Privat Eftersyn Fredag d. 14/n Kl. 12 3. sm CATALOG til MALERIAUCTIONEN i Hotel Phoenix Tirsdag d. 18. November 1890, Fopm. Kl. 11. E ftersyn: Lørdag d. 15. Søndag d. 16. Mandag d. 17. November Kl. 11 3. Commissioner ved Hr. Aug. With.
Konditioner. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, og henligger fra samme for Kjøberens Regning og Risiko. Det Kjøbte skal være afhentet iia Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det Solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges, enten under Haanden eller ved Auktion for første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf Ilydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud 1. Betalingen erlægges til Undertegnede enten ved Til slaget eller paa Anfordring; dog kunde vederhæftige Kjøbere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Kredit. Udenfor Kjøbesummen erlægge Kjøberne 6 /o af denne i Auktionsomkostningei. 3. D e Kjøbere, der ikke betale i rette Tid, have, nvad enten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 /o p. A. fra Hammerslagets Dato indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstiliælde ere de pligtige uden Hensyn til hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbyes Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a. Kjøbenhavn, November 1890. P. E. Sporon, Overretssagfører. Nørregade Nr. 24, 2. Sal. % 37 Fr. Rohde 1. Parti af Højderne ved Skaralid. Sign. S x 12. E. Wennerwaltl. 2 Eftoraar.sdag i Søndermarken, ^ign. 12 X 19. A. Thorenfeld 3. Fra Isstfjord. Eskilsø. Sign. 12x16. 0 A. Hormansen 4. Legekammarater. Sign. 7 X 9. Mich Ancher. ; >. En glad Sømand. Sign. 10 X 10. Cari Bille. (5. Maaneskin. Udfor Stevns Klint. Sign. 14 x 17. A. Plum. 7. Fra en Klosterkjælder. Sign. 12 x 11. *3R
_ % V. Bille. g. Aften paa Atlanterhavet. Sign. 9 X 13. S o Carl 0. J. Lund. 17. Vintermorgen ved Trepilelaagen. Sign. 13 X 9. 18. Graavejrsdug ved et Skovloberhus. Si^u. 11 X 15. August Fischer. Professor Skovgaard. Si 9. Canalparti i Venedig. Sign. 14x23. yfob 19. Skovinterieur. Sommer. Sign. 16 X 15. Etatsraad Heinr. Hansen. P. Mensted. 20. Gaardparti ved Frue Kirke. Sign. 8x8. 10. Genfersøen ved Vevey. Sign. 7 X 10. JO ii Sommerdag ved Esrom Sø. Sign. 8X11. A. Dorph. i»2. Italiensk Landskab. Sign. 13 X 15. 0. A. Hermansen. 7lt> 13. Foraar i Dyrehaven. Sign. 18 X 24. / ø 14. En Kattefamilie. Sign. 20 X 25. /(?!) $1 Ho 2boo Joachim Skovgaard. 21. Tøjet tørres. Sommer paa den svenske Ilede. Sign. L. A. Ring 22. I Bageriet. Sign. 22x18. 23. Et Stævnemøde. Pastel. 23x19. 17x24. Etatsraad Carl BI o c h (f 24. En gammel Kone læsor i Bibelen for sin døende Mand. Malet paa Træ. Sign. 1874. 17x22. Pram Henningsen. Prof Godfr. Christensen SI 15. Ved Brønden. Motiv fra Fyen. Sign. 25 X 17. 52 o 25. Susaaen ved Herlufsholm. Sign. 22x29. * A. Andersen-Lundbye. Professor Exner /OO 16. Parti fra Marselisborg. Sommer. Sign. 18 X 1(3. 2H1 26. Brud fra Arresø. Sign. 14x12. jr 5
P. Monsted. yy<) 27. En Lystfisker.»Sommeraften ved Lyngby»So. Sign. 24x37. *0 28. Leende Capripige. Sign. 10x8. Professor Otto Baehe. 7/ 29. En Nestved Dragon. Sign 20x13. Professor Mars trand. /i?5 30. Don Quixote i sit Studerekammer. 10x9. 3 ^ 0 Italienske Piger. 12x9. 7ø lo 21, JbO \ Carl Bille. 38. Stranding udfor Skagen. Sign. 16x24. 39. Tidlig Morgen i Sundet. Sign. 8x10. Ernst Meyer. 40. Et italiensk Kildevæld. Sign. 7x8. 41. Italiensk Dreng. Motiv fra Capri. Sign. 9x11 Viggo Pedersen. 42. Fra Lirifloden. Sign. 43x35. Sig^. Hansen. 2ø it 32. Vintermorgen ined nyfalden Sne. Motiv fra Skaane. Sign. 14x19. Slf>~ 33. Vinterdag i Skaane. Sign. 11x19. J. T. Lundbye. 43. Køerne malkes. Sign. Aquarel. L. Sarauw. 44. Ungt Kvindehoved. Sign. Aqvarel. Chr.. Blache. 200 34. Sejlere udfor Ilveen. Sign. 25x40. h <60 V. Irminger. 35. Reconvaleseens. Sign. 13x16. Professor C. Schleisner. 't/o 3ø Uf Professor C. F. Sorensen. 45. Øresund. Formiddag. Sign. 9x13. 46. Fra Indrerheden. Sign. Aqvarel. P. Kornbeck. 47. Gadeparti fra Canobbio. Sign. 14x12. h1 36. To Munke. Motiv fra Bayern.»Sign. 16x12. 37. Savoyarddreng ined en Abekat. Sign. 11x9. Hf G. Achen. 48. Gadeparti fra Ribe. Sign. 15x8. (i 7
Carl Baagee. 49. U d sig t fra Stranden ved K ro n b o rg Teglgaard. Sign. < 14x21. Fr. Winther. r t o 50. R honedalen ved V illeneuve. I Baggrunden dont du m id i. Sign. 2 4 x ^ 6. Thorolf Pedersen. 51. O rlogsskib i Nordsøen. Sign. 3 1 x 5 0. Z7 "1 so?o t, /O. l/, /b / i tut. 8 V s llcurik E. Jensens Bogtrykkeri, St. Kannikestræde 14. KjobouhaVn.