AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage"

1 KO KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage Allégade 35, hvor der bortsælges en Del Løsøre, tilh. forskellige Boer og en Del Effekter, udlagte ved Eksekution samt Panter. Rekvirenter er Sagførerne Olaf Christensen og P. Thorup m. li. Kataloget omfatter Møbler af alle Slags, deribl. 1 Egetræs og 1 Mahogni Spisestuemøblement, Dagligstuemøbler med Brokade Plysch, hvidlakerede Senge, Nøddetræs Soveværelsesmøbler, 1 antik Standkiste, Lysekroner, 2 antike Stole, dobbelte Klædeskabe, Bøger, 2 Bogskabe, 1 Bukkemaskine og 1 Valsemaskine, 1 Lockemaskine, 1 Tandboremaskine, 1 dobbelt Filtdør, endel Metaltraadslamper, en Del Malerier af forsk. Kunstners, noget Vin m- m. m. Eftersyn paa Auktionsstedet Sandag den 13. December fra Kl- 11 3, hvor autor. Taksator Sognefoged N. Christiansen, Adilsvej 4, Telef. Godthaab 422, modtager Kommissioner. Fr. Jensens Tryk. Falkonerallé.58.

2 KONDITIONER. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslag&l forefindes, og er fra dette for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. 2. Det Købte skal afhentes Auktionsdagfen. 3. Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilløs til ny Auktion lor første Købers Regning eller afhændes underhaanden, og er denne da pligtig til skadesløst at tilsvare de derved foraarsagede Omkostninger og Tab uden at have nogen Ret til det mulige Overskud. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. 4. Ejendomsretten til det Solgte overgaar først til Køberen, naar Betaling finder Sted. o- Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 /0 at samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget, eller paa Anfordring til Undertegnede, dog kunne Inkassator personlig bekendte vederhæftige Købere torvente 6 Ugers rentefri Kredit. Sikkerhed kan affordres de.bydende saavel under som efter Auktionen, til hvilkensomhelst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb strax forfalden til Betaling. Sølv betales kontant ved Hammerslaget. 6. Betales ikke til rette Tid, er Køberen pligtig at erlægge skadesløs Betaling og 6 /0 Rente fra Auktionsdagen, hvorhos han skal være underkastet Retsforfølgning efter Forordning a' 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts Tillægskonditioner forbeholdes. Frederiksberg, d. 11. December Carl Waageehristensen, cand. juris, Birkefuldmægtig. Auktions-Kontoret for Ind- og Udbetaling er Aliégade 35, Beletagen (aabent Kl. 10 2). A. 1 1 Kakkelovnsvase 2 1 Maleri: Landskab (C. Christensen) 3 1 do.: Landskab, Graavejr (samme) 4 1 do.: Bladkaktus i Blomst (samme) 5 1 do.: Aakander i Blomst (A. Dohlmann?) 6 1 do.: G aard paa Frederiksberg (L.) 7 1 farvetrykt Radering (Louis Moe) 8 1 do. do. (samme) 9 1 Akvareltryk: Ved Søen (Brande) 10 Kyrasserere (Detail) 11 1 Akvarel: Fra Pedersborg Sø, Vinter (A. Ban) 12 1 Statuette-Skitze i Bronce: Murarbejdsmand (B. Lud vigsen) 13 1 Maleri: Klitter (Wyge) 14 1 do.: Flodparti (A. Eilersen) 15 1 do.: Motiv fra Sveitz (H. Veber) 16 1 do.: F ra Rom (A. Kaufmann) 17 1 do.: Motiv fra Holland (H. Lismann)

3 18 1 Maleri: Solnedgang (samme) 19 1 do.: 2 Æ sler (Rs. Jørgensen) 20 1 do.: Storken kommer (V. Bank) 21 1 do.: Ræbild Bakker (C. Jørgensen) elektriske Metaitraads]amper do. 25/ do. 50/ do. 32/ do. 16/u do. 50/ do. 10/ do. 10/ do. 25/ do. 16/ do 32/ do. 50/2, do. 16/ do. 32/ do. 10/ do. 16/ do. 25/ do. 25/ '; do. 25/ ao. 10/ do. 16/ do. 16/ do. 16/ do. 25/ do. 32/220 4 Møller /2 Liter Cacao Fl. C'aloric Fl. Rhinskvin Anton hvid Kjole Ringe Sølv forgi. Damenhr 240 il Skindtæppe m. m S k. Gardiner Stores 24j6 1 nyt Bordtæppe Stangkikkert Akvarel K Maleri: Botanisk Have (sign. P. E. P.) Petersen 21)7 1 elektiisk Bordlampe antik Bordlampe Maleri dblt. Skab (poleret) Filtdør (89><52 i Søjler Messiing Kande do. do. f>

4 Messing Them ask in o do, do. ' 6 K. P Skilderi: Borssalen hvidlakeret bornholmsk Stueuhr hvid lakerede Senge med Spiral- og Overmd do. Stole (Louis XVI.s Stil) do. Skab (Almuestil) Schou Spisestuemøblement: 1 Mali. Buffet (engelsk Stil), 1 Dækketøjsskab, 1 Anretterbord, 1 Spisebord og S Stole Mah. Salonbord Sofa og 4 Stole med gr. Brokadeplyds Halvportræt (sign. A. Atai) Akvarel: Den engelske Kirke i Kbh Maleri: Grønlandsk Hund (Harald Moltke) Jensen lille Bord stort Gulvtæppe N Chaiiselongue med blomstret Betræk stort forgil. Spejl Jensen Messing Lysekrone til 5 Blus Mah. Bord Petroleumsovn Mah. Bord Hagen H P Nielsen Glerup Sølv Herre Rmt. Uhr Halssmykke nyt Pengeskrin med Indsats Salat ske, 1 Kompotske Nøddetræs Servante med Marmorplade do. do. med do Nøddetræs Natbord med Marmorplade do. do. med do. ^ Armbaand i Etui lyst Haandklædeetativ Edderduns Dyne Manschetknapper i Etui (18 Kar. Guld) Døgns Sølv Rmt. Ank. Savonet IThr nye Spiseskeer (Kbh.s Prøvesølv) do. Posteiske (do.) do. Dessertskeer (do.) do." Spiseskeer (do.) do. do.' (do.) do.( Kompotskeier (do.) Sølv Herre Rmt. Ur med Kæde Konfektskaal Sølv Brosehe (svensk Idræts Medaille)

5 i\r. 1 Violin m ed B u e (s i <> n.) Barometer 301i 1 Sølv Herre Emt. Ur Tallerkener (Kbh.s Pore ) do. (B.&.G.) do. do. (Sommerfugle-ske) Sauceskaal (Kbh.s Pore.) 306 V. Bergsoe: Poetiske Skrifter Bjørn stjerne Bjørnson: Samlede Værker Blomsternes Bevogter (Rabind.ro Naili. l agø re, Indiens Digterkonge Tysk Rejse Haandbog og Kursbog for 1914 Sælges Onsdag Kl. l k Maleri- Roser (Prof. 1. L. Jensen) do.: Landevej ((fransk Kunstner) do.: do. (samme) do.: 4 ortræt af Sofie v. Buchwaldt dø.: Landskab (Clarl Møller) do.: Ved en Indsø (C. E. Rasmussen) do.: Jtalienerinde (Fortung) do.: Teltene ved Oharfottenlund (Heinrich Buritzen) do.: Portræt (Richter) do.: Frugter (E. C. Uinitz) do.: En Hone (Hans Smidt) do.: Interiør (Fritz Nybo) do.:) do. (samme) do.: Valmue (Ylva Vermehren) do. (samme) do.: Køer paa Marken do.: Marine (A. Jespersen) do.: do. (samme) do.: Marine (Hjernø) do.: Parti fra Utterslev (Carl Petersen) do.: Parti fra D yrehaven (samme) 331 l farvelagt Tegning (Erik Henning) Maleri: Skovparti (Carl Carlsen) do.: Stueinteriør (E. Olsen) do.. Bomhuset ved Langebro (L. Enginarn) o3o 1 do.: GI. Nørreport (H. Schumacher) Paa Begæring af Højesteretssagfører Henriques, Bøger, indh. bibelske Kobberstik Pakké Bøger Pakke do Pakke do Pakke do Pakke do Pakke do Pakke do Pakke do. ' 345 Oehlenschlager: Tragedier 5 Bd. 346 F. Paludan Muller: Ungdomsskrifter

6 347 L. Bruun: Absalons Saga 348 Carl Bernhardt: Samlede Skrifter 319 Fr. Barf oed: Fortællinger 350 F rn Gyllembourg: 6 Bind 351 St. St. Blieher: Noveller 352 Meyers Fremmcd-0 r dbo g 353 Bibelen (5 Bind) 354 Nordisk Konversationsleksikon 355 Klæstrups Tegninger og Fritz Jørgensens do forgi. Kandelabre Bordklokke hvidt Marmor Taffeluhr smaa Lamper Vaser Vase, 1 Gyngestol Po rcel'lænjsf i gur Majolika Jardiniere Aneroidbarometer Terrakotta Gevirer, 1 Pibebrædt Medaillon, 1 Messingbakke Skilderier Radering Skilderier i gi. Rammer Oliemaleri og 2 Olietryk Trækasse Dyne, 1 Pude og 1 Fodpude Puder Skærm Haandklædéstativ Skærm K urvestol Hængelampe Nøddetræs Bogskab stort Staalslik Skilderi Skilderi Sjofaspejl Ilaand symaskine Petroleumsovn Rejseskrivepult Taburet Gevir stor Smyrna Gulvtæppe Efter Beg. af Sagf. Olaf H. Christensen sælges Onsdag KL fk Maleri: Badende Damer (Ed. Lindshøj, 1907) do.: Bag Rudersdals Kio (Rasm. Sørensen) do.: Bondegaard (L. Hove) 384v 1 do.: Studie (Ubekendt) do.: Marmorbroen (H. Richter) do.: F ra Svendborg (C. Bertelsen) do.: Landskab (I. P.)

7 do.: Skipperiiiiset ved Frederiksborg (C. Bertel &en) do.: En Skovsø (C. J.) do.: Broparti, Italien (S. Ivloos) 401 J do.: Husmandhus (A. M. Boesen, 89) do.: F ra 'Ordrup Mose (E. M. Jensen) do.: Bag Sindal Fræstegaard (CTir. Algen do.: Rødvig Havn (T. Secher) do.: Landskab (Ole Due, 94) do.: En Skovsø (Rud. Bissen) do.: Vinterbillede (N. B., 94) Maleri: Sommerdag ved Øresund Maleri: Udsigt mod Himmelbjerget do.: Vinterdag ved Jægerspris do.: F ra Kri,stiania Fjord do.:lmarkvej (sign. Ohr. Rasmussen) Vessel Nøddetræs Servante med Marmoropsats do. do. med do do. Natskab do. do. Scharling elektr. Messing Standerlampe Westrup stor Lænestol Mah. Pillespejl med Konsolskab 13 Nielsen Ankergangs Herreuhr Plet Kaffekande, 1 Sukkerskaal og 1 Flødekande Nikkel Kaffekande Plet Lysestager Paa Beg, af Sognefoged True Egetræs Buffet do. Dækketøjsskab do. Anretterbord do. Spisebord do. Stole Marius Sørensen Kobberkedel Messingkedel gammel Dovregryde (Malm) Kandelabre Bord Nielsen w c Tandboremaskine Fru A Petersen Sopha med Plyds Divan med do rundt Spisebord med 6 Ben og 5 Plader Regulatoruhr Skærm, 1 Pianostol (defekt)

8 u Bord Dyne Mah. Bogskab Nøddetræs Toiletmøbel Gerlach Petroleumsovn, 1 Gardinstang a 1 Kurv med div. Køkkentøj m. m Harbo Haartørringsapparat Rulle antikke Flaskebakker Bord stort Akvarie Kurv med forskelligt forskellige Glas 4'2 19 slebne Glas Ølglas paa Fod do. paa do Altan Skærinbrædt Jernseng med Madratser Fuglebur Papegøjebur Fuglebur do stort do. paa Fod Stærkasser Blikbakker I I Paa Beg. af Sagfører Thorup sælges Onsdag Kl Val semaskine i65 1 Bukkemaskine Lo kkomask in e Kronborg Spillekasse med Plader (defekt) Valdemar Jacobsen elektrisk Krone til 12 Lys Rosenstand antik Ege* ræs Standkiste do. Spisebord uden Plader Sophaspejl Toiletbord med Spejl hvidt Skab Værktøjsskab a 1 Salonbord Divan Rokkestol Lænestole med Plyds Osv- H Hansen 478 il Klapbord Kanapé Træseng, 1 Jernseng ovalt Mah. Bord

9 16 N N Sofa mod grønt Plyds Brandmand Petersen Uhrmagerskab med Værktøj 4S4 1 Bidet Hugo C 185 Diverse Bøger Elektriserapparat Sognefoged Christiansen Liggestol Puf, 1 W. C Sovesofa rned Skaffe Mah. Toiletspejl Hedemann Klædeskab G ibsaf støbninger B B Klædeskab * Jernseng, 1 Skammel Præstrud brodterede Tæpper 496 i Pude Bordtæppe Portierer Bjørnø Skilderier Puf m. m. Al Flytning til og fra Auktionsstedet besørges af C Grønbæk, Falkonerallé 16,3. Tlf. Vester 2449 u.

AUKTIONEN, der afholdes

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner 1282-10,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag Falkenbergs Auktioner Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del gode M fl b E RIE EFTERSYN. Mandag den 24. Juni Kl. 10 5.

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

MØBLER oo INDBO Befordringstøj

MØBLER oo INDBO Befordringstøj RASMUS NIELSENS AUCTION S FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 ^ D C D C D C D C 3 C D C D C ) C g 3 C D C D C D C D C D C D C D C D C 3 C D C D KATALOG TIL AUCTIONEN NØRREGADE 41, lste SAL, FREDAG

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701.

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701. RASMUS NIELSENS AUCTIONS FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 «Jm a ac63d Torsdag den 20. Maj 1915, Form. Kl. 11, og følgende Dag sælges ved Auction paa Nørregade 41, 1ste Sal en Del Møbler og Indbo,

Maleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over

Maleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over Katalog / over Maleri - Auktionen i flllégade 35 M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 16. og Søndag den 17. Januar fra Kl. 11 4, K o m m i s s i o n e r modtages

Møbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, Malerier, Bøger m. m.

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl.

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. Falkenbergs Au ktioner Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling Malerier, udelukkende FRANSK KUNST EFTERSYN: Onsdag

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Fredag den 23. Marts 1317 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 $ 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts

KATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16

KATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16 KATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16 4776 AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Admiralgade 16 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 19. Marts 1906 Fonn. Kl. 11 paa

Fredag den 5. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm,

Maleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12

Maleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 ----------------------------- Katalog over Maleri-Auktionen i ffllégade Nr. 35 M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 O O O Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 27. og Sandag den 28. Septbr. fra Kl. 11-4.

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5.

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5. Falkenbergs Auktioner Fredag den 7. Februar 1919 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl.

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Torsdag den 3. Maj 1917 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl.

MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6.

MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6. Falkenbergs Auktioner Fredag den 13. April 1917 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. I TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 OG FØLGENDE DAGE KL 11«/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

Maleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12

Maleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12 Katalog over Maleri-Auktionen 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12 i Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 25. og Søndag den 26. Januar fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut. Taksator,

MflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM.

MflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. ffvr KATA LO Q OVER MflbERl-flUKTlONEN PAA GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. EFTERSYN PAA AUKTIONSSTEDET SØNDAG OG MANDAG FRA 11 4 KOMMISSIONER MODTAGES

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5. Fal k enbergs Au ktioner Fredag den 30. August 1918 KL \2 % Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10

Herskabeligt Indbo Malerier

Herskabeligt Indbo Malerier FALKENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 ( D a ny Telefon 1282. T h e a te r). KATALOG ti/ Auktionen Tirsdagen den 20. Marts 1917 Formiddag Kl. Il og félgende Dage GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater)

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage,

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, hvor der sælges det Dødsboerne efter Enkefru Jensine Kirstine Bang. født Sørensen, Frøken Birgitte'Cecilie

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282.

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282. Aalborg nye Auktionslokaler. Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5 bliver ved Auktion, der afholdes i Aalborg nye Auktionslokaler, (Christiansgade 54) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER. EFTERSYN: Tirsdag,

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til.

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til. KATALOG til Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. Fredag den 30. M a rts 1917 Form. Kl. 11 x/2 over Dødsbo-Bohave Malerier m. v. Eftersyn: Auktionsdagens Formiddag. Betalingen erlægges til Birkefuldmægtig,

XALIBI EFTERSYN: Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) Hn&tioner. Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. bliver ved Auktion, der afholdes f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling XALIBI EFTERSYN: Onsdag den 22. Oktober Kl. 10

napoleonsbilleder, K A T A L O G en Sam ling A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, øm- over som bortsælges ved A u k tio n

napoleonsbilleder, K A T A L O G en Sam ling A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, øm- over som bortsælges ved A u k tio n K A T A L O G over en Sam ling napoleonsbilleder, som bortsælges ved A u k tio n A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, K l. 1 E fterm iddag. øm- E fte rsy n J>aa A u k tio n sste d e t L ørdag

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes ( fil Jiongeøej 27 Sc 29 (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 18. Marts Kl. 10

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL.

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL. KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. SOM SÆLGES VED OFFENTLIG AUKTION I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 KL. 11*/, FRA GAMMEL MØNT 2 & 4 TELF. 9720-9774 EFTERSYN:

MALERIER. Gi. Kongevej 27*29. Falkenbergs Auktioner. T elefon Falkenhergs Auktioner. Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag

MALERIER. Gi. Kongevej 27*29. Falkenbergs Auktioner. T elefon Falkenhergs Auktioner. Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag Falkenhergs Auktioner Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag bliver ved Auktion, der afholdes Gi. Kongevej 27*29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 22. Marts Kl. 10 8 Torsdag

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner s Fredagen den 28^ Maj 1920 KL 1 Eftm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 27. Maj Kl. 10 5. J1 nationer. T elefon

Møbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg.

Møbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. FORTEGNELSE over Møbler m. m. som bortsælges ved Auktion Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. Dag i Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Af Kataloget fremhæves: Pretiosa. Uhre, Nips, 35 Bind

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober Kl. 10 5. Torsdag den 3. Oktober Kl. 10 5.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober Kl. 10 5. Torsdag den 3. Oktober Kl. 10 5. Falkenbergs Auktioner Fredag den 4. Oktober 1918 Kl. 12 Ja Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober

MALERIER og TEGNINGER AF

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581 FORTEGNELSE over MALERIER som ifølge Begæring af Overretssagfører SVEND WARBURG bortsælges ved Auktion Tirsdagen den 28. November 1916 Formd. Kl. 11 i Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - Søndag den 26. Novbr.

A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m.

A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. Onsdagen d. 30 Januar, Formiddag Kl. 11 og følgende Dag bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, bortsolgt paa Grund

C. F. Aagaard, CATALOG. Malerier af Landskabsmaler. > Wz, i. Charlottenborg. Mandig den 13. October 1890, Fm. Kl. 11. Privat Eftersyn i orsaag u. 710 r\». n o. > Wz, i. ^ STATENS kunsthistoriske FOTOGRAFI SAMLING. CATALOG over Malerier af Landskabsmaler C. F. Aagaard, h v i lk e b o r ts æ l g e s v e d A u e tio n p

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner... i Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 5. November Kl. 10 5. Torsdag den

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN EFTERSYN: LØRDAG DEN 25. MARTS KL. 11 6 SØNDAG DEN 26. MARTS KL.

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN EFTERSYN: LØRDAG DEN 25. MARTS KL. 11 6 SØNDAG DEN 26. MARTS KL. City A u k t i o n s l o k a l e r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). MANDAG DEN 27. MARTS 1911 KL. 1 EFTRM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE

AUKTIONEN. K A T A L O G til. T irsd ag den 3 0 te J u m, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., K l. 1 0 F o r m i d d a g,

AUKTIONEN. K A T A L O G til. T irsd ag den 3 0 te J u m, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., K l. 1 0 F o r m i d d a g, (G K A T A L O G til AUKTIONEN J e r a f koldes T irsd ag den 3 0 te J u m, K l. 1 0 F o r m i d d a g, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., H h v o r der J>aa G ru n d af B ortrejse sælges et om trent n y t,

MALERISAMLINGEN. asb. Katalog til Auktionen. i Allégade 8

MALERISAMLINGEN. asb. Katalog til Auktionen. i Allégade 8 Katalog til Auktionen Mandag den 17. Maj 1920 Kl. 12V2 Eftm. i Allégade 8 over MALERISAMLINGEN a f kendte udstillende Kunstnere, hvoraf fremhæves: I7YI IAAi Adolf Larsen: Efteraarsdag i Frederiksberg Have.

MALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1.

MALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1. Falkenbergs Auktioner Tirsdag den 12. August 1919 1(1.12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en større Samling MALERIER EFTERSYN: Mandag den 11. August

KATALOG AUKTIONEN. Rasmus Nielsen, Nørregade Nr. 41 Telefon 1016 TIRSDAG D. 3. APRIL FORM. KL 11 PRÆCIS P A A NØRREGADE 41

KATALOG AUKTIONEN. Rasmus Nielsen, Nørregade Nr. 41 Telefon 1016 TIRSDAG D. 3. APRIL FORM. KL 11 PRÆCIS P A A NØRREGADE 41 KATALOG AUKTIONEN TIRSDAG D. 3. APRIL FORM. KL 11 PRÆCIS P A A NØRREGADE 41 EFTERSYN: «-»«> Mandag d. 2. April Kl. 11 3 Betalingen erlægges til Undertegnede hvor Kataloger faas Rasmus Nielsen, Nørregade

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 12. December 1919 KL 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der alholdes (Det ny Theater bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdng den lo. December Kl. 10-5. T\,rsd;ifc: o* n!1 December

en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende

en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende I KATALOG til AUKTION paa Villaen Hellerupvej Nr. 86 i Hellerup Tirsdag den 25. Juni 1918, Form. Kl. II1/* over en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende Direktør Victor C. Lassen. Malerierne sælges

Møbler og Indbo, Malerier m m.

Møbler og Indbo, Malerier m m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 i 1 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 19. Juni 1919, Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Møbler og Indbo, Malerier m m. Torsdag

KUNSTAUKTIONEN UNO KUNST ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, HOTEL BRISTOLS ANNEX RAADHUSPLADSEN 55 (OVER B*T CENTRALEN) OVER KUNSTAUKTIONEN ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, OVER UNO KUNST OG ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B*T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SOM SÆLGES VED

FRANSK KUNST. MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere. Tirsdag den 2 0. Febr Kl. 12. Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) FRANSK KUNST Tirsdag den 2 0. Febr. 1917 Kl. 12 bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) en meget fin Samling MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere Eftersyn Søndag den 18. Februar

Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.

Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Tirsdag den 14. December 1915 Fmd. Kl. og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.

KATALOG til. KUNSTSAGER og MØBLER.

KATALOG til. KUNSTSAGER og MØBLER. H 731 KATALOG til Auktionen over KUNSTSAGER og MØBLER. Paa Begæring af Overretssagfører Prangen aiholdes Auktion Akasiavej Nr. 3 Onsdag den 14. ds. og følg. Dage, Kl. 10V2 Form., over en Del af det afd.

Maleri-Auktionen. Katalog over. 8, flilégade 8, Tirsdag d. 30. Marts 1920 Kl. 12 2

Maleri-Auktionen. Katalog over. 8, flilégade 8, Tirsdag d. 30. Marts 1920 Kl. 12 2 Katalog over Maleri-Auktionen 8, flilégade 8, i Tirsdag d. 30. Marts 1920 Kl. 12 2 Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 28. og Mandag den 29. Marts fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af den Tilsynshavende

MALERI-AUKTIONEN KATALOG VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 OVER KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 i s VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. Eftersyn: Søndag d. 18. April Kl. 9 5. Kommissioner modtages i Lokalet af Inspektør Sørensen. AUKTKONSVILKAAR. Alt

MALERIER. GI. Kongevej 27«29. Fnlkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktioner. T elefon Fredag den 17. M arts 1916 Kl.

MALERIER. GI. Kongevej 27«29. Fnlkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktioner. T elefon Fredag den 17. M arts 1916 Kl. Fnlkenbergs Auktioner Fredag den 17. M arts 1916 Kl. 12 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 15. Marts Kl. 10 3

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 TELEFON 9720

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 TELEFON 9720 City A u k tio n s lo k a le r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). ONSDAG DEN 19. FEBRUAR 1913 KL. 12 MIDDAG OG FØLGENDE DAGE KL. I I 1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER

Auktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7.

Auktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7. c. ~ r L d *, g rmm- j Vf fy V * ' ^ j C / t ø y. - 7, -3-Z f, k s * * ' * v if a-'} * / $ V- JJ */l /L*~~ y. L " I «V - ----------------------" A ' ' ',~v / ) / K a t a l o g > *>J U, 1 / J ^ / I -2 &

Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y.,

Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., Hb'lo FORTEGNELSE over det Boet efter afdøde Enkefru L. Kuhi født Aagaard Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., der bortsælges ved offentlig Auktion Tirsdag den 17. December 1901, Kl. 11, og følgende Dag

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 (({ City A u k tio n s lo k a le r Kristen Bernikowgade 2 Tef. 9774 (Hjørnet af Citygade). FREDAG DEN 16. MAJ 1913 KL. 12 OG FØLG. DAGE AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 1. Maj Kl Torsdag den 2. Maj Kl

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 1. Maj Kl Torsdag den 2. Maj Kl Falkenbergs Auktioner Fredag den 3. Maj 1918 KL 127a Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 1. Maj Kl. 10

Maleri-Auktionen. Katalog over , flliegade 35, M andag d. 25. Novb Kl. 12.

Maleri-Auktionen. Katalog over , flliegade 35, M andag d. 25. Novb Kl. 12. * Katalog over Maleri-Auktionen i... 35, flliegade 35, M andag d. 25. Novb. 1918 Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 23. og Søndag den 24. November fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut.

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

MALERIAUKTION GAMMEL MØNT 2 &. 4, (COLOSSEUM) MANDAG DEN 755 OKTOBER KL. 12.

Maleri-Auktionen. 35, flllégade 35, T irsdag den 9. April 1918 Kl. 12. over

Maleri-Auktionen. 35, flllégade 35, T irsdag den 9. April 1918 Kl. 12. over over Maleri-Auktionen ) 35, flllégade 35, i T irsdag den 9. April 1918 Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 7. og Mandag den 8. April fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut. Taksator, Sognefoged

(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum)

(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum) (itiy FRANSK KUNST F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum) en meget fin Paniling = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere f Eftersvn Onsdag

Indbo, j2 Pianoer, Manufaktur, 5 Gulduhre, Malerier, Kobberstik. Bogbindermaskiner, ca. 100 Pk. Skifersøm, ca 60 Jernafløbsrør til W. C.

Indbo, j2 Pianoer, Manufaktur, 5 Gulduhre, Malerier, Kobberstik. Bogbindermaskiner, ca. 100 Pk. Skifersøm, ca 60 Jernafløbsrør til W. C. Frivillig^otf Tvangsauktion over Indbo, j2 Pianoer, Manufaktur, 5 Gulduhre, Malerier, Kobberstik. Bogbindermaskiner, ca. 100 Pk. Skifersøm, ca 60 Jernafløbsrør til W. C. Mandag den 1. Februar Form. KL

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. I Nøhrmanns Auktioner TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 (COLOSSEUM)

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. I Nøhrmanns Auktioner TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 (COLOSSEUM) I Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2*4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. W K.J TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I. Gammel Mønt 2 &4

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12 NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 i M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12 KATALOG over EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion Mandag den 23. Februar Kl.

GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater)

GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) Faikenbergs Auktioner Fredag døn 7. Marts 1919 KL 127a Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del hovedsagelig danske Malere. Falkenbergs Auktioner Telefoner

Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa

Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa Udmærket Indbo Tirsdagen den 26. Februar og følgende Dag, Form. Kl. 11, bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41 bortsolgt et godt vedligeholdt mindre Indbo samt en Del omtrent nye Kontormøbler

KATALOG OVER MALERIER

KATALOG OVER MALERIER \ 'v -vf KATALOG OVER MALERIER TILHØRENDE FÆ LLESBOET E FT E R AFDØDE GROSSERER OG YEKSELLERER ARON R. HENRIQUES OG SENERE AFDØDE HUSTRU. DE BORTSÆLGES VED AUKTION, D ER AFHOLDES MANDAG DEN 16DE NOVEMBER

CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG. 3615. CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET FRANTS HENNINGSEN EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION MANDAG D. 19. OG TIRSDAG D. 20. OKTOBER 1908, FM. KL.