CATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag den 9. Marts 1920, Formiddag Kl. 11V 2 Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
- Victoria Andrea Frandsen
1 CATALOG Auktion over Malerier: Tirsdag den 9. Marts 1920, Formiddag Kl. 11V 2 Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
2 CATALOG over en Samling; Malerier m. m. af ældre dansk Kunst der bortsælges ved Auktion, som afholdes Tirsdag d. 9. Marts 1920, Form. Kl. 1 l x/2 i Malerisalen, Studenterforeningen, Vestre Boulevard Nr. 6. EFTERSYN: Lørdag d. 6. og Mandag d. 8. Marts Kl samt Søndag d. 7. Marts Kl KOMMISSIONER modtages af Au g. W ith s Eftf. (Rich. Wilstrup), Vimmelskaftet 34, S kandinavisk A ntiquariat, Bredgade,v5 og W inkel & M agnussen, Højbroplads 7.
3 CONDn IONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden Ansvar for undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten underhaanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. For opgivne Maal indestaas ikke. 2. Den, der byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 12 lh pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring, dog kan vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvender sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Henstand, imod, naar som helst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Henstand forfalden. 4. De Købere, der ikke betaler i rette Tid, har, hvad enten de bliver sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. 1 Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bor eller opholder sig at give Møde for Københavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbj's boende, underkastede Retsforfølgning efter Retsplejelovens 41 Capitel samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Tillæg til Conditionerne foi-beholdes. Kjøbenhavn, i Marts P. E. Sporon, Overretssagfører, Frederiksborggade Nr. 54. Maalene er angivne i Centimeter, Højden først. Anna Ancher: 1. Fyraften. 37 X Hoved af en Fiskerkone. 32 X 24. A. Andersen-Lundbye: 3. Skovinterieur, 30 X 40. Elsa Backlund-Celsing: 4. Billedbogen. Aquarel, 48 X 42. H. A. Brendekilde: 5. Børn, der blæser Sæbebobler X Illuminationen paa Nytorv ved Chr, IX. og Dronning Louises Guldbryllup. Pastel. 43 X 60. Alfr. Broge: 7. Optrækkende Tordenbyge. 68 X 62. E. V. Bøgh: 8. Foraarslandskab. 62 X 59. Johs. Boesen: 9. Fra Kirkeskoven ved Søllerød. 30 X 40. Prof. J. la Cour: 10. Strand ved Aarhusbugten. 9. Juli X Bjerglandskab. Pyrenæerne Aquar. 30 X 43. Prof. Chr. Dalsgaard: 12. Johannes Ewald ved sit Skrivebord. 26 X Marie Magdalene fortæller Disciplene, at Herren er opstanden X Ved Babylons Flod X Tidlig Sommermorgen paa Limfjorden X 43. i Prof. Jul. Exner: 16. Et Frieri X 23.
4 Rasmussen Eilersen: 17. Strandmølledammen. 1869, 55 X Hans Friis: 18. Italiensk Landskab med Vesuv i Baggrunden X 30. Hans Nic. Hansen: 19. Pigen paa Kirkegaarden, Kul og Kridt, 48 X 66. Peter Hansen: 20. Fra Svendborg Sund, Aquar, 26 X 34. Heinrich Hansen: 21. Parti af Toledo. 31 X 43. Constantin Hansen: 22. Christus velsigner de smaa Hannovers Constantin Hansen Nr. 618, 47 X 39, 23. Portræt af Fru Vilhelmine Fabritius de Tengnagel f, Sarauw, 1876, Hannover Nr, 627, 47 X39. Prof. Aug. Jerndorff: 24. Ung Pige i hvid Kjole med blaa Baggrund. Malet 1903, H, Chr, Christensen Nr, X 45. Prof. Viggo Johansen: 25. Interieur. Aftenlys X 27, Prof. V. Irminger: 26. Udenfor Himmeriges Port. 1898, 24 X 35, 27. En So med sine Grise, 1905, H, Chr, Christensen Nr X 61. Jens Juel: 28. Mandsportræt. 79 X 63. Hans Knudsen: 29. En Bondegaard X a. Viborg Sø, X Klar Septemberdag. 33 X Landskab med Gaard. 31 X 46. Kratzenstein-Stub: 32. Dame i rødt Liv. 40 X 32, P. S. Krøyer: 33. Efter Middagssøvnen. Scene fra en Skagensfiskers Stue X a. Fiskere i Kroen. Tegning. 62 X 72. Vilh. Kyhn: 34. Landskab med et Vandløb. 22 X 30. C. A. Kølle: 35. Regnfang ved en Havremark. Motiv fra Slesvig. 1870, Udstillet Charlottenborg, 70 X 97, 36. Parti fra Bornholm, 18 X a. Parti ved Brahetrolleborg. 16 X 22. Viggo Langer: 37. Parti fra Raageleie. 46 X 61. Th. Læssøe: 38. Fra Arricia. 20 X 23. W. Marstrand: 39. Ung Romerinde. Siddende. Halv Figur. 74 X Hoved af en italiensk Pige. 29 X a. Italienerinder. Pen og Tusch. 14 X 12. Ernst Meyer: 41. Hoved af en romersk Oxe. 25 X 17. Th. Niss: 42. Sommerdag ved Raavaddam. 40 X 50. Gyde Petersen: 43. Foraarsdag ved Furesøen. 37 X Martsdag i Dyrehaven. 43 X a. Martsdag ved Vejle Sø. 45 X 60, 5 Prof. Jul. Paulsen: 45. Siddende Model. Smaa Kunstbøger Nr. 12 p X 61. /
5 46. Interieur. Aftenlys. 42 X Modelstudie. Skagens Plantage X a. Marine, X 36. Viggo Pedersen: 48. Kystparti med Træer. Sverige. 40 X 60. Vilh. Petersen: 49. Parti af Slotspladsen set fra Gammelstrand. Udstillet Charlottenborg. 1840, 62 X Fjordlandskab. 29. Oktober X 27. Erik Petri (norsk M aler): 51. Vinterdag ved Christianiafjord. 87 X a. Solnedgang. Christianiafjord. 100 X A. Restorff: 52. Portræt af Jomfru Adami, senere gift med kgl. Skuespiller Vilh. Wiehe. 38 X 30. L. A. Ring: 53. En Stenfisker. Udfor Karrebæksminde. 16 X a. Fra Stranden ved Fredheim i Vedbæk H. Chr. Christensen Nr X 30. Fr. Rohde: 54. Italiensk Bjerglandskab. Aften. 31 X 50, Prof. Vilh. Rosenstand: 55. Huslig Scene fra Sabinerbjergene, 57 X 44, Joh. Rohde: 56. Geden malkes. Civita d'antino. 44 X 51. Prof. J. Roed: 57. Strand ved Hellebæk. 28 X 42, Holger Roed: 58. Italienerinde med Hovedklæde, 1873, 47 X 36, Mdrta Rudbeck: 59. Blomster i en Kobberkedel. 65 X 55, L. A. Schou: 60. Moses med Lovens Tavler, 28 X 38, A. Schovelin: 61. Sommerdag ved en Skovsø, 58 X 84. Fr. Schwartz: 62. Modellen. 56 X 38, 63. Nøgen kvindelig Model. 64 X Sollys over en ung Pige. 22 X 15, 64a. En gammel Mand. 31 X Gammel Munk i Kutte, 65 X 39, Prof. P. C. Skovgaard: 66. Portræt af Kunsthistorikeren Høyens Hustru, Pen, N. F. Schiøttz-Jensen: 67. Fisketuren er endt, 1874, 69 X 46, 7 Hans Smidth: 68. Mis i Kaalen, 37 X 59, 68a, Den gamle Lade, Kul, 48 X 64, 69. Jydsk Landsbyskole. Pen. 30 X Fra Skive Marked. Pen. 23 X Hjorterytteren. Pen. 23 X I en Taterhytte, Tusch, 24 X 28, 73. Jydske Bønder trække en Baad gennem en Aa, Farve, 25 X a. Omvandrende Tatere. Pen. 24 X 43. Prof. J. Sonne: 74. Paa Malkepladsen. 1881, Aquar. 19 X 27. P. Steffensen: 75. Kalve ved Juul Sø. 50 X Køer udenfor en Bondegaard X Køer, der bisser X 47.
6 Fr. Syberg: 78. I Høstens Tid. Nordfyn, 40 X a. Fyenshoved, 27 X 31, M. Therkildsen: 79. Liggende Køer ved Issefjord X 64, H. Trolle: 80. Landskab. Bornholm, 37 X 56. Prof. L. Tuxen: 81. Franske Fiskere X 42. Ubekendt Maler: 81a, Hoved af en gammel Mand, 47 X 38. Prof. Fr. Vermehren: 82. Gammelt Hus ved en Landevej, 46 X 60, S. Vermehren: 83. Den lille Stuepige, 40 X 26, 83a, Bedstemoder, 29 X 22, 84. Gammel Mand, der læser, 1905, 42 X 32. Prof. Chr. Zacho: 85. Paarup Hede X 33. Kr. Zahrtmann: 86. Matteo og Hustru. Bønderfolk fra Civita d'antino. H. Chr. Christensen Nr X 50. / f f I V1IL0,SKE BOGTRYKKERI' ^ ODENSE
Læs mereCATALOG. 5 cbo. Tirsdag den 6. Februar 1917, Fm. Kl. 12, i Malerisalen, Studenterforeningen, Vester Boulevard Nr. 6.
CATALOG. 5 cbo. A u k tio n : Tirsdag den 6. Februar 1917, Fm. Kl. 12, i Malerisalen, Studenterforeningen, Vester Boulevard Nr. 6. CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, DER RORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES
Læs mere2 (j 0. Fotografisamlingen
3353. 2 (j 0. Fotografisamlingen Fortegnelse over en Del af en af Sveriges største Privatsamlinger hvilken bortsælges ved Auktion, der afholdes Onsdag d. 25. Februar 1920, Form. Kl. IIV2 i Udstillingsbygningen
Læs mereCATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag den 13. April 1920, Formiddag Kl. I l1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
CATALOG Auktion over Malerier: Tirsdag den 13. April 1920, Formiddag Kl. I l1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6. CATALOG over den Directeur J. W. Reves Dødsbo tilhørende Malerisamlinij, hvilken efter
Læs mereProf. O tto BacL tf ^ /i"
Læs mereCharlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.
Læs mereCharlottenborg. Catalog over Malerier. prof. L a u r. T u x e n, fh<. N ic o lin e T uxen. Mandag d. 18. og Tirsdag d. 19. Oktober 1920, * - y
Catalog over Malerier af fh
Læs mereEN SAMLING MALERIER KATALOG. Fotograiisaiii lingen TIRSDAG DEN 22 OKTOBER KL. 12V* »KUNSTSAL«, FREDERIKSBERGGADE NR. 27, MEZZ.
Fotograiisaiii lingen KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER som, bl. a. efter Begæring af Hr. Overretssagfører A. Henriques paa et Dødsboes Vegne, bortsælges ved Auktion TIRSDAG DEN 22 OKTOBER KL. 12V* i»kunstsal«,
Læs mereCATALOG. A u k tio n : M andag d. 18. December 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard N r. 6.
CATALOG. A u k tio n : M andag d. 18. December 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard N r. 6. CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, * DER BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES
Læs mereAUKTION ONSDAG R 22. FEBRUAR 1911, FM. KL. I l1. JERNBANEGADE NR. 9, 1. Sal. (N A T IO N A L S SELSKABSLOKALER.)
AUKTION ONSDAG R 22. FEBRUAR 1911, FM. KL. I l1 JERNBANEGADE NR. 9, 1. Sal. (N A T IO N A L S SELSKABSLOKALER.) SS /8 CATAL06 OVER EN SAMLING MALERIER, DER BORTSÆLGES VED AUKTION O N S D A G DEN 22. F
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mereCATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag d. 30. Marts 1920, Form. Kl. 111/* Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
CATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag d. 30. Marts 1920, Form. Kl. 111/* Studenterforeningen, V. Boulevard 6. CATALOG over En Samling Malerier af ældre dansk Kunst der bl. a. efter Begæring af H. R.
Læs mereCATALOG. A u k tio n : M andag den 6. N ovem ber 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6.
CATALOG A u k tio n : M andag den 6. N ovem ber 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6. k CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, DER, DELVIS EFTER BEGJÆRING AF HR. HØJESTERETSSAGFØRER
Læs merePROFESSOR CARL LOCHER.
7}/%(>' y 3774. I PROFESSOR CARL LOCHER. (EFTER LA D TE M A LERIER OG FA R V E L A G T E T E G N IN G E R ). Auktion: Mandag d. 28. og Tirsdag d. 29. Februar 1916, Form. Kl. 12 paa Charlottenborg. JMJiogransamiingen
Læs mereCATALOG. Efterladte A rbejder af afdøde Professor A. V. Saabye. samt Malerier og A quareller m. m.
CATALOG. Efterladte A rbejder af afdøde Professor A. V. Saabye samt Malerier og A quareller m. m. * CATALOG over 81 Arbejder i Bronce og Gibs af afdøde Professor, Medlem af Akademiet A.V. SAABYE, hvilke
Læs mereKATALOG OVER EN SAMLING MALERIER BLANDT ANDET TILHØRENDE ET DØDSBO SOM EFTER VEDKOMMENDES BEGÆRING BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES
KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER BLANDT ANDET TILHØRENDE ET DØDSBO SOM EFTER VEDKOMMENDES BEGÆRING BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES TORSDAG DEN 2. DECEMBER Kl. 1 i MALERISALEN I STUDENTERFORENINGEN
Læs mere55- ^ g/ CATALOG. P articulier. A. C. Christensens efterladte. Malerisamling. AuKtion: M andag den 7. F e b ru a r 1916, Fm. Kl. 12, Charlottenborg.
55- ^ g/ CATALOG. P articulier A. C. Christensens efterladte Malerisamling. AuKtion: M andag den 7. F e b ru a r 1916, Fm. Kl. 12, Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 3. Februar 1916, Kl. 11 4.
Læs mereKUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910
Læs mereCATALOG. A uktion: Tirsdag den 18. Maj 1915, Fm. Kl. llé, Malerisalen, Jernbanegade Nr. 9 1.
CATALOG A uktion: Tirsdag den 18. Maj 1915, Fm. Kl. llé, Malerisalen, Jernbanegade Nr. 9 1. CATALOG OVER t EN SAMLING MALERIER, DER BL. A. EFTER REKVISITION AF HR. FULDMÆGTIG MULLER SOM TESTAMENTSEXECUTOR
Læs mereKUNST-AUKTIONEN I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34
Læs mereCATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, PAA CHARLOTTENBORG.
CATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG DEN 7. OG TIRSDAG DEN 8. OKTOBER 1912, FM. KL. 11'la PAA CHARLOTTENBORG.
Læs merexyt KUNSTAUKTION EN SAMLING MALERIER EFTERSYN KOMMISSIONER SKANDINAVISK KUNSTUDSTILLING VESTERBROGADE 58 CHRISTENSEN & ZAHRTMANN, FREDERIKSBERGGADE 24
KUNSTAUKTION SKANDINAVISK KUNSTUDSTILLING VESTERBROGADE 58 Sigurd Skou Viggo Langer Viggo Helsted Michael Ancher Hans Smidt Malthe Engelsted Tom Petersen Seligmann Prof. Chr. Zaclio H. Liibbers N. P. Mols
Læs mereCATALOG. Auktion: Tirsdag den 9. December 1919, Form. Kl. 11 V Studenterforeningen. r ;:./
CATALOG Auktion: Tirsdag den 9. December 1919, Form. Kl. 11 V Studenterforeningen. r ;:./ CATALOG over en Samling Malerier der bortsælges ved Auktion, som afholdes Tirsdag d. 9. December 1919 Fm. Kl. IIV
Læs mereCATALOG OVER HANS PETER KOFOED OG . ARVID AAE, MANDAG DFN 1 MAJ 1916 FM. KL. 1, MALERISALEN, STUDENTERFORENINGEN, VESTERBOULEVARD NR. 6.
CATALOG OVER EN SAiMLING MALERIER m. m., HVORIBLANDT HENHOLDSVIS 30 OG 12 ARBEJDER AF DE AFDØDE MALERE HANS PETER KOFOED OG. ARVID AAE, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES MANDAG DFN 1 MAJ 1916
Læs mereCATALOG. A uktion: Mandag den 11. Marts 1919, Form. Kl. IIV 2 Studenterforeningen, Vestre Boulevard 6.
CATALOG A uktion: Mandag den 11. Marts 1919, Form. Kl. IIV 2 Studenterforeningen, Vestre Boulevard 6. CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER DER BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES TIRSDAG DEN 11. MARTS 1919
Læs mereKATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12
KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 MALERIAUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER 1919 KL. 12 BORTSÆLGES
Læs mereCATALOG EN SAMLING MALERIER SAMT EN. TIRSDAG DEN 3. MARTS 1914, FM. K L. I I ' k. JERNBANEGADE NR. 9, i s a l. BRONCESTATUETTE AF PROF.
CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SAMT EN BRONCESTATUETTE AF PROF. AARSLEFF, DER BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES TIRSDAG DEN 3. MARTS 1914, FM. K L. I I ' k i JERNBANEGADE NR. 9, i s a l. EFTERSYN:
Læs mere\^\v SIGVARD HANSEN. AUKTION: MANDAG DEN 18. NOVEMBER 1912, FM. KL. II1/,. CHARLOTTENBORG.
C 2-b,fc \^\v r tf- 3 7 1 3. SIGVARD HANSEN. AUKTION: MANDAG DEN 18. NOVEMBER 1912, FM. KL. II1/,. CHARLOTTENBORG. fotopafisammngen Privat Eftersyn: Torsdag den 14. November 1912 Kl. 11 4. CATALOG OVER