Download "moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n"

2 moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling cobra grafik kl. 17 nutidskunst onsdag 5. april kl. 13 nutidskunst torsdag 6. april kl. 13 klassisk modernisme d e s i g n torsdag 6. april kl. 14 kunsthåndværk sølv africana torsdag 6. april kl. 17 møbler og design fredag 7. april kl. 13 møbler og design der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 306 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 323 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k a u k t i o n mandag den 3. april til fredag den 7. april 2006 e f t e r s y n onsdag 29. marts kl torsdag 30. marts kl fredag 31. marts kl lørdag 1. april kl søndag 2. april kl mandag 3. april kl B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax

4 modern auction 756 d ay s o f s a l e a r t monday 3 april 7 pm cobra tuesday 4 april 1 pm danish private collection cobra prints pm contemporary art wednesday 5 april 1 pm contemporary art thursday 6 april 1 pm classic modern art d e s i g n thursday 6 april 2 pm decorative arts and design silver tribal art thursday 6 april 5 pm furniture and design friday 7 april 1 pm furniture and design bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 306 reproduced on the cover of this catalogue: lot 323 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s a u c t i o n monday 3 april to friday 7 april 2006 p r e v i e w wednesday 29 march 3 pm - 6 pm thursday 30 march 10 am - 5 pm friday 31 march 10 am - 5 pm saturday 1 april 11 am - 4 pm sunday 2 april 11 am - 4 pm monday 3 april 10 am - 2 pm B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Lise Miller Bertram Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus

7 klassisk modernisme torsdag den 6. april kl. 13 katalog nr

8 KLASSISK MODERNISME CD NIELS LARSEN STEVNS f. Gevnø v. Store Heddinge, Stevns 1864, d. Frederiksberg 1941 "Blomstrende græs på engen", Fakse Ladeplads. Sign. monogram. Olie på lærred. 36 x 53. Afbildet CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S Kystparti sommerdag. Sign. LH. Dateret på blændrammen 1938/39. Olie på lærred. 60 x 79. Proveniens: Godsejer G. A. Hagemanns samling, Sverige. Afbildet CD KARL BOVIN f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985 Sommerlandskab. Usigneret. Olie på lærred. 82 x 98. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

9 CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Høstlandskab". Sign. Jens Søndergaard 48 samt på bagsiden Jens Søndergaard Olie på lærred. 97 x 110. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 KLASSISK MODERNISME CD LENNART SEGERSTRÅLE f. 1892, d Figurkomposition. Sign. Lennart Segerstråle Olie på lærred. 130 x 100. Afbildet CD JOHANNES OTTESEN f. Raklev Sogn, Refsnæs 1875, d. Hillerød 1936 Symbolistisk skovparti. Sign. O. 10. Olie på lærred. 48 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

11 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Manden fra fjeldet". Sign. monogram 74 samt sign. og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 130. Afbildet CD ERIK OLSON f. Halmstad 1901, d. smst "Trägård i Sèvre". Sign. Erik Olson 35. Olie på plade. 25 x 30. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 KLASSISK MODERNISME HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Blomster på blå baggrund. Sign. på bagsiden monogram Olie på compoboard. 64 x 50. Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr Udstillet: "Malerier og tegninger af Harald Giersing", Kunsthallen, København, 1934, kat. nr. 29. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Siddende kvinde der tørrer sine fødder. Sign. G. Henning Figur af mørk- og grønpatineret bronze, på stand af mørkbejdset træ. H. 23. H. inkl. sokkel 25. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

13 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Sankthansbål på stranden. Sign. S.J.-Mikines 62. Olie på lærred. 100 x 125. Afbildet CD AMARIEL NORDOY f. Klaksvík 1945 "Morgen ved havnen, Klaksvik". Sign. Nordoy 82. Olie på lærred. 89 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 KLASSISK MODERNISME CD ERIK RAADAL f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941 Sommerdag, Vellerup. Sign. Erik Raadal 27. Olie på lærred. 80 x 100. Afbildet HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Leda og Svanen", Sign. monogram 06. Olie på plade. 68 x 85.. Litteratur: Lennart Gottlieb: "Giersing. Maler. Kritiker. Menneske", Gyldendal 1995, gengivet i farver s. 73 og fyldigt omtalt s , citat: "Leda og Svanen står sammen med billedet af kvinden og manden i sin radikalt gennemførte antinaturalistiske og Gauguin-inspirerede stil alene blandt billederne fra 1906, og adskiller sig indlysende nok fundamentalt fra hans sædvanlige motivverden, landskabet og portrættet". Afbildet CD GEORG JACOBSEN f. København 1887, d. Frederiksberg 1976 "Bakker ved Faaborg Septemberaften", Sign. GJ 12 samt på mærkat Georg Jacobsen. Olie på lærred. 67 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

15 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Modelbillede, Verso: Siddende model. Olie på lærred. 109 x 74. Litteratur: Gustaf Engwall nr. 97. Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe, "Vor Tids Kunst", bd. 12, 1933, gengivet s. 30. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1932, kat. nr. 50. Udstillet: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, 1936, kat. nr. 77. Udstillet: "Karl Isakson Udstillingen", Göteborg, Oslo, Odense og København Udstillet: "Karl Isakson i dansk ägo", Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 1985, kat. nr. 22. Proveniens: Museumsdirektør Lars Rostrup-Bøyesen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 KLASSISK MODERNISME CD SVEN HAVSTEEN-MIKKELSEN f. Argentina 1912, d "Steinshamn". Landskab med dybrød himmel. Sign. SHM samt på etiket på blændrammen S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 39 x 52. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

17 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Bygd. Færøerne. Sign. S.J.-Mikines 58. Olie på lærred. 64 x 79. Afbildet CD JON STEFANSSON f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962 Vidtstrakt landskab med fjelde i baggrunden, Island. Sign. Jon Stefansson. Olie på masonit. 46 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 KLASSISK MODERNISME 588 CD JEAN RENÉ GAUGUIN f. Paris 1881, d. København 1961 "Siddende harmonikaspiller", ca Usign. Figur af udskåret egetræ. H. 29. Litteratur: Sigurd Schultz: "Nyere dansk billedhuggerkunst", 1929, modellen i gips gengivet s. 55. Litteratur: Asger E. Bremer: "Jean René Gauguin og hans arbejder", 1941, gengivet helsides planche 12. Udstillet: Århus, Proveniens: Grosserer Christian Kampmann, Århus. Afbildet CD WILLIE WULFF f. København 1881, d. Gentofte 1962 "To piger i slagsmål", ca Af kunstneren selv benævnt "To furier, der river hinanden i håret". Figurgruppe af bronze, monteret på sokkel af sandsten. H. ialt 26,5. Udstillet: Privat udstilling, Paris, ca Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren i fremstillingsåret af Georg Frölich, og siden i familiens eje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

19 JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 "Domus Gotika, Toledo", Olie på lærred. 69 x 65. Litteratur: Wilhelm Wanscher: "J.A. Jerichau", 1931, gengivet s. 40. Litteratur: Troels Andersen: "Jens Adolf Jerichau", 1983, kat. nr. 158, gengivet s. 118 og s. 165 (på fotografi fra Jerichaus udstilling i Den Frie Udstilling, København, februar 1916). Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1916, kat. nr. 74, gengivet i katalog. Udstillet: Kunstforeningen, København, november 1918, kat. nr. 46. Udstillet: Kunstforeningen, København, december 1930, kat. nr. 59. Udstillet: Jens Adolf Jerichau, Sophienholm, Lyngby, 1984, kat. nr. 44, gengivet i farver i kataloget. Udstillet: "I stor stil: Jens Adolf Jerichau & Co", Nivaagaards Malerisamling, Nivå, 29. februar maj 2004, kat. nr. 11. Udstillet: "I stor stil...", Randers Kunstmuseum, 29. maj - 1. august 2004, kat. nr. 11. Proveniens: Chr. Tetzen-Lunds samling. Erhvervet af denne på auktion i forbindelse med udstillingen på Den Frie Proveniens: Professor Dr. med. Oluf Thomsen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 KLASSISK MODERNISME CD GEORG JACOBSEN f. København 1887, d. Frederiksberg 1976 Opstilling på bord med blomster, terrin og billede af model. Sign. Georg. Olie på masonit. 70 x 60. Afbildet CD ELI SIGVARD RASMUSSEN f. Rudkøbing 1915 Interiør med cockerspaniel og blomster. Sign. Eli Rasmussen 47. Olie på lærred. 98 x 116. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

21 CD ISAAC GRÜNEWALD f. Stockholm 1889, d. Oslo 1946 Blomsteropstilling, Sign. Grünewald samt på bagsiden dedikation fra Isaac Grünewald, Olie på lærred. 66 x 51. Proveniens: Hr. Herman Gellin. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 KLASSISK MODERNISME 594 CD LOUIS VALTAT f. Dieppe 1869, d. Paris 1952 Opstilling med blomster, Sign. L.V. Olie på pap monteret på plade. 33 x 26. Proveniens: Hôtel Drouot, Paris. 12. april 1979, kat. nr. 88. Proveniens: "The Greta Garbo Collection", Sotheby's, New York, 15. november 1990, kat. nr. 29, gengivet. Proveniens: "Impressionist and Modern Art", Christie's, New York, 2004, kat. nr. 59, gengivet. Certifikat fra Louis-André Valtat, dateret 8. november 2004, Archives L-A Valtat No. 3201, medfølger. Vil blive optaget i "Catalogue de l'oeuvre peint de Louis Valtat" under udarbejdelse af Louis-André Valtat. Proveniens: Tidligere i skuespiller, Greta Garbo's samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

23 594 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Landskab med Gudhjem pynten i baggrunden, ca Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 90 x 130. Den brune bygning midt i billedet er Rudes lysthus, hvor han ofte sad og malede med udsigt over vandet. Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Nobis Mølle"/"Taagerup Mølle". Sign. Ekelund. Olie på lærred. 76 x 56. Proveniens: Stemplet på blændrammen Kunst for Varer, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

25 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Bognemark, Gudhjem, Bornholm". Sign. OH og Oluf Høst samt på bagsiden Oluf Høst ca Olie på lærred. 51 x 81. Afbildet CD POVL SCHRØDER f. København 1894, d. Positano, Italien 1957 Siddende kvinde. På bagsiden stemplet: Dødsboet efter maleren Povl Schrøder. Olie på lærred. 81 x 60. Afbildet CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Fjordlandskab, Holbæk. Sign. S. Sw. 36. Olie på lærred. 84 x 84. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 KLASSISK MODERNISME CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Ældre mand i regnvejr. Sign. Folmer Bendtsen 59. Olie på lærred. 73 x 100. Afbildet CD CHRISTINE SWANE f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960 Opstilling med tulipaner i vase. Sign. Christine Swane på udstillingsetiket. Olie på lærred. 52 x 66. Proveniens: Købt af Kunstforeningen Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Figur i landskab. Sign. JH. Olie på plade. 50 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

27 CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Gadebillede med skraldefolk. Sign. Folmer Bendtsen. 89 x 116. Afbildet CD POUL S. NIELSEN f. Helsingør 1920, d Interiør med kvinde og barn. Sign. monogram. Olie på lærred. 70 x 80. Afbildet CD THORVALD HAGEDORN-OLSEN f. Svendborg 1902, d "Korshavn, Fyns Hoved". Sign. Hagedorn- Olsen. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 KLASSISK MODERNISME CD EINAR UTZON-FRANK f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955 "Diana". Figur af mørkpatineret bronze. Sign. Utzon- Frank. Stemplet L. Rasmussen København. H. 29. Afbildet CD GERHARD HENNING 606 f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Stående kvinde der tørrer sin fod. Figur af mørkpatineret bronze på lille sokkel af træ. Sign. G. Henning 1923, 1951, monogram, stemplet L. Rasmussen, København. H. ialt 28,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

29 CD AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Odalisque, interiør med kvindelige modeller og fugle. Sign. Salto, Olie på lærred. 132 x 162. Proveniens: Chr. Tetzen-Lunds samling. Afbildet CD POUL BJØRKLUND f. København 1909, d. Rødovre 1984 "Pige på divan". Sign. på bagsiden Poul Bjørklund Olie på lærred. 88 x 158. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1962, kat. nr. 54. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 KLASSISK MODERNISME CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Brevet læses. Sommerdag i de franske alper. Sign. J.F.W Akvarel og blyant på papir. Lysmål 48 x 40. Afbildet KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 Motiv fra Ørstedsparken. Sign. Kai Nielsen Olie på lærred. 63 x 51. Afbildet CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Bjergparti. Sign. J.F.W. Sept Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 35 x 54. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

31 CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Kubistisk komposition, ca Sign. de Sala. Olie på pap. 59 x 65. Afbildet CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Bjergparti, Chamonixdalen. Sign. J.F.W. 21. Juli Pastel på papir. 40 x 52. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 KLASSISK MODERNISME 615 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Opstilling. Sign. E.W. Udført sidst i 1920'erne. Olie på lærred. 78 x 67. Litteratur: "Kunst i Privateje", bd. II, København , gengivet s Udstillet: "Mit bedste kunstværk", Statens Museum for Kunst, København, 1941, kat. nr. 283, gengivet s. 66. Udstillet: Weies retrospektive udstilling, Statens Museum for Kunst, København, Udstillet: Helsingfors 1946 og Stockholm Udstillet: "Anna og Kresten Krestensens samling", Charlottenborg, København samt Gentofte Rådhus, Udstillet: "Edvard Weie", Kunstforeningen, København, 1962, kat. nr. 50, gengivet i kataloget. Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, 1963, kat. nr Proveniens: Anna og Kresten Krestensens samling. Proveniens: Museumsdirektør Lars Rostrup Bøyesens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

33 615 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 KLASSISK MODERNISME CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Blomstrende frugttræ i Spellingemosen", Bornholm Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 55 x 66. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "Valmuerne i Jægerhusets Have. (Anne Marie)", Sign. Kay C. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

35 CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Elefant i junglen". Sign. Scherfig Tempera på masonit. 52 x 68. Udstillet: Separatudstilling, Glyptoteket, København, oktober-december Afbildet CD VICTOR ISBRAND f. København 1897, d. sst "Javanisisk Marked". Sign. V. Isbrand. Betegnet på blændrammen Poerworedio, Midt Java, Olie på lærred. 53 x 71. Litteratur: Bent Irve [et al.]: "Victor Isbrand: maler og pædagog", 1987, gengivet helsides s. 109, heri dateret Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 KLASSISK MODERNISME CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst Gademusikant og dreng i baggårdsmiljø samt skitse til denne. Begge sign. Harald Engman 30. Olie på lærred samt blyant på papir. 28 x 23 og bladstørrelse 16,5 x 11,5. (2). Afbildet CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "In Memory of Sir Winston Churchill". Sign. Harald Engman samt betegnet på bagbeklædning "by Harald Engman January 22'-23', Copenhagen Denmark God Bless His Soul". Olie på masonit. 21 x 16. Afbildet CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst Værtshusscene, ca Sign. Harald Engman. Olie på plade. 40 x 30. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

37 623 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Clown Adolf". Karikeret portræt af Adolf Hitler. Sign. Harald Engman. Olie på pap, ca Lysmål 29 x 22. Afbildet CD PER KROHG f. Åsgårdstrand, Norge 1889, d Kvinde og gondoliere, Venedig. Sign. P.K. Olie på plade. 19 x 23. Afbildet CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst Fuldmåne ved Nyboder. Sign. Harald Engman. Olie på masonit. 30 x 40. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 KLASSISK MODERNISME 626 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Bognemark", Bornholm, ca Dobbelt sign. monogram OH samt på bagsiden Oluf Høst. Olie på lærred. 81 x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

39 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Sommerlandskab. Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 90 x 130. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 "Falsled". Landskab. Sign. HN samt på bagsiden Hjorth-Nielsen, Falsled Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

41 CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Et mellemværende", Sign. A. Bertelsen samt betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130. Afbildet CD JACK KAMPMANN f. London 1914, d Opstilling med frugtopsats, plante og skål på bord. Sign. Kampmann 57. Olie på lærred. 69 x 89. Proveniens: Stemplet: Foreningen Kunst for Varer, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 KLASSISK MODERNISME CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 Merete, Kathrinebæk. Sign. Kay C. samt på bagsiden betegnet 7. juli Olie på lærred. 73 x 93. Afbildet CD HENRIK SCHOUBOE f. Ringsted 1876, d. Frederiksberg 1949 Svømmende svanepar, foråret Sign. monogram. Olie på lærred. 90 x 110. Afbildet CD CHRISTINE SWANE f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960 Havneparti. Sign. C Sw. Olie på lærred. 67 x 76. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

43 634 CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Interiør med ung pige. Sign. på bagsiden Kay C. Olie på lærred. 92 x 73. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Udsigt over havet, Vesterø Havn, Læsø. Sign. JH. Olie på lærred. 60 x 69. Afbildet CD JACK KAMPMANN f. London 1914, d Færøsk bygd. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46. Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 "Ved gården". Sign. S.E. Olie på træplade. 28 x 42. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 KLASSISK MODERNISME CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Sommerlandskab ved høsttid. Sign. Jens Søndergaard 54? Olie på lærred. 105 x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

45 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Figurer ved Bognemark, Bornholm. Sign. O.H Olie på lærred. 72 x 116. Afbildet CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 Bakket landskab ved havet, Bornholm. Sign. NL. Olie på lærred. 96 x 114. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 KLASSISK MODERNISME CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Figur ved havet. Sign. JH. Olie på lærred. 65 x 80. Afbildet CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S Skovløberhuset i Grønnehave. Sign. L.H samt betegnet på etiket på blændrammen. Olie på lærred. 68 x 87. Udstillet: Corner, Charlottenborg, København, 28. december januar 1956, nr Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Rude 1981 "Anne-Marie". Sign. Kay C samt på bagsiden Kay C, 3. September 1956, Kathrinebæk. Olie på lærred. 74 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

47 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Kostald på Bognemark. Sign. OH. Olie på lærred. 46 x 81. Afbildet CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S Sole, sommerhuset. Sign. L.H. 62. Olie på lærred. 71 x 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 KLASSISK MODERNISME CD JEPPE MADSEN-OHLSEN f. Christiansfeld 1891, d. Sejs 1948 "Ved det gamle Vægterhus". Sign. J. Madsen-Ohlsen. Olie på lærred. 68 x 82. Udstillet: "Dansk Kunst", Fyens Forum, Afbildet CD EINAR UTZON-FRANK f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955 Portrætbuste af herre. Sign. Utzon-Frank. Stemplet L. Rasmussen København. Buste af mørkpatineret bronze, monteret på sokkel af kunststen. H. ialt 38. Afbildet CD ANKER HOFFMANN f. Holte 1904, d. Lyngby 1985 "Nina". Figur af mørk- og grønpatineret bronze på stand af palisander. Sign. monogram AH 64. H. 40. H. inkl. stand 44. Litteratur: S.L. Møller: "Anker Hoffmann", variant af terracotta gengivet helsides s. 21. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

49 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "Fra Classensgade, regnvejr", 1920'erne. Sign. E.W. Olie på lærred. 140 x 110. Udsigten fra Agnes Jensens lejlighed, øverst oppe i det spidse hus mellem Classensgade og Kastelsvej, malede Weie flere gange. Udstillet: "Edvard Weie", separatudstilling, Kunstforeningen, København 1923, kat. nr. 41. Udstillet: "Edvard Weie Mindeudstilling", Statens Museum for Kunst, København, 1946, kat. nr. 59. Udstillet: "Edvard Weie", Statens Museum for Kunst, København og Aarhus Kunstmuseum, 1987, kat. nr. 95. Proveniens: Elna Fonnesbech-Sandbergs samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 KLASSISK MODERNISME CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Motiv fra Kalkbrænderihavnen, København, beg. af 1930'erne. Sign. Egill Jacobsen på udstillingsetiket. Olie på lærred. 48 x 63. Litteratur: Per Hovdenakk: Se tilsvarende motiv med nr. 1928/1. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Figur i kystlandskab. Sign. JH. Olie på masonit. 50 x 60. Afbildet CD JOEN WAAGSTEIN f. Klaksvik 1879, d. Thorshavn 1949 Klippelandskab ved havet, Færøerne. Sign. I. Waagstein Olie på lærred. 39 x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

51 CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Figur. Vesterø Havn, Læsø Havn. Sign. JH. Olie på lærred. 100 x 120. Litteratur: Hans Mølbjerg, "Johannes Hofmeister", Vor Tids Kunst, bind 76, 1974, gengivet s. 10. Udstillingetiket på bagsiden signeret Johannes Hofmeister, øjensynligt fra Vraa-Udstillingen. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Snekastere. Sign. Folmer Bendtsen 59. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 KLASSISK MODERNISME CD JEAN RENÉ GAUGUIN f. Paris 1881, d. København 1961 Tre apostle, Gmunden Figurer af brændt ler, dekoreret med lys tinlasur. Unika. H. ml. 55 og 64. (3) Litteratur: Bremer: "Jean René Gauguin og hans arbejder", To af figurene gengivet helsides, nr. 22 og 24, omtalt s. 39 og s. 58: I 1921 slår Jean René Gauguin slår sig ned med familien på sanatoriet i Gmunden. Her overlades han en ubenyttet svømmehal til atelier, hvor han modellerer en række relieffer og statuetter - heriblandt Apostlene - med tinglasur og får brændt i Sleiss keramiske fabrik. De draperklædte apostlene er inspireret og ledet af Gauguins bevægelsesmotiv, som også er gennemgående i en række af hans dyrefigurer. Proveniens: Nr. 22 har tilhørt overretssagfører Peter Olesen. Nr. 24 har tilført dr. Børge Helsinge. Afbildet CD ØRNULF SALICATH f. 1888, d Portræt af kvinde i turkis kjole. Sign. Salicath, 09. Olie på lærred. 172 x 124. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

53 CD GERDA WEGENER f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940 Madonna med Barnet omgivet af musicerende engle. Sign. Gerda Wegener Roma Olie på lærred. 116 x 105. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Liggende ung kvinde. Figur af patineret gips. Sign. Gerhard Henning 1936, No III. H. 43. L. 56. Litteratur: Haavard Rostrup: "Gerhard Henning: en mindebog", 1980, en anden version af figuren gengivet på atelierfoto s. 16. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 KLASSISK MODERNISME CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Mod havet", Bornholm. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 50 x 60. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Bramsnæs Vig, Tempelkrogen. Sign. HN 70. Olie på lærred. 89 x 148. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Udsigt over tage. Sign. HN. Olie på lærred. 74 x 92. Proveniens: Redaktør Carl Gruvemans samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

55 CD ERIK OLSON f. Halmstad 1901, d. smst "Kain och Abel". Sign. Erik Olson Olie på lærred. 78 x 67. Afbildet CD ARTURO CIACELLI f. Arnara 1883, d "Bateaux d'été". Sign. A. Ciacelli, Torekow Pastel på kraftigt pap. 57 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 KLASSISK MODERNISME CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Rygvendt kvindelig model, Sign. EW samt på etiket på bagsiden Edvard Weie. Olie på lærred. 28 x 40. Proveniens: Kunsthallen auktion 486, kat. nr. 22, Afbildet CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Bjergparti. Sign. J.F.W. Okt Akvarel og blyant på papir. Lysmål 30 x 48. Afbildet CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d "Kockatatursey", Island, ca Olie på lærred. På blændrammen attesteret af Skiptaráthandinn i Reykjavik, 10. november Stemplet Borgarfogetaembættid i Reykjavik. 62 x 75. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

57 CD GOTTFRED EICKHOFF f. Frederiksberg 1902, d "Kvindefigur II". Sign Eickhoff Bronzestøberstempel fra L. Rasmussen, København. Nummereret III. Figur af bronze. H. 60. Skulpturen er udført i fire størrelser. Statens Museum for Kunst, København, Karoly museet i Budapest samt Statsmuseet i Riga er hver i besiddelse af et eksemplar af en af skulpturene. Litteratur: Anne Hald: "Gottfred Eickhoff", 1996, omtalt og gengivet s , Vor tids Kunst, bd. 40, variant gengivet s. 25. Litteratur: H.S. Møller: "Helge Refn: Teatrets maler", 1987, modellen gengivet s. 83. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 KLASSISK MODERNISME KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Opstilling med begonia og bog på et bord, Usign. Olie på lærred. 64 x 55. Udstillet: "Karl Isakson", Kunstforeningen, København samt Bornholms Kunstmuseum, 1991, kat. nr. 26. Gengivet i kataloget s. 19. Proveniens: Vera og Ernst Michaelsens samling. Afbildet CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Blomster i vase. Usign. Olie på lærred. 52 x 40. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

59 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "En vej mellem træer", ca Usign. Olie på lærred. 62 x 68. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 KLASSISK MODERNISME 671 CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 Gadeliv i sydfransk by. Usign. Olie på lærred. 91 x 71. Afbildet CD HARRY CARLSSON f. København 1891, d. sst Selvportræt, kunstneren med pen i hånden. Ca Sign. HC. Olie på lærred. 85 x 61. Afbildet CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Blomsterbuket på bord. Sign. de Sala. Olie på plade. 66 x 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

61 CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Opstilling med opsats og frugter. Sign. Karl Larsen 22. Olie på lærred. 82 x 112. Afbildet CD IB BRAUN f. Hvidovre 1933, d Dansende kvinde. Sign. Braun 5/6. Figur af patineret bronze. H. 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 KLASSISK MODERNISME CD TORBJØRN OLSEN f. Tórshavn 1956 Færøsk bygd med huse og både. Sign. Torbjørn Olsen. Olie på lærred. 70 x 65. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Gående herre i gråvejr. Sign. Folmer Bendtsen 57. Olie på lærred. 100 x 81. Afbildet CD NIELS WINKEL f. København 1939 Landskabs-komposition. Sign. N.W. 75. Olie på træplade. 80 x 122. Afbildet CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 Sovende hund, ca Usign. Olie på lærred. 48 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

UDSTILLING UNG DANSK KUNST

UDSTILLING UNG DANSK KUNST 24 5 UDSTILLING = AF = = = = = UNG DANSK KUNST DECEMBER 1910 p p p m. 1g m g g g p i. "pr-- V - -- '-./ '. S : ;- UDSTILLING AF UNG DANSK KUNST $ DECEMBER 1910 CHR. CHRISTENSENS BOGTRYKKERI KØBENHAVN FORTEGNELSE

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 3/201 2 Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til ferniseringen af Ib Orla-Jensen Lørdag den 1 4. april fra kl. 1

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG MEDLEMSBLADET 24. SEPTEMBER 2013 HUSK UDEN FOR MYLDRETID MØD KUNSTNERNE BAG UDSTILLINGEN HUSK 6. OKTOBER 2013 EKSKURSION TIL KUNSTHALLE I HAMBURG DANSK KUNST FRA ECKERSBERG TIL HAMMERSHØI 2. NOVEMBER 2013

20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN E ELEVHÆFT Johannes Larsen Johannes Larsen blev født i Kerteminde i 1867. Hans forældre havde en stor køb- mands-forretning, og de var ret rige. Forældrene havde

Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh

Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh Om dokumentet Dette dokument redegør for de gange Sigurd Swane har udstillet sine billeder, så vidt som jeg gennem mit arbejde har fået kendskab

Kunstakademiets Bibliotek

Kø # Registreret d. Cvr Navn Effect (KW)Installation Silkeborg Kommune 26,02 I idrift Randers Kommune 21

Kø # Registreret d. Cvr Navn Effect (KW)Installation Silkeborg Kommune 26,02 I idrift Randers Kommune 21 Kø # Registreret d. Cvr Navn Effect (KW)Installation 1 31-03-2014 29189641 Silkeborg Kommune 26,02 I idrift 2 2014-03-31 29189668 Randers Kommune 21 Ikke idriftsat 3 2014-03-31 29189900 Vejle Kommune 6

Fritz Syberg. Selvportræt, 1902. Fritz. Syberg. Kunsten og kærligheden. Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99. Opgaveark ... Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99 Fritz Syberg. Selvportræt, 1902 Fritz Syberg Kunsten og kærligheden Opgaveark Navn: Klasse:... Fritz Syberg. Høstlandskab (Kerteminde), 1905 Fritz Syberg. Høstbillede,

Faaborg Museum Indgangspartiet

Faaborg Museum Indgangspartiet Faaborg Museum Faaborg Museum er tegnet af arkitekt Carl Petersen (1874 1923) og blev åbnet i 1915. Museet blev bygget til at rumme konservesfabrikant og mæcen Mads Rasmussens samling af fynbokunst, da

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KØBENHAVN 2 UDSTILLING AF MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KUNSTFORENINGEN MARTS 1915 TRYKT HOS F. E. BORDING Maalene i Centimeter. Højden først. 1. 1899. FIGUR MOD ET VINDU. 43x35. Tilh. Vekselmægler Sam.

HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN

HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN 543. HAVESKULPTUR-UDSTILLINGEN I ØREGAARD FOLKEPARK SOMMEREN 1918 AFHOLDES AF GENTOFTE KOMMUNE I FORBIND ELSE MED CHARLOTTENBORG-BILLEDHUGGERNES SAMMENSLUTNING PRIS: 25 ØRE Elegant farreskræderi @AS @A9

CAMILLA WEST & LARS CALMAR

CAMILLA WEST & LARS CALMAR CAMILLA WEST & LARS CALMAR 22.08.15-09.10.15 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af

FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914

FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914 FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914 - m - 3 p ; : ' t : - ^ '-' ' "' t V X''^> : ' L «r - - : v.. -. ' ; *- " ^ ; - -r '. - y&i : - "-4>. ' - - r -Jr» ^ -*» 1 : ' Si"X r--".:'\'-:

Omkring et moderne billede

'/i. r 'é: Kunstakademiets Bibliotek. 300000097555 m

'/i. r 'é: Kunstakademiets Bibliotek. 300000097555 m M '/i Kunstakademiets Bibliotek 300000097555 m r 'é: i i I I I GEORG JACOBSEN UDSTILLING AF MALERIER OG TEGNINGER FRI ADGANG 3. OKTOBER KL. 1-15. OKTOBER AABEN KL. 10-5 DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING LIGE

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk Arkitektur & Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Torsdag + Fredag kl. 16-20 Lørdag kl. 12-17 Gro Jeg er arkitekt og kunstner, uddannet

FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918

FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918 037. w I ' FORTEGNELSE OVER HARALD GIERSING'S AR BEJDER UDSTILLEDE 1 K U N S T~ FORENINGEN MARTS-APRIL 1918 CHR. CATO'S ETABLISSEMENT. KBH. 1918 M A L E 1 Granskov. 1901. Tilh. Hr. Ingeniør E. Giersing

BILLEDKUNST - Ismer i dansk maleri efter 1870

ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919

ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919 ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919 UDSTILLING AF SKULPTUR - KERAMIK LITOGRAFIER RADERINGER EDITH WILLUMSEN - J. F. WILLUMSEN 22. FEBEUAR-9. MARTS 1919

Leveringsdag - Leveringsfrekvens 800 Høje Taastrup Porcani leverer dagligt i dit område. 900 København C Porcani leverer dagligt i dit område.

Leveringsdag - Leveringsfrekvens 800 Høje Taastrup Porcani leverer dagligt i dit område. 900 København C Porcani leverer dagligt i dit område. PostnummeBy Leveringsdag - Leveringsfrekvens 800 Høje Taastrup Porcani leverer dagligt i dit område. 900 København C Porcani leverer dagligt i dit område. 1000 København K Porcani leverer dagligt i dit

Formandens sidste beretning

Formandens sidste beretning LEDER Da kunstmuseet i Tønder for ca. 8 år siden fik stiftet sin venneforening fik den betegnelsen Sønderjyllands Kunstmuseums Venner. Senere måtte foreningen, som følge af den store museumsfusion Museum

AKTUEL GRAF 9 Stemmeberettigede opdelt efter herkomst i kommunerne ved KV13

AKTUEL GRAF 9 Stemmeberettigede opdelt efter herkomst i kommunerne ved KV13 AKTUEL GRAF 9 opdelt efter herkomst i kommunerne ved KV13 Yosef Bhatti, adjunkt Center for Valg og Partier Institut for Statskundskab Københavns Universitet Mail: yb@ifs.ku.dk Jens Olav Dahlgaard, Ph.d.-studerende

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN 1. Den blinde Pige 2500 2. Portræt af Fru Poul Reumert 3. Pige som stopper sin Strømpe. Udstil. Charlottenborg Foraarsudstil

BILLEDJAGT PÅ FAABORG MUSEUM

Fyns 5 daws 2011 3. etape 07 06 2011, Stige Ø, Odense OK 22:11:24 A kort 4,48 km

Fyns 5 daws 2011 3. etape 07 06 2011, Stige Ø, Odense OK 22:11:24 A kort 4,48 km A kort 4,48 km Startet : 30 Udgået : 0 Disk.: 1 1. Torben Kruse Svendborg OK 33.48 2. Ib Monrad Odense OK 34.37 +49 3. Jens Dam Odense OK 35.43 +1.55 4. H. V. Jensen Odense OK 37.02 +3.14 5. Wolfgang Schulz

Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre

Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre Tabel B1 Alle ydelsesgrupper Klynge I mere end 20 pct. over median Obs antal Præd antal Rang 360 Lolland 104,2 93,5 1 482 Langeland 92,4 89,3 2 400 Bornholm 82,6 83,7

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri)

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri) DM Rulleski 26. september 2010 (Fri) Placering Startnr Navn Klub Start 1. runde 2. runde 3. runde 4. runde 5. runde 6. runde 7. runde Sluttid D21-39 fri stil, 5 omgange, 32400 m G 30 Signe Schløer Københavns

Ydernumre (praktiserende læger) på FMK i kommunerne. Procentdel af samtlige ydernumre (praktiserende læger), som mangler FMK

Ydernumre (praktiserende læger) på FMK i kommunerne. Procentdel af samtlige ydernumre (praktiserende læger), som mangler FMK Ydernumre (praktiserende læger) på i kommunerne Procentdel af samtlige ydernumre (praktiserende læger), som mangler Kommune Ydere uden Aabenraa Kommune 0 20 Aalborg Kommune 0 56 Aarhus Kommune 0 114 Albertslund

Officialsliste DM-L & DJM-L 2015. Lørdag d. 4. juli kl. 09.30. Officialsmøde kl. 08.30. NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser

Officialsliste DM-L & DJM-L 2015. Lørdag d. 4. juli kl. 09.30. Officialsmøde kl. 08.30. NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser Lørdag d. 4. juli kl. 09.30 Officialsmøde kl. 08.30 Stævneledelse Elisabeth Grandt Speaker Per Stilling Pedersen Sekretariat: Jette Jørgensen EL - tidtagning Karsten Elm Heinz Torben Larsen 2,4 Esbjerg

Rekorder opdateret pr. 1. oktober 2009 Rød skrift markerer nye i forhold til seneste opdatering d. 1. august 2009

Rekorder opdateret pr. 1. oktober 2009 Rød skrift markerer nye i forhold til seneste opdatering d. 1. august 2009 Klubrekorder - Senior Damer - Åben klasse Annette Hansen, 84 0.25.08 26-10-2006 Århus 50m Fri Annette Hansen, 84 0.26.23 07-07-2007 Århus Annette Hansen, 84 0.55.30 26-10-2006 Århus 100m Fri Annette Hansen,

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Georg Metz Danske billeder fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Illustrationsliste 6 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk Arkiv for 9 Roskilde Lokalhistoriske Arkiv 11 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk

CHR. KONGSTAD PETERSEN

CHR. KONGSTAD PETERSEN FORTEGNELSE 305. OVER ARBEJDER AF CHR. KONGSTAD PETERSEN KUNSTFORENINGEN JANUAR 1918 KØBENHAVN T*YKT HOS F S. BORDiHG V.--' v. V ' - : ' 1 Hvor ikke andet er bemærket, er Tegningerne udførte i Pen. O 1.

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 1 Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 Lars Ellgaard Sunday, August 18th, 2013 Sognerådsformænd 1/1-1901 31/12-1903 Pedersen, Lauritz Christian SR s Større del Gårdejer 1/1-1904 31/3-1909

Senior Damer - Åben klasse Opdateret 19. december 2015

Senior Damer - Åben klasse Opdateret 19. december 2015 Senior Damer - Åben klasse 50m Fri Pernille Juel (1994) Gladsaxe 14-11-2013 00:25.78 Maria Madsen (1995) Odense 01-07-2014 00:27.16 100m Fri Pernille Juel (1994) Ringsted 05-04-2014 00:56.31 Anette Poulsen

Rekorder opdateret pr. 1. august 2009 Rød skrift markerer nye i forhold til seneste opdatering d. 15. juni 2009

Rekorder opdateret pr. 1. august 2009 Rød skrift markerer nye i forhold til seneste opdatering d. 15. juni 2009 Klubrekorder - Senior Damer - Åben klasse Annette Hansen, 84 0.25.08 26-10-2006 Århus 50m Fri Annette Hansen, 84 0.26.23 07-07-2007 Århus Annette Hansen, 84 0.55.30 26-10-2006 Århus 100m Fri Annette Hansen,

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik BILLED VÆRKSTEDET maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2014 Keramik Undervisningen i keramik veksler mellem stillede opgaver og værkstedsarbejde. Gennemgang af de færdige arbejder er en del af undervisningen.

Program 2009-2010 MUSEUMS- OG KUNSTFORENINGEN FOR VEJEN OG OMEGN

Program 2009-2010 MUSEUMS- OG KUNSTFORENINGEN FOR VEJEN OG OMEGN Program 2009-2010 MUSEUMS- OG KUNSTFORENINGEN FOR VEJEN OG OMEGN MUSEUMS- OG KUNSTFORENINGEN FOR VEJEN OG OMEGN PROGRAM FOR SÆSONEN 2009-2010 OKTOBER 2009 13., 14. og 15., tirsdag-torsdag kl. 11-15 Mosaikværksted

KLUBREKORDER DAMER. JUNIOR DAMER Pr. 19. januar 2009 KORTBANE

KLUBREKORDER DAMER. JUNIOR DAMER Pr. 19. januar 2009 KORTBANE DAMER 50 fri Annette Hansen, 84 0.25.08 26-10-2006 50 fri Mie Refn, 93 0.27.64 26-09-2008 Tåstrup 100 fri Annette Hansen, 84 0.55.30 26-10-2006 100 fri Maja Mattsson, 86 1.00.10 24-11-2001 200 fri Annette

men det var ikke helt så imponerende, som vi havde regnet med. Tegning og hygge i toget Et forvirrende billede, der ændrer sig, når man flytter

men det var ikke helt så imponerende, som vi havde regnet med. Tegning og hygge i toget Et forvirrende billede, der ændrer sig, når man flytter Mandag d. 1/10 Vi tog fra Løgstør med bussen kl. 9.00 mod Aalborg, hvor vi steg på toget. Vi skulle skifte i både Fredericia og Padborg, men det gik fint, og det lykkedes os at få alle tingene med hele

RUDOLPH TEGNER SKULPTURER MALERIER TEGNINGER 204. I DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING AABEN FRA FREDAG D. 19. SEPTEMBER TIL SØNDAG D. 12. OKTOBER KL.

RUDOLPH TEGNER SKULPTURER MALERIER TEGNINGER 204. I DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING AABEN FRA FREDAG D. 19. SEPTEMBER TIL SØNDAG D. 12. OKTOBER KL. 204. RUDOLPH TEGNER SKULPTURER MALERIER TEGNINGER I DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING 1919 AABEN FRA FREDAG D. 19. SEPTEMBER TIL SØNDAG D. 12. OKTOBER KL. 9 6.: - v "I r ; RUDOLPH TEGNER SKULPTURER M A L E

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/2011 DEN CENSUREREDE NÆSTVED UDSTILLING 2011 29/1 0-27/11 2011 Næstved Kunstforening Inviterer til ferniseringen af Censureret Udstilling Lørdag

KLUBREKORDER DAMER. JUNIOR DAMER Pr. 31. december 2006 KORTBANE

KLUBREKORDER DAMER. JUNIOR DAMER Pr. 31. december 2006 KORTBANE DAMER 50 fri Annette Hansen, 84 0.25.08 26-10-2006 Århus 50 fri Maja Mattsson, 86 0.27.89 21-03-2003 Nærum 100 fri Annette Hansen, 84 0.55.30 26-10-2006 Århus 100 fri Maja Mattsson, 86 1.00.10 24-11-2001

Han Herred Bogen - Billedindex - 1999

Han Herred Bogen - Billedindex - 1999 Han Herred Bogen - Billedindex - 1999 INDHOLD ÅRGANG SIDE ART NOTE Adelborg, Ib 1999 118 Foto Adelborg, Jonna 1999 116 Foto Adelborg, Jonna 1999 118 Foto Adelborg, Nadja 1999 110 Foto Adelborg, Nadja 1999

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE

SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE SÅDAN STIGER SKATTEN I DIN KOMMUNE Vi har regnet på den nye af en for et gennemsnitligt parcel- eller rækkehus i de forskellige kommuner. Allerede i dag er der stor forskel på erne og dermed også stor

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

Senior Damer - Åben klasse Opdateret 27. december 2014

Senior Damer - Åben klasse Opdateret 27. december 2014 Senior Damer - Åben klasse 50m Fri Pernille Juel (1994) Gladsaxe 14-11-2013 00:25.78 Maria Madsen (1995) Odense 01-07-2014 00:27.16 100m Fri Pernille Juel (1994) Gladsaxe 05-04-2014 00:56.31 Anette Poulsen

DH 2010. 2. Division Vest 2. Division Øst. Birkerød II (o) Kløvermarken (n) 3. Division Vest 3. Division Øst

DH 2010. 2. Division Vest 2. Division Øst. Birkerød II (o) Kløvermarken (n) 3. Division Vest 3. Division Øst Elitedivision Birkerød Esbjerg (o) Gentofte Helsingør (o) KB Lyngby TC Odense Århus 1900 1. Division ATK (o) B93 HIK (n) HRT (n) KB II Lyngby II Aalborg Østre Århus 1900 II (o) 2. Division Vest 2. Division

september 2013 INDHOLD:

september 2013 INDHOLD: 3 september 2013 INDHOLD: Kunst på Borgen onsdag 27. november kl. 16.45... side 2 og 3 Kunstnerportræt af Mogens Nørgård... - 4 og 5 Maleskolen, skovtursreferat og dødsfald... - 6 Aagaard Andersen i brug,

Hjemmehjælp til ældre 2012

Hjemmehjælp til ældre 2012 Ældre Sagen august 2013 Hjemmehjælp til ældre 2012 Færre hjemmehjælpsmodtagere og færre minutter pr. modtager I 2012 var der godt 130.000 over 65 år, der var visiteret til at modtage hjemmehjælp, mens

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Ældredage 2012. på Gentofte Rådhus. et gratis tilbud til ældre over 65 år i Gentofte Kommune. 9. oktober. Torsdag Fredag Mandag Tirsdag

Ældredage 2012. på Gentofte Rådhus. et gratis tilbud til ældre over 65 år i Gentofte Kommune. 9. oktober. Torsdag Fredag Mandag Tirsdag Ældredage 2012 på Gentofte Rådhus Torsdag Fredag Mandag Tirsdag 4. oktober 5. oktober 8. oktober 9. oktober et gratis tilbud til ældre over 65 år i Gentofte Kommune Invitation Gentofte Kommune inviterer

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy Jens Bredholt Ind til benet Bente Hammershøy Bente Hammershøy Ind til benet Jens Bredholt sluser det væsentlige ind, skærer et stykke ud af virkeligheden og fanger og fastholder det essentielle i motivet.

Generalforsamling i Red Barnets lokalforeninger 2014 29.11.13

Generalforsamling i Red Barnets lokalforeninger 2014 29.11.13 Generalforsamling i Red Barnets lokalforeninger 2014 29.11.13 Lokalforening Formand Dato Sted Allerød Kirsten M. Due Henvendelse til formanden Engen 32, 3250 Gilleleje, 20575760 Amager Christina Iversen

Ved brev af 30. marts 2014 til Kommunernes Landsforening og kommunekontaktrådene udmeldte Udlændingestyrelsen landstallet for 2015 til 4.000 personer.

Ved brev af 30. marts 2014 til Kommunernes Landsforening og kommunekontaktrådene udmeldte Udlændingestyrelsen landstallet for 2015 til 4.000 personer. 4. Asylkontor Kommunernes Landsforening og Kommunekontaktrådene Dato: 29. september 2014 Sagsnummer: 14/027760 Sagsbehandler: drkj Center for Asyl og Økonomi Kommunekvoter for 2015 Ved brev af 30. marts

Forslag til 3.klasses undervisningsforløb i faget billedkunst efter besøg på Johannes Larsen Museet

Forslag til 3.klasses undervisningsforløb i faget billedkunst efter besøg på Johannes Larsen Museet ØSTFYNS MUSEER, SKOLETJENESTEN LÆRERVEJLEDNING Mit Østfyn: Et undervisningsforløb for 3.klassetrin på Johannes Larsen Museet. Det overordnede formål med Mit Østfyn er at sikre, at alle skoleelever fra

NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser.

NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser. Torsdag den 20. november kl. 09.30 Officialsmøde kl. 08.30 Stævneledelse Anne Marie Zinck Speakere Per Stilling Pedersen Sekretariat: Jette Jørgensen Jørn Abrahamsen 2 A6 Bettina Gadeberg 7 Aalborg Jens

26.04.14 06.06.14. GalleriWeber. Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu

26.04.14 06.06.14. GalleriWeber. Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu Keld Nielsen 26.04.14 06.06.14 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til åbning af en stor separatudstilling

file://d:\migrationserver\work\20140212t130301.808\20140212t130302.823\6425de30-5cd4-49... Page 1 of 2 From: Vivian Grønvall Petersen Sent: 12-02-2014 13:01:11 To: Vivian Grønvall Petersen Subject: VS: Om kommuners borgmesterkørsel. Attachments: kommuner borgmesterkørsel.xls Fra: KBS@frederiksberg.dk

MALERIER STUDIER FRK. NICOLINE TUXEN O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 UDSTILLEDE I FRI ADGANG

MALERIER STUDIER FRK. NICOLINE TUXEN O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 UDSTILLEDE I FRI ADGANG MALERIER OG STUDIER AF FRK. NICOLINE TUXEN UDSTILLEDE I O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 FRI ADGANG

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Holger Drachmann på Fanø Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Af alle de smukke Ting (aandrige eller ikke-aandrige), man

Lissi Anette Hansen billedkunstner

Lissi Anette Hansen billedkunstner Lissi Anette Hansen billedkunstner Jeg ønsker at de værker jeg præsenterer for publikum skal være interessante. Jeg bevæger mig fra figurativt til abstrakt og lægger mig ikke fast på at blive genkendt

N. HANSEN-JACOBSEN UDSTILLING DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING

N. HANSEN-JACOBSEN UDSTILLING DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING N. HANSEN-JACOBSEN UDSTILLING 1901 DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING f ' / ''Sr :C. Radering af A. Hou. N. HANSEN-JACOBSEN Medlem af Société Nationale des Beaux-Arts i Paris. Født i Vejen 1861. c KUNSTAKADEMIETS

PRISLISTE ONLINE PRODUKTER

PRISLISTE ONLINE PRODUKTER LISTE ONLINE PRODUKTER ONLINE start ONLINE basis ONLINE PROFIL 1 ONLINE PROFIL 2 ONLINE PROFIL 3 ONLINE PROFIL 5 Kort tekst på resultatside (uden billede, tekst og link) (uden billede, tekst og link) 2

BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14. GalleriWeber. Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.

BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14. GalleriWeber. Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele. BRIT HENDRIKSEN WINDAHL 11.04.14-07.06.14 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til åbning

Udbydere af danskuddannelse

Udbydere af danskuddannelse NOTAT Dato: 12. september 2011 Kontor: Integrationskontoret Sagsbeh.: YKT Udbydere af danskuddannelse AOF Center Fyn Sprogskole Leder: Marianne Krammer Vestergade 23 5700 Svendborg Tlf.: 62 21 73 73 E-post:

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6

Region Kommune Tilskud 0l at Tilskud 0l Tilskud 0l Bliv kommunal dagplejerbemærkninger passe egne privat privat børn pasning 0-2 pasning 3-6 Hovedstaden Albertslund Kommune x x Hovedstaden Allerød Kommune x x Hovedstaden Ballerup Kommune x x Hovedstaden Bornholms Regions kommune x x Hovedstaden Brøndby Kommune x x Hovedstaden Dragør Kommune

DH INDE 2014-2015 DAMER

DH INDE 2014-2015 DAMER DH INDE 2014-2015 DAMER Birkerød Hvidovre Grundspilspulje 1 Gentofte Grundspilspulje 2 Grundspilspulje 3 Lyngby Esbjerg HRT ATK HIK Hillerød Skovbakken TC Odense KB 1. DIVISION VEST 1. DIVISION ØST Pulje

De fire indikatorer i samtlige kommuner Prisudvikling 2004-14 Omsætning som andel af antal ejendomme, 2014

De fire indikatorer i samtlige kommuner Prisudvikling 2004-14 Omsætning som andel af antal ejendomme, 2014 De fire indikatorer i samtlige kommuner Prisudvikling 2004-14 Omsætning som andel af antal ejendomme, 2014 Salgstider, 2014 Tvangsauktioner, 2014 dage Antal Andel af alle Frederiksberg 78% Hvidovre 4,6%

UDSTILLING AF MALEREN SIGURD WANDELS ARBEJDER KUNSTFORENINGEN FEBRITAK 1910 18F KØBENHAVN TKYKT HOS F F. BORDING

UDSTILLING AF MALEREN SIGURD WANDELS ARBEJDER KUNSTFORENINGEN FEBRITAK 1910 18F KØBENHAVN TKYKT HOS F F. BORDING 295 UDSTILLING AF MALEREN SIGURD WANDELS ARBEJDER KUNSTFORENINGEN FEBRITAK 1910 18F KØBENHAVN TKYKT HOS F F. BORDING ' ~ i' UDSTILLING AF MALEREN SIGURD WANDELS ARBEJDER KUNSTFORENINGEN FEBRUAR 1910 KØBENHAVN

Landsturneringen i atletik 1959-1993

Landsturneringen i atletik 1959-1993 Landsturneringen i atletik 1959-1993 Lidt historie (se jubilæumsårbogen) Ny turneringsform fra 1959. LT som forkortelsen var, blev indført. Kun fire holdkampe hvert år. Egentlig otte, men da man hver gang

Rotary Danmarks Sekretariat

Rotary Danmarks Sekretariat Ialt pr. 1. aug. 2011 186 1.250 10.293 11.543-4 - -4 Ialt pr. 1. aug. 2010 195 1.161 10.414 11.575 - Til/ afgang i perioden -9 89-121 -32 Allerød 1-38 38-1 - -1 Amager - 1 30 31 - - - Assens 2 8 30 38-1

Retsudvalget. REU alm. del - Svar på Spørgsmål 699 Offentligt. Folketinget. Retsudvalget. Christiansborg 1240 København K

Retsudvalget. REU alm. del - Svar på Spørgsmål 699 Offentligt. Folketinget. Retsudvalget. Christiansborg 1240 København K Retsudvalget REU alm. del - Svar på Spørgsmål 699 Offentligt Folketinget Retsudvalget Christiansborg 1240 København K Lovafdelingen Dato: 27. maj 2009 Kontor: Procesretskontoret Sagsnr.: 2009-792-0897

Han Herred Bogen - Billedindex - 1998

Han Herred Bogen - Billedindex - 1998 Han Herred Bogen - Billedindex - 1998 INDHOLD ÅRGANG SIDE ART NOTE Banner, Erik 1998 127 Tegning Gravsten i Torslev kirke Brandi, Børge 1998 79 Foto Dilettant, 1947 Brandi, Sylle 1998 79 Foto Dilettant,