CATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag d. 30. Marts 1920, Form. Kl. 111/* Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
- Lilian Ibsen
1 CATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag d. 30. Marts 1920, Form. Kl. 111/* Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
2 CATALOG over En Samling Malerier af ældre dansk Kunst der bl. a. efter Begæring af H. R. Sagfører Zahle som Executor i Godsejer A. G. Bruns Dødsbo, O. R. Sagfører Axel Bang som Executor i Malermestef' Johan N. Schrøders Dødsbo og O. R. Sagfører E. Ringberg som Éxecutor i fhv. Kontorchef Fabers Dødsbo, bortsælges ved Auktion, som afholdes Tirsdag den 30. Marts 1920, Formiddag Kl. 111/2 i Malerisalen, Studenterforeningen, Vestre Boulevard Nr. 6. EFTERSYN: Lørdag d. 27. og Mandag d. 29. Marts Kl samt Søndag d. 28. Marts Kl KOMMISSIONER modtages af Aug. W ith s Eflf. (Rich. Wilstrup), Vimmelskaftet 34, Skandinavisk Antiquariat, Bredgade 35 og Winkel & Magnussen Højbroplads 7.
3 CO NDITIO NER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden Ansvar for undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det købte skal- være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten underhaanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. For opgivne Maal indestaas ikke. 2. Den, der byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillægaf 12 l/a pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring, dog kan vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvender sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Henstand, imod, naar som helst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Henstand forfalden. 4. De Købere, der ikke betaler i rette Tid, har, hvad enten de bliver sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bor eller opholder sig at give Møde for Københavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys boende, underkastede Betsforfølgning efter Retsplejelovens 41 Capitel samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Tillæg til Gonditionerne forbeholdes. Kjøbenhavn, i Marts P. E. SpOFOFl, Overretssagfører, Frederiksborggade Nr. 54. Maalene er angivne i Centimeter, Højden først. 1. Prof. C. F. Aagaard: Ved en Skovsø X Prof. Otto Bache: Ung Dame med Slør og Straahat. 35X Aage Bertelsen: Vinterlandskab. 42 X Prof. Chr. Blache: Skibe i aaben Sø. 26 X do. Danske Fregatter passere Kronborg Aquarel. 30 X Prof. Godfr. Christensen: Fra Konigssee i Bayern. 32X44 6a.Johs. Boesen: Fra Fuglesangsøen. 27 X Prof. J. la Cour: Landskab ved Gudenaa. 40 X 58 7a. do Kystparti. 22 X Eug. Delacroixfi): Achilles oplæres i Vaabenbrug af Kentauren Kiron. Compositionen overensstemmende med et Felt i Palais Bourbons Bibliothek og en Tegning i Louvre. 41 X 55 8a. Hans Dall: Parti fra Kulien. 26 X Diaz (?): Skovinteriør med Figurer. 19 X Augusta Dohlmann: Nature morte. 49 X 44
4 11. Rasmussen-Eilersen: Pergola paa Capri. 19X L. Find: En Moder med sin lille Datter paa Skødet 13. Hans Fischer: Ved Solnedgang. 23X31 60X Paul Fischer: Vesterbros Passage. 80 X do. Vadskescene. 43 X 61 15a. do. Kunstner tager Studier. 47 X Hans Friis: Landskab fra Klitmøller. 23 X do. Aften i den romerske Campagne. 18 X Prof. Otto Haslund: Sommerlandskab X 42 18a. do. Hoved af et Barn. 20 X Hass (tysk Maler): Landskab med Sø og Bjerge. 32X Ad. Heinrich-Hansen: Fra Galopbanen X Pram Henningsen: En Frugtsælgerske. 54 X Carst. Henrichsen. Kystparti. Aften. 21X Harald Holm: Blomster. 35X Lauritz Holst: Marine. 1892, 40 X Carl Holsøe: Interieur med en ung Dame staaende 26. do. Interieur. 70 X do. Interieur. 57 X 48 ved en Dør. 80 X T. Høyer (svensk Maler): Skovparti. 24X Luplau Janssen: Lille Pige ved Middagsbordet. 26 X Karl Jensen: Frederiksborg Slotsgaard. 40X Holg. Jerichau: Bugten ved Neapel. 22X Prof. Viggo Johansen: Studiehoved af en Bondepige. 17X Jens Juel: Dameportræt. Ovalt. 68 X Axel Jørgensen: Stokhusgade. 44X56 34a. do. Landevej. 35. Hans Knudsen: Hedelandskab. Udstillet Charlottenborg. 33 X 57 35a. do. Fra Værløse. 27 X Pietro Krohn: Italiensk Gadeparti. Aquar. 30 X Alb. Kiichler: Italiensk Genrebillede X Vilh. K yhn: Bakker ved Silkeborg. 22 X do. Sommerdag i Skoven. 35 X Viggo Langer: Lellinge Aa. 75 X 96 40a. do. Skovparti. 39 X G. E. Libert: Norsk Vandfald X W. Marstrand: Scene fra Othello. Tusch. 42a. do. En Diplomat. Tusch. 43. do. Staaende Hest. Pen. 44. do. Studiehoved. Pen. 45. Prof. Anton Melbye: Et Skib overfaldes af Sørøvere X do. Skibe i høj Sø. Aquarel. 16 X Prof. Wilh. Melbye: Themsen ved Sherness. 71 X do. Norsk Fjordparti. 141 X a. do. Marine. Kystparti. 12 X Carl V. Meyer: Ved Vinduet. 56 X F. v. Mieris den Ældre (?): Syngende ung Dame. 34X Laur. Mikkelsen: Fyensk Landskab. 22X Mordt: Kystparti. 18X27
5 53. P. Mønsted: Pergola paa Capri. 95 X Th. Niss: Ved Kolding Fjord. Urolig Luft. 66 X do. Landevej med Sne. 22 X 20 55a. do. Klippeparti. 28 X Vilh. Pacht: En Aalefisker. Hornbæk. 73X do. En Redefuld. 63 X Prof. Jul. Paulsen: Børnene skal paa Bal. 64X do. Landskab med Telegrafpæle. Efter Solnedgang. 52 X do. Sommernat. 37 X do. Aften ved Skovbrynet X do. Nøgen Kvinde. 60X Viggo Pedersen: I Høstens Tid. 25X Gyde Petersen. Martsdag ved Furesøen. 44X A. Plum: Udenfor en orientalsk Bod. 18 X A. Poto: Familie siddende i en Have. 12 X P. Raadsig: Bjerglandskab. 60X Prof. V. Rosenstand: Interieur fra en Campagnolerhytte. Aquarel. 28 X M. Rørbye: Akropolis. 27 X P. A. Schou: Dameportræt Pastel. 61 X 40 70a. do. Mandshoved. 33 X Henr. Schouboe: Dryade. 42 X Simon Simonsen: Jæger paa Faxe Strand X do. Bjerglandskab. Pyrenæerne X do. Fra Vellerup Vig X do. Strand paa Fænø X Stuckenberg: En gammel Mand. Aquarel. 77. Hans Smidth: Hedelandskab. 17 X Axel Søborg: Landskab. Tøvejr. 35X Ubekendt Maler: Portræt af Frederik d. 6te. 20x do. Christus og Synderinden. 30 X do. Sestius Pyramiden. Limfarve. 57 X 76 81a. do. Bataillebillede fra X Herman Vedet: Kvinde, der sætter sit Haar. 53X S. Vermehren: Romanlæsning. 47 X Prof. Chr. Zacho: Fra Liselund. 25 X Kr. Zahrtmann: Ung Pige, der bærer Frugt H. Chr. Christensen Nr X do. Ersilia H. Chr. Christensen Nr X37 MILØSKE BOGTRYKKERI ««ODENSE ««C
PAUL FISCHER. Auktion: Mandag den 26. Januar 1914, Fm. Kl. 11 Charlottenborg.
Læs mere2 (j 0. Fotografisamlingen
3353. 2 (j 0. Fotografisamlingen Fortegnelse over en Del af en af Sveriges største Privatsamlinger hvilken bortsælges ved Auktion, der afholdes Onsdag d. 25. Februar 1920, Form. Kl. IIV2 i Udstillingsbygningen
Læs mereCATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES
3571. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA AF ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES MANDAG DEN 29. OKTOBER 1917, FM. KL. 12, PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: FREDAG
Læs mereKATALOG OVER EN SAMLING MALERIER BLANDT ANDET TILHØRENDE ET DØDSBO SOM EFTER VEDKOMMENDES BEGÆRING BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES
KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER BLANDT ANDET TILHØRENDE ET DØDSBO SOM EFTER VEDKOMMENDES BEGÆRING BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES TORSDAG DEN 2. DECEMBER Kl. 1 i MALERISALEN I STUDENTERFORENINGEN
Læs mereProf. O tto BacL tf ^ /i"
Læs mereCATALOG. 5 cbo. Tirsdag den 6. Februar 1917, Fm. Kl. 12, i Malerisalen, Studenterforeningen, Vester Boulevard Nr. 6.
CATALOG. 5 cbo. A u k tio n : Tirsdag den 6. Februar 1917, Fm. Kl. 12, i Malerisalen, Studenterforeningen, Vester Boulevard Nr. 6. CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, DER RORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES
Læs mereCATALOG. A u k tio n : M andag den 6. N ovem ber 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6.
CATALOG A u k tio n : M andag den 6. N ovem ber 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6. k CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, DER, DELVIS EFTER BEGJÆRING AF HR. HØJESTERETSSAGFØRER
Læs mereKUNST-AUKTIONEN I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34
Læs mereCATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag den 13. April 1920, Formiddag Kl. I l1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
CATALOG Auktion over Malerier: Tirsdag den 13. April 1920, Formiddag Kl. I l1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6. CATALOG over den Directeur J. W. Reves Dødsbo tilhørende Malerisamlinij, hvilken efter
Læs mereCharlottenborg. Catalog over Malerier. prof. L a u r. T u x e n, fh<. N ic o lin e T uxen. Mandag d. 18. og Tirsdag d. 19. Oktober 1920, * - y
Catalog over Malerier af fh
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mere55- ^ g/ CATALOG. P articulier. A. C. Christensens efterladte. Malerisamling. AuKtion: M andag den 7. F e b ru a r 1916, Fm. Kl. 12, Charlottenborg.
55- ^ g/ CATALOG. P articulier A. C. Christensens efterladte Malerisamling. AuKtion: M andag den 7. F e b ru a r 1916, Fm. Kl. 12, Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 3. Februar 1916, Kl. 11 4.
Læs mereCATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag den 9. Marts 1920, Formiddag Kl. 11V 2 Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
----------- CATALOG Auktion over Malerier: Tirsdag den 9. Marts 1920, Formiddag Kl. 11V 2 Studenterforeningen, V. Boulevard 6. CATALOG over en Samling; Malerier m. m. af ældre dansk Kunst der bortsælges
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mereKUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910
Læs mereNEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12
NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER 72 56 M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12 KATALOG over EN SAMLING MALERIER som sælges ved offentlig Auktion i Vangehuset, Strandvej
Læs mereCATALOG EN SAMLING MALERIER SAMT EN. TIRSDAG DEN 3. MARTS 1914, FM. K L. I I ' k. JERNBANEGADE NR. 9, i s a l. BRONCESTATUETTE AF PROF.
CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SAMT EN BRONCESTATUETTE AF PROF. AARSLEFF, DER BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES TIRSDAG DEN 3. MARTS 1914, FM. K L. I I ' k i JERNBANEGADE NR. 9, i s a l. EFTERSYN:
Læs mereCATALOG. A u k tio n : M andag d. 18. December 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard N r. 6.
CATALOG. A u k tio n : M andag d. 18. December 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard N r. 6. CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, * DER BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES
Læs mereCharlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.
Læs mereSCULPTUR. A uktion: M andag d. 6. December 1915, Form. Kl. 12, Malerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6.
SCULPTUR A uktion: M andag d. 6. December 1915, Form. Kl. 12, Malerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6. CATALOG OVER 76 SCULPTURARBEJDER AF Carl J. Bonnesen, Elna Borch, J. J. Bregnø, Thomas
Læs mereAUKTION ONSDAG R 22. FEBRUAR 1911, FM. KL. I l1. JERNBANEGADE NR. 9, 1. Sal. (N A T IO N A L S SELSKABSLOKALER.)
AUKTION ONSDAG R 22. FEBRUAR 1911, FM. KL. I l1 JERNBANEGADE NR. 9, 1. Sal. (N A T IO N A L S SELSKABSLOKALER.) SS /8 CATAL06 OVER EN SAMLING MALERIER, DER BORTSÆLGES VED AUKTION O N S D A G DEN 22. F
Læs mereCATALOG. Auktion: Mandag den 3. Maj 1920, Formiddag Kl. II1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
CATALOG. Auktion: Mandag den 3. Maj 1920, Formiddag Kl. II1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6. CATALOG over En Sam ling Malerier g Tegninger, der efter Rekvisition af bl. a. Overretssagførerne Axel
Læs mereKATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12
KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 MALERIAUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER 1919 KL. 12 BORTSÆLGES
Læs mereCATALOG. Auktion: Tirsdag den 9. December 1919, Form. Kl. 11 V Studenterforeningen. r ;:./
CATALOG Auktion: Tirsdag den 9. December 1919, Form. Kl. 11 V Studenterforeningen. r ;:./ CATALOG over en Samling Malerier der bortsælges ved Auktion, som afholdes Tirsdag d. 9. December 1919 Fm. Kl. IIV
Læs mereCATALOG. MALERIER OG TEGNINGER AF AFDØDE CILIUS ANDERSEN. Auktion: Mandag d. 23. Februar 1914, Fm. Kl. llj. Charlottenborg.
CATALOG. MALERIER OG TEGNINGER AF AFDØDE CILIUS ANDERSEN. Auktion: Mandag d. 23. Februar 1914, Fm. Kl. llj. Charlottenborg. ~, s t a t e n s ^ KUNSTHISTORISKE FOTOGRAF! v s a m l in g ^ Privat Eftersyn: