<iq G iiu tv s MALERI AUKTION.
Sd% P r i v a t E f t e r s y n : F r e d a g d. 2 2. O c to b e r 1 8 9 7, K l. 11 3. CATALOG over Malerier, Aquareller og Tegninger, som Kunsthandler AUGUST WITH ^ efter at have overdraget ^. sin Forretning lader bortsælge ved Auktion, der afholdes Tirsdag den 26. October 1897, Form. Kl. 11, i det Classenske Fideikomniis Ejendom, Amaliegade Nr. 38. (Kunstforeningens tidligere Lokale.) E FTER SY N : L ørdag d. 23., Søndag d. 24. og M andag d. 25. October 1897, Kl. 11 4. CO M M ISSIO N ER ved d Hrr. C h r i s t e n s e n & Z a h r T m a n n, N ørregade 13, A. GiESE, Østergade 15, og O. Lem m ing, Østerbrogade 27. TBtKT KOS C- C. 4&HSEN. 6.QTHEPS(»AQE tq.
CONDIT IONER. r. Alt sælges i den Stand, hvori det ved H am m erslaget er og forefindes, sam t uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning, og henligger fra sam me for Kjøberens R egning og Risiko. Det Kjøbte skal være afhentet fra A uktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det Solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under H aanden eller ved Auktion for første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have A dgang til det m ulige Overskud. 2. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnercautionist. 3- Betalingen, hvortil i A uktionsom kostninger betales et Tillæ g af 6 pct., erlægges til U ndertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Kjøbere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Credit, imod, naarsom helst af m ig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af m ig inaatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid strax og uden Hensyn til den givne Credit forfalden. 4- De Kjøbere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra H am m erslagets Dato, indtil Betaling sker, sam t alle Om kostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden H ensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligelsescommission og Jurisdiction efter Varsel som til indenbyes Boende, underkastede den lm rtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Jan u ar 1828 sam t undergivne U dpantning efter L,ov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10a. Mich. Ancher: Fiskere ved en Baad. K jøbenhavn, i October 1807. P. E. Sporon, Overretssagfører. N ørregade Nr. 24, 2. Sal. N B. A fed h v e r t N u m m e r f o lg e r e t O lie m a le ri, saaledes a t d e r sa m tid ig bortsæ lges tvende B illeder.
Zo i\ zt> (, /1? n si S*b zo d G \ H 1. 2. 3-4- 5-6. i o. 11. 12. I3-14. r5-16. I7- H olger Jcrichau. Fiskere i Bugten ved N eap el... Interieur fra et gammelt Kloster. Capri Gadeparti paa K r im... 9Xi4 7x11 8x13 Frk. A u g u sta D ohlm ann. Frugter henlagte paa et Bord... 11X8 Voxende gule R o s e r... 9X13 Afskaarne Bøgegrene og Blomster 17x18 Carl Møller. Foraar- --... 4x6 Vildænder, der flyve op... 6 x 4 Foraar. Charlottenlund S k o v... 21X14 F K raft. Parti fra Coinosøen... 19X12 E. W cnnerwald. Parti fra Bjørnemose. Højsommer 24x39 H olger Jerichau. Kystparti fra Bramsnæs. Solnedgang.. 15x25 Parti fra Sognefjord... 14X9 Mark ved Rathlousdal. Efteraar 8x14 1 Carl Bille. Skibe i høj S ø... 14x22 Stevns Klint... I4X22 Morgen efter Storm... 9X15 V. t u *, v, t i t t {.{+*, «Dr
_... i Vf. V/, /øl, Si 6<rV 4<J0 S i S I 1 1 2$ So. <o'b /^y M i 18. 19. 20. 21. 22.?3) 25-26. 27. 28? 29. 3-3 1 - Carl Baagø. Vindstille i Snildet. Tidlig Morgen... 13X19 Fartøjer under Hveen. Bygevejr r3 X9 J. U. Bredsdorff. Moseparti ved Vinding. Graavejr 52x72 Prof. Elisabeth Jerichau-Baum ann. En Haremsdame... 19x27 Th. Niss. Efteraarsdag. Motiv fra Frederiksborg. 48x72 Oktoberdag. Træerne belyses af den nedgaaende S ol... 30 X 24 Sommernat. Parti fra Kjerteminde Klint... 22X18 P. Kornbech. Dandsende Bønder udenfor et italiensk Osteri... 16x20 Gadeparti i Rom... X Ruiner udenfor A then... 10X14 Louis Jensen. Moseparti ved Apperup... 14x11 Genfersøen. Varm Sommerdag....... 16x23 Prof. C. Bøgh. Birkeskov i Smaaland. R egn... 16x23 Kaniner... 8x11 Prof. Godfr. Christensen. Skovvej ved Herlufsholm. Sommerdag. 44x30 Solskin i G ranskoven... 25X18 Sko.vinterieur. Herlufsholm.... 20 X 24 f- ^ffhr'rt& ry, /L i Th. Niss: Efteraarsdag. Motiv fra Frederiksborg. I *
Holger Jerichau. 35. Bjergparti paa A m alfi... 1 5 x 2 4 36. Fra den romerske Campagne... 7X15 37. Haveparti paa C a p ri... 6x10 E. Libert. 38. Romsdalshornet...'... 1 5 x 2 1 39. Ved Balestrand i N o rg e... 13x20 40. Foraarsdag. Strandmølleaaen... 15x22 P. S. Krøyer. 41. Sommerdag. Drenge lege ved et Aaløb 12X19 P r of. J. E xner. 42. Ved Eftermiddagskaffen. Pen. Etatsraad C. Bloch. 43. Strandvejen ved Hellebæk. K11I. E tatsraad H einrich Hansen. 44.. Kirkeinterieur fra Chr. Ils Tid. Tusch. Fr. Roh de. 45. Skovinterieur. Aquar. J. Th. Lundbye. 46. En Svane. Pen. 47. Paa Kanetur. Pen. 48. Et Barnehoved. Pen. (^9-) En Hyrde med Geder i den romerske Campagne. Pen. 50. Scene i et Kjøkken. Pen. E tatsraad M arstrand. 51. En Moder med sit B arn... 7X9 Ridende Munke udenfor Rom. Aquar. 53. Don Quixote. Aquar. 'd e * *...;;
% % 400 z > t i zf / O S H6 2n Si m zi? $0 58-59- Carl Lo c her. 54. Sommernat. Præsten hentes til en Syg paa den anden Side Aaen. Radering efter Sonne. 55. Ved Skagens Strand. Radering. & 57- E rik H ennings en. Paa Skovtur. Kusken holder Maaltid. 24x32 I en Kjælderrestauration... 14x15 P r of. J. L. Jensen. Glas med afskaarne Blom ster... 10X12 Voxende R o se r... 9 X7 Holger Jerichau. Oversvømmede Enge. Icola... 7XI5 Keglespillere. C ap ri... 14x8 Kyst ved Krim. Diset V e jr... 8x15 N. F Schiøttz Jensen. En Student paa F o d tu r... 22X19 I Sommerferien. Studenterne ere ude at fiske... 17X 27 Frk. E. M undt. 65. Appelsinen deles... 18x14 66. U v en n er... 14x12 Tanggaard. 67. Jairi Datter. Copi efter Bloch... 30X36 Carl Carlsen. ^6&) Kaffesladder... 36x42 69! Kystparti ved H ellebæ k... 13x19 69a. E11 ung Pige plukker R o se r... 10X13 7'/ H olger Lubbers. 70. Fartøjer paa Slæb... 24X 17 70a. Indsejlingen til H a v n e n... 11 X 16 71- Fiskerbaade gaa u d... F ru A nthonore Christensen. 16x32 71a. Voxende Caprifolier... 15x18 Holger Jerichau. Maddingfiskere i Bugten ved Neapel.. 42X27 72 a. vskovvej ved Rathlousdal... 14 X 28 73- Bugten ved Neapel. Maaneopgang... 8x9 Rud. Bertelsen. @ > Skovvej ved Herlufsholm... 60 X 51 74a. Parti af Susaaen ved N æ stved... 14X 21 Sim on Simonsen. 75- Grævlingehvalpe... 15X23 (75a) E11 Hønsehund med en A gerhøne... 19 X 16 Køer paa M arken... 8x15 X Holger Jerichau. 77- Gadeparti ved Marine grande... 31x17 78. Landskab. K rim... 9x15 79- Landsby udenfor Rom... 6x9 0. A. H er mansen. Voxende Iris og Aakander... 16x21 pæ^nder i en Skovdam... 11x17 00 0 1 Carsten Henrichsen. 81. Frederiksborg Slot set fra Jægerbakken I9X 28 81a. Sommerdag ved Funkedammen. Frederiksborg... 27x32 82. Kirkestien ved Søllerød... 15x12 J * 4* 4
t i No Holger ferichau. 83. Markvej ved Hørsholm... 10X15 83a. Pergola paa Amalfi... 8 x 15 84. Udfor Neapel... 9X17 Mich. Ancher. 8 5!) Fiskere ved en B aad... 48x77 - c, twv.