WO] RASMUS NIELSENS AUCTIONS- OG COMMISSIONSFORRETNING NØRREGADE 41 TELEFON 1016 & 8701 KATALOG TIL AIJCTIONEN NØRREGADE 41, 1. SAL, TIRSDAG DEN 21.FEBRUAR 1905, FORMIDDAG KL. 10 OG FØLGENDE DAG OVER MØBLER ogindbo EFTERSYN: S øndag d e n 19. F ebr u a r K l. 10 2. M andag d e n 20. K l. 10 3. REKVIRENT: Overretssagfører N. A. Langballe. KJØBENHAVN TRIERS BOGTRYKKERI (G.L.LIND & NUMA FRÆNKEL). 1905
CONDITIONER. S i. Alt sælges paa nærmere Approbation i den Stand, hvori det ved Hammerslaget forefindes, og ligger fra dette for Kjøberens Regning og Risico i alle Maader. 2. Det Kjøbte skal afhentes Auctionsdagen. S 3- Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilles til ny Auction for første Kjøbers Regning, eller afhændes underhaanden, og er denne da pligtig til uden Hensyn til Bestemmelserne i Forordn, af 6. Aug. 1824 skadesløst at tilsvare de derved foraarsagede Omkostninger og Tab, uden at have nogen Ret til det mulige Overskud. Den, der kjøber til en anden, hefter som Selvskyldnerkautionist. S 4- Ejendomsretten til det Solgte overgaar først til Kjøberen, naar Betaling finder Sted. S S- Betalingen, foruden Auctionsbudet 10 Øre af Kronen til samme Auctionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget, eller paa Anfordring til Undertegnede, dog kunne Incassator personlig bekjendte vederhæftige Kjøbere forvente 4 Ugers rentefri Credit. Sikkerhed kan affordres de Bydende saavel under som efter Auctionen, til hvilkensomhelst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb strax forfaldet til Betaling. S 6 Betales ikke til rette Tid, er Kjøberen pligtig at erlægge skadesløs Betaling og 6 % Rente fra Auctionsdagen, hvorhos han skal være underkastet Retsforfølgning efter Forordning af 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts 1873. Tillægsconditioner forbeholdes. Kjøbenhavn, den 21. Februar 1905. Rasmus Nielsen, Auctionsholder. Det kjøbte kan henstaa i Forretningens Opbevarings Afdeling til Levering senere, dog maa i hvert enkelt Tilfælde fornøden Aftale træffes med Forretningens Kontor, senest Auctionsdagen. 1 1 Egetræs Klapbord. 2 1 Porcellænsbakke, Egetræskant. 3 1 udskaaren Kakkelovnsskærm. 4 1 5 1 Sølv Cylinderuhr. 9 1 Guldring m. Granater. 7 1 udskaaren Kakkelovnsskærm. 8 1 9 1 Messing Forsats. 10 1 Maleri, Valdemar den Store. 11 2 Oliemalerier sign. F. Schmidt. 12 2 Blomster. n 1 Maleri, Landskab. 14 1 Aaparti. 15 1 Violin m. Bue. 16 1 Plet Brødbakke. 17 1 18 2 Lysestager. 19 1 Kaffekande. 20 j 21 1 Plet Plat de menage. 22 1 Sardindaase. 23 1 Plat de menage.
4 24 i Sardindaase. 25 1 Plat de menage. 26 2 Kandelabre. 27 1 Pier Servietbaand. 28 1 Alabast Skib i Kasse. 29 1 Gruppe, Ganymedes m. Ørnen. 30 1 Figur, Psyche. 31 1 Oliemaleri, Ved det stille Vand. 32 1 egetræs Buffet m. Opsats. 33 1 Sofa m. grønt Peluche. 34 1 Arbejdsbord. 35 1 Herreskrivebord m. Skabe. 36 1 Buddha. 37 1 38 1 egetræs Sofa, 4 Stole, 2 Lænestole betrukket med Damask. 39 1 Bord. 40 1 Oliemaleri. Fra Egnen ved Bagsværd. 41 1 Barnehoved. 42 1 Figur,»Spes«. 43 1 Smyrna Gulvtæppe, c. 7 Al. 4 Tm. x 4 Al. 14X111. 43a 8 Broderede Silketæpper. 43b 1 Emp. Sukkerbøsse. 43c 1 indlagt Bord. 44 1 egetræs Bord. 45 1 Sofa, 2 Lænestole, 2 Damestole. 46 1 mali. Buffet m. Opsats. 47 1 rundt Bord. 48 1 Herreskrivebord m. Skabe. 49 1 Spisebord. 50 1 Cbaiselongue m. Mekka. 51 1 Spisebord m. 4 Plader. 52 1 Sofa, 4 Stole m. grønt Damask. 53 1 Lænestol m. grønt Damask. 54 1 Arbejdsbord. 55 1 Gulvtæppe. 56 1 Løber. 57 1 Forligger. 58 1 Søjle. 59 1 Sladreskammel. 60 2 Skilderier. 61 1 Salonsofa, 4 Stole og 2 Lænestole betr. m. Peluche. 62 1 rundt Bord. 63 1 Smyrna Gulvtæppe, 7 Al. 3 Tm. x 5 Al 4X111. 64 1 nøddetræs Pillespejl m. Consol. 65 2 mahogni Senge. 66 2 Sengeskabe. 67 3 empire indlagte Stole. 68 1 Skrivepult. 69 1 Chaiselongue. 70 1 egetræs Bord. 71 1 Rococo Chaiselongue. 72 1 Lænestol. 73 1 Skærm. 74 1 egetræs udskaaren Buffet. 75 1 Bord m. Rigler og Mellempi. 76 12 Spisestuestole. 76a 1 Dækketøjsskab. 76b 1 Anretterbord. 77 1 Smyrna Gulvtæppe, 6 Al. 18 Xm. x 4 Al. 14 Xm, 78 1 Violin. 79 1 Oliemaleri, Landskab.
6 80 i Oliemaleri, 1 høj Sø. 8 1 i Farvel, Albert! 82 1 mah. Sofa, 3 Stole med Granite. 83 1 Bord. 84 1 Bogskab. 85 1 Chaiselongue. 86 1 ottekantet Bord. 87 1 nøddetræ Pillespejl med Consolskab. 88 1 stort chin. Fad med Stativ. 89 1 Smyrna Tæppe 4 Al. 18 Tm. x 3 Al. 3 Tm. 90 2 Cloissonné Vaser, 91 2 92 5 mah. Gardinstænger m. Ringe og Knægte. 93 1 Sofa, egetræ, m. 4 Stole og 1 Lænestol. 94 1 tilsvarende Bord. 95 1 Skrivebord. 96 4 græske Stole m. Peluche. 97 1 nøddetræ Bord. 98 2 egetræ Stole m. Skindbetræk. 99 i hvidt Klædeskab. 100 1 Figur, Ekko. 101 1 Pottemalersken. 102 1 Chaiselongue. 103 1 egetræ Bord. 104 1 Buffet. 105 1 mørkegetræ Herresofa, 4 Stole og 1 Lænestol betr. med Klæde. 106 1 tilsvarende Bord. 107 1 Herreskrivebord. 108 1 Herreskrivebordsstol betr. med Klæde 109 2 Bronce Vaser. 110 1 dobb. nøddetræ Seng. II 1 indlagt Chiffoniere. 12 1 egetræ Buffet. 13 1 Dækketøjskab. 14 1 Pillespejl m. K onsol 15 1 Gulvtæppe 51/2 Al. x 10 Al 16 1 Lænestol. 17 1 Skrivebordstol. 18 1 egetræ Arbejdsbord. 19 1 Buffet. 20 1 Spisebord. 21 1 nøddetræs Pillespejl. 22 1 mah. empire Lænestol. 23 1 Komode. 24 1 Buffet. 25 2 Rullegardiner. 26 1 chinesisk Vase. 27 1 Barometer. 28 4 Kobber Askebægere, 1 Blæksug«29 1 Rejseetui. 30 1 venetiansk Pokal. 31 2 Krus. 32 1 indisk Kande. 33 2 rococo Stager. 34 2 Lysestager. 35 1 Broncevase. 36 1 Metal Vase. 37 3 Skildeiier. 38 " > 3 39 3 40 3 _ 41 3 --- 7
142 3 Skilderier. 143 3-144 3 145 3 146 3 147 2 148 1 Oliemaleri. 149 1 Krus. 150 1 antik Terrin. 151 1 egetræ Herresofa og 4 Stole, betr. med Mecca Velour. 152 1 Skrivebordsstol. 153 1 do. 154 1 Arbejdsbord. 155 1 Toiletmeubel. 156 1 Bord. 157 1Servante. 158 1 Skab. 159 1 Gulvtæppe. 160 3 smaa Borde. 161 5 Fag Gardiner og Portierer. 162 1 Stander. 163 1 do. 164 1 Portierestang. 165 2 Billeder. 166 3 167 1 Kulkasse og 1 Hjørnehylde. 168 1 Skrivetøj. 169 1 Vase, 2 Platter. 170 1 Vandfad med Sæbekop. 171 1 Palme. 172 3 Skilderier. 173 3 Skilderier. 174 3 175 3 176 3 177 3 178 1 Buffet 179 1 Dækketøjskab. 179 a. 1 Spisebord. 180 1,000 Cigarer. 181 187 F1 Chateau de France Bordeaux. 182 67 - Madeira. 183 87 - Portvin. 185 1 Oliemaleri fra Jyllands Vestk. 186 1 Tidligt Foraar. 187 1 Udenfor en Bondegaard. 188 1 Graavejrsdag i Nordsøen 189 1 dobb. Jernseng med Madrats. 190 1 Skrivebord. 191 1 Sofa, 2 Lænestole blomst. Peluche. 192 1 Bord 193 1 Herrebord. 194 1 emp. Bogskab. 195 1 Maleri. 196 1 197 1 engelsk Seng. 198 1 Bord. <* 199 1 Alabastvase. 200 1 nøddetræ rundt Divanbord. 201 1 Oliemaleri, ved Frederiksdal. 202 1 Parti fra Hellebæk. 203 1 Jydsk Landskab.
10 % i r 204 1 Oliemaleri, Motiv fra Esrom. 205 1 206 1 207 1 208 1 egetræ Herreskrivebord. 209 1 Oliemaleri, Parti fra Birkerød. 210 1 Tæppe. 211 1 mahogni Spisebord med 5 Plader. 212 2 Hylder. 213 1 Maleri, Graavejrsdag. 214 1 Figur, De tre Gratier. 215 1 Jeanne d Arc. 216 1 Visdommen. 217 1 Maleri V. Leisner, Frugtbillede. 218 1 Kysten ved Rungsted. 219 1 Staubak i Svejts. 220 1 Marine Billede. 221 1 Genre Billede. 222 1 Hund med Hvalpe. 223 1 Vinterbillede. 224 1 Hundehovede. 225 1 Lyngbillede. 226 1 Aaen i Sæbygaard Skov. 227 1 Skovinteriør. 228 1 Marine Billede. 229 1 Parti fra Stege. 230 1 Mosgaard Mølleaa. 231 1 Parti f. Hunderup Skov v. Odense. 232 1 Kysten ved Klampenborg. 233 1 Marine Billede. 234 1 Udsigt over Fænøsund. 235 Radering V. Blom, En Bellmansk Situation. 236 I. Carmienche, Fjeldparti. 237 C. W. Eckersberg, 2 Skibe. 238 H. N. Hansen, Der gaar Sagn om Borgtapeter. 239 En Jæger. 240 Knud Hansen, Et lille Hus ved en Sø. 241 C. L. Hansen, En Jæger. 242 Constantin Hansen, Kronborg. 243 Axel Hou, Profil af en ung Pige. 244 Louis Jensen, Esrom Kloster. 245 V. Kyhn, Erindring fra Jægerspris, 1904. 246 247 Skibe i Sundet, 1853. 248 Tyrolsk Bjerglandskab v. en Sø. 249 --- Alvor og Gammen vandre tilsammen. 250 E. Krause, En ung Kvinde. 251 Visby Muren. 252 Lubschitz, Frederiksberg Haves Indgang. 253 Carl O. Lund, Citadelsporten. 254 Carl Locher, Skagens Søndenstrand. 255 Maegaard, Lars fortæller. 256 Louis Moe, Legende Faun. 257 Adam Møller, En hvilende Jæger. 258 Edv. Petersen, Ved Leddet. 259. Rembrandt, Portræt. 260 Jørgen Rold, Frederiksborg Slot. 261 Louise Ravn Hansen, Mols 1891. 262 Parti fra Silkeborg. 263 N. K. Skovgaard, En Bondegaard.
12 264 i Radering F. Schwartz, Manden med Sandalerne. 265 1 Konstantinopels Havn. 266 1 T. Jøgen, Karin Månsdatters Besøg i Fængslet hos Erik XIV. 267 1 A. Junge, Marie efter 1 Portal af J. Russel. 268 1 T. Richardt, Blyantstegning, Kalkbrænderiet. 269 1 Simon Simonsen, Stilleben. 270 1 Fotogravure, Køer paa Saltholm. 271 Carl Bloch, Træsnit til Hugger Niels og Hugger Malene.
Rasmus Nielsens Opbevaringsmagasiner \ modtager Meubler, Indbo, Kunstsager etc. til Opbevaring for kortere eller længere Tid.