ESBJERC KUNSTCIRKEL Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tonning Rasmussen

ESBJ ERC KUNSTCIRKEL Bentemarie Kieldbak GENERALFORSAMLING OC AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO2

ESBJ ERC KU NSTCIRKEL. .'l. irl. !i. r I. i I \.. \ t. $'e: i{' t4. iaj lrrrlil \irrrrr C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25.

ESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION Bodil Nielsen

HORSENS KUNSTMUSEUM 1

KUNSTCIRKEL ESBJERG. 75 ir TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8 GENERALFORSAMLINC OG AUKTION Peter Bonde

Gerlev Open. Bane. Total indv. Placering indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil

Program Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer

Jens Bohr 20/1 0-25/

Jane Stella Winther og Nick Andrés Winther Kristensen Fjordparken Horsens. ret: Godsbanegade 1, 1. tv.

/ Kobspris: kr. 52x37. i Bodil Nielsens billeder, der bide er lavet pi larred og. r,r, ----h.v&l 0& lu,n/=l^

Puljevinderfinale 2019

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel

B I R G I T T E T H O R L A C I U S GalleriWeber

Fornavn Efternavn Række Klubnavn Vagn Fogtmann Gruppe 1 Asserbo Golf Club Anne Marie Højvang Christiansen Gruppe 1 Barløseborg Golf Klub Erik

REGION NORDJYLLAND. Museer

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR

Rangliste 25 m Standardpistol

RESULTATLISTE Karby Terrænstævne

Erik A. Frandsen (f. 1957) Uden titel, meter, ca. 15 meter Fotos, neonlys, messing og aluminiumsplader ARoS

Folkehold på Saxtrupgård i Henry Houbak s ejertid

Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen

Husavis Hvalsø Ældrecenter Februar 2015

Lejer Christina Normann E mail : Tlf.: E mail: Opdateret:

Bemandingsplan for Hylke sommerfest juni 2010

Strandkrolf. Bane. Placering indv. Total indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Jubilæumsstævne 2019

Resultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017

ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG

Master Holdfinalen 2017 på Skovdalen Atletik Stadion

FERNISERING. Billedkunstner og skulptør Birgitte Hamilton. HUMLEBÆK KUNSTFORENING

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE

SKJERN GF FODBOLD - TRÆNERUDVALGET

Oplev og spis på Langeland. Januar LANGELAND - KOM OG VÆR TIL

revideret udgave pr Side 1 af 5

RESULTATLISTE JM m Std.- Grov- & Fripistol. HERNING D. 6. & 7. Feb.

Christen Hoelgaard 1907 Niels Jensen 1885 Andreas Chr. Hoelgaard

RESULTATLISTE JM m Std.- Grov- & Fripistol. HERNING D. 8. & 9. Feb.

31.marts 2003 Makkerpar

Indstillinger til Billedkunstråd Syddjurs Kommune

SONJA BRANDES & INGE LISE WESTMAN I ANLEDNING AF. Inge Lise Westman: Sort sol

:43:20 NANNA VESTERGAARD KRISTEENSEN IKAST ATLETIK & MOTION :43:23 LONE MIKKELSEN IKAST ATLETIK & MOTION

Det bliver på mødet ikke diskuteret den enkelte ejendoms status, resultatet af TVinspektionen.

15132 Søren Nikolaj Jensen Klasse: 3 261/ Svendåge Zaar Lassen Klasse: 4 249/ Jesper Christiansen Klasse: 4 213/13 Total 998/198 8 Si

Forårsudstillingen 6/4-1 2/

Søren Christensen Skov (f. 14 jun 1884) g. Marie Christensen (f. 23 Jan 19xx)

Dansk kunst i det 20. og 21. århundrede. Del 2

16840 Bjarne Jørgensen Klasse: 3 250/ Torben B. Schmidt Klasse: 2 247/ Allan Simonsen Klasse: 2 239/39 Total 1003/203 8 Frederikshavn

Rangliste 25 m Standardpistol

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION

N O R D K R A F T. Nordjysk Kunst NU. Danske Kunsthåndværkere Nordjyllandsgruppen

I mere end tyve år har Violas liv været beriget af hendes passion for at udforske farvernes muligheder på lærredet.

Ellen Krogh Carl Cunningham-Cole Kenichi Aoki

SKULPTURPAS FOR BØRN

Aalborg Kommunale Kunstforening. Referat af ordinær generalforsamling. Torsdag d. 28. april 2016 kl. 19:30

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/

LEADERBOARD A-rækken. 2 HANSEN, Finn ,9 Par LARSEN, Peder ,3-1p MADSEN, Per 9,3-2p 34 S9

Rangliste 25 m Standardpistol

Danmarksmesterskab. 10m luftpistol Resultater

Politi DM Linieløb Viborg Politi Klasse: Damer

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

Udvalget for Kultur, Fritid og Nærdemokrati att. Helle Lunderød Rådhuset Halsnæs Kommune. Frederiksværk d

15 M PISTOL DANSK MESTERSKAB 2011 RESULTATLISTE

Danske Juniormesterskaber Langbane (DJM-L)

bystævne - Viborg Amt Bowling 2012 Resultatliste Individuel

Lærerpersonale på Ø. Hornum skole: Navn Bopæl Stilling Ansat fra - til Elida Marie Borup Volstrup Lærer Henry Sørensen Ø.

#split# Navn Post nr. Afstemningssted Beliggenhed. Politiker/ Ansat

Oversigt over skolebilleder (Klik for at springe til ønsket side)

Forårsbrev. til medlemmer af Rønnebæksholm Venneforening April Bjørn Enevoldsen

Strandstævne. Lakolk Rømø 31 august. C2 Pulje 1 Bane file:///c:/fr/c_proj/krocket/stævne_plan/source/tempdir/tempfileall.

Kunst i AALBORG KONGRES & KULTUR CENTER

Opstartstævne 2018 Navn: Klub: Total Placering Ellen Bertelsen Østerild Seniorclub Viggo Bertelsen Østerild Seniorclub

Rangliste 25 m Standardpistol

Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten

Hold Finaler, DGI Sydvest

I BEGYNDELSEN VAR BILLEDET ASGER JORN I CANICA KUNSTSAMLING 13. feb maj 2015 Undervisningsmateriale

Krolf stævne individuelt

Da undertegnede var på besøg onsdag i sidste uge, var Ejvind. Klit og Ole Kristensen i gang med papirarbejdet inde i mødelokalet,

PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE

RESULTATLISTE Ulsted 15 m. Riffel og Pistol 2011

een ssgr Fo Marianne

ESBJERC KUNSTCIRKEL 801. Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 28. FEBRUAR 2006

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION 28. FEBRUAR 2006 KL. I 9.30 FOLCENDE KUNSTVARKER BORTAUKTIONERES: 799. POULJUPONT (fadt l9s6) Uden titel, gouache, oliekridt, 2003 82,5 x 6l Poul Jupont fik sin uddannelse pi Det kongelige danske Kunstakademi hos Richard Winther og Sven Dalsgaard (1975-76) og hos Freddie A. Lerche og Hein Heinsen (1979-84). Han har haft en rekke udstillinger i danske og udenlandske gallerier og sammen med Kristian Dahlgaard udstillede han pi Herning Kunstmuseum. Han blandede sig ogsi i rakken af "De unge Vilde" i begyndelsen af firserne, hvor han deltog i Aarhus Kunstmuseums store udstilling: "Uden Titel". Et par gange har Jupont haft filmroller. Det var i "Paradiset er ikke til salg" i I 984 og i Erik Clausens "Manden i Minen", 1985. Ksbspris: 3.500 kr. sotet ror:----l?q---- 800. ER K A. FRANDSEN (fodt 1957) litografi, 2003 74x54 Ogsi frik A. Frandsen tilhsrte kredsen af "Unge Vilde". Han var medstifter af "Verkstedet Verst" og han deltog i de legendariske udstillinger: "Grasset malker koens ben" 1983 og "Gud og Grammatik", 1984.

802. Lars Ravn 799. Poul Jupont

Rekken af udstillinger han har deltaget i er imponerende. Sidst han kunne ses iesbjerg var i2001, hvor han udstillede sammen med den portugisiske billedhugger Rui Chafes. I de senere ir har Erik A. Frandsen ofte benyttet genkendelige motiver, som i dette litografi, der indgir i en serie med blomstermotiver. Kobspris: 1.900 kr. lr\ Solgt for:----e**-:-- 801. LARS NORGAARD (fodt I956) Vidner til en totallosning, akryl pi larred, 2003 '' 59 x 49,5 Lars Norgaard debuterede i slutningen af halvfjerdserne som fotorealistisk maler, men lagde hurtigt denne udtryksform bag sig til fordel for sin formulerig af det vilde maleri. Han var medlem af "Verkstedet Verst" til 1984 og deltog i performances og i mange af "De unge Vildes" store udstillinger. I slutningen af firserne og begyndelsen af halvfemserne blev det figurative nasten fortrengt, hvilket ogsi fremgir af det maleri vi har haft i cirkulation. Kobspris: 7.000 kr. ril:---h:-'::)-ll:-=l=le--,j- -r-=-.i=f -l o_ So I gt fo r: ---!)r-j:t:--: 802. LARS RAVN (fsdt r 959) Engfens kys, serigrafi 1 l3 91 x 127 Lars Ravn er autodidakt. Ogse han var en af de vesentlige figurer blandt "De Unge Vilde" i 80erne. Han lagde iser vegt pi en folkelig figuration, der bringer mindelser om Henry Heerup.

807. Malene Landgren 806. Mikkel Engelbredt

En stor appetit pi materialer er karakteristisk for Lars Ravn, der ogsi har arbejdet med glas, metal og med keramik. I dette serigrafi, der kun er trykt i tre eksemplarer, anslir han lidt mere dystre toner. Han har netop varet aktuel her i byen, idet han var medhjelper ved Erik Hagens' store verk "Esbjerg Evangeliet", der netop er blevet afsloret pi Seminariet i Esbjerg 4 Solgt for:----{41:--- Ksbspris: 6.000 kr. ' l-':- \^ l{ / Tif. e/l-vt\/-f 803. POUL AGCER (fsdt 1936) Snorklet form, et oje, 3 smil... 82x72 Poul Agger var elev af Mogens Andersen. Han var medstifter af Sommerudstillingen l96l og blev i 1969 medlem af Gronningen, hvor han har udstillet irligt lige siden. Agger har i alle irene holdt sig til en enkel motiwerden, hvor han igen og igen kredser om organiske amsbeformer. Hans fabulerende billedverden af plante-, dyre- og menneskevesener folder sig ofte ud i spendingen mellem dunkle og lysende farver. For et par ir siden udfsrte han en facadeudsmykning til gavlen pi Agroferms lysinfabrik her i byen. Kobspris: 6.000 kr. so I s t fo r : --!,Zg?-r--- - 804. ARNE HAUCEN SORENSEN (fsdt 1932) Vand ringsmand, farveradering, 2002 71 x57 Arne Haugen Sgrensen er en af sin generations storste kunstnere. Han har igenriem mange ir fastholdt et helt personligt udtryk. Gennem venlige og muntre farver har han skildret livets

uhygge og menneskets angst. I de senere ir har en udfsrt en rakke spandende kirkeudsmykninger, og efter datterens dad har han til stadighed kredset om religiose motiver. Haugen Sorensen har siden I 981 varet bosat i Spanien men har holdt forbindelsen til Danmark ved dels at udstille pi Gronningens irlige udstilling, dels ved sommerophold i sit sommerhus i Rorvig. Kobspris: 3.240 kr. r i r, - ---- Cteli- -E: -i.=:] sotst for---z?*-.:--- 805. ERIK T. OCKENHOLT (fadt I 96I ) Uden titel, akryl pi larred, 2002 42,5 x 37,5 Erik T. Ockenholt er uddannet pi Oet Kgl. Danske Kunstakademi i 1982-88 og pe Skolen for Mediekunst 09 Kunstformidling i.l989-91. Han deltog i flere udstillinger i studietiden, bl.a. udstillingsstedet Kongo, Calleri Marius oghjarring Kunstmuseum. Han har solgt til bl.a. Statens Kunstfond, Ny Carlsbergfondet og Vejle Kunstmuseum. I mange af sine varker afsoger han modsatningsforholdet mellem natur og kultur. Kobspris: 3.250 kr. solgt for--- 2SP-,---- - rit:-----ll!a-1 <gctr_ 806. MIKKEL ENCELBREDT (fgdt I976) Uden titel, olie pi larred, 2003 77 x 63,5

I maj 2005 deltog Mikkel Engelbredt i udstillingen Exit 2005, hvor en rekke afgangselever fra Kunstakademiet viste deres varker. Han udtalte selv:'jeg havde ikke nogle malerier tilbage, si jeg har simpelthen taget mine gamle hovedtemaer op. Der er spiralformen, si er der det muselmalede, de hjemlige platter og striberne og endelig slipset, der er et tema jeg har beskeftiget mig meget med. Hvorfor? Jo, man kan jo ligesi godt klede maleriet pent pi. Det er overfladeeksperimenter, der sporger til, hvad et maleri kan vare, hvordan det kan se ud.jeg har ikke lyst til at begranse mig". Kobspris: 5.400 kr. so rst fo r: -- -f:!1=: - - - - 807. MALENE LANDCREN (fodt 1962) Arrogance, akryl pi lerred,. 995 77 x 62,5 Malene Landgrens maleri er abstrakt. Der finde5 ikke direkte genkendelige motiver, men man fornemmer referencer til isar musikken, men ogsi naturen, byen og mennesket. Landgrens farveholdning er nyskabende. Der svaver en dansk poesi i hendes billedunivers, som er fyldt med karlighed og ibenhed, leg og humor. Malene Landgren har udstillet pi Cronningen som gast, modtog premie fra Statens Kunstfond for sin udstilling i Ovengaden og udforte i 2001 en udsmykning til Aalborg Lufthavn. Kobspris: 7.400 kr. /) v^- T i : - - - - -t-f- LL- r'- l/,i.t '+ - - =- A 50 g t to r : O =42)-

808. Lls ANDERSEN (fodt 1953) Skulptur, granit/gu mmi/glas, 2002 29x19x7 Lis Andersen er uddannet keramiker, men arbejder nu med sten, tra og andre materialer. Efter at have giet pi institut for keramisk kunst, Faenza I 979, fortsatte hun pi Kunstakademiet i Carrara i Italien, hvor hun larte at hugge i sten. Hun har beveget sig fra blodt formede, organiske marmorskulpturer til det mere arkitektoniske. En rejse til Sydamerika stimulerede hendes sans for det kultiske, og det er narliggende at sette hendes forkarlighed for frontalitet i forbindelse med egyptisk kunst. Kobspris: 2.500 kr. solst for:-- kp----- 809. BJARKE REGN SVENDSEN (fgdt I949) Uden titel, akryl pi lerred, 2002 3l x 3l Bjarke Regn Svendsen udfsrte i sin tidligste ungdom en rekke arbejder, hvor haii afprovede mange af kunstens ismer. lmidlertid fsrte studier af dansk guldaldermaleri ved Aarhus Universitet til optagethed af figuration og med Louisianas udstilling i I 972 med amerikansk hyperrealisme som igangsetter, begyndte han at male banale udsnit af hverdagen som nedlobsror, cykler og tage med tv-ante n ne r. I de seneste ir, har han endret stil, som det ses af det pi vort maleri, men han har stadig fastholdt det genkendelige motiv. Kobspris: 2.7OO kr. rit: VA(rvr'irE- so lgt for:-- -?J'-7:-----

800. Erik A. Frandsen < iilpoutagger

8l 0. PETER BONDE (fodt I958) Surf, olie og papir pi larred, 1997 53x43 Den kunstnergeneration, som slog igennem i begyndelsen af firserne, er i hoj grad kommet til at prege dansk kunst. Det ses ogsi af, at fem af de tolv kunstnere vi i dag selger verker af, alle har haft deres rod i det "unge vilde maleri". Siledes ogsi Peter Bonde, der fik sin uddannelse pi Kunstakademiet under RobertJacobsen og Hein Heinsen. Gennem firserne udfordrede Bonde modernismens mest rad i kale positioner som min i malis mens monokrome malerier, Joseph Beuys' moderne mytologi og landskabsmaleriet si han pi en gang gennemlever en stil og udleverer den. Kobspris: 5.200 kr. Solgt for:-- -:-,!:.^-:---- lm: Q-->,r <.r1':' t Arets gevinst er en indrammet originaltegning af Haakon HessElager. Desuden er der en bonusgevinst, der ikke giver karantane. De sidste fem irs vindere var: 2001 Broch 0 4) 2002 Stougaard (4) 2003 Norgaard (18) 2003 Gram (12) 2OO4 MallerJensen (5) 2005 la Cour (15)

804. Arne Haugen Sorensen..'f'- 8'l 0. Peter Bonde 808. Lis Andersen

essjenc KUNSTcTRKEL MEDLEMSLISTE 2006 T1t.2623 44 4t I 75 1275 08 l. Asger Varming Finlandsgade 43A 6700 Esbjerg Tlf.7s 124432 4. Ritta og Harald Stougaard Kirkegade 176 6700 Esbjerg Tlf.75 rr 77 28 2. Bente Ornskov Pedersen og Soren Pedersen Skyttevenget I I Tlf.75 46 13 t2 5. Kirsten H. og Helmer M. Jensen Svalevrcnget I Tlfl 75 15 12 6s 3. Egon Moller Jepsen Ruth Pedersen Sylvestervej 64 Tlf.7s tt 64 76 6. Hans Richardsen Hjerting Strandvej 6 Tlf.'t5 t2 s0 t2 7. Tove og Peter Schmitz Vesterklit 2, Fans Bad 6720 Fana Ttt.75 t3 20 t4 10. Asger Juul Stellas Alld 8 6715 Esbjerg N Tlf.7s tt s220 13. Helga og Frank Madsen Ryttervenget 8 Tlf.75 13 0l 02 i 16. Ulla Sjorup oc " Anders Villemoes S\ioldsgade 56 6700 Esbjerg Ttf.75 tt 76 02 19. Jeanne og Kren Christensen Spurvevenget 14 Tlf. 75 ll 62 38 22. Birgit ogole Troelsen Skippervenget 64 Tlf 75 12 03 5l 8. Lone og Frederik Gislinge Ostewinge2S 6700 Esbjerg Ttf 75 13 06 54 I L Anni og Ove Smidt Kistensen Vestervangen 73 6715 Esbjerg N Tlf.75 tt 64 73 14. Elisabeth ogjorgen Broch Havbakken 90 Ttf. 75 16 90 06 17. Karen og Tage Poulsen Olufuad Kro Olufuad Hovedvej 85 6715 Esbjerg N Tlf.75 tt 64 54 20. Bente og Bent Maigaard Skippervanget 2l Tlf. 7 5 t2 92 37 23. Annie og Truels Varming Lerhojs A116 l0 6715 Esbjerg N Tlf. 75 l r 63 40 9. Wibeke og Benny Jorgensen Bakkevenget 6 Tlf.75 lt 64 12 12. lnger og Ole Gram Lodsvenget I Ttf. 751 15844 15. Marianne og Poul la Cour Lodsvenget 25 Tlf75ll6507 18. Bente Norgaard Lauridsen Skippervrcnget 52 Tlf 75 12 75 8l 21. Aase og Dan Madse Fyrrevangen 12 6715 Esbjerg N Tlf 75 13 09 66 24. lnge og Hans Jorgel Svanholt Qstewinge 4 6700 Esbierg

\r.'.(l \C (J' '.r A". \ '{"',\\' v' i '' qp''. cla N"

809. Bjarke Regn Svendsen ESBJERG KUNSTCIRKEL