Storauktion nu i farver på www.maarfrim.dk

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

15. september. Specialauktion over mønter

Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september kl

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag.

Bestyrelsen. Storauktion tirsdag den 1. november 2011 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion den 1.

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

Storauktion tirsdag den 2. november 2010 kl

Mødet den 30 september er ændret til MANDAG den 29 september

Storauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion tirsdag den 3 april 2007

Storauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl

Storauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl

Storauktion tirsdag den 1 april 2008 kl

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB

Lokalcenter Tranbjerg KOLORITTEN. marts gratis -

POSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * *

Lokalcenter Tranbjerg KOLORITTEN. november gratis -

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

M EDLEMSBLAD S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS. Et sjovt postkort fra stemplet

Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder

Nr. 1, Januar 2012 Medlemsblad for OZ6HR - EDR Horsens Afdeling

Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19.

Siden Sidst Aktiviteter første halvår 2018:

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI

OZ6HR flytter! Se mere side 3, 4/5 og 10. Indhold. Nr. 1. Januar, februar & marts 2005

Lysglimt. Himmelev gl. Præstegård

MAJ 2011 ST U E ST U E PIGERNE VANDT GULD I IN ST IT IO N ER N ES HOCKEYTURNERING

MEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER EFTERÅR Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på

Beboerblad for. Ellekonebakken, Guldstjernevej og Firkløvervej. September Læs mere om det, inde i bladet på side 3

BYENS STØRSTE UDVALG I MØNTER m.m. finder du hos: JØRN STEN JOHANSEN. Møllevej Nørresundby - Telefon

ASTERSPOSTEN Juni 2018

ASTERSPOSTEN Juli 2018

HOLSTEBRO. ÅBNINGSTIDER Svensk Bingo

Centrets Computerklub Solrød

Samlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland. Gældende for

Aktivitetskalender 2018

Liste Nr Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 12. April 2018 kl

LOKALCENTER TRANBJERG. Koloritten. Februar Marts. Gratis

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 10. februar kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.

MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS

Kulturarrangementer September, Oktober, November og December 2014

Maj og Juni Fredagsrock, se opslag inde i bladet.

Agdrup Posten. Kolonihaveforeningen Agdrupparken. Blad nr. 1 April 2014

Hilsen fra redaktionen

EFTERÅR LOKALHISTORISKE BALLE FUNDER KRAGELUND LEMMING SEJLING SEJS-SVEJBÆK SERUP SILKEBORG SINDING

Lokalhistoriske. arrangementer. Sinding, 1950

Nr. 4, Oktober 2012 Medlemsblad for OZ6HR - EDR Horsens Afdeling

Husk Stor medlemsauktion

Program for Landdistrikternes Uge

Så det frimærketid igen

APPSCAFÉ FOR ALLE I AARHUS

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion

På bestyrelsens vegne vil jeg gerne byde alle velkommen her i dag til standerhejsning, hvor vi også skal tage vores nye flotte udestue i brug.

IDRÆTSFORENINGEN. Godt Gået VINTERPROGRAM. 2 o 1 4 / 2 o 15. Idrætsforeningen for udviklingshæmmede, der bor i Aabenraa Kommune.

REFLEKSIONER OVER EFTERÅRETS TEMA

Stenstrup Plejecenter

Liste Nr Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. Torsdag den 11. april 2019 kl.19.00

KvongPosten November 2018

ARRILD NYT. Infobrevet. No kvartal Husk løbende at tjekke arrild.infoland.dk for seneste nyt

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2012 Storauktion nu i farver på Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes kl. 18.45)

MERE OVERSKUD - LIGE OM HJØRNET 2 3 Bestyrelsen Formand: Bjørn Eriksen, Frøkærparken 16, 8320 Mårslet, Tlf. 8629 9270 bjorneri42@gmail.com Næstformand: Henning Frommelt, Frøkjærparken 56, 8320 Mårslet, Tlf. 2383 9486 hfr56@mail.dk Kasserer: Torben Leth Gyldenkronesvej 4 8320 Mårslet Tlf. 8629 2503 tleth@webspeed.dk Best. medlem: Jørn Hofman Hørretløkken 279 8320 Mårslet, Tlf. 8629 4946 Hof-man@webspeed.dk Best. medlem: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager Tlf. 8628 1232 j.joensson@webspeed.dk Blad redaktion: Preben Madsen Tlf. 8629 6251 2926 7361 preben@maarfrim.dk mail: maarfrim@gmail.com Få din økonomi i TOPFORM Klik ind på Her kan du se billeder af flere lots til storauktionen de er i farver. Lokalcenterdag. Onsdag den 28. marts 2012 i tidsrummet 14.00-16.00 afholdes der åbent hus på lokalcenter Kildevang, hvor vi har vore mødelokaler hver tirsdag. Under devisen: "Lær dit lokalcenter at kende" spiller Kelds kulinariske Kapel, og der serveres kaffe med brød Mårslet Frimærke- og Møntklub vil lade sig repræsentere på dagen. Alle klubbens medlemmer er velkomne og bedes støtte op om dagen. Aftal et møde med en rådgiver fra byens stærkeste rådgivningsteam. Det kan give dig mere overskud, end du regner med. Tranbjerg Hovedgade 1 8310 Tranbjerg 8630 3700 tranbjerg@djurslandsbank.dk

4 5 Lot Storauktion den 27. marts 2012 Kat. Nr. */** st lede i udsigt i efteråret. Blandt mønterne er der enkelte lots, som gerne skulle realiseres. Opråbene er reduceret siden sidst. Endvidere er der et antal fine Aarhus-postkort. Det samlede opråb ligger på den anden side af 5.000,- kr. For god ordens skyld oplyses, at storauktionen er åben for ALLE. Også ikke-medlemmer er velkomne denne aften. Tag derfor en samlerven med i klubben. STORAUKTION Mårslet Frimærke- og Møntklub tirsdag den 27 marts 2012 Beskrivelse God bydelyst Bjørn Eriksen Kat. pris. Så lykkedes det endnu engang at stable en storauktion på benene. Ikke fordi antallet af lots på denne auktion er meget større end antallet af lots på almindelige mødedage. Men storauktionen skulle gerne udmærke sig ved, at der her er tale om bedre og dyrere materiale, end vi er vant til at se til daglig. Det er endvidere meget tilfredsstillende, at der denne gang er noget for alle medlemmer. Frimærkerne er i forhold til tidligere nedtonet rent antalsmæssigt. Til gengæld er der flere mønter med denne gang. Akkurat som vi stil- Opråb 1 15 ST 16 Skilling oliven 1.600 300 2 19 ST 8 Skilling gråbrun 800 180 3 20 ST 16 Skilling. LUX KJØBENHAVN N.B. Rundt hjørne 2.800 100 Auktionsbetingelser Auktionen finder sted på Lokalcenter Kildevang, 8320 Mårslet. Der er eftersyn samme dag fra kl. 18.45. Der er endvidere eftersyn på klubmødet den 20. marts 2012. Salgsmaterialet er gennemgået og efter klubbens bedste skøn fri for fejl. Forefindes der mod forventning fejl, som ikke er anført i auktionslisten eller på lotomslaget, skal reklamation ske senest 14 dage efter auktionens afholdelse direkte til klubbens formand. Skriftlige bud Skriftlige bud skal være klubbens formand i hænde senest på auktionsdagen kl. 15.00. Formandens navn og adresse fremgår af dette blad. Skriftlige bud går altid forud for bud i salen. Salgsbetingelser Køberen betaler alene hammerslagsprisen. Klubben beregner sig et salær ved sælgeren på 10 % af hammerslagsprisen. Køber betaler for forsendelsesomkostninger ved fremsendelse af lottet. Kommentar til auktionslisten For frimærkerne er katalogpriser efter AFA 2011. For mønter og pengesedler er katalogpriser efter Sieg 2011. Priser under opråb modtages ikke. Efter auktionen Enhver auktionsdeltager i salen kan umiddelbart - og senest 5 minutter efter hammerslag for sidste lot - begære usolgte lots genoptaget. 4 22 a ST 3 øre ultramarin/grå 800 60 5 23 Cy ST 4 øre grå/blå 1.200 200 6 24 ST 5 øre rød/grøn. Flot hjørnestempel Kjøbenhavn 700 150 Lot 4 Lot 5 Lot 6 Lot 1 Lot 2 Lot 3 7 29 ST 25 øre grå/grøn LUX Nysted 350 75 8 31 y ST 100 øre grå/gul 750 150

6 9 31 By 10 50 11 60 ST 100 øre grå/gul ST 50 øre lilla ST 35/16 øre 12 93 13 102 14 178-180 380 900 500 Lot 10 Lot 9 7 ST 27/41 øre ST 27 øre rød/sort ST Kræftmærker. 178 med udslebet stjernestempel Ab. 2 75 90 100 Lot 11 Lot 19 320 400 65 80 1.010 150 Lot 20 20 273 x 21 22 54 ST FB. 10 øre med variant: Bomben mod Rundetaarn ST Lot stjernestempler. Mange pragt og LUX (61 mærker) ST Stjernestempel LUX Tvingstrup på postkort. Knæk NØ Se også auktionen på Lot 13 Lot 12 185 203 236-238 212 x ST ST ** ST 100 565 75 60 Super Brugsen Mårslet Lot 14 15 16 17 18 456 Udslebet stjernestempel Brh. No 3 Stjenerstempel Husevig-Færøerne De 3 Dybbøl-blokke 2 kroner dobbeltpræg Åbningstider 400 250 1.300 600 80 80 175 100 Mandag - fredag 9-19 Lørdag 30 8-18 Lot 15 19 221 x Lot 16 ST FB. 4/25 øre blå. Varianten på øverste højre mærke Første og sidste søndag i måneden Lot 18 725 150 10-17

8 Tjeneste 23 "2A ST 4 Skilling. Linietakket 4.000 650 24 7 ST 32 øre 240 50 Lot 23 Lot 24 Lot 26 Færøerne 25 ** Lot Færøerne på planche 2.300 250 Island 26 68 25 aur orange 340 68 Postkort 27 Foto Aarhus. Frederiks Allé. Alpehuset Postsendt 1912 40 Lot 3 Lot 35 Se flere postkort i farver på 28 Aarhus. Chr. Filtenborg Plads Postsendt 1962 20 29 Aarhus. Kommunehospitalet på Randersvej ikke postsendt 20 30 Aarhus. Udstillingshotellet "Skansen". Helsagsfrankering Postsendt 1911 30 31 Foto Aarhus. Søndre Ringgade, set fra Joh. Baunes Plads Postsendt 1939 25 32 Aarhus Domkirke med det gamle Taarn (løgkuplen) Ikke postsendt 20 33 Aarhus Optog på Strøget. Søndergade 36 Ikke postsendt 20 34 Foto Aarhus Udgravning ved Reginakrydset. Sporvogn Ikke postsendt 20 35 Foto Aarhus Hans Broges Gade, set fra Sct. Pauls Plads Ikke postsendt 30 36 Aarhus Læssøesgades Skole. Riflet kant Ikke postsendt 25 37 Aarhus Haven ved Vesterbro. Frankeret med AFA 99 (100,-) Ikke postsendt 20 Mønter 38 1856 1 16 Skilling sølv 80 35 39 1860 1 + 1 Skilling bronze 75 35 40 1907 1 + 1 øre bronze 40 15 41 1909 1 + 1 øre bronze 40 15 42 1929 "01 1 øre bronze 35 15 43 1933 1 + 1 øre bronze 40 15 44 1935 1 + 5 øre bronze 45 20 45 1905 1 + 10 øre sølv 50 20 46 1907 1 + 10 øre sølv 60 30 47 1931 1 + 10 øre nikkel 35 15 48 1934 1 + 10 øre nikkel 20 8 49 1936 1 + 10 øre nikkel 25 10 50 1941 1 + 10 øre zink 55 25 51 1919 "01 25 øre sølv. LUX-MØNT 140 60 52 1925 1 + ½ krone aluminium-bronze 100 40 53 1940 "01 ½ krone aluminium-bronze. LUX-MØNT 200 80 54 1915 1 + 1 krone Chr. X 55 15 55 1916 "01 1 krone Chr. X. LUX-MØNT 225 100 56 1926 1 + 1 krone aluminium-bronze 120 50 57 1945 1 + 1 krone aluminium-bronze 40 15 58 1915 1 2 kroner 125 30 59 - - Lille møntlot i Abdullah-æske. Blandet men mest DK 20 9

10 11 Sedler 60 1916 1/1-1 krone seddel 50 10 61 1952-60 1/1-5 krone seddel 60 20 62 1957-74 1/1-10 krone seddel. Borten starter med "TI" 35 10 63 1972 1+/1 10 krone seddel. Maleri- og dyreserien 50 15 Mønter Realisationslots - reduceret opråbspris 64 1875 1 1 krone. Tidligere opråb 35,- 110 20 65 1875 1 + 2 kroner. Tidligere opråb 70,- 450 45 66 1925 1 + 2 kroner. Tidligere opråb 45,- 125 30 67 - - 3 stk. erindr.mønter 1953-60-72. Tidligere opråb 235,- 950 180 68 - - 4 stk. erindr.mønter 1912-30-37-60. Tidligere opråb 390,- 1.575 280 69 1906 1 Tronskiftet Christian IX/Frederik VIII. Tidligere opråb 160,- 500/300 90 Århuspostkort og luxstemplede mærker søges. Gå ind på min hjemmeside og se, hvad jeg mangler, og hvad jeg afhænder Alle er velkomne www.bjorneri.dk Bjørn Eriksen Gamle postkort Fra Brabrand, Viby, Mårslet, samt helle Århus og Randers søges Danmark og Cypern Hvorfor samle på alle de lette lande, prøv Cypern her mangler jeg mange Jørn Hofman Hof-man@webspeed.dk Til en motivsamling Søger jeg frimærker med opdagelsesrejsende f.eks. Columbus, Cook m.fl. Samt receptkuverter MØNTER FRA HELE VERDEN Dødsfald "Det er med sorg i sinde vi i klubben modtog besked om, at vort medlem Poul Pedersen er afgået ved døden. Han var tilsyneladende frisk og rask på klubmødet den 14. februar, men få dage efter døde han pludselig. Æret være hans minde" Forlang gratis prisliste Jørgen F. Clauson-Kaas Volbyvej 87, 8464 Galten Tlf. 8695 4322 efter kl. 18 Mårslet Frimærke- og Møntklub s ny hjemmeside Har i gode idéer til noget der kan laves om. Send en e-mail: maarfrim@gmail.com Jørgen Andersen Jp.andersen@mail.dk Søges postkort Fra Frederiksbjerg samt frimærker med motiver af jernbane Europa undtaget Danske jernbane fragtmærker. Bent Sørensen byoffset@post2.tele.dk Kurt Petersen Tlf. 8672 5464 IN-PO Frimærker & Mønter Vi fører alt i frimærke & mønt tilbehør/litteratur, der kan skaffes. Vi har åbent efter telefonisk aftale. Tlf. 8629 3675 Sydtoften 25 8260 Viby J www.in-po.dk e-mail in-po@tdcadsl.dk Her kan alle medlemmer i hvert nummer frit indrykke en rubrikannonce helt efter eget valg.

Mårslet Frimærke- og Møntklub Mødested: Lokalcenter Kildevang, 8320 Mårslet Mødeprogram forår 2012 Dørene åbnes hver mødeaften kl. 18.45. 3. januar Almindeligt møde 10. januar Foredrag ved Kaj Linno Henriksen Nogle personlige oplevelser i forbindelse med grønlandske frimærker 17. januar Almindeligt møde 24. januar Almindeligt møde 31. januar Almindeligt møde 7. februar Foredrag ved Lars Peter Nellemann Kugleposten 14. februar Skrammelauktion 21. februar Almindeligt møde. Sidste indlevering til storauktion 28. februar Foredrag ved Bo Bjerre Jakobsen Dansk censurpost under 2. verdenskrig 6. marts Almindeligt møde 13. marts Foredrag ved Knud Greve Olesen En kærlighedshistorie fortalt ud fra 8000 breve 20. marts Almindeligt møde 27. marts Storauktion se mer på 3. april Hemmelige aktivitet - hvert medlem medtager sin hoved- eller farvoritsamling. 10. april Foredrag ved Bjørn Eriksen Postkortsamling: Aarhus. Vandreture på Frederiksbjerg (1) 17. april Klubmesterskabet 2012 24. april Sæsonafslutning med særarrangement Ændringer i det ovenstående program kan forekomme, gå derfor ind på der altid er opdateret. HJÆLP til selvhjælp i f.m. døråbner i tidsrummet 18.45-19.20, husk at sidst ankomne venter med at gå ind til næste kommer osv.