Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM. Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker AUKTIONSHUSET.COM



Relaterede dokumenter
TJENESTE SF - PORTO ex

bruun rasmussen frimærker

A U K T ION 814 OKTOBER AUKTION KATALOG 50 KR

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 847

Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i Grenaa fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908.

Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i Grenaa fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908.

Odder Frimærkehandel

Odder Frimærkehandel

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

frimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013

Odder Frimærkehandel

HOFI anvisningssalg Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

1: Priserne i højre side er lavt ansatte startpriser i DKK. Bud under startprisen vil ikke blive accepteret.

Odder Frimærkehandel

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019

Lot xx/x/o Beskrivelse Værdi Limet 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve

Bentzon Teglværk, Gjerrild

Storauktion. Amagerbyt 2015

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI

Oversigt over de nye byretters adresser og telefonnumre

Danmarks sjældneste helsag

afa 197 ** 4-blok (måske lidt nus i gummi) afa 41x * ʘ 2 mindre plancher med 63 mærker med lux-stempler

Politistationer i Danmark

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen

Retsudvalget. REU alm. del - Svar på Spørgsmål 699 Offentligt. Folketinget. Retsudvalget. Christiansborg 1240 København K

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI

Sådan kommer din boligskat til at se ud Det betyder regeringens boligskat-udspil fordelt på kommune

Aktivitetsparate kontanthjælpsmodtagere. med 6-9 måneders anciennitet. samtaler eller mere. Alle personer Gens. antal samtaler.

Digitale biografer i Danmark

Nimtofte brevsamlingssteds dåbsattest

Gennemsnits antal åbningsdage inkl. åbningsdage på søgne- helligdage

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande Danmark 6 16 S. med pæn gummi

Bilag 2: Klyngeinddeling jobcentre

Trivsel hos eleverne i folkeskolen, 2017

Passivandel kontanthjælp

Kommunernes placering på ranglisten for sygedagpengeområdet, 1. halvår halvår 2018

Privatskoleudvikling på kommuneniveau

Nedenstående tilbud - Nu med 33% rabat Vi har fratrukket 33% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver

Tabel 20 - Beskæftigelse 1 Beskæftigelse efter branche og arbejdsstedskommune

Ærø Kommune. Lolland Kommune. Slagelse Kommune. Stevns Kommune. Halsnæs Kommune. Gribskov Kommune. Fanø Kommune. Assens Kommune.

Digitale biografer i Danmark

Kommunernes placering på ranglisten for kontanthjælpsområdet, 1. halvår halvår 2018

ISLAND ** * 1. Side: 2. Side: 1

CFU s Lønkort for staten pr. 1/

Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers

Rotary Danmarks Sekretariat

Statistik for anvendelsen af Netlydbog.dk November 2013

Statistik for anvendelsen af Netlydbog.dk December 2013

Statistik for anvendelsen af Netlydbøger, april 2019

Ydernumre (praktiserende læger) på FMK i kommunerne. Procentdel af samtlige ydernumre (praktiserende læger), som mangler FMK

Personer registreret med betalingsanmærkninger i RKI register

CFU s Lønkort for staten pr. 1/4-2018

Statistik for anvendelsen af Netlydbog.dk August 2013

Danmarks 100 største byers mediesynlighed Infomedia Analytics & Advisory Maj 2016

Statistik for anvendelsen af Netlydbøger, juli 2019

Ydernumre (praktiserende læger) på FMK i kommunerne. Antal ydernumre som mangler FMK

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation FPE

Statistik for anvendelsen af Netlydbog.dk Juli 2013

Økonomi- og Indenrigsministeriets Kommunale Nøgletal

Statistik for anvendelsen af Netlydbog.dk September 2013

De underlagte posthuse. Anholt

Statistik for anvendelsen af Netlydbøger, marts 2019

Hvor bor de grønneste borgere i Danmark i 2018?

Statistik for anvendelsen af e-bøger, november 2018

Ændring af aftale om justering af tjenestemandslønninger

Bilag 2: Kommunespecifikke nøgletal

Antal husstande og antal personer pr. 1. januar 2005 komgl gammel kommune komny ny kommune antal husstande antal personer 101 København 101 København

Technology Projector Projector's type Projector's resolution

Statistik for anvendelsen af e-bøger, august 2019

Statistik for anvendelsen af Netlydbøger, januar 2018

Forventede udgifter til service og anlæg i 2015

Q1 Har I på sygehuset skriftlige retningslinjer for hvem posten vedrørende et barns indkaldelse til sygehuset stiles til?

Statistik for anvendelsen af e-bøger, juli 2019

Gennemsnits antal åbningsdage inkl. åbningsdage på søgne- helligdage. Åbningsdage på søgne- helligdage

Storauktion. Limit. Lot nr.

Faktaark til RKI analyse

Geografisk indkomstulighed

Statistik for anvendelsen af e-bøger, januar 2017

Finansudvalget FIU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 241 Offentligt

Notat 24. november 2017 SKH/JHA /J-nr.: / Jyske byer topper listen for urbanisering Sjællandske byer indtager sidstepladserne

Frederiksberg Frederiksberg Frederiksberg b København Ø

Skatteudvalget L 102 endeligt svar på spørgsmål 3 Offentligt

Tillæg til Statistik over økologiske jordbrugsbedrifter 2018 Autorisation & produktion

Statistik for anvendelsen af Netlydbøger, september 2017

Statistik for anvendelsen af Netlydbøger, august 2017

Statistik for anvendelsen af Netlydbøger, april 2017

Statistik for anvendelsen af Netlydbøger, november 2017

Andel af personer registreret med sager i RKI register

Experians RKI-analyse. Januar 2015

Her er Danmarks dyreste og billigste kommuner

Statistik for anvendelsen af e-bøger, september 2017

Experians RKI-analyse. 1. halvår 2016

Bilag 2: Kommunespecifikke nøgletal. Sygefravær blandt ansatte i kommunerne

Ved denne videregivelse er medtaget oplysninger for 91 kommuner (mod 78 kommuner ved videregivelsen den 3. februar 2014), jf. vedlagte bilag.

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Budsum 1 xx/x/o Danmark: God restsamling Høj xx Portugal: God samling i 4 album til Få ubrugte Høj 500

Kommunernes placering på ranglisten for alle ydelser, 2. halvår halvår 2018

Kommunernes placering på ranglisten for alle ydelser, 2. halvår halvår Kommunernes placering på ranglisten for dagpengeområdet, 2.

Hjemmehjælp til ældre 2012

Data rummer ikke tal for pendlere, der er bosat eller arbejder uden for landets grænser.

Transkript:

FRIMÆRKEAUKTION NR. 1 Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM Klassiske Udgaver Tofarvede Udgaver Bogtrykte Udgaver Stålstukne Udgaver Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker Helsager & Posthistorie Københavns Bypost Essays, Postkort & Diverse Dansk Vestindien Grønland Færøerne Slesvig Finland Island Norge Sverige Tyskland U.S.A. Samlinger & Kasser Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot Lot 1-109 110-222 223-279 280-281 282-290 291-301 302-330 331-333 334-354 355-397 398-448 449-454 455-460 461-553 554-562 563-573 574-577 578-579 580-706 1

FRIMÆRKEAUKTION NR. 1 Det er en stor glæde at kunne præsentere Auktionshusets første offentlige frimærkeauktion. Materialet er både alsidigt, filatelistisk spændende og fremfor alt af en gennemgående flot kvalitet. Det er imidlertid ikke kun de dyre objekter, der vil kunne tiltrække sig interesse. Blandt de mindre kostbare lots vil der være perler med sjældne varianter og iøjnefaldende stempler. Afsnittet med de Klassiske Udgaver er præget af mange sjældne stempler, bl.a. det stumme stempel fra Aalborg på Thieles 2 Rigsbankskilling med spids fodstreg. De Tofarvede Udgaver domineres af store varianter, pragtstempler og sjældne forsendelser. Blandt Bogtryksmærkerne vil vi gerne henlede opmærksomheden på Provisoriet 4/8 Øre, tryk 119 med omvendt ramme, samt det afstemplede helark af 5 Kroner, Posthus. Vi kommer selvfølgelig heller ikke uden Christian X, 70 Øre med tykke tal. Alle 3 lots er udstillingsobjekter af højeste klasse. I de øvrige danske afsnit udbydes et usædvanligt stort antal sjældne Breve, Essays og Prøvetryk fra den Københavnske Bypost. Grønland er præget af Pakkeportomærkerne. Især AFA nr. 1-3, samt 15 lots med adressebreve. Et postfriskt sæt Danmark Befriet med omvendt overtryk har ligeledes fundet vej til vores katalog. Det sidste objekt som vi vil fremhæve, er det islandske brev med et komplet sæt Hópflug Ítalia. Et enestående luftpostbrev fra General Balbos flyvning til U.S.A. i 1933. Ovenstående er blot nogle få af mange sjældne og flotte objekter på auktionen, og vi håber, at I vil tage godt imod vores første frimærkeauktion. Torben Mehl 2

GENERELLE INFORMATIONER Eftersyn Eftersynet af alle lot foregår på auktionshusets adresse: Ved Klædebo 17, 2970 Hørsholm Søndag den 17. maj kl. 10-16 Onsdag den 20. maj kl. 10-17 Torsdag den 21. maj kl. 10-17 Fredag den 22. maj kl. 9 - auktion slut Bemærk: Da eftersynet og auktionen foregår i samme bygning, er eftersyn under selve auktionen kun muligt i et begrænset omfang. Startpriser Auktionen gennemføres i danske kroner og ingen lots sælges under startprisen. Budafgivelse Du kan byde på auktionen på flere forskellige måder: Online, skriftlig eller telefonisk henvendelse eller ved personligt fremmøde. 1. På auktionshuset.com kan du byde på alle lots, indtil den 22. maj kl. 8:00. På auktionen tager auktionarius udgangspunkt i de her afgivne bud. 2. Du kan også udfylde budsedlen bagest i kataloget, og sende den med posten til os. Vi skal have din budseddel senest dagen før auktionen. 3. Hvis du ønsker at byde pr. telefon, bedes du oplyse dit telefonnummer samt hvilke lots du ønsker at byde på, senest dagen før auktionen. Du vil så blive ringet op, når lottet kommer under hammeren. 4. Du kan også møde op på auktionen og byde personligt. Kom i god tid, så bliver du registreret og får udleveret et budskilt med dit bydenummer. 3

Danmark - Klassiske Udgaver 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 4 AFA 1 Stemplet. 1851. Fire R.B.S. Ferslew, plade II, position 5, chokoladebrun. Annulleret med nummerstempel 53: RANDERS. Attest Georg Bühler (1984). AFA 1 Brev. 1851. Fire R.B.S. Ferslew, plade I, position 11, Chokoladebrun. SPRUKKEN 2.500 PLADE. Brev sendt fra ECKERNFÖRDE 7.8.1851 (halvandenringstempel) til København. Annulleret med stumt stempel. Attest Carl Aage Møller (1998). AFA 1 Brev. 1851. Fire R.B.S. Ferslew, chokoladebrun. Pragt-brev sendt fra HOLBEK 19.5.1851 (halvandenringstempel) til København. Annulleret med stumt stempel. AFA 1Ia Stemplet. 1852. Fire R.B.S. Thiele I, plade I, position 83. Annulleret med 1.200 nummerstempel 19: FREDERIKSHAVN. Attest Lasse Nielsen (2014): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 1Ia Stemplet. 1852. Fire R.B.S. Thiele I. Annulleret med nummerstempel 43: NAKSKOV. Udtalelse Lasse Nielsen (2014): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1Ia Stemplet. 1852. Fire R.B.S. Thiele I, plade I, position 61. Annulleret med nummerstempel 54: RENDSBURG. Attest Carl Aage Møller (1989): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1Ia Brev. 1852. Fire R.B.S. Thiele I, plade II, rødbrun. Brev af 2. vægtklasse sendt fra 5.000 KIØBENHAVN 9.11.1852 til Roskilde. Annulleret med nummerstempel 1. Påtegnet 6 med rødskridt, der er opkrævet hos modtageren. Attest Carl Aage Møller (2010). AFA 1IIa Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, plade I, position 81, sortbrun. Annulleret med 35.000 OPRØRSSTEMPEL 40: Holstenske Jernbane. UNIKT UDSTILLINGSOBJEKT. Attester JKE (1974) og Carl Aage Møller AIEP (2012). AFA 1IIa Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med bystempel K.P.A. ALTONA 9.9.1853. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 1IIa Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 80: ÆRØSKØBING. Attest Lasse Nielsen (2010): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIa Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 37: KORSØR. Attest Lasse Nielsen (2013): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIa Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 88: MARIAGER. Udtalelse Lasse Nielsen (2014). AFA 1IIa Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Annulleret med nummerstempel 500 150: RATZEBURG. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 1IIb Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 2.500 142: HORST. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 157: KALTENKIRCHEN. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 5

16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 AFA 1IIb Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Med del af øvre marginal. 1.200 Annulleret med bystempel BAHNHOF. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 1.200 141: CREMPE. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 136: AHRENSBURG. Attest Lasse Nielsen (2009). AFA 1IIb Stemplet. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Parstykke annulleret med nummerstempel 62: SAKSKØBING. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIb Stemplet. 1853 Fire R.B.S. Thiele II, rødbrun. Annulleret med nummerstempel 118: HEILIGENHAFEN. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIa Brevklip. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, plade II, sortbrun. Brevklip annulleret med 3.000 nummerstempel 131 og håndskreven Preetz d. 21/10. Håndskreven bynavn kendes kun anvendt i en kort periode indtil Antikvastemplet ankom i januar 1855. Kun få kendte eksemplarer. Attest Carl Aage Møller BPP (2012). AFA 1IIa Brev. 1853. Fire R.B.S., Thiele II, plade II, sortbrun. LANDPOSTBREV sendt fra L.P. 15.000 SCHÖNWALDE til Kiel. Annulleret med nummerstempel 160. Indvendig datered 22. juni 1854. UDSTILLINGSOBJEKT. Ex. Christian Andersen. Attest Carl Aage Møller BPP (2004). AFA 1IIb Brev. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, plade II, rødbrun. LANDPOSTBREV dateret 10.000 9.2.1854 sendt fra HANERAU-ITZEHOE til Tellingstedt pr. Heide. annulleret med nummerstempel 156 og sidestemplet L.P. No. 2. Kun få kendte breve fra Hanerau. Attest Carl Aage Møller BPP (2009). AFA 1IIa Brev. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, sortbrun. Rekommanderet LANDPOSTBREV 10.000 sendt fra Kaltenkirchen til Bordesholm pr. Kiel. Annulleret med nummerstempel 157 og sidestemplet L.P. No. 4. Påtegnet X og 8 i rødkridt. Mærket let beklippet foroven, men ingen fejlfrie breve kendes med Fire R.B.S. og dette nummerstempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Signeret Jakubek BPP og Møller BPP. Attest JKE (1993). AFA 1IIa Brev. 1853. Fire R.B.S., Thiele II, plade II, sortbrun. Brev sendt fra KIELER 7.500 BAHNHOF 24.9. til Heiligenhafen. Annulleret med OPRØRSSTEMPEL 19. Ex. Christian Andersen og Peer Lorentzen. Attest Lasse Nielsen (1994). UDSTILLINGSOBJEKT. AFA 1IIa Brev. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, plade I, position 32, sortbrun. Brev sendt fra 7.000 ALTONA 26.11.1853 (den gamle prefilateliske type anvendt som NØDSTEMPEL) til Brunsbüttlerhafen. Annulleret med nummerstempel 113. Eneste kendte frimærkefrankeret brev med dette nødstempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Carl Aage Møller AIEP (2012). AFA 1IIa Brev. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, plade II, sortbrun. Brev sendt fra Hamburg til 5.000 Randers. Annulleret med 2-rings BYSTEMPEL: ALTONAER BAHNHOF. DAKA: 18000. Attest Carl Aage Møller (1990). AFA 1IIa Brev. 1853. Fire R.B.S. Thiele II, plade I, sortbrun. Brev dateret Itzehoe 6.7.1853 5.000 sent til Salzau. Annulleret med nummerstempel 121 og sidestemplet med rammestempel KIEL 7.7. Sendt 7 dage efter introduktionen af danske frimærker i Holsten. Meget sjældent brev. Attest Carl Aage Møller BPP (2002). AFA 1IIIb Ubrugt. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, gulbrun. Ubrugt. Attest Slavomir Kaiser (1980). AFA 1IIIb Stemplet. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, plade III, position 100, gulbrun. Annulleret med nummerstempel 163: HOLSTENSKE JERNBANE. Udtalelse Lasse Nielsen (2010). På auktionshuset.com finder du ekstra billeder af attester og breve m.v. 6

16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 7

31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 8 AFA 1IIIb Stemplet. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, gulbrun. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIIe Stemplet. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, kastaniebrun. Annulleret med nummerstempel 16: FLENSBURG. Attest Lasse Nielsen (2011): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 1IIIf Stemplet. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Annulleret med nummerstempel 17: FREDERICIA. Attest Lasse Nielsen (2008). AFA 1IIIb Brevklip. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, plade III, gulbrun. Lille brevklip annulleret med nummerstempel 159: SCHENEFELD-ITZEHOE og sidestemplet L.P. No. 3. Sjældenhed, ikke prisnoteret i DAKA eller Facit. Attest Carl Aage Møller AIEP (2012). AFA 1IIIf Brev. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Brev sendt fra FLENSBURG 26.1.1855 til BREMEN. Annulleret med nummerstempel 16. Transitstemplet HAMBURG 27.JAN 1855. De 4 R.B.S. dækkede kun portoen til Hamburg og modtager har betalt portoen videre til Bremen. Sjældent brev. Mærket er beklippet foroven. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 1IIIe Brev. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, plade IV, position 90, nøddebrun. Brev sendt fra SCHWARTAU 25.8.1854 (halvandenringstempel) til Bargtheheide pr. Oldesloe. Pragtannulleret med nummerstempel 145. Attest Carl Aage Møller AIEP (2013). AFA 1IIIc Brev. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, gråbrun. Brev sendt fra Bahnhof Pinneberg 24.4. (håndskreven) til Altona. Annulleret med nummerstempel 168: HOLSTENSKE JERNBANE. Både det håndskrevne bynavn samt nummerstempel er meget sjældent. Mærket er beklippet øverst. Attest Carl Aage Møller BPP (2012). AFA 1IIIf Brev. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, plade IV, position 10, nøddebrun. Brev sendt fra HEILIGENHAFEN 16.6.1855 til Eutin. Annulleret med nummerstempel 118. Attest Carl Aage Møller (1998). AFA 1IIIf Brev. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, nøddebrun. Brev sendt fra KJØBENHAVN 10.7.1854 (kompasstempel) til Kulhuset pr. Lyngbye. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Slavomir Kaiser (1981). AFA 1IIIf Brev. 1854. Fire R.B.S. Thiele III, plade III, nøddebrun. Vende-brev sendt fra RÖDBYE 17.12.1854 til Nykøbing. Annulleret med nummerstempel 60. Brevet er sendt igen lokalt i RØRVIG 20.11.1975 :-( Attest Carl Aage Møller (2015). AFA 2ax+2a Stemplet. 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 4-5, type 2+1. Parstykke med SPIDS FODSTREG på venstre mærke. Annulleret med stumt stempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Lasse Nielsen (2011). AFA 2ax Stemplet. 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, plade II, position 54, type 2. SPIDS FODSTREG. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2012): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 2ax Stemplet. 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 58, type 2: SPIDS FODSTREG. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2015). AFA 2a Stemplet. 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 29, type 5. Annulleret med stumt stempel. Attest Lasse Nielsen (2012): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 2a Stemplet. 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 35, type 7. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2010). 750 3.000 8.000 5.000 5.000 2.500 30.000 15.000 12.500 1 6.000

31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 9

46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 10 AFA 2a Brev. 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, plade II, position 82, type 8. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 16.2.1853. Mærket af været aftaget og påsat igen. Attest Slavomir Kaiser (1982). AFA 2a Brev. 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, plade I, position 81, type 7. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med stumt stempel og sidestemplet F:P: 21.6.1852. Mærket er beklippet. Attester Slavomir Kaiser (1977) og Lasse Nielsen (2011). AFA 2b Postfrisk. 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, plade II, position 87, type 7. Postfrisk. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Carl Aage Møller (2015). AFA 2bx Stemplet. 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, plade II, position 56, type 2: SPIDS FODSTREG. Annulleret med stumt stempel i AALBORG. Eneste kendte eksemplar fra Aalborg med spids fodstreg. UDSTILLINGSOBJEKT. Signeret Köhler med flere og attest Carl Aage Møller (2009). AFA 2b Stemplet. 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 93, type 9. STOR RETOUCH. Annulleret med nummerstempel 170: HOLSTENSKE JERNBANE. Kun 2 kendte eksemplarer med dette stempel. UDSTILLINGSOBJEKT. Attester Lasse Nielsen (2003) og Carl Aage Møller BPP (2012). AFA 2bx Stemplet. 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 58, type 2. SPIDS FODSTREG. Formentlig annulleret med nummerstempel 168: HOLSTENSKE JERNBANE. En svag fold og lille tynd plet. UDSTILLINGSOBJEKT. Attester Lasse Nielsen (1999) og Vagn Jensen (2000). AFA 2bx Stemplet. 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 52, type 2. SPIDS FODSTREG. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2011): Meget godt/pragteksemplar. AFA 2bx+2b Stemplet. 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 6-7, type 2+1. Parstykke med SPIDS FODSTREG på venstre mærke. Annulleret med nummerstempel 1. Venstre mærke har en lukket rift. Attest Lasse Nielsen (2011). AFA 2b Stemplet. 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, plade II, position 62, type 4. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2014): Meget godt/pragteksemplar. AFA 2b Stemplet. 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, plade I, position 53, type 1. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 3 Brev. 1854. 2 Skilling, plade 11, position 14. Fodpostbrev med indvendig datering 22.1.1865 sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet KIØBENHAVN KB 22.1. og spidsovalt fodpoststempel F:P: 23.1. Attest Carl Aage Møller (1991). AFA 4 Brevklip. 1854. 4 Skilling, 2. tryk. Lille brevklip annulleret med oprørsstempel 19: KIEL. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 5IIa Postfrisk. 1854. 8 Skilling, gulgrøn. Postfrisk. Attest Slavomir Kaiser (1982). AFA 5 Stemplet. 1854. 8 Skilling, grøn, PRIVAT TAKKET. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Svend Grønlund (1970). AFA 5 Stemplet. 1854. 8 Skilling grøn. Position 10. Sjældent mærke med STOR DEL AF HJØRNEMARGINAL. Kombineret nr.stempel 181. Attest Carl Aage Møller (2009) 9.000 4.000 25.000 35.000 15.000 10.000 6.000 4.500 4.500 3.500 2.500 2.500

46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 11

61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 12 AFA 5 Brevklip. 1854. 8 Skilling, grøn. Brevforside sendt fra KJØBENHAVN 14.3.(1864) til Helsingborg, Sverige. Ex. Kurt Hansen. Udtalelse Carl Aage Møller (2002). AFA 6 Stemplet. 1854. 16 Skilling, gråviolet. Vandret 4-stribe annulleret med nummerstempel 1: KØBENHAVN. Attester Svend Grønlund (1975) og Carl Aage Møller (1995). AFA 6 Stemplet. 1854. 16 Skilling, gråviolet. 3-stribe annulleret med nummerstempel 1. Midterste mærke med svag lodret fold. Udtalelse Carl Aage Møller (2009). AFA 6 Stemplet. 1854. 16 Skilling, gråviolet. Annulleret med nummerstempel 54: RENDSBURG. Udtalelse Carl Aage Møller (2009). AFA 7 Stemplet. 1858. 4 Skilling, 1. tryk. Annulleret med halvringstempel BERGEDORF. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 7 Stemplet. 1858. 4 Skilling, 3. tryk, PRIVAT TAKKET. Annulleret med nummerstempel 127: OLDENBURG. Attest Lasse Nielsen (1998). AFA 8 Ubrugt. 1858. 8 Skilling, grøn. Ubrugt PARSTYKKE. Den kendes kun 2 ubrugt parstykke. Gummien er trukket ind i papiret og gjort papiret mere gennemlysende. Attest Carl Aage Møller BPP (2000). AFA 8 Postfrisk. 1858. 8 skilling, grøn. Postfrisk (krakkeret gummi). Attest Lasse Nielsen (2013). AFA 8 Stemplet. 1858. 8 Skilling, grøn. 3-stribe annulleret med nummerstempel 35: KØGE. AFA 8 Stemplet. 1858. 8 Skilling, grøn. Annulleret med nummerstempel 5: AARHUS. Udtalelse Car Aage Møller (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 9 Brev. 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Pragt-brev sendt fra ESROM til Helsingør. Udtalelse Lasse Nielsen (2011). AFA 10 Stemplet. 1863. 16 Skilling, rosalilla, stukken kant. Klichëfejl: HAK I V-RAMMEN. Annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Attest Carl Aage Møller (2001). AFA 10 Stemplet. 1863. 16 Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 3: LÜBECK. Attest Lasse Nielsen (1998). AFA 10 Stemplet. 1863. 16 Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2013). AFA 10 Stemplet. 1863. 16 Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (1998). 5.000 750 750 7.500 5.000

61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 13

76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 14 AFA 10 Stemplet. 1863. 16 Skilling, rødlilla, stukken kant. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 11A Postfrisk. 1864. 2 Skilling, 7. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Lasse Nielsen (2007): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 11A Postfrisk. 1864. 2 Skilling, 7. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller BPP (2014). AFA 11 Brev. 1864. 2 Skilling, 4. tryk. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 i både BLÅ og sort farve. Sidestemplet KIØBENHAVN 17.9 og F:P: 17.9.1869. Sjælden dobbeltannullereing i to farver, UNIK! Attest Carl Aage Møller BPP (2009). AFA 11,13-14 Brev. 1864. 2 Skilling, 5. tryk, 4 Skilling, 11. tryk og 8 Skilling, 2. tryk. Brev sendt fra HELSINGØR JB. 28.12. til London, England. Annulleret med nummerstempel 227. Attest Lasse Nielsen (1993). AFA 11A Brev. 1864. 2 Skilling, 7. tryk, linietakket. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 6.12.1870. AFA 11 Brev. 1864. 2 Skilling, 7.tryk. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1. Sidestemplet F:P: 7.4.70 og cirkulært KIØBENHAVN KB 7.4. På bagsiden kombineret nummerstempel 34 samt blåt cirkulært KIØBENHAVNS FODPOST 7.4. AFA 11z Brev. 1864. 2 Skilling, 3.tryk. KLICHÉFEJL: Farveplet i M. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med kombineret nummerstempel 34 og sidestemplet F:P: 4.6.67. AFA 12A postfrisk. 1864. 3 Skilling, 4. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller (1986). AFA 12 Postfrisk. 1870. 3 Skilling, 2. tryk, position 33. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller (2015): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 12x Postfrisk. 1864. 3 Skilling, 1.tryk, position 35. Klichéfejl: STOR FARVEPLET OVER T. Attest Carl Aage Møller (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 12A Stemplet. 1864. 3 Skilling, 4. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 61: RØNNE. Attest Lasse Nielsen (2013): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 12A Stemplet. 1864. 3 Skilling, 4. tryk, linietakket. Parstykke annulleret med svensk stempel PKXP N:r 2 28.10.1870. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 12A Stemplet. 1864. 3 Skilling, 4. tryk, linietakket. Parstykke annulleret med nummerstempel 1 og del af ventestempel KJØBENHAVN. Attest Carl Aage Møller (1991). AFA 12A Stemplet. 1864. 3 Skilling, 4. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel. Udtalelse Lasse Nielsen (2014). 3.000 2.500 500 500 3.500 750 4.000 3.000

76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 15

91 AFA 12 Brev. 1864. 3 Skilling, 3.tryk. Singlefrankering på TRYKSAGSBREV sendt fra 5.000 København til Carlskrona, Sverige. Annulleret med svensk stempel MALMÖ 26.9.1869. Attest Carl Aage Møller (2015): LUXUSOBJEKT. 92 AFA 12,15 Brev. 1864. 3 Skilling, 2. tryk (par) og 16 Skilling, 2. tryk. Rekommanderet brev sendt fra AALBORG 15.4.(1869) til London, England. Annulleret med nummerstempel 4. Attest Lasse Nielsen (2010). 93 AFA 13 Stemplet. 1864. 4 Skilling rød. Annulleret med sjældent Esrom-type stempel INDSL 5.000 (Indslev). Attest Carl Aage Møller (2014) 94 AFA 13 Brev. 1864. 4 Skilling, 12. tryk. Underfrankeret brev af 2. vægtklasse sent fra SÆBY 1.200 13.7.1870 til Hjørring. Annulleret med nummerstempel 112. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og 8 i rødkridt. Attest Carl Aage Møller (2010). 95 AFA 14A Postfrisk. 1864. 8 Skilling, 3. tryk, linietakket. Klichéfejl: Brud på rammelinien 6.000 under O i POST. Postfrisk. Attest Carl Aage Møller (2014): PRAGTEKSEMPLAR. 96 AFA 14A Postfrisk. 1864. 8 Skilling, 3. tryk, linietakket. Postfrisk. Attest Lasse Nielsen 5.000 (2013): PRAGTEKSEMPLAR. 97 AFA 14A Stemplet. 1864. 8 Skilling, 3. tryk, linietakket. Pragtmærke annulleret med 2.500 nummerstempel 107: SKJERNBRO. Attest Carl Aage Møller BPP (2009). 98 AFA 14A Stemplet. 1864. 8 Skilling, 3. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 70: 2.500 SVENDBORG. Attest Lasse Nielsen (2014). 99 AFA 15z Postfrisk. 1864. 16 Skilling, 2.tryk, position 10 med fuld hjørnemarginal. 10.000 KLICHÉFEJL: Uskraveret mellem sværd og scepter. Attest Carl Aage Møller (2015): LUXUSEKSEMPLAR. 100 AFA 15A Postfrisk. 1864. 16 Skilling, 4.tryk. Postfrisk. Attest Lasse Nielsen (2013). 4.000 101 AFA 15A Postfrisk. 1864. 16 Skilling, 4.tryk. Postfrisk. Attester RPS (1967) og Carl Aage 4.000 102 2.500 103 104 105 16 Møller (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 15Aw Ubrugt. 1864. 16 Skilling, 4.tryk, position 57. KLICHÉFEJL: Brud på S-rammen. Ubrugt med minimalt hængselspor. Attest Carl Aage Møller (2015). AFA 15A Stemplet. 1864. 16 Skilling, 4. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 65: SLAGELSE. Udtalelse Dr. Arno Debo BPP (1993) og Attest Lasse Nielsen (2011). AFA 15 Stemplet. 1864. 16 Skilling, 2. tryk. Annulleret med nummerstempel 61: RØNNE. Attest Carl Aage Møller (2009): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 15 Stemplet. 1864. 16 Skilling, 2. tryk, position 12-13. Parstykke annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Attest Lasse Nielsen (2011): PRAGTEKSEMPLAR. 3.000 1.200

91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 17

106 AFA 15A Brev. 1864. 16 Skilling, 4.tryk, LINIETAKKET. Adressebrev sendt fra SLAGELSE 3.2. via FUGLEBJERG til Föerslev. Annulleret med nummerstempel 65. Påtegnet 7 Pund og betalt. Attester Gunner Lundegaard Nielsen (1969) og Carl Aage Møller BPP (2000). UDSTILLINGSOBJEKT. 107 AFA 15 Brev. 1864. 16 Skilling oliven, 1.tryk. Single-frankering på smukt brev. Annulleret med retvendt nr.stempel 17: FREDERICIA og sidestemplet antikva FREDERICIA 23.8.1868. Attester Dr. Debo (1984) og Carl Aage Møller (1993) 108 AFA 15 Brev. 1864. 16 Skilling, 2.tryk. Singlefrankering på rekommanderet indenrigsbrev af 2.vægtklasse sendt fra KJØBENHAVN 17.12. til Rønnede. Ovalt ventestempel 18.12. og liniestempel Anbefalet. 109 AFA 15 Brev. 1864. 16 Skilling oliven. Adressebrev til pakke fra Nakskov til Randers, annulleret med nr.stempel 43: NAKSKOV og sidestemplet antikva NAKSKOV 7.12. Attest Lasse Nielsen (2011): Meget godt eksemplar 18.000 Danmark - Tofarvede Udgaver 110 AFA 16A Ubrugt. 1870. 2 Skilling, 1a. tryk, position 65-66/75-76, linietakket. Ubrugt 4-blok 13.000 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 18 sammenholdt af hængsler. 3 mærker med tynde pletter. Attest Lasse Nielsen (2004). AFA 16A Ubrugt. 1870. 2 Skilling, 1a. tryk, position A3, LINIETAKKET. Ubrugt, svagt 7.500 hængselspor. Attest Lasse Nielsen (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 16A+16a. 1870. 2 Skilling, 1.tryk, grå/ultramarin. LINIETAKKET & KAMTAKKET på 10.000 lille klip. En fantastisk blandingsfrankering med kombineret nr.stempel 34 & KJØBENHAVNS JB. Attester Møller AIEP og Lasse Nielsen. EN STOR SJÆLDENHED. AFA 16A Stemplet. 1870. 2 Skilling, 1a. tryk, linietakket. Annulleret med nummerstempel 1. 8.000 Attest Lasse Nielsen (2012). AFA 16A Stemplet. 1870. 2 Skilling, 1a. tryk, linietakket. Rammematricefejl 2B. Annulleret 6.000 med nummerstempel 1. Mangler 1 tak og lille rift i øvre margin. Attest Car Aage Møller (1997). AFA 21 Postfrisk/Ubrugt. 1870. 48 Skilling, brun/lilla, position 81-82/91-92. 4-blok, øverste 13.000 mærker hængslet, nederste mærker postfriske. Attest Lasse Nielsen (1987): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 21 Stemplet. 1870. 48 Skilling, brun/violet. Annulleret med nummerstempel 45: NIBE. Attester Gunner Lundegaard Nielsen (1976) og Car Aage Møller AIEP (2010). AFA 16a Ubrugt. 1870. 2 Skilling, 1.tryk, position B21, ultramarin. Ubrugt. Signeret Dr. 500 Debo BPP og attest Carl Aage Møller (2012): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 16b Stemplet. 1870. 2 Skilling, 2a. tryk, grå/preussiskblå. Blækannulleret. Attest Lasse 1.200 Nielsen (1994). AFA 16y Brev. 1870. 2 Skilling, 9. tryk, position A18. OMVENDT RAMME. Fodpostbrev 4.500 sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 14.11. Attest Carl Aage Møller (1989). AFA 16y Brev. 1870. 2 Skilling, 9.tryk, position A18. OMVENDT RAMME. Fodpostbrev sendt 4.000 lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 17.10.74. Attest Carl Aage Møller (2015).

106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 19

121 AFA 16a,18 Brev. 1870. 2 Skilling, 1. tryk og 4 Skilling, 2.-3. tryk (5). Rekommanderet brev 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 sendt fra KJØBENHAVN 30.10.(1871) til London, England. Annulleret med nummerstempel 1. 4-skillingsmærkerne beskadiget. Attest Carl Aage Møller (2010). AFA 16b Brev. 1870. 2 Skilling, 2a tryk, grå/preussiskblå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 8.3.72. Attest Lasse Nielsen (2008). AFA 16b Brev. 1870. 2 Skilling, 4a. tryk, preussiskblå. Brev sendt LOKALT i FREDERIKSSUND 12.6. Annulleret med nummerstempel 20. Attest Carl Aage Møller (2015) AFA 17y Stemplet. 1870. 3 Skilling, 4. tryk, position A77. OMVENDT RAMME. Annulleret med nummerstempel. Attest Lasse Nielsen (2008). AFA 17y Stemplet. 1870. 3 Skilling, 3. tryk, position A90. OMVENDT RAMME. Annulleret med stedstempel. Attest Lasse Nielsen (2013). AFA 18 Brev. 1870. 4 Skilling grå/rød. Brev sendt fra Vester Skjerninge til Faaborg den 1.5. efter 1875. Brevet er annulleret med nr.stempel 135: VESTER SKJERNINGE og sidestemplet med lapidarstempel VESTER SKJERNINGE 1.5. med omvendt dato. Da Vester Skjerningen først får tildelt lapidarstemplet den 1.7.1874 kan det med sikkerhed siges, at brevet er afsendt efter 1.1.1875 og dermed et eksempel på et Skillingsnærke anvendt i Øreperioden. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget godt eksemplar AFA 18 Brev. 1870. 4 Skilling, 2.-3.tryk, position A1-A2. Vandret parstykke med STOR RAMMEBULE i N-rammen. Adressebrev sendt fra LEMVIG 8.11.(1871) til Vesteragger pr. Vestervig. Annulleret med nummerstempel 38. AFA 19y Stemplet. 1870. 8 Skilling, 3. tryk, position 90. OMVENDT RAMME. Annulleret med nummerstempel 41: MARIBO. Attest Lasse Nielsen (2012). AFA 19y Stemplet. 1870. 8 Skilling, 2. tryk, position 90. OMVENDT RAMME. Annulleret med nummerstempel. Attest Lasse Nielsen (2014). AFA 22b Stemplet. 1875. 3 Øre, 3. tryk, position 56: TYK RET RAMME. Annulleret med nummerstempel. Attest Lasse Nielsen (1996). AFA 22,32 Brev. 1875. 3 Øre, blå/grå (5-stribe) og Våbentype, 5 Øre, grøn, små tal. Brev sendt fra KØBENHAVN 20.6.1894 til Basel, Schweiz. Ankomststemplet BASEL 22.6.94. AFA 22,23 Brev. 1875. 3 Øre, blå/grå og 4 Øre, grå/blå opfrankeret på 3 Øre, grå helsagsbrevkort. Sendt fra NORDBY 16.6.(1880) til Moskva, Rusland. AFA 23 Stemplet. 1875. 4 Øre, 15.tryk. Annulleret med FORSØGS-NUMMERSTEMPEL 1 (Købmagergade). Stemplet har 4 ringe, hvoraf den yderste er punkteret. Sjældenhed. Attest Lasse Nielsen (2014): Meget godt eksemplar AFA 23a Stemplet. 1875. 4 Øre, grå/ultramarin. Annulleret med ringstempel MERN. Udtalelse Carl Aage Møller (2009): LUXUSEKSEMPLAR. AFA 23ay Stemplet. 1875. 4 Øre, 1. tryk, position A18: OMVENDT RAMME. Annulleret med lapidarstempel. Attest Carl Aage Møller (1986). 7.500 5.000 3.000 600 3.000 2.500 Deadline for indlevering af materiale til den næste traditionelle frimærkeauktion er 1. september 2015. 20

121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 21

136 AFA 23a Stemplet. 1875. 4 Øre, 7. tryk, position A54. Annulleret med det sjældne 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 22 lapidarstempel Ia-1 CHRISTIANSØ 2.6. Attest Lasse Nielsen (2015): PRAGTEKSEMPLAR. AFA 23 Brev. 1875. 4 Øre blå/grå. Brev sendt lokalt til Lejre Station den 18.1.1884 (indvendig dateret). Annulleret med blåviolet nr.stempel 260: LEJRE og ligeledes blåviolet sidestempel lapidarstempel LEIRE 13.1. 3 TOG. Seneste kendte anvendelse af nr.stempel 260. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget godt eksemplar AFA 23,25 Brev. 1875. 4 Øre grå/blå og 8 Øre grå/rød. Opfrankering på 3 Øre grå Brevkort sendt fra Aarhus 3.3.1891 til Demrak, JAVA, HOLLANDSK INDIEN. Korrekt frankeret med i alt 15 Øre. Annulleret AARHUS 4.3. og ankomststemplet SEMERANG 6.4.1891 AFA 23a,27 Brev. 1875. 4 Øre, 3. tryk og 16 Øre, 1. tryk, position 2-3 (par). Opfrankering på 8 Øre Konvolut anvendt som adressebrev for 7,5 punds pakke sendt fra HASLE 18.8. til Frederiksberg. Annulleret med nummerstempel 103. 4-øren med rift og 16-ørene med slidte takker. Udtalelse Lasse Nielsen (2015). AFA 23,25,31,35 Brev. 1875. 100 Øre grå/gul (3-stribe), 4 Øre blå/grå, 8 Øre rød/grå samt Våbentype. 10 Øre rød (4 stk). Adressebrev for værdipakke på 1 Pund og 70 Kvint og en værdi på 20.000 Kroner sendt fra TAASINGE 14.2.(1891) til Odense. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget gode eksemplarer AFA 23 Brev. 1875. 4 Øre grå/blå. Parstykke på distriktsbrev sendt fra SÆBY 5.2.1878. Annulleret med antikvastempel før 8. april 1884 og viser således dagstemplernes anvendelse på distriktsbreve. Ydermere viser brevet anvendelsen af antikvastempel på trods af, at Sæby har fået leveret et afløsende stempel 5 år tidligere. Kun få kendte AFA 23a Brev. 1875. 4 Øre, 2. tryk. Lokal forsendelse fra SKJELSKØR 8.11.(1875) til Borreby Gods. Annulleret med lapidarstempel Ia. Brevet er ét af 3 registrerede breve med lapidarstempel Ia anvendt som annulleringsstempel. Udtalelse Lasse Nielsen (2015). AFA 23 Brev. 1875. 4 Øre grå/blå. Opfrankering på 4 Øre Brevkort sendt fra Skørping til Aalborg den 13.2.1882. Annulleret med nr.stempel 53: SKØRPING og sidestemplet med lapidarstempel SKØRPING 13.2. 1 POST. Nr.stemplet er en fejlgravering, idet nr. 53 tidligere var tildelt Randers. Der skulle rettelig have stået 253 AFA 23, 25. 1875. 4 Øre grå/blå og 2 stk. 8 Øre rød/grå. Omadresseret brev til Tønder, SLESVIG. Sendt fra KJØBENHAVN K 10.6.(1891) til Jyderup, her opfrankeret med 12 Øre således dækkende samlet porto på 20 Øre. Tillægsfrankeringen er annulleret med lapidarstempel JYDERUP 11.6. Kun få kendte AFA 23,25 Brev. 1875. 4 Øre blå/grå og 8 Øre rød/grå (par). Brev fra Herning til Hamburg, TYSKLAND. Annulleret med nr.stempel 84: HERNING og sidestemplet med lapidarstempel HERNING 31.8. 4 POST. Ankomststemplet HAMBURG 1.9.1880. Brevet udgør tidligst kendte anvendelse af både nr.stempel og lapidarstempel AFA 23 Brev. 1875. 4 Øre blå/grå. Parstykke på brev fra Skjern via Tarm postekspedition og herfra ud i distriktet. Annulleret med nr.stempel 107: TARM. Brevet er besørget som distriktsbrev og således ankomststemplet på bagsiden med antikvastempel TARM 14.6. AFA 23, 26 Brev. 1875. 4 Øre blå/grå og 12 Øre violet/grå. Adressebrev for pakke på 80 Kvint sendt fra Struer til København 15.5.1878. Annulleret med nr.stempel 224: STRUER og sidestemplet med lapidarstempel STRUER 15.5. TOG. Attest Lasse Nielsen (2015): Meget gode eksemplarer AFA 23 Brev. 1875. 4 Øre blå/grå. Brev sendt lokalt fra Laven til Tulstrup pr. Laven den 19.3. Annulleret med nr.stempel 197: LAVEN og sidestemplet med lapidarstempel LAVEN 19.3. 2 POST AFA 23 Brev. 1875. 4 Øre, 6.tryk. Tryksag sendt fra Fanø (Nordby) den 14.10.1876 til Fredericia. Annulleret med nr.stempel 205: NORDBY FANØ og sidestemplet med lapidarstempel FANØ 14.10. Ankomststemplet Fredericia på bagsiden AFA 23 Brev. 1875. 4 Øre grå/blå. Parstykke som opfrankering på 8 Øre Brevkort anvendt som ledsagebrev for 60 kvint pakke sendt fra Kerteminde til København V den 14.12.1878. Annulleret med nr.stempel 33: KERTEMINDE og sidestemplet med antikvastempel KJERTEMINDE 14.12. Seneste kendte anvendelse af Kerteminde antikvastempel VIII