GENERALFORSAMLING OG AUKTION

Download "GENERALFORSAMLING OG AUKTION"

1 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 26. februar

2 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling torsdag den 26. februar 2015 kl i restaurant Kunstpavillonen. DAGSORDEN Valg af dirigent Formandens beretning Aflæggelse af regnskab Valg af ny bestyrelse, suppleant (alle er på valg) Valg af revisor Kon ngent for Forslag fra medlemmer (indsendes senest 8 dage før generalforsamlingen) Evt. Tidligere medlemmer og gæster er velkomne. Med venlig hilsen p.b.v. Kræn Christensen formand 2

3 907. Tove Anderberg ( født 1942 ) Skål Tove Anderberg er autodidakt. Hun har siden 1974 ha eget værksted i Hammer Bakker i Nordjylland og har således boet i nær kontakt med naturen, der har været en stor inspira onskilde for hende. Tove Anderberg er kendt for at lægge vægt på glaseringen af sine værker. Her kommer det hende l gavn, at hun en d har studeret kemi på Århus Universitet. Tove Anderberg har et formmæssigt udtryk, der er klassisk spænds gt og skulpturelt. Hun debuterede på Kunstnernes E erårsuds lling i Siden har hun uds llet på talrige gallerier og museer i ind- og udland. Tove Anderbergs værker kan bl. a. ses på Kuns ndustrimuseet, Grimmerhus, Trapholt, Kunsten i Aalborg og Randers Kunstmuseum. Hun har udført udsmykningsopgaver for virksomheder og offentlige ins tu oner. Købspris: 5000,00 kr 3

4 908 René Holm ( født 1967 ) Maleri René Holm er uddannet på Århus Kunstakademi fra René Holm bygger som regel sine uds llinger op over et bestemt emne. O e handler uds llingerne om mennesker, hvem lværelsen har været hård ved. Hans billeder er le e at genkende på grund af de karakteris ske lidt grove former og de stærke farver. René Holm har noget på hjerte i sin kunst. René Holm startede, som mange i Kunstcirklen sikkert husker, som graffi maler. René Holm har bl. a.. uds llet følgende steder: Kunsten i Aalborg, Holstebro Kunstmuseum, Jens Nielsen og Olivia Holm Møller Museet samt Heerup Museum. Også i galleriverdenen har René Holm været en fli g gæst. Hans Alf Gallery og Galleri Franz Pedersen har gennem de senere år været hans faste lholdssteder. Poli kens Hus har også lagt rum l hans værker. René Holm har i udlandet uds llet på gallerier i Paris og Berlin, ligesom han har deltaget i Scope Basel, Scope Miami og Scope New York. René Holm har udført adskillige udsmykningsopgaver. Her skal nævnes opgaver for Hotel Britannia i Esbjerg, Alka Forsikring, Horsens Sygehus samt Finansrådet i København. Købspris: kr ,- 4

5 909 John Kørner ( født 1967 ) Casper Aqua nte 30cm x 40cm 10/ Bog medfølger John Kørner er uddannet på Kunstakademiet i København fra John Kørner henviser o e l sine værker som problemer. De e skal forstås på flere niveauer. Dels problemet som selve kunstens funk on, at s lle os spørgsmål og så at sige levere problemer. Dels den problems lling en kunstner må s lle sig selv, når han skaber et værk: farven, formen, komposi onen, mo vet som problem. John Kørner blev for alvor kendt i en bred offentlighed, da han i 2008 proklamerede, at han ville male et billede for hver falden soldat i Afghanistan. Nogle af disse billeder blev også lavet l raderinger. Nærværende radering er skabt e er et maleri, der hænger på kunstmuseet i Herning. John Kørner har uds llet og er repræsenteret på adskillige museer i Danmark. Her skal blot nævnes Statens Museum for Kunst og Aros. Saatchi Gallery i London har erhvervet et af hans værker. Han har ha uds llinger på betydelige gallerier i udlandet. Her i Danmark holder han l i Galleri Bo Bjerggaard. John Kørner var en af de kunstnere, der blev udvalgt l at udsmykke Frederik 8 s Palæ på Amalienborg. Han fik i 2012 Eckersberg Medaillen, der gives for en indsats af høj kunstnerisk kvalitet. Købspris: kr ,- 5

6 910 Lars Nørgård ( født 1956 ) Toothgolf Olie på lærred 38cm x 38cm 2011 Lars Nørgård er uddannet på Skolen for Brugskunst, København fra samt på Academy of Art College, USA fra Lars Nørgårds kunst har ski evis været figura v og abstrakt. Netop nu er værkerne abstrakte, men der kan dog i nogle af de allerseneste værker findes figura ve elementer. Med stor sikkerhed sæ es de farvestærke elementer på lærredet, således at der opstår dynamiske og velkomponerede værker. Lars Nørgård har ha solouds llinger på Aros, Horsens Kunstmuseum, Kunsten i Aalborg og Trapholt foruden på adskillige gallerier. Her skal nævnes Galleri Asbæk, Galleri Specta, Galleri MøllerWi og Galleri Mikael Andersen. Listen over gruppeuds llinger i ind- og udland er meget lang. Lars Nørgård har udført udsmykningsopgaver l bl. a. Operaen, Århus Amtssygehus, DTU, Re en i København samt N. Zahles Gymnasieskole. Købt for: kr ,20 6

7 911 Peter Martensen ( 1953 ) The Work Akvarel 43cm x 51cm 2012 Peter Martensen er uddannet på Det Fynske Kunstakademi fra og på Grafisk Skole under Kunstakademiet i København Peter Martensens kunst er figura v. På hans værker ses o e flere personer, der for beskueren foretager sig uransagelige ng. Handlingerne i værkerne er gådefulde. Tidligere var malerierne al d holdt i gråtoner og hvidt, men gennem de seneste få år optræder der også andre farver i værkerne. Peter Martensen er en habil portrætmaler. Her skal nævnes portræ erne af forhv. statsminister Poul Hartling og den dligere formand for Folke nget, Erling Olsen. Peter Martensen har bl. a. ha separatuds llinger på følgende museer: Frederiksborgmuseet, Sophienholm og i vintermånederne på Brandts i Odense. Der er blevet l mange galleriuds llinger i ind- og udland. Der er a oldt adskillige uds llinger i Galleri MøllerWi i Århus. Også i New York, Paris og Göteborg har Peter Martensen ha uds llinger. Peter Martensen er repræsenteret på bl. a. Vejle Kunstmuseum, Sønderjyllands Kunstmuseum Kastrupgårdsamlingen, Skovgårdmuseet og Göteborg Kunstmuseum. Købt for: kr ,- 7

8 912 Rasmus Lütken ( 1974 ) Langt ude i skoven på en stub Akryl på plade 42cm x 60cm 2008 Rasmus Lütken er som kunstner autodidakt. Han skriver på sin hjemmeside, at han føler sig inspireret af Hieronymus Bosch, Pieter Brueghel, David Hockney, Ellsworth Kelly samt tegneserien South Park. Rasmus Lütkens billeder toner frem med nu dige, næsten piktogramag ge populærmo ver. Kunsten Nu ved Julie R Birch skriver i forbindelse med en gruppeuds lling i Galleri MøllerWi : er en styrke for den sanseglade beskuer, der kan lide ømme øjne og modstand i mo vet. Rasmus Lütken har ha solouds llinger i Galleri Ægidius, Randers samt i Larm Galleri, København. Derudover har han deltaget i mange gruppeuds llinger. Her skal nævnes uds linger i Randers Kunstmuseum, Det Danske Kulturins tut i Edinburgh, Pakhuset, Nykøbing Sjælland, Galleri MøllerWi og Galleri Specta. Rasmus Lütken har bl. a. solgt l Statens Kuns ond, Novo Nordisk, Danske Bank, Mark Rothko Collec on i Letland og Randers Kunstmuseum. Han har udført udsmykningsopgaver l Randers Tekniske Skole samt Tjørring Skole. Købt for: kr ,- 8

9 913 Rasmus Danø ( 1974 ) Akvarel 53cm x 72cm 2012 Rasmus Danø er uddannet på Kunstakademiet i København fra Rasmus Danø arbejder med installa on, maleri, tegning og skulptur. Han beny er sig af et fortæ et og drama sk formsprog, hvor han tager den moderne kultur under behandling. Nærværende akvarel blev købt på Fanø Kunstmuseum, hvor man havde inviteret en række unge kunstnere l at lave moderne billeder fra Fanø. Rasmus Danø skabte bl. a. billedet af minen, der kan ses bag Sønderho Kro, men unægtelig med en drama sk, ja næsten truende farveholdning, der kan lede tankerne hen på billeder af Nolde, hvor han skildrer et uvejr, der er under optræk. Måske er billedet en kommentar l de mange krigsarenaer i verden? Rasmus Danø har ha en række solouds llinger. Her skal nævnes Galleri DR, Odense, Gustav Grimm Gallery, København, Esbjerg Kunstmuseum samt uds llinger i Oslo og Reykjavik. Blandt de mange gruppeuds llinger kan følgende nævnes: Fanø Kunstmuseum, Galleri Weinburger, Galleri Kant og Sønderjyllands Kunstmuseum. Købt for: kr ,- 9

10 914 Lis Andersen ( født 1953 ) Granitskulptur 28cm x 15 cm Lis Andersen er uddannet på Kunsthåndværkerskolen i Kolding fra Fra besøgte hun Ins tuto della Ceramica, Faenza, Italien fortsa e uddannelsen på Accademia di bella Ar, Carrara, Italien. Lis Andersen har i årenes løb som billedhugger arbejdet med forskellige slags materialer, som hun har sammens llet l skulpturer. Træ, glas, marmor, granit og diabas har været de foretrukne materialer. I de senere år har det især været den sorte diabas, hun har formet og sammens llet med slebne og rå lhuggede sider. O e er der mellem de sorte diabasformer indsat glas eller et f. eks. rødt stykke granit. Indholdsmæssigt handler skulpturerne om liv, død og kærlighed. Blandt de mange uds llinger, Lis Andersen har deltaget i, skal her nævnes: Museo de Arte Contemporane de Bogota, Columbia, Art Mondial Gallery, Milano, Esbjerg Kunstmuseum, Ribe Kunstmuseum, Den Frie, København, La Gallerie Danoise, Paris og Socha a objekt, Bra slava, Slovakiet. Der er blevet l mange udsmykningsopgaver gennem årene. Her skal nævnes: Jon og Di es Hus, Hjer ng, Skive Kaserne, Roskilde Torv, Ribe Katedralskole, og Blåbjerg Rådhus. Lis Andersen har bl. a. solgt l Esbjerg Kunstmuseum, Ribe Amts Kunstudvalg, IBM, Allerød og Dansk Datacentral. Købt for: kr ,- 10

11 915 Birgi e Støvring ( født 1982 ) Dobbeltgænger Olie på lærred 72cm x 68cm 2011 Birgi e Støvring er uddannet på Kunstakademiet i København fra Lisbeth Bonde skriver i en tekst om Birgi e Støvring, at hendes billeder er rebusag ge, og at de sæ er en række eksisten elle spørgsmål i spil. I samme tekst skriver Lisbeth Bonde endvidere, at Birgi e Støvring mestrer det figura ve som få, at hun maler med akryl, dels med olie og o e beny er en gråtonepalet med let brækkede farver, således at mo verne forlenes med en vis pa na. Birgi e Støvring har uds llet eller deltaget i mange uds llinger siden sin afgang fra Kunstakademiet i Blandt uds llingsstederne kan nævnes: Kunstbygningen i Vrå, Museet for Religiøs Kunst, Lemvig, Malmø Kunsthal, Galleri Kant, København, Beaver Projekt, København, Hans Alf Gallery, København samt Galleri Michael Andersen, København. Købt for: 8457,50 kr 11

12 916 Lise Blomberg Andersen ( født 1971 ) Huset i skoven Olie på lærred 33cm x 42cm 2012 Lise Blomberg Andersen blev uddannet på Kunstakademiet i København fra Lise Blomberg Andersen lhører gruppen af kvindelige billedkunstnere, som med stor styrke trådte ind på den danske kunstscene ved årtusindski et. Hendes værker er kendetegnet ved et særpræget formsprog, hvor drømmen, naturen og kroppen indgår i billedernes fortællinger. Hendes malerier er o e beboet af fugle med menneskeansigter, der optræder som små væsener, l der som poli ske ikoner. Lise Blomberg Andersen har ha solouds llinger på Himmerlands Kunstmuseum, Aars, i Poli kens forhal, Galleri Mogadishni og i Galleri Kant. Blandt de mange gruppeuds llinger skal nævnes uds llingerne på Fanø Kunstmuseum, Johannes Larsen Museet, Brandts, Arken, Randers Kunstmuseum og Geologisk Museum sammen med blandt andre Tal R, Kirkeby, Danh Vo, Erik A. Frandsen og John Kørner. Blandt gallerierne kan nævnes: Galleri Tom Kristoffersen, Galleri MøllerWi, Galleri Specta og gallerier i Finland, Norge og Italien. Hun er købt af bl. a. Statens Museum for Kunst samt Statens Kuns ond. Købt for: kr ,- 12

13 917 Lars Worm ( født 1977 ) Hej Fontana Olie på lærred 61cm x 51cm 2012 Lars Worm er uddannet på Det Fynske Kunstakademi fra Galleri MøllerWi skriver i en pressemeddelelse, der er udsendt i forbindelse med en uds lling med værker af Lars Worm: Lars Worm arbejder med enkle greb. Det rå hørlærred står bart i store områder og er behandlet med ganske enkle greb såsom at påføre det vand, fortyndet akrylmaling eller spraymaling. Der skabes herved nogle spartanske, men sam dig dragende abstrakte mo- ver, der peger på en melankoli og en længsel e er noget andet. Længslen er et gennemgående tema i Lars Worms værker. Lars Worm har ha solouds llinger på Fyns Kunstmuseum, i Galleri MøllerWi og i Galleri Kant. Blandt de mange gruppeuds llinger skal nævnes uds llinger på Esbjerg Kunstmuseum, Brandts samt i Tyskland og Frankrig. Lars Worm er købt af Statens Kuns ond og Københavns Kommunes Billedkunstudvalg. Købt for: Kr

14 918 Per Kirkeby ( født 1938 ) Litografi 81cm x 59cm Bog om Kirkebys stentryk medfølger. Per Kirkeby er uddannet som geolog fra Københavns Universitet. Her studerede han fra Deltagelsen i Eksskolen fra 1962 har været med l at forme hans kunstopfa else. Sammen med bl. a. Paul Gernes og Bjørn Nørgaard udforskede han her de nye udtryksformer som popkunst, happening og minimalisme frembød. Sideløbende med de billedkunstneriske eksperimenter, der genremæssigt spændte fra maleri, grafik l installa- on og skulptur, arbejdede han med lyrik og kuns ilosofisk essayis k. Per Kirkeby var fra professor ved Kunstakademiet i Düsseldorf og siden 1988 professor ved Kunstakademiet i Frankfurt. Per Kirkeby er en af de få danske kunstnere, der har opnået interna onal anerkendelse. Han har derfor også uds llet på en lang række betydningsfulde kunstmuseer og gallerier i hele verden. Per Kirkeby er også blevet købt af mange betydningsfulde kunstmuseer verden over. Han er ligeledes repræsenteret på de fleste danske museer. Esbjerg Kunstmuseum var det første danske museum, der købte et værk af Per Kirkeby. Per Kirkeby har fået mange udsmykningsopgaver over hele kloden. Især hans murstensskulpturer har vundet stor anerkendelse. Per Kirkeby har fået Thorvaldsens Medalje, der er den højeste udmærkelse, en billedkunstner kan få. Købt for: Kr ,- 14

15 Februar Marts April Maj Juni Juli August Sept. Okt. Nov. Dec. Jan. ASGER VARMING PEDERSEN MØLLER JEPSEN SOTTRUP-JENSEN MØLLER JENSEN SELDRUP SCHMITZ GISLINGE JØRGENSEN KNUDSEN SMIDT KRISTENSEN SØGAARD KVIST POULSEN BROCH LA COUR HANSEN SINDING JØRGENSEN LODBERG CHRISTENSEN HAGH AA. og D. MADSEN TROELSEN LETH SVANHOLT

16 Årets gevinst er et indrammet tryk af Erik A. Frandsen. Sidste fem års vindere: 2010 Jepsen ( 3 ) 2011 Varming ( 1 ) 2012 Troelsen ( 22 ) 2013 Vinderen er gået ud af cirklen 2014 Smidt Kristensen ( 11 ) Eva Larsson: Akryl på Birketræ 16

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Mandag den 29. februar 2016 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 29. februar 2016 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 26. februar 2014 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl. 19.00 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tirsdag den 28. februar 2017 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 28. februar 2017 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2013 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2013 kl. 18.00 Følgende værker bortauk oneres: 883 Claus Carstensen

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL Udsnit (Baby it s cold outside I). 2001 Olie på krydsfiner SIGNE GUTTORMSEN Signe Guttormsen ( 1964) er

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 28. februar 2019 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2019 kl. 18.30 Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Peter Bonnén på værksted, 2006. Foto: Suste Bonnén Udstilling Djiboutis Farver Fotografier af Peter Bonnén 23 nov 201616 apr 2017

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

STABILE SKRØBELIGHEDER

STABILE SKRØBELIGHEDER STABILE SKRØBELIGHEDER Steffen Tast St. Torv. 9500 Hobro 11. juni - 3. september 2016 de-light # 21, 2016 Mit arbejdsområde er installation, skulptur, ofte som mobile, der involverer lys og glas. Selv

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK

JURY FORÅRSUDSTILLINGEN 2018

Formandens sidste beretning

Formandens sidste beretning LEDER Da kunstmuseet i Tønder for ca. 8 år siden fik stiftet sin venneforening fik den betegnelsen Sønderjyllands Kunstmuseums Venner. Senere måtte foreningen, som følge af den store museumsfusion Museum

HORSENS KUNSTMUSEUM 1

HORSENS KUNSTMUSEUM 1 1HORSENS KUNSTMUSEUM Internationale kunstnere Siden 1984 har Horsens Kunstmuseum koncentreret sig om indsamling af dansk samtidskunst, men ud fra et ønske om at perspektivere den danske kunstscene, er

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 28. februar 2018 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2018 kl. 18.30 Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

Kommunens personalekunstforening KunstVejen er nu klar med nye udstillinger og de er åbne for alle.

Kommunens personalekunstforening KunstVejen er nu klar med nye udstillinger og de er åbne for alle. PRESSEMEDDELELSE Kunstforeningen KunstVejen er nu klar med nye udstillinger Kommunens personalekunstforening KunstVejen er nu klar med nye udstillinger og de er åbne for alle. Vejen På det midlertidige

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986.

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986. CV Sonny Tronborg (født 1953 i København, død 2009) Sonny Tronborg. Født 1953 i København N. Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978- Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København

NJ Lang 2014 Stræktider -05/16/2014 Plads Navn Klasse Tid D15-20

Bente Hammershøy. To naturer

Bente Hammershøy. To naturer Gunleif Grube Bente Hammershøy To naturer To øfødte kunstnere har sat hinanden stævne i Galleri Brænderigården. Det er færingen Gunleif Grube og fynboen Flemming Holm. Med fare for at blive beskyldt for

Kunsten ind i byggeriet og ud i det offentlige rum. Brug billedkunsten!

Kunsten ind i byggeriet og ud i det offentlige rum. Brug billedkunsten! Kunsten ind i byggeriet og ud i det offentlige rum Brug billedkunsten! Foto: Anne Styrbech. På Syddansk Universitet finder man moderne dansk billedkunst overalt - både inde og ude. Denne fire meter høje

MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET

MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET Rigtig godt nytår til alle vore medlemmer. Vi bliver stadig flere. Vi har nu registreret 989 medlemmer, og bestyrelsen håber, at vi når 1000 inden generalforsamlingen onsdag den 21. marts 2012 (se nærmere

I mere end tyve år har Violas liv været beriget af hendes passion for at udforske farvernes muligheder på lærredet.

I mere end tyve år har Violas liv været beriget af hendes passion for at udforske farvernes muligheder på lærredet. Viola P. udstiller i Hammel kunstforening. Jeg synes, det er let at male naturalistisk. Udfordringen ligger i at skabe helt nye universer med farver, pensler og spartler, siger billedkunstner, Viola, som

Oversigt over statsstøttede kunstmuseer***

Oversigt over statsstøttede kunstmuseer*** Oversigt over statsstøttede kunstmuseer*** Offentlige tilskud (EU, stat, amtskommune og Ikke offentlige tilskud Museum kommune) Af samlede (fonde, sponsorater mm.) Kr. indtægter Kr. Arken 2008 32.698.308

Bente Hammershøy. To naturer

Bente Hammershøy. To naturer Flemming Holm Bente Hammershøy To naturer To øfødte kunstnere har sat hinanden stævne i Galleri Brænderigården. Det er færingen Gunleif Grube og fynboen Flemming Holm. Med fare for at blive beskyldt for

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev DEN NORDJYSKE Det nordjyske i Den nordjyske er ganske enkelt, at 7 kunstnere, som alle bor i Nordjylland, sammen er på vandreudstilling. De 7 kunstnere er ikke et specielt udtryk for en særlig nordjysk

Omkring et moderne alterbillede v/mag.art. Helene Lykke Evers

Omkring et moderne alterbillede v/mag.art. Helene Lykke Evers Omkring et moderne alterbillede v/mag.art. Helene Lykke Evers Torsdage 16.00-17.45, 18. februar til 17. marts 2016. Bliv klogere på moderne dansk kirkekunst med dette billedrige kursus, der gennemgår fem

Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier

Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier Billedforslag -l udsmykning af FinTech Lab Juli 2017 Rosenmeier Copenhagen FinTech Lab er et upfront og nytænkende Fin Tech kontorlandskab på 1000 kvm. på Chris-anshavn, hvor man kan leje sig ind for kortere

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

Program Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer

Program Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Program 2016 2017 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål

KJELD ULRICH BETTY CRISTINE FOG

KJELD ULRICH BETTY CRISTINE FOG KJELD ULRICH BETTY CRISTINE FOG 01.10.16-11.11.16 GalleriWeber Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af en udstilling med kunstnerægteparret KJELD ULRICH & BETTY CRISTINE FOG Forside:

Aalborg Kommunes Kunstfond. Beretning Tlf Fax Godthåbsgade Nørresundby. KUNSTFONDEN Postboks 218

Aalborg Kommunes Kunstfond. Beretning Tlf Fax Godthåbsgade Nørresundby. KUNSTFONDEN Postboks 218 Aalborg Kommunes Kunstfond Beretning 2011 KUNSTFONDEN Postboks 218 Godthåbsgade 8 9400 Nørresundby Tlf. 9931 4000 Fax 9931 4153 www.aalborgkommune.dk kultur-fritid@aalborg.dk Indhold: Side Bestyrelse og

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/201 2 Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til jubilæumsudstilling og fernisering af Jens Bohr Lørdag den 20. oktober

FRODE STEINICKE DIFFERENT IS EQUAL

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 Manimal- bronze, 38x30 cm Heidi Guthmann Birck Uddrag fra bogen: RESUMÉ 1966-1999 af Lisbeth Tolstrup De cykliske forløb, der er kendetegnende for hver enkelt gruppe af skulpturer,

Simon Thrane. Tekster af. Bente Hammershøy

Simon Thrane. Tekster af. Bente Hammershøy Simon Thrane Tekster af Bente Hammershøy Forsiden: #11, Uden tel, 60 x 60 cm Side 2: #1, Weniger Lärm, 120 x 100 cm Side 3: #12, The Glider, 100 x 100 cm Bente Hammershøy Profil med mindre støj Overskri

GRETHE MARIANN MAURSETH

GRETHE MARIANN MAURSETH GRETHE MARIANN MAURSETH Adresse: Hasserisvej 148, 9000 Aalborg www.maurseth.dk Født: 24. desember 1962 Telefon: 45 22 95 22 27 e.mail: grethe@maurseth.dk www.maurseth.dk CV Uddannelse 1995 Grundskole ved

REFERAT. Generalforsamling i Kunstforeningen tirsdag den 9. maj 2017, kl , Kilen, Ks43, Kilevej 14, 2000 Frederiksberg. Referent: Jesper Bjørn

REFERAT. Generalforsamling i Kunstforeningen tirsdag den 9. maj 2017, kl , Kilen, Ks43, Kilevej 14, 2000 Frederiksberg. Referent: Jesper Bjørn REFERAT Generalforsamling i Kunstforeningen tirsdag den 9. maj 2017, kl. 17.00, Kilen, Ks43, Kilevej 14, 2000 Frederiksberg Referent: Jesper Bjørn 1. Valg af dirigent Tine Buchler Poulsen blev enstemmigt

Befolkning. Danskerne udgør lidt over 1,4 pct. af den samlede befolkning i EU.

Befolkning. Danskerne udgør lidt over 1,4 pct. af den samlede befolkning i EU. Danmark er et monarki, hvor der bor ca. 5,4 millioner mennesker. Mere end en million er under 17 år. Ligeledes er mere end en million over 60 år. Med andre ord er der ca. 3 millioner mennesker i den erhvervsaktive

Bent Holmberg, Viborg Lithen Mikkelsen, Viborg P.E. Madsen, Viborg 1971/72 Viborg, 30/ Jytte Reitz, Silkeborg

Bent Holmberg, Viborg Lithen Mikkelsen, Viborg P.E. Madsen, Viborg 1971/72 Viborg, 30/ Jytte Reitz, Silkeborg Hovedbestyrelsesmedlemmer og revisorer fra start, 1970/71 Fra 1970/71 til 2010 er navnene udtaget fra skriftet Vandreforeningen Fodslaw Jubilæumsskrift 1970 2008, udarbejdet af tidligere kasserer Gervid

Júliana Sveinsdóttir MEDLEMSBLADET FOR VENNER AF KUNSTMUSEET I TØNDER

Júliana Sveinsdóttir MEDLEMSBLADET FOR VENNER AF KUNSTMUSEET I TØNDER Júliana Sveinsdóttir MEDLEMSBLADET FOR VENNER AF KUNSTMUSEET I TØNDER nordisk kunst & wegner Fra kunstmuseet ved Ove Mogensen Velkommen til et 2017 hvor der venter mange spændende oplevelser for Venner

Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa

Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa Anbefales af Statens Kunstfond ved Udvalget for Kunst i det Offentlige Rum Generelt: De tre kunstnere udvalget har valgt at pege

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 3/201 4

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 3/201 4 NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 3/201 4 Jacoob Mathias Knud Verner Knudsen Udstiller i Kunstforeningen i perioden 29. marts - 4. maj 201 4 Næstved Kunstforening inviterer

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kære læsere Struer Billedskole holder til på Aktivitetscenter Struer, Skolegade 5a. Vi er endnu engang glade for at kunne præsentere Struer Billedskoles kursusprogram,

GROWOP! F E S T I V A L

GROWOP! F E S T I V A L GROWOP! F E S T I V A L 2 0 1 9 HERNING C. H. PEDERSEN & E. ALFELTS MUSEUM 24/9 KL. 10.00 OG 11.30 IKAST-BRANDE KUNSTPAKHUSET 25/9 KL. 10.00 OG 11.30 HOLSTEBRO HOLSTEBRO KUNSTMUSEUM 26/9 KL. 10.00 OG 11.30

20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

Aalborg Kommunale Kunstforening. Referat af ordinær generalforsamling. Torsdag d. 28. april 2016 kl. 19:30

Aalborg Kommunale Kunstforening. Referat af ordinær generalforsamling. Torsdag d. 28. april 2016 kl. 19:30 Aalborg Kommunale Kunstforening Referat af ordinær generalforsamling Torsdag d. 28. april 2016 kl. 19:30 I By- og Landskabsforvaltningen og Miljø- og Energiforvaltningens kantine på Stigsborg Brygge 5,

IDEFORSLAG TIL FREDERIKSBERG GAVLMALERIER. Af billedkunstner Lisa Rosenmeier

IDEFORSLAG TIL FREDERIKSBERG GAVLMALERIER. Af billedkunstner Lisa Rosenmeier IDEFORSLAG TIL FREDERIKSBERG GAVLMALERIER Af billedkunstner IDEFORSLAG gavlmaleri Bl NYELANDSVEJ og HENRIK IBSENS VEJ Frederiksberg Med mobver fra Frederiksbergs Have udvides byens rum med natur og kunst.

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 3/201 2 Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til ferniseringen af Ib Orla-Jensen Lørdag den 1 4. april fra kl. 1

Aalborg Kommunale Kunstforening

Aalborg Kommunale Kunstforening Aalborg kommunale Kunstforening Referat af ordinær generalforsamling Mandag den 30 april 2018 kl. 19.30 Dagsorden: 1. Valg af dirigent 2. Bestyrelsens beretning 3. Kassereren aflægger regnskab 4. Indkomne

Svend Wiig Hansen rå figur Undervisningsmateriale 3.-7. klasse. Introduktion

Svend Wiig Hansen rå figur Undervisningsmateriale 3.-7. klasse. Introduktion Svend Wiig Hansen rå figur Undervisningsmateriale 3.-7. klasse Introduktion Svend Wiig Hansen er en dansk kunstner, som arbejdede med skulptur og maleri. Han blev født i 1922 og døde i 1997. I 1953 blev

Billedet fortæller historier Billedet fortæller historier 1. - 5. klassetrin. Billedkunst, dansk og historie H.A. Brendekilde (1857-1942): Udslidt, 1889 Olie på lærred, 207 x 270 cm FOR MEGET LÆNGE siden snart 125 år - malede en ung

REGION NORDJYLLAND. Museer

REGION NORDJYLLAND. Museer REGION NORDJYLLAND Museer FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kunstmuseum Parallelvej 14 9900 Frederikshavn T: 9845 9080 kunstmuseum@frederikshavn.dk http://www.frederikshavnkunstmuseum.dk/index.php/ HJØRRING:

Ingerlise Vikne. In a Desert of Joy

Udstillingsprogram 2017/2018

Udstillingsprogram 2017/2018 KVADRAT16 ønsker at udstille etablerede kunstnere - men vil også have fokus på det marginale, og ikke kun det eksponerede. Målet med udstillingsprogrammerne for 2017 og 2018 er at byde på bredde og variation

Veteran Turneringsplan - Udendørs 2011. Jyllandsserien Miniveteran. 1.runde: 25/5 kl. 17.00 Horsens - Randers Skive - Ry

Veteran Turneringsplan - Udendørs 2011. Jyllandsserien Miniveteran. 1.runde: 25/5 kl. 17.00 Horsens - Randers Skive - Ry Veteran Turneringsplan - Udendørs 2011 Pulje 17: Jyllandsserien Miniveteran 1.runde: 25/5 kl. 17.00 Horsens - Randers Skive - Ry 2. runde: 8/6 kl. 17.00 TST - Skive Randers - Ry 3. runde: 15/6 kl. 17.00

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE 1 Talentudviklingsholdet i AARHUS BILLED- OG MEDIESKOLE er for unge fra 15-19 år. Holdet er et 2-årigt forløb med undervisning 1 gang om ugen. Vi samarbejder med ARoS,

KONCERT OMVISNING VIN & SNACKS

KONCERT OMVISNING VIN & SNACKS MEDLEMSBLADET KONCERT OMVISNING VIN & SNACKS Musikeren og komponisten Louise Eckardt Jensen beskrives som en af de nyskabende kunstnere inden for eksperimentel musik. Hun bryder gerne normer og modsætter

KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL

KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL MEDLEMSBLADET KIMING I N G E L I S E W E S T M A N GRATIS BUSTUR TIL MUSEUMSBERG FLENSBURG Kunstmuseet i Tønders særudstilling, Kiming, med værker af Inge Lise Westmann fortsætter til Museumsberg i Flensburg.

CAMILLA WEST GalleriWeber

CAMILLA WEST GalleriWeber CAMILLA WEST 14.10.16-25.01.17 GalleriWeber Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af en udstilling med CAMILLA WEST Landscape Eve 24/7, 2016, 40 x 50 cm, olie på lærred Forside: Sunset,

Bente Hammershøy. Dobbelteksponering. Karin Lønbæk

Bente Hammershøy. Dobbelteksponering. Karin Lønbæk Bente Hammershøy Dobbelteksponering Karin Lønbæk Der står Horsens med store bogstaver hen over de to kunstnere, der har fernisering d.11.september 2010 i Galleri Brænderigården. Det er far og datter: Søren

Undervisningsmateriale

Undervisningsmateriale Undervisningsmateriale Grundskole Kaarina Kaikkonen You Remain In Me 29/05/2018 16/09/2018 Om undervisningsmaterialet Dette undervisningsmateriale er udformet til udstillingen Kaarina Kaiikonen You remain

Program 2015-2016 Foredragene holdes normalt i Sædden kirkes mødesal Fyrvej 30, 6710 Esbjerg V

Program 2015-2016 Foredragene holdes normalt i Sædden kirkes mødesal Fyrvej 30, 6710 Esbjerg V Program 2015-2016 Foredragene holdes normalt i Sædden kirkes mødesal Fyrvej 30, 6710 Esbjerg V Grundtvigsk Foredragsforening - Sædding Den 26. april 1983 blev den grundtvigske foredragsforening i Sædding

een ssgr Fo Marianne

een ssgr Fo Marianne Marianne Fossgreen Mylder et udvalg af stentøj Bente Hammershøy Form og figur Marianne Fossgreen Keramikeren Marianne Fossgreen kører gerne parløb med sin kunstnerkollega Kissa Tindal, der gør det i teks

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform

L O T T E O L S E N & J E N S U F F E R A S M U S S E N 15.03.14-20.04.14. GalleriWeber

L O T T E O L S E N & J E N S U F F E R A S M U S S E N 15.03.14-20.04.14. GalleriWeber L O T T E O L S E N & J E N S U F F E R A S M U S S E N 15.03.14-20.04.14 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har den store glæde

PETER LUNDBERG. Udstilling / foredrag i kunstforeninger

PETER LUNDBERG. Udstilling / foredrag i kunstforeninger PETER LUNDBERG Udstilling / foredrag i kunstforeninger Oliemaleri str. 210 x 320 cm. 2015 - Moving On - udsmykningsopgave Låsby Hallen A Closer Look At The World Behind Siden 1969 har maleren Peter Lundberg

ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN

ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN ODD MOE JENS-PETER KELLERMANN 28.02.15 17.04.15 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har hermed den store glæde at invitere til

På Vej. Lisbeth P. Gro Klaus Olsen. Klaus Olsen. 30. nov. 2012 30. jan. 2013

På Vej. Lisbeth P. Gro Klaus Olsen. Klaus Olsen. 30. nov. 2012 30. jan. 2013 På Vej 30. nov. 2012 30. jan. 2013 Klaus Olsen Lisbeth P. Gro Klaus Olsen Velkommen til udstillingen På Vej Udstillingen På Vej kan ses hos GL-arkitekter MAA & gallerier på vej ud af det gamle år 2012

Vintercup afdeling / Assens Tirsdag den 6. december 2011

Vintercup afdeling / Assens Tirsdag den 6. december 2011 Vintercup 2011-2012 3. afdeling / Tirsdag den 6. december 2011 Klasse 1 1. Omg. 2. Omg. 3. Omg. 4. Omg. 1 26 Tim Chr. Jensen Østjylland PI 0:15:55 0:15:57 0:31:52 0:16:19 0:48:11 0:16:13 1:04:24 2 34 Hans

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice Årsplan for faget: Kunst skoleåret 2013/14 Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Introplan Introplan Skema Fre: Surprice BØF-13 Eventyr/ Væsner Af sko 34 Man: Fre: Lejrskole BØF-13 Sko omformes

Side 1 af 7. Efterkommere af: Jens Claus Matzen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 7. Efterkommere af: Jens Claus Matzen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 7 1st Generationer 1. døde på en ukendt dato. Han giftede sig med Ane Kirstine Hansdatter Møller. Ane Kirstine blev født i "Landlingmark" og døde på en ukendt dato. Børn af og Ane Kirstine Hansdatter

CAMILLA WEST & LARS CALMAR

CAMILLA WEST & LARS CALMAR CAMILLA WEST & LARS CALMAR 22.08.15-09.10.15 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af

Vinterman seminar Boltinggaard, 6. maj 2015. Freddy Knudsen

Vinterman seminar Boltinggaard, 6. maj 2015. Freddy Knudsen Vinterman seminar Boltinggaard, 6. maj 2015 Freddy Knudsen Vi er flyttet til Fyn Deltagere 35 kommuner To private entreprenører Fire leverandører Vintervagten i Aalborg I alt ca. 85 personer Udstilling

Valgkreds 2: Pædagogmedhjælperne/de pædagogiske assistenter i Albertslund, Høje-Tåstrup, Ishøj og Vallensbæk

Valgkreds 2: Pædagogmedhjælperne/de pædagogiske assistenter i Albertslund, Høje-Tåstrup, Ishøj og Vallensbæk PenSam - Valg af Forbrugergrupper 2016 Pædagogisk sektor Valgkreds 1: Hovedstaden samt medlemmer bosat uden for valgkredsene Forbrugergruppemedlemmer: 1 Tina Malene Hansen 17 2 Thomas Enghausen 13 3 Pia

Billedkunster Anne Bjørn Bæringvej 12 DK 5610 Assens + 45 2834 9193 annebjorn@mail.dk www.annebjorn.dk

Billedkunster Anne Bjørn Bæringvej 12 DK 5610 Assens + 45 2834 9193 annebjorn@mail.dk www.annebjorn.dk CURRICULUM VITAE Billedkunstner Anne Bjørn født 1.1.1954 i København / Born 1.1.1954 in Copenhagen MEDLEM AF / MEMBER OF Kunstnersamfundet Billedkunstnernes Forbund UDVALGTE UDSTILLINGER / EXHIBITIONS

2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl. 10.00 16.00. Do disturb

2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl. 10.00 16.00. Do disturb 2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl. 10.00 16.00 Do disturb ÅBNE DØRE Vestfynske kunstnere åbner dørene og byder velkommen i de mange værksteder og gallerier vi har på Vestfyn. Mød

Oplev og spis på Langeland. Januar 2013. www.langeland.dk LANGELAND - KOM OG VÆR TIL

Oplev og spis på Langeland. Januar 2013. www.langeland.dk LANGELAND - KOM OG VÆR TIL Oplev og spis på Langeland Januar 2013 www.langeland.dk LANGELAND - KOM OG VÆR TIL Museer Østergade 25 Særudstillingen Øhavsmuseet Langeland 1962 02.01-11.01 Tlf. 63516300 12.00-16.00 12.00-16.00 12.00-16.00

DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening. S08c

DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening. S08c DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER 2017 Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening DANSK SKYTTE UNION 1 10m Oldboys 1 Knud Møller ÅRK 104,7 104,5 104,9 104,3 418,4 35x 2 Kurt Møller