UNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal.
5557 Privat Eftersyn: Fredag d. 21. April 1911 Kl. 10 4. C A T A L O G OVER MALERIER OG STUDIER AF 12 UNGE DANSKE KUNSTNERE: EBBA CARSTENSEN, KNUD KYHN, LARSEN STEVNS, HARALD MOLTKE, STÆHR NIELSEN SAMT FØLGENDE 7 AF DE 1 3 : FOLMER BONNÉN, N. P. BOLT, EJNAR HANSEN, CARL HOLM, AXEL P. JENSEN, JAIS NIELSEN OG LOUIS NIELSEN, DF.R BORTSÆLGES VED AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, F M.K L. II I 2 1 JERNBANEGADE NR. 9 ' Sal. EFTERSYN: Lørdag d. 22., Søndag d. 23. og Mandag d. 24. April 191 1 fra Kl. 10 4. COM M ISSIONER modtages af A ug. W i t h s Eftf. (R. Wilstrup), Vimmelskaftet 34, Skandinavisk Antiquariat, Bredgade ^5, og Winkel & Magnussen, Højbroplads 7.
CON DITIONER. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Kjøberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. * Det Kjobte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette lid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden eller ved Auktion for første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det Solgte overgaar først til Kjøberen ved Kjøbesummens fulde hrlæggelse. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldner- cautionist. 3- Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 10 pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Kjøbere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Credit, imod, naarsomhelst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikjte paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid strax og uden Hensyn til den givne Credit forfalden. 4 - De Kjøbere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsniaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligelsescommission og Jurisdiction efter Varsel som til indenbyes Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 I Nr. 10 a. Tillæg til Conditionerne forbeholdes. Kjøbenhavn, i April 1911. P. E. Sporon, Overretssagfører, Nørregade Nr. 24, 2. Sal. 1. Studie til Kvindefigur... 42 X 2. G ade... 27 X 3. Hen ad Aften... 21 X 4. Træer i Dyrehaven... 35 X 5. Interieur... 48 X 6. Snelandskab... 58 X 7. Grønlandsk Pige... 34 X 8. Blomster i en blaa Vase-... 4 X Ja is Nielsen. 9. Kolonihaver... 35 X 10. Kullæmpere... 5 X N. P. Bolt. 16 37 26 39 55 77 28 40 64 65 NB. Med hvert Billede følger et andet, saaledes at der samtidig bortsal 11. Stillleben... 3 5 X 57 ges tvende. Erik Stæhr Nielsen. 12. Kallebodstrand... 45 X 59
Ebba Carstensen. 13. Solskin... 49 X 64 14. Høstakke... 43 X 48 15 Altanbillede... 87 X 56 16. Sortedamssøen... 44X45 17. Interieur... 31 X 30 18. Mellem Graner. Sydbayern... 26X20 19. Aalandskab. Pompei... 21 X 26 20. Fra San Miniato. Florenz... 21 X 27 21. Fra Christianshavn... 31 X 42 22. Landskab. Morgendis... 30 X 25 23. Gammel Tjørn... 54X69 24. Efter Selskabet... 53 X 79 25. Ung Dame syende i det fri. Italien... 42 X 32 26. Den kinesiske B ro... 48 X 55 27. Fra Falster... 34 X 46 28. Blomster. Pastel... 62 X 47 Niels Larsen Stevns. 29. Blomstrende Græs paa Engen 30. Fra Faaborgegnen. Aquarel. 34X51 33 X 53 Jais Nielsen. 31. Moder og Barn... 143 X 77 32. Nature morte... 47X59 33.Fra Østbanegaarden... 44X64 N. P. Bolt. 34. Stillleben... 71 X 59 Erik Stæhr Nielsen. 3 5- H a v... 53 X 67 Knud Kyhn. 36. En Orang-Utan. Stentøj. 37. En do. do. Axel P. Jensen. 38. Moder med sit B a rn...215 X 138 39- M orlil... 75 X 54 Ebba Car stensen. 40. Solet V e j...... 49 x 64 41. Roekoner... 40 X 60 42- Evely........ 90 X 60 43. Danserinde... 59X38 44. Barnehoved... 29X21 45. Udsigt fra Palatin mod Forum Romanum... 27 X 21 46. Lange Skygger. Appenzell... 21 X 26 47. Rothsee. Ved Luzern... 21 X 25
48. Landskab fra F a ls te r... 59 X 7 49. Gammel M ø lle... 69 X 92 50. Gaardinterieur. Christianshavn... 13X13 51. Efteraarsaften... 3 X 4 52. Opkørt Vej... 3 X 4 53. Solskin i en H a v e... 30X4 54. Den hvide B r o... 4 5 X 54 55. Gammelt T eglvæ rk... 31X4 56 V io lb u ke t... 27X3 Knud Kyhn. 65. En Orang-Utan. Stentøj. 66. En do. do. < Ebba Carstensen. 67. Mark i Sol... 61 X 69 68. T e g lv æ rk... 79 X 53 69. Udsigt over Kjøbenhavn fra Zoologisk Haves T a a rn 94 X 148 70. Godthaabsvej... 59 X 82 71. Tovtrækkende D re n g e... 40X85 72. Fra Galleriet i St. Marco. V e n e d ig... 27 X 21 73. Landevej i Sol. R o m... 21 X 24 Niels Larsen Stevns. 57. Farti fra Østre A n læ g... V. 53 X 58 58. Hald Sø. Aquarel... 39X62 Jais Nielsen. 59. Frikvarter i Landsbyskolen... 85 >< 116 60. 1 B ryg g e rse t... 37X52 61. Fra Ladegaardsaaen... 60X82 N. P. Bolt. 62. S tillle b e n... 49 X 58 Erik Stæhr Nielsen. 63. S o l... :...* 58 X 76 64. Enghaveplads...... 41 X 49 74. Tidlig Morgen. R o m... 21 X 25 75 Aftensol. Appenzell... 21 X 26 76. Marielyst Østersøbad... 52X60 77. Børnehusbroen... 52 X 7 1 78. Nykjøbing F. Havnen...... 51 X 66 79. Den første Foraarsdag... 44 X 53 80. Middagsstemning ved Vintertid i N ordgrø nland... 53 X 44 81. Æ rteblom ster... 45 X 34. 82. Landskab... 39 X 49 83. Blomster... 47 X 37
1 Jais Nielsen. 84. I Karlekamret... 44 X 62 85. Landsbygade. Sol... 48 X 57 86. Rhododendron... 51 X 4> r 87. Aftensol... 148 X 277 MII.O SKK BOUTHYKKKHI QDKNSF