til P. K ornbeek s MALERIAUCTION Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra Kl. 11 3.

MALERIAUCTION. P. K ornbeek s. i KunstudsUllingsbygningen ved Charlotlenborg. til. Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11.

c w. / / Emil Wennerwaid. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. 111,. Østergade Nr 15, 1. Sal.

PAUL FISCHER. Auktion: Mandag den 26. Januar 1914, Fm. Kl. 11 Charlottenborg.

Nr. 19. Maria og Elisabeth.

V tirj /4jy. AGNE5 o g HARALD SLOTT-MØLLER.

HiiH YILH. TH. FISCHER, jyialerier og Studier, Katalog. Tirsdag den 23, Oktober 1894, Form. Kl. 11. Concerfpalaief, predgade 28. Dyrmaler.

J. T. Hansen (M alerier og A quareller.)

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

HANS FISCHER. CATA LOG

MALERIER og TEGNINGER

A. RIIS CÅRSTENSEN, Mandag d. 28. Januar 1901, Form. Kl. 11'k. Charlottenborg. over 66 Billeder af Marinemaler

KATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR,

CATALOG over CIL1US ANDERSEN, Hozy. Mandag den 28. Januar 1895, Form. Kl. 11, Malerier og Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.

KATALOG OVER MALERIER

H ans P eter K ofoed MALERI-SALEN Fortegnelse over H. P. Kofoeds efterladte

MALERIER CATALOG. Heinrich Hansen, Charlottenborg. Mandag den 16de November 1891, Form. Kl. 11. m. v.,

MALERIER og TEGNINGER AF

JENS LUND UDSTILLING OG AUKTION

1Tit C 18 MARIE SANDHOLT. AUKTION MANDAG DEN 13. NOVEMBER 1911, FM. KL. II1/: CHARLOTTENBORG.

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl Marinemaler

CATALOG. MALERIER af. Heinrich Hansen.

CATALOG over. v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl Jllalerjieij oq, Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.

MALERIER, CARL RASMUSSEN, CATALOS. Mandag den 12. Febrnar 1894, Form, Kl. 11, Charlottenborgs Kunstndstillingsbygning. over

MALERIER CATALOG. Mandag d. 16. Oktober 1893, Form. Kl. 11, CHARLOTTENBORG. over. hvilke bortsælges ved Auktion. paa

Fotograflsamlingen. til. afdøde Maler. Niels Bredals A U C T I O N. i Kunstforeningens Locale, Araaliegade 30 UDSTILLING. paa Auctionsstedet

3675. c-hi CILIUS ANDERSEN. AUKTION: MANDAG DEN 27. NOVEMBER 1911, FM. KL. HVa. CHARLOTTENBORG.

MALERIER OG STUDIER af. Axel Bredsdorff. AUKTION: MANDAG DEN 17. NOVEMBER 1913, FM. KL. 11 Va- JERNBANEGADE NR. 9, 2-SAL-

MALERIER OG STUDIER OLE PEDERSEN FORTEGNELSE CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. KØBENHAVN.

MALERIER OG STUDIER KATALOG VED G. SCHLICHTING-CARLSEN- EFTERLADTE AUKTIONEN CHARLOTTENBORG I UDSTILLINGSBYGNINGEN VED MANDAG DEN 10. OKTOBER 1904.

CATALOG MACKEPRANG5 MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I CHARLOTTENBORG. AflLERIEJ^,

CATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, PAA CHARLOTTENBORG.

KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING CATÅLOG. over. 2den og sidste Afdeling. Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler

3714. over. ff V stem. x -< 4^ ' erier KUNSTAKADEMIETS BIBLIOTEK. c N "ib H a n jt een.

Fortegnelse over Malerier

HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL li1/*. CHARLOTTENBORG.

sidste Afdeling Oliemalerier

(Efterladte Malerier og Studier af Capt., Dyrmaler A, P. Madsen.) AUKTION: TIRSDAG D. 12. DECEMBER 1911, FM. KL. 11 CHARLOTTENBORG.

C. M. SOTA-JENSEN. c ysy,, Fotograf! aamlid^ti (EFTERLADTE MALERIER OG AQUARELLER.) PROFESSOR, LANDSKABSMALER

CATALOG. MALERIER OG TEGNINGER AF AFDØDE CILIUS ANDERSEN. Auktion: Mandag d. 23. Februar 1914, Fm. Kl. llj. Charlottenborg.

. SQe. IS3 HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL ll /a. CHARLOTTENBORC. »axonaia sigirøcmwisnrim

HARALD 06 AGNES SLOTT-MDLLEK.

AUKTIONSKATALOG DANSK KUNSTHANDEL VINGAARDSTRÆDE 21 TIRSDAG D OG ONSDAG D. 21. MAJ 1919 KL Raoul Dufy: Rytterkomposition.

AUCTION. Niels Bredals. i Kunstforeningens Locale, Amaliegade 30. paa Auctionsstedet. Tirsdag d. 20. Marts 1888 Kl. 11 Form. og 5 Efterm.

CARL LOCHER. PROFESSOR (SIDSTE AFDELING A F EFTERLADTE M ALERIER OG TEGNIN G ER.)

CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, paa CHARLOTTENBORG.

TH. NISS. Fri Udstillings Lokaler. Tirsdag d. 7. November 1905, Fm. Kl. \V\2.

KATALOG FRIIS NYBOS. = aukttott I I f MANDAG D. 29. SEPTBR. UDSTILLINGSBYGNINGEN VED CHARLOTTENBORG KL. 121/* EFTMD.

MALERISAMLING, FORTEGNELSE. Lordag d. 18de og Søndag d. 19de Februar. i,,hotel Phønix i Bredgade. UDSTILLING: mandag il. *0.

Charlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.

Otto P. Balle. Malerier og Studier. a f afdøde L andskabsm aler. (Sidste A fdeling.)

MALERISAMLING, FORTEGNELSE ;,, i,,hotel Phønix i Bredgade. UDSTILLING: \V <Ct' Bogiiaiidlo-i. afdøde Grosserer I I. V. ffvalsoes

CATALOG. (Malerier af Ole Pedersen, A. C. Riis Carstensen og Rud. Bissen).

EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion

UDSTILLING AF STUDIER

SCULPTUR. A uktion: M andag den 10. Maj 1915, Fm. Kl. 11 Malerisalen, Jernbanegade Nr. 9 1.

CATÅLOG. over. /12aleijiei7 03 j^fudicij, tilhørende Landskabsmaler. TZLS. QnOTH, hvilke bortsælges ved Auktion

MALERIER TILHØRENDE DØDSBOET EFTER

MALERIER C A T A L O G. fx 3. Mandag den 1G Februar 1891, Form. EX 11. Permanent Kunstudstillings Lokaler. (Concertpalaiet, Bredgade 28.

P r o f. Otto B a c h e,

CATALOG. A u k tio n over M alerier: Onsdag d. 25. Februar 1920 Fm. Kl. 11V2 C harlottenborg.

UNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal.

Prof. O tto BacL tf ^ /i"

Capitaln, Dyrmaler A. P. Madsen,

KATALOG OVER EN PRIVAT MALERISAMLING DER BORTSÆLGES VED AUKTION DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING MANDAG D. 15. MARTS 1909 KL. 11*/* FORM.

MALERIAUKTION GAMMEL MØNT 2 &. 4, (COLOSSEUM) MANDAG DEN 755 OKTOBER KL. 12.

FORTEGNELSE. over. Oliemalerier, Skizzer og Studier. af afdøde Etatsraad, Historiemaler

HVi CARL RASMUSSEN, CATALOG. Mandag den 12. Marts 1894, Form, Kl. 11, M a le rie r og A q u a re lle r, 2den og sidste Afdeling

CATALOG MALE RI E R. M la n d a g d. 16. Oktober 1893, Form. Kl. 11, s i ss? CARL BØG CHARLOTTENBORG. hvilke bortsælges ved Auktion.

anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger

CATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion

MALERI AUKTIONEN TIRSDAG d e n 1. MAJ 1917 i KUNSTSAL" FREDERIKSBERG- GADE 27. MEZZ.

CATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 5. November 1894, Form. Kl. II, SZ7I Privat Eftersyn: Fredag d. 2. November 1894 Kl Bredgade 28.

2 (j 0. Fotografisamlingen

GN SAMLING MALERIER CATÅLOG. Mandag den 23de Januar 1893 Form. Kl. 11 BREDGADE 2 8.

M ALERIER af KATALOG. Nationalsfct Udstillingssal, Landskabsmaler J. P. Wildenradt. Marinemaler Alfred Olsen. Onsdag den 2. Oktober d. A.

CATALOG

CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES

Malerier og Studier. afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes. paa

Katalog. en Samling Malerier, B. T.-C e n tr a le n s Udstillings-Lokale, over. der til Fordel for Oprettelsen af. Svagbørnskolonien Soliolt

CATALOG OVER MALERIER OG FARVELAGTE TEGNINGER EFTERLADTE AF AFDØDE MARINEMALER, PROFESSOR PAA CHARLOTTENBORG.

MALERIER o g STUDIER CATALOG HANS NICOLAI HANSEN, Onsdag d. 16. Oktbr. 1895, Form. Kl. 11. tilhørende Figurmaler

K A T A L O G til P. K ornbeek s MALERIAUCTION i Kunstudstillingsbygningen ved Charlottenbopg Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. v - X UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra Kl. 11 3. (Indgang gjennem Gitterporten ved Nyhavn).

jeg ensker at foretage en længere Studierejse i Orienten, lader je g bortsælge ved offentlig oauktion forskjelhge djialerier og Studier fra Staben, Spanien, tøalmatien m. m. Ær. S ag ferer L. F. Jfcock har paataget sig oauktionen, som paa omstaaende Øilkaar afholdes 91 (andag d. 17. Øctober JUl. 11 i Udstillingsbygningen ved Qharlottenborg. cp. MoznSccft.

Konditioner. 1. Alt sælges i den Sland, hvori det ved Hammerslaget er og forelindes og henligger fra Risiko. samme for Købernes Regning og Dersom det Solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden videre Varsel paany bortsælges, enten underhaanden eller ved Auktion, for første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab, uden at have Adgang til det mulige Overskud. 2. Betalingen erlægges til Undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne Kjøbere, hvis Vederhæftighed er mig personlig bekjendt, vente 3 Ugers rentefri Kredit. Udenfor Kjøbesummen erlægge Køberne 6 % af denne i Auktionsomkostninger. 3. De Kjøbere, der ikke betale i rette Tid. have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente fi0/,) p. A. fra Hammerslagets Dato indtil Betaling skeer, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til inden- byes Boende, underkastede den hurtige Retsfølgning efter Forordningen 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a. Kjøbenhavn, i October 1887. L. F. Kock, Sagfører. Viminelslvallet 4 3, 1. Stil. Buegang i Lazise ved Gardasøen?. Gadeparti i Cannobbio ved Lago mag- giore.... Parti i Klosteret i H elsingør... Kanalparti i Venezia. ^... Grøntlialle i Nord-Italien ^ v... Paladsgaard i Taormina.!... Parti i Klostergaarden S. Juan de los Reyes i Toledo...' ' t... Parti af Byen Malcesine ved Gardasøen... Parti i Klostergaarden S. Zeno i V e ro n a ^... Piazzetta i Venizia med S. Maria della Salute.... Piazzetta i Venezia med S. Giorgio^ Parti af Grønttorvet i Padova... Parti fra Cannobbio ved Lago mag- giore. v... Gadeparti i Toledo. 1 1... <7 O* Puerta del Sol i Toledo., <... Baadeliavn i Lazise ved Gardasøen. 12 X 10 llx 8 9 X 10 9x13 14 X 9 22 x 15 10 X 14 15 X 8 U X 7 17x11 17x11 12 X 14 15 X 8 14x11 11X14 17 X 9

/ Nr. Tonuner Nr. 17. Parti i Kryptkirken S. Francesco i A ssisi... 2 0 x 1 3 18. Middelalderligt Kastel i Sermione ved Gardasøen... 16 x 10 / 19. Parti fra Sermione ved Gardasøen., '14x10 20. Parti i Kirken S. Maria ai frari i Venezia... 16 x 11 21. Parti i Klostergaarden S. Juan de los Reyes i Toledo. '. J... 26 X 36 22. Gade i Spalato med Rester af Diocletians Palads.... 11 X 1 4 23. Graavejrsdag i Cannobbio ved Lago maggiore.... 16 x 9 24. Gadeparti i Toledo.... 1 0 x 1 4 / y 25. Trappe i Klosteret S. Cruz i Toledo.1 16 x. 11 26. Buegang i Spalato... 11X17 v~/ 27. Klostergang i Helsingør. j... 14x19 28. Gade i Sermione ved Gardasøen. tf. 1 1 X 1 4 29. Grønthalle i Nord-Italien... 2 4 x 2 5 30. 1 Klostergaard i Montecarazzo (échweitz) 11 X 12 31. Det Indre af Kirken S. Zeno i Verona 12 x 14 ) c 32. En Gaard i Spalato... 13 X 9 33. Parti i Klosteret S. Cruz i Toledo.. 2 11 X 16 34. Gade i Spalato...[/.'$. 11 X 13 35. Pladsen ved S. Zeno i Verona... 15 X 9 36. Kanalparti i Venezia.. ;% <f.... 12 x 18 37. Det Indre af Domkirken i Siena'.^.'^ /Ib X 17 38. Piazzetta i Venezia med Dogepaladset og Øen S. Giorgio (Morgen).. 3 9 x 2 2 39. Gade i Spalato med Rester af Diocletians Palads. ^... 9 x 1 4 40. Buegang i Lazise ved Gardasøen/.w? 15 X 10 41. Klostergaard i S. Zeno i Verona... 1 1 x 1 5 42. Kanalparti med Scuolo di S. Marco i Venezia v... 1 5 x 1 1 43. Det Indre af monastero maggiore i Milano.... 16 X 11 44. Det Indre af et maurisk Palads i Toledo.. X.-. \7... 1 2 x 1 6 45. Parti af Grønttorvet i Padova. 2 1 x 1 3 46. Torv i Riva ved Gardasøen..... 1 7 x 1 0 47. Parti af Riva ved Gardasøen..... 17 x 11 48. Det Indre af Kirken S. Jaques i Antwerpen. r... / 14 x 18

Nr. Brodo Høide 49. Kanalparti i Venezia... 12 X 18 50. Gade i Bellinzona (Schweitz).... 11 X 13 51. Parti i Kirkep S. Maria ai frairi *... (Venezia) fu ø... 41 X 28 52. Buegang i Cannobbio ved Lago maggiore.... 15 X 10 53. Gadeparti i Padova Y -... 11 X 14 54. Buegang i Pallanza ved Lago maggiore 16 X 17 55. Gadeparti i Venezia (Porta Paradiso) 10 X 16 56. Det Indre af Kryptkirken S. Francesco i Assisi... 108 X 70 A. E. Kihl. Kjøbeuliavn.