----------- CATALOG Auktion over Malerier: Tirsdag den 9. Marts 1920, Formiddag Kl. 11V 2 Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
CATALOG over en Samling; Malerier m. m. af ældre dansk Kunst der bortsælges ved Auktion, som afholdes Tirsdag d. 9. Marts 1920, Form. Kl. 1 l x/2 i Malerisalen, Studenterforeningen, Vestre Boulevard Nr. 6. EFTERSYN: Lørdag d. 6. og Mandag d. 8. Marts Kl. 10 4 samt Søndag d. 7. Marts Kl. 2 4. KOMMISSIONER modtages af Au g. W ith s Eftf. (Rich. Wilstrup), Vimmelskaftet 34, S kandinavisk A ntiquariat, Bredgade,v5 og W inkel & M agnussen, Højbroplads 7.
CONDn IONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden Ansvar for undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten underhaanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. For opgivne Maal indestaas ikke. 2. Den, der byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 12 lh pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring, dog kan vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvender sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Henstand, imod, naar som helst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Henstand forfalden. 4. De Købere, der ikke betaler i rette Tid, har, hvad enten de bliver sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. 1 Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bor eller opholder sig at give Møde for Københavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbj's boende, underkastede Retsforfølgning efter Retsplejelovens 41 Capitel samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a. Tillæg til Conditionerne foi-beholdes. Kjøbenhavn, i Marts 1920. P. E. Sporon, Overretssagfører, Frederiksborggade Nr. 54. Maalene er angivne i Centimeter, Højden først. Anna Ancher: 1. Fyraften. 37 X 44. 2. Hoved af en Fiskerkone. 32 X 24. A. Andersen-Lundbye: 3. Skovinterieur, 30 X 40. Elsa Backlund-Celsing: 4. Billedbogen. Aquarel, 48 X 42. H. A. Brendekilde: 5. Børn, der blæser Sæbebobler. 1906. 52 X 67. 6. Illuminationen paa Nytorv ved Chr, IX. og Dronning Louises Guldbryllup. Pastel. 43 X 60. Alfr. Broge: 7. Optrækkende Tordenbyge. 68 X 62. E. V. Bøgh: 8. Foraarslandskab. 62 X 59. Johs. Boesen: 9. Fra Kirkeskoven ved Søllerød. 30 X 40. Prof. J. la Cour: 10. Strand ved Aarhusbugten. 9. Juli 1894. 44 X 74. 11. Bjerglandskab. Pyrenæerne. 1865. Aquar. 30 X 43. Prof. Chr. Dalsgaard: 12. Johannes Ewald ved sit Skrivebord. 26 X 37. 13. Marie Magdalene fortæller Disciplene, at Herren er opstanden. 1856. 67 X 101. 14. Ved Babylons Flod. 1847. 34 X 44. 15. Tidlig Sommermorgen paa Limfjorden. 1849. 30 X 43. i Prof. Jul. Exner: 16. Et Frieri. 1866. 27 X 23.
Rasmussen Eilersen: 17. Strandmølledammen. 1869, 55 X 83. 4 Hans Friis: 18. Italiensk Landskab med Vesuv i Baggrunden. 1872. 27 X 30. Hans Nic. Hansen: 19. Pigen paa Kirkegaarden, Kul og Kridt, 48 X 66. Peter Hansen: 20. Fra Svendborg Sund, Aquar, 26 X 34. Heinrich Hansen: 21. Parti af Toledo. 31 X 43. Constantin Hansen: 22. Christus velsigner de smaa. 1876. Hannovers Constantin Hansen Nr. 618, 47 X 39, 23. Portræt af Fru Vilhelmine Fabritius de Tengnagel f, Sarauw, 1876, Hannover Nr, 627, 47 X39. Prof. Aug. Jerndorff: 24. Ung Pige i hvid Kjole med blaa Baggrund. Malet 1903, H, Chr, Christensen Nr, 373. 55 X 45. Prof. Viggo Johansen: 25. Interieur. Aftenlys. 1875. 26 X 27, Prof. V. Irminger: 26. Udenfor Himmeriges Port. 1898, 24 X 35, 27. En So med sine Grise, 1905, H, Chr, Christensen Nr. 519. 39 X 61. Jens Juel: 28. Mandsportræt. 79 X 63. Hans Knudsen: 29. En Bondegaard. 1909. 43 X 65. 29a. Viborg Sø, 1899. 32 X 46. 30. Klar Septemberdag. 33 X 40. 31. Landskab med Gaard. 31 X 46. Kratzenstein-Stub: 32. Dame i rødt Liv. 40 X 32, P. S. Krøyer: 33. Efter Middagssøvnen. Scene fra en Skagensfiskers Stue. 1887. 80 X 70. 33a. Fiskere i Kroen. Tegning. 62 X 72. Vilh. Kyhn: 34. Landskab med et Vandløb. 22 X 30. C. A. Kølle: 35. Regnfang ved en Havremark. Motiv fra Slesvig. 1870, Udstillet Charlottenborg, 70 X 97, 36. Parti fra Bornholm, 18 X 37. 36a. Parti ved Brahetrolleborg. 16 X 22. Viggo Langer: 37. Parti fra Raageleie. 46 X 61. Th. Læssøe: 38. Fra Arricia. 20 X 23. W. Marstrand: 39. Ung Romerinde. Siddende. Halv Figur. 74 X 62. 40. Hoved af en italiensk Pige. 29 X 22. 40a. Italienerinder. Pen og Tusch. 14 X 12. Ernst Meyer: 41. Hoved af en romersk Oxe. 25 X 17. Th. Niss: 42. Sommerdag ved Raavaddam. 40 X 50. Gyde Petersen: 43. Foraarsdag ved Furesøen. 37 X 47. 44. Martsdag i Dyrehaven. 43 X 33. 44a. Martsdag ved Vejle Sø. 45 X 60, 5 Prof. Jul. Paulsen: 45. Siddende Model. Smaa Kunstbøger Nr. 12 p. 63. 50 X 61. /
46. Interieur. Aftenlys. 42 X 30. 47. Modelstudie. Skagens Plantage. 1907. 36 X 28. 47a. Marine, 1906. 27 X 36. Viggo Pedersen: 48. Kystparti med Træer. Sverige. 40 X 60. Vilh. Petersen: 49. Parti af Slotspladsen set fra Gammelstrand. Udstillet Charlottenborg. 1840, 62 X 84. 50. Fjordlandskab. 29. Oktober 48. 18 X 27. Erik Petri (norsk M aler): 51. Vinterdag ved Christianiafjord. 87 X 100. 51a. Solnedgang. Christianiafjord. 100 X 87. 6 A. Restorff: 52. Portræt af Jomfru Adami, senere gift med kgl. Skuespiller Vilh. Wiehe. 38 X 30. L. A. Ring: 53. En Stenfisker. Udfor Karrebæksminde. 16 X 33. 53a. Fra Stranden ved Fredheim i Vedbæk. 1893. H. Chr. Christensen Nr. 290. 21 X 30. Fr. Rohde: 54. Italiensk Bjerglandskab. Aften. 31 X 50, Prof. Vilh. Rosenstand: 55. Huslig Scene fra Sabinerbjergene, 57 X 44, Joh. Rohde: 56. Geden malkes. Civita d'antino. 44 X 51. Prof. J. Roed: 57. Strand ved Hellebæk. 28 X 42, Holger Roed: 58. Italienerinde med Hovedklæde, 1873, 47 X 36, Mdrta Rudbeck: 59. Blomster i en Kobberkedel. 65 X 55, L. A. Schou: 60. Moses med Lovens Tavler, 28 X 38, A. Schovelin: 61. Sommerdag ved en Skovsø, 58 X 84. Fr. Schwartz: 62. Modellen. 56 X 38, 63. Nøgen kvindelig Model. 64 X 31. 64. Sollys over en ung Pige. 22 X 15, 64a. En gammel Mand. 31 X 25. 65. Gammel Munk i Kutte, 65 X 39, Prof. P. C. Skovgaard: 66. Portræt af Kunsthistorikeren Høyens Hustru, Pen, N. F. Schiøttz-Jensen: 67. Fisketuren er endt, 1874, 69 X 46, 7 Hans Smidth: 68. Mis i Kaalen, 37 X 59, 68a, Den gamle Lade, Kul, 48 X 64, 69. Jydsk Landsbyskole. Pen. 30 X 44. 70. Fra Skive Marked. Pen. 23 X 29. 71. Hjorterytteren. Pen. 23 X 42. 72. I en Taterhytte, Tusch, 24 X 28, 73. Jydske Bønder trække en Baad gennem en Aa, Farve, 25 X 33. 73a. Omvandrende Tatere. Pen. 24 X 43. Prof. J. Sonne: 74. Paa Malkepladsen. 1881, Aquar. 19 X 27. P. Steffensen: 75. Kalve ved Juul Sø. 50 X 72. 76. Køer udenfor en Bondegaard. 1903. 28 X 47. 77. Køer, der bisser. 1896. 30 X 47.
Fr. Syberg: 78. I Høstens Tid. Nordfyn, 40 X 63. 78a. Fyenshoved, 27 X 31, M. Therkildsen: 79. Liggende Køer ved Issefjord. 1904. 38 X 64, H. Trolle: 80. Landskab. Bornholm, 37 X 56. Prof. L. Tuxen: 81. Franske Fiskere. 1878. 75 X 42. Ubekendt Maler: 81a, Hoved af en gammel Mand, 47 X 38. Prof. Fr. Vermehren: 82. Gammelt Hus ved en Landevej, 46 X 60, S. Vermehren: 83. Den lille Stuepige, 40 X 26, 83a, Bedstemoder, 29 X 22, 84. Gammel Mand, der læser, 1905, 42 X 32. Prof. Chr. Zacho: 85. Paarup Hede. 1873. 22 X 33. Kr. Zahrtmann: 86. Matteo og Hustru. Bønderfolk fra Civita d'antino. H. Chr. Christensen Nr. 364. 40 X 50. / f f I V1IL0,SKE BOGTRYKKERI' ^ ODENSE