. Afbildet CD KAY BOJESEN f. 1886, d Hare af lyserødt- og hvidbemalet træ. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 15. Proveniens: Hidrørende fra Bojesens eget værksted. Afbildet CD KAY BOJESEN f. 1886, d Stor soldat med gevær med bajonet og sværd af polykromt bemalet træ. H Proveniens: Hidrørende fra Bojesens eget værksted. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 9

10 KUNSTHÅNDVÆRK CD ALFRED KLITGAARD OG MARIA VIKTOR Skrin af palisander med indsatser. Stemplet Klitgaard, Denmark. Dekoreret med polykromt emaljearbejde på låget. Sign. monogram MV. 30 x 22 x 8. Afbildet CD ALFRED KLITGAARD OG MARIA VIKTOR Skrin af palisander med indsatser. Stemplet Klitgaard, Denmark. Dekoreret med polykromt emaljearbejde på låget. Sign. monogram MV. 30 x 15 x 6. Afbildet CD ALFRED KLITGAARD OG MARIA VIKTOR Skrin af palisander med indsatser. Stemplet Klitgaard, Denmark. Dekoreret med polykromt emaljearbejde på låget. Sign. monogram MV. 30 x 22 x 8. Afbildet CD ALFRED KLITGAARD OG MARIA VIKTOR Skrin af palisander med indsatser. Stemplet Klitgaard, Denmark. Dekoreret med polykromt emaljearbejde på låget. Sign. monogram MV. 30 x 22 x 8. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

11 PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Visage". Slank kande af fajance, dekoreret med sort, lys og mørk brun begitning på hvid bund i form af ansigt. Stemplet samt betegnet Edition Picasso, Madoura Plein Feu. Udført i 500 expl. H. 31. Litteratur: Alain Ramié nr Afbildet PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Tête de chèvre de profil". Ovalt fad af fajance, formet i relief med gedehoved i profil, dekoreret med polykrom glasur og begitning. Stemplet Madoura Plein Feu, Empreinte original de Picasso. Formgivet i Udført i 250 expl. L. 51. B. 32. Litteratur: Georges Ramié nr Litteratur: Alain Ramié nr Afbildet KÄHLER Stort fad af lertøj, dekoreret med kohornsbegitning med blomster og bladmønster i grønt, rødbrunt, okker og mørkebrunt. Sign. monogram HAK Danmark. H. 12. Diam. 54. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 KUNSTHÅNDVÆRK 695 CD TOSO, MURANO Skulptur med tre kupler af klart glas, heri runde former af rødt glas med guld og bobler. Sign. Toso, Murano. H. 89. Afbildet CD INGEBORG LUNDIN f. 1921, d "Ariel" skål af klart glas med felter i blåt. Indgraveret Orrefors, Ariel Nr. 663 N, Ingeborg Lundin. Udført i H. 10,5. Diam. 21. Afbildet PER LÜTKEN 697 f. 1916, d Stor dråbeformet vase af koboltblåt blæst glas. Indgraveret Holmegaard, monogram PL, Udført ca H. 42. Afbildet FULVIO BIANCONI f. Padua 1915, d "Fazzoletto" vase af glas med gult overfang og hvidt underfang. Syrestemplet Venini, Murano, Italia. H. 27. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

13 RENÉ LALIQUE f. Ay (Marne) 1860, d "Perruches". Art nouveau skål af opaliseret rødpatineret glas, formstøbt med motiv af undulater og blomstrende grenværk. Mærket R. Lalique, France. Med sølvmontering, mærket Leitao & IR Titulo. Formgivet Udført Diam. 24. Litteratur: Felix Marcilhac: "René Lalique ", S Afbildet RENÉ LALIQUE f. Ay (Marne) 1860, d "Senart". Art nouveau vase af opaliseret rødpatineret glas, formstøbt med egern og grenværk. Mærket R. Lalique, France. Formgivet Udført Med sølv montering, mærket med Ao sfinx i ramme, Leitao & IR Titulo. H. 21. Litteratur: Felix Marcilhac: "René Lalique ", S Afbildet DAUM NANCY Cylinderformet vase af polykromt glas, slebet i form af vinranker med druer, applikeret med krybende snegl. Inderfang af klart glas. Indgraveret sign. Daum Nancy, Lothringen kors. H. 33. Under bunden mærkat fra ACO, Øbro. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 KUNSTHÅNDVÆRK 702 THORVALD BINDESBØLL f. København 1846, d. sst Skønvirkevase af lertøj, modelleret i relief med organiske ornamenter, dekoreret med brun, blå og grøn glasur. Sign. monogram Udført hos Johann Wallmanns værksted, Utterslev. H. 30. Litteratur: Brandes, Nørregård-Nielsen og Wivel: "Thorvald Bindesbøll: Ceramic Works", Rhodos 1997, typen gengivet helsides i farver s. 65. Proveniens: Museumsinspektør Bente Skovgaards samling. Afbildet CD HUGO LIISBERG f. København 1896, d Odder og fisk. Figurgruppe af stentøj, dekoreret med sung glasur. Sign. monogram, stemplet Saxbo. H. 25. Afbildet KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 "Eventyrskrinet". Gennembrudt lågvase af lertøj, dekoreret med hvid mat glasur. Sign. Kai Nielsen. Udført til Dansk Kunsthandel mellem 1917 og 29. H. 31; samt "Store Leda". Figurgruppe af lertøj, dekoreret med grå "krakelé" glasur. H. 14. (2). Litteratur: Ane Maria & Annimi Holst Schmidt: "Kähler og keramikken", 2001, modellerne gengivet s. 98, fig. 73. Proveniens: Skrinet var en personlig gave til nuværende ejers moder fra kunstneren. Afbildet SIGNE STEFFENSEN OG JENS THIRSLUND, KÄHLER Trearmet kandelaber af lertøj i skønvirkestil, dekoreret med rød lustre glasur. Petroleumslampe af lertøj, dekoreret med rød lustre. Samt lille bonbonniere af lertøj, dekoreret med fugl i rød lustre på hvid bund. Alle sign. HAK. H. 27. H. inkl. montering 21. H. 3,5. Diam. 11. (3). Litteratur: Ane Maria & Annimi Holst Schmidt: "Kähler og keramikken", 2001, et par tilsvarende kandelabre er gengivet s. 79, fig. 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

15 THORVALD BINDESBØLL f. København 1846, d. sst Gulvvase af brændt lertøj, modelleret i let relief med stiliserede mønstre, dekoreret med gul, hvid og brun glasur. Sign. monogram Unika. H. 48. Aros - Aarhus Kunstmuseum, Århus har en tilsvarende model, denne dog fra Afbildet THORVALD BINDESBØLL f. København 1846, d. sst Stor krukke af brændt lertøj, indridset med stiliserede mønstre, dekoreret med gul og brun flydeglasur. Sign. monogram Aug 1888 samt Dekorationsforeningens drage motiv. Unika. H. 43. Litteratur: Karl Madsen: "Thorvald Bindesbøll", 1943, gengivet s. 29. Proveniens: Fru Sofie Lofthus. Afbildet THORVALD BINDESBØLL f. København 1846, d. sst Et par skønvirkekrukker af lertøj med fliget munding, dekoreret med letmetallisk olivengrøn glasur og indridsede stregornamenter. H. 32. (2). Proveniens: Museumsinspektør Bente Skovgaards samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 KUNSTHÅNDVÆRK CD BODE WILLUMSEN f. København 1895, d Stor lågvase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur. Låg applikeret med tilbagelænet kvinde og putti. Sign. monogram, Kgl. P , låg sign. monogram, Kgl. P H. 27. Afbildet CD CARL HALIER f. 1873, d Fad og vase af stentøj, dekoreret med hhv. okseblodsglasur og sandfarvet glasur i lyse og mørke nuancer. Sign. hhv. monogram, Kgl. P. og monogram, Kgl. P., Unika. Fad: H. 6. Diam. 35. Vase: H. 29. (2). Afbildet CD NILS THORSSON 711 f. Eslöv 1898, d Skål af stentøj, dekoreret med lys blå glasur med violet islæt. Sign. monogram, Kgl. P. Unika. H. 11. Afbildet CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 "Pontius Pilatus", Figurgruppe af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur med turkist islæt. Sign. Jais 27, Kgl. P. H. 58. Litteratur: Sigurd Schultz: "Nyere dansk billedhuggerkunst", 1929, modellen gengivet s. 76. Litteratur: Kai Flor: "Jais Nielsen: keramik", 1938, gengivet s. [113]. Litteratur: Esbjørn Hiort: "Moderne dansk keramik", 1955, modellen gengivet helsides i farver s. 35, omtalt. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

17 713 CD BODE WILLUMSEN f. København 1895, d Stor lågvase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur. Låg applikeret med mand, løve og slange i kamp. Sign. monogram, Kgl. P , låg sign. monogram, Kgl. P. H. 40. Afbildet OIVA TOIKKA f. Viipuri, Finland 1931 Oval vase af porcelæn med firsidet munding, dekoreret med lys og mørk okseblodsglasur i felter på hvid bund. Sign. Oiva Toikka, 67/150, Rörstand Sweden. Udført 1960'erne. H. 8. Afbildet CD HANS ADOLF HJORTH f. Bornholm 1878, d Vase af stentøj med lille munding, dekoreret med flydende okseblodsglasur med grønt islæt på bordeaux bund. Sign. L. Hjorth samt monogram. Udført ml og H. 19. Afbildet STIG LINDBERG f. 1916, d Vase af stentøj med trompetformet munding, dekoreret med grøn og okseblodsglasur og stempelpræget mønster. Sign. Stig L, Gustavsberg. Udført i 1970'erne. H. 20. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 KUNSTHÅNDVÆRK CD KRESTEN BLOCH OG KNUD ANDERSEN Lågvase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram, Kgl. P. Låg og stand af patineret og poleret bronze. Begge sign. Kgl. P. samt monogram KA for Knud Andersen. Formgivet Unika. H. ialt 26. Afbildet JUST ANDERSEN 718 f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943 Bådformet skål af brunpatineret bronze. Utydeligt stemplet, dessin B 86. H. 18. L. 31,5. B. 19. Afbildet CD NIELS HANSEN-JACOBSEN f. Vejen 1861, d. sst Vase af lertøj, dekoreret med brun glasur, indvendigt med blå løbeglasur. Sign. monogram. Unika. H Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

19 CD CARL HALIER OG KNUD ANDERSEN Lågvase af stentøj, dekoreret med mørk okseblodsglasur. Sign. monogram, Kgl. P. Låg og stand af patineret og delvis poleret bronze. Begge stemplet monogram KA for Knud Andersen. Unika. H. ialt 29. Afbildet CD KRESTEN BLOCH OG KNUD ANDERSEN Lågvase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram, Kgl. P., 017. Låg af patineret og poleret bronze. Stemplet Kgl. P. samt monogram KA for Knud Andersen. Udført i Unika. H. ialt 18. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 KUNSTHÅNDVÆRK BODE WILLUMSEN f. København 1895, d Firsidet lågkrukke af stentøj med ører, lågknop i form af mand og kvinde i høet, dekoreret med sung glasur. Sign. monogram, Kgl. P H. 37. Afbildet TINOS Skål af poleret bronze, 1930 erne. Sign. Tinos, Ægte bronze, Made in Denmark. H. 18. Diam. 22. Afbildet JUST ANDERSEN f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943 To balusterformede vaser af grønpatineret bronze på firsidet fod. Stemplet monogram G.A.B. for Goldsmedjarnas Aktie Bolag, Sverige, Brons, 43, ca H. 18. (2). Afbildet JUST ANDERSEN f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943 Pokal vase af grøn- og brunpatineret bronze. Stemplet monogram G.A.B. for Goldsmedjarnas Aktie Bolag, Sverige, Brons 47. H. 19. Afbildet JUST ANDERSEN f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943 Bordlampe af grøn- og brunpatineret diskometal på firsidet fodstykke, kannelleret korpus. Fatning af sort bakelit. Stemplet monogram Just A, Danmark, dessin nr. 1859, ca H. inkl. montering 46. Afbildet FUGLSANG Et par art deco lågkrukker af patineret bronze, riflet korpus og låg med stiliseret blomster ornamentik. H. inkl. låg 10. (2). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

21 728 CD CARL HALIER OG KNUD ANDERSEN Lågvase af stentøj med riller, dekoreret med sung glasur. Sign. monogram, Kgl. P. Låg og stand af patineret og poleret bronze. Begge stemplet Kgl. P. samt monogram KA for Knud Andersen. Unika. H. ialt 32. Afbildet JUST ANDERSEN f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943 Lille vase af grønbrunpatineret bronze, slank hals og to svungne ører. Stemplet monogram Just A, Danmark, dessin B1746. H. 18. Afbildet JUST ANDERSEN f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943 Vase af brun og grønpatineret bronze, kugleformet korpus og slank hals, dessin B Sign. monogram. H. 17. Afbildet JUST ANDERSEN f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943 Skål af grønpatineret bronze, poleret inderside. Stemplet monogram Just A, Denmark, dessin nr. B161. H. 6,5. Diam JUST ANDERSEN 731 f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943 Skål af brunpatineret bronze med knop hvorpå figur ridende på fisk. Stemplet monogram Just A, Denmark, dessin B 37 X. H. 11. Diam. 21. Afbildet CD CARL HALIER OG KNUD ANDERSEN Lågvase af stentøj, dekoreret med sung glasur. Sign. monogram, Kgl. P. Låg og stand af patineret og forgyldt bronze. Sign. Kgl. P. samt monogram for Knud Andersen. Unika. H. ialt 23. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 KUNSTHÅNDVÆRK 734 CD CARL HALIER OG KNUD ANDERSEN Lågvase af stentøj, dekoreret med sung glasur. Sign. monogram, Kgl. P Låg og stand af patineret og poleret bronze. Stemplet Kgl. P. samt monogram KA for Knud Andersen. Unika. H. ialt 34. Afbildet CD UBEKENDT KUNSTNER OG KNUD ANDERSEN Lågvase af porcelæn, dekoreret med grøn glasur. Mærket i bunden, SK8 E, Kgl. P Låg og stand af delvist mørkpatineret bronze. Begge stemplet Kgl. P. samt monogram KA for Knud Andersen. H. i alt 22. Afbildet TINOS Lågskål af patineret bronze, 1930'erne. Låg grønpatineret med rund knop. Sign. Tinos, Ægte bronce, Made in Denmark. H. 13. Diam. 17. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

23 737 CD CARL HALIER OG KNUD ANDERSEN Lågvase af stentøj, dekoreret med grøn og brun glasur. Sign. monogram, Kgl. P., 47/10. Låg og stand af patineret og poleret bronze. Begge stemplet Kgl. P. samt monogram KA for Knud Andersen. Unika. H. ialt 30. Afbildet PATRICK NORDSTRÖM OG GEORG THYLSTRUP Vase af stentøj, dekoreret med grønlig og brun glasur. Sign. monogram, , Kgl. P. Stand af mørkpatineret bronze, stemplet Kgl. P H. inkl. stand 25. Afbildet CHRISTIAN KRONMANN OVESEN Kugleformet vase af grønpatineret bronze, polerede kranse ved mundingen. Sign. Chr. K. Ovesen, Bronce. H. 13. Sølvsmed Christian Kronmann Ovesen arbejdede på Just Andersens værksted i 1920'erne og 30'erne. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 KUNSTHÅNDVÆRK 740 JUST ANDERSEN f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943 Vase af brunpatineret og poleret bronze med trompetformet munding, indgraveret bladornamentik. Stemplet monogram Just A, Denmark, dessin B73. H. 20. Afbildet CD UBEKENDT KUNSTNER OG KNUD ANDERSEN Lågvase af porcelæn, dekoreret med celadon glasur. Mærket Kgl. P., 1/2901, SK8. Låg og stand af delvis patineret bronze. Begge stemplet Kgl. P. samt monogram KA for Knud Andersen. H. 20. Afbildet CD UBEKENDT KUNSTNER OG KNUD ANDERSEN Lampe af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur. Betegnet Kgl. P., Montering og stand af patineret og poleret bronze. Stand stemplet monogram KA for Knud Andersen. H. ialt og inkl. fatning 41. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

25 PATRICK NORDSTRÖM OG GEORG THYLSTRUP Lågvase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur med grønligt islæt. Sign. monogram, S 21, Kgl. P. Låg af patineret bronze, applikeret med forgyldt blad. Udført af Georg Thylstrup. Unika. H. ialt 19. Afbildet CD EFFIE HEGERMANN-LINDENCRONE f. Hillerød 1860, d. Frederiksberg 1945 Ægformet vase af porcelæn med lille munding, modelleret i relief med fugle og bladværk, dekoreret med lys blå krystalinsk glasur på blågrønlig bund. Sign. B&G Danmark, 161/1... samt delvis utydelig signatur og nummerering. H. 20. Diam. 12. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 KUNSTHÅNDVÆRK 745 CD AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 "Den Tingene iboende Kraft"/"Kraftens Kerne", Skulptur af stentøj med tre kegleformede rør opskydende fra base i knoppet stil, dekoreret med mørk okseblodsglasur med grønt på keglespidser og udspring. Sign. Salto 1956, Kgl. P H Litteratur: "Salto: Ceramiques. Tissus imprimés. Art Graphique", udstillingskatalog fra Maison du Danemark, Paris, 1956, skitsen til skulpturen er gengivet på omslaget. Desuden fotografi af Salto, betragtende skulpturen efter brændingen i ovnen, se foto. Litteratur: Lars Dybdahl: "Axel Salto: Det brændende nu", 1989, modellen gengivet s. 79, kat. nr. 251, skulpturen er omtalt s. 22. Citat: "Det spirende princip blev i 50'erne kraftfuldt konkretiseret [...] i skulpturerne, der overgribende tematiserer "Den tingene iboende kraft" og "Kraftens kerne". Store kegleformede rør i opskydende formationer var dette syntetiserede slutstadies magiske og monolistiske varetegn; abstrakte, men ikke associationsfrie materialiseringer af et idéindhold, der forenede inspiration fra den naturvidenskablige atomforskning med orientalsk influeret mysticisme. De er mindesmærker i Saltos keramik". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

27 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 KUNSTHÅNDVÆRK AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Vase af stentøj, formet i "levende sten", dekoreret med sung glasur med grønt islæt. Sign. Salto, Kgl. P. H. 24. Afbildet CD HELGE CHRISTOFFERSEN f. København 1925, d Stor vase af stentøj, formet i relief med ansigter og bladværk, dekoreret med celadon glasur. Sign. monogram, Kgl. P. Unika. Udført H. 30. Diam. 26. Afbildet AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Skål af stentøj, modelleret i riflet stil, dekoreret med lys æggeskalsglasur. Sign. Salto, Kgl. P H. 14. Diam. 23. Litteratur: Pierre Lübecker: "Salto", Privattryk, 1952, en mindre model gengivet heri. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

29 749 AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Stor gulvvase af stentøj, modelleret med fugle, frugter og grenværk, dekoreret med sung glasur. Sign. Salto, Kgl. P Udført i H. 33. Afbildet AXEL SALTO 750 f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Vase af stentøj, modelleret med frugter og grenværk, dekoreret med brun glasur. Sign. Salto, Kgl. P. H. 15. Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto", 1989, modellen gengivet s. 18, kat. nr Afbildet AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Gulvvase af stentøj, formet i relief med frugter og grenværk, dekoreret med blå og lys violet glasur. Udført i 1930'erne, sandsynligvis 1931 på Saxbo's værksted. Utydelig signatur Salto og årstal pga. nedslebet bund. H. 27. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 KUNSTHÅNDVÆRK 752 AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Stor kolbeformet vase af stentøj, formet i knoppet stil med vertikale knopper, dekoreret med solfatara glasur. Sign. Salto, Kgl. P. Udført i H. 27. Litteratur: Pierre Lübecker: "Salto", Privattryk, 1952, modellen gengivet heri Litteratur: Axel Salto: "Den spirende stil", modellen gengivet s. 70. Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto", udstillingskatalog, kat. nr. 147, modellen gengivet helsides s. 23. Litteratur: Robin Hecht: "Scandinavian art pottery Denmark & Sweden", 2000, modellen gengivet s. 19. Afbildet AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Vase af stentøj, formet med frugter og bladværk, dekoreret med brun glasur. Sign. Salto 1935, nr H. 15. Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto", 1989, modellen gengivet s. 18, kat. nr Afbildet AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Skål af stentøj, formet i let relief i "levende sten", dekoreret med solfatara glasur. Sign. Salto, Kgl. P. H. 8,5. Diam. 16. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

31 AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Stor gulvvase af stentøj, formet med fugle og grenværk i relief, dekoreret med okseblodsglasur med grønt islæt. Sign. Salto, Kgl. P H. 35. Afbildet AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Vase af stentøj, formet i knoppet stil, dekoreret med mørk blå glasur. Sign. Salto 1930, mrk. for Carl Haliers værksted: Københavns Stentøjsbrænderi. H. 19. Litteratur: Axel Salto: "Salto's keramik", 1930, modellen gengivet fig. 11. Afbildet AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Vase af porcelæn, formet med store blade i relief, dekoreret med celadon glasur. Sign. Salto, Kgl. P. H. 25. Afbildet CD BODE WILLUMSEN f. København 1895, d Lågkande af stentøj, ovalt korpus med striber i relief, låg applikeret med drage, dekoreret med solfatara glasur. Sign. monogram, Kgl. P Unika. H. 17. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 KUNSTHÅNDVÆRK AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Vase af stentøj, formet med frugter og grenværk, dekoreret med brun og solfatara glasur. Sign. Salto, Kgl. P. H. 15. Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto", 1989, modellen gengivet s. 18, kat. nr Afbildet AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Vase af stentøj, formet i knoppet stil, dekoreret med mørk brun, beige og grønlig glasur. Sign. Salto, Kgl. P., H. 24. Afbildet AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Stor vase af stentøj, formet i relief med blomster og grenværk, dekoreret med brunlig og grønlig glasur med blåt islæt. Sign. Salto 1930 samt mærke fra Carl Halier, Københavns Stentøjsbrænderi. H. 29,5. Litteratur: Axel Salto: "Salto's keramik", 1930, modellen gengivet fig. 14 og fig. 25. Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto", 1989, kat. nr. 119, modellen gengivet s. 75. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

33 762 CD AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 "Aktæon", ca Skulpturel maske af stentøj, dekoreret med solfatara og brun glasur. Sign. Salto på bagsiden. Mærket Kgl. P. indeni. H. 40. Litteratur: Axel Salto: "Den spirende stil", modellen gengivet s. 81. Litteratur: Paul la Cour: "Axel Salto: Et udvalg af billeder", Vor Tids Kunst, bd. 32, 1940, modellen gengivet s. 43. Litteratur: Pierre Lübecker: "Salto", Privattryk, 1952, modellen gengivet heri. Litteratur: Lulu Salto Stephensen: "Axel Salto". I: Weilbach: Dansk Kunstnerleksikon", bd. 7, Citat s. 255: "Axel Salto havde både et konkret og et metafysisk forhold til naturen og dens forekomster. Dette afspejler sig i et rigt facetteret og yderst produktivt virke inden for mange forskellige medier, først og fremmest i maleri, grafik og stentøj, men også som skribent, illustrator m.m. I de klassiske myter fandt han forvandlingsmotiver, der gengav øjebliksdramaet. I Aktæon, mytemennesket, der som straf forvandles til hjort for øjnene af os, fandt han et motiv, hvis ekspressive muligheder afprøvedes både i maleri, grafik og keramik. I plastikkens udtryksmidler fik dette forvandlingsdrama dybere intensitet. Det er karakteristisk, at Salto i stigende grad forlod maleriet til fordel for det keramiske udtryk. Særligt her, i den keramiske skulptur, forløstes hans dekorative sans og hans alvorlige afsøgning af kraftens energi samt vilje til at synliggøre den levende proces". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 KUNSTHÅNDVÆRK NIELS NORVIL 20. årh. "Uglevase", Stor gulvvase af terracotta, dekoreret med sortglaserede ugler i relief på blå bund, indersiden med gul glasur. Stemplet på indersiden ved mundingen P. Ipsen, Kjøbenhavn, 750. H. 60. Litteratur: Kathrine Jørgensen og Bente Holst: "Et keramisk Eventyr: P. Ipsens Enke [...]", en anden version gengivet helsides i farver s Afbildet CD PETER BRANDES f. Assens 1944 Stor krukke af stentøj, dekoreret i let relief med polykrom glasur. Sign. Brandes, V 98. H. 93. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

35 sølv torsdag den 6. april katalog nr

36 SØLV GEORG JENSEN f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935 Kaffe-/teservice af delvist hammerslået sterlingsølv, bestående af tekande, kaffekande, flødekande samt sukkerskål, pæreformet korpus med perlekanter, stjerthanke samt lågknopper af ibenholt. Georg Jensen dessin 80 B og A, efter 1945, samt Vægt 1250 gr. (4). Afbildet GEORG JENSEN f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935 Lågkasserolle af hammerslået sterlingsølv udført i perioden , stjerthank samt lågknop af ibenholt. Georg Jensen dessin 55c. Vægt 660 gr. Afbildet HARALD NIELSEN f. Baars 1892, d Diverse dele "Pyramide" bestik af sterlingsølv, bestående af 3 middagsskeer, frokostgafler, 20 frokostknive, 20 dessertskeer, 7 bouillonskeer, 14 kagegafler, 11 teskeer, 14 kaffeskeer, 2 pålægsgafler, 1 smørkniv samt 8 diverse serveringsdele. Graveret med monogram. Georg Jensen, forskelligt stemplet. Vægt exclusiv dele med skafter af sølv 4450 gr. (134). Tegnet i Litteratur: Lise Funder, "Dansk sølv 20. århundrede" gengivet og omtalt s. 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

37 768 N. G. HENRIKSEN Skønvirke bordlampe af sterlingsølv udført ca , vaseformet korpus støbt med tidsler og insekter. Stemplet A. Michelsen, København. H. 32. N. G. Henriksen ( ) var uddannet både billedhugger, snedker og glasstøber og fungerede som værkstedfører hos A. Michelsen, hvor han arbejdede sammen med navne som Harald Slott-Møller og Thorvald Bindesbøll. Litteratur: Lise Funder, "Dansk sølv 20. århundrede", s. 39. Litteratur: Ole Wanscher, "A. Michelsen og dansk Sølvsmedekunst ", 1941, s. 44, vase med lignende motiv gengivet s. 88. Afbildet EVALD NIELSEN f. 1879, d Evald Nielsen: Stort bestik "No. 6" af sterlingsølv, bestående af 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 22 middagsknive, 12 bouillonskeer, 14 frokostgafler, 13 dessertskeer, 12 kagegafler, 12 frugtknive, 12 teskeer, 21 kaffeskeer, stegegaffel, 2 kartoffelskeer, 2 sauceskeer, stor serveringsske, smørsauceske, sukkerstrøske, kompotske, 2 smørknive, 2 saltskeer, 2+3 pålægsgafler, lagkagekniv, 2 forskellige serveringsspader samt mindre serveringsspade. Alle dele graveret med monogram. Vægt 5045 gr. (164). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 SØLV ANTON MICHELSEN Aktiv fra 1893 Art Deco bordlampe af sølv udført 1927, bestående af tre cylindriske lysarme med separat fatning, rund glat skærm af messing og sølv, på rundt fodstykke. Stemplet på fodstykke A. Michelsen, København. H. 34. Det er uvist hvem der har tegnet denne særprægede lampe for A. Michelsen, men med en formgivning der læner sig op ad den franske Art Deco kunne et bud være Harald Folmer Gross, der leverede flere forlæg til større korpusarbejder til bl.a. A. Michelsen i 1920'erne og 1930'erne. Litteratur: "Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1929". Afbildet KAY BOJESEN f. 1886, d Krydderisæt af sterlingsølv med tilhørende skeer udført i 1950'erne, glat korpus, indvendig forgyldning samt glasindsats, på underfad af teak. Mærkat i bund fra Kay Bojesens Sølvsmedie. Vægt 515 gr. I 1950'erne fremstillede Kay Bojesen en række serveringsdele af sølv med tilhørende teak bakker, der passede perfekt i formen til korpuset. Bojesen følte sig som sølvsmed og blev med sin række af funktionelt korpussølv en fremtrædende eksponent for at skabe smukke hverdagsting af god kvalitet. Litteratur: Lise Funder, "Dansk Sølv 20. århundrede", 1999, omtalt s Litteratur: Henrik Sten Møller, "Kay Bojesen", 1983, s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

39 HARALD NIELSEN OG JOHAN ROHDE Art Deco kaffeservice af sterlingsølv udført i perioden , bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål, glat korpus, profileret låg, let koniske høje lågknopper samt stjerthanke i ibenholt. Samt oval bakke af sterlingsølv udført i perioden , 2 brede hanke ilagt ibenholt. Georg Jensen dessin 736 samt bakke 506. Vægt 1670 gr. (4) Der er en tydelig lighed mellem kaffeservicets strenge udformning og Harald Nielsens så velkendte "Pyramide" bestik, tegnet i samme periode. Johan Rohdes bakke er ligeledes et ypperligt eksempel på dansk Art Deco med en detalje i hankene som er typisk for netop Rohdes sublime håndværk. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 SØLV HARALD NIELSEN f. Baars 1892, d Et par kandelabre af let hammerslået sterlingsølv udført i perioden , stamme med stiliseret bladværk, fem svungne lysarme, ovale fodstykker. Georg Jensen dessin 537 A. Vægt 2070 gr. H. 23. (2). Afbildet HARALD NIELSEN f. Baars 1892, d Kandelaber af let hamret sterlingsølv udført i perioden , stamme med stiliseret bladværk, fem svungne lysarme, ovalt fodstykke. Georg Jensen dessin 537 A. H. 23. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

41 775 CD KARL GUSTAV HANSEN f. Kolding 1914 Tekande af sterlingsølv udført i 1972, glat ovalt let konisk korpus med skråt afskårne sider, hank og lågknop af ben. Stemplet Hans Hansen design 486. Vægt 720 gr. H. 13. Tekanden er tegnet i Litteratur: Karl Gustav Hansen, Sølv/Silber , Museet på Koldinghus Lignende afbildet s. 50. Afbildet HENNING KOPPEL f. København 1918, d. sst Teservice af sterlingsølv udført efter 1945, bestående af tekande, flødekande samt sukkerskål, glat korpus, hank af træ. Georg Jensen dessin Vægt 1195 gr. (3). Tegnet i Litteratur: Lise Funder, "Dansk Sølv 20. århundrede", gengivet og omtalt s Litteratur: Janet Drucker, "Georg Jensen - a Tradition of Splendid Silver" gengivet og omtalt s Afbildet HARALD NIELSEN f. Baars 1892, d Oval brødkurv af let hammerslået sterlingsølv udført i perioden , svungen bådformet korpus med to hanke. Georg Jensen dessin 761 B. Vægt 600 gr. L. 28,5. Tegnet i Litteratur: Jørgen E. R. Møller, Georg Jensen - The Danish Silversmith, lignende afbildet s. 47. Litteratur: Smithsonian, "Georg Jensen Silversmithy", lignende afbildet nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 SØLV HARALD NIELSEN f. Baars 1892, d "Pyramide" bestik af sterlingsølv bestående af 6 middagsgafler, 14 middagsknive, 2 middagsskeer, 14 frokostgafler, 10 dessertskeer, 8 fiskegafler, 8 fiskeknive, 3 kagegafler, 16 kaffeskeer, lagkagekniv, kartoffelske, flødeske, mindre kartoffelske, sauceske, større og mindre kagespade, potageske, salatsæt, sukkertang, øloplukker samt 2 saltskeer. Georg Jensen flest dele samt delvis efter Vægt exclusiv dele med skafter af sølv 3165 gr. (95). Tegnet i Litteratur: Lise Funder, "Dansk sølv 20. århundrede" gengivet og omtalt s. 70. Afbildet JOHAN ROHDE f. Randers 1856, d. Hellerup 1935 Mælkekande af sterlingsølv udført i perioden efter 1945, hank med indlæg af elfenben. Georg Jensen dessin 743. Vægt 445 gr. Lignende Johan Rohde kande i Kunstindustrimuseets samling. Afbildet KAY BOJESEN f. 1886, d Oval skønvirke skål af sølv udført ca , otte-delt korpus med hvælvede sider, på fire svungne volutben. Vægt 735 gr. Afbildet SIGVARD BERNADOTTE f. 1907, d Skål af sterlingsølv udført efter 1945, i bunden stiliseret blomst, rund riflet fod. Georg Jensen dessin 823. Vægt 280 gr. Diam. 16. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

43 africana torsdag den 6. april katalog nr

44 AFRICANA Katalognummer hidrører fra Poul Larsen, alias "Congo-Larsen"s samling (født 1891). Poul Larsen sejlede som maskinmester på floderne i Belgisk Congo fra han var 19 til ca. 24 år. Tingene hjemført herfra til Danmark før 1. verdenskrig BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

45 782 To små stødtænder fra elefant. Udskåret med udstrakt slange. Belgisk Congo. L. ca. 45 og 46. (2). Proveniens: Congo-Larsen s samling. Godkendelse og certifikat fra Miljøministeriet medfølger. Afbildet To stødtænder fra elefant. Udskåret med snoet slange og bladværk. Belgisk Congo. L. 64 og 63. (2). Proveniens: Congo-Larsen s samling. Godkendelse og certifikat fra Miljøministeriet medfølger. Afbildet To knive af patineret metal, håndtag omviklet med tynd, snoet metaltråd; samt halsring/betalingsmiddel af patineret metal. L. 35 og 28. Ring: 21 x 17. (3). Proveniens: Congo-Larsen s samling. Afbildet Skjold af patineret og bemalet fletværk. Håndtag af udskåret træ, fastgjort med plantefibre; fire spyd samt syv pile med spidser af jern, flere med modhager. Skjold: H B. 58. Spyd: L. 178, 193, 193 og 202. Pile: L (12). Proveniens: Congo-Larsen s samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 AFRICANA 786 Pende maske af udskåret og sortpatineret træ, hovedbeklædning af stof og fletværk. Dateret til begyndelsen af 1900-tallet. Pende, Congo. H. 40. Proveniens: Cobra kunstneren Mogens Balles samling. Kopi af foto fra 1960'erne medfølger med masken hængende på væggen. Afbildet Baoule dansemaske af udskåret, rød- blå- og sortbemalet træ med rester af hvid kaolin. Prydet med armærker. Baule, Elfenbenskysten. H. 34. Proveniens: Cobra kunstneren Mogens Balles samling. Kopi af foto fra 1960'erne, hvor Balle sidder med med masken i hænderne, medfølger. Afbildet Slank Kuba kop til palmevin af udskåret, smukt patineret træ, korpus samt bunden rigt dekoreret med udskæringer i stiliserede mønstre. Kuba, Congo. H. 24,5. Proveniens: Carl Kjersmeiers samling. Proveniens: Derefter i Sundes samling. Afbildet Væverulle af udskåret og sortpatineret træ, hoved i form af fuglehoved. Senoufo, Elfenbenskysten. H. 18. Proveniens: Cobra kunstneren Mogens Balles samling. Fotografi fra 1960'erne med objektet som nr. 2 fra højre medfølger. Afbildet Væverulle af udskåret og sortpatineret træ med en "Zamle" maske på toppen. Gouro, Elfenbenskysten. H. 16. Proveniens: Cobra kunstneren Mogens Balles samling. Proveniens: Phillips auctions, London, 8. december 1992, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

47 791 Stående kvindelig figur af sortpatineret træ, udsmykket med armærker. Senoufo, Elfenbenskysten. Udført i begyndelsen af 1900-tallet. H. 38. Udstillet: "Samlerens Kunstudstillinger", Sally Philipsens africana samling, "Under Uret", København, august 1935, kat. nr. 8. Proveniens: I kunstmaler Sally Philipsens samling. Solgt ved dennes dødsboauktion hos Winkel & Magnussen, København, 1. oktober 1936, auk. nr. 202, kat. nr. 194, gengivet i kataloget s. 4. Katalog medfølger. Proveniens: Ved ovenstående auktion erhvervet af Carl Kjersmeier. Gammelt foto fra Kjersmeiers samling medfølger. Dennes etiket påklistret under soklen. Proveniens: Derefter i Sundes samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 AFRICANA 792 Baulé stående mandsfigur med hageskæg af udskåret, patineret træ. Stemplet med hvidt bagpå Baulé, Elfenbenskysten. H. 58. Proveniens: Carl Kjersmeiers samling. Formodentlig erhvervet af denne eller tyskeren Hans Himmelheber "in situ" under ekspedition til Fransk Vestafrika Proveniens: Billedhugger, Professor Einar Utzon-Franks samling. Solgt ved dennes dødsboauktion, ABR auktion 67, kat. nr. 584, 17. oktober Katalog og gammelt fotografi medfølger. Afbildet Kvindelig og mandlig Janus figur af udskåret patineret og delvis hvidbemalet træ, kroppen prydet med armærker. Lega. H Afbildet Chi-Wara antilope maske af udskåret og mørkpatineret træ. Bambara, Mali. H. 40. Proveniens: Carl Kjersmeiers samling. Erhvervet af denne under ekspeditionen til Fransk Vestafrika november april Findested: Landsbyen Sirokoro. Etiket med beskrivelse under soklen, signeret af Carl Kjersmeier den 17/ Proveniens: Billedhugger, Professor Einar Utzon-Franks samling. Solgt ved dennes dødsboauktion, ABR auktion 67, kat. nr. 580, 17. oktober Gamle fotografier medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

49 i n d e x A Aalto, Alvar 981, 982 Africana Andersen, Just 718, 724, 725, , 730, 731, 733, 740 Andersen, Knud 717, 720, , 732, 734, 735, 737, 741, 742 Asplund, Erik Gunnar 875, 876 B Bender Madsen, Axel og Ejnar Larsen 1063 Bender Madsen, Axel og Ejnar Larsen, tilskrevet 1114 Berg, Gösta 869 Bernadotte, Sigvard 781 Bernt 1022 Bianconi, Fulvio 698 Bindesbøll, Thorvald 702, , 708, 1078 Bloch, Kresten 717, 721 Bojesen, Kay 680, 681, 683, , 686, 687, 771, 780 Brandes, Peter 764 Burdick, Bruce 955 C Cerotti, Jeanot 913 Christoffersen, Helge 747 D Dansk møbeldesign 985, 1057 Dansk møbelsnedker 1016, 1036 Dansk snedkermester 984, , 1070, 1104, 1115 Ditzel, Nanna 1084, 1085 E Eames, Charles 953, 954, 966 Eiler Rasmussen, Steen 1109 Eriksson, Stenevik 869 F Fabricius, Preben 840, 918, , 972, 978, 1006 Fog og Mørup, tilskrevet 1024 Frattini, Gianfranco 1005 Fuglsang 727 H Halier, Carl 710, 720, , 734, 737 Hansen, Karl Gustav 775 Hansen, Søren 1079 Hansen-Jacobsen, Niels 719 Hegermann-Lindencrone, Effie 744 Hein, Piet 847 Henningsen, Frits 883, 884, , 944, 1025, 1037, , 1049, 1050, 1061, 1066 Henningsen, Frits, tilskr. 986, 1051 Henningsen, Poul 795, 796, , 871, 920, 928, , 950, 968, 976, 983, , 1045, 1069, 1098, 1133, 1135 Henriksen, N. G. 768 Hjorth, Hans Adolf 715 Hvidt, Peter og Orla Mølgaard Nielsen 991, , 1065 Høvelskov, Jørgen 828, , 831, 832 J Jacobsen, Arne 833, 834, , 837, 838, 845, 846, 847, , 891, 892, 917, 957, 958, , 1083, 1089, 1090, 1091, 1093 Jakobsen, Hans Sandgren 979 Jalk, Grete 811, 812 Jensen, Georg 765, 766 Juhl, Finn 815, 824, 825, , 999, 1013, , 1094, 1103, 1113 Jørgensen, Erik Ole 977 K Kastholm, Jørgen 840, 918, , 972, 978, 1006 Kindt-Larsen, Tove og Edv Kjær, Bodil 810, , 925, 1110 Kjær, Jacob 877, , 1059 Kjærholm, Poul 803, 804, , 839, 858, 860, 861, , 864, 865, 866, 867, , 895, 896, 899, 900, , 916, 923, 924, 926, , 956, 959, 960, 961, 963, , 969, 970, 973, 974, 975, , 1030, 1041, 1042, 1043, 1044 Klint, Kaare 797, 798, , 801, 809, , 851, 852, 853, 854, , 929, 951, 952, 1060, , 1119, 1120, 1121, 1122, , 1128, 1129, 1130, 1131, 1132 Klitgaard, Alfred 688, , 691 Koch, Mogens 881, 914, 935, , 1003, 1023, 1056, 1106, 1107 Kofod-Larsen, Ib 887, 888, , 945, 946 Kolling Andersen, Erik 947 Koppel, Henning 776 Kristensen, Eske 1054 Kronmann Ovesen, Christian 739 Kähler 694, 705 L Lalique, René 699, 700 Lassen, Flemming 943 Lauritzen, Vilhelm , 1096 Liisberg, Hugo 703 Lindberg, Stig 716 Lundin, Ingeborg 696 Lütken, Per 697 M Michelsen, Anton 770 Mies van der Rohe, Ludwig 857 Mogensen, Børge 988, 989, , 1033, 1034, 1067, 1068 Moos, Peder 903, 904, 905, , 908, 909, 910, 911, 912 Mucchi, Gabriele 1046 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

50 i n d e x Møller, Niels O N Nancy, Daum 701 Nielsen, Evald 769 Nielsen, Harald 767, 772, , 777, 778 Nielsen, Jais 712 Nielsen, Kai 704 Nielsen, Walther 921 Nordström, Patrick 738, 743 Norvil, Niels 763 Nørreklit, Poul 802, 859, 1108 O Olsen, Aage Herman 1092 Olsen, Hans 998, 1002 P Panton, Verner 971, 1102, 1134 Picasso, Pablo 692, 693 Pontoppidan, Eskild 1035 Pontoppidan, Ludvig 1020 Q Quistgaard, Jens H. 682, 994, 995 R Rasmussen, Steen Ejler 1109 Refn, Helge 680 Rohde, Johan 772, 779 Tæpper 1031, 1032, , 1082, 1086, 1087, , 1116, 1117, 1125, 1126 V Vestergaard Jensen, Helge , 948, 949, 1071 Viktor, Maria 688, , 691 Vodder, Arne 820, 821, , 1018, 1099 W Wanscher, Ole 872, 873, , 882, 932, 934, , 1039, 1052, 1053, , 1072, 1074, 1075, 1088, 1124 Wegner, Hans J. 808, 814, , 818, 819, 841, 842, 844, , 915, 922, 942, 996, 997, , 1012, 1015, 1029, 1105, 1112 Wegner, Hans J., tilskr. 1008, 1009 Wiinblad, Bjørn 1077 Wikkelsø, Illum 874 Willumsen, Bode 709, , 758 Wohlert, Wilhelm 1111 Wørts, Erik 1073 S Salto, Axel 745, 746, , 750, 751, 752, 753, , 756, 757, 759, 760, 761, 762 Schlegel, Frits 1095 Steffensen, Signe 705 T Thirslund, Jens 705 Thorsson, Nils 711 Thylstrup, Georg 738, 743 Tinos 723, 736 Toikka, Oiva 714 Toso BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 756

51 7 eren på catwalk I anledning af 7 er stolens 50 års jubilæum har møbel firmaet Fritz Hansen i sam arbejde med AIDS-fondet inviteret 14 internationale brands til at komme med deres fortolkning af Arne Jacobsens berømte stol. Stolene har siden efteråret 2005 været på turné, hvor de er blevet udstillet i London, Tokyo, New York og Milano. I det italienske modemekka optræder stolene sågar på catwalken til 10 Corso Como s modeshow. Efter endt ud stilling sælges de 14 stole på Bruun Ras mussens onlineauktion tirsdag den 23. maj. Byd allerede nu på Pengene fra auktionen går ubeskåret til AIDS-Fondet. Louis Vuitton Mandarina Duck Missioni 10 Corso Como Hummel Diesel Camper Birger Christensen Royal Copenhagen Paul Smith Hugo Boss Biazza G-star Georg Jensen

52 Haute Couture på auktion i Vejle Elegant Chanel aftenkjole i sort fed silkevelour. Kjolen er fra 1986, hvor Karl Lagerfeldt som designede den til vinterkollektionen, blev hædret med Le De dór guldmedaljen for sin kreation. Vurdering I 1956 kreerede Pierre Balmain denne balkjole i bustier i elfenbensfarvet silkesatin og overdådigt overbroderet med perler og simili. Kjolen har i år 50 års jubilæum. Vurdering Coco Chanel designede selv denne raffinerede aftenkjole i Som altid kendetegnes Chanels kreationer med en tidløs stil. Kjolen er lavet af rafia, som er vævet i det legendariske Maison Marescot. Vurdering Eftersyn 26. april - 1. maj Auktion maj Der vil ud over Haute Couture modellerne være en lille samling af pret-a-porter dragter og tasker af en lang række designere, såsom Chanel, Dior, Dolce & Gabbana, Prada og Louis Vuitton. 204 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 756

53 k o m m e n d e a u k t i o n s y d s v e r i g e Auktion den 13. maj kl. 12 på Hammarshus Säteri i Kristianstad Eftersyn: Fredag 12. maj kl Lørdag 13. maj kl Komplet katalog findes på Bruun Rasmussen Kunstauktioner har købt sig ind i det sydsvenske auktionshus Anders Antik og forankrer derved sin position på det skandinaviske marked for kunst og antikviteter Anders Antik afholder løbende online-auktioner. Den 13. maj kl. 15 afholdes desuden en klassisk forårsauktion på Hammarshus Säteri i Kristianstad over ældre malerier og antikviteter. Se mere på www. andersantik.se. BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

54 k o m m e n d e i n t e r n at i o n a l e a u k t i o n B r e d g a d e Særligt fokus på interiørmalerier og værker af Skagensmalerne Carl Holsøe. Kunstnerens hustru dækker bordet. Udsnit. Solgt for kr. Michael Ancher. To piger på Skagen strand. Udsnit. Solgt for kr. Vi søger malerier af bl.a. P. S. Krøyer, Michael og Anna Ancher, Laurits Tuxen, Carl Locher, Holger Drachmann, Viggo Johansen, Julius Exner, Vilhelm Hammershøi, Carl Holsøe, Peter Ilsted, Paul Fischer, Kristian Zahrtmann m.fl. til auktionen i juni. Sidste frist for indlevering er 20. april Eftersyn maj Auktion 30. maj - 9. juni For yderligere information, kontakt Birte Stokholm på tel b.stokholm@bruunrasmussen.dk, Bettina Sinnet på tel b.sinnet@bruun-rasmussen.dk eller Signe Rosenvinge Thürmer på tel s.r.thurmer@bruun-rasmussen.dk 206 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 756

55 k o m m e n d e v i n a u k t i o n b r e d g a d e Chateau Lafleur 1947 og Mouton Rothschild R.C på vinauktion Maj måneds vinauktion byder på intet mindre end en enestående og uhyre sjælden magnumflaske fra Chateau Lafleur, Pomerol. Vinen er med en vurdering på kr. samtidig den dyreste, der nogensinde er blevet udbudt i Danmark. Auktionen kan desuden præsentere en fantastisk magnumflaske Mouton Rothschild R.C. årgang Bogstaverne R. C., der er trykt på etiketten, står for Reserve du Chateau, altså en vin fra slottets egne reserver. Vurderingspris kr. Der vil være mulighed for at besigtige disse og mange andre spændende vine på eller på eftersynet i forbindelse med auktion den 31. maj. Eftersyn: maj kl Auktion: 31. maj kl. 17 For yderligere information, kontakt Henrik Christensen på tel eller h.christensen@bruun-rasmussen.dk. Ønsker De at modtage kataloget, kontakt Morten Larsen på tel eller m.s.larsen@bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

Fornavne fra A-G (fra side 9 H-Å)

Fornavne fra A-G (fra side 9 H-Å) Fornavne fra A-G (fra side 9 H-Å) Kunstner Adam Fischer Cellospiller m. dobbeltvæg m. dobbeltvæg m. dobbeltvæg Alev Siesbye Fad Ann Linnemann Lågdåse Ann Linnemann Lågdåse Ann Linnemann Kande Ann Linnemann

F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S

F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra............................... 1-68 nutidskunst........................ 69-134 onsdag 6. oktober kl. 13

Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06

Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06 Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06 Medl.nr Navn Tlf. Mail Tildel tid Rasmus Bie Olsen Mandage kl. 7-8 7690 Christian Ohm 6073 Peter Thyregod 4587 4528 pthy@novozymes.com Mandage kl. 8-9 6630 Bo

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida.

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida. Salg: Jylland Lone Skovmose Mobil 2311 8130 ls@la-vida.dk Sjælland/Fyn Gitte Nielsen Mobil 2011 8130 gn@la-vida.dk Vinter Kollektion Jul 2015 Grønland og Færøerne: Jane Myrlund Grønlandsagenten A/S Tlf.:

KATALOG OVER EFFEKTER TIL CARLSBERG CHARITY BAR & AUCTION

Nr. Materiale Model Just Andersen genstand

Transskriberet af Lene Fabritius

Transskriberet af Lene Fabritius Fra 15 de Februar 1886 til 15 de Februar 1887 Lab 1 Zacharias Petersen 04/04 1886 Fisker Janus Petersen F 2 Carl Marinus Trolle 04/04 1886 Fisker August Trolle F 3 Niels Christian Lønstrup 30/04 1886 Fisker

En gave på 561 historiske danske værker

En gave på 561 historiske danske værker En gave på 561 historiske danske værker Nr. VÆRKSTED NAVN GENSTAND År/periode 1 Aluminia Deko. Christian Joachim Vase 1906-28 2 Aluminia Deko. Christian Joachim Vase 1906-28 3 Aluminia Deko. Christian

Side 1. Transskriberet af Edla Lund Hansen Side 1. Ark 1

Side 1. Transskriberet af Edla Lund Hansen Side 1. Ark 1 Side 1 Ark 1 ORTEGNELSE over de Mænd og Kvinder som ere fødte i Tidsrummet fra 15de ebruar 1883 til 15de ebruar 1885 ødsels=dat o orældrenes eller Værgens Aar 1 Mads Jensen Knudsen Søren Chr. Knudsen 16/1

SILKEVEJ Jewelry & Accessories. catalogue

SILKEVEJ Jewelry & Accessories. catalogue SILKEVEJ Jewelry & Accessories catalogue JEWELRY- FLOWER COLLECTION Kode: Flow01 Pris: Dkr.325 Materiale: 18K Guldbelagt messing Kode: Flow02 Pris: Dkr.325 Materiale: 18K Guldbelagt messing Ørestikker

Avisen skrev Fra Flensborg Avis

Avisen skrev Fra Flensborg Avis Avisen skrev Fra Flensborg Avis 10.10.2016 Fem flotte træsnit Her præsenter vi en serie af Jørgen Haugen Sørensen, 1986, som sælges i ét sæt for mindstepris 40, enkeltvis 10. Hvert værk måler 27 x 34 cm.

Regionsmesterskab 2016 Krolf

Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015

IC Møllerparken omplacering af gravsten i forbindelse med renovering

IC Møllerparken omplacering af gravsten i forbindelse med renovering IC Møllerparken omplacering af gravsten i forbindelse med renovering Lysegrå gruppe rødbrun gruppe violet gruppe blågrøn gruppe mørkegrå gruppe Lyserød gruppe Lysegrøn gruppe orange gruppe gul gruppe Fremtidig

CH07 SKALSTOLEN Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Den berømte skalstol - skulpturel, trebenet og smuk. CH07 SKALSTOLEN Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Den berømte skalstol - skulpturel, trebenet og smuk. Det svævende udtryk fremhæves af det vingeformede sæde og de buede ben. Stolen får ofte en fremtrædende

PERMANENTE UDSTILLINGER. Designmuseum Danmark formidler centrale udviklingslinjer inden for formgivningshistorien.

PERMANENTE UDSTILLINGER. Designmuseum Danmark formidler centrale udviklingslinjer inden for formgivningshistorien. HISTORIE OG FORMÅL Designmuseum Danmark (tidligere Kunstindustrimuseet) er et af Nordens centrale udstillingssteder for dansk og international, industriel design og kunsthåndværk. Museets samlinger, bibliotek

Finn Juhls "Høvdingestol": Solgt 27. september 2012 hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner.

Finn Juhls Høvdingestol: Solgt 27. september 2012 hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner. 8 Finn Juhls "Høvdingestol": Solgt 27. september 2012 hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner. investering møbler Danske designmøbler Priserne på danske designermøbler er steget eksplosivt det seneste år, og

Landsudstillingen Brædstrup - Februar Bedømmelser. Klasse: 1

Landsudstillingen Brædstrup - Februar Bedømmelser. Klasse: 1 Landsudstillingen Brædstrup - Februar 2015 Bedømmelser Klasse: 1 114 115-12-0310 164/Østdjurs Søren Bo Brøbech 0,75 0,75 0,75 0,50 0,50 1,00 0,75 5,00 95,00 0,75 95,75 130 190-13-0156 190/Ikast Mark &

CH334 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE ellipseformet mange kombinationsmuligheder Designet af i DESIGNEREN

CH334 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE ellipseformet mange kombinationsmuligheder Designet af i DESIGNEREN CH334 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Endnu et smukt eksempel på Wegners visionære arbejde. Bordpladen af træ er ellipseformet, og benene er af børstet rustfrit stål. Med de mange kombinationsmuligheder

LØBET 24. marts 2018

LØBET 24. marts 2018 M-klassen RESULTATLISTE LØBET 24. marts 2018 PL Licens Mandskab MK FN FS FT Rabat I alt DM JFM 1 081-05497 Børge Holm 0 0 21 0 0 21 50 50 311-07201 Jørn Mørup Etape 1 4 4 Etape 3.1 0 Etape 3.2 0 Etape

Kunstakademiets Bibliotek

Farvekanarier. DM Serie 1 Lipokromserien Gul Intensiv

Farvekanarier. DM Serie 1 Lipokromserien Gul Intensiv Farvekanarier DM Serie 1 Lipokromserien Gul Intensiv S=Stamme / F=Flerårig Point= Brutto ud af 100 = Guld - Sølv eller Bronze 1-7= Placeres 1-7 mellem de 7 bedste DM-vinder= Bedste i Serien 1 11010 Torben

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. In top tuned condition!

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. In top tuned condition! DANISH Gamle VINTAGE-RETRO udendørs-lamper LIGHT og - gårdlamper ORIGINAL CLASSIC fra 1940-1950erne LIGHTING IN GOOD CONDITION Nr. V54. Dansk udelampe, 40-50erne, bakelit sokkel og gult opalglas, diameter:15

Men's Section - BGK. Seneste Stableford. A - række. B - række. Skoven - Sletten, Par = 71. Sletten - Ådalen, Par = Middel stableford score 1

Men's Section - BGK. Seneste Stableford. A - række. B - række. Skoven - Sletten, Par = 71. Sletten - Ådalen, Par = Middel stableford score 1 Seneste 1 31. marts 1 1 ved start sæson: 0-16,5 for top 5: 35,8 ved start sæson: 16,6-54 for top 5: 34,2 Års Års 1021 Kjeld Andersen 10,1 1 38 12 6 1 1 4221 Allan Baun

Hans J. Wegner Katalog 2009

Hans J. Wegner Katalog 2009 Hans J. Wegner Katalog 2009 Hans J. Wegner Mange udlændinge har spurgt mig, hvordan vi skabte den danske stil og jeg må svare at der overhovedet ikke var tale om noget sådant. Det var vel nærmere en videregående

BESKRIVELSE en klassisk smuk og let skulpturel spisestol Hans J. Wegner har designet Y-stolen til Carl Hansen & Søn i 1949 DESIGNEREN Y-STOLEN CH24 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Y-stolen - en klassisk smuk og let skulpturel spisestol, som også er velegnet til bare at slappe af i. Ved hjælp af damp er rygbøjlen nænsomt bøjet, og

tirsdag 29. nov. kl. 13 våben - separat katalog kl. 17 bøger - katalog

tirsdag 29. nov. kl. 13 våben - separat katalog kl. 17 bøger - katalog international FØLGENDE DAGE SÆLGES tirsdag 29. nov. kl. 13 våben - separat katalog 750... 1-215 kl. 17 bøger - katalog 751... 3000-3242 onsdag 30. nov. kl. 13 sølv, inkl. georg jensen... 216-368 porcelæn,

Nr: Ejer: Ring nr: 1 Helmuth Lorentzen DK 140 18 0027M 2 Brian Nielsen DK 023 18 227M 3 Team Nielsen DK 216 18 242M 4 Olsen/Boisen DK 070 18 1136M 5 Gert Middelbo DK 237 18 2451M 6 Team Pepsi DK 075 18

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior 60 liggende 1. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1877,6 10 1877,6 10 2 Viborg 1 1849,4 8 1849,4 8 3 Bredstrup-Pjedsted 1 1844,1 5 1844,1 5 4 Hvidovre SK 1 1844,1 5 1844,1 5 5 ÅRK 1 1842,1 2 1842,1

RESULTATLISTE Grenaa Pokalerne 2011

RESULTATLISTE Grenaa Pokalerne 2011 Side 1 af 6 30-10-2011 17:01:46 - DDS SP v.3.11.10.2 RESULTATLISTE Grenaa Pokalerne 2011 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 94592 Anne-Marie Nysom 05-101 Randers Skyttekreds 200/10 200/14 400/24 2 81546 Nanna

Pistol U1A Guld U1A Alexander Lang PC Vejle 87 79 79 245 2 Sølv U1A Laurits Skrædderdal PC Vejle 63 74 46 183 1

Pistol U1A Guld U1A Alexander Lang PC Vejle 87 79 79 245 2 Sølv U1A Laurits Skrædderdal PC Vejle 63 74 46 183 1 Pistol Damer - Indledende runde Dame Dorte Thorsen Trehøje 92 92 93 95 372 3 Dame Christina Borgen Nielsen Trehøje 89 91 91 94 365 8 Dame Maria Kristensen Aars Skytteforening 94 91 85 88 358 5 Dame Anja

Forårs Mesterskab. Bane. Placering indv. Total indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Forårs Mesterskab. Bane. Placering indv. Total indv. # Navn: Klub: 1 2 3 1 Elly Kristoffersen Møldrup 42 36 34 112 2 Andreas Søndergaard Blichergaarden 35 37 38 110 3 Erling Madsen Karup/Kølvrå 31 30 30 91 2 Nr- 2. 4 Gerda Hald Kjær Vridsted 45 44 38 127 5 Peter Jensen Stoholm

Pokalliste. Viborg & Vesthimmerland. Udstilling i fra 18. til 20. februar 2011

Pokalliste. Viborg & Vesthimmerland. Udstilling i fra 18. til 20. februar 2011 Racepokal, Belgisk Kæmpe Preben S. Jakobsen 1,3 Belgisk Kæmpe, vildtgrå 379,5 Racepokal, Tysk Kæmpeschecke Ole og Vibeke Siggaard 1,2 Tysk Kæmpeschecke, sort 281,5 Racepokal, Fransk Vædder Preben Toftemark

Gerlev Open. Bane. Total indv. Placering indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil

CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE DESIGNEREN

CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE DESIGNEREN CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Simple and stylish table, measuring 90x138, and 236 cm with flaps. Height 72 cm. Table leaves are fitted with hinges and lifted quickly when there are more. Table

Uddrag af 'Dagjournaler' for Vester Egede Skole

Uddrag af 'Dagjournaler' for Vester Egede Skole Uddrag af 'Dagjournaler' for Vester Egede Skole 1851-1878 Kilde: Dagjournaler for Vesteregede Skole (hos Landsarkivet for Sjælland) I skolen dagjournaler er indført forskellige oplysninger om skolens elever

Stellet fremstilles i sort eller gråt lakeret stål og med og uden skuffe. Skuffemodulet, PK115, fås i olieret, lakeret eller sort malet eg.

Stellet fremstilles i sort eller gråt lakeret stål og med og uden skuffe. Skuffemodulet, PK115, fås i olieret, lakeret eller sort malet eg. PK52 PROFESSORBORD Design: POUL KJÆRHOLM BESKRIVELSE Modernismens danske bannerfører, møbelarkitekt Poul Kjærholm, udviklede i 1955 en mindre møbelserie til Kunstakademiet, hvor han netop var tiltrådt

De Danske Mesterskaber 2006 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL

De Danske Mesterskaber 2006 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL De Danske Mesterskaber 2006 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL De Danske Mesterskaber 15 meter Pistol 31. MARTS - 2. APRIL 2006 Særslev Grovpistol Herre 23 deltagere 5 Hold Fripistol Junior

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

Find antikke tæpper på auktioner

Find antikke tæpper på auktioner Find antikke tæpper på auktioner TEKST & foto: JAN ANDERSEN Få tæppeforretninger i Danmark sælger gamle og antikke tæpper. Derfor er auktionshuse i ind- og udland et alternativ for den tæppeinteresserede,

44 Kim & Jens Sørensen DK M :16:18:25 45 Team Kathøj DK M :16:18:61 46 Team

Smykkeskrinet. Broche

Smykkeskrinet. Broche Smykkeskrinet Jens Ingvordsen I februar 2017 åbner Den Gamle By den permanente udstilling Smykkeskrinet, danske smykker fra det 20. århundrede. Udstillingen viser en smykkesamling, hvis lige ikke ses andre

ET AD BL S EM DL J 2012 A E M. 3RN G 3 M GAN ÅR3 1R. N

ET AD BL S EM DL J 2012 A E M. 3RN G 3 M GAN ÅR3 1R. N MEDLEMSBLADET NR. 13 ÅRGANG 3 NR. 3 MAJ 2012 FORMANDEN HAR ORDET Efter generalforsamlingen den 21. marts 2012 har foreningsbestyrelsen konstitueret sig og jeg har påtaget mig formandshvervet. En opgave

FOR DESIGN OG KUNSTHÅNDVÆRK

Landsturneringen i atletik 1959-1993

Landsturneringen i atletik 1959-1993 Landsturneringen i atletik 1959-1993 Lidt historie (se jubilæumsårbogen) Ny turneringsform fra 1959. LT som forkortelsen var, blev indført. Kun fire holdkampe hvert år. Egentlig otte, men da man hver gang

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011