Bogauktion fra Erik Ralds bo

Sidst opdateret: feb 2017

Sidst opdateret: dec 2017

Bøgerne kan efter anmodning beses og købes ved Foreningens møder og arrangementer i København (henv. tlf ) og Århus (henv. tlf.

Tjekliste over spisesvampe

Kultur som felt Kulturteori og -analyse, bind 1

KA-TILVALG I DANSK SPROG

Brev till Carl Gustaf Bjurström från brevskrivare i Norden, 281: 3: 1-18 Innehållsförteckning

Kulturelle Processer i Europa. Bind I

Bøger & Kort. Koustrup & Co. Have Økologi Gastronomi Natur Livsstil. Stationsvej Farum Danmark

Danmark i Europa A - Bind 2

Turnering : Hold 2hk 2005/6. Ole Knudsen Morten Frank Jensen ,38 0 0, Korrigeret 1877

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri)

side 1 Divisionsmatch v3.1.0 / :40:

Dansk Politimesterskab herrer.

Antikken i Europæisk Litteratur

Au2Partsløbet afdeling af SM Søndag den 17. april 2016 R E S U L T A T P R. P R Ø V E Prøve 01 Tinghøjvej 1 Plac. Plac. Diff. Diff. Nr.

DOUtiCaS. 1 Tidsskriftforpolitisk videnskab. N,2 Maj2005

HOLE IN ONE. Hul. Navn

Startliste NJ Stafet D17-49

Det Moderne Danmark. E

Vinterlangdistance 2 Stræktider Rebild Bakker/ Plads Navn Klasse Tid 10km

Mesterskabsresultat Side 1

Antikken i europæisk litteratur

Østjysk. naturkalender 2011

AUKTION BØGER & BOHAVE

DM/FM Rulleski 2014, lang distance, fri stil

NJ Lang 2014 Stræktider -05/16/2014 Plads Navn Klasse Tid D15-20

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

De Danske Mesterskaber

Klima, kold krig og iskerner

SVAMPE udkommer to gange årligt, næste gang til august.

Videnskabsteori og metode

NJ Stafet. 10/05/2018 Offisiell Resultatliste

Matcher. Stilling. Gruppe H1

Vin, øl, spiritus, kaffe, the mm.

Professioner i den offentlige sektor

Klub Hold Point Hold Point Hold Point I alt JFM

Sommerturnering fin cal 22, 2017

August (Nicolai) Petersen

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121

Undervisningsbeskrivelse

Redigeret af Inge Kaufmann og Søren Rud Keiding

Mesterskabsresultat Side 1

RESULTATLISTE JM m Std.- Grov- & Fripistol. HERNING D. 8. & 9. Feb.

50 Samfundstænkere. 1. e-udgave, 2009 ISBN Gyldendalske Boghandel, Nordisk Forlag A/S, København

De Danske Mesterskaber M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL

Ark1. * Død 5/ ; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/ /7 1936) Side 3

Ældre vinderlister fra 2012 og frem

Stilling score point Viborg Ok : Mariager Fjord Ok : Ok Vendelboerne : Randers/djurs Ok :

Kultur- og kommunikationsteori

Spillere tilmeldt turneringen

kl Hans Jørgen Beck Michael Sevel Jan Olsen Claus Meulengrath og kl Do Do Do Do

Oplæsning. 1 Ringgaard, Dan: "Hvad litteratur kan" 1 Kilde: Litteratur Aarhus Universitet, 2014 ISBN:

Turneringsplan JTU holdturnering senior ude 2010

31.marts 2003 Makkerpar

Klubbens Snit ,973 34,5-74, ,473

JACOB DAHL RENDTORFF ETIK FOR PSYKOLOGER. Jurist- og Økonomforbundets Forlag

Samlet resultat- og tilmeldingsliste: (Gruppeopdelt)

HOLBÆK AMTS MOTORKLUB

Nr. 13 september 2018

Ejermærkning af Universitetsbibliotekets (ekskl. UB1) bøger og tidsskrifter af Torsten Schlichtkrull

30/ kl. 13 Resultat A - B= 13/15 MD Hold A Reserve Hold B Reserve 1. Sæt 2. Sæt 3. Sæt Vinder

Resultatliste Helsinge stævne

MBTO DM Stafet. FM Stafet i MTB-O tur 1 og 2 ma :31 Resultater Oprettet af OS2003 Stephan Krämer Pl Stnr Team

HEJ SØDE - EN SMS-ROMAN

Resultatliste Hyggeturnering - DGI Østjylland 2. runde

RESULTATLISTE Grenaa Pokalerne 2016

Seks vandringer i fiktionens skov

Undervisningsbeskrivelse

RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007

Oplæsning. 1 Kock, Caspar: Oplæsning 1 Kilde: Siger du noget? - om mundtlig formidling Undervisningsministeriet, 1994 ISBN:

Kamp om at undgå nedrykning til 6. division

Landsturneringen i atletik

Little Red Riding Hood topic box

RESULTATLISTE Røndestævnet

Bidrag Til Den Danske Literaturs Historie: Det Lærde Tidsrum (Danish Edition) By Niels Matthias Petersen READ ONLINE

RESULTATLISTE 3 Runde 50M Turnering Østjylland 2017

Løsladt kl. 06:30 Antal duer: 861. Side Udskrevet d.

Bogauktion fra Erik Ralds bo 1 Lohmeyer & Künkele 2006. Svampe. Bestemmelse og indsamling. Parragon Books. 256 s. hårdt bind. 2 Seymour, J. Naturens billedbog. Svampe. Lademan. Upagineret 3 Knudsen & Vesterholt (red). 2012. Funga Nordica. 2.udg. (Mint). 4 Knudsen & Vesterholt 2008. Funga Nordica, 1 udg. (med ejernavn, mint) 5 Jülich, W.1984. Die Nichtblätterpilze, Gallertpilze und Bauchpilze. Gustav Fisher Verlag. 626 s. (med ejernavn, svagt gulnet ellers mint) 6 Hallenberg, N. med Eriksson tegninger 1985. The Lachnocladiaceae and Coniophoraceae of North Europe. Fungiflora, 96 s., soft 7 Eriksson et al /Hjortstam, Larsson & Ryvarden -1987. The Corticiaceae of North Europe 1-8, soft. (ex N.F. Buchwald, signeret på bindet pp., mint). 8 Ryvarden, L: 1976. The Polyporaceae of North Europe 1-2. Fungiflora, soft 9 9 Ellis & Elliss. Microfungi on miscellaneous substrates. Helm, 244 s., hard (med ejernavn) 10 Dissing, H. 1966. The genus Helvella in Europe. Dansk Botanisk Arkiv 25(1), 172 s. soft, ex NFB (lidt gulnet, ellers mint). 11 Lange, M. 1956. Danish hypogeous macromycetes. Dansk Botanisk Arkiv 16(1), 84 s. (signeret af forfatter til Per Onsberg og med Erik Rald skrevet til siden), soft (næsten mint). 12 Moser, M. 1963. Kleine Kryptogamenflora. Ascomyceten. G. Fischer, 147 s, hard 13 Moser, M. 1967. 3. Udgave. Kleine Krytogamenflora. Basidiomyceten II. Röhrlinge und Blätterpilze (Agaricales), 443 s. ex L. Døssing, hard (næsten mint) 14 A) Moser, M. 1967. 2. Udgave. Kleine Krytogamenflora. Basidiomyceten II. Röhrlinge und Blätterpilze (Agaricales), 327 s,hard (lidt plettet med ER signatur) 15 Kühner & Romagnesi1953. Flore analytique des champignons supérieurs (agarics, bolets, chanterelles). Masson & Cie., 557 s., meget smukt indbundet. 16 Dähncke & Dähncke 1980(2.udg.). 700 Pilze in Farbfotos. AT Verlag, (med ejernavn, lidt gulnet, smudsomslag intakt) 17 Wojewoda, W. 1981. Vol. 2. Basidiomycetes etc. (på polsk). Hard (gulnet) (mange fine stregtegninger af fx bævresvampe) 18 Gerhardt, E. 1995. BLV Handbuch. Pilze, 639 s. hard. 19 Christiansen, M.P. 1959. Danish resupinate fungi I-II. Smukt indbundet. 20 Dennis, R.W.G. 1968. British Ascomycetes. Soft (omslag lidt gulnet, men ellers mint). 21 Lange, J.E. Studies in the agarics of Denmark I-XII. Smukt indbundet, originale omslag medindbundet. 22 Petersen, JH 1995 (1.udgave, soft). Svamperiget, Det Naturvidenskabelige Fakultet, Århus Universitet, 344 s. (lidt gulnet).

23 Dissing, H. 1969. Svampebogen. Løvens kemiske fabrik, 42 s. hard. (tavler løsnede). 24 Ainsworth & Bisby. 1954(4.udg). The dictionary of the fungi. 475 s., ex Ole Terney (stempel) (ellers mint). 25 Knudsen & Vesterholt 2008. Funga Nordica, 1 udg. (lidt vandskadet) 26 Knudsen & Vesterholt 2008. Funga Nordica, 1 udg (mint, med cdr etc) 27 Vesterholt, J. 2004/15 (2udg.) Danmarks svampe. Gyldendal 473 28 Phillips, R. 1991. Mushrooms of North America. Soft. 29 Phillips, R. 1981. Mushrooms and other fungi of Great Britain & Europe. Pan Books, 288 s., soft (ret gulnet, med ejersignatur). 30 Læssøe & Del Conte 1998. Svampe fra mark og skov til køkken. Hard, 256. 31 Lannoy & Estades 1995. Monographie des Leccinum d Europe. 229 s. hard (en anelse gulnet men ellers mint). 32 Jordstärnan stort set komplet 1980-1996 33 Eckblad, F.E. ikke dateret. Mykologiens historie i Norge. Illustreret hefte.. 34 1959 (1961). International code of botanical nomenclature. Montreal (Bind falmet ellers mint) 35 Knudsen & Vesterholt 1999. Danmarks svampelokaliteter. Politiken, 271, signeret af forfatterne 36 Perini, C. (red.) Conservation of fungi in Europe. E.C.C.F. Proceedings of meeting in 1997., 159 s, soft 37 Deverall, B. 1969. Fungal parasitism. Studies in biology no. 17, soft. 57 s. 38 Hudson, H.J. 1972. Fungal saprophytism. Studies in biology no. 32 soft., 68 s (ex Per Onsberg, mint) 39 Allen, M.F. 1991. The ecology of mycorrhizae. Cambridge studies in ecology, 184 s. ex ML. 40 Tomei, Narducci & Lippi. 1997. Prodromo alla flora macromiceta della Provincia di Lucca. 105 s., soft ingen illustrationer. 41 Dissing, Hansen, Olson & Søchting1992. 3.udg. Introduktion til Svampe. Nucleus. Soft, 189 s.(noget vandskadet, men brugelig) 42 Webster, J. 2.udg. 1980. Introduction to Fungi. CUP, 669 s, soft Ex M. Lange (fin,, ikke mint) 43 Ravn, F. Kølpin 1914. Smitsomme Sygdomme hos Landbrugsplanterne. Landboskrifter bd 22, hard (stort set mint) 44 Moore, W.C. 1959. British parasitic fungi. Cambridge. 430 s., hard med slidt smudsbind, ellers mind (ex statens forsøgsgård) 45 Toms & Dahl 1976. Pests and diseases of fruit and vegetables in the garden. Blandford colour series.188 s., ex Inst. For Plantepatologi 46 Ott, J. 1976, Hallucinogenic plants of North America. Psychomycological studies Number one.161 s., soft. både planter og svampe, farve- og sorthvide illustrationer. 47 Eckblad, F.-E. 1981. Soppgeografi. Universitetsforlaget, 168 s., soft (lidt gulnet)

48 Anon. (red) 1974. Travaux mycologiques dédiés à R. Kühner. Num. sp.du Bull. Soc.Linn.Lyon 43., 475 s., soft (omslag noget tilsmudset) med bidrag fra en lang række af Europas førende mykologer på daværende tidspunkt. 49 Buchwald, N-F.1939. Fungi imperfecti (Deuteromycetes). En Vejledning i Studiet af de sekundære Sporeformer hos Svampene. Landbohøjskolen, 144 s., soft (uopskåret). 50 Arnolds et al. (red) 1995. Overzicht van de paddestoelen in Nederland. Hard, 871 s 51 Petersen, P. Milan 1970. Danish fireplace fungi. Dansk Botanisk arkiv 27(3), 97, s., hefte 52 Lange, M. 1948. The agarics of Maglemose. Dansk Botanisk Arkiv 13(1), 141 s., hefte (mint, gulnet omslag). 53 Bach, E. 1956. The agaric Pholiota aurea. Physiology and ecology. Dansk bot. ark.16(2)/privat printet til disputatsforsvar, 220 s., (lidt gulnet) 54 Lange, M.? Svampelivet. Rhodos, kompakt senere udgave, hard, 191 s. (næsten mint) 55 Lange, M. 1961. Svampelivet. Rhodos den horizontale udgave. Hard, 244 s., (bind er anelse løsnet ellers mint) 56 Eckblad, F.-E.1978. Soppøkologi. Universitetsforlaget, 158 s., soft 57 Kaulberg, S. 1964. Planter som ikke er grønne. Haases Naturserie. P. Haase & Søn, 36 s., ex antikvar (stempel), hard (fin) 58 Andersson, A.R. 1966, Hekseæg, stjernebolde og andre svampe. Læsning til naturfagstimen 10. Gyldendal. 64 s, hefte (lidt gulnet, ellers mint) 59 Rune, F. 1986. Svampe-kalas. Liberdan., 48 s. (halvstiv, lidt gulnet) 60 Lundqvist & Persson 1987. Svenska svampnamn. Sv. Bot. For., 88 s. (lidt plettet, men fin) 61 Gulden, G. (red.)1996. Norske soppnavn. Fungiflora, soft, 137 s. 62 Kndsen & Graa Sørensen 1985. Danske svampenavne. Hefte, 87 s (Mint 63 Hansson & Hägg 2000. Förtechning over Skånes svampar. Puggehatten supp. 4, hefte 124 s. + 1993 udgave der følger med 64 Breitenbach & Kränzlin 1991. Pilze der Schweiz 3. Röhlinge und Blätterpilze 1 Teil (de hvidsporede), hard 65 Breitenbach & Kränzlin 1991. Pilze der Schweiz 3. Röhlinge und Blätterpilze 2 Teil (Entolomataceae-Strophariaceae), hard 66 Breitenbach & Kränzlin 1991. Pilze der Schweiz 2 Nichtblätterpilze (næsten mint, med ejernavn) 67 Breitenbach & Kränzlin 1991. Pilze der Schweiz 1 Ascomyceten (ryg lidt løsnet, ellers fin) 68 Noordeloos, M.E. 2011. Strophariaceae. Fungi Europaei 13, hard 69 Hurst & Rutherford 1992. Køkkenartistens svampebog. Høst og Søn, 120 s. Hard. 70 Læssøe, Køster & Duch 2001. Danmarks bedste spisesvampe. Gads forlag, 192 s, hard (lidt smudsig men fin)

71 Krieglsteiner & Krieglsteiner 1989. Die Pilze Ost- und Nord- Württembergs. Teil1: Nichtblätterpilze. Arb.Mykol. Ostwürt.(AMO), 423 s. hefte en del stregtegninger, mange udbredelseskort. 72 1987. Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas III. AMO, hefte, 512 s.- (næsten mint) masser af fede artikler, masse af farvebilleder etc. 73 1986. Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas II. AMO, hefte, 240 s.- (næsten mint) masser af fede artikler, masse af farvebilleder etc. 74 1984. Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas I. AMO, hefte, 208 s.- (næsten mint) masser af fede artikler, masser af farvebilleder etc. 75 Häffner 1987. Die Gattung Helvella, 165 s.; Kriglsteiner Zur Verbreitung und Ökologie der Gattung Russula, 21-320. Beif. Z.f Mykologie to store bidrag i et hefte. 76 Baral & Krieglsteiner 1985. Inoperculat Discomyzeten, 1-160; Krieglsteiner Verbreitung und Ökologie ausgewählter Nichtblätterpilze, 161-226. Beih. Z f. Mykol. 6 77 Clemencon 1984 Kompendium der Blätterpilze: Clitocybe: 1-68. Krieglsteiner Verbr. & Ökol. 250 Blätterpilze. Beih z f Mykol. 5: 1-320 (noget gulnet) 78 Krieglsteiner 1982. Verbr. & Ökol. 200 pilze. Beih z f Mykol. 4: 1-270 (med ejerangivelse, mint) 79 Krieglsteiner 1981. Verbr. & Ökol. 250 Blätter- und Röhrenpilze. Beih z f Mykol. 3: 1-276 80 Gross, Runge & Winterhoff 1980. Bauchpilze (Gasteromycetes s.l.) in der Bundesrepublik und Westberlin. Beih. Z. f Mykol. 2: 1-220. 81 1989 Beiträge zur Kenntnis der Pilze Mitteleuropas V - masser af fede artikler, masser af farvebilleder etc. 82 Göteborgs Svampklubb Årsskrift + Windahlia 15 hefter 83 Agarica, 13 af de tidlige bind 84 Hausknecht 2009. Conocybe, Pholiotina. Fungi Europaei 11, 968 s. hard (mint, med ejerindskrift) 85 Cooper, R. A 1979. Guide to British Psilocybin Mushrooms. Hassle Free Press, 32 s. rev- ed-, hefte 86 Stamets, P. 1996. Psilocybin mushrooms of the World. Ten Speed Press, soft, 245 s 87 Stamets, P. 1978. Psilocybe mushrooms and their allies. Homestead Book C.160 s., soft 88 Rebaudengo 1980. Iconographia Mycologica XXIX. Inocybe, text og tavlebind - med Thomas Brandt-Pedersen ex libris (Mint) 89 Christiansen, M. Skytte 1978. Flora i farver 2. Sporeplanter. Politikens forlag, 259 s.. 90 Christiansen, M. Skytte 1984. Bregner, mosser og laver. Gads natur forum, 256, soft (Mint). 91 Frey, E. 1969. Flechten. Unbekannte Pflanzenwelt. Verlag Hallwag etc, 64 s (mint, med ejernavn) 92 Rostrup, E. 1925 (2.udg.) Vejledning I den danske Flora. Anden del. Blomsterløse Planter- Gyldendal, 592 s. ex Carolsfeld-Krausé (bind lidt lost, ellers fin).

93 Kühner, R. 1935. Le genre Galera. Encyclopédie Mycologique VII. Paul Lechevalier, 240 s, privat hårdt bind 94 Vesterholt, J. 2005. The genus Hebeloma. FNE vol. 3, 146 (mint, med forfattersignatur og ejernavn) 95 Ola h, G.M. 1970. Le genre Panaeolus. Essai taxinomique et physiologique. Lab.Crypt.Mus.Nat.Hist. Nat., mem.hors.ser 10. 273 s, soft. 96 Guzman, G. 1983. The genus Psilocybe. Beiheft zur Nova Hedwigia 74, 439 s, + plates. Hard (nr mint) 97 British Fungus Flora 3 (1982). Bolbitiaceae: Agrocybe, Bolbitius & Conocybe.139 s, soft (blyantsannoteret af ejer og lidt smudsig) 98 British Fungus Flora 5 (1987): Strophariaceae & Coprinaceae p.p. Hypholoma, Melanotus, Psilocybe, Stropharia etc. 121 s soft (nr mint with some annotations in pencil). 99 British Fungus Flora 6 (1989): Crepidotaceae, Pleurotaceae and other pleurotoid agarics. 157 s ex MLg og ejernavn (ellers mint) 100 British Fungus Flora 7 (1993): Cortinariaceae p.p. Galerina etc., 131 s, soft, ejernavn (nr mint) 101 Lye, K.A.1968. Moseflora. Universitetsforlaget, 140 s (lidt gulnet ell. Mint) 102 Søchting, U. 2004. Laver i Tisvilde Hegn. Biologisk Inst., soft, ingen side tal 103 Haan, A.de & Walleyn, R. 2002-2009. Studies in Galerina 1-3. Fungi non deliniati XXIII, XLVI. Ed. Candusso, hefter i høj kvalitet 104 Bruchet, G. 1970. Contribution a l étude du genre Hebeloma (Fr.)Kummer; parti spéciale. Bull.mens.Soc.Linn.Lyon, supp. Au n. 6, 39 ann., 132 s. hefte (noget gulnet, ellers mint) 105 Kühner, R. 1938. Le genre Mycena. Encyclopédie Mycologique, 710 s. Privat og nydeligt indbundet. 106 Senn-Irlet, B., Mohn Jensen, K. & Gulden, G. 1990. Arctic and Alpine fungi 3. Soppkonsulenten A/S, 58 s, hefte (noget smudsig) 107 Rasmussen, T.G. 1998. Hatsvampe på træstubbe. Kaskelot 120, 29 s, hefte 108 Rasmussen, T.G. 1983. Giftige svampe. Natur og Museum 22(2): 1-31. Stemplet med ejernavn (nr mint). 109 Rasmussen, T.G. 1998. Hatsvampe på træstubbe. Kaskelot 120, 29 s, hefte 110 Pilat, A. 1958. Gasteromycetes. Flora CSR, 864 s. Halvhårdt bind (orig) ex Aarhus Universitet (noget gulnet ellers mint) 111 Noordeloos, M.E. 2011. Strophariaceae s.l. Fungi europaei 13. Ed. Candusosso. Hard 112 Christensen, M. & Heilmann-Clausen, J. 2013. Ridderhatte. Nordeuropas svampe 4, 228 s. 113 Nitare, J. (red). 2000. Signalarter. Indikatorer på skyddsvärd skog. Flora over kryptogamer. Skogsstyrelsen. Hård, 384 s. 114 Brandrud et al. 1989-1994. Cortinarius flora photographica 1-3. Ringbind. 115 Pegler, D.N. 1983. The genus Lentinus. A world monograph. HMSO, 281 s. heftet.

116 Kühner, R. 1955. Compléments à la Flore Analytique V) Inocybe leiosporés cystidiés. Espèces nouvelles ou critiques. Mem.hors série 1, 95 s, hefte (noget gulnet ellers mint). 117 Pilát, A. 1946. Monographie des espèces européennes du genre Lentinus Fr. Atlas de champignon de l Europe V.46 s, hefte, ex Morten Lange (stempel) + signeret og dedikeret af forfatteren (noget gulnet, ellers mint). 118 Pilát, A. 1946. Monographie des espèces européennes du genre Crepidotus Fr. Atlas de champignon de l Europe VI. 84 s, hefte, delvist uopskåret + signeret og dedikeret af forfatteren til Morten Lange (noget gulnet, ellers mint). 119 Pearson, A.A. 1955. Mycena. Hefte, 41-63 s. ex the Naturalist (blyantsannoteret og lidt gulnet) 120 Tidsskriftet Boletus, 52 hefter 121 Neuner, A. (dansk bearb. Ved Poul Printz).1976. Forums bog om svampe. 143 s. hard (lidt gulnet, ellers mint) 122 Petersen, Rald, Vesterholt 1994. Føroyskir soppar. Føoroya Skúlabókagrunnur171 s. halvhård 123 Svrcek, M. (dansk bearb. Eigil Tryel). 1977. Svampe en vejledning for svampejægere. Fremad, hard, 191 s. (stort set mint) 124 Hvass, H. (Mosberg farvetavler). 1973. Madsvampe i farver. Politikens forlag, 112 s., hard 125 Moser, M. 1979 (reprint). Die Gattung Phlegmacium. Die Pilze Mitteleuropas IV. Teksbind (hard) og tavlebind med lose tavler med ex libris Thomas Brandt-Petersen (stort set mint). 126 Nilsson, Persson & Mossberg (dansk bearb. Henning Knudsen) 1977. Svampe i naturen 1-2, hard, 127 og 130 s 127 Ferdinandsen & Jørgensen1938-1939. Skovtræernes sygdomme. Ex Carl Tscherning siden Morten Lange. Hefte (løsnet og gulnet) 128 Mønsted, O. (7.oplag). (margarinemærker). Danmarks flora og Danmarks svampe-arter. (gulnet og slidt) 129 Joly, P. (bearb. Af N.F. Buchwald) 1972. Svampe. Wøldike, 256 s hard med smudsbind 130 Christiansen, M. Skytte 1977. Min første naturbog 8. Svampe. Politikens forlag. Hard, 63 s (flotte plancher) (Mint). 131 Langer, T.W. 1986. 35 sikre spisesvampe. Lademan, hefte, 64 s. 132 Smith, A.H. 1958. The mushrooms hunter s field guide. Univ. Michigan P., hard, 197 s (nr mint). 133 Garnweidner, E. 1991 (ved Linda Bruhn Jørgensen). Svampe. Gyldendal, plastikomslag, 256 s. 134 Korhonen, M. 1973 (v Henning Knudsen). Svampe i vor nature. Gyldendal, heft, anmelder-ex, 189 s (nr mint) 135 Petersen, Severin 1907. Danske agaricaceer. Carlsbergfondet/Gad, hard, 460 s. ex hd [Henry Dissing] (nr mint). 136 Heilmann-Clausen, Verbeken & Vesterholt 1998. Mælkehatte. Nordeuropas svampe 2. Hefte, 288 s., 137 Buchwald, N.F. 1937. Spise- og Giftsvampe. H. Hagerup. Hård, 160 s 8 farvetavler. fra Ebba Knudsen til Frøken Gabe md tak for alle de gange De har opmuntreet mit vaklende humør (nr mint)

138 Petersen & Vesterholt (red). Danske storsvampe. Gyldendal, 588 s. Med indklistret slægtsregister og ejernavn og diverse rettelser/tilføjelser i teksten. 139 Evans, S. & Kibby, G. (dansk Lars Serritslev). 2004. Aschehougs naturguider. Svampe. Hård, 296 s. 140 Liisberg, J. (efter Robinson & Arrhenius) uden år. Danmarks spiselige Svampe. Deres Dyrkning og Anveldelse. Høst & Sm, hard, 96 s + 4 dobbelttavler (meget plettet/foxed). 141 Ryman & Holmåsen 1984 (2.rev.udg.). Svampar. En fälthandbok. Med dedikation fra Ryman til Rald hard, 718 s 142 Risum, J.N. 1927. Svampebogen. Hage & Clausen, 79 s. Hård (I ret dårlig stand) 143 Lange, M. 1990. Nordens svampe. En felthåndbog. G.E.C. Gad, hard, 291 s. 144 Tryel, L. & Tryel, E. 1993. Svamp og bær. Centrum, hefte. 132 s. (lidt gulnet, ellers mint). 145 Tryel, E. 1974. På svampejagt året rundt. Wøldike. Heftet, 91 s. 146 Tryel, E. Værktøj for svampejægere. Centrum. Hefte, 104 s (lidt gulnet, ellers mint). 147 Bjørnekær, K. 1943. Svampe. Haandbog for Begyndere i Svampeplukning. Med 40 farvelagte Tegninger af N. Norvil. Hård, 64 s. (svagt vandskadet ellers fin). 148 Gulden, Mohn Jenssen & Stordal. 1985. Fjellsopper. Cappelens felthåndbøker. Heftet, 127 s.. 149 Laux, H.E.1996. Spiselige svampe og deres giftige dobbeltgængere. 175 arter i farver. Aschehoug Fakta, hefte, (plastik), 192 s. 150 Gang Rasmussen, T.2002. Gyldendals guide til danske svampe. Hård, 184 s. Anmelder-eks.. 151 Kornerup & Wancher 1969. Farver i Farver. Hard uden smudsomslag. (brugt men i fin stand) 152 Langer, J. 1975. Svampeguiden. Det blå bibliotek 21. Hefte, 19 s. 153 Boertmann, D. 2010. 2 nd rev. ed. The genus Hygrocybe. Fungi of Northern Europe 1. Hard, 200 s 154 Hansen & Knudsen (red.). 2000. Nordic Macromycetes 1. Ascomycetes. Nordsvamp, 309 s. hefte. 155 Rune F. 2000. Pupiit/Fungi of Greenland. Flora photographica. 2 x 12 identiske plancher hh engelsk og grønlandsk tekstet. Ringbind 156 Boertmann, D. 2002. Index hygrocybearum. Bibliotheca Mycologica 192, 168 s. J. Cramer. Hefte. 157 Knudsen, H. 1998 (3 opl.). Politikens visuelle svampebog. Danmarks Naturfredningsforening/Politikens forlag. Hård, 128 s. 158 Boertmann, D. 1995. 1. ed. The genus Hygrocybe. Fungi of Northern Europe 1. soft, 184 s 159 Hesler, L.R. & Smith, A.H.1979. North American species of Lactarius. Univ.Michigan Press. Hard m intakt smudsbind, 841 s. (nr mint). 160 Hansen & Knudsen (red.) 1997. Nordic Macromycetes vol. 3. Heterobasidioid, aphyllophoroid etc. Nordsvamp. Hefte, 444s (betrukket med plastik, ex Pia Boisen Hansen (fin stand)

161 Hansen & Knudsen (red.) 1997. Nordic Macromycetes vol. 2. Polyporales, Boletales, Agaricales, Russulales. Nordsvamp. 474 s. Hefte med ejernavn, (fin stand med enkelte annoteringer i teksten). 162 Nielsen, P. ca. 2009. På jagt efter Svampe. Gyldendal. 79 s. Ex Frederiksberg Bibliotek, hard. 163 Nielsen, P. 2015. Spiselige svampe med opskrifter. Koustrup & Co. Hård, 93 s.. 164 Lange, M. 1961. Illustreret svampeflora. Gads forlag, Hård, 242 s. med ejernavn (noget smudsig og ryggen løs + livligt annoteret). 165 Lange, M. 1975 (3.udg). Illustreret svampeflora. Gads forlag, Hård, 242 s (nr mint). 166 Hvass, E. & Hvass, H. 1960. Svampe I Farver. Politiken. Hård med smudsbind (nr mint) 167 Sandblom & Jansson, år?. (oversat af F.H. Møller). Den ny Svampebog. Illustrationsforlaget. Hefte, 66 s. (noget slidt) 168 Mundt, C. 1943. Danmarks spiselig svampe. Gyldendalske boghandel. Hard, 83 + farvetavler (noget plettet) 169 Petersen, Severin1895. Det højere Svampeflor. Ved Udvalget for Folkeoplysningens Fremme. Hård, 153 s. (gulnet men ellers fin). 170 Knudsen, H. 1994. Politikens svampeguide. Politiken Natur. Hård med smudsbind, 192 s., anmeldereksemplar 171 Bon, M. 1987. The mushrooms and toadstools of Britain and Northwestern Europe. Hodder & Stoughton352 s. hefte. (ejersignatur, nr mint). 172 Courtecuisse & Duhem1994. Collins fieldguide. Mushroos & Toadstools of Britain & Europe. HarperCollins, 482 s. hard (nr mint, med ejermærke) 173 Polese, J.-M.2005 (dansk ved Lise Jørgensen & John Graa). Miniguide Svampe. Könemann. Hefte.382 s 174 Holmbeg, P. & Marklund, H. 2010 (på dansk ved Gerd Have). Denlille svampebog. Dansk supermarked A/S. hard, 127 s.. 175 Kovalenko, A.E. 1989. Ordo Hygrophorales [på russisk]. Hård, 175 s 176 Galli, R. 1985. Gli igrofori delle nostre region. 164 s. hard [italienske voks- og sneglehatte] 177 Hansen, M. 2012. Lommeguide til 10 sikre spisesvampe. Exlibris Media. Ringbundet, 49 s 178 Lange, M. & Lange, B. 1982. Gode spisesvampe. Gad, hefte. 166 s. (lidt gulnet, ellers mint) 179 Ferdinandsen & Winge 1978. Mykologisk ekskursionsflora. 3 udg. Med synonymliste ved N.F. Buchwald., hard, 434 s. (svagt gulnet ellers fin, med ejermærke). 180 Tryel, E. 11983. Svampejagt uden risiko. Wøldike. Hefte, 64 s. 181 Tryel, E. 1976. Min første svampebog. Wøldike, hefte, 63 s. (nr mint) 182 Borgen, T. 1993. Svampe i Grønland. Atuakkiorfik, hefte, 112 s. (med forfatterdedikation) 183 Læssøe, T. 1998. Politikens store svampebog. Hård, 304 s. 184 Harris, B. 1976.(rev. ed). Growing wild mushrooms. Wingbow Press. Hefte, 88 s.

185 Groos, U. 1989. Dyrk selv spisesvampe. Start. Pasning. Opskrifter. Clausen Bøger. Hård, 68 s.. 186 British Fungus Flora 2: Coprinaceae: Coprinus (Orton & Watling). Hefte, 149 s (noget slidt, med ejernotater i teksten) 187 Smith, A.H. 1972. The North American species of Psathyrella. Mem. New York Bot. Garden.24, 633 s. hefte (omslag gulnet, ellers mint). 188 Vesterholt, J. 2002. Contribution to the knowledge of species of Entoloma subgenus Leptonia. Fungi non deliniati XXI. Ed. Candusso, hefte, 62 s, farvetavler (mint med forfattersignatur og ejernavn) 189 Largent, D.L.1977. The genus Leptonia. J.Cramer, hard, 286 s + plancher (sorthvide), noget gulnet, ex Thomas Brandt Petersen. 190 Oss, O.T. & Oeric, O.n. 1976. Psilocybin. Magic mushroom grower s guide. And/or Press, hefte, 64 s. 191 Scheibler, G. 1987. Champignons hallucinogènes. Brochure publiée à l intention des controleurs officiels des champignons. Hefte. 31 s. 192 Stevens, J. & Gee, R. 1978 (2. Pr.) How to identify and grow psilocybin mushroo,s. Field guide. Indoor-Outdoor cultivation. Sun Magic Pub., hefte, 94 s. (noget vandskadet, men fint anvendelig) 193 Menser, G.P. 1977. Hallucinogenic and poisonous mushroom. Field guide. And/or press, hefte, 124 + farveplancher. 194 Haard, R. & Haard, K. 1980 (2.ed). Poisonous & halluginogenic mushrooms. Homestead Book Co., soft 126 s.. 195 Larris, S. 974. Forbyde Hallucinogerner? Forbyd naturen at gro! Halluginologi. Hustryk, offset, hefte, 103 s. (vedlagt en opdatering) (stort set mint). 196 Gulden, G. & Schumacher, T. 1977. Giftsopper og soppforgiftninger. Universitetsforlaget. Hård, 116 s. (lidt smudsig og slidt på omslaget, men ellers mint). 197 Cooke, R.C.1977. Fungi, man and is environment. Longman, hefte, 144 s. (trænger til at komme i pres ellers fin) 198 Hudson, H.J. 1986. Fungal biology. Contemporary Biology.. Edward Arnold. Hefte, 298 s. ex M. Lange (svagt gulnet ellers mint). 199 Ramsbottom, J. 1977 (7.genoptryk). Mushrooms and toadstools. Collins New Naturalist Series. Hard med velbevaret smudsbind, 306 s.. 200 Mogensen, J. 1996. Frederik Fluesvamp. En rigtig pixi. 712. Carlsen a/s. 201 Larris, S. 1980 (5.udgave). Forbyde Hallucinogerner? Forbyd naturen at gro! Halluginologi. Forlaget Indkøbstryk, hefte, 176 s. + farvetavle og farveomslag (nr mint). 202 Moser, M. Kleine Kryptogamenflora. Die Röhrlinge und Blätterpilze. 5 udg. Gustav Fischer Verlag. Hard, 533 s., ex Thomas Brandt Petersen 203 Moser, M. Kleine Kryptogamenflora. Die Röhrlinge und Blätterpilze. 4 udg. Gustav Fischer Verlag. Hard, 532 s., ex Thomas Brandt Petersen (lidt gulnet, med ejersignatur) 204 Boutrup, J. 1983. Dyrking af spisesvampe på træ. Clausen bøger. Hefte, 48 s. (med trykmærke ellers m. fin).

205