ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION
- Bente Holmberg
1 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2013
3 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2013 kl Følgende værker bortauk oneres: 883 Claus Carstensen (født 1957) Selvnegeret, blandteknik, x 26 Claus Carstensen fik sin uddannelse på Kunstakademiet i København fra Sam dig hermed studerede han li eraturvidenskab på Københavns Universitet. Claus Carstensen er én af de få kunstnere, der behersker alle medier. Han har gennem årene beskæ iget sig med environments, billedkunst, skulptur, digte, musik, film og kuns eori. Han var i 1982 én af ini a vtagerne l uds llingen Kniven på hovedet, der manifesterede det vilde maleri i Danmark. Claus Carstensen har siden været en fli g uds ller på så at sige alle danske kunstmuseer og er repræsenteret på de fleste. Han blev i 1993 udnævnt l professor ved Kunstakademiet. Købspris: 5275,75 kr Solgt for: Til: Egon 5.000,-
4 884 Knud Odde (født 1955) Portræt, gouache og akvarel, ,5 x 70 Knud Odde var medgrundlægger af punkgruppen Sods, der senere blev l Sort Sol. Som billedkunstner er han autodidakt. Knud Odde hører l blandt de unge vilde. Han gengiver sine mo ver i et abstrakt modernis sk billedsprog. Han havde i 1993 en meget seværdig separatuds lling på Esbjerg Kunstmuseum. Her blev bl.a. de kendte Stroheimbilleder vist. Knud Odde er repræsenteret på mange danske kunstmuseer. Købspris: 7500,00 kr Solgt for: Til: Dan Madsen 3.500,-
5 885 Kyle Jenkins ( født 1975 ) Absrakt # 27, blandteknik på papir, x 64 Kyle Jenkins er uddannet på University of Sydney. Han blev i 1997 Bachelor of Visual Arts og i 2003 Doctor of Philosophy fra førnævnte universitet. Kyle Jenkins blev kendt for et dansk publikum gennem uds llinger i Galleri Kant her i Esbjerg. Han arbejder med billedkunst i et abstrakt billedsprog samt med skulptur, fotografi og bøger. Han har foruden i Australien uds llet i adskillige europæiske lande samt i USA. Kyle Jenkins har på væggen i trappeopgangen fra underetagen l uds lingslokalerne på Esbjerg Kunstmuseum udført et blivende værk. Købspris: 6000,00 kr Solgt for: Til: Gislinge 4.500,-
6 886 Anna Sørensen (født 1968 ) Labyrint 6, akryl og olie på lærred, x 60 Anna Sørensen tog i 1996 sin afgang fra Kunstakademiet i København. Hun har siden på trods af mere fortællende og figura ve tendenser i dansk kunst dyrket et form- og farvestærkt maleri, hvor hun får fladen l at vibrere og leve. Ny Carlsbergfondet. Anna Sørensen havde i 2008 en solouds lling på Holstebro Kunstmuseum. Desforuden har hun ha adskillige solouds llinger i Galleri Tom Christoffersen i København. Hun har solgt værker l Holstebro Kunstmuseum, Statens Kuns ond samt Købspris: 6478,25 kr Solgt for: Til: Svanholt 6.500,-
7 887 Ellen Hyllemose (født 1968) Dyppemaleri, bemalet på begge sider af plade, ,5 x 42,5 Ellen Hyllemose blev i 1995 færdig på Kunstakademiet i København. Hun er én af de mange eksperimenterende kunstnere i dansk kunst. Især har hun arbejdet med at sæ e forskellige teks ler på plader. Hun har dermed opnået forunderlige virkninger. Ellen Hyllemose har ha solouds lling på Esbjerg Kunstmuseum og Skive Kunstmuseum. Hun er repræsenteret i Esbjerg Kunstmuseums samling. Hun var i 2008 inds llet l Carnegie Art Award. Ellen Hyllemose holder l i Galleri Specta i København. Hun er medlem af Decembristerne og deltager o e i sammenslutningens årlige uds lling. Ellen Hyllemose blev i 2005 ldelt Eckersberg Medaillen. Købspris: 5000,00 kr Solgt for: Til: Troelsen 3.000,-
8 888 Inge Lise Westman ( født 1945 ) Skovsø, akryl på lærred, x 84 I 1972 blev Inge Lise Westman færdig på Kunstakademiet I København. Hun har siden i maleri, grafik og skulptur beskæ iget sig med naturen. Inge Lise Westman har gennem årene været en fli g uds llingsgæst i såvel gallerier som på en lang række kunstmuseer. Også uds llinger i Tyskland og Sverige er det blevet l. Hun er bl.a. købt af Vejle Kunstmuseum, Kunstmuseet Trapholt, Kastrupgårdsamlingen og Ny Carlsbergfondet. Blandt de mange udsmykningsopgaver, Inge Lise Westman har ha, findes der èn på Vadehavscenteret i Vester Vedsted og én på Syddansk Universitet i Esbjerg. Inge Lise Westman fik i 1994 Eckersberg Medaillen. Købspris: 5573,75 kr Solgt for: Til: Hagh 3.500,-
9 889 Bjørn Nørgaard ( født 1947 ) Uden tel, litografi, 1989, ( to rammer ) Begge 45,5 x 37,5 Bjørn Nørgaard er nok den af de nulevende danske kunstnere, der er bedst kendt i en bred offentlighed. Han blev i 1970 med et slag landskendt for en hesteslagtning, der skulle ses som en protest mod Vietnamkrigen. Senere har gobelinerne l Chris ansborg Slot vakt stor opmærksomhed. Den seneste blandt gennem årene utallige udsmykningsopgaver er en skulptur fra 2012, der står ved Ikast Kirke. Bjørn Nørgaard var elev på Eksskolen. Fra var han professor på Kunstakademiet. Han arbejder med alle medier inden for billedkunsten. Endog arkitektur har han givet sig i kast med. Bjørn Nørgaard har uds llet på vel nok alle danske kunstmuseer, ligesom han er repræsenteret på de fleste. Bjørn Nørgaard har fået Eckersberg Medaillen, Thorvaldsenmedaljen samt Ingenio et ar. Købspris: 2237,50 kr Solgt for: Til: Kvist Poulsen 3.200,-
10 890 Tróndur Patursson ( født 1944 ) Naturinspira on, tempera på lærred, x 80 Tróndur Patursson er født i Færøernes gamle kulturcenter Kirkjubøur som søn af kongsbonden. Han fik en alsidig uddannelse. E er nogle år l søs kom han på Glyptotekets tegneskole i København fra Here er var han en d i mesterlære hos den norske billedhugger Kyllingstad, hvore er han gik et år på Den Norske Kunsthåndværker Skole for endelig at gå 3 år på Kunstakademiet i Oslo. Den alsidige uddannelse afspejler sig i hans brug af mange forskellige materialer: drivtømmer, metaldele, knogler, tempera og glas. Mo vvalget kredser bestandig om naturen. Han vil give os oplevelser af kræ er i lværelsen, som man ikke umiddelbart kan nå med sine sanser. Tróndur Patursson har ha separatuds llinger på kunstmuseer overalt i Norden. Han er i Danmark repræsenteret på kunstmuseerne i Vejle og Randers. Han har ha mange udsmykningsopgaver på Færøerne og i Danmark. Købspris: 9000,00 kr Solgt for: Til: Kærn 4.000,-
11 891 Chris na Hamre ( født 1974 ) Uden tel, tusch på papir, x 60 Chris na Hamre foretog et langt lløb før hun fra gik på Kunstakademiet i København. Inden da havde hun i 1996 gået på Holbæk kunstskole, og i 1997 besøgte hun Teknisk Skole i København, som havde en krea v linje. Endelig gik hun fra på Dansk Designskole i hovedstaden. Chris na Hamre arbejder med tegninger, tryk og keramiske værker. Hun befolker sine arbejder med groteske væsener, der taler l os med dirrende nærvær. Arbejderne er i slægt med tegneserier og middelalderens kalkmalerier. Chris na Hamre har siden 1999 deltaget i mange uds llinger. I Galleri Kant i Esbjerg skrev kunstkri keren Lisbeth Bonde katalogteksten l solouds llingen Kolde Kolbø er. Hun er repræsenteret på kunstmuseet i Aalborg. Købspris: 6.375,00 kr Solgt for: Til: Kræn 2.500,-
12 892 Rune Elgaard Mortensen ( født 1980 ) Kanon Kanon, olie på lærred, x 40 Rune Elgaard Mortensen er født i Århus, men har taget en del af sin uddannelse i Norge. Han gik fra på Århus Kunstakademis Grundskole, hvore er han fra fortsa e på førnævnte kunstakademis fagskole. Fra gik han på Kunstakademiet i Trondheim, hvorfra han blev bachelor. Han fortsa e fra på Kunstakademiet i Oslo, da han blev master i billedkunst. Rune Elgaard Mortensens malerier veksler frit mellem fotografisk figura on og det abstrakt monokrome. Hans billeder fremstår o e gådefulde og humoris ske. De er nogle gange grænseoverskridende og al d tankevækkende. Han er her i Danmark kendt fra uds llinger i Galleri Profilen, Århus, Kunstnernes Sommeruds lling, 2004 i Tistrup, Charlo enborgs Forårsuds lling i 2005 og fra separatuds llinger i Galleri Kant. Rune Elgaard Mortensen har en udsmykning i Teaterhuset Avantgarden i Trondheim. Købspris: 5625,00 Solgt for: Til. Kræn 4.500
13 893 Lisbeth Eugenie Christensen ( født 1969 ) Dagen og Na en II, blandteknik på papir, ,5 x 42,5 Lisbeth Eugenie Christensen har taget sin uddannelse på Ins tut for Visuel Kommunika- on, Designskolen i Kolding, hvor hun gik fra S len i hendes værker er ski evis ekspressiv og kontrolleret, flydende og skarp, løssluppen og lbageholdt. Voldsomme kaskader af dryppende maling i intense farver afløser geometriske figurer og snorlige linier. Lisbeth Eugenie Christensen har uds llet på Himmerlands Kunstmuseum, Aars og på Vendsyssel Kunstmuseum i Hjørring. Desforuden har hun fra uddannelsens afslutning i 1995 været en hyppig gæst på forskellige danske gallerier. Både Ny Carlsbergfondet og Statens Kuns ond har købt nogle af hendes værker. Lisbeth Eugenie Christensen har udsmykninger hos bl.a. Naturgas Fyn i Odense, Nykredit på Kalvebods Brygge, København og Villum Kann Rasmussen Fonden i Søborg. Købspris: 3600,00 Solgt for: Til: Helmer 2.500,-
14 894 Hans Chris an Rylander ( født 1939 ) Line, kvindestudie, olie og akryl på lærred, x 34 Hans Chris an Rylander, der er medlem af Decembristerne, er en af veteranerne i dansk kunst. Han gik på Kunstakademiet i København fra Kunstkri keren Lisbeth Bonde skriver om Hans Chris an Rylanders kunst, at den er en billedliggørelse af menneskets eksistensbe ngelser med begæret som omdrejningspunkt. Rylander har ha utallige gruppe- og separatuds llinger. Blandt uds llingerne kan Biennalen i Venedig i 1984 sammen med Anders Kirkegaard og separatuds llingen 1971 i Kuns oreningen i København fremhæves. Hans Chris an Rylander er repræsenteret på mange museer. Her skal nævnes Statens Museum for Kunst, Aros og Esbjerg Kunstmuseum. Rylander har gennem årene fået mange udsmykningsopgaver. Bl.a. udsmykningerne på Odense Universitet, Rigshospitalet, Vejen Handelsgymnasium samt den meget omfangsrige udsmykning i Provianthuset, Chris ansborg. H.C.Rylander har fået Eckersberg Medaillen samt fået ldelt Statens Kuns onds livsvarige ydelse. Købspris: 7500,00 Solgt for: Til: Svanholt 6.500,-
15 Årets gevinst er: Lars Nørgård, indrammet litografi, 1990 De sidste fem års vindere var: 2008 Broch ( 14 ) 2009 Jørgensen ( Jepsen ( 3 ) 2011 Asger Varming ( 1 ) 2012 Troelsen ( 22 ) I anledning af, at Esbjerg Kunstcirkel i år kan fejre 80-års-fødselsdag, trækkes der lod om endnu et indrammet litografi af Lars Nørgård fra Alle lstedeværende medlemmer kan deltage i denne lodtrækning. Lise Blomberg Andersen (nyt billede)
16 Lis Andersen (ny skulptur) Besøg Esbjerg Kunstcirkel på:
GENERALFORSAMLING OG AUKTION
ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 26. februar 2014 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl. 19.00 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling
Læs mereGENERALFORSAMLING OG AUKTION
ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Mandag den 29. februar 2016 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 29. februar 2016 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling
Læs mereUdvalget for Kultur, Fritid og Nærdemokrati att. Helle Lunderød Rådhuset Halsnæs Kommune. Frederiksværk d. 30.03.2012
Udvalget for Kultur, Fritid og Nærdemokrati att. Helle Lunderød Rådhuset Halsnæs Kommune Frederiksværk d. 30.03.2012 Ansøgning vedr. sommerudstilling i Gjethuset: Sommerens store udstilling i Gjethuset,
ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 26. februar 2015 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling
Læs mereB I R G I T T E T H O R L A C I U S 21.09.13-18.10.13. GalleriWeber
ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 28. februar 2019 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2019 kl. 18.30 Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling
Læs mereUndervisningsbeskrivelse
Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin Institution Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Termin hvori undervisningen afsluttes: Maj-juni 14/15 Hf
Læs mereUgens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel
Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Peter Bonnén på værksted, 2006. Foto: Suste Bonnén Udstilling Djiboutis Farver Fotografier af Peter Bonnén 23 nov 201616 apr 2017
Læs merePIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev
DEN NORDJYSKE Det nordjyske i Den nordjyske er ganske enkelt, at 7 kunstnere, som alle bor i Nordjylland, sammen er på vandreudstilling. De 7 kunstnere er ikke et specielt udtryk for en særlig nordjysk
Læs mereHORSENS KUNSTMUSEUM 1
1HORSENS KUNSTMUSEUM Internationale kunstnere Siden 1984 har Horsens Kunstmuseum koncentreret sig om indsamling af dansk samtidskunst, men ud fra et ønske om at perspektivere den danske kunstscene, er
ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 28. februar 2018 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2018 kl. 18.30 Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling
Læs mereI mere end tyve år har Violas liv været beriget af hendes passion for at udforske farvernes muligheder på lærredet.
Viola P. udstiller i Hammel kunstforening. Jeg synes, det er let at male naturalistisk. Udfordringen ligger i at skabe helt nye universer med farver, pensler og spartler, siger billedkunstner, Viola, som
Læs mereBILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit)
BILLED VÆRKSTEDET Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit) Vibeke Krog Sidsel Brix maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2011 BILLED VÆRKSTEDET Billedværkstedet er en lille kunstskole
Læs mereESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION
ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tirsdag den 28. februar 2017 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 28. februar 2017 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling
Læs mereGalleri KALAK. Maria Panínguak` Kjærulff
Galleri KALAK Maria Panínguak` Kjærulff Maria Panínguak` Kjærulff F. 1980 Den grønlandske multikunstner Maria Panínguak` Kjærulff er født i 1980 og opvokset i Nuuk. Hun blev Bachelor of Fine Arts fra Nova
Læs mereBILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik
BILLED VÆRKSTEDET maleri. tegning. akvarel. keramik EFTERÅR 2014 Keramiker Rikke Elgaard www.rikkeelgaard.dk Uddannelse: Designskolen Kolding Arbejdsområde: Brugsting og unika Keramik for øvede Vi arbejder
Læs mereKære kunde. Venlig hilsen. Susanne Krogshede Art-for future
g a v e k a t a l o g 2 0 1 4 Kære kunde Det er en stor fornøjelse at kunne præsentere dig for Art-for-futures nye gavekatalog 2014. Med dette katalog ønsker jeg at give dig mulighed for, at forkæle dine
Læs mereKursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen
Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform
Læs mereAalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i side 1
Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2018 - side 1 1 2 3 4 Torben Klostergaard Bronze: Ravn 32 x 14 Gerd Baarstrøm Raku: Overfarten til Fur Daugbjerg-trolden 50 x 12
Læs mereBilledforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier
Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier Copenhagen FinTech Lab er et upfront og nytænkende Fin Tech kontorlandskab på 1000 kvm. på Chris-anshavn, hvor man kan leje sig ind for kortere
Læs mereSTABILE SKRØBELIGHEDER
STABILE SKRØBELIGHEDER Steffen Tast St. Torv. 9500 Hobro 11. juni - 3. september 2016 de-light # 21, 2016 Mit arbejdsområde er installation, skulptur, ofte som mobile, der involverer lys og glas. Selv
Læs mereANSØGNING TIL ASSENS KUNSTRÅD
ANSØGNING TIL ASSENS KUNSTRÅD ANSØGNINGEN INDEHOLDER Kontaktoplysninger side 2. Ansøgning side 3. Budget og ansøgte fonde side 4. Kunstnerens curriculum vitae side 5-7. Vedlagt: Beskrivende skitser af
Læs mereVEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR
VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR GRETHE MARIANN MAURSETH Billedkunstner Medlem af Billedkunstnernes Forbund PROFIL UDDANNELSE 2003-2006 Aarhus Kunstakademi, Fagskolen for maleri v/jon Gislason, Max Parylewicz,
Læs mereeen ssgr Fo Marianne
Marianne Fossgreen Mylder et udvalg af stentøj Bente Hammershøy Form og figur Marianne Fossgreen Keramikeren Marianne Fossgreen kører gerne parløb med sin kunstnerkollega Kissa Tindal, der gør det i teks
Læs mereResultatberetning for 2016
Resultatberetning for 2016 Horsens Kunstmuseum Horsens Kunstmuseum Resultatberetning 2016 Horsens Kunstmuseum kan se tilbage på et år, hvor vi har oplevet stor anerkendelse for vores arbejde, både på museet
Læs mereRudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen
Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød Kunst i Birkerød Salen Rudersdal Bibliotekerne, 2007 Tekst og layout: Torben Wilhelmsen Kilder: Weilbachs Kunstnerleksikon / Kunstindeks Danmark. Pedersen,
Læs mereRoskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen
Roskilde Ungdomsskole Fælles mål og læseplan for valgfaget Kunstskolen November 2014 Kunstskolen Formålet med undervisningen er, at eleverne tilegner sig kompetencer i billedkommunikation og i billedanalyse
Læs mereUddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986.
CV Sonny Tronborg (født 1953 i København, død 2009) Sonny Tronborg. Født 1953 i København N. Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978- Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København
BILLED VÆRKSTEDET maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2014 Keramik Undervisningen i keramik veksler mellem stillede opgaver og værkstedsarbejde. Gennemgang af de færdige arbejder er en del af undervisningen.
Læs mereGALLERI SLUGEN Nr. 4-2009
GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 Manimal- bronze, 38x30 cm Heidi Guthmann Birck Uddrag fra bogen: RESUMÉ 1966-1999 af Lisbeth Tolstrup De cykliske forløb, der er kendetegnende for hver enkelt gruppe af skulpturer,
Læs mereBente Hammershøy. Dobbelteksponering. Søren Andersen og datter
Læs mereNÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 14 C, Næstved. Knud Odde
NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 14 C, Næstved Knud Odde 7. april - 13. maj 2018 Blad 3/2018 Næstved Kunstforening inviterer til fernisering af Knud Odde lørdag den 7. april kl. 13.00 til 16.00
Læs mereForårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3
NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 3/201 3 Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3 Næstved Kunstforening inviterer til fernisering af Forårsudstillingen lørdag den 6. april fra
Læs mereJURY FORÅRSUDSTILLINGEN 2018
JURY FORÅRSUDSTILLINGEN 2018 Klara Kristalova, billedkunst (CZ/DK) Klara Kristalova er født i Prag i Tjekket, hun bor og arbejder i Sverige. Hun er uddannet fra Det Svenske Institut for Kunst i Stockhom
Læs mereKUNSTMUSEUM. Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06.2000. EXPO no. 2
EXPO E S B J E R G KUNSTMUSEUM EXPO no. 2 Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06. Claus Jensen RØD OG SORT Esbjerg Kunstmuseum 14.04.-12.06. FORORD 100 dage inden år besluttede Claus Jensen at skrive en
Læs mereGalleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr.
Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr. Grundlaget for Sejrs kunstneriske virke er det klassiske maleri. Med hverdagens rum og elementer som forlæg anvender Sejr oliemaling,
Læs mereSAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL
SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL Udsnit (Baby it s cold outside I). 2001 Olie på krydsfiner SIGNE GUTTORMSEN Signe Guttormsen ( 1964) er
Læs mereLokalbanken fylder 90 år
Læs mere(teksten er hentet på www.kunstonline.dk - den 31. januar 2012).
Portræt - John Olsen Af Peter Haarby John Olsen "Det vigtigste det er at se! At gøre erfaring gennem øjnene som sans. Det burde være et fag i skolen at lære børnene at se. Det er som om, at erfaring hentet
Læs mereAalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2012 - side 1
Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2012 - side 1 1 2 3 4 Jens Kromann 45 x 55 cm Micha Maria Karslund Glas (Celle) 30 cm lang, 20 cm bred Kunstneren Elisabeth Asli
Læs mereUndervisning på J.F. Willumsens Museum 2013
Undervisning på J.F. Willumsens Museum 2013 Et enkeltkunstnermuseum som J. F. Willumsens Museum er særdeles velegnet i kunstformidling til børn og unge. Tilegnelsen af værkerne bliver mere overskuelig,
Læs mereThorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening
Thorvald Hagedorn-Olsen Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-96) Biografi Udvalgte udstillinger Hovedbiblioteket - Helsingør J. F. Willumsens museum -Frederikssund. 90 års jubilæum for Th. Hagedorn-Olsen v./
Læs mereISBN: 978 87 7674 858 6. Et lyst værelse er trykt med støtte fra Landsdommer V. Gieses Legat og Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat
ET LYST VÆRELSE ET LYST VÆRELSE Empati, rumopfattelse, kunstnerisk selvspejling og æstetik i kvindelige danske forfatteres og billedkunstneres værker i perioden 1930-90 Forfatteren og Syddansk Universitetsforlag
Læs mereAalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2015 - side 1
Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2015 - side 1 1 2 3 4 Vita Valdmane Stentøj 27 cm h. Christa Julin Porcelæn 2 stk., 10 og 18 cm Erna Møller, Glas 18 x 24 cm Flemming
Broen, der blev til kunst... Velkommen til 2009 og velkommen til Storebælts kalender, som vi håber du vil få fornøjelse af gennem alle årets 12 måneder. I år har vi bedt 12 danske kunstnere om at komme
Læs mereErik A. Frandsen (f. 1957) Uden titel, 1998 3 meter, ca. 15 meter Fotos, neonlys, messing og aluminiumsplader ARoS
Erik A. Frandsen (f. 1957) Uden titel, 1998 3 meter, ca. 15 meter Fotos, neonlys, messing og aluminiumsplader ARoS Erik A. Frandsen er født i Randers i 1957, autodidakt billedkunstner og bor i dag i København
Læs mereProgram 2015-2016 Foredragene holdes normalt i Sædden kirkes mødesal Fyrvej 30, 6710 Esbjerg V
Program 2015-2016 Foredragene holdes normalt i Sædden kirkes mødesal Fyrvej 30, 6710 Esbjerg V Grundtvigsk Foredragsforening - Sædding Den 26. april 1983 blev den grundtvigske foredragsforening i Sædding
Læs mereFRA VRÅ TIL FJORD KUNSTETAGERNE. Store Torv Hobro 10. november 2012-6. januar 2013. Claus Ørntoft. Ulvetid, (2008)
FRA VRÅ TIL FJORD Værker fra Kunstbygningen i Vrå Claus Ørntoft. Ulvetid, (2008) KUNSTETAGERNE Store Torv Hobro 10. november 2012-6. januar 2013 Introduktion I digte og gamle viser betyder vrå en afkrog,
BILLED VÆRKSTEDET maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2015 Keramiker Rikke Elgaard www.rikkeelgaard.dk Uddannelse: Designskolen Kolding Arbejdsområde: Brugsting og unika Keramik for øvede Vi arbejder
Læs meredin kreative fremtid starter her SKO TILMELDING NU LEN Læs om skoler Horsens Kunstmuseum
Læs om top Sommer skoler BILLED fremtid starter her SKO din kreative LEN Horsens Kunstmuseum Sommer og efterår 2013 TILMELDING NU BILLED SKOLEN Sommer og efterår 2013 Det er her en kreativ fritid og fremtid
Læs mereForestillinger 2004 - Værk i kontekst
INSPIRATIONSMATERIALE Forestillinger 2004 - Værk i kontekst Esbjerg Kunstmuseum 07.05.-15.08.2004 INTRODUKTION TIL UNDERVISEREN: Forestil dig Asger Jorns Lykkens have (1947) indgå i hele fem forskellige
Læs mereProgram Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer
Program 2016 2017 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål
Læs mereTEGNE, MALE, MODELLERE
TEGNE, MALE, MODELLERE 03.11.19 09.11.19 På kurset får du mulighed for at fordybe dig i emnet, samtidig med, at du sammen med holdet får indblik i nye tendenser og brydninger inden for kunst og kultur.
Læs mereBILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Inge Lis Jørgensen. Birthe Nissen. Lisbeth Poulsen. Vibeke Krog
BILLED VÆRKSTEDET Birthe Nissen Lisbeth Poulsen Vibeke Krog maleri. tegning. akvarel. keramik FORÅR 2012 Keramiker Lisbeth Poulsen Låsby www.lisbethpoulsen.dk Uddannelse: Det Jyske Kunstakademi 1983-88
Læs mereBilledkunster Anne Bjørn Bæringvej 12 DK 5610 Assens + 45 2834 9193 annebjorn@mail.dk www.annebjorn.dk
CURRICULUM VITAE Billedkunstner Anne Bjørn født 1.1.1954 i København / Born 1.1.1954 in Copenhagen MEDLEM AF / MEMBER OF Kunstnersamfundet Billedkunstnernes Forbund UDVALGTE UDSTILLINGER / EXHIBITIONS
Læs mereSOLOUDSTILLING. Billedkunstner Ib S. Østergaard, Truust. 11. november december 2017 Fernisering lørdag den 11. november kl.
SOLOUDSTILLING Billedkunstner Ib S. Østergaard, Truust 11. november - 17. december 2017 Fernisering lørdag den 11. november kl. 14-16 Billedkunstner Ib S. Østergaard Maler og grafiker. Født den 9. maj
Læs mereDE VILDE 80 ERE (4. september 2010 30. jan 2011)
DE VILDE 80 ERE (4. september 2010 30. jan 2011) De var unge. De var i oprør. Imod samfundet, imod kunstopfattelsen og imod alt. Men de malede! Med dem blev maleriet igen hot. Figurativt og abstrakt begge
Læs mereBilledkunst 4. klasse
Billedkunst 4. klasse Formål: Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere billeder bliver i stand til at iagttage, reflektere, bruge og forstå billedsprog
Læs mereÅrsplan Billedkunst 2. b
Årsplan Billedkunst 2. b Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere bliver i stand til at iagttage, reflektere, bruge og forstå billedsprog som et kommunikations-
Læs mereKUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien)
KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE ROA (Belgien) Roa er en belgisk graffitimaler, der generelt maler dyr, der har en relation til det område de bliver malet i. ROA's farvepallette er minimalistisk og ofte
Læs mereKUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR
KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM 2019-2020 TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR HVORFOR EN KUNSTFORENING Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d.
Læs mereKunst i AALBORG KONGRES & KULTUR CENTER
Kunst i AALBORG KONGRES & KULTUR CENTER Forpladsen MUR MED TÅRNE Vandkunst af Anita Jørgensen Skænket af Statens Kunstfond og Aalborg Kommunes Kunstfond. Afsløret ved 40 års jubilæet 15. januar 1993. FRA
Læs mereRune Elgaard Mortensen
«Hovedløs rytter», 59x85 cm, olie og akryl på lærred 203 «Kirurgisk saks, jazzmusiker», 55x70 cm, olie og akryl på lærred 204 «Kirurgisk saks, sløret baggrund», 55x70 cm, olie på lærred 205 «Limitless
Læs mereI BEGYNDELSEN VAR BILLEDET ASGER JORN I CANICA KUNSTSAMLING 13. feb. - 29. maj 2015 Undervisningsmateriale
I BEGYNDELSEN VAR BILLEDET ASGER JORN I CANICA KUNSTSAMLING 13. feb. - 29. maj 2015 Undervisningsmateriale museum jorn S I L K E B O R G Undervisningsmateriale Nogle gange kan en enkelt sætning udfolde
Læs mereBilledet fortæller historier
Billedet fortæller historier 1. - 5. klassetrin. Billedkunst, dansk og historie H.A. Brendekilde (1857-1942): Udslidt, 1889 Olie på lærred, 207 x 270 cm FOR MEGET LÆNGE siden snart 125 år - malede en ung
Læs mereProgram 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer
Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål
Læs meredin kreative fremtid starter her Læs om top sommer skoler SKO TILMELDING NU LEN Horsens Kunstmuseum
Læs om top sommer skoler BILLED fremtid starter her SKO din kreative LEN Horsens Kunstmuseum Sommer og efterår 2012 TILMELDING NU BILLED SKOLEN Sommer og efterår 2012 Det er her en kreativ fritid og fremtid
Læs merePræsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa
Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa Anbefales af Statens Kunstfond ved Udvalget for Kunst i det Offentlige Rum Generelt: De tre kunstnere udvalget har valgt at pege
Læs mereUge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice
Årsplan for faget: Kunst skoleåret 2013/14 Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Introplan Introplan Skema Fre: Surprice BØF-13 Eventyr/ Væsner Af sko 34 Man: Fre: Lejrskole BØF-13 Sko omformes
Læs mereCarl Bloch udstilling på BYU: "The Master's Hand"
Carl Bloch udstilling på BYU: "The Master's Hand" Oprettet: 4. januar 2011 Carl Bloch "Mesterens hånd" kunstudstilling åbner på Brigham Young University, Museum of Art Af Marianne Holman Udgivet: onsdag
Læs mereGRETHE MARIANN MAURSETH
GRETHE MARIANN MAURSETH Adresse: Hasserisvej 148, 9000 Aalborg www.maurseth.dk Født: 24. desember 1962 Telefon: 45 22 95 22 27 e.mail: grethe@maurseth.dk www.maurseth.dk CV Uddannelse 1995 Grundskole ved
Læs mereODD MOE JENS-PETER KELLERMANN
ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN 28.02.15 17.04.15 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til
Læs mereL Æ R E R V E J L E D N I N G
L Æ R E R V E J L E D N I N G F O R B E R E D E L S E S M A T E R I A L E T I L B I L L E D K U N S T E N S D A G 2 0 1 8 I dette materiale og på Billedkunstens Dag tager vi udgangspunkt i den aktuelle
Læs merePå Vej. Lisbeth P. Gro Klaus Olsen. Klaus Olsen. 30. nov. 2012 30. jan. 2013
På Vej 30. nov. 2012 30. jan. 2013 Klaus Olsen Lisbeth P. Gro Klaus Olsen Velkommen til udstillingen På Vej Udstillingen På Vej kan ses hos GL-arkitekter MAA & gallerier på vej ud af det gamle år 2012
Læs mereREGION NORDJYLLAND. Museer
REGION NORDJYLLAND Museer FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kunstmuseum Parallelvej 14 9900 Frederikshavn T: 9845 9080 kunstmuseum@frederikshavn.dk http://www.frederikshavnkunstmuseum.dk/index.php/ HJØRRING:
Læs mereBeyond Reach. 1. marts til 13. april 2014
En lærerguide Beyond Reach 1. marts til 13. april 2014 Introduktion Kære underviser Fra 1. marts til 13. april 2014 præsenterer Den Frie Udstillingsbygning en ny udstilling med værker specielt skabt til
Læs mereNUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015
NUDES Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 Til årets første gruppeudstilling Nudes inviterer Charlotte
Læs mereHanne Karin Jakobsen. Tekster af. Bente Hammershøy
Hanne Karin Jakobsen Tekster af Bente Hammershøy Bente Hammershøy Erindringsbilleder Hanne Karin Jakobsen *1957, der er uds llingsaktuel i Galleri Brænderi gården i maj måned 2013, har selv formuleret
VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR GRETHE MARIANN MAURSETH Billedkunstner Medlem af Billedkunstnernes Forbund PROFIL UDDANNELSE 2003-2006 Aarhus Kunstakademi Fagskolen for maleri v. Jon Gislason, Max Parylewicz,
Læs mereGROWTH. 24. maj 29. juni. Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK),
GROWTH Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK), Kaspar Oppen Samuelsen (DK), Guy Yanai (IL), Ismar Cirkinagic (BIH), Jesper Dalgaard (DK) 24. maj 29. juni
Læs mereÅrsplan for billedkunst 3. kl. 2011-2012. Årsplan for faget billedkunst i 3.kl.
Årsplan for faget billedkunst i 3.kl. Formål for faget billedkunst Formålet med undervisningen i billedkunst er, at eleverne ved at producere, opleve og analysere billeder bliver i stand til at iagttage,
Læs mereKIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL
MEDLEMSBLADET KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL MUSEUMSBERG FLENSBURG Kunstmuseet i Tønders særudstilling, Kiming, med værker af Inge Lise Westmann fortsætter til Museumsberg i Flensburg.
Læs mereSimon Thrane. Tekster af. Bente Hammershøy
Simon Thrane Tekster af Bente Hammershøy Forsiden: #11, Uden tel, 60 x 60 cm Side 2: #1, Weniger Lärm, 120 x 100 cm Side 3: #12, The Glider, 100 x 100 cm Bente Hammershøy Profil med mindre støj Overskri
Læs mereRejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling
Rejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling Ønsker I at opdage og udforske rejseskildringer i kunsten gennem tiden, kan I tage på opdagelse i Randers Kunstmuseums samling og se og lære om de rejsende
Læs mereEn kort præsentation. Tegner og billedkunstner Grafisk designer Teknisk tegner. Lone Penstoft Skansen 12, st. tv. 8400 Ebeltoft
Tegner og billedkunstner Grafisk designer Teknisk tegner En kort præsentation Lone Penstoft Skansen 12, st. tv. 8400 Ebeltoft Tel 2097 8989 info@lonepenstoft.dk www.lonepenstoft.dk Lone Penstoft Tegner
Læs mereOmkring et moderne billede
Læs mereAARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE
AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE 1 Talentudviklingsholdet i AARHUS BILLED- OG MEDIESKOLE er for unge fra 15-19 år. Holdet er et 2-årigt forløb med undervisning 1 gang om ugen. Vi samarbejder med ARoS,
Læs mereWINTERSHOW 2013. 6. december 4. januar. Julie Nord, Gudrun Hasle, Maria Rubinke, Anne Sofie Meldgaard, Iben Toft Nørgård,
WINTERSHOW 2013 Julie Nord, Gudrun Hasle, Maria Rubinke, Anne Sofie Meldgaard, Iben Toft Nørgård, Line Riisager, Augusta Atla, Mie Mørkeberg 6. december 4. januar Charlotte Fogh Gallery kan med stor glæde
Læs mere44 kunstnere holder åbent for besøg 44 kunstnere... holder åbent for besøg... 01 Christina Christiansen. 02 Jette Nørager Gjerløff
slangerup 01 Christina Christiansen Bakkebo 17 3500 Slangerup 22162223 Kunstcc@gmail.com KreativAkrylmaling.dk Gallericc.dk Grete Helen Bergendorff Steen 04 Dyrlægegårds Alle 166 20 12 74 01 grete@helen-bergendorff.dk
Læs mereForårstilbud 2010. For 1. -3. klasse. Vi glæder os til at se dig på Billedskolen
Forårstilbud 2010 For 1. -3. klasse Vi glæder os til at se dig på Billedskolen Det er dejligt at opleve den store interesse for Billedskolens tilbud. På Billedskolen vil børnene eksperimentere og udtrykke
Læs mereUdstilling december Hanne Karin Jakobsen
Udenrigsministeriets Kunstforening Udstilling december 2010 Hanne Karin Jakobsen Læs mere om kunstneren på www.kridttaarnet.dk eller www.jakobsen-studio.dk Atelier: Kridttårnet, Carlsberggrunden, Pasteursvej
Læs mereMEDLEMSBLADETÅRG. 1 NR. 3 2010
MEDLEMSBLADETÅRG. 1 NR. 3 2010 Mogens Winther: Foto af Vandtårnets lanterne LEDER Siden udsendelsen af Medlemsbladet nr. 2 har vi alle oplevet de store problemer ustyrlige vulkaner kan forårsage. På det
Læs mereMED BILLEDHUGGERENS ØJNE
MED BILLEDHUGGERENS ØJNE Undervisningsmateriale til særudstillingen ILDSJÆL Anne Marie Carl-Nielsen 150 år BRANDTS, Jernbanegade 13, Odense ( tidligere Fyns Kunstmuseum ) Kære underviser De fire opgaver
Læs mereSONJA BRANDES & INGE LISE WESTMAN I ANLEDNING AF. Inge Lise Westman: Sort sol
SONJA BRANDES & INGE LISE WESTMAN I ANLEDNING AF Inge Lise Westman: Sort sol MUSEET HOLMEN, LØGUMKLOSTER 2006 Sonja Brandes: Papirklip Inge Lise Westman: Maleri, skulptur, litografi og grafik Udstilling
Læs mereBente Hammershøy. To naturer
Flemming Holm Bente Hammershøy To naturer To øfødte kunstnere har sat hinanden stævne i Galleri Brænderigården. Det er færingen Gunleif Grube og fynboen Flemming Holm. Med fare for at blive beskyldt for
Læs mereVintertiden er altid en lidt stille tid i vores forening, vi bliver mest inden døre og hygger os med kunstquiz, Badehotellet og en god bog
BESTYRELSENS BERETNING FOR 2015 v/ FORMANDEN Vintertiden er altid en lidt stille tid i vores forening, vi bliver mest inden døre og hygger os med kunstquiz, Badehotellet og en god bog I april kom vi frem
Læs mereM A T E R I A L E T I L D A G T I L B U D
M A T E R I A L E T I L D A G T I L B U D I forbindelse med besøgene på Esbjerg Kunstmuseum under projekt SMART SKOLESTART 3.0 Mangfoldighed som grundtema: Gennem hele forløbet både i børnehaven, førskolen
Læs mereAalborg Kommunes Kunstfond. Beretning Tlf Fax Godthåbsgade Nørresundby. KUNSTFONDEN Postboks 218
Aalborg Kommunes Kunstfond Beretning 2011 KUNSTFONDEN Postboks 218 Godthåbsgade 8 9400 Nørresundby Tlf. 9931 4000 Fax 9931 4153 www.aalborgkommune.dk kultur-fritid@aalborg.dk Indhold: Side Bestyrelse og