ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION

Download "ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION"

1 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tirsdag den 28. februar

2 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 28. februar 2017 kl Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling rsdag den 28. februar 2017 kl i Restaurant Kunstpavillonen. DAGSORDEN Valg af dirigent Formandens beretning Aflæggelse af regnskab Valg af ny bestyrelse, suppleant (alle er på valg) Valg af revisor Kon ngent for Forslag fra medlemmer (indsendes senest 8 dage før generalforsamlingen) Evt. Tidligere medlemmer og gæster er velkomne. Med venlig hilsen p.b.v. Kræn Christensen formand 2

3 931. Chris na Malbek ( født 1971 ) Vaden (between you and me). Airbrush på lærred. 76cm x 101,5cm Chris na Malbek er uddannet på Kunstakademiet i København fra Chris na Malbek startede med at være en del af trioen BankMalbekRau, men fandt arbejdet for snærende og arbejder nu som selvstændig kunstner. På baggrund af egne fotografier skaber hun sine værker i airbrush ikke som fotografiske gengivelser, men set gennem et temperament. Chris na Malbek har ha solouds llinger på Horsens Kunstmuseum, i Galleri Kant samt hos Charlo e Fogh. Rækken af gruppeuds llinger er lang. Bl. a. har hun uds llet i Los Angeles, Stavanger, Göteborg og Mexico. Hun er bl.a. repræsenteret på Arken, Kunsten i Aalborg samt på Esbjerg Kunstmuseum med et fællesværk sammen med Bank og Rau. Chris na Malbek har fået arbejdslegater fra Kunstrådet 5 gange. Senest i Hun fik det treårige arbejdslegat i Købt for kr , 3

4 932. Hans Munch Andersen ( født 1943 ) Tumling. Stentøj. Højde 11cm x bredde 15cm Hans Munck Andersen er fra uddannet på Kunshåværkerskolen i København. Senere har han på rejser l bl.a. Japan, Korea, Kina, lande i Sydamerika og Ungarn søgt inspira on og ny viden. Hans Munck Andersen er blevet kendt for sine polykrome porcelænsskåle, der bygges op af snoede og bugtede pølser i forskellige farver, men de senere år har han også arbejdet med skulptur. Hans Munck Andersen har uds llet på en meget lang række af gallerier og museer i både ind og udland. Han er repræsenteret på adskillige danske museer og på museer i Sverige, Norge, Holland, Tyskland, USA, Japan, Taiwan, Ungarn, Letland og Kina. Købt for kr , 4

5 933. Maja Lisa Engelhardt ( født 1956 ) Jakobs kamp mod englen. Litografi 35/45. 71cm x62cm Maja Lisa Engelhardt er uddannet fra på Det Fynske Kunstakademi. Hun henter inspira on l sin kunst i den danske natur. Især erindringen om barndommens landskab ved Sejrøbugten og sin egen kristentro spiller en rolle. Hendes form nærmer sig det abstrakte, men genkendelige fragmenter ses. Maja Lisa Engelhardt har ha en lang række af uds llinger i gallerier og på museer. Hun er bl.a. repræsenteret på Statens Museum for Kunst. Hun har udsmykket KTAS hovedsæde i København, Danmarks Radio, Københavns Universitet Amager og Højesteret. Her l kommer mange kirkeudsmykninger herunder Viborg Domkirke, hvor l hun har skabt bronzedøre. Købt for kr ,

6 934. Anders Moseholm ( født 1959 ) Overview. Olie på lærred. 75cm x 40cm Anders Moseholm er uddannet på Kunstakademiet fra og på School of Visual Arts, New York i Han lhører ikke nogen retning eller bevægelse, men hører mo visk l genera onen af malere, der tager livtag med realismen. Han arbejder i sit eget spor og som regel i meget store formater. Malerierne tager o e afsæt i byvisioner. Anders Moseholm har mange galleriuds llinger bag sig i både ind og udland. Han har uds llet på Sophienholm og Vejle Kunstmuseum. Han er købt af bl.a. Statens Kuns ond, Det Svenske Kuns ond, Vejle Kunstmuseum, Skive Kunstmuseum, Folke nget, Saxo Bank og Sydbank. Købt for kr , 6

7 935. Lis Andersen ( født 1953 ) Uden tel. Granit. Højde 20,5cm x bredde 16,5cm x længde 26cm Lis Andersen er uddannet på Kunsthåndværkerskolen i Kolding fra Fra besøgte hun Ins tuta della Ceramica, Faenza, Italien fortsa e uddannelsen på Academia di bella Ar, Carara, Italien. Lis Andersen har som billedhugger arbejdet med forskellige slags materialer, som hun har sammens llet l skulpturer. Træ, glas, marmor, granit og diabas har været de foretrukne materialer. I de senere år har det især været den sorte diabas, hun har formet og sammens llet med slebne og rå lhuggede sider. O e er der mellem de sorte diabasformer indsat glas eller f.eks. et rødt stykke granit. Indholdsmæssigt handler skulpturerne om liv, død og kærlighed. Blandt de mange uds llinger Lis Andersen har deltaget i, skal her næves: Museo de Arte Contemporane de Bogota, Columbia, Art Mondial Gallery, Milano, Esbjerg Kunstmuseum, Ribe Kunstmuseum, Den Frie, København, La Gallerie Danoise, Paris og Socha a Object, Bra slava, Slovakiet. Det er blevet l mange udsmykningsopgaver. Her skal nævnes: Jon og Di es Hus, Hjer ng, Skive Kaserne, Roskilde Torv, Ribe Katedralskole og en udsmykning i Nr. Nebel. Lis Andersen har solgt l Esbjerg Kunstmuseum, Ribe Amts Kunstudvalg, IBM, Allerød og Dansk Datacentral. Købt for kr , 7

8 936. Kathrine Ærtebjerg ( født 1969 ) Uden tel. Akvarel. 54cm x 44cm. Ingen årstal Kathrine Ærtebjerg er uddannet på Kunstakademiet fra Kathrine Ærtebjerg hører l sam dens mest betydningsfulde kunstnere. Hun vakte allerede under sin akademiuddannelse opmærksomhed med sine figura ve, surrealis ske malerier. Hun udfolder et fortællende billedunivers i slægt med børnebøgernes og eventyrernes verden befolket med figurer, der o e viser sig som blandingsvæsener af mennesker og dyr eller mand og kvinde. Billederne er gådefulde og foruroligende. De fortæller om liv og død, kærlighed og seksualitet. Hun har mange uds llinger bag sig i både gallerier og på museer. Kathrine Ærtebjerg var én af de kunstnere, der blev valgt l at udsmykke kronprinseparrets kommende bolig Kathrine Ærtebjerg har solgt l bl.a. Statens Museum for Kunst, Kobbers ksamlingen, Aros og Arken. Købt for kr , 8

9 937. Mie Olise ( født 1974 ) Winter Boat. Akryl på lærred. 50cm x 50cm Mie Olise er uddannet på St. Mar n School of Art i London, hvorfra hun har en MFA ( Master of Fine Arts ). Endvidere har hun en MA fra Århus Arkitektskole. Forladte huse, spøgelsesag ge fartøjer og konstruk oner er temaer i Mie Olises malerier, som hun skaber med kra fulde penselstrøg i en afdæmpet farveskala. Hun er en interna onalt arbejdende kunstner, der opholder sig i både New York og København. Mie Olise har en lang række soloog gruppeuds llinger bag sig. Hun har især gjort sig gældende i USA, men også i Sydamerika har hun uds llet. Blandt solouds llingerne kan nævnes uds llingerne på følgende museer: Museo de Arte Acarigua, Venezuela, Museum of Contemporary Art, Utah, USA, Museum of Pain ng, Oaxaca, Mexico, Skive Kunstmuseum, Vesthimmerlands Kunstmuseum, Aars og Kunsthallen Nikolaj, København. Der har derudover været en lang række af gruppeuds llinger på gallerier og museer. I Danmark er hun repræsenteret af Galleri Kant, København. Hun har ha adskillige uds llinger i Berlin. Mie Olise har netop afslu et en udsmykning i Canary Wharf i London. Hun har i 2012 og 2013 fået arbejdslegater af Kunstrådet Købt for kr , 9

10 938. John Kørner ( født 1967 ) Familien. Litografi 34/45. 60cm x 39,5cm John Kørner er uddannet på Kunstakademiet i København fra Han henviser o e l sine værker som problemer. De e skal forstås på flere niveauer. Dels som selve kunstens funk on, at s lle spørgsmål og så at sige levere problemer, og dels den problems lling en kunstner må s lle sig selv, når han skaber et værk: farven, formen, komposi onen, mo vet som problemer. John Kørner blev kendt i en bred offentlighed, da han i 2008 proklamerede, at han ville male et billede for hver falden soldat i Afghanistan. Nogle af disse billeder blev også omsat l raderinger. John Kørner har uds llet og er repræsenteret på adskillige museer i Danmark. Her skal blot nævnes Statens Museum for Kunst, Aros, Heart og Brandts. Saatchi Gallery i London har erhvervet et af hans værker. Han har ha uds llinger på betydelige gallerier i udlandet. Her i Danmark uds ller han i Galleri Bo Bjerggaard. John Kørner var én af de kunstnere, der blev udvalgt l at udsmykke kronprinseparrets kommende bolig har været et meget travlt år for John Kørner med uds llinger ( Brandts og Victoria Miro, London ) ops lling af skulpturer på Lolland samt udførelse af scenografi l en teaterfores lling. John Kørner fik i 2012 Eckersberg Medaillen, der gives for en indsats af høj kunstnerisk kvalitet. Købt for kr , 10

11 939. Ingrid Kæseler ( født 1959 ) Uden tel. Værk med teks l. 51cm x 38cm Ingrid Kæseler er uddannet på Designskolen i København fra Fra har hun studeret kunsthistorie ved universitetet i København. Ingrid Kæseler bruger primært teks ler, som hun indfarver, således at der fremkommer en findyrket abstrakt æste k. Hun sammensæ er i sine værker rå og finere materialer (fx silke og aluminiumsplader). Røde, grønne, blå og gule farver er de hyppigst anvendte enten som baggrundsfarver eller som striber, der på baggrundsfarven indtager værkerne. Ingrid Kæseler har en lang række solo og gruppeuds llinger bag sig. Her skal nævnes deltagelse i uds llinger på Fuglsang Kunstmuseum, Lolland, Himmerlands Kunstmuseum, Aars Vendsyssel Kunstmuseum, Hjørring samt en uds lling på Esbjerg Kunstmuseum, hvor hun også virkede som kurator. For sin indsats her modtog hun en præmie af Statens Kuns ond. Hun er repræsenteret på Vendsyssel Kunstmuseum. Fra udførte Ingrid Kæseler en totaludsmykning af Vibeengskolen i Haslev, der blev betalt af Statens Kuns ond. Købt for kr , 11

12 940. Jesper Palm ( født 1957 ) Baseball Bat 1 Inkjet print 1/5. 62,5cm x 43,5cm plus ramme Jesper Palm er uddannet på Kunstakademiets Skole for Arkitektur fra Fra gik han på Billedskolen i København. Jesper Palm arbejder i et figura vt formsprog. Han viser o e sine personer i tvetydige situa oner, hvor man inviteres l at digte med på, hvad der er sket før den viste situa on, og hvad der senere vil ske. O e vises personerne i situa oner, der er truende for dem. Jesper Palm har ha separatuds llinger i adskillige gallerier, heriblandt Galleri Kant i I 2013 havde han en separatuds lling i Jens Nielsen og Olivia Holm Møller Museet i Holstebro. Han har deltaget i gruppeuds llinger på Holstebro Kunstmuseum, Nivaagaard og på Fanø Kunstmuseum. Jesper Palm har bl.a. solgt l Finans lsynet, Aalborg Seminarium, Udenrigsministeriet. Copenhagen Business School og Mario Hotel. Endvidere har han lavet en udsmykning i samarbejde med Pipaluk Lake l Geels Kirkesal, Virum. I 2011 blev Jesper Palm ldelt Statens Kuns onds rejselegat. Købt for kr , 12

13 941. Ole Videbæk ( født 1947 ) Uden tel. Skulptur i brændt ler. Højde 70cm. Fod 20cm x 30cm Ole Videbæk er udlært murer i I 1976 tog han sin afgang fra Kunstakademiets Arkitektskole, København. Han har dyg ggjort sig ved ophold i en lang række lande bl.a. Italien, Marokko, Frankrig, USA, Israel, Canada og mange flere. Ole Videbæk har siden starten af firserne skabt adskillige monumentale værker. Han er inspireret af de gamle kulturers sædvanligvis anonyme mestre. Han skaber værktyper som muren, alteret, stelen, tårnet og porten. Ole Videbæk bruger mange forskellige materialer. Beton, ler, tegl, gummi og stentøj kan man forvente at se indgå i de værker, han skaber. Ole Videbæk har gennem årene ha et rigt uds llingsliv. Blandt sine væsentligste uds llinger nævner han selv: Statens Kuns ond på Gammel Dok, Ribe Kunstmuseum, Skissernes Museum, Lund, Millesgården, Stockholm, Oronnsko, Polens statslige Uds llingscenter og Trapholt, Kolding. Det er blevet l en del udsmykningsopgaver. Her skal nævnes: Krakamarken, Randers, Visby, Gotland, Ribe Katedralskole, Jelling, Varde, Haifa, Israel samt en udsmykning på kirkegården ved Østerhåb Kirke, Horsens. Købt for kr. 6300, 13

14 942. Kresten Havgaard ( født 1962 ) Uden tel. Olie på papir. 77cm x 92 cm Kresten Havgaard arbejdede som assistent hos maleren Franck Malina i Paris fra Han dimi erede fra Den Grafiske Højskole i Kresten Havgaard har sine rødder i den abstrakte kunst. Blikket fanges af de mange lag oliemaling og de mange underliggende lag af farver. I centrum af billederne ses o e monumentale gestalter og geometriske former. Stoffet ligger kunstnerens hjerte nærmest og det deraf følgende nærvær af sanselighed og struktur. Til at skabe sine billeder bruger Kresten Havgaard spartel og pensel. Kresten Havgaard har deltaget i gruppeuds llinger på Fåborg Kunstmuseum og Fanø Kunstmuseum. Galleri Weinburger, København og Galerie MøllerWi, Århus er hans faste gallerier. Værker af Kresten Havgaard er bl.a. blevet købt af: Statens Kuns ond, Københavns Kommune, Dronning Beatrix Kunstsamling, Holland, SAS, TDC, Odense, Ecco, Tønder og Den Danske Ambassade, Japan. Købt for kr , 14

15 NAVN Februar Marts April Maj Juni Juli August Sept. Okt. Nov. Dec. Jan. ASGER VARMING PEDERSEN MØLLER JEPSEN SOTTRUP JENSEN MØLLER JENSEN SELDRUP SCHMITZ GISLINGE LOYNING KNUDSEN KIRK LARSEN SMIDT KRISTENSEN SØGAARD KOCK HANSEN TOBIASEN LA COUR HANSEN SINDING JØRGENSEN LODBERG CHRISTENSEN HAGH AA. og D. MADSEN TROELSEN LETH SVANHOLT

16 Årets gevinst er et indrammet tryk af Bjørn Nørgaard Sidste fem års vindere: 2012 Troelsen (22) 2013 Lyngsø (udmeldt) 2014 Ove Smidt Kristensen (11) 2015 Charlo e og Jesper Hansen (16) 2016 Svanholt (24) 16

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Mandag den 29. februar 2016 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 29. februar 2016 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 26. februar 2015 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 26. februar 2014 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl. 19.00 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 28. februar 2018 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2018 kl. 18.30 Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling

Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier

Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier Copenhagen FinTech Lab er et upfront og nytænkende Fin Tech kontorlandskab på 1000 kvm. på Chris-anshavn, hvor man kan leje sig ind for kortere

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2013 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2013 kl. 18.00 Følgende værker bortauk oneres: 883 Claus Carstensen

JESPER PALM TIDLIG TORSDAG 13. MAJ 26. JUNI 2010. Galleri NB Viborg

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 28. februar 2019 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2019 kl. 18.30 Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling

JURY FORÅRSUDSTILLINGEN 2018

STABILE SKRØBELIGHEDER

STABILE SKRØBELIGHEDER STABILE SKRØBELIGHEDER Steffen Tast St. Torv. 9500 Hobro 11. juni - 3. september 2016 de-light # 21, 2016 Mit arbejdsområde er installation, skulptur, ofte som mobile, der involverer lys og glas. Selv

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Peter Bonnén på værksted, 2006. Foto: Suste Bonnén Udstilling Djiboutis Farver Fotografier af Peter Bonnén 23 nov 201616 apr 2017

een ssgr Fo Marianne

een ssgr Fo Marianne Marianne Fossgreen Mylder et udvalg af stentøj Bente Hammershøy Form og figur Marianne Fossgreen Keramikeren Marianne Fossgreen kører gerne parløb med sin kunstnerkollega Kissa Tindal, der gør det i teks

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK

MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET

MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET Rigtig godt nytår til alle vore medlemmer. Vi bliver stadig flere. Vi har nu registreret 989 medlemmer, og bestyrelsen håber, at vi når 1000 inden generalforsamlingen onsdag den 21. marts 2012 (se nærmere

AKTUEL GRAF 9 Stemmeberettigede opdelt efter herkomst i kommunerne ved KV13

AKTUEL GRAF 9 Stemmeberettigede opdelt efter herkomst i kommunerne ved KV13 AKTUEL GRAF 9 opdelt efter herkomst i kommunerne ved KV13 Yosef Bhatti, adjunkt Center for Valg og Partier Institut for Statskundskab Københavns Universitet Mail: yb@ifs.ku.dk Jens Olav Dahlgaard, Ph.d.-studerende

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR

KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL

KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL MEDLEMSBLADET KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL MUSEUMSBERG FLENSBURG Kunstmuseet i Tønders særudstilling, Kiming, med værker af Inge Lise Westmann fortsætter til Museumsberg i Flensburg.

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

KJELD ULRICH BETTY CRISTINE FOG

KJELD ULRICH BETTY CRISTINE FOG KJELD ULRICH BETTY CRISTINE FOG 01.10.16-11.11.16 GalleriWeber Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af en udstilling med kunstnerægteparret KJELD ULRICH & BETTY CRISTINE FOG Forside:

GRAFIK Venlig hilsen Gitte Harslev Træer, Ræveskiftet i Havreholm, Stregætsning 23x18 cm.

GRAFIK Venlig hilsen Gitte Harslev Træer, Ræveskiftet i Havreholm, Stregætsning 23x18 cm. GRAFIK 1979-2003 Jeg har arbejdet med billeder i mange år. Fra 1976 arbejdede jeg i en årrække kun med grafik. Jeg startede med linoleumssnit og fortsatte med mange andre teknikker. Hver teknik har jeg

CAMILLA WEST GalleriWeber

CAMILLA WEST GalleriWeber CAMILLA WEST 14.10.16-25.01.17 GalleriWeber Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af en udstilling med CAMILLA WEST Landscape Eve 24/7, 2016, 40 x 50 cm, olie på lærred Forside: Sunset,

I første fase e*erår en tapetvæg 6l trappehallens 5 etager.

I første fase e*erår en tapetvæg 6l trappehallens 5 etager. Udsmykning +l Ejendomsselskabet Gasværksvej A/S Aalborg Værf s 6dligere administra6onsbygning Lisa Rosenmeier 2016-2017 I første fase e*erår 2016. en tapetvæg 6l trappehallens 5 etager. Værket er som en

GRETHE MARIANN MAURSETH

GRETHE MARIANN MAURSETH GRETHE MARIANN MAURSETH Adresse: Hasserisvej 148, 9000 Aalborg www.maurseth.dk Født: 24. desember 1962 Telefon: 45 22 95 22 27 e.mail: grethe@maurseth.dk www.maurseth.dk CV Uddannelse 1995 Grundskole ved

Ingerlise Vikne. In a Desert of Joy

CAMILLA WEST & LARS CALMAR

CAMILLA WEST & LARS CALMAR CAMILLA WEST & LARS CALMAR 22.08.15-09.10.15 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af

Udstilling december Hanne Karin Jakobsen

Udstilling december Hanne Karin Jakobsen Udenrigsministeriets Kunstforening Udstilling december 2010 Hanne Karin Jakobsen Læs mere om kunstneren på www.kridttaarnet.dk eller www.jakobsen-studio.dk Atelier: Kridttårnet, Carlsberggrunden, Pasteursvej

Bente Hammershøy. To naturer

Bente Hammershøy. To naturer Flemming Holm Bente Hammershøy To naturer To øfødte kunstnere har sat hinanden stævne i Galleri Brænderigården. Det er færingen Gunleif Grube og fynboen Flemming Holm. Med fare for at blive beskyldt for

Lønindkomst for udenlandsk arbejdskraft

Lønindkomst for udenlandsk arbejdskraft Lønindkomst for udenlandsk arbejdskraft Der er stor forskel i lønindkomsterne mellem udenlandske arbejdere fra vestlige og østlige lande. Ser man på medianindkomsterne, så modtager midlertidige arbejdere

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

FRODE STEINICKE DIFFERENT IS EQUAL

FRODE STEINICKE DIFFERENT IS EQUAL FRODE STEINICKE DIFFERENT IS EQUAL 5. MARTS 2. APRIL 2011 galleri NB Viborg FRODE STEINCKE DIFFERENT IS EQUAL 5. MARTS 2. APRIL 2011 galleri NB Viborg cover: Akvarel Frode Steinicke Som skulptør udforsker

Veteran Turneringsplan - Udendørs 2011. Jyllandsserien Miniveteran. 1.runde: 25/5 kl. 17.00 Horsens - Randers Skive - Ry

Veteran Turneringsplan - Udendørs 2011. Jyllandsserien Miniveteran. 1.runde: 25/5 kl. 17.00 Horsens - Randers Skive - Ry Veteran Turneringsplan - Udendørs 2011 Pulje 17: Jyllandsserien Miniveteran 1.runde: 25/5 kl. 17.00 Horsens - Randers Skive - Ry 2. runde: 8/6 kl. 17.00 TST - Skive Randers - Ry 3. runde: 15/6 kl. 17.00

Kunsten ind i byggeriet og ud i det offentlige rum. Brug billedkunsten!

Kunsten ind i byggeriet og ud i det offentlige rum. Brug billedkunsten! Kunsten ind i byggeriet og ud i det offentlige rum Brug billedkunsten! Foto: Anne Styrbech. På Syddansk Universitet finder man moderne dansk billedkunst overalt - både inde og ude. Denne fire meter høje

Hanne Karin Jakobsen. Tekster af. Bente Hammershøy

Hanne Karin Jakobsen. Tekster af. Bente Hammershøy Hanne Karin Jakobsen Tekster af Bente Hammershøy Bente Hammershøy Erindringsbilleder Hanne Karin Jakobsen *1957, der er uds llingsaktuel i Galleri Brænderi gården i maj måned 2013, har selv formuleret

FERNISERING. Billedkunstner og skulptør Birgitte Hamilton. HUMLEBÆK KUNSTFORENING

FERNISERING. Billedkunstner og skulptør Birgitte Hamilton. HUMLEBÆK KUNSTFORENING FERNISERING Lørdag den 26. januar 2019 kl. 11 13 Udstillingen kan ses til den 8. februar På Humlebæk Bibliotek Mandag, tirsdag, onsdag, torsdag 12-18 Lørdag 10-13 Billedkunstner og skulptør Birgitte Hamilton

Vejle IF Kvinder Masters Klubrekorder

Vejle IF Kvinder Masters Klubrekorder Vejle IF Kvinder Masters Klubrekorder Kvinder 30-34 år: Navn Dato Sted 100m 12.6 Jette Rasmussen (52) 23.09.84 Vejle 200m 25.9 Jette Rasmussen (52) 23.09.84 Vejle 400m 59.1 Jette Rasmussen (52) 23.09.84

500 affaldskurve i kunstklæder

500 affaldskurve i kunstklæder 500 affaldskurve i kunstklæder 31 kunstnere og 500 affaldskurve 31 københavnske billedkunstnere har bidraget med hver deres kunstværk, som bliver mangfoldiggjort på 500 af Københavns i alt 8000 affaldskurve.

Billedkunster Anne Bjørn Bæringvej 12 DK 5610 Assens + 45 2834 9193 annebjorn@mail.dk www.annebjorn.dk

Billedkunster Anne Bjørn Bæringvej 12 DK 5610 Assens + 45 2834 9193 annebjorn@mail.dk www.annebjorn.dk CURRICULUM VITAE Billedkunstner Anne Bjørn født 1.1.1954 i København / Born 1.1.1954 in Copenhagen MEDLEM AF / MEMBER OF Kunstnersamfundet Billedkunstnernes Forbund UDVALGTE UDSTILLINGER / EXHIBITIONS

Befolkningsfremskrivning. Annika Klintefelt

Befolkningsfremskrivning. Annika Klintefelt Befolkningsfremskrivning Annika Klintefelt Disposition Eksempler på usikkerhed Fremskrivning 2016 2 3 At spå om fremtiden Hvor mange vil indvandre? Fødes? Dø? Udvandre? Køn, alder, herkomst Og fordeling

Fotos: Lissy Boesen, Heine Pedersen

Fotos: Lissy Boesen, Heine Pedersen Fotos: Lene K LISSY BOESEN Lissy Boesens værker står overalt i det offentlige rum, i ind- og udland, på torve og gågader, i skolegårde, boligområder og parker. Men hvem er kvinden bag de kendte og populære

Galleri KALAK. Maria Panínguak` Kjærulff

Galleri KALAK. Maria Panínguak` Kjærulff Galleri KALAK Maria Panínguak` Kjærulff Maria Panínguak` Kjærulff F. 1980 Den grønlandske multikunstner Maria Panínguak` Kjærulff er født i 1980 og opvokset i Nuuk. Hun blev Bachelor of Fine Arts fra Nova

Sigtelser 2004 fordelt efter indvandrerbaggrund og oprindelsesland

Sigtelser 2004 fordelt efter indvandrerbaggrund og oprindelsesland JUSTITSMINISTERIETS FORSKNINGSENHED OKTOBER 2005 Sigtelser 2004 fordelt efter indvandrerbaggrund og sland Materiale oplysninger, der er anvendt i de følgende tabeller, stammer fra Danmarks Statistik. Tabellerne

Befolkning. Danskerne udgør lidt over 1,4 pct. af den samlede befolkning i EU.

Befolkning. Danskerne udgør lidt over 1,4 pct. af den samlede befolkning i EU. Danmark er et monarki, hvor der bor ca. 5,4 millioner mennesker. Mere end en million er under 17 år. Ligeledes er mere end en million over 60 år. Med andre ord er der ca. 3 millioner mennesker i den erhvervsaktive

GMW UDSMYKNING - Christiansgade 18 DK-8000 Aarhus C. Tel (+45)

GMW UDSMYKNING - Christiansgade 18 DK-8000 Aarhus C.  Tel (+45) GMW UDSMYKNING Kunst gør en forskel. Kunst influerer på omgivelserne og de mennesker, der færdes i miljøet. Kunsten kan medvirke til at brande virksomheden og forbedre arbejdsmiljøet. Nyere forskning viser

Program Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer

Program Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Program 2016 2017 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål

MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL

MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL Anni Fiil - Østerbro 27 - Slagelse - 21624408 - anni@fiil.net - www. annifiil.dk Uddannet billedvæver hun har lavet adskillige billedtæpper til skoler og institutioner,

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 Manimal- bronze, 38x30 cm Heidi Guthmann Birck Uddrag fra bogen: RESUMÉ 1966-1999 af Lisbeth Tolstrup De cykliske forløb, der er kendetegnende for hver enkelt gruppe af skulpturer,

Aalborg Kommunale Kunstforening

Aalborg Kommunale Kunstforening Aalborg kommunale Kunstforening Referat af ordinær generalforsamling Mandag den 30 april 2018 kl. 19.30 Dagsorden: 1. Valg af dirigent 2. Bestyrelsens beretning 3. Kassereren aflægger regnskab 4. Indkomne

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien)

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien) KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE ROA (Belgien) Roa er en belgisk graffitimaler, der generelt maler dyr, der har en relation til det område de bliver malet i. ROA's farvepallette er minimalistisk og ofte

Omkring et moderne billede

HORSENS KUNSTMUSEUM 1

HORSENS KUNSTMUSEUM 1 1HORSENS KUNSTMUSEUM Internationale kunstnere Siden 1984 har Horsens Kunstmuseum koncentreret sig om indsamling af dansk samtidskunst, men ud fra et ønske om at perspektivere den danske kunstscene, er

Vejle IF Kvinder Masters Klubrekorder Vejle IF Masters Klubrekorder 30-34 år: Navn Dato Sted 100m 12.6 Jette Rasmussen (52) 23.09.84 Vejle 200m 25.9 Jette Rasmussen (52) 23.09.84 Vejle 400m 59.1 Jette Rasmussen (52) 23.09.84 Vejle 800m 2.33.4

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986.

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986. CV Sonny Tronborg (født 1953 i København, død 2009) Sonny Tronborg. Født 1953 i København N. Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978- Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 NUDES Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 Til årets første gruppeudstilling Nudes inviterer Charlotte

Folketingets Kulturudvalg Christiansborg 1240 København K. Den 1. oktober 2018

Folketingets Kulturudvalg Christiansborg 1240 København K. Den 1. oktober 2018 Kulturudvalget 2017-18 KUU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 329 Offentligt Kulturministeren Folketingets Kulturudvalg Christiansborg 1240 København K Kulturministeriet Nybrogade 2 1203 København K Tlf

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 3/201 4

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 3/201 4 NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 3/201 4 Jacoob Mathias Knud Verner Knudsen Udstiller i Kunstforeningen i perioden 29. marts - 4. maj 201 4 Næstved Kunstforening inviterer

Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr.

Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr. Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr. Grundlaget for Sejrs kunstneriske virke er det klassiske maleri. Med hverdagens rum og elementer som forlæg anvender Sejr oliemaling,

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk Arkitektur & Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Torsdag + Fredag kl. 16-20 Lørdag kl. 12-17 Gro Jeg er arkitekt og kunstner, uddannet

PRIVATPAKKER TIL NORDEN Pakker til private modtagere i Norden

PRIVATPAKKER TIL NORDEN Pakker til private modtagere i Norden PRIVATPAKKER TIL NORDEN Pakker til private modtagere i Norden PR. 1. JANUAR 2014 Alle priser er i DKK. Prisen beregnes ud fra den vægt, der er højest af fysisk vægt og volumenvægt (faktureret vægt). Sådan

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform

Medlems Nr. Navn 11091 Amalienborgmuseet, DKKS 1001 Antikmuseet 2000 Arbejdermuseet & 30116 Arkælogi Haderslev 20491 Bakkehusmuseet 1003 Ballerup

Medlems Nr. Navn 11091 Amalienborgmuseet, DKKS 1001 Antikmuseet 2000 Arbejdermuseet & 30116 Arkælogi Haderslev 20491 Bakkehusmuseet 1003 Ballerup Medlems Nr. Navn 11091 Amalienborgmuseet, DKKS 1001 Antikmuseet 2000 Arbejdermuseet & 30116 Arkælogi Haderslev 20491 Bakkehusmuseet 1003 Ballerup museum 1099 Bevaringscenter Nordjylland 1154 Bevaringscenter

Test din viden om verden!

Test din viden om verden! Test din viden om verden! STORBRITANNIEN SVAR: 1. Liverpool 2. London 3. Manchester Hvor stor en del af jordarealet anvendes til landbrug? 1. 24 % 2. 53 % 3. 78 % INDONESIEN 1. Bandung 2. Jakarta 3. Surabaya

IDEFORSLAG TIL FREDERIKSBERG GAVLMALERIER. Af billedkunstner Lisa Rosenmeier

IDEFORSLAG TIL FREDERIKSBERG GAVLMALERIER. Af billedkunstner Lisa Rosenmeier IDEFORSLAG TIL FREDERIKSBERG GAVLMALERIER Af billedkunstner IDEFORSLAG gavlmaleri Bl NYELANDSVEJ og HENRIK IBSENS VEJ Frederiksberg Med mobver fra Frederiksbergs Have udvides byens rum med natur og kunst.

Department manager, Funen Art Academy, DK

Department manager, Funen Art Academy, DK INGVAR CRONHAMMAR Født 1947, i Hässleholm, Sverige Bosat i Herning, Danmark EDUCATION 1968-71 Aarhus Academy of Fine Arts, DK 1990-1995 Department manager, Funen Art Academy, DK MEMBER OF: Kunstnersamfundet,

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 3/201 2 Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til ferniseringen af Ib Orla-Jensen Lørdag den 1 4. april fra kl. 1

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev DEN NORDJYSKE Det nordjyske i Den nordjyske er ganske enkelt, at 7 kunstnere, som alle bor i Nordjylland, sammen er på vandreudstilling. De 7 kunstnere er ikke et specielt udtryk for en særlig nordjysk

Medlemsoversigt 2019 ved udgangen af juli 2019 tallene er taget fra medlemsdatabasen

Medlemsoversigt 2019 ved udgangen af juli 2019 tallene er taget fra medlemsdatabasen Landsforeningen Danmarks civile Hundeførerforening FORRETNINGSFØRER HB Lokalforeningerne Kredskasserere Jan E. Nielsen Anton Berntsen vej 10 7182 Bredsten Tlf.: 2115 6610 Bredsten 5.8.2019 Medlemsoversigt

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Nedenfor kan du se de kunstværker, som er indkøbt til udlodning ved den kommende generalforsamling d. 17. marts 2011. Bodil Tobiesen er uddannet maler fra

L O T T E O L S E N & J E N S U F F E R A S M U S S E N 15.03.14-20.04.14. GalleriWeber

L O T T E O L S E N & J E N S U F F E R A S M U S S E N 15.03.14-20.04.14. GalleriWeber L O T T E O L S E N & J E N S U F F E R A S M U S S E N 15.03.14-20.04.14 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har den store glæde

REFERAT. Generalforsamling i Kunstforeningen tirsdag den 9. maj 2017, kl , Kilen, Ks43, Kilevej 14, 2000 Frederiksberg. Referent: Jesper Bjørn

REFERAT. Generalforsamling i Kunstforeningen tirsdag den 9. maj 2017, kl , Kilen, Ks43, Kilevej 14, 2000 Frederiksberg. Referent: Jesper Bjørn REFERAT Generalforsamling i Kunstforeningen tirsdag den 9. maj 2017, kl. 17.00, Kilen, Ks43, Kilevej 14, 2000 Frederiksberg Referent: Jesper Bjørn 1. Valg af dirigent Tine Buchler Poulsen blev enstemmigt

Jan Aug Dec Mar Okt Nov Apr Sep Feb 2017

Jan Aug Dec Mar Okt Nov Apr Sep Feb 2017 Jul 2015 Aug 2015 Sep 2015 Okt 2015 Nov 2015 Dec 2015 Jan 2016 Feb 2016 Mar 2016 Apr 2016 Maj 2016 Jun 2016 Jul 2016 Aug 2016 Sep 2016 Okt 2016 Nov 2016 Dec 2016 Jan 2017 Feb 2017 Mar 2017 Apr 2017 Maj

!" " # $% & ' ( # ) #! % * ' &% & ' +, -.%. '! """ -&/% / '!""!" "!"".!" " -, 0 %1 2 0!! " # + *! * ) ( &'! " # $! %!

!  # $% & ' ( # ) #! % * ' &% & ' +, -.%. '!  -&/% / '!! !.!  -, 0 %1 2 0!!  # + *! * ) ( &'!  # $! %! !""#$%&'(#) #!%*'&%&'+,-.%.'!""" -&/%/'!""!""!"".!""-, 0%12 0!!"# &'()*!*+!" # $! %! $%"" & 2008 2009 2010 Antal indvandrere og efterkommere Århus 40.835 42.993 43.933 Region Midtjylland 91.964 97.274

Jan Maj Apr Dec Sep Nov Okt Mar Feb 2017

Jan Maj Apr Dec Sep Nov Okt Mar Feb 2017 Nøgletal for Joblog Af nedenstående figur 1 og tabel 1 fremgår dækningsgraden for Joblog blandt dagpengemodtagere, jobparate kontanthjælpsmodtagere og åbenlyst uddannelsesparate uddannelseshjælpsmodtagere.

EMSBALDETMEDLEMSBLADETMEDLEMSBLADETM

EMSBALDETMEDLEMSBLADETMEDLEMSBLADETM MEDLEMSBLAD ETMEDLEMSBLA DETMEDLEMSBLA BLADETMEDLEMS EMSBALDETM EDLEMSBLSDETMEDLEMSBLADE ETMEDLEMSB LADETMEDLEM SBLADETMEDL EMSBLADETMEDLE HOURS OF DARKNESS AND HOURS OF LIGHT Lørdag den 24. januar 2015

Else- Marie Storgaard Fog,

Else- Marie Storgaard Fog, Else- Marie Storgaard Fog, Medlem af BKF/ Billedkunstnernes Forbund, Repræsentant for Danmark i WUCC, World Urushi Culture Council/ Verdens Lak Kultur Forbund/ Japan. Curiculum Vitae: 1965: Lærerexamen

Undervisningsmateriale

Undervisningsmateriale Undervisningsmateriale Grundskole Kaarina Kaikkonen You Remain In Me 29/05/2018 16/09/2018 Om undervisningsmaterialet Dette undervisningsmateriale er udformet til udstillingen Kaarina Kaiikonen You remain

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3 NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3 Jean Voigt - Mørkets og Lysets Mester 1 4/09-20/1 0 Næstved Kunstforening inviterer til fe rnisering af Jean Voigt lørdag den

Arbejdskraftomkostninger herunder timeløns ultimo 2005 i Sv.Kr.

Arbejdskraftomkostninger herunder timeløns ultimo 2005 i Sv.Kr. Arbejdskraftomkostninger herunder timeløns ultimo 2005 i Sv.Kr. Norge Tyskland Schwiez Danmark Belgien Finland USA Holland Sverige Japan Storbritannien Frankrig Spanien Portugal Tjekkiet Sydkorea, Taiwan

JAN ESMANN / DK. Født 1960

JAN ESMANN / DK. Født 1960 JAN ESMANN / DK Født 1960 Jan Esmann studerede kunst restaurering ved Det Kongelige Danske Kunstakademi, og indflydelsen herfra er indlysende på hans værker; vægt på færdighed og teknik, stor opmærksomhed

ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN

ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN 28.02.15 17.04.15 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til

20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

Bente Hammershøy. Erindringens nutid. Man overskuer ikke Thomas Kiærs lærreder i ét splitsekund, i ét blik. Man må virkelig bruge øjnene - og hovedet!

Bente Hammershøy. Erindringens nutid. Man overskuer ikke Thomas Kiærs lærreder i ét splitsekund, i ét blik. Man må virkelig bruge øjnene - og hovedet! Thomas Kiær Bente Hammershøy Erindringens nutid Man overskuer ikke Thomas Kiærs lærreder i ét splitsekund, i ét blik. Man må virkelig bruge øjnene - og hovedet! Man må gå på opdagelse i hans billeder,

mogens ulderup portfolio # 1 # 2 # 3 # 4 fotografi installation hybrid sider ses i 100% eller derunder

mogens ulderup portfolio # 1 # 2 # 3 # 4 fotografi installation hybrid sider ses i 100% eller derunder mogens ulderup portfolio # 1 # 2 # 3 # 4 fotografi installation hybrid sider ses i 100% eller derunder CV mogens ulderup eskildsgade 33 4. th 1657 København V 21 64 03 68 mail@mogensulderup.dk 2011 Brygger

ST. KONGENSGADE 3, 1264 COPENHAGEN

ST. KONGENSGADE 3, 1264 COPENHAGEN TUUKKA TAMMISAARI MISE EN PLACE 25. AUGUST - 23. SEPTEMBER 2017 Mise En Place (Petite), 2017, 41h x 35w cm Mudnight 6, 2017 150h x 180w cm Garden (From Worm Perspectives), 2017 80h x 70w cm Yet Untitled

Bente Hammershøy. To naturer

Bente Hammershøy. To naturer Gunleif Grube Bente Hammershøy To naturer To øfødte kunstnere har sat hinanden stævne i Galleri Brænderigården. Det er færingen Gunleif Grube og fynboen Flemming Holm. Med fare for at blive beskyldt for

Fuldtidspersoner maj-13. feb-15. aug-11. dec-13. jan-11. okt-12. jul-14. mar-12

Fuldtidspersoner maj-13. feb-15. aug-11. dec-13. jan-11. okt-12. jul-14. mar-12 jan-4 aug-4 mar-5 okt-5 maj-6 dec-6 jul-7 feb-8 sep-8 apr-9 nov-9 jun-1 jan-11 aug-11 mar-12 okt-12 maj-13 dec-13 jul-14 feb-15 sep-15 apr-16 nov-16 jun-17 jan-18 F A K T A Udvikling i antal kontanthjælpsmodtagere

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL Udsnit (Baby it s cold outside I). 2001 Olie på krydsfiner SIGNE GUTTORMSEN Signe Guttormsen ( 1964) er

UNDERVISNINGSMATERIALE

UNDERVISNINGSMATERIALE UNDERVISNINGSMATERIALE Målgruppe: mellemtrinnet (eller 2-5. kl.) Undervisningsforløbet er tilrettelagt af Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum og HEART/ undervisning. Booking af undervisningsforløbet

Lissi Anette Hansen billedkunstner

Lissi Anette Hansen billedkunstner Lissi Anette Hansen billedkunstner Jeg ønsker at de værker jeg præsenterer for publikum skal være interessante. Jeg bevæger mig fra figurativt til abstrakt og lægger mig ikke fast på at blive genkendt