KATALOG til Auktionen
- Tobias Danielsen
1 FALKENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 (Det ny The ater). Telefoner ,321. KATALOG til Auktionen V Tirsdag den 19. Febr. Kl. 11 og følgende Dage GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater) over Herskabeligt Indbo Guld, Pretiosa, Smykker med Brillanter m. ru. m. E F T E R S Y N : Søndag den 17. Februar fra Kl Mandag den 18. Februar fra Kl
2 KONDITIONER. i Alt sælges paa nærmere Approbation i den Stand, hvori det ved Hammerslaget forefindes, og ligger fra dette for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. > 2- Det Købte skal afhentes Auktionsdagen inden Kl Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilles til ny Auktion for første Købers Regning eller afhændes underhaanden, og er denne da pligtig til uden Hensyn til Bestemmelserne i Forordn, af 6. August 1824 skadesløst at tilsvare de derved foraarsagede Omkostninger og Tab uden at have nogen Ret til det mulige Overskud. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. H - Ejendomsretten til det Solgte overgaar først til Køberen, naar Betaling finder Sted. 5. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 Øre af Kronen til samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget eller paa Anfordring til Undertegnede. Ikkun Inkassator personlig bekendte, vederhæftige Købere kunne forvente 4 Ugers rentefri Kredit. Sikkerhed kan affordres de Bydende saavel under som efter Auktionen, til hvilkensomhelst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb straks forfaldet til Udbetaling. 6. Betales ikke til rette Tid, er Køberen pligtig at erlægge skadesløs Betaling og 6 pct. Rente fra Auktionsdagen, hvorhos han skal være underkastet Retsforfølgning efter Forordn, af 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts , 10 a. Naar Auktionsfordringen overgives til en Sagfører til Inkassation, er Køberne pligtige at betale Sagførerens Regning for Omkostninger og Salær skadesløst, uden Hensyn til om det bliver nødvendigt at paabegynde Retsforfølgning eller ej. Tillægs-Konditioner og Forandringer i Katalog-Teksten forbeholdes. København, den 16. Februar Falkenbergs Auktioner. 1. i Mah. Chr. VIII Sofa, betr m. rødt Damasik 2. i Mahdgni Spillebord 3. 1 Bord paa Søjlefod 4. 1 Elmetræs Chatol med Skabsopsats 5. 1 antikt Egetræs Skab 6. 1 Rokoko Dragkiste 7. 1 lyst Egetræs Spisesluemøblement, best. af. 1 Buffet med Overskab, 1 Dækketøjsskab, 1 Anretterbord, 1 Spisebord m. Mellemplader, 18 Stole Egetræs Chatol med Overskab 9. 1 Nøddetræs opretst. Piano (Sundahls Fabrik), sælges Tirsdag Kl Nøddetræs Etagére med Spejl Egetræs Buffet med Skabsopsats Chaiselongue, betr. med Mekka 13. 1Mahogni Dagligstuemøblement, best. af: 1 Sofa, 1 Lænestol og 4 Stole, betr. m. broncefarvet Damask, samt x tikv. Mahogni Bord paa Søjlefod Mahogni Søjle do Sybord
3 Mahogni Komode 18. 1forgyldt Spejl 19. 1Chesterfield Sofa, 2 Lænestole og 2 Stoler, betr. med Bøffellæder rundt Mahogni Bord 21. 1Mahogni Herreskrivebord med Skabe Marmor Lysekrone til elektrisk Lys 23. 1,, do. do rødt Smyrna Gulvtæppe Guld Herre Minut Repetér Uhr (14 Karat) 26. 1stort Billard med Tilbehør (sælges Tirsdag: Kl. 1) 27. 1mindre do. do. (sælges Tirsdag Kl. 1)' 28. 1sttor Kehlims do Kokos Løber Opossum Herre-Automobilpels (sælges Tirsdag Kl. 1) 32. 1Faareskinds Kørepels Mahogni blankpol. Soveværelsesmøblement,. best. a f : 2 Senge med Spiral- og Overmad,ratser, 1 dobbelt Klæde- og Linnedskab m. Spejldør, 1 Toiletmøbel, 1 Servante m. Marmoropsats, 2 Sengeskabe m. Marmorplader 33a. 1 amerikansk Herreskrivebord Sofa, betr. medl Skind 35. 1Lænestol, betr. med Skind ' Egetræs Herreværelsesmøblement, best. af 1 Sofa, 4 Stole, 1 Lænestol og 1 Skrivebordsstol, betr. med Mekka, samt 1 tilsv. firkantet: Arbejdsbord hvidlakeret buet Skænkbuffet J sortpoleret Salonmøblement, bést, af: 1 højrygget Sofa, 1 Chaiselongue, 2 Lænestole og 2 Stole, betr. med rødt Silke, samt 1 tilsv Salonbord, 1 tilsv. Salonskab og 1 tilsv. højt Pillespejl med lav Konsol' og Marmorplade Nøddetræs Rokoko Skab med Glasdøre, indvendig beklædt med Sillteplyds Nøddetræs Rdkoko Skrivebord forgyldt Rokoko Søjle Chaiselongue med lyseblaat Silkedamask 43. 1forgyldt Rokoko Sybord 44 1 yi Blomsterstativ, 1 forgyldt Skammel Klaverbænk forgyldt Spejl 47* 1 >> Stander 48. 1fransk Læse-Chaiselongue 49. 1udsk. mørkt Egetræs Spisestuemøblement, beat. af: 1 stor Buffet med Overskab, 1 Dækketøjsskab, 1 Anretterbord, 1 Spisebord og 12 Stole med Lædersasdier Kalipasta-Relief o 1 1 do do Egetræs Herreværelsesmøblement, best. af: 1 højrygget Sofa, 4 Stole og 1 Lænestol, betr. m. Melkika, samt 1 tilsv. firk. Arbejdsbord 54* 1 14-Karatsi Guld Ilerreuhr m. 3 Guldkasser 55* 1 do. do. m. 2 do Mahogni blankpoleret Dagligstuemøblement, best. af: 1 Sofa med Sideskabe, 2 Lænestole 4 Stole, betr. med rødt Damask, samt 1 tilsv. ovalt Bo>rd paa Søjlefod
4 Mahogni Bogskab 58-1 Klaverbænk 59-1 Sybord Stander Chatol Nøddetræs^ Rokoko Komode 63-1 do. do. do stort indisk Gulvtæppe 65-1 Maleri do do Egetræs Spises tuemøblement i engelsk Stilr T best. a f : 1 Skænkbuffet, 1 dobbelt Dækketøjsskab, 1 Anrettermøbel, 1 Spisebord med Plader og 8 Stole, betr. med Bøffellæder forgyldt Taburet 70. 1,, Bord 7 i- 1 Mahogni Soveværelsesmøblement, best. af: 2 Senge med Madratser, 1 Klædeskab med Spejldør, 1 Toiletmøbel, 1 Servante m. Marmorop-ats, 2 Sengesikabe m. Marmorp'a.ler Mahogni Chr. V III Sofa med Søjler ot 3; tilsv. Stole, betr. med gult Silke 73-1 Mahogni Bord paa Søjlefod 74-1 Skrivechatol med Rullejaloi - * 75-1 Hjørneskab 77-1 Spillebord Sybord 79-1 Spilleband Rokoko Stole 81. ) 1 Egetræs Herreværelsesmøblement, b af r 1 Sofa, 4 Stole og 1 Lænestol, bei m ed Mekka, samt 1 tilsv. Arbejdsbord Axminster Gulvtæppe Egetræs Spisestuemøblement, bestaaende af: 1 Skæmkbuffet, 1 dobbelt Dækketøjsskab, 1 Anretterbord, 1 S p ;sebord m. Plader, 6 Stole Mahogni Sofa, 2 Lænestole og 2 Stole med blaat Betræk Kalipastagruppe: Sabinerinderovet d o.f De tre Gratier 87 1 do. Amor og Psycke do. Sabinerinderovet Maleri paa Silllke 90. 1Kande (kbhv. Porcellæn) 9 1* 1 Frugtskaal Violin med1bue i Kasse 93-1 Konfektsikaal paa Sø vfod 94-1 perlebroderet Pude 95-1Messing Themaskine med Bakke 96. 1,, Kaffe- & Thedaase 97. 1Regnemaskine Merskumspibe med Sølvbeslag Etu'.er med' Tandlægeinstrumenter Skrivemaskine gi. Leksikon (8 Bind) Frimærkesamling 1Q3-1 do. Ic>4-1 do. io5-1 do Kasser med Frimærker Fla.-lker Rødvin ,, do.!09. 6,, Cognac II0-6 M do.
5 Flasker St. Croix Rom ,, d - U 3. 3,, Cederlunds Caloric j i ^. 3,, Wolkes Caloric Plet Bakker Billardballer Tallerken, kbhv. Pore., m. Maleri: Fredensborg Slot do. do. do.: En Tjæder do. do. do.: En Falk clo. do. do.: En Sneppe ^ do. do. do.: En Fasan do. do. do.: En Fasan do. do. do.: En Falk sachsisk Po; cel læn s Opsats do. do. Lampe til elektrisk Lys do. do. Figurer do. do. do do. do. do do. do. Figurer: Amoriner do. do. Gruppe do. do. Bonbonniére, gennembr. m. Blomst do. do. Figurer: Hyrde og Hyrdinde do. do. do. Tyrolere do. do. do. Syngende og spillende Amoriner do. do. do do. do. do. paa Sokkel do. do. do. Amoriner do. do. Blomsterholder do. do. Figurer do. do. Gruppe T41. 2 sachsisk Porcell. Blomsterholdere m. Roser do. do. Figur do. do. Bonbonniere do. do. Bonbonniere og Flakon do. do. Blomsteilkurv med Figurer do. do. Vaser med Blomster Porcellæns Flakon (B. & G.) lille forgyldt Bronce Blomaterskaal med Porcellæns Indsats Blomsiterglas med forgyldt Beslag GlaskupJer til elektriske Lamper Bronce Figur Cloisonne Vaser 153* 3 Cuivrepoli Kabine'.srammer I54* 1 hvid<t Spisesitel, kbhv. Porcellæn, 72 Stk. r55-1 P orcel læ n si Chok0 lade kande kbhv. Porcellæns Askebæger, 2 Saltkar 157* 14 store Krystalglas Krysital Flakoner Glas-Assietter ovale Glas-Assietter Krystal Blomsterskaale diverse Krys'alglas Krystal Saltkar Sølv PotagesIke ,, Ragoutske ,, do ,, Strøske ,, Rejeske ,, do ,, Spiseske ,, Sauceske.
6 * S ø lv S y lte tø js s k e e r 12,, K a f fe s k e e r 3,, S a r d i n g a fle r 5 V in s k ilte 16 P le t P a a l æ g s g a f l e r m e d E lf e n b e n s s k a f te r 8 P le t D e s s e r ts k e e r 7 - G a fle r 11 - D e s s e r tg a f le r, 1 - B a k k e 3 - F la s k e b a k k e r 3 - T h e slk e e r, 3 P le t K a f fe s k e e r * 1 - Is s p a n d ) m e d I s t a n g 1 - B o r d b ø r s t e o g S k u ffe 5 - Ø s te r s g a f le r o g 2 P r o p t r æ k k e r e f 6 - F l a s k e p r o p p e r 1 - P l a t - d e - m e n a g e 6 - G la s b a k k e r 2 - d o. 4 la k e r e d e G la s b a k k e r 1 B r ø d k u r v m e d P l e t K a n t 18 P le t K n i v b u k k e 1 e le k tris k K r o n e m ed ' K r y s t a l K u p p e l 1 S t u m t j e n e r 1 S k a m m e l m e d L æ d e r b e træ ik * 1 J æ r n - V a s e 1 K a k k e l o v n s f o r s a t s 1 P a r a p l y s t a t i v m e d S k a a l 2 P o r t i e r e r m e d K a p p e r o g B ø jle r, m ø r k e b lå s U l d s a tin 2 K a p p e r, r ø d U l d s a t in 1 F o r h æ n g, g r ø n U l d s a t in 1 b la a s ilk e b r o d e r e t L ø b e r : b r o d e r e t b l. K l æ d e s g a r n i t u r e, b e s t. a f : B o r d tæ p p e, 2 K a p p e s t y k k e r, 2 m i n d r e T æ p p e r k u n s t b r o d e r e t 2-fløjet S k æ r m s to rt e n g e ls k F o t o g r a v u r e a n t i k t G l a s k r u s m e d T in la a jg, s ig n antiikt S t e n t ø j s - G a r n i t u r e, D e v o n s h ir e, b est. a f : 1 K a n d e o g 2 B æ g r e m e d S ø lv b e s la g K rysital' P o k a l ,, d o a n tik e K r y s t a l g l a s m e d G u l d m o n o g r a m T æ n d s t i k e t u i K. G u l d H a l s s m y k k e m. B r illa n te r d o. A r m b a a n d s u h r m. B rilla n te r d o. R i n g m. B r illa n te r H a ls s im y k k e m e d æ g t e o r ie n ta ls k e P e r le r K. G u ld D a m e u h r d o. N a a l m. B rilla n te r d o. D i a d e m m. B r illa n te r d o. R i n g m. B r illa n te r d o. R i n g m. B r illa n te r d o. A r m b a a n d s u h r d o. H a l s s m y k k e m. B rilla n te r d o. A r m b a a n d m. B r illa n te r d o. F a n t a s i r i n g m. B r illa n te r P a r 1 4 -K. G u l d Ø r e n r i n g e m. B rill. & S afir H a l s s m y k k e m e d æ g t e P e r le r K. G u l d M a r q u i s r i n g m. B r illa n te r d o. M a r q u i s r i n g m. 2 B rill., 1 S a fir d o. R i n g m. 3 B r illa n te r d o. R i n g m. 2 B rilla n te r d o. R i n g m. 2 B r illa n te r, 1 R u b i n d o. H e r r e R e p e t é r u h r
7 ; 14-K. Guld Herre Ankeruhr do. Dameu.hr m. Diamanter do. Herrekæde do. Herre. Ankeruhr Sølv Herre Armbaandiaihr 14-Iv. Guld Armbaandsuhr do. do. do. do. do. do. m. Læderrem* do. Herre Anfaeruhr Sølv Herre Ankeruhr (8 Døgns) Guld Ring m. 1 Safir og Brillanter 14-K. Gu'd Herre Savonet Ankeruhr do.,, do. Sølv Herre Savonet Ankeruhr >5 do.» >> <io. m»» do.,, do.,, Dame Remooitoiruhi do. doamerikansk Gyngestol Spisestuestole Egetræs Dragkiste Symaskine stort Flyvebur Sovesofa Lænestol Kurvevugge Promenadevogn Kuffert f Stole Regnfrakke Nøddetræsi Sofa, 2 Lænestole og 2 Stole do. Bord Egetræs Buffet med Spejl ,, Stole ,, Bord med 2 Plader Divan Divantæppe Chaiselongue sort firkantet Puf Messing Hængelampe Arm-Lænestole, betr. med Plyds Søjle Bord Chaiselongue, betr. med Plyds Taburet Egetræs Urtepotte med Stativ Ildslukningsapparat Nøddetræs Salonbord do. Stole Taburet Sofa, 1 Lænestol og 4 Stole, betr. med grønt Plyds Nøddetræs Salonbord Spisestuestole Chaiselongue, betr. med Mekka Sofa R eod Skilderier do r Egetiæs Anretterbord i
8 Spisestuestole svenslke Stole Mahogni Sofa, 6 Stole, betr. med rødt Jute Bord Blomsterstander Birketræs Toiletspejl Mahogni Komode Buste Messing Ild'øjs&tativ polstret Stol Herreskrivebord Puif Gyngestol Mahogni Stole Petroleumslampe Egetræs Spisestuemøblement, bestaaende a f: 1 Buffet med Sideskabe, 1 Dækketøjsskab, 1 Spisebord, 6 Stole, 1 Anretterbord Egetræs Skrivebord 312. i Vægstykke: Marine Salonbord Sofa med1plyds do Bambus-Sofa Lænestol Rokkestol Egetræs Herresofa, 1 Lænestol og 2 Stole, betr. med grønt Plyds Mahogni Skrivebord Papirkurv Stol Vejviser, 1 Papirkurv, 3 Blækhuse m. m birketræsmalet Soveværelsesmøblement, best. af: 2 Senge med Madratser, 1 Toiletmøbel med ovalt Spejl, 1 dobbelt Klædeskab, 1 Servante med Marmorplade, 1 Sengeskab med Marmorplade hvidlakeret Reol med Opsats Mahogni Bogskab Egetræs Tallerkenrækker Messing Lysekrone ,, Loftsbelysning Klaversto Skilderi Duplikator.333. t Anretterbord polstret Lænestol Hængelampe malet Skrivebord Klapbord Skab med Hylder og Glasdøre Buffetstkab, Cyklestativ Skilderi Bundt Stolkike Spisestuestole Bogreol Amagerhylde Nøddetræs Etagére Jærnseng Mahogni Sto e Stole rundt Spisebord Servantestel, 1 Kurv
9 Ampel, 1 Hængelampe hvidlakeret Servante Komode 355* 1 CigarautOimat Pult Servante med Marmorplade Messing Lysekrone 359* 1 Hushoildningsvægt do do Haandtaske Haandkuffert Fade Jærngryder Singer Trædesymaskine Jærnseng rundt Salon bord Symaskine dobbelt Gasapparat 371 t Kurvestol Fuglebur Rokkestol hvidmalet Træhylde 375* 4 Messing Gasarme ,, Lampetter 377* 1 Gaskrone til 3 Blus do. - 3 do do. - 5 do Jærn-Lyrer Messiing Krone til elektrisk do. do do. do i Messing Krone til elektrisk Lys do. do do. do Kupler Kurv med Glas og Brændere Fod sk råbere Kasser med Diverse Gaslygter Malerier sælges #eedag den-«: Februar Kl Maleri: f & t. Christoffersen: Skovparti do. H. Fischer: En Kattekilling do. Eiler Petersen: Stillleben do. Arthur Boesen: Interiør do. O. Bang: Skovparti do. Sign. B.: Hedeparti Tegning: Schleisner Maleri: S. Sietting: Strandparti do. Blomster do. E. R.: K u r v med Blomster do. Ubdki. Kunstner: GI. Maleri. 4j2. 1 do. Bordal: Marine do. C. V. St.: Skovparti do. A. S.: Ved en Sø.
10 *5 - Maleri : Ludvig Holm: Marine do. A. N.: Marine do. L. V. Larsen: Leen skærpes do. A. H.: Parti fra Gribskov do. L. Baunebjerg: Gadeparti do. L. Frederiksen: Vej over Hedebakken do. C. F. Ahl: Strandparti do. W. Hermansen: Fra Kronborg do. H. Kragh Petersen: Graavejrsdag do. Ubekendt Kunstner: Skovparti Olietryj\ Maleri: I. A. Hansen: Ved en Sø do. Gyde Petersen: Skovparti. Efteraar do. Nøgen Modelstudie do. Rasmus Sørensen: Vinterlandskab do. do.: Interiør. 43 r do. do.: Diset Foraarsdag do. d o.: Skovparti do. d o.: Skov med Sø do. do.: Landevej do. do.: Skovparti do. J. L.: Landskab do. R. Malm: Interiør do. A. Jacobsen: Fra Lellinge Skov do. Kopi efter Rembrandt do. do do. Kopi efter MuiriLlo do. Viggo A. Erichsen: Fra Smaaland do. do.: Fra Finland. 445* do. Asmus sen: Statsbrønden i Rothenburg Maileri: Udkanten af en Birkeskov do. Mørkerøde Roser do. Strand part i do. Parti fra NoTge do. Aftenstemning do. Solnedgang do. Lyse Valmuer.' do. Stedmoderblomster do. Kurv med Roser do. Skaal med Roser do. Æblegrene. (Malet paa Fløjl.) do. T. P.; Vinter part i do. H. Hougaard Larsen: Skovstien do. do.: Landevej. < do. do.: Solnedgang do. do.: Aftendæmring do. do.: Fiskere gaar ud do. do.: Assistens Kirkegaard do. do.: Paa Atelieret do. Aage Sørensen: Bondegaard i Nor<I sjæljand do. do.: Fra Jagtvejen do. Aug. Olsen: Italiensk Parti do. do.: Interiør do. Aug. Berg: Ved Bagsværd S<r do. E. Rudbcrg: Fra Vejle do. d o.: Kreaturerne vandes do. do.: F ra L ad ega a rde n do. C. Nielsen: Barnehoved do. do.: Hestehoved do. do.: Vindruer do. do.: Fra Kristianshavn
11 Maleri C. Nielsen: Fra Haslev do. do.: Portræ do. Axel Andersen: Gudenaa do. Gerh. Blom: Vinter ved Hellebæk. 1 do. Alf. Jensen: Marine do. Reinholdt Nielsen; Skovparti do. Sven Henriksen : Fra Amager do. C. Holm: Fra Husum Tegning: W. Marstrand Maleri F. Borch: St. Petri Kirke. 48;. 1 do. do.: Freldenæs ved Fredericia do. Ellen Wilkens: Hest do. Alfr. E. Møller: Hvide Tulipaner do. do.: Opstillling ' do. do.: Gaard-Interiør do. Dohlmann: Dvrestudie do. Rolstad: Søllerød Sø og Kirke do. Simony Jensen: Munke kloster do. F. Borch: Skovparti do. E. Krem: Norsk Fjo<rdparti do. 0. Ripke Easberg: Allé ved Fakse do. Milton: Skovparti do. H. Larsen: Marine do. Vichmann : Hundehoved do. do.: Parti fra Kristianshavns Vold do. do.: Skovparti do. Axel Ulimer: Bag en Bondegaard do. do.: Havnen, Juelsminde do. Alfred Larsen: Pigen med Geden do. d o.: Heste i en Bondegaard do. H. Thoring: Vej paa Heden do. E. Fischer: Kristianshavns Vold Maleri: C. Bang: Bag en Bondegaard do. Vichmann: Ehlers Kollegium. 511* 1 do. do.: Fra Dyrehavsbakken. 5 T3-1 do. Interiør fra Ribe. 5 J4* 1 do. Jens Andersen: Notre Damede Pa 5 J5* 1 do. ris J. Sinding: Parti fra Jægerhytten do. A. Søborg: Pærer og Vindruer. 5!7-1 do. E. Ar endt: Solnedgang do. Simony Jensen: Tiggermunken. 5 i9-1 do. R. A. Brorson: Norsk Fjældlandsk do. do.: Parti fra Hornbæk do. d o.: Sommerlandskab do. do.: Ung Pige do. do.: Kystparti do. d o.: Hoved af en ung Dame do. do.: Lille Else do. do.: Per do. do.: Barneprofil do. do.: Gamle Søren do. N. Borch: Hedeparti ved Silkeborg do. S. Sietting: Den gamle Smedie ved do. Lersøen. C. Aagaard: Bondegaard do. Ubekendt: Interiør do. N. Gullacksen: Landskab m. Mølle do. do.: Bondegaard do. do.: Skovparti do. F. Engelfeldt: Landskab m. Høns. 537* 1 do. Sign. F. A. G. 1910: Blomster do. Hjalmar Petersen: Peter Lieps Hus_ do. L. Ulldahl: Fra Moesgaard Skov.
12 Maleri V. Larsen: Mølledæmningen i Nakskov. 54i - 1 do. C. Bloch: Landskab do. Sign. P. T. K. i8g$: Landskab ved Hellebæk Fjord do. d o.: Landskab vedi Skarrit Sø. 544* 1 do. H. L. Galster: Alexander 11Is Skib do. Sign. H. T.: Marine do. Th. Schøller: Landskab do do. A. Biilow: Marine do. V. Poulsen: Badende Dame do. A. C.: Parti fra Nærum do. A. N.: Motiv fra Furesøen do. K. H.: Vinterlandskab do. Fra Færøerne Raderinger: P. Madsen Studiehoved. Anna Nielsen. Tusch M aleri: Vinterlandskab do. Knud Petersen: Markparti do. Aage Liiders: Parti fra Hannover Tegning: V. Kyhn: Gaardparti M aleri: Viggo Thaarup: Marine do. K. Bentsen: Landparti do. A. Petzoldi: Parti fra Strandpromenaden do. 7. G. F. van Holch: Marine do. Peter Bache: Marine do. do.: Fra Langeland do. do.: Fra Bornholm do. d o.: Fiskere i Sundet M aleri: Vilh. Hansen: Udsigt mod Kron borg do. do.: Landskab ved Farum do. Charlottenlund Skov do. Huee paa Amager do. Asters i Glas do. Marguerither i Krukke do. J. M. Olsen: En Roemark do. Skovparti do. Vinterlandskab do. E. Nielsen: Marine do. d o.: Landskab do. d o.: Udenfor en Bondegaard x do do. Marine do. Kopi efter Rembrandt do. Vinter do.
13 Til Falkenbergs Auktioner, GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater) modtages daglig fra Kl. 9 6 Anmeldelse af Varer og Møbler, som ønskes solgt. Stort Forskud. Afregning straks efter Salget. Kontoret er i 27. Telefoner ,321. Det Købte kan henstaa i Forretningens Opbevaringsafdeling til senere Levering. Henrik Erbt Bogtrykkeri København.
Læs mereHerskabeligt Indbo Malerier
Læs mereM. N. Holms Auktionsforretning Telefon Løngangsstræde 20.
Læs mereMØBLER oo INDBO Befordringstøj
Læs mereKATALOG. Auktionen paa Constantia. Bohatfe og JVIalemer. Dødsboerne. Tirsdag den 30. September 1913, Form. Kl. 11. over. tilhørende.
Læs mereMøbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.
Læs mereAUKTIONEN. KATALOG over. Tirsdag den 10. September Kl. 10 Formiddag, Johannevej 8,
Læs mereMALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6.
Falkenbergs Auktioner Torsdag den 3. Maj 1917 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl.
Læs mereen Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende
Læs mereA u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m.
A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. Onsdagen d. 30 Januar, Formiddag Kl. 11 og følgende Dag bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, bortsolgt paa Grund
Læs mereHolbergsgade Nr. 14, Indbo, Piano, Malerier, Kontormøbler. Lauritz Christensen, Mandag den 9. Septbr. Form. Kl. \\%
------- Frivillig og Tvangs-Auktion over Indbo, Piano, Malerier, Kontormøbler. Mandag den 9. Septbr. Form. Kl. \\% bliver ved Auktion, der afholdes Holbergsgade 14, bortsolgt ifølge Rekvisition af Hr.
Læs mereMALERIER. Gi. Kongevej 27*29. Falkenbergs Auktioner. T elefon Falkenhergs Auktioner. Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag
Falkenhergs Auktioner Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag bliver ved Auktion, der afholdes Gi. Kongevej 27*29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 22. Marts Kl. 10 8 Torsdag
Læs mereUdmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa
/ I. s. Udmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, en Del gode Møbler og Indbo, hvoriblandt en Del udmærkede Møbler, der bortsælges
Læs mereM øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion
Læs mereMALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1.
Falkenbergs Auktioner Tirsdag den 12. August 1919 1(1.12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en større Samling MALERIER EFTERSYN: Mandag den 11. August
Læs mereElegant Indbo. Malerier
falkenbergs a u k t i o n e r. Gamle Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater). Telefon 1282. KATALOG til Auktionen Torsdagen den 14. Juni 1917 Formiddag Kl. 11 og følgende Dage, GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny
Læs mereMALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581
FORTEGNELSE over MALERIER som ifølge Begæring af Overretssagfører SVEND WARBURG bortsælges ved Auktion Tirsdagen den 28. November 1916 Formd. Kl. 11 i Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - Søndag den 26. Novbr.
Læs mereMALERIER. GI. Kongevej 27*29. Falkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktionen Telefoner ,321. Fredag den 5. Juli 1918 KL 12/4 Middag
- Falkenbergs Auktioner Fredag den 5. Juli 1918 KL 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27*29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 3. Juli Kl. 10 5. Torsdag
Læs mereMALERIER EFTERSYN: Onsdag den 16. Oktober Kl Torsdag den 17. Oktober Kl
Falkenbergs Auktioner Fredag den 18. Oktober 1918 KL 12/2 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 16. Oktober Kl. 10
Læs mereMALERIER. GI. Kongevej 27«29. Fnlkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktioner. T elefon Fredag den 17. M arts 1916 Kl.
Fnlkenbergs Auktioner Fredag den 17. M arts 1916 Kl. 12 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 15. Marts Kl. 10 3
Læs mereMALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober Kl. 10 5. Torsdag den 3. Oktober Kl. 10 5.
Falkenbergs Auktioner Fredag den 4. Oktober 1918 Kl. 12 Ja Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober
Læs mereMflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6.
Falkenbergs Auktioner Fredag den 13. April 1917 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April
Læs mereUdmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa
Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41 bortsolgt et godt vedligeholdt mindre Indbo samt en Del omtrent nye Kontormøbler
Læs mereFabrikant Emil Falck5 Dødsbo
Læs mereMALERIER EFTERSYN: Onsdag den 9. Januar Kl Torsdag den 10. Januar Kl
Falkenbergs Auktioner Fredag den 11. Januar 1918 KL 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 % 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 9. Januar Kl. 10 5.
Læs mereMflbCRlCR. Falkenbergs Auktioner. T elefon GI. Kongevej 27 s 29. Falkenbergs Auktioner. Fredag den 19. Januar 1917 Kl. 12!
Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Januar 1917 Kl. 12!4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MflbCRlCR (Fransk Kunst) EFTERSYN: Onsdag
Læs mereMALERIER EFTERSYN Onsdag den 1. Maj Kl Torsdag den 2. Maj Kl
Falkenbergs Auktioner Fredag den 3. Maj 1918 KL 127a Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 1. Maj Kl. 10
Læs mereKAT ALO G RASMUS NIELSEN TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41. EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl.
r KAT ALO G TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41 EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl. 1 0-3 RASMUS NIELSEN Coaditioner. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget
Læs mereHerskabeligt Indbo, Malerier in m. m. Vestre Boulevard 48, Stuen. Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10
FÅLKKNBEKGS AUKtlONfek Gahile Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater). telefoner 1282 - i 6,321. K A TA LO G til Auktionen Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10 der afholdes Vestre Boulevard 48, Stuen over Herskabeligt
Læs mereKATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16
Læs mereGI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater)
Faikenbergs Auktioner Fredag døn 7. Marts 1919 KL 127a Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del hovedsagelig danske Malere. Falkenbergs Auktioner Telefoner
Læs mereKATALOG. Kontor-, Butiks-, Lager-Inuentar, Restaurations-Montering og Plet-Service. FALK.ENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej Nr. 27 og 29 (D e l ny
FALK.ENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 (D e l ny Telefoner 1282-10,321. Theater) KATALOG til Auktionen O nsdag den 2. O kto b er K l. 10 og følgende Dag, GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater)
Læs mereMALERIER EFTERSYN: Onsdag den 28. November Kl Torsdag den 29. November Kl
Falkenbergs Auktioner Fredag den 30. Novbr. 1917 KL 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 28. November Kl.
Læs mereMALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5.
Fal k enbergs Au ktioner Fredag den 30. August 1918 KL \2 % Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10
Læs mereAUKTIONEN, der afholdes
Læs mere100 m a n L. F. FALKENBERG. KJ> FALKENBERGS AUKTIONER. Gi. Kongevej 27 og 29 (D et ny T h eater) Fredag d. 18. Deebr Kl. 12
KJ> FALKENBERGS AUKTIONER Fredag d. 18. Deebr. 1914 Kl. 12 bliver ved Auktion, der afholdes Gi. Kongevej 27 og 29 (D et ny T h eater) bortsolgt ea. 100 m a n hovedsagelig af danske Malere. Eftersyn: Torsdag
Læs mereengang sstr æde 20, Stuen,
M. N. Holms Auktionsforretning Telefon 8144. Lengangsstræde 20. Onsdag den 17. Marts Form. Kl. 11 og følg. Dage bliver ved Auktion, der afholdes engang sstr æde 20, Stuen, ved Vartov Kirke, nær det nye
Læs mereMflbERlER. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. T elefon Falkenbergs Auktioner. Fredag den 9. Februar 1917 Kl. 12!
> m i ' i ni. r ni i i Falkenbergs Auktioner Fredag den 9. Februar 1917 Kl. 12!4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bort solgt en Samling MflbERlER EFTERSYN: Onsdag
Læs mereHerskabeligt Indbo. Malerier m. m
L. F. FALKENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater). Telefoner 1282 og 4 239. K A TA LO G f til Auktionen Tirsdag den 19. Jan u ar 1915 Formiddag Kl. 11 og følgende Dage, GI. Kongevej
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mereMALERIER. Russisk Kunst. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktioner. Telefoner ,321.
Falkenbergs Auktioner Fredag den 27. Septbr. 1918 Kl. 12 %Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER Endvidere en Del Russisk Kunst
Læs mereMALERIER E FTERSYN Onsdag den 12. December Kl Torsdag den 13. December Kl
Falkenbergs Auktioner Fredag den 14. Decbr. 1917 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Dst ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER E FTERSYN Onsdag den 12. December
Læs mereMflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM.
ffvr KATA LO Q OVER MflbERl-flUKTlONEN PAA GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. EFTERSYN PAA AUKTIONSSTEDET SØNDAG OG MANDAG FRA 11 4 KOMMISSIONER MODTAGES
Læs mereKATALOG til Auktionen
FALKENBEKGS AUKTIONER. Gamle Kongevej Nr. 27 og 29 (Det ny Theater). Telefoner 1282-10,321. KATALOG til Auktionen T irsdag den 4?. M arts KL 11 og følgende Dage Cl. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater) over
Læs mereMALERIER. GI. Kongevej 27 s 29. Falkenbergs Auktioner. Falkenbcrgs Auktioner. T elefon Onsdag den 11. Oktober 1916 KL 12 Middag
Falkenbergs Auktioner Onsdag den 11. Oktober 1916 KL 12 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Privatsamling MALERIER (Dansk og svensk Kunst). EFTERSYN:
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12
Katalog over Maleri-Auktionen 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12 i Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 25. og Søndag den 26. Januar fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut. Taksator,
Læs mereM fl b E R 1. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktioner. Telefon Fredag den 8. Decbr KL 12% Middag
Falkenbergs Auktioner Fredag den 8. Decbr. 1916 KL 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling M fl b E R 1 EFTERSYN: Torsdag den 7. December
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over , flliegade 35, M andag d. 25. Novb Kl. 12.
* Katalog over Maleri-Auktionen i... 35, flliegade 35, M andag d. 25. Novb. 1918 Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 23. og Søndag den 24. November fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut.
Læs mereGI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater)
Falkenbergs Auktioner Fredag den 24. Januar 1919 KL 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) a bortsolgt en Samling EFTERSYN. Onsdag den 22. anuar Kl. 1 0-5. Torsdag
Læs mereHerskabeligt Indbo. 1 Platte-Samling. Tirsdaq den 22. Januar 1918. FALKENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej Nr. 27 og 29 (Det ny Theater).
FALKENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater). Telefon 1282. K A TA LO G til Auktionen Tirsdaq den 22. Januar 1918 t / Formiddag Kl. II og følgende Dage, GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny
Læs mereKATALOG WO] RASMUS NIELSENS AUCTIONS- OG COMMISSIONSFORRETNING NØRREGADE 41 TELEFON 1016 & 8701 NØRREGADE 41, 1. SAL, TIRSDAG DEN 21.
WO] RASMUS NIELSENS AUCTIONS- OG COMMISSIONSFORRETNING NØRREGADE 41 TELEFON 1016 & 8701 KATALOG TIL AIJCTIONEN NØRREGADE 41, 1. SAL, TIRSDAG DEN 21.FEBRUAR 1905, FORMIDDAG KL. 10 OG FØLGENDE DAG OVER MØBLER
Læs mereNEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1.
NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1. KATALOG over En D el gode Malerier, som bortsælges ved Auktion Torsdag d. 16. Septb. 1920