Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Eftersyn fra kl. 14.00 15.00. Auktionen starter kl. 15.30 LOT nland AFA-nr. Beskrivelse Kat.pris Opråb Hammerslag 1 Danmark Lager parti 50 2 Album m. julemærker 20 3 Verdens samling 40 4 Cuba Bog med Cuba Bud 5 Danmark Bog med Danmark Bud 6 Danmark Hel ark post frisk 50 7 Verden Album 50 8 2 bøger m. diverse 50 9 Verden Sjov bog med mange bedre mærker 100 10 Norden Lot norden 100 11 Lot med meget engelsk koloni 100 12 England Lot England Bud 13 Rode bog 50 14 Danmark Hel ark 20 15 Færørerne Brev m. provisorier 600 16 Finland Lager bog 40 17 Tyskland 2 bøger m. Tyskland 40 18 Engelske kolonier 3 planchesider med afklip + stempelmærker Bud 19 Bog m. østeuropa Bud 20 Album m. Europa 50 21 Rode kasse Bud 22 5 bøger m. diverse Bud 23 England + Diverse 50 24 Breve + hel sager(opfrankerede) 50 25 Ungarn Bog med Ungarn 20 26 Bog med engelske kolonier 50 27 Bog m. diverse Bud 28 Rode album 40 29 Danmark Danmark katalog 2014 spiralryg Bud
30 Verdens samling 100 31 Klam bog m. lidt af hvert Bud 32 Rode bog /lot 30 33 Bog m. amerikas mest USA 20 34 2 bøger Belgien + Engelske kolonier 100 35 Europa rode bog 75 36 Rodekasse Bud 37 Rodekasse 50 38 Bog m. Australien 60 39 Danmark 1-9 25 stk. blandet kvalitet Stor 200 40 Danmark 1-6 6 stk. alle fuldrandet Ca. 4000 300 41 Danmark 7-9 5 stk. ca. 1750 150 42 Danmark 11-15 Sæt Krone scepter ca. 4200 300 43 Danmark 11+13 10 stk. Krone scepter Stor 100 44 Danmark 16 Tofarvet skilling forsk. nuancer Stor 150 45 Danmark 18 6 stk. - 4 skilling 480 50 46 Danmark 16-20 Tofarvet skilling blandet kvalitet ca. 3000 150 47 Danmark 29 11 stk. 25 øre tofarvet Stor 100 48 Danmark 18 stk. Blandet lot tofarvet 3-100 øre Stor 200 49 Danmark 60-62 35 øre provisorie sæt 1900 150 50 Danmark 67-81 2 stk. 5 Kr. Posthus 2600 300 51 Danmark 82,83 80 øre provisorie 1900 150 52 Danmark Blandet lot 1025 75 53 Danmark Blandet lot 3355 250 54 Danmark 12 stk. 27 øre provisorier 1870 150 55 Danmark 27 øre provisorier, sæt ca. 2400 200 56 Danmark 120,121 Rødekors sæt 1050 75 57 Danmark 132-141 2 stk. fireblokke + parstykke * / ** Stor 100 58 Danmark 144-146,181 Gl. Luftpost 3900 250 59 Danmark 160-162,165 7 øre provisorier 550 50 60 Danmark 160-166 7 øre provisorier sæt 2000 150 61 Danmark Dybøl Blokke stemplet "Århus" 1300 100 62 Danmark Blandet lot Stor 100 63 Danmark Blandet lot Stor 100 64 Danmark Tjenestemærker 4 sk. + 16 sk. (16 sk. Har mangler) Stor 50 65 Danmark TJ 12,16,19 Tjenestemærker ** 400 40
66 Danmark TJ 7,16,18 Tjenestemærker 700 75 67 Danmark PO 17,21 Portomærker 600 50 68 Danmark PO 16,18,24,34 Portomærker ** 595 50 69 Danmark TB 1 Tete Beche 180 Bud 70 Danmark 16 Automat sammentryk ** 400 50 71 Danmark 8 stk. Reklame 1340 150 72 DWI Div, blandet kvalitet 25 73 Grønland Div. mærker Stor 75 74 Grønland Miniark + hæfte Stor 80 75 Norge Planche 30 76 Kanal-øer 6 miniblokke Bud 77 Verden 3 plancher med div. Bud 78 Færøerne 3 miniark Bud 79 Grønland 266-274 3 miniark 40 80 Danmark Div. gamle mærker ca. 13000 900 81 Verden Div miniark + andet 60 82 Danmark 5 plancher postfrisk ** Stor 100 83 Finland 1501-1508 Miniark + sammentryk 115 Bud 84 Færøerne 22 hæfter - stor postpris ca. 2500 150 85 Åland 8 stk. Juleark 1993-2000 60 86 DK-GR FDC enkl., fireblok + kort 40 87 Grønland 5 helark + arkrester stor postpris 2000+ 100 88 Danmark Hæfte + miniark + sammentryk 540 60 89 Danmark Dronning + rigsvåben Stor 60 90 Danmark Maleri mærker + div. Stor Bud 91 Danmark Parstykker + fireblokke 30 92 Danmark Juleark + rester 50 93 Danmark Rodekasse 100 94 Færøerne Parti årmapper 1975,1976,2003 Stor 500 95 Færøerne 22 årsmapper 1979-2003 Stor 300 96 Grønland 27 årsmapper 1977-2000 + div. Stor 500 97 Danmark Præstigemapper 7 stk. ** Stor 400 98 Danmark Præstigemapper 3 stk. Stor 150 99 Færøerne Samling + FDC Stor 200 100 Island Indstiksbog med div. Stor 50 101 Grønland Indstiksbog Stor postpris Stor 300
102 Grønland 10 hæfter postpris over 500kr. 3570 250 103 Åland 5 forsk. hæfter med sammentryk Stor 50 104 Åland 186-189,203-206 2 hæftesammentryk 160 Bud 105 Åland 151-154,186-189 2 hæftesammentryk 150 Bud 106 Åland 171-174,164-167 Sammentryk + miniark 125 Bud 107 Danmark 3 plancher bag i bogen Stor Bud 108 Danmark 3 plancher mest konger Stor 75 109 Danmark Planche div. bla. 2 stk. 25 kr. alm. 1000+ 80 110 Sverige Udstillings FDC 1955 Bud 111 Færøerne 493-502 Miniark 150 Bud 112 Danmark 3 Souvinirmappe, Dansk Flora 280 Bud 113 Slesvig 1-28 2 sæt 50 114 Grønland Pakkeporto Nytryk ca. 585 Bud 115 Danmark TB 2+9 Sammentryk 460 40 116 Danmark 1278x Variant på miniark 300 30 117 Danmark TB 17 Tete Beche 250 50 118 Danmark TB 18 Tete Beche 100 Bud 119 Danmark HS 1 Variant, dobbeltpræg 400+ 60 120 Sverige 1516-18,1547-56 Sammentryk + miniark 170 Bud 121 Sverige 1470-75,1437-46 Sammentryk + miniark 160 Bud 122 Rodelot Bud 123 Rodelot Bud 124 Danmark mv Afklip m/højværdier 50 125 Østeuropa Rodeæske, også miniark 50 126 Danmark 31, 30B, 31BY 3 Stk. tofarvede 1160 70 127 Grønland H51, H52 2 gode blokke 700 50 128 Færøerne Årsmappe 1 175/76 kr. ** 1800 100 129 Island 231B 5 kr. Tk 11 ½ Perfekt takning * 800+ 60 130 Vesttyskland 1119/22 Menneskeh. Hjælpere 890 60 131 Vesttyskland 1102/03 2 værdier Marie Kirke 1350 100 132 England Postfriske mærker incl. Landsdelsmærker ** 1214 80 133 Tyske Rige Mich.spec. 103b Parstykke Germania i rød nuance ** 1180 75 134 Hele verden Rodeæske 50 135 Hele verden Rodeæske 50 136 Hele verden Rodekasse med meget forskelligt 50 137 Norden Rodeæske 50
138 Tyskland Rodeæske 50 139 Vesttyskland Afklip med tillægsværdier 50 140 Oversø Rodeæske Mange lande 50 141 USA Pose med diverse 50 142 Sverige Rodeæske god KV 50 143 Danmark Afvaskede i æske 50 144 Nigeria Blandet lot BUD 145 Tjekkoslovakiet Blandet lot BUD 146 Rumænien Blandet lot BUD 147 Portugal Blandet lot BUD 148 Frankrig Blandet lot BUD 149 Kenya Blandet lot BUD 150 Ghana Blandet lot BUD 151 Brasilien Blandet lot BUD 152 Israel Blandet lot BUD 153 Kina Blandet lot BUD 154 Danmark 1 planche * 75 155 Danmark 1 planche * 40 156 Danmark 1 planche * 50 157 Norge 1 planche * 40 158 Verden 100 Stk FDC 150 159 Kasse med mange postkort 100 160 Danmark Album DK med mere. 100 161 Tjekkoslovakiet Album BUD 162 Album med div. inkl. Eng. Koloni + godt østeuropa 150 163 Rodealbum BUD 164 Rodealbum 100 165 Danmark 31 Tofarvet - 100 øre 600 50 166 Tyskland 2 bøger med Tyskland BUD 167 Rodealbum 50 168 Bog med europa 40 169 Lot div. ark + arkrester BUD 170 3 Indstiksbøger BUD 171 Verden Verdens samling 60