o Y3y / 3822. V _ - PROFESSOR, LANDSKABSMALER C. M. SOYA-JENSEN. AUKTION: MANDAG DEN 27. OG TIRSDAG DEN 28. JANUAR 1913, FM. KL. 11V,. CHARLOTTENBORG.
Æotograflsamlingen Privat Eftersyn: Torsdag den 23. Januar 1913 K.1. 11 4. C ATM LO G OVER SIDSTE AFDELING AF MALERIER OG AQUARELLER AF AFD. PROFESSOR, LANDSKABSMALER C. M. SOYA-JENSEN, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG DEN 27. OG TIRSDAG DEN 28. JANUAR 1913, FORM. KL. 111a, PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: Fredag den 24., Lørdag den 25. og Søndag den 26. Januar 1913 fra Kl. 10 4. COMMISSIONER modtages af Aug. W ith s Eftf. (R. Wilstrup), Vimmelskaftet 34, Skandinavisk Antiquariat, Bredgade 35, ogwinkel & Magnussen, Højbroplads 7.
Maalene ere angivne i Centimeter, Højden først. C O N D IT IO N E R. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Kjøberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det Kjobte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden eller ved Auktion for første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det Solgte overgaar først til Kjøberen ved Kjøbesummens fulde Erlæggelse. 2. D en, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldner- cautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af i o pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Kjøbere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente } Ugers rentefri Credit, imod, naarsomhelst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid strax og uden Hensyn til den givne Credit forfalden. 4. De Kjøbere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligelsescommission og Jurisdiction efter Varsel som til indenbves Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29 Marts 1873 1 Nr. 10 a. Tillæg til Conditionerne forbeholdes. Kjøbenhavn, i Januar 191 P. E. Sporon, O ver retssag'ører. Nørregade Nr. 24, 2. Sal. Malerier. 1. Ved T hem sen... 25 X 36 2. Udsigt over Helsingør med Helsingborg i Baggrunden... 32 X 52 3. R aavaddam... 41 X 62 4. Fiskerhuse ved Stranden. Frederiksværk... 19X35 5. Vindmølle. Dordrecht i Baggrunden... 39 X 52 6. M arkvej... 22 X 40 7. Sommernat; aftagende Maane... 29 X 45 8. Bondehus i Hellebæk... 37 X 52 9. Vinterdag i Skoven... 43 X 59 10. Et Hjørne af Bondegaarden... 62 X 39 11. Merwede med Dordrecht... 58X95 12. Slotsgraven ved Rosenborg... 32 X 54 13. R ibe... 31 X 5 2 14. Eftermiddag ved Skaaningedammen... 51 V 77 15. Gudenaa ved Silkeborg... 31 X 54 16. Fyensk Landskab... 63 X 112 17. Efteraarsdag i Herregaardsparken... 46X64 18. Havnepladsen i Dordrecht... 64 X 46 19. Udsigt ud over Sundet mod K u lien... 51 X 78 20. Flod ved Dordrecht... 20 X 33
21. Udhuse ved en Herregaard... 62 X 42 22. Hen ad A ften... 26 X 20 23. Parti fra Seinen ved Meudon... 40 X 62 24. Fint Graavejr. Scheweningen... 31X52 25. Formiddag i Ribe... 51 X 7 1 26. Havnemolen ved Sæby og Kirken... 32 X 52 27. I Høstens T id... 62 X 110 28 Formiddag ved Ø verød... 57 X 39 29. Sensommerdag ved Furesøen... 51 X 77 30. Lunderskov. Taagen letter... 30 X 5 1 31. Bjergvej. Schweiz... 25X15 32. Graavejrsdag. Ø resund... 16 X 25 33. Hollandske M øller... 25 X 37 34. Bag Bondegaarden... 40 X 57 34a. Gammelt Hus i Ribe...104 X 69 35. Rapsmark... 51 X 77 36. Sommerformiddag. Frederiksdal Krohave... 62 X 93 37. Fransk Flodlandskab... 31 X 52 38. Gamle Marienlyst...-... 52 X 38 39. Fra Himmelbjergsøerne... 23 X 40 40. Sommernat... 22 X 40 41. Aften. Hollandsk Flod... 18 X 26 42. Aften. Markvej ved R ibe... 32 X 54 43. Skovsø. Efteraar... 21 X 27 44. Sæby Aa og B y... 52 X 79 45. Skovbakke ved Furesø... 5 i X 77 46. Piccadilly. A ften... 46 X 44 47. Ved Vandingsstedet. F y e n... 51 X 77
48. Odense Aa... 32 X 54 49. Kanalen ved Frederiksdal... 62 X 83 50. Strand ved Hellebæk... 30 X 47 51. Fredensborg Slotsgaard... 42 X 78 52. Hollandsk F lo d... 34 X 53 53. Piletræer ved et Vandløb... 39 X 59 54. Fritstaaende Træer ved en Grusgrav. Fredensborg... 51 X 78 55. Eftermiddag. Torvet i R ib e... 46X62 56. Bygevejr...... 51 X 78 57. Hestehaven ved Hillerød... 30X4 58. Hollandsk Kuf. Stranden ved Scheweningen... 22 X 36 59. Skyet Luft... 46 X 29 60. Maria della salute. Venedig... 35 X 73 61. Christianshavns V o ld... 52X81 62. Dordrecht... 33 X 54 63. Stille Vejr i Øresund... 20 X 35 64. Ved en Indsø... 29 X 42 65. Ud for en Bondegaard... 43 X 63 66. Maaneskin. Himmelbjergsøerne... 29 X 39 67. Ved Seinen... 32 X 52 68. Fiskere trække V aad... 20 X 35 69. Udenfor Silkeborg... 55X81 70. Aaen ved Frederiksværk.... 39 X 60 71. Enerum. Vedbæk... 45X23 72. Bramsnæs. Oktoberdag... 33 X 54 73. Et hollandsk Fiskerleje... 24 X 38 74. Hald Sø. Diset V ejr... 15 X 22 75. Sommeraften. Ø resund... 23 X 18
76. Skovbakken ved Aasevang... 42 X 62 77. Andetræk. Gudenaa... 42 X 77 78. Fritstaaende Træer. Holbæk... 39X68 79. Ved Frederiksværksaaens Udløb... 55X95 80. Rolighed i det gamle Rosenvænge... 60X46 81. Hollandsk Landskab. Solnedgang... 16 X 26 82. Kanal i Dordrecht... 32 X 54 83. Bramsnæsvig... 32X55 84. Marine. Hellebæk... 15X21 85. Lyngby Kanal. September... 32X52 104. Vejlefjord... 48X80 105. Ved Indsejlingen til Dordrecht... 40X59 106. Store Sten ved Stranden. Hellebæk... 52 X 76 107. Sommernat...... 32 X 55 108. Ved Aaens Udløb. Frederiksværk... 63X93 109. Varm Sommerdag ved Dordrecht... 38X62 110. Blæst. Fredensborg... 63X93 111. Furesøen med Aasevang... 63 X 94 112. Fra Smaaland... 53X78 86. By ved en hollandsk Flod... 33X52 87. Optrukne Baade. Skagen...... 35 X 49 88. En Bondegaard. Frederiksværk... 21 X 45 89. Frederiksdal... 51X76 90. Skrædderens Hus. Hellebæk... 32 X-54 91. Septemberdag. Bramsnæs... 33 X 58 92. Hollandske Flodbaade... 3 3 X 53 93. Mose ved Aalsgaard... 50X82 94. Solnedgang. Hellebæk...... 62 X 47 95. Ved Ribe Aa... 31X52 96. Øresund rned den svenske Kyst... 47 X 30 97. Ved en sjællandsk Indsø... 54 X 82 98. Jydsk Landskab. Randersegnen... 33 X 54 99. Baade paa Stranden. Hellebæk... 30 X 52 100. I T aagen... 54 X 58 1o 1. Kartoffelhøst Jylland... 54X81 102. En hollandsk By... 3 2 X 54 103. Jydsk Landskab... 24X45 Aquareller. 113. Fiskere stamper Orm. Hellebæk. 114. Hellebækgaard. 115. Kysten ved Katwyck. 116. Gade i Villeneuve ved Genfersøen. 117. Hollandsk Flodparti. 118. Borgen i Niirnberg. 119. Flodlandskab. 120. Ved Indsejlingen til Dower. i2t. Fra Gæstgiveriet»Gammel Avlsgaard«. 122. Gentofte Sø. 123. Fra Vejle Fjord. 124. Skrænt med Huse ved Hellebæk. 125. Huse i Klitterne. 126. En Skovgrøft. Foraar. 127. Landskab ved Roskilde.
28. Ud for Dordrecht. 29. Maria della salute. Venedig. 30. Flodbaade. 3 i- Ved Scheweningen. 32. Gammelt Bondehus. 33- Hollandsk Fiskerby. 34- Flodlandskab. Holland. 35- Bag Vejle By. 36. Fra Ordrup Mose. 37- Bøndergaarde ved Frederiksværk 38. Hellebæk Strand. 39- Huse i en Bondeby. r f MILO'SKE BOGTRYKKER?^ ^ O D E N S E J