artanddesign auction 111

Download "artanddesign auction 111"

1 artanddesign auction 111

3 artanddesign malerier, møbler og varia auktion august 2007 eftersyn onsdag 8. august kl torsdag 9. august kl fredag 10. august kl lørdag 11. august kl søndag 12. august kl mandag 13. august kl Pedersholms Allé 42 DK-7100 Vejle Tel Fax

4 artanddesign følgende dage sælges tirsdag onsdag 14. august kl. 13 ældre malerier kl. 15 moderne kunst og design kl. 17 skagens malere (separat katalog) 1-78 kl. 18 udvalgt kunst august days of sale tuesday kl. 11 varia kl. 12 sølv kl. 13 smykker kl. 14 tæpper kl. 15 ældre møbler august wednesday 15 august 1 pm older paintings pm modern art and design pm the painters of skagen (separate catalogue) pm selected art am varia am silver pm jewellery pm carpets pm older furniture auktion 111

5 3

6 vurderings sagkyndige kundeservice Nick Messmann Mette Budde Rostock Sanne Bach Larsen Bolette Fuglsang-Madsen Jakob Olsen Mikkel Hansen Henry Frederik Pedersen Lars Fuglsang-Madsen Bente Høffner Jytte Lauritsen Sara Preut Ann-Louise Messmann Jon Cortnum Aasborg Ingolf Østergaard Jacob Lysholt Bloch Nanna Andersen Århus Sven Juhl Jørgensen Finn Meesenburg Mette Nielsen Peter Beck Århus Peter Tholstrup Århus Sabrina Ulrich-Vinther Århus

7 tirsdag 14. august kl. 13 katalog nr artanddesign ældre malerier 5

8 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Erik Henningsen, f. København 1855, d. sst To piger ved en bådekaj. Sign. monogram. Olie på lærred, monteret på plade. 35,5 x 30. Proveniens: Erik Henningsens dødsboauktion, 1931, kat. nr Afbildet Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Landskab med træer. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 57 x 49. Proveniens: Kunstnerens enke. Afbildet Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Sydlandsk patio foran hus med våbenskjold i relief. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 51 x 31. Proveniens: Kunstnerens enke. Afbildet Carl Gotfred Würtzen, f. Næstved 1825, d. København 1880 Parti fra Gardasøen, i forgrunden børn der sopper. Sign. Carl Würtzen, fra Riva ved Gardasö, Olie på lærred. 37 x 58, BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

9 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Interiør med sollys gennem døråbning. Betegnet C. Holsøe. Olie på lærred, monteret på plade. 34 x 26. Proveniens: Kunstnerens enke. Afbildet Thorvald Niss, f. Assens 1842, d. Frederiksberg 1905 Italiensk gårdsceneri med nelliker i krukker. Sign. monogram. Olie på plade. 42 x 27. Afbildet Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Italiensk gadesceneri med to kvinder i samtale. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 34 x 35. Proveniens: Kunstnerens enke. Afbildet CD Nils Asplund, f. Eskilstuna 1874, d "Frokost i det grønne". Sceneri i Haga parken, efter Bellmann's epistler. Sign. Nils Asp-lund Olie på lærred. 154 x BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111 7

10 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Ubekendt maler, 19. årh. Aftenstemning i Venedig. Utydeligt sign. På bagsiden betegnet No. 73, Abend im Venedig Olie på lærred, monteret på plade. 33 x 50. Afbildet Adolf Mackeprang, f. Langesø 1833, d. Frederiksberg 1911 Parti fra Italien med vilde heste der drives hjem. Sign. monogram. Olie på lærred. 29 x 45. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Palazzo Vendramino og Riva Schiavoni. To partier fra Venedig. Begge sign. L. Cortona. Olie på plade. 16 x 31,5. (2) Afbildet Everhardus Koster, f. 1817, d Flodlandskab i måneskin med rytter. Sign. E. Koster, Olie på lærred. 71 x 91. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. En hyrde synger for en ung pige. Usigneret. Olie på kobber. 19 x 24. I samtidig ramme af rigt udskåret og forgyldt træ. På bagsiden stempel fra Bundesdenkmalamt, Wien. Afbildet H. Kluge, 19. årh. Ung italienerinde med violin. Sign. H. Kluge. Olie på lærred. 53 x 37. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

11 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Peter Raadsig, f. København 1806, d. sst Italiensk landskab med jæger. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 70. Afbildet Ferdinand Richardt, tilskrevet, f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895 Landskab med vandfald og borgruin, i forgrunden figurer. Usigneret. Olie på lærred. 21,5 x18,5. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Dronning Marie Sofie Frederikke. Dronning af Danmark og Norge. Usigneret. Pastel. 38 x 27. Kopi efter maleri på Rosenborg. Afbildet side Ubekendt maler, 19. årh. Portræt af Sofie Frederikke af Hessel- Kassel. Dronning af Danmark og Norge. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 25. I forgyldt ramme med udskåret og forgyldt krone på toppen. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111 9

12 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

13 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 97 Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Dronning Caroline Amalie. Usigneret, på bagsiden betegnet H. Chr. Hansen Kopi. Pastel. 26,5 x 21. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Sofie Frederikke. Dronning af Danmark og Norge. Usigneret. Pastel. 27 x 20. Kopi efter Andreas Brünniches maleri på Rosenborg,1764. Afbildet Gabriel Bodencio, sculp, kopi efter Pilo,18. årh. Portræt af Frederik V. Konge af Danmark og Norge Kobberstik. 40 x 27. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Dronning Louise af Danmark og Norge. Usigneret. Pastel. 31 x 27. Kopi efter maleri på Rosenborg. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Kurfyrstinde Anna Sofia af Sachsen. Usigneret. Pastel. 24 x 18. Kopi efter maleri på Rosenborg. Afbildet Hans Christian Hansen kaldet Vantore, f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928 Portræt af Sofie Amalie. Dronning af Danmark og Norge. Usigneret. Pastel. 22 x 15. Kopi efter Abraham Wuchters maleri på Rosenborg. Afbildet Frederik Storch, f. Kerteminde 1805, d. København 1883 Portræt af en kvinde med mørkt opsat hår og blommefarvet kjole. Sign. F. L. Storch Olie på lærred, monteret på plade. 94 x 78. På bagsiden følgende oplysning: Etatsrådinde Mathilde Bech d antageligt den portrætterede. Afbildet Ubekendt maler, årh. Ovalt brystportræt af Dronning Louise. Usigneret. Olie på lærred. 71 x 54. Afbildet Andreas Brünniche, tilskrevet, f. Roskilde 1704, d. København 1769 Portræt af Fr. Fenger med opsat hår og blomsterkrans. Usigneret. Olie på lærred. 76 x 61. Ifølge oplysninger fra nuværende ejer hidrører maleriet fra familien Fenger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

14 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Ubekendt maler, 19. årh. Lavvande ved hollandsk havneby. Sign. W. Portoou? Olie på lærred. 42 x 66. Afbildet Sigrid Louise Bølling, f. Vestre Aker 1852, d. København 1917 Sydlandsk landskab med huse ved flodbred. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 46 x 65. Litteratur: Anne Wichstrøm, "Kvinneliv Kunstnerliv", Oslo 1997, s og 210. Sigrid Bølling var blandt andet elev af P.S. Krøyer i København i første halvdel af 1880-årene. Hun rejste så til Paris hvor hun gik i lære hos L. Bonnat og J.-L. Gérôme. Bølling blev boende i Paris helt frem til 1900 og hun udstillede jævnligt på Pariser Salonen, hvor hun opnådede at blive indkøbt af den franske stat med maleriet "Fiskeri i Norge." I den forbindelse modtog hun udmærkelsen Officier d''académie Francaise. Hun havde også stor succes i Norge og solgte to malerier til kongeparret. Bølling bosatte sig i København i 1907 og blev boende der resten af sit liv. Afbildet Pieter Conelis Dommersen, stil, f. 1834, d Havnepartier med både og huse. Usignerede. To olie på lærred. 24 x 32. (2) Afbildet CD Svend Hammershøi, f. Frederiksberg 1873, d. sst Spir på Helligåndskirken og Skt. Nikolai Kirke set fra kvist i Skindergade. Sign. monogram Decb Olie på lærred. 47 x 37. På bagsiden vedhængt udstillingsmærkat. Afbildet CD Svend Hammershøi, f. Frederiksberg 1873, d. sst Udsigt til spiret på Helligåndskirken i København. Sign. monogram, Marts 26. Olie på lærred. 38 x 28. Afbildet Ubekendt maler, årh. Folkeliv ved Børstrappen. Usigneret. Olie på lærred. 57 x 47. Afbildet Johan Rohde, f. Randers 1856, d. Hellerup 1935 Parti fra Christianshavn. Sign. Johan Rohde. Olie på lærred. 55 x 66. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

15 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

16 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Harald Foss, f. Fredericia 1843, d. Frederiksberg 1922 Udsigt ved Sæby Skov. Sign. H. Foss Olie på lærred. 109 x 169. Afbildet Harald Foss, f. Fredericia 1843, d. Frederiksberg 1922 "Morgenstemning". Sign. H. Foss, Sept Olie på lærred. 36 x 60. Udstillet: Charlottenborg, 1895, kat. nr Afbildet Thorald Læssøe, f. Frederikshavn 1816, d. København 1878 Parklandskab med sø og udsigt til skov. Sign. T. Læssøe. Olie på lærred. 20 x 27. Afbildet Harald Foss, f. Fredericia 1843, d. Frederiksberg 1922 Udsigt over bakket englandskab. Sign. H. Foss Olie på lærred. 60 x 92. Afbildet Godfred Christensen, f. København 1845, d. sst Parti fra Munkebjerg med udsigt mod Bjergelide. Sign. G. Christensen. Olie på lærred. 29 x 45. Afbildet Thorald Læssøe, f. Frederikshavn 1816, d. København 1878 Parti fra en herregård. Sign. Thorald Læssøe. Pen og akvarel på papir. 24 x 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

17 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Holger H. Jerichau, f. København 1861, d. sst Sydlandsk landskab, i forgrunden blomstrende valmuer. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred. 40 x 62. Afbildet Johan Ulrik Bredsdorff, f. Vester Skerninge 1845, d. Usserød 1928 Udsigt over blomstrende sommermark med mølle og huse. Sign. JUB 86. Olie på lærred. 21,5 x 34. Afbildet H. Ernoult, årh. Sydlandsk landskab med blomstrende buske. Sign. H. Ernoult. Olie på lærred. 69 x 106. Afbildet Hans Friis, f. Hobro 1839, d. Orenæs 1892 Skovlysning med spæde træer. Sign. H.F Olie på lærred. 36 x 59. Afbildet Thorald Brendstrup, f. Sengeløse 1812, d. København 1883 Udsigt over høstlandskab. Usigneret. På bagsiden betegnet Prof. Brendstrup. Olie på lærred. 45 x 69. Afbildet Hermann Carmiencke, f. Hamborg 1810, d. Brooklyn 1867 Skovslette med hestevogn, i baggrunden bjerge. Sign. Carmiencke Olie på lærred. 27 x 36,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

18 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

19 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: C. F. Aagaard, f. Odense 1833, d. Kbh Rådyr ved skovsø. Sign. C. F. Aagaard Olie på lærred. 80 x 61. Afbildet Frederik Winther, f. København 1853, d. Frederiksberg 1916 Åløb i skov med flyvende svaler. Sign F. Winther Olie på lærred. 97 x 71. Afbildet Ferdinand Leeke, f. 1853, d Skovparti. Sign. Ferd. Leeke, München. Olie på lærred. 93 x 125. Afbildet August Jerndorff, f. Oldenborg 1846, d. København 1906 Egeskoven i Jægersborgs Dyrehave. Usigneret. Olie på lærred. 60 x 100. På bagsiden udstillingsmærkat fra Charlottenborg Afbildet Carsten Henrichsen, f. København 1824, d. sst Aftenstemning ved dansk ålandskab. Sign. monogram Olie på lærred. 69 x 96. Afbildet Carsten Henrichsen, f. København 1824, d. sst Landskab med græssende får ud for skovsø. Sign. CH Olie på lærred. 50 x 70. Afbildet CD H. A. Brendekilde, f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942 "Brændet bæres ind". Exteriør med kvinde ud for et stråtækt hus med stokroser. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 30 x 42,54. Afbildet Julius Exner, f. København 1825, d. sst Høns på en gårdsplads ved en stråtækt gård. Sign. Exner 1908, Gilleleje. Olie på lærred. 22 x 29. Afbildet CD Sigvard Hansen, f. København 1859, d. Hellerup 1938 Et skovløberhus. Sign. Sig. H Olie på lærred. 46 x 66. Afbildet CD Harald Pryn, f. Frederiksberg 1891, d Forårsparti fra Tipperup Å. Sign. Harald Pryn, Tipperup Aa. Olie på lærred. 90 x 134. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

20 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Hans Dahl, f. Hardanger 1849, d. Sogn 1937 "Raune Kletten". Sign. Hans Dahl. Olie på lærred, monteret på plade. 23 x 25. Afbildet Narcisse Virgile Diaz de La Pena,?, f. Bordeaux 1807, d. Menton 1876 Udsigt fra et skovbryn. Utydeligt sign. Olie på lærred. 31 x 26. Afbildet N. G. Rademacher, f. Nyborg 1812, d "Hammelsgaard i Vensyssel". Sign. NGR samt på bagsiden N. G. Rademacher. Olie på lærred. 32 x 48. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

21 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: I. T. Hansen, f. Randers 1848, d. sst En købmandsgård i Randers, antageligt i Vestergrave. Sign. I. T. Hansen Olie på lærred. 25 x 37. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Parklandskab i månelys. Sign. JP. Olie på lærred. 25 x 32. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Komitemøde for Ny Carlsberg Glyptotek. Sign. Jul. Paulsen, Olie på lærred. 25 x 32. Studie til værket der siden 1905 har hængt på Glyptoteket. Afbildet Valdemar Kornerup, f. København 1865, d. sst Almueinteriør med kone ved sytøjet. Sign. V. Kornerup, Olie på lærred. 52 x 58,5. Proveniens: ABR, auk. 435, 1982, kat. nr. 80. Afbildet Gustav Vermehren, f. København 1863, d. sst "Gamle Marie læser i Testamentet, Interiør fra Hornsherred". Sign. Gustav Vermehren Olie på lærred. 53,5 x 60,5. Udstillet: Charlottenborg, 1918, kat. nr Ejer A.W. Simmelhag. Charlottenborgs Efterårsudstlling, 1930, kat. nr. 10. Foreningen for National Kunst, 1930, 1963, kat. nr. 69, 1970, kat. nr. 63. Proveniens: A.W. Simmelhag og hustrus malerisamling, ABR auk. 76, 1956, kat. nr. 73. Afbildet Ubekendt maler, årh. En ung kvinde gør morgentoilette. Usigneret. Olie på lærred. 93 x 72. Afbildet Julius Friedlænder, f. København 1810, d. sst Køkkeninteriør med to kvinder og lille pige. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 26. Afbildet Valdemar Kornerup, f. København 1865, d. sst Interiør. Sign. monogram, 26. april Olie på lærred. 46 x 34. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

22 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Sejlskib ud for kyst. Sign. Chr. Blache Olie på lærred. 47 x 78. Afbildet CD Vilhelm Arnesen, f. Flensborg 1865, d. København 1948 Marine med sejlskibe og talrige både ud for Malta havn. Sign. Vilh. Arnesen, Malta, 15/ Olie på lærred. 25 x 45. Afbildet Carl Bille, f. København 1815, d. sst Esrum Kanals udløb ved Dronningmølle. Sign. Carl Bille, Olie på lærred. 37 x 55. Afbildet O. D. Ottesen, f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892 Marine med sejlskibe ud for Charlottenlund Strand. Sign. O.D. Ottesen, Charlottenlund 1881 samt utydelig dedikation. Olie på lærred. 26 x 39. Afbildet CD R. Fraser, England 19. årh. Marine med sejlskibe ved indsejling til havn. Sign. R. Fraser. Olie på lærred. 51 x 84. Afbildet George Morland, f. London 1763, d. sst En stranding. Sign. G. Morland. Olie på lærred. 24,5 x 32,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

23 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Christian Eckardt, f. København 1832, d. sst Sejlbåde på stille vand i aftenskumring. Sign. C. Eckardt Olie på lærred. 34 x 53. Afbildet Christian Eckardt, f. Kbh. 1832, d. sst Marine, aften ved Middelfart. Usigneret. På bagsiden betegnet E. Eckardt. Aften ved Middelfart. Olie på plade. 23 x 33. Afbildet Ernest L. Ipsen, f. Malden, Massachusetts 1869, d. Miami 1951 Nattestemning med skibe på sundet. Sign. E. L. Ipsen 90. Olie på lærred. 34,5 x 52,5. Afbildet Carl Bille, f. København 1815, d. sst Marine med skibe i aftenlys. Sign. C. Bille. Olie på plade. 31,5 x 52. Afbildet Edward Duncan, tilskrevet, f. 1803, d Marine. På bagsiden betegnet British "Man of war" 72 guns anches on African coast. By Edward Cuncan. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 50. Afbildet Ludwig Richarde, f. Göteborg 1862, d. Båstad 1929 Marine med sejlskibe på havet. Sign. L. Richarde Olie på lærred. 102 x BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

24 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

25 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Jørgen Dahl, f. 1825, d Fregatten Jylland ud for Skagen med Skagen Fyr, fyrbåden og talrige sejlskibe i baggrunden. Oprindeligt signeret J. Dahl Nu betegnet J.C. Dahl Olie på lærred. 77 x 101. Nærværende maleri er tidligere forsøgt solgt som værende et værk af den norske maler J.C. Dahl, efter en let ændring af signaturen. Dette førte til en retssag i 1980'erne, hvorfor lærredets bagside er forsynet med stempel "Maleren ubekendt". Maleriet er dog et typisk eksempel på et værk af Jørgen Dahl, som netop er kendt for skyrige himler og talrige skibe ofte ved Skagen. JD har tidligere malet Fregatten Jylland, der i fungerede som kongeskib for Christian IX. Afbildet side N. P. Mols, f. Grumstrup 1859, d. København 1921 Byhyrden i Sønderho. Sign. N.P. Mols, Fanø 17. Olie på lærred. 72 x 99. På bagiden etiket fra konservator C.H.T. Wølckow, Odense. Proveniens: ABR auk. 338, 1975, kat. nr. 96. Afbildet Viggo Pedersen, f. København 1854, d. Roskilde 1926 Gårdeksteriør med kvinde og børn der giver køerne vand. Sign. Viggo Pedersen. Olie på pap. 36 x 46. Afbildet Poul Steffensen, f. Bjerringbro 1866, d. Århus 1923 Heste på marken hviler sig i middagssolen. Sign. P. St. Olie på lærred. 30 x 46. Afbildet Samuel Henry Alken, f. England 1810, d "The Waggoners Halt at the Swan Inn, Goose Green, Lancs". Sign. H. Alken. Olie på træ. 32 x 50. Afbildet L. Fromquet, fransk maler, 19. årh. Landskaber med figurer og heste. Utydeligt sign. L. Fromquet Olie på lærred. 26,5 x 40. (2) Afbildet Adolf Mackeprang, f. Langesø ved Odense 1833, d. Frb Skovbryn med køer ved et vandingshul. Sign. monogram. Olie på lærred. 41 x 54. Afbildet Johannes Wilhelm Zillen, f. Slesvig 1824, d. København 1870 "Køerne vandes". Sign. W. Zillen Olie på lærred. 53 x 69. Afbildet Carl Bøgh, f. København 1827, d. sst Kronvildt ved en skovsø. Sign. Carl Bøgh. Olie på lærred. 61 x 48. Afbildet Frederik Kraft, f. København 1823, d. Frederiksberg 1854 En bjørn i Alperne, i baggrunden sneklædte tinder. Sign. Fr. Kraft. Olie på lærred. 48 x 36. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

26 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Julius Jacob, f. Berlin 1811, d Frierscene. Sign. J. Jacob. Olie på lærred. 60 x 79. Samtidigt litografi med samme motiv medfølger. (2) Afbildet Ludwig Knaus, f. 1829, d Blomstrende kornmark med barn der betragter mor og baby. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 38. Original ramme, betegnet; Prof. Knaus Afbildet Ubekendt maler, årh. Fiskerkoner på stranden, arbejdende med fangsten. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 86 x 84. Afbildet August Hagborg, f. Göteborg 1852, d. Paris 1921 Kystparti med optrukne joller og fiskerpar i samtale. Skitse. Sign. Hagborg. Olie på lærred. 60 x 90. Afbildet R.P. Pickford, England, årh. Gule, røde og lyserøse roser på en karm. Sign. R.P. Pickford. Olie på pap, monteret på plade. 28 x 40. Afbildet N. P. Rasmussen, f. Odense 1847, d. København 1918 "Skovskade liggende på rede" Sign. monogram, febr. 191? Olie på lærred. 26 x 40. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

27 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Suzette Holten Skovgaard, f. København 1863, d. sst Roser. Sign. monogram Olie på lærred. 50 x 62. Afbildet Ubekendt maler, ca Opstilling med pæoner samt guldsmede ved en søbred. Olie på lærred. 66 x 92. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Pæoner, syrener og en tulipan i vase. Usigneret. Olie på træ. 58 x 47. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse Et par portrætter af Kammeradvokat Hans Bilsted ( ) og Fru Anna Dorothea Munthe af Morgenstjerne ( ). Usignerede. Det ene betegnet på blændrammen "malt af Fröckel". Et par olie på lærred. 64 x 50. (2) BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

28 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Paul Bang, f. Århus 1869, d. København 1930 Portræt af pige med opsat hår og guldørering. Sign. Paul Bang Olie på lærred. 37 x 44. Afbildet CD Peder Mønsted, f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941 Portræt af ældre kvinde. Sign. P. Mønsted Olie på lærred. 36 x 29. Afbildet Paul Fischer, f. København 1860, d. sst Interiør med par ved en trappe. Sign. monogram. Grisaille, højnet med hvidt og kridt. Lysmål 23 x 11. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel Portræt af dåbsbarn med flæsekyse og hvid kjole, på blomsterbroderet pude. Usigneret. Olie på lærred. 38 x 29. Afbildet Louis Joseph Anthonissen, f. 1849, d Interiør med herre i uniform. Sign. L.J. Antonissen, Chelsea Olie på plade. 41 x 26. Afbildet Christian Peter Franzen, f. Sønderberg 1843, d. Sønderborg 1920 "To nysgerrige unge piger". Sign. monogram Olie på lærred. 92 x 43. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

29 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Hans Brasen, f. Hillerød 1849, d. København 1930 Sølvsmeden Kay Bojesen og søsteren Thyra spiller kort. Sign. monogram Olie på lærred. 40 x 47. Afbildet CD Carl V. Meyer, f. Aalborg 1870, d. Frederiksberg 1938 "Små gratulanter". Sign. Carl V. Meyer Olie på lærred. 123 x 103. Udstillet: Charlottenborg 1910 samt Kunstnernes Efterårsudstilling, Charlottenborg Afbildet Ubekendt maler, årh. Louis XVI og Marie Antoinette bliver afhentet til guillotinen. Usigneret. På rammen betegnet Johani Öfme Olie på plade. 25 x CD Georg Sigurd Wetterhovi-Aspa, f. 1870, d Høstscene med markarbejdere. Sign. S. W.-Asp, Finland samt monogram Olie på lærred. 135 x 137. Georg Sigurd Wettenhovi-Aspa var en finsk skulptør, maler, forfatter, amatør lingvist og ven af August Strindberg, Akseli Gallen-Kallela og Jean Sibelius. Han var formentlig bedst kendt som ophavsmanden bag Fenno-Egyptology, en teori om Finsk-Egyptisk sproglig udspring til størstedelen af de europæiske sprogtyper. Afbildet G. F. Clement, f. Frederiksberg 1867, d. København 1933 Moder og barn en sommerdag i haven. Sign. Clement. Olie på lærred. 45 x 46,5. Proveniens: ABR auk. 131, 1961, kat. nr Afbildet Emilie Mundt, f. Sorø 1849, d. Frederiksberg 1922 "Bretagnekone ved håndarbejdet". Sign. monogram. Olie på plade. 31 x 22,5. Maleriet er udført under en udflugt til Bretagne mens hun opholdt sig i Paris i Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

30 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Ubekendt hollandsk maler, årh. "Adoration of the magic". Kongernes tilbedelse. Usigneret. Olie på lærred. 79 x 105. Afbildet Ubekendt maler, årh. Barnemordene i Betlehem. Spejlvendt kopi efter Peter Paul Rubens Usigneret. Olie på lærred. 59 x 85. Afbildet Ubekendt maler, årh. Mytologisk sceneri med ofringen af Isak. Usigneret. Olie på lærred. 47 x 62. Uindrammet. Afbildet Ubekendt maler, årh. Religiøst sceneri med Jesu fødsel. Usigneret. Olie på plade. 74 x 98. Afbildet Francisco José de Goya, kopi efter, 19. årh. "Forår" og "Efterår". Usignerede. Et par olie på lærred. 80 x 58. (2) Goya malede originalerne i 1786 som forlæg til gobeliner i Kong Carlos III's Palads Prado. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. To hyrdescener. Usignerede. Pastel og rødkridt. Lysmål 43 x 31. (2) På bagsiden stempler fra Bundesdenkmalamt, Wien. Afbildet Ubekendt maler, 18. årh. Munk i bøn foran korset. Usigneret. Olie på lærred. 110 x 87. I rigt udskåret ramme af bejdset træ. Proveniens: Tidligere i ambassadør Wandels samling. Afbildet Ubekendt maler, 18. årh.s slutning Et barn velsignes i kirken. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 24. Oval indramning. På bagsiden rødt lakstempel med utydeligt våbenskjold. Afbildet Mazzuoli Parmigianino, kopi efter Madonna dal Collo Lungo. Usigneret. Olie på metal. 43 x 36. Originalen på Galleria degli Uffizi, Firenze. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

31 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Ubekendt maler, 17. årh. Kampsceneri med krigere til hest. Usigneret. Olie på lærred. 62 x 50. Proveniens: Inventarmærke fra Gavnø Slot, nr x 50. Tidligere solgt hos Winkel & Magnussen. Afbildet Ubekendt maler, årh. Kristus lægges i graven. Usigneret. Oval olie på kobber. 12 x 14,5. Afbildet Ubekendt maler, 18. årh. Madonna og barnet tilbedt af to helgener. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 18,5. Proveniens: ABR auk. 71, 1956, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

32 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Migúel Tusqúellas Tarrajó, f. Barcelona 1866, d Historisk sceneri ved Tarragona, fra antikken. Sign. Migúel Tusqúellas Tarrajó, På bagsiden betegnet "Vista del Mediterranero desde Tarraco en epoca de Augusto". Olie på lærred. 150 x 200. Afbildet C. W. Eckersberg, f. Blåkrog ved Aabenraa 1783, d. Kbh Nøgen mandlig model med tamburin. Sign. Eckersberg fec. J. 76, Nov Bly på papir. 26,5 x 16,5. Proveniens: ABR auk. 261, 1971, kat. nr Afbildet Anton Dorph, f. Horsens 1831, d. København 1914 "Kristus". Sceneri fra Lukas evangeliet Sign. A. Dorph Olie på lærred. 61 x 44. Afbildet C. W. Eckersberg, f. Blåkrog ved Aabenraa 1783, d. Kbh Landskab med ung nøgen jæger med bue. Dateret Pen og laveret tusch. Lysmål 21 x 14. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Krostue interiør med kurtiserende par. Usigneret. Olie på plade. 33 x 41. Afbildet CD Lars Rastrup, f. Munkebo 1862, d. sst "Den fortabte søn". Sign. L. Rastup 87. Olie på lærred. 175 x 110. Tidligere i malerisamlingen på Gavnø. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Siddende sørgmodig kvinde med hund i skødet. Sign. monogram. Olie på lærred. 105 x 69. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

33 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Otto Bache, f. Roskilde 1839, d. København 1927 En "Cavalier King Charles" spaniel. Sign. Otto Bache 32-47?. Olie på lærred. 31 x Ubekendt maler, 19. årh. Marine med skib i havsnød på oprørt hav. Sign. J. Lavenu. Olie på lærred. 96 x Carl Dahl, f. Fåborg 1812, d. Frederiksberg 1865 Skibsportræt af korvetten "Flora". Sign. Efter naturen af C. Dahl, Egviperingen Bly og laveret tusch. Arkstørrelse 19 x 28,5. "Flora" blev bygget på Gammelholm under fabriksmester A. Schifter og blev søsat i 1826 under den Kongelige Danske Marine. "Flora" sejlede i 1841 under Kaptajn J.P. Flint og besætningen udgjorde 130 mand. Afbildet side Carl Dahl, f. Fåborg 1812, d. Frederiksberg 1865 Skib for svaj under abtering. Sign. C. Dahl. Bly og laveret tusch. Arkstørrelse 18,5 x 29,5. Afbildet side CD Emanuel A. Petersen, f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948 Fransk inspektionsskib Porquois Pas, ved Østgrønlands kyster. Sign. Emanuel A. Pedersen. Olie på lærred. 32 x 44. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

34 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST Heinrich Reimers, f. Kiel 1824, d. sst Bendigte Knuth af Bandholm Captn C. J. Boye Usigneret. Vandfarve pen og gouache. Lysmål 45,5 x 62. Afbildet Annon. sculp. Kort over Norden. Italiensk udgave af Ptolemæus. Koloreret kobberstik. Ca Lysmål 19 x 26. Litteratur: Bo Bramsen, "Gamle Danmarkskort", lignende kort afb. s. 50. Afbildet Annon. sculp Kort over Norden. Fransk udgave af Ptolemæus, Lyon Koloreret kobberstik. Lysmål 39 x 51. Litteratur: Bo Bramsen, "Gamle Danmarkskort", omtalt s. 38. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

35 Mere kunst på online-auktion... Ubekendt maler, 20. årh.: En nybagt familie. Vurdering: Ubekendt maler, årh.: Parti fra Dyrehaven ved en lysning. Vurdering: Viggo Johansen: Hest og gås på mark med udsigt til vandet. Vurdering: Ubekendt maler, ca. 1900: En af hverdagens små ulykker. Vurdering: 5000 De viste effekter er til salg lige nu på og hammeren falder i uge 31 og 32. Vil du byde med? Hans Schleich: Strandparti fra Rügen med udsigt mod Kap Arkona. Vurdering: Ubekendt maler, årh.: Portræt af pige med dukkestel. Vurdering: Ubekendt maler, 19. årh.: Kurtiserende par på picnic. Vurdering: Ubekendt maler, 19. årh.: Figurer ved et lejrbål. Vurdering: Anker Lund: To piger ordner storvask på Dragsholm Slot. Vurdering: Poul Friis Nybo: Redningsbåden går ud, Skagen. Vurdering:

36 Mere kunst på online-auktion... Leif Rydeng: En flok flyvende klyder. Vurdering: Hakon Spliid: Opstilling med appelsiner. Vurdering: De viste effekter er til salg lige nu på og hammeren falder i uge 31 og 32. Vil du byde med? J. V. Martin: Minder fra stenalderen. Vurdering: Allan Schmidt: Komposition med rød firkant. Vurdering: J. V. Martin: Sådan gør vi det! Vurdering: Amariel Norday: Skiftende lys. Vurdering: Amariel Nordoy: Skiftende lys. Vurdering: Erik Henningsen: Interiør med væltet stol. Udsnit. Vurdering:

37 tirsdag 14. august kl. 15 katalog nr artanddesign moderne kunst og design 35

38 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Sven Dalsgaard, f. Randers 1914, d. sst "Ørkenbrevet, I - VIII", suite på otte malerier. Sign. Sven Dalsgaard samt på bagsiden Sven Dalsgaard, Akryl og plexiglas på krydsfinér. 46,5 x 41,5. (8) Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

39 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 218 CD Sven Dalsgaard, f. Randers 1914, d. sst "Forskellige meninger", "Fugl" og "Stol med klæde". Sign. Sven Dalsgaard og dateret 1958, 1959 og Tre skulptur-er af bronze, to monteret på sokler af træ. H. inkl. sokler 19-38,5. (3) Afbildet CD Sven Dalsgaard, f. Randers 1914, d. sst "Komposition (mandag)". Sign. Sven Dalsgaard samt på blændrammen Nov., Dec Olie på lærred, monteret med knap og stofpose. 48 x 60. Udstillet: Randers Kunstmuseum, retrospektiv udstilling, Afbildet CD Erik Nyholm, f. Ringe 1911, d Rundt fad/relief af keramik, dekoreret med glasur i blåt, violet, sort og hvidt. Sign. EN, 66. Diam. 46. Afbildet CD Yan Kai Nielsen, f. 1919, d Rundt fad af bronze, spejl samt gennembrudt fane prydet med ornamentik i relief. Usigneret. Diam. 80. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

40 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Poul Janus Ipsen, f. København 1936 "The forest is burning". Sign. på bagsiden Poul Janus Ipsen, Panther Hill, N.Y. U.S.A. 4/92. Olie og plexiglas på lærred, monteret på krydsfinér. 76 x 76. Afbildet CD Poul Janus Ipsen, f. København 1936 Erotisk komposition. Usigneret. Olie på lærred og krydsfinér, påsat bly og objets trouvé. 102 x 107. Kunstneren har tilbudt at eftersignere værket. Afbildet CD Erik Lagoni Jakobsen, f. København 1930, d "Knæleren". Usigneret. Olie på lærred. 172 x 103. Udstillet: Solrød Gymnasium Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

41 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 225 CD Loui Michael, f. Vorbasse 1933 "Nocturne". Sign. monogram samt på bagsiden. Olie og akryl på plade. 67 x 67. Afbildet CD Wilhelm Freddie, f. København 1909, d. sst "Det åbne hav". Sign. Freddie samt på bagsiden Akryl, olie samt diverse materialer på lærred. 55 x 60. Afbildet CD Wilhelm Freddie, f. København 1909, d. sst "Den hvide dame. Sign. Freddie 67. Olie på lærred. 50 x 61. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

42 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

43 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Erik Olson, f. Halmstad 1901, d. sst Udsigt til have. Sign. Erik Olson, 1933 samt på bagsiden Sevrés, Peintre Suedois Halmstad. Olie på lærred. 27 x 46. Afbildet CD Mogens Hertz, f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Landskab med mølle. Sign. Mogens Hertz. Olie på masonit. 26 x 45. Afbildet CD Børge Bokkenheuser, f. Hørsholm 1910, d. Humlebæk 1976 Haveparti med kvinde, sceneri fra Lønholt. Usigneret. Betegnet på bagsiden Bokkenheuser, Lønholt 35. Olie på lærred. 61 x 74. På bagsiden udstillingsmærkat fra Kunstnernes Efterårsudstilling 193?. Afbildet CD Lasse Winsløw, f. Viborg 1911, d Figurer ved fjorden. Sign. Lasse Winsløw Olie på lærred. 125 x 154. Afbildet CD Lasse Winsløw, f. Viborg 1911, d Figurer og hest ved en fjord. Sign. L. Winsløw Olie på lærred. 102 x 190. Afbildet CD Olivia Holm-Møller, f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970 Blomstergren. Sign. OHM. Olie på lærred. 36,5 x 48,5. Afbildet CD Olivia Holm-Møller, f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970 Bakket landskab med dansende sol. Sign. OHM. Olie på lærred. 38 x 65. Afbildet Orrefors jugend vase af glas i Emile Gallés stil, prydet med blomster i relief i overfangsteknik, i røde og gule farver. Sign. monogram for Heinrich Wollman. Sverige. Ca H. 22. Lignende glasvase af Gallé-type i overfangsteknik af Heinrich Wollman og Knut Bergqvist fra 1915 på Orrefors Museum, Sverige. Afbildet Fire vaser af klart matteret glas, slebet i overfang med blomster samt landskab med insekter. Sign. Ramski. 20. årh. H (4) Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

44 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Johannes Hofmeister, f. Hjørring 1914, d. sst Landskab fra Vennebjerg med Sigrid stående i blå kjole. Sign. JH. Olie på masonit. 50 x 60. Afbildet CD Jack Kampmann, f. London 1914, d Færøsk fjordparti med huse. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 50 x 61. Afbildet CD Jack Kampmann, f. London 1914, d Færøske huse med blå tage i baggrunden. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46. Afbildet CD Jack Kampmann, f. London 1914, d Færøske huse ved vintertide. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46. Afbildet CD Svavar Gudnason, f. Hornafjord 1909, d "Farvelandskab", Stemplet Svavar Gudnason Posthumous Work. Oliekridt på papir, malet på bagsiden af kalenderblad fra august x 21. Uindrammet. Udstillet: Kastrupgårdsamlingen, "Svavar Gudnason Udstillingen", 12. april - 9. juni 1991, kat. nr. 76. Samt Silkeborg Kunstmuseum, 21. juni-18. august 1991, kat. nr. 76. Proveniens: Arkitekt Robert Dahlmann Olsens samling BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

45 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Svend Åge Madsen, f. Billund 1928 Færøbillede. Sign. SÅM. Akryl på lærred. 60 x 60. Afbildet CD Svend Åge Madsen, f. Billund 1928 Færøbillede. Sign. SÅM. Akryl på lærred. 60 x 60. Afbildet CD Svend Åge Madsen, f. Billund 1928 Færøbillede. Sign. SÅM. Akryl på lærred. 60 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

46 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Øssur Mohr, f "Forårsmorgen II". Sign. Øssur Mohr, 06, samt på blændrammen. Akryl på lærred. 100 x 50. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Efter uvejr". Sign. Øssur Mohr, 04 samt på blændrammen. Akryl på lærred. 100 x 80. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Forårsmorgen I". Sign. Øssur Mohr, 06, samt på blændrammen. Akryl på lærred. 100 x 50. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Opklaring". Sign. Øssur Mohr, 07 samt på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 70. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Hen imod aften". Sign. Øssur Mohr, 07 samt på bagsiden. Akryl på lærred. 65 x 55. Afbildet CD Amariel Nordoy, f. Klaksvík 1945 "Skiftende lys Mikladal". Sign. på bagsiden Nordoy, Akryl på lærred. 75 x CD Amariel Nordoy, f. Klaksvík 1945 Komposition. Sign. Nordoy, samt på bagsiden Nordoy 00, 01. Akryl på lærred. 65 x 55. Afbildet CD Finnleif Mortensen Fjeld og huse. Sign. F. Mortensen, 07, samt på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 70. Afbildet CD Amariel Nordoy, f. Klaksvík 1945 Komposition. Sign. Nordoy 01, samt på bagsiden Nordoy 00, 01. Akryl på lærred. 55 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

47 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Finnleif Mortensen Færøsk landskab. Sign. F. Mortensen, 07. Akryl på lærred. 80 x 100. Afbildet CD Finnleif Mortensen Landskabsabstraktion. Sign. F. Mortensen, 07. Akryl på lærred. 70 x 90. Afbildet CD Finnleif Mortensen "Brot". Sign. F. Mortensen, 06, samt på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 80. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Efter regnen". Sign. Øssur Mohr, 07 samt på blændrammen. Akryl på lærred. 162 x 130. Afbildet CD Øssur Mohr, f "Sommer hen imod aften". Sign. Øssur Mohr, 07 samt på blændrammen. Akryl på lærred. 120 x 150. Afbildet CD Jessica Fulford-Dobson "The Eye". Parti fra Themsen. Sign. Jessica Fulford-Dobson. Sort/hvid fotografi. Bladstørrelse 67 x BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

48 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Helen Schou, f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006 Stående boxer. Sign. Helen Schou samt med utydelig betegnelse og datering. Skulptur af grønpatineret bronze. H. 21,5. Afbildet CD Helen Schou, f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006 Liggende boxer. Sign. Helen Schou f Rée, Skulptur af grønpatineret bronze på støbt sokkel. Bronzestøberstempel for L. Rasmussen, Kbh. H. inkl. sokkel 8. Afbildet CD Helen Schou, f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006 Portræt af Holger Højriis Skov og antageligt fabrikant Lauritz Schou. Udført omkring To relieffer af grønpatineret bronze. Diam. 41 og 47 x 34. (2) Sidstnævnte udstillet: Karlslunde Strand, kursus og feriecenter, Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

49 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 263 CD Helen Schou, f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006 Stående tyr. Sign. Helen Schou f Rée, samt utydeligt betegnet maaneder. Skulptur af patineret bronze. Bronzestøberstempel for L. Rasmussen, Kbh. H. 19. Afbildet CD Leif Rydeng, f. Helsingør 1913, d Studier af ræve. Stempelsign. Leif Rydeng. Bly, tusch og vandfarve. To skitseark. Lysmål 21 x 28. (2) Begge studier stempelsignerede af kunstnerens søn, Hans Rydeng, med tilladelse. Afbildet CD Niels Lergaard, f. Vorup 1893, d. København 1982 "Norsk landskab". Sign. Niels Lergaard samt på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 89. Det var som malersvend i Norge i 1920'erne at den unge Niels Lergaard besluttede sig til at blive kunstmaler. Som nærværende komposition bevidner, havde Lergaard allerede på dette tidspunkt et overbevisende talent for opbygningen af en komposition og den kunstneriske fortolkning af et landskab. Anerkendelsen af Lergaards evner og betydning for den danske kunstscene blev cementeret i årene , hvor han virkede som professor ved Kunstakademiet i København. Afbildet CD Niels Bjerre, f. Lemvig 1864, d. Frederiksberg 1942 "Klithuse i Fjand". Sign. N.B samt på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 90. Stempel på blændrammen for Alf Andersen Kunsthandel. Afbildet CD Sigurd Swane, f. København 1879, d. Plejerup 1973 Landskab med korntraver, Odsherred. Sign. S. Sw. 35. Olie på lærred. 71 x 91. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

50 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

51 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Mogens S. Andersen, f. Odense 1909, d Vase med brogede blomster i vindueskarmen. Sign. Mogens S. Andersen Olie på lærred. 110 x 87. Afbildet CD Poul S. Nielsen, f. Helsingør 1920, d "Pigerne". Sign. monogram samt på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 60. Afbildet CD Jan Sivertsen, f. Frederiksberg 1951 "Pow pow". Sign. på bagsiden Jan Sivertsen, 1987, B170. Akryl på lærred. 100 x 81. Proveniens: Galerie Nord, Randers. Afbildet CD Mogens Hertz, f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Opstilling med kander og frugter. Sign. Mogens Hertz Samt betegnet på bagsiden Hertz, Gudhjem. Olie på plade. 60 x 70. Afbildet CD Poul S. Nielsen, f. Helsingør 1920, d Portræt af pige med hat i profil. Sign. monogram. Olie på lærred. 30 x 40. Afbildet CD Poul S. Nielsen, f. Helsingør 1920, d Parti fra Svaneke. Sign. monogram, Svaneke 66. Olie på lærred. 71 x 75. Afbildet CD Poul S. Nielsen, f. Helsingør 1920, d Opstilling med potteplante og frugt. Sign. monogram 52. Olie på lærred. 69 x 91. Afbildet CD Jan Sivertsen, f. Frederiksberg 1951 "Rød figur zik zak". Sign. på bagsiden Jan Sivertsen, 1986, no. B. 53. Akryl på lærred. 81 x 66. Proveniens: Galerie Nord, Randers. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

52 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Vilhelm Lundstrøm, f. København 1893, d. sst Kubistisk herreportræt en face. Sign. Vilh. Lundstrøm, Kultegning. Lysmål 50 x 39. Afbildet CD Ingálvur Av Reyni, f. Torshavn 1920, d Abstraktion. Sign. I. Av. Reyni-99, IV. Akvarel og kul på papir. Lysmål 19 x 25. Afbildet Mehmed Nejad "Jasminer". Sign. Nejad, 55. Olie på lærred. 23,5 x 33. Afbildet CD Claus Carstensen og Peter Bonde Erotiske kompositioner. Sign. på bagsiden Claus Carstensen og Peter Bonde. Pastel og smør. 66 x 51. (3) Afbildet CD Erik A. Frandsen, f. Randers 1957 Komposition. Sign. EAF, 85. Olie på papir, monteret på kraftig karton. 140 x 98. Afbildet CD Anders Moseholm, f "Red nature". Sign. på bagsiden A. Moseholm, 2005 No Olie på lærred. 50 x 50. Afbildet CD Gina Pellon, f. Cienfuegos, Cuba 1926 Portræt. Sign. Gina Pellon samt på bagsiden Gina Pellon, Paris Olie på lærred. 33 x 24. Afbildet Lars Ahlstrand, f Komposition. Sign. på bagsiden Lars Ahlstrand, 99. Olie på lærred. 104 x 83. Afbildet CD Bent Karl Jacobsen, f. København 1934, d. sst "Total". Sign. på bagsiden Bent Karl Jacobsen, 95. Akryl på lærred. 80 x 70. Afbildet CD Bent Karl Jacobsen, f. København 1934, d. sst "Lykkehul". Sign. på bagsiden Bent Karl Jacobsen, 94. Akryl på lærred. 80 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

53 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

54 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Børge Biilmann Petersen, f. Frderiksberg 1897, d. Holte 1941 Surrealistisk komposition med kvinde. Sign. B. Biilmann Petersen. Pen og vandfarve. 31 x 47. Udstillingsmærkat fra Kunstnernes Efterårsudstilling Afbildet CD Karen Kjær Laursen, f. Århus 1954 "Féte galante". Sign. monogram samt på bagsiden Olie på lærred. 75 x 60. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet CD Buster Bruun, f. Frederiksberg 1929 "Abstrakt landskab". Sign. Buster, 04 samt på bagsiden. Akryl på lærred. 45 x 55. Afbildet CD Jean René Gauguin, f. Paris 1881, d. København 1961 Stående tiger med knude på halen. Sign. JR Gauguin. Figur af stentøj, B&G, dekoreret med grøn og sort glasur. H. 34. Afbildet CD Frede Schilling, f "Former i exteriør I". Sign. Schilling, 85 samt på bagsiden. Olie på plade. 148 x 119. Afbildet CD Frede Schilling, f "Former i interiør II". Sign. Schilling, 85 samt på bagsiden. Olie på plade. 147 x 119. Afbildet Jan Smetana, f "Zulovy Lom". Sign. Smetana 67 samt betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

55 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

56 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 31. AUGUST CD Albert Naur, f. København 1889, d. Hellerup 1973 Parti fra København. Sign. Naur Olie på lærred. 88 x 100. Afbildet CD Kristen Bjerre, f. Lemvig 1869, d. Ferring 1943 Interiør med bondefamilie fra Forring. Sign. K. B x 90. Afbildet CD Axel Bredsdorff, f. Birkerød 1883, d. Randers 1947 Bibelsk sceneri, antageligt forestillende Dalila, der overgiver Samson til filistrene. Sign. Axel Bredsdorff, 30. Olie på lærred. 137 x 166. Afbildet CD Victor Brockdorff, f. Frederiksberg 1911, d. Gentofte 1992 Parti fra Helsingborg. Sign. V. Brockdorff Olie på lærred. 115 x 146. Udstillet: Tårnby Rådhus af Amager Kunstforening. Afbildet H. Roussingh, årh. Gadeparti. Sign. H. Roussingh. Olie på plade. 33 x 42. Afbildet CD Svend Engelund, f. Vrå 1908 Landskab med huse og marker. Sign. S. E. 34. Olie på lærred. 81 x 91. Afbildet CD Cathinca Olsen, f. København 1868, d. sst Opstilling med frugter og blå vase. Sign. CO. Olie på lærred. 24 x 27. Afbildet CD Arnoldus Oldenhave, f Byparti fra Amsterdam. Sign. A. Oldenhave. Olie på lærred. 40 x 80. Afbildet CD Gerhard Bettermann, f. 1910, d Havneparti med talrige skibe og både. Sign. Bettermann. Olie på plade. 76 x 95. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 111

57 FRA 8. AUGUST KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Poul Ekelund, f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Landskab". Sign. Ekelund, Olie på lærred. 50 x 61. Afbildet CD Poul Ekelund, f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Landskab med markfelter. Sign Ekelund. Olie på lærred. 50 x 55. Afbildet CD Bjørn Wiinblad, f. København 1918, d "Musikken". En serie på 6 figurer af porcelæn, Rosenthal, blanc de chine. Indridset signatur. H (6) Afbildet Kai Nielsen, f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 "Siddende kone" og "Pige der piller tæer siddende". Ca og To figurer af patineret gips. Begge utydeligt sign. Kai Nielsen. H. 38 og 21. (2) Litteratur: Christian Gether, "Billedhuggeren Kai Nielsen ", Borgen, 1986, version i kalksten af "Pige der piller tæer siddende" gengivet s. 89, omtalt s. 75 og 88. Citat s. 88: "Titlen Pigebarn, der piller tæer siddende har stødt mange. Vilhelm Wanscher kalder det for en grim titel, og Henrik Bramsen skriver "Hvad 305 angår titler, så muntrede Kai Nielsen sig ofte med fantasifulde titler til sine skulpturer, somme tider ikke uden betydelig anstrengelse... Den(ne) har den dumme titel "Pigebarn, der piller tæer siddende". Titlen er rigtig nok ikke særlig heldig, så meget mere som den intet reelt udsiger om skulpturen. Kai Nielsen skrev dog selv om sin brug af titler, at de var en reaktion imod de mere eller mindre fantasifulde titler, som de naturalistiske billedhuggere gav deres skulpturer". Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske

kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4

kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4 kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4 auktion 104 kunst og design malerier, møbler og varia A U K T I O N / A U C T I O N Tirsdag 1. november

artanddesign auction 109

artanddesign auction 109 artanddesign auction 109 artanddesign malerier, møbler og varia auktion 23-25. januar 2007 eftersyn onsdag 17. januar kl. 10-16 torsdag 18. januar kl. 10-16 fredag 19. januar kl. 10-16 lørdag 20. januar

REGION NORDJYLLAND. Museer

REGION NORDJYLLAND. Museer REGION NORDJYLLAND Museer FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kunstmuseum Parallelvej 14 9900 Frederikshavn T: 9845 9080 kunstmuseum@frederikshavn.dk http://www.frederikshavnkunstmuseum.dk/index.php/ HJØRRING:

Folketælling 1860 Sted Nr. Navn Alder Stand Født Stilling

Folketælling 1860 Sted Nr. Navn Alder Stand Født Stilling Folketælling 1860 Sted Nr. Navn Alder Stand Født Stilling Præste- 1 Mandrup Peder Tuxen 42 gift København Sognepræst gård 2 L.A.A. Tuxen 33 København hans kone 1 3 A.P. Tuxen 11 ugift Tandslet barn 4 A.V.

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE Vi har regnet på den nye af en for et gennemsnitligt parcel- eller rækkehus i de forskellige kommuner. Allerede i dag er der stor forskel på erne og dermed også stor

BILLEDJAGT PÅ FAABORG MUSEUM

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1 DELTAGERLISTE HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. 1. HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. GRUPPE A Aarøsund 2 stemme Stemmeberettiget Tildelt ekstra Antal v/fuldmagt Assens Bestyrelsesformand

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Nedenfor kan du se de kunstværker, som er indkøbt til udlodning ved den kommende generalforsamling d. 17. marts 2011. Bodil Tobiesen er uddannet maler fra

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Holger Drachmann på Fanø Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Af alle de smukke Ting (aandrige eller ikke-aandrige), man

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN E ELEVHÆFT Johannes Larsen Johannes Larsen blev født i Kerteminde i 1867. Hans forældre havde en stor køb- mands-forretning, og de var ret rige. Forældrene havde

O 519. ældre og yngre danske Kunstnere FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst. D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek. en Samling Billeder

O 519. ældre og yngre danske Kunstnere FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst. D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek. en Samling Billeder D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek 300000090372 O 519. FORTEGNELSE over en Samling Billeder af ældre og yngre danske Kunstnere Foreningen for national Kunst 1913 Charlottenborg En Salgsprotokol er fremlagt

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Se hvad nulvækst koster i besparelse i din kommune og region

Se hvad nulvækst koster i besparelse i din kommune og region Se hvad nulvækst koster i besparelse i din kommune og region Nulvækst fra og med 2014 svarer til en nedskæring på 22 mia. kr. og 33.000 job i forhold til regeringens Konvergensprogram 2013. I dette papir,

Lillerød Badmintonklub

Lillerød Badmintonklub Herresingle U17 A 1. (P.1) 950831-07 Andreas Carlsen (Roskilde HBK) 2. (P.1) 950324-10 Axel Moesby (Lyngby) 3. (P.1) 950723-07 Steffen Schöndorf (Roskilde HBK) 3. (P.1) 950729-02 August Tabrizi-Christensen

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6 Hovedstaden Albertslund Kommune x x Hovedstaden Allerød Kommune x x Hovedstaden Ballerup Kommune x x Hovedstaden Bornholms Regions kommune x x Hovedstaden Brøndby Kommune x x Hovedstaden Dragør Kommune

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 25 m Standardpistol Forening max max2 max3 Snit. % Dame Pia Villemoes Søværnets IF, København 546 545 544 545,0 95, 2 Anja Christensen Skytteklubben DSB/ASF Århus 55 54 3 Dorte Thorsen IF Flyvestation

FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918

FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918 037. w I ' FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918 CHR. CATO'S ETABLISSEMENT. KBH. 1918 M A L E 1 Granskov. 1901. Tilh. Hr. Ingeniør E. Giersing

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN 1. Den blinde Pige 2500 2. Portræt af Fru Poul Reumert 3. Pige som stopper sin Strømpe. Udstil. Charlottenborg Foraarsudstil

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121 Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013 Afholdelsessted Hotel Faaborg Fjord Startdato 15/08-13 Slutdato 16/08-13 Mødetid Kursusleder AMUkursus Fuldt booket Leif M. Larsen, Gitte

Nulvækst koster job i samtlige kommuner i Danmark

Nulvækst koster job i samtlige kommuner i Danmark Nulvækst koster job i samtlige kommuner i Danmark I Konvergensprogram 2014 er der forudsat en realvækst i det offentlige forbrug fra 2015-2020. Med nulvækst fra 2015 vil det offentlige forbrug være 20

PRISLISTE ONLINE PRODUKTER

PRISLISTE ONLINE PRODUKTER LISTE ONLINE PRODUKTER ONLINE start ONLINE basis ONLINE PROFIL 1 ONLINE PROFIL 2 ONLINE PROFIL 3 ONLINE PROFIL 5 Kort tekst på resultatside (uden billede, tekst og link) (uden billede, tekst og link) 2

Nyt fra fortiden. Hvad seniorafdelingen har foretaget sig.

Nyt fra fortiden. Hvad seniorafdelingen har foretaget sig. Nyt fra fortiden. Hvad seniorafdelingen har foretaget sig. 1999-2013 NBVs Seniorafdeling Gentofte Slangerup Gilleleje Virum Holte Høng Allerød Veksø Sjælland Birkerød Herlev Frederiksberg Helsingør Fredensborg

MALERI AUKTIONEN. t/cj KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127*

MALERI AUKTIONEN. t/cj KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127* MALERI AUKTIONEN TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127* i KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. t/cj EFTERSYN: Lørdag d. 11., Søndag d. 12. og Mandagd. 13. November Kl. 10 5. * KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER

Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register

Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register Personer med betalingsanmærkninger i RKI register Betalingsanmærkninger Sag-snit pr. Snit beløb Snit beløb Analyse Personer Vækst Beløb totalt pr. sag Januar 2008* 462.565 185.084 4,37% 2,50 kr 7.301.684.757

Store forskelle på, hvor i landet tandlægebesøget bliver fravalgt

Store forskelle på, hvor i landet tandlægebesøget bliver fravalgt Store forskelle på, hvor i landet besøget bliver fravalgt Antallet af danskere, der ikke har været til 3 år i træk, er vokset med 10 pct. fra 2003 til 2008. Og der er store forskelle på hvor i landet,

Befolkningens alderssammensætning hvor mange ældre er der?

Befolkningens alderssammensætning hvor mange ældre er der? Befolkningens alderssammensætning hvor mange ældre er der? Folkepensionsalderen er i dag 65 år. Derfor er det her valgt at tage udgangspunkt i de 65+årige som ældre, selvom folkepensionsalderen tidligere

Resultat fra Træningsløb i Skærbæk

Resultat fra Træningsløb i Skærbæk Piger 6 år og under (kørte i heat med Expert 6 år og under) Mathilde Holmgaard Køge 1 6 4 5 Piger 8 år og under (kørte i heat med Piger 10 år) Mille Larsen Kalundborg 1 1 1 1 Laura Schack Tønder 2 5 4

Aarhus Brandvæsen, Januar 2015. Ledelsen. Staben. Beredskabschef Lars Hviid. Afdelingsleder Per Dyrvig Forebyggende Afdeling

Aarhus Brandvæsen, Januar 2015. Ledelsen. Staben. Beredskabschef Lars Hviid. Afdelingsleder Per Dyrvig Forebyggende Afdeling Ledelsen Beredskabschef Lars Hviid Sekretariatsleder Karina Gregersen Sekretariatet Per Dyrvig Forebyggende Afdeling Lene Ø. Hansen Salg & Service Anders Rathcke Operativ Afdeling Staben Stabsmedarbejder

Resultatliste DPM 15 meter skydning Den 24. Og 25. Februar 2009 Skytternes Hus i Århus

Resultatliste DPM 15 meter skydning Den 24. Og 25. Februar 2009 Skytternes Hus i Århus Resultatliste DPM 15 meter skydning Den 24. Og 25. Februar 2009 Skytternes Hus i Århus 15 m STANDARDPISTOL ÅBEN 1 Ricky Winther Billund 97 92 94 283 2 Steffen Andreasen Viborg 92 92 92 276 3 N.P. Bro Viborg

Implementering af Fælles Medicinkort i kommunerne

Implementering af Fælles Medicinkort i kommunerne Implementering af Fælles Medicinkort i kommunerne E-Sundhedsobservatoriet - Årskonference 2013 Poul Erik Kristensen, KL Overordnet plan for FMK implementering i kommuner Mobilisering Integrationsprojekt

Resultat Total - Med point og mellemtider Stævne navn: Miniturnering stævne 1 Stævne by: Frederiksberg Arrangør: GI40Hermes Overdommer: Stævneleder:

Resultat Total - Med point og mellemtider Stævne navn: Miniturnering stævne 1 Stævne by: Frederiksberg Arrangør: GI40Hermes Overdommer: Stævneleder: Side: 1 Licens til Resultat Total - Med point og mellemtider Stævne navn: Miniturnering stævne 1 Stævne by: Frederiksberg Arrangør: GI40Hermes Overdommer: Stævneleder: Løb 1, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler

Randers Kunstforening

Randers Kunstforening Randers Kunstforening Efterår og vinter 2014 Stiftet 3. juni 1851 - landets 3. ældste! Kalender Kunstforeningens arrangementer: omtales i bladet Tirsdag d. 23. september kl. 19: Omvisning i Statsskolens

Jerslev 11-60. Klæstrup 61-110. Svennum 111-128. Klæstrup 129-130

Jerslev 11-60. Klæstrup 61-110. Svennum 111-128. Klæstrup 129-130 Ejerlav. Side. Jerslev 11-60 Klæstrup 61-110 Svennum 111-128 Klæstrup 129-130 Ejerlav Svennum Folio nr. 111 Løbenr. 84 "Bundgaard" Matr. nr. 1. Lars Mikkelsen, skøde fra Mikkel Christensens enke Karen

VISNINGS MATERIALE U N D E R - DANSK KUNST I 1800-TALLET -

VISNINGS MATERIALE U N D E R - DANSK KUNST I 1800-TALLET - U N D E R VISNINGS MATERIALE Der skete noget særligt med kunsten i 1800-tallet. I mange år havde det såkaldte historiemaleri været udbredt blandt kunstnere. Det vil sige, at de malede motiver fra historien,

Historisk Bibliotek. Grundloven 1849. Thomas Meloni Rønn

Historisk Bibliotek. Grundloven 1849. Thomas Meloni Rønn Historisk Bibliotek Grundloven 1849 Thomas Meloni Rønn Forlaget Meloni 2009 Serie: Historisk Bibliotek Forfatter: Thomas Meloni Rønn Redaktør: Henning Brinckmann Serieredaktører: Henning Brinckmann & Lars

Færre udnytter muligheden for at gå på efterløn Målt i forhold til alle, der har mulighed for at gå på efterløn, er udnyttelsesgraden faldet.

Færre udnytter muligheden for at gå på efterløn Målt i forhold til alle, der har mulighed for at gå på efterløn, er udnyttelsesgraden faldet. Ældre Sagen september 213 Efterlønsmodtagere Antallet af efterlønsmodtagere falder Fra 27 til 212 er antallet af fuldtids-efterlønsmodtagere 1 faldet fra 138.11 til 13.272 personer svarende til et fald

september 2013 INDHOLD:

september 2013 INDHOLD: 3 september 2013 INDHOLD: Kunst på Borgen onsdag 27. november kl. 16.45... side 2 og 3 Kunstnerportræt af Mogens Nørgård... - 4 og 5 Maleskolen, skovtursreferat og dødsfald... - 6 Aagaard Andersen i brug,

Status for særlig uddannelsesydelse februar 2013

Status for særlig uddannelsesydelse februar 2013 21. februar 2013 Michel Klos Status for særlig uddannelsesydelse februar 2013 Regeringen og Enhedslisten indgik i forbindelse med finansloven for 2013 en aftale om at etablere en ny særlig uddannelsesordning

Sæbygårds børneportrætter

Sæbygårds børneportrætter Sæbygårds børneportrætter Af Charlotte Grøndahl Artikel fra Sæbybogen 2005. Sæby Museum 1 Sæbygårds børneportrætter Af Charlotte Grøndahl Herregårdsmuseet Sæbygård rummer blandt andet en meget fornem malerisamling.

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro.

Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Ejendommen er genopbygget i 1858 efter brand. Inden branden var der også kro. Damgade 14. Boel Nr.44 (Gl. 21 ). Nr. 27 På præstekort hus 41 Viet den 22. okt. 1831 Johan Henrik Schmidt * 28. aug 1797, søn

Fynsk Sprint Cup - 1 etape 26-05-2012, Faaborg By, Fa Allerød OK. H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen

Fynsk Sprint Cup - 1 etape 26-05-2012, Faaborg By, Fa Allerød OK. H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen Allerød OK H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen Ballerup OK H-21 14:16 443885 Lars Bukkehave D-50 14:29 151495 Annette Bonde D-55 14:33 139370 Johanne Lind D-35 14:37 86804 L Mette Rich H-45 14:47 86799 L Jakob

RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014

RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014 RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014 DDS SP v.3.14.4.1 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 101491 Gustav Røjkjær 10-006 Klejs-Juelsminde Skytteforening 200/11 200/14 400/25 2 20564 Silas Højfeldt Kildehøj 10-456

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior

Torsdag introduktion og forberedelse af vores boder samt holddannelse

Torsdag introduktion og forberedelse af vores boder samt holddannelse Grøn drenge. Børne Zoo ved Nordstranden - Fodring af dyr på Grønnegårds Alle Dag Torsdag Mars lev Karoline Kerteminde møder vi ved Rennæsancehavnen kl. 8 og gør vores bod klar. Vi står på stand efter vagtskemaets

Nordjysk Censureret 2009

Nordjysk Censureret 2009 Eva Christensen, 005 Titel: Landskab 100x90 Pris: 7500,- Betina Nielsen, 066 Titel: Den forladte dal. 130x130 Pris: 6.000,-kr Ursula Høgh, 024 Titel: Landskab 1 Pris: 5.000,-kr. Betina Nielsen, 067 Titel:

Hjemmehjælp til ældre 2012

Hjemmehjælp til ældre 2012 Ældre Sagen august 2013 Hjemmehjælp til ældre 2012 Færre hjemmehjælpsmodtagere og færre minutter pr. modtager I 2012 var der godt 130.000 over 65 år, der var visiteret til at modtage hjemmehjælp, mens

Borgerlige vielser 1906-1910. Side 124. 2. november 1906 viedes: Tømrer Axel Nielsen, Mosbjerg og Axeline Kathrine Andersen, Mosbjerg

Borgerlige vielser 1906-1910. Side 124. 2. november 1906 viedes: Tømrer Axel Nielsen, Mosbjerg og Axeline Kathrine Andersen, Mosbjerg Borgerlige vielser 1906-1910 Side 124 2. november 1906 viedes: Tømrer Axel Nielsen, Mosbjerg Axeline Kathrine Andersen, Mosbjerg 21. december 1906 viedes: Ungkarl Magnus Christian Olsen, Lendum Ugift Hedevig

kraghinvest.dk Kommunale pasningsudgifter pr. barn (0-10 årig) Ivan Erik Kragh Januar 2014 Resumé

kraghinvest.dk Kommunale pasningsudgifter pr. barn (0-10 årig) Ivan Erik Kragh Januar 2014 Resumé kraghinvest.dk Kommunale pasningsudgifter pr. barn (0-10 årig) Ivan Erik Kragh Januar 2014 Resumé Vi har i dette notat se nærmere på pasningsudgifterne pr. barn i landets kommuner og regioner. Vi fandt

DAMUSA Sammenfatningsrapport 1. Vælg en af nedenstående muligheder: "Jeg er..." Svarprocent: 100% (N=1448)

DAMUSA Sammenfatningsrapport 1. Vælg en af nedenstående muligheder: Jeg er... Svarprocent: 100% (N=1448) 1. Vælg en af nedenstående muligheder: "Jeg er..." Svarprocent: 100% (N=1448) Spørgsmålstype: Vælg en Nuværende elev 244 17% Tidligere elev 69 5% Kommende elev (står på venteliste) 43 3% Underviser 67

Sygeplejersker i lederstillinger 1 i KL og DR, i perioden 2007 til 2013

Sygeplejersker i lederstillinger 1 i KL og DR, i perioden 2007 til 2013 Bettina Carlsen Juni 2013 Sygeplejersker i lederstillinger 1 i KL og DR, i perioden 2007 til 2013 - I såvel kommunerne (KL) som regionerne (DR) er andelen og antallet af fuldtidsbeskæftigede sygeplejersker

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/2011 DEN CENSUREREDE NÆSTVED UDSTILLING 2011 29/1 0-27/11 2011 Næstved Kunstforening Inviterer til ferniseringen af Censureret Udstilling Lørdag

Stadig flere elever går på privatskole

Stadig flere elever går på privatskole Procent Stadig flere elever går på privatskole Et ud af seks børn eller 16,5 pct., der netop har startet det nye skoleår, går på privatskole. Det er en stigning på 36,4 pct. siden 2. Tendensen er landsdækkende.

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida.

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida. Salg: Jylland Lone Skovmose Mobil 2311 8130 ls@la-vida.dk Sjælland/Fyn Gitte Nielsen Mobil 2011 8130 gn@la-vida.dk Vinter Kollektion Jul 2015 Grønland og Færøerne: Jane Myrlund Grønlandsagenten A/S Tlf.:

Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart

Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Deltagerliste AMU Fyn AMU Nordjylland AMU Vest Bornholms Erhvervsskole CELF Den jydske Haandværkerskole

Oversigt over bemanding på valgstederne

Oversigt over bemanding på valgstederne Oversigt over bemanding på valgstederne Tønder 1 (V) Jørn Skov, formand 2 (V) Allan Jacobsen 3 (V) Søren T. Hansen 4 (A) Lars Rytter 5 (A) Eike Albrechtsen 6 (F) 7 (I) Elna krogager 8 (S) Marit R N Rüdiger

Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists

Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists Jazz pianist, komponist, kapelmester og cand. jur. Børge Roger Henrichsen (Født 4. juli 1915, Frederiksberg død

Ledelse og medarbejdere

Ledelse og medarbejdere Seneste opdatering 26. 21. september februar 2013 2014 Seneste opdatering 26. september 2014 Ledelse og medarbejdere Hovedkontor Slotsmarken 11 2970 Hørsholm Tlf.: 7024 2900 E-mail: info@d-i.dk Navn Titel

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986.

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986. CV Sonny Tronborg (født 1953 i København, død 2009) Sonny Tronborg. Født 1953 i København N. Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978- Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København

Elever i segregerede og inkluderede tilbud fordelt på elevernes bopælskommune, 2014/15

Elever i segregerede og inkluderede tilbud fordelt på elevernes bopælskommune, 2014/15 Børne- og Undervisningsudvalget 2014-15 (2. samling) BUU Alm.del Bilag 6 Offentligt Elever i segregerede og inkluderede tilbud fordelt på elevernes bopælskommune, 2014/15 Inklusionsgraden for hele landet

D n PROF. LAURITZ TUXENS. i i i UDSTILLING HHH 1916

D n PROF. LAURITZ TUXENS. i i i UDSTILLING HHH 1916 D n 213 PROF. LAURITZ TUXENS i i i UDSTILLING HHH 1916 Fotografisamlingen PROFESSOR LAURITZ TUXENS UDSTILLING AF MALERIER STUDIER OG TEGNINGER 29. MARTS-12. APRIL 1916 HOTEL BRISTOL INDG. FRA VESTERGADE

Der kan frit citeres fra rapporten med angivelse af kilde.

Der kan frit citeres fra rapporten med angivelse af kilde. Publikationen er udgivet af Servicestyrelsen Skibhusvej 52B, 3. 5000 Odense C Tlf: 72 42 37 00 E-mail: servicestyrelsen@servicestyrelsen.dk www.servicestyrelsen.dk Der kan frit citeres fra rapporten med

Resultat fra Prerace NM

Resultat fra Prerace NM Piger 9-10 Sille Mikkelsen DAN Varde BMX Klub 1 1 1 1 1 Anne-Sofie Østergaard DAN Feldborg BMX 2 2 2 2 2 Annie Johansson SVE Sverige BMX 3 3 4 3 4 Julie Østergaard DAN Feldborg BMX 4 4 5 4 3 Bolette Schlüter

Per Brunsgård fra Tim ved Ringkøbing DK

Per Brunsgård fra Tim ved Ringkøbing DK Per Brunsgård fra Tim ved Ringkøbing DK Fotografering af de kongelige har jeg som hobby. Begivenhederne vælges fra den kongelige kalender på Internettet eller fra dagspressen. For at komme tæt på, ved

Kommunale erhvervsaffaldsgebyrer 2012. Udarbejdet af Håndværksrådet Marts 2012 Senest opdateret d. 13. juli 2012

Kommunale erhvervsaffaldsgebyrer 2012. Udarbejdet af Håndværksrådet Marts 2012 Senest opdateret d. 13. juli 2012 Kommunale erhvervsaffaldsgebyrer 2012 Udarbejdet af Håndværksrådet Marts 2012 Senest opdateret d. 13. juli 2012 Region Hovedstaden Alle beløb ekskl. moms Kommune - Gruppe 1 Adm. Gebyr Ordning - Gruppe

Stor forskel på jobmulighederne i landets kommuner

Stor forskel på jobmulighederne i landets kommuner Stor forskel på jobmulighederne i landets kommuner Situationen på det danske arbejdsmarked er generelt begyndt at lysne. Der er dog stor forskel på, hvor godt det går i de enkelte kommuner. Bedst går det

Forfædre til: Side 1 af 8 Brian Wolter

Forfædre til: Side 1 af 8 Brian Wolter Forfædre til: Side 1 af 8 1st Generationer 1. blev født den Sep. 1 1973 i Gentofte. Andre begivenheder i s liv Beskæftigelse I T Far: 2. Dan Wolter blev født den Jan. 12 1950 i Frederiksberg. Mor 3. Annette

Vvs-branchens Faglæreruddannelse

Vvs-branchens Faglæreruddannelse Arrangement Overnatning den 24. juni 2013 Starttidspunkt tirsdag 25-06-2013 00:00 Sluttidspunkt onsdag 26-06-2013 00:00 Mathies Sørensen Henrik Bertelsen Pernille M. Christensen Niels Tim Brøndel Bent-Ole

Middelfart Badminton Klub

Middelfart Badminton Klub Deltagere Allinge-Sandvig, Tejn Julie Messerschmidt (DS+DD+MD) Mathias Christiansen (HD+MD) Miki Jensen (HS+HD+MD) Line Nørgaard (DD+MD) Mikkel K. Østergaard (HS+HD+MD) Nanna Vestergaard (DD+MD) Erritsø

Klubrekorder - Senior Damer - Åben klasse Klubrekorder - Senior Damer - Åben klasse

Klubrekorder - Senior Damer - Åben klasse Klubrekorder - Senior Damer - Åben klasse Klubrekorder - Senior Damer - Åben klasse Klubrekorder - Senior Damer - Åben klasse 50m Fri Annette Hansen, 84 0.25.08 26-10-2006 Århus 50m Fri Annette Hansen, 84 0.26.23 07-07-2007 Århus 100m Fri Nathalie

Lolland-Falsters Skytteforbund

Lolland-Falsters Skytteforbund 60 liggende Dame 1 Jette Skov Pedersen Vestfalster 93 85 94 94 87 93 546 2 Lisa Jørgensen Søllested 75 87 85 82 78 81 488 60 liggende Damejunior 1 Linette Andersen Sakskøbing 98 95 95 97 96 91 572 2 Nanna

Carl og Huldas børn. Carl og Hulda Marboe fik sammen 16 børn i perioden 1880 til 1904.

Carl og Huldas børn. Carl og Hulda Marboe fik sammen 16 børn i perioden 1880 til 1904. Carl og Huldas børn Carl og Hulda Marboe fik sammen 16 børn i perioden 1880 til 1904. På www.gunnarmarboe.dk vises fotografier af de 10 børn. De øvrige børn og deres skæbne er nævnt kort ud fra de oplysninger,

Arkivar Jytte Skaaning og min kone Inger Clausen på Korsør Lokalhistoriske Arkiv. Foto: Arne

Arkivar Jytte Skaaning og min kone Inger Clausen på Korsør Lokalhistoriske Arkiv. Foto: Arne Familien fra Korsør 14. august 2014 Endnu en gang har en henvendelse fra andre slægtsforskere giver en masse ny viden om slægten. Denne gang drejer det sig om slægtsforsker Steen Hald Kjeldsen, der skrev

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 25 m Standardpistol Dame Pia Villemoes Søværnets IF, København 55 530 2 Dorte Thorsen IF Flyvestation Karup 543 3 Sarah P. Madsen Lunde Skytteforening 59 Herre René Vogn Hesselager Forenede Sportsklubber

Dame. Danmarks Jægerforbund Resultat individuelle 19-09-2013

Dame. Danmarks Jægerforbund Resultat individuelle 19-09-2013 Dame 1 80 Marianne Rasmussen 6604 423 G 2 87 Janne Schmidt 7811 417 S 3 79 Anette Trip Lassen 4101 378 B 4 73 Gitte Madsen 2106 376 5 75 Lisbeth Teglgård 2023 364 6 81 Kristina Rasmussen 6604 357 7 91

Tilsyn med fortidsminder

Tilsyn med fortidsminder Tilsyn med fortidsminder Kulturarvsstyrelsen overtager tilsynet med fortidsminder Kulturarvsstyrelsen har det nationale ansvar for vores ca. 30.000 fortidsminder. nordjyllands historiske museet for thy

Profilmodel 2010 på kommuner fremskrivning af en ungdomsårgangs uddannelsesniveau

Profilmodel 2010 på kommuner fremskrivning af en ungdomsårgangs uddannelsesniveau Profilmodel 2010 på kommuner fremskrivning af en ungdomsårgangs sniveau Af Tine Høtbjerg Henriksen Profilmodellen 2010 er en fremskrivning af, hvordan en ungdomsårgang 1 forventes at uddanne sig i løbet

Den danske fattigdom er mest udbredt på Sjælland

Den danske fattigdom er mest udbredt på Sjælland Den danske fattigdom er mest udbredt på Sjælland Regeringens ekspertudvalg for fattigdom har udarbejdet en dansk fattigdomsgrænse. På baggrund af den nye fattigdomsgrænse viser tal fra AE, at antallet

Horsens BK RSL CUP 2015. Byder velkommen til U17 M&A

Horsens BK RSL CUP 2015. Byder velkommen til U17 M&A RSL CUP 2015 Byder velkommen til U17 M&A i Horsens Badminton Klub, Sognegårdsvej 1, 8700 Horsens Lørdag den 07. februar 2015, fra kl. 9.00 PROGRAM REV.1 Stævnetelefon: Bo Lynge 2539 9410 Ved afbud på dagen

Vejledning for kommunerne om adgang til Affaldsdatasystemet

Vejledning for kommunerne om adgang til Affaldsdatasystemet Vejledning for kommunerne om adgang til Affaldsdatasystemet Adgang til Miljøstyrelsens Affaldsdatasystem via www.virk.dk kræver følgende: Digital medarbejdersignatur, som fås fra kommunens lokale virk-administrator

MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 29. MARTS KL. 12V* HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B-T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55

MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 29. MARTS KL. 12V* HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B-T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 29. MARTS KL. 12V* i HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B-T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 EFTERSYN: SØNDAG DEN 26., MANDAG DEN 27., TIRSDAG DEN 28. MARTS KL 11-5, SAMT SIDSTE DAG OGSAA

Matas-butik Adresse Postnr. By Dato Tidspunkt

Matas-butik Adresse Postnr. By Dato Tidspunkt Matas Trianglen Østerbrogade 72 2100 København Ø 10.08 12.00-16.00 Matas Østerbrogade 142 2100 København Ø 18.08 12.00-16.00 Matas Østerbrogade 104 2100 København Ø 25.08 12.00-16.00 Matas Østerbro Centret

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG MEDLEMSBLADET 24. SEPTEMBER 2013 HUSK UDEN FOR MYLDRETID MØD KUNSTNERNE BAG UDSTILLINGEN HUSK 6. OKTOBER 2013 EKSKURSION TIL KUNSTHALLE I HAMBURG DANSK KUNST FRA ECKERSBERG TIL HAMMERSHØI 2. NOVEMBER 2013

V O L D G I F T S U D V A L G E T

V O L D G I F T S U D V A L G E T KØBENHAVNS BEDØMMELSES- OG VOLDGIFTSUDVALG FOR KORN- OG FODERSTOFHANDELEN BØRSEN, 1217 København K Tlf.: 33 74 60 00, Fax: 33 74 60 80, voldgiftsudvalget@danskerhverv.dk Medlemsliste pr. 1. april 2012

Q1 Dit barns alder. Besvaret: 216 Sprunget over: 0 0% 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 1,39% 3 2,31% 5 5,09% 11 12,96% 28 11,11% 24 13,43% 29

Q1 Dit barns alder. Besvaret: 216 Sprunget over: 0 0% 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 1,39% 3 2,31% 5 5,09% 11 12,96% 28 11,11% 24 13,43% 29 Q1 Dit barns alder Besvaret: 216 Sprunget over: 0 10 8 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 1,39% 3 2,31% 5 5,09% 11 12,96% 28 11,11% 24 13,43% 29 11,11% 24 12,04%

Deltagere pr. klub FM 2015 - og ændringer

Deltagere pr. klub FM 2015 - og ændringer Deltagere pr. klub FM 2015 - og ændringer Allested U & I Nicolaisen Henning HS2Senior Hansen Jan HS3Senior HD3Senior BBB-Bordtennis Pedersen Lars Marquard HS4Senior HSBVeteran Wintcentsen Jan HS4Senior

ISBN: 978 87 7674 858 6. Et lyst værelse er trykt med støtte fra Landsdommer V. Gieses Legat og Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

ISBN: 978 87 7674 858 6. Et lyst værelse er trykt med støtte fra Landsdommer V. Gieses Legat og Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat ET LYST VÆRELSE ET LYST VÆRELSE Empati, rumopfattelse, kunstnerisk selvspejling og æstetik i kvindelige danske forfatteres og billedkunstneres værker i perioden 1930-90 Forfatteren og Syddansk Universitetsforlag

FIRMA turneringen RESULTATLISTE 2007 2008. Harry Jørgensen Pokaler Gravering 86 14 44 10

FIRMA turneringen RESULTATLISTE 2007 2008. Harry Jørgensen Pokaler Gravering 86 14 44 10 FIRMA turneringen RESULTATLISTE 2007 2008 Harry Jørgensen Pokaler Gravering 86 14 44 10 Vinderhold kl. A DSB Claus B Laursen Klasse A 1.Omg. 2.Omg. 3.Omg 4.Omg Total 1. DSB 569 583 580 568 1732 2. Terma

ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN

ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN 28.02.15 17.04.15 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til

Løb 1, 25m Brystsvømning Damer, Finaler Ingen Bronze tid på 25 meter Starttid 13:30

Løb 1, 25m Brystsvømning Damer, Finaler Ingen Bronze tid på 25 meter Starttid 13:30 Side: 1 Dato: 18 januar 2015 Tid: 19:24:37 Resultat Total - Officiel Stævne navn: Talentstævne nr 1 i 2015 Stævne by: Arden Arrangør: Arden og Himmerlandsturneringen Overdommer: Henrik Bonderup Stævneleder:

Danskernes formuer udvikler sig utroligt skævt

Danskernes formuer udvikler sig utroligt skævt Danskernes formuer udvikler sig utroligt skævt Danmarks Statistik har offentliggjort en ny opgørelse af formuerne blandt danske familier. Det er første gang, at Danmarks Statistik offentliggør formuestatistik,