K a ta lo g : over der bortsælges ved Auktion Mandag clen 26. Januar 1903. Kl. l l ' k Form. i Palægadef 6, St ------------ EFTERSYN Lørdag den 24. og Søndag den 25. Januar Kl. 10 4. COM MISSION ER modtages af Auktionsmedhjælper Theodor Hellema som under Eftersynet opholder sig i Lokalet.
KONDITIONER. Effekterne sælges i den Stand, hvori de ved Hammerslaget ere og forefindes uden Ansvar for Undertegnede og ligge fra Hammerslaget for Køberens Regning og Risico i alle Maader. Det købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes, og kan, hvis det ikke afhentes til rette Tid, uden Varsel paany bortsælges under Haanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig til at erstatte det deraf muligen opstaaede Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. 2. Køberne erlægge i Såler 6 p(.t. af Købesummen. forpligter sig derved som Selv Den, der byder for en anden, skyldnerkautionist. 3-4- Betalingen af den Sum, for hvilken Hammerslag gives med [ illæg af de under 2 nævnte 6 pct. erlægges ved Hammerslaget kontant eller paa Anfordring til Undertegnede, dog kunne vederhæftige Købere vente at erholde 3 Ugers rentefri Credit, naar de forinden Auktionen henvende sig til mig; men de ere pligtige til at betale paa Anfordring, saafremt jeg maatte forlange saadant, uanset nt det nævnte Tidsrum fra JAuktionsdagen.ikke er udløben. 5. Ejendomsretten til det solgte overgaar først til Køberen ved Betalingens Erlæggelse. 6. I Tilfælde af Misligholdelse med Betaling er Køberen, hvad enten han sagsøges eller ikke, pligtig at svare Rente 6. pct. pro anno af Auktionsbeløbet fra Auktionsdagen og indtil Betaling sker samt alle Omkostninger skadesløst, og i Søgsmaalstilfælde er han og de eventuelle Kautionister pligtige at lide Tiltale og Dom ved Hof- og Stadsretten i København efter forudgaaet Forligsprøve ved Københavns Forligskommission, eller ved Københavns Gældskommission, samt efter Stævnemaal til saavel Forligskommissionen som Retten med Varsel som til Indenbys Boende; de ere derhos underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Frd. 25. Januar 1828, samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a. København, i Januar 1903. I. I. Nathansen Overretssagfører. Nørregade 28, 1. Sal. Chr. Lyngby 1 Parti fra Esrom ved Haregabshusct Frode Eskesen 2 Skovinteriør. Carl O J Lund 3 Sommerdag i Rugmarken, Motiv fra Næstved. V Bille 4 Maaneskinsaften i Østersøen Isidor Kai kar 5 Holckenhavn ved Nyborg Fjord. Holger Jerichau 6 Tøbrud Amalie Muller 7 Bøgholm Sø bag Skoven ved Hellebæk Lunde 8 Fra Torento C F Christensen 9 Portræt af Præst og Forfatter Thisted NB. Med hvert Billede følger et andet, saaledes at der samtidigt bortsælges tvende.
A Jacobsen 10 Foraar, Motiv fra Fredenksdal n Vinterdag V Møller C h r. F Beck 12 Sommerdag ved Salten Aa 13 Bondehus i Middagssol Scobius 14 Syd for Limfjorden, Solnedgang Louise Bonfils 15 Fra Hundested Fiskerleje, set mod 16 Gravlev Kirke Jens Vige Ole Olsen 17 Fra Munkebjerg, Skovsti C H o 1s 0 18 Ved Kysten A l e x. S c h m i d t 19 Fra Søllerød Sø Joh. Neumann 20 Sommerdag ved Stranden V i 1h. B e n d z 21 Den bortfløjne Kanariefugl 22 Fra Arabien H J e r i c h a u Simony Jensen 23 Stueinteriør Nord C V Jacobsen 24 Blomster, Akvarel Marie Luplau 25 Aftenstemning, Motiv fra Hørsholmsegnen. Albert Wang 26 Grusbakker ved Helbjerg V 27 Parti fra Skagen. Groth Louise Ravn Hansen 28 Engene ved Helnæs. 29 Jysk Landskab. 30 Bondestue. /;.) 31 Vinter. ^ 34 Hans S m i t h G A ch en F K r a u 1 A Jacobsen 32 Ved Løvspringstid, Parti fra Bagsværd. 33 Sommerdag. Rud. Berthelsen Carl Sørensen Et gammelt Bondehus. Gerhard Blom 1 35 Kroketspillere Johann es Larsen 36 Raager paa Sne. f
Alfred Olsen ^2. 37 Stranden ved Blokhus. H Ellertsen 9 38 Landskab. Dankwarth Dreyer (usign.) Ib 39 Landskab. ui!m a H Schumacher 40 Fra Italien. Harald Holm 35 41 Calceolaria i et Drivhus, tøv*imjb ^ Amalie Muller y 42 Fra Hornbæk Plantage, klar Septemberdag. 43 Fra Haveselskabets Have. 1 40 Isidor Kai kar i 44^) Fra Hellebæk, Akvarel. 45 Prof. C F Sørensen \ Brænding ved Bornholm. Frode Eskesen 46 Ved Landsbyen. Chr. F Beck S'S 47 Salten Aa, Graavejr. 48 Engtved Bakker, skyet Luft. Carl Møller 49 Parti fra Gudenaaen. H Schumacher 4(0 50 Dianas Bad. L A Ring / 51 Parti fra Refsnæs. Sigurd S c hou 52 Aftenstemning. Skramstad 53 Langs Skovgærdet. Louise Bonfils 54 Parti af Hundested Havn. Emilie M u n d t 55 Peter i Rugmarken. Carl Sørensen 56 Landskab. Albert Wang 57 Vintermorgen paa Bakken ijue Isminde S c o b i u s 58 Portræt af Frk. Scobius. Elisabeth Schiøtt 59 Parti ved Bastionen, Drågør. Schlichting Carlsen H 60 Fra Genfersøen. />2_ 61 do. T h. L æ s s 0 62 Landskab, Akvarel. Knud Søeborg to 63 Gammel Eg ved Sorø. 4 Louise Bonfils ^ 64 Strand ved Esbjerg.
Simony Jensen 2-S 65 Legende Børn. (\nr> 4 JL,, c ' 65 a Morgenstemning, Motiv fra Frederiksberg Have. Ubekendt Kunstner 66 Skanderborg By. Elisabeth Schiøtt 67 Efteraarslandskab, Hornbæk. - - t * 1 y Carl O J Lund 68 Citadelsporten. \ ^ ^ ^ - - Poul Fischer 69 Thorvaldsen i romersk Ridderdragt^ $ ^ / j( (Copi efter Jac. Munck.) Jens Vige 78 Mølle i Aftensol. Chr. Møllback 79 Vandplanter Kitte ndorff 80 Isskruning. Akvarel. 81 Søstykke, Akvarel. P. Mønsted 0 82 Landskab. Albert Wang O 83 Udsigt over Palsgaard Egnen (Forstudie til et større Billede, bestilt af Hs. Højhed Prins Schønaich-Caroath. A. Jacobsen 70 Fra Østjylland, opklarende Vejr. 2b 84 H. Agersnap Udsigt mod Vejle. C h r. F. Beck 71 Vej i Lyngen, Septembersol. F r. Winter 72 Sommerdag ved Hunosøen paa Møen. Hans Dall 85 Egetræer Agnes Slot t-m øller 86 Dansk Fjordlandskab. 2$ 73 74 '/ 75 30 76 V 77 Carl Sørensen andskab, Motiv fra Fox River, 111. Amerika. Grundtvig 8. Leisner Jo h. N e li m a n n Anton Melby 87 En Haandtegning. Niels Skovgaard 88 Dalby Bjørnen, Radering. Prof. V. Marstran d a> Den vantro Thomas. A. S c h o v e 1i n (?) 89 Landskab.
' ohjlj Joh. Neumann { ( f 90 Sjællands Odde 91 Motiv fra Øresund. /?/< % m. L\ o. e Sigvard Hansen 92 Norsk Vinterlandskab, Pastel Prof. E c k e r s b e r g (?) 93 Landskab.. F. Melby (?) I ' J 94 Søstykke. Carl O. J. Lund 95 Parti fra Hellebæk. 96 Parti fra Ordrup Mose. Ubekendt Kunstner 97 Fra Tyrol. Frk. E. Thornam 98 Blomster. A. Anderse n-l u n d b y 99 Parti fra Humlebæk. Frk. Signe Andersen l j a. i U 100 Blomster. Ubekendt Kunstner '"MmX - ) 101 Ermelundshuset (sign. M. T.) Prof, Jørgen R o e d t; 102 Portræt af en norsk Bonde Joh. N e u m a n n? 103 Fra gi. Skagen.