FORTEGNELSE over M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion Tirsdagen den 28. Maj 1918 Formiddag Kl. 10 og følg. Dag i Niels Juelsgade Nr. 6 stuen - - Af Kataloget fremhæves: En stor Del udm. Møbler og Effekter, best. af tyrkisk Salonmøblement, forg. Pillespejle med Marmorkonsoller, Divaner, Salonborde, Rokkestole, Sofaspejle, Nøddetræs Pillespejle, Skriveborde, Jernsenge med Fjedermadr., Servanter m. Marmoropsats, Chaiselongues, Sofa, Stole og Lænestole m. rødt Plyds, Etagérer, Stumtjenere, Gardiner, Gulvtæpper, 2 Mahogni Senge m. Madr., Klædeskabe, Borde m. Marmorplade, Sengklæder, Tæpper, Servantestel, Køkkentøj, 1 Flygel, 1 opretstaaende Fortepiano, Pudemøbler, 1 Egetræs Herreværelsesmøblement m. grønt Plyds, Skriveborde m. Skabe, Nips- og Dekorationsgenstande, 1 taffelf. Fortepiano, Egetræs Spisestuemøblement, best. af Buffet, Dækketøjsskab, Spisebord, Anretterbord og 12 Stole, 1 Nøddetræs Bogskab, 1 Grammofon, Messinglampet m. Spejl, 2 Harmonium Spilleapparater, 1 Klaver Spilleapparat, Malerier, Skilderier, Glas Porcelæn, Kuske- og Chauffeurdragter, en komplet Rugemaskine m. m. E FTE R S Y N : Mandag den 27. Maj Kl. 10 3. C h r. H ee s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581 KØBENHAVN CHR. BACKHAUSENS BOGTRYKKERI
4 30 1 Nøddetræs Servante 31 2 Servantestel 32 2 Jernsenge m. Fjedermadrasser 33 1 Sofaspejl 34 1 lille Gulvtæppe 35 2 Sengeforliggere 36 1 Pillespejl m. Konsol 37 1Skrivebord 38 2 Flugtstole 39 1 Stumtjener 40 2 Egetræs Stole 41 1 lille Bord 42 1 malet Servante m. Marmoropsats 43 2 Jernsenge m. Fjedermadrasser 44 1 Servantestel 45 2 Fag blaa Gardiner 46 1 Sofa, 2 Lænestole og 3 Stole m. redt Plyds 47 1 Divan 48 1 rundt Salonbord 49 2 Stumtjenere 50 1 Pillespejl m. Spejlkonsol 51 1Mahogni Spillebord 52 1 Nøddetræs Servante m. Marmoropsats 53 1Sofaspejl 54 1 do. 55 1lille Bord 56 1Haandklædestativ 57 1Nøddetræs Servante m. Marmoropsats 58 2 Jernsenge m. Fjedermadrasser 59 1 do. - do. 60 3 Forliggere 61 2 Servantestel 62 1 Sofa m. rødt Plyds 63 2 Stole - do. do. 64 1 Pillespejl m. lav Konsol 65 1 rundt Nøddetræs Bord 66 1 Sofaspejl 67 1 do. 68 1 Servante m. Marmorplade 69 1 Stumtjener 70 2 Jernsenge m. Fjedermadrasser 71 2 Overmadrasser 72 1 Klædeskab 73 1 Spejl m. Spejlkonsol 74 1 Sofaspejl 75 1 Servante 76 1 Stumtjener 77 2 Stole m. rødt Plyds 78 1 Jernseng m. Fjedermadras 79 1 Chaiselongue m. rødt Plyds 80 4 Stole m. rødt Plyds 81 i Sofa - do. do. 82 1 Chaiselongue m. Mekka 83 1Pillespejl m. lav Konsol 84 1Spejl i forg. Ramme 85 1 Bord m. Skuffe 86 1 rundt Bord 87 1 Stumtjener 88 1 Klædeskab 89 2 Mahogni Senge m. Fjedermadrasser 90 2 Overmadrasser 91 2 malede Servanter 92 2 Haandklædestativer 93 2 Kakkelovnsskærme 94 1 Jernseng m. Fjedermadras 95 1 Chaiselongue m. oliven Plyds 96 2 Stole - do. do. 97 1 rundt Salonbord 98 1 lille Bord 99 1 malet Servante 100 1 Jernseng m. Fjedermadras 101 1 Pillespejl m. lav Konsol 5
6 102 1 malet Servante 3 9 elektr. Pendler 4 1 do. Krone til 3 Blus 5 1 Fjedermadras 6 1 do. 7 1 do. 8 1 do. 9 1 do. 110 1 Bord 11 2 Spiral Senge m. Madrasser 12 2 Servanter m. Marmorplader 13 2 do. - do. 14 2 do. 15 1 Stol m. grønt Plyds 16 1 lille rundt Bord m. Marmorplade 17 1 sort lakeret do. - indl. Perlemors Fugle og Blomster 18 Diverse Gardinstænger, sep. 19 9 hvide Boudoirspande, sep. 120 5 graa do. sep- 21 14 emailerede Kaffekander, sep. 22 4 Nikkel do. 23 5 do. Sukkersæt 24 1 Porcelæns Skrivetøj 25 5 Kuffertbukke 26 6 lakerede Bakker 27 2 Træbakker 28 1 Morter m. Støder 29 1 Stegegryde 130 1 lille Bord og 1 Bænk 31 1 Maleri 32 1 Skilderi 33 7 Petroleums Bordlamper 34 2 røde Overdyner 35 2 do. do. 136 3 stribede do. 137 1 blaa og rødstribet Overdyner 38 2 røde do. 39 2 140 2 brune do. 41 2 stribede Underdyner 42 4 blomstrede Langpuder 43 1 stribet do. 44 1 rød do. 45 4 røde Hovedpuder 46 4 do. do. 47 4 do. do. 48 3 stribede do. 49 1 rød og 1 graa Hovedpude 150 4 brune do. 51 3 blomstrede Dunpuder 52 2 røde Vattæpper 53 2 do. do. 54 2 Fag tyrkiske Portierer 55 4 Sengeforliggere 56 1 Gulvtæppe 57 1 do. 58 1 do. 59 4 Vandkarafler 160 1 Skilderi, Marselisborg 61 1 do. Frederiksborg Slot 62 2 do. 63 1 do. 64 1 do. 65 1 do. 66 2 do. 67 2 do. 68 1 Olietryk 69 2 do. 170 2 Farvelithografier 71 1 Fotografi i forg. Ramme 172 1 Glasmontre af Mahogni Q. O 7 CL O
\ 173 1 Vinduesfigur, Abe der spiller Klaver, 2 Melodier 74 1 Harmonium Spilleapparet, Libmannista 75 1 do. do. Harmonista 76 1 Klaver do. Perplex m. Noder 77 1 Spilledaase, 2 Melodier 78 4 Harmonikaer, Nr. 1, 2, 3, 4 79 1 Høvlebænk 180 1 Høvl, nogle Bor m. m. 81 1 antik Laas 82 1 Maleri, Vinterlandskab, Ekdahl 83 1 do. Vaar do. 84 1 do. Søstykke 85 1 do. Landskab 86 1 do. Søstykke 87 1 do. Sygt Barn, Eckdahl 88 1 Nøddetræs Salonbord 89 2 Billeder i Klædesramme 190 1 do. forg. Ramme 91 1 do. mahogni Ramme 92 1 do. (Badende Venus i egetr. Ramme 93 1 lille Maleri i forg. Ramme 94 1 do. do. do. 95 1 do. brun do. 96 1 do. sort do. 97 1 Lithografi i mah. do. 98 1 do. Egetræs do. (Soldatens Hjemkomst) 99 6 Billeder, mindre, forg. Ramme 200 8 do. smaa, do. do. 1 2 do. do. mah. do. 2 1 do. stort, forg.. do. Chr. IX 3 2 smaa Malerier 4 1 Hængelampe 5 1 Papirkurv 6 1 Trappestige 207 1 Chaiselongue 208 1 Skrivebord 9 4 Stole 210 1 Hjørnesofa. 4 Stole og 2 Lænestole m. Plyds 11 1 Kanape 12 1 stor Sofa 13 1 lille do. 14 1 Gulvtæppe 15 1 do. 16 1 lille Stol m. rødt Plyds 17 2 Pudestole 18 l sort Stol m. Betræk 19 3 sorte Søjler. 220 1 mah. Seng m. Madras 21 l Herreskrivebord m. Stol 22 1 Spisestuebord m. Plader 23 12 Egetræs Spisestuestole 24 1 Pudesofa, Krølhaar 25 1 Elektr. Lysekrone m. Lys 26 1 Nøddetræs Bogskab 27 1 Lænestol rødt Plysch 28 2 do. 29 2 smaa Stole, rødt Piysch 230 1 Rugemaskine, komplet m. Tilbehør 31 1 Chaiselongue, Krølhaar 32 1 Divan 33 1 Spiralseng 34 1 Anretterbord 35 2 Kandelabre 36 1 sort Søjle, snoet 37 1 Bordopsats m. Krystalskaal 38 1 Grammophone m. 1 Plade (Niels Hansen) 240 i Messinglampet m. Spejl 41 1 Maleri, Ved et Gærde, sign. F. Klyhs 42 1 do. Landskab, - A. S. Olsen 43 1 do. Lystbaadehavnen, - Herman Jensen 244 1 do. Fra Himmelbjergegnen, Ubekendt
10 245 1Maleri, En Hornbækfisker, sign. Simony Jensen 46 1 do. Hammerhus Ruiner, - Gerda Paludan 47 1 do. Køer ved et Vandhul, - D. 48 1 do. Landskab - Emma Zeuthen 49 1 do. Frugter - K. Moller 250 1 do. Margrete - Jan van Beers 51 1 Radering, sign. E. K. 52 1 Farvebillede efter Fritz Thaulov 53 1 Egetræs Spisebord 54 6 do. Stole 55 1 do. Dækketøjsskab 56 1 do. Anretterbord 57 1 malet Klædeskab 58 1 opr. Nøddetræs Fortepiano, dansk Fabr. 59 1 Messingkrone m. 4 Kupler 260 1 Jernkrone m. 5 Lamper 61 1 Wienerstol 62 1 Elmetræs Bord m. Plader 63 1 Mah. Pult m. Reol 64 1 Egetræs Panelsofa og 4 Stole m. grønt Plysch 65 1 do. Bord 66 1 do. Skrivebord m. Skabe 67 1 do. Skrivebordsstol 68 1 blaa Chaisolongue 69 2 do. Stole 270 1 Sengehest 71 1 Flygel 72 1 Sofa, 4 Stole og 2 Lænestole m. blaat Plysch 73 2 Lampeskærme 74 2 Billeder 75 1 hvid Søjle 76 3 Stole 77 1 Platte (1898) 78 1 Standerlampe 79 2 Lysestager 280 1 Kobberpotte u 281 1 Skrivetøj 82 Dame Remontoiruhr m. Kæde 83 1 Nøddetræs Salonmøbel 84 1 Herresofa 85 1 taffelf. Fortepiano 86 1 Egetræs Chatol 87 1 Lampet til 2 Lys 88 1 Egetræs Buffet 89 1 do. Dækketøjsskab 290 1 do. Spisebord 91 1 do. Bakkebord 92 12 do. Stole 93 1 Maleri sign. A. Ritzou 94 1 do. do. 95 1 Mandolin 96 1 Vægtæppe til Filmsbilleder 97 3 Bajonetter 98 1 antik Rygegarniture 99 1 do. forgyldt Spejl 300 1 Morgenstjærne 1 2 massive Zink Kandelabre 2 2 Sukkerskaale 3 1 Glimmersandtæppe med tilhørende Kasse og Hejseblokke til Filmsbilleder 4 1 Servante 5 1 Skrivebord 6 1 Mah. Bord 7 1 Arminster Gulvtæppe 8 1 lille Maleri 9 1 Kuskekappe foret med rødt Klæde 310 1 nyt Sæt Chauffeurtøj, Jakke, Benklæder, Vest 311 1 blaat Kuskeliberi