Auktionen. Indbo, Møbler, Pretiosa, Sølv, Malerier, Raderinger, Bøger m. m. Kp) KATALOG tn. Farvergade 6, Stuen SAGFØRERNES AUKTIONER
- Christen Rasmussen
1 Kp) AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG tn Auktionen Tirsdag Kl. 12V2 sælges Malerier. Onsdag Kl. 1 sælges 1 Flygel, 6 opretst. og 2 taffelf. Fortepianoer. Torsdag Kl. 1 sælges en Plattesamling. Fredag Kl. 1 sælges 3 Skrivemaskiner, 1Jernpengekiste, 3 Trækvogne, 1 Kasse-Trækvogn, 1 Enspænder lukket Bagervogn og 1 Høvlebænk. Eftersyn: Søndag d. 22. og Mandag d. 23. Novem- ber Kl Tirsdag d. 24. November 1914 Form. Kl 10 og følg. Dage Farvergade 6, Stuen over Indbo, Møbler, Pretiosa, Sølv, Malerier, Raderinger, Bøger m. m. Kommissioner modtages af: aut. Taxatrice, Fru Emilie Bruun-Jacobsen, Ny Toldbodgade 27, Telf. Palæ 2327 u. CHR BACKHAUStN... KIBERHUS", KØBENHAVN 0
2 Auktionsvilkaar i- Ait sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget forefindes og ligger fra dette for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. 2. ' Det købte skal afhentes Auktionsdagen efter Udleveringsseddel. 3. Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilles til ny Auktion for første Købers Regning. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. 4. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 /0 af samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget eller paa Anfordring til undertegnede Aktieselskab, dog kunne Inkassator personlig bekendte vederhæftige Købere forvente 4 Ugers rentefri Kredit. Ejendomsretten til det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. 5. Betales ikke til rette Tid, er Køberen underkastet Retsforfølgning efter Forordning af 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts Tillægskonditioner forbeholdes. København, den 20. November Aktieselskabet Sagførernes Auktioner Højesteretssagfører C. B. Henriques Enkefru Dorothea Cathrine F j e l d s k o v, Flensburg s Dødsbo. 1 1 F lygel i Mahogni Kasse, sælges Onsdag 2 Div. Noder 3 2 Guld Ørenringe m. 1 Perle 4 1 Fingerbøl 5 1 Ring m. 2 hvide Stene 6 1 forg. Spyd 7 2 Broscher, 1 Kæde m. uægte Smykker 8 1 Nøgle m. Aniethyst 9 1 Perlemors Portemonnaie in. 7 Mønter 10 1 Sølv Thobakke, forg., 4 Ben, 210 Gram 11 1 Potageske 170 Gram 12 1 Æggeske, forg., 20 Gram 13 2 Syltetøjsskeer m. Muslingeblade 14 1 Sølv Dukkethesi og Flødeske 15 1 Theskekurv 16 1 rund Bakke, ciseleret 17 2 Brødbakker, galv Sardindaase 19 6 Flaskebakker 20 6 mindre 21 1 Bakke, rund, ciceleret 22 1 Sukkerskaal og Flødekande a Stager 24 1 Papirkniv 25 1 Plat de Menage ni. 5 Glas 26 1 Isspand
3 Skrin m. Theglas 28 1 Plet Terrin m. Laag 29 1 Plet Ragout Fad m. Laag 30 1 Kobber Thekedel 31 1 Malm Morter 33 2 Plet Kandelabre til 3 Lys Rhinskvinsglas, røde og forg St. Peray Glas, forg Limonadeglas. røde 39 2 Glas, forsk., 1 Vandglas 41 2 pressede Skaale, firk Assietter, 3 Skaale Knivstole 44 1 Glas Blomsterkurv, blaa 45 2 Krystal Skaale paa Fod 46 3 runde Assietter 47 2 Krystal Opsatse, rubinrøde 48 l Opsats m Blomsterglas 49 4 prassede Blomsterglas 50 2 Assietter 51 Div. Blomsterglas og Vaser 52 2 Askeskaale, Muslingemønster, kbh. P Kagefade, forski forg. 55 1Vase m. Laag, dek. i Purpur og blaat, jap Terrin m. Fad, 1 Fiskerist, 5 Fade m. m., Fajance, dek. m. Vaser Paalægsgafier 58 7 Duge og 11 Servietter, sep Damaskes Dug m. Strøblomster 60 1Drejls Dug, 12 Servietter m. Klokkeblomster Drejls Servietter, mrk Frokostservietter forsk Servietter 64 6 Servietter m. rødt og blaat Broderi 65 7 stribede Viskestykker ældre 67 1 Valfelsengetæppe 68 2 hæklede Stykker 69 7 Servietter, nye 70 2 Fag Curtain Nets Gardiner Malerier. Sælges Tirsdag Kl. 12V*. 74 W. Zillen. Æsel ved en Mur 75 W. Zillen. Kaniner 76 Schleisner. Kristus 77 O. A. Hermansen. Blomster i Vase 78 Th. Niss. Efteraarslandsk:ib 79 Carl Bøgh. Gris 80 H. Foss, Aaparti 81 C. A. Kølle. Landskab 82 J. la Cour. Klint 83 P. Ra adsig. Italiensk Figurbillede 84 J. Holm. Figurbillede 85 V. Luplau. Interiør af en Lade 86 Smith. Interiør 87 Lutzen. Hund 88 Kieldrup. Vandmølle 89 1 gi, hollandsk Maleri 90 Ubekendt Kunstner. Et Skab 91 Maaneskin 92 Marinebillede 93 Figurbillede 93a H.N. Hansen. Dame ved Fugle 94 1 Kopi efter van Dyck 95 1 Eckersberg. Ital. Landskab 9b Ubekendt Kunstner. Dreng ved Heste 97 W. Zillen. Akvarel 98 1 Tegning af C. Bøgh 99 1 A. Melbye 100 1
4 Billeder i Ramme 2 1 Olietryk 3 1 Kasse m. Rejsebilleder, Fotografier 4 4 Nøddetræs Stole m. mønstret Plyds 5 1 Pillespejl, sortpoleret, m. Konsol og Marmorpi. 6 1beklædt Bord 7 1 Søjle 8 1 Nøddetræs Bord m. Søjlefod 9 2 Metal Kandelabre, 5 Lys Visitkortskaal m. Pletfod 11 2 Gardinstænger 12 2 Fag Moll Gardiner m. Broderier 13 1 Krone, forg. og m, Prismer, 12 Lys Briisseler Gulvtæppe 15 1 Taburet, forg Skammel, stor 17 2 forg. Lampetter m. Prismer, 2 Lys 18 1 Broncefigur, Kvinde a 1 Kakkelovnsvase b 1Elfenbens Relief, Natten c 2 Jap. Vaser d 1 Biscuit Figur e l Buste f 1 Fad, jap. P., sign. g 1 fransk Metalvase, forg. og dek. h 5 Par dek. Kopper i 1 Skrin m. 3 Flaconer j 1 Lyseplade, dek. i Watteaumauer, sach. P Pianostol forg. Pillespejl m. Spejlkonsol og Marmorplade 21 1 Chaiselongue m. rødt Plyds 22 3 Nøddetræs Stole m. stp. Ryg 23 1Gaskrone m. Blus 24 1 Nodestativ 25 1 Nøddetræs Bord, ovalt 26 1 Messing Forsats, 2 Stk. Ildtøj 27 1 Skrivetøj m. Figur 28 1 Pennestativ m. Papirkniv 29 1 Sølv Signet, Nisse Bæger m. 3 Ben Daase, i Laaget romersk Mosaik Rejseflaske m. Bæger 33 2 Metalstager 34 2 Gardinstænger 35 2 Fag hvide Gardiner m. Kappe og Stang 36 1 Urtepotte, dek Ruder i Blyfatning 38 1 Majolika Jardiniere, ungarsk 38 1 Egetræs Skænk m. udsk* Fyldninger, Caryatider, Søjler, Figurer og Vaabenskjolde, Renaissance Stil 1 Reol. udsk. og forg Mah. Stol m. Rørsæde 42 3 Træstole 43 1 Mah. Sofa 44 2 Pillespejle m. KoDsolskab 45 1 Nodeskab 46 1 Egetræs Stander m. udsk. Søjlefod 47 1 Taburet m. Broderi 48 1 Gaskrone til 5 Blus 49 1 Fag hvide Gardiner m. Stang Messing Maskine m. Brædt 51 1 Kaffekande m. Fyrfad 52 1 Forsats m. 2 Stk. Ildtøj 53 1 Kakkelovnsfigur 54 1 Bordtæppe, 2 Sofapuder 55 1 Petroleumslampet 56 1 Mahogni Chiffoniere 57 2 Vaser m. Laag, Potpourri, kantede, jap. Arbejd«58 1 Skærm 59 1 Jernseng m. 2 Madratser Langpude 61 1 Dørforhæng 62 1 Biscuit Løve 63 1 Briisseler Gulvtæppe 64 1 beklædt Bord 65 1 Ampel 66 3 Reliefs i Ramme 67 1 Gardinkappe m. Stang 68 1 dobb. Sengetæppe 69 1 Gyngeskammel Salatsæt af Træ
5 Stumtjener 72 2 Bordlamper 73 1 Nipslampe 74 1 Bordlampe, Porcelæn i Metal 75 1 Medicinskab 76 1 Gulvtæppe 77 2 Fag Cretonne Gardiner m. Kappe og Stang 78 2 Rullegardiner 79 1 Æske m. Ben-Jettons Knivkurv, 2 Træstager 81 4 Messing Spyttebakker 82 1 Metal Gruppe, Egern 83 1 kol. Buste, Pierrette 84 1 malet Seng 85 1 Mahogni Bord m. Søjlefod 86 1 malet Klædeskab 87 1 Herreskrivebord m. 5 Skuffer 88 1 Haandtaske 89 1 Køkkenstol dobb. Klædeskab 91 1 Kobberstik, Gentleman of the Court 92 1 Napoleons Kroning 93 2 GI as malerier 94 1 Litografi, Madame le Brun 95 1 Kultegning 96 1 Farvebillede, Frederiksborg Slot 97 1 lille Maleri i Ramme 98 1 Theaterkikkert 98 1 m. Foderal Bægerkopper m. Farvebilleder 1 1 Thepotte, Porcel., dek. m. Blomster 2 1 Glas Opsats, defekt, 1 Æske Jettons 3 1 Bonbonniere, 6 røde Lysemanchetter 204 Diverse, 1 Stereoskopkasse, 1 Æske m. Skakbrikker Bøger. 205 L Encyclopædie d Architectum, ill., 26 Bd. 6 Tidsskrift for Kunstindustri Thorvaldsen og hans Værker, i Thorvaldsens Arbejder og Livsforhold 9 Jul. Clausen. Kunstnerforeningen af 18 Novbr. 210 Livingstones Rejse i Syd Afrika 11 Charles Darwin. Rejsen om Jorden 12 Byron. I V 13 Mémoires D Outres Taube. I VI 15 R. Kaufmann. Pariserliv i Firserne 16 Fra det moderne Frankrig 17 Stilling. Rejse i Ægypten 18 L. B. Stenersen. En Rejse i Grækenland 19 Thomsen. Om Lord Byron 220 Flammarion. Beboede Verdener 21 Rolst. Ude og hjemme 22 Homer's Iliade. 1 2 Odysseen Pk. Rejsebøger 24 1 Pk. Bøger cand. jur, Sanning H errevæ relses M øblem ent, M ahogni, Chesterfteld, best. af: 1 Sofa, 2 Lænestole, 1 Slumrestol, 1 Arbejdsbord, 1 Skrivebord, 1 stor Reol m. Mellemstykke, 1 Skrivebordsstol Spisestel, kbhvn. Pore., med forg. Rand, best. af: 1 Terrin, 2 Ragoutfade, 3 Sauceskaale, 1 stort, 3 do. mindre ovale Fade, 2 runde do., 2 runde Skaale, 62 flade Tallerkener, 28 dybe, 11 dybe, smaa do., 6 store og 29 smaa Desserttallerkener, og 3 Skaale grønne Rhinskvinsglas
6 Port vinsglas Fingerskaale 37 9 P ar Kopper 38 1 Bronce Krone til 4 Bins elek. Bordlampe m. Silkeskærm 41 1 Krystal Ampel m. Prismer 42 2 sexkantede Fajancevaser 43 1 Majolika Vase 44 2 Fajancevaser m. flanke 45 4 Blomsterglas 4B 36 Knive m. Porcelænsskafter 47 1 Vase, kbh. Porcel. (Unicum) 48 1 Blomsterglas m. Metalfod 49 3 Glas Assietter paa Fødder 250 [ Glas Skaal 51 1 Visitkortskaal, kinesisk 52 1 Jardiniere 53 1 Bordklokke, Messing rød Sten Lysestage 55 1 lille Opsats, kbh. Porcel Kandelabre 57 1 Tin Thekande 58 1 Ølkande 59 1 Messing Kasserolle Kobber Kaffekande, lille 61 1 stor 62 1 Messing 63 1 Morter m. Støder 64 1 Lysestage 65 1 Sæt Ild tøj 66 2 Malm Lysestager 67 1 sort Visitkortskaal 68 1 Barometer 69 1 udskaaret Syæske Nøgleskab 71 1 Plet Plat de Menage Glasskaale paa Fod 74 1 Plet Kagefad m. Amoriner Messing Cigarlampe 275a 1 Mah. Kommode Tin Olielampe 77 1 Vinkande m. Pletlaag 78 5 Dekorationstallerkener Violglas Glasmælkekande, 7 Lysemanchetter 81 1 Vinkaraffel 82 1 hvid, dek. Glasvase 83 1 Opsats 84 1 Majolikavase, omspnndet 85 3 Fajance Blomsterskaale 86 4 Flaskebakker, 1 Vandkaraffel 87 1 lille chin. Skab 88 1 Gibsfigur, Fiskerdreng 89 2 store Bakker Terracotta Relief smaa Krus 92 1 Kakkelovnsskærm 93 1 Brændekasse, 1 Kulkasse 94 1 Messing Entré Lysekrone, Lyrefacon 95 1 Lysekrone, 5 Arme 96 1 Krystal m. Broncebeslag 97 1 Gulvtæppe Knagerøkker 1 1 blaat Dynevaar 2 1 Badelagen 3 3 røde Dynebetræk 4 8 hvide 1 5 l Sengeta-ppe 6 20 Pudebetræk 7 6 mindre a 2 smaa Spejle b 5 Billeder i Ramme c 2 Miniaturbilleder. Napoleon og Josephine d 6 Skilderier i Ramme e 1 Kunsttryk, kæmpende Hjorte f 1 Tegning, allegorisk Figur S 1 Akvarel, Skovparti 11
7 13 Malerier. Sælges Tirsdag Kl. 121/* 300h Havneparti, sign. S. L. Kloss i Klitter med Huse, sign. S. L. K. j Strandparti. sign. T. M. 92 k Mosen ved Hørsholm, sign. A. Schmidt, 84 1 Parti fra Furesøen, sign. H. B., 93 m Parti fra Søllerød, sign. O. S., 84 n Parti fra Farum Sø og Skovbakken, sign. C. S., 8 o En Kvinde staaende i en Baad p Fransk Soldaterstykke q Fransk Soldaterstykke r Frisk Sommerdag i Sundet, sign. Carl Bille s Sejlere i Sundet, sign. Kloss t Klippeparti u Sørgende Børn ved Moderens Grav, sign. Storch Overretssagfører C. B. Ingwersen Egetræs Bogskab in. 3 Glasdøre 9 1 Arbejdsbord Sofa m. Læder 11 1 Anretterbord 12 2 Stolo m. Læder (Lænestole) 13 1 Nøddetræs Salonmøbel 14 1 Spejl m. Konsol 15 1 Egetræs Kontorstol 16 1 Nodeskab m. Opsats Terracottafigur m. Søjle Overretssagfører A. S. Blokmamij Sofa m. grønt Plyds 19 1 Egetræs Spisebord Da^kketøjsskab Stole 22 1 Divan med Tæppe 23 1 forg. Klaverbænk 24 2 Borde 25 1 Stol, 2 Lænestole m. brunt Plyd: 26 1 ottekantet Salonbord 27 1 Mah. Skrivebord m. Opsats 28 1 Gulvtæppe 29 1 Pillespejl, sort Ramme malede Klædeskabe Højesteretssagfører C. B. Henriques [Grosserer L ou is Cordosas Dødsbo Egetræs Dukumentskab 32 1 Bord 33 1 Skrivebordsstol m. Mekka 34 1 Divan m. Mekka 35 1 Søjle 36 1 Kurvebord 37 2 Kurvestole Chaiselongue m. Mekka Overretssagfører Aage Faurschou Egetræs Sofa m. blaat Plyds Stole Arbejdsbord 42 1 Lænestol m. blaat Flyds 43 1 Divan m. Tæppe 44 1 imit. Smyrna Gulvtæppe Kurvestol m. Læder Kurvestol m. Læder møikbejset Egetræs Dokumentskab
8 14 347a 1 Armbaand m. Brillant b 1 Ring m. c 1 Brosche m. 17 Diamanter d 1 Slipsnaal ra. Diamanter Overretssagfører A. S. Blokmann Egetræs Buffet m. Spejlopsats] Spisebord Overretssagfører A* S. Blokmann Egetræs Spisebord 51 1 Anretterbord Stole Overretssagfører Wulff Maleri, Park m. Svaner, sælges Tirsdag Kl. 12V* Overretssagfører O. Steen-Møller Nøddetræs Salonbord 55 1 Sofa og 2 Stole m. lyseblaat Betræk 56 1 og 2 m. mørkeblaat Flugtstole - 1 opretst. F ortepiano, Nød. K asse, sælges Onsdag Kl Puf Haandklædestativ 61 2 malode Servanter 62 1 Mahogni Skrivebord 63 1 Jernseng m. Fjedermadras og Skraapude Tøjkurv 15 Overretssagfører J. Deichmann Museumsdirektør G. M. JR. L evinsens Dødsbo Hartnach Mikroskop m. 4 Objektiver og 4 Okularer samt 3 Blendere Overretssagfører A. S. Blokmann Egetræs Buffet m. Spejlopsats 67 1 Spisebord Stole Paa Begæringf af Overretssagfører A. S. Blokmann Mahogni Piedestal Kommode 71 1 Spejl 72 1 malet Bord 73 4 Stole m. grønt Betræk malet Klædeskab 1 Servante m. Marmorplade
9 16 Sagfører Emil Hilbert Egetræs Buffet m. slebne Ruder 77 1 Dækketøjsskab Spisebord 79 1 Anretterbord Stole m. imit. Skind Mahogni Skrivebord m. Skabe 82 1 Skrivebordsstol 83 1 Bogskab 84 1 Arbejdsbord 85 1 Nøddetræs Salonbord m. svejfede Ben 86 1 ahornmalet Seng m. Madrats, Skraa- og Fodpude 87 1 Servante m. Marmorplade 88 1 Kommode 89 1 Klædeskab Lampeskærm, haandmalet 91 1 lille broderet Bord 92 4 Sengestænger, 2 Jernstænger 93 1 Bogreol 94 4 Rørstole 95 1 forg. Taffeluhr m. Kuppel og Hylde 96 1 Bækken, 1 Uringlas, l Udskyldningsapparat 97 1 Ildskuffe, 1 Jernplade, 1 Lampeslukker, 1 Strygerist 98 1 Herrestol 99 1 elek. Genstand 400 Bøger og Noder 1 1 Egetræs Spisebord m. 3 Plader 2 2 Kandelabre 3 1 Smedejerns Lysekrone 4 1 Anretterbord 5 1 Pappegøjebur 6 1 Salonbord 7 1 Mahogni Servante m. Marmorplade Ohesterfield Lænestol m. gult Silke Pillespejl m. Konsolskab Etagere 11 1 Pillespeil m. Konsol 12 1 Sofa og 4 Stole 13 1 Bord 14 1 Spejl 15 1 Ampel 16 1 Nøddetræs Dameskrivebord 17 1 Kommode 18 1 Stegeovn 19 1 amerikansk Kuffert Gulvtæppe chin. Paraplyer 22 1 Kælk 23 1 Toiletspejl 24 1 Amagerhylde 25 1 Dug, 20 Servietter 26 7 Fl. Whisky Skeer 28 1 Kikkert i Etui 29 ] Sølv Armbaand, Kors og 1 Sølv Blomsterholder Bægere 31 1 Brosche og Bæltespænde 32 1 Sølv Dametaske 33 1 Guld Anker Remontoir Dhr m. Kæde 34 1 Dameuhr m. Kæde 35 2 Ringe 36 1 Kniv, 1 Gaffel m. Sølvskaft 37 2 Lysestager 38 1 Potageske, 1 Kageske, 4 Theskeer 39 1 Æske Diverse Kasse 41 1 m. Bøger 42 2 Glas Pokaler 43 1 Maleri, Parti fra Ørstedsparken C/ af Simony Jensen Carl Lund, Hovedvagten, Kastellet <W n> Dameportræt "T CO2 i 47 1 Gjødesen, Tisvilde Hegn 10-2v> V. Møller Fra Silkeborg- o. Egnen orq
10 449 1 Maleri. S. J S. J Andreas Friis Blomster 52 1 Louise Ravn Hansen, Skoven ved Sorø 53 1 J. S., Hulvejen ved Ørholm 54 1 C. F. S., Søstykke Tegning af Holger Liibbers F. Henningsen Maleri, sign. S. J Pa.stel Elisabeth Schiøtt Haandtaske, Oxehud 62 1 antik Søjlesofa 63 1 Nøddetræs Kommode 64 1 Violin, Steiner 65 1 antik Sofa 66 1 Par Kunstløbs Skøjter 67 1 Jagttaske 68 1 fineret Kommode 69 1 Sofa, Ohr. V III antik Sofa 71 1 Hcrrecycle 72 1 Maleri, S. Kloos, Parti fra Aarhus 73 l Hans Jantzen Parti fra Roskilde 74 1 Anton Lange, Hedeparti 75 1 Carl Olsen, Marine 76 1 Ole Due, Parti fra Bøllemosen 77 1 S. J., i antik Ramme 78 l Leisner, Parti fra Søndermarken 79 1 Marineparti fra Frederiksholms Teglværk Ole Due, Vinterparti 81 1 Ole Due, 82 1 Messing Kedel 83 1 sexkantet Bord 84 1 Stumtjener 85 1 Lysekrone 86 3 Skilderier Bogreol 18 Sælges Tirsdag Kl. 12l/t Sælges Tirsdag Kl. 121/: 19 Overretssagfører N. Heine Frk. A strid Johansens Dødsbo Sølv Ragoutske 89 2 Empire Skeer Kaffekande 91 1 Chokoladekande 92 1 Halskæde 93 1 gi. Guldulir m. Sølvskive Sølvuhr 95 1 lille 96 1 Skildpaddedaase m. Sølvrand 97 3 smaa Fingerringe 98 1 glat Guldring Thesie Skiftekommissionens Assistancekontor Enkefru M ulda Sofie Schiibeler, f. Fehmerlings Dødsbo Maleri i antik, forg. Ramme, sælges Tirsdag Kl. 127, 500 a 1 Stk. cul. kinesisk Vase b 1 Pilgrims Tientsin Vase c 1 d 1 crachted Bojan e 1 blaa & hvid Vase f 1 coul. kinesisk Vase g 1 h 1 bronceret Antimon Kamel i 1 Løve j 1 forsølvet floverb k Æske
11 m 1 Stk. Toilet G arnitur (Spejl og Børste) n i - sort kinesisk Black wood Stand P 1 m.marmorpr i - uden j s 1-180x289 cm lyst Smyrnatæppe t i - 399x308 - rødt Yaproc u 1-279x183 v 1-303x220 - _ x 1-400x 5d0 - Jute Smyrna y 1-350x450 z 1-250x antikt Messing Rivejern 2 1 Broderi i Ramme 3 1 Akvarel 4 1 Farve Litografi Fr. VII 5 1 Sta alstik 6 1 engelsk Farve Litografi 7 1 fransk Blomster Maleri 8 1 engelsk Krus 9 1 engelsk Thepotte Jydepotte 11 1 Perlebroderi 12 1 engelsk M-ælkekande Manglebrædt 14 1 Staalstik 15 1 Smørkande 16 1 Vase 17 1 Stenkande 18 1 Krus Salmebog Farvel i tografi 22 1 Barselspand 23 1 Hus Po till l Peberbøsse 25 1 Smørkande 26 1 Indianer Halsbaand I Glas 28 6 Skeer 29 1 Flaske Saltkar 32 2 Runestene antike Saltkar 38 1 Akvarel, Det gi. Bomhus ved Kongevejen 39 1 Maleri Rousthøj. Foraar Oiientalsk 41 l C. A. Marine A. Boesen. Bayern 44 1 J. Lepmann. Bondehus 45 1 C. Th. Rasmussen. Stampen 46 1 Jørgen Larsen. Dalgas* Madonna Figur 48 1 Ks. Diverse 49 2 antike Blomstervaser 550 Div. Rammer 51 Diverse 52 2 Mah. Servanter 53 1 Kobber Fiskerand 54 1 Malm Skrivetøj 55 1 Lysestage til 3 Lys 56 2 Malm Lysestager 57 1 Messing Pande 58 1 Kobber 59 2 Stk. Kobber 5K0 1 Kobber Svingkedel 61 1 Kobber Bakke K2 1 Uhrkasse H3 1 Lampe Uhr 21 Tirsdag Kl. 121/, Sælges
12 Spisestel, best. af 1 Terrin, 2 Laagfade, 3 runde Fade, 4 ovale Fade, 1 Saucekande, 4 Opsatse, 12 flade, 7 dybe Tallerkener, 9 flade Desserttallerkener 66 1 Kobber Kedel Bord ~ I 69 2 Lænestole 570 I Gyngestol 71 1 opret at. lo r te p ia n o i N ød. Kasse f sælges Onsdag Kl Messing Seng m. Fjedermadras, Krølhaarsmadras Hovedstykke og Fodstykke 73 1 Hovedpude 74 1 Isskab 75 1 dobb. Mah. poleret Servante m. Marmoropsats 76 1 Trappe m. broderet Trin 77 2 Kobber Vinkølere 78 1 Skilderi, Bondedammen i Hellebæk 1 Blindebuk aflangt Nød. Bord 81 1 Smedejerns elek. Krone, 4 Lys 82 2 Egetræs Stole m. blaat Klæde 83 1 sort Taburet m. Elefanttænder 84 1 Ark. Spejl i Ramme 85 1 grøn Kiste m. Jernbeslag 86 2 Stole m.grønt Skind 87 1 Boghylde 88 1 Grenebænk m. broderet Stykke 89 1 Jernseng m. Traa.dbund høje Blomsterglas 91 1 Vaskestativ m. Fad 92 1 Spejl 93 2 Skilderier 94 1 ottekantet Nød. Divanbord 95 1 Nødddtræs Skrivebord 9H ] egetræsmalet Servanle 97 1 Harmonika Seng r 98 1 Klapstol Pynteurtepotter l 23 Sagiører, Justitsraad E. Søeborg Filtdør Paa Begæring nf Sagfører R. N. Rasmussen Nøddetræs Pillespejl m. Konsol 602 / opretst. Fortepiano i Nød. Kasse (Sundahl & Co.) sælges Onsdag Kl. 1 Plattesamling sælges Torsdag Kl Platte, ChristianAlexandrine K.P. 4 1 CarlIngeborg 5 1 FrederikLouise 6 1 Danske Kvinders Forsvar 7 1 HaraldHelene 8 1 Jydsk Landbrugs-Udstilling 9 1 Dragen (Odd Fellow) ChristianAlexandrine (Musling) 11 1 Stockholm Udstillingen Kvindernes Bygning St. Louis Exhibition 14 L Kvindernes Udstilling ChristianAlexandrine 16 1 Udstillingen Vestindisk Kirke 18 1 Glasgow Udstillingen Frimærke-Udstilligen Cimbria (Frimurer) 21 1 Alholdsjubilæm CarlIngeborg 23 1 Aarhus Domkirkefad 624 l Jul 1908, Madonna
13 Platte, Jul 1909 K. P ] B. Gr _ Henrik Ibsens Minde Herluf holms Skole Sorø Akademi 42 1 Holbæk Amts Udstilling Amalienborg (Chr. d. IX. Minde) Aarhus Udstilling 45 I Malmø Vuaben Telegraf Jubilæum Jul ChristianAlexandrine Jul 1909 K. P Overretssagfører L. de Bretteville opretst. Fortepiano (Herman Petersen & Søn) sælges Onsdag Kl Mahogni Kanape, 4 Stole, 1 Lænestol m. grønt Piyd s Pillespejl m. lav Konsol buet Kommode 55 1 Salonskab 56 1 Bureau Salon bord Egetræs Herreskrivebord 59 1 antik Stol Krystal Lysekrone m. Prismer 61 6 Egetræs Spisestuestole 62 1 Linnedskab 63 1 Buffet m. Spejlopsats 64 1 Spisebord 65 1 Chaiselongue m. Plyds 66 1 Bornholmeruhr 67 1 Spisestel til 12 Personer, kbh. P Par smaa Kopper, Thekopper 25 Overretssagfører Carl Larsen Egetræs Buffet m. Spejlopsats 71 1 Spisebord Stole 1 Nøddetræs Sybord 74 1 malet Klædeskab 75 1 lille Skab 76 1 Kommode i ; '. Overretssagfører P. Linnet Mahogni Skrivebord m. Skabe 1 Kommode m. Spejlopsats Skrivebordsstol 81 2 Herrestole m. Mekka Arbejdsbord t
14 26 Overretssagfører H. H. Schmidt Enkefru Ingrid Gunilla Hoppes Dødsbo Divanbord 84 2 Bordlamper 85 2 smaa Oliemalerier 86 2 Skilderier 87 1 Bogskab m. Bøger 88 4 Stole 89 1 Klædeskab Mahogni Seng m. Tilbehør 9 L 1 Servante 92 3 Sofapuder 93 l Ampel 94 1 li.le Stol 95 Div. Skilderier 96 2 Kufferter 97 1 malet Skab m. Porcelæn 98 6 Sølv Gafler 99 6 Dessertgafler Dessertskeer 1 1 Potageske 2 3 Plet Gafler 3 1 Sølv Sauceske 4 3 Theskeer 5 l Guld Fingerbøl 6 6 Plet Kaffeskeer, 1 Paalægsgaffel 7 1 forg. Monogram 8 2 smaa Ringe 9 t Sølv Strøske Gafler, 1 Kaffeske, 1 Frugtkniv, 2 Knive a 1 Uhr m. Kæde b 1 Guldring 27 Sagfører Axel Thorball Fru Clara Larsens Dødsbo Sofa m. Piyd s 12 2 Damestole m. Plyds 13 2 Lænestole 14 3 Stole 15 1 Dameskrivebord 16 1 Bord m. Marmorplade 17 1 Jernstativ 18 1 Standlampe 19 1 Salonbord Etagere m. Skab 21 1 Kakkelovnsskærm 22 1 Toiletmøbel 23 1 Staffeli 24 1 Vase, 1 Jardiniere 25 1 Tæppe, 1 Sofapude, 4 Skamler 26 1 Bordtæppe, 1 lille Tæppe 27 2 Fag blaa Gardiner 28 1 Portier 29 1 røde Gardiner 31 6 hvide 32 l lille Kurvestol 33 2 Senge m. Tilbehør 34 1 Buffet 35 1 Glasskab 36 l Linnedskab 37 1 Spisebord 38 2 Stole m. løse Sæder Spisestuestole Servante m. Tilbehør Natbord 43 1 Anretterbord 44 1 Blomsterstatir 45 1 lille Bord 46 1 V ækkeuhr
15 Fag uldne Gardiner 48 1 Brændekasse 49 2 Kandelabre, 2 Stager Karafler Rødvinsglas Assietter 53 1 Opsats 54 2 Salatskaale Portvinsglas Champajrneglas 57 7 Snapseglas 58 1 Toiletbord hvide Knive mindre 61 4 Knive m. sorte Skafter Ølglas 63 6 Likørkrus 64 2 Kagefade, 1 Æggestel 65 1 Nikkel Thepotte Par Kopper, l Flødekande 67 1 Nikkel Bakke, 1 kin. Bakke 68 6 Vinbakker m. Propper Kagetallerkener 770 l Fajance Spisestel 71 1 Kaffekande, 2 Chocoladekander 72 Div. Køkkentøj 73 1 V ridemaskine 74 2 Fag gule Gardiner Par Kopper 76 6 Blomstervaser 77 1 Haandklædestativ 78 1 sort Hjørnehylde 79 1 K akkelo vnsforsats Gardinstænger 81 1 Strygebrædt, 1 Gadespejl 82 1 Gulvtæppe 83 2 Haveborde, 1 Havestol 84 6 Skilderier, 1 lille Spejl 785 Div. Smaating Overretssagfører Arnold Skibsted egetræsmalet Buffet m. Spejlopsats 87 1 Egetræs Spisebord Chaiselonguc m. Mekka Messing Figur in. Fod l Bronce Raderinger m. m. sælges Tirsdag Kl. 121/* 797 O. Haslund. To Æsler 98 H. N. H. Portræt 99 Hilsted. Hund 800 Edv. Petersen. Amagertorv 1 Lille Pige 2 Tom Petersen. Boinhuset 3 C. Købke. 4 Simonsen. Heste 5 Ilsted. En ung Pige 6 J. Martenseit. Dyrehaven 7 Pelholt. GI. Huse 8 Gebauer. Hest 9 Original fra 1857 $10 Kleinsorg. Klippestykke ] 1 1 Kobberstik. Fransk Maler 12 1 Hiistri 13 1 Møllen 14 1 Gravnedlæggelsen Litografi. Schimmelmann i
16 Tegning af Gebauer. Mand nied Hest Hunde H. Fischer. Allé L. Lund. Bebudelsen Radering af Locker. Øresund 21 1 Liibbers. Furesøen 22 1 Adolph Larsen. Lanjrgade 23 1 Vibenshi; s Kastellet Overretssagfører H. H. Schmidt Fi k. E m ilie C hristiane Bøckers Dødsbo 825 J opretst. F ortepiano i JYødd. Kasse (Ehlert) sælges Onsdag Kl. 1 Overretssagfører H. H. Schmidt Agent F raneois M onterossis Konkursbo Panelsofa 27 1 Dokumentskab Mahogni Telefonbord Fag brune Portierer m. Stænger 31 1 Egetræs Buffet 32 1 Spisebord 33 1 Anretterbord 34 6 Spisestuestole Stole. udsk. Pi.a Begæring af Overretssagfører H. H. Schmidt Boet efter Pianofabrikant H a n s C hristian N ielsen og efterlevende Enke Bodil Margrethe, født Sundahl opretst. F ortepiano i 31ah. K asse (A. M. Sundahl) sælges Onsdag Kl Overretssagfører H. H. Schmidt Frk. A do lp h in e H nlda N ielsens Dødsbo S37 1 Salonbord 38 1 Sofa og 3 Stole 39 1 poleret Kommode m. Beslag malet Klædeskab 41 1 Træseng in. Sengetøj 42 Garderobe 43 1 Æske m. div. Fjer, 1 Æske m. Blomster div. Rester, Knapper, Prøver m. rn Damehatte 46 1 Symaskine 47 1 Amagerhylde 48 1 Bordlampe, 2 Urtepotteskjulere 49 1 Æske m. 8 Hatte Skilderiuhr Skilderier 52 1 Kuffert 53 2 Sofapuder, Diverse 54 1 Cylinderuhr m. Kæde, 1 Brosche 55 1 Æske m. div. Snore, 1 Spejl 56 1 Flugtstol 57 1 lille Montre Kasse m. Flasker Overretssagfører A. Linnemann Enkefru A. S. H offfjaards Dødsbo malet Servante m. Marmorplade Servantestel, 7 Dele 61 1 Mahogni Bidet 62 1 Jernseng m. Madras Dyner, 1 Hovedpude, 1 Vattæppe 3 Stole
17 smaa Borde 66 1 Kokkenbænk, 2 Blomsterstativer 67 1 Gasovn 68 1 Ildtøjsstativ og Zinkplade 69 l brun Kuffert sorte 71 1 Hattefoderal 72 1 Petroleumslampe 73 1 elektr. Kiplampe 74 1 Sodavandskande 75 1 Thevarmer, 3 Sofapuder 76 2 Duge, 6 Servietter 77 1 Bordløber 78 1 Sengetæppe, 2 kulørte Dynebetræk 79 4 Par Lagener Kaffekande, 2 Gryder 81 3 Hylder 82 1 Spejl, 1 Billede m. Ramme 83 5 Kammer, 1 Boghylde 84 1 Natspand 85 3 Bøger 86 1 Forskærerkniv og Gaffel 87 9 div. Platter 88 2 Messing Lysestager Spand, 1 Skaal m. Diverse Kobber Thepotte, 1 Sukkerskaal Træskammel, Diverse Overretssagfører Axel Steenbuch Enkefru H olst's Dødsbo overpolstret Sofa ni. rodt Velour 93 l Rød. ovalt Salonbord 94 3 Vinduespuder, rødt Velour 95 2 Majolika Standere 96 1 Staffeli m. Drappere 97 1 sort Søjle ni. Guirlander Axminster Gusvtæppe Yinduesspejl, 1 Thermometer Pudestole m. rødt Yelour 1 1 Axminster Gulvtæppe 2 2 Træsøjler 3 1 sort Hængelampe til elek. Lys m. 3 Pærer 4 1 Jern Vase Brevpresser, Hestehoved 7 1 elek. Hejselampe 8 2 hvide Lysestager 9 1 elek. Lampe Flugtstol 11 1 elek. Hejselampe, 1 Stang 12 1 Badeovn 13 Gryder, Krukker, 3 Gasapparater, Træsager, 1 Ballie, Strygejern ni. m Kobberkedel 15 2 Wienerstole, 2 Stole 16 1 stort Badekar, 1 Badekar 17 1 Puf 18 3 Sofapuder 19 2 Tenacotta Relief grøn Vandfordamper 21 2 sorte Teiracctta Æsker 22 1 Bronce Buste (Shakespeare) stor grøn Urtepotteskjuler 25 1 mindre 26 1 Papirkurv armede Stager 28 1 Krystal Flacon 29 9 Gardinstænger og Portierestænger rund Gardinstang 31 1 Varmedunk m. Messing 32 1 Refraicheur 33 3 Rullegardiner 34 1 Fag røde Satins Portierer m. Kappe 35 2 Rtpps Rullegardin 37 3 Fag røde Repps Gardiner m. Kappe 938 1
18 Hvide Klunker og Fryndser Fag Bobinets Gardiner m. Kapper 41 3 Rullegardiner 42 1 Linoleumstæppe 43 1 Krystal Mælkekande 44 1 Sukkerskaal paa Fod 45 2 Blomsterglas 46 1 Vinduesdekoration 47 2 Assietter, 2 Terriner, 1 Terrin, 2 Saucekander, 1 Ragoutfad, 1 Æggestativ m. 7 Æggebægre, 50 Tallerkener, 3 Fade (B. & G. og m. Strøbuketter) 48 1 Thekande m. Blad 49 1 Sølv Sukkerskaal Plet Flødekande 51 1 Theskekurv 52 1 Isspand m. Tang 53 1 Gulvtæppe, Brusseler, 60 Al Smyrna Velour a 1 Natstol b 1 Jernvase c 1 Tæppefejemaskine d Køkkentøj e Nips, sep. 955f Diversa Bronce Staalampe 57 1 Chaiselongue m. Mekka 58 1 Sovesofa m Mah. Skrivebord, Chr. V III Bord m. Søjlefod 61 2 Servanter m. Marmorplader 62 1 Birketræs Konsol in. Søjler 63 1 Kommode m. Søjler 64 1 Fag røde Gardiner m. Kappe og Stang 65 1 Seng m. Spiralmadrats og Madrats 66 2 smaa Glasampler 67 1 Væguhr 68 2 Nipsuhre Urmager-Skilteuhr m. Værk 3o Skilderier 76 l udstoppet belgisk Ulv 77 1 Maar 78 1 Regnspove 79 1 Vandhøne Waterpas 81 1 Tegnebestik 82 1 russisk Samovar Themaskine 83 I elek. Staalampe 84 1 Buste af Napoleon 85 1 Fjedersengelad 86 2 Kaarder 87 1 Jagttaske, 1 Æske Jagtpatroner, 3 Æsker Salonbosse do Hundestrigle, 1 Hundedressørhalsbaand 89 1 Gongong Bog. HansTeguer Album 91 Dronning Alexandra-s Gift Book 92 1 Barberkniv m. Klinger 93 2 Par Sporer 94 1 Nøddetræs Etagerebord 95 1 Porcelæns Kabaretskaal (B. & G.) 96 1 antik Punchebolle 97 1 indisk Meta.krukke 98 1 Kurveetagere 99 1 Vækkeuhr Jernpengekasse Nøddetræs Dameskri vebord 2 2 Mah. malede Sengem. Fjedermadratser og Puder 3 1 rundt Egetræs Bord m. Rigler og 2 Plader 4 1 Mahogni - og og Almetræs Buffet m. Spejlopsats 7 6 Nøddetræs svejfede Stole m. Rørsæder 8 1 Sofa og 2 Stole m. grønt Plyds 9 1 Egetræs Buffet ni. Spejlopsats Spisebord m. 2 Plader 11 1 Bakkebord Spisestuestole
19 36 *013 1 Nødddtræs Dameskrivebord 14 1 sortpoleret Rygebord 15 1 Mufle 16 1 Barometer 17 1 Grade spejl 18 1 Plat de Menage 19 1 Brødskærer ra. m Stk. hvide Gardiner 21 Div. Gardinstænger Skilderier 23 1 Metal Etagere 24 1 rød Ampel 25 1 Nodestol 26 1 Symaskine 27 1 lille Egetræs Bogskab 28 1 Fag Gardiner m. Kappe Rødvinsglas Egetræs Spisestuestole 31 1 Spisebord 32 1 Baglad erge vær Bøger 34 1 malet Klædeskab 35 1 Mah. poleret Arbejdsbord 36 2 Stole m. Mekka 37 1 Nød. Regulatoruhr 38 1 Trædesymaskine 39 1 Skrivebord Jernseng, 1 Madrats 41 1 Vadsæk 42 1 Stativ 43 1 Kakkelov isskærm 44 1 Lampe 45 2 Borde 46 1 Haandklædestativ 47 1 Spejl 48 6 Dyner 40 8 Puder Træsenge 51 1 Barneseng 52 2 Skærmbrædter Kommode Puffer Tønder l 56 1 Servantebord 57 2 Skamler 58 1 Klædeskab 59 Gardinstænger og Rullegardiner Kakkelovnsskærm 61 2 Flugtstole 62 6 Spisestuestole 63 1 Spisestuebord 64 2 smaa Borde 65 2 Lamper 66 1 Hjørnehylde 67 Div. Skilderier 68 1 Sofa 69 2 Reoler store Spejle 71 2 smaa 72 2 Trappestiger 73 2 Kufferter 74 1 Divan 75 1 Hjørneskab 76 1 Spillebord 77 1 Gulvtæppe 78 Div. Køkkentøj 79 1 lille rundt Bord 1080 Diverse Smaating 81 1 Gyngestol 82 1 Kurvekuffert 83 1 Chaiselongue 84 1 rundt sort Uhr 85 1 Pengekasse 86 1 Skrin 87 1 Terrin 88 1 Stativ 89 2 Klædekurve lille rundt, indlagt Bord 91 1 Chaiselongue m. Bøffellæder 92 1 Buffet m. Spejlglas 93 1 Ramme m Sofaer m. Læderbetræk 37 *
20 V Stole m. Læderbetræk Cirkusstole m Taburetter stort Bord in. Linoleum Borde m., m Spyttebakker 2 1 stor Buelampe 3 4 mindre Jern fod stykke 6 5 Papa^sker m. Damehatte 7 1 Smedejerns Standlampe 8 1 Kobber Kasserolle Litografi Paa Begæring al Overretssagfører Chr. Olsen Skrædermester B. JEriksens Dødsbo taffelformet Fortepiano, sælges Onsdag Kl graastribede og 2 rødstribede Fjedermadratser 12 4 Træsenge, sep Servante 14 3 Jernsenge 15 2 Skilderier 16 1 rød Sofa 17 1 grøn 18 1 Gyngestol 19 5 Stole malet, dobb. Klædeskab 21 2 graastribede Krølhaarsmadratser 22 Diverse Gardinstænger 23 1 Dyne, 3 Puder 24 4 Skraamadratser 25 1 Sæk m. Krølhaar 26 2 Pk. hvide Gardiner 27 1 trearmet Messing Lysekrone fem arm et Klædeskab Stander 31 1 Kurvevugge 32 1 Frakke 33 3 Skilderier Bord 39 Sagfører P. Tønnesen Overretssagfører Vilh. Rievers Frisør Carl F rederik H olm s Dødsbo Parykker 36 1 Skrivebord 37 1 dobb. Servante m. Apparat 38 1 Tromle til Haar 39 6 Haarklippema skiner L 1 Bogskab 42 1 Barberstol 43 1 Skammel 44 2 Pillespejle m. Marmorkonsoller Gaslamper 47 2 Frisørstole m. rund Ryg 48 1 Eta gere 49 5 Salonstole m. Mekka Sofa m. Mekka 51 1 Klædestativ 52 1 Paraplystativ 53 4 Gardinkapper m. Stænger 54 1 Stol m. amerikansk Sæde 55 1 Haandklædestativ 56 1 Kammestativ 57 2 Skilte, 2 mindre do Overfrakke 1159 Diverse
21 40 Skiftekommissionens Assistancekontor Enkefru A nna A ndrea Cathrine Rosenvang, f. Jørgensens Dødsbo Broscher 61 1 Kobberurtepotte m. Kugler 62 1 Kedel 63 1 Klædeskab 64 1 Mahogni Kommode 65 1 sort Spadseretrøje 66 4 Damehatte 67 2 Par Støvler 68 1 Biscuitdaase 69 1 Haandtuske Plet Gafler, 1 do. Ske 71 1 Strøske, 2 Kompotskeer 72 5 Frugtknive Sybord Skiftekommissionens Assistancekontor Fik. D orothea Heckschers Dødsbo Salonbord 75 Div. Bøger 76 1 Etagere 77 1 Klædestativ 78 1 lille Spejl 79 1 Klædeskab Kakkelovnsskærme 81 1 Piedestal 82 2 Bordlamper 83 1 Rejsekurv 84 2 Overdyner, 2 Hovedpuder 85 1 lille Klapbord Divan Skærm 88 1 Fag uldne Gardiner 89 4 Stole m. grønt Betræk Skrivebord 91 2 Standere 92 1 Spaan tæppe 93 1 Reol 94 1 Pot tiere 95 1 Over- og Underskab, samlet 96 8 Træstole 97 1 rund Servante 98 2 Fag Gardiner 99 2 Stativer Staffeli 1 1 Flugtstol 2 2 Skoleborde 3 1 lille Bord 4 1 Yægskab 5 1 Regulaturuhr 6 1 Hængelampe 7 3 Armbaand 8 1 Koralbalsbaand 9 3 Bioscher, 1 Sjalsnaal, 1 Haarnaal smaa Ringe 11 1 lille IThr 12 1 Elfensbens Brosche 13 1 Sølv Mednille, 1 Bronce do. 1 Kobber do Frugtknive 15 8 Knive Plet Gafler 17 6 Theskeer 18 9 Spiseskeer 19 8 Paalægsgafler 12^0 1 Spisenessecaire 21 1 Potageske Sølv Strøske 41
22 42 Skiftekommissionens Assistancekontor Detailhandler Jens Ø rby e s Dødsbo Salonmøbel 24 1 Salonbord m. Tæppe 25 1 Sofa m. grønt Plyds 26 1 Chaiselongue 27 1 Hængelampe 28 1 Etagere m. Nips 29 1 Sofaspeji Fag Gardiner m. Stænger 31 4 Stole m. grønt Plyds 32 1 Gulvtæppe 33 3 Urtepotteskjulere 34 5 Skilderier, 14 Platter 35 2 Senge m. Tilbehør 36 1 Bogreol m. Bøger 37 1 Ampel 38 1 Servante m. Tilbehør 39 1 Spisebord Klapbord 41 1 Kommode 42 1 Klædeskab 43 6 Spisestuestole 44 1 Regulatoruhr 45 1 Bordlampe 46 1 Fag Gardiner m. Stænger 47 8 Skilderier, 17 Flasker 48 1 Puf 49 Køkkentøj, Glas og Porcelæn Pletbakker 51 1 Plat de Menage 52 1 Etui m. 6 Plet Kaffeskeer 53 Div. Nips 54 Garderobe 1255 Diverse 43 Skiftekommissionens Assistancekontor fhv. Slagter j \llhelm\christoffer h ossum s Dødsbo Seng m. Tilbehør 57 1 rundt Bord 58 1 Klædeskab 59 3 Stole Skilderier, 1 Spejl 1261 Garderobe Overretssagfører Poul Meyer forsk. Regnskabsbøger, indbundne 63 ca Konvolutter Pk. Sejlgarn 65 1 Arbejdsboid m. Linoleum Egetræs Skrivebord Sagfører V. Scheel taffelf. lo r te p ia n o, sælges Onsdag Kl. 1 Overretssagfører Hans Vogt S krivem askin e, sælges Fredag Kl Gaslampe m. Metalslange Gaskrone m. 3 Arme, Brændere og Kuppel 71 1 Messing Gashængelampe 72 1 Hængelampe 73 1 Klædeskab Vinkøler
23 Æbleskrællemaskine, 2 Spritapparater, 2 Blæksugere 76 1 Kloset 77 1 Pebermølle, 1 Lysestage 78 1 Spejl 79 1 Maleri, Søstykke Landskab 'Akvarel 83 1 Maleri, Landskab 84 1 u. Ramme 85 1 Servante 86 1 Skrivebord 87 1 Guldring, 14 K. m. 1 Diamant 88 1 Dame Gulduhr, 14 K Staffeli Gulvtæppe 91 1 Kommode 92 1 Klapbord sælges Tirsdag Kl. 12V, 93 7 Jern pen gekiste sælges Fredag Kl Sofa, Chr. V III 1 Fonograf, Edison m. Slanger og Hørerør Stole 1 Vidunderkikkert 98 2 Lysestager 99 4 forniklede Sennepskander Bordflag 1 1 lille Bord 2 3 Pk. Diverse 3 1Staffeli 4 2 Fotografialbum 5 1 Æske Sikkerhedsringe til Lampeglas, 1 Æbleskrællemaskine 6 1 Havestol 7 1 Ks. m. elektr. Elementer 8 4 Lampekupler 9 1 Pk. Bøger og Noder hebraisk Bibel Pk. Bøger 1 Kirsebærudstikker, 1 Stativ, 1 Pebermølle, 1 Daaseaabner Bordlamper, div. Lampeglas 14 1 Haandbroderi i Ramme 15 1 Frysemaskine, 2 Sennepskander 16 1 astronomisk Kikkert m. Solblænder 17 1 Automatspillekasse 18 1 Urtepottestativ 19 2 Skilderier Fag selvoprullende Gardiner Spillebord 45 Overretssagfører I. H. Salomon dobb. Skrivepult 23 1 Sofa m. grønt Plyds 24 4 Stole Borde m. Hylde 26 1 Løber 27 1 Kontorstol 28 2 Fag Gardiner Skilderier Overretssagfører L. de Bretteville Uldtæppe Gulvtæppe 33 1 Bordtæppe Overretssagfører H. H. Schmidt Fabrikantinde F rederikke E m ilie B ru n n s Dødsbo Divan 38 l Lænestol 39 1 Stol do.
24 smaa Borde 42 Garderobe 43 1 Divantæppe 44 Div. Herregarderobe 45 8 Haandklæder 46 1 stor Dug, 5 mindre do. 47 Div. Damegarderobe 48 1 Sengetæppe 49 1 Kuffert Værktøjsskab m. Værktøj 51 1 lille Skrin 52 Køkkentøj. Glas og Porcelæn 53 2 Sofaer, 3 Stole 54 1 Mah. Skammel 55 1 Lampe 56 1 kin. Bakke 57 Div. Tæpper og GardinerJ 58 2 Urtepotteskjuleren 59 Diverse Slipsnaal, Turkis m. Perler 62 Garderobe, Linned og Gardiner 62 1 Taffelulir 64 2 Konsoller 65 1 Skab 66 Diverse 67 Garderobe 68 1 Ring Brosche 1369a c d e f 1369g Overretssagfører A, Goldschmidt 1 Dame Lommeuhr b l 1 Harmonika 1 Ariston m. 10 Plader 1 Kobber Væglyseplade 1 malet Salonskab 1 Nødd. Pillespejl 47 Sagfører Vilh. Christiansen Huer Kyser Hatte 73 8 Damefilthatte 74 5 Bøllehatte 75 6 Børnekjoler 76 2 Par Børnebenklæder 77 1 Forklæde Bluseliv Sagfører P. Tønnesen 1379 ] Høvlebænk \ sælges 1380 / T ræ kvogn j Fredag Kl. 1 Overretssagfører Hans Jensen (jul- og rodm alet K asse-t ræ k vogn, sælges Fredag Kl. 1 Sagfører Axel Thorball M nspæ nder lu k k et Bagervogn sælges Fredag Kl Skilte
25 48 Overretssagfører O. Lessow T ræ k k e v o g n I sælges do. i Fredag Kl / S k r iv e m a s k in e, Remington Shole \ sælg. Fre J do. f dag Kl. 1 Raderinger og Tegninger m. m. sælges Tirsdag Kl- 121/ K. S. I j. Møllen 89 Hornbæk Kirke 1390 Rasmussen. Møllen 91 Louis Moe. Hanen 92 Marstrand. Akisrboden 93 Magnus P. Holberg 94 Adolf Larsen. Larslejstræde 95 Heinrich Hansen. Rosenborg 96 Otto Haslund. Hjemad 97 Zillen. Hest 98 Hund 99 1 Kobberstik. Sophie Magdalene Chr. VII. 1 1 r van Ewald 2 1 Tullin 3 1 Tegning, Ch. Frimodt. Rosenborg 4 1 St. Peter 5 1 Juleenglen 6 1 R. S. Hund Elna Borch 8 Schumacher. Parti fra Rothenborg 9 Toi'bogora. Pige fra Capri 1410 Chr, Åig<*ns. Bondegaard i Taastrup 11 F. W. Hansen. Parti fra Østre Anlæg 1412 Wilh. P. Jensen. Aften paa Havet 1413 Carl Nielsen. Skovparti 14 1 gi. holl. Maleri 15 A. Lunde. Vandfald 16 Jens Hansen. Østervold 17 C. Vilhem Larsen. Ved Valby Gasværk 18 "Wennerwald. Ørsteds Parken 19 Herman Jensen. Vandhul ved Holte 1420 Kliim. Parti fra Kristianshavn 21 Wennerwald. Marine 22 Herman Jensen. Mølle, Hørsholm 23 Holger Riise. Bag en Bondegaard 24 E Gjessing. Parti fra Norge 25 Friis Nyboe. Interiør 26 Aug. Dencker. Fra Dyrhaven 27 Friis Nyboe. Interiør 1428 A. Giødensen. Jysk Hedelandskab 49 Overretssagfører H. H. Schmidt Cigarhandler L a u rs e n s Dødsbo Jernpengekasse Pk. Garderobe 143 L 1 Kniv, 1 Par Lorgnetter m. m.
Læs mereM øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion
Læs mereAuktionen. Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Antikviteter, Indbo, Malerier mm. KATALOG tii. Farvergade 6, stuen. SAGFØRERNES AUKTIONER
r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG tii Auktionen Torsdag d. 2. Maj 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen. over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,
Læs mereIndbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Tirsdag den 14. December 1915 Fmd. Kl. og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.
Læs mereAUKTIONEN, der afholdes
Læs mereAUKTIONEN, EB Fr. Jensens Bogtrykkeri, Falkoneralle 58. K A T A L O G. Fredag d. 2 8. Maj 1 9 1 5, Ratksacksvej 14, Kl. 11V2 Form..
K A T A L O G til AUKTIONEN, d er a f koldes Fredag d. 2 8. Maj 1 9 1 5, Kl. 11V2 Form.. Ratksacksvej 14, hvor der paa Begæring af O verretssagfører Jon Krabbe som executor testamenti bortsælges det afdøde
Læs mereMØBLER oo INDBO Befordringstøj
Læs meref " Auktionen Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Møbler, Malerier, Bøger m. m. KATALOG Farvergade 6, Stl,en SAGFØRERNES AUKTIONER
f " AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 1. Oktober 1917, Form. K!. U og flg. Dage i Farvergade 6, Stl,en over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,
Læs mereAUKTIONEN. KATALOG over. Tirsdag den 10. September Kl. 10 Formiddag, Johannevej 8,
Læs mereFabrikant Emil Falck5 Dødsbo
Læs mereIndbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATA LOG til Auktionen Torsdag den 25. M aj 1916 Fmd. Kl. 10 og flg. Dag i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.
Læs mereAuktionen KATALOG. Farvergade 6, Indbo, Møbler, Krystal, Malerier, Kobberstik m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 1. Februar 1917 Form. Kl.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 1. Februar 1917 Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over stuen Indbo, Møbler, Krystal, Malerier, Kobberstik
Læs mereen Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende
Læs mereMøbler og Indbo, Malerier m m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 i 1 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 19. Juni 1919, Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Møbler og Indbo, Malerier m m. Torsdag
Læs mereAuktionen. Malerier. Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Tirsdag den 26. Maj 1908 Form. Kl. 11 og ft g. Dag KATALOG SAGFØRERNES AUKTIONER
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Aim ir algade 16 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 26. Maj 1908 Form. Kl. 11 og ft g. Dag i Rømersgade Nr. 9, 2 over det Frøken Marie Elisabeth Hassagers
Læs mereAuktionen KATALOG «> Farvergade 6, Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet, Glas, Porcelæn, Malerier, Platter m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 ' KATALOG «> Auktionen Fredag den 24. November 1916 Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Stuen Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet,
Læs mereAuktionen Mandag d. 1. December 1913 Form. Kl. 11 og flg. Dag i Farvergade 6, Stuen efter Begæring- af. antikke Møbler, Indbo, m. m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 1. December 1913 Form. Kl. 11 og flg. Dag i Farvergade 6, Stuen efter Begæring- af Overretssagfører Børge
Læs mereM. N. Holms Auktionsforretning Telefon Løngangsstræde 20.
Læs mereMøbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg.
FORTEGNELSE over Møbler m. m. som bortsælges ved Auktion Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. Dag i Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Af Kataloget fremhæves: Pretiosa. Uhre, Nips, 35 Bind
Læs mereAuktionen. Farvergade 6 ^ over KATALOG. Indbo, Mebler, Porcelæn, Krystal, Malerier, Kobberstik, Raderinger, Beger m. m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 17. November 1920, Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6 ^ over Indbo, Mebler, Porcelæn, Krystal, Malerier,
Læs merer^i Indbo, Møbler, Auktionen Malerier, Kobberstik m. m. KATALOG til Farvergade 6, stuen (j<8) SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352
(j
Læs mereAUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage,
KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, hvor der sælges det Dødsboerne efter Enkefru Jensine Kirstine Bang. født Sørensen, Frøken Birgitte'Cecilie
Læs merePretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier, Bøger m. m.
r M AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til }»b iio trf fensfs rr*..... s»e,sesil66ttia Auktionen Onsdag; d. 24. Oktober 19I7, Form. K). H og flg. Dage i Farvergade 6,
Læs mereHerskabeligt Indbo Malerier
Læs mereAuktionen. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Bøger ni. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, (fa SAGFØRERNES AUKTIONER
T (fa AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 21. M arts 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen, over Selv, Plet, Glas, Porcelæn,
Læs mereUdmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa
Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41 bortsolgt et godt vedligeholdt mindre Indbo samt en Del omtrent nye Kontormøbler
Læs mereKATALOG. Cykler, Autom obiler og ISDB@ Kontor- og Butiksinventar, Skrivemaskiner etc., FALKENBERGS AUKTIONER Gamle Kongevej 27 og 2 9 (Det ny T eater)
FALKENBERGS AUKTIONER Gamle Kongevej 27 og 2 9 (Det ny T eater) T e le fo n e r 1282 10,321 KATALOG til Auktionen Onsdag den 15. September Form. Kl. 10 og følgende Dage x * 69. Kongevej 27 & 29 (Det ny
Læs mereAuktionen. Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Kunstsager Indbo, Møbler, Malerier m. m. Farvergade 6 Stuen. KATALOG til
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER * Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 6. November 1919, Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6 Stuen over Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Kunstsager
Læs mereUdmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa
/ I. s. Udmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, en Del gode Møbler og Indbo, hvoriblandt en Del udmærkede Møbler, der bortsælges
Læs mereFortegnelse. en Del M alerier %70. nogle gode Løsøreeffekter, Malerierne sælges Kl. 1. tilhørende Grosserer H. T. Mohrs Bo
%70 Fortegnelse over en Del M alerier tilhørende Grosserer H. T. Mohrs Bo samt nogle gode Løsøreeffekter, som sælges ved offentlig Auction, der afholdes i Amaliegade Nr. 12, 1 Sal, T orsdag den 13 Maj
Læs mereAuktionen. Sølv, Plet, Glas, Porcelæn, Indbo, Møbler, Lysekroner m. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag den 21. Maj 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Sølv, Plet, Glas, Porcelæn, Indbo, Møbler,
Læs mereA u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m.
A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. Onsdagen d. 30 Januar, Formiddag Kl. 11 og følgende Dag bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, bortsolgt paa Grund
Læs mereKJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895.
Fortegnelse over det Boet efter afd. cand. phil Fritz Wagner tilhørende Indbo, m. v., som bortsælges ved Auction i Niels Juelsgade 6, 1. Sal o. G., Onsdag d. 9. October og flg. Dage, Form(l. Kl. 11, og
Læs mereHerskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt. Fortegnelse.
Hfif Fortegnelse over Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt den russiske Militærattache Qeneralmajor Is. de Sirelms, samt
Læs mereAuktionen. Farvergade 6 Stuen. Selv, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler, Malerier. KATALOG til. m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352
r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Fredag den 9. April 1920, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6 Stuen over Selv, Krystal, Porcelæn, Indbo, Møbler,
Læs mereIndbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y.,
Hb'lo FORTEGNELSE over det Boet efter afdøde Enkefru L. Kuhi født Aagaard Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., der bortsælges ved offentlig Auktion Tirsdag den 17. December 1901, Kl. 11, og følgende Dag
Læs mereA u k t i o hen. Farvergade 6 over. KATALOG til. Selv, Plet, Glas, Porcelæn, Møbler, Indbo, Gulvtæpper m. m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til. A u k t i o hen *.s.. Fredag den 14. /VlaJ 1920,* Forhi. Kl. 10 og følg. Hverdage i Farvergade 6 over Selv, Plet, Glas, Porcelæn,
Læs mereMøbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.
Læs mereFreflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt følgende Dag,
Fortegnelse over antike Møbler, Malerier, gi. Kobberstik i antike Rammer, smukt Sølv og Flet m. m., som bortsælges ved offentlig Auktion, Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt
Læs mereFarvergade 6 Stuen. Plet, Krystal, Porcelæn, Møbler, Gulvtæpper, Bøger, Kobberstik m
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 2. December 1920, Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6 Stuen Plet, Krystal, Porcelæn, Møbler, Gulvtæpper,
Læs mereAuktionen. Møbler, Indbo, Sølv, Malerier, Bøger m m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen SAGFØRERNES AUKTIONER. Torsdag den 21. Juni 1917, Form. Kl.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 21. Juni 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Møbler, Indbo, Sølv, Malerier, Bøger
Læs mereAuktionen. Indbo, Møbler, Antikviteter, Porcelæn, Kobberstik. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, SAGFØRERNES AUKTIONER
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 6. Februar 1918, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen, over Indbo, Møbler, Antikviteter, Porcelæn,
Læs mereFORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1-Sal -0. Vekselerer KOPPEL BERENDT og som bortsælges ved Auktion
FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo Glas, Krystal, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, eleg. og udm. Møbler, Tæpper, Gardiner, Flygler, Billarder, Malerier, Kobberstik, Bøger m. m. tilh. forskeli. Auktionsrekvirenter
Læs mereNEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11.
NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER 72 56 M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11. KATALOG over Møbler, Soveværelser, Dagligstuer, Hotels Møbler, 1 Piano, 1 Orgel, G
Læs mereKATALOG. Allégade 35, Mandag d. 3. Marts 1913, Kl. 10 Form., og følgende Dage, til AUKTIONEN,
KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag d. 3. Marts 1913, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, livor der paa Begæring af Sagfører G. Kremer som executor testamenti bortsælges det afd. fhv. Bagermester
Læs mereis*.1 -*ap Auktionen Indbo, Møbler, Pretiosa, Sølv, Dækketøj, Malerier, Bøger m. m. KATALOG til Farvergade 6, Stuen SAGFØRERNES AUKTIONER
is*.1 -*ap, f AKTIESELSKABET ^. SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag den II. Oktober 1916 Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Indbo, Møbler, Pretiosa,
Læs mereFortegnelse. over KJØBENHAVN C RÆBES BOGTRYKKERI.
Fortegnelse over det Manufakturhandler F. Buils Dødsbo tilhørende Indbo bestaaende af Pretiosa, Sølv, Glas, en Del Genstande af københavnsk Porcellain, Bøger, Møbler m. m., samt 22 Malerier af bekendte
Læs mereAuktionen. Indbo, Møbler, M alerier m. m. KATALOG til. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 16. Januar 1917 Fm. Kl. 10
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 16. Januar 1917 Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over stuen Indbo, Møbler, M alerier m. m. Tirsdag
Læs mereHerskabeligt Indbo, FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1Sal - - C hr. H e e s E ft f., Enkefru Amanda Salomonsen
FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Glas, Porcelæn, Mah. og Egetræs Møbler, Lysekroner, gi. Stueuhre, Antikviteter, Tæpper, Malerier, gi. Kobberstik ni. m. tilh. Boet efter afd. Enkefru Amanda Salomonsen
Læs mereHerskabeligt Indbo, Malerier in m. m. Vestre Boulevard 48, Stuen. Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10
FÅLKKNBEKGS AUKtlONfek Gahile Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater). telefoner 1282 - i 6,321. K A TA LO G til Auktionen Torsdag d. 17. Juli F orm. Kl. 10 der afholdes Vestre Boulevard 48, Stuen over Herskabeligt
Læs mereKAT ALO G RASMUS NIELSEN TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41. EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl.
r KAT ALO G TIL AUKTIONEN TORSDAGEN D. 11. A PRIL 1918 FORM. KL. 11 PAA NØRREGADE 41 EFTERSYN: Onsdag d. 10. April Kl. 1 0-3 RASMUS NIELSEN Coaditioner. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget
Læs mereFORTEGNELSE RENTIER P. A. KIERULFF OG HUSTRU. over det af afdøde. efterladte
FORTEGNELSE over det af afdøde RENTIER P. A. KIERULFF OG HUSTRU efterladte In d b o, S ø l v, G l a s, M ø b l e r, M a l e r ie r 6i ti Aktieselskabet SAGFØRERNES AUKTIONER FARVERGADE 6 ------------------TELEFON
Læs mereKATALOG. Allegade 8, Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag.
KATALOG over LØ S Ø R E A U K T IO N EN, der afholdes Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag. Allegade 8, Eftersyn paa Auktionsstedet, Fredag den 26., Søndag den 28.. og Mandag den
Læs mereKATALOG. Møbler og Indbo NØRREGADE 41, 1STE SAL, Fru A. Wilkening ONSDAG DEN 9. JULI 1913
V X RASMUS NIELSENS AUCTIONS FORRETNING NØRREGADE 41 TELEFON 1016 OG 8701. ( DC DC DC 3C DC DC DC DCgDCgDC DC DCgDC DC DC DC 3C 3cgDC D HHPI KATALOG TIL AUCTIONEN NØRREGADE 41, 1STE SAL, ONSDAG DEN 9.
Læs mereAuktionen Onsdag d. 7. November 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 7. November 1917, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Sølv, Porcelæn, Malerier,
Læs mereHerskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m.
FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m. tilh. Boerne efter afd. Kontreadmiral C. F. Sc hel ler, Enkeprovstinde E. Krogh, Enkefru Sofie Gedalia, Salmeri Ponticelli m. Fl.
Læs mereAuktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Krystal, Porcelæn Malerier, Bøger m. m. KATALOG. Farvergade 6, stuen over SAGFØRERNES AUKTIONER
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Fredag d. 21. Juni 1918, Form. Kl. 10 og følg. Hverdage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Sølv, Krystal, Porcelæn
Læs mereAUKTIONEN over. den russiske Udstilling paa den Baltiske Udstilling i Malmø 1914 KATALOG. Bernstorffsvej 19, Onsdag den 8. Decbr. 1920 Kl. 11 Form.
KATALOG til AUKTIONEN over den russiske Udstilling paa den Baltiske Udstilling i Malmø 1914 afholdes Onsdag den 8. Decbr. 1920 Kl. 11 Form. og følgende Dage, Bernstorffsvej 19, hvor der bortsælges Malerier,
Læs mereAuktionen. Indbo, Møbler, M alerier m. m. KATALOG til. Farvergade 6, Stuen over SAGFØRERNES AUKTIONER
% AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 I KATALOG til Auktionen Onsdag d. 10. Juni 1914 Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Indbo, Møbler, M alerier m. m. Onsdag
Læs mereSAGFØRERNES AUKTIONER 6 7352 KATALOG
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Fredag den 23. April 1920, Form. Kl. II og følg. Hverdage (Valgdagen undtagen) i Farvergade 6 over Sølv, Plet, Krystal,
Læs mereAUKTIONEN, KATALOG. Allegade 8, Onsdag den 3. Marts 1920 Kl. 10 Form.
KATALOG over AUKTIONEN, der afholdes Onsdag den 3. Marts 1920 Kl. 10 Form. og følgende Dage Allegade 8, hvor bl. a. det Dødsboerne efter Censor Reiersen og Enkefru Nielsine Andersen bortsælges. Onsdag
Læs mereAuktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Tæpper, Glas, Porcelæn m. m. KATALOG. Farvergade 6, SAGFØRERNES AUKTIONER. Tirsdag den 27. April 1915 Form. Kl.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 27. April 1915 Form. Kl. 10 og flg. Hverdage i Farvergade 6, over Indbo, Møbler, Sølv, Tæpper, Glas, Porcelæn
Læs mereKATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE
KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE FRA D. 8. TIL 11. MARTS Kl. I I 1/, FRA GAMMEL MØNT 2
Læs mereAuktionen. Farvergade 6, over. Sølv, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier, Tegninger, Kobberstik, Raderinger m.m. KATALOG til
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Tirsdag den 2. September 1919, Form. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Stuen Sølv, Glas, Porcelæn, Møbler, Malerier,
Læs mereAuktionen Onsdag d. 30. April 1919, Fmd. Kl. 10
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 30. April 1919, Fmd. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Indbo,
Læs mereKATALOG. Formiddag Kl. 10, i Ahlefeldtsgade Nr. 16 i Stuen tilhøjre. Eftersyn paa Auktionsstedet Onsdagen den 23. September d. A. Kl
KATALOG over afdøde Enkefru CFcilie Trier, født Melchior, og tidligere afdøde Mand, Grosserer Ludvig1Triers efterladte Effekter, bestaaende af Møbler, Sølv, Glas, Porcellain, 1 Flygel, 1 Jærnpengeskab,
Læs mereIndbo, M alerier m. m.
o "se? 2, FORTEGNELSE over Indbo, M alerier m. m. tilhørende Dødsboet efter Kaptajn F. V. B. M EI D E L L samt paa Grund af Bortrejse et 6 Værelses Møblement m. v. som bortsælges ved Auktion T orsdagen
Læs mereNiels Juelsgade Nr. 6. FORTEGNELSE over. EFTERSYN: *ønd1ag den April Kl C h r. H e e s E f t f., NIELS JUELSQADE 6. - TELEFON 3581.
FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Porcelæn, Guld, Sølv, M alerier m. m. tilh. afdøde GROSSERER MOSES MELCHIOR RENTIER N. C. SCHMIDT m. fl. og som bortsælges ved off. Auktion Tirsdag den 8. April 1913
Læs mereAuktionen. Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Indbo, Møbler, Malerier m. m. KATALOG til. Farvergade 6, stuen, SAGFØRERNES AUKTIONER
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Onsdag d. 10. April 1918, Form. Kl. 11 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen, over Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj,
Læs mereNEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR.
NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR. KATALOG over DØDSBO Paa Begæring af Eksecutor Testamenti i Boet efter Portrætmalerinden
Læs mereherskabeligt Indbo m. m.
Kl} AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergatie 6 Telefon 7352 ^ KATALOG til Auktionen Torsdag d. 12. Marts 1914 Form. K l 10 og følg. Dage i Farvergade 6, Stuen over herskabeligt Indbo m. m. Torsdag
Læs mereHerskabelige Indboer,
FORTEGNELSE over Herskabelige Indboer, Glas, Porcelæn, Guld, Sølv, Malerier m. m. ti lh. afd. Professor Carl F. Andersen, Frk. Charlotte Bech, Frk. Emma S. Varberg m. fl., og som bortsælges ved Auktion
Læs mereAuktionen. Indbo, Møbler, Sølv, Glas, Porcelæn, Malerier, Bøger m. m. KATALOG til. Farvergade 6, Stuen over
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Torsdag den 26. Oktober 1916 Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Indbo, Møbler, Sølv, Glas, Porcelæn,
Læs mereHerskabeligt Indbo, tilh. Dødsboerne efter
FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, tilh. Dødsboerne efter Frk. MARIE BOBERG, Boghandler C H R. FLOR m. flere samt ifølge Rekvisition af Hr. Overretssagfører A. H. Si esby en Del et Dødsbo tilh. Effekter,
Læs mereKØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.
KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919. FORTEGNELSE OVER EN SAMLING ANTIKVITETER OG KUNSTGENSTANDE DER BORTSÆLGES VED AUKTION ONSDAG DEN 26. MARTS KL. 11 KØBENHAVNS NY KUNSTSAL VESTERVOLDOADE 11 STUEN TLF. BYEN 7876
Læs mereKATALOG AUKTIONEN TORSDAG D. 26. APRIL FORM. KL. 11 OG FØLG. >DAGE PAA -
r (Q ) KATALOG AUKTIONEN TORSDAG D. 26. APRIL FORM. KL. 11 OG FØLG. >DAGE PAA - N Ø R R E G A D E 41 OVER BOHAVE OG INDBO, HVORIBLANDT DET FRØKEN SOPHIE BEN OITE R IC A R D S D Ø D S B O TILHØRENDE INDBO
Læs mereAuktionen Onsdag den 3. M aj 1916 Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i
T AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATA LO G Hl Auktionen Onsdag den 3. M aj 1916 Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Indbo, Møbler, Sølv, Glas, Porcelæn, Malerier,
Læs mereHerskabeligt Indbo Malerier m. m.
FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo Malerier m. m. som bortsælges ved Auktion Onsdagen den 24. April 1918 Formd. Kl. 11 og følg. Dage i Skindergade 26 2-Sal- EFTER SYN : Søndag d. 21. April Kl. 11 2 Mandag
Læs mereMØBLER, KUNSTSAGER, ANTIKVITETER, PORCELÆN, SØLV, BØGER m. m. DER BORTSÆLGES EFTER BEGÆRING AF
KATALOG OVER MØBLER, KUNSTSAGER, ANTIKVITETER, PORCELÆN, SØLV, BØGER m. m. DER BORTSÆLGES EFTER BEGÆRING AF OVERRETSSAGFØRER C. F. KUHN VED AUKTION, DER AFHOLDES TIRSDAG DEN 9. FEBRUAR 1915 FORM. KL. 11
Læs mereMalerier, Kunstsager, Møbler.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Admiralgade 16 Telefon 7352 KATALOG til A u k tio n e n Onsdag den 9. Oktober 1907 Form. Kl. 11 og jig. Dag efter Begæring af Overretssagfører G. Oppenhejm som executor
Læs mereMØBLER BRONCER - FORARB. GULD OG SØLV - KOBBER TIN - PORCELLÆN - FAJANCER - MINIATURER ANTIKVITETER - UHRE m. m.
KATALOG OVER ANTIKE OG MODERNE MØBLER BRONCER - FORARB. GULD OG SØLV - KOBBER TIN - PORCELLÆN - FAJANCER - MINIATURER ANTIKVITETER - UHRE m. m. SOM SÆLGES VED OFFENTLIG AUKTION FRA GAMMEL MØNT 2 & 4 TELF.