artanddesign auction 111

Download "artanddesign auction 111"

1 artanddesign auction 111

3 artanddesign malerier, møbler og varia auktion august 2007 eftersyn onsdag 8. august kl torsdag 9. august kl fredag 10. august kl lørdag 11. august kl søndag 12. august kl mandag 13. august kl Pedersholms Allé 42 DK-7100 Vejle Tel Fax

4 artanddesign følgende dage sælges tirsdag onsdag 14. august kl. 13 ældre malerier kl. 15 moderne kunst og design kl. 17 skagens malere (separat katalog) 1-78 kl. 18 udvalgt kunst august days of sale tuesday kl. 11 varia kl. 12 sølv kl. 13 smykker kl. 14 tæpper kl. 15 ældre møbler august wednesday 15 august 1 pm older paintings pm modern art and design pm the painters of skagen (separate catalogue) pm selected art am varia am silver pm jewellery pm carpets pm older furniture auktion 111

5 3

6 vurderings sagkyndige kundeservice Nick Messmann Mette Budde Rostock Sanne Bach Larsen Bolette Fuglsang-Madsen Jakob Olsen Mikkel Hansen Henry Frederik Pedersen Lars Fuglsang-Madsen Bente Høffner Jytte Lauritsen Sara Preut Ann-Louise Messmann Jon Cortnum Aasborg Ingolf Østergaard Jacob Lysholt Bloch Nanna Andersen Århus Sven Juhl Jørgensen Finn Meesenburg Mette Nielsen Peter Beck Århus Peter Tholstrup Århus Sabrina Ulrich-Vinther Århus

7 tirsdag 14. august kl. 13 katalog nr artanddesign ældre malerier 5

8 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Erik Henningsen, f. København 1855, d. sst To piger ved en bådekaj. Sign. monogram. Olie på lærred, monteret på plade. 35,5 x 30. Proveniens: Erik Henningsens dødsboauktion, 1931, kat. nr Afbildet Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Landskab med træer. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 57 x 49. Proveniens: Kunstnerens enke. Afbildet Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Sydlandsk patio foran hus med våbenskjold i relief. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 51 x 31. Proveniens: Kunstnerens enke. Afbildet Carl Gotfred Würtzen, f. Næstved 1825, d. København 1880 Parti fra Gardasøen, i forgrunden børn der sopper. Sign. Carl Würtzen, fra Riva ved Gardasö, Olie på lærred. 37 x 58, BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

9 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Interiør med sollys gennem døråbning. Betegnet C. Holsøe. Olie på lærred, monteret på plade. 34 x 26. Proveniens: Kunstnerens enke. Afbildet Thorvald Niss, f. Assens 1842, d. Frederiksberg 1905 Italiensk gårdsceneri med nelliker i krukker. Sign. monogram. Olie på plade. 42 x 27. Afbildet Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Italiensk gadesceneri med to kvinder i samtale. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 34 x 35. Proveniens: Kunstnerens enke. Afbildet CD Nils Asplund, f. Eskilstuna 1874, d "Frokost i det grønne". Sceneri i Haga parken, efter Bellmann's epistler. Sign. Nils Asp-lund Olie på lærred. 154 x BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111 7

10 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Ubekendt maler, 19. årh. Aftenstemning i Venedig. Utydeligt sign. På bagsiden betegnet No. 73, Abend im Venedig Olie på lærred, monteret på plade. 33 x 50. Afbildet Adolf Mackeprang, f. Langesø 1833, d. Frederiksberg 1911 Parti fra Italien med vilde heste der drives hjem. Sign. monogram. Olie på lærred. 29 x 45. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Palazzo Vendramino og Riva Schiavoni. To partier fra Venedig. Begge sign. L. Cortona. Olie på plade. 16 x 31,5. (2) Afbildet Everhardus Koster, f. 1817, d Flodlandskab i måneskin med rytter. Sign. E. Koster, Olie på lærred. 71 x 91. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. En hyrde synger for en ung pige. Usigneret. Olie på kobber. 19 x 24. I samtidig ramme af rigt udskåret og forgyldt træ. På bagsiden stempel fra Bundesdenkmalamt, Wien. Afbildet H. Kluge, 19. årh. Ung italienerinde med violin. Sign. H. Kluge. Olie på lærred. 53 x 37. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

11 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Peter Raadsig, f. København 1806, d. sst Italiensk landskab med jæger. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 70. Afbildet Ferdinand Richardt, tilskrevet, f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895 Landskab med vandfald og borgruin, i forgrunden figurer. Usigneret. Olie på lærred. 21,5 x18,5. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Dronning Marie Sofie Frederikke. Dronning af Danmark og Norge. Usigneret. Pastel. 38 x 27. Kopi efter maleri på Rosenborg. Afbildet side Ubekendt maler, 19. årh. Portræt af Sofie Frederikke af Hessel- Kassel. Dronning af Danmark og Norge. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 25. I forgyldt ramme med udskåret og forgyldt krone på toppen. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111 9

12 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

13 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 97 Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Dronning Caroline Amalie. Usigneret, på bagsiden betegnet H. Chr. Hansen Kopi. Pastel. 26,5 x 21. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Sofie Frederikke. Dronning af Danmark og Norge. Usigneret. Pastel. 27 x 20. Kopi efter Andreas Brünniches maleri på Rosenborg,1764. Afbildet Gabriel Bodencio, sculp, kopi efter Pilo,18. årh. Portræt af Frederik V. Konge af Danmark og Norge Kobberstik. 40 x 27. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Dronning Louise af Danmark og Norge. Usigneret. Pastel. 31 x 27. Kopi efter maleri på Rosenborg. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Kurfyrstinde Anna Sofia af Sachsen. Usigneret. Pastel. 24 x 18. Kopi efter maleri på Rosenborg. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Sofie Amalie. Dronning af Danmark og Norge. Usigneret. Pastel. 22 x 15. Kopi efter Abraham Wuchters maleri på Rosenborg. Afbildet Frederik Storch, f. Kerteminde 1805, d. København 1883 Portræt af en kvinde med mørkt opsat hår og blommefarvet kjole. Sign. F. L. Storch Olie på lærred, monteret på plade. 94 x 78. På bagsiden følgende oplysning: Etatsrådinde Mathilde Bech d antageligt den portrætterede. Afbildet Ubekendt maler, årh. Ovalt brystportræt af Dronning Louise. Usigneret. Olie på lærred. 71 x 54. Afbildet Andreas Brünniche, tilskrevet, f. Roskilde 1704, d. København 1769 Portræt af Fr. Fenger med opsat hår og blomsterkrans. Usigneret. Olie på lærred. 76 x 61. Ifølge oplysninger fra nuværende ejer hidrører maleriet fra familien Fenger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

14 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Ubekendt maler, 19. årh. Lavvande ved hollandsk havneby. Sign. W. Portoou? Olie på lærred. 42 x 66. Afbildet Sigrid Louise Bølling, f. Vestre Aker 1852, d. København 1917 Sydlandsk landskab med huse ved flodbred. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 46 x 65. Litteratur: Anne Wichstrøm, "Kvinneliv Kunstnerliv", Oslo 1997, s og 210. Sigrid Bølling var blandt andet elev af P.S. Krøyer i København i første halvdel af 1880-årene. Hun rejste så til Paris hvor hun gik i lære hos L. Bonnat og J.-L. Gérôme. Bølling blev boende i Paris helt frem til 1900 og hun udstillede jævnligt på Pariser Salonen, hvor hun opnådede at blive indkøbt af den franske stat med maleriet "Fiskeri i Norge." I den forbindelse modtog hun udmærkelsen Officier d''académie Francaise. Hun havde også stor succes i Norge og solgte to malerier til kongeparret. Bølling bosatte sig i København i 1907 og blev boende der resten af sit liv. Afbildet Pieter Conelis Dommersen, stil, f. 1834, d Havnepartier med både og huse. Usignerede. To olie på lærred. 24 x 32. (2) Afbildet CD Svend Hammershøi, f. Frederiksberg 1873, d. sst Spir på Helligåndskirken og Skt. Nikolai Kirke set fra kvist i Skindergade. Sign. monogram Decb Olie på lærred. 47 x 37. På bagsiden vedhængt udstillingsmærkat. Afbildet CD Svend Hammershøi, f. Frederiksberg 1873, d. sst Udsigt til spiret på Helligåndskirken i København. Sign. monogram, Marts 26. Olie på lærred. 38 x 28. Afbildet Ubekendt maler, årh. Folkeliv ved Børstrappen. Usigneret. Olie på lærred. 57 x 47. Afbildet Johan Rohde, f. Randers 1856, d. Hellerup 1935 Parti fra Christianshavn. Sign. Johan Rohde. Olie på lærred. 55 x 66. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

15 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

16 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Harald Foss, f. Fredericia 1843, d. Frederiksberg 1922 Udsigt ved Sæby Skov. Sign. H. Foss Olie på lærred. 109 x 169. Afbildet Harald Foss, f. Fredericia 1843, d. Frederiksberg 1922 "Morgenstemning". Sign. H. Foss, Sept Olie på lærred. 36 x 60. Udstillet: Charlottenborg, 1895, kat. nr Afbildet Thorald Læssøe, f. Frederikshavn 1816, d. København 1878 Parklandskab med sø og udsigt til skov. Sign. T. Læssøe. Olie på lærred. 20 x 27. Afbildet Harald Foss, f. Fredericia 1843, d. Frederiksberg 1922 Udsigt over bakket englandskab. Sign. H. Foss Olie på lærred. 60 x 92. Afbildet Godfred Christensen, f. København 1845, d. sst Parti fra Munkebjerg med udsigt mod Bjergelide. Sign. G. Christensen. Olie på lærred. 29 x 45. Afbildet Thorald Læssøe, f. Frederikshavn 1816, d. København 1878 Parti fra en herregård. Sign. Thorald Læssøe. Pen og akvarel på papir. 24 x 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

17 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Holger H. Jerichau, f. København 1861, d. sst Sydlandsk landskab, i forgrunden blomstrende valmuer. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred. 40 x 62. Afbildet Johan Ulrik Bredsdorff, f. Vester Skerninge 1845, d. Usserød 1928 Udsigt over blomstrende sommermark med mølle og huse. Sign. JUB 86. Olie på lærred. 21,5 x 34. Afbildet H. Ernoult, årh. Sydlandsk landskab med blomstrende buske. Sign. H. Ernoult. Olie på lærred. 69 x 106. Afbildet Hans Friis, f. Hobro 1839, d. Orenæs 1892 Skovlysning med spæde træer. Sign. H.F Olie på lærred. 36 x 59. Afbildet Thorald Brendstrup, f. Sengeløse 1812, d. København 1883 Udsigt over høstlandskab. Usigneret. På bagsiden betegnet Prof. Brendstrup. Olie på lærred. 45 x 69. Afbildet Hermann Carmiencke, f. Hamborg 1810, d. Brooklyn 1867 Skovslette med hestevogn, i baggrunden bjerge. Sign. Carmiencke Olie på lærred. 27 x 36,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

18 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

19 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: C. F. Aagaard, f. Odense 1833, d. Kbh Rådyr ved skovsø. Sign. C. F. Aagaard Olie på lærred. 80 x 61. Afbildet Frederik Winther, f. København 1853, d. Frederiksberg 1916 Åløb i skov med flyvende svaler. Sign F. Winther Olie på lærred. 97 x 71. Afbildet Ferdinand Leeke, f. 1853, d Skovparti. Sign. Ferd. Leeke, München. Olie på lærred. 93 x 125. Afbildet August Jerndorff, f. Oldenborg 1846, d. København 1906 Egeskoven i Jægersborgs Dyrehave. Usigneret. Olie på lærred. 60 x 100. På bagsiden udstillingsmærkat fra Charlottenborg Afbildet Carsten Henrichsen, f. København 1824, d. sst Aftenstemning ved dansk ålandskab. Sign. monogram Olie på lærred. 69 x 96. Afbildet Carsten Henrichsen, f. København 1824, d. sst Landskab med græssende får ud for skovsø. Sign. CH Olie på lærred. 50 x 70. Afbildet CD H. A. Brendekilde, f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942 "Brændet bæres ind". Exteriør med kvinde ud for et stråtækt hus med stokroser. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 30 x 42,54. Afbildet Julius Exner, f. København 1825, d. sst Høns på en gårdsplads ved en stråtækt gård. Sign. Exner 1908, Gilleleje. Olie på lærred. 22 x 29. Afbildet CD Sigvard Hansen, f. København 1859, d. Hellerup 1938 Et skovløberhus. Sign. Sig. H Olie på lærred. 46 x 66. Afbildet CD Harald Pryn, f. Frederiksberg 1891, d Forårsparti fra Tipperup Å. Sign. Harald Pryn, Tipperup Aa. Olie på lærred. 90 x 134. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

20 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Hans Dahl, f. Hardanger 1849, d. Sogn 1937 "Raune Kletten". Sign. Hans Dahl. Olie på lærred, monteret på plade. 23 x 25. Afbildet Narcisse Virgile Diaz de La Pena,?, f. Bordeaux 1807, d. Menton 1876 Udsigt fra et skovbryn. Utydeligt sign. Olie på lærred. 31 x 26. Afbildet N. G. Rademacher, f. Nyborg 1812, d "Hammelsgaard i Vensyssel". Sign. NGR samt på bagsiden N. G. Rademacher. Olie på lærred. 32 x 48. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

21 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: I. T. Hansen, f. Randers 1848, d. sst En købmandsgård i Randers, antageligt i Vestergrave. Sign. I. T. Hansen Olie på lærred. 25 x 37. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Parklandskab i månelys. Sign. JP. Olie på lærred. 25 x 32. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Komitemøde for Ny Carlsberg Glyptotek. Sign. Jul. Paulsen, Olie på lærred. 25 x 32. Studie til værket der siden 1905 har hængt på Glyptoteket. Afbildet Valdemar Kornerup, f. København 1865, d. sst Almueinteriør med kone ved sytøjet. Sign. V. Kornerup, Olie på lærred. 52 x 58,5. Proveniens: ABR, auk. 435, 1982, kat. nr. 80. Afbildet Gustav Vermehren, f. København 1863, d. sst "Gamle Marie læser i Testamentet, Interiør fra Hornsherred". Sign. Gustav Vermehren Olie på lærred. 53,5 x 60,5. Udstillet: Charlottenborg, 1918, kat. nr Ejer A.W. Simmelhag. Charlottenborgs Efterårsudstlling, 1930, kat. nr. 10. Foreningen for National Kunst, 1930, 1963, kat. nr. 69, 1970, kat. nr. 63. Proveniens: A.W. Simmelhag og hustrus malerisamling, ABR auk. 76, 1956, kat. nr. 73. Afbildet Ubekendt maler, årh. En ung kvinde gør morgentoilette. Usigneret. Olie på lærred. 93 x 72. Afbildet Julius Friedlænder, f. København 1810, d. sst Køkkeninteriør med to kvinder og lille pige. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 26. Afbildet Valdemar Kornerup, f. København 1865, d. sst Interiør. Sign. monogram, 26. april Olie på lærred. 46 x 34. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

22 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Sejlskib ud for kyst. Sign. Chr. Blache Olie på lærred. 47 x 78. Afbildet CD Vilhelm Arnesen, f. Flensborg 1865, d. København 1948 Marine med sejlskibe og talrige både ud for Malta havn. Sign. Vilh. Arnesen, Malta, 15/ Olie på lærred. 25 x 45. Afbildet Carl Bille, f. København 1815, d. sst Esrum Kanals udløb ved Dronningmølle. Sign. Carl Bille, Olie på lærred. 37 x 55. Afbildet O. D. Ottesen, f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892 Marine med sejlskibe ud for Charlottenlund Strand. Sign. O.D. Ottesen, Charlottenlund 1881 samt utydelig dedikation. Olie på lærred. 26 x 39. Afbildet CD R. Fraser, England 19. årh. Marine med sejlskibe ved indsejling til havn. Sign. R. Fraser. Olie på lærred. 51 x 84. Afbildet George Morland, f. London 1763, d. sst En stranding. Sign. G. Morland. Olie på lærred. 24,5 x 32,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

23 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Christian Eckardt, f. København 1832, d. sst Sejlbåde på stille vand i aftenskumring. Sign. C. Eckardt Olie på lærred. 34 x 53. Afbildet Christian Eckardt, f. Kbh. 1832, d. sst Marine, aften ved Middelfart. Usigneret. På bagsiden betegnet E. Eckardt. Aften ved Middelfart. Olie på plade. 23 x 33. Afbildet Ernest L. Ipsen, f. Malden, Massachusetts 1869, d. Miami 1951 Nattestemning med skibe på sundet. Sign. E. L. Ipsen 90. Olie på lærred. 34,5 x 52,5. Afbildet Carl Bille, f. København 1815, d. sst Marine med skibe i aftenlys. Sign. C. Bille. Olie på plade. 31,5 x 52. Afbildet Edward Duncan, tilskrevet, f. 1803, d Marine. På bagsiden betegnet British "Man of war" 72 guns anches on African coast. By Edward Cuncan. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 50. Afbildet Ludwig Richarde, f. Göteborg 1862, d. Båstad 1929 Marine med sejlskibe på havet. Sign. L. Richarde Olie på lærred. 102 x BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

24 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

25 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Jørgen Dahl, f. 1825, d Fregatten Jylland ud for Skagen med Skagen Fyr, fyrbåden og talrige sejlskibe i baggrunden. Oprindeligt signeret J. Dahl Nu betegnet J.C. Dahl Olie på lærred. 77 x 101. Nærværende maleri er tidligere forsøgt solgt som værende et værk af den norske maler J.C. Dahl, efter en let ændring af signaturen. Dette førte til en retssag i 1980'erne, hvorfor lærredets bagside er forsynet med stempel "Maleren ubekendt". Maleriet er dog et typisk eksempel på et værk af Jørgen Dahl, som netop er kendt for skyrige himler og talrige skibe ofte ved Skagen. JD har tidligere malet Fregatten Jylland, der i fungerede som kongeskib for Christian IX. Afbildet side N. P. Mols, f. Grumstrup 1859, d. København 1921 Byhyrden i Sønderho. Sign. N.P. Mols, Fanø 17. Olie på lærred. 72 x 99. På bagiden etiket fra konservator C.H.T. Wølckow, Odense. Proveniens: ABR auk. 338, 1975, kat. nr. 96. Afbildet Viggo Pedersen, f. København 1854, d. Roskilde 1926 Gårdeksteriør med kvinde og børn der giver køerne vand. Sign. Viggo Pedersen. Olie på pap. 36 x 46. Afbildet Poul Steffensen, f. Bjerringbro 1866, d. Århus 1923 Heste på marken hviler sig i middagssolen. Sign. P. St. Olie på lærred. 30 x 46. Afbildet Samuel Henry Alken, f. England 1810, d "The Waggoners Halt at the Swan Inn, Goose Green, Lancs". Sign. H. Alken. Olie på træ. 32 x 50. Afbildet L. Fromquet, fransk maler, 19. årh. Landskaber med figurer og heste. Utydeligt sign. L. Fromquet Olie på lærred. 26,5 x 40. (2) Afbildet Adolf Mackeprang, f. Langesø ved Odense 1833, d. Frb Skovbryn med køer ved et vandingshul. Sign. monogram. Olie på lærred. 41 x 54. Afbildet Johannes Wilhelm Zillen, f. Slesvig 1824, d. København 1870 "Køerne vandes". Sign. W. Zillen Olie på lærred. 53 x 69. Afbildet Carl Bøgh, f. København 1827, d. sst Kronvildt ved en skovsø. Sign. Carl Bøgh. Olie på lærred. 61 x 48. Afbildet Frederik Kraft, f. København 1823, d. Frederiksberg 1854 En bjørn i Alperne, i baggrunden sneklædte tinder. Sign. Fr. Kraft. Olie på lærred. 48 x 36. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

26 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Julius Jacob, f. Berlin 1811, d Frierscene. Sign. J. Jacob. Olie på lærred. 60 x 79. Samtidigt litografi med samme motiv medfølger. (2) Afbildet Ludwig Knaus, f. 1829, d Blomstrende kornmark med barn der betragter mor og baby. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 38. Original ramme, betegnet; Prof. Knaus Afbildet Ubekendt maler, årh. Fiskerkoner på stranden, arbejdende med fangsten. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 86 x 84. Afbildet August Hagborg, f. Göteborg 1852, d. Paris 1921 Kystparti med optrukne joller og fiskerpar i samtale. Skitse. Sign. Hagborg. Olie på lærred. 60 x 90. Afbildet R.P. Pickford, England, årh. Gule, røde og lyserøse roser på en karm. Sign. R.P. Pickford. Olie på pap, monteret på plade. 28 x 40. Afbildet N. P. Rasmussen, f. Odense 1847, d. København 1918 "Skovskade liggende på rede" Sign. monogram, febr. 191? Olie på lærred. 26 x 40. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

27 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Suzette Holten Skovgaard, f. København 1863, d. sst Roser. Sign. monogram Olie på lærred. 50 x 62. Afbildet Ubekendt maler, ca Opstilling med pæoner samt guldsmede ved en søbred. Olie på lærred. 66 x 92. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Pæoner, syrener og en tulipan i vase. Usigneret. Olie på træ. 58 x 47. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse Et par portrætter af Kammeradvokat Hans Bilsted ( ) og Fru Anna Dorothea Munthe af Morgenstjerne ( ). Usignerede. Det ene betegnet på blændrammen "malt af Fröckel". Et par olie på lærred. 64 x 50. (2) BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

28 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Paul Bang, f. Århus 1869, d. København 1930 Portræt af pige med opsat hår og guldørering. Sign. Paul Bang Olie på lærred. 37 x 44. Afbildet CD Peder Mønsted, f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941 Portræt af ældre kvinde. Sign. P. Mønsted Olie på lærred. 36 x 29. Afbildet Paul Fischer, f. København 1860, d. sst Interiør med par ved en trappe. Sign. monogram. Grisaille, højnet med hvidt og kridt. Lysmål 23 x 11. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel Portræt af dåbsbarn med flæsekyse og hvid kjole, på blomsterbroderet pude. Usigneret. Olie på lærred. 38 x 29. Afbildet Louis Joseph Anthonissen, f. 1849, d Interiør med herre i uniform. Sign. L.J. Antonissen, Chelsea Olie på plade. 41 x 26. Afbildet Christian Peter Franzen, f. Sønderberg 1843, d. Sønderborg 1920 "To nysgerrige unge piger". Sign. monogram Olie på lærred. 92 x 43. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

29 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Hans Brasen, f. Hillerød 1849, d. København 1930 Sølvsmeden Kay Bojesen og søsteren Thyra spiller kort. Sign. monogram Olie på lærred. 40 x 47. Afbildet CD Carl V. Meyer, f. Aalborg 1870, d. Frederiksberg 1938 "Små gratulanter". Sign. Carl V. Meyer Olie på lærred. 123 x 103. Udstillet: Charlottenborg 1910 samt Kunstnernes Efterårsudstilling, Charlottenborg Afbildet Ubekendt maler, årh. Louis XVI og Marie Antoinette bliver afhentet til guillotinen. Usigneret. På rammen betegnet Johani Öfme Olie på plade. 25 x CD Georg Sigurd Wetterhovi-Aspa, f. 1870, d Høstscene med markarbejdere. Sign. S. W.-Asp, Finland samt monogram Olie på lærred. 135 x 137. Georg Sigurd Wettenhovi-Aspa var en finsk skulptør, maler, forfatter, amatør lingvist og ven af August Strindberg, Akseli Gallen-Kallela og Jean Sibelius. Han var formentlig bedst kendt som ophavsmanden bag Fenno-Egyptology, en teori om Finsk-Egyptisk sproglig udspring til størstedelen af de europæiske sprogtyper. Afbildet G. F. Clement, f. Frederiksberg 1867, d. København 1933 Moder og barn en sommerdag i haven. Sign. Clement. Olie på lærred. 45 x 46,5. Proveniens: ABR auk. 131, 1961, kat. nr Afbildet Emilie Mundt, f. Sorø 1849, d. Frederiksberg 1922 "Bretagnekone ved håndarbejdet". Sign. monogram. Olie på plade. 31 x 22,5. Maleriet er udført under en udflugt til Bretagne mens hun opholdt sig i Paris i Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

30 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Ubekendt hollandsk maler, årh. "Adoration of the magic". Kongernes tilbedelse. Usigneret. Olie på lærred. 79 x 105. Afbildet Ubekendt maler, årh. Barnemordene i Betlehem. Spejlvendt kopi efter Peter Paul Rubens Usigneret. Olie på lærred. 59 x 85. Afbildet Ubekendt maler, årh. Mytologisk sceneri med ofringen af Isak. Usigneret. Olie på lærred. 47 x 62. Uindrammet. Afbildet Ubekendt maler, årh. Religiøst sceneri med Jesu fødsel. Usigneret. Olie på plade. 74 x 98. Afbildet Francisco José de Goya, kopi efter, 19. årh. "Forår" og "Efterår". Usignerede. Et par olie på lærred. 80 x 58. (2) Goya malede originalerne i 1786 som forlæg til gobeliner i Kong Carlos III's Palads Prado. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. To hyrdescener. Usignerede. Pastel og rødkridt. Lysmål 43 x 31. (2) På bagsiden stempler fra Bundesdenkmalamt, Wien. Afbildet Ubekendt maler, 18. årh. Munk i bøn foran korset. Usigneret. Olie på lærred. 110 x 87. I rigt udskåret ramme af bejdset træ. Proveniens: Tidligere i ambassadør Wandels samling. Afbildet Ubekendt maler, 18. årh.s slutning Et barn velsignes i kirken. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 24. Oval indramning. På bagsiden rødt lakstempel med utydeligt våbenskjold. Afbildet Mazzuoli Parmigianino, kopi efter Madonna dal Collo Lungo. Usigneret. Olie på metal. 43 x 36. Originalen på Galleria degli Uffizi, Firenze. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

31 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Ubekendt maler, 17. årh. Kampsceneri med krigere til hest. Usigneret. Olie på lærred. 62 x 50. Proveniens: Inventarmærke fra Gavnø Slot, nr x 50. Tidligere solgt hos Winkel & Magnussen. Afbildet Ubekendt maler, årh. Kristus lægges i graven. Usigneret. Oval olie på kobber. 12 x 14,5. Afbildet Ubekendt maler, 18. årh. Madonna og barnet tilbedt af to helgener. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 18,5. Proveniens: ABR auk. 71, 1956, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

32 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Migúel Tusqúellas Tarrajó, f. Barcelona 1866, d Historisk sceneri ved Tarragona, fra antikken. Sign. Migúel Tusqúellas Tarrajó, På bagsiden betegnet "Vista del Mediterranero desde Tarraco en epoca de Augusto". Olie på lærred. 150 x 200. Afbildet C. W. Eckersberg, f. Blåkrog ved Aabenraa 1783, d. Kbh Nøgen mandlig model med tamburin. Sign. Eckersberg fec. J. 76, Nov Bly på papir. 26,5 x 16,5. Proveniens: ABR auk. 261, 1971, kat. nr Afbildet Anton Dorph, f. Horsens 1831, d. København 1914 "Kristus". Sceneri fra Lukas evangeliet Sign. A. Dorph Olie på lærred. 61 x 44. Afbildet C. W. Eckersberg, f. Blåkrog ved Aabenraa 1783, d. Kbh Landskab med ung nøgen jæger med bue. Dateret Pen og laveret tusch. Lysmål 21 x 14. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Krostue interiør med kurtiserende par. Usigneret. Olie på plade. 33 x 41. Afbildet CD Lars Rastrup, f. Munkebo 1862, d. sst "Den fortabte søn". Sign. L. Rastup 87. Olie på lærred. 175 x 110. Tidligere i malerisamlingen på Gavnø. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Siddende sørgmodig kvinde med hund i skødet. Sign. monogram. Olie på lærred. 105 x 69. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

33 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Otto Bache, f. Roskilde 1839, d. København 1927 En "Cavalier King Charles" spaniel. Sign. Otto Bache 32-47?. Olie på lærred. 31 x Ubekendt maler, 19. årh. Marine med skib i havsnød på oprørt hav. Sign. J. Lavenu. Olie på lærred. 96 x Carl Dahl, f. Fåborg 1812, d. Frederiksberg 1865 Skibsportræt af korvetten "Flora". Sign. Efter naturen af C. Dahl, Egviperingen Bly og laveret tusch. Arkstørrelse 19 x 28,5. "Flora" blev bygget på Gammelholm under fabriksmester A. Schifter og blev søsat i 1826 under den Kongelige Danske Marine. "Flora" sejlede i 1841 under Kaptajn J.P. Flint og besætningen udgjorde 130 mand. Afbildet side Carl Dahl, f. Fåborg 1812, d. Frederiksberg 1865 Skib for svaj under abtering. Sign. C. Dahl. Bly og laveret tusch. Arkstørrelse 18,5 x 29,5. Afbildet side CD Emanuel A. Petersen, f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948 Fransk inspektionsskib Porquois Pas, ved Østgrønlands kyster. Sign. Emanuel A. Pedersen. Olie på lærred. 32 x 44. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

34 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Heinrich Reimers, f. Kiel 1824, d. sst Bendigte Knuth af Bandholm Captn C. J. Boye Usigneret. Vandfarve pen og gouache. Lysmål 45,5 x 62. Afbildet Annon. sculp. Kort over Norden. Italiensk udgave af Ptolemæus. Koloreret kobberstik. Ca Lysmål 19 x 26. Litteratur: Bo Bramsen, "Gamle Danmarkskort", lignende kort afb. s. 50. Afbildet Annon. sculp Kort over Norden. Fransk udgave af Ptolemæus, Lyon Koloreret kobberstik. Lysmål 39 x 51. Litteratur: Bo Bramsen, "Gamle Danmarkskort", omtalt s. 38. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

35 Mere kunst på online-auktion... Ubekendt maler, 20. årh.: En nybagt familie. Vurdering: Ubekendt maler, årh.: Parti fra Dyrehaven ved en lysning. Vurdering: Viggo Johansen: Hest og gås på mark med udsigt til vandet. Vurdering: Ubekendt maler, ca. 1900: En af hverdagens små ulykker. Vurdering: 5000 De viste effekter er til salg lige nu på og hammeren falder i uge 31 og 32. Vil du byde med? Hans Schleich: Strandparti fra Rügen med udsigt mod Kap Arkona. Vurdering: Ubekendt maler, årh.: Portræt af pige med dukkestel. Vurdering: Ubekendt maler, 19. årh.: Kurtiserende par på picnic. Vurdering: Ubekendt maler, 19. årh.: Figurer ved et lejrbål. Vurdering: Anker Lund: To piger ordner storvask på Dragsholm Slot. Vurdering: Poul Friis Nybo: Redningsbåden går ud, Skagen. Vurdering:

36 Mere kunst på online-auktion... Leif Rydeng: En flok flyvende klyder. Vurdering: Hakon Spliid: Opstilling med appelsiner. Vurdering: De viste effekter er til salg lige nu på og hammeren falder i uge 31 og 32. Vil du byde med? J. V. Martin: Minder fra stenalderen. Vurdering: Allan Schmidt: Komposition med rød firkant. Vurdering: J. V. Martin: Sådan gør vi det! Vurdering: Amariel Norday: Skiftende lys. Vurdering: Amariel Nordoy: Skiftende lys. Vurdering: Erik Henningsen: Interiør med væltet stol. Udsnit. Vurdering:

37 tirsdag 14. august kl. 15 katalog nr artanddesign moderne kunst og design 35

38 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Sven Dalsgaard, f. Randers 1914, d. sst "Ørkenbrevet, I - VIII", suite på otte malerier. Sign. Sven Dalsgaard samt på bagsiden Sven Dalsgaard, Akryl og plexiglas på krydsfinér. 46,5 x 41,5. (8) Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

39 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 218 CD Sven Dalsgaard, f. Randers 1914, d. sst "Forskellige meninger", "Fugl" og "Stol med klæde". Sign. Sven Dalsgaard og dateret 1958, 1959 og Tre skulptur-er af bronze, to monteret på sokler af træ. H. inkl. sokler 19-38,5. (3) Afbildet CD Sven Dalsgaard, f. Randers 1914, d. sst "Komposition (mandag)". Sign. Sven Dalsgaard samt på blændrammen Nov., Dec Olie på lærred, monteret med knap og stofpose. 48 x 60. Udstillet: Randers Kunstmuseum, retrospektiv udstilling, Afbildet CD Erik Nyholm, f. Ringe 1911, d Rundt fad/relief af keramik, dekoreret med glasur i blåt, violet, sort og hvidt. Sign. EN, 66. Diam. 46. Afbildet CD Yan Kai Nielsen, f. 1919, d Rundt fad af bronze, spejl samt gennembrudt fane prydet med ornamentik i relief. Usigneret. Diam. 80. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

40 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Poul Janus Ipsen, f. København 1936 "The forest is burning". Sign. på bagsiden Poul Janus Ipsen, Panther Hill, N.Y. U.S.A. 4/92. Olie og plexiglas på lærred, monteret på krydsfinér. 76 x 76. Afbildet CD Poul Janus Ipsen, f. København 1936 Erotisk komposition. Usigneret. Olie på lærred og krydsfinér, påsat bly og objets trouvé. 102 x 107. Kunstneren har tilbudt at eftersignere værket. Afbildet CD Erik Lagoni Jakobsen, f. København 1930, d "Knæleren". Usigneret. Olie på lærred. 172 x 103. Udstillet: Solrød Gymnasium Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

41 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 225 CD Loui Michael, f. Vorbasse 1933 "Nocturne". Sign. monogram samt på bagsiden. Olie og akryl på plade. 67 x 67. Afbildet CD Wilhelm Freddie, f. København 1909, d. sst "Det åbne hav". Sign. Freddie samt på bagsiden Akryl, olie samt diverse materialer på lærred. 55 x 60. Afbildet CD Wilhelm Freddie, f. København 1909, d. sst "Den hvide dame. Sign. Freddie 67. Olie på lærred. 50 x 61. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

42 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

43 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Erik Olson, f. Halmstad 1901, d. sst Udsigt til have. Sign. Erik Olson, 1933 samt på bagsiden Sevrés, Peintre Suedois Halmstad. Olie på lærred. 27 x 46. Afbildet CD Mogens Hertz, f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Landskab med mølle. Sign. Mogens Hertz. Olie på masonit. 26 x 45. Afbildet CD Børge Bokkenheuser, f. Hørsholm 1910, d. Humlebæk 1976 Haveparti med kvinde, sceneri fra Lønholt. Usigneret. Betegnet på bagsiden Bokkenheuser, Lønholt 35. Olie på lærred. 61 x 74. På bagsiden udstillingsmærkat fra Kunstnernes Efterårsudstilling 193?. Afbildet CD Lasse Winsløw, f. Viborg 1911, d Figurer ved fjorden. Sign. Lasse Winsløw Olie på lærred. 125 x 154. Afbildet CD Lasse Winsløw, f. Viborg 1911, d Figurer og hest ved en fjord. Sign. L. Winsløw Olie på lærred. 102 x 190. Afbildet CD Olivia Holm-Møller, f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970 Blomstergren. Sign. OHM. Olie på lærred. 36,5 x 48,5. Afbildet CD Olivia Holm-Møller, f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970 Bakket landskab med dansende sol. Sign. OHM. Olie på lærred. 38 x 65. Afbildet Orrefors jugend vase af glas i Emile Gallés stil, prydet med blomster i relief i overfangsteknik, i røde og gule farver. Sign. monogram for Heinrich Wollman. Sverige. Ca H. 22. Lignende glasvase af Gallé-type i overfangsteknik af Heinrich Wollman og Knut Bergqvist fra 1915 på Orrefors Museum, Sverige. Afbildet Fire vaser af klart matteret glas, slebet i overfang med blomster samt landskab med insekter. Sign. Ramski. 20. årh. H (4) Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

44 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Johannes Hofmeister, f. Hjørring 1914, d. sst Landskab fra Vennebjerg med Sigrid stående i blå kjole. Sign. JH. Olie på masonit. 50 x 60. Afbildet CD Jack Kampmann, f. London 1914, d Færøsk fjordparti med huse. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 50 x 61. Afbildet CD Jack Kampmann, f. London 1914, d Færøske huse med blå tage i baggrunden. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46. Afbildet CD Jack Kampmann, f. London 1914, d Færøske huse ved vintertide. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46. Afbildet CD Svavar Gudnason, f. Hornafjord 1909, d "Farvelandskab", Stemplet Svavar Gudnason Posthumous Work. Oliekridt på papir, malet på bagsiden af kalenderblad fra august x 21. Uindrammet. Udstillet: Kastrupgårdsamlingen, "Svavar Gudnason Udstillingen", 12. april - 9. juni 1991, kat. nr. 76. Samt Silkeborg Kunstmuseum, 21. juni-18. august 1991, kat. nr. 76. Proveniens: Arkitekt Robert Dahlmann Olsens samling BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

45 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Svend Åge Madsen, f. Billund 1928 Færøbillede. Sign. SÅM. Akryl på lærred. 60 x 60. Afbildet CD Svend Åge Madsen, f. Billund 1928 Færøbillede. Sign. SÅM. Akryl på lærred. 60 x 60. Afbildet CD Svend Åge Madsen, f. Billund 1928 Færøbillede. Sign. SÅM. Akryl på lærred. 60 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

46 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Øssur Mohr, f "Forårsmorgen II". Sign. Øssur Mohr, 06, samt på blændrammen. Akryl på lærred. 100 x 50. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Efter uvejr". Sign. Øssur Mohr, 04 samt på blændrammen. Akryl på lærred. 100 x 80. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Forårsmorgen I". Sign. Øssur Mohr, 06, samt på blændrammen. Akryl på lærred. 100 x 50. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Opklaring". Sign. Øssur Mohr, 07 samt på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 70. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Hen imod aften". Sign. Øssur Mohr, 07 samt på bagsiden. Akryl på lærred. 65 x 55. Afbildet CD Amariel Nordoy, f. Klaksvík 1945 "Skiftende lys Mikladal". Sign. på bagsiden Nordoy, Akryl på lærred. 75 x CD Amariel Nordoy, f. Klaksvík 1945 Komposition. Sign. Nordoy, samt på bagsiden Nordoy 00, 01. Akryl på lærred. 65 x 55. Afbildet CD Finnleif Mortensen Fjeld og huse. Sign. F. Mortensen, 07, samt på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 70. Afbildet CD Amariel Nordoy, f. Klaksvík 1945 Komposition. Sign. Nordoy 01, samt på bagsiden Nordoy 00, 01. Akryl på lærred. 55 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

47 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Finnleif Mortensen Færøsk landskab. Sign. F. Mortensen, 07. Akryl på lærred. 80 x 100. Afbildet CD Finnleif Mortensen Landskabsabstraktion. Sign. F. Mortensen, 07. Akryl på lærred. 70 x 90. Afbildet CD Finnleif Mortensen "Brot". Sign. F. Mortensen, 06, samt på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 80. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Efter regnen". Sign. Øssur Mohr, 07 samt på blændrammen. Akryl på lærred. 162 x 130. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Sommer hen imod aften". Sign. Øssur Mohr, 07 samt på blændrammen. Akryl på lærred. 120 x 150. Afbildet CD Jessica Fulford-Dobson "The Eye". Parti fra Themsen. Sign. Jessica Fulford-Dobson. Sort/hvid fotografi. Bladstørrelse 67 x BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

48 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Helen Schou, f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006 Stående boxer. Sign. Helen Schou samt med utydelig betegnelse og datering. Skulptur af grønpatineret bronze. H. 21,5. Afbildet CD Helen Schou, f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006 Liggende boxer. Sign. Helen Schou f Rée, Skulptur af grønpatineret bronze på støbt sokkel. Bronzestøberstempel for L. Rasmussen, Kbh. H. inkl. sokkel 8. Afbildet CD Helen Schou, f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006 Portræt af Holger Højriis Skov og antageligt fabrikant Lauritz Schou. Udført omkring To relieffer af grønpatineret bronze. Diam. 41 og 47 x 34. (2) Sidstnævnte udstillet: Karlslunde Strand, kursus og feriecenter, Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

49 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 263 CD Helen Schou, f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006 Stående tyr. Sign. Helen Schou f Rée, samt utydeligt betegnet maaneder. Skulptur af patineret bronze. Bronzestøberstempel for L. Rasmussen, Kbh. H. 19. Afbildet CD Leif Rydeng, f. Helsingør 1913, d Studier af ræve. Stempelsign. Leif Rydeng. Bly, tusch og vandfarve. To skitseark. Lysmål 21 x 28. (2) Begge studier stempelsignerede af kunstnerens søn, Hans Rydeng, med tilladelse. Afbildet CD Niels Lergaard, f. Vorup 1893, d. København 1982 "Norsk landskab". Sign. Niels Lergaard samt på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 89. Det var som malersvend i Norge i 1920'erne at den unge Niels Lergaard besluttede sig til at blive kunstmaler. Som nærværende komposition bevidner, havde Lergaard allerede på dette tidspunkt et overbevisende talent for opbygningen af en komposition og den kunstneriske fortolkning af et landskab. Anerkendelsen af Lergaards evner og betydning for den danske kunstscene blev cementeret i årene , hvor han virkede som professor ved Kunstakademiet i København. Afbildet CD Niels Bjerre, f. Lemvig 1864, d. Frederiksberg 1942 "Klithuse i Fjand". Sign. N.B samt på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 90. Stempel på blændrammen for Alf Andersen Kunsthandel. Afbildet CD Sigurd Swane, f. København 1879, d. Plejerup 1973 Landskab med korntraver, Odsherred. Sign. S. Sw. 35. Olie på lærred. 71 x 91. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

50 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

51 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Mogens S. Andersen, f. Odense 1909, d Vase med brogede blomster i vindueskarmen. Sign. Mogens S. Andersen Olie på lærred. 110 x 87. Afbildet CD Poul S. Nielsen, f. Helsingør 1920, d "Pigerne". Sign. monogram samt på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 60. Afbildet CD Jan Sivertsen, f. Frederiksberg 1951 "Pow pow". Sign. på bagsiden Jan Sivertsen, 1987, B170. Akryl på lærred. 100 x 81. Proveniens: Galerie Nord, Randers. Afbildet CD Mogens Hertz, f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Opstilling med kander og frugter. Sign. Mogens Hertz Samt betegnet på bagsiden Hertz, Gudhjem. Olie på plade. 60 x 70. Afbildet CD Poul S. Nielsen, f. Helsingør 1920, d Portræt af pige med hat i profil. Sign. monogram. Olie på lærred. 30 x 40. Afbildet CD Poul S. Nielsen, f. Helsingør 1920, d Parti fra Svaneke. Sign. monogram, Svaneke 66. Olie på lærred. 71 x 75. Afbildet CD Poul S. Nielsen, f. Helsingør 1920, d Opstilling med potteplante og frugt. Sign. monogram 52. Olie på lærred. 69 x 91. Afbildet CD Jan Sivertsen, f. Frederiksberg 1951 "Rød figur zik zak". Sign. på bagsiden Jan Sivertsen, 1986, no. B. 53. Akryl på lærred. 81 x 66. Proveniens: Galerie Nord, Randers. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

52 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Vilhelm Lundstrøm, f. København 1893, d. sst Kubistisk herreportræt en face. Sign. Vilh. Lundstrøm, Kultegning. Lysmål 50 x 39. Afbildet CD Ingálvur Av Reyni, f. Torshavn 1920, d Abstraktion. Sign. I. Av. Reyni-99, IV. Akvarel og kul på papir. Lysmål 19 x 25. Afbildet Mehmed Nejad "Jasminer". Sign. Nejad, 55. Olie på lærred. 23,5 x 33. Afbildet CD Claus Carstensen og Peter Bonde Erotiske kompositioner. Sign. på bagsiden Claus Carstensen og Peter Bonde. Pastel og smør. 66 x 51. (3) Afbildet CD Erik A. Frandsen, f. Randers 1957 Komposition. Sign. EAF, 85. Olie på papir, monteret på kraftig karton. 140 x 98. Afbildet CD Anders Moseholm, f "Red nature". Sign. på bagsiden A. Moseholm, 2005 No Olie på lærred. 50 x 50. Afbildet CD Gina Pellon, f. Cienfuegos, Cuba 1926 Portræt. Sign. Gina Pellon samt på bagsiden Gina Pellon, Paris Olie på lærred. 33 x 24. Afbildet Lars Ahlstrand, f Komposition. Sign. på bagsiden Lars Ahlstrand, 99. Olie på lærred. 104 x 83. Afbildet CD Bent Karl Jacobsen, f. København 1934, d. sst "Total". Sign. på bagsiden Bent Karl Jacobsen, 95. Akryl på lærred. 80 x 70. Afbildet CD Bent Karl Jacobsen, f. København 1934, d. sst "Lykkehul". Sign. på bagsiden Bent Karl Jacobsen, 94. Akryl på lærred. 80 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

53 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

54 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Børge Biilmann Petersen, f. Frderiksberg 1897, d. Holte 1941 Surrealistisk komposition med kvinde. Sign. B. Biilmann Petersen. Pen og vandfarve. 31 x 47. Udstillingsmærkat fra Kunstnernes Efterårsudstilling Afbildet CD Karen Kjær Laursen, f. Århus 1954 "Féte galante". Sign. monogram samt på bagsiden Olie på lærred. 75 x 60. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet CD Buster Bruun, f. Frederiksberg 1929 "Abstrakt landskab". Sign. Buster, 04 samt på bagsiden. Akryl på lærred. 45 x 55. Afbildet CD Jean René Gauguin, f. Paris 1881, d. København 1961 Stående tiger med knude på halen. Sign. JR Gauguin. Figur af stentøj, B&G, dekoreret med grøn og sort glasur. H. 34. Afbildet CD Frede Schilling, f "Former i exteriør I". Sign. Schilling, 85 samt på bagsiden. Olie på plade. 148 x 119. Afbildet CD Frede Schilling, f "Former i interiør II". Sign. Schilling, 85 samt på bagsiden. Olie på plade. 147 x 119. Afbildet Jan Smetana, f "Zulovy Lom". Sign. Smetana 67 samt betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

55 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

56 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Albert Naur, f. København 1889, d. Hellerup 1973 Parti fra København. Sign. Naur Olie på lærred. 88 x 100. Afbildet CD Kristen Bjerre, f. Lemvig 1869, d. Ferring 1943 Interiør med bondefamilie fra Forring. Sign. K. B x 90. Afbildet CD Axel Bredsdorff, f. Birkerød 1883, d. Randers 1947 Bibelsk sceneri, antageligt forestillende Dalila, der overgiver Samson til filistrene. Sign. Axel Bredsdorff, 30. Olie på lærred. 137 x 166. Afbildet CD Victor Brockdorff, f. Frederiksberg 1911, d. Gentofte 1992 Parti fra Helsingborg. Sign. V. Brockdorff Olie på lærred. 115 x 146. Udstillet: Tårnby Rådhus af Amager Kunstforening. Afbildet H. Roussingh, årh. Gadeparti. Sign. H. Roussingh. Olie på plade. 33 x 42. Afbildet CD Svend Engelund, f. Vrå 1908 Landskab med huse og marker. Sign. S. E. 34. Olie på lærred. 81 x 91. Afbildet CD Cathinca Olsen, f. København 1868, d. sst Opstilling med frugter og blå vase. Sign. CO. Olie på lærred. 24 x 27. Afbildet CD Arnoldus Oldenhave, f Byparti fra Amsterdam. Sign. A. Oldenhave. Olie på lærred. 40 x 80. Afbildet CD Gerhard Bettermann, f. 1910, d Havneparti med talrige skibe og både. Sign. Bettermann. Olie på plade. 76 x 95. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

57 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Poul Ekelund, f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Landskab". Sign. Ekelund, Olie på lærred. 50 x 61. Afbildet CD Poul Ekelund, f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Landskab med markfelter. Sign Ekelund. Olie på lærred. 50 x 55. Afbildet CD Bjørn Wiinblad, f. København 1918, d "Musikken". En serie på 6 figurer af porcelæn, Rosenthal, blanc de chine. Indridset signatur. H (6) Afbildet Kai Nielsen, f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 "Siddende kone" og "Pige der piller tæer siddende". Ca og To figurer af patineret gips. Begge utydeligt sign. Kai Nielsen. H. 38 og 21. (2) Litteratur: Christian Gether, "Billedhuggeren Kai Nielsen ", Borgen, 1986, version i kalksten af "Pige der piller tæer siddende" gengivet s. 89, omtalt s. 75 og 88. Citat s. 88: "Titlen Pigebarn, der piller tæer siddende har stødt mange. Vilhelm Wanscher kalder det for en grim titel, og Henrik Bramsen skriver "Hvad 305 angår titler, så muntrede Kai Nielsen sig ofte med fantasifulde titler til sine skulpturer, somme tider ikke uden betydelig anstrengelse... Den(ne) har den dumme titel "Pigebarn, der piller tæer siddende". Titlen er rigtig nok ikke særlig heldig, så meget mere som den intet reelt udsiger om skulpturen. Kai Nielsen skrev dog selv om sin brug af titler, at de var en reaktion imod de mere eller mindre fantasifulde titler, som de naturalistiske billedhuggere gav deres skulpturer". Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

Kunstakademiets Bibliotek

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Faxe i Faxe Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Malerierne ere udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 27. Februar fra Kl. 10 6. i Nr 1. Thorkild Christensen: Ved et

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix" i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Phønix" i Storehedinge M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Malerierne er udstillet paa Auktionsstedet Søndag den 30. Januar fra Kl. 10-6. 1. Joh. Neumann:

Maleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland" i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \

Maleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Katalog over Maleri - Auktionen paa Hotel Langeland" i Rudkøbing Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 2. Maj fra Kl. 10-6, _ 3-13 * f 14. Carl Olsen: Sejlere

20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

kunst og design a u k t i o n t i r s d a g 1 5. t i l t o r s d a g 1 7. a u g u s t 2 0 0 6 v e j l e a u k t i o n 1 0 7

kunst og design a u k t i o n t i r s d a g 1 5. t i l t o r s d a g 1 7. a u g u s t 2 0 0 6 v e j l e a u k t i o n 1 0 7 kunst og design a u k t i o n t i r s d a g 1 5. t i l t o r s d a g 1 7. a u g u s t 2 0 0 6 v e j l e a u k t i o n 1 0 7 BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

Transskriberet af Lene Fabritius

Transskriberet af Lene Fabritius Fra 15 de Februar 1886 til 15 de Februar 1887 Lab 1 Zacharias Petersen 04/04 1886 Fisker Janus Petersen F 2 Carl Marinus Trolle 04/04 1886 Fisker August Trolle F 3 Niels Christian Lønstrup 30/04 1886 Fisker

KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910

KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910 KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910 Prof. Jul. Paulsen. Joh. Rohde. Wilhelm Rosenstand. Prof. Karl Thomsen. Prof. Chr. Zacho. Niels Holsøe. Carl Jensen. P. Mønsted. Prof. Karl Block. La Cour. Prof.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske

Maleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2.

Maleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Katalog over Maleri-Auktionen i Forsamlingsbygningen i Hjørring M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 18. Juni fra Kl. 10-6. Nr. 1. J. Vermchren: Italienske

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner 1282-10,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag Falkenbergs Auktioner Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del gode M fl b E RIE EFTERSYN. Mandag den 24. Juni Kl. 10 5.

Fiskerfamilien Riff: En billedekavalkade

Fiskerfamilien Riff: En billedekavalkade Fiskerfamilien Riff: En billedekavalkade Aalsgaards kendteste fiskerfamilie er uden tvivl familien Riff. Alene den mængde malerier og andre billeder der skildrer personerne, husene og omgivelserne omkring

I Dronningen og hendes efterkommere

I Dronningen og hendes efterkommere 1. I Dronningen og hendes efterkommere 3 I Dronningen og hendes efterkommere 1. Margrethe II, Danmarks Dronning. Født den 16. april 1940 på Amalienborg, København, Danmark. Bor på Amalienborg, København.

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

Efterslægt Henrich Abrahamsen

Efterslægt Henrich Abrahamsen Efterslægt Henrich Abrahamsen 1. generation 1. Henrich Abrahamsen, søn af Abraham Andersen og Trinike Hansdatter, blev født den 10 Mar. 1708 i Fåborg, Sallinge, Svendborg, døde den 8 Nov. 1778 i Fåborg,

artanddesign auction 110

artanddesign auction 110 artanddesign auction 110 artanddesign malerier, møbler og varia auktion 7. - 10. maj 2007 eftersyn onsdag 2. maj kl. 10-16 torsdag 3. maj kl. 10-16 fredag 4. maj kl. 10-16 lørdag 5. maj kl. 10-16 søndag

Efterslægt Abraham Henrichsen

Efterslægt Abraham Henrichsen Efterslægt Abraham Henrichsen 1. generation 1. Abraham Henrichsen, søn af Henrich Abrahamsen og Kirstine Geertsdatter, blev født den 6 Okt. 1733 i Fåborg, Sallinge, Svendborg, døde den 2 Dec. 1810 i Fåborg,

Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06

Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06 Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06 Medl.nr Navn Tlf. Mail Tildel tid Rasmus Bie Olsen Mandage kl. 7-8 7690 Christian Ohm 6073 Peter Thyregod 4587 4528 pthy@novozymes.com Mandage kl. 8-9 6630 Bo

kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4

kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4 kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4 auktion 104 kunst og design malerier, møbler og varia A U K T I O N / A U C T I O N Tirsdag 1. november

og Pokalturnering DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 2013-14 1. division 1. Team PharmaService 11.

og Pokalturnering DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 2013-14 1. division 1. Team PharmaService 11. Divisionsturneringen Klubhold, Seniorhold og 2013-14 1. division 1. Team PharmaService H. C. Graversen, Henrik Caspersen (Dennis Bilde, Morten Bilde, Emil Jepsen, Lars Tofte) Semifinale: PharmaService

Generalforsamling i Red Barnets lokalforeninger 2014 29.11.13

Generalforsamling i Red Barnets lokalforeninger 2014 29.11.13 Generalforsamling i Red Barnets lokalforeninger 2014 29.11.13 Lokalforening Formand Dato Sted Allerød Kirsten M. Due Henvendelse til formanden Engen 32, 3250 Gilleleje, 20575760 Amager Christina Iversen

XALIBI EFTERSYN: Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) Hn&tioner. Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. bliver ved Auktion, der afholdes f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling XALIBI EFTERSYN: Onsdag den 22. Oktober Kl. 10

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes ( fil Jiongeøej 27 Sc 29 (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 18. Marts Kl. 10

Efterslægt Jacob Zachariasen

Efterslægt Jacob Zachariasen Efterslægt Jacob Zachariasen 1. generation 1. Jacob Zachariasen, søn af Zacharias Jacobsen og Anne Larsdatter, blev født den 4 Apr. 1802 i Ørslev, Vends, Odense, døde den 18 Feb. 1858 i Assens, Båg, Odense,

kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 2 A U K T I O N 1 0. T I L 1 2. M A J 2 0 0 5 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R

kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 2 A U K T I O N 1 0. T I L 1 2. M A J 2 0 0 5 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R kunst og design A U K T I O N 1 0. T I L 1 2. M A J 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 2 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 2 A U K T I O N 1 0. T I L 1

artanddesign auction 109

artanddesign auction 109 artanddesign auction 109 artanddesign malerier, møbler og varia auktion 23-25. januar 2007 eftersyn onsdag 17. januar kl. 10-16 torsdag 18. januar kl. 10-16 fredag 19. januar kl. 10-16 lørdag 20. januar

100 meter Sted Dato Resultat Bemærkning Jørn Palsten, 43 Randers Peter Rasmussen, 40 Århus

100 meter Sted Dato Resultat Bemærkning Jørn Palsten, 43 Randers Peter Rasmussen, 40 Århus 100 meter Sted Dato Resultat Bemærkning Jørn Palsten, 43 Randers 20.06.65 10.5 Peter Rasmussen, 40 Århus 09.06.58 10.6 Jens Pedersen, 43 Randers 31.05.64 10.7 Ove Reimers, 58 Århus 13.09.78 10.8 Preben

Bemandingsplan for Hylke sommerfest 11.-19.juni 2010

Bemandingsplan for Hylke sommerfest 11.-19.juni 2010 Bemandingsplan for Hylke sommerfest 11.-19.juni 2010 Kære Hylkeborger Her er bemandingsplanen for Hylke sommerfest. Kig venligst planen igennem og se om dit navn optræder. Hvis du er forhindret i at hjælpe,

BILLEDJAGT PÅ FAABORG MUSEUM

KATALOG OVER EFFEKTER TIL CARLSBERG CHARITY BAR & AUCTION

REGION NORDJYLLAND. Museer

REGION NORDJYLLAND. Museer REGION NORDJYLLAND Museer FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kunstmuseum Parallelvej 14 9900 Frederikshavn T: 9845 9080 kunstmuseum@frederikshavn.dk http://www.frederikshavnkunstmuseum.dk/index.php/ HJØRRING:

MALERI-AUKTIONEN KATALOG VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 OVER KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 i s VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. Eftersyn: Søndag d. 18. April Kl. 9 5. Kommissioner modtages i Lokalet af Inspektør Sørensen. AUKTKONSVILKAAR. Alt

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior 60 liggende 1. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1877,6 10 1877,6 10 2 Viborg 1 1849,4 8 1849,4 8 3 Bredstrup-Pjedsted 1 1844,1 5 1844,1 5 4 Hvidovre SK 1 1844,1 5 1844,1 5 5 ÅRK 1 1842,1 2 1842,1

Vandel-maleren Harry Hansen Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen

Vandel-maleren Harry Hansen Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen Vandel-maleren Harry Hansen Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen Harry Hansens billeder fra Klitterne i Frederikshåb Plantage er mange, og de skattes højt af dem, som er så heldige at eje et

Folketælling 1860 Sted Nr. Navn Alder Stand Født Stilling

Folketælling 1860 Sted Nr. Navn Alder Stand Født Stilling Folketælling 1860 Sted Nr. Navn Alder Stand Født Stilling Præste- 1 Mandrup Peder Tuxen 42 gift København Sognepræst gård 2 L.A.A. Tuxen 33 København hans kone 1 3 A.P. Tuxen 11 ugift Tandslet barn 4 A.V.

kunst og design AUKTION 14.-16. DECEMBER 2004

kunst og design AUKTION 14.-16. DECEMBER 2004 kunst og design AUKTION 14.-16. DECEMBER 2004 V E J L E A U K T I O N 1 0 0 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 0 A U K T I O N 1 4. - 1 6. D E C E M B E

08. Berg-Bjerggården. Anden Generation. Tredje Generation

08. Berg-Bjerggården. Anden Generation. Tredje Generation 08. Berg-Bjerggården 1. Hans Christensen. Han blev gift med Ved ikke. Hans død 8-nov-1899. 2. i Jørgen Hansen Bjergmand f. 16-jun-1689. Anden Generation 2. Jørgen Hansen Bjergmand, f. 16-jun-1689. Han

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282.

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282. Aalborg nye Auktionslokaler. Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5 bliver ved Auktion, der afholdes i Aalborg nye Auktionslokaler, (Christiansgade 54) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER. EFTERSYN: Tirsdag,

DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER

DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER 1. DIVISION 1 594,30 Frederiksborg Amts Garderforening - 1 2 588,19 Garderforeningen i København - 1 3 577,18 Garderforeningen i København

Rangliste 2010 - Olympisk trap Rangliste Total 2010 Pr. 31.07.2010 2010 Gns

Rangliste 2010 - Olympisk trap Rangliste Total 2010 Pr. 31.07.2010 2010 Gns Rangliste 2010 - Olympisk trap Rangliste Total 2010 2010 Gns Senior Klub 1 Ole Kristensen Viborg 582 116,4 116 117 120 115 114 2 Jacob Jensen Viborg 565 113,0 112 113 114 119 107 3 Peter Hertz Viborg 564

RESULTATLISTE. Møn Åben 2012 Luft

RESULTATLISTE. Møn Åben 2012 Luft 04-02-2012 23:09:11 - DDS SP v.3.11.12.1 RESULTATLISTE Møn Åben 2012 Luft Luftgevær, 15m. - Mesterskab BK1 1G 92515 Rikke Lindegaard 14-044 Faxe Skytteforening 200/12 200/12 400/24 2S 99756 Rebecca Ellehave

Fredag den 5. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm,

Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre

Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre Tabel B1 Alle ydelsesgrupper Klynge I mere end 20 pct. over median Obs antal Præd antal Rang 360 Lolland 104,2 93,5 1 482 Langeland 92,4 89,3 2 400 Bornholm 82,6 83,7

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN E ELEVHÆFT Johannes Larsen Johannes Larsen blev født i Kerteminde i 1867. Hans forældre havde en stor køb- mands-forretning, og de var ret rige. Forældrene havde

Seedede heat Stævne navn: Harboe Water Games 2015 Stævne by: Slagelse Arrangør: Slagelse Svømmeklub

Seedede heat Stævne navn: Harboe Water Games 2015 Stævne by: Slagelse Arrangør: Slagelse Svømmeklub Side: 1 Dato: 25 juni 2015 Tid: 16:38:02 Seedede heat Stævne navn: Harboe Water Games 2015 Stævne by: Slagelse Arrangør: Slagelse Svømmeklub Løb 1, 200m Rygsvømning Damer Finaler (6) 184 2 Line Aarkrogh

Rotary Danmarks Sekretariat

Rotary Danmarks Sekretariat Ialt pr. 1. aug. 2011 186 1.250 10.293 11.543-4 - -4 Ialt pr. 1. aug. 2010 195 1.161 10.414 11.575 - Til/ afgang i perioden -9 89-121 -32 Allerød 1-38 38-1 - -1 Amager - 1 30 31 - - - Assens 2 8 30 38-1

Kommune størrelse (km2) indb. Tal kontaktperson Telefonnummer

Kommune størrelse (km2) indb. Tal kontaktperson Telefonnummer Kommune størrelse (km2) indb. Tal kontaktperson Telefonnummer Aabenraa 941,55 60189 Åse Søgaard 73767159 Aalborg 1143,99 196292 Peter Mikkelsen 99312210 Ærø 90,45 6712 Jes Heinemann 50005025 Albertslund

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KØBENHAVN 2 UDSTILLING AF MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KUNSTFORENINGEN MARTS 1915 TRYKT HOS F. E. BORDING Maalene i Centimeter. Højden først. 1. 1899. FIGUR MOD ET VINDU. 43x35. Tilh. Vekselmægler Sam.

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5.

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5. Falkenbergs Auktioner Fredag den 7. Februar 1919 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl.

KORSØRLØBET 2003. Piger indtil 10 år

KORSØRLØBET 2003. Piger indtil 10 år KORSØRLØBET 2003 Piger indtil 10 år 1 MATHILDE THORSEN 0.10.08,6 2 ANNE KNUDSEN 0.10.10,8 3 SABINE OLSEN 0.10.16,4 4 PERNILLE HANSEN 0.10.36,0 5 ELINE KRISTIANSEN 0.11.19,9 6 JOSEFINE MIKKELSEN 0.11.32,8

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 1 Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 Lars Ellgaard Sunday, August 18th, 2013 Sognerådsformænd 1/1-1901 31/12-1903 Pedersen, Lauritz Christian SR s Større del Gårdejer 1/1-1904 31/3-1909

Broager Badminton. Aabenraa Frederik Christensen (HS+HD+MD) Frederik Thomsen (HS+HD+MD)

Broager Badminton. Aabenraa Frederik Christensen (HS+HD+MD) Frederik Thomsen (HS+HD+MD) Aabenraa Frederik Christensen (HS+HD+MD) Frederik Thomsen (HS+HD+MD) Aarhus AB Alberte Spure Nielsen (DS+DD+MD) Emil Skou Larsen (HS+HD+MD) Filip Tougaard Sørensen (HS+HD) Malte Ringstrøm (HS+HD+MD) Nicholas

Skydning Total Veteran Hold

Skydning Total Veteran Hold Placering Nr. Navn Foreningsnr. Foreningsby Skydning Total Veteran Hold Træf Skud Træf Skud G 24 Feldballe V 114 125 433 Bent Ingemann Hansen 3213 Feldballe Jagtforening 40 41 434 Henning Nielsen 3213

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A

Ærø Kommune. Lolland Kommune. Slagelse Kommune. Stevns Kommune. Halsnæs Kommune. Gribskov Kommune. Fanø Kommune. Assens Kommune.

Ærø Kommune. Lolland Kommune. Slagelse Kommune. Stevns Kommune. Halsnæs Kommune. Gribskov Kommune. Fanø Kommune. Assens Kommune. BILAG 8c År 2014 Drikkevand Spildevand I alt Ærø Kommune 3.003 6.753 9756 Lolland Kommune 3.268 5.484 8752 Slagelse Kommune 2.442 5.176 7617 Stevns Kommune 1.845 5.772 7617 Halsnæs Kommune 2.679 4.902

Dommerliste Vestdanske Indendørsmesterskaber 2015 Aarhus

Dommerliste Vestdanske Indendørsmesterskaber 2015 Aarhus Dommerliste Vestdanske Indendørsmesterskaber 2015 Aarhus Fredag Klargøring 16.00-19.00 Diverse Jakob Larsen, 1900 Jane Lindved, 1900 Kjeld Froberg, 1900 (Mikkel Larsen, 1900) Casper Bang Hansen, 1900 Casper

Kunstforeningen Limfjorden

Kunstforeningen Limfjorden Kunstforeningen Limfjorden Påskeudstilling 2013 Søndag 24.marts samt Påskedagene 28. marts -1. april Lemvig Handelsskole Åben kl. 14-17 Når kommer våren vel? Tekst: Carl Bagger, 1845 Melodi: J. C. Gebauer,

RESULTATLISTE Kongsted Å^ben 15M riffelstaevne

RESULTATLISTE Kongsted Å^ben 15M riffelstaevne Steen Nielsen Fra: Gemt af Windows Internet Explorer 8 Sendt: 30. november 2011 18:30 Emne: Resultatliste - Kongsted Å^ben 15M riffelstaevne 29-11-2011 11:00:14 - DDS SP v.3.11.11.8 RESULTATLISTE Kongsted

RESULTATLISTE Vadum stævnet 2015

RESULTATLISTE Vadum stævnet 2015 RESULTATLISTE Vadum stævnet 2015 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 106441 Thomas Grøn Bendixen 01-412 Hjørring Skytteforening 200/11 200/15 400/26 G 2 113586 Christian Bols Pedersen 01-513 Vester Hassing

Program til Klubmesterskaberne 2016

Program til Klubmesterskaberne 2016 Program til Klubmesterskaberne 2016 Espergærdehallen Lørdag den 16. april og søndag den 17. april 2016 Espergærde Idrætsforening Badmintonafdelingen Klubmesterskaberne 2016 Badmintonafdelingen byder hermed

RESULTATLISTE Sommerstævne 2014 Viborg

RESULTATLISTE Sommerstævne 2014 Viborg 07-06-2014 19:59:26 - DDS SP v.3.14.4.1 RESULTATLISTE Sommerstævne 2014 Viborg Gevær, 50m. - Mesterskab BK1 1 96986 Dagmar Storm Kristensen 06-033 Skals Skytteforening 200/12 200/14 400/26 2 113123 Emilie

Marinemaleri. En privatsamling fra Horsens. Horsens Kunstmuseum

Marinemaleri. En privatsamling fra Horsens. Horsens Kunstmuseum Marinemaleri En privatsamling fra Horsens Horsens Kunstmuseum 24. marts - 13. maj 2007 2 Thielsen Locher, J (1825-1869) Marine med sejlskib. Øresund. 1866 Olie på lærred. 26,0 x 35,0 Gave 26-03-1993 fra

Chef i teknik og miljø

Chef i teknik og miljø Deltagerliste Chef i teknik og miljø /SKS TCH080305-DKH 95 deltagere Onsdag den 05.03. - torsdag den 06.03.2008 Navn og stilling Jens Dicksen Jensen Chef for Teknik & Miljø Anna Sofie Poulsen Chef for

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121 Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013 Afholdelsessted Hotel Faaborg Fjord Startdato 15/08-13 Slutdato 16/08-13 Mødetid Kursusleder AMUkursus Fuldt booket Leif M. Larsen, Gitte

Danmarks Badminton Forbund /3 11/1 (2) /5 11/3 (1) /1 11/5 (2) /2 11/7 (4) /4 11/3 (4) 5-6 8/11 11/9 13/11 (5)

Danmarks Badminton Forbund /3 11/1 (2) /5 11/3 (1) /1 11/5 (2) /2 11/7 (4) /4 11/3 (4) 5-6 8/11 11/9 13/11 (5) Herresingle U A Herresingle U A Pulje 1 1 Rasmus Østergaard Søllerød 2 Frederik Aasted Christiansen Vorup FB 3 Tore Magnussen KBK Kbh. Herresingle U A Pulje 2 4 Rune Boye Christensen Brønderslev 5 Lasse

Holdkonkurrence: Storebæltsmester. 1 Storebælts Mester Mikkel Christiansen Klasse: US1 191/04 Total 191/04. Holdkonkurrence: Gevær hold

Holdkonkurrence: Storebæltsmester. 1 Storebælts Mester Mikkel Christiansen Klasse: US1 191/04 Total 191/04. Holdkonkurrence: Gevær hold Holdkonkurrence: Storebæltsmester 1 Storebælts Mester 53557 Mikkel Christiansen Klasse: US1 191/04 Total 191/04 Holdkonkurrence: Gevær hold 1 Nyborg Skytteforening 53557 Mikkel Christiansen Klasse: US1

Indendørs FITA. Afholdt af Randers BL den 02-12-2006 i Randers

Indendørs FITA. Afholdt af Randers BL den 02-12-2006 i Randers Indendørs FITA Afholdt af Randers BL den 02-12-2006 i Randers Resultatliste for: Compound Elite 1 1A Martin Damsbo Brande 292 295 587 47 13 2 8A Per Knudsen Broager Bueskyttelaug 292 291 583 43 17 3 11C

Tile[1,1] of Mosaic[6,2] Page 1 of 12

Tile[1,1] of Mosaic[6,2] Page 1 of 12 Tile[1,1] of Mosaic[6,2] Page 1 of 12???? - 1778 Mourits???? - 1840 Hans Muoritsen Børge Mouritsen???? - 1816 1780-1860 Peder "" Første ægteskab Mourits Marie Andet ægteskab???? - 1837 Anders Andersen????