CATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag d. 30. Marts 1920, Form. Kl. 111/* Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
CATALOG over En Samling Malerier af ældre dansk Kunst der bl. a. efter Begæring af H. R. Sagfører Zahle som Executor i Godsejer A. G. Bruns Dødsbo, O. R. Sagfører Axel Bang som Executor i Malermestef' Johan N. Schrøders Dødsbo og O. R. Sagfører E. Ringberg som Éxecutor i fhv. Kontorchef Fabers Dødsbo, bortsælges ved Auktion, som afholdes Tirsdag den 30. Marts 1920, Formiddag Kl. 111/2 i Malerisalen, Studenterforeningen, Vestre Boulevard Nr. 6. EFTERSYN: Lørdag d. 27. og Mandag d. 29. Marts Kl. 10 4 samt Søndag d. 28. Marts Kl. 2 4. KOMMISSIONER modtages af Aug. W ith s Eflf. (Rich. Wilstrup), Vimmelskaftet 34, Skandinavisk Antiquariat, Bredgade 35 og Winkel & Magnussen Højbroplads 7.
CO NDITIO NER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden Ansvar for undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det købte skal- være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten underhaanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. For opgivne Maal indestaas ikke. 2. Den, der byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillægaf 12 l/a pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring, dog kan vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvender sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Henstand, imod, naar som helst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Henstand forfalden. 4. De Købere, der ikke betaler i rette Tid, har, hvad enten de bliver sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bor eller opholder sig at give Møde for Københavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys boende, underkastede Betsforfølgning efter Retsplejelovens 41 Capitel samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a. Tillæg til Gonditionerne forbeholdes. Kjøbenhavn, i Marts 1920. P. E. SpOFOFl, Overretssagfører, Frederiksborggade Nr. 54. Maalene er angivne i Centimeter, Højden først. 1. Prof. C. F. Aagaard: Ved en Skovsø. 1873. 31 X 27 2. Prof. Otto Bache: Ung Dame med Slør og Straahat. 35X 26 3. Aage Bertelsen: Vinterlandskab. 42 X40. 4. Prof. Chr. Blache: Skibe i aaben Sø. 26 X 40 5. do. Danske Fregatter passere Kronborg. 1880. Aquarel. 30 X 37 6. Prof. Godfr. Christensen: Fra Konigssee i Bayern. 32X44 6a.Johs. Boesen: Fra Fuglesangsøen. 27 X 40 7. Prof. J. la Cour: Landskab ved Gudenaa. 40 X 58 7a. do Kystparti. 22 X 34 8. Eug. Delacroixfi): Achilles oplæres i Vaabenbrug af Kentauren Kiron. Compositionen overensstemmende med et Felt i Palais Bourbons Bibliothek og en Tegning i Louvre. 41 X 55 8a. Hans Dall: Parti fra Kulien. 26 X 50 9. Diaz (?): Skovinteriør med Figurer. 19 X 16 10. Augusta Dohlmann: Nature morte. 49 X 44
11. Rasmussen-Eilersen: Pergola paa Capri. 19X27 12. L. Find: En Moder med sin lille Datter paa Skødet 13. Hans Fischer: Ved Solnedgang. 23X31 60X44 14. Paul Fischer: Vesterbros Passage. 80 X 62 15. do. Vadskescene. 43 X 61 15a. do. Kunstner tager Studier. 47 X 58 16. Hans Friis: Landskab fra Klitmøller. 23 X 47 17. do. Aften i den romerske Campagne. 18 X 27 18. Prof. Otto Haslund: Sommerlandskab. 1914. 32 X 42 18a. do. Hoved af et Barn. 20 X 20. 19. Hass (tysk Maler): Landskab med Sø og Bjerge. 32X34 20. Ad. Heinrich-Hansen: Fra Galopbanen. 1914. 58 X 88 21. Pram Henningsen: En Frugtsælgerske. 54 X 40 22. Carst. Henrichsen. Kystparti. Aften. 21X29 23. Harald Holm: Blomster. 35X38 24. Lauritz Holst: Marine. 1892, 40 X 68 25. Carl Holsøe: Interieur med en ung Dame staaende 26. do. Interieur. 70 X 76 27. do. Interieur. 57 X 48 ved en Dør. 80 X 65 28. T. Høyer (svensk Maler): Skovparti. 24X20 29. Luplau Janssen: Lille Pige ved Middagsbordet. 26 X 34 30. Karl Jensen: Frederiksborg Slotsgaard. 40X50 31. Holg. Jerichau: Bugten ved Neapel. 22X39 32. Prof. Viggo Johansen: Studiehoved af en Bondepige. 17X15 33. Jens Juel: Dameportræt. Ovalt. 68 X 52. 34. Axel Jørgensen: Stokhusgade. 44X56 34a. do. Landevej. 35. Hans Knudsen: Hedelandskab. Udstillet Charlottenborg. 33 X 57 35a. do. Fra Værløse. 27 X 37 36. Pietro Krohn: Italiensk Gadeparti. Aquar. 30 X 22 37. Alb. Kiichler: Italiensk Genrebillede. 1841. 77 X 82 38. Vilh. K yhn: Bakker ved Silkeborg. 22 X 32 39. do. Sommerdag i Skoven. 35 X 48 40. Viggo Langer: Lellinge Aa. 75 X 96 40a. do. Skovparti. 39 X 28 41. G. E. Libert: Norsk Vandfald. 1880. 28X23 42. W. Marstrand: Scene fra Othello. Tusch. 42a. do. En Diplomat. Tusch. 43. do. Staaende Hest. Pen. 44. do. Studiehoved. Pen. 45. Prof. Anton Melbye: Et Skib overfaldes af Sørøvere. 1866. 42 X 62 46. do. Skibe i høj Sø. Aquarel. 16 X 23 47. Prof. Wilh. Melbye: Themsen ved Sherness. 71 X 110 48. do. Norsk Fjordparti. 141 X 100 48a. do. Marine. Kystparti. 12 X 17 49. Carl V. Meyer: Ved Vinduet. 56 X 48 50. F. v. Mieris den Ældre (?): Syngende ung Dame. 34X24 51. Laur. Mikkelsen: Fyensk Landskab. 22X48 52. Mordt: Kystparti. 18X27
53. P. Mønsted: Pergola paa Capri. 95 X 66 54. Th. Niss: Ved Kolding Fjord. Urolig Luft. 66 X 94 55. do. Landevej med Sne. 22 X 20 55a. do. Klippeparti. 28 X 40 56. Vilh. Pacht: En Aalefisker. Hornbæk. 73X53 57. do. En Redefuld. 63 X 79 58. Prof. Jul. Paulsen: Børnene skal paa Bal. 64X59 59. do. Landskab med Telegrafpæle. Efter Solnedgang. 52 X 60 60. do. Sommernat. 37 X 54 61. do. Aften ved Skovbrynet. 1910. 50 X 60 62. do. Nøgen Kvinde. 60X45 63. Viggo Pedersen: I Høstens Tid. 25X34 64. Gyde Petersen. Martsdag ved Furesøen. 44X54 65. A. Plum: Udenfor en orientalsk Bod. 18 X 15 66. A. Poto: Familie siddende i en Have. 12 X 14 67. P. Raadsig: Bjerglandskab. 60X48 68. Prof. V. Rosenstand: Interieur fra en Campagnolerhytte. Aquarel. 28 X 21 69. M. Rørbye: Akropolis. 27 X 41 70. P. A. Schou: Dameportræt. 1905. Pastel. 61 X 40 70a. do. Mandshoved. 33 X 27 71. Henr. Schouboe: Dryade. 42 X 36 72. Simon Simonsen: Jæger paa Faxe Strand. 1890. 67X99 73. do. Bjerglandskab. Pyrenæerne. 1869. 32X28 74. do. Fra Vellerup Vig. 1883. 24 X 32 75. do. Strand paa Fænø. 1906. 19 X 36 76. Stuckenberg: En gammel Mand. Aquarel. 77. Hans Smidth: Hedelandskab. 17 X 25 78. Axel Søborg: Landskab. Tøvejr. 35X42 79. Ubekendt Maler: Portræt af Frederik d. 6te. 20x17 80. do. Christus og Synderinden. 30 X 26 81. do. Sestius Pyramiden. Limfarve. 57 X 76 81a. do. Bataillebillede fra 1848. 20 X 30 82. Herman Vedet: Kvinde, der sætter sit Haar. 53X46 83. S. Vermehren: Romanlæsning. 47 X 56 84. Prof. Chr. Zacho: Fra Liselund. 25 X 36 85. Kr. Zahrtmann: Ung Pige, der bærer Frugt. 1888. H. Chr. Christensen Nr. 226. 22 X 15 86. do. Ersilia. 1900. H. Chr. Christensen Nr. 514 39X37 MILØSKE BOGTRYKKERI ««ODENSE ««C