AUKTIONSKATALOG DEN LEVISONSKE SAMLING <30. AUKTION PAA CHARLOTTENBORG den 9., 10. og 11. F eb ru ar 1914, Kl. 11 Formiddag OVER

Download "AUKTIONSKATALOG DEN LEVISONSKE SAMLING <30. AUKTION PAA CHARLOTTENBORG den 9., 10. og 11. F eb ru ar 1914, Kl. 11 Formiddag OVER"

1 AUKTIONSKATALOG OVER DEN LEVISONSKE SAMLING <30 AUKTION PAA CHARLOTTENBORG den 9., 10. og 11. F eb ru ar 1914, Kl. 11 Formiddag

2 f KATALOG OVER ' DEN LEVISONSKE SAMLING AF ' i DANSK, ENGELSK, MEISSNER, OSTINDISK OG KINESISK PORCELLAIN, DELFTER FAJANCE, ANTIKKE MØBLER, KRYSTALLER, GLAS, BRONCER, ENGELSK PLET, MALERIER OG KOBBERSTIK, HVILKEN BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES I UDSTILLINGSBYGNINGEN VED CHARLOTTENBORG MANDAG DEN 9., TIRSDAG DEN 10. OG ONSDAG DEN 11. FEBRUAR HVER DAGS FORMIDDAG KL EFTERSYN: Torsdag den 5., Fredag den 6., Lørdag den 7. og Søndag den 8. Februar, hver Dag fra Kl KOMMISSIONER modtages af Antikvitetshandler E. FELDTHUSEN, Holmens Kanal 38 og Kunsthandler AUG. WITHS EFTFLG. (Richard Wilstrup), Vimmelskaftet 34 \

3 KONDITIONER. 1. Alt sælges paa nærmere Approbation ved Auktionens Slutning i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden Ansvar for Boet eller undertegnede Eksekutores testamenti i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko. ' i 2. Det købte udleveres hver Auktionsdag fra Kl. 4 6, og sker Udlevering mod Aflevering af Udleveringsseddel, der daglig efter den hver enkelt Dag afholdte Auktions Slutning kan erholdes paa medundertegnede Overretssagfører K. A. Meyers Kontor, og skal det købte senest være afhentet inden Forløbet af den Dag, Auktionen endelig sluttes. Dersom det købte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges underhaanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. 3. Den, der byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldne:- kautionist. 4. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 10 pct., erlægges til medundei tegnede Overretssagfører K. A. Meyer kontant ved Modtagelse af Udleveringssedlen, og overgaar Ejendomsretten til det solgte først til Køberen ved Købesummens Erlæggelse. - 4' i 5. I mulige Søgsmaalstilfælde er Køberne pligtige til uden Hensyn til, hvor de bor eller opholder sig at give Møde for Københavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Fr. 25. Jan. 1828, undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a samt pligtige at betale skadesløse Sagsomkostninger. København, i Januar 1Q14. Axel Bang, K. A. Meyer, Overretssagfører, Overretssagfører, Nygade 4. Nørregade 27. TRYKT HOS J. JØRGENSEN & CO. (IVAR JANTZEN). 'i

4 1 Samlingen sælges saaledes: Mandag den 9. Februar Nr Tirsdag» 10.»» Onsdag»11.»» DANSK PORCELLAIN gi. dansk Porcellainsfrugtkurv med Hanke. Polykromt malet. Betegnet med Bølgemærke do. do. som ovennævnt gi. dansk Porcellains Tragt. Blomsterdekoration. Polykromt malet. Betegnet med Bølgemærke gi. dansk Porcellainsfigur (Gartneren). Polykromt malet. Betegnet med Bølgemærke. 18. Aarhundredes Slutning gi. dansk hvid Porcellainsfigur (Qartnerske). Betegnet med Bølgemærke. 18. Aarhundredes Slutning. 6. 1gi. dansk Porcellainsfigur (Pige der kærner). Polykromt malet. Betegnet med Bølgemærke. 18. Aarhundredes Slutning. 7. 1gi. dansk Porcellainsfigur (Hyrdinde med Faar) Polykromt malet. Bølgemærke. I Bunden sign. A. H. (Andreas Hald). 18. Aarhundrede gi. form. dansk Porcellainsfigur. Dreng med et Knippe Brænde. Fodstykket Bronceornament gi. form. dansk Porcellainsfigur (Pige med Kornneg). Fodstykket Bronceornament gi. dansk Porcellains Ægvase. Bølgemærke. I Bunden

5 8 sign. M. I. dekoreret i blegrødt og Guld. en Figur bærende 1 Skjold do. do. som ovennævnt. Paa Laaget ENGELSK PORCELLAIN OG FAJANCE antik engelsk Porcellains Tallerken, paa Kanten og i Bunden hvide Reliefblomster, i Felterne: Dyr og Blomster. 13. J do. do. som ovennævnt Par antikke engelske Kopper riflede, paa Siden grøn Blomsterdekoration mrk. Derby, cirka Par do. do. som ovennævnt engelsk Figur (Dame med Triangel). Fodstykke Rococoornamenter lille hvid engelsk Figur do. do antik engelsk Figur: Mand med Sækkepibe. Polykromt malet, formentlig Chelsea antik engelsk Figur: Kvinde med Skalmeje. Polykromt dekoreret, formentlig Chelsea antik engelsk Figur: Dreng med Hund. Polykromt dekoreret, formentlig Chelsea antik engelsk Figur: Pige med Ged. Polykromt dekoreret, formentlig Chelsea Par engelske Kopper. Fugle- og Blomsterdekoration Par engelske Kopper, grønne med Guld og Strøbuketter Par engelske Kopper. Rococostil (bleu royal) hvide Felter med Blomster Par engelske Kopper; bægerformede, blaa med Guld Par do. do. do Par store Kopper med forgyldte Kanter; paa Siden et engelsk Vaaben antik engelsk Fajance Plat de menage. I Midten en Figur antikt engelsk Fajancestel bestaaende af 2 Kander og 6 Par Kopper antik engelsk Tallerken sign. Spode antik engelsk Tallerken sign. Spode gi. Frugtstel bestaaende af 4 Skaale, 1 ovalt Fad og 12 Tallerkener G gi. Frugtstel, blaa og cremefarvet Bund m. Blomsterbuketter, bestaaende af 12 Tallerkener, 2 runde Skaale paa Fod og 2 firkantede do Porcellainstallerkener, bleuroyal Bund med Guld og Strøblomster engelske Porcellainstallerkener, Guld- og Blomsterdekoration do. Blomster og grøn Kant engelske Porcellains Kagefade, røde Kanter, hvori hvide Felter m. Blomster rund Skylleskaal, 12 Par Kopper, røde Kanter, hvori hvide Felter med Blomster Lysterkande med hvide Figurer blaa Kande med kulørte Figurer smaa engelske Blomstervaser lille antik Wedgewood Kande. MEISSNER PORCELLAIN antik Figur: Mand støttende sig til en Stamme og bærende i et Klæde Citroner. Polykromt malet. 18. Aarhundrede.

6 Par antikke saksiske Kopper. Polykrom t dekoreret Par do. do. do antik saksisk Figur: Romersk Kriger. Polykrom t malet antik saksisk lille Urtepotte med Blomst. Polykrom t dekoreret antik saksisk Figur bærende et Neg. Buste paa Sokkel antik saksisk Figur: Dreng bærende et Skjold, omgivet af Blomster antik saksisk Bonbonniere med Laag, dekoreret med Strøblomster antik Porcellainsfigur. Polykrom t dekoreret antik Porcellainsfigur: Syngende Dame. Polykrom t dekoreret Figur saksisk: Dreng spillende Fløjte saksisk Flakon med Laag; Blomster i Relief lille saksisk Flakon; rød Dekoration Par smaa saksiske Kopper m. Figurer do. do do. do do. do do. do. m. Landskab antik saksisk Kande med Laag antik Tallerken med Fugle- og Blomsterdekoration; hvidt Reliefmønster, betegnet med saksisk Mærke antik rund Terrin. Rococo; paa Siden kulørte Blomsterdekorationer afdelt i Striber med Skældedekoration. Laaget endende i en Frugt. Betegnet Fiirstenberg antik Figur forestillende en Finlænder. Polykrom t malet stor antik Figur: Venus støttende sig til en Delfin; ved Siden Amor med tilbundne Øjne. Polykrom t dekoreret stor antik Figur: Merkur støttende sig til en Træ stamme. Polykrom t dekoreret Gruppe, hvid. Betegnet Ludwigsburg lille antik Kande med Laag. Siderne dekoreret med Buketter. Betegnet Wien Porcellainsfigur: Kvindebuste paa Sokkel. Betegnet Høgst do. Mandsbuste do. do. Betegnet Høgst OSTINDISK OG KINESISK PORCELLAIN antikke Tallerkener med Rosendekoration Stk. do. do Stk. do. do Stk. do. do antikke Tallerkener med Rosendekoration antik rund Skaal antikt stort dybt Fad antikt fladt Fad antikt do. do. m. Rosendekoration antikt do. do antik Terrin med Laag antikke Sauceskaale lille Tallerken ottekantede ostindiske Tallerkener med Paafugle antikke ostindiske Tallerkener (Family rose) sep antik ostindisk Tallerken, do do. do. do do. do. do. 1

7 do. do. do. 1 do. do. do. 1 do. do. do. 1 do. do. do. 1 rund Skaal (Pagodemønster). 1 rundt Fad. 1 ostindisk Kaffe- og Thestel, dekoreret med Borter i grønt og Guld, Blomsterkrans og Monogram, bestaaende af: 2 Kander, 1 mindre Kande, 1 Sukkerskaal, 1 Flødekande, 1 Skylleskaal, 2 Thedaaser, 11 Par store Kopper, 8 Par mindre Kopper, (sep.) 2 Overkopper, 1 Underkop, antikt ostindisk Porcellain, Blomsterdekoration, paa Midten Engle med Monogram. 1 ostindisk Punschebolle, rød Dekoration. 1 do. Skaal, rød og blaa Dekoration. 1 do. do. store Blomster. 1 antik ostindisk Vase med forgyldte Hanke og G uirlander, paa Midten et ovalt Skjold m. Landskab. 1 do. do. do. 1 Par antikke store ostindiske Vaser med Hanke og Laag. Blaa- og Gulddekoration; paa Siderne Landskaber i brunt. 1 ostindisk Urtepotte, ottekantet. Fugle- og Blom sterdekoration. 1 do. do. do. 1 lille Vase med Laag (Fam ily rose). 1 ottekantet Vase med Laag (do.). 1 ostindisk Skaal med Frugtdekoration. 1 ostindisk Skaal. 2 do. Vaser. 1 do. firkantet Skaal. 1 do. oval Skaal. 1 do. do. Skaal med Figurer. L do. Tallerken, gennembrudt Kant. Blomsterdekoration. 1 ostindisk Tallerken med Landskab og Gulddekoration. I Punschebolle, rødlig og blaa Dekoration. 1 Tallerken med Vaaben. 1 ostindisk Tallerken m. Palmetræ. 1 do. ao. do. I ostindisk Tallerken m. blaat og Guld. ^ do. do. do større ostindisk Fad, blaat og Guld blaa ostindisk Punschebolle stor, blaa ostindisk Vase med Laag. Gulddekoration ostindisk Tallerken, ottekantet do. do. do ovalt kantet Fad. Dyredekoration ottekantet ostindisk Fad. Pinjetræ do. do. do kantet do. Blomster udtungede runde Skaale, ostindisk rund Skaal (Blomster) do. do. do I kinesisk Skaal do. do kinesisk Tallerken, blaa, rød, Guld do. do. do do. do. do do. do. do stort kinesisk Fad. (Landskab) do. do. Blomster kinesisk Vase med Drager og Figurer kinesiske Tallerkener do. do do. do do. do lille Urtepotte med Fad do. do rundt antikt Fad. Blomsterdekoration do. do. do stor ottekantet blaa Porcellains Urtepotte, gennembrudt Fod, antik do. do. do Par smaa ostindiske Kopper Par cylindriske Vaser med Kirsebærgrene og Fugle antik Vase med Laag, blaadekoreret ottekantet ostindisk Tallerken (Pagode) do. do. do kantet do. med Blomster do. do.

8 rn rund ostindisk Tallerken. Blomster do. do. do do. do. do ostindiske Tallerkener, sep rund ostindisk Tallerken tunget do. med Blomster do. do rund do. med Pagode do. do. do rund ostindisk Skaal med Pagode do. do. do dyb ostindisk Tallerken do. do. do do. do. do do. do. do dyb udtunget Skaal dyb rund Skaal mindre kinesisk Skaal do. do do. do stort antikt ostindisk Blad do. do højt cylindrisk Rør. Nankin Porcellain ostindisk Skaal. Blaa Bort do. do stort rundt Fad, indvendig dekoreret med Figurer og A ttributer i kulørt lemaleri stor Vandflaske med Laag. Paa Siden Figurer og A ttributer i kulørt lemaleri, svarende til Fadet Nr høj Urne med Laag. (Kina). Kulørt ledekoration antik kinesisk Skaal med blaa, rød og Gulddekoration do. do., mindre ostindisk Punschebolle med kulørte Blomster lille kinesisk Terrin med Laag antikt Krus med Landskaber antik kinesisk Vase med Laag; grøn Bund med blaa Dekoration do. do., tilsvarende « antik kinesisk knælende Figur bærende en Skaal i oprakte Hænder do. do., Pendant siamesisk siddende Figur bærende en Skaal, kulørt ledekoration siamesisk staaende Figur paa Fodstykke; bærende paa Hovedet en Kurv. Kulørt Emaeilledekoration antik kinesisk Figur (mindre) omgiven af Lotusblade og Blomster. ledekoration. Skal have tilhørt Sarah Bernhardt do. do. do stor antik kinesisk Figur, hvid Dragt med kulørte Blomster. > do. do. do cylindriske Rør, rødlig Dekoration Par antikke kinesiske Kopper, blaa og rod Dekoration Par do. do Par do. do Par do. do Par do. do Par do. do Par do. do Par do. do Par do. do.

9 tf W'> I 1 antik kinesisk Kande. Kulørt Dekoration. 1 lille ostindisk Skaal. 1 Par smaa blaa lekopper; i Felter Scener af Kinesernes Liv. 1 Par do. do. I Par mørkeblaa le Laagkopper, indlagt rned Sølv i Felter Scener af Kinesernes Liv. 1 Par do., lyseblaa, med do. 1 hvid japansk Hane. 1 do. do. Høne. 1 stor antik kinesisk Vase med Laag, dekoreret med Frugter og Blomster i rødt, blaat og Guld DELFTER FAJANCE. 1 rundt hollandsk Fad. 1 ottekantet antik hollandsk Bojan, sign. Gysbrecht. Kruyk, cirka do. do. do. 1 antik hollandsk Flaskevase. 1 antik hollandsk Vase, paa Laaget en Fugl, sign. Johannes van Duyn, ca fladt antikt cylindrisk Rør, udsvejfet foroven, antik hollandsk Vase, paa Siderne Ornamenter, i Midten Skibe, paa Laaget et Dyr. do. do. do. antik Delftervase med Laag, paa Siden Diana omgiven af Hunde mrk. Justus Brouwer. antik hollandsk Vase (ottekantet), paa Siderne Landskab med Figurer, paa Laaget en Hund, sign. Duyn, ca do. do. do. rund antik Vase med udbuet Hals. ottekantede Vaser, paa Siden Landskab, udbuet foroven, sign. Ivoh. flad antik hollandsk Vase, paa Siden Landskab i Ornamenter, paa Laaget en Gren, sign. Ivoh. do. do. do. antik hollandsk Vase, riflet, med Blomster, paa Laaget en Knap, sign. C. M. B antik stor hollandsk Vase, flaskeformet, riflet paa Siderne. Dekoration af Fugle og Blomster do. do. do antik hollandsk Tallerken, gennembrudt Kant, i Bunden Blomsterdekoration do. do. do do. do. do do. do. do antik hollandsk ottekantet Bojan med Laag, dekoreret med Blomster og Blade do. do. do Par smaa Tøfler langagtig antik Fajance Jardiniere, paa Siderne Landskab og Figurer. (Marieberg?) smaa Brikker (Kellinghuse) Blomsterholder, 4 Kakler i Egetræs Fatning do. do. do.

10 Smørkande forestillende 1 Citron paa et Blad. (Gustafsbergsfabrik) lille antik Rococco Fajance Daase, riflet, med blaa Dekoration, sign. H. H. (Herreboe). MØBLER antikt Egetræs Arbejdsbord m. Kugleben udskaaren Egetræs Figur. (Simon) i udskaaren Egetræs Figur (Apostlen Paulus) med tilhørende Søjle med Vaaben do. (Apostlen Peder) do., tilsvarende udskaaret Egetræs Stolpeskab, paa Midten en Dør med udskaaret Mandshoved, paa Siderne Karyatider, forneden Aarstal Foden dannes af 4 slyngede Søjler med Kryds højrygget Stol med Gyldenlæder do. do. do do. do. do do. do. do do. do. do antikt Egetræs Arbejdsbord med Kugleben og Krydsfod Egetræs Stolpeskab i to Etager, hvoraf den øverste tilbagetrædende, paa Underdelen en Dør (i Relief Syndefaldet) flankeret af to Karyatider, Skuffe forneden med Aarstal Paa Overdelen en Dør med Ornamenter; den fremspringende Gesims bæres af to sorte slyngede Søjler. Paa Siderne i Felter sort Indlægning i gul Bund. Forside m. do antik Egetræs Kiste, paa Forsiden 2 Fyldinger i Forkryb omgivet af Ornamenter, hvori Fugle. Siderne glatte med Metalhanke. Fødderne Kugler. Paa Forsiden sign. Jørgen Holst. Anno Egetræs Stolpeskab, paa Midten en Dør med Fylding i Forkryb omgivet af Renaissance Ornamenter og Arabesker, under Døren en Skuffe med do., stor fremadspringende Gesims med Monogram. Fodstykket med 4 slyngede Søjler antik udskaaren Figur (St. Georg med Dragen). Dekoreret. Fodstykket med Rococoornamenter do. do., tilsvarende antik udskaaren Figur (forgyldt) staaende paa et Fodstykke do. do., tilsvarende Tavlet med udskaarne Renaissanceornamenter forgyldt Louis XVI Stol med gul Silkebrokade do. do. med sort Atlask lille Mahogni Louis XVI Bord med indlagt Messing. (Vitrine) stort Egetræs Skab, paa Midten to Døre med udskaarne Fyldinger forestillende Mucius Scævola og St. Georg med Dragen mellem tre Karyatider, herunder to Skuffer med udskaarne Ornamenter, Overdelen høj med fremspringende Gesims med udskaarne Englehoveder,

11 C- 20 Fodstykket to Løver, to Karyatider med Hylde, der bærer Skabet antik udskaaren kinesisk Drage. Lakarbejde do. do. do lille udskaaret antikt Stativ med forgyldte Ornamenter og Krone foroven lille Hængeskab med 2 Døre udskaaren Figur (med Hylde) do. do antik udsvejfet Rococo Komode, rigt besat med Bronceornamenter. Pladen grønligt Marmor lille antik Rococo Kabinetsofa med rødt Silkedamask Stole tilsvarende med do. (sep.) antikt firkantet Bord m. Forgyldning antikt Rococo Chatol paa Ben, indvendige Rum, skraa Klap, besat med Bronceornamenter rundt antikt Louis XVI Spejl, forgyldt Par antikke Louis XVI Lampetter, Træ, forgyldte antik Hylde med slyngede Søjler (ægte forgyldt) buet Spejl i rund Ramme (forgyldt) forgyldt Spejl (Rococo) do. do. do forgyldt Hjørnehylde med Spejlglas Rococo Hjørneskab, antikt, med Glasrude og forgyldte Ornamenter. Skabet er foret med grønt Fløjl Rococo Skab med rødlig Marmorplade, udbuet Glasdør og Sider. Besat med Bronceornamenter Konsolskab med hvid Marmorplade. Boulearbejde med Bronceornamenter Par antikke Rococo Lampetter, forgyldt Træ I udskaaret Træhylde, forgyldt, Rococo spansk Skab med Skildpadde. Broncebeslag, ægte forgyldt. Midterpartiet Søjler med Skuffedarie. Fodstykket sorte slyngede Søjler sort Ibenholts antikt Spejl udskaarne Træengle do. do do. do Mahogni Chr. 8. Bogskab Egetræs Rococo Spillebord. 21 TÆPPER, BRODERIER M. M Stk. Kelims lille antikt Tæppe langt Stk. kulørt svensk Vævning stort persisk Gulvtæppe antikt kinesisk Silkebroderi med Frugter, Blomster og Fugle gi. svensk vævet Pudebetræk russisk Stolesæde. (Broderi) hvidt kinesisk Silkebetræk med Broderi lyseblaat kinesisk Bordtæppe. (Haandbroderi m Roser).

12 rødt kinesisk Mandarinskørt med blaa Borter og Guldbroderi stort antikt Silkebrokades Tæppe, gult, med grønne Kanter. (Haandbroderi) gi. haandbroderet Overtræk do. do persisk Tæppe do. do. KRYSTAL, GLAS, AGAT antik Krystal Mælkekande do. do antikke Krystal Istallerkener (sep.) Stk. do. dybe Asietter Stk. do. ovale do Stk. do. do runde Kompotskaale (Krystal) ovale do. do runde flade Krystalfade runde udtungede Krystalasietter rund antik Blomsterskaal antikt cylinderformet Glas paa Fod. Paa Siden indslebet en springende Løve. Aarstal Bogstaver J. S. P antikt Louis XVI Glas. Paa den ene Side»Syndefaldet«samt Inskription: Das werb has mich verfiihret Ihn Mensch was die gebiihret antikt Krystalglas med 2 Hanke. Siderne indslebet med Blomsterbuketter, som er forgyldte stor antik Krystalpokal med tilhørende Laag. Paa Siden indslebet et engelsk Vaaben omgivet af Ornamenter, Huse og Dyr. Fod og Laag med do oval sleben Agatskaal do. do antik Kirkerude (kulørt) kulørt Kunstglas, sign. Gallé BRONCER M. M Broncelysekrone til 8 Lys, ægte forgyldt, med tilhørende Overdel til 4 elektriske Blus Par antikke ægte forgyldte Louis XVI Kandelabre til 3 Lys, paa Fodstykkerne Amoriner. Overdelen endende i Merkurstav Par smaa antikke Lysestager med udtungede Fødder (forgyldte) ægte forgyldt Snusdaase indvendig foret med Skildpadde. Laag og Sider Rococo Ornamenter og Jagtscener Par forgyldte Chr. 8. Lysestager, firkantet Fod antik ægte forgyldt Bronce Alterkalk med Laag.

13 liile Søjle. (Krystal og Bronce) lille forgyldt Uhr i Louis XVI Stil, Overdelen en Amorin, sign. Richard Par antikke store Malm Kirkestager. Foden tredelt med Englehoveder Messinglampetter med Overdel. 2 Lys hver I stort antikt Messing Renaissanceskjold (ottekantet); paa Midten en Figur; Kanten inddelt med runde store Perler, herimellem Blomster, Fugle og Figurer. Tilhørende Lampetarm til 2 Lys mindre antik Malmlysekrone til 6 Lys med tilhørende Stang Par antikke Messing Rococo Kirkelysestager, senere tilkommet 2 St. med 4 Lys til hver stor antik Malmlysekrone til 6 Lys antikke Søjler. (Marmor og Bronce) ottekantet Elfenbensdaase, paa Siden et Miniaturbillede, Kanterne Skildpadde lille rund Elfenbensæske foret med Skildpadde; paa Laaget indfattet et udskaaret Tempel med Figurer Perlemodersbillede (Marie Bebudelse) Krucifix med Ibenholt og Perlemoder lille Vievandskar med Sølv- og Koralbesætning rødlige ovale Marmorskaale Stentøjskande med Tinlaag. SØLV, GULD OG DIAMANTER Spiseskeer, engelsk Sølv Gafler, do Skeer, do Gafler, do Theskeer, do antikke Gafler. (Fabricius) antik Ske forgyldte Sølv Kaffeskeer do. do. do. i Etui Sølv Kaffeskeer, antik Stil do. Ragoutskeer (snoet Skaft) do. Sauceskeer Postejske Sølv Fiskeske do. Sauceskeer. Blad og Skaft forgyldt smaa Sølv Syltetøjsskeer do. Fiskeske (oldnordisk Stil) Sølv Konfektskeer (oldnordisk Stil) do. Sauceskeer do. Kageske do. Konfektskaale m. Tang smaa engelske Sølvskaale.

14 Sølv Konfektskaale paa Fod do. Jordbærskeer, 1Strøske Sølvthepotte lille antikt Sølvbæger Chr. 8. Peberbøsse antik Empire Sukkerskaal Sølv Konfektskaal. (Rococo) do. do. do antik Empire Flødekande Sølv Sukkerskaal og Flødekande antikke Sølv Saltkar med blaat Glas antik Sølv Rococo Sukkertang, mrk. M. C lille antik Sølv Kaffekande (Rococo) drevet med Ornamenter og Blomster, paa Laaget en Gren. M rk.' J. G. J antik Kageske, mrk. N. P Konfektskeer, ciselerede med Figurer, Fugle og Blomster; mrk. J. A. B antikt Empire Barnesæt, Kniv, Ske og Gaffel Par antikke Sølv Lysestager, mrk lille engelsk Sølvbakke lille antik Sølvbakke med Ornamenter antik russisk Sølvkop med Rococoornament do. svensk Tumling paa Fod do. Sølv Saltbøsse Sølvdaase med Rococoornament lille engelsk Sølvskaal antik Rococo Sølvkop antik Sølvtumling lille Sølvdaase, indvendigt Laag antikt Hovedvandsæg (Hjærteform med Krone) do do. (vaseformet), besat med røde Stene, mrk. N. P do. do. (vaseformet), besat med røde, grønne og blaa Stene, delvis forgyldt, mrk. D. D. (1 Læderetui) stort antikt Hovedvandsæg (Amageræg), paa Foden springende Løver, Siderne besat med Filigranarbejde, Overdelen med to Vildmænd bærende en Krone, forgyldt og i rødt Etui lille Sølv Tuladaase antik Sølvsaks i Etui antikke Sølvkopper do. Sølvspænder do. Signeter (Sølv og Jaspis) antikt Spænde med kulørte Stene lille Kurv paa Fødder Sølvdaase lille Sølvtaske engelsk Bønnebog med antikt Sølvbeslag Skildpaddeetui. Navnetræk i Diamanter. 1Askebæger Guldbroche antik med Porcellains Maleri (Ungdomsbillede af Dronning Victoria). Gave fra Dronningen antik Agraf besat med Diamanter Par antikke Ørenringe med Diamanter antik Medaillon. Krans af Diamanter, foroven en Krone besat med do. I Midten en Miniature (Dame) antik Fingerring med Krans af Perler, i Midten blaa le. Roset af Diamanter Sølv Spiseskeer Rococo Kaffekande (Sølv).

15 28 29 PLET OG ENGELSK PLET store Spiseskeer med Musling do. Gafler do. do Dessertskeer do. do Gafler do. do Theskeer, 1 Sennopsske, 1 Æggeske Potageske med Musling Fiskeknive, 12 Gafler i Etui (Ben) do., 12 do. i Etui (Perlemoder) Frugtknive, 6 Gafler i Etui (Perlemoder) engelsk Fiskesæt antik Sukkerskaal og Flødekande, engelsk Plet do. Kaffekande, do do. Thepotte, do do. Empire Kaffekande Plet Kedel med tilhørende Spritapparat antikke engelske Flaskebakker do. do. do Plet Flaskebakker engelske Plet Saltkar m. blaat Glas do. do. do do. antikke Sennopskander do. do. do do. do. Empire Saltkar antik engelsk Vandmaskine med Spritbeholder do. do. oval Bakke (gennembr.) do. do. rund do. (Barokstil) do. do. do Ido. do. rund Bakke do. do. med Vaaben do. do. do fransk Pletvarmefad (Rococostil), mrk. Christofle. Paris do. do. do Plet Gemysefad med Laag do. do. do Plet Kasseroller med Skaft Plet Saucekander med Underskaale, Hankene Svanehoveder do. do., forgyldte indvendig antik engelsk Plet Vinkøler do. do. do. Stegelaag antik oval engelsk Plet Terrin, rigt ornamenteret, hvilende paa Løvefødder oval antik Plet Jardiniere (blaa Skaal) antik engelsk Pletopsats med Krystalskaal stor antik rund engelsk Pletbakke paa Fødder (graveret), Kanten ornamenteret oval Pletbakke med Hanke og Fødder stor antik engelsk Plet Bordopsats paa Fødder. Fra Midten af Opsatsen udgaar fire Arme bærende Krystalskaale. Overdelen en stor Skaal Par antike engelske Plet Louis XVI Lysestager, kaneleret Søjle. Foden med Draperier og Hoveder do. do. do Par antikke engelske Plet Louis XVI Lysestager, rund Søjle med Kapitæl. Foden firkantet med Draperier og Masker Par antikke engelske Plet Empirestager (firkantet Fod) med tilhørende Arme til 2 Lys hver.

16 Par engelske Pletstager med tilhørende Arme til 3 Lys hver Pletbordlampe med Beholder indrettet til elektrisk Lys smaa antikke Lysestager Lysesaxe lille Pletbakke, antik aflange engelske Pletbakker. MALERIER, MINIATURER, KOBBERSTIK Ukendt fransk Kunstner fra Slutningen af det 17. eller Begyndelsen af det 18. Aarhundrede: Ovalt Portrait, (99 X 86) Pilo: Dronning Louise, Fred. 5.s Gemalinde. (77 X 60) Peder Als, 1750: Ung Pige med en Hund. (78 X 63) M. de Chezy, 1844: Herreportrait. Akvarel Sign. A. P. S. 1891: Parti ved Pisa. Akvarel Ukendt Kunstner: Ovalt Herreportrait. (30 X 23) Miniatur. Herreportrait, hvid Paryk, blaa Frakke Dameportrait, halvt en Face, gul Kjole Madonna, Glorie om Hovedet, Bæger i højre Haand Christus med Tornekrone Dameportrait, Rose i Haand Herreportrait, fyldigt stort Haar Dameportrait, siddende Dame, rød Kjole, paa Skødet en Hund. (125 X 100) E. M. Løfler 1786: Ovalt Herreportrait, blaa Frakke, hvid Paryk. (37 X 29) Ovalt Herreportrait, hvid Krave. (15X11). Miniatur Dameportrait, om Halsen blaa Krave Dameportrait ( le), paa Hovedet Blomster Diogenes Herreportrait, hvid Paryk, hvidt Tørklæde smaa Miniaturer Væddeløbere Herreportrait, blaa Frakke, i venstre Haand en Alpestok. (17 X 13) En Mand holdende en Krukke. (12 X 10) Bjerglandskab. (12 X 25) Balthazar Denner: En Mand med en Taske over Skulderen. (17 X 13) D. Vas: Den hellige Familie. (36 X 47) Et dobbelt Portrait, Herre og Dame. (41 X 66) Portrait af Fred. d. 5. (34 X 20) Bjerglandskab, i Forgrunden en Eg Tornekronet Christus Dameportrait, høj Frisure. Pastel. (18 X 13) Landskab med en Borg Dameportrait, blaa Kjole, rødt Schawl. (75 X 61) N. Abildgaard: Bjerglandskab med Staffage. (102X81) Portrait af fire Børn, (97 X 87) To Heste, en hvid og en rød. (22 X 27) Madonna med Barnet. (14 X 14) To Apostle. (6 X 8).

17 Piranece: Kobberstik do. do do. do do. do do. do Die Mitternacht. Sortkunstblad Der Morgen, do W. Dietrich pinxit: Magdalena Wegssensee. Sortkunstblad Bartholoine Kilean sculp Kongebilleder i Ramme. (Kobberstik) Abelard Ragona Offering sculp.: Hymen to Eloisa To Eloisa Thiveil from the hånds of Abelard Abelard &. Eloisa. Surpriis o by fulburd. 539 The Death of Eloisa. *

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34.

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. CATALOG Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. FORTEGNELSE over Antiquiteter, Kunstsager m. m. der efter Begjæring af Hr. Ingeniør

KATALOG MALERIER, PORCELLÆN SØLV, GLAS OG BRONCER STUDENTERFORENINGENS LILLE SAL TILHØRENDE ET DØDSBO FORM. KL. IIV2 SÆLGES VED AUKTION.

KATALOG MALERIER, PORCELLÆN SØLV, GLAS OG BRONCER STUDENTERFORENINGENS LILLE SAL TILHØRENDE ET DØDSBO FORM. KL. IIV2 SÆLGES VED AUKTION. Vilh. Hammershøj. KATALOG OVER MALERIER, PORCELLÆN SØLV, GLAS OG BRONCER TILHØRENDE ET DØDSBO SÆLGES VED AUKTION. ONSDAG DEN 18. FEBRUAR 1914 OG FØLGENDE DAG FORM. KL. IIV2 1 STUDENTERFORENINGENS LILLE

MALERIER og TEGNINGER AF

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

1= Del af en Samling Antiquiteter

1= Del af en Samling Antiquiteter FORTEGNELSE over 1= Del af en Samling Antiquiteter bestaaende af Broncer, Fajancer, Guld og Email- ler, Porcellainer, Sølv samt 3 flamske Gobeliner, der efter Begjæring af Hr. Antiquitetshandler Josef

Auktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7.

Auktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7. c. ~ r L d *, g rmm- j Vf fy V * ' ^ j C / t ø y. - 7, -3-Z f, k s * * ' * v if a-'} * / $ V- JJ */l /L*~~ y. L " I «V - ----------------------" A ' ' ',~v / ) / K a t a l o g > *>J U, 1 / J ^ / I -2 &

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, Malerier, Bøger m. m.

MALERIER og TEGNINGER

MALERIER og TEGNINGER ' m FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER og TEGNINGER ' AF MALEREN FOLMER BONNÉN BORTSÆLGES VED AUKTION I DEN FRIE UDSTILLING MANDAG DEN 18. DECEMBER KL. 121/* EFTERSYN: FREDAG D. 15., LØRDAG D. 16. OG

M ø b le r, F ajan cer, P o rc e læ n,

M ø b le r, F ajan cer, P o rc e læ n, 9 0 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING ANTIKKE M ø b le r, F ajan cer, P o rc e læ n, M a le r ie r m. m. SOM BORTSÆLGES VED AUKTION ONSDAG DEN 3. MAJ KL. 12 i WINKEL & MAGNUSSENS LOKALER (H. HVENEGAARD) HØJBROPLADS

AD. HEINRICH-HANSEN CHARLOTTENBORG FORTEGNELSE EN SAMLING MALERIER MALEREN. MANDAG DEN 26. FEBRUAR Kl. 127* - FORTEGNELSE OVÉR EN SAMLING MALERIER AF MALEREN AD. HEINRICH-HANSEN BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG MANDAG DEN 26. FEBRUAR Kl. 127* EFTERSYN: Torsdag, Fredag, Lørdag og Søndag den 25. Februar

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895.

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895. Fortegnelse over det Boet efter afd. cand. phil Fritz Wagner tilhørende Indbo, m. v., som bortsælges ved Auction i Niels Juelsgade 6, 1. Sal o. G., Onsdag d. 9. October og flg. Dage, Form(l. Kl. 11, og

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER 72 56 FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. KATALOG over Fru Claude'Petersens efterladte Malerier og Studier m. m. som bortsælges ved

PAUL FISCHER. Auktion: Mandag den 26. Januar 1914, Fm. Kl. 11 Charlottenborg.

PAUL FISCHER. Auktion: Mandag den 26. Januar 1914, Fm. Kl. 11 Charlottenborg. PAUL FISCHER Auktion: Mandag den 26. Januar 1914, Fm. Kl. 11 Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 22. Januar 1914, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AK FIGUR- OG GENREMALER PAUL FISCHER

CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG. 3615. CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET FRANTS HENNINGSEN EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION MANDAG D. 19. OG TIRSDAG D. 20. OKTOBER 1908, FM. KL.

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

Møbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.

AUKTIONEN, der afholdes

KATALOG OVER MALERIER

KATALOG OVER MALERIER \ 'v -vf KATALOG OVER MALERIER TILHØRENDE FÆ LLESBOET E FT E R AFDØDE GROSSERER OG YEKSELLERER ARON R. HENRIQUES OG SENERE AFDØDE HUSTRU. DE BORTSÆLGES VED AUKTION, D ER AFHOLDES MANDAG DEN 16DE NOVEMBER

Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt følgende Dag,

Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt følgende Dag, Fortegnelse over antike Møbler, Malerier, gi. Kobberstik i antike Rammer, smukt Sølv og Flet m. m., som bortsælges ved offentlig Auktion, Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt

EMMY THORNAMS KATALOG TIL AUKTION PAA CHARLOTTENBORG BLOMSTERMALERINDEN, FRØKEN MANDAG DEN 9. OKTOBER 1916 KL. 12

EMMY THORNAMS KATALOG TIL AUKTION PAA CHARLOTTENBORG BLOMSTERMALERINDEN, FRØKEN MANDAG DEN 9. OKTOBER 1916 KL. 12 KATALOG TIL BLOMSTERMALERINDEN, FRØKEN EMMY THORNAMS AUKTION PAA CHARLOTTENBORG MANDAG DEN 9. OKTOBER 1916 KL. 12 Eftersyn: Fredag d. 6., Lørdag d. 7., Søndag d. 8. Oktober, hver Dag Kl. 10 4. a ~ FORTEGNELSE

HiiH YILH. TH. FISCHER, jyialerier og Studier, Katalog. Tirsdag den 23, Oktober 1894, Form. Kl. 11. Concerfpalaief, predgade 28. Dyrmaler.

HiiH YILH. TH. FISCHER, jyialerier og Studier, Katalog. Tirsdag den 23, Oktober 1894, Form. Kl. 11. Concerfpalaief, predgade 28. Dyrmaler. HiiH Katalog over jyialerier og Studier, tilhørende Dyrmaler YILH. TH. FISCHER, hvilke bortsælges ved Auktion Tirsdag den 23, Oktober 1894, Form. Kl. 11 i Lemmings Kunstudstilling Concerfpalaief, predgade

HANS AGERSNAP, CATALOG. Fotogroflsamliagen MANDAG DEN 3. OKTOBER 1910, FM. KL. 11' 2, CHARLOTTENBORG. HANS AGERSNAP. Fotogroflsamliagen Privat Eftersyn: Torsdag d. 29. September 1910, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF HANS AGERSNAP, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG DEN 3.

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m.

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m. Katalog: til AUKTIONEN Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % i Industripalæet i Odense over Antikviteter og Kunstgenstande m. m. Eftersyn: Onsdag den 5. December Kl. 11 4 Auktionsvilkaar. 1. Effekterne

CATALOG MACKEPRANG5 MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I 3579. CHARLOTTENBORG. AflLERIEJ^,

CATALOG MACKEPRANG5 MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I 3579. CHARLOTTENBORG. AflLERIEJ^, 3579. CATALOG OVER MACKEPRANG5 AflLERIEJ^, H V ILK E B O R T S ^E G E S VED AUKTION MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I PAA CHARLOTTENBORG. N r EFTER SY N : Fredag d. 2 0., Lørdag d. 21. og Søndag d.

KATALOG MANDAG DEN 11. DECEMBER 1916 KL. 117* GAMMEL MØNT 2-4, COLOSSEUM

KATALOG MANDAG DEN 11. DECEMBER 1916 KL. 117* GAMMEL MØNT 2-4, COLOSSEUM KATALOG OVKR A n t i k v i t e t e r, B r o n c e r, A n t i k e M ø b l e r, K r y s t a l, P o r c e l l æ n, F a j a n c e r, S ø lv, M a l e r i e r, K o b b e r s tik, K u n s t g e n s t a n d e,

Fredag den 5. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm,

CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, paa CHARLOTTENBORG.

CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, paa CHARLOTTENBORG. CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES M A N D A G DEN 23. F E B R U A R 1914, FM. KL.II'k paa CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: Fredag

V tirj /4jy. AGNE5 o g HARALD SLOTT-MØLLER.

V tirj /4jy. AGNE5 o g HARALD SLOTT-MØLLER. V tirj /4jy AGNE5 o g HARALD SLOTT-MØLLER. fotogralisamnugen Privat Eftersyn: Torsdag den 29. Januar 1914, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF AGNES OG HARALD SLOTT. MØLLER, HVILKE BORTSÆLGES

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl.

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. Falkenbergs Au ktioner Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling Malerier, udelukkende FRANSK KUNST EFTERSYN: Onsdag

Nr. 19. Maria og Elisabeth.

ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016

ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016 ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016 ITEM NUMMER EAN-KODE PRODUKT NAVN PRODUKT KONCEPT RRP PRIS (SEK) 1017529 5705140230588 THE ART OF GIVING FLOWERS HORTENSIAVASE LILLA ART OF

FRANSK KUNST. MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere. Tirsdag den 2 0. Febr Kl. 12. Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) FRANSK KUNST Tirsdag den 2 0. Febr. 1917 Kl. 12 bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) en meget fin Samling MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere Eftersyn Søndag den 18. Februar

KATALOG. U j 3 DANSK KUNSTHANDEL TIRSDAG D. 10. DECEMBER 1918 KL. II TIL VINGAARDSTRÆDE 21 2 SAL U j 3 / CfsK AUKTION a u k t io n sa N r 4 KATALOG k a t a l o g TIL k u n s t a u k t i o n e n I a u k t io n s a f d e l in g VINGAARDSTRÆDE 21 2 SAL TIRSDAG D. 10. DECEMBER 1918 KL. II G3 KUNSTAUKTION

( M A G E R, ANTIKVITETER, MALERIER 1.1.

( M A G E R, ANTIKVITETER, MALERIER 1.1. FORTEGNELSE OVER DE AF AFDØDE GROSSEKER I CHRISTIANIA P. SIMONSEN EFTERLADTE SAMLINGER AF ( M A G E R, ANTIKVITETER, MALERIER 1.1. HVILKE BORTSÆLGES VED AUCTION MANDAG DEN 24. FEBRUAR 1896 OG EFTERFØLGENDE

JENS LUND UDSTILLING OG AUKTION

MØBLER, KUNSTSAGER, ANTIKVITETER, PORCELÆN, SØLV, BØGER m. m. DER BORTSÆLGES EFTER BEGÆRING AF

MØBLER, KUNSTSAGER, ANTIKVITETER, PORCELÆN, SØLV, BØGER m. m. DER BORTSÆLGES EFTER BEGÆRING AF KATALOG OVER MØBLER, KUNSTSAGER, ANTIKVITETER, PORCELÆN, SØLV, BØGER m. m. DER BORTSÆLGES EFTER BEGÆRING AF OVERRETSSAGFØRER C. F. KUHN VED AUKTION, DER AFHOLDES TIRSDAG DEN 9. FEBRUAR 1915 FORM. KL. 11

I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN. MANDAG DEN 21. FEBRUAR 1916 KL. 12 P BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER GERDA STRØM I) 3820. MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN. MANDAG DEN 21. FEBRUAR 1916 KL. 12 P BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER AF GERDA STRØM EFTERSYN: FREDAG DEN 18.. LØRDAG DEN 19.

KUNSTAUKTIONEN UNO KUNST ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, HOTEL BRISTOLS ANNEX RAADHUSPLADSEN 55 (OVER B*T CENTRALEN) OVER KUNSTAUKTIONEN ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, OVER UNO KUNST OG ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B*T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SOM SÆLGES VED

Moderne Møbler og Indbo, og Befordringstøj. KATALOG TIL AUCTIONEN. Chr. 8. Møbler, NØRREGADE 41, 1. SAL, < 47/

Moderne Møbler og Indbo, og Befordringstøj. KATALOG TIL AUCTIONEN. Chr. 8. Møbler, NØRREGADE 41, 1. SAL, < 47/ < 47/ RASMUS NIELSENS AUCTIONSFORRETNING NØRREGADE 41 TELEFON 1016 OG 8701. C 3 C :c D C D C D C D C 3 C D C g D C D C D C 3 C D C D C 3 C g D C D C D C :C D KATALOG TIL AUCTIONEN NØRREGADE 41, 1. SAL,

3521. Malerier og Studier. af afdøde Maler. Carl Wentorf. A uktion: Mandag den 25. Oktober 1915, Fm. Kl. IIV2, Charlottenborg. 3521. Malerier og Studier af afdøde Maler Carl Wentorf. A uktion: Mandag den 25. Oktober 1915, Fm. Kl. IIV2, Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 21. Oktober 1915, Kl. 11 4. KATALOG OVER EFTERLADTE

Nr. Materiale Model Just Andersen genstand

(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum)

(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum) (itiy FRANSK KUNST F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum) en meget fin Paniling = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere f Eftersvn Onsdag

1Tit C 18 MARIE SANDHOLT. AUKTION MANDAG DEN 13. NOVEMBER 1911, FM. KL. II1/: CHARLOTTENBORG.

1Tit C 18 MARIE SANDHOLT. AUKTION MANDAG DEN 13. NOVEMBER 1911, FM. KL. II1/: CHARLOTTENBORG. 3811. ii. 1Tit r C 18 MARIE SANDHOLT. AUKTION MANDAG DEN 13. NOVEMBER 1911, FM. KL. II1/: CHARLOTTENBORG. Privat Eftersyn: Torsdag den 9. November 1911, Kl. n -4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF M.

CATALOG samunc, / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger. tilhørende Boet efter afdøde. Landskabsmaler HANS FISCHER, / D m. 3728. P rivat E ftersyn: T orsdag den 27. October Kl. 11 3. STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI )\ CATALOG samunc", / f / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger tilhørende Boet efter afdøde

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE V V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE CATALOG over Malerier af afdøde Marinemaler, Professor CHR. BLACHE hvilke efter Begæring af Boets Executorer, Overretssagførerne Fru Malling

ANTIKVITETER o g KUNSTSAGER,

ANTIKVITETER o g KUNSTSAGER, FORTEGNELSE OVER DEN AF AFDØDE MURERMESTER J. W. FROHNE EFTERLADTE SAMLING AF ANTIKVITETER o g KUNSTSAGER, HVILKEN EFTER BEGÆRING AF EKSEKUTORERNE I BOET, DEPARTEMENTSCHEF ASMUSSEN OG SAGFØRER ENGELBERG,

KATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR,

KATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR, KATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I KUNSTSALONEN FREDERI XSBERGGADE 36* TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR, Eftersyn paa Auktionsstedet

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

KUNSTOG ANTIKVITETER KATALOG FRU S. VERDIER, ODD FELLOW PALÆET (KONCERTPALÆET) TORSDAG D. 16. JUNI 1904. BREDGADE Nr. 28, 1.

KUNSTOG ANTIKVITETER KATALOG FRU S. VERDIER, ODD FELLOW PALÆET (KONCERTPALÆET) TORSDAG D. 16. JUNI 1904. BREDGADE Nr. 28, 1. k / KATALOG OVER KUNSTOG ANTIKVITETER TILHØRENDE FRU S. VERDIER, SOM BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES TORSDAG D. 16. JUNI 1904 OG FØLGENDE DAGE, FORMIDDAG Kl. 11 PRÆCIS, ODD FELLOW PALÆET (KONCERTPALÆET)

GABRIEL JENSEN. AUKTION: MANDAG DEN 21. OKTOBER 1912, FM. KL. IIV 2. CHARLOTTENBORG. GABRIEL JENSEN. AUKTION: MANDAG DEN 21. OKTOBER 1912, FM. KL. IIV 2. CHARLOTTENBORG. Privat Eftersyn: Torsdag den 17. Oktober 1912, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF GABRIEL JENSEN, HVILKE

C. F. Aagaard, CATALOG. Malerier af Landskabsmaler. > Wz, i. Charlottenborg. Mandig den 13. October 1890, Fm. Kl. 11. Privat Eftersyn i orsaag u. 710 r\». n o. > Wz, i. ^ STATENS kunsthistoriske FOTOGRAFI SAMLING. CATALOG over Malerier af Landskabsmaler C. F. Aagaard, h v i lk e b o r ts æ l g e s v e d A u e tio n p

FRANS SCHWARTZ8 FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER. Fotografisamlingen MANDAG DEN 12. NOVBR. 1917 KL. 11 FM. OG FØLGENDE DAG

FRANS SCHWARTZ8 FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER. Fotografisamlingen MANDAG DEN 12. NOVBR. 1917 KL. 11 FM. OG FØLGENDE DAG Fotografisamlingen FORTEGNELSE OVER FRANS SCHWARTZ8 MALERIER OG STUDIER TILHØRENDE KUNSTNERENS DØDSRO SOM VIL BLIVE BORTSOLGTE VED AUKTION MANDAG DEN 12. NOVBR. 1917 KL. 11 FM. OG FØLGENDE DAG I UDSTILLINGSBYGNINGEN

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner s Fredagen den 28^ Maj 1920 KL 1 Eftm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 27. Maj Kl. 10 5. J1 nationer. T elefon

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. CATALOfi til Marinemaler ALFRED OLSENS Maleriauktion Mandag d. 13. November 1893, Kl. 11, i Kunstudstillingsbygningen paa Charlottenborg. EFTERSYN:

KATALOG H7U. en fortrinlig Samling. Skeer, JKruse, Bægere, ^Itaale, JKander, yaintike. hvoriblandt flere Pragtstykker,

KATALOG H7U. en fortrinlig Samling. Skeer, JKruse, Bægere, ^Itaale, JKander, yaintike. hvoriblandt flere Pragtstykker, ' H7U KATALOG over en fortrinlig Samling af yaintike S ø l v s a g e r hvoriblandt flere Pragtstykker, saasom Skeer, JKruse, Bægere, ^Itaale, JKander, en monteret Nautilus, to Brudekroner m, m,, som Hr.

MALERIER OG STUDIER OLE PEDERSEN FORTEGNELSE CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. KØBENHAVN.

MALERIER OG STUDIER OLE PEDERSEN FORTEGNELSE CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. KØBENHAVN. FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF OLE PEDERSEN HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. MALERIERNE ERE UDSTILLEDE LØRDAG, SØNDAG OG MANDAG UMIDDELBART

P r i v a t E f t e r s y n : T o r s d a g d. 1 8. A p r i l 1 9 9 1 K l. 11 4. den norske Forfatter Thomas P. Krag forinden sin Bortrejse fra Byen

P r i v a t E f t e r s y n : T o r s d a g d. 1 8. A p r i l 1 9 9 1 K l. 11 4. den norske Forfatter Thomas P. Krag forinden sin Bortrejse fra Byen P r i v a t E f t e r s y n : T o r s d a g d. 1 8. A p r i l 1 9 9 1 K l. 11 4. min m i... Hiiiiiiiiiiiinii 11 mi mi 1iiiiiiiiin 1iiiiiiiiiinin 1111, n, Iirilll C atalog over Møbler, K u n stsag er, A

Katalog - Porcelæn. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Porcelæn. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Porcelæn Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Blue Castle... 3 Bonechina... 4

t tr r. z t r X ' t t *?rf fellisiili rs ifis t>r : ;. :3 V*fc J!l4L*hiLb«iV

t tr r. z t r X ' t t *?rf fellisiili rs ifis t>r : ;. :3 V*fc J!l4L*hiLb«iV t tr r. z t r X ' t t *?rf fellisiili rs ifis t>r : ;. :3 V*fc J!l4L*hiLb«iV V ^ f * t FORTEGNELSE ' O V E R ' 3 z r a /z e ^ fic rzu c lse tt Sfå/f&ester '3Zyga.de enfiann

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 (({ City A u k tio n s lo k a le r Kristen Bernikowgade 2 Tef. 9774 (Hjørnet af Citygade). FREDAG DEN 16. MAJ 1913 KL. 12 OG FØLG. DAGE AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

MALERIAUKTION GAMMEL MØNT 2 &. 4, (COLOSSEUM) MANDAG DEN 755 OKTOBER KL. 12.

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

KATALOG ANTIKVITETS- OG KUNST-AUKTION ... OVER MANDAG DEN 17. MARTS 1919 KL. 11>/, OG FØLGENDE DAGE

KATALOG ANTIKVITETS- OG KUNST-AUKTION ... OVER MANDAG DEN 17. MARTS 1919 KL. 11>/, OG FØLGENDE DAGE KATALOG... OVER ---------- ANTIKVITETS- OG KUNST-AUKTION MANDAG DEN 17. MARTS 1919 KL. 11>/, OG FØLGENDE DAGE KATALOG OVER ANTIKE MØBLER - ANTIKVITETER - KUNSTGEN STANDE - MALERIER - BRONCER - PORCELAIN

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner... i Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 5. November Kl. 10 5. Torsdag den

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

AUKTIONS VT KATALOG N * 6 TIL KUNSTAUKTIONEN I DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE SAL TIRSDAG D. 28. JANUAR 1919 KL. AUKTIONS VT KATALOG N * 6 TIL KUNSTAUKTIONEN I AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE 21. 2. SAL TIRSDAG D. 28. JANUAR 1919 KL. 12 02 KUNSTAUKTION i AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE 21 2. SAL TIRSDAG D. 28 JANUAR