Bogauktion fra Erik Ralds bo

Download "Bogauktion fra Erik Ralds bo"

1 Bogauktion fra Erik Ralds bo 1 Lohmeyer & Künkele Svampe. Bestemmelse og indsamling. Parragon Books. 256 s. hårdt bind. 2 Seymour, J. Naturens billedbog. Svampe. Lademan. Upagineret 3 Knudsen & Vesterholt (red) Funga Nordica. 2.udg. (Mint). 4 Knudsen & Vesterholt Funga Nordica, 1 udg. (med ejernavn, mint) 5 Jülich, W Die Nichtblätterpilze, Gallertpilze und Bauchpilze. Gustav Fisher Verlag. 626 s. (med ejernavn, svagt gulnet ellers mint) 6 Hallenberg, N. med Eriksson tegninger The Lachnocladiaceae and Coniophoraceae of North Europe. Fungiflora, 96 s., soft 7 Eriksson et al /Hjortstam, Larsson & Ryvarden The Corticiaceae of North Europe 1-8, soft. (ex N.F. Buchwald, signeret på bindet pp., mint). 8 Ryvarden, L: The Polyporaceae of North Europe 1-2. Fungiflora, soft 9 9 Ellis & Elliss. Microfungi on miscellaneous substrates. Helm, 244 s., hard (med ejernavn) 10 Dissing, H The genus Helvella in Europe. Dansk Botanisk Arkiv 25(1), 172 s. soft, ex NFB (lidt gulnet, ellers mint). 11 Lange, M Danish hypogeous macromycetes. Dansk Botanisk Arkiv 16(1), 84 s. (signeret af forfatter til Per Onsberg og med Erik Rald skrevet til siden), soft (næsten mint). 12 Moser, M Kleine Kryptogamenflora. Ascomyceten. G. Fischer, 147 s, hard 13 Moser, M Udgave. Kleine Krytogamenflora. Basidiomyceten II. Röhrlinge und Blätterpilze (Agaricales), 443 s. ex L. Døssing, hard (næsten mint) 14 A) Moser, M Udgave. Kleine Krytogamenflora. Basidiomyceten II. Röhrlinge und Blätterpilze (Agaricales), 327 s,hard (lidt plettet med ER signatur) 15 Kühner & Romagnesi1953. Flore analytique des champignons supérieurs (agarics, bolets, chanterelles). Masson & Cie., 557 s., meget smukt indbundet. 16 Dähncke & Dähncke 1980(2.udg.). 700 Pilze in Farbfotos. AT Verlag, (med ejernavn, lidt gulnet, smudsomslag intakt) 17 Wojewoda, W Vol. 2. Basidiomycetes etc. (på polsk). Hard (gulnet) (mange fine stregtegninger af fx bævresvampe) 18 Gerhardt, E BLV Handbuch. Pilze, 639 s. hard. 19 Christiansen, M.P Danish resupinate fungi I-II. Smukt indbundet. 20 Dennis, R.W.G British Ascomycetes. Soft (omslag lidt gulnet, men ellers mint). 21 Lange, J.E. Studies in the agarics of Denmark I-XII. Smukt indbundet, originale omslag medindbundet. 22 Petersen, JH 1995 (1.udgave, soft). Svamperiget, Det Naturvidenskabelige Fakultet, Århus Universitet, 344 s. (lidt gulnet).

2 23 Dissing, H Svampebogen. Løvens kemiske fabrik, 42 s. hard. (tavler løsnede). 24 Ainsworth & Bisby. 1954(4.udg). The dictionary of the fungi. 475 s., ex Ole Terney (stempel) (ellers mint). 25 Knudsen & Vesterholt Funga Nordica, 1 udg. (lidt vandskadet) 26 Knudsen & Vesterholt Funga Nordica, 1 udg (mint, med cdr etc) 27 Vesterholt, J. 2004/15 (2udg.) Danmarks svampe. Gyldendal Phillips, R Mushrooms of North America. Soft. 29 Phillips, R Mushrooms and other fungi of Great Britain & Europe. Pan Books, 288 s., soft (ret gulnet, med ejersignatur). 30 Læssøe & Del Conte Svampe fra mark og skov til køkken. Hard, Lannoy & Estades Monographie des Leccinum d Europe. 229 s. hard (en anelse gulnet men ellers mint). 32 Jordstärnan stort set komplet Eckblad, F.E. ikke dateret. Mykologiens historie i Norge. Illustreret hefte (1961). International code of botanical nomenclature. Montreal (Bind falmet ellers mint) 35 Knudsen & Vesterholt Danmarks svampelokaliteter. Politiken, 271, signeret af forfatterne 36 Perini, C. (red.) Conservation of fungi in Europe. E.C.C.F. Proceedings of meeting in 1997., 159 s, soft 37 Deverall, B Fungal parasitism. Studies in biology no. 17, soft. 57 s. 38 Hudson, H.J Fungal saprophytism. Studies in biology no. 32 soft., 68 s (ex Per Onsberg, mint) 39 Allen, M.F The ecology of mycorrhizae. Cambridge studies in ecology, 184 s. ex ML. 40 Tomei, Narducci & Lippi Prodromo alla flora macromiceta della Provincia di Lucca. 105 s., soft ingen illustrationer. 41 Dissing, Hansen, Olson & Søchting udg. Introduktion til Svampe. Nucleus. Soft, 189 s.(noget vandskadet, men brugelig) 42 Webster, J. 2.udg Introduction to Fungi. CUP, 669 s, soft Ex M. Lange (fin,, ikke mint) 43 Ravn, F. Kølpin Smitsomme Sygdomme hos Landbrugsplanterne. Landboskrifter bd 22, hard (stort set mint) 44 Moore, W.C British parasitic fungi. Cambridge. 430 s., hard med slidt smudsbind, ellers mind (ex statens forsøgsgård) 45 Toms & Dahl Pests and diseases of fruit and vegetables in the garden. Blandford colour series.188 s., ex Inst. For Plantepatologi 46 Ott, J. 1976, Hallucinogenic plants of North America. Psychomycological studies Number one.161 s., soft. både planter og svampe, farve- og sorthvide illustrationer. 47 Eckblad, F.-E Soppgeografi. Universitetsforlaget, 168 s., soft (lidt gulnet)

3 48 Anon. (red) Travaux mycologiques dédiés à R. Kühner. Num. sp.du Bull. Soc.Linn.Lyon 43., 475 s., soft (omslag noget tilsmudset) med bidrag fra en lang række af Europas førende mykologer på daværende tidspunkt. 49 Buchwald, N-F Fungi imperfecti (Deuteromycetes). En Vejledning i Studiet af de sekundære Sporeformer hos Svampene. Landbohøjskolen, 144 s., soft (uopskåret). 50 Arnolds et al. (red) Overzicht van de paddestoelen in Nederland. Hard, 871 s 51 Petersen, P. Milan Danish fireplace fungi. Dansk Botanisk arkiv 27(3), 97, s., hefte 52 Lange, M The agarics of Maglemose. Dansk Botanisk Arkiv 13(1), 141 s., hefte (mint, gulnet omslag). 53 Bach, E The agaric Pholiota aurea. Physiology and ecology. Dansk bot. ark.16(2)/privat printet til disputatsforsvar, 220 s., (lidt gulnet) 54 Lange, M.? Svampelivet. Rhodos, kompakt senere udgave, hard, 191 s. (næsten mint) 55 Lange, M Svampelivet. Rhodos den horizontale udgave. Hard, 244 s., (bind er anelse løsnet ellers mint) 56 Eckblad, F.-E Soppøkologi. Universitetsforlaget, 158 s., soft 57 Kaulberg, S Planter som ikke er grønne. Haases Naturserie. P. Haase & Søn, 36 s., ex antikvar (stempel), hard (fin) 58 Andersson, A.R. 1966, Hekseæg, stjernebolde og andre svampe. Læsning til naturfagstimen 10. Gyldendal. 64 s, hefte (lidt gulnet, ellers mint) 59 Rune, F Svampe-kalas. Liberdan., 48 s. (halvstiv, lidt gulnet) 60 Lundqvist & Persson Svenska svampnamn. Sv. Bot. For., 88 s. (lidt plettet, men fin) 61 Gulden, G. (red.)1996. Norske soppnavn. Fungiflora, soft, 137 s. 62 Kndsen & Graa Sørensen Danske svampenavne. Hefte, 87 s (Mint 63 Hansson & Hägg Förtechning over Skånes svampar. Puggehatten supp. 4, hefte 124 s udgave der følger med 64 Breitenbach & Kränzlin Pilze der Schweiz 3. Röhlinge und Blätterpilze 1 Teil (de hvidsporede), hard 65 Breitenbach & Kränzlin Pilze der Schweiz 3. Röhlinge und Blätterpilze 2 Teil (Entolomataceae-Strophariaceae), hard 66 Breitenbach & Kränzlin Pilze der Schweiz 2 Nichtblätterpilze (næsten mint, med ejernavn) 67 Breitenbach & Kränzlin Pilze der Schweiz 1 Ascomyceten (ryg lidt løsnet, ellers fin) 68 Noordeloos, M.E Strophariaceae. Fungi Europaei 13, hard 69 Hurst & Rutherford Køkkenartistens svampebog. Høst og Søn, 120 s. Hard. 70 Læssøe, Køster & Duch Danmarks bedste spisesvampe. Gads forlag, 192 s, hard (lidt smudsig men fin)

4 71 Krieglsteiner & Krieglsteiner Die Pilze Ost- und Nord- Württembergs. Teil1: Nichtblätterpilze. Arb.Mykol. Ostwürt.(AMO), 423 s. hefte en del stregtegninger, mange udbredelseskort Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas III. AMO, hefte, 512 s.- (næsten mint) masser af fede artikler, masse af farvebilleder etc Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas II. AMO, hefte, 240 s.- (næsten mint) masser af fede artikler, masse af farvebilleder etc Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas I. AMO, hefte, 208 s.- (næsten mint) masser af fede artikler, masser af farvebilleder etc. 75 Häffner Die Gattung Helvella, 165 s.; Kriglsteiner Zur Verbreitung und Ökologie der Gattung Russula, Beif. Z.f Mykologie to store bidrag i et hefte. 76 Baral & Krieglsteiner Inoperculat Discomyzeten, 1-160; Krieglsteiner Verbreitung und Ökologie ausgewählter Nichtblätterpilze, Beih. Z f. Mykol Clemencon 1984 Kompendium der Blätterpilze: Clitocybe: Krieglsteiner Verbr. & Ökol. 250 Blätterpilze. Beih z f Mykol. 5: (noget gulnet) 78 Krieglsteiner Verbr. & Ökol. 200 pilze. Beih z f Mykol. 4: (med ejerangivelse, mint) 79 Krieglsteiner Verbr. & Ökol. 250 Blätter- und Röhrenpilze. Beih z f Mykol. 3: Gross, Runge & Winterhoff Bauchpilze (Gasteromycetes s.l.) in der Bundesrepublik und Westberlin. Beih. Z. f Mykol. 2: Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas V - masser af fede artikler, masser af farvebilleder etc. 82 Göteborgs Svampklubb Årsskrift + Windahlia 15 hefter 83 Agarica, 13 af de tidlige bind 84 Hausknecht Conocybe, Pholiotina. Fungi Europaei 11, 968 s. hard (mint, med ejerindskrift) 85 Cooper, R. A Guide to British Psilocybin Mushrooms. Hassle Free Press, 32 s. rev- ed-, hefte 86 Stamets, P Psilocybin mushrooms of the World. Ten Speed Press, soft, 245 s 87 Stamets, P Psilocybe mushrooms and their allies. Homestead Book C.160 s., soft 88 Rebaudengo Iconographia Mycologica XXIX. Inocybe, text og tavlebind - med Thomas Brandt-Pedersen ex libris (Mint) 89 Christiansen, M. Skytte Flora i farver 2. Sporeplanter. Politikens forlag, 259 s.. 90 Christiansen, M. Skytte Bregner, mosser og laver. Gads natur forum, 256, soft (Mint). 91 Frey, E Flechten. Unbekannte Pflanzenwelt. Verlag Hallwag etc, 64 s (mint, med ejernavn) 92 Rostrup, E (2.udg.) Vejledning I den danske Flora. Anden del. Blomsterløse Planter- Gyldendal, 592 s. ex Carolsfeld-Krausé (bind lidt lost, ellers fin).

5 93 Kühner, R Le genre Galera. Encyclopédie Mycologique VII. Paul Lechevalier, 240 s, privat hårdt bind 94 Vesterholt, J The genus Hebeloma. FNE vol. 3, 146 (mint, med forfattersignatur og ejernavn) 95 Ola h, G.M Le genre Panaeolus. Essai taxinomique et physiologique. Lab.Crypt.Mus.Nat.Hist. Nat., mem.hors.ser s, soft. 96 Guzman, G The genus Psilocybe. Beiheft zur Nova Hedwigia 74, 439 s, + plates. Hard (nr mint) 97 British Fungus Flora 3 (1982). Bolbitiaceae: Agrocybe, Bolbitius & Conocybe.139 s, soft (blyantsannoteret af ejer og lidt smudsig) 98 British Fungus Flora 5 (1987): Strophariaceae & Coprinaceae p.p. Hypholoma, Melanotus, Psilocybe, Stropharia etc. 121 s soft (nr mint with some annotations in pencil). 99 British Fungus Flora 6 (1989): Crepidotaceae, Pleurotaceae and other pleurotoid agarics. 157 s ex MLg og ejernavn (ellers mint) 100 British Fungus Flora 7 (1993): Cortinariaceae p.p. Galerina etc., 131 s, soft, ejernavn (nr mint) 101 Lye, K.A Moseflora. Universitetsforlaget, 140 s (lidt gulnet ell. Mint) 102 Søchting, U Laver i Tisvilde Hegn. Biologisk Inst., soft, ingen side tal 103 Haan, A.de & Walleyn, R Studies in Galerina 1-3. Fungi non deliniati XXIII, XLVI. Ed. Candusso, hefter i høj kvalitet 104 Bruchet, G Contribution a l étude du genre Hebeloma (Fr.)Kummer; parti spéciale. Bull.mens.Soc.Linn.Lyon, supp. Au n. 6, 39 ann., 132 s. hefte (noget gulnet, ellers mint) 105 Kühner, R Le genre Mycena. Encyclopédie Mycologique, 710 s. Privat og nydeligt indbundet. 106 Senn-Irlet, B., Mohn Jensen, K. & Gulden, G Arctic and Alpine fungi 3. Soppkonsulenten A/S, 58 s, hefte (noget smudsig) 107 Rasmussen, T.G Hatsvampe på træstubbe. Kaskelot 120, 29 s, hefte 108 Rasmussen, T.G Giftige svampe. Natur og Museum 22(2): Stemplet med ejernavn (nr mint). 109 Rasmussen, T.G Hatsvampe på træstubbe. Kaskelot 120, 29 s, hefte 110 Pilat, A Gasteromycetes. Flora CSR, 864 s. Halvhårdt bind (orig) ex Aarhus Universitet (noget gulnet ellers mint) 111 Noordeloos, M.E Strophariaceae s.l. Fungi europaei 13. Ed. Candusosso. Hard 112 Christensen, M. & Heilmann-Clausen, J Ridderhatte. Nordeuropas svampe 4, 228 s. 113 Nitare, J. (red) Signalarter. Indikatorer på skyddsvärd skog. Flora over kryptogamer. Skogsstyrelsen. Hård, 384 s. 114 Brandrud et al Cortinarius flora photographica 1-3. Ringbind. 115 Pegler, D.N The genus Lentinus. A world monograph. HMSO, 281 s. heftet.

6 116 Kühner, R Compléments à la Flore Analytique V) Inocybe leiosporés cystidiés. Espèces nouvelles ou critiques. Mem.hors série 1, 95 s, hefte (noget gulnet ellers mint). 117 Pilát, A Monographie des espèces européennes du genre Lentinus Fr. Atlas de champignon de l Europe V.46 s, hefte, ex Morten Lange (stempel) + signeret og dedikeret af forfatteren (noget gulnet, ellers mint). 118 Pilát, A Monographie des espèces européennes du genre Crepidotus Fr. Atlas de champignon de l Europe VI. 84 s, hefte, delvist uopskåret + signeret og dedikeret af forfatteren til Morten Lange (noget gulnet, ellers mint). 119 Pearson, A.A Mycena. Hefte, s. ex the Naturalist (blyantsannoteret og lidt gulnet) 120 Tidsskriftet Boletus, 52 hefter 121 Neuner, A. (dansk bearb. Ved Poul Printz) Forums bog om svampe. 143 s. hard (lidt gulnet, ellers mint) 122 Petersen, Rald, Vesterholt Føroyskir soppar. Føoroya Skúlabókagrunnur171 s. halvhård 123 Svrcek, M. (dansk bearb. Eigil Tryel) Svampe en vejledning for svampejægere. Fremad, hard, 191 s. (stort set mint) 124 Hvass, H. (Mosberg farvetavler) Madsvampe i farver. Politikens forlag, 112 s., hard 125 Moser, M (reprint). Die Gattung Phlegmacium. Die Pilze Mitteleuropas IV. Teksbind (hard) og tavlebind med lose tavler med ex libris Thomas Brandt-Petersen (stort set mint). 126 Nilsson, Persson & Mossberg (dansk bearb. Henning Knudsen) Svampe i naturen 1-2, hard, 127 og 130 s 127 Ferdinandsen & Jørgensen Skovtræernes sygdomme. Ex Carl Tscherning siden Morten Lange. Hefte (løsnet og gulnet) 128 Mønsted, O. (7.oplag). (margarinemærker). Danmarks flora og Danmarks svampe-arter. (gulnet og slidt) 129 Joly, P. (bearb. Af N.F. Buchwald) Svampe. Wøldike, 256 s hard med smudsbind 130 Christiansen, M. Skytte Min første naturbog 8. Svampe. Politikens forlag. Hard, 63 s (flotte plancher) (Mint). 131 Langer, T.W sikre spisesvampe. Lademan, hefte, 64 s. 132 Smith, A.H The mushrooms hunter s field guide. Univ. Michigan P., hard, 197 s (nr mint). 133 Garnweidner, E (ved Linda Bruhn Jørgensen). Svampe. Gyldendal, plastikomslag, 256 s. 134 Korhonen, M (v Henning Knudsen). Svampe i vor nature. Gyldendal, heft, anmelder-ex, 189 s (nr mint) 135 Petersen, Severin Danske agaricaceer. Carlsbergfondet/Gad, hard, 460 s. ex hd [Henry Dissing] (nr mint). 136 Heilmann-Clausen, Verbeken & Vesterholt Mælkehatte. Nordeuropas svampe 2. Hefte, 288 s., 137 Buchwald, N.F Spise- og Giftsvampe. H. Hagerup. Hård, 160 s 8 farvetavler. fra Ebba Knudsen til Frøken Gabe md tak for alle de gange De har opmuntreet mit vaklende humør (nr mint)

7 138 Petersen & Vesterholt (red). Danske storsvampe. Gyldendal, 588 s. Med indklistret slægtsregister og ejernavn og diverse rettelser/tilføjelser i teksten. 139 Evans, S. & Kibby, G. (dansk Lars Serritslev) Aschehougs naturguider. Svampe. Hård, 296 s. 140 Liisberg, J. (efter Robinson & Arrhenius) uden år. Danmarks spiselige Svampe. Deres Dyrkning og Anveldelse. Høst & Sm, hard, 96 s + 4 dobbelttavler (meget plettet/foxed). 141 Ryman & Holmåsen 1984 (2.rev.udg.). Svampar. En fälthandbok. Med dedikation fra Ryman til Rald hard, 718 s 142 Risum, J.N Svampebogen. Hage & Clausen, 79 s. Hård (I ret dårlig stand) 143 Lange, M Nordens svampe. En felthåndbog. G.E.C. Gad, hard, 291 s. 144 Tryel, L. & Tryel, E Svamp og bær. Centrum, hefte. 132 s. (lidt gulnet, ellers mint). 145 Tryel, E På svampejagt året rundt. Wøldike. Heftet, 91 s. 146 Tryel, E. Værktøj for svampejægere. Centrum. Hefte, 104 s (lidt gulnet, ellers mint). 147 Bjørnekær, K Svampe. Haandbog for Begyndere i Svampeplukning. Med 40 farvelagte Tegninger af N. Norvil. Hård, 64 s. (svagt vandskadet ellers fin). 148 Gulden, Mohn Jenssen & Stordal Fjellsopper. Cappelens felthåndbøker. Heftet, 127 s Laux, H.E Spiselige svampe og deres giftige dobbeltgængere. 175 arter i farver. Aschehoug Fakta, hefte, (plastik), 192 s. 150 Gang Rasmussen, T Gyldendals guide til danske svampe. Hård, 184 s. Anmelder-eks Kornerup & Wancher Farver i Farver. Hard uden smudsomslag. (brugt men i fin stand) 152 Langer, J Svampeguiden. Det blå bibliotek 21. Hefte, 19 s. 153 Boertmann, D nd rev. ed. The genus Hygrocybe. Fungi of Northern Europe 1. Hard, 200 s 154 Hansen & Knudsen (red.) Nordic Macromycetes 1. Ascomycetes. Nordsvamp, 309 s. hefte. 155 Rune F Pupiit/Fungi of Greenland. Flora photographica. 2 x 12 identiske plancher hh engelsk og grønlandsk tekstet. Ringbind 156 Boertmann, D Index hygrocybearum. Bibliotheca Mycologica 192, 168 s. J. Cramer. Hefte. 157 Knudsen, H (3 opl.). Politikens visuelle svampebog. Danmarks Naturfredningsforening/Politikens forlag. Hård, 128 s. 158 Boertmann, D ed. The genus Hygrocybe. Fungi of Northern Europe 1. soft, 184 s 159 Hesler, L.R. & Smith, A.H North American species of Lactarius. Univ.Michigan Press. Hard m intakt smudsbind, 841 s. (nr mint). 160 Hansen & Knudsen (red.) Nordic Macromycetes vol. 3. Heterobasidioid, aphyllophoroid etc. Nordsvamp. Hefte, 444s (betrukket med plastik, ex Pia Boisen Hansen (fin stand)

8 161 Hansen & Knudsen (red.) Nordic Macromycetes vol. 2. Polyporales, Boletales, Agaricales, Russulales. Nordsvamp. 474 s. Hefte med ejernavn, (fin stand med enkelte annoteringer i teksten). 162 Nielsen, P. ca På jagt efter Svampe. Gyldendal. 79 s. Ex Frederiksberg Bibliotek, hard. 163 Nielsen, P Spiselige svampe med opskrifter. Koustrup & Co. Hård, 93 s Lange, M Illustreret svampeflora. Gads forlag, Hård, 242 s. med ejernavn (noget smudsig og ryggen løs + livligt annoteret). 165 Lange, M (3.udg). Illustreret svampeflora. Gads forlag, Hård, 242 s (nr mint). 166 Hvass, E. & Hvass, H Svampe I Farver. Politiken. Hård med smudsbind (nr mint) 167 Sandblom & Jansson, år?. (oversat af F.H. Møller). Den ny Svampebog. Illustrationsforlaget. Hefte, 66 s. (noget slidt) 168 Mundt, C Danmarks spiselig svampe. Gyldendalske boghandel. Hard, 83 + farvetavler (noget plettet) 169 Petersen, Severin1895. Det højere Svampeflor. Ved Udvalget for Folkeoplysningens Fremme. Hård, 153 s. (gulnet men ellers fin). 170 Knudsen, H Politikens svampeguide. Politiken Natur. Hård med smudsbind, 192 s., anmeldereksemplar 171 Bon, M The mushrooms and toadstools of Britain and Northwestern Europe. Hodder & Stoughton352 s. hefte. (ejersignatur, nr mint). 172 Courtecuisse & Duhem1994. Collins fieldguide. Mushroos & Toadstools of Britain & Europe. HarperCollins, 482 s. hard (nr mint, med ejermærke) 173 Polese, J.-M.2005 (dansk ved Lise Jørgensen & John Graa). Miniguide Svampe. Könemann. Hefte.382 s 174 Holmbeg, P. & Marklund, H (på dansk ved Gerd Have). Denlille svampebog. Dansk supermarked A/S. hard, 127 s Kovalenko, A.E Ordo Hygrophorales [på russisk]. Hård, 175 s 176 Galli, R Gli igrofori delle nostre region. 164 s. hard [italienske voks- og sneglehatte] 177 Hansen, M Lommeguide til 10 sikre spisesvampe. Exlibris Media. Ringbundet, 49 s 178 Lange, M. & Lange, B Gode spisesvampe. Gad, hefte. 166 s. (lidt gulnet, ellers mint) 179 Ferdinandsen & Winge Mykologisk ekskursionsflora. 3 udg. Med synonymliste ved N.F. Buchwald., hard, 434 s. (svagt gulnet ellers fin, med ejermærke). 180 Tryel, E Svampejagt uden risiko. Wøldike. Hefte, 64 s. 181 Tryel, E Min første svampebog. Wøldike, hefte, 63 s. (nr mint) 182 Borgen, T Svampe i Grønland. Atuakkiorfik, hefte, 112 s. (med forfatterdedikation) 183 Læssøe, T Politikens store svampebog. Hård, 304 s. 184 Harris, B (rev. ed). Growing wild mushrooms. Wingbow Press. Hefte, 88 s.

9 185 Groos, U Dyrk selv spisesvampe. Start. Pasning. Opskrifter. Clausen Bøger. Hård, 68 s British Fungus Flora 2: Coprinaceae: Coprinus (Orton & Watling). Hefte, 149 s (noget slidt, med ejernotater i teksten) 187 Smith, A.H The North American species of Psathyrella. Mem. New York Bot. Garden.24, 633 s. hefte (omslag gulnet, ellers mint). 188 Vesterholt, J Contribution to the knowledge of species of Entoloma subgenus Leptonia. Fungi non deliniati XXI. Ed. Candusso, hefte, 62 s, farvetavler (mint med forfattersignatur og ejernavn) 189 Largent, D.L The genus Leptonia. J.Cramer, hard, 286 s + plancher (sorthvide), noget gulnet, ex Thomas Brandt Petersen. 190 Oss, O.T. & Oeric, O.n Psilocybin. Magic mushroom grower s guide. And/or Press, hefte, 64 s. 191 Scheibler, G Champignons hallucinogènes. Brochure publiée à l intention des controleurs officiels des champignons. Hefte. 31 s. 192 Stevens, J. & Gee, R (2. Pr.) How to identify and grow psilocybin mushroo,s. Field guide. Indoor-Outdoor cultivation. Sun Magic Pub., hefte, 94 s. (noget vandskadet, men fint anvendelig) 193 Menser, G.P Hallucinogenic and poisonous mushroom. Field guide. And/or press, hefte, farveplancher. 194 Haard, R. & Haard, K (2.ed). Poisonous & halluginogenic mushrooms. Homestead Book Co., soft 126 s Larris, S Forbyde Hallucinogerner? Forbyd naturen at gro! Halluginologi. Hustryk, offset, hefte, 103 s. (vedlagt en opdatering) (stort set mint). 196 Gulden, G. & Schumacher, T Giftsopper og soppforgiftninger. Universitetsforlaget. Hård, 116 s. (lidt smudsig og slidt på omslaget, men ellers mint). 197 Cooke, R.C Fungi, man and is environment. Longman, hefte, 144 s. (trænger til at komme i pres ellers fin) 198 Hudson, H.J Fungal biology. Contemporary Biology.. Edward Arnold. Hefte, 298 s. ex M. Lange (svagt gulnet ellers mint). 199 Ramsbottom, J (7.genoptryk). Mushrooms and toadstools. Collins New Naturalist Series. Hard med velbevaret smudsbind, 306 s Mogensen, J Frederik Fluesvamp. En rigtig pixi Carlsen a/s. 201 Larris, S (5.udgave). Forbyde Hallucinogerner? Forbyd naturen at gro! Halluginologi. Forlaget Indkøbstryk, hefte, 176 s. + farvetavle og farveomslag (nr mint). 202 Moser, M. Kleine Kryptogamenflora. Die Röhrlinge und Blätterpilze. 5 udg. Gustav Fischer Verlag. Hard, 533 s., ex Thomas Brandt Petersen 203 Moser, M. Kleine Kryptogamenflora. Die Röhrlinge und Blätterpilze. 4 udg. Gustav Fischer Verlag. Hard, 532 s., ex Thomas Brandt Petersen (lidt gulnet, med ejersignatur) 204 Boutrup, J Dyrking af spisesvampe på træ. Clausen bøger. Hefte, 48 s. (med trykmærke ellers m. fin).

10 205

Sidst opdateret: feb 2017

Sidst opdateret: feb 2017 SVAMPETRYK KATALOG SVAMPETRYK Kornblomstvej 6 DK-8381 Tilst DENMARK Telefon +45 86 24 14 04 MobilePay 51 90 92 63 E-mail: svampetryk@svampe.dk BANK-KONTO: Nordea 2317 6875 606 318 SWIFT/BIC: NDEADKKK IBAN:

Sidst opdateret: dec 2017

Sidst opdateret: dec 2017 SVAMPETRYK KATALOG SVAMPETRYK Kornblomstvej 6 DK-8381 Tilst DENMARK Telefon +45 86 24 14 04 MobilePay 51 90 92 63 E-mail: svampetryk@svampe.dk BANK-KONTO: Nordea 2317 6875 606 318 SWIFT/BIC: NDEADKKK IBAN:

Bøgerne kan efter anmodning beses og købes ved Foreningens møder og arrangementer i København (henv. tlf ) og Århus (henv. tlf.

Bøgerne kan efter anmodning beses og købes ved Foreningens møder og arrangementer i København (henv. tlf ) og Århus (henv. tlf. SVAMPETRYK KATALOG SVAMPETRYK Kornblomstvej 6 DK-8381 Tilst DENMARK Telefon +45 86241404 Mobil +45 51909263 MobilePay 51909263 E-mail: svampetryk@svampe.dk BANK-KONTO: Nordea 23176875606318 SWIFT/BIC:

Tjekliste over spisesvampe

Tjekliste over spisesvampe Tjekliste over spisesvampe Juli 2010 Internetudgave Tjeklisterne til brug ved kontrol omfatter lister over svampe, som betragtes som spiselige svampe til kommerciel anvendelse. Listen er udarbejdet på

Kultur som felt Kulturteori og -analyse, bind 1

Kultur som felt Kulturteori og -analyse, bind 1 1 Red.: Reeh, Henrik: Titelblad 1 2 Red.: Reeh, Henrik: Kapitel 0 3 3 Denning, Michael J.: "The Socioanalysis of Culture: Rethinking the Cultural Turn" 5 Kilde: Culture in the Age of Three Worlds Verso

KA-TILVALG I DANSK SPROG

KA-TILVALG I DANSK SPROG 1 Saussure, Ferdinand de: Lingvistikkens objekt 1 Kilde: Strukturalisme: en antologi Rhodos, 1970 ISBN: 8774960091 2 Wille, Niels Erik: Tegnteoriens grundlæggere 16 Kilde: Fra tegn til tekst. En indføring

Brev till Carl Gustaf Bjurström från brevskrivare i Norden, 281: 3: 1-18 Innehållsförteckning

Brev till Carl Gustaf Bjurström från brevskrivare i Norden, 281: 3: 1-18 Innehållsförteckning Brev till Carl Gustaf Bjurström från brevskrivare i Norden, 281: 3: 1-18 Innehållsförteckning L 281:3:1, Författare, förlag, tidskrifter och andra brevskrivare i Norge och på Island... 2 L 281:3:2, H.

Kulturelle Processer i Europa. Bind I

Kulturelle Processer i Europa. Bind I 1 Giddens, Anthony; Beck, Ulrich: "Opdagelse af det sande Europa: En kosmopolitisk vision" 1 Kilde: Eurovisioner, essays om fremtidens Europa Informations Forlag, 2006 ISBN: 8775141337 2 Stråth, Bo: "Europe

Bøger & Kort. Koustrup & Co. Have Økologi Gastronomi Natur Livsstil. Stationsvej 22 3520 Farum Danmark +45 44 95 17 77 www.koustrup.

Bøger & Kort. Koustrup & Co. Have Økologi Gastronomi Natur Livsstil. Stationsvej 22 3520 Farum Danmark +45 44 95 17 77 www.koustrup. Bøger & Kort Have Økologi Gastronomi Natur Livsstil Koustrup & Co. Stationsvej 22 3520 Farum Danmark +45 44 95 17 77 www.koustrup.info ØKOLOGI I HVERDAGEN SUND FORNUFT En af mine yndlingsbøger. Tidsskiftet

Danmark i Europa A - Bind 2

Danmark i Europa A - Bind 2 1 Nielsen, Niels Jul; Mellemgaard, Signe: Læseplan 1 Kilde: Læseplan 2 Oxenvad, Niels: På Hovedgården 5 Kilde: Dagligliv i Danmark Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, 1969 3 Rasmussen, Holger: Rigets Første

Turnering : Hold 2hk 2005/6. Ole Knudsen Morten Frank Jensen ,38 0 0, Korrigeret 1877

Turnering : Hold 2hk 2005/6. Ole Knudsen Morten Frank Jensen ,38 0 0, Korrigeret 1877 Turnering : Hold 2hk 2005/6 d.24.03.2006 Ole Knudsen 1922 1 Morten Frank Jensen 0 2011 0,38 0 0,40 1910 Korrigeret 1877 Michael Taankvist 1984 2 Jens Hjorth Hansen ½ 1781 0,76 3 Søren Dyberg Larsen 0 1908

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri)

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri) DM Rulleski 26. september 2010 (Fri) Placering Startnr Navn Klub Start 1. runde 2. runde 3. runde 4. runde 5. runde 6. runde 7. runde Sluttid D21-39 fri stil, 5 omgange, 32400 m G 30 Signe Schløer Københavns

side 1 Divisionsmatch v3.1.0 / :40:

side 1 Divisionsmatch v3.1.0 / :40: side 1 Divisionsmatch v3.1.0 / 2017-09-17 17:40:51 Matcher (3 division) -------------------- 1 : KaSki OK - Nordvest OK : 37-76 2 : KaSki OK - Randers/Djurs OK : 40-65 3 : KaSki OK - OK Vendelboerne :

Dansk Politimesterskab 2010 - herrer.

Dansk Politimesterskab 2010 - herrer. Dansk Politimesterskab 2010 - herrer. Nr. Start Navn Tjenestested / Hold Tid 1 2771 Torben Klose Fyn 02:43:01 2 1886 Karsten Bruhn Kristiansen Nordsjælland 02:47:05 3 10167 Palle Redder Østjylland 02:48:36

Antikken i Europæisk Litteratur

Antikken i Europæisk Litteratur 1 NN: Reception 1 Kilde: The Oxford Classical Dictionary Oxford University Press, 2003 ISBN: 0198606419 2 Iser, Wolfgang: Tekstens appelstruktur 2 Kilde: Værk og læser: En antologi om receptionsforskning

Au2Partsløbet afdeling af SM Søndag den 17. april 2016 R E S U L T A T P R. P R Ø V E Prøve 01 Tinghøjvej 1 Plac. Plac. Diff. Diff. Nr.

Au2Partsløbet afdeling af SM Søndag den 17. april 2016 R E S U L T A T P R. P R Ø V E Prøve 01 Tinghøjvej 1 Plac. Plac. Diff. Diff. Nr. Au2Partsløbet 2016 2. afdeling af SM Søndag den 17. april 2016 R E S U L T A T P R. P R Ø V E Prøve 01 Tinghøjvej 1 16 Allan Hansen Peter Petersen KR3 1 1 03:49 39,3 31 Steen Petersen Allan Petersen KR6

DOUtiCaS. 1 Tidsskriftforpolitisk videnskab. N,2 Maj2005

DOUtiCaS. 1 Tidsskriftforpolitisk videnskab. N,2 Maj2005 1 1» DOUtiCaS _ N,2 Maj2005 1 Tidsskriftforpolitisk videnskab * w» m i Ole Borre Social tillid i Danmark»i Michael Baggesen Klitgaard At beskytte et politisk våben Stefan Mazanti, Mikael Skov Mikkelsen

HOLE IN ONE. Hul. Navn

HOLE IN ONE. Hul. Navn HOLE IN ONE Hul 1 1 1 1 1 1 År 174 176 177 177 178 17 17 17 17 181 181 181 181 181 183 186 186 186 186 186 186 186 187 187 187 188 188 188 188 18 18 10 10 10 10 10 10 11 11 11 11 11 11 11 11 1 1 1 1 13

Startliste NJ Stafet D17-49

Startliste NJ Stafet D17-49 D17-49 03/05/2018 10:00:00 245Aalborg Orienteringsklub 1 hold 1 1 Anna Vang Bobach 200775 2 Marie-Louise Møller 501932 3 Helle Bobach 200699 246 Aalborg Orienteringsklub 2 hold 2 1 Maja Mærkedahl Lilleør

Det Moderne Danmark. E

Det Moderne Danmark. E 1: Hvilket studium er du optaget på: politik, administration og samfundsfag 45 17,4% erhvervsjura 15 5,8% erhvervsøkonomi 40 15,5% historie 15 5,8% Jura 40 15,5% samfundsøkonomi 7 2,7% socialrådgivning

Vinterlangdistance 2 Stræktider Rebild Bakker/-25-01-2015 Plads Navn Klasse Tid 10km

Vinterlangdistance 2 Stræktider Rebild Bakker/-25-01-2015 Plads Navn Klasse Tid 10km Vinterlangdistance 2 Stræktider Rebild Bakker/-25-01-2015 Plads Navn Klasse 10km 1 Rie Stenhøj Baun Mcgrail Ok Pan Århus 1:14:59 06:07= 09:59= 12:04= 15:38= 19:56= 22:34= 28:33= 37:08= 38:45= 44:24= 58:06=

Mesterskabsresultat Side 1

Mesterskabsresultat Side 1 Side 1 ES-duer langdistance Gruppe 1,2,3,4,5,6 Sektion 11 1 033-13-0882 A 033 HANS CHR. NIELSEN 200,046 2 135-14-0007 A 135 DENNIS MACHON 389,051 3 049-14-0175 A 049 K & K SØRENSEN 395,054 4 049-15-0121

Antikken i europæisk litteratur

Antikken i europæisk litteratur 1 NN: "Reception" 1 Kilde: The Oxford Classical Dictionary Oxford University Press, 2003 ISBN: 0198606419 2 Iser, Wolfgang: "Tekstens appelstruktur" 2 Kilde: Værk og læser: En antologi om receptionsforskning

Østjysk. naturkalender 2011

Østjysk. naturkalender 2011 Østjysk naturkalender 0 Vi arbejder for gode og spændende oplevelser i naturen året rundt Med støtte fra Friluftsrådet og Dansk Magisterforening har vi i år mulighed for at omdele Østjysk Naturkalender

AUKTION BØGER & BOHAVE

AUKTION BØGER & BOHAVE ringsted@ AUKTION BØGER & BOHAVE Søndag den 22. marts 2015 kl. 12 Ringsted Museum og Arkiv er flyttet sammen. I den forbindelse sælges bohave, der er blevet til overs og brugte bøger, dubletter fra håndbogsbibliotek

DM/FM Rulleski 2014, lang distance, fri stil

DM/FM Rulleski 2014, lang distance, fri stil DM/FM Rulleski 2014, lang distance, fri stil Dame Fri 15-16, 3 omgange, 19600 m 1 84 Sigrid Thomsen KS 00:01:16 00:17:32 00:17:41 00:17:51 00:54:21 2 46 Ditte-Marie Berg-Sørensen KS 00:01:17 00:17:31 00:17:41

NJ Lang 2014 Stræktider -05/16/2014 Plads Navn Klasse Tid D15-20

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering 2012-13 Individuelle resultater Luftpistol Klasse 1 1 16916 Rune Knudsen 291 291 292 874 291,3 2 32639 Heidi Bergholt Madse 289 287 289 865 288,3 3 14780 Holger W.

De Danske Mesterskaber

De Danske Mesterskaber De Danske Mesterskaber 2004 10 M LUFTPISTOL De Danske Mesterskaber 10 meter Luftpistol 7. MARTS 2004 HERNING Ungdom 1 10 deltagere 02 Hold Ungdom 1A 07 deltagere 02 Hold Ungdom 2 8 deltagere 01 Hold Ungdom

Klima, kold krig og iskerner

Klima, kold krig og iskerner Klima, kold krig og iskerner Klima, kold krig og iskerner a f M a i k e n L o l c k A a r h u s U n i v e r s i t e t s f o r l a g Klima, kold krig og iskerner Forfatteren og Aarhus Universitetsforlag

SVAMPE udkommer to gange årligt, næste gang til august.

SVAMPE udkommer to gange årligt, næste gang til august. SVAMPE 51 2005 SVAMPE er medlemsblad for Foreningen til Svampekundskabens Fremme, hvis formål det er at udbrede kendskabet til svampe, både videnskabeligt og praktisk. Foreningen afholder hvert år en række

Videnskabsteori og metode

Videnskabsteori og metode 1 Østergaard, Anders: "Sprog og litteratur: Ord, sætninger - mening" 1 Kilde: Hvad enhver dansker bør vide Gyldendal, 2004 ISBN: 8702040921 2 Møller, Lis: "'Der Sandmannn' og Freuds analyse af fortællingen

Turnering : Hold 2hk 2008/9. Hovedkreds: 2. Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT. Resultat.: 2HK_HOLD.TXT. ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO. Klub: Skovbo Skakklub Turnering : Hold 2hk 2008/9 d.20.03.2009 Hovedkreds: 2 Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT Resultat.: 2HK_HOLD.TXT ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO Klub: Skovbo Skakklub Hans E. Andersen 1447 1 Julius Mølvig 1 1190

NJ Stafet. 10/05/2018 Offisiell Resultatliste

NJ Stafet. 10/05/2018 Offisiell Resultatliste /5/28 D7-49 Rold Skov OK hold :32:9 247 Ida Riis Madsen 28:2 28:2 2 Laura Bobach 3:56 ::6 3 Gertrud Riis Madsen 3:53 :32:9 2 Aalborg Orienteringsklub hold :52:2 2:3 245 Anna Vang Bobach 35:2 3 7: 35:2

Matcher. Stilling. Gruppe H1

Matcher. Stilling. Gruppe H1 Matcher 1 : Køge OK - O-63/NFR/Maribo : 55-64 2 : Køge OK - OK Skærmen Værløse : 66-50 3 : Køge OK - DSR/Fredensborg/Vinderød : 66-47 4 : O-63/NFR/Maribo - OK Skærmen Værløse : 60-47 5 : O-63/NFR/Maribo

Vin, øl, spiritus, kaffe, the mm.

Vin, øl, spiritus, kaffe, the mm. www.antikvariatetpennylane.dk penny.lane@privat.dk Vin, øl, spiritus, kaffe, the mm. SØGNING: CTRL+F Titel Forfatter Pris Bemærkninger Forlag Årstal 1001 cocktails Barker, Alex 20 kr. 150 klassiske cocktails

Professioner i den offentlige sektor

Professioner i den offentlige sektor Professioner i den offentlige sektor Lotte Bøgh Andersen og Marianne Blegvad Normer eller egennytte? Professionelle og økonomiske incitamenter i dansk børnetandpleje Lars Crønvall Foldspang Monopolisering

Klub Hold Point Hold Point Hold Point I alt JFM

Klub Hold Point Hold Point Hold Point I alt JFM Tak fordi I kom. Ved indsamling af skilte var alle til stede. Der er ikke indløbet klager af nogen art. Det tager vi som tegn på fornuftig kørsel, og især vejstykker med hastighedsbegrænsninger bærer præg

Sommerturnering fin cal 22, 2017

Sommerturnering fin cal 22, 2017 Sommerturnering fin cal 22, 2017 V1H1 KLASSE 1 14860 Bo Lykholt Andreasen Aalborg 382 375 386 1143 guld 16941 Peter Holmegaard Aalborg 383 370 379 1132 sølv 14306 Lars Dyrskjøt Aalborg 371 383 377 1131

August (Nicolai) Petersen

August (Nicolai) Petersen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) P P P Jørgen Peetz Signatur: 1937- - Programmør Har skrevet en del artikler til Dansk Posthistorisk Leksikon.

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121 Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013 Afholdelsessted Hotel Faaborg Fjord Startdato 15/08-13 Slutdato 16/08-13 Mødetid Kursusleder AMUkursus Fuldt booket Leif M. Larsen, Gitte

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin Maj-juni 14/15 Institution Marie Kruses Skole Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Stx Mediefag B Jesper

Redigeret af Inge Kaufmann og Søren Rud Keiding

Redigeret af Inge Kaufmann og Søren Rud Keiding Redigeret af Inge Kaufmann og Søren Rud Keiding Aarhus Universitetsforlag Viden om Vand en lærebog om vand alle vegne... Viden om Vand en lærebog om vand alle vegne... Redigeret af Inge Kaufmann og Søren

Mesterskabsresultat Side 1

Mesterskabsresultat Side 1 Side 1 ES-duer langdistance Gruppe 1,2,3,4,5,6 Sektion 11 1 199-14-0083 A 199 LAYTH&THAER AL RO 128,784 2 071-16-0231 A 071 T. METODIEV 155,404 3 135-14-0195 A 135 JØRN BOKLUND 250,564 4 199-16-0014 A

RESULTATLISTE JM 2008. 15m Std.- Grov- & Fripistol. HERNING D. 8. & 9. Feb.

RESULTATLISTE JM 2008. 15m Std.- Grov- & Fripistol. HERNING D. 8. & 9. Feb. RESULTATLISTE JM 2008 15m Std.- Grov- & Fripistol HERNING D. 8. & 9. Feb. UNGDOM U1 Præmie G Kaare Jensen Års 93 96 95 284 100 S Emil Hoff Hjort Vadum 92 91 95 278 B Kevin Blom Grønhøj Vadum 90 88 92 270

50 Samfundstænkere. 1. e-udgave, 2009 ISBN Gyldendalske Boghandel, Nordisk Forlag A/S, København

50 Samfundstænkere. 1. e-udgave, 2009 ISBN Gyldendalske Boghandel, Nordisk Forlag A/S, København 50 Samfundstænkere 1. e-udgave, 2009 ISBN 978-87-625-0313-7 2009 Gyldendalske Boghandel, Nordisk Forlag A/S, København Denne bog er beskyttet af lov om ophavsret. Kopiering til andet end personlig brug

De Danske Mesterskaber M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL

De Danske Mesterskaber M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL De Danske Mesterskaber 2008 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL De Danske Mesterskaber 15 meter Pistol 4. - 6. APRIL 2008 Korsør Grovpistol Herre 48 deltagere 10 Hold Fripistol Junior 037

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3 Dansk Statistisk Forenings bestyrelse gennem årene General- Formand Kasserer Sekretær Bestyrelsesmedlem BestyrelsesmedlemBestyrelsesmedlem Revisor Suppleant 1 Revisor Suppeant 2Suppl 3 forsamling 23/11

Ældre vinderlister fra 2012 og frem

Ældre vinderlister fra 2012 og frem Ældre vinderlister fra 2012 og frem Dato Matchleder 18 Dagens vinder Point Antal Matchleder 9 Dagens vinder Point Antal Vejret 28.10.13 ingen - - - regn 30.10.13 Thorkild Skovboe Ernst Johnsen 37 9 ingen

Stilling score point Viborg Ok : Mariager Fjord Ok : Ok Vendelboerne : Randers/djurs Ok :

Stilling score point Viborg Ok : Mariager Fjord Ok : Ok Vendelboerne : Randers/djurs Ok : Matcher (2-3 division) -------------------- 1 : Viborg Ok - Mariager Fjord Ok : 115-75 2 : Viborg Ok - Ok Vendelboerne : 123-76 3 : Viborg Ok - Randers/djurs Ok : 128-41 4 : Mariager Fjord Ok - Ok Vendelboerne

Kultur- og kommunikationsteori

Kultur- og kommunikationsteori 1 Meyrowitz, Joshua: Tre paradigmer i medieforskningen 1 Kilde: MedieKultur, Vol. 13, nr. 26, 1997 ISSN: 19010726 2 Just, Sine Nørhom; Burø, Thomas: Fra Auschwitz til Anders And - kultur som ideologi 15

SVAMPE udkommer to gange årligt, næste gang til august. SVAMPE 39 1999 SVAMPE er medlemsblad for Foreningen til Svampekundskabens Fremme, hvis formål det er at udbrede kendskabet til svampe, både videnskabeligt og praktisk. Foreningen afholder hvert år en række

Spillere tilmeldt turneringen

Oplæsning. 1 Ringgaard, Dan: "Hvad litteratur kan" 1 Kilde: Litteratur Aarhus Universitet, 2014 ISBN: 9788771243833

Oplæsning. 1 Ringgaard, Dan: Hvad litteratur kan 1 Kilde: Litteratur Aarhus Universitet, 2014 ISBN: 9788771243833 1 Ringgaard, Dan: "Hvad litteratur kan" 1 Kilde: Litteratur Aarhus Universitet, 2014 ISBN: 9788771243833 2 Møllehave, Johannes: "Samvittighed sort som blæk" 5 Kilde: På myrens fodsti. Erindringsglimt Lindhardt

Turneringsplan JTU holdturnering senior ude 2010

Turneringsplan JTU holdturnering senior ude 2010 Turneringsplan JTU holdturnering senior ude 2010 Jyllandsserien Senior pulje 1: Aalborg TK, Hadsten, Hobro, Holstebro. Skive, Skovbakken III, Støvring. Kl.12.00 Kl.12.00 Kl.12.00 Støvring Aalborg TK Hadsten

31.marts 2003 Makkerpar

31.marts 2003 Makkerpar 31.marts 2003 Makkerpar 1. Anne Grethe Svare - Preben Jakobsen 134 2. Hanne Knudsen - Lene Jespersen 129 3. Hans J Ligaard - Ejvind V Rasmussen 118 4. Tove Nedergaard - Per Lund Thoft 116 5. Ole Svinth

Kultur- og kommunikationsteori 1 Just, Sine Nørhom; Burø, Thomas: "Fra Auschwitz til Anders And - kultur som ideologi" 1 Kilde: Kultur- og kommunikationsteori. En introduktion Hans Reitzels Forlag, 2010 ISBN: 9788776757953 2 Meyrowitz,

JACOB DAHL RENDTORFF ETIK FOR PSYKOLOGER. Jurist- og Økonomforbundets Forlag

JACOB DAHL RENDTORFF ETIK FOR PSYKOLOGER. Jurist- og Økonomforbundets Forlag JACOB DAHL RENDTORFF ETIK FOR PSYKOLOGER Jurist- og Økonomforbundets Forlag Etik for Psykologer Denne bog er tilegnet mine sønner Joachim og Elias Af samme forfatter Frihed og etik i Jean Paul Sartres

Samlet resultat- og tilmeldingsliste: (Gruppeopdelt)

Samlet resultat- og tilmeldingsliste: (Gruppeopdelt) Samlet resultat- og tilmeldingsliste: (Gruppeopdelt) Point Point Point Point Point Placering 1. afd. 2. afd. 3. afd. 4. afd. I alt Gruppe 1: Kæden Nyborg Kertem. Ørbæk Rygnr.: Fornavn: Efternavn: Klub:

HOLBÆK AMTS MOTORKLUB

HOLBÆK AMTS MOTORKLUB HAMO takker for jeres deltagelse i Fuglebjerg-løbet, DM4/SM4. Vi sender hermed resultatlisten og takker for at I overalt har kørt pænt på de mange private tilladelser. Et enkelt mandskab havde lovligt

Nr. 13 september 2018

Nr. 13 september 2018 Nr. 13 september 2018 Tre tørre måneder og en våd august gav svampe! Frem til den 9. august var det svært at bevare håbet om en god svampesæson efter kun godt 35 mm nedbør siden slutningen af april på

Ejermærkning af Universitetsbibliotekets (ekskl. UB1) bøger og tidsskrifter af Torsten Schlichtkrull

Ejermærkning af Universitetsbibliotekets (ekskl. UB1) bøger og tidsskrifter af Torsten Schlichtkrull Ejermærkning af Universitetsbibliotekets (ekskl. UB1) bøger og tidsskrifter af Torsten Schlichtkrull Der har i tidens løb været brugt mange forskellige stempler på UB / UB2 / DNLB (Danmarks Natur- og Lægevidenskabelige

De Danske Mesterskaber 2006 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL

De Danske Mesterskaber 2006 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL De Danske Mesterskaber 2006 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL De Danske Mesterskaber 15 meter Pistol 31. MARTS - 2. APRIL 2006 Særslev Grovpistol Herre 23 deltagere 5 Hold Fripistol Junior

30/ kl. 13 Resultat A - B= 13/15 MD Hold A Reserve Hold B Reserve 1. Sæt 2. Sæt 3. Sæt Vinder

30/ kl. 13 Resultat A - B= 13/15 MD Hold A Reserve Hold B Reserve 1. Sæt 2. Sæt 3. Sæt Vinder Holdkamp 1 Kampene afviklet af: 30/9-2018 kl. 13 Resultat A - B= 13/15 MD Hold A Reserve Hold B Reserve 1. Sæt 2. Sæt 3. Sæt Vinder 1 Mette Willumsen Nina Roust 21/14 21/10 A Bjørn Sandqvist Dan Westerman

Resultatliste Helsinge stævne

Resultatliste Helsinge stævne Riffel, 50m - Mesterskab BK1 1 126856 Andreas Zeeberg Melby Skytteforening 198/08 200/13 398/21 2 112084 Dicte Møller Frederikssund Skytteforening, 195/07 200/11 395/18 Riffel, 50m - Mesterskab BK2 1 130503

MBTO DM Stafet. FM Stafet i MTB-O tur 1 og 2 ma :31 Resultater Oprettet af OS2003 Stephan Krämer Pl Stnr Team

MBTO DM Stafet. FM Stafet i MTB-O tur 1 og 2 ma :31 Resultater Oprettet af OS2003 Stephan Krämer Pl Stnr Team MBTO DM Stafet FM Stafet i MTB-O tur 1 og 2 ma 24-05-2010 18:31 Resultater Oprettet af OS2003 Stephan Krämer 2008 Pl Stnr Team Name Time Time D21- (7) 1 47 Farum OK 1 48:49 Ann-Dorthe Lisbygd 23:09 Anna

HEJ SØDE - EN SMS-ROMAN

HEJ SØDE - EN SMS-ROMAN HEJ SØDE - EN SMS-ROMAN Dedikation: Denne bog er dedikeret til alle de mødre, der ikke fik opdraget deres sønner, fordi de havde for travlt med at forgude dem! Hej sode - IDA HOLST EN SMS-ROMAN Baseret

Resultatliste Hyggeturnering - DGI Østjylland 2. runde

Resultatliste Hyggeturnering - DGI Østjylland 2. runde Riffel, 15m - Klasse BK1 1 106155 Peter Kaysen Lyngby Skyttekreds 193/03 2 120350 Magnus V. S. Eriksen Odder Skytteforening 188/02 Riffel, 15m - Klasse BK2 1 106572 Mikael Holm Samsø Skytteforening 199/12

RESULTATLISTE Grenaa Pokalerne 2016

RESULTATLISTE Grenaa Pokalerne 2016 RESULTATLISTE Grenaa Pokalerne 2016 DDS SP v.3.16.4.1 Gevær, 15m. - Mesterskab Børn 1 1 111770 Kasper Poulsen 09-116 Midtdjurs Skytteforening 200/13 200/14 400/27 2 116842 Josefine Bachmann 09-118 Lyngby

Seks vandringer i fiktionens skov

Seks vandringer i fiktionens skov Umberto Eco Seks vandringer i fiktionens skov Oversat af Søren Søgaard Seks vandringer i fiktionens skov indgår i serien Læringsarenaer 2006 Alinea, København Original amerikansk titel: Six Walks in the

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin August 2008 maj 2009 Institution Silkeborg Handelsskole Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Hhx Engelsk

RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007

RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007 StævneProgram 19-08-2007 23:05 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.3.4 Juni 2007 RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007 Pistolterræn - Klasse JUN 1 05N-17450 Henrik Hjelm Hansen

Oplæsning. 1 Kock, Caspar: Oplæsning 1 Kilde: Siger du noget? - om mundtlig formidling Undervisningsministeriet, 1994 ISBN:

Oplæsning. 1 Kock, Caspar: Oplæsning 1 Kilde: Siger du noget? - om mundtlig formidling Undervisningsministeriet, 1994 ISBN: 1 Kock, Caspar: Oplæsning 1 Kilde: Siger du noget? - om mundtlig formidling Undervisningsministeriet, 1994 ISBN: 09061509 2 Møllehave, Johannes: Samvittighed sort som blæk 14 Kilde: På myrens fodsti. Erindringsglimt

Kamp om at undgå nedrykning til 6. division

Kamp om at undgå nedrykning til 6. division Bane 1 9.2 km 20 K Svær Herre 4,3,2,1 1 Anders Winther Mortens Hvalsø OK 01:12:17 H21-4 4 4 4 2 Emil Brønd Lyngby OK 01:21:43 H21-3 3 Anders Knudsen Holbæk OK 01:22:50 H35-3 4 Thomas Christiansen Holbæk

Landsturneringen i atletik 1959-1993

Landsturneringen i atletik 1959-1993 Landsturneringen i atletik 1959-1993 Lidt historie (se jubilæumsårbogen) Ny turneringsform fra 1959. LT som forkortelsen var, blev indført. Kun fire holdkampe hvert år. Egentlig otte, men da man hver gang

Little Red Riding Hood topic box

Little Red Riding Hood topic box Little Red Riding Hood topic box Ideer til aktiviteter i 3.-5. klasse Materialesættet består af fire forskelige bøger samt fingerdukker til Little Red Riding Hood. Det er primært ulven, der er fokus på

RESULTATLISTE Røndestævnet

RESULTATLISTE Røndestævnet 03-02-2013 21:10:24 - DDS SP v.3.13.1.1 RESULTATLISTE Røndestævnet Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 101279 Benjamin Lahn Pedersen 05-101 Randers Skyttekreds 199/09 200/09 399/18 G 2 105484 Mia Ibeline Sørensen

Bidrag Til Den Danske Literaturs Historie: Det Lærde Tidsrum (Danish Edition) By Niels Matthias Petersen READ ONLINE

Bidrag Til Den Danske Literaturs Historie: Det Lærde Tidsrum (Danish Edition) By Niels Matthias Petersen READ ONLINE Bidrag Til Den Danske Literaturs Historie: Det Lærde Tidsrum 1560-1710 (Danish Edition) By Niels Matthias Petersen READ ONLINE If you are searched for a book by Niels Matthias Petersen Bidrag Til Den Danske

RESULTATLISTE 3 Runde 50M Turnering Østjylland 2017

RESULTATLISTE 3 Runde 50M Turnering Østjylland 2017 RESULTATLISTE 3 Runde 50M Turnering Østjylland 2017 DDS SP v.3.16.4.1 Holdkonkurrence: 50M BK 1 Midtdjurs Skytteforening 111770 Kasper Poulsen Klasse: BK1 200/09 99867 Mia Hviid Sørensen Klasse: BK1 200/13

Løsladt kl. 06:30 Antal duer: 861. Side Udskrevet d.

Løsladt kl. 06:30 Antal duer: 861. Side Udskrevet d. Side 1 1 071-08-0782 U 09:34:47 1.259,61 1/ 3 071 HENRIK FASTING 1.000 550,00 B3 2 147-06-0639 U 09:32:26 1.254,69 1/ 15 242 LISBET/KIM HANSEN 996 200,00 3 242-08-0856 U * 09:30:43 1.235,14 1/ 6 242 ELSE/SVEND