artanddesign auction 109

Download "artanddesign auction 109"

1 artanddesign auction 109

3 artanddesign malerier, møbler og varia auktion januar 2007 eftersyn onsdag 17. januar kl torsdag 18. januar kl fredag 19. januar kl lørdag 20. januar kl søndag 21. januar kl mandag 22. januar kl Pedersholms Allé 42 DK-7100 Vejle Tel Fax

4 artanddesign følgende dage sælges tirsdag onsdag torsdag 23. jaunar kl. 11 ældre malerier kl. 14 moderne kunst og design jaunar kl. 11 skulpturer og varia kl. 12 sølv kl. 13 smykker kl. 14 tæpper jaunar days of sale tuesday kl. 11 ældre møbler jaunary wednesday 24 jaunary thursday 11 am older paintings pm modern art and design am sculpture and varia am silver pm jewellery pm carpets jaunary 11 am older furniture auktion 109

5

6 vurderings sagkyndige kundeservice Nick Messmann Mette Budde Rostock Sanne Bach Larsen Bolette Fuglsang-Madsen Jakob Olsen Mikkel Hansen Henry Frederik Pedersen Lars Fuglsang-Madsen Bente Høffner Jytte Lauritsen Sara Preut Ann-Louise Messmann Jon Cortnum Aasborg Ingolf Østergaard Jacob Lysholt Bloch Nanna Andersen Århus Sven Juhl Jørgensen Finn Meesenburg Mette Nielsen Peter Beck Århus Peter Tholstrup Århus Sabrina Ulrich-Vinther Århus

7 tirsdag 23. januar kl. 11 katalog nr artanddesign ældre malerier

8 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Portræt af Anna Ancher. Sign. M.A. Olie på lærred. 35 x 29. Proveniens: Helga Anchers Dødsboauktion, ABR auk.178, 1965, kat. nr. 2. Afbildet CD Hans Gyde Petersen, f. Vester Aast, Lindeballe 1862, d. Gentofte 1943 Krøyers hus, Skagen Klitplantage. Sign. Gyde Petersen. Olie på lærred. 41 x 48. Afbildet Knud Larsen, f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922 Sommerhygge på verandaen ved Det Hvide Hus i Skagen. Sign. Knud L Olie på lærred. 158 x 127. Det Hvide Hus i Skagen tilhørte familien Brodersen, som ofte dannede rammen om Skagenmalernes sammenkomster. Litteratur: Weilbach, "Knud Larsen repræsenterer på en fin og sympatisk måde den kunstneriske konservatisme omkring århundredeskiftet. Fremhæves må de jyske landskaber. Her finder vi spor af både Hans Smidth og Vilh. Kyhns farveholdning, mens man i genrebilleder, som f.eks. Børnene binder kranse, hvor han benytter lysere farver og et næsten impressionistisk lys, mærker både P.S. Krøyers og Th. Philipsens betydning for ham. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

9 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 3 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109 7

10 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Fisker i Brøndums Bod. Sign. M. A. 01. Olie på plade. 45,5 x 53,5. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Ung høstmand rider hjem fra udmarken. Sign. M.A. 15. Olie på lærred. 186 x 125. Udstillet: Charlottenborg 1916, nr. 18. Afb. i udstillingskataloget. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

11 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109 9

12 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 To fiskere ved Skagen Strand. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 41 x 56. Udstillet: Charlottenborg Afbildet Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 Kystparti med sejlskib og brænding fra Skagen. Sign. Carl Locher 03. Olie på lærred. 36,5 x 56,5. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Marine med lodsbåd på vej til skonnert i solnedgangens skær. Sign. L. T. Olie på pap. 19 x 29. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

13 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 9 Holger Drachmann, f. København 1846, d. Hornbæk 1908 Kystparti med skibe for sejl. Sign. H.D. 73. Olie på lærred. 30 x 41. Afbildet G. F. Clement, f. Frederiksberg 1867, d. København 1933 Parti fra Vester Strand, i baggrunden Skagen Havn. Sign. Clement. Olie på lær-red. 44 x 62. Afbildet CD Christian Aigens, f. København 1870, d. sst Lille pige siddende på kasse ved stranden, Gl. Skagen. Sign. Chr. Aigens, Skagen Olie på lærred. 47 x 63. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 De små huse. Motiv fra Brøndumsvej ved Brøndums Hotel. Sign. M.A. Olie på finérplade. 38 x 44. Proveniens: Helga Anchers Dødsboauktion, ABR auk. 193, 1966, kat. nr. 74. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Aftenstemming med solnedgang ved Skagen Strand. Sign. M. A. Olie på lærred. 30 x 40. Proveniens: Fru Nanna Børresen, Dødsboauktion, Kunsthallen 265, 1965, kat. nr Nanna Børresen var gift med komponisten Hakon Børresen ( ). Hr. og fru Børresen kom i den Krøyerske og Ancherske kunstnerkreds, hvor i særdeleshed Hakon Børresen var et musikalsk indslag i kunstnermiljøet. Parret tilbragte derfor en stor del af livet i deres hus i Skagen. Afbildet Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Hyggelig samtale over stakittet. Sign. V. Johansen, Skagen 75. Olie på plade. 39 x 47. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 En stille dag på havet. Sign. J. P. 97. Olie på pap. 20 x 24,5. Afbildet side Knud Larsen, f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922 Kystparti med uvejrsstemning. Sign. K.L. 1901? Olie på lærred. 25 x 38. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

14 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR CD Agnes Slott-Møller, f. København 1862, d. Fyn 1937 Aftenstemning, antageligt nær Ryomgård. Sign. Agnes Slo... Olie på lærred, monteret på pap. 18 x 25. Kunstnerramme indlagt med bladguld. Afbildet Holger Drachmann, f. København 1846, d. Hornbæk 1908 "Våde ovn, Bornholm". Usigneret. Olie på træ. 17 x 24. Proveniens: Købt direkte af kunstneren af komponisten Asger Hamerik (f. Hamme- rich), der levede og bl.a. boede i Baltimore, hvor dette maleri blev indrammet. Maleriet har været i komponistens families eje til i dag. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

15 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Interiør med lysindfald i stuen. Sign. V. J. Olie på lærred, monteret på plade. 51 x 40,5. Afbildet CD Aksel Jørgensen, f. København 1883, d. sst Portræt af maleren Fritz Thaulow. Sign. Aksel Jørgensen Olie på lærred. 46 x 39. Afbildet Viggo Johansen, tilskrevet f. København 1851, d. sst Køkkeninteriør. Usigneret. Olie på lærred, monteret på pap. 28 x 23. Afbildet Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Portræt af Viggo Johansens søster og antageligt dennes mand. Usignerede. To olie på lærred. 37 x 30. (2) Proveniens: Viggo Johansens dødsboauktion. Afbildet Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Portræt af ung kvinde. Sign. V. J. Olie på lærred. 15,5 x 13,5. Afbildet side Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Måneskinsparti set fra en park med silhouetten af et hus i baggrunden. Sign. LT. Olie på lærred. 94 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

16 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Studie til "De fire generationer". Sign. L.T. 27/3-01. Olie på lærred. 41 x 31. I forgyldt ramme med kongekrone. Litteratur: Lise Svanholm, "Laurits Tuxen, Europas sidste fyrstemaler", "De fire generationer" fra 1902, som hænger i Dronningens repræsentationslokaler på Christiansborg er omtalt og afb. s Afbildet side Carl Olsen, f. København 1818, d. sst Marine med talrige sejlskibe og motorskib under forskellige flag. Sign. C. Olsen, Olie på lærred. 58 x 87. Afbildet Vilhelm Melbye, f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882 "Et Dampskib i oprørt sø under Norge". Sign. W. Melbye Olie på lærred. 61 x 92. Udstillet: Charlottenborg Afbildet Dansk maler, 19. årh. Marine med sejlskibe og hjuldamper, i baggrunden kyst. Usigneret. Olie på lærred. 58 x 84. Afbildet Ferdinand Richardt, f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895 "Parti af Stockholms Slot, Drottningholm med Ridderholmens Kirke og Ridderhuset i Baggrunden". Sign. Ferd. Richardt Olie på lærred. 81 x 128. Udstillet: Charlottenborg Litteratur: Weilbach, "Ferdinand Richardt tilhørte generationen af guldaldermalere, og som sine jævnaldrende baserede han sine arbejder på iagttagelsen af en natur, der opfattedes som et billede på en gudsbestemt orden. Han skabte sig en niche som prospektmaler og -tegner ved at udføre portrætter af slotte, herregårde og kirker og deres omgivelser". Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

17 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Vilhelm Melbye, f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882 Klippekyst. Sign. Wilhelm Melbye, 28. aug. 50. Olie på pap. 28 x 36. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Skærgårdsparti med sejlbåde. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 35,5. Afbildet Georg Emil Libert, f. København 1820, d. sst "Ved Kullen". Sign. G. Emil Libert 93. Olie på lærred. 25 x 35. Afbildet side I. H. Brandt, f. København 1850, d. Frederiksberg 1926 Kystparti fra Bornholm. Sign. I. H. Brandt 19? Olie på lærred. 60 x 95. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

18 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR CD Alfred V. Jensen, f. 1898, d Marine, skibe på havet. Sign. Alfred V. Jensen Olie på lærred. 107 x 134. Udstillet: Charlottenborg Afbildet CD Sigurd Kielland-Brandt, f. Væggerløse 1886, d. Kbh Marine, sejlskib på havet. Sign. S. Kielland Brandt. Olie på lærred. 90 x 125. Afbildet Alfred Jensen, f. 1859, d. Hamborg 1935 Marine med en bark fra Hamborg samt en dansk lodsbåd med Kronborg om styrbord. Sign. Alfred Jensen Prof. Olie på lærred. 55 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

19 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Eduardo de Martino, f. Meta 1838, d. London 1912 Lille sejlbåd under dansk flag. Sign. E. de Martino. Olie på lærred, monteret på plade. 20 x 28. Afbildet CD Harald Moltke, f. Helsingør 1871, d Konebåd med roende grønlandske kvinder på fjorden en sommerdag. Sign. H. M. Olie på lærred. 78 x 100. Afbildet CD Emanuel A. Petersen, f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948 Eftermiddagssol over Umanakfjeldet. Sign. Em. AP. Olie på lærred. 55 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

20 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Christian Benjamin Olsen, f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935 Et sejlskib krydser en damper. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 50 x 69. Afbildet Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Talrige sejlskibe ud for Kronborg. Sign. Chr. Blache. Olie på lærred. 47 x 77. Afbildet Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 På vej til dampskibet. Motiv fra Hornbæk. Sign. Chr. Blache 84. Olie på lærred. 63 x 106. Tegning til dette maleri udstillet på Den Nordiske Kunstudstilling, Charlottenborg 1883, nr. 345, afb. i illustreret katalog over denne udstilling s. 19. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

21 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Carl Baagøe, f. København 1829, d. Snekkersten 1902 Sejlskibe i oprørt hav. Sign. C. Baagøe 89. Olie på lærred. 25 x 34. Afbildet Alfred Olsen, f. på Fejø 1854, d. København 1932 Sejlskibe i oprørt hav ud for mole med personer. Sign. Alfred Olesen. Olie på lærred. 49 x 69. Afbildet CD Johan Neumann, f. København 1860, d. sst Talrige skibe ud for Københavns Havn. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 120 x 80. Afbildet Holger Lübbers, f. København 1850, d. sst Parti fra Københavns Havn. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 113 x 180. Afbildet Michele Renault, 19. årh. "Skonnert Elias af Svendborg, Cap.tn H. H. Christensen", sejlende under Dannebrog med Frederik VIIs kronede monogram. Sign. M. Renault, Liworno Gouache. Lysmål 50 x 70. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Skibsportræt af stiemskib med personer på flybrigden. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

22 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Ubekendt maler, 19. årh. Marine med tremaster samt mindre sejlskibe. Usigneret. Olie på plade. 30 x 40,5. Afbildet Georg Wolfe, f. Bristol 1834, d. Clifton 1890 Ebbe ved engelsk havneby. Sign. Geo. Wolfe. Gouache. 21,5 x 31,5. Afbildet August Fischer, f. København 1854, d. sst Kystparti med sejlbåde på vandet. Sign. Aug. Fischer 85. Olie på lærred, monteret på pap. 31,5 x 49,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

23 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Christian Benjamin Olsen, f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935 "Udsigt fra Snekkersten mod Hveen". Sign. Benjamin-Olsen. Olie på lærred. 75 x 108. På bagsiden udstillingsmærkat fra Charlottenborg. Afbildet Ludvig Chr. Møgelgaard, f. København 1873, d Marine med skibe på havet. Sign. Ludv. M Olie på lærred. 66 x 95. Afbildet Vilhelm Bille, f. København 1864, d. sst Sejlskibe på oprørt hav. Sign. Vilhelm Bille 35. Olie på lærred. 28 x 45. Afbildet CD N. F. Schiøttz-Jensen, f. Vordingborg 1855, d. København 1941 Norsk fjordparti med både og huse. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Vik Hardanger Olie på lærred. 36 x 49. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Italienske fiskere på havet med rygende vulkan i baggrunden. Usigneret. Gouache. 39 x 60. Afbildet Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Marine med en fiskerbåd for læns ved indsejlingen til en havn. Sign. Chr. Blache, Olie på lærred. 46,5 x 78. Afbildet Christian Eckardt, f. København 1832, d. sst Talrige skibe ud for kysten, i forgrunden en lodsbåd. Sign. C. Eckardt 76. Olie på lærred. 34 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

24 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Letpåklædt ung kvinde liggende henslængt i en divan. Sign. Jul. Paulsen Olie på lærred. 67 x 82. Afbildet CD Ludvig Jacobsen, f. Odense 1890, d. Vanløse 1957 Leda og Svanen. Sign. Ludvig Jacobsen 22. Olie på plade. 22 x 27. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Dansende cancan piger. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 46 x 55. Udstillet: Stockholm Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

25 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Nøgen kvinde ved lænestolen. Sign. J. P Olie på lærred. 70 x 57. Afbildet Harald Brun, f. Christiania 1873, d. sst Kvinde med parasol siddende i blomstrende eng på fjeldet. Sign. Harald Brun. Olie på lærred. 40 x 45. Afbildet side Nechai Stephan Emelyanovich, f. Ukraine 1941 En kvinde og hendes mynde i en blomstrende sommerhave. Sign. Olie på pap. 50 x 40. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

26 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR CD Helge Helme, f. Roskilde 1894, d Interiør med ung pige og blomster. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 46 x 38. Afbildet CD Helge Helme, f. Roskilde 1894, d Ung kvinde med stråhat og skål med frugt. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 27 x 22. Afbildet CD Helge Helme, f. Roskilde 1894, d Ung brevlæsende kvinde på en rød stol. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 35 x 25. Afbildet CD Knud Sinding, f. Århus 1875, d. København 1946 Moder og barn. Sign. monogram. Olie på lærred. 38,5 x 35. På bagsiden udstillingsmærkater. Afbildet Frans Schwartz, f. København 1850, d. sst "Orientaler i grøn dragt". Usigneret. Olie på pap. 51 x 34. Proveniens: Kunstnerens Dødsboauktion 1917, kat. nr. 40. Afbildet CD Axel Johansen, f. Roskilde 1872, d. København 1938 Stueinteriør med læsende pige. Sign. Axel Johansen. Olie på lærred. 59 x 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

27 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Portræt af kvinde. Sign. J. P. Grisaille på pap. 23 x 16,5. Afbildet Spansk maler, ca Liggende kvinde med krukke, i baggrunden by. Usigneret. Olie på lærred. 50 x 70. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Portræt af siddende kvinde i lys kjole. Sign. Jul. Paulsen Olie på lærred. 55 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

28 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Ubekendt maler, 19. årh. Interiør med kvinder, der læser op for en herre der står ved et bord. Sign. N. Houer. Olie på panel. 35 x 29. Afbildet CD Svend Rønne, f. Rær 1868, d. Frederiksberg 1938 Interiør fra Thorvaldsens Museum med kvindelig besøgende. Sign. S. Rønne, Olie på lærred. 59 x 48. På bagsiden utydelig udstillingsmærkat. Afbildet C. W. Eckersberg, f. Sønderjylland 1783, d. København 1853 Portræt af arkitekt G. F. Hetsch siddende i interiør holdende forlæg til lysestager. Usigneret. Olie på lærred. 53 x 45. I forgyldt dansk empireramme. Udstillet: Charlottenborg 1825, nr. 11. (Under blændrammen er fremkommet rester af udstillingsmærkat med følgende tekst... ckersbergs port..t... professor G. F. Hetsch 1825, og med rød blyant nr. 11). Fundet af denne mærkat, som nu er opklæbet på rammen, har gjort det muligt at identificere dette meget markante portræt. En gennemgang af litteratur og kilder viser, at G. F. Hetsch og C. W. Eckersberg havde et nært venskab. Bl.a. mødtes de i Rom og tegnede/malede side om side. Det vides også at Hetsch har tegnet og modelleret et service i klassisk stil til Eckersberg i anledning af kunstnerens fødselsdag. Herhjemme var de to medstiftere af Kunstforeningen, der grundlagdes ved en sammenkomst hvor også Høyen, Thiele, J. L. Lund og I. P. Møller deltog. G. F. Hetsch (Stuttgart København 1864) valgte at studere arkitektur først i Stuttgart, siden i Paris, hvor den franske skole kom til at præge ham hele livet. Han drog til Rom, hvor han boede Her mødte han arkitekten Peder Malling, der hørte til inderkredsen omkring C. W. Eckersberg og Bertel Thorvaldsen. Han introducerede ham til den danske gruppe, som også talte arkitekten C. F. Hansen. Hetsch blev opfordret til at tage til København, hvor han i 1822 blev professor i perspektivlære. Ser man nærmere på portrættet af Hetsch, vil man opdage, at han har en bule i panden. I sine yngre dage var Hetsch en ivrig og dristig bjergbestiger, uheldet var ude, og under en udflugt i de sydtyske bjerge, faldt han i en dyb kløft og mistede bevistheden. Han blev fundet af lokale bønder med et dybt hul i panden. Resten af livet var han mærket af en bule og et ar i panden. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

29 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 76 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

30 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR I. T. Hansen, f. Randers 1848, d. sst "Kirken og Gymnasiet i Rothenburg". Sign. I.T. Hansen, Rothenburg O.T Olie på lærred. 38,5 x 28,5. Afbildet August Fischer, f. København 1854, d. sst Parti fra torvet i Nürnberg. Sign. Aug. Fischer. Olie på træ. 27 x 21. Afbildet Emil Wennerwald, f. København 1859, d. sst Et hvil i skyggen. Sign. E. Wennerwald Olie på lærred. 49 x 36. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

31 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Svend Hammershøi, f. Frederiksberg 1873, d. sst Udsigt over hustage i København, i forgrunden Rundetårn. Sign. monogram. Olie på lærred. 82 x 72. Svend Hammerhøi var som maler under stor indflydelse fra storebroderen Vilhelm Hammershøi. Han fik undervisning på Zahrtmanns skole, men navnlig under hans besøg i England, i Oxford, Winchester og Wells, udvikledes hans personlige og stemningsmættede arkitektoniske skildringer, ofte i gråbrune og gylde nuancer med et let diset slør. S.H. udførte desuden keramiske arbejder, under indflydelse af vennen og lærermesteren Thorvald Bindesbøll, og Hammershøi fik en markant tilknytning til H.A. Kählers keramikværksted. S.H. havde desuden et mangeårigt venskab med sølvsmeden Holger Kyster fra Kolding. S.H. tegnede bl.a. en organisk formet vase, som under Verdensudstillingen i Paris i 1925 høstede en guldmedalje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

32 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

33 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD H. A. Brendekilde, f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942 Spadserende personer på rydet hulvej en solbeskinnet vinterdag. Sign. H. A. Brendekilde 87. Olie på lærred. 57 x 68. Afbildet Carl Gotfred Würtzen, f. Næstved 1825, d. København 1880 Vinterlandskab. Sign. Würtzen. Olie på plade. 25 x 31. Afbildet Christian Zacho, f. Grenå 1843, d. Hellerup 1913 Slædekørsel på landet en solrig vinterdag. Sign. C. Z. 01. Olie på lærred. 28 x 37. Restaureret for Baronesse Wedell Wedellsborg den 12. maj Afbildet Christian David Gebauer, f. Neusalz 1777, d. Århus 1831 "Vinterlandskab efter Naturen med Brabrand Kirke, som ligger omtrent 1 Mil vest for Aarhus, med Præstegaard og Have. Det er Søndag henimod Aften i Januar Maaned. Paa en stor Sø, kaldet Brabrand Sø, som fører til Aarhus, ser man Bønder og Byfolk færdes, nogle kørende andre gaaende eller på skøjter, til og fra Constantinsborg". Usigneret. Olie på lærred. 60 x 95. I tidsskriftet "Dagen" nr. 105 fra 1831 er nærværende maleri af Gebauer beskrevet som ovenfor. I "Dagen" nr. 231 fra 1831 omtales maleriet som "et af hans ypperste og sildigste Arbejder" og at "Det tilhører Kunstforeningen. Lokalhistorisk arkiv for Brabrand-Aarslev oplyser: Vi mener, det er det sidste arbejde fra Gebauers hånd. Han stod på isen og malede i foråret 1831, og han blev jo faktisk syg af det. Hele sommeren 1831 var han syg og lå i sengen en stor del af tiden - dels i Brabrand Præstegård, hvor han var en velkommen gæst og havde sin jævnlige gang, og dels på Århus Hospital, som det dengang hed, og hvor han døde 15. september. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

34 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

35 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Johan Rohde, f. Randers 1856, d. Hellerup 1935 Parti fra Italien set fra en terrasse. Sign. Johan Rohde Olie på lærred. 54 x 62. Afbildet Johan Rohde, f. Randers 1856, d. Hellerup 1935 Parti fra Italien. Sign. Johan Rohde Olie på lærred. 54 x 64. Afbildet CD Jørgen Hansen, f. Fåborg 1862, d. Esbjerg 1937 Parti fra Konstantinopel. Sign. Jörgen Hansen, Olie på lærred. 41 x 50. Afbildet Emil Wennerwald, f. København 1859, d. sst Parti fra Italien med udsigt over en dal. Sign. E. Wennerwald. Olie på lærred. 28 x 39. Afbildet CD Andrea Biondetti og Emilio Boni Partier fra Venedig. Sign. A. Biondetti og E. Boni. Fire akvareller på papir. 24,5 x 14,5. (4) Afbildet Gaspard Poussin's stil, 17. årh. Jagtscene i bjergrigt landskab med borg i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred. 62 x 74. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

36 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR Wenzel Tornøe, f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907 Fra St. Bonaventura Klostret set fra Keiserborgen i Albanerbjergene. Betegnet Roma 3/86. Olie på lærred. 25 x 37,5. På bagsiden mærkat skrevet af kunstneren. Afbildet CD N. F. Schiøttz-Jensen, f. Vordingborg 1855, d. København 1941 Italiensk bjerglandskab med personer på en sti. Sign. N.F. Schiøttz-Jensen Olie på lærred. 31 x 53. Afbildet A. Lorange, f. København 1833, d. sst Sydeuropæisk landsby med æselridende person. Sign. A. L. Olie på lærred. 23 x 44. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

37 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Vilhelm Pacht, f. København 1843, d. Holte 1912 "Laghetto azzuro i Villa d' Estes Have" Sign. Vilh. Pacht Olie på træ. 45 x 63. Udstillet: Charlottenborg 1912, nr Afbildet Holger H. Jerichau, f. København 1861, d. sst Bjerglandskab med et bondehus og en kone, der henter vand. Sign. Holger H. Jerichau, Jalta Olie på lærred. 29 x 40. Afbildet CD Viggo Langer, f. Leipzig 1860, d. Rungsted 1942 Italiensk bjerglandskab med hyrde og får, i baggrunden huse. Sign. Viggo Langer, Olie på lærred. 45 x 63. Afbildet Frederik Rohde, f. København 1816, d. Frederiksberg 1886 Torvepladsen i Riva ved Lago di Garda. Sign. monogram Olie på lærred. 44 x 62. I samtidig ramme. Proveniens: Udført efter bestilling af Kong Christian VIII. Tilhørt Kong Frederik VII samt Grevinde L. Danner. Solgt ved auktion i 1874 til Grosserer M. Sachs for 128 rigsdaler. Udstillet: Charlottenborg Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

38 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

39 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 98 Ubekendt maler, 19. årh. Buket med blomster. Sign. Witz Olie på lærred. 41 x 33. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Vindruer med insekter. Sign. E. Witz Olie på lærred. 44,5 x 33,5. Afbildet Hansine Kerrn-Eckersberg, f. København 1826, d. sst Opstilling med vaser og citron på et bord med en grøn dug. Sign. H. Kerrn. Olie på træplade. 21,5 x 19. Hansine Sophie Joachimine Kerrn-Eckersberg ( ), født Kerrn, var datter af Oberstløjtnant Johan Christian Kerrn og Anna Marie Velschow, blev gift i 1858 i København med arkitekt Jens Juel Eckersberg ( ), som var søn af Maleren Christoffer Wilhelm Eckersberg og Julie Elisabeth Catrine Juel. Selvom, at Kerrn-Eckersberg var en del af Eckersbergs omgangskreds, var hun kunstnerisk set, mest inspireret af I. L. Jensen og dennes skole og meget kunne også tyde på, at hun blev undervist hos ham. Afbildet Hansine Kerrn-Eckersberg, f. København 1826, d. sst Rosengren. Sign. Kerrn Olie på træplade. 21 x 15,5. Afbildet I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Lilla syrener blandt nyudsprungne bøgeblade. Sign. I. L. Jensen. Olie på plade. 23 x 31. Afbildet Hansine Kerrn-Eckersberg, f. København 1826, d. sst Opstilling med lyserøde roser i klassisk græsk jardiniere på en stenkarm. Sign. H. I. Kerrn Olie på træplade. 20 x 26. Afbildet Hansine Kerrn-Eckersberg, f. København 1826, d. sst Hasselnøddegrene og blå blommer. Sign. H. Eckersberg. Olie på træplade. 17 x 21,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

40 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 109

41 FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 105 I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst Brogede blomster i en glasvase på stenkarm. Sign. I. L. Jensen. Olie på lærred. 29 x 24. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse Blomster. Sign. monogram AP. d. 8 nov Olie på lærred. 40 x 36,5. Afbildet Carl Carlsen, f. København 1855, d. sst Opstilling på et bord med melon, blå og grønne druer samt ferskner. Sign. Carl Carlsen 88. Olie på lærred. 97 x 127. Afbildet I. L. Jensen, skole, 19. årh. Kurv fyldt med udsprungne blomster. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 47. Afbildet I. L. Jensen, skole, 19. årh. Brudekrans af lyserøde roser på hvidt slør liggende på stenbord. Usigneret. Olie på plade. 31 x 42. Afbildet I. L. Jensen, skole, 19. årh. Opstilling med roser og rosenkrans. Utydeligt sign. den 20 nov Olie på lærred. 52 x 64. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske

O 519. ældre og yngre danske Kunstnere FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst. D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek. en Samling Billeder

O 519. ældre og yngre danske Kunstnere FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst. D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek. en Samling Billeder D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek 300000090372 O 519. FORTEGNELSE over en Samling Billeder af ældre og yngre danske Kunstnere Foreningen for national Kunst 1913 Charlottenborg En Salgsprotokol er fremlagt

kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4

kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4 kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4 auktion 104 kunst og design malerier, møbler og varia A U K T I O N / A U C T I O N Tirsdag 1. november

MALERI AUKTIONEN. t/cj KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127*

MALERI AUKTIONEN. t/cj KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127* MALERI AUKTIONEN TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127* i KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. t/cj EFTERSYN: Lørdag d. 11., Søndag d. 12. og Mandagd. 13. November Kl. 10 5. * KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER

VISNINGS MATERIALE U N D E R - DANSK KUNST I 1800-TALLET -

VISNINGS MATERIALE U N D E R - DANSK KUNST I 1800-TALLET - U N D E R VISNINGS MATERIALE Der skete noget særligt med kunsten i 1800-tallet. I mange år havde det såkaldte historiemaleri været udbredt blandt kunstnere. Det vil sige, at de malede motiver fra historien,

MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 29. MARTS KL. 12V* HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B-T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55

MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 29. MARTS KL. 12V* HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B-T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 29. MARTS KL. 12V* i HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B-T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 EFTERSYN: SØNDAG DEN 26., MANDAG DEN 27., TIRSDAG DEN 28. MARTS KL 11-5, SAMT SIDSTE DAG OGSAA

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Holger Drachmann på Fanø Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Af alle de smukke Ting (aandrige eller ikke-aandrige), man

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN 1. Den blinde Pige 2500 2. Portræt af Fru Poul Reumert 3. Pige som stopper sin Strømpe. Udstil. Charlottenborg Foraarsudstil

Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54,

Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, \ tø} Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska Tirsdag den 22. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Mandag den 21. December Kl. 10-6. Kommissioner modtages af den Tilsynshavende.

Fritz Syberg. Selvportræt, 1902. Fritz. Syberg. Kunsten og kærligheden. Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99. Opgaveark ... Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99 Fritz Syberg. Selvportræt, 1902 Fritz Syberg Kunsten og kærligheden Opgaveark Navn: Klasse:... Fritz Syberg. Høstlandskab (Kerteminde), 1905 Fritz Syberg. Høstbillede,

Borgerlige vielser 1906-1910. Side 124. 2. november 1906 viedes: Tømrer Axel Nielsen, Mosbjerg og Axeline Kathrine Andersen, Mosbjerg

Borgerlige vielser 1906-1910. Side 124. 2. november 1906 viedes: Tømrer Axel Nielsen, Mosbjerg og Axeline Kathrine Andersen, Mosbjerg Borgerlige vielser 1906-1910 Side 124 2. november 1906 viedes: Tømrer Axel Nielsen, Mosbjerg Axeline Kathrine Andersen, Mosbjerg 21. december 1906 viedes: Ungkarl Magnus Christian Olsen, Lendum Ugift Hedevig

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro.

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Damgade 14. Boel Nr.44 (Gl. 21 ). Nr. 27 På præstekort hus 41 Viet den 22. okt. 1831 Johan Henrik Schmidt * 28. aug 1797, søn

malerier sølv, porcelæn, fajance og glas møbler, bronzer og ure smykker og armbåndsure udsøgte vine, separat katalog

malerier sølv, porcelæn, fajance og glas møbler, bronzer og ure smykker og armbåndsure udsøgte vine, separat katalog malerier malerier tirsdag onsdag torsdag 17. april kl. 18 udsøgte danske malerier 1-120 18. april kl. 13 ikoner og ældre udenlandske malerier 121-321 kl. 18 udsøgte danske malerier 322-430 19. april kl.

Skagensmalerne ANNA ANCHER 1859 1935

Skagensmalerne ANNA ANCHER 1859 1935 SKAGENSMALERNE 1 ANNA ANCHER 1859 1935 Skagensmalerne Anna Ancher var den eneste af skagensmalerne, der var født og opvokset i Skagen. Hun var datter af Ane Hedvig og Erik Brøndum, der drev byens gæstgiveri

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1 DELTAGERLISTE HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. 1. HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. GRUPPE A Aarøsund 2 stemme Stemmeberettiget Tildelt ekstra Antal v/fuldmagt Assens Bestyrelsesformand

UDSTILLING AF FRA DYREHAVEN OG OMRGN SRPTRMRRR 1918

UDSTILLING AF FRA DYREHAVEN OG OMRGN SRPTRMRRR 1918 ! UDSTILLING AF FRA DYREHAVEN OG OMRGN SRPTRMRRR 1918 m s få: UDSTILLING AF MALERIER FRA DYREHAVEN OO OMEGN < > KLAMPENBORG KONCERTSAL SEPTEMBER 1918 r STATENS ^ KUNSTHISTORISKE FOTGO.ltAH. SAMLING - FORENINGEN

EN SAMLING MALERIER KATALOG TIRSDAG DEN 20. JULI 1920 KU 2. KOMMISSIONER modtages af Inspektør Andersen i Lokalet. BADEHOTELLET, LØKKEN

EN SAMLING MALERIER KATALOG TIRSDAG DEN 20. JULI 1920 KU 2. KOMMISSIONER modtages af Inspektør Andersen i Lokalet. BADEHOTELLET, LØKKEN ' KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER DER BORTSÆLGES VED AUKTION TIRSDAG DEN 20. JULI 1920 KU 2 PAA BADEHOTELLET, LØKKEN - Nr. 36. Prof. Otto Bache: Bag Herregaarden. EFTERSYN: Søndag d. 18. og Mandag d.

Fynsk Sprint Cup - 1 etape 26-05-2012, Faaborg By, Fa Allerød OK. H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen

Fynsk Sprint Cup - 1 etape 26-05-2012, Faaborg By, Fa Allerød OK. H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen Allerød OK H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen Ballerup OK H-21 14:16 443885 Lars Bukkehave D-50 14:29 151495 Annette Bonde D-55 14:33 139370 Johanne Lind D-35 14:37 86804 L Mette Rich H-45 14:47 86799 L Jakob

tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv smykker og armbåndsure torsdag 7. sep. kl. 13 møbler og skulpture porcelæn, fajance og glas

tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv smykker og armbåndsure torsdag 7. sep. kl. 13 møbler og skulpture porcelæn, fajance og glas international følgende dage sælges tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv smykker og armbåndsure onsdag 6. sep. kl. 13 ure og møbler torsdag 7. sep. kl. 13 møbler og skulpture porcelæn, fajance og glas fredag 8.

D n PROF. LAURITZ TUXENS. i i i UDSTILLING HHH 1916

D n PROF. LAURITZ TUXENS. i i i UDSTILLING HHH 1916 D n 213 PROF. LAURITZ TUXENS i i i UDSTILLING HHH 1916 Fotografisamlingen PROFESSOR LAURITZ TUXENS UDSTILLING AF MALERIER STUDIER OG TEGNINGER 29. MARTS-12. APRIL 1916 HOTEL BRISTOL INDG. FRA VESTERGADE

men det var ikke helt så imponerende, som vi havde regnet med. Tegning og hygge i toget Et forvirrende billede, der ændrer sig, når man flytter

men det var ikke helt så imponerende, som vi havde regnet med. Tegning og hygge i toget Et forvirrende billede, der ændrer sig, når man flytter Mandag d. 1/10 Vi tog fra Løgstør med bussen kl. 9.00 mod Aalborg, hvor vi steg på toget. Vi skulle skifte i både Fredericia og Padborg, men det gik fint, og det lykkedes os at få alle tingene med hele

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN E ELEVHÆFT Johannes Larsen Johannes Larsen blev født i Kerteminde i 1867. Hans forældre havde en stor køb- mands-forretning, og de var ret rige. Forældrene havde

Fortegnelse over Malerier

Fortegnelse over Malerier m Fortegnelse over Malerier af Figurmaler VENZEL TORNØE og andre Kunstnere. Malerierne bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Perm anent Kunstudstilling Mandagen den 15. Okt. Kl. 11 præcis. KONDITIONER.

Stylet orden. Hun indretter med indføling: Side X NYT FRITIDSHUS. energivinduer. www.lilje-huset.dk

Stylet orden. Hun indretter med indføling: Side X NYT FRITIDSHUS. energivinduer. www.lilje-huset.dk Fyens Stiftstidende og Fyns Amts Avis fredag 13. juli 2012 Hun indretter med indføling: Stylet orden Side X 70 23 15 23 jna.dk energivinduer Spar op til 35% nu kontakt os for mere info udstilling: Kratholmvej

Vejens Design. Henrik Skouboe Bystrup Arkitekter og Designere

Vejens Design. Henrik Skouboe Bystrup Arkitekter og Designere Vejens Design Henrik Skouboe Bystrup Arkitekter og Designere Skagen Forventet trafikvækst 2007-2022 Hirtshals Hjørring Hanstholm Basis vækst Høj vækst Meget høj vækst Frederikshavn (15-30%) (30-45%) (Over

artanddesign auction 111

artanddesign auction 111 artanddesign auction 111 artanddesign malerier, møbler og varia auktion 14. - 15. august 2007 eftersyn onsdag 8. august kl. 10-16 torsdag 9. august kl. 10-16 fredag 10. august kl. 10-16 lørdag 11. august

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 25 m Standardpistol Forening max max2 max3 Snit. % Dame Pia Villemoes Søværnets IF, København 546 545 544 545,0 95, 2 Anja Christensen Skytteklubben DSB/ASF Århus 55 54 3 Dorte Thorsen IF Flyvestation

Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists

Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists Jazz pianist, komponist, kapelmester og cand. jur. Børge Roger Henrichsen (Født 4. juli 1915, Frederiksberg død

Sæbygårds børneportrætter

Sæbygårds børneportrætter Sæbygårds børneportrætter Af Charlotte Grøndahl Artikel fra Sæbybogen 2005. Sæby Museum 1 Sæbygårds børneportrætter Af Charlotte Grøndahl Herregårdsmuseet Sæbygård rummer blandt andet en meget fornem malerisamling.

Arkivar Jytte Skaaning og min kone Inger Clausen på Korsør Lokalhistoriske Arkiv. Foto: Arne

Arkivar Jytte Skaaning og min kone Inger Clausen på Korsør Lokalhistoriske Arkiv. Foto: Arne Familien fra Korsør 14. august 2014 Endnu en gang har en henvendelse fra andre slægtsforskere giver en masse ny viden om slægten. Denne gang drejer det sig om slægtsforsker Steen Hald Kjeldsen, der skrev

Historisk Bibliotek. Grundloven 1849. Thomas Meloni Rønn

Historisk Bibliotek. Grundloven 1849. Thomas Meloni Rønn Historisk Bibliotek Grundloven 1849 Thomas Meloni Rønn Forlaget Meloni 2009 Serie: Historisk Bibliotek Forfatter: Thomas Meloni Rønn Redaktør: Henning Brinckmann Serieredaktører: Henning Brinckmann & Lars

Noter til breve fra Laura Jakobsen til Bernhard Jakobsen

Noter til breve fra Laura Jakobsen til Bernhard Jakobsen Noter til breve fra Laura Jakobsen til Bernhard Jakobsen 1905 25/9 1905 (fra Svendborg) - Skrevet på Bernhards fødselsdag. - Johan har det bedre. - Detaljeret beskrivelse af Johans tilstand og hans pleje.

Jerslev 11-60. Klæstrup 61-110. Svennum 111-128. Klæstrup 129-130

Jerslev 11-60. Klæstrup 61-110. Svennum 111-128. Klæstrup 129-130 Ejerlav. Side. Jerslev 11-60 Klæstrup 61-110 Svennum 111-128 Klæstrup 129-130 Ejerlav Svennum Folio nr. 111 Løbenr. 84 "Bundgaard" Matr. nr. 1. Lars Mikkelsen, skøde fra Mikkel Christensens enke Karen

Carl og Huldas børn. Carl og Hulda Marboe fik sammen 16 børn i perioden 1880 til 1904.

Carl og Huldas børn. Carl og Hulda Marboe fik sammen 16 børn i perioden 1880 til 1904. Carl og Huldas børn Carl og Hulda Marboe fik sammen 16 børn i perioden 1880 til 1904. På www.gunnarmarboe.dk vises fotografier af de 10 børn. De øvrige børn og deres skæbne er nævnt kort ud fra de oplysninger,

Emilius Bærentzen en portrætkunstner i guldalderens Danmark

Emilius Bærentzen en portrætkunstner i guldalderens Danmark Emilius Bærentzen en portrætkunstner i guldalderens Danmark Tale ved åbningsreception 23. Januar 2014 Peter Christensen Teilmann Direktør, Teatermuseet i Hofteatret Velkommen til jer alle. Mit navn er

skagen Malerier af Skagens malere Auktion, Vejle tirsdag den 14. august kl. 17

skagen Malerier af Skagens malere Auktion, Vejle tirsdag den 14. august kl. 17 skagen auction 111 skagen Malerier af Skagens malere Fra slutningen af 1870 erne og frem til århundredeskiftet var Skagen et mødested for en række nordiske friluftsmalere. Denne lysindhyllede nordlige

Ledelse og medarbejdere

Ledelse og medarbejdere Seneste opdatering 26. 21. september februar 2013 2014 Seneste opdatering 26. september 2014 Ledelse og medarbejdere Hovedkontor Slotsmarken 11 2970 Hørsholm Tlf.: 7024 2900 E-mail: info@d-i.dk Navn Titel

Italiensk temperament med et dansk touch

Italiensk temperament med et dansk touch 12 Living Bolig SØNDAG DEN 24. FEBRUAR 2013 Italiensk temperament med et dansk touch Den italiensk/danske arkitekt, Anna Maria Indrio, har transformeret en 200 år gammel københavnerlejlighed til et hjem,

I 1 år efter min Farmors død krævede min Farfar at min Far og hans 2 søskende skulle bære sort sørgearmbind!!

I 1 år efter min Farmors død krævede min Farfar at min Far og hans 2 søskende skulle bære sort sørgearmbind!! Min Far blev født i København den 4. december 1912 som søn af: Direktør, fabrikant Oscar Valdemar Meyer, født 30. Maj 1866 i København og død 18. november 1930 i Charlottenlund og hustru Astrid Constance

Skattejagt på Amalienborg

Skattejagt på Amalienborg Skattejagt på Amalienborg Nr. 2 Skattejagten på Amalienborgmuseet er planlagt som en rundtur i museets værelser. Inden I går i gang med at løse opgaverne, er museet nødt til at gøre opmærksom på, at det

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen Kunstmaler Axel Marinus Sørensen. Han ville så gerne have heddet Randbøl til efternavn, men det ville myndighederne

FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918

FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918 037. w I ' FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918 CHR. CATO'S ETABLISSEMENT. KBH. 1918 M A L E 1 Granskov. 1901. Tilh. Hr. Ingeniør E. Giersing

Torsdag introduktion og forberedelse af vores boder samt holddannelse

Torsdag introduktion og forberedelse af vores boder samt holddannelse Grøn drenge. Børne Zoo ved Nordstranden - Fodring af dyr på Grønnegårds Alle Dag Torsdag Mars lev Karoline Kerteminde møder vi ved Rennæsancehavnen kl. 8 og gør vores bod klar. Vi står på stand efter vagtskemaets

Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart

Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Deltagerliste AMU Fyn AMU Nordjylland AMU Vest Bornholms Erhvervsskole CELF Den jydske Haandværkerskole

Per Brunsgård fra Tim ved Ringkøbing DK

Per Brunsgård fra Tim ved Ringkøbing DK Per Brunsgård fra Tim ved Ringkøbing DK Fotografering af de kongelige har jeg som hobby. Begivenhederne vælges fra den kongelige kalender på Internettet eller fra dagspressen. For at komme tæt på, ved

TA MED TIL 1800-TALLET

TA MED TIL 1800-TALLET TA MED TIL 1800-TALLET - For børn og deres voksne Denne folder vil være en spørgelysten rejsemakker, som bringer dig og din familie rundt i museets samling af kunstværker fra 1800-tallet. ARoS ønsker jer

Hellesøvej 43. Hellesøhus. Nr. 071. Nuværende stuehus bygget 1888,om/tilbygning 1977. På præstekort 109

Hellesøvej 43. Hellesøhus. Nr. 071. Nuværende stuehus bygget 1888,om/tilbygning 1977. På præstekort 109 Hellesøvej 43. Hellesøhus. Nr. 071. Nuværende stuehus bygget 1888,om/tilbygning 1977. På præstekort 109 Ny ejer af Hellesøhus 1859 Peter Jessen Kolmos Vi underskrivende, jeg halvbolsmand Peter Jessen Kolmos,

Tele-Veteranernes billedbog

Tele-Veteranernes billedbog Jørgen Busch Stejlepladsen 41 59 44 56 90 4300 Holbæk j.busch@privat.dk THU 49-51, NNSQ 58-59, KTO 59-62, NSSQ 62-65 Lizzi Busch Stejlepladsen 41 4300 Holbæk KTO, NSSQ, 59 44 56 90 Ulla Christensen Brøndby

tfortcpeffe en Samling Kunstsager, de hertil flygtede Slesvigere. K U N S T A K A D IVf i E T S BIBL/OTHEK, som sælges

tfortcpeffe en Samling Kunstsager, de hertil flygtede Slesvigere. K U N S T A K A D IVf i E T S BIBL/OTHEK, som sælges Z 'i l f tfortcpeffe over en Samling Kunstsager, som sælges Tirsdagen den 21de Mai i Studenterforeningens Lorale, til Fordeel for de hertil flygtede Slesvigere. K U N S T A K A D IVf i E T S BIBL/OTHEK,

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6 Hovedstaden Albertslund Kommune x x Hovedstaden Allerød Kommune x x Hovedstaden Ballerup Kommune x x Hovedstaden Bornholms Regions kommune x x Hovedstaden Brøndby Kommune x x Hovedstaden Dragør Kommune

Gyldendals Åbne Encyklopædi fortæller følgende om bedemandens opgaver gennem tiden:

Gyldendals Åbne Encyklopædi fortæller følgende om bedemandens opgaver gennem tiden: Den sidste rejse. af Hans Høilund-Carlsen Når en nær slægtning dør, henvender vi os i dag til en bedemand, der mod betaling hjælper de efterladte med at få løst de mange opgaver, der er knyttet til den

Nyt fra fortiden. Hvad seniorafdelingen har foretaget sig.

Nyt fra fortiden. Hvad seniorafdelingen har foretaget sig. Nyt fra fortiden. Hvad seniorafdelingen har foretaget sig. 1999-2013 NBVs Seniorafdeling Gentofte Slangerup Gilleleje Virum Holte Høng Allerød Veksø Sjælland Birkerød Herlev Frederiksberg Helsingør Fredensborg

Store forskelle på, hvor i landet tandlægebesøget bliver fravalgt

Store forskelle på, hvor i landet tandlægebesøget bliver fravalgt Store forskelle på, hvor i landet besøget bliver fravalgt Antallet af danskere, der ikke har været til 3 år i træk, er vokset med 10 pct. fra 2003 til 2008. Og der er store forskelle på hvor i landet,

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/2011 DEN CENSUREREDE NÆSTVED UDSTILLING 2011 29/1 0-27/11 2011 Næstved Kunstforening Inviterer til ferniseringen af Censureret Udstilling Lørdag

Nulvækst koster job i samtlige kommuner i Danmark

Nulvækst koster job i samtlige kommuner i Danmark Nulvækst koster job i samtlige kommuner i Danmark I Konvergensprogram 2014 er der forudsat en realvækst i det offentlige forbrug fra 2015-2020. Med nulvækst fra 2015 vil det offentlige forbrug være 20

BELLEVUE STRAND 1880-2012

BELLEVUE STRAND 1880-2012 BELLEVUE STRAND 1880-2012 Strandvejen 419 Årstal: 1880 Gentofte Kommune, Klampenborg, Bellevue Strandpavillonen som hørte til kroen Gamle Bellevue, set fra sydøst med Øresund i baggrunden. Den lå ved dampskibsbroen

Frederikshavn Ishockey klub

Frederikshavn Ishockey klub Navn Jeff Mølholt Lucas G. Davidsen Camilla Rasmussen Nicklas Stenbakken Patrick Guldberg Lucas Hansen Oscar Kølbæk Rosenberg Jørgen Lie Simon Asbjørn Mørk Puk Lyng Thomsen Mathias From Anders Præstegaard

Lillerød Badmintonklub

Lillerød Badmintonklub Herresingle U17 A 1. (P.1) 950831-07 Andreas Carlsen (Roskilde HBK) 2. (P.1) 950324-10 Axel Moesby (Lyngby) 3. (P.1) 950723-07 Steffen Schöndorf (Roskilde HBK) 3. (P.1) 950729-02 August Tabrizi-Christensen

Folketælling 1860 Sted Nr. Navn Alder Stand Født Stilling

Folketælling 1860 Sted Nr. Navn Alder Stand Født Stilling Folketælling 1860 Sted Nr. Navn Alder Stand Født Stilling Præste- 1 Mandrup Peder Tuxen 42 gift København Sognepræst gård 2 L.A.A. Tuxen 33 København hans kone 1 3 A.P. Tuxen 11 ugift Tandslet barn 4 A.V.

Middelfart Badminton Klub

Middelfart Badminton Klub Deltagere Allinge-Sandvig, Tejn Julie Messerschmidt (DS+DD+MD) Mathias Christiansen (HD+MD) Miki Jensen (HS+HD+MD) Line Nørgaard (DD+MD) Mikkel K. Østergaard (HS+HD+MD) Nanna Vestergaard (DD+MD) Erritsø

BILLEDJAGT PÅ FAABORG MUSEUM

Kunsten ned i øjenhøjde

Kunsten ned i øjenhøjde BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse til det 20. århundredes kunst. Louisiana har ikke altid vidst, hvor det ville hen. Det

Resultat Total - Med point og mellemtider Stævne navn: Miniturnering stævne 1 Stævne by: Frederiksberg Arrangør: GI40Hermes Overdommer: Stævneleder:

Resultat Total - Med point og mellemtider Stævne navn: Miniturnering stævne 1 Stævne by: Frederiksberg Arrangør: GI40Hermes Overdommer: Stævneleder: Side: 1 Licens til Resultat Total - Med point og mellemtider Stævne navn: Miniturnering stævne 1 Stævne by: Frederiksberg Arrangør: GI40Hermes Overdommer: Stævneleder: Løb 1, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE Vi har regnet på den nye af en for et gennemsnitligt parcel- eller rækkehus i de forskellige kommuner. Allerede i dag er der stor forskel på erne og dermed også stor

Nygade Nygade 3 3ft 1975. 1981 Monti Birkelund udstykket fra 3a Sejergård (Ejler Nielsen) Thomas Juhl Wentzelsen (2009) Nygade 5 3fs 1931

Nygade Nygade 3 3ft 1975. 1981 Monti Birkelund udstykket fra 3a Sejergård (Ejler Nielsen) Thomas Juhl Wentzelsen (2009) Nygade 5 3fs 1931 Nygade Nygade 3 3ft 1975 1981 Monti Birkelund udstykket fra 3a Sejergård (Ejler Nielsen) Thomas Juhl Wentzelsen (2009) Nygade 5 3fs 1931 1931 S. Theisen, tømrermester 1958 Peter Knudsen, fhv. husmand Johanne

Sygeplejersker i lederstillinger 1 i KL og DR, i perioden 2007 til 2013

Sygeplejersker i lederstillinger 1 i KL og DR, i perioden 2007 til 2013 Bettina Carlsen Juni 2013 Sygeplejersker i lederstillinger 1 i KL og DR, i perioden 2007 til 2013 - I såvel kommunerne (KL) som regionerne (DR) er andelen og antallet af fuldtidsbeskæftigede sygeplejersker

Amatørfotograf (og sagfører) Anton Pedersen med sit bokskamera

Amatørfotograf (og sagfører) Anton Pedersen med sit bokskamera Amatørfotograf (og sagfører) Anton Pedersen med sit bokskamera Anton Pedersen, sagfører og amatørfotograf Stemningsbilleder med hav og fiskere. På billedet til højre er det fiskere fra Hasle der er på

Den første portræt fotograf på Bornholm

Den første portræt fotograf på Bornholm Den første portræt fotograf på Bornholm Johan Christoffer Hoffmann daguerreotyperede ( fotograferede ) som den første i Danmark Kongens Nytorv i februar 1840 og Bornholms første daguerreotypist arbejdede

Velkommen til. El-installatør Claus Dalsgaard præsenterer 4000 meter holdforfølgelsescup. I Ballerup Super Arena torsdag 27.

Velkommen til. El-installatør Claus Dalsgaard præsenterer 4000 meter holdforfølgelsescup. I Ballerup Super Arena torsdag 27. Velkommen til El-installatør Claus Dalsgaard præsenterer 4000 meter holdforfølgelsescup I Ballerup Super Arena torsdag kl: 19.00-22.00 Løbsdag: torsdag kl: 19.00-22.00 Kl: 19.00 1. Start Damer Pointløb

Læringsmiljø/undervisningsdiff_, jun 25. Fabrikantworkshops, jun 25 Energioptimering, jun 26. Grillarrangement, jun 24 Frokost torsdag, jun 26

Læringsmiljø/undervisningsdiff_, jun 25. Fabrikantworkshops, jun 25 Energioptimering, jun 26. Grillarrangement, jun 24 Frokost torsdag, jun 26 Aksel Lykke AARHUS TECH Allan Petersen EUC Sjælland Benny Larsen EUC Sjælland Bent-Ole Bohn TEKNIQ Bjarne Pedersen Selandia Brian Berndsen EUC Syd Brian Vestergaard EUC Sjælland Carsten Olsen Borregaard

BØRGE NYROPS UDSTILLING

BØRGE NYROPS UDSTILLING BØRGE NYROPS UDSTILLING I DEN FRIE UDSTILLINGSBYGNING FORTEGNELSE OVER SKITSER OG BILLEDER AABEN FRA 16. TIL 26. FEBRUAR HVER DAG FRA 10 4 1 Gammel Gaard. Søndervig. (1903). 2 En Smedie. (1905) 3 Stald.

Resultat fra Træningsløb i Skærbæk

Resultat fra Træningsløb i Skærbæk Piger 6 år og under (kørte i heat med Expert 6 år og under) Mathilde Holmgaard Køge 1 6 4 5 Piger 8 år og under (kørte i heat med Piger 10 år) Mille Larsen Kalundborg 1 1 1 1 Laura Schack Tønder 2 5 4

Oversigt ramme/planche

Oversigt ramme/planche GRENAA Eksponatet har samme titel som den hyldest sang, der i ca. 1920 af R. J. Højfeldt og Niels Udengaard blev skrevet til Grenaa R. J. Højfeldt (1849-1920) var født på Lindegården i Vejlby, og blev

Hjemmehjælp til ældre 2012

Hjemmehjælp til ældre 2012 Ældre Sagen august 2013 Hjemmehjælp til ældre 2012 Færre hjemmehjælpsmodtagere og færre minutter pr. modtager I 2012 var der godt 130.000 over 65 år, der var visiteret til at modtage hjemmehjælp, mens

Da Den spanske Syge hærgede Skrevet 2008 af John Hardy Nielsen, bragt første gang i Lokalhistorisk Forenings medlemsblad Hanen, efteråret 2009.

Da Den spanske Syge hærgede Skrevet 2008 af John Hardy Nielsen, bragt første gang i Lokalhistorisk Forenings medlemsblad Hanen, efteråret 2009. Da Den spanske Syge hærgede Skrevet 2008 af John Hardy Nielsen, bragt første gang i Lokalhistorisk Forenings medlemsblad Hanen, efteråret 2009. En gang i 1917 startede der en influenzalignende epidemi

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior

Danmarks Jægerforbund repræsentanter i Friluftsrådet

Danmarks Jægerforbund repræsentanter i Friluftsrådet 141 Kreds 1 - Vendsyssel 142 Kreds 2 - Nordvest Erik Sørensen Samsøgade 14,2 th 9000 Aalborg Mobil: 40 14 16 45 E-mail: taarnuglen@hotmail.com Hans Chr. Mikkelsen Lyngevej 11 7741 Frøstrup Priv. Tlf.:

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 25 m Standardpistol Dame Pia Villemoes Søværnets IF, København 55 530 2 Dorte Thorsen IF Flyvestation Karup 543 3 Sarah P. Madsen Lunde Skytteforening 59 Herre René Vogn Hesselager Forenede Sportsklubber

Se hvad nulvækst koster i besparelse i din kommune og region

Se hvad nulvækst koster i besparelse i din kommune og region Se hvad nulvækst koster i besparelse i din kommune og region Nulvækst fra og med 2014 svarer til en nedskæring på 22 mia. kr. og 33.000 job i forhold til regeringens Konvergensprogram 2013. I dette papir,

Resultatliste - Randers åben 09 / 12-11-2011

Resultatliste - Randers åben 09 / 12-11-2011 Page 1 of 7 12-11-2011 16:32:06 - DDS SP v.3.11.11.3 RESULTATLISTE Randers åben 09 / 12-11-2011 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 25303Kirstine Bissø Svoboda 05-940 Samsø Skytteforening 200/11 200/11 400/22G

CARL WENTORF. Iffi FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst 224. 1912. D 27.768 ti. over Arbejder af. Maleren. udstillede i. Charlottenborg.

CARL WENTORF. Iffi FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst 224. 1912. D 27.768 ti. over Arbejder af. Maleren. udstillede i. Charlottenborg. D 27.768 ti 224. Iffi FORTEGNELSE over Arbejder af Maleren CARL WENTORF udstillede i Foreningen for national Kunst 1912. Charlottenborg. Kunstakademiets Bibliotek O 300000151959 KUNSTAKADtMl BIBLIOTEK

Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register

Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register Personer med betalingsanmærkninger i RKI register Betalingsanmærkninger Sag-snit pr. Snit beløb Snit beløb Analyse Personer Vækst Beløb totalt pr. sag Januar 2008* 462.565 185.084 4,37% 2,50 kr 7.301.684.757

RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014

RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014 RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014 DDS SP v.3.14.4.1 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 101491 Gustav Røjkjær 10-006 Klejs-Juelsminde Skytteforening 200/11 200/14 400/25 2 20564 Silas Højfeldt Kildehøj 10-456

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121 Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013 Afholdelsessted Hotel Faaborg Fjord Startdato 15/08-13 Slutdato 16/08-13 Mødetid Kursusleder AMUkursus Fuldt booket Leif M. Larsen, Gitte

MiniThai - En rejse tilbage

MiniThai - En rejse tilbage MiniThai - En rejse tilbage Juli August 2012 Rejseberetningen herunder er skrevet af Kevin, der er 10 år gammel. I 2004 blev Kevin adopteret af sine danske forældre Helle og Peter. De hentede ham på børnehjemmet

Ideer til undervisning - med inspiration fra Hammershøi. I min morfars kones stue - Hammerhøj

Ideer til undervisning - med inspiration fra Hammershøi. I min morfars kones stue - Hammerhøj Ideer til undervisning - med inspiration fra Hammershøi I min morfars kones stue - Hammerhøj Bogen tager afsæt i et af Vilhelm Hammershøis billeder Interiør. Åbne døre. Strandgade 30. 1905. Sammen med

A N E T A V L E F O R S V E N D A A G E T H E S T R U P

A N E T A V L E F O R S V E N D A A G E T H E S T R U P 1. SVEND AAGE THESTRUP, født 30 Okt 1915 i Faksevej 1, Karise by og s., Præstø a., døbt 19 dec 1915 i Karise kirke, Præstø a., stilling maskinsmed, Karise, død 25 Jan 1984 i Køgevej 44, Karise by og s.,

Deltagerliste på Hotel Nyborg Strand den 10. april 2008

Deltagerliste på Hotel Nyborg Strand den 10. april 2008 Deltagerliste på Hotel Nyborg Strand den 10. april 2008 Kl. 13.15-14.00: Workshop A: BAT Annette Bruun Hansen Guldborgsund Kommune Annie Lillie Esbjerg Kommune Bettina Lerche Billund Kommune Else Libach

Min oldefar Christen Hansen Meyer Født 02.05.1835 - død 28.10.1914 og min oldemor Olga Juliane Augustine født Klamke Født 11.10.1840 - død 07.12.

Min oldefar Christen Hansen Meyer Født 02.05.1835 - død 28.10.1914 og min oldemor Olga Juliane Augustine født Klamke Født 11.10.1840 - død 07.12. Min oldefar Christen Hansen Meyer Født 02.05.1835 - død 28.10.1914 og min oldemor Olga Juliane Augustine født Klamke Født 11.10.1840 - død 07.12.1920 Dette billede er taget i forbindelse med deres guldbryllup

Oversigt over bemanding på valgstederne

Oversigt over bemanding på valgstederne Oversigt over bemanding på valgstederne Tønder 1 (V) Jørn Skov, formand 2 (V) Allan Jacobsen 3 (V) Søren T. Hansen 4 (A) Lars Rytter 5 (A) Eike Albrechtsen 6 (F) 7 (I) Elna krogager 8 (S) Marit R N Rüdiger

KRONBORG. Find og gæt dig gennem salene og lær slottets hemmeligheder. Svarene findes i børnerummene

KRONBORG. Find og gæt dig gennem salene og lær slottets hemmeligheder. Svarene findes i børnerummene KRONBORG FR B RN Find og gæt dig gennem salene og lær slottets hemmeligheder at kende Svarene findes i børnerummene til sidst KONGENS KAMMER I Kongens Kammer finder du sporene af de to konger, der har

Forfædre til: Side 1 af 8 Brian Wolter

Forfædre til: Side 1 af 8 Brian Wolter Forfædre til: Side 1 af 8 1st Generationer 1. blev født den Sep. 1 1973 i Gentofte. Andre begivenheder i s liv Beskæftigelse I T Far: 2. Dan Wolter blev født den Jan. 12 1950 i Frederiksberg. Mor 3. Annette