ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION

Download "ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION"

1 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2013

3 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2013 kl Følgende værker bortauk oneres: 883 Claus Carstensen (født 1957) Selvnegeret, blandteknik, x 26 Claus Carstensen fik sin uddannelse på Kunstakademiet i København fra Sam dig hermed studerede han li eraturvidenskab på Københavns Universitet. Claus Carstensen er én af de få kunstnere, der behersker alle medier. Han har gennem årene beskæ iget sig med environments, billedkunst, skulptur, digte, musik, film og kuns eori. Han var i 1982 én af ini a vtagerne l uds llingen Kniven på hovedet, der manifesterede det vilde maleri i Danmark. Claus Carstensen har siden været en fli g uds ller på så at sige alle danske kunstmuseer og er repræsenteret på de fleste. Han blev i 1993 udnævnt l professor ved Kunstakademiet. Købspris: 5275,75 kr Solgt for: Til: Egon 5.000,-

4 884 Knud Odde (født 1955) Portræt, gouache og akvarel, ,5 x 70 Knud Odde var medgrundlægger af punkgruppen Sods, der senere blev l Sort Sol. Som billedkunstner er han autodidakt. Knud Odde hører l blandt de unge vilde. Han gengiver sine mo ver i et abstrakt modernis sk billedsprog. Han havde i 1993 en meget seværdig separatuds lling på Esbjerg Kunstmuseum. Her blev bl.a. de kendte Stroheimbilleder vist. Knud Odde er repræsenteret på mange danske kunstmuseer. Købspris: 7500,00 kr Solgt for: Til: Dan Madsen 3.500,-

5 885 Kyle Jenkins ( født 1975 ) Absrakt # 27, blandteknik på papir, x 64 Kyle Jenkins er uddannet på University of Sydney. Han blev i 1997 Bachelor of Visual Arts og i 2003 Doctor of Philosophy fra førnævnte universitet. Kyle Jenkins blev kendt for et dansk publikum gennem uds llinger i Galleri Kant her i Esbjerg. Han arbejder med billedkunst i et abstrakt billedsprog samt med skulptur, fotografi og bøger. Han har foruden i Australien uds llet i adskillige europæiske lande samt i USA. Kyle Jenkins har på væggen i trappeopgangen fra underetagen l uds lingslokalerne på Esbjerg Kunstmuseum udført et blivende værk. Købspris: 6000,00 kr Solgt for: Til: Gislinge 4.500,-

6 886 Anna Sørensen (født 1968 ) Labyrint 6, akryl og olie på lærred, x 60 Anna Sørensen tog i 1996 sin afgang fra Kunstakademiet i København. Hun har siden på trods af mere fortællende og figura ve tendenser i dansk kunst dyrket et form- og farvestærkt maleri, hvor hun får fladen l at vibrere og leve. Ny Carlsbergfondet. Anna Sørensen havde i 2008 en solouds lling på Holstebro Kunstmuseum. Desforuden har hun ha adskillige solouds llinger i Galleri Tom Christoffersen i København. Hun har solgt værker l Holstebro Kunstmuseum, Statens Kuns ond samt Købspris: 6478,25 kr Solgt for: Til: Svanholt 6.500,-

7 887 Ellen Hyllemose (født 1968) Dyppemaleri, bemalet på begge sider af plade, ,5 x 42,5 Ellen Hyllemose blev i 1995 færdig på Kunstakademiet i København. Hun er én af de mange eksperimenterende kunstnere i dansk kunst. Især har hun arbejdet med at sæ e forskellige teks ler på plader. Hun har dermed opnået forunderlige virkninger. Ellen Hyllemose har ha solouds lling på Esbjerg Kunstmuseum og Skive Kunstmuseum. Hun er repræsenteret i Esbjerg Kunstmuseums samling. Hun var i 2008 inds llet l Carnegie Art Award. Ellen Hyllemose holder l i Galleri Specta i København. Hun er medlem af Decembristerne og deltager o e i sammenslutningens årlige uds lling. Ellen Hyllemose blev i 2005 ldelt Eckersberg Medaillen. Købspris: 5000,00 kr Solgt for: Til: Troelsen 3.000,-

8 888 Inge Lise Westman ( født 1945 ) Skovsø, akryl på lærred, x 84 I 1972 blev Inge Lise Westman færdig på Kunstakademiet I København. Hun har siden i maleri, grafik og skulptur beskæ iget sig med naturen. Inge Lise Westman har gennem årene været en fli g uds llingsgæst i såvel gallerier som på en lang række kunstmuseer. Også uds llinger i Tyskland og Sverige er det blevet l. Hun er bl.a. købt af Vejle Kunstmuseum, Kunstmuseet Trapholt, Kastrupgårdsamlingen og Ny Carlsbergfondet. Blandt de mange udsmykningsopgaver, Inge Lise Westman har ha, findes der èn på Vadehavscenteret i Vester Vedsted og én på Syddansk Universitet i Esbjerg. Inge Lise Westman fik i 1994 Eckersberg Medaillen. Købspris: 5573,75 kr Solgt for: Til: Hagh 3.500,-

9 889 Bjørn Nørgaard ( født 1947 ) Uden tel, litografi, 1989, ( to rammer ) Begge 45,5 x 37,5 Bjørn Nørgaard er nok den af de nulevende danske kunstnere, der er bedst kendt i en bred offentlighed. Han blev i 1970 med et slag landskendt for en hesteslagtning, der skulle ses som en protest mod Vietnamkrigen. Senere har gobelinerne l Chris ansborg Slot vakt stor opmærksomhed. Den seneste blandt gennem årene utallige udsmykningsopgaver er en skulptur fra 2012, der står ved Ikast Kirke. Bjørn Nørgaard var elev på Eksskolen. Fra var han professor på Kunstakademiet. Han arbejder med alle medier inden for billedkunsten. Endog arkitektur har han givet sig i kast med. Bjørn Nørgaard har uds llet på vel nok alle danske kunstmuseer, ligesom han er repræsenteret på de fleste. Bjørn Nørgaard har fået Eckersberg Medaillen, Thorvaldsenmedaljen samt Ingenio et ar. Købspris: 2237,50 kr Solgt for: Til: Kvist Poulsen 3.200,-

10 890 Tróndur Patursson ( født 1944 ) Naturinspira on, tempera på lærred, x 80 Tróndur Patursson er født i Færøernes gamle kulturcenter Kirkjubøur som søn af kongsbonden. Han fik en alsidig uddannelse. E er nogle år l søs kom han på Glyptotekets tegneskole i København fra Here er var han en d i mesterlære hos den norske billedhugger Kyllingstad, hvore er han gik et år på Den Norske Kunsthåndværker Skole for endelig at gå 3 år på Kunstakademiet i Oslo. Den alsidige uddannelse afspejler sig i hans brug af mange forskellige materialer: drivtømmer, metaldele, knogler, tempera og glas. Mo vvalget kredser bestandig om naturen. Han vil give os oplevelser af kræ er i lværelsen, som man ikke umiddelbart kan nå med sine sanser. Tróndur Patursson har ha separatuds llinger på kunstmuseer overalt i Norden. Han er i Danmark repræsenteret på kunstmuseerne i Vejle og Randers. Han har ha mange udsmykningsopgaver på Færøerne og i Danmark. Købspris: 9000,00 kr Solgt for: Til: Kærn 4.000,-

11 891 Chris na Hamre ( født 1974 ) Uden tel, tusch på papir, x 60 Chris na Hamre foretog et langt lløb før hun fra gik på Kunstakademiet i København. Inden da havde hun i 1996 gået på Holbæk kunstskole, og i 1997 besøgte hun Teknisk Skole i København, som havde en krea v linje. Endelig gik hun fra på Dansk Designskole i hovedstaden. Chris na Hamre arbejder med tegninger, tryk og keramiske værker. Hun befolker sine arbejder med groteske væsener, der taler l os med dirrende nærvær. Arbejderne er i slægt med tegneserier og middelalderens kalkmalerier. Chris na Hamre har siden 1999 deltaget i mange uds llinger. I Galleri Kant i Esbjerg skrev kunstkri keren Lisbeth Bonde katalogteksten l solouds llingen Kolde Kolbø er. Hun er repræsenteret på kunstmuseet i Aalborg. Købspris: 6.375,00 kr Solgt for: Til: Kræn 2.500,-

12 892 Rune Elgaard Mortensen ( født 1980 ) Kanon Kanon, olie på lærred, x 40 Rune Elgaard Mortensen er født i Århus, men har taget en del af sin uddannelse i Norge. Han gik fra på Århus Kunstakademis Grundskole, hvore er han fra fortsa e på førnævnte kunstakademis fagskole. Fra gik han på Kunstakademiet i Trondheim, hvorfra han blev bachelor. Han fortsa e fra på Kunstakademiet i Oslo, da han blev master i billedkunst. Rune Elgaard Mortensens malerier veksler frit mellem fotografisk figura on og det abstrakt monokrome. Hans billeder fremstår o e gådefulde og humoris ske. De er nogle gange grænseoverskridende og al d tankevækkende. Han er her i Danmark kendt fra uds llinger i Galleri Profilen, Århus, Kunstnernes Sommeruds lling, 2004 i Tistrup, Charlo enborgs Forårsuds lling i 2005 og fra separatuds llinger i Galleri Kant. Rune Elgaard Mortensen har en udsmykning i Teaterhuset Avantgarden i Trondheim. Købspris: 5625,00 Solgt for: Til. Kræn 4.500

13 893 Lisbeth Eugenie Christensen ( født 1969 ) Dagen og Na en II, blandteknik på papir, ,5 x 42,5 Lisbeth Eugenie Christensen har taget sin uddannelse på Ins tut for Visuel Kommunika- on, Designskolen i Kolding, hvor hun gik fra S len i hendes værker er ski evis ekspressiv og kontrolleret, flydende og skarp, løssluppen og lbageholdt. Voldsomme kaskader af dryppende maling i intense farver afløser geometriske figurer og snorlige linier. Lisbeth Eugenie Christensen har uds llet på Himmerlands Kunstmuseum, Aars og på Vendsyssel Kunstmuseum i Hjørring. Desforuden har hun fra uddannelsens afslutning i 1995 været en hyppig gæst på forskellige danske gallerier. Både Ny Carlsbergfondet og Statens Kuns ond har købt nogle af hendes værker. Lisbeth Eugenie Christensen har udsmykninger hos bl.a. Naturgas Fyn i Odense, Nykredit på Kalvebods Brygge, København og Villum Kann Rasmussen Fonden i Søborg. Købspris: 3600,00 Solgt for: Til: Helmer 2.500,-

14 894 Hans Chris an Rylander ( født 1939 ) Line, kvindestudie, olie og akryl på lærred, x 34 Hans Chris an Rylander, der er medlem af Decembristerne, er en af veteranerne i dansk kunst. Han gik på Kunstakademiet i København fra Kunstkri keren Lisbeth Bonde skriver om Hans Chris an Rylanders kunst, at den er en billedliggørelse af menneskets eksistensbe ngelser med begæret som omdrejningspunkt. Rylander har ha utallige gruppe- og separatuds llinger. Blandt uds llingerne kan Biennalen i Venedig i 1984 sammen med Anders Kirkegaard og separatuds llingen 1971 i Kuns oreningen i København fremhæves. Hans Chris an Rylander er repræsenteret på mange museer. Her skal nævnes Statens Museum for Kunst, Aros og Esbjerg Kunstmuseum. Rylander har gennem årene fået mange udsmykningsopgaver. Bl.a. udsmykningerne på Odense Universitet, Rigshospitalet, Vejen Handelsgymnasium samt den meget omfangsrige udsmykning i Provianthuset, Chris ansborg. H.C.Rylander har fået Eckersberg Medaillen samt fået ldelt Statens Kuns onds livsvarige ydelse. Købspris: 7500,00 Solgt for: Til: Svanholt 6.500,-

15 Årets gevinst er: Lars Nørgård, indrammet litografi, 1990 De sidste fem års vindere var: 2008 Broch ( 14 ) 2009 Jørgensen ( Jepsen ( 3 ) 2011 Asger Varming ( 1 ) 2012 Troelsen ( 22 ) I anledning af, at Esbjerg Kunstcirkel i år kan fejre 80-års-fødselsdag, trækkes der lod om endnu et indrammet litografi af Lars Nørgård fra Alle lstedeværende medlemmer kan deltage i denne lodtrækning. Lise Blomberg Andersen (nyt billede)

16 Lis Andersen (ny skulptur) Besøg Esbjerg Kunstcirkel på:

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 26. februar 2014 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl. 19.00 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Mandag den 29. februar 2016 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 29. februar 2016 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 26. februar 2015 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 28. februar 2019 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2019 kl. 18.30 Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin Institution Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Termin hvori undervisningen afsluttes: Maj-juni 14/15 Hf

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Peter Bonnén på værksted, 2006. Foto: Suste Bonnén Udstilling Djiboutis Farver Fotografier af Peter Bonnén 23 nov 201616 apr 2017

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev DEN NORDJYSKE Det nordjyske i Den nordjyske er ganske enkelt, at 7 kunstnere, som alle bor i Nordjylland, sammen er på vandreudstilling. De 7 kunstnere er ikke et specielt udtryk for en særlig nordjysk

HORSENS KUNSTMUSEUM 1

HORSENS KUNSTMUSEUM 1 1HORSENS KUNSTMUSEUM Internationale kunstnere Siden 1984 har Horsens Kunstmuseum koncentreret sig om indsamling af dansk samtidskunst, men ud fra et ønske om at perspektivere den danske kunstscene, er

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 28. februar 2018 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2018 kl. 18.30 Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling

I mere end tyve år har Violas liv været beriget af hendes passion for at udforske farvernes muligheder på lærredet.

I mere end tyve år har Violas liv været beriget af hendes passion for at udforske farvernes muligheder på lærredet. Viola P. udstiller i Hammel kunstforening. Jeg synes, det er let at male naturalistisk. Udfordringen ligger i at skabe helt nye universer med farver, pensler og spartler, siger billedkunstner, Viola, som

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit)

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit) BILLED VÆRKSTEDET Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit) Vibeke Krog Sidsel Brix maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2011 BILLED VÆRKSTEDET Billedværkstedet er en lille kunstskole

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tirsdag den 28. februar 2017 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 28. februar 2017 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

Galleri KALAK. Maria Panínguak` Kjærulff

Galleri KALAK. Maria Panínguak` Kjærulff Galleri KALAK Maria Panínguak` Kjærulff Maria Panínguak` Kjærulff F. 1980 Den grønlandske multikunstner Maria Panínguak` Kjærulff er født i 1980 og opvokset i Nuuk. Hun blev Bachelor of Fine Arts fra Nova

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik BILLED VÆRKSTEDET maleri. tegning. akvarel. keramik EFTERÅR 2014 Keramiker Rikke Elgaard www.rikkeelgaard.dk Uddannelse: Designskolen Kolding Arbejdsområde: Brugsting og unika Keramik for øvede Vi arbejder

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform

Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier

Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier Copenhagen FinTech Lab er et upfront og nytænkende Fin Tech kontorlandskab på 1000 kvm. på Chris-anshavn, hvor man kan leje sig ind for kortere

STABILE SKRØBELIGHEDER

STABILE SKRØBELIGHEDER STABILE SKRØBELIGHEDER Steffen Tast St. Torv. 9500 Hobro 11. juni - 3. september 2016 de-light # 21, 2016 Mit arbejdsområde er installation, skulptur, ofte som mobile, der involverer lys og glas. Selv

ANSØGNING TIL ASSENS KUNSTRÅD

ANSØGNING TIL ASSENS KUNSTRÅD ANSØGNING TIL ASSENS KUNSTRÅD ANSØGNINGEN INDEHOLDER Kontaktoplysninger side 2. Ansøgning side 3. Budget og ansøgte fonde side 4. Kunstnerens curriculum vitae side 5-7. Vedlagt: Beskrivende skitser af

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR

een ssgr Fo Marianne

een ssgr Fo Marianne Marianne Fossgreen Mylder et udvalg af stentøj Bente Hammershøy Form og figur Marianne Fossgreen Keramikeren Marianne Fossgreen kører gerne parløb med sin kunstnerkollega Kissa Tindal, der gør det i teks

Resultatberetning for 2016

Resultatberetning for 2016 Resultatberetning for 2016 Horsens Kunstmuseum Horsens Kunstmuseum Resultatberetning 2016 Horsens Kunstmuseum kan se tilbage på et år, hvor vi har oplevet stor anerkendelse for vores arbejde, både på museet

Resultatberetning for 2016

Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen Roskilde Ungdomsskole Fælles mål og læseplan for valgfaget Kunstskolen November 2014 Kunstskolen Formålet med undervisningen er, at eleverne tilegner sig kompetencer i billedkommunikation og i billedanalyse

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986.

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986. CV Sonny Tronborg (født 1953 i København, død 2009) Sonny Tronborg. Født 1953 i København N. Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978- Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik BILLED VÆRKSTEDET maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2014 Keramik Undervisningen i keramik veksler mellem stillede opgaver og værkstedsarbejde. Gennemgang af de færdige arbejder er en del af undervisningen.

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 Manimal- bronze, 38x30 cm Heidi Guthmann Birck Uddrag fra bogen: RESUMÉ 1966-1999 af Lisbeth Tolstrup De cykliske forløb, der er kendetegnende for hver enkelt gruppe af skulpturer,

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 14 C, Næstved. Knud Odde

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 14 C, Næstved. Knud Odde NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 14 C, Næstved Knud Odde 7. april - 13. maj 2018 Blad 3/2018 Næstved Kunstforening inviterer til fernisering af Knud Odde lørdag den 7. april kl. 13.00 til 16.00

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

JURY FORÅRSUDSTILLINGEN 2018

KUNSTMUSEUM. Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06.2000. EXPO no. 2

KUNSTMUSEUM. Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06.2000. EXPO no. 2 EXPO E S B J E R G KUNSTMUSEUM EXPO no. 2 Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06. Claus Jensen RØD OG SORT Esbjerg Kunstmuseum 14.04.-12.06. FORORD 100 dage inden år besluttede Claus Jensen at skrive en

Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr.

Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr. Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr. Grundlaget for Sejrs kunstneriske virke er det klassiske maleri. Med hverdagens rum og elementer som forlæg anvender Sejr oliemaling,

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL Udsnit (Baby it s cold outside I). 2001 Olie på krydsfiner SIGNE GUTTORMSEN Signe Guttormsen ( 1964) er

(teksten er hentet på www.kunstonline.dk - den 31. januar 2012).

(teksten er hentet på www.kunstonline.dk - den 31. januar 2012). Portræt - John Olsen Af Peter Haarby John Olsen "Det vigtigste det er at se! At gøre erfaring gennem øjnene som sans. Det burde være et fag i skolen at lære børnene at se. Det er som om, at erfaring hentet

Undervisning på J.F. Willumsens Museum 2013

Undervisning på J.F. Willumsens Museum 2013 Undervisning på J.F. Willumsens Museum 2013 Et enkeltkunstnermuseum som J. F. Willumsens Museum er særdeles velegnet i kunstformidling til børn og unge. Tilegnelsen af værkerne bliver mere overskuelig,

Thorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening

Thorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening Thorvald Hagedorn-Olsen Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-96) Biografi Udvalgte udstillinger Hovedbiblioteket - Helsingør J. F. Willumsens museum -Frederikssund. 90 års jubilæum for Th. Hagedorn-Olsen v./

ISBN: 978 87 7674 858 6. Et lyst værelse er trykt med støtte fra Landsdommer V. Gieses Legat og Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

ISBN: 978 87 7674 858 6. Et lyst værelse er trykt med støtte fra Landsdommer V. Gieses Legat og Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat ET LYST VÆRELSE ET LYST VÆRELSE Empati, rumopfattelse, kunstnerisk selvspejling og æstetik i kvindelige danske forfatteres og billedkunstneres værker i perioden 1930-90 Forfatteren og Syddansk Universitetsforlag

Broen, der blev til kunst...

Broen, der blev til kunst... Broen, der blev til kunst... Velkommen til 2009 og velkommen til Storebælts kalender, som vi håber du vil få fornøjelse af gennem alle årets 12 måneder. I år har vi bedt 12 danske kunstnere om at komme

Program 2015-2016 Foredragene holdes normalt i Sædden kirkes mødesal Fyrvej 30, 6710 Esbjerg V

Program 2015-2016 Foredragene holdes normalt i Sædden kirkes mødesal Fyrvej 30, 6710 Esbjerg V Program 2015-2016 Foredragene holdes normalt i Sædden kirkes mødesal Fyrvej 30, 6710 Esbjerg V Grundtvigsk Foredragsforening - Sædding Den 26. april 1983 blev den grundtvigske foredragsforening i Sædding

FRA VRÅ TIL FJORD KUNSTETAGERNE. Store Torv Hobro 10. november 2012-6. januar 2013. Claus Ørntoft. Ulvetid, (2008)

FRA VRÅ TIL FJORD KUNSTETAGERNE. Store Torv Hobro 10. november 2012-6. januar 2013. Claus Ørntoft. Ulvetid, (2008) FRA VRÅ TIL FJORD Værker fra Kunstbygningen i Vrå Claus Ørntoft. Ulvetid, (2008) KUNSTETAGERNE Store Torv Hobro 10. november 2012-6. januar 2013 Introduktion I digte og gamle viser betyder vrå en afkrog,

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik BILLED VÆRKSTEDET maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2015 Keramiker Rikke Elgaard www.rikkeelgaard.dk Uddannelse: Designskolen Kolding Arbejdsområde: Brugsting og unika Keramik for øvede Vi arbejder

din kreative fremtid starter her SKO TILMELDING NU LEN Læs om skoler Horsens Kunstmuseum

din kreative fremtid starter her SKO TILMELDING NU LEN Læs om skoler Horsens Kunstmuseum Læs om top Sommer skoler BILLED fremtid starter her SKO din kreative LEN Horsens Kunstmuseum Sommer og efterår 2013 TILMELDING NU BILLED SKOLEN Sommer og efterår 2013 Det er her en kreativ fritid og fremtid

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst INSPIRATIONSMATERIALE Forestillinger 2004 - Værk i kontekst Esbjerg Kunstmuseum 07.05.-15.08.2004 INTRODUKTION TIL UNDERVISEREN: Forestil dig Asger Jorns Lykkens have (1947) indgå i hele fem forskellige

Program Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer

Program Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Program 2016 2017 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål

TEGNE, MALE, MODELLERE

TEGNE, MALE, MODELLERE TEGNE, MALE, MODELLERE 03.11.19 09.11.19 På kurset får du mulighed for at fordybe dig i emnet, samtidig med, at du sammen med holdet får indblik i nye tendenser og brydninger inden for kunst og kultur.

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Inge Lis Jørgensen. Birthe Nissen. Lisbeth Poulsen. Vibeke Krog

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Inge Lis Jørgensen. Birthe Nissen. Lisbeth Poulsen. Vibeke Krog BILLED VÆRKSTEDET Birthe Nissen Lisbeth Poulsen Vibeke Krog maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2012 Keramiker Lisbeth Poulsen Låsby www.lisbethpoulsen.dk Uddannelse: Det Jyske Kunstakademi 1983-88

Billedkunster Anne Bjørn Bæringvej 12 DK 5610 Assens + 45 2834 9193 annebjorn@mail.dk www.annebjorn.dk

Billedkunster Anne Bjørn Bæringvej 12 DK 5610 Assens + 45 2834 9193 annebjorn@mail.dk www.annebjorn.dk CURRICULUM VITAE Billedkunstner Anne Bjørn født 1.1.1954 i København / Born 1.1.1954 in Copenhagen MEDLEM AF / MEMBER OF Kunstnersamfundet Billedkunstnernes Forbund UDVALGTE UDSTILLINGER / EXHIBITIONS

SOLOUDSTILLING. Billedkunstner Ib S. Østergaard, Truust. 11. november december 2017 Fernisering lørdag den 11. november kl.

SOLOUDSTILLING. Billedkunstner Ib S. Østergaard, Truust. 11. november december 2017 Fernisering lørdag den 11. november kl. SOLOUDSTILLING Billedkunstner Ib S. Østergaard, Truust 11. november - 17. december 2017 Fernisering lørdag den 11. november kl. 14-16 Billedkunstner Ib S. Østergaard Maler og grafiker. Født den 9. maj

DE VILDE 80 ERE (4. september 2010 30. jan 2011)

DE VILDE 80 ERE (4. september 2010 30. jan 2011) DE VILDE 80 ERE (4. september 2010 30. jan 2011) De var unge. De var i oprør. Imod samfundet, imod kunstopfattelsen og imod alt. Men de malede! Med dem blev maleriet igen hot. Figurativt og abstrakt begge

Billedkunst 4. klasse

Billedkunst 4. klasse Billedkunst 4. klasse Formål: Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere billeder bliver i stand til at iagttage, reflektere, bruge og forstå billedsprog

Årsplan Billedkunst 2. b

Årsplan Billedkunst 2. b Årsplan Billedkunst 2. b Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere bliver i stand til at iagttage, reflektere, bruge og forstå billedsprog som et kommunikations-

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien)

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien) KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE ROA (Belgien) Roa er en belgisk graffitimaler, der generelt maler dyr, der har en relation til det område de bliver malet i. ROA's farvepallette er minimalistisk og ofte

KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR

KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM 2019-2020 TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR HVORFOR EN KUNSTFORENING Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d.

Kunst i AALBORG KONGRES & KULTUR CENTER

Kunst i AALBORG KONGRES & KULTUR CENTER Kunst i AALBORG KONGRES & KULTUR CENTER Forpladsen MUR MED TÅRNE Vandkunst af Anita Jørgensen Skænket af Statens Kunstfond og Aalborg Kommunes Kunstfond. Afsløret ved 40 års jubilæet 15. januar 1993. FRA

Rune Elgaard Mortensen

Rune Elgaard Mortensen «Hovedløs rytter», 59x85 cm, olie og akryl på lærred 203 «Kirurgisk saks, jazzmusiker», 55x70 cm, olie og akryl på lærred 204 «Kirurgisk saks, sløret baggrund», 55x70 cm, olie på lærred 205 «Limitless

Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer

Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål

din kreative fremtid starter her Læs om top sommer skoler SKO TILMELDING NU LEN Horsens Kunstmuseum

din kreative fremtid starter her Læs om top sommer skoler SKO TILMELDING NU LEN Horsens Kunstmuseum Læs om top sommer skoler BILLED fremtid starter her SKO din kreative LEN Horsens Kunstmuseum Sommer og efterår 2012 TILMELDING NU BILLED SKOLEN Sommer og efterår 2012 Det er her en kreativ fritid og fremtid

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR

Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa

Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa Anbefales af Statens Kunstfond ved Udvalget for Kunst i det Offentlige Rum Generelt: De tre kunstnere udvalget har valgt at pege

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice Årsplan for faget: Kunst skoleåret 2013/14 Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Introplan Introplan Skema Fre: Surprice BØF-13 Eventyr/ Væsner Af sko 34 Man: Fre: Lejrskole BØF-13 Sko omformes

Carl Bloch udstilling på BYU: "The Master's Hand"

Carl Bloch udstilling på BYU: The Master's Hand Carl Bloch udstilling på BYU: "The Master's Hand" Oprettet: 4. januar 2011 Carl Bloch "Mesterens hånd" kunstudstilling åbner på Brigham Young University, Museum of Art Af Marianne Holman Udgivet: onsdag

GRETHE MARIANN MAURSETH

GRETHE MARIANN MAURSETH GRETHE MARIANN MAURSETH Adresse: Hasserisvej 148, 9000 Aalborg www.maurseth.dk Født: 24. desember 1962 Telefon: 45 22 95 22 27 e.mail: grethe@maurseth.dk www.maurseth.dk CV Uddannelse 1995 Grundskole ved

ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN

ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN 28.02.15 17.04.15 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til

L Æ R E R V E J L E D N I N G

L Æ R E R V E J L E D N I N G L Æ R E R V E J L E D N I N G F O R B E R E D E L S E S M A T E R I A L E T I L B I L L E D K U N S T E N S D A G 2 0 1 8 I dette materiale og på Billedkunstens Dag tager vi udgangspunkt i den aktuelle

På Vej. Lisbeth P. Gro Klaus Olsen. Klaus Olsen. 30. nov. 2012 30. jan. 2013

På Vej. Lisbeth P. Gro Klaus Olsen. Klaus Olsen. 30. nov. 2012 30. jan. 2013 På Vej 30. nov. 2012 30. jan. 2013 Klaus Olsen Lisbeth P. Gro Klaus Olsen Velkommen til udstillingen På Vej Udstillingen På Vej kan ses hos GL-arkitekter MAA & gallerier på vej ud af det gamle år 2012

REGION NORDJYLLAND. Museer

REGION NORDJYLLAND. Museer REGION NORDJYLLAND Museer FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kunstmuseum Parallelvej 14 9900 Frederikshavn T: 9845 9080 kunstmuseum@frederikshavn.dk http://www.frederikshavnkunstmuseum.dk/index.php/ HJØRRING:

Beyond Reach. 1. marts til 13. april 2014

Beyond Reach. 1. marts til 13. april 2014 En lærerguide Beyond Reach 1. marts til 13. april 2014 Introduktion Kære underviser Fra 1. marts til 13. april 2014 præsenterer Den Frie Udstillingsbygning en ny udstilling med værker specielt skabt til

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 NUDES Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 Til årets første gruppeudstilling Nudes inviterer Charlotte

Hanne Karin Jakobsen. Tekster af. Bente Hammershøy

Hanne Karin Jakobsen. Tekster af. Bente Hammershøy Hanne Karin Jakobsen Tekster af Bente Hammershøy Bente Hammershøy Erindringsbilleder Hanne Karin Jakobsen *1957, der er uds llingsaktuel i Galleri Brænderi gården i maj måned 2013, har selv formuleret

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR GRETHE MARIANN MAURSETH Billedkunstner Medlem af Billedkunstnernes Forbund PROFIL UDDANNELSE 2003-2006 Aarhus Kunstakademi Fagskolen for maleri v. Jon Gislason, Max Parylewicz,

GROWTH. 24. maj 29. juni. Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK),

GROWTH. 24. maj 29. juni. Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK), GROWTH Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK), Kaspar Oppen Samuelsen (DK), Guy Yanai (IL), Ismar Cirkinagic (BIH), Jesper Dalgaard (DK) 24. maj 29. juni

Årsplan for billedkunst 3. kl. 2011-2012. Årsplan for faget billedkunst i 3.kl.

Årsplan for billedkunst 3. kl. 2011-2012. Årsplan for faget billedkunst i 3.kl. Årsplan for faget billedkunst i 3.kl. Formål for faget billedkunst Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere billeder bliver i stand til at iagttage,

KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL

KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL MEDLEMSBLADET KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL MUSEUMSBERG FLENSBURG Kunstmuseet i Tønders særudstilling, Kiming, med værker af Inge Lise Westmann fortsætter til Museumsberg i Flensburg.

Simon Thrane. Tekster af. Bente Hammershøy

Simon Thrane. Tekster af. Bente Hammershøy Simon Thrane Tekster af Bente Hammershøy Forsiden: #11, Uden tel, 60 x 60 cm Side 2: #1, Weniger Lärm, 120 x 100 cm Side 3: #12, The Glider, 100 x 100 cm Bente Hammershøy Profil med mindre støj Overskri

Rejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling

Rejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling Rejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling Ønsker I at opdage og udforske rejseskildringer i kunsten gennem tiden, kan I tage på opdagelse i Randers Kunstmuseums samling og se og lære om de rejsende

En kort præsentation. Tegner og billedkunstner Grafisk designer Teknisk tegner. Lone Penstoft Skansen 12, st. tv. 8400 Ebeltoft

En kort præsentation. Tegner og billedkunstner Grafisk designer Teknisk tegner. Lone Penstoft Skansen 12, st. tv. 8400 Ebeltoft Tegner og billedkunstner Grafisk designer Teknisk tegner En kort præsentation Lone Penstoft Skansen 12, st. tv. 8400 Ebeltoft Tel 2097 8989 info@lonepenstoft.dk www.lonepenstoft.dk Lone Penstoft Tegner

Omkring et moderne billede

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE 1 Talentudviklingsholdet i AARHUS BILLED- OG MEDIESKOLE er for unge fra 15-19 år. Holdet er et 2-årigt forløb med undervisning 1 gang om ugen. Vi samarbejder med ARoS,

44 kunstnere holder åbent for besøg 44 kunstnere... holder åbent for besøg... 01 Christina Christiansen. 02 Jette Nørager Gjerløff

44 kunstnere holder åbent for besøg 44 kunstnere... holder åbent for besøg... 01 Christina Christiansen. 02 Jette Nørager Gjerløff slangerup 01 Christina Christiansen Bakkebo 17 3500 Slangerup 22162223 Kunstcc@gmail.com KreativAkrylmaling.dk Gallericc.dk Grete Helen Bergendorff Steen 04 Dyrlægegårds Alle 166 20 12 74 01 grete@helen-bergendorff.dk

Forårstilbud 2010. For 1. -3. klasse. Vi glæder os til at se dig på Billedskolen

Forårstilbud 2010. For 1. -3. klasse. Vi glæder os til at se dig på Billedskolen Forårstilbud 2010 For 1. -3. klasse Vi glæder os til at se dig på Billedskolen Det er dejligt at opleve den store interesse for Billedskolens tilbud. På Billedskolen vil børnene eksperimentere og udtrykke

Udstilling december Hanne Karin Jakobsen

Udstilling december Hanne Karin Jakobsen Udenrigsministeriets Kunstforening Udstilling december 2010 Hanne Karin Jakobsen Læs mere om kunstneren på www.kridttaarnet.dk eller www.jakobsen-studio.dk Atelier: Kridttårnet, Carlsberggrunden, Pasteursvej

MEDLEMSBLADETÅRG. 1 NR. 3 2010

MEDLEMSBLADETÅRG. 1 NR. 3 2010 MEDLEMSBLADETÅRG. 1 NR. 3 2010 Mogens Winther: Foto af Vandtårnets lanterne LEDER Siden udsendelsen af Medlemsbladet nr. 2 har vi alle oplevet de store problemer ustyrlige vulkaner kan forårsage. På det

MED BILLEDHUGGERENS ØJNE

MED BILLEDHUGGERENS ØJNE MED BILLEDHUGGERENS ØJNE Undervisningsmateriale til særudstillingen ILDSJÆL Anne Marie Carl-Nielsen 150 år BRANDTS, Jernbanegade 13, Odense ( tidligere Fyns Kunstmuseum ) Kære underviser De fire opgaver

SONJA BRANDES & INGE LISE WESTMAN I ANLEDNING AF. Inge Lise Westman: Sort sol

SONJA BRANDES & INGE LISE WESTMAN I ANLEDNING AF. Inge Lise Westman: Sort sol SONJA BRANDES & INGE LISE WESTMAN I ANLEDNING AF Inge Lise Westman: Sort sol MUSEET HOLMEN, LØGUMKLOSTER 2006 Sonja Brandes: Papirklip Inge Lise Westman: Maleri, skulptur, litografi og grafik Udstilling

Bente Hammershøy. To naturer

Bente Hammershøy. To naturer Flemming Holm Bente Hammershøy To naturer To øfødte kunstnere har sat hinanden stævne i Galleri Brænderigården. Det er færingen Gunleif Grube og fynboen Flemming Holm. Med fare for at blive beskyldt for

Vintertiden er altid en lidt stille tid i vores forening, vi bliver mest inden døre og hygger os med kunstquiz, Badehotellet og en god bog

Vintertiden er altid en lidt stille tid i vores forening, vi bliver mest inden døre og hygger os med kunstquiz, Badehotellet og en god bog BESTYRELSENS BERETNING FOR 2015 v/ FORMANDEN Vintertiden er altid en lidt stille tid i vores forening, vi bliver mest inden døre og hygger os med kunstquiz, Badehotellet og en god bog I april kom vi frem

M A T E R I A L E T I L D A G T I L B U D

M A T E R I A L E T I L D A G T I L B U D M A T E R I A L E T I L D A G T I L B U D I forbindelse med besøgene på Esbjerg Kunstmuseum under projekt SMART SKOLESTART 3.0 Mangfoldighed som grundtema: Gennem hele forløbet både i børnehaven, førskolen

Aalborg Kommunes Kunstfond. Beretning Tlf Fax Godthåbsgade Nørresundby. KUNSTFONDEN Postboks 218

Aalborg Kommunes Kunstfond. Beretning Tlf Fax Godthåbsgade Nørresundby. KUNSTFONDEN Postboks 218 Aalborg Kommunes Kunstfond Beretning 2011 KUNSTFONDEN Postboks 218 Godthåbsgade 8 9400 Nørresundby Tlf. 9931 4000 Fax 9931 4153 www.aalborgkommune.dk kultur-fritid@aalborg.dk Indhold: Side Bestyrelse og