PROFESSOR MARINEMALER C. FRED. SØRENSENS. AUKTION D. 27. JANUAR 1902, KL. tt'k, PAA CHARLOTTENBORG.
- Christian Eriksen
1 PROFESSOR MARINEMALER C. FRED. SØRENSENS AUKTION D. 27. JANUAR 1902, KL. tt'k, PAA CHARLOTTENBORG.
2 Privat Eftersyn: Torsdag d. 23. Jan u ar 1902 Kl. 11 4, hvortil De indbydes. C atalog over Malerier, A quareller m. m. af Prof. C. Fred. Sørensen og andre Malere, tilhørende Prof. M arinem aler C. FRED. SØRENSEN og Hustrus Dødsbo, hvilke bortsælges ved offentlig Auktion, der afholdes Mandag d. 27. Januar 1902, Fni. Kl. 11V paa Charlottenborg. E F T E R S Y N : Fredag d. 24., Lørdag d. 25. og Søndag d. 26. Jan u ar 1902 Kl CO M M ISSIO N ER m odtages af d Hrr. O tto L e m m i n g, Østerbrogade 27, A ug. W i T h s E f t f l g r., Vim melskaftet 36, og S k a n d i n a v i s k A n t i q u a r i a t, Bredgade 35. TRYKT HOS 0. C JENSEN
3 CONDITIONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved H am m erslaget er og forefindes, sam t uden Ansvar for U ndertegnede i nogen Retning, og henligger fra sam m e for Kjøberens R egning og Risiko. Det Kjøbte skal være afhentet fra A uktionsstedet inden Forløbet af den Dag, A uktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsæ lges enten under H aanden eller ved A uktion for første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have A dgang til det m ulige Overskud. 2. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnercautionist. 3- Betalingen, hvortil i A uktionsom kostninger betales et Tillæg af 6 pct., erlægges til U ndertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæ ftige Kjøbere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Credit, imod, naarsom helst af m ig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af m ig m aatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid strax og uden Hensyn til den givne Credit forfalden. 4- De Kjøbere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i R ente 6 pct. p. a. fra H am m erslagets Dato, indtil Betalingen sker, sam t alle O m kostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden H ensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligelsescom mission og Jurisdiction efter Varsel som til indenbyes Boende, underkastede den hurtige R etsforfølgning efter Forordningen af 25 Ja n u a r 1828 sam t undergivne U dpantning efter Lov af 29 M arts Nr. 10a. Kjøbenhavn i Jan u ar E Sporon, Overretssagfører. N ørregade Nr. 24, 2. Sal. N B. M ed h vert N um m er fø lg e r et O liem aleri, saaledes a t der sam tidig bortsælges tvende B illeder. <<ro 1. 1^0 2. % 3- Y<rD ( J ) Atd UTV r 9- io<l 10, / 0h~ I I. lol 12. ^ l o (13) 3%Z> 14. So 15. Å.11* I L tro ^3o 21. 8l /si 24. So ihco 70 2-Y6 'tot Prof. C. Fred. Sørensen: Malerier. Klippeparti ved Arildsleje... Indsejlingen til Helsingørs H avn... Kyst ved Amalfi... Vandfaldet ved Laholm i S v errig... Kyst ved Scheweningen... Solnedgang i Skærgaarden ved Gøteborg... Villa ved S orrent... Ebbetid ved G reenw ich... Fregatten Jylland med Kongen ombord paa Vejen til Island. Udfor Vestmanøerne. Gøteborgs Havn Bugten ved Neapel med Vesuv... Fiskere paa Stranden ved H astin g s... Lodsbaaden gaar ud... Kjøbenhavns Havn Elisabeth-Castle udfor E dingburgh... Fiskere i Havnen ved Arildsleje... Ved Lysekil... Fiskere trække V aad... Skibe i høj Sø udfor Dover... Paa Vej til C apri... Linieskibe paa Helsingørs R h e d... Kyst ved S orrent... S tranding... Napolibugten... jjtfclt 12x X 10 12x 17 18X X X 18 12X 9 15X II 22 X X X 18 14X IO 34 X x 24 15x 11 15x 23 17x 12 9x7 i6 x 13 i6 x 22 19X x 12 15X ii IO X 18 tj'cfjva.)tv J^cJX J ff <fl (SI* Ot) O S Sc/h * JenA- 1/3 ( fio y i* g /Xt 0 Asf tj ' p%*\a 3
4 i N r. ij. Lodsbaaden gaar ud. TVr. 43. Stranding under norsk K yst. N r. 26.»J ylla n d «og»heim dal«udfor Færoerne. N r. 51. Helsingørs H avn
5 / r r 25 V e d M a n d a l i N o r g e... 24X12 Aquarellep m. m. 3 /o (26?)» J y lla n d «o g» H e im d a l«u d f o r F æ r ø e r n e p a a % { 52. K y s t i N o r m a n d ie t. dia' M z-itw K o n g e n s I s l a n d s t o u r... 25X18 H 53- S e jle re u d fo r D o v e r. (PyrtxMsw* tn t K *** ^ % 27 S v e n s k H a v n e p a r t i x25 W 54- F is k e r e b ø d e G a rn. H a s tin g s. {j l a s i"t'y- ^ U d f o r S o r r e n t... S o m m e r a f t e n... 16x9 24X16 Srju i * W 55- H o lla n d s k K y s tp a r ti.. J Cftl&'l F is k e r e p a a S tr a n d e n. Ml 30 S o l o p g a n g i Ø r e s u n d... 12X17 fc^-t A U > 57- B a a d e p a a L a n d. $ Gb tn-t <^-b 3 T F r e g a t t e n J y l l a n d s t a a r S k a g e n u d... 25x36 y<> s8- F r e d e r ik s h a v n s H a v n. ^ CL )?Y I S i l d e t i d e n... 23X15 & i f f 59- LTd fo r F l a a d e n s L eje. 'suutv ' H 33 H o l l a n d s k e F i s k e r k o n e r p a a S t r a n d e n T3 X 9 $e/u<nx fø) 3<? 60. H a a s t æ r V ig e n. N o rg e. ^ V14 Cft ^ ^ 2 i'o 34 B a a d e h a v n v e d S o r r e n t... 12X17 'É W c So 61. A rild sle je H a v n. O'fli'3 5 H a v n e p a r t i i e n s v e n s k K jø b s ta d... 15x22 n 62. S to c k h o lm. / 7i V in te r la n d s k a b. M o tiv fra S k o v s h o v e d. K u n s t fo 63. F is k e r e i H a s tin g s. 23<? 37- n e r e n s fø rste U d s tillin g s b ille d e *6x24 F i s k e r e p a a S t r a n d e n v e d S c h e w e n in g e n x8 J Zo 64. S k o ts k L y s ty a c h t. ' Qu.<S <fuo^ ji- ^ 65. K y s t v e d K u lie n. $ t/i* far* 2 ^ ^ 39. F r a G u e r n s e y... 18x12 H e ls in g ø r s H a v n e m o le. S t o r m... 8x11 ^, oj Si 66. 7o 67. V e d H a s tin g s. E d in g b u r g h S o r r e n tin s k e F is k e r b a a d e p a a S t r a n d e n 17X12 fy 68. E b b e v e d M a rg a te. t f C t f //i> 40a. / 3 <? 41. K a n a lp a r ti i V e n e d i g... 12X18 I n d s e jlin g e n til M a r g a t e X 10 O Cj/ w Afvn / / tv}1} i cløc/? So 69. I n d s e jlin g e n til G ø th e b o r g. J / i P^ro c fr ty1/ 70. S o ln e d g a n g. Si) ^.2. V a n d m ø lle v e d L a h o l m... 18x12 Soft 7 1- K jø b e n h a v n s R h e d. df Jt 43. /ø 44- S t r a n d in g u n d e r n o r s k K y s t... 34x50 F is k e r n e g a a i L a n d. K y s t v e d H a s t i n g s.. 15x11 rv> jr h-v 72. F r a H a s tin g s. B e rg e n. U /<?«T 45- S k æ r g a a r d e n v e d A r i l d s l e j e... 12x17 T é rf* u s u,it Oot>j 3 p ^ F is k e r h a v n. G ø th a e lv e n. /» r 46. 2? 6' 47- S u n d e t i n d... S o r r e n t... 11X17 12x18 % L. t. * 9 /& 75. C iv ita v e ch ia. 3 i 76. E b b e v e d e n g e ls k K y s t tån w t f 6 1*. i/zfcjo 33o 47a - P a r ti v e d H a v n e n i H e ls in g ø r x25 uj. / / L o n d o n B rig d e. Sc> 7i 48. U n d e r I s l a n d... 8x / 78. O s te n d e. Metrotfi 3 ; W S a i n te B ay. G u e r n s e y... 17x12 B a a d e p la d s p a a M a s s a... 9X12 H e ls in g ø r s H a v n x 5^ tfc is Y o J ^ t f c ^! Jc/lft* 6irC fy)udi t i G re e n w ic h. 'T^t^ ^xrx & v 80. I H a v s n ø d. K ul. O o ^ r t X j W 81. H a s tin g s. / tf) ^ {)** Lk^ 1<H>,
6 * / ' ^ O / 8 9 5~ø Li Fiskemarked i Hastings. Marine. Kul. Fiskere paa Stranden. Svenske Fiskere søge Ly i Kleven. Kjøbenhavns Havn Tusch. Sommerdag i Kjøbenhavns Havn. Havnemole i Glasgow. Tusch. Stranding. Kul. Ebbetiden. Themsen. Linieskibe paa Rheden Tusch. Trondhjems Havn. Under Færøerne. Stockholms Havn. Tusch. /) l) Q j c/t* ) c/i ( x «.. r** i r-t- *G* Andre Malere. 41 ) 95;) A nton Melbye: Maaneskin x7 ^/cru 96. do. Morgen paa Havet x53 // ff 97. Niels Simonsen: En Beduin *... 5 x y S/'l 98. P. Raadsig: Italiensk Hyrdedreng... 4x6 /J o 99- Wilh. Melbye: Snekkerstenen... 12X17 3S (10a) O. A. Prinz: Frugter... 6x5 bu 101. Dav. Jacobsen: Ingen hjemme ><12 /*/$ 102. Prof. Baron Hermelin (svensk M aler): Gottland 18x Stack (svenskmaler): Gripsholm Slot i Maaneskin 15x10 /O Holm: Udsigt fra Tøjhusbroen over mod Marmorbroen /Ø V 105. do. Marmorkirken set fra Frederiksgade crcb-i -* * j O C vy vj- 'i p Cl-J & 1/ y
A. RIIS CÅRSTENSEN, Mandag d. 28. Januar 1901, Form. Kl. 11'k. Charlottenborg. over 66 Billeder af Marinemaler
Læs mereMalerier og Studier. afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes. paa
CATALOG over Malerier og Studier af afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Charlottenborg, Mandag d. 4. December 1905, Fin. Kl. 11 k EFTER SY N : Fredag d. i.,
Læs merePRUL flscher, CATA LO G. Mandag d, 1. Februar 1904, Fm. Kl. \\\ CHARLOTTENBORG. MALERIER OG STUDIER. F i g u r m a l e r
CATA LO G OVER MALERIER OG STUDIER AF F i g u r m a l e r PRUL flscher, HVILKE BORTS/ELGES VED AUKTION, DER AFHOLDES Mandag d, 1. Februar 1904, Fm. Kl. \\\ I UDSTILLINGSBYGNINGEN v e d CHARLOTTENBORG.
Læs mere. j[ericf)aus X)øds6o. JlZaleriauI^fioi}. 4. Covem ber 1901 ^1.11V2.
. j[ericf)aus X)øds6o. JlZaleriauI^fioi}. 4. Covem ber 1901 ^1.11V2. HHMO P rivat E ftersyn : Torsdag d. j i. October ic j o i K l. / / - j, hvortil D e indbydes. C atalog OVER MALERIER TILHØRENDE MALEREN
Læs mereCATALOG OVER HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, OER AFHOLDES I UDSTILLINGSBYGNINGEN PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN
3654. CATALOG OVER AALERIER OG STuDlER M a r in e m a l e r, P r o f e s s o r C hr. B lache, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, OER AFHOLDES MANDAG D. 16. FEBRUAR 1903, FM. KL. I I I I UDSTILLINGSBYGNINGEN
Læs merec h?> Tk. Niss. Mandag d. 23. Oktober 1905, Fm. Kl. Il' 2. Fri Udstillings Lokaler.
c h?>3 3790. Tk. Niss. Mandag d. 23. Oktober 1905, Fm. Kl. Il' 2. Fri Udstillings Lokaler. STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING Privat Eftersyn: Torsdag d. 19. Oktober 1905 Kl. 11 4. CATALOG over
Læs mereFRITZ SYBERG, CATALOG. Z w 2. Tirsdag d. 81. Februar 1905, Fin. Kl. 111, FotograflaainllTigrPTi. J.P.alericr, J-Iquarellcr m. m.
Z w 2 3824. FotograflaainllTigrPTi CATALOG over J.P.alericr, J-Iquarellcr m. m. af FRITZ SYBERG, hvilke bortsælges ved Auktion Tirsdag d. 81. Februar 1905, Fin. Kl. 111, Fpi Udstillings Lokaler. (V esterfarimagsgade.)
Læs mereTH. NISS. Fri Udstillings Lokaler. Tirsdag d. 7. November 1905, Fm. Kl. \V\2.
C 3 7 8 8. TH. NISS. Fri Udstillings Lokaler. Tirsdag d. 7. November 1905, Fm. Kl. \V\2. SfATENS KUNSTtltSTOKISKE FOfOGHAH SAMLING Privat Eftersyn: Torsdag d. 2. Novem ber 1905 Kl. 11 4. CATA LO G over
Læs mereCÅTÅLO G /\. MACKEPRANG! MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. 11 CHARLOTTENBORG. P rivat E ftersyn: Torsdag d. ig. October i8 gg K l. n 3.
y w P rivat E ftersyn: Torsdag d. ig. October i8 gg K l. n 3. CÅTÅLO G 1 OVER /\. MACKEPRANG! A a l e r i e i ^, HVIIyKE BORTSÆLGES VED AUKTION MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. 11 1 AA CHARLOTTENBORG.
Læs mereCATALOG over. Mandag d. 20. November 1905, Fin. Kl. \ W. P /it. Fri Udstilling (Vesterfarimagsgade) Malerier og Studier
P /it. CATALOG over Malerier og Studier af Rud. Bissen, Søren Christiansen, Chr. Clausen, Friis-Nybo, H. Kinch f. Amsinck, Luplau Janssen, Johannes Larsen, Holg. Liibbers, M. Sandholt og E. Wennerwald,
Læs meresisf en Samling Malerier, CATALOG Mandag den 1. Marts 1897, Form. Kl. 11, Bredgade 28. i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale,
sisf P r i v a t E f t e r s y n : T o r s d a g d. 2 $. F e b r u a r 1 8 9 7 K l. 11 3. CATALOG over en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder af Prof. Otto Baehe, Prof. Rosenstand, Mønsted, Therkildsen,
Læs mereHVi CARL RASMUSSEN, CATALOG. Mandag den 12. Marts 1894, Form, Kl. 11, M a le rie r og A q u a re lle r, 2den og sidste Afdeling
Sari Rasmussen HVi CATALOG over 2den og sidste Afdeling af M a le rie r og A q u a re lle r, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 12. Marts
Læs mereJ^athias LGtl(erv. Mandag d. 4. December 1905, Fm. Kl. Il1) CHARLOTTENBORG.
J^athias LGtl(erv ( Mandag d. 4. December 1905, Fm. Kl. Il1) CHARLOTTENBORG. Privat Eftersyn: Torsdag d. 30. Novem ber 1905 Kl. 11 4. CATALOG over Malerier og Studier af afdøde Marinemaler HRTKIRS LUTKEN,
Læs mereEdw. S krri. Mandag d. 14. November 1904, Fm. Kl. 11% Fri Udstillings Lokaler.
Edw. S krri. Mandag d. 14. November 1904, Fm. Kl. 11% Fri Udstillings Lokaler. Privat Eftersyn: Torsdag d. 10. Novem ber 1904, Kl. 11 4. C atalog I OVER : MALERIER OG STUDIER AF DEN AFDØDE NORSKE MARIN
Læs mereCATALOG over. v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl Jllalerjieij oq, Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.
v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl. 11 3. - - - - - : r n CATALOG over Jllalerjieij oq, Studier, tilhørende Marinemaler hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den II. Februar ' 1895, Form,
Læs merePAUL flscher, CftTft LO G. M andag d. 1 Febr uar 1904, F m. K l. 11V CHARLOTTENBORG. AALERIER OG STUØIER
Privat Effersyn: Torsdag d. 28. Jan u ar 1904 Kl. 11 3. CftTft LO G OVER / AALERIER OG STUØIER AF F i g u r m a l e r PAUL flscher, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES M andag d. 1 Febr uar 1904,
Læs mereAD. HEINR.-HANSEN. fy 06
AD. HEINR.-HANSEN. fy 06 Privat Eftersyn: Torsdag d. i. Februar 1906 Kl. 11 4. CATALOG OVER AALERIER OG STuDlER AF M a l e r e n A d. H ein r.-hansen, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG
Læs mereMALERIER, TEGNINGER oo AQUARELLER, TIL H Ø R EN D E BOET E F T E R AFDØDE M ARIN E M ALER CARL BILLE,
3662. -iiijlii ilii iliii»ulli ilii iili ijlih hiii iliih., C atalog MALERIER, TEGNINGER oo AQUARELLER, TIL H Ø R EN D E BOET E F T E R AFDØDE M ARIN E M ALER CARL BILLE, H V ILK E BORTSÆLGF^S VED AUKTION,
Læs mereen Samling Malerier, CATALOG T ir s d a g den 13. Februar 1900, Form. Kl. 11 Bredgade 28. hvoriblandt Billeder af
-Illll Illlllllll Illlllllllll Illlllllll Illlllllll Illllllllll Il CATALOG en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder af Prof. 0. Baehe, Vilh. Arnesen, Viggo Pedersen, Joaehim Skovgaard, Carl Thomsen,
Læs mereMALERI AUKTION TlRSfiftG D. I. ØECBR. kl, I r/a FRI UDSTILLINGS LOKALER
MALERI AUKTION TlRSfiftG D. I. ØECBR. kl, I r/a FRI UDSTILLINGS LOKALER Hn% '» C atalo g over en gamling JRalerier, der bortsælges, tildels efter Requisition af Hr. Maler W. Sichelkow, ved offentlig Auktion,
Læs mereen Samling Malerier, CATALOS Mandag den 17. December 1894, Form. Kl. 11, Bredgade 28. i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, over
Sit/ CATALOS over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 17. December 1894, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. E F T E R S Y N : Torsdag d.
Læs mereen Samling JlZalerier,
^=lllltliiniillllllllllll;iiiii)l)lllllllllni Illlltllllin. ril i 'i... iili ili...il i... iilhfr V CATÅLOG en Samling JlZalerier, der bortsælges ved offentlig Auktion Mandag den 14. April 1902, Form.
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion
sm CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f> EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag
Læs mereCATALOG. Tirsdag den I, December 1896, Form. Kl. il, Bredgade 28. i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale,
l/ o o C, / P riva t E fte rsy n : Fredag d. 27. Novem ber 1896 K l. 11 j. ' é «i i> * å «d j» i» M b. O i>i O11* ém * *.å l»i.... CATALOG over en Samling af Malerier, samt -7- tilhørende Prof. C. F. Aagaards
Læs mereCÅTÅLOG AUGUST WITH. f03y. Mandag den 29. November 1897, Form. Kl. li, Casinos lille Sal, fhv. Kunsthandler. tilhørende Malerisamling, Amaliegade 10.
PW f03y P rivat E ftersyn: Torsdag d. 25. November i8g j K l. 11 3. CÅTÅLOG over den fhv. Kunsthandler AUGUST WITH tilhørende Malerisamling, som bortsælges ved Auktion, der afholdes Mandag den 29. November
Læs mereen gamling JlZalerier,
f37) C a t a l o g over en gamling JlZalerier, hvoriblandt Billeder af M. Ancher, la Cour, V. Kyhn, 0. Haslund, Chr. Zacho, V. Hammershøj, E. Henningsen, A. Dorph, Carl Loeher, Joachim Shovgaard, Jul.
Læs mereIpPLRU JANSSEN. Tirsdag dv 14. Februar 1905, Fm. Kl. IP CHARLOTTENBORG.
IpPLRU JANSSEN. Tirsdag dv 14. Februar 1905, Fm. Kl. IP CHARLOTTENBORG. MH.I3 IIIIIIMIIIIIIIMIIIIIIIIIMIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIMMIMIII llll 11111111III...IIIIIIIIII CftTALOG
Læs mereJIZaferiauÉfionen, C atalog. Mandag den 14. November 1898, Form. Kl. 11, 53 OS'
53 OS' C atalog til JIZaferiauÉfionen, der afholdes af Malerne Rud. Bissen, H. A. Brendekilde, Carl Carlsen, Ad. Heinrieh-Hansen, Tli. Niss, A. C. Riis Carstensen, N. F. Sehiøttz-Jensen og Hans Smidtli,
Læs mereCATALOS. en Samling Malerier, Mandag d. 5. Marts 1900, Form. Kl. I l 1 2, Bredgade 28.
IliiiuMiiillliillliin iiillliillliu... HulH*...ni... h'iihii'i... ulliilli......m i...... il CATALOS en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder af Vilh. Arnesen, Viggo Pedersen, Carl Neumann, Krøyer, Henrik
Læs mereSnj. Malerier o«broncer, Mandag d. 19. November 1900, Fm. Kl. I I 12. Fri Udstillings Lokale (Vesterfarimagsgade).
Malerier og Broncer Snj P rivat Eftersyn: Torsdag ti. November Kl. n 3. C a t a l o g over Malerier o«broncer, der af Malerne Andersen-Lundbye, Bissen, Boesen, Brendekilde, Chr. Clausen, S. Christiansen,
Læs mereEmil WennerwalO. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. Il1 Østergade Nr 15, 1. Sal.
i Emil WennerwalO. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. Il1 Østergade Nr 15, 1. Sal. SOU - CATALOG i OVER MALERIER OG STUDIER AF EMIL WENNERWALD HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES ONSDAG DEN
Læs mereC atalog. Mandag d. 20de November 1899, Form. Kl. 11, S 'b l'f. Bredgade 28. af danske samt enkelte svenske og norske Malere, over
S 'b l'f C atalog over af danske samt enkelte svenske og norske Malere, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag d. 20de November 1899, Form. Kl. 11, Permanent Kunstudstillings Lokaler, Bredgade 28. E FTER
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 8. October 1900, Form. Kl. I I 1!«, Bredgad e 28,
iithijmrtl)l(lalini«ftljlli i lltoi.miil llll rlilli i Hllllnllhi Hlllii illlu Illlli... CATALOG o v e r en Samling Malerier, der forinden Bortflytningen fra Permanent Kunstudstillings Lokaler b o rts
Læs mereMandag d. 6. Marts 1905, Fm. Kl. II1 Fri Udstillings Lokaler.
MALERNE Rud. Bisser), Sørerj Christiansen, /Vlfr. Bro e, Chr. Clauser\, C. Eckardt, Loui^ Jenser\, frue Kinch f. /Vmsinck, Johanne^ Larserj, J-(ol^. Lubber^, frii^ fjybo, Torq Petersen, Rii^-Carstenserj,
Læs mereA. C. RIIS-CSRSTENSEN
A. C. RIIS-CSRSTENSEN Tirsdag d. 30. Oktober 1906, Fm. Kl. 11% Fri Udstillings Lokaler. w Privat Eftersyn: Fredag d. 26. Oktober 1906 Kl. 11 4. CATA LO G OVER C. 80 AALERIER OG STUØIER AF AFDØDE MARINEM
Læs mereMandag d. 5. December 1904, Fm. Kl. \V\2, Fri Udstillings Lokaler.
C r t r l o g. Mandag d. 5. December 1904, Fm. Kl. \V\2, Fri Udstillings Lokaler. S '/ffv Privat Eftersyn: Torsdag d. i. December 1904, Kl. 11-4. Catalo over en gamling JlZalerier, hvoriblandt Billeder
Læs mereCATALOS 1 '" ~ ' ^ \ en Samling Malerier, bl. and. tilhørende Dødsboerne efter Kammerjunker Linde og Murmester H. Hansen,
1 '" ~ ' ^ \ H30tT Privat Eftersyir Torsdag d. 8. Oktober 1896 Kl. 11 3. CATALOS en Samling Malerier, bl. and. tilhørende Dødsboerne efter Kammerjunker Linde og Murmester H. Hansen, T hvoriblandt Billeder
Læs mereRud. Bissen, Søren Christiansen, Chr.Clausen, H.Kinch f.amsinck, P. Friis-Nybo, Johannes Larsen, Holg. Lubbers, M. Sandholt og E. Wennerwald.
Rud. Bissen, Søren Christiansen, Chr.Clausen, H.Kinch f.amsinck, P. Friis-Nybo, Johannes Larsen, Holg. Lubbers, M. Sandholt og E. Wennerwald. Mandag d. 20. November 1905, Fm. Kl. II ' 2 Fri Udstillings
Læs mereFREDERIKSSUND KOMMUNE
Det sociale udvalg d. 8. november 1999 Side 1 af 5 FREDERIKSSUND KOMMUNE U D S K R IFT Det sociale udvalg Mandag den 8. november 1999 kl. 18.30 i mødelokale 3 i Social- og Sundhedsforvaltningen Mødedeltagere:
Læs mereMALERIER OG AKVARELLER
Hnsiz CATALOG OYBR MALERIER OG AKVARELLER AF PAUL FISCHER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG d. 2 0. FEBRUAR 1893, FORM. KL. 11 I KUNSTUDSTILLINGSBYGNINGEN PAA CHARLOTTENBORGr. EFTERSYN:
Læs mereGATALOG. en Samling Malerier, 517$ Mandag den 18. Marts 1895, Form. Kl. 11, Bredgade 28. i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale,
517$ GATALOG en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder at Etatsraad C. Bloeh, Prof. Godfr. Christensen, Prof. A. Dorph, Chr. Blaehe, Carl Neumann, P. S. Krøyer, Prof. E. Jeriehau-Baumann, Boesen, S. Simonsen,
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, SZ35~ Mandag den 16. Marts 1896, Form. Kl. 11, Bredgade 28. (f) 1 Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, over
SZ35~ CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. Marts 1896, Form. Kl. 11, 1 Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f) EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag
Læs mereCATÅLOG. Malerier af Marinemaler. i i. Mandag d. 13. Februar 1893, Fm. Kl. 11. CHARLOTTENBORG EFTERSYN: COMMISSIONER
Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. Februar 1893 Kl. 11 3. CATÅLOG over Malerier af Marinemaler i i. hvilke bortsælges ved Auktion paa CHARLOTTENBORG Mandag d. 13. Februar 1893, Fm. Kl. 11. EFTERSYN: Fredag
Læs mereCat alog. cn gamling JlZalerier, Mandag d. 27. Februar 1905, Fm. Kl. 11 la, 5HI0. Fri Udstillings Lokaler. (V esterf arim agsgad e.
5HI0 Cat alog over cn gamling JlZalerier, hvoriblandt Billeder af la Cour, Irminger, Heinrich-Hansen, M. Ancher, Viggo Pedersen, H. A. Brendekilde, Carl Locher, W. Tornøe, Chr. Zacho, C. F. Aagaard o.
Læs mereRegister. I. U d s e n d e l s e r. Rettelser til tjenestedokumenter.
Register I. U d s e n d e l s e r T j e n e s t e d o k u m e n t e r. R e g le m e n t I, b i l a g s b o g e n...9 9, R e g le m e n t V... R e g le m e n t V I I I... P o s t g i r o b o g e n... V
Læs mereMandag d. 13. NovemberJ905, Fm. Kl. Il 2. Fri Udstillings Lokaler.
M. Ancher, O. Bache, Vilh. Gertner, Godfr. Christensen, Viggo Pedersen, Carl Bloch, Fr. og Er. Henningsen, Biache, C. Locher, V. Rosenstand, Irminger, Holsøe, la Cour, Th. Niss, Exner, J. Skovgaard, C.
Læs mereFREDERIKSSUND KOMMUNE
Økonomiudvalget den 21. januar 2002 Side 1 af 9 FREDERIKSSUND KOMMUNE U DSKRIFT Økonomiudvalget 21. januar 2002 kl. 16.00 i mødelokale 2 Mødedeltagere: Knud B. Christoffersen, F in n V e s te r, B e n
Læs mereFREDERIKSSUND KOMMUNE
Plan og Miljøudvalget den 24. marts 2003 Side 1 af 10 FREDERIKSSUND KOMMUNE U DSKRIFT Plan og Miljøudvalget Mandag den 24. marts 2003 kl. kl. 14.00 i mødelokale Udvalgsværelset Mødedeltagere: Finn Vester,
Læs mereCATÅLOG. over. /12aleijiei7 03 j^fudicij, tilhørende Landskabsmaler. TZLS. QnOTH, hvilke bortsælges ved Auktion
3621. CATÅLOG over /12aleijiei7 03 j^fudicij, tilhørende Landskabsmaler TZLS. QnOTH, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag d. 26. Noyember 1894, Form. Kl. 11, i Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.
Læs mereMalerier og Studier,
3663. Fortegnelse over Malerier og Studier, som Marinemaler Carl Bille lader bortsælge ved Au etion Mandagen d. 22. Januar 1894 Formiddag Kl. II i Permanent Kunstudstillings Loeale Bredgade 28. E f t e
Læs mereMandag d. 23. November 1903, Fm. Ki. 11% Fri Udstillings Lokaler.
Malerne Rud. Bissen, Alfr. Broge, Chr. Clausen, H. Dohm, Bertha Dorph, N. V. Dorph, Ole Due, Friis-Nyboe, Charl. Frimodt, Aage Gjødesen, Johannes Larsen, ViggoLanger, Holg. Lubbers, Th.Niss, Alfr. Olsen,
Læs mereen Samling Malerier, CÅTALOS 52$/ Privat Eftersyn: Torsdag d. 10. Oktober 1895 Kl Mandag den 14. Oktober 1895 Form. RI. 11, tf; i Bredgade 28.
52$/ Privat Eftersyn: Torsdag d. 10. Oktober 1895 Kl. 11 3. CÅTALOS over en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder af Aagaard, Baehe, Godfp. Christensen, Dopph, Heinpieh Hansen, Mapstpand, Niss, C. Neumann,
Læs mereCATALOG ------------
CATALOG ------------ Privat Eftersyn Fredag d. 26 Februar Kl. 11 3. H / o'/ CATALOG over MALERI E R tilhørende Malerne H. A. Brendekilde, Henrik Jespersen, Viggo Langer, Frk. Mundt, Viggo Pedersen, Thorolf