artanddesign auction 109

Download "artanddesign auction 109"

1 artanddesign auction 109

3 artanddesign malerier, møbler og varia auktion januar 2007 eftersyn onsdag 17. januar kl torsdag 18. januar kl fredag 19. januar kl lørdag 20. januar kl søndag 21. januar kl mandag 22. januar kl Pedersholms Allé 42 DK-7100 Vejle Tel Fax

4 artanddesign følgende dage sælges tirsdag onsdag torsdag 23. jaunar kl. 11 ældre malerier kl. 14 moderne kunst og design jaunar kl. 11 skulpturer og varia kl. 12 sølv kl. 13 smykker kl. 14 tæpper jaunar days of sale tuesday kl. 11 ældre møbler jaunary wednesday 24 jaunary thursday 11 am older paintings pm modern art and design am sculpture and varia am silver pm jewellery pm carpets jaunary 11 am older furniture auktion 109

5

6 vurderings sagkyndige kundeservice Nick Messmann Mette Budde Rostock Sanne Bach Larsen Bolette Fuglsang-Madsen Jakob Olsen Mikkel Hansen Henry Frederik Pedersen Lars Fuglsang-Madsen Bente Høffner Jytte Lauritsen Sara Preut Ann-Louise Messmann Jon Cortnum Aasborg Ingolf Østergaard Jacob Lysholt Bloch Nanna Andersen Århus Sven Juhl Jørgensen Finn Meesenburg Mette Nielsen Peter Beck Århus Peter Tholstrup Århus Sabrina Ulrich-Vinther Århus

7 tirsdag 23. januar kl. 11 katalog nr artanddesign ældre malerier

8 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Portræt af Anna Ancher. Sign. M.A. Olie på lærred. 35 x 29. Proveniens: Helga Anchers Dødsboauktion, ABR auk.178, 1965, kat. nr. 2. Afbildet CD Hans Gyde Petersen, f. Vester Aast, Lindeballe 1862, d. Gentofte 1943 Krøyers hus, Skagen Klitplantage. Sign. Gyde Petersen. Olie på lærred. 41 x 48. Afbildet Knud Larsen, f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922 Sommerhygge på verandaen ved Det Hvide Hus i Skagen. Sign. Knud L Olie på lærred. 158 x 127. Det Hvide Hus i Skagen tilhørte familien Brodersen, som ofte dannede rammen om Skagenmalernes sammenkomster. Litteratur: Weilbach, "Knud Larsen repræsenterer på en fin og sympatisk måde den kunstneriske konservatisme omkring århundredeskiftet. Fremhæves må de jyske landskaber. Her finder vi spor af både Hans Smidth og Vilh. Kyhns farveholdning, mens man i genrebilleder, som f.eks. Børnene binder kranse, hvor han benytter lysere farver og et næsten impressionistisk lys, mærker både P.S. Krøyers og Th. Philipsens betydning for ham. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

9 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 3 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109 7

10 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Fisker i Brøndums Bod. Sign. M. A. 01. Olie på plade. 45,5 x 53,5. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Ung høstmand rider hjem fra udmarken. Sign. M.A. 15. Olie på lærred. 186 x 125. Udstillet: Charlottenborg 1916, nr. 18. Afb. i udstillingskataloget. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

11 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109 9

12 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 To fiskere ved Skagen Strand. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 41 x 56. Udstillet: Charlottenborg Afbildet Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 Kystparti med sejlskib og brænding fra Skagen. Sign. Carl Locher 03. Olie på lærred. 36,5 x 56,5. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Marine med lodsbåd på vej til skonnert i solnedgangens skær. Sign. L. T. Olie på pap. 19 x 29. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

13 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 9 Holger Drachmann, f. København 1846, d. Hornbæk 1908 Kystparti med skibe for sejl. Sign. H.D. 73. Olie på lærred. 30 x 41. Afbildet G. F. Clement, f. Frederiksberg 1867, d. København 1933 Parti fra Vester Strand, i baggrunden Skagen Havn. Sign. Clement. Olie på lær-red. 44 x 62. Afbildet CD Christian Aigens, f. København 1870, d. sst Lille pige siddende på kasse ved stranden, Gl. Skagen. Sign. Chr. Aigens, Skagen Olie på lærred. 47 x 63. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 De små huse. Motiv fra Brøndumsvej ved Brøndums Hotel. Sign. M.A. Olie på finérplade. 38 x 44. Proveniens: Helga Anchers Dødsboauktion, ABR auk. 193, 1966, kat. nr. 74. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Aftenstemming med solnedgang ved Skagen Strand. Sign. M. A. Olie på lærred. 30 x 40. Proveniens: Fru Nanna Børresen, Dødsboauktion, Kunsthallen 265, 1965, kat. nr Nanna Børresen var gift med komponisten Hakon Børresen ( ). Hr. og fru Børresen kom i den Krøyerske og Ancherske kunstnerkreds, hvor i særdeleshed Hakon Børresen var et musikalsk indslag i kunstnermiljøet. Parret tilbragte derfor en stor del af livet i deres hus i Skagen. Afbildet Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Hyggelig samtale over stakittet. Sign. V. Johansen, Skagen 75. Olie på plade. 39 x 47. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 En stille dag på havet. Sign. J. P. 97. Olie på pap. 20 x 24,5. Afbildet side Knud Larsen, f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922 Kystparti med uvejrsstemning. Sign. K.L. 1901? Olie på lærred. 25 x 38. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

14 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR CD Agnes Slott-Møller, f. København 1862, d. Fyn 1937 Aftenstemning, antageligt nær Ryomgård. Sign. Agnes Slo... Olie på lærred, monteret på pap. 18 x 25. Kunstnerramme indlagt med bladguld. Afbildet Holger Drachmann, f. København 1846, d. Hornbæk 1908 "Våde ovn, Bornholm". Usigneret. Olie på træ. 17 x 24. Proveniens: Købt direkte af kunstneren af komponisten Asger Hamerik (f. Hamme- rich), der levede og bl.a. boede i Baltimore, hvor dette maleri blev indrammet. Maleriet har været i komponistens families eje til i dag. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

15 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Interiør med lysindfald i stuen. Sign. V. J. Olie på lærred, monteret på plade. 51 x 40,5. Afbildet CD Aksel Jørgensen, f. København 1883, d. sst Portræt af maleren Fritz Thaulow. Sign. Aksel Jørgensen Olie på lærred. 46 x 39. Afbildet Viggo Johansen, tilskrevet f. København 1851, d. sst Køkkeninteriør. Usigneret. Olie på lærred, monteret på pap. 28 x 23. Afbildet Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Portræt af Viggo Johansens søster og antageligt dennes mand. Usignerede. To olie på lærred. 37 x 30. (2) Proveniens: Viggo Johansens dødsboauktion. Afbildet Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Portræt af ung kvinde. Sign. V. J. Olie på lærred. 15,5 x 13,5. Afbildet side Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Måneskinsparti set fra en park med silhouetten af et hus i baggrunden. Sign. LT. Olie på lærred. 94 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

16 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Studie til "De fire generationer". Sign. L.T. 27/3-01. Olie på lærred. 41 x 31. I forgyldt ramme med kongekrone. Litteratur: Lise Svanholm, "Laurits Tuxen, Europas sidste fyrstemaler", "De fire generationer" fra 1902, som hænger i Dronningens repræsentationslokaler på Christiansborg er omtalt og afb. s Afbildet side Carl Olsen, f. København 1818, d. sst Marine med talrige sejlskibe og motorskib under forskellige flag. Sign. C. Olsen, Olie på lærred. 58 x 87. Afbildet Vilhelm Melbye, f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882 "Et Dampskib i oprørt sø under Norge". Sign. W. Melbye Olie på lærred. 61 x 92. Udstillet: Charlottenborg Afbildet Dansk maler, 19. årh. Marine med sejlskibe og hjuldamper, i baggrunden kyst. Usigneret. Olie på lærred. 58 x 84. Afbildet Ferdinand Richardt, f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895 "Parti af Stockholms Slot, Drottningholm med Ridderholmens Kirke og Ridderhuset i Baggrunden". Sign. Ferd. Richardt Olie på lærred. 81 x 128. Udstillet: Charlottenborg Litteratur: Weilbach, "Ferdinand Richardt tilhørte generationen af guldaldermalere, og som sine jævnaldrende baserede han sine arbejder på iagttagelsen af en natur, der opfattedes som et billede på en gudsbestemt orden. Han skabte sig en niche som prospektmaler og -tegner ved at udføre portrætter af slotte, herregårde og kirker og deres omgivelser". Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

17 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Vilhelm Melbye, f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882 Klippekyst. Sign. Wilhelm Melbye, 28. aug. 50. Olie på pap. 28 x 36. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Skærgårdsparti med sejlbåde. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 35,5. Afbildet Georg Emil Libert, f. København 1820, d. sst "Ved Kullen". Sign. G. Emil Libert 93. Olie på lærred. 25 x 35. Afbildet side I. H. Brandt, f. København 1850, d. Frederiksberg 1926 Kystparti fra Bornholm. Sign. I. H. Brandt 19? Olie på lærred. 60 x 95. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

18 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR CD Alfred V. Jensen, f. 1898, d Marine, skibe på havet. Sign. Alfred V. Jensen Olie på lærred. 107 x 134. Udstillet: Charlottenborg Afbildet CD Sigurd Kielland-Brandt, f. Væggerløse 1886, d. Kbh Marine, sejlskib på havet. Sign. S. Kielland Brandt. Olie på lærred. 90 x 125. Afbildet Alfred Jensen, f. 1859, d. Hamborg 1935 Marine med en bark fra Hamborg samt en dansk lodsbåd med Kronborg om styrbord. Sign. Alfred Jensen Prof. Olie på lærred. 55 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

19 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Eduardo de Martino, f. Meta 1838, d. London 1912 Lille sejlbåd under dansk flag. Sign. E. de Martino. Olie på lærred, monteret på plade. 20 x 28. Afbildet CD Harald Moltke, f. Helsingør 1871, d Konebåd med roende grønlandske kvinder på fjorden en sommerdag. Sign. H. M. Olie på lærred. 78 x 100. Afbildet CD Emanuel A. Petersen, f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948 Eftermiddagssol over Umanakfjeldet. Sign. Em. AP. Olie på lærred. 55 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

20 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Christian Benjamin Olsen, f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935 Et sejlskib krydser en damper. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 50 x 69. Afbildet Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Talrige sejlskibe ud for Kronborg. Sign. Chr. Blache. Olie på lærred. 47 x 77. Afbildet Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 På vej til dampskibet. Motiv fra Hornbæk. Sign. Chr. Blache 84. Olie på lærred. 63 x 106. Tegning til dette maleri udstillet på Den Nordiske Kunstudstilling, Charlottenborg 1883, nr. 345, afb. i illustreret katalog over denne udstilling s. 19. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

21 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Carl Baagøe, f. København 1829, d. Snekkersten 1902 Sejlskibe i oprørt hav. Sign. C. Baagøe 89. Olie på lærred. 25 x 34. Afbildet Alfred Olsen, f. på Fejø 1854, d. København 1932 Sejlskibe i oprørt hav ud for mole med personer. Sign. Alfred Olesen. Olie på lærred. 49 x 69. Afbildet CD Johan Neumann, f. København 1860, d. sst Talrige skibe ud for Københavns Havn. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 120 x 80. Afbildet Holger Lübbers, f. København 1850, d. sst Parti fra Københavns Havn. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 113 x 180. Afbildet Michele Renault, 19. årh. "Skonnert Elias af Svendborg, Cap.tn H. H. Christensen", sejlende under Dannebrog med Frederik VIIs kronede monogram. Sign. M. Renault, Liworno Gouache. Lysmål 50 x 70. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Skibsportræt af stiemskib med personer på flybrigden. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

22 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Ubekendt maler, 19. årh. Marine med tremaster samt mindre sejlskibe. Usigneret. Olie på plade. 30 x 40,5. Afbildet Georg Wolfe, f. Bristol 1834, d. Clifton 1890 Ebbe ved engelsk havneby. Sign. Geo. Wolfe. Gouache. 21,5 x 31,5. Afbildet August Fischer, f. København 1854, d. sst Kystparti med sejlbåde på vandet. Sign. Aug. Fischer 85. Olie på lærred, monteret på pap. 31,5 x 49,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

23 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Christian Benjamin Olsen, f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935 "Udsigt fra Snekkersten mod Hveen". Sign. Benjamin-Olsen. Olie på lærred. 75 x 108. På bagsiden udstillingsmærkat fra Charlottenborg. Afbildet Ludvig Chr. Møgelgaard, f. København 1873, d Marine med skibe på havet. Sign. Ludv. M Olie på lærred. 66 x 95. Afbildet Vilhelm Bille, f. København 1864, d. sst Sejlskibe på oprørt hav. Sign. Vilhelm Bille 35. Olie på lærred. 28 x 45. Afbildet CD N. F. Schiøttz-Jensen, f. Vordingborg 1855, d. København 1941 Norsk fjordparti med både og huse. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Vik Hardanger Olie på lærred. 36 x 49. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Italienske fiskere på havet med rygende vulkan i baggrunden. Usigneret. Gouache. 39 x 60. Afbildet Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Marine med en fiskerbåd for læns ved indsejlingen til en havn. Sign. Chr. Blache, Olie på lærred. 46,5 x 78. Afbildet Christian Eckardt, f. København 1832, d. sst Talrige skibe ud for kysten, i forgrunden en lodsbåd. Sign. C. Eckardt 76. Olie på lærred. 34 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

24 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Letpåklædt ung kvinde liggende henslængt i en divan. Sign. Jul. Paulsen Olie på lærred. 67 x 82. Afbildet CD Ludvig Jacobsen, f. Odense 1890, d. Vanløse 1957 Leda og Svanen. Sign. Ludvig Jacobsen 22. Olie på plade. 22 x 27. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Dansende cancan piger. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 46 x 55. Udstillet: Stockholm Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

25 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Nøgen kvinde ved lænestolen. Sign. J. P Olie på lærred. 70 x 57. Afbildet Harald Brun, f. Christiania 1873, d. sst Kvinde med parasol siddende i blomstrende eng på fjeldet. Sign. Harald Brun. Olie på lærred. 40 x 45. Afbildet side Nechai Stephan Emelyanovich, f. Ukraine 1941 En kvinde og hendes mynde i en blomstrende sommerhave. Sign. Olie på pap. 50 x 40. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

26 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR CD Helge Helme, f. Roskilde 1894, d Interiør med ung pige og blomster. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 46 x 38. Afbildet CD Helge Helme, f. Roskilde 1894, d Ung kvinde med stråhat og skål med frugt. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 27 x 22. Afbildet CD Helge Helme, f. Roskilde 1894, d Ung brevlæsende kvinde på en rød stol. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 35 x 25. Afbildet CD Knud Sinding, f. Århus 1875, d. København 1946 Moder og barn. Sign. monogram. Olie på lærred. 38,5 x 35. På bagsiden udstillingsmærkater. Afbildet Frans Schwartz, f. København 1850, d. sst "Orientaler i grøn dragt". Usigneret. Olie på pap. 51 x 34. Proveniens: Kunstnerens Dødsboauktion 1917, kat. nr. 40. Afbildet CD Axel Johansen, f. Roskilde 1872, d. København 1938 Stueinteriør med læsende pige. Sign. Axel Johansen. Olie på lærred. 59 x 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

27 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Portræt af kvinde. Sign. J. P. Grisaille på pap. 23 x 16,5. Afbildet Spansk maler, ca Liggende kvinde med krukke, i baggrunden by. Usigneret. Olie på lærred. 50 x 70. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Portræt af siddende kvinde i lys kjole. Sign. Jul. Paulsen Olie på lærred. 55 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

28 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Ubekendt maler, 19. årh. Interiør med kvinder, der læser op for en herre der står ved et bord. Sign. N. Houer. Olie på panel. 35 x 29. Afbildet CD Svend Rønne, f. Rær 1868, d. Frederiksberg 1938 Interiør fra Thorvaldsens Museum med kvindelig besøgende. Sign. S. Rønne, Olie på lærred. 59 x 48. På bagsiden utydelig udstillingsmærkat. Afbildet C. W. Eckersberg, f. Sønderjylland 1783, d. København 1853 Portræt af arkitekt G. F. Hetsch siddende i interiør holdende forlæg til lysestager. Usigneret. Olie på lærred. 53 x 45. I forgyldt dansk empireramme. Udstillet: Charlottenborg 1825, nr. 11. (Under blændrammen er fremkommet rester af udstillingsmærkat med følgende tekst... ckersbergs port..t... professor G. F. Hetsch 1825, og med rød blyant nr. 11). Fundet af denne mærkat, som nu er opklæbet på rammen, har gjort det muligt at identificere dette meget markante portræt. En gennemgang af litteratur og kilder viser, at G. F. Hetsch og C. W. Eckersberg havde et nært venskab. Bl.a. mødtes de i Rom og tegnede/malede side om side. Det vides også at Hetsch har tegnet og modelleret et service i klassisk stil til Eckersberg i anledning af kunstnerens fødselsdag. Herhjemme var de to medstiftere af Kunstforeningen, der grundlagdes ved en sammenkomst hvor også Høyen, Thiele, J. L. Lund og I. P. Møller deltog. G. F. Hetsch (Stuttgart København 1864) valgte at studere arkitektur først i Stuttgart, siden i Paris, hvor den franske skole kom til at præge ham hele livet. Han drog til Rom, hvor han boede Her mødte han arkitekten Peder Malling, der hørte til inderkredsen omkring C. W. Eckersberg og Bertel Thorvaldsen. Han introducerede ham til den danske gruppe, som også talte arkitekten C. F. Hansen. Hetsch blev opfordret til at tage til København, hvor han i 1822 blev professor i perspektivlære. Ser man nærmere på portrættet af Hetsch, vil man opdage, at han har en bule i panden. I sine yngre dage var Hetsch en ivrig og dristig bjergbestiger, uheldet var ude, og under en udflugt i de sydtyske bjerge, faldt han i en dyb kløft og mistede bevistheden. Han blev fundet af lokale bønder med et dybt hul i panden. Resten af livet var han mærket af en bule og et ar i panden. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

29 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 76 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

30 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR I. T. Hansen, f. Randers 1848, d. sst "Kirken og Gymnasiet i Rothenburg". Sign. I.T. Hansen, Rothenburg O.T Olie på lærred. 38,5 x 28,5. Afbildet August Fischer, f. København 1854, d. sst Parti fra torvet i Nürnberg. Sign. Aug. Fischer. Olie på træ. 27 x 21. Afbildet Emil Wennerwald, f. København 1859, d. sst Et hvil i skyggen. Sign. E. Wennerwald Olie på lærred. 49 x 36. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

31 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Svend Hammershøi, f. Frederiksberg 1873, d. sst Udsigt over hustage i København, i forgrunden Rundetårn. Sign. monogram. Olie på lærred. 82 x 72. Svend Hammerhøi var som maler under stor indflydelse fra storebroderen Vilhelm Hammershøi. Han fik undervisning på Zahrtmanns skole, men navnlig under hans besøg i England, i Oxford, Winchester og Wells, udvikledes hans personlige og stemningsmættede arkitektoniske skildringer, ofte i gråbrune og gylde nuancer med et let diset slør. S.H. udførte desuden keramiske arbejder, under indflydelse af vennen og lærermesteren Thorvald Bindesbøll, og Hammershøi fik en markant tilknytning til H.A. Kählers keramikværksted. S.H. havde desuden et mangeårigt venskab med sølvsmeden Holger Kyster fra Kolding. S.H. tegnede bl.a. en organisk formet vase, som under Verdensudstillingen i Paris i 1925 høstede en guldmedalje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

32 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

33 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD H. A. Brendekilde, f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942 Spadserende personer på rydet hulvej en solbeskinnet vinterdag. Sign. H. A. Brendekilde 87. Olie på lærred. 57 x 68. Afbildet Carl Gotfred Würtzen, f. Næstved 1825, d. København 1880 Vinterlandskab. Sign. Würtzen. Olie på plade. 25 x 31. Afbildet Christian Zacho, f. Grenå 1843, d. Hellerup 1913 Slædekørsel på landet en solrig vinterdag. Sign. C. Z. 01. Olie på lærred. 28 x 37. Restaureret for Baronesse Wedell Wedellsborg den 12. maj Afbildet Christian David Gebauer, f. Neusalz 1777, d. Århus 1831 "Vinterlandskab efter Naturen med Brabrand Kirke, som ligger omtrent 1 Mil vest for Aarhus, med Præstegaard og Have. Det er Søndag henimod Aften i Januar Maaned. Paa en stor Sø, kaldet Brabrand Sø, som fører til Aarhus, ser man Bønder og Byfolk færdes, nogle kørende andre gaaende eller på skøjter, til og fra Constantinsborg". Usigneret. Olie på lærred. 60 x 95. I tidsskriftet "Dagen" nr. 105 fra 1831 er nærværende maleri af Gebauer beskrevet som ovenfor. I "Dagen" nr. 231 fra 1831 omtales maleriet som "et af hans ypperste og sildigste Arbejder" og at "Det tilhører Kunstforeningen. Lokalhistorisk arkiv for Brabrand-Aarslev oplyser: Vi mener, det er det sidste arbejde fra Gebauers hånd. Han stod på isen og malede i foråret 1831, og han blev jo faktisk syg af det. Hele sommeren 1831 var han syg og lå i sengen en stor del af tiden - dels i Brabrand Præstegård, hvor han var en velkommen gæst og havde sin jævnlige gang, og dels på Århus Hospital, som det dengang hed, og hvor han døde 15. september. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

34 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

35 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Johan Rohde, f. Randers 1856, d. Hellerup 1935 Parti fra Italien set fra en terrasse. Sign. Johan Rohde Olie på lærred. 54 x 62. Afbildet Johan Rohde, f. Randers 1856, d. Hellerup 1935 Parti fra Italien. Sign. Johan Rohde Olie på lærred. 54 x 64. Afbildet CD Jørgen Hansen, f. Fåborg 1862, d. Esbjerg 1937 Parti fra Konstantinopel. Sign. Jörgen Hansen, Olie på lærred. 41 x 50. Afbildet Emil Wennerwald, f. København 1859, d. sst Parti fra Italien med udsigt over en dal. Sign. E. Wennerwald. Olie på lærred. 28 x 39. Afbildet CD Andrea Biondetti og Emilio Boni Partier fra Venedig. Sign. A. Biondetti og E. Boni. Fire akvareller på papir. 24,5 x 14,5. (4) Afbildet Gaspard Poussin's stil, 17. årh. Jagtscene i bjergrigt landskab med borg i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred. 62 x 74. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

36 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Wenzel Tornøe, f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907 Fra St. Bonaventura Klostret set fra Keiserborgen i Albanerbjergene. Betegnet Roma 3/86. Olie på lærred. 25 x 37,5. På bagsiden mærkat skrevet af kunstneren. Afbildet CD N. F. Schiøttz-Jensen, f. Vordingborg 1855, d. København 1941 Italiensk bjerglandskab med personer på en sti. Sign. N.F. Schiøttz-Jensen Olie på lærred. 31 x 53. Afbildet A. Lorange, f. København 1833, d. sst Sydeuropæisk landsby med æselridende person. Sign. A. L. Olie på lærred. 23 x 44. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

37 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Vilhelm Pacht, f. København 1843, d. Holte 1912 "Laghetto azzuro i Villa d' Estes Have" Sign. Vilh. Pacht Olie på træ. 45 x 63. Udstillet: Charlottenborg 1912, nr Afbildet Holger H. Jerichau, f. København 1861, d. sst Bjerglandskab med et bondehus og en kone, der henter vand. Sign. Holger H. Jerichau, Jalta Olie på lærred. 29 x 40. Afbildet CD Viggo Langer, f. Leipzig 1860, d. Rungsted 1942 Italiensk bjerglandskab med hyrde og får, i baggrunden huse. Sign. Viggo Langer, Olie på lærred. 45 x 63. Afbildet Frederik Rohde, f. København 1816, d. Frederiksberg 1886 Torvepladsen i Riva ved Lago di Garda. Sign. monogram Olie på lærred. 44 x 62. I samtidig ramme. Proveniens: Udført efter bestilling af Kong Christian VIII. Tilhørt Kong Frederik VII samt Grevinde L. Danner. Solgt ved auktion i 1874 til Grosserer M. Sachs for 128 rigsdaler. Udstillet: Charlottenborg Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

38 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

39 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 98 Ubekendt maler, 19. årh. Buket med blomster. Sign. Witz Olie på lærred. 41 x 33. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Vindruer med insekter. Sign. E. Witz Olie på lærred. 44,5 x 33,5. Afbildet Hansine Kerrn-Eckersberg, f. København 1826, d. sst Opstilling med vaser og citron på et bord med en grøn dug. Sign. H. Kerrn. Olie på træplade. 21,5 x 19. Hansine Sophie Joachimine Kerrn-Eckersberg ( ), født Kerrn, var datter af Oberstløjtnant Johan Christian Kerrn og Anna Marie Velschow, blev gift i 1858 i København med arkitekt Jens Juel Eckersberg ( ), som var søn af Maleren Christoffer Wilhelm Eckersberg og Julie Elisabeth Catrine Juel. Selvom, at Kerrn-Eckersberg var en del af Eckersbergs omgangskreds, var hun kunstnerisk set, mest inspireret af I. L. Jensen og dennes skole og meget kunne også tyde på, at hun blev undervist hos ham. Afbildet Hansine Kerrn-Eckersberg, f. København 1826, d. sst Rosengren. Sign. Kerrn Olie på træplade. 21 x 15,5. Afbildet I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Lilla syrener blandt nyudsprungne bøgeblade. Sign. I. L. Jensen. Olie på plade. 23 x 31. Afbildet Hansine Kerrn-Eckersberg, f. København 1826, d. sst Opstilling med lyserøde roser i klassisk græsk jardiniere på en stenkarm. Sign. H. I. Kerrn Olie på træplade. 20 x 26. Afbildet Hansine Kerrn-Eckersberg, f. København 1826, d. sst Hasselnøddegrene og blå blommer. Sign. H. Eckersberg. Olie på træplade. 17 x 21,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

40 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

41 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 105 I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Brogede blomster i en glasvase på stenkarm. Sign. I. L. Jensen. Olie på lærred. 29 x 24. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse Blomster. Sign. monogram AP. d. 8 nov Olie på lærred. 40 x 36,5. Afbildet Carl Carlsen, f. København 1855, d. sst Opstilling på et bord med melon, blå og grønne druer samt ferskner. Sign. Carl Carlsen 88. Olie på lærred. 97 x 127. Afbildet I. L. Jensen, skole, 19. årh. Kurv fyldt med udsprungne blomster. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 47. Afbildet I. L. Jensen, skole, 19. årh. Brudekrans af lyserøde roser på hvidt slør liggende på stenbord. Usigneret. Olie på plade. 31 x 42. Afbildet I. L. Jensen, skole, 19. årh. Opstilling med roser og rosenkrans. Utydeligt sign. den 20 nov Olie på lærred. 52 x 64. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

Maleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland" i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \

Maleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Katalog over Maleri - Auktionen paa Hotel Langeland" i Rudkøbing Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 2. Maj fra Kl. 10-6, _ 3-13 * f 14. Carl Olsen: Sejlere

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

Kunstakademiets Bibliotek

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Faxe i Faxe Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Malerierne ere udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 27. Februar fra Kl. 10 6. i Nr 1. Thorkild Christensen: Ved et

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix" i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Phønix" i Storehedinge M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Malerierne er udstillet paa Auktionsstedet Søndag den 30. Januar fra Kl. 10-6. 1. Joh. Neumann:

Maleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2.

Maleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Katalog over Maleri-Auktionen i Forsamlingsbygningen i Hjørring M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 18. Juni fra Kl. 10-6. Nr. 1. J. Vermchren: Italienske

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner 1282-10,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag Falkenbergs Auktioner Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del gode M fl b E RIE EFTERSYN. Mandag den 24. Juni Kl. 10 5.

KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910

KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910 KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910 Prof. Jul. Paulsen. Joh. Rohde. Wilhelm Rosenstand. Prof. Karl Thomsen. Prof. Chr. Zacho. Niels Holsøe. Carl Jensen. P. Mønsted. Prof. Karl Block. La Cour. Prof.

AKVARELLER OG TEGNINGER

AKVARELLER OG TEGNINGER FORTEGNELSE OVER EN SAMLING AKVARELLER OG TEGNINGER AF FREMRAGENDE DANSKE KUNSTNERE UDSTILLEDE HOS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL DECEMBER 1908 NOGLE TEGNINGER FRA SKITSEBOGEN OG TEGNEMAPPEN

kunst og design a u k t i o n t i r s d a g 1 5. t i l t o r s d a g 1 7. a u g u s t 2 0 0 6 v e j l e a u k t i o n 1 0 7

kunst og design a u k t i o n t i r s d a g 1 5. t i l t o r s d a g 1 7. a u g u s t 2 0 0 6 v e j l e a u k t i o n 1 0 7 kunst og design a u k t i o n t i r s d a g 1 5. t i l t o r s d a g 1 7. a u g u s t 2 0 0 6 v e j l e a u k t i o n 1 0 7 BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 2 A U K T I O N 1 0. T I L 1 2. M A J 2 0 0 5 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R

kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 2 A U K T I O N 1 0. T I L 1 2. M A J 2 0 0 5 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R kunst og design A U K T I O N 1 0. T I L 1 2. M A J 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 2 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 2 A U K T I O N 1 0. T I L 1

240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910

240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910 > 240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910 LANDSKABSMALER HANS PETER KOFOED FØDT I RØ PAA BORNHOLM 6 JULI 1868 DØD I KØBENHAVN 5 NOVEMBER 1908 # * # BESØGT

(M) Katalog. over. Kunstauctionen. som afholdes i. -3 alen. Mandag den 8de Maj, Klokken 2. Eftersyn: Søndag den 7de Maj

(M) Katalog. over. Kunstauctionen. som afholdes i. -3 alen. Mandag den 8de Maj, Klokken 2. Eftersyn: Søndag den 7de Maj (M) Katalog over Kunstauctionen som afholdes i -3 alen Mandag den 8de Maj, Klokken 2. Eftersyn: Søndag den 7de Maj I. Indrammede Kobberstik og Raderinger. Louis Jensen. 1. Ved Kinderdijk i Holland. N.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Raadhussalen i Maribo. Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. For Maleriernes Ægthed garanteres

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Raadhussalen i Maribo. Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. For Maleriernes Ægthed garanteres Katalog over Maleri-Auktionen paa Raadhussalen i Maribo Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet: Søndag den 24. Juni fra Kl. 10 6. For Maleriernes Ægthed garanteres

kunst og design AUKTION 14.-16. DECEMBER 2004

kunst og design AUKTION 14.-16. DECEMBER 2004 kunst og design AUKTION 14.-16. DECEMBER 2004 V E J L E A U K T I O N 1 0 0 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 0 A U K T I O N 1 4. - 1 6. D E C E M B E

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581 FORTEGNELSE over MALERIER som ifølge Begæring af Overretssagfører SVEND WARBURG bortsælges ved Auktion Tirsdagen den 28. November 1916 Formd. Kl. 11 i Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - Søndag den 26. Novbr.

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5.

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5. Falkenbergs Auktioner Fredag den 7. Februar 1919 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl.

Kjinst- Ctuktion l Ouenfyssafen, fbredgade 34

Kjinst- Ctuktion l Ouenfyssafen, fbredgade 34 Kjinst- Ctuktion l Ouenfyssafen, fbredgade 34 Mandag den 25. Februar Kl. 12. Eftersyn Fredag d.22, Lørdag d. 23 og Søndag d. 24., Kl. 10-5 KUNST-AUKTION FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER \ HVOR IMELLEM

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner... i Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 5. November Kl. 10 5. Torsdag den

Fredag den 5. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm,

Fiskerfamilien Riff: En billedekavalkade

Fiskerfamilien Riff: En billedekavalkade Fiskerfamilien Riff: En billedekavalkade Aalsgaards kendteste fiskerfamilie er uden tvivl familien Riff. Alene den mængde malerier og andre billeder der skildrer personerne, husene og omgivelserne omkring

KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12

KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 MALERIAUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER 1919 KL. 12 BORTSÆLGES

kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4

kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4 kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4 auktion 104 kunst og design malerier, møbler og varia A U K T I O N / A U C T I O N Tirsdag 1. november

malerier antikviteter russisk malerier auktion 763 porcelæn, fajance og glas orientalsk kunstindustri smykker og armbåndsure mandag 4.

malerier antikviteter russisk malerier auktion 763 porcelæn, fajance og glas orientalsk kunstindustri smykker og armbåndsure mandag 4. malerier antikviteter tirsdag onsdag torsdag fredag 28. november kl. 13 kl. 14 29. november kl. 13 kl. 14 30. november kl. 13 1. december kl. 13 mandag 4. december kl. 13 russisk tirsdag malerier onsdag

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Fredag den 23. Marts 1317 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 $ 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts

MALERIER STUDIER FRK. NICOLINE TUXEN O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 UDSTILLEDE I FRI ADGANG

MALERIER STUDIER FRK. NICOLINE TUXEN O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 UDSTILLEDE I FRI ADGANG MALERIER OG STUDIER AF FRK. NICOLINE TUXEN UDSTILLEDE I O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 FRI ADGANG

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Torsdag den 3. Maj 1917 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl.

MALERI AUKTION KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 22. NOVEMBER 1915 JL. -----

MALERI AUKTION KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 22. NOVEMBER 1915 JL. ----- JL. ----- MALERI AUKTION 22. NOVEMBER 1915 v j * KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I KONCERTPALÆETS RIDDERSAL MANDAG DEN 22. NOVEMBER

XALIBI EFTERSYN: Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) Hn&tioner. Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. bliver ved Auktion, der afholdes f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling XALIBI EFTERSYN: Onsdag den 22. Oktober Kl. 10

MALERI-AUKTIONEN KATALOG VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 OVER KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 i s VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. Eftersyn: Søndag d. 18. April Kl. 9 5. Kommissioner modtages i Lokalet af Inspektør Sørensen. AUKTKONSVILKAAR. Alt

Foreningen for national Kunst

Foreningen for national Kunst 0 1 1. ^ FORTEGNELSE over Maleren PROFESSOR CHR. RLÅCHE' S Arbejder udstillede i Foreningen for national Kunst 1907, Malerier, Studier, Skitser og Tegninger. 1. Den gamle Havn ved Engelbrechts Badeanstalt.

CHR. KONGSTAD PETERSEN

CHR. KONGSTAD PETERSEN FORTEGNELSE 305. OVER ARBEJDER AF CHR. KONGSTAD PETERSEN KUNSTFORENINGEN JANUAR 1918 KØBENHAVN T*YKT HOS F S. BORDiHG V.--' v. V ' - : ' 1 Hvor ikke andet er bemærket, er Tegningerne udførte i Pen. O 1.

O 519. ældre og yngre danske Kunstnere FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst. D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek. en Samling Billeder

O 519. ældre og yngre danske Kunstnere FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst. D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek. en Samling Billeder D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek 300000090372 O 519. FORTEGNELSE over en Samling Billeder af ældre og yngre danske Kunstnere Foreningen for national Kunst 1913 Charlottenborg En Salgsprotokol er fremlagt

MALERIER KATALOG. Fotografisanilingen AUKTION: DØDSBOET EFTER FRU NANNA EKMAN. f. ROSENSTAND

MALERIER KATALOG. Fotografisanilingen AUKTION: DØDSBOET EFTER FRU NANNA EKMAN. f. ROSENSTAND Fotografisanilingen KATALOG OVER MALERIER B. A. TILHØRENDE DØDSBOET EFTER FRU NANNA EKMAN f. ROSENSTAND SAMT HIDRØRENDE FRA ANDRE BOER AUKTION: ONSDAG DEN 4. FEBRUAR KL. 12 pr. I KUNSTSAL", FREDERIKSBERGGADE

kunst og design auktion tirsdag 2. til torsdag 4. maj 2006 v e j l e a u k t i o n 1 0 6

kunst og design auktion tirsdag 2. til torsdag 4. maj 2006 v e j l e a u k t i o n 1 0 6 kunst og design auktion tirsdag 2. til torsdag 4. maj 2006 v e j l e a u k t i o n 1 0 6 auktion 106 kunst og design malerier, møbler og varia A u k t i o n / a u c t i o n Tirsdag 2. maj kl. 11.00 Onsdag

Marinemaleri. En privatsamling fra Horsens. Horsens Kunstmuseum

Marinemaleri. En privatsamling fra Horsens. Horsens Kunstmuseum Marinemaleri En privatsamling fra Horsens Horsens Kunstmuseum 24. marts - 13. maj 2007 2 Thielsen Locher, J (1825-1869) Marine med sejlskib. Øresund. 1866 Olie på lærred. 26,0 x 35,0 Gave 26-03-1993 fra

?. Laugv: Afdødes bror, Morten P. Pedersen. 1 dat.

?. Laugv: Afdødes bror, Morten P. Pedersen. 1 dat. SKIFTEUDDRAG BORNHOLMS AMT CHRISTIANSØ FÆSTNINGEN KOMMANDANTENS ARKIV SKIFTEPROTOKOL BOG 4 23. dec. 1812 20. okt. 1814. Nr. 1. Side 1. 1812. 23. Dec. Margrethe?, enke, Christiansø. Afg. Claus Hansen. 2

Transskriberet af Lene Fabritius

Transskriberet af Lene Fabritius Fra 15 de Februar 1886 til 15 de Februar 1887 Lab 1 Zacharias Petersen 04/04 1886 Fisker Janus Petersen F 2 Carl Marinus Trolle 04/04 1886 Fisker August Trolle F 3 Niels Christian Lønstrup 30/04 1886 Fisker

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920 NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920 KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN Paa Begæring af Højesteretssagfører Fr. Winther sælges en Del gode Malerier

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro.

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Damgade 14. Boel Nr.44 (Gl. 21 ). Nr. 27 På præstekort hus 41 Viet den 22. okt. 1831 Johan Henrik Schmidt * 28. aug 1797, søn

021. G. A. Clemens. Efterladte Arbejder. Charlottenborg. 10. 24. December 1918

021. G. A. Clemens. Efterladte Arbejder. Charlottenborg. 10. 24. December 1918 021. G. A. Clemens Efterladte Arbejder Charlottenborg 10. 24. December 1918 i JSfc. * *' v

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5. Fal k enbergs Au ktioner Fredag den 30. August 1918 KL \2 % Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KØBENHAVN 2 UDSTILLING AF MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KUNSTFORENINGEN MARTS 1915 TRYKT HOS F. E. BORDING Maalene i Centimeter. Højden først. 1. 1899. FIGUR MOD ET VINDU. 43x35. Tilh. Vekselmægler Sam.

Den bornholmske Familie J espersen ved Frændestævnet paa Den kgl. Skydebane den 31. Maj 1888.

Den bornholmske Familie J espersen ved Frændestævnet paa Den kgl. Skydebane den 31. Maj 1888. Den bornholmske Familie J espersen ved Frændestævnet paa Den kgl. Skydebane den 31. Maj 1888. Amtmandsboligen i Neksø, hvor Amtmand Christian Jespersen boede 1809-1837. SLÆGTSGRENEN CHRISTIAN JESPERSEN

317. FORTEGNELSE OVER ARBEJDER AF MALEREN GUSTAF WOLMAR KUNSTFORENINGEN JANUAR 1920 KØBENHAVN THYKT HOS F. E. BORDING

317. FORTEGNELSE OVER ARBEJDER AF MALEREN GUSTAF WOLMAR KUNSTFORENINGEN JANUAR 1920 KØBENHAVN THYKT HOS F. E. BORDING 317. FORTEGNELSE OVER ARBEJDER AF MALEREN GUSTAF WOLMAR KUNSTFORENINGEN JANUAR 1920 KØBENHAVN THYKT HOS F. E. BORDING 1 KANAL VED TERRACINA. 1902. Tilh. Kunsthdlr. Anton Hansen. 2 STRANDBRED. TERRACINA.

Faaborg Museum Indgangspartiet

Faaborg Museum Indgangspartiet Faaborg Museum Faaborg Museum er tegnet af arkitekt Carl Petersen (1874 1923) og blev åbnet i 1915. Museet blev bygget til at rumme konservesfabrikant og mæcen Mads Rasmussens samling af fynbokunst, da

MALERI AUKTIONEN KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER G. E. NØHRMANN HJ. AF KRISTEN BERNIKOWGADE 2 OG CITYGADE

MALERI AUKTIONEN KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER G. E. NØHRMANN HJ. AF KRISTEN BERNIKOWGADE 2 OG CITYGADE SSOS D M AUKTIONS-LOKALER TELF. 9720 KRISTEN BERKIKOWTiADE 2 TELF. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG ovp:r MALERI AUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (Hj. a f C itygade) ild TIRSDAG

OPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL.

OPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL. KATALOG OVER KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS OPHØRS-AUKTION I KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27 ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR 1920, KL. 127 a EFTERSYN: Søndag den 18., Mandag den 19. og Tirsdag den

MALERI AUKTIONEN. t/cj KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127*

MALERI AUKTIONEN. t/cj KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127* MALERI AUKTIONEN TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127* i KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. t/cj EFTERSYN: Lørdag d. 11., Søndag d. 12. og Mandagd. 13. November Kl. 10 5. * KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER

23 maj 2006 Side 1. Første Generation. Anden Generation

23 maj 2006 Side 1. Første Generation. Anden Generation 23 maj 2006 Side 1 1. Jørgen 1 Olsen #30. Han blev gift med Karen Marie Rasmussen #31. Første Generation + 2 i. Agnes Hansine 2 Jørgensen #15 født 01-04-1886. Anden Generation 2. Agnes Hansine 2 Jørgensen

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes ( fil Jiongeøej 27 Sc 29 (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 18. Marts Kl. 10

Matr.nr. 9-g, 9-h, 9-i - 'V. Egede Mølle' - I landsbyens østre ende

Matr.nr. 9-g, 9-h, 9-i - 'V. Egede Mølle' - I landsbyens østre ende Matr.nr. 9-g, 9-h, 9-i - 'V. Egede Mølle' - I landsbyens østre ende Matr.nr. 9-g, 9-h og 9-i, Vester Egede by og sogn Jordareal 9-g = 690 m 2 9-h = 690 m 2 9-i = 158 m2 Bygninger (1888) Beliggenhed Noter

MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6.

MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6. Falkenbergs Auktioner Fredag den 13. April 1917 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April

Efterslægt Abraham Henrichsen

Efterslægt Abraham Henrichsen Efterslægt Abraham Henrichsen 1. generation 1. Abraham Henrichsen, søn af Henrich Abrahamsen og Kirstine Geertsdatter, blev født den 6 Okt. 1733 i Fåborg, Sallinge, Svendborg, døde den 2 Dec. 1810 i Fåborg,

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN EFTERSYN: LØRDAG DEN 25. MARTS KL. 11 6 SØNDAG DEN 26. MARTS KL.

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN EFTERSYN: LØRDAG DEN 25. MARTS KL. 11 6 SØNDAG DEN 26. MARTS KL. City A u k t i o n s l o k a l e r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). MANDAG DEN 27. MARTS 1911 KL. 1 EFTRM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen En glad Erik Fogh Nielsen. Billedet er taget ved den sidste Pinseudstilling Erik Fogh Nielsen deltog i.

Oliemalerier, Kobberstik, Raderinger, nemlig:

Oliemalerier, Kobberstik, Raderinger, nemlig: Fortegnelse over Oliemalerier, Kobberstik, Raderinger, nemlig: liarber Tli. Petersens Dødsbo tilhørende Malerier g Particulier Halbergs Dødsbo tilhørende Kobberstik og Malerier, som "bortsælges ved Auktion

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner s Fredagen den 28^ Maj 1920 KL 1 Eftm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 27. Maj Kl. 10 5. J1 nationer. T elefon

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. I TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 OG FØLGENDE DAGE KL 11«/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)

AUKTIONS N r 3 KATALOG TIL KUNSTAUKTIONEN DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE SAL TIRSDAG D. 12. NOVEMBER 1918 KL. I2!

AUKTIONS N r 3 KATALOG TIL KUNSTAUKTIONEN DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE SAL TIRSDAG D. 12. NOVEMBER 1918 KL. I2! AUKTIONS N r 3 KATALOG TIL KUNSTAUKTIONEN I DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE 21 2. SAL TIRSDAG D. 12. NOVEMBER 1918 KL. I2! * » I * - KUNSTAUKTION i DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE V V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE CATALOG over Malerier af afdøde Marinemaler, Professor CHR. BLACHE hvilke efter Begæring af Boets Executorer, Overretssagførerne Fru Malling

Efterslægt Jacob Zachariasen

Efterslægt Jacob Zachariasen Efterslægt Jacob Zachariasen 1. generation 1. Jacob Zachariasen, søn af Zacharias Jacobsen og Anne Larsdatter, blev født den 4 Apr. 1802 i Ørslev, Vends, Odense, døde den 18 Feb. 1858 i Assens, Båg, Odense,

08. Berg-Bjerggården. Anden Generation. Tredje Generation

08. Berg-Bjerggården. Anden Generation. Tredje Generation 08. Berg-Bjerggården 1. Hans Christensen. Han blev gift med Ved ikke. Hans død 8-nov-1899. 2. i Jørgen Hansen Bjergmand f. 16-jun-1689. Anden Generation 2. Jørgen Hansen Bjergmand, f. 16-jun-1689. Han

FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914

FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914 FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914 - m - 3 p ; : ' t : - ^ '-' ' "' t V X''^> : ' L «r - - : v.. -. ' ; *- " ^ ; - -r '. - y&i : - "-4>. ' - - r -Jr» ^ -*» 1 : ' Si"X r--".:'\'-:

Maleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over

Maleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over Katalog / over Maleri - Auktionen i flllégade 35 M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 16. og Søndag den 17. Januar fra Kl. 11 4, K o m m i s s i o n e r modtages

Side 1. Transskriberet af Edla Lund Hansen Side 1. Ark 1

Side 1. Transskriberet af Edla Lund Hansen Side 1. Ark 1 Side 1 Ark 1 ORTEGNELSE over de Mænd og Kvinder som ere fødte i Tidsrummet fra 15de ebruar 1883 til 15de ebruar 1885 ødsels=dat o orældrenes eller Værgens Aar 1 Mads Jensen Knudsen Søren Chr. Knudsen 16/1

HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN

HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN 543. HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN I ØREGAARD FOLKEPARK SOMMEREN 1918 AFHOLDES AF GENTOFTE KOMMUNE I FORBIND ELSE MED CHARLOTTENBORG-BILLEDHUGGERNES SAMMENSLUTNING PRIS: 25 ØRE Elegant farreskræderi @AS @A9

EN SAMLING MALERIER KATALOG. bl. a. tilhørende et Dødsbo, ONSDAG DEN 31 OKTOBER 1917 KL. I2V2 FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ.

EN SAMLING MALERIER KATALOG. bl. a. tilhørende et Dødsbo, ONSDAG DEN 31 OKTOBER 1917 KL. I2V2 FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER bl. a. tilhørende et Dødsbo, som bortsælges ved Auktion ONSDAG DEN 31 OKTOBER 1917 KL. I2V2 i K U N S T S A L FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. TLF. BYEN 7876 EFTERSYN Søndag

Fritz Syberg. Selvportræt, 1902. Fritz. Syberg. Kunsten og kærligheden. Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99. Opgaveark ... Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99 Fritz Syberg. Selvportræt, 1902 Fritz Syberg Kunsten og kærligheden Opgaveark Navn: Klasse:... Fritz Syberg. Høstlandskab (Kerteminde), 1905 Fritz Syberg. Høstbillede,

MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER. Fotografisamlingen M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL. 12 1 2

MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER. Fotografisamlingen M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL. 12 1 2 Fotografisamlingen MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS å VIS ØSLBANEGAARDEN M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL. 12 1 2 BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER SÆRLIG AF ÆLDRE OG YNGRE DANSK MALERKUNST

FRITS THAULOW MALERIER STUDIER KØBENHAVN * F E B R U A R 1910

FRITS THAULOW MALERIER STUDIER KØBENHAVN * F E B R U A R 1910 FRITS THAULOW MALERIER OG STUDIER KØBENHAVN * F E B R U A R 1910 FRITS THAULOW MALERIER OG STUDIER CHARLOTTENBORG FEBRUAR 1910 K KØBENHAVN P. PETERSENS BOGTRYKKERI (EGMONT H. PETERSEN) MCMX FRITS THAULOW

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN E ELEVHÆFT Johannes Larsen Johannes Larsen blev født i Kerteminde i 1867. Hans forældre havde en stor køb- mands-forretning, og de var ret rige. Forældrene havde

RASM. El LE Haj. EFTERLADTE MALERIKi. AFDØDE LANDSK Mi'- h a? KØBENHAVN AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912

RASM. El LE Haj. EFTERLADTE MALERIKi. AFDØDE LANDSK Mi'- h a? KØBENHAVN AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912 AFDØDE LANDSK Mi'- h a? RASM. El LE Haj EFTERLADTE MALERIKi UDSTILLEDE I KUNSTUDSTILLINGS- BYGNINGEN VED CH ARLOTTEN BORG 22.-21 NOVEMBER 1912 AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912 KØBENHAVN F. E BORDINGS

Anna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk

Anna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk Anna Ancher - en usædvanlig kvinde Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. Undervisningsmateriale for 7.-10. klasse 2009 www.skagensmuseum.dk Spørgsmål Kender du nogle usædvanlige kvinder fra nutiden? Hvem?

Gårdmøller i Mygdal Sogn

Gårdmøller i Mygdal Sogn Nr. Adresse/navn Matr. Nr År Mølletype m.m. Erstatningsværdi Ejer Kilde Foto af mølle 1??? 1ei odden hovedgård 1945 Vindmotor bygget 1938 1500 Anton Hansen 2 Degnbølvej 13 "Odden Mølle" 1b odden møllegård

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282.

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282. Aalborg nye Auktionslokaler. Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5 bliver ved Auktion, der afholdes i Aalborg nye Auktionslokaler, (Christiansgade 54) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER. EFTERSYN: Tirsdag,

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Holger Drachmann på Fanø Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Af alle de smukke Ting (aandrige eller ikke-aandrige), man

Maleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12

Maleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 ----------------------------- Katalog over Maleri-Auktionen i ffllégade Nr. 35 M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 O O O Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 27. og Sandag den 28. Septbr. fra Kl. 11-4.

23 maj 2006 Side 1. Første Generation

23 maj 2006 Side 1. Første Generation 23 maj 2006 Side 1 Første Generation 1. Kristian Martinus 1 Jensen #20, (søn af Laurits Jensen #1868 og Ane Marie Pedersdatter #1869). Han blev gift med Jacobine Andrea (Rubæck) Jacobsen #21. + 2 i. Laurits

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK

KATALOG OVER EN PRIVAT MALERISAMLING DER BORTSÆLGES VED AUKTION DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING MANDAG D. 15. MARTS 1909 KL. 11*/* FORM.

KATALOG OVER EN PRIVAT MALERISAMLING DER BORTSÆLGES VED AUKTION DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING MANDAG D. 15. MARTS 1909 KL. 11*/* FORM. 1571. (_ ^ q fotpografisamlingen ( A å C ^ KATALOG OVER EN PRIVAT MALERISAMLING DER BORTSÆLGES VED AUKTION i DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING MANDAG D. 15. MARTS 1909 KL. 11*/* FORM. EFTERSYN: FREDAG cl. 12.,