AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage
- Philippa Skaarup
1 KO KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage Allégade 35, hvor der bortsælges en Del Løsøre, tilh. forskellige Boer og en Del Effekter, udlagte ved Eksekution samt Panter. Rekvirenter er Sagførerne Olaf Christensen og P. Thorup m. li. Kataloget omfatter Møbler af alle Slags, deribl. 1 Egetræs og 1 Mahogni Spisestuemøblement, Dagligstuemøbler med Brokade Plysch, hvidlakerede Senge, Nøddetræs Soveværelsesmøbler, 1 antik Standkiste, Lysekroner, 2 antike Stole, dobbelte Klædeskabe, Bøger, 2 Bogskabe, 1 Bukkemaskine og 1 Valsemaskine, 1 Lockemaskine, 1 Tandboremaskine, 1 dobbelt Filtdør, endel Metaltraadslamper, en Del Malerier af forsk. Kunstners, noget Vin m- m. m. Eftersyn paa Auktionsstedet Sandag den 13. December fra Kl- 11 3, hvor autor. Taksator Sognefoged N. Christiansen, Adilsvej 4, Telef. Godthaab 422, modtager Kommissioner. Fr. Jensens Tryk. Falkonerallé.58.
2 KONDITIONER. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslag&l forefindes, og er fra dette for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. 2. Det Købte skal afhentes Auktionsdagfen. 3. Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilløs til ny Auktion lor første Købers Regning eller afhændes underhaanden, og er denne da pligtig til skadesløst at tilsvare de derved foraarsagede Omkostninger og Tab uden at have nogen Ret til det mulige Overskud. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. 4. Ejendomsretten til det Solgte overgaar først til Køberen, naar Betaling finder Sted. o- Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 /0 at samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget, eller paa Anfordring til Undertegnede, dog kunne Inkassator personlig bekendte vederhæftige Købere torvente 6 Ugers rentefri Kredit. Sikkerhed kan affordres de.bydende saavel under som efter Auktionen, til hvilkensomhelst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb strax forfalden til Betaling. Sølv betales kontant ved Hammerslaget. 6. Betales ikke til rette Tid, er Køberen pligtig at erlægge skadesløs Betaling og 6 /0 Rente fra Auktionsdagen, hvorhos han skal være underkastet Retsforfølgning efter Forordning a' 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts Tillægskonditioner forbeholdes. Frederiksberg, d. 11. December Carl Waageehristensen, cand. juris, Birkefuldmægtig. Auktions-Kontoret for Ind- og Udbetaling er Aliégade 35, Beletagen (aabent Kl. 10 2). A. 1 1 Kakkelovnsvase 2 1 Maleri: Landskab (C. Christensen) 3 1 do.: Landskab, Graavejr (samme) 4 1 do.: Bladkaktus i Blomst (samme) 5 1 do.: Aakander i Blomst (A. Dohlmann?) 6 1 do.: G aard paa Frederiksberg (L.) 7 1 farvetrykt Radering (Louis Moe) 8 1 do. do. (samme) 9 1 Akvareltryk: Ved Søen (Brande) 10 Kyrasserere (Detail) 11 1 Akvarel: Fra Pedersborg Sø, Vinter (A. Ban) 12 1 Statuette-Skitze i Bronce: Murarbejdsmand (B. Lud vigsen) 13 1 Maleri: Klitter (Wyge) 14 1 do.: Flodparti (A. Eilersen) 15 1 do.: Motiv fra Sveitz (H. Veber) 16 1 do.: F ra Rom (A. Kaufmann) 17 1 do.: Motiv fra Holland (H. Lismann)
3 18 1 Maleri: Solnedgang (samme) 19 1 do.: 2 Æ sler (Rs. Jørgensen) 20 1 do.: Storken kommer (V. Bank) 21 1 do.: Ræbild Bakker (C. Jørgensen) elektriske Metaitraads]amper do. 25/ do. 50/ do. 32/ do. 16/u do. 50/ do. 10/ do. 10/ do. 25/ do. 16/ do 32/ do. 50/2, do. 16/ do. 32/ do. 10/ do. 16/ do. 25/ do. 25/ '; do. 25/ ao. 10/ do. 16/ do. 16/ do. 16/ do. 25/ do. 32/220 4 Møller /2 Liter Cacao Fl. C'aloric Fl. Rhinskvin Anton hvid Kjole Ringe Sølv forgi. Damenhr 240 il Skindtæppe m. m S k. Gardiner Stores 24j6 1 nyt Bordtæppe Stangkikkert Akvarel K Maleri: Botanisk Have (sign. P. E. P.) Petersen 21)7 1 elektiisk Bordlampe antik Bordlampe Maleri dblt. Skab (poleret) Filtdør (89><52 i Søjler Messiing Kande do. do. f>
4 Messing Them ask in o do, do. ' 6 K. P Skilderi: Borssalen hvidlakeret bornholmsk Stueuhr hvid lakerede Senge med Spiral- og Overmd do. Stole (Louis XVI.s Stil) do. Skab (Almuestil) Schou Spisestuemøblement: 1 Mali. Buffet (engelsk Stil), 1 Dækketøjsskab, 1 Anretterbord, 1 Spisebord og S Stole Mah. Salonbord Sofa og 4 Stole med gr. Brokadeplyds Halvportræt (sign. A. Atai) Akvarel: Den engelske Kirke i Kbh Maleri: Grønlandsk Hund (Harald Moltke) Jensen lille Bord stort Gulvtæppe N Chaiiselongue med blomstret Betræk stort forgil. Spejl Jensen Messing Lysekrone til 5 Blus Mah. Bord Petroleumsovn Mah. Bord Hagen H P Nielsen Glerup Sølv Herre Rmt. Uhr Halssmykke nyt Pengeskrin med Indsats Salat ske, 1 Kompotske Nøddetræs Servante med Marmorplade do. do. med do Nøddetræs Natbord med Marmorplade do. do. med do. ^ Armbaand i Etui lyst Haandklædeetativ Edderduns Dyne Manschetknapper i Etui (18 Kar. Guld) Døgns Sølv Rmt. Ank. Savonet IThr nye Spiseskeer (Kbh.s Prøvesølv) do. Posteiske (do.) do. Dessertskeer (do.) do." Spiseskeer (do.) do. do.' (do.) do.( Kompotskeier (do.) Sølv Herre Rmt. Ur med Kæde Konfektskaal Sølv Brosehe (svensk Idræts Medaille)
5 i\r. 1 Violin m ed B u e (s i <> n.) Barometer 301i 1 Sølv Herre Emt. Ur Tallerkener (Kbh.s Pore ) do. (B.&.G.) do. do. (Sommerfugle-ske) Sauceskaal (Kbh.s Pore.) 306 V. Bergsoe: Poetiske Skrifter Bjørn stjerne Bjørnson: Samlede Værker Blomsternes Bevogter (Rabind.ro Naili. l agø re, Indiens Digterkonge Tysk Rejse Haandbog og Kursbog for 1914 Sælges Onsdag Kl. l k Maleri- Roser (Prof. 1. L. Jensen) do.: Landevej ((fransk Kunstner) do.: do. (samme) do.: 4 ortræt af Sofie v. Buchwaldt dø.: Landskab (Clarl Møller) do.: Ved en Indsø (C. E. Rasmussen) do.: Jtalienerinde (Fortung) do.: Teltene ved Oharfottenlund (Heinrich Buritzen) do.: Portræt (Richter) do.: Frugter (E. C. Uinitz) do.: En Hone (Hans Smidt) do.: Interiør (Fritz Nybo) do.:) do. (samme) do.: Valmue (Ylva Vermehren) do. (samme) do.: Køer paa Marken do.: Marine (A. Jespersen) do.: do. (samme) do.: Marine (Hjernø) do.: Parti fra Utterslev (Carl Petersen) do.: Parti fra D yrehaven (samme) 331 l farvelagt Tegning (Erik Henning) Maleri: Skovparti (Carl Carlsen) do.: Stueinteriør (E. Olsen) do.. Bomhuset ved Langebro (L. Enginarn) o3o 1 do.: GI. Nørreport (H. Schumacher) Paa Begæring af Højesteretssagfører Henriques, Bøger, indh. bibelske Kobberstik Pakké Bøger Pakke do Pakke do Pakke do Pakke do Pakke do Pakke do Pakke do. ' 345 Oehlenschlager: Tragedier 5 Bd. 346 F. Paludan Muller: Ungdomsskrifter
6 347 L. Bruun: Absalons Saga 348 Carl Bernhardt: Samlede Skrifter 319 Fr. Barf oed: Fortællinger 350 F rn Gyllembourg: 6 Bind 351 St. St. Blieher: Noveller 352 Meyers Fremmcd-0 r dbo g 353 Bibelen (5 Bind) 354 Nordisk Konversationsleksikon 355 Klæstrups Tegninger og Fritz Jørgensens do forgi. Kandelabre Bordklokke hvidt Marmor Taffeluhr smaa Lamper Vaser Vase, 1 Gyngestol Po rcel'lænjsf i gur Majolika Jardiniere Aneroidbarometer Terrakotta Gevirer, 1 Pibebrædt Medaillon, 1 Messingbakke Skilderier Radering Skilderier i gi. Rammer Oliemaleri og 2 Olietryk Trækasse Dyne, 1 Pude og 1 Fodpude Puder Skærm Haandklædéstativ Skærm K urvestol Hængelampe Nøddetræs Bogskab stort Staalslik Skilderi Skilderi Sjofaspejl Ilaand symaskine Petroleumsovn Rejseskrivepult Taburet Gevir stor Smyrna Gulvtæppe Efter Beg. af Sagf. Olaf H. Christensen sælges Onsdag KL fk Maleri: Badende Damer (Ed. Lindshøj, 1907) do.: Bag Rudersdals Kio (Rasm. Sørensen) do.: Bondegaard (L. Hove) 384v 1 do.: Studie (Ubekendt) do.: Marmorbroen (H. Richter) do.: F ra Svendborg (C. Bertelsen) do.: Landskab (I. P.)
7 do.: Skipperiiiiset ved Frederiksborg (C. Bertel &en) do.: En Skovsø (C. J.) do.: Broparti, Italien (S. Ivloos) 401 J do.: Husmandhus (A. M. Boesen, 89) do.: F ra 'Ordrup Mose (E. M. Jensen) do.: Bag Sindal Fræstegaard (CTir. Algen do.: Rødvig Havn (T. Secher) do.: Landskab (Ole Due, 94) do.: En Skovsø (Rud. Bissen) do.: Vinterbillede (N. B., 94) Maleri: Sommerdag ved Øresund Maleri: Udsigt mod Himmelbjerget do.: Vinterdag ved Jægerspris do.: F ra Kri,stiania Fjord do.:lmarkvej (sign. Ohr. Rasmussen) Vessel Nøddetræs Servante med Marmoropsats do. do. med do do. Natskab do. do. Scharling elektr. Messing Standerlampe Westrup stor Lænestol Mah. Pillespejl med Konsolskab 13 Nielsen Ankergangs Herreuhr Plet Kaffekande, 1 Sukkerskaal og 1 Flødekande Nikkel Kaffekande Plet Lysestager Paa Beg, af Sognefoged True Egetræs Buffet do. Dækketøjsskab do. Anretterbord do. Spisebord do. Stole Marius Sørensen Kobberkedel Messingkedel gammel Dovregryde (Malm) Kandelabre Bord Nielsen w c Tandboremaskine Fru A Petersen Sopha med Plyds Divan med do rundt Spisebord med 6 Ben og 5 Plader Regulatoruhr Skærm, 1 Pianostol (defekt)
8 u Bord Dyne Mah. Bogskab Nøddetræs Toiletmøbel Gerlach Petroleumsovn, 1 Gardinstang a 1 Kurv med div. Køkkentøj m. m Harbo Haartørringsapparat Rulle antikke Flaskebakker Bord stort Akvarie Kurv med forskelligt forskellige Glas 4'2 19 slebne Glas Ølglas paa Fod do. paa do Altan Skærinbrædt Jernseng med Madratser Fuglebur Papegøjebur Fuglebur do stort do. paa Fod Stærkasser Blikbakker I I Paa Beg. af Sagfører Thorup sælges Onsdag Kl Val semaskine i65 1 Bukkemaskine Lo kkomask in e Kronborg Spillekasse med Plader (defekt) Valdemar Jacobsen elektrisk Krone til 12 Lys Rosenstand antik Ege* ræs Standkiste do. Spisebord uden Plader Sophaspejl Toiletbord med Spejl hvidt Skab Værktøjsskab a 1 Salonbord Divan Rokkestol Lænestole med Plyds Osv- H Hansen 478 il Klapbord Kanapé Træseng, 1 Jernseng ovalt Mah. Bord
9 16 N N Sofa mod grønt Plyds Brandmand Petersen Uhrmagerskab med Værktøj 4S4 1 Bidet Hugo C 185 Diverse Bøger Elektriserapparat Sognefoged Christiansen Liggestol Puf, 1 W. C Sovesofa rned Skaffe Mah. Toiletspejl Hedemann Klædeskab G ibsaf støbninger B B Klædeskab * Jernseng, 1 Skammel Præstrud brodterede Tæpper 496 i Pude Bordtæppe Portierer Bjørnø Skilderier Puf m. m. Al Flytning til og fra Auktionsstedet besørges af C Grønbæk, Falkonerallé 16,3. Tlf. Vester 2449 u.
Læs mereKATALOG. Auktionen paa Constantia. Bohatfe og JVIalemer. Dødsboerne. Tirsdag den 30. September 1913, Form. Kl. 11. over. tilhørende.
Læs mereAUKTIONEN, der afholdes
Læs mereM øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion
Læs mereMØBLER oo INDBO Befordringstøj
Læs mereAUKTIONEN, EB Fr. Jensens Bogtrykkeri, Falkoneralle 58. K A T A L O G. Fredag d. 2 8. Maj 1 9 1 5, Ratksacksvej 14, Kl. 11V2 Form..
K A T A L O G til AUKTIONEN, d er a f koldes Fredag d. 2 8. Maj 1 9 1 5, Kl. 11V2 Form.. Ratksacksvej 14, hvor der paa Begæring af O verretssagfører Jon Krabbe som executor testamenti bortsælges det afdøde
Læs mereMaleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over
Katalog / over Maleri - Auktionen i flllégade 35 M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 16. og Søndag den 17. Januar fra Kl. 11 4, K o m m i s s i o n e r modtages
Læs mereMøbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.
Læs mereKATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12
----------------------------- Katalog over Maleri-Auktionen i ffllégade Nr. 35 M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 O O O Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 27. og Sandag den 28. Septbr. fra Kl. 11-4.
Læs mereMALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6.
Falkenbergs Auktioner Torsdag den 3. Maj 1917 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl.
Læs mereAUKTIONEN over. den russiske Udstilling paa den Baltiske Udstilling i Malmø 1914 KATALOG. Bernstorffsvej 19, Onsdag den 8. Decbr. 1920 Kl. 11 Form.
KATALOG til AUKTIONEN over den russiske Udstilling paa den Baltiske Udstilling i Malmø 1914 afholdes Onsdag den 8. Decbr. 1920 Kl. 11 Form. og følgende Dage, Bernstorffsvej 19, hvor der bortsælges Malerier,
Læs mereMflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6.
Falkenbergs Auktioner Fredag den 13. April 1917 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12
Katalog over Maleri-Auktionen 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12 i Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 25. og Søndag den 26. Januar fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut. Taksator,
Læs mereMALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5.
Fal k enbergs Au ktioner Fredag den 30. August 1918 KL \2 % Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10
Læs mereHerskabeligt Indbo Malerier
Læs mereMflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM.
ffvr KATA LO Q OVER MflbERl-flUKTlONEN PAA GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. EFTERSYN PAA AUKTIONSSTEDET SØNDAG OG MANDAG FRA 11 4 KOMMISSIONER MODTAGES
Læs mereFabrikant Emil Falck5 Dødsbo
Læs mereAUKTIONEN, k:<* KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 9. November 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage. der afholdes
k:
Læs mereAUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage,
KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, hvor der sælges det Dødsboerne efter Enkefru Jensine Kirstine Bang. født Sørensen, Frøken Birgitte'Cecilie
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, M an d ag d. 10. F e b u a r 1919 Kl. 12
Katalog over Maleri-Auktionen 35, flllegade 35, i M an d ag d. 10. F e b u a r 1919 Kl. 12 Eftersvn paa Auktionsstedet Lørdag den 8. og Søndag den 9. Febuar fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut.
Læs merenapoleonsbilleder, K A T A L O G en Sam ling A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, øm- over som bortsælges ved A u k tio n
K A T A L O G over en Sam ling napoleonsbilleder, som bortsælges ved A u k tio n A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, K l. 1 E fterm iddag. øm- E fte rsy n J>aa A u k tio n sste d e t L ørdag
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mereMALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober Kl. 10 5. Torsdag den 3. Oktober Kl. 10 5.
Falkenbergs Auktioner Fredag den 4. Oktober 1918 Kl. 12 Ja Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober
Læs mereMøbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg.
FORTEGNELSE over Møbler m. m. som bortsælges ved Auktion Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. Dag i Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Af Kataloget fremhæves: Pretiosa. Uhre, Nips, 35 Bind
Læs mereMflbCRlCR. Falkenbergs Auktioner. T elefon GI. Kongevej 27 s 29. Falkenbergs Auktioner. Fredag den 19. Januar 1917 Kl. 12!
Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Januar 1917 Kl. 12!4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MflbCRlCR (Fransk Kunst) EFTERSYN: Onsdag
Læs mereA u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m.
A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. Onsdagen d. 30 Januar, Formiddag Kl. 11 og følgende Dag bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, bortsolgt paa Grund
Læs mereMALERIER. Gi. Kongevej 27*29. Falkenbergs Auktioner. T elefon Falkenhergs Auktioner. Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag
Falkenhergs Auktioner Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag bliver ved Auktion, der afholdes Gi. Kongevej 27*29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 22. Marts Kl. 10 8 Torsdag
Læs mereMALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1.
Falkenbergs Auktioner Tirsdag den 12. August 1919 1(1.12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en større Samling MALERIER EFTERSYN: Mandag den 11. August
Læs mereMALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581
FORTEGNELSE over MALERIER som ifølge Begæring af Overretssagfører SVEND WARBURG bortsælges ved Auktion Tirsdagen den 28. November 1916 Formd. Kl. 11 i Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - Søndag den 26. Novbr.
Læs mereMALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN EFTERSYN: LØRDAG DEN 25. MARTS KL. 11 6 SØNDAG DEN 26. MARTS KL.
City A u k t i o n s l o k a l e r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). MANDAG DEN 27. MARTS 1911 KL. 1 EFTRM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE
Læs mereUdmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa
/ I. s. Udmærket Indbo Torsdagen d. 6. December, Formiddag Kl. 11 bortsælges ved Auction, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, en Del gode Møbler og Indbo, hvoriblandt en Del udmærkede Møbler, der bortsælges
Læs mereKatalog over. en Samling Malerier, J3éo
J3éo Katalog over en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder af Prof. J. la Cour, H. Brasen, Poul Steffensen, Prof. Otto Baehe, Prof. Chr. Zaeho, Augusta Dohlmann. Prof. C. F. Sørensen, Emil Libbert, C.
Læs mereMALERISAMLINGEN. asb. Katalog til Auktionen. i Allégade 8
Katalog til Auktionen Mandag den 17. Maj 1920 Kl. 12V2 Eftm. i Allégade 8 over MALERISAMLINGEN a f kendte udstillende Kunstnere, hvoraf fremhæves: I7YI IAAi Adolf Larsen: Efteraarsdag i Frederiksberg Have.
Læs mereEN SAMLING MALERIER KATALOG EINAR JACOBSENS KUNSTHANDEL ODENSE EFTERSYN: ONSDAG 1 0-4 TORSDAG FO RM.10-12 PAA INDUSTRIPALÆET OVER IALT 147 STK.
KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER IALT 147 STK. FRA EINAR JACOBSENS KUNSTHANDEL ODENSE SOM BORTSÆLGES VED AUKTION PAA INDUSTRIPALÆET TORSDAG DEN 13. MARTS 1919 KL. l*/a EFTERSYN: ONSDAG 1 0-4 TORSDAG FO
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mereen Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende
Læs mereIndbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Tirsdag den 14. December 1915 Fmd. Kl. og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.
Læs mereMøbler og Indbo, Malerier m m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 i 1 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 19. Juni 1919, Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Møbler og Indbo, Malerier m m. Torsdag
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllégade 35, Mandag d. 23. Septb Kl. 12.
Katalog over Maleri-Auktionen 35, flllégade 35, Mandag d. 23. Septb. 1918 Kl. 12. i Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 21. og Søndag den 22. September fra Kl. 11 4. Kommuaioner modtages af aut. Taksator,
Læs mereM. N. Holms Auktionsforretning Telefon Løngangsstræde 20.
Læs mereMALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 TELEFON 9720
City A u k tio n s lo k a le r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). ONSDAG DEN 19. FEBRUAR 1913 KL. 12 MIDDAG OG FØLGENDE DAGE KL. I I 1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER
Læs mereMALERIER E FTERSYN Onsdag den 12. December Kl Torsdag den 13. December Kl
Falkenbergs Auktioner Fredag den 14. Decbr. 1917 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Dst ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER E FTERSYN Onsdag den 12. December
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. 8, flilégade 8, Tirsdag d. 30. Marts 1920 Kl. 12 2
Katalog over Maleri-Auktionen 8, flilégade 8, i Tirsdag d. 30. Marts 1920 Kl. 12 2 Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 28. og Mandag den 29. Marts fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af den Tilsynshavende
Læs mereKATALOG til. KUNSTSAGER og MØBLER.
H 731 KATALOG til Auktionen over KUNSTSAGER og MØBLER. Paa Begæring af Overretssagfører Prangen aiholdes Auktion Akasiavej Nr. 3 Onsdag den 14. ds. og følg. Dage, Kl. 10V2 Form., over en Del af det afd.
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over , flliegade 35, M andag d. 25. Novb Kl. 12.
* Katalog over Maleri-Auktionen i... 35, flliegade 35, M andag d. 25. Novb. 1918 Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 23. og Søndag den 24. November fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut.
Læs mereAuktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7.
c. ~ r L d *, g rmm- j Vf fy V * ' ^ j C / t ø y. - 7, -3-Z f, k s * * ' * v if a-'} * / $ V- JJ */l /L*~~ y. L " I «V - ----------------------" A ' ' ',~v / ) / K a t a l o g > *>J U, 1 / J ^ / I -2 &