FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 847

A U K T ION 814 OKTOBER AUKTION KATALOG 50 KR

frimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10

bruun rasmussen frimærker

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

TJENESTE SF - PORTO ex

HOFI anvisningssalg Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Budsum 1 xx/x/o Danmark: God restsamling Høj xx Portugal: God samling i 4 album til Få ubrugte Høj 500

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande Danmark 6 16 S. med pæn gummi

Danmarks sjældneste helsag

Storauktion. Limit. Lot nr.

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 859

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer

De tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014)

ISLAND ** * 1. Side: 2. Side: 1

Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret)

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion tirsdag den 3 april 2007

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 867

Auktion 513 Lørdag 27. februar 2016

Mange gode og interessante Lagertilbud

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige

Bentzon Teglværk, Gjerrild

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Tirsdag d. 8. marts 2016.

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

Nr. 3, 3 øre rød. Ligesom alle kataloger registrerer den variant af Nr. 5, der har omvendt midtertryk:

Nimtofte brevsamlingssteds dåbsattest

Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.

AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE:

UDKAST & et tidligt kig | Tog i Danmark | K20 | Opdateret 4 September 2019 | DSB

De tofarvede 5 Øre tryk

Stamps. Nr. 25. Færøerne. September Provisorierne Julepynt 2015 Årbog, årsmappe og julemærker

UDKAST & et tidligt kig | Tog i Danmark | K20 | DSB

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o

Historien om en ikonisk vase

C C 1 / København 337b Lieb

De underlagte posthuse. Anholt

Forord og tak Indledning til kombineret vejledende oversigt / prisliste over danske firmaperforeringer fundet på Afa-numre.

"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010

Det posthistoriske eksponat af Henrik Mouritsen

Ingvar (Christian) Larsen

D 4 / Kaffesurrogatfabrikken Danmark. København a a a a

Grønland indtil 2000 Færøerne indtil 2000 Tyskland indtil England indtil Stemplet Postfrisk

Opsætning af eksponater - En markedsundersøgelse på Nordia 2002 Af: Lars Engelbrecht

Reglement for bedømmelse af helsager

Bærepenge og uleveringsgebyr.

Danmarks helsagsbrevkort med de tofarvedes tegning

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion

Bilag 1. Antallet af kørte tog. Transportudvalget TRU Alm.del Bilag 149 Offentligt

D 4 / Kaffesurrogatfabrikken Danmark. København a a a

Katalog over Danmarks Jernbanefrimærker

Husk Stor medlemsauktion

Punkt 2: Antallet af kørte tog. Transportudvalget (Omtryk Yderligere materiale vedlagt) TRU Alm.del Bilag 201 Offentligt (01)

1,- Lieb 1,- Lieb 1,- Perfin Nr. Pris kr. Komplet nålesæt fra 10 sæts perforator med perfinbillede H

Bolbro POSTEN. August 2011 NR. 1 1.ÅRGANG. Bolbro Frimærkeklub af 1990 BOLBRO FRIMÆRKEKLUB AF PROGRAM SIDE 4 POSTKORT- HJØRNET SIDE 7

SPECIALREGLEMENT FOR BEDØMMELSE AF SAMLINGER AF TRADITIONEL FILATELI PÅ F.I.P. UDSTILLINGER

Frederikshavn Frimærkeklub

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7

Engelsk. Niveau C. De Merkantile Erhvervsuddannelser September Casebaseret eksamen. og

August (Nicolai) Petersen

C C 1 / København 337b Lieb

Albert Vilhelm Riber Magius

Q1 Har I på sygehuset skriftlige retningslinjer for hvem posten vedrørende et barns indkaldelse til sygehuset stiles til?

Sigtelser 2004 fordelt efter indvandrerbaggrund og oprindelsesland

Stamps Færøerne. Nr. 9 September 2011 ISSN Tórshavn Foto: Ólavur Frederiksen

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas

Bærepenge og uleveringsgebyr.

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

COLORS BY COPENHAGEN Blokken 23A 3460 Birkerød

FRIMÆRKER / STAMPS Auction 847

FRIMÆRKER / STAMPS auktion 847 AUKTION Tirsdag 29. april 2014 kl. 10 kat. nr. 1-649 EFTERSYN torsdag 24. april kl. 10-17 fredag 25. april kl. 10-17 lørdag 26. april kl. 10-17 søndag 27. april kl. 10-17 mandag 28. april kl. 10-17 tirsdag 29. april kl. 08 - auktion slut BEMÆRK: Da eftersyn og auktion foregår i de samme lokaler, er eftersyn under selve auktionen kun muligt i et begrænset omfang. Afhentning foregår også på Baltikavej 10. Baltikavej 10 DK-2150 Nordhavn Tel +45 8818 1111 Fax +45 8818 1112 baltikavej@bruun-rasmussen.dk bruun-rasmussen.dk

5 KRONER POSTHUS I forbindelse med indvielsen af den nye centralpostbygning i København udgav Post- og Telegrafvæsenet den 12. september 1912 et nyt frimærke i værdien 5 kr. i brunrød farve. Mærket blev graveret på Rigstrykkeriet i Berlin efter fotografi af bygningen og med ramme tegnet af Gerhard Heilmann, der også var ophavsmand til de samtidige danske pengesedler. Mærket blev herefter trykt i kobbertryk af H.H. Thieles Bogtrykkeri i to oplag med to forskellige vandmærker i et samlet oplag på ca. 170.000 eksemplarer. At det nye frimærke straks blev meget populært blandt samlere skyldes ikke alene det smukke og dekorative design, og at mærket var det første danske billedfrimærke trykt i dobbeltformat af alle tidligere udgivelser. Årsagen var også dets værdi fem kroner var efter datidens forhold en overordentlig høj værdi. Sammenligner man med portotaksten for et almindelig brev, der dengang var 10 øre, svarer det til, at man i dag udgav et frimærke med en pålydende værdi på 450 kr. På trods af at frimærket ret beset ikke er voldsomt sjældent, har det således siden udgivelsen haft en ikonisk status, der også er næret af nogle markante varianter og det faktum, at der i dag ikke er bevaret ret mange intakte forsendelser med mærket på. På denne auktion er det derfor med stolthed, at vi udstykker Henrik Ralovs præmierede samling, der er den hidtil største opbygget omkring dette mærke. Samlingen indeholder bl.a. to stemplede HELARK, flere unikke forsendelser, sjældne annulleringer og et smukt eksemplar af det såkaldte Menukort, som alle deltagere ved indvielsesfesten for den nye centralpostbygning i 1912 modtog. Vi har også fået æren af at udbyde Preben Jørgensens guldmedaljesamling af danske frimærker fra 1851-1871, hvoraf de bedste objekter sælges på denne auktion, mens den øvrige del af samlingen udstykkes på igangværende og kommende net-auktioner. Vi glæder os til at byde velkommen til forårsauktionen i Københavns Nordhavn! Lars Godsk Jørgensen 5 KRONER CENTRAL POST OFFICE In connection with the inauguration of Copenhagen s new, Central Post Office, the Danish Post and Telegraph Company on September 12th, 1912, issued a new, brownish red, stamp with a denomination of 5 kroner. The stamp was engraved at the Reichsdruckerei in Berlin after a photograph of the building, and Gerhard Heilmann, who was also the artist behind the contemporary Danish bank notes, drew the frame. The stamp was afterwards printed in copperplate engraving by H. H. Thiele printers in two different issues, with two different watermarks, and a total circulation of around 170,000 stamps. The reason for the stamp s immediate popularity among collectors was not only its beautiful and decorative design, and the fact that it was Denmark s first picture stamp, printed in double size compared to all previous stamps issued in Denmark. Another reason was it s face value five kroner was in those days an extremely high value. If you compare the postage for an ordinary letter, which was then 10 øre, it would correspond to issuing a stamp with a denomination of 450 kroner today. Despite the fact that the stamp itself is basically not especially rare, it has since it s issue enjoyed an iconic status, which is also supported by some significant varieties, plus the fact that only very few intact letters with this stamp have survived to this day. It is therefore with great pride, that we at this auction will break up and sell Henrik Ralov s prize-winning collection, which is the largest ever been built around this stamp. The collection contains, i.a., two cancelled, complete sheets, several unique letters, rare cancellations, and a beautiful copy of the so-called menu-card, which was presented to all participants at the inauguration party for the new Central Post Office in 1912. We have also been given the honour of offering Preben Jørgensen s gold medal winning collection of Danish stamps from the period 1851-1871, from which the most exquisite objects will be sold at the present auction, whereas the rest of the collection is being sold at current and upcoming online auctions. We look forward to welcome you at the spring auction in Copenhagen s Nordhavn! Lars Godsk Jørgensen

AFDELINGEN FOR FRIMÆRKER Afdelingsleder for frimærker Lars Godsk Jørgensen Tel +45 8818 1211 lgj@bruun-rasmussen.dk Vurderingssagkyndig Christian Grundtvig Tel +45 8818 1214 cg@bruun-rasmussen.dk Vurderingssagkyndig i Aarhus Torben Ringtved Tel +45 8818 1225 tr@bruun-rasmussen.dk FORKORTELSER: ABBREVATIONS: ABKÜRZUNGEN: ** = Postfrisk Mint, never hinged Postfrisch * = Ubrugt, Unused, Ungebraucht, med gummi with gum mit Gummi (*) = Ubrugt, Unused, Ungebraucht, uden gummi no gum ohne Gummi Θ = Stemplet Used Gebraucht = Brevstykke On piece Briefstück = Forsendelse Cover Brief Startpriser: Intet lot sælges under 90% af startprisen.

FRIMÆRKER / STAMPS Tirsdag 29. april Kat. nr. 1-649

DANMARK 1 1851. 4 RBS FERSLEW 1. Plade I, nr. 3 og 50. Begge med uretoucheret bundmønster og retoucheret krone. Meget smukke mærker med centrale stumme stempler. 3 attester medfølger. 1 Est. 200 1.500 5 1851. 4 RBS Ferslew. Plade II, nr. 63. Flot mærke med centralt og tydeligt nr.stempel 102 GUDHJEM. Stor sjældenhed kendt i ganske få eksemplarer. DAKA +14000. Attester JKE og Møller. 1 Est. 535 4.000 2 1851. 4 RBS FERSLEW 1. Plade I, nr. 26. Udstillingsplanche med 3 meget smukke mærker der illustrerer de 3 stadier: uretoucheret krone og uretoucheret bundmønster, retoucheret krone og uretoucheret bundmønster samt Ferslew 2 med retoucheret krone og retoucheret bundmønster. Usædvanligt og meget sjældent "sæt" med fint placerede stempler der lader vigtige kendetegn fri. Attest Møller. 1 Est. 335 2.500 6 1851. 4 RBS Ferslew. Plade II, nr. 83. Smukt mærke annulleret med BLÅT 2-rings bystempel K.D.O.P.A. HAMBURG 18/4 samt 2 svage vandrette blækstreger. Forment lig UNIK annullering på denne udgave. Attest Nielsen. 1 Est. 200 1.500 3 1851. 4 RBS FERSLEW 1. Plade I, nr. 68 uretoucheret bundmønster, retoucheret krone. Pragteksemplar med optimalt placeret stumt stempel. Attest Møller. 1 Est. 135 1.000 4 1851. 4 RBS Ferslew. Plade I. Pos. 1-100. KOMPLET PLADNING i udsøgt kvalitet. Alle mærker fuldrandede og de fleste med smukke, rene stumme stempler. 2 mærker er med nummerstempler og ét mærke er dobbeltannulleret. Plade I, nr. 35 er med uretoucheret bundmønster. En del attester medfølger, herunder én samlet attest fra Møller der bekræfter hele pladningens korrekthed. 1 Est. 1.350 10.000 7 1852. 4 RBS Thiele I. Plade I, nr. 8/18/28/38. Lodret 4- STRIBE i flot fuldrandet kvalitet. Nr.stempel 22 GRENAA. Sjælden enhed. AFA 8000. Attest Møller. 1Ia Est. 135 1.000 6 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

8 1852. 4 RBS Thiele I. Plade I, nr. 9, 61 og 83. 3 meget bredrandede mærker med retvendte stempler. Pragtkvalitet. 2 attester medfølger. 1Ia Est. 135 1.000 12 1853. 4 RBS Thiele II, mørk rødbrun. Plade I, nr. 1 HAKMÆRKET og nr. 19 PEMBERTON. 2 meget smukke mærker i dybe og intense farvenuancer. En attest. 1IIb, IIby Est. 135 1.000 9 1852. 4 RBS Thiele I. Plade I, nr. 13, 72 og 73 samt plade II, nr. 80. 4 meget smukke mærker med stumme stempler. 1Ia Est. 135 1.000 13 1853. 4 RBS Thiele II, mørk rødbrun. Plade I, pos.43-50: VANDRET 8-STRIBE, på brevklip, annulleret med nr.stempler 1. Beklippet og ENESTE KENDTE 8-STRIBE. Facinerende enhed. 1IIb Est. 2.000 15.000 10 1852. 4 RBS Thiele I. Plade I, nr. 64 og 71. 2 særdeles smukke BLÆKANNULLEREDE mærker. En attest. 1Ia Est. 135 1.000 14 1853. 4 RBS Thiele II, mørk rødbrun. Plade II. LUXUS- EKSEMPLAR annulleret med helt retvendt antiqua bystempel KORSÖER 1.2.1854. Udstillingsobjekt. Attest Møller. 1IIb Est. 270 2.000 11 1852. 4 RBS Thiele I. Plade I. Lille brev fra Slagelse til Roskilde ann. med skarpt nr.stempel 65 og langstempel SLAGELSE med indført dato 21/12-52. Der kendes kun ganske få breve med dette stempel hvoraf dette må være det absolut fineste. Attest Nielsen. 1Ia Est. 535 4.000 15 1853. 4 RBS Thiele II, sortbrun. Plade I. Dobbeltannulleret med svagt nr.stempel og håndskrevet 126 (NORTOFT). Sjældent mærke. 1IIa Est. 135 1.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 7

16 1853. 4 RBS Thiele II, sortbrun. Plade II, nr. 1, 12 og 56. 3 mærker i udsøgt kvalitet incl. pos. 1 med marginaldel og pos. 56 med LUX-stempel 67. En attest. 1IIa Est. 135 1.000 19 1854. 4 RBS Thiele III, kastaniebrun. Flot bredrandet mærke på POSTFORSKUDSBREV, annulleret med nr.stempel 1 og sidestempel KIØBENHAVN 15.1.1855, sendt til Frederiksværk. Portopåtegning 4/4. Meget sjældent brev i flot kvalitet. Attest Møller. 1IIIe Est. 270 2.000 17 1853. 4 RBS Thiele II, sortbrun. Plade II, nr.15/25/35/45/ 55 og 65. Lodret 6-STRIBE, annulleret med fine nr.- stempler 38. LEMVIG. Flot fuldrandet stribe, pos.55 med meget lille rift samt delt på midten og sammenholdt af hængsel. Sjælden enhed. DAKA: 24000. Attest Kaiser. 1IIa Est. 670 5.000 20 1854. 4 RBS Thiele III, nøddebrun. Fint fuldrandet eksemplar på smukt brev fra København til Køge, annulleret med nr.stempel 1. AFA: 7000. Attest Berggren. 1IIIf Est. 200 1.500 21 1854. 4 RBS Thiele III, nøddebrun. Plade IV, nr. 4. Meget smukt eksemplar med brede harmoniske rande og velplaceret nr.stempel 37: KORSØR. Attest Møller. 1IIIf Est. 135 1.000 18 1854. 4 RBS Thiele III, gråbrun. Plade III, nr.32-33. Bredrandet parstykke på lille klip med to perfekte og ensartet placeret nr.stempler 19: Frederikshavn. Attest Nielsen: PRAGTOBJEKT. 1IIIc Est. 135 1.000 Flere frimærker på auktion... bruun-rasmussen.dk 8 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

22 1854. 4 RBS Thiele III, olivenbrun. Plade IV, nr. 31. Brev fra BANDHOLM til Rødby. Annulleret med nr.stempel 162 og antiquastempel BANDHOLM 1.4.1855. ENESTE KENDTE BREV MED 4 RBS SENDT FRA BANDHOLM. Udstillingsobjekt. Attest Møller AIEP: An exceedingly rare cover. 1IIId Est. 670 5.000 23 1854. 4 RBS Thiele III, olivenbrun. PRIVATTAKKET mærke på brev fr ALTONA 28.2.1855, sendt til Skjelskør. ET AF KUN 3 KENDTE BREVE af 4 RBS privattakket på brev. Attester Debo og Møller AIEP. 1IIId Est. 1.000 7.500 24 1851. 2 RBS Ferslew. Bredrandet mærke på Fodpostbrev i fin lille format, annulleret med stumt stempel og blåt fodpoststempel F P 10.6.52. Attest Paaskesen. 2a Est. 2.700 20.000 25 1851. 2 RBS Ferslew. Plade I, nr. 14. Type 1. Flot bredrandet og harmonisk mærke annulleret med let stumt stempel. Attester Grønlund og Møller. 2a Est. 805 6.000 26 1851. 2 RBS Ferslew. Plade I, nr. 35. Type 7. Nydeligt eksemplar med fint stumt stempel. Attest Møller BPP. 2a Est. 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 9

27 1851. 2 RBS Ferslew. Plade I, nr.42. Type 10. Bredrandet PRAGT-mærke med perfekt stumt stempel. Attest Nielsen: Meget godt - PRAGTEKSEMPLAR. 2a Est. 1.350 10.000 31 1851. 2 RBS Ferslew. Plade II, nr.49. Type 9. Pænt eksemplar på fodpostbrev "F P 24/5.52", annulleret med stumt stempel. Pæn og ren kuvert. Attest Nielsen: Meget godt eksemplar. 2a Est. 1.350 10.000 28 1851. 2 RBS Ferslew. Plade I. Type 7. Flot bredrandet mærke med velplaceret stumt stempel. Attest Debo BPP. 2a Est. 1.050 8.000 32 1852. 2 RBS Thiele, blå. Plade I, nr.15. Type 3. Smukt ubrugt mærke med pæne rande, let hængslet med fuld original gummi. Svag diagonal gummifold. AFA: 26000. Attest Møller BPP. 2b * Est. 400 3.000 29 1851. 2 RBS Ferslew. Plade II, nr. 29. Type 5. Bredrandet pragteksemplar på lille brevklip med skarpt og velplaceret stumt stempel og fodpoststempel 15.7.51. Usædvanlig fin helhed. Attest Nielsen. 2a Est. 1.050 8.000 33 1852. 2 RBS Thiele, blå. Plade II, nr.65. Type 3. Flot bredrandet mærke med nr.stempel 1. Attest Kaiser. 2b Est. 335 2.500 30 1851. 2 RBS Ferslew. Plade II, nr.8, type 2: SPIDS FOD- STREG. Et meget smukt mærke med velplaceret stumt stempel. Attest KPK. 2ax Est. 1.350 10.000 10

34 1852. 2 RBS Thiele, blå. Plade II, nr.85. Type 7. Bredrandet mærke med smukt Fodpostbrev i fin lille format, annulleret med nr.stempel 1 og Fodpoststempel F.P. 25.1.53. Attest Nielsen. 2b Est. 670 5.000 37 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr. 17. Type 3. Nydeligt mærke på fint brev sendt til "Ved Langebro No. 260" med nr.stempel 1 og blågrøn FP 17.10.55. Attest Nielsen. 2b Est. 670 5.000 38 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr. 50. Type 10. Pragteksemplar med intens dyb blå farve og jumbo-rande. Udstillings kvalitet. Attest Kaiser. 2b Est. 535 4.000 35 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr.12. Type 4. Bredrandet mærke på Fodpostbrev med nr.stempel 1 og blåt fodpoststempel 2.2.55, sendt til Gefion Kramsgade 52. 2b Est. 670 5.000 39 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr. 55. Type 1. Usædvanlig fint og bredrandet mærke. Attester Møller og Nielsen PRAGTEKSEMPLAR. 2b Est. 400 3.000 36 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr. 7. Type 6. Lille brev til Christianshavn, annulleret med nr.stempel 1 og blågrønt Fodpoststempel 5.8.54. Attester Kaiser og Paaskesen. 2b Est. 670 5.000 40 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr. 75. Type 5. Smukt og harmonisk mærke med brede rande og let nr.stempel 1. Attest Kaiser. 2b Est. 335 2.500 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 11

41 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr.3. Type 1. Et meget smukt Fodpostbrev i fin lile format, annulleret med centrisk placeret nr.stempel 1 og retvendt blåt fodpoststempel 22.4.55. Attest Nielsen. 2b Est. 670 5.000 42 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr.6. Type 2: SPIDS FOD- STREG. Pænt eksemplar med nr.stempel 1. Attest Nielsen. 2bx Est. 335 2.500 43 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr.43. Type 9. Smukt lille "Damebrev" i mini-format, annulleret med retvendt stempler: nr.stempel 1 samt blåt fodpoststempel 6.6.55. Dette er et af de mindste breve der kendes med 2 Rigsbankskilling. Attest Nielsen. 2b Est. 1.350 10.000 44 1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr.87. Type 7. Et smukt bredrandet mærke i dyb blå nuance, med nr.stempel 1. 2b Est. 335 2.500 45 1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr. 23. Type 5. Meget smukt og harmonisk eksemplar. Attest Møller. 2b Est. 335 2.500 12 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

46 1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr.8. Type 2: SPIDS FOD- STREG. Et fantastisk mærke med brede rande og stor del af ØVRE MARGINAL og velplaceret nr.stempel 1. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR. 2bx Est. 670 5.000 50 1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr.56. Type 2. Et meget smukt og bredrandet mærke med velplaceret og rent nr.stempel 1. Attest Nielsen: Meget godt - PRAGT- EKSEMPLAR. 2b Est. 400 3.000 47 1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr.12. Type 4. Fint bredrandet mærke med nr.stempel 1. Attest Møller. 2b Est. 335 2.500 51 1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr.57. Type 1. Et smukt bredrandet mærke, med retvendt nr.stempel 1. Attest Kaiser. 2b Est. 335 2.500 48 1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr.14-15. Type 4-5. Smukt PARSTYKKE, annulleret med to retvendte nr.stempler 1. Attest KPK. 2b Est. 805 6.000 52 1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr.70. Type 4. Nydeligt eksemplar med pæne rande og fint nr.stempel 1. Attester Lundegaard og Nielsen. 2b Est. 335 2.500 49 1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr.51. Type 1. Bredrandet mærke med pænt fodpostbrev, annulleret med nr.stempel 1 og blåt fodpoststempel F. P. 7.9.54, sendt til Christianshavn. Attester Grønlund og Nielsen. 2b Est. 670 5.000 53 1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr.75. Type 5. PRAGTmærke med brede rande og skarpt, nær retvendt nr.stempel 1. Attest Møller. 2b Est. 535 4.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 13

54 1854. 2 sk. blå. Annulleret med antiqua bystempel FREDERIKSHAVN 1.11.1865. Særdeles sjældent og muligvis UNIKT mærke. Attest Møller AIEP. 3 Est. 135 1.000 57 1854. 4 sk. 2.tryk. Brev fra Nykøbing J. til Aalborg 16.3.1856. Liniestempel NYKJÖBING I JYLLAND 16/3 (håndskrevet dato). Sjældent brev. DAKA +4500. Udtalelse Nielsen. 4 Est. 135 1.000 55 1854. 2 sk. blå. Flot mærke på lille SIRBREV udbragt med fodposten i København 14.12.1860. Sjælden forsendelse. Attest Nielsen. 3 Est. 135 1.000 58 1854. 4 sk. 4.tryk. Stemplet 4-BLOK, annulleret med nr.stempler 44: Næstved. Blokken er pæn og fuldrandet, dog lige en anelse tæt (1mm) i øvre højre side. Smuk og sjælden enhed. 4 Est. 270 2.000 56 1854. 4 sk. 1.tryk. Fuldrandet 3-stribe på lille brev fra Aabenraa 4.12.1855 til BOIZENBURG, MECKLENBURG- SCHWERIN. Transitstempel Hamburg 5.12. 4 Est. 135 1.000 59 1854. 4 sk. Brun. Brev sendt fra Schleswig-Holstein til Annenhof, annulleret med OPRØRSSTEMPEL 19, samt sidestempel KIELER BAHNHOF Z2 26.8.1856. Sjælden forsendelse. Attest Holcombe. 4 Est. 535 4.000 14 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

60 1854. 8 sk. grøn. Pos. 10. Sjældent mærke med STOR DEL AF HJØRNEMARGINAL. Komb. nr.stempel 181. Attest Møller. 5 Est. 135 1.000 63 1854. 8 sk. Lodret 3-STRIBE samt 4 skilling (1858), brun. Sjælden 26 skillings frankering på brev af 7.VÆGT- KLASSE, sendt fra KALUNDBORG 5.4.1861, sendt til København. Attest Nielsen. 5,7 Est. 270 2.000 61 1854. 8 sk. grøn. Single på FRANKERET FØLGEBREV for "småpakke" sendt fra Kjøbenhavn 11.1.1863 til Nimtofte pr. Grenaa. Takst jfr. postloven af 11.3.1851-8 skilling (svarende til brev af 2.vægtklasse). Frankerede adressebreve før 1.10.1865 er særdeles sjældne. 5 Est. 270 2.000 64 1854. 8 sk. Singlefrankering på adressebrev fra RAN DERS 9.11.1865, sendt til Aalborg, med bredrandet mærke dekorativt placeret midt på kuverten. Attest Kaiser. 5 Est. 135 1.000 62 1854. 8 sk. grøn. Vandret 4-STRIBE, med brede rande på alle sider, annulleret med nr.stempler 1. Lille rift i venstre mærkes øvre margin. DAKA: 7500. Attest Nielsen. 5 Est. 135 1.000 65 1854. 16 sk. gråviolet. Singlefrankering på smukt brev, sendt fra København via Helsingborg 9.4.1859, til Göteborg. AFA: 7500. Attest Møller. 6 Est. 200 1.500 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 15

66 1858. 4 sk. 2.tryk. Brev fra BERGEDORF, annulleret med Bergedorf dagstempel. Ankomststemplet på bagsiden ANT III TRITTAU 19.12.1860. DAKA: 18000. Attester Grobe og Jensen. 7 Est. 670 5.000 69 1858. 4 sk. 3.tryk. Mærke med FULD MARGINALRAND på lille brev fra Rendsburg til Kiel. Sjældent. Attest Kaiser. 7 Est. 270 2.000 67 1858. 4 sk. 2.tryk. Pænt mærke på STOR AVISDEL at 17.juli 1860, sendt fra København til Frederikshavn. Meget sjældent. 7 Est. 200 1.500 70 1858. 4 sk. brun og 8 sk. grøn. I alt 12 skilling på brev af 3.VÆGTKLASSE fra København til Lerchenborg pr. Kalundborg. Sjælden forsendelse. 7,8 Est. 135 1.000 68 1858. 4 sk. 3.tryk. Brev sendt med Slagelse Jernbane, via Sæby til Ringsted. Nr.stempel 178 og på del af bagsiden sjældent Esrom-type "SÆBY" med indføjet dato "20/6". Attest Møller. 7 Est. 135 1.000 71 1858. 4 sk. brun. En ualmindelig bredrandet 4-BLOK, med lette nr.stempler. Attest Møller. 7 Est. 200 1.500 16 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

72 1858. 4 sk. brun. OMVENDT VANDMÆRKE. Usædvanlig smukt eksemplar af dette sjældne mærke, fine rande og let nr.stempel 56 Ringkøbing. 7 Est. 135 1.000 76 1858. 8 sk. grøn. Fuldrandet 4-BLOK, annulleret med nr.stempel 1. Meget sjælden 4-blok. DAKA: 30000. 8 Est. 670 5.000 73 1858. 4 sk. brun. Vandret 6-STRIBE, annulleret med lette nr.stempler 1. Fin, fuldrandet stribe. DAKA: 6000. 7 Est. 135 1.000 74 1858. 8 sk. 4 stk. (enkeltmærke + særdeles bredrandet 3-STRIBE), 4 sk. brun, og 2 sk. blå (1854). I alt 38 skillings frankering på brev fra KIØBENHAVN 6.6.1860, sendt til LYON, FRANKRIG. 2, 4 og 8 skillingen er let beklippede. Sjælden og særdeles dekorativ forsendelse. Attest Nielsen. 8,7,3 Est. 535 4.000 77 1858. 8 sk. grøn. Single på HEL AVIS "Tillæg til Berlingske Politiske og Avertissements-Tidende" fredag 28.December 1860. Meget smukt mærke på fin velbevaret avis. Få kendte. Attest Møller. 8 Est. 400 3.000 75 1858. 8 sk. grøn samt 2 sk. 1864, blå. I alt 10 skillings frankering på værdibrev fra ASSENS 8.1, til Odense. Dekorativ forsendelse. Attest Møller. 8,11 Est. 135 1.000 78 1863. 4 sk. brun. Brev fra Bergedorf til Altona. Annulleret med STREGSTEMPEL og buestempel BERGEDORF 23.1.. Meget sjældent brev i fint lille udstillingsvenligt format. Mærket med klippet stikning forneden. Ex. Engellau. Attest Kaiser. 9 Est. 335 2.500 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 17

81 1863. 16 sk. rosalilla. Stukken kant samt 4 sk. brun. I alt 20 skillings frankering på brev-omslag, sendt fra København til Tyskland, annulleret med nr.stempel 1. Sjælden forsendelse, med farvefriske mærker. Attester Debo og Kaiser. 10,9 Est. 1.000 7.500 79 1863. 4 sk. brun. Stukken kant. Regning, afsendt fra Bergedorf til Ratzeburg, annulleret med 5-STREGS- STEMPEL og BERGEDORF 2674(1862). Mærket let beklippet i nord. Sjælden forsendelse. Attest Kaiser. 9 Est. 1.350 10.000 82 1863. 16 sk. rosalilla. Stukken kant, 2 sk. blå og 8 sk. grøn (1854) samt 4 sk. rød (1864). I alt 30 skillingsfrankering på brev til LONDON, annulleret med nr.stempel 4 og sidestempel AALBORG 28.6.. 2 sk. beklippet i nord og 4 sk. med defekt i venstre side. Sjælden frankering på dekorativ forsendelse. Attest Nielsen. 10,3,5,13 Est. 1.000 7.500 80 1863. 16 sk. rosalilla, stukken kant, 2 sk. 1854, blå og 3 stk. 4 sk. 1864, rød. I alt 30 skillings frankering på brev fra København, sendt til ENGLAND, annulleret med nr.stempler 1 og sidestempel KIØBENHAVN 16.7.(1864). 2 sk. blå er let beklippet i venstre side og øvrige 4 mærker i fin kvalitet. Dekorativ og sjælden forsendelse. Attest Kaiser. 10,3,13 Est. 1.350 10.000 Flere frimærker på auktion... bruun-rasmussen.dk 18 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

83 1863. 16 sk. rosalilla. Stukken kant. 2 stk. samt 2 sk. blå og 8 sk. grøn (1854) samt 4 sk. rød (1864). I alt 46 skillingsfrankering (takts: 47 skilling, underfrankeret med 1 skilling) på dekorativt brev (forside) til FRANKRIG, annulleret med nr.1 og sidestempel KIØBENHAVN 5.8. Sjælden forsendelse og frankering og med 5 fine og fejlfrie mærker. Attest Møller. 10,3,5,13 Est. 1.350 10.000 86 1863. 16 sk. rosalilla. Stukken kant. Vandret 4-STRIBE, annulleret med nr.stempler 1. Meget sjælden og farvefrisk stribe, med lidt uregelmæssig gennemstikning, med enkelte små indhak i underkanten. AFA: 42000. Attester Grønlund og Witschi. 10 Est. 1.000 7.500 87 1863. 16 sk. rosalilla. Stukken kant. Vandret PARSTYKKE, med nr.stempel 1. Venstre mærke med to små tynde pletter, der skyldes udfaldet sandkorn (medfødte). Sjældent par. AFA: 20000. Attest Nielsen. 10 Est. 335 2.500 84 1863. 16 sk. rosalilla. Stukken kant. 2 stk. samt 2 skilling, blå (1854). I alt 34 skillings frankering på smukt brev sendt til LONDON, annulleret med nr.stempler 1 og sidestempel KIØBENHAVN 16.6.(1864). Sjælden forsend else i fin lille format, med farvefriske mærker. Attest Kaiser. 10,3 Est. 1.600 12.000 85 1863. 16 sk. rosalilla. Stukken kant. Et usædvanligt smukt og farvefrisk mærke i dyb lilla nuance, annulleret med smukt nr.stempel 1 samt del af rødt udenlandsk ankomststempel. Signeret. AFA: 7500. 10 Est. 135 1.000 88 1863. 16 sk. rosalilla. UTAKKET, lodret PARSTYKKE. Øvre mærke er let hængslet og nedre mærke er postfrisk. AFA: 14000+ (for hængslet). 10a **/* Est. 270 2.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 19

89 1864. 2 sk. 3.tryk på returneret ufrankeret brev. Oprindelig fremsendt som tjenestebrev 25.3.68 men modtagelse nægtet. Brevet er herefter af Københavns Stiftsamt påsat 2 sk. og returneret til afsenderen (herved sparede Stiftsamtet 1 sk. idet de ville koste 3 sk. at modtage et ufrankeret fodpostbrev). Påtegnet "Modtagelse nægtet" og "3" i rødkridt (overstreget). Meget sjælden forsendelse. 11 Est. 270 2.000 90 1864. Brevomslag skrevet af H.C. ANDERSEN. 2 sk. 3.tryk, 3 sk. 2.tryk, 4 sk. 7.tryk og 16 sk. 2.tryk. I alt 25 skilling på sjældent brev med 4-farve frankering fra København 29.8.1867, via Kiel-Hamburg og Basel til Montreaux i Schweiz. Ankomststempel 1.SEP. 67. Kuverten er skrevet af eventyrdigteren H.C. ANDERSEN, jfr. den meget karakteristiske håndskrift. Brevet er adresseret til Dorthea Melchior med hvem H.C. Andersen havde et meget nært venskab. Der kendes maks 5-10 breve med denne frankatur og på trods af små mangler ved både kuvert og frimærker fremtræder denne særdeles præsentabelt. Udstillingsobjekt. Attest Møller BPP. 11,12,13,15 Est. 1.350 10.000 20 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

91 1864. 3 sk. (1870) linietakket 12 1/2. Parstykke, samt 8 sk. gulbrun, på brev fra KIØBENHAVN 20.10, sendt til LONDON. Attest Nielsen. 12A,14 Est. 200 1.500 94 1864. 4 sk. 9.tryk. SUPERBT brev fra Kværndrup til Korinth. Mærket annulleret med antiqua-bystempel QVERNDRUP 30.3.1869. Meget sjælden forsendelse. Attest Nielsen PRAGTEKSEMPLAR. 13 Est. 135 1.000 92 1864. 3 sk. (1870) linietakket 12 1/2. Smukt parstykke, annulleret med SVENSK stempel. AFA: 12000+. 12A Est. 135 1.000 95 1864. 4 sk. rød samt 4 sk. grå/rød (1870-udgave). Lille FELTPOST-ADRESSEBREV for pakke sendt til København. Nr.stempel 213 og antiqua FELTPOST NR.1 4.7. Sjælden. 13,18 Est. 135 1.000 93 1864. 3 sk. 1.tryk, 4 sk. 7.tryk og 3 stk. 16 sk. 2.tryk. I alt 55 skilling på brev fra København 25.1.1868 til ST.CROIX - DANSK VESTINDIEN. Transitstempel LON- DON PAID 25 JA 68. Sjældent brev med flot 3-farve frankering. Brevomslaget som oftest med små mangler efter tropepåvirkning. Attest Nielsen. 12,13,15,15x Est. 270 2.000 96 1864. 8 sk. 2.tryk og 2 sk. 6.tryk. Værdibrev fra KJØBEN- HAVN 15.10 (1870), annulleret med nr.stempel 1. Modtaget i Fodpostkontoret og med BLÅT FODPOST- STEMPEL "14.10.70", sendt til Valby. Smuk og sjælden forsendelse. Attester Jensen og Nielsen. 14,11 Est. 200 1.500 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 21

97 1864. 8 sk. 2.tryk. Postforskud, fra KJØBENHAVN 30.10.1869, sendt til Horsens. Smuk forsendelse med dekorativ rød kridtpåtegning. Attest Nielsen. 14 Est. 135 1.000 100 1864. 8 sk. gulbrun, 4 sk. rød, 3 sk. lilla og 2 sk. blå. I alt 17 skillings frankering på brev via Sverige til FIN- LAND, annulleret med nr.stempler 1 og blåt sidestempel KIØBENHAVN 22.10 (1868). 2 og 4 sk. med rundt hjørne. Smuk og dekorativ forsendelse. DAKA: 9000. 14,13,12,11 Est. 200 1.500 98 1864. 8 sk. gulbrun og 2 sk. blå, (1870) linietakket 12 1/2 samt 4 sk. 1870, grå/rød, linietakket 12 1/2. Sjælden frankering med 3 LINIETAKKEDE mærker, på brev sendt til London, annulleret med kombineret nr.stempel 181. Attest Nielsen. 14A,11A,18A Est. 270 2.000 101 1864. 16 sk. 1.tryk, 3 sk. 1.tryk og 2 sk. 1.tryk. I alt 21 skillings frankering på adressebrev for pakke sendt fra LEMVIG 16.1.1867, til København. Attest Nielsen. 15,12,11 Est. 200 1.500 99 1864. 8 sk. gulbrun samt 2 stk. 3 sk. violet. I alt 14 skillings frankering på smukt brev til AMSTERDAM, annulleret med kombinerede nr.stempler 181. 14,12 Est. 135 1.000 102 1864. 16 sk. 1.tryk. SINGLE-frankering på PRAGT-brev, annulleret med retvendt nr.stempel 17 og sidestempel FREDERICIA 23.8.1868, sendt til København. Attester Debo BPP og Møller. 15 Est. 270 2.000 22 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

103 1864. 16 sk. 2.tryk, 4 sk. 7.tryk og 3 sk. 1.tryk. I alt 23 skillings frankering på brev i fin lille format, sendt fra KIØBENHAVN 16.11, til PARIS (67). 4 sk. med let afrundet nv-hjørne. Attest Møller. 15,13,12 Est. 270 2.000 106 1864. 16 sk. oliven. 3-STRIBE samt 3 sk. lilla og 4 sk. rød. I alt 55 skillings frankering på brev sendt til ST. CROIX, DANSK VESTINDIEN, via LONDON 15 OC 66, annulleret med nr.stempler 1 og sidestempel KIØBEN- HAVN 12.10. Et par minimale huller i kuverten som altid, berører venstre 16 sk. God og smuk forsendelse. Attest Grønlund. 15 Est. 400 3.000 104 1864. 16 sk. oliven, 3 sk. lilla og 2 sk. blå. I alt 21 skillings frankering på brev sendt til CALIFORNIEN, USA, annulleret med nr.stempler 1. Attest KPK. 15 Est. 400 3.000 107 1864. 16 sk. oliven. 12 STK. (To 6-BLOKKE) på for- og bagsiden, ene bukket rundt om kuverten, samt 4 stk. 3 sk. lilla (to er stærkt defekte, hvoraf det meste af det ene mærke mangler). I alt 204 skillings frankering på adressebrev for 2 pakker sendt fra Randers til Odense. Imponerende og sjælden forsendelse. 15 Est. 535 4.000 105 1864. 16 sk. oliven. 2 stk. samt 4 sk. rød (defekt), på fint lille brev sendt til HANNOVER, annulleret med kombineret nr.stempel 181. 15,13 Est. 200 1.500 Flere frimærker på auktion... bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 23

108 1870. 2 sk. linietakket 12 1/2. Et meget smukt eksemplar med perfekt takning og centrering, på fint lille Fodpostbrev med nr.stempel 1 og blåt fodpoststempel F. P. 13.3.71. Der kendes kun ganske få breve med 2 skilling, linietakket. AFA: 65000. Attest Nielsen. 16A Est. 2.000 15.000 109 1870. 2 sk. linietakket 12 1/2. Et nydeligt eksemplar med perfekt takning og fint nr.stempel 1. AFA: 30000. 16A Est. 1.350 10.000 111 1870. 8 sk. grå/brun samt par 3 sk. grå/lilla. I alt 14 skillings frankering på POSTFORSKUD, med to fine kombinerede nr.stempler 53 "RANDERS 10.6, sendt til Hobro. Smuk forsendelse. 19,17 Est. 200 1.500 110 1870. 2 sk. linietakket 12 1/2. Smuk ubrugt 4-BLOK, hængslet med fuld original gummi på alle 4 mærker. Meget sjælden 4-blok. Attest Paaskesen. 16A * Est. 2.700 20.000 112 1870. 8 sk. grå/brun, 4 sk. grå/rød, 3 sk. grå/lilla og 2 sk. grå/blå. I alt 17 skilling på flot 4-farve frankatur, sendt til CHICAGO, USA, annulleret med kombineret nr.stempel 46, NYBORG. Sjælden forsendelse. Attest Witschi. 19,18,17,16 Est. 535 4.000 24 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

113 1870. 16 sk. grå/grøn (parstykke), 8 sk. grå/brun og 4 sk. grå/rød. I alt 44 skillings frankering på adressebrev fra KIØBENHAVN 6.9. til Vestervig. Venstre 16 sk. med knækket hjørnetak. Attest Nielsen. 20,19,18 Est. 335 2.500 116 1870. 48 sk. brun/lilla. Vandret 3-STRIBE, annulleret med nr.stempel 1. AFA: 7500+. Attest Grønlund. 21 Est. 135 1.000 117 1875. 4 øre 3.tryk: ultramarin. Brugt som opfrankering på 2 skilling, helsag, blå. SKILLING/ØRE frankering på smukt helsags-brevkort, fra RØDBY 6.3 (1876), til København. Attest Nielsen. 23a Est. 270 2.000 114 1870. 48 sk. brun/lilla, samt 3 sk. lilla og 4 sk. rød (1864). I alt 55 skillings frankering på brev til DANSK VESTINDIEN, annulleret med kombineret nr.stempel 181. 4 skilling med lille hul som ofte, der stammer fra desinficering af brevet. Attest Nielsen. 21,12,13 Est. 400 3.000 118 1875. 4 øre, 1.tryk, pos.a18: OMVENDT RAMME. Fint stemplet eksemplar af et sjældent mærke. AFA: 5000. Attest Kaiser. 23ay Est. 135 1.000 115 1870. 48 sk. brun/lilla. Pos.21-24/31-34. Farvefrisk 8-BLOK, annulleret ODENSE 23/12. Smuk og sjælden enhed, i fin kvalitet, dog et mærke med lille nålestik samt nedre højre mærke med lille tynd plet. AFA: 24000+. Attest Nielsen: Meget gode eksemplarer. 21 Est. 535 4.000 119 1875. 5 øre, 3.tryk og 25 øre, 2.tryk. I alt 30 øre på adressebrev for pakke fra København til Helsingborg. Sjældent. 24,29 Est. 200 1.500 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 25

120 1875. 5 øre, 4.tryk, pos.61: OMVENDT RAMME. Ægte stemplet eksemplar af et meget sjældent mærke, annulleret med lapidarstempel KJØBENHAVN. Lille tyndhed i syd. AFA: 24000. Attest Møller. 24y Est. 335 2.500 123 1875. 100 øre, 1.tryk (FIREBLOK + 2 enkeltmærker) samt 10 øre, Våben, rød. I alt 610 øre på internationalt adressebrev for pakke fra NEXØ, Bornholm 21.12.1888 via København 23.12.88, Malmö 24.12, Stockholm 27.12 og Hangö 28.12.88 til Nystad, Finland. 10 øren samt et stk. 100 øre med fejl og adressekortet med et par lukkede rifter, men imponerende og smuk helhed. Attest Nielsen. 31,35 Est. 135 1.000 121 1875. 8 øre, grå/rød. Tk.14. 7 stk. på brev sendt til AU STRALIEN med i alt 56 øres frankering, annulleret med nr.stempler 69 og STUBBEKJØBING 25.5.1POST. 3 mindre indklip i midten af kuverten, berører ikke mærkerne. Sjælden forsendelse. 25 Est. 135 1.000 124 1895. 4 øre, grå/blå (4 stk.) og Våben, 5 øre, grøn og 20 øre blå samt 3 helsagsudklip 5 øre, grøn. I alt 56 øre på korrekt frankeret REC-brev af 2.vægtklasse fra Kjøbenhavn 26.5.1900 til MONTEVIDEO, URUGUAY. Nederste 4 øre med lille rift. Meget sjælden takst. Attest Møller. 23By,34B,36B Est. 135 1.000 122 1875. 100 øre, 1.tryk, pos.1-5: 5-STRIBE med flere rammefejl i pos.1 og pos.5, annulleret med fine nr.stempler 56. Smuk og sjælden enhed. 31 Est. 135 1.000 125 1902. 8 øre, 121.tryk, vm.iii.. Meget smukt eksemplar med retvendt ODENSE 23.9.1902. Attest Nielsen. 25C Est. 135 1.000 26 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

126 1902. 50 øre, brun/lilla, vm.iii. Postfriskt nedre halvark (pos. 51-100) incl. ISOLEREDE RAMMER i pos. 51 og 91-100. AFA 84.900++. 30C,30Cy ** Est. 670 5.000 127 1885. Våben, 20 øre, 13.tryk, pos. A68-69. Parstykke med SMÅ + STORE HJØRNETAL. Attest Nielsen. 36,36x Est. 135 1.000 129 1902. Våben. 15 øre, lille. UTAKKET "SØLLESTEDMÆR- KET". Pænt stemplet i "SØLLESTED 2.1.0X". Smukt, let stemplet eksemplar af dette berømte mærke, der kun kendes i ca. 10 eksemplarer. Mærket har en lille svag fold i nedre venstre hjørne. Mærket er illustreret i Frimærker, Folk og Filateli, side 239. Attester Grønlund og Nielsen. 38 Est. 2.700 20.000 128 1895. 10 øre, rød. 3-stribe på brev fra Randers til AUCK- LAND, NEW ZEALAND 25.6.1897. Ankomststempel 11 AU 97. Eneste kendte brev med 30 øres frankering til New Zealand før 1905. Attest Møller. 35B Est. 135 1.000 130 1904. Chr.IX, 10 øre, rød. Pos. 6 med variant "EFTER- GRAVERET MEDAILLON". Annulleret med stjernestempel SØNDERSØ. AFA 5000. Attest Nielsen. 47y Est. 135 1.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 27

131 1905. Chr. IX, 100 øre gulbrun. UTAKKET parstykke i perfekt postfrisk kvalitet. 51 ** Est. 200 1.500 134 1907. Fr. VIII, 5 øre, grøn. Variant: USKRAVERET FELT TIL VENSTRE FOR MONOGRAMMET. PRAGT-mærke, annulleret med retvendt stempel KJØBENHAVN 22.12.11. Et sjældent mærke i denne kvalitet. Attest Nielsen. 54x Est. 135 1.000 132 1907. Fr. VIII, 5 øre, grøn. LINIETAKKET 12 1/2. Postfrisk. Sjældent mærke. AFA: 5000 (for hængslet). Attest Nielsen PRAGTEKSEMPLAR. 54 ** Est. 200 1.500 135 1907. Fr. VIII, 50 øre, vinrød. LINIETAKKET 12 1/2. Postfrisk. Sjældent mærke. AFA: 5000 (for hængslet). Attest Nielsen. 58 ** Est. 200 1.500 133 1907. Fr. VIII, 5 øre, grøn. Variant "RETOUCHERET PLET TIL VENSTRE FOR KONGENS HOVED". Single på postkort fra Vejle 22.9.10 til Uldum St. Ekstremt sjælden variant på forsendelse. Muligvis UNIK. Attest Nielsen. 54z Est. 335 2.500 136 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III samt SLESVIG 1.ZONE 7 øre, brun og 20 øre, blå. UNIK BLANDINGS- FRANKERING på fint lille brevklip, stemplet i SØNDER- BORG 12.7.20. Blandingsfrankeringen med Slesvig/ Danske mærker var i kun gylding i 7 dage, i perioden 9.7.20 til 15.7.20. Attest Nielsen. 67 Est. 335 2.500 Flere frimærker på net-auktion hver anden søndag! 28 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

137 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. 2 stk med PERFIN "D D" (Diskontobank), ene med variant: KJØBFNHAVN samt 5 øre, Chr.X, grøn, på værdi-brev (30000 kr), sendt til SVERIGE, stemplet i KJØBENHAVN 29.9.15. På bagsiden 2 store laksegl samt svensk ankomststempel MALMÖ 30.9.15. Sjælden forsendelse. 67,x Est. 270 2.000 140 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. Annulleret med SVENSK stempel STOCKHOLM 7.3.17. Sjældenhed. Attest Møller. 67 Est. 135 1.000 138 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. 3 stk. (par + enkeltmærke) på adressebrev til Fredericia med REN 15 KRONERS FRANKERING, stemplet KJØBENHAVN11.5.14. Lodret fold i kuverten i venstre side, berører ikke mærkerne. Unik forsendelse. 67 Est. 535 4.000 141 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. Annulleret med to retvendte LINIESTEMPLER "RØNNE". Pragt-kvalitet og formenligt unik annullering på dette mærke. 67 Est. 135 1.000 139 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. 7 stk. samt 4 stk. Chr.X, på i alt 37,55 kroners frankering, på værdibrev (730.000 kr) sendt fra RANDERS 15.4.18, til København. Sjælden og dekorativ forsendelse. 67 Est. 670 5.000 142 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. Med violet håndstempel COLONIAS. Meget sjældent overtryk, der stammer fra UPU-samlinger, annulleret af det portugiske post væsen forud for fremsendelsen til de koloniale postkontorer. Attest Nielsen. 67 Est. 400 3.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 29

143 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. MENU-KORT, stemp let KJØBENHAVN 22.9.1912. Attest Nielsen. 67 / Est. 200 1.500 144 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. MENU-KORT, stemp let KJØBENHAVN 22.9.1912. Flot kvalitet. 67 Est. 200 1.500 30 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

145 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. OMVENDT VAND- MÆRKE. Anulleret med helt retvendt LUXUS-stempel KJØBENHAVN 5.3.17. Et sjældent og undervurderet mærke. 67 Est. 135 1.000 148 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. Pos.8, variant: MANGLENDE GESIMS I VENSTRE SIDE AF BYGNINGS FACADE. Annulleret med helt perfekt LUXUS-stempel KJØBENHAVN 5.1.17. AFA: 6000. 67k Est. 135 1.000 146 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. OMVENDT VAND- MÆRKE. PRAGT-mærke, annulleret med retvendt stempel KJØBENHAVN 3.6.14. AFA: 2400++. Attester Nielsen og Møller BPP: PRAGTEKSEMPLAR. 67 Est. 135 1.000 149 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. PRAGT-mærke, annulleret med retvendt stempel THORSHAVN 15.1.20. Sjældenhed. 67 Est. 135 1.000 147 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. Perfekt centreret LUXUS-mærke med optimalt placeret stempel THISTED 13.3.14. Attest Nielsen PRAGTEKSEMPLAR. 67 Est. 135 1.000 150 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. SINGLE FRANKE- RING på adressebrev fra KJØBENHAVN 30.8.16, sendt til Holbæk. Sjælden forsendelse. Attest Nielsen. 67 Est. 335 2.500 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 31

151 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. SINGLE FRANKE- RING på ANBEFALET BREV, sendt fra HELLERUP 17.10.12, til TYSKLAND. Dette er ENESTE KENDTE singlefrankering på anbefalet brev (overfrankeret). Attest Nielsen. 67 Est. 535 4.000 152 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. Pos.1-3/6-8/11-13: stemplet 9-BLOK med ikke mindre end 5 VARIANTER: pos.3: PLET I POSTHORNTRAGT, pos.6: MANGLENDE STREG I N, pos.8: MANGLENDE GESIMS, pos.12: STOR PLET I K og pos.13: LILLE PLET I K. 67w,y,k,l,m Est. 400 3.000 153 1912. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.III. Stemplet HELARK (uden marginal) incl. 14 varianter i pos. 3, 6, 8, 10, 12, 13, 21, 24, 33, 37, 41, 43, 44 og 50. Dette ark er et af kun 3 KENDTE HELARK. Attest Nielsen. 67 Est. 2.700 20.000 32 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

154 1912. 35/32 øre GULGRØN. Nydeligt stemplet eksemplar. AFA 15000. 62a Est. 400 3.000 157 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Annulleret med helt perfekt retvendt stempel RIBE 8.10.20. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR. 81 Est. 135 1.000 155 1912. 35/32 øre, gulgrøn. Et meget smukt og velcentreret ubrugt PRAGT-mærke. Attest berggren: PRAGT- CENTRERET mærke. 62a * Est. 270 2.000 158 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. LUXUS-stemplet 4-BLOK, annulleret med kun et retvendt stempel GRIND- STED 19.11.19. Attest Nielsen: PRAGTOBJEKT. 81 Est. 135 1.000 156 1912. 35/32 øre, gulgrøn. Ubrugt, øvre MARGINAL 4-BLOK, med meget lette hængselspor. Meget sjælden marginal 4-blok. AFA: 26000+. 62a * Est. 535 4.000 159 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. SINGLE-FRANKE- RING på adressebrev til Aalborg, stemplet i KJØBEN- HAVN 4.12.16. Der kendes kun ganske få forsendelser med single-frankering af 5 kr. Posthus. Pragt-kvalitet. Attest Svendsen. 81 Est. 270 2.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 33

160 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Stemplet 10-BLOK, med fine annulleringer CHARLOTTENLUND 7.8.20. Smuk enhed. Attest Nielsen. 81 Est. 270 2.000 162 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Stemplet HELARK (uden marginal) incl. en del varianter. Dette ark er et af kun 3 KENDTE HELARK. Attester Nielsen og Svendsen. 81x,y,x,w Est. 2.700 20.000 161 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Stemplet 16-BLOK, annulleret i ESBJERG 13.11.19. Imponerende og sjælden enhed. 81 Est. 535 4.000 163 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Variant: PLET I POSTHORN. SINGLE FRANKERING på adressebrev fra KJØBENHAVN 8.9.16, sendt til Thisted. Sjælden forsendelse. Attest Nielsen. 81w Est. 400 3.000 34 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

164 1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Værdibrev med 120.000 kr. frankeret med 16 STK. 5 KR. POSTHUSE samt 25 øre, Chr.X, brun og 7 stk. 50 øre, vinrød, sendt fra KJØBENHAVN 8.11.18, til FINLAND. Grundet laksegl er 6 mærker med større eller mindre fejl. DETTE ER STØRST KENDTE ANTAL POSTHUSE PÅ VÆRDIBREV. Imponerende forsendelse. Attest Nielsen. 81 Est. 1.000 7.500 166 1918. Chr. X, 5 kr. DYB RØDVIOLET. Et helt perfekt centreret eksemplar, af denne sjældne nuance. Perfekt postfrisk mærke. AFA: 10000+. Attest Nielsen: LUXUS- EKSEMPLAR. 110b ** Est. 335 2.500 165 1918. 27/38 øre, orange. Single på R-brev fra Odense 7.3.19 til Sverige. Den sjældneste af værdierne på korrekt frankeret forsendelse. 92 Est. 135 1.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 35

167 1918. Chr.X, 25 øre, brun/sort og 15 øre, violet. I alt 40 øre på korrekt frankeret ISPOSTBREV fra København 13.2.1922 til Skive, ank.stempel 14.2. Påtegnet "FLYVE- POST" (pga. isvinteren). Meget smukt brev i fint lille format. 70,101 Est. 135 1.000 170 1933. Bølgelinie. 10 øre, orange. TYPE I. Smukt ubrugt mærke. Mærket har ikke været hængslet, men med enkelte lette spor, i den ellers postfriske gummi. AFA: 16000. Attest Nielsen. 202a * Est. 335 2.500 171 1934. Ny Luftpost. Komplet sæt med sort overtryk "SPECIMEN". Opsat på papir. Meget sjældne. 216-220 Est. 135 1.000 168 1921. Chr.X, 1 kr. brun/blå. Type I+II. 2 postfriske fireblokke med øvre hjørnemarginaler "224-K" og "458-G". Begge i smuk centreret kvalitet. AFA 9400++. 131,131a ** Est. 200 1.500 169 1921. Røde Kors +10/20 øre, blå. Variant spids fodstreg på 2. Meget sjældent mærke stemplet 15.12.21. AFA 6000. 121y Est. 135 1.000 172 1940. 20/15 øre, rød. Variant "STÆRKT FEJLPLACERET OVERTRYK. Brev sendt fra RAARUP 27.4.40 til Odense. Attest Nielsen. 264 Est. 135 1.000 36 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

173 1955. Provisorium. 30/25 øre, rød. Variant: DOBBELT OVERTRYK. Et meget smukt stemplet eksemplar af et sjældent mærke. Annulleret i HOLSTEBRO 2.7.56. KUN 5 KENDTE. Mærket er omtalt og afbilledet i Toke Nørby s bog, side 152. AFA: - Attest Nørby. 364ay Est. 400 3.000 176 1989. DBU 100 År, 3,20 kr. rød/sort. Variant "EN HALV LAUDRUP". Meget sjælden moderne variant der kun kendes i 5 eksemplarer. Postfrisk. Attest Nielsen. 935 ** Est. 135 1.000 174 1956. 30/25 øre rød, Fr. IX. Parti på i alt 250 stk. 4-striber, pos. 57-60, med variant i alle pos. 57: afstand 12 2/3 mm. AFA: 78000+. 364x ** Est. 670 5.000 177 2010. Norden Ved Havet. UTAKKET miniark. Meget sjælden blok, der kun kendes i få UTAKKEDE eksemplarer. 1618 ** Est. 335 2.500 175 1967. Rigsvåben. 2,20 kr. orange. PRØVEARK med SPECIMEN "PUNCH-HOLES" i hvert mærke. Formentlig et UNIKT ark. 464F ** Est. 335 2.500 178 1871. 16 skilling, grøn. Tk.14. LUXUS-mærke med perfekt centrering og helt retvendt nr.stempel 18: Frederiksborg. 3 Est. 135 1.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 37

179 1922. Chr.X, 50 øre, olivgrå. Variant "Plet i M og i højre 5-tal" (plade 3, pos. 16). Ekstremt sjælden set variant, der maksimalt kan forekomme i 50 eksemplarer. AFA 4500. Attest Møller. 7(x) Est. 135 1.000 183 1869. Essay til 48 sk. i orangerød farve. Utakket. Meget sjældent. Attest Nielsen. E21C (*) Est. 200 1.500 180 1935-1950. Tête-Bêche. Parti postfriske helark incl. de officielle Bølgelinie og H.C. Andersen udgaver samt 10 helark af de sjældne uofficielle udgaver. Meget fin og fejlfri kvalitet. Samlet katalogværdi optalt som løse parstykker m.m. ca. 150.000. Sjældent udbudt. ** Est. 2.000 15.000 184 1869. Essay til 48 sk. mørkebrun/karminrød. Med spejlvendt posthorn og den symmetriske ramme som kun an - vendtes til disse essays. Et særdeles interessant essay, som udbydes meget sjældent. Perfekt kvalitet. Attest Nielsen. E21G (*) Est. 200 1.500 181 REKLAMEMÆRKER. Stor samling Reklamemærker, breve og hæfter, enkelte og blokke i tyk 64 siders indstiksbog samt 5 ringbind, der alene indeholder ca. 250 breve. En ganske imponerende samling, der bør ses! /**/ /* Est. 4.000 30.000 182 1850-1950. Samling PRØVETRYK og ESSAYS m.v. Opsat på plancher og incl. mange bedre udgaver. Skal ses. **/* Est. 940 7.000 185 1886. Nytryk af 2 Rigsbankskilling, lysblå, hvidt papir. HELARK opsat på karton med guldtryk (fastgjort i arkets øvre marginal). Sjældent ark. AFA: 40000+. Attest Nielsen. Est. 400 3.000 38 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

186 1925. Gl. Luftpost, 15 øre, blå, 15 øre, grøn og 50 øre, mørkblå. 3 UTAKKEDE PRØVETRYK på karton. Sjældne. (*) Est. 200 1.500 187 1930. 4 originale blyants- og tuschtegninger (5x6 cm.) med udkast til nyt dagligmærke(?) (Kongekrone med delfiner m.v.). Udført af kunstneren og arkitekten J. Therchilsen, der også tegnede det oprindelige Bølgeliniemærke. Sign. J.Th. UNIKKE. Est. 200 1.500 189 1932. Karavel. 15 øre, BRUN. PRAVETRYK, uden skravering i storsegl. Postfrisk øvre marginal 6-BLOK. Attest Nielsen. ** Est. 135 1.000 190 1933. Chr.IV. Sjældent UTAKKET PRØVETRYK i BLÅ farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Est. 135 1.000 188 1932-33 (ca). GOEBEL A.G. DARMSTADT, rød. Sjældent PRØVETRYK i øvre MARGINAL 4-BLOK. ** Est. 135 1.000 191 1933. Chr.IV. Sjældent UTAKKET PRØVETRYK i GRÅGRØN farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Est. 135 1.000 Flere frimærker på net-auktion hver anden søndag! BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 39

192 1933. Chr.IV. Sjældent UTAKKET PRØVETRYK i GRØN farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Est. 135 1.000 195 1933. Chr.IV. Sjældent UTAKKET PRØVETRYK i VIOLET farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Est. 135 1.000 193 1933. Chr.IV. Sjældent UTAKKET PRØVETRYK i ORAN GE farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Est. 135 1.000 196 Aarhus Kioskselskab. 1928. 2 øre, brunviolet. Forskriftsmæssigt placeret på bagiden af brev med karavel, 15 øre, rød annulleret AARHUS 26.1.1930 (søndag) sendt til Thy. Ekstremt sjælden forsendelse. Kuvertens bagside lidt forrevet foroven. Jfr. DAKA kendes der max. 5 breve af denne art. 9 Est. 670 5.000 194 1933. Chr.IV. Sjældent UTAKKET PRØVETRYK i RØD farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Est. 135 1.000 40

197 Bypost. God samling danske bypostmærker fra forskellige byer opsat i indstiksbog, bl.a. flere varianter som OMVENDTE OVERTRYK/MIDTERSTYKKE m.m. Est. 270 2.000 198 Horsens Bypost. 1883. Ekspresmærker, 10 øre, blå på gulligt papir. 2 stk. hvoraf det ene er påtrykt "Svar betalt". Særdeles sjældne. Ikke prissat i DAKA. 3,4 (*) Est. 270 2.000 200 Kjøbenhavns Bypost. 3 øre frankostempel på adresseret tryksag. Denne type forsendelse er ikke katalogiseret i DAKA kataloget. 43 Est. 135 1.000 199 Kiøbenhavns By- og Hus-Telegraf. 1980. 5 øre, brun. Parstykke på lille brev adresseret til Boesendalsvei i Kjøbenhavn. Påskrevet "R437" (rekommanderet?). Usædvanlig takst på fint lille brev. Mærkerne delvist afklippet foroven. Est. 135 1.000 201 Kjøbenhavns Bypost. BREVKORT med 2 øre frankostempel på adresseret tryksag. Brevkort er ikke katalogiseret i DAKA kataloget. Kortet med svag lodret fold. 42 Est. 135 1.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 41

202 Københavns Bypost. Fin samling bestående af 65 helsager (brugte og ubrugte) samt nogle fotokopier. Est. 400 3.000 203 1904. Juleark. Kamtakket. Flot letfoldet helark. Flere mærker med takningsvarianter. Ét mærke med minimalt nålestik. AFA 9000+. ** Est. 335 2.500 204 1904. Miniark med 8 mærker. Trykt i 1940 til fordel for Holbøll Fonden. 2 ark med Tête-Bêche sammetryk. Uhyre sjældne. Små klæbespor og et par små brune pletter på bagsiden. AFA: R. ** Est. 200 1.500 205 1905. Juleark. Nær perfekt ufoldet helark. Kun gået op 2 mm ét i sted i højre marginal. Sjældent ark i denne kvalitet. AFA 20000. ** Est. 535 4.000 42 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847

206 1906. Juleark. Flot letfoldet helark. Lidt splittet perforering enkelte steder i marginalen samt let forstærket 4 steder. 2 mærker med små tyndheder. Særdeles sjældent ark og fremstår med smukt udseende. AFA 62000. **/* Est. 2.700 20.000 207 1908-1954. Parti med 25 årsmapper, heraf 17 forskellige årgange. Est. 335 2.500 208 1940. Julemærke + DNSAP julemærke 1940. Yderst sjælden kombination på julekort fra KØBENHAVN 23. DEC 1940, på kort fra DNSAP s forlag, i Bovrup. Sjælden forsendelse. Est. 135 1.000 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847 43

209 Juleark. Samling gamle juleark i ganske pæn kvalitet, med ark fra 1914, 1915, 1919, 1920, 1921 og 1922. Desuden 1923 og 1924, der begge mangler noget marginal. ** Est. 400 3.000 215 Julemærker. Samling årsmapper 1905-1955 komplet + en del andre nyere udgivelser. De første årsmapper er udgivet i uhyre små oplag og flere er særdeles sjældne. * Est. 670 5.000 210 Julemærker. 1920-2003. Samling helark i stort ringbind. Incl. 1920,25,28,31,33,36 og tilsyneladende komplet fra 1938 og fremefter. ** Est. 535 4.000 216 AALBORG JUL. 1913-1991. God samling med 54 helark incl. sjældne tidlige udgaver og en del andre med varianter såsom DELVIST UTAKKEDE, forskudt overtryk og ikke mindst 1970/1960 og 1971/1965 begge med OMVENDT OVERTRYK. Sjældent materiale. ** Est. 670 5.000 211 Julemærker. 1940-2013. Stort lagerparti juleark incl. 1940 og 3 ark 1951/1950 m.v. Flere af de andre årgange i stort antal. Også lidt nytryk samt Samsø udgaver. Katalogværdi for helark i alt over 110.000 (iflg. indl.). ** Est. 400 3.000 212 Julemærker. Rigtig god samling med bl.a. helark 1909-2013, stor samling utakkede helark, mængder af både takkede og utakkede skalatryk i helark, stor samling fireblokke, god samling enkeltmærker med bl.a. en del varianter og lidt prøvetryk o.l. Sæt DVI incl. 1907, god samling Island med alle de sjældne små og store Falke osv. **/ /* Est. 2.000 15.000 217 Julemærker. Imponerende samling danske julemærker og især lokale og nordiske udgivelser sorteret i stort stålskab med 4 dybe arkivskuffer + flyttekasse. Indeholder et væld af lokale udgivelser incl. mængder af helark, mange ældre ark Aalborg, en del ældre velgørenhedsmærker incl. sjældnere udgivelser, bl.a. nogle DNSAP incl. mærker på klip med annullering, gode samlinger fra de nordiske lande og meget mere. Også set en del årsmapper fra Færøerne, Grønland og Danmark m.v. **/ /* Est. 1.000 7.500 213 Julemærker. Samling helark 1909-2000 komplet. Nogle ark med fejl og nogle let understøttet, men de fleste i flot kvalitet. **/* Est. 805 6.000 214 Julemærker. Samling helark 1924-2008 incl. 1924,1926, 1936-1940,1942,1943 og 1945-1951 m.fl. ** Est. 335 2.500 218 Dampskibsselskabet SKJELSKØR. 5 øre, gul/sort, 10 øre, blå/sort og 35 øre grå på adressebrev for pakke sendt med S/S Skjelskør til OMØ. Meget sjældent. Est. 135 1.000 44 BRUUN RASMUSSEN FRIMÆRKEAUKTION 847