Auktionen Onsdag den 3. M aj 1916 Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i

Download "Auktionen Onsdag den 3. M aj 1916 Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i"

1 T AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATA LO G Hl Auktionen Onsdag den 3. M aj 1916 Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Indbo, Møbler, Sølv, Glas, Porcelæn, Malerier, Bøger m. m. Onsdag Kl. 1 sælges 1 Violin, 3 opretst. Fortepianoer og 1 elektrisk Fortepiano. Torsdag Kl. 121/* sælges Malerier, Akvareller, Haandtegninger, Raderinger m. m. Fredag Kl. 1 sælges 2 Pengeskabe, 1 Kaffemølle, 1 Motorcykle, 8 Støvsugere, 1 Strikkemaskine og 1 Damesadel. Eftersyn: Mandag d. l.og Tirsdag d. 2. Maj Kl Kommissioner modtages af: aut. Taxatrice, Fru Charlotte Lund, Ved Glyptoteket 6. Telefon Byen 3668, og aut. Taxatrice, Fru Signe Parbæk, Tordenskjoldsgade 22, Telefon Byen CHA IACKHAUSIN.,,RIBERHUS, KØBENHAVN

2 Auktionsvilkaar. i. Alt sælges paa nærmere Approbation og i den Stand, hvori det ved Hammerslaget forefindes og ligger fra dette for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. 2. Det købte skal afhentes Auktionsdagen efter Udleveringsseddel. 3. Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilles til ny Auktion for.første Købers Regning. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. 4. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 /0 af samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget eller paa Anfordring til undertegnede Aktieselskab, dog kunne Inkassator personlig bekendte vederhæftige Købere forvente 4 Ugers rentefri Kredit. Ejendomsretten til det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. 5. Betales ikke til rette Tid, er jkøberen underkastet Retsforfølgning efter Forordning af 25. Januar 1828 og Udpantnings loven af 29. Marts Tillægskonditioner forbeholdes. København, i April Aktieselskabet Sagførernes Auktioner Farvergade 6. Overretssagfører Poul Mortensen t 7 Gevirer og 1 Sæt Bøffelhorn, sep. 2 1 Revolver 3 1 dobbeltkapslet Sølv Lommeuhr 4 1 gi Sølv Cylinderuhr m. Sølvskive 5 1 Æske m. 1 Kors, 1 Kæde, 1 Kompas og diverse 6 1 Guld Lommeuhr 18 K. 71 Guldring m. 1 Brillant imit. Turkis og Brillanter 9 1 Guld Slipsnaal m. 1 Diamant 10 2 Sølv Spiseskeer 11 1 Lommekniv, 1 Par Lorgnetter 12 1 Læseloup 13 1 Blik Dukomentkasse 14 1 forg. Lommeuhr 15 1 lille Smykkeskrin 16 2 Alabastfigurer 17 1 Buste 18 2 Vaser 19 1 Par gi. forg. Kopper 20 1 Dekorationskopper 21 2 Messingstager 22 1 Toiletspejl m. Metalramme 23 1 indlagt Smykkeskrin 24 1 Tobaksdaase, 1 gi. Klokke 25 1 Lædermappe 26 1 Malmstage 27 3 Flakoner 28 4 Ølkrus 29 1 Theaterkikkert 30 1 blegrød Glasvase 31 1 stort og 1 mindre Glas

3 Victoria Trykkeri 33 1 Kortæske m. Messingbeslag 34 1 Tegnebog, 1 lille Revolver 35 1Seddeltaske og diverse Punge 36 1Blækhus, 1 Stempel 37 1 Mappe m. diverse Tegninger 38 1Kasse m. 48 Gevirer 39 1Kurvebord, 2 do. Stole, 1 Maatte, 2 Puder 40 1Fag Gardiner m. Stang Skilderier, sep Æggebægre, 1 Osteklokke 43 9 Tallerkener, 2 Bakker 44 Køkkentøj, Glas, Porcelæn 45 Div. Værktøj, 47 tomme Flasker 46 1Fag Køkkengardiner, 1Vækkeuhr 47 1stor Rejsekuffert Læder Herrecykle 52 1 Trappestige 53 1 Mahogni Hjørneskab 54 1 Chatol m. rund Klap 55 3 græske Stole m. Mekka 56 1 Lænestol m. Mekka 57 1 Mahogni Arbejdsbord 58 1 Sengeskab m. Marmorplade 59 2 Stole m. Damask 60 1 Spillebord 61 Div. Garderobe, sep. 62 Div. Linned og Undertøj, sep dobb. Servante m. Marmoropsats og Skuffer 64 1 dobb. Mahogni Klædeskab m. Spejl 65 1 Prismekikkert 66 2 mønstrede Gulvtæpper 67 1 Gulvtæppe 68 1 Divan rn. Tæppe og Pude 69 1 Kulkasse 70 1 bornholmsk Stueuhr m. Metalskive 71 4 Fag mønstrede Gardiner 72 5 Rullegardiner 73 1 grøn Portiere m. Kappe 74 1 Haandklædestativ 75 1 Servantestel m. tilh. Spand 76 1 elektrisk Sovekammerlampe 77 1 Lampe m. rød Skærm 78 1 Loftsbelysning m. 3 Lamp 79 Div. Fiskestænger og Fiskeredskaber 80 1 Maleri, Kone m. Høns 81 1 Landskab, tidligt Foraar 82 1 Skovparti m. Aa 83 2 smaa i sorte Rammer 84 1 lille, Pergola 85 1 aflangt, Dørstykke 86 1 Landskab, m. en Bænk Ruin 88 1 Gæs 89 1 Hedeparti smaa i gi. Rammer 92 1 Skilderi, Cliché i Ramme 93 1 Maleri, stort, Landskab, i forg. Ramme 94 1 i sort Ramme, Dørstykke 95 1 i forg Blomster og Fugl 97 1 Gondolier 98 9 smaa 99 1 Napoleon Motiv fra Italien Altenburg Huse paa Heden Vinterlandskab stort, Blomster Frugter lille Tegning af Kronborg Litofornier Barometer, 1 Thermometer Skilderier. Litografier af gi. Bygninger do Kobberstik i gi. Rammer Mahogni Seng m. Madrasser Dyner, 5 Hovedpuder Thedaase m. Bonbonniere Marmorkrukker saxiske Bonbonnierer kinesisk Daase, 1 do. Krukke gi. Fotografiapparat m. Tilbehør Sælges Torsdag Kl. 121/a.

4 italiensk Portrætmaleri, Copi Rejseplaid, 1 grønt Tæppe uldent Tæppe store Albums m. Prospekter, sep. 123 Diverse Mønter Par Lagner, div. Pudevaar forg. Kaarde 126 Bøger, sep Platte, Aar do. 5 japanske Mærker m. fl Stk. Elfenbens Nips Nips 2 smaa Skilderier, Portrætter stor Haandtaske, imit. Skind Sejldugs Haandkuffert 135 Diverse Højesteretssagførerne C. B. Henriques og Hans Levy. Fællesboet efter afd. Grosserer O tto B ern h. A u g u st M o ssin og tidl. afdøde Hustru malet Klædeskab langt Spejl Gibsbuste sortpol. Sofa m. rødt Silkeplyds Stole Damebureau Bord m. Krydsfod Sybord polstrede Lænestole m. rødt Silkeplyds Stole Lænestol m grønt beklædt Bord Krystal Krone m. Sidelampetter Jernseng m. Fjedermadras 149a 1 Servante Overretssagfører Erik Salomon. Kaptajn H a n s J u liu s R a sm u sse n s Dødsbo Sofa og 5 Stole m. grønt Plyds Salonbord m. Tæppe Visitkortskaal lille Læderskammel Hængelampe Gulvtæppe Fag hvide og 2 Fag brogede Gardiner m. Stang lille poleret Bord Kandelabre Trækgardin sort Kakkelovnsskærm Malmlysekrone Kakkelovnsskærm, Gobelin Rygebord Pibebrædt m. 9 Piber Bordlampe m. grøn Kuppel Lampeskærme paa Stativ Reol 1 stort Linoleumstæppe lille 1 Eg. Buffet m. Spejlopsats Kandelabre Eg. Spisebord Spisestuestole lille Eg. Bord Eg. Linnedskab Kobber Urtepotteskjuler Eg. Bakkebord Messing Themaskine Kaffekande Spyttebakke Gongon Messing Daaser Spritapparater Fag hvide og 1 Fag uldne Gardiner store Løbere ovalt Spejl i forg. Ramme

5 187 1 Kakkelovnsstativ Paraplystativ Hængelampe Fortræksgardin Visitkortskaal rød Filtportiere Staalampe Bordtæppe Kulkasse store Trækgardiner Stk. Gardiner Fag kulørte 199 Div. hvide Gardinbøjler dobb. Sengetæppe enkelt Bordtæpper Servante Natborde dobbelt Seng Underdyne Hovedpude, 1 uldent Tæppe Par ubrugte brune Herrestøvler Vandfade røde Løbere Haandklædestativ Strygejern, 1 Strygefod lille Uhr Hylde stor Haandkuffert Køkkenvægt Vase Medicinskab stor Smudstøjskurv Fag Gardiner Rejsekikkert Sømkasse, 1 Skilderiramme Paraplyfoderal Seng m. Tilbehør Bord Blikservante Klædeskab Gulvtæppe Fag Gardiner Rullegardin Hektografkasse Tobaksdaase sort udsk. Kasse Cigarfoderaler, 2 Askebægre, 1 Cigarklipper Gasapparat Gasovn Køkkenstol, 1 Brændekasse Porcelæns Kander Ampel Trappestige Damaskes Duge Viskestykker Servietter Flueskab, 1 Zinkballie Kødmaskine, 1 Kryderihylde m. Bøtter Urtepotteskjulere Strygebrædt Skab Bord Vaskebrædt, 1 Køkkenstol Rullepølsepresse, 1 Brødmaskine kulørt Smedejerns Ampel Ks. Bøger Reol Zinkballier, 5 Zinkspande Vandkande Messing Lysestage Dominospil, 1 lille Spejl Karaffel Sølv Saltkar, 5 Saltkar Saltbøsse, 4 Æggebægre, kbh. Porcel Glasskaal, 2 Glaslærker Chokoladekande Smørkande, 8 Kopper, kbh. Porcel Lysmanchetter Isglas Skaale store Glasskaale Flaskebakker, kbh. Porcel stor Glaskande Porcelæns Smaating Glasskaale, 1 Barberskaal Sardinskaal paa Fad Tallerkener, 13 do. kbh. Porcelæn Skaal, 2 Saucekander

6 275 2 Terriner, 4 Assietter j Fade, 1 lille Terrin kbh. Porcelæn Ragoutfad m. Laag ) Bakker, 1 Knivpudser, 1 Terrinunderlag Ølglas grønne Krystal Rhinskvinsglas Krystal Portvinsglas Glasskaale. 3 Snapseglas Karafler Skaale f Flaskebakker, kbh. Porcelæn Opsats 287 Div. Køkkentøj Bd. moderne Skolebøger div. Bøger uindb. Romaner moderne Skolebøger Bind Bøger Landkort Bind Romaner div. Bøger Lexicon og Skolebøger Bind danske Folkeviser indb. Romaner Bøger 10 Malerier sælges Torsdag Kl. 121/ Carl O. I. Lund. Kastelsporten 302 Vilhelm Bille. Københavns Rhed 303 Skovvej, sign. M. B Chr. Aigens. Stormøllen Køge 305 H. Schumacher. Loggia ved Luganosøen, A. Holst. Bondegaard ved Næstved 307 J. U. Bredsdorff. Ubberup, sign Knud Larsen. Kortspillende Bønder, sign Hans Agersnap. Foraarsdag 310 Sigurd Schou. Landskab m. Hus, sign Vinterlandskab, sign u Pasteller, Haandtegninger og Raderinger sælges Torsdag Kl Juul-Møller. København set fra Amager, sign Ad. Kittendorf. Skovvej G. S. Fuglene fodres 315 Parti fra det gi. København 316 V. M. Fyrtaarn i Storm 317 Chr. V. Nielsen. Slotsbroen i Frederiksborg 318 Wildenrath. Gadeparti, Vinter 319 Fiskerbaade for hjemgaaende 320 C. L. Udfor Kronborg 321 Syende Dame 322 Fr. Henningsen. Hans og Trine 323 Københavns Rhed 324 Den lille Hornblæser 325 Fr. Henningsen til Gjellerups Romolus 326 Rud. Petersen. Siddende Pige 327 Mose ved Fredensborg 328 Axel Holm. Engparti 329 Tom Petersen. Aaparti 330 Sigvard Hansen. Aftenstemning 331 Adolph Larsen. Larstejstræde 331a Ilsted. Stampen 332 Graavejr 333 Fiskere ved Stokken14 i Hornbæk 334 Bjerglandskab 335 Carl Jensen. Motiv fra Fredensborg Park 336 Carl Locher. Redningsbaaden gaar ud 337 Carl Jensen. Landskab fra Næstvedegnen 338 Julius Rosenbaum. Vej gennem Landsbyen 339 Tom Petersen. Gade i Ribe Sagfører Fr. Lindberg elektrisk Lysekrone m. 3 Blus Mahogni Panelsofa, 2 store Lænestole, 4 Stole m. oliven Mekka.

7 Klaverstol m. Mekka Mahogni Arbejdsbord Stander Rygebord Lygte Lysekrone m. 4 Blus sort Søjle elektrisk Lampe Ampel Sengetæppe Snapseglas 3 Portvinsglas, 3 do. 0 slebne Ølglas paa Fod Askebæger, kgl. P. Marmelade Krukke, Fajance Blomsterglas presset Glas Vase hvide Blomstervaser Messing Stager, 1 do. Skrivetøj, 1 do. Barometer smaa kinesiske Vaser Vaser Smedejerns Skrivebordslampe Opsats Majolika Urtepotteskjulere Køkkentaburet Sølv Spiseskeer, 305 Gram Kompotskeer Theskekurv store Osteholdere Plet Brødbakker [ Kageskaal 375 Diverse Smaating og Nips Nøddetræs Rococo Skrivebord m. Opsats og Beslag Skrivebordsstol 1 stort Velour Gulvtæppe, 10x store Krystal Opsatse paa Fod Sølv Lysestager til 2 Lys 381 1Stueuhr i Mahogni Kasse Figur. Hund. B. & G Platte. B.&G Violin i K asse og m. B u e, sælges Onsdag 385 Kl. 1 1 D am esadel m. Underlag, sælges Fredag Kl. 1. Overretssagfører G. Malling 385a 1 Mahogni Chatol. Sagfører Volmer Lind 386 / oprelstaaende JEortepiano, N øddetræ s 387 K asse, Sundahl, sælges Onsdag Kl. 1 1 Buffet 388 1Linnedskab 889 1Bornholmeruhr 390 1Spisebord m. 3 Plader Rørstole Bakkebord Sofa m. Plyds og 3 Stole 1 Spillebord Egetræs Skab paa Fod 1 Sofa m. Damask Kandelable Nodestol Servante m. Marmorplade Vandstel, 7 Dele runde Servanter Arbejdskurv Skuffer til Sengklæder Amagerhylde Haandklædestativ

8 Feltstol elektrisk Blus Sengeforligger Fag stribede Gardiner Fag Damaskes Gardiner Jern Kakkelovnsskærme Straaskærm Sofapuder, 1 Tine dobbelt Klædeskab enkelt Jernseng m. Madrasser Dyner, 4 Hovedpuder, 1 Fodmadras Kurvekuffert 422 1Trækuffert Trækiste, 1 Champagnekurv Strygebrædt Gasovn, 2 Gasapparater Høkasse Gryder, 2 Kasseroller 428 1Gryde m. Glas, 1 Træbøtte m. Krukker Vaskekedel m. Køkkentøj store Lerkrukker, 15 smaa do Kødmaskine Petrolumsovn, 1 do. Apparat Brødmaskine Maskin Puf Skind Lysestager Forskærerkniv og Gaffel Fade, 2 Terriner, 2 Sauceskaale, 2 Salatkummer, 2 Mælkekander, 1 Kaffekande, 6 Paalægsfade, 2 Kartoffelfade, 1 Paalægsfad, 15 flade, 4 dybe Tallerkener, 14 smaa dybe, 13 smaa flade Tallerkener, kgl. Porcel Par Kaffekopper Sukkerskaal og Flødekande Kompottallerkener Brødbakker Klædekurv Skuffe m. Diverse Osteklokke Opvaskeballie, 1 Gulvspand 447 t Tæppefejemaskine, div. Koste lakeret Bakke Egetræs Køkkenbakke, 2 smaa Træbakker Træbord Servantebord Gulvtæppe Taske Billeder i Ramme Mahogni Gardinstænger forgyldte do., div. Jernstænger Skamler trefløjet Skærm Blomsterstativer Kulkasse Glaskande, 1 Likørkaraffel Æggebægre, 1 Plat de Menage Glas, 2 Vandkarafler Lampe m. Messingfod Knivstole Barometer Blomstertremmer Rok Sølv Krokodille Fugl Faun Peberbøsse Theskeer Herrekæde Skeer Ske m. le Plat de Menage, engelsk Plet Brødkurv Theskekurve Isspande m. Tænger blaat Glas Tindaase Tin Tallerken Figurer, Musikantere, Meisner. P Gruppe, Meisner P. 15

9 Figurer, Meisner P Napoleon, do Fugle, do Skade Hunde Stk. Nips Brevpresser, 3 Lys Blomsterglas Blækhus, 2 Lysestager Platter, haandm., B. & G rødt Krystal Glas Kunchel Glas Sukkerskaal, Flødekande og Bakke, Rubinglas Pokaler Klokke Fade, dec. med Sneglehuse _ Par Glas-Kopper Kopper Blomsterglas Majolika Urtepotter Jardiniere Glas Kurv Plat de menage Garnvindere Platter, malede Jet. Perlehalskæder Patsch m. Perler Bælte Glasdaase m. Bronce Figur Jordbær-Fad og Kande Stkr. Nips Messing Forsats Æbleskivepande Platter Messing Lampet til 2 Lys smaa Kobberforme Vandøse Platter Kobber Messing Kedel Kobber Dørslag Messing Urtepotte Svingkedel 544 l lille Kobber Kedel Kobber Skeer Kobber Potte m. 3 Ben m Lyseduge Lædertasker Lyseduge Tæpper Stkr. Portiérer Kniplings Krave Dørklokker Blomsterglas blegrøde Opsatse Urtepotter Guldringe Guldbrosche m. blaa Sten Guld Sikkerhedsnaal Par antike Ørenringe antik Uhrnøgle Fingerbøl, 1 Medaillon Sølv Kors, 1 do. Armbaand Uhrkæde m. Medaillon 1 Kniv Kravatnaale Sølv Gaffel, 1 do. Servietring Armbaand Dame-Rernontoir-Uhr m. Kæde Brosche og Hattenaal Armbaand Brosche 17

10 Sølv Armbaand og Kors Uhrkæde Brosche og Medaillon Huenakker, Amager Punscheskeer Æske Diverse 582 Diverse Uhrmagerværktøj Akvareller, 1 Billede Maleri antike Brødbakker amerikansk Rejsekuffert forgyldt antikt Spejl m. Marmorkonsol Divanbord m. Marmorplade Sofa m. grønt Fløjl malede Klædeskabe antik Mahogni Kommode poleret Spillebord malet Bord m. Skuffe Fajance Spisestel, bestaaende af 12 dybe, 12 flade Tallerkener, l Terrin, 1 Sauceskaal, 1 Ragoutfad, 2 Fade firkantet Salonbord Fag røde Portierer med Kappe Kuffert Ampel Bordtæppe Hængekøje Silkesengetæpper forgyldte Vaser Mahogni Syskrin Kuffert Bordlamper malede Borde 607 Diverse Sagfører P. Thorup Fabrikant, cand. pharm. Ir a n tz Bcmg s Dødsbo Hængelampe Bordlampe Plet Svingkedel Lysestager Palisandertræs Bord Sofa m. rødt Plyds, 4 Stole, 1 Lænestol Gyngestol lille Skindtæppe Hængeampel Sten Punschebolle lille Buste Gongon lille Søjle Blomsterstativ Klapstol rund Servante malet Klædeskab Bordlampe Jettonsæske lille Spejl Porcelæns Askebæger, 1 Lysestage Majolika Figur Divan malet Klædeskab lille Spejl Mahogni Servante Bordlampe Æske Stol Køkkenlamper, Div. Køkkentøj Jernseng lille Bord Oliemaleri, sign. Vilh. Bille, sælges Torsdag Kl. 121/* Plyds Bordtæppe Haandsymaskine malet Klædeskab Ampel Citronpresser, 1 Saltkar lille Bord rund Servante lille Spejl betrukken Bord firkantet Mahogni Servante opretstaaende Fortepiano sælges Onsdag Kl Mahogni Skrivebordsstole

11 Lænestol m. rødt Plyds Stole m. rødt Plyds Chaiselongue m. Mekka Nøddetræs Dameskrivebord sort Kinoskopkasse Bisquitfigur. Diana store runde Bisquit Medaillons smaa firkantede Metal Visitkortskaal smaa Kobbergenstande lille Messingkedel Dolk Kinoskop Urne m. Laag Penneholdere, 1 Sax, 1 Glas Blækhus, 1 do. Penneholder Messing og 1 Kobber Askebæger Perlemors Cigarbægre Concyllier lille Elefant Avismappe Maleri, sign. H. Schumacher, sælges Parti fra Italien Torsdag Marie Luplau Kl. 121/» Messing Kortpresser 678 1Skilderi. Parti fra Helsingør Havn Portræt. Moses G. Melchior smaa Skilderier Gyngestol Paraplystativ Punscheske Sølv Potageske Plet Gafler Flaskepropper Par Guldplet Briller Sølv Armbaand Pebermynteæske, Rørform malet Servante Servantestel ukomplet Haandklædestativ Stole med Rørsæder Nøddetræs Seng m. Fjedermadras firkantet Etagerebord Messing Bordlampe Sengeforligger Skammel ' Egetræs Chatol m. Overskab Kandelabre Jerndrejelad til Husflid Kakkelovnsskærm Kulkasse Fag røde Gardiner Fantasistofs Gardiner Maleri, Landskab, sælges Torsdag Kl Skilderier Stumtjener Messing Hængelampe til elektrisk Lys Piber Nøddetræs Seng m. Fjedermadras Puster, 1 Luftpude poleret Kommode m. Overskab Messing Bordlampe Forligger Stikbækken, 1 lefad Loftsbelysning, 2 smaa Natlamper Gipsplatte Børsteholder, 1 Svampeholder malet Klædeskab Smudstøjskurve Vækkeuhr, 1 lille Haandtaske Hygieineapparat, 1 Dolk Flasker lille Sabel uden Skede Haandtaske Rullegardin 729 i Sofapude, 1 Skammel Egetræs Spisestuestole firefløjet Skærm Puf rund Servante Blomsterstativ Bidet, 1 Vridemaskine Anker Ildtøjsstativ, 1 Brændeflækkekniv Champagnekurve, 2 Trækasser Træbakke, 1 Vadsæk 21

12 Patent Sengebrædt Dunk Hømadras, 1 Fodstykke m. Voxdug Bandage, 1 stor Bakke Mahogni Chr. VIII Senge m. Fjedermadrasser firkantet Mahogni Bord Mahogni Spillebord Spisebord m. Plader Toiletspejl Barometer Jernsenge m. Fjedermadrasser malet Klædeskab m. 2 Døre Sengebord Havebord stor Hængelampe mindre Bordlampe malet Reol lille Havebord Gardinstænger Køkkentrappestol lille Trappestige Læderkuffert 763 Køkkentøj 764 Div. Porcelæn stort Skindtæppe Strygebrædt Mahogni Rok, 1 Garnvinde Fag hvide Gardiner, Haandarbejde Bordtæppe 770 Div. Skilderier lille Barnebord Paraplystativ, 1 Haandklædestativ Ildtøjsstativ Mahogni Buffet Nøddetræs Salonbord Dameskrivebord mahognimalet Dragkiste hvidlakaret Kommode 23 Overretssagfører E. Teilman-Jørgensen Frimurer Glas Snapseflaske Par danske Kopper Glas dec. m. Slot kinesisk Skaal Par sach. Kopper Signet, Bjørn Bronceæske Parfumeflaske Porcelæns Skrivetøj Stenvase. 1 Lakæske Metal Hund Messing Ramme, 1 antik Glas engelsk Fad Pletskaal m. Glas Glas Skrivetøj ostind. Tallerkener Buste, Chr. VIII gi. Vifter Porfyrknive Par antike Kopper, danske Metal Askebægre Gafler, 3 Knive, antikke rød Thedaase antik Kande gule Flaskebakker Metal Askebægre blaa kinesisk Vase Mundglas Barometer Malmstager Kobber Askebæger Broncehus Flaskebakker, 1 Par Kopper kinesisk Fad Delfter Fade 815 I sach. Kande antik Porcellæns Svane Kaffestel

13 J Flaskeskilte, 1 Patsch m. Kæde Lampe, dansk Porcellæn Stenæg, 1 Stenmorter Messing Sie antikt Lerfad kin. Billeder Billede Kobberstik Blomsterbillede Haandtegninger Kobberstik, Charlottenlund Billede stort Kobberstik Billede, langt Kobberstik, Portrætter Heste i forg. Ramme Maleri, Dame i forg. Ramme J sælges Torsdag i sort j Kl. 121/, Frederik d. VII J Sagfører N. N. Skalts Egetræs Buffet Spisebord Anretterbord Stole m. imit. Læder Frisvinger Overretssagfører Erik Salomon Fru Jo h a n n e L arsen s Dødsbo Spisebord m. 5 Plader Buffet m. Spejl Rørstole Hjørneskab Divan Regulatoruhr Rygebord Sybord Jernseng m. Madras Vridemaskine Zinkballier, 2 Gryder Damecykle firk. Entrespejl Skibskiste malet Fyrretræsbord Staalamper Hængelampe m. Lys og Prismer Rullepølsepresse Overretssagfører C, Koppel Skilderier Nød. Salonskab Salonbord Nodestativ Gaskrone Sladreskammel lille Konsol Kandelabre stort Klædeskab Jernseng Kakkelovnsforsats Etagere Skærmbrædt Eg. Spisestuestole 877 Diverse Overretssagfører Christian Meyer elektr. lo r te p ia n o, sælges Onsdag Kl. 1

14 26 Sagfører E. Søeborg Frøken A le x a n d r a L eon ora S alom on sen s Dødsbo Chaiselongue m. rødt Plyds broderede Stykker, 1 Sofapude Nød. Stole m. grønt Plyds 881a 2 Fodskamler Sofasløjfe, 2 Sofapuder udsk. Skærm m. Broderi lille betrukket Bord Kobber Lyseslager Mahogni Chiffonniere Toiletspejl Rejsekuffert malet Klædeskab Gulvtæppe Seng m. Sengklæder Kommode 3 Fag hvide Gardiner tn. Stænger elektr. Standlampe Nød. Nodeskab 896 TSladrebænk Overretssagfører Aage Thomsen Mah. Salonbord Metal Stander Blomsterstativ Ampel Skab Staffelier Overretssagfører Niels Petersen 2 hvidlak. Senge m. Fjermadras, Krølhaarsmadrasser, Skraa- og Fodpude 2 Servanter m. Marmoropsats 2 Sengeskabe m. Marmorplader 1 Hjørneskab, lille 3 Spejle, smaa 2 Kommoder 4 Stole 2 _ Haandklædestativer 1 dobb. Servante m. Marmoropsats 2 Sengeskabe m. Marmorplader 1 Toilelbord m. Spejl 1 Klædeskab 2 smaa Spejle 1 Kommode 1 1 Kuffertstativ 6 Spisestuestole 4 Spisestuestole rn. Straasæder 1 Paraplystativ 1 Haandklædestativ 1 stort Fyrretræs Bord 1 Stativ 2 store Stk. Jutestof 70 Stk. Lagener, sep. 31 Haandklæder, sep. 14 store Urtepotteskjulere, sep. Div. Vandstel 3 Jernservantestativer m. Stel, sep. 2 Straaløbere 2 smaa Lysestager 15 Feltsenge, m. Madrasser, sep. 4 Jernsenge, m. 38 Uldtæpper, sep Mah. Buffet i _ indlagt Chatol m. Opsats Eg. Chatol m. Bogskab Overretssagførar Einar Hansen 1 Læder Rejsekuffert 1 Mah. Skrivebord

15 Chaiselongue m. blaat Betræk Servante m. Marmorplade og Vandtøj Hjørneskab m. grønt Forhæng 1 Spisebord Glas, div. Køkkentøj Sagfører Jørgen Jensen Egetræs Buffet Panelsofa m. Mekka Stole Sagfører Ole Jensen malede Senge Klædeskab Servante m. Marmorplade Egetræs Anretterbord m. Opsats 953 1Herrelænestol m. grønt Plyds Overretssagfører H. H. Schmidt fhv. Detailhandler Niels Larsens Dødsbo Spejl m. Konsol malet Klædeskab Lænestol Kommode Rokkestol Klapbord Stole m. stoppede Sæder Stole m. Rørsæder Sybord Jernseng m. Sengetøj Fag Portierer m. Stang Stumtjener Sofapuder smaa Spejle Skilderiuhr Sølv Lommeuhr Billeder 971 Garderobe Trækuffert Kulkasse Gulvtæppe 975 Diverse Potageske Urtepotteskjulere 29 Overretssagfører C. F. Kuhn Anretterbordtæppe, 1 Serviet Overretssagfører R. C. Cortsen Enkefru Martine Cathrine Amalie Heinricy, født Cortsens Dødsbo Hængelampe lille Bord m. Metalbakke Hjørnestol Skamler trekantet Hylde Portiere Bord m. Marmorplade Kakkelovnsskærm Egetræs Buffet Chaiselongue m. Mekka Majolika Urtepotte Toiletspejl paa Fod Gibsfigur Strygebrædter malet Servante Trappestige Gasovn Stol, 1 Bord

16 Spejlægspande Sykurv Haandklædestativ lille rundt Bord Flueskab Fortepianolamper malet Klædeskab Senge m. Madradser Servante m. Marmorplade Chaiselongue m. Mekka malet Hjørneskab 1008 Div. Skilderier Kulkasse Hængelampe, 1 Bordlampe Kakkelovnskærm, 1 Forsats Seng m. Madras Jernseng Stativer Haandklædestativer Nodereol Urtepotteskjuler gult dobbelt Klædeskab Sengeskab Bord Servante m. Marmorplade Spejl i forgyldt Ramme Spejl Sæt Vandtøj Vaskebord Strygebrædt Strygeovn, 4 Strygejern dobbelt Pult m. 4 Skamler Drejestole Ventil Klap Vinduesskilte Gasbrædt smaa Reoler a 2 Forsatsvinduer b 1 Gaskomfur c 2 Trappestiger Overretssagfører H. Steinthal Skilderier i Ramme, sep store Billeder stort Maleri i forgyldt Ramme i Egetræs Malerier i forgyldt Messing Bordlamper mindre 1 Køkkenlampe 1043 l Lænestol m. Plyds Haandkuffert Anretterbord Maleristafeli Porcelæns Opsats Toiletspand; 1 Kammerpotte Blomsterstativer Plat de Menage Messing Kaffekande Brødmaskine, 1 Knivbrædt Klædeskab Mahogni Seng med Fjedermadras Knagerække, 1 Hylde sælges Torsdag Kl. 12 V, Maleri i forgyldt Ramme, sælges Torsdag Kl. 12\'S Overretssagfører H. H. Schmidt Enke Elna Mouritz's Dødsbo Egetræs Panelsofa og 4 Stole Arbejdsbord Trædesymaskine Strygebrædt 1061 Div. Skilderier Porcelæns Kaffekande Glasskaale. 1 Fajanceskaal Plet Jardiniere, 5 Dessertskeer Sølv Thesie Bordlampe Kobberkedel

17 Garderobe 1069 Diverse Gulduhr Kæde Guldringe Spænde, 2 Broscher Overretssagfører H. H. Schmidt Installatør C h a rle s V ik to r N ie ls e n s Konkursbo Blomsterstandere Vinkarafler Askebæger paa Fod Messing Kandelabre Fajance Kagetallerkener Lerkander Fag grønne Portierer med Stang 1 _ Messing Urtepotteskjuler Divantæppe Jernopsats Klaverlampe Sladrebænk Smulesæt Linoleumstæppe malet Klædeskab Bajonet-Kandelabre Værktøjskasse Værktøjsskab m. 4 Døre Glasskilt Nøddetræs Salonbord dobbelt Bogskab m. Glasdøre Lysekrone m. Prismer til 5 Lys Hængelampe 1104 A. Giødesen. Paa Kommandobroen, sælges Div. Bager Torsdag Kl. 12V, 1105a 1 Skrivebordsstol svenske Stole Sofa m. grønt Plyds malet Bord Stander, 1 Staffeli Nøddetræs Skrivebord blaa Ampel Oliemaleri i Ramme Messing Ildsæt, 3 Stk Medicinskab Zinketagere malet Natbord m. Marmorplade 1 lille Malkestol Fag uldne Portiere m. Fryndsekappe Egetræs Anretterbord Mahogni Bord Stole m. grønt Plyds Brændekasse Rødvinsglas, spidse Soda- og Syrekande, 3 lerede Gryder 2 Zinkballier Staffelier Klædeskab malet Bord Egetræs Bogskab Salonbord Divan Stole m. grønt Plyds Egetræs Buffet m. Spejlopsats Spisestuestole m. Rørsæder Overretssagfører Poul Meyer 1129 H. F. Ewald. Historiske Romaner Bd J. L. Heibergs Skrifter Tolstoy. Krig og Fred H. Pontoppidan. Lykke Per Bøving Petersen. Vor Klodes Dyr. 1 3.

18 Steen Blicher. Udvalgte Noveller 1135 Ingemann. Valdemar Sejr 1136 Mariager. Antike Fortællinger J. P. Jacobsen. Samlede Skrifter Carl Ploug. Digte Jeppe Aakjær. Fortællinger Uindb Eidern & Liitken. Vor Sømagts Historie 1141 Dickens Romaner. 1 7 Skiftekommissionens Assistancekontor Arbejdsmand P eder C h ristia n C arl G lieses Dødsbo malede Træsenge m. Fjedermadrasser Nøddetræs malet Klædeskab lille rundt Bord m. 3 Ben Servante Klapbord, 1 Ampel Fag Gardiner m. Stænger ottekanket Bord Salonbord Chaiselongue m. grønt Plyds Stole m Nøddetræs Spejl m. Konsolskab lille rundt Bord m. 3 Ben Egetræs Spisestuebord Spisestuestole Hængelampe Regulatoruhre Fag Gardiner med Stænger Haandsymaskine Platter, separ Kommode Duge Gulvtæppe Nikkel Kaffekande, 1 Opsats, 1 Biscuitdaase Syltetøjsassietter, 1 Salatskaal div. Vin- og Snapseglas Skilderier Kaffemølle Jernsenge m. Fjedermadrasser Dyner lange Hovedpuder smaa 1173 Køkkentøj og Fajance Cykler Sæt Seletøj Strikkemaskine, sælges Fredag Kl.* 1 Ugift Damefrisørinde E lise C h ristin e JSielsens Dødsbo Nips Mahogni Spejl m. Konsol og Marmorplade mindre Spejl m. Konsol Kurvestol Lænestol m. Læderbetræk Sovesofa ; Stole m. Læderbetræk græsk Stol Stole Butikslampe m. Prismer Servante m. Marmorplade Skab m. Spejl Kakkelovnsskærm lille Hjørneskab paa Fod Dameskrivebord Mahogni Bord lille rundt Bord Biscuitfigur lille Uhr i Porcelænskasse Skab m. div. Haararbejder Urtepotteskjuler Skammel, 2 Tæpper Fag hvide Gardiner Sofapude Biscuitplatter 4 Skilderier Lommeuhr Bordtæppe Sølv Patsch Fag Portiere stor Servante m. Marmorplade

19 Kommode Toiletspejl Fjedermadras trebenet Bord Skærm Spejl Sovedivan m. Sengetøj Buffet Klædeskab Hængelampe Fag hvide Gardiner m. Stang Syskrin Theskeer, 4 Spiseskeer, 1 Ragoutske Gafler Knive Strøske Kagetallerkener 1226 Linned og Lyseduge 1227 Garderobe 1228 Porcellæn, Glas, Fajance og Køkkentøj 1229 Diverse Haandsymaskine Ugift Vaskeriejerske M a r ie N ie lsens Kommode Chaiselongue ovalt Bord Skrivebord Klædeskab Stole Fag hvide Gardiner m. Stænger Hængelampe 1240 Diverse Skilderier lille rundt Bord Kanape, 3 Stole Bordlampe lille Bord Salonbord Klædeskab Servantebord m. Vandtøj Sofaspejl i forg. Ramme Fag hvide Gardiner Strygebrædter 1251 Køkkentøj og Fajance Bukke m. Plade Strygeovn m. Jern smaa Hængelamper rund Servante m. Vandtøj Stol, 1 lille Bord Trappestige 1258 Nips og Diverse Udhængsskab 37 Fhv. Lærerinde D orthea V ilhélm i/ne W ic h m a n n s Dødsbo Fortepiano, sælges Onsdag Kl Spillebord Gyngestol Kurvestol Træstol Stumtjener Pyntebord Gulvtæpper Bordlamper malet Klædeskab lille Bord Servante m. Vandtøj lille Toiletspejl Borde Sofa m. brunt Betræk Kjerstin (Kirstine, Christine) Sørensen, fdt. Nilsdotter (Nielsdatter, Nielsen) og tidl. afd. Mand A n d e rs S ø rensens Dødsbo Bordlamper Servante Klædeskab Stole m. Mekka Stole Klapbord Vækkeuhr 1282 Garderobe

20 38 Fhv. Slagtermester A nders Adolf Larsens Dødsbo Stol m. Læderbetræk Sofa m. brunt Plyds Pult graat Jakkesæt blaat brun Jakke og Benklæder Regnfrakke Tegninger og Raderinger i Rammer, sælges Torsdag Kl. 121/* Farvet Litografi, Reykjavik, Steinlen. Litografi E. Krause. Radering. De seks Søstre 1293 Gammel Tysk Træsnit m. Broderi 1294 Farvet Litografi, Christianb. Slot 1295 Albr. Gottschalck. Tegning 1296 Magnus Petersen. Tegning 1297 Fr. Schwartz. Radering Farvet Litografi, Toldboden 1302 Ad. Kittendorff. Tegning 1303 Antik farvet Træsnit 1304 Antoni Waterlo. Radering 1305 Luplau Jansen. Radering 1306 Alb. Gottschalck. 2 Tegninger 1307 Deichmann. Farvelagt Tegning 1308 Københavner Original 1309 Dumontrog. Tegning 1310 Antik Kobberstik IX Chr. Blache. Tegning. Otto Haslund i Aktivitet 1313 Engelsk Akvarel 1314 V. Kyhn. Tegning Fotografier fra Siam 1316 Ciacelli. Tegning 1317 H. N. Hansen. Radering 1318 Kobberstik, Frederiksborg Slot 1319 Bersani. Tegning 1320 Fransk Radering 1321 Le Roy Professor Ottesen. Tegning 1323 Le Roy. Kultegning 1324 Fransk Akvarel 1325 Chaponier. Fransk Kobberstik 1326 Th. Brendstrup. Akvarel 1327 Kobberstik Charlet. Træsnit 1329 Vallø Slot 1330 Hirschholm Slot 1331 Gammel Tegning, Sommer 1332 Efteraar Portrætter Fugl 1335 Svend Bruun. Tegning 1336 Gammel Træsnit 1337 Tom Petersen. Tegning Bord gi. Kiste Postkortstativ 1341 Diverse Gardinstænger 1342 Forskellige Rammer, sep. 39 Sagfører cand. juris Schack Linnemann. Malerier m. m. sælges Torsdag Kl. 121/* 1343 Landskab fra Madrid 1344 Skovparti, England 1345 E. S Farao s Datter finder Moses 1346 Chr. Magnussen Hav i Oprør 1347 Et kinesisk Skib M. H. Schmidt. En romersk Blomsterhandlerske 1349 En Zigeunertrup paa Heden 1350 Parti fra Furesøen 1351 Kvindehoved, hollandsk 1352 Parti fra Rudersdals Skov 1353 Et hollandsk Interiør

21 Villa ved Klampenborg 1355 E. Høj. Parti fra Aborreparken 1356 Klippeparti, Grønland 1357 Italiensk Vagabond 1358 M. H. S. Marine 1359 M. H. C. Landskab tyske Billeder Radering 1 engelsk Landskab 1363 V. Abel. Parti fra Hardanger Fjord 1364 V. Abel F. H. Akvarel Overretssagfører Aage Madsen Skrivepult Kopipresse m. Skab Bornholmeruhr Skab m. Poser og Prøver Støvsugere, sep., sælges Fredag Kl Desinfektorer, sep Hiverse Hestesko m. m Diverse Overretssagfører E. Falck Murermester D alhoffs Dødsbo Motorcykle, Ellehamtner, sælges Fredag Kl. 1 Overretssagfører E. Falck Pengeskab, sælges Fredag Kl Overretssagfører Dam-Nielsen Kaffemølle m. 3 Kværne og 1 H. K. Motor, sælges Fredag Kl stor Reol Overretssagfører Peter Heise Overretssagfører Hans Lauritzen Pengeskab, sælges Fredag Kl Egetræs Skrivebord m. Skabe 1 Garderobestativ Divan tn. Tæppe Herrecykler 2 div. Stole Vægte m. Lodder Pengekasse Overretssagfører H. H. Schmidt Skomagermester F rederik H ansens Dødsbo Par smaa Turistsko større gule Damesko Støvler Drengestøvler sorte Damesko Remmesko sorte Herrestøvler Drengestøvler Herrestøvler

22 Par sorte Damestøvler Dame Laksko Springsko, sorte Herrestøvler brune sorte Herresko Galoscher Remmesko hvide Sko Børnestøvler Pigestøvler Børnestøvler Galoscher Børnegaloscher 1412 Diverse Indlægssaaler Par Slippers, 1 Par Gymnastiksko Herrestøvler Herresko brune Damestøvler Herrestøvler Drengestøvler Damestøvler Damesko smaa Børnestøvler Remmesko Laksko sorte Sko Morgensko Gamascher Stkr. Blokke 1429 Div. Sværte 1430 Snørebaand Skomagermaskine Par gule Damesko

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, Malerier, Bøger m. m.

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til.

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til. KATALOG til Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. Fredag den 30. M a rts 1917 Form. Kl. 11 x/2 over Dødsbo-Bohave Malerier m. v. Eftersyn: Auktionsdagens Formiddag. Betalingen erlægges til Birkefuldmægtig,

KATALOG. elegant Bohave tilhørende AUKTIONEN. Constantia ved Charlottenlund. Godsejer J. A. Rothaus m. fl. Fredag den 26. Marts 1920, Form Kl.

KATALOG. elegant Bohave tilhørende AUKTIONEN. Constantia ved Charlottenlund. Godsejer J. A. Rothaus m. fl. Fredag den 26. Marts 1920, Form Kl. KATALOG til AUKTIONEN paa Constantia ved Charlottenlund Fredag den 26. Marts 1920, Form Kl. 111/2, over elegant Bohave tilhørende Godsejer J. A. Rothaus m. fl. Automobilet, Malerierne og Chesterfield-Møblerne

Auktionen. Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Antikviteter, Indbo, Malerier mm. KATALOG tii. Farvergade 6, stuen. SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Antikviteter, Indbo, Malerier mm. KATALOG tii. Farvergade 6, stuen. SAGFØRERNES AUKTIONER r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG tii Auktionen Torsdag d. 2. Maj 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen. over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

MØBLER oo INDBO Befordringstøj

MØBLER oo INDBO Befordringstøj RASMUS NIELSENS AUCTION S FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 ^ D C D C D C D C 3 C D C D C ) C g 3 C D C D C D C D C D C D C D C D C 3 C D C D KATALOG TIL AUCTIONEN NØRREGADE 41, lste SAL, FREDAG

Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.

Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Tirsdag den 14. December 1915 Fmd. Kl. og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.

Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.

Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATA LOG til Auktionen Torsdag den 25. M aj 1916 Fmd. Kl. 10 og flg. Dag i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.

en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende

en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende I KATALOG til AUKTION paa Villaen Hellerupvej Nr. 86 i Hellerup Tirsdag den 25. Juni 1918, Form. Kl. II1/* over en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende Direktør Victor C. Lassen. Malerierne sælges

Herskabeligt Indbo Malerier

Herskabeligt Indbo Malerier FALKENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 ( D a ny Telefon 1282. T h e a te r). KATALOG ti/ Auktionen Tirsdagen den 20. Marts 1917 Formiddag Kl. Il og félgende Dage GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater)

Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier, Bøger m. m.

Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier, Bøger m. m. r M AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til }»b iio trf fensfs rr*..... s»e,sesil66ttia Auktionen Onsdag; d. 24. Oktober 19I7, Form. K). H og flg. Dage i Farvergade 6,

Auktionen KATALOG. Farvergade 6, Indbo, Møbler, Krystal, Malerier, Kobberstik m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 1. Februar 1917 Form. Kl.

Auktionen KATALOG. Farvergade 6, Indbo, Møbler, Krystal, Malerier, Kobberstik m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 1. Februar 1917 Form. Kl. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 1. Februar 1917 Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over stuen Indbo, Møbler, Krystal, Malerier, Kobberstik

AUKTIONEN, der afholdes

Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa

Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41 bortsolgt et godt vedligeholdt mindre Indbo samt en Del omtrent nye Kontormøbler

Møbler og Indbo, Malerier m m.

Møbler og Indbo, Malerier m m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 i 1 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 19. Juni 1919, Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Møbler og Indbo, Malerier m m. Torsdag

f " Auktionen Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Møbler, Malerier, Bøger m. m. KATALOG Farvergade 6, Stl,en SAGFØRERNES AUKTIONER

f  Auktionen Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Møbler, Malerier, Bøger m. m. KATALOG Farvergade 6, Stl,en SAGFØRERNES AUKTIONER f " AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 1. Oktober 1917, Form. K!. U og flg. Dage i Farvergade 6, Stl,en over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage,

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, hvor der sælges det Dødsboerne efter Enkefru Jensine Kirstine Bang. født Sørensen, Frøken Birgitte'Cecilie

A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m.

A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. Onsdagen d. 30 Januar, Formiddag Kl. 11 og følgende Dag bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, bortsolgt paa Grund

Auktionen KATALOG «> Farvergade 6, Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet, Glas, Porcelæn, Malerier, Platter m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen KATALOG «> Farvergade 6, Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet, Glas, Porcelæn, Malerier, Platter m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 ' KATALOG «> Auktionen Fredag den 24. November 1916 Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Stuen Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet,

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL.

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL. KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. SOM SÆLGES VED OFFENTLIG AUKTION I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 KL. 11*/, FRA GAMMEL MØNT 2 & 4 TELF. 9720-9774 EFTERSYN:

Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt. Fortegnelse.

Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt. Fortegnelse. Hfif Fortegnelse over Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt den russiske Militærattache Qeneralmajor Is. de Sirelms, samt

Møbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg.

Møbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. FORTEGNELSE over Møbler m. m. som bortsælges ved Auktion Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. Dag i Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Af Kataloget fremhæves: Pretiosa. Uhre, Nips, 35 Bind

Fortegnelse. en Del M alerier %70. nogle gode Løsøreeffekter, Malerierne sælges Kl. 1. tilhørende Grosserer H. T. Mohrs Bo

Fortegnelse. en Del M alerier %70. nogle gode Løsøreeffekter, Malerierne sælges Kl. 1. tilhørende Grosserer H. T. Mohrs Bo %70 Fortegnelse over en Del M alerier tilhørende Grosserer H. T. Mohrs Bo samt nogle gode Løsøreeffekter, som sælges ved offentlig Auction, der afholdes i Amaliegade Nr. 12, 1 Sal, T orsdag den 13 Maj

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701.

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701. RASMUS NIELSENS AUCTIONS FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 «Jm a ac63d Torsdag den 20. Maj 1915, Form. Kl. 11, og følgende Dag sælges ved Auction paa Nørregade 41, 1ste Sal en Del Møbler og Indbo,

Auktionen. Malerier. Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Tirsdag den 26. Maj 1908 Form. Kl. 11 og ft g. Dag KATALOG SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Malerier. Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Tirsdag den 26. Maj 1908 Form. Kl. 11 og ft g. Dag KATALOG SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Aim ir algade 16 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 26. Maj 1908 Form. Kl. 11 og ft g. Dag i Rømersgade Nr. 9, 2 over det Frøken Marie Elisabeth Hassagers

Auktionen. Farvergade 6 Stuen. Selv, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier. KATALOG til. m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352

Auktionen. Farvergade 6 Stuen. Selv, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier. KATALOG til. m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Fredag den 9. April 1920, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6 Stuen over Selv, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler,

Auktionen Mandag d. 1. December 1913 Form. Kl. 11 og flg. Dag i Farvergade 6, Stuen efter Begæring- af. antikke Møbler, Indbo, m. m.

Auktionen Mandag d. 1. December 1913 Form. Kl. 11 og flg. Dag i Farvergade 6, Stuen efter Begæring- af. antikke Møbler, Indbo, m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 1. December 1913 Form. Kl. 11 og flg. Dag i Farvergade 6, Stuen efter Begæring- af Overretssagfører Børge

Auktionen. Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Kunstsager Indbo, Møbler, Malerier m. m. Farvergade 6 Stuen. KATALOG til

Auktionen. Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Kunstsager Indbo, Møbler, Malerier m. m. Farvergade 6 Stuen. KATALOG til AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER * Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 6. November 1919, Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6 Stuen over Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Kunstsager

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11.

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER 72 56 M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11. KATALOG over Møbler, Soveværelser, Dagligstuer, Hotels Møbler, 1 Piano, 1 Orgel, G

Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y.,

Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., Hb'lo FORTEGNELSE over det Boet efter afdøde Enkefru L. Kuhi født Aagaard Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., der bortsælges ved offentlig Auktion Tirsdag den 17. December 1901, Kl. 11, og følgende Dag

Auktionen. Møbler, Indbo, Sølv, Malerier, Bøger m m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 21. Juni 1917, Form. Kl.

Auktionen. Møbler, Indbo, Sølv, Malerier, Bøger m m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 21. Juni 1917, Form. Kl. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 21. Juni 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Møbler, Indbo, Sølv, Malerier, Bøger

Auktionen. Sølv, Plet, Glas, Porcelæn, Indbo, Møbler, Lysekroner m. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Sølv, Plet, Glas, Porcelæn, Indbo, Møbler, Lysekroner m. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag den 21. Maj 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Sølv, Plet, Glas, Porcelæn, Indbo, Møbler,

M. N. Holms Auktionsforretning Telefon Løngangsstræde 20.

M. N. Holms Auktionsforretning Telefon Løngangsstræde 20. M. N. Holms Auktionsforretning Telefon 8144. Løngangsstræde 20. Fredag den 12. April 1918 Form. Kl. 11 og følgende Dag bliver ved Auktion, der afholde' JEøngang s stræde 2 0, Stuen, ved Vartov Kirke, nær

Møbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Krystal, Porcelæn Malerier, Bøger m. m. KATALOG. Farvergade 6, stuen over SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Krystal, Porcelæn Malerier, Bøger m. m. KATALOG. Farvergade 6, stuen over SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Fredag d. 21. Juni 1918, Form. Kl. 10 og følg. Hverdage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Sølv, Krystal, Porcelæn

Auktionen. Farvergade 6 ^ over KATALOG. Indbo, Mebler, Porcelæn, Krystal, Malerier, Kobberstik, Raderinger, Beger m. m.

Auktionen. Farvergade 6 ^ over KATALOG. Indbo, Mebler, Porcelæn, Krystal, Malerier, Kobberstik, Raderinger, Beger m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 17. November 1920, Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6 ^ over Indbo, Mebler, Porcelæn, Krystal, Malerier,

Auktionen. Indbo, Møbler, M alerier m. m. KATALOG til. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 16. Januar 1917 Fm. Kl. 10

Auktionen. Indbo, Møbler, M alerier m. m. KATALOG til. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 16. Januar 1917 Fm. Kl. 10 AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 16. Januar 1917 Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over stuen Indbo, Møbler, M alerier m. m. Tirsdag

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895.

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895. Fortegnelse over det Boet efter afd. cand. phil Fritz Wagner tilhørende Indbo, m. v., som bortsælges ved Auction i Niels Juelsgade 6, 1. Sal o. G., Onsdag d. 9. October og flg. Dage, Form(l. Kl. 11, og

Udmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa

Udmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa / I. s. Udmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, en Del gode Møbler og Indbo, hvoriblandt en Del udmærkede Møbler, der bortsælges

Auktionen. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Bøger ni. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, (fa SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Bøger ni. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, (fa SAGFØRERNES AUKTIONER T (fa AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 21. M arts 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen, over Selv, Plet, Glas, Porcelæn,

is*.1 -*ap Auktionen Indbo, Møbler, Pretiosa, Sølv, Dækketøj, Malerier, Bøger m. m. KATALOG til Farvergade 6, Stuen SAGFØRERNES AUKTIONER

is*.1 -*ap Auktionen Indbo, Møbler, Pretiosa, Sølv, Dækketøj, Malerier, Bøger m. m. KATALOG til Farvergade 6, Stuen SAGFØRERNES AUKTIONER is*.1 -*ap, f AKTIESELSKABET ^. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag den II. Oktober 1916 Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Indbo, Møbler, Pretiosa,

Auktionen Onsdag d. 7. November 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i

Auktionen Onsdag d. 7. November 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 7. November 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Sølv, Porcelæn, Malerier,

Indbo, M alerier m. m.

Indbo, M alerier m. m. o "se? 2, FORTEGNELSE over Indbo, M alerier m. m. tilhørende Dødsboet efter Kaptajn F. V. B. M EI D E L L samt paa Grund af Bortrejse et 6 Værelses Møblement m. v. som bortsælges ved Auktion T orsdagen

A u k t i o hen. Farvergade 6 over. KATALOG til. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Indbo, Gulvtæpper m. m.

A u k t i o hen. Farvergade 6 over. KATALOG til. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Indbo, Gulvtæpper m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til. A u k t i o hen *.s.. Fredag den 14. /VlaJ 1920,* Forhi. Kl. 10 og følg. Hverdage i Farvergade 6 over Selv, Plet, Glas, Porcelæn,

KATALOG. Cykler, Autom obiler og ISDB@ Kontor- og Butiksinventar, Skrivemaskiner etc., FALKENBERGS AUKTIONER Gamle Kongevej 27 og 2 9 (Det ny T eater)

KATALOG. Cykler, Autom obiler og ISDB@ Kontor- og Butiksinventar, Skrivemaskiner etc., FALKENBERGS AUKTIONER Gamle Kongevej 27 og 2 9 (Det ny T eater) FALKENBERGS AUKTIONER Gamle Kongevej 27 og 2 9 (Det ny T eater) T e le fo n e r 1282 10,321 KATALOG til Auktionen Onsdag den 15. September Form. Kl. 10 og følgende Dage x * 69. Kongevej 27 & 29 (Det ny

AUKTIONEN, KATALOG. Allegade 8, Onsdag den 3. Marts 1920 Kl. 10 Form.

AUKTIONEN, KATALOG. Allegade 8, Onsdag den 3. Marts 1920 Kl. 10 Form. KATALOG over AUKTIONEN, der afholdes Onsdag den 3. Marts 1920 Kl. 10 Form. og følgende Dage Allegade 8, hvor bl. a. det Dødsboerne efter Censor Reiersen og Enkefru Nielsine Andersen bortsælges. Onsdag

Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt følgende Dag,

Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt følgende Dag, Fortegnelse over antike Møbler, Malerier, gi. Kobberstik i antike Rammer, smukt Sølv og Flet m. m., som bortsælges ved offentlig Auktion, Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt

KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE

KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE FRA D. 8. TIL 11. MARTS Kl. I I 1/, FRA GAMMEL MØNT 2

Auktionen. Indbo, Møbler, Antikviteter, Porcelæn, Kobberstik. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Indbo, Møbler, Antikviteter, Porcelæn, Kobberstik. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 6. Februar 1918, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen, over Indbo, Møbler, Antikviteter, Porcelæn,

Auktionen. Møbler, Sølv, Pretiosa, Glas, Porcelæn, Malerier. m. m. KATALOG tu. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352

Auktionen. Møbler, Sølv, Pretiosa, Glas, Porcelæn, Malerier. m. m. KATALOG tu. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG tu Auktionen Torsdag d. 22. Oktober 1914 Form. Kl. 10 og følg. Hverdage i Farvergade 6, Stuen over Møbler, Sølv, Pretiosa, Glas, Porcelæn,

Auktionen. Farvergade 6, over. Sølv, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Tegninger, Kobberstik, Raderinger m.m. KATALOG til

Auktionen. Farvergade 6, over. Sølv, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Tegninger, Kobberstik, Raderinger m.m. KATALOG til AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 2. September 1919, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Stuen Sølv, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier,

FORTEGNELSE RENTIER P. A. KIERULFF OG HUSTRU. over det af afdøde. efterladte

FORTEGNELSE RENTIER P. A. KIERULFF OG HUSTRU. over det af afdøde. efterladte FORTEGNELSE over det af afdøde RENTIER P. A. KIERULFF OG HUSTRU efterladte In d b o, S ø l v, G l a s, M ø b l e r, M a l e r ie r 6i ti Aktieselskabet SAGFØRERNES AUKTIONER FARVERGADE 6 ------------------TELEFON

Herskabeligt Indbo, tilh. Dødsboerne efter

Herskabeligt Indbo, tilh. Dødsboerne efter FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, tilh. Dødsboerne efter Frk. MARIE BOBERG, Boghandler C H R. FLOR m. flere samt ifølge Rekvisition af Hr. Overretssagfører A. H. Si esby en Del et Dødsbo tilh. Effekter,

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

Auktionen Onsdag d. 30. April 1919, Fmd. Kl. 10

Auktionen Onsdag d. 30. April 1919, Fmd. Kl. 10 AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 30. April 1919, Fmd. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Indbo,

KAT ALO G RASMUS NIELSEN TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41. EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl.

KAT ALO G RASMUS NIELSEN TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41. EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl. r KAT ALO G TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41 EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl. 1 0-3 RASMUS NIELSEN Coaditioner. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget

KATALOG. Allegade 8, Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag.

KATALOG. Allegade 8, Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag. KATALOG over LØ S Ø R E A U K T IO N EN, der afholdes Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag. Allegade 8, Eftersyn paa Auktionsstedet, Fredag den 26., Søndag den 28.. og Mandag den

Auktionen. Indbo, Møbler, M alerier B utiksinventar m.m. KATALOG til. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Indbo, Møbler, M alerier B utiksinventar m.m. KATALOG til. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER M l AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 29. M a rts 1917 Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, M alerier B utiksinventar

AUKTIONEN. K A T A L O G til. T irsd ag den 3 0 te J u m, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., K l. 1 0 F o r m i d d a g,

AUKTIONEN. K A T A L O G til. T irsd ag den 3 0 te J u m, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., K l. 1 0 F o r m i d d a g, (G K A T A L O G til AUKTIONEN J e r a f koldes T irsd ag den 3 0 te J u m, K l. 1 0 F o r m i d d a g, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., H h v o r der J>aa G ru n d af B ortrejse sælges et om trent n y t,

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Tæpper, Glas, Porcelæn m. m. KATALOG. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 27. April 1915 Form. Kl.

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Tæpper, Glas, Porcelæn m. m. KATALOG. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 27. April 1915 Form. Kl. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 27. April 1915 Form. Kl. 10 og flg. Hverdage i Farvergade 6, over Indbo, Møbler, Sølv, Tæpper, Glas, Porcelæn

Farvergade 6 Stuen. Plet, Krystal, Porcelæn, Møbler, Gulvtæpper, Bøger, Kobberstik m

Farvergade 6 Stuen. Plet, Krystal, Porcelæn, Møbler, Gulvtæpper, Bøger, Kobberstik m AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 2. December 1920, Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6 Stuen Plet, Krystal, Porcelæn, Møbler, Gulvtæpper,

Herskabeligt Indbo. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 KSal : Selv, Glas, Porcelæn, udm. Møbler, Gardiner, Tæpper, Antikviteter, Malerier, m. m.

Herskabeligt Indbo. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 KSal : Selv, Glas, Porcelæn, udm. Møbler, Gardiner, Tæpper, Antikviteter, Malerier, m. m. FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo Selv, Glas, Porcelæn, udm. Møbler, Gardiner, Tæpper, Antikviteter, Malerier, m. m. tilhørende Boet efter afd. Enkebaronesse J. B. Dirckink Holm feld samt ifl. Begæring

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Antikviteter, gi. Mahogni Møbler, Pianoer, Bøger, Malerier, Vaabensamling m. m.

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Antikviteter, gi. Mahogni Møbler, Pianoer, Bøger, Malerier, Vaabensamling m. m. f o r t e g n e l s e over Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Antikviteter, gi. Mahogni Møbler, Pianoer, Bøger, Malerier, Vaabensamling m. m. tilh. Boerne efter afd. Frk. Nathalie Hansen, Fru Anna Th.

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

Auktionen Torsdag d. 16. April 1914 Form. Kl. 10 og flg- Dage i

Auktionen Torsdag d. 16. April 1914 Form. Kl. 10 og flg- Dage i *0 AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 16. April 1914 Form. Kl. 10 og flg- Dage i Farvergade 6, Stuen over Plet, Glas, Porcelæn, Malerier, Møbler,

Herskabeligt Indbo, Malerier in m. m. Vestre Boulevard 48, Stuen. Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10

Herskabeligt Indbo, Malerier in m. m. Vestre Boulevard 48, Stuen. Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10 FÅLKKNBEKGS AUKtlONfek Gahile Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater). telefoner 1282 - i 6,321. K A TA LO G til Auktionen Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10 der afholdes Vestre Boulevard 48, Stuen over Herskabeligt

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR.

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR. KATALOG over DØDSBO Paa Begæring af Eksecutor Testamenti i Boet efter Portrætmalerinden

herskabeligt Indbo m. m.

herskabeligt Indbo m. m. Kl} AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergatie 6 Telefon 7352 ^ KATALOG til Auktionen Torsdag d. 12. Marts 1914 Form. K l 10 og følg. Dage i Farvergade 6, Stuen over herskabeligt Indbo m. m. Torsdag

Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m.

Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m. FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m. tilh. Boerne efter afd. Kontreadmiral C. F. Sc hel ler, Enkeprovstinde E. Krogh, Enkefru Sofie Gedalia, Salmeri Ponticelli m. Fl.

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m.

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m. Katalog: til AUKTIONEN Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % i Industripalæet i Odense over Antikviteter og Kunstgenstande m. m. Eftersyn: Onsdag den 5. December Kl. 11 4 Auktionsvilkaar. 1. Effekterne

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER 72 56 FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. KATALOG over Fru Claude'Petersens efterladte Malerier og Studier m. m. som bortsælges ved

KATALOG. Formiddag Kl. 10, i Ahlefeldtsgade Nr. 16 i Stuen tilhøjre. Eftersyn paa Auktionsstedet Onsdagen den 23. September d. A. Kl

KATALOG. Formiddag Kl. 10, i Ahlefeldtsgade Nr. 16 i Stuen tilhøjre. Eftersyn paa Auktionsstedet Onsdagen den 23. September d. A. Kl KATALOG over afdøde Enkefru CFcilie Trier, født Melchior, og tidligere afdøde Mand, Grosserer Ludvig1Triers efterladte Effekter, bestaaende af Møbler, Sølv, Glas, Porcellain, 1 Flygel, 1 Jærnpengeskab,

herskabeligt Indbo Auktionen Onsdag den 21. Maj 1913 Form. KL 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over m. m. KATALOG til SAGFØRERNES AUKTIONER

herskabeligt Indbo Auktionen Onsdag den 21. Maj 1913 Form. KL 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over m. m. KATALOG til SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag den 21. Maj 1913 Form. KL 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over herskabeligt Indbo m. m. Onsdag Kl. Torsdag

KATALOG. Allégade 35, Mandag d. 3. Marts 1913, Kl. 10 Form., og følgende Dage, til AUKTIONEN,

KATALOG. Allégade 35, Mandag d. 3. Marts 1913, Kl. 10 Form., og følgende Dage, til AUKTIONEN, KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag d. 3. Marts 1913, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, livor der paa Begæring af Sagfører G. Kremer som executor testamenti bortsælges det afd. fhv. Bagermester

SAGFØRERNES AUKTIONER 6 7352 KATALOG

SAGFØRERNES AUKTIONER 6 7352 KATALOG AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Fredag den 23. April 1920, Form. Kl. II og følg. Hverdage (Valgdagen undtagen) i Farvergade 6 over Sølv, Plet, Krystal,

Herskabeligt Indbo, FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1Sal - - C hr. H e e s E ft f., Enkefru Amanda Salomonsen

Herskabeligt Indbo, FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1Sal - - C hr. H e e s E ft f., Enkefru Amanda Salomonsen FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Glas, Porcelæn, Mah. og Egetræs Møbler, Lysekroner, gi. Stueuhre, Antikviteter, Tæpper, Malerier, gi. Kobberstik ni. m. tilh. Boet efter afd. Enkefru Amanda Salomonsen

Herskabeligt Indbo tilh. afd.

Herskabeligt Indbo tilh. afd. FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo tilh. afd. Overretssagfører IVAN HARTVIGSONS Admiralinde L. DUNTZFELTS med fl. Boer og som bortsælges ved offentlig Auktion Tirsdag d. 16. Juni førstk. Form. Kl.!0-3

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner 1282-10,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag Falkenbergs Auktioner Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del gode M fl b E RIE EFTERSYN. Mandag den 24. Juni Kl. 10 5.

Holbergsgade Nr. 14, Indbo, Piano, Malerier, Kontormøbler. Lauritz Christensen, Mandag den 9. Septbr. Form. Kl. \\%

Holbergsgade Nr. 14, Indbo, Piano, Malerier, Kontormøbler. Lauritz Christensen, Mandag den 9. Septbr. Form. Kl. \\% ------- Frivillig og Tvangs-Auktion over Indbo, Piano, Malerier, Kontormøbler. Mandag den 9. Septbr. Form. Kl. \\% bliver ved Auktion, der afholdes Holbergsgade 14, bortsolgt ifølge Rekvisition af Hr.

KATALOG AUKTIONEN. Rasmus Nielsen, Nørregade Nr. 41 Telefon 1016 TIRSDAG D. 3. APRIL FORM. KL 11 PRÆCIS P A A NØRREGADE 41

KATALOG AUKTIONEN. Rasmus Nielsen, Nørregade Nr. 41 Telefon 1016 TIRSDAG D. 3. APRIL FORM. KL 11 PRÆCIS P A A NØRREGADE 41 KATALOG AUKTIONEN TIRSDAG D. 3. APRIL FORM. KL 11 PRÆCIS P A A NØRREGADE 41 EFTERSYN: «-»«> Mandag d. 2. April Kl. 11 3 Betalingen erlægges til Undertegnede hvor Kataloger faas Rasmus Nielsen, Nørregade

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Glas, Porcelæn, Malerier, Kobberstik, Raderinger m. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen

Auktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Glas, Porcelæn, Malerier, Kobberstik, Raderinger m. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 6. November 1918, Form. Kl. 10 og følg. Hverdage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Sølv, Glas, Porcelæn,