PROFESSOR MARINEMALER C. FRED. SØRENSENS AUKTION D. 27. JANUAR 1902, KL. tt'k, PAA CHARLOTTENBORG.
Privat Eftersyn: Torsdag d. 23. Jan u ar 1902 Kl. 11 4, hvortil De indbydes. C atalog over Malerier, A quareller m. m. af Prof. C. Fred. Sørensen og andre Malere, tilhørende Prof. M arinem aler C. FRED. SØRENSEN og Hustrus Dødsbo, hvilke bortsælges ved offentlig Auktion, der afholdes Mandag d. 27. Januar 1902, Fni. Kl. 11V paa Charlottenborg. E F T E R S Y N : Fredag d. 24., Lørdag d. 25. og Søndag d. 26. Jan u ar 1902 Kl. 10 4. CO M M ISSIO N ER m odtages af d Hrr. O tto L e m m i n g, Østerbrogade 27, A ug. W i T h s E f t f l g r., Vim melskaftet 36, og S k a n d i n a v i s k A n t i q u a r i a t, Bredgade 35. TRYKT HOS 0. C JENSEN
CONDITIONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved H am m erslaget er og forefindes, sam t uden Ansvar for U ndertegnede i nogen Retning, og henligger fra sam m e for Kjøberens R egning og Risiko. Det Kjøbte skal være afhentet fra A uktionsstedet inden Forløbet af den Dag, A uktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsæ lges enten under H aanden eller ved A uktion for første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have A dgang til det m ulige Overskud. 2. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnercautionist. 3- Betalingen, hvortil i A uktionsom kostninger betales et Tillæg af 6 pct., erlægges til U ndertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæ ftige Kjøbere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Credit, imod, naarsom helst af m ig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af m ig m aatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid strax og uden Hensyn til den givne Credit forfalden. 4- De Kjøbere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i R ente 6 pct. p. a. fra H am m erslagets Dato, indtil Betalingen sker, sam t alle O m kostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden H ensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligelsescom mission og Jurisdiction efter Varsel som til indenbyes Boende, underkastede den hurtige R etsforfølgning efter Forordningen af 25 Ja n u a r 1828 sam t undergivne U dpantning efter Lov af 29 M arts 1873 1 Nr. 10a. Kjøbenhavn i Jan u ar 1902. E Sporon, Overretssagfører. N ørregade Nr. 24, 2. Sal. N B. M ed h vert N um m er fø lg e r et O liem aleri, saaledes a t der sam tidig bortsælges tvende B illeder. <<ro 1. 1^0 2. % 3- Y<rD ( J ) Atd 5. 6. UTV 7. 8. 26r 9- io<l 10, / 0h~ I I. lol 12. ^ l o (13) 3%Z> 14. So 15. Å.11* 16. 17. I L 18. 4 tro 19. 20. ^3o 21. 8l 22. 23. /si 24. So ihco 70 2-Y6 'tot Prof. C. Fred. Sørensen: Malerier. Klippeparti ved Arildsleje... Indsejlingen til Helsingørs H avn... Kyst ved Amalfi... Vandfaldet ved Laholm i S v errig... Kyst ved Scheweningen... Solnedgang i Skærgaarden ved Gøteborg... Villa ved S orrent... Ebbetid ved G reenw ich... Fregatten Jylland med Kongen ombord paa Vejen til Island. Udfor Vestmanøerne. Gøteborgs Havn. 1861... Bugten ved Neapel med Vesuv... Fiskere paa Stranden ved H astin g s... Lodsbaaden gaar ud... Kjøbenhavns Havn. 1844... Elisabeth-Castle udfor E dingburgh... Fiskere i Havnen ved Arildsleje... Ved Lysekil... Fiskere trække V aad... Skibe i høj Sø udfor Dover... Paa Vej til C apri... Linieskibe paa Helsingørs R h e d... Kyst ved S orrent... S tranding... Napolibugten... jjtfclt 12x 17 16 X 10 12x 17 18X 12 1 9 X 13 27 X 18 12X 9 15X II 22 X 16 21 X 12 12 X 18 14X IO 34 X 50 16 x 24 15x 11 15x 23 17x 12 9x7 i6 x 13 i6 x 22 19X 11 17 x 12 15X ii IO X 18 tj'cfjva.)tv J^cJX J ff <fl (SI* Ot) O S Sc/h * JenA- 1/3 ( fio y i* g /Xt 0 Asf tj ' p%*\a 3
i N r. ij. Lodsbaaden gaar ud. TVr. 43. Stranding under norsk K yst. N r. 26.»J ylla n d «og»heim dal«udfor Færoerne. N r. 51. Helsingørs H avn. 1859.
/ r r 25 V e d M a n d a l i N o r g e... 24X12 Aquarellep m. m. 3 /o (26?)» J y lla n d «o g» H e im d a l«u d f o r F æ r ø e r n e p a a % { 52. K y s t i N o r m a n d ie t. dia' M z-itw K o n g e n s I s l a n d s t o u r... 25X18 H 53- S e jle re u d fo r D o v e r. (PyrtxMsw* tn t K *** ^ % 27 S v e n s k H a v n e p a r t i...... 16x25 W 54- F is k e r e b ø d e G a rn. H a s tin g s. {j l a s i"t'y- ^ 28 29 U d f o r S o r r e n t... S o m m e r a f t e n... 16x9 24X16 Srju i * W 55- H o lla n d s k K y s tp a r ti.. J Cftl&'l 17 56. F is k e r e p a a S tr a n d e n. Ml 30 S o l o p g a n g i Ø r e s u n d... 12X17 fc^-t A U > 57- B a a d e p a a L a n d. $ Gb tn-t <^-b 3 T F r e g a t t e n J y l l a n d s t a a r S k a g e n u d... 25x36 y<> s8- F r e d e r ik s h a v n s H a v n. ^ CL )?Y I S i l d e t i d e n... 23X15 & i f f 59- LTd fo r F l a a d e n s L eje. 'suutv ' H 33 H o l l a n d s k e F i s k e r k o n e r p a a S t r a n d e n T3 X 9 $e/u<nx fø) 3<? 60. H a a s t æ r V ig e n. N o rg e. ^ V14 Cft ^ ^ 2 i'o 34 B a a d e h a v n v e d S o r r e n t... 12X17 'É W c So 61. A rild sle je H a v n. O'fli'3 5 H a v n e p a r t i i e n s v e n s k K jø b s ta d... 15x22 n 62. S to c k h o lm. / 7i V in te r la n d s k a b. M o tiv fra S k o v s h o v e d. K u n s t fo 63. F is k e r e i H a s tin g s. 23<? 37- n e r e n s fø rste U d s tillin g s b ille d e 1843... *6x24 F i s k e r e p a a S t r a n d e n v e d S c h e w e n in g e n.... 12x8 J Zo 64. S k o ts k L y s ty a c h t. ' Qu.<S <fuo^ ji- ^ 65. K y s t v e d K u lie n. $ t/i* far* 2 ^ 3 8. 2 - ^ 39. F r a G u e r n s e y... 18x12 H e ls in g ø r s H a v n e m o le. S t o r m... 8x11 ^, oj Si 66. 7o 67. V e d H a s tin g s. E d in g b u r g h. 3 7 4. S o r r e n tin s k e F is k e r b a a d e p a a S t r a n d e n 17X12 fy 68. E b b e v e d M a rg a te. t f C t f //i> 40a. / 3 <? 41. K a n a lp a r ti i V e n e d i g... 12X18 I n d s e jlin g e n til M a r g a t e... 18 X 10 O Cj/ w Afvn -1. 0 / / tv}1} i cløc/? So 69. I n d s e jlin g e n til G ø th e b o r g. J / i P^ro c fr ty1/ 70. S o ln e d g a n g. Si) ^.2. V a n d m ø lle v e d L a h o l m... 18x12 Soft 7 1- K jø b e n h a v n s R h e d. df Jt 43. /ø 44- S t r a n d in g u n d e r n o r s k K y s t... 34x50 F is k e r n e g a a i L a n d. K y s t v e d H a s t i n g s.. 15x11 rv> jr h-v 72. F r a H a s tin g s. B e rg e n. U /<?«T 45- S k æ r g a a r d e n v e d A r i l d s l e j e... 12x17 T é rf* u s u,it Oot>j 3 p ^ 3 74- F is k e r h a v n. G ø th a e lv e n. /» r 46. 2? 6' 47- S u n d e t i n d... S o r r e n t... 11X17 12x18 % L. t. * 9 /& 75. C iv ita v e ch ia. 3 i 76. E b b e v e d e n g e ls k K y s t tån w t f 6 1*. i/zfcjo 33o 47a - P a r ti v e d H a v n e n i H e ls in g ø r. 1 8 5 7... 20x25 uj. / / 3 0 7 - L o n d o n B rig d e. Sc> 7i 48. U n d e r I s l a n d... 8x 1 0 3 / 78. O s te n d e. Metrotfi 3 ; 7 49-. 50. W60 5 1- S a i n te B ay. G u e r n s e y... 17x12 B a a d e p la d s p a a M a s s a... 9X12 H e ls in g ø r s H a v n. 1 8 5 9... 39 x 5^ tfc is Y o J ^ t f c ^! Jc/lft* 6irC fy)udi t i 61 79- G re e n w ic h. 'T^t^ ^xrx & v 80. I H a v s n ø d. K ul. O o ^ r t X j W 81. H a s tin g s. / tf) ^ {)** Lk^ 1<H>,
32. 82 26 83 * / ' 84 85 ^7 86 42 87 88 O / 8 9 5~ø 9 0 91-2-6 92 2Li 93 94 Fiskemarked i Hastings. Marine. Kul. Fiskere paa Stranden. Svenske Fiskere søge Ly i Kleven. Kjøbenhavns Havn. 1850. Tusch. Sommerdag i Kjøbenhavns Havn. Havnemole i Glasgow. Tusch. Stranding. Kul. Ebbetiden. Themsen. Linieskibe paa Rheden 1848. Tusch. Trondhjems Havn. Under Færøerne. Stockholms Havn. Tusch. /) l) Q j c/t* ) c/i ( x «.. r** i r-t- *G* Andre Malere. 41 ) 95;) A nton Melbye: Maaneskin. 1849... 10x7 ^/cru 96. do. Morgen paa Havet. 1848.. 18x53 // ff 97. Niels Simonsen: En Beduin *... 5 x y S/'l 98. P. Raadsig: Italiensk Hyrdedreng... 4x6 /J o 99- Wilh. Melbye: Snekkerstenen... 12X17 3S (10a) O. A. Prinz: Frugter... 6x5 bu 101. Dav. Jacobsen: Ingen hjemme... 10 ><12 /*/$ 102. Prof. Baron Hermelin (svensk M aler): Gottland 18x14 76 103. Stack (svenskmaler): Gripsholm Slot i Maaneskin 15x10 /O 5 104. Holm: Udsigt fra Tøjhusbroen over mod Marmorbroen. 1826. /Ø V 105. do. Marmorkirken set fra Frederiksgade. 1826. crcb-i -* * j O C vy vj- 'i p Cl-J & 1/ y