GENERALFORSAMLING OG AUKTION

Download "GENERALFORSAMLING OG AUKTION"

1 ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 28. februar

2 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2019 kl Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling onsdag den 28. februar 2019 kl i Restaurant Kunstpavillonen. DAGSORDEN Valg af dirigent Formandens beretning Aflæggelse af regnskab Valg af ny bestyrelse, suppleant (alle er på valg) Valg af revisor Kontingent for Forslag fra medlemmer (indsendes senest 8 dage før generalforsamlingen) Evt. Tidligere medlemmer og gæster er velkomne. Med venlig hilsen p.b.v. Kræn Christensen formand 2

3 955. Lars Nørgård ( født 1956 ) Voodoo. Akryl på lærred. 90cm x 70cm Lars Nørgård er uddannet på Skolen for Brugskunst, København fra samt på Academy of Art College, San Francisco, USA fra Lars Nørgårds kunst har gennem årene skiftevis været figurativ og abstrakt. Netop nu er værkerne abstrakte, men der kan dog i nogle af de seneste værker findes figurative elementer. Med stor sikkerhed sættes de farvestærke former på lærredet, således at der opstår dynamiske og velkomponerede værker. Lars Nørgård har haft soloudstillinger på Aros, Horsens Kunstmuseum, Kunsten i Aalborg og på Trapholt foruden på adskillige gallerier. Listen over gruppeudstillinger i ind- og udland er meget lang. Han er repræsenteret i adskillige danske museers samlinger. Lars Nørgård har udført udsmykningsopgaver til bl.a. Operaen, Århus Amtssygehus, DTU, Retten i København samt N. Zahles Gymnasieskole. Købt for: kr ,00 3

4 956. Morten Schelde ( født 1972 ) Green Spale. Farveblyant. 46cm x36cm Morten Schelde er uddannet på Det Fynske Kunstakademi fra og på Det Kongelige Danske Kunstakademi fra Morten Schelde er kendt for sin karakteristiske brug af farveblyant i monokrome tegninger. Hans motivverden kredser ofte om steder fra hans eget liv, hvor det realistiske kombineres med det fremmede og surreelle. Også videnskabelige og mytologiske motiver er tilbagevendende i Scheldes værker. Morten Schelde har inden for de senere år haft soloudstillinger i Hans Alf Gallery, Politikens Galleri, Charlotte Fogh Gallery, Kunstforingen Gl. Strand og Viborg Kunsthal. Han er repræsenteret på mange museer bl. a. Louisiana, Arken, Sorø Kunstmuseum og Statens Museum for Kunst. Morten Schelde var en af de 10 danske kunstnere, der udsmykkede kronprinsparrets bolig på Amalienborg. Købt for: kr ,50 4

5 957. Adam Saks ( født 1974 ) Englen. Akvarel. 87cm x 66,5cm Adam Saks er uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi fra afbrudt af studier hos professor Bernd Koberling ved Hochschule der Künste i Berlin. Adam Saks skaber billeder i det snævre spænd mellem figuration og abstraktion og oftest med en flertydig forståelsesramme. Han benytter en særlig form for motiv- og billedsampling, hvor han ved at løsrive elementer fra deres oprindelige kontekst og genindsætte dem i forskellige konstellationer skaber en række nye fortællinger. Adam Saks, der bor og arbejder i Berlin, har udstillet primært i udlandet. Her skal nævnes Los Angeles, USA, Narbonne, Frankrig, Stockholm, Sverige, Reutlingen, Tyskland. Alle udstillinger i 2017 og Her i Danmark har han udstillet i Kunsthal Nord, Aalborg samt i Galleri Møller Witt. Adam Saks er repræsenteret på Aros, Sønderjyllands Kunstmuseum, Statens Museum for Kunst og på adskillige museer i udlandet. Købt for: kr ,00 samt kr. 150,00 for transport. 5

6 958. Kristian Devantier (født 1971 ) Hr og fru i bil. Olie på lærred. 43cm x 43cm Kristian Devantier er uddannet fra på Det Kongelige Danske Kunstakademi i København. Allerede i studietiden deltog han i adskillige gruppeudstillinger. Kristian Devantiers tegninger og malerier er piktogramagtige, farveglade og har ofte et humoristisk, men også seriøst indhold. Kristian Devantier har haft adskillige gruppe- og soloudstillinger. Soloudstillinger i Galleri Mikael Andersen, Galleri Kant og hos Charlotte Fogh Gallery. Blandt gruppeudstillingerne skal nævnes udstillingen i 2009 på Esbjerg Kunstmuseum samt deltagelse i Grønningens og Decembristernes udstillinger i Devantiers har udsmykket 3 vægge i patientkantinen på sygehuset Det nye Medicinhus i Aalborg. Købt for: kr ,00 6

7 959. Christian Lemmerz ( født 1959 ) Mondkranium. Mixed media på papir. 49cm x 36cm Christian Lemmerz blev uddannet som billedhugger fra i Carrara, Italien. I 1983 blev han optaget på Det Kongelige Danske Kunstakademi, hvorfra han tog sin afgang i Christian Lemmerz vakte opsigt med sin forfaldsæstetik og bizarre materialesammensætninger. Værkerne omhandlede ofte sygdom, død og forgængelighed ikke sjældent iblandet en god portion humor. Lemmerz er senere også blevet kendt for sine store marmor- og bronzeskulpturer. Christian Lemmerz har haft utallige soloudstillinger på museer i ind- og udland. Listen over gruppeudstillinger er endnu længere. Lemmerz har stået for adskillige udsmykninger. Senest har han udført en 280 kvadratmeter stor loftsudsmykning til Bestsellers domicil på havnen i Århus. Ligeledes har han skabt en stor bronzeskulptur til Bispebjerg Hospital i København. Christian Lemmerz har fået Thorvaldsen Medaillen, der er den største udmærkelse, en dansk kunstner kan få. Købt for: kr ,00 7

8 960. Hans og Birgitte Børjeson Skårnekande D. Keramik. Højde 31cm. 2011? Birgitte Børjeson er fra uddannet på Skolen for Brugskunst i København. Hans Børjeson gik på en tilsvarende skole i Göteborg fra Begge har senere videreuddannet sig i England. Keramikken, som kommer fra Birgitte og Hans Børjesons værksted, er stemplet Fulby, som er navnet på en lille sjællandsk landsby, hvor de har boet og arbejdet siden Navnet Fulby er et signal om, at det er uinteressant at spørge efter, hvem der har lavet hvad, eller hvis krukke eller kande det er. Ægteparret har mange udstillinger på museer i ind- og udland bag sig. De er repræsenteret på museer i Sverige, Tjekkiet, Taiwan og Tyskland. Her i Danmark er de købt af Designmuseet i København, Trapholt og Clay. Det er i tidens løb blevet til mange udsmykninger. Her skal nævnes en 7m høj søjle i Vordingborg og 4 søjler i Holbæk. Købt for: kr ,00 8

9 961. Julie Nord ( født 1970 ) Talisman. Akvarel og blæk. 48cm x 40cm Julie Nord er uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi fra Julie Nord udfører sirlige, surrealistiske tegninger med blyant, filtpen, tusch og akvarel. Hun blander i sine tegninger eventyr, det pyntelige, børnebogsillustrationer, populærkultur og andre velkendte genrer til noget nyt og foruroligende. Værkerne indeholder inspiration fra gyserfilm, psykedelisk kunst og Alice in Wonderland. Julie Nord sætter spørgsmålstegn ved vore vante virkelighedsbilleder, snarere end at hun kommer med svar. Julie Nord har udstillet i USA, England, Sverige (Det Nordiske Akvarelmuseum nær Göteborg), Norge og Tyskland. Hun har haft særudstillinger bl.a. på Aros og Statens Museum for Kunst. I sommeren 2018 havde hun sammen med Ingeborg Prehn en udstilling på Fanø Kunstmuseum. Tom Christoffersen er hendes faste gallerist i Danmark. I 2016 færdiggjorde Julie Nord en større udsmykningsopgave på Marselisborg Gymnasium. Købt for: kr ,00 9

10 962. Malene Landgreen ( født 1962 ) Precious Portrait. Akryl på lærred. 54cm x 43,5cm. Berlin 2014 Malene Landgreen er uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi fra Fra havde hun et ophold på Academy of Fine Arts i Budapest, Ungarn var hun igen tilbage på Akademiet i København. Her blev hun Master of Fine Arts. Malene Landgreen arbejder med afsæt i det konkrete maleri og har ved flere lejligheder arbejdet med hele rummet og skabt værker på stedet til udstillinger. Hun arbejder med maleriets grundlæggende komponenter farve, form og linje. Med sine enkle virkemidler skaber hun udtryksfulde malerier og udsmykninger. Inden for de seneste år har hun blandt andre haft udstillinger eller deltaget i udstillinger i Kunstforeningen Gl. Strand, København, på Kastrupgårdsamlingen, Trapholt, Esbjerg Kunstmuseum, Aros og Staatlische Kunsthalle, Baden Baden. Malene Landgreen har udført utallige udsmykningsopgaver. Her skal nævnes: Slagelse Psykiatrisygehus, Egedal Rådhus, Århus Universitet, Fondenes Hus, København, og Københavns Hovedbibliotek. Malene Landgreen lever og arbejder i København og Berlin. Købt for: kr ,00 Solgt for: 10

11 963. Tal R. (født 1967 ) Altstadt Girl. Ætsning på håndkoloreret papir. 47cm x 37,5cm Tal R er uddannet på Billedskolen, København fra Fra gik han på Det Kongelige Danske Kunstakademi. Tal R virkede som professor på Kunstakademiet Düsseldorf fra Han er af de nulevende danske kunstnere den internationalt mest kendte. Kunstskribenten Lisbeth Bonde beskriver i Kunsten Nu Tal R`s værker som grimme, klodsede, obsternasige og kropumulige på en ny og sanseappellerende måde. Malerierne er kaotiske i kompositionen og alligevel balancerer de. Alle billedkunstneriske virkemidler er i bevægelse og under opbrud, hvilket giver billederne en enorm intensitet. Tal R er repræsenteret af gallerier i Tyskland, England, USA, Israel og Danmark (Bo Bjerggaard). I 2018 har Tal R udstillet solo i The Rosenwald Gallery, Philadelphia, USA, Danmarks ambassade i Berlin, Museum of Contemporary Art, Detroit, Museum Stade, Tyskland og i Tel Aviv. Rækken af internationale soloudstillinger er meget lang. Listen med gruppeudstillinger er endnu længere. Tal R har sidst i 2018 afsluttet en udsmykning af Psykiatrisk Afdeling på det nye supersygehus i Skejby Tal R har fået Eckersberg Medaillen. Købt for: kr ,00 11

12 964 Christian Vind ( født 1969 ) Uden titel. Collage. 51cm x 42,5cm Christian Vind fik sin uddannelse ved Kunstakademiet i København fra Han har især arbejdet på papir. Han fylder fladen med energiladede abstrakte tuschtegninger. Collager og malerier indgår også i hans værk. Nærværende collage indgår i en serie collager han efter eget udsagn har lavet under inspiration fra den verdenskendte tyske kunstner Kurt Schwitters. Christian Vind har haft soloudstillinger på Gl. Holtegård, Museum Jorn og på udstillingsstedet Overgaden. Han har adskillige gange udstillet solo i Galleri Tom Christoffersen, København. Ikke mindre end 3 gange har han i de senere år deltaget i gruppeudstillinger på Esbjerg Kunstmuseum. Ligeledes har han deltaget i gruppeudstillinger i Kunstforeningen Gl. Strand, på Brandts og Charlottenborg. Christian Vind er repræsenteret på Statens Museum for Kunst, Museum Jorn og Kunsten i Aalborg. Christian Vind har i 2014 sammen med Claus Carstensen kurateret en udstilling på Willumsens Museum i Frederikssund. I 2012 tegnede Christian Vind et frimærke for Post Danmark kaldet Post Scriptum til 16 kr. Købt for: kr ,00 12

13 965 Claus Carstensen ( født 1957 ) Uden titel. Posca, akryl og spray på lærred. 60cm x50cm Claus Carstensen fik sin uddannelse på Kunstakademiet i København fra Han blev i 1993 udnævnt til professor ved samme. En stilling han bestred til Samtidig med studierne på Kunstakademiet læste han litteraturvidenskab ved Københavns Universitet. Claus Carstensen er en betydningsfuld og indflydelsesrig skikkelse på den danske kunstscene. Han er en af de få kunstnere, der behersker alle medier. Han har gennem årene beskæftiget sig med environments, performences, billedkunst, skulptur, digte, musik, film og kunstteori. Claus Carstensen var i 1982 én af initiativtagerne til udstillingen Kniven på Hovedet, der manifesterede det vilde maleri i Danmark. Han har siden været en flittig soloudstiller på så at sige alle danske kunstmuseer, og han er repræsenteret på de fleste. Claus Carstensen har ligeledes deltaget i et hav af gruppeudstillinger i både ind- og udland. I 1997 var han Danmarks repræsentant på Venedig Biennalen. Blandt de mange udsmykninger, han har udført, kan nævnes udsmykningerne til Panum Instituttet, Københavns Universitet, Udenrigsministeriet og Folketinget. Købt for: kr ,00 Solgt for: 13

14 966 Kathrine Ærtebjerg (født 1969 ) Uden titel. Tryk. 56cm x 45cm Kathrine Ærtebjerg er uddannet på Kunstakademiet fra Kathrine Ærtebjerg hører til samtidens mest betydningsfulde kunstnere. Hun vakte allerede under sin akademiuddannelse opmærksomhed med sine figurative, surrealistiske malerier. Hun udfolder et fortællende billedunivers i slægt med børnebøgernes og eventyrenes verden befolket med figurer, der ofte viser sig som blandingsvæsener af mennesker og dyr eller mand og kvinde. Billederne er gådefulde og foruroligende. De fortæller om liv og død, kærlighed og seksualitet. Kathrine Ærtebjerg har mange udstillinger bag sig i både gallerier og på museer. Hun var én af de kunstnere, der blev udvalgt til at udsmykke kronprinsparrets kommende bolig. Kathrine Ærtebjerg har solgt til bl. a. Statens Museum for Kunst, Kobberstiksamlingen, Aros og Arken. Købt for: kr. Gave fra kunstneren i forbindelse med køb af 2 akvareller solgt på auktion i 2017 og Indramning 442,50 kr. 14

15 15

16 Årets gevinst er 3 indrammede akvareller af Malene Bach Sidste 5 års vindere: 2014 Smidt Kristensen ( 11 ) 2015 C. og J. Hansen ( 16 ) 2016 Svanholt ( 24 ) 2017 Hagh ( 20 ) 2018 Kirsten og Helmer Jensen ( 5 ) Malene Back: Årets gevinst

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 28. februar 2018 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auktion 28. februar 2018 kl. 18.30 Som tidligere annonceret afholdes der generalforsamling

JURY FORÅRSUDSTILLINGEN 2018

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Onsdag den 26. februar 2014 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl. 19.00 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

FERNISERING. Billedkunstner og skulptør Birgitte Hamilton. HUMLEBÆK KUNSTFORENING

FERNISERING. Billedkunstner og skulptør Birgitte Hamilton. HUMLEBÆK KUNSTFORENING FERNISERING Lørdag den 26. januar 2019 kl. 11 13 Udstillingen kan ses til den 8. februar På Humlebæk Bibliotek Mandag, tirsdag, onsdag, torsdag 12-18 Lørdag 10-13 Billedkunstner og skulptør Birgitte Hamilton

2012 "Her stomach is an oven that burns the world", Galerie Mikael Andersen, Berlin

2012 Her stomach is an oven that burns the world, Galerie Mikael Andersen, Berlin CV Kathrine Ærtebjerg Født 1969 i Sorø Bor og arbejder i København www.kathrineaertebjerg.dk Uddannelse: 1995-2002 Det kongelige Danske Kunstakademi Solo udstillinger (udvalg): 2014 "Hullerne, pletterne,

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Mandag den 29. februar 2016 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 29. februar 2016 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

CAMILLA WEST GalleriWeber

CAMILLA WEST GalleriWeber CAMILLA WEST 14.10.16-25.01.17 GalleriWeber Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af en udstilling med CAMILLA WEST Landscape Eve 24/7, 2016, 40 x 50 cm, olie på lærred Forside: Sunset,

GRAFIK Venlig hilsen Gitte Harslev Træer, Ræveskiftet i Havreholm, Stregætsning 23x18 cm.

GRAFIK Venlig hilsen Gitte Harslev Træer, Ræveskiftet i Havreholm, Stregætsning 23x18 cm. GRAFIK 1979-2003 Jeg har arbejdet med billeder i mange år. Fra 1976 arbejdede jeg i en årrække kun med grafik. Jeg startede med linoleumssnit og fortsatte med mange andre teknikker. Hver teknik har jeg

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2013 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2013 kl. 18.00 Følgende værker bortauk oneres: 883 Claus Carstensen

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL

SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL SAMLINGEN HORSENS KUNSTMUSEUMS SIGNE GUTTORMSEN ANNE MARIE PLOUG CHRISTIAN LEMMERZ MICHAEL THEJL Udsnit (Baby it s cold outside I). 2001 Olie på krydsfiner SIGNE GUTTORMSEN Signe Guttormsen ( 1964) er

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986.

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986. CV Sonny Tronborg (født 1953 i København, død 2009) Sonny Tronborg. Født 1953 i København N. Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978- Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK Omkring et billede Tag med på en billedrig rejse i kunstens historie fra Nicolai Abildgaard i slutningen af 1700-tallet til vores egen samtids kunst med værker af nulevende kunstnere. Udgangspunktet er

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev

PIA BIRKHOLM Nørthorupvej 8, Hjortdal, 9690 Fjerritslev DEN NORDJYSKE Det nordjyske i Den nordjyske er ganske enkelt, at 7 kunstnere, som alle bor i Nordjylland, sammen er på vandreudstilling. De 7 kunstnere er ikke et specielt udtryk for en særlig nordjysk

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 Manimal- bronze, 38x30 cm Heidi Guthmann Birck Uddrag fra bogen: RESUMÉ 1966-1999 af Lisbeth Tolstrup De cykliske forløb, der er kendetegnende for hver enkelt gruppe af skulpturer,

I mere end tyve år har Violas liv været beriget af hendes passion for at udforske farvernes muligheder på lærredet.

I mere end tyve år har Violas liv været beriget af hendes passion for at udforske farvernes muligheder på lærredet. Viola P. udstiller i Hammel kunstforening. Jeg synes, det er let at male naturalistisk. Udfordringen ligger i at skabe helt nye universer med farver, pensler og spartler, siger billedkunstner, Viola, som

Adam Saks. Af Bent Blüdnikow. Adam Saks er opvokset i København og blev student fra Øregårds Gymnasium.

Adam Saks. Af Bent Blüdnikow. Adam Saks er opvokset i København og blev student fra Øregårds Gymnasium. En af de mest succesfulde danske kunstnere i disse år er maleren Adam Saks, der er bosat i Berlin. Han har haft separatudstillinger på gallerier og museer i Europa, senest i Helsinki i Finland, hvor flere

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR Katalog 2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR ØMME KÆRTEGN H = 18 cm Januar Lene Purkær Fabriksparken 9 9230 Svenstrup J Tel: 9831 8081 www.lenepurkaer.dk Skulpturer, der afspejler en kærlighed til livet.

CAMILLA WEST & LARS CALMAR

CAMILLA WEST & LARS CALMAR CAMILLA WEST & LARS CALMAR 22.08.15-09.10.15 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af

Program Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer

Program Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Program 2016 2017 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål

Thorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening

Thorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening Thorvald Hagedorn-Olsen Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-96) Biografi Udvalgte udstillinger Hovedbiblioteket - Helsingør J. F. Willumsens museum -Frederikssund. 90 års jubilæum for Th. Hagedorn-Olsen v./

HORSENS KUNSTMUSEUM 1

HORSENS KUNSTMUSEUM 1 1HORSENS KUNSTMUSEUM Internationale kunstnere Siden 1984 har Horsens Kunstmuseum koncentreret sig om indsamling af dansk samtidskunst, men ud fra et ønske om at perspektivere den danske kunstscene, er

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel Peter Bonnén på værksted, 2006. Foto: Suste Bonnén Udstilling Djiboutis Farver Fotografier af Peter Bonnén 23 nov 201616 apr 2017

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

KJELD ULRICH BETTY CRISTINE FOG

KJELD ULRICH BETTY CRISTINE FOG KJELD ULRICH BETTY CRISTINE FOG 01.10.16-11.11.16 GalleriWeber Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af en udstilling med kunstnerægteparret KJELD ULRICH & BETTY CRISTINE FOG Forside:

REFERAT. Generalforsamling i Kunstforeningen tirsdag den 9. maj 2017, kl , Kilen, Ks43, Kilevej 14, 2000 Frederiksberg. Referent: Jesper Bjørn

REFERAT. Generalforsamling i Kunstforeningen tirsdag den 9. maj 2017, kl , Kilen, Ks43, Kilevej 14, 2000 Frederiksberg. Referent: Jesper Bjørn REFERAT Generalforsamling i Kunstforeningen tirsdag den 9. maj 2017, kl. 17.00, Kilen, Ks43, Kilevej 14, 2000 Frederiksberg Referent: Jesper Bjørn 1. Valg af dirigent Tine Buchler Poulsen blev enstemmigt

Nørrebro 14/ Ansøgning om støtte til udstillingen Not even the sky i Helligåndshuset 2019

Nørrebro 14/ Ansøgning om støtte til udstillingen Not even the sky i Helligåndshuset 2019 Nørrebro 14/2 2019 Ansøgning om støtte til udstillingen Not even the sky i Helligåndshuset 2019 Beskrivelse og begrundelse Budget CV Billedeksempler fra udstillingen Who are U, Gallery Neorutitan, Berlin

Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa

Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa Præsentation af 3 kunstnere til udsmykningsopgave for sygehusene i Aabenraa Anbefales af Statens Kunstfond ved Udvalget for Kunst i det Offentlige Rum Generelt: De tre kunstnere udvalget har valgt at pege

Ansøgning til Københavns Kommune om støtte til realisering af udstillingen Under Construction af kunstnerduoen Vinyl -terror &-horror Den Frie

Ansøgning til Københavns Kommune om støtte til realisering af udstillingen Under Construction af kunstnerduoen Vinyl -terror &-horror Den Frie Ansøgning til Københavns Kommune om støtte til realisering af udstillingen Under Construction af kunstnerduoen Vinyl -terror &-horror Den Frie Udstillingsbygning d. 23.6.18-19.08.18 Under Construction

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 NUDES Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 Til årets første gruppeudstilling Nudes inviterer Charlotte

STREETART I HERNING I FORBINDELSE MED KULTURFEST HERNING FORSLAG TIL KUNSTNERE

STREETART I HERNING I FORBINDELSE MED KULTURFEST HERNING FORSLAG TIL KUNSTNERE STREETART I HERNING I FORBINDELSE MED KULTURFEST HERNING FORSLAG TIL KUNSTNERE De bedste hilsner 1 Steen Mikkelsen Art Director, Konceptudvikler, MR. WOODLAND Mr. Woodland er en tysk kunstner af original

MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET

MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET Rigtig godt nytår til alle vore medlemmer. Vi bliver stadig flere. Vi har nu registreret 989 medlemmer, og bestyrelsen håber, at vi når 1000 inden generalforsamlingen onsdag den 21. marts 2012 (se nærmere

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Nedenfor kan du se de kunstværker, som er indkøbt til udlodning ved den kommende generalforsamling d. 17. marts 2011. Bodil Tobiesen er uddannet maler fra

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform

Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015

Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015 Sagsnr. 20.04.03-G01-2-15 Dato 27-5-2015 Sagsbehandler Malene Bram Curth Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015 Den kunstfaglige gruppe består af følgende medlemmer: Udstillingsleder

ANDREAS SCHULENBURG For Satan for Helvel 19. april 18. maj

ANDREAS SCHULENBURG For Satan for Helvel 19. april 18. maj ANDREAS SCHULENBURG For Satan for Helvel 19. april 18. maj Charlotte Fogh Gallery kan med stor glæde præsentere soloudstillingen, For Satan for Helvel, af den tyskfødte kunstner Andreas Schulenburg. Udstillingen

Rune Elgaard Mortensen

Rune Elgaard Mortensen «Hovedløs rytter», 59x85 cm, olie og akryl på lærred 203 «Kirurgisk saks, jazzmusiker», 55x70 cm, olie og akryl på lærred 204 «Kirurgisk saks, sløret baggrund», 55x70 cm, olie på lærred 205 «Limitless

Sort/Hvid åbner NOMA på trods af brand

Sort/Hvid åbner NOMA på trods af brand Sort/Hvid åbner NOMA på trods af brand Sort/Hvid er brændt, men det stopper ikke teatrets planlagte forestilling. Nu åbner NOMA på Kunsthal Charlottenborg i en forlænget periode fra den 31. januar 28.

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk Arkitektur & Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Torsdag + Fredag kl. 16-20 Lørdag kl. 12-17 Gro Jeg er arkitekt og kunstner, uddannet

L O T T E O L S E N & J E N S U F F E R A S M U S S E N 15.03.14-20.04.14. GalleriWeber

L O T T E O L S E N & J E N S U F F E R A S M U S S E N 15.03.14-20.04.14. GalleriWeber L O T T E O L S E N & J E N S U F F E R A S M U S S E N 15.03.14-20.04.14 GalleriWeber Bagergade 39 5700 Svendborg Tlf.: 6110 5159 www.galleriweber.nu smedjen@post.tele.dk Galleri Weber har den store glæde

GENERALFORSAMLING OG AUKTION

GENERALFORSAMLING OG AUKTION ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION Torsdag den 26. februar 2015 1 Esbjerg Kunstcirkel Generalforsamling og auk on 26. februar 2014 kl. 18.30 Som dligere annonceret a oldes der generalforsamling

2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl. 10.00 16.00. Do disturb

2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl. 10.00 16.00. Do disturb 2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl. 10.00 16.00 Do disturb ÅBNE DØRE Vestfynske kunstnere åbner dørene og byder velkommen i de mange værksteder og gallerier vi har på Vestfyn. Mød

Vi glæder os til at byde dig velkommen, 4. & 5. maj 2019 kl

Vi glæder os til at byde dig velkommen, 4. & 5. maj 2019 kl 4. & 5. maj 2019 1 Indledning Udstillingssteder... For første gang i Greve Kommunes historie oprettes en kunstrute. Her får du mulighed for at komme helt tæt på mangfoldigheden af de kreative kræfter,

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien)

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien) KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE ROA (Belgien) Roa er en belgisk graffitimaler, der generelt maler dyr, der har en relation til det område de bliver malet i. ROA's farvepallette er minimalistisk og ofte

Undervisningsmateriale

Undervisningsmateriale Undervisningsmateriale Ungdomsuddannelser Kaarina Kaikkonen You Remain In Me 29/05/2018 16/09/2018 Om undervisningsmaterialet Dette undervisningsmateriale er udformet til udstillingen Kaarina Kaiikonen

Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr.

Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr. Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr. Grundlaget for Sejrs kunstneriske virke er det klassiske maleri. Med hverdagens rum og elementer som forlæg anvender Sejr oliemaling,

STABILE SKRØBELIGHEDER

STABILE SKRØBELIGHEDER STABILE SKRØBELIGHEDER Steffen Tast St. Torv. 9500 Hobro 11. juni - 3. september 2016 de-light # 21, 2016 Mit arbejdsområde er installation, skulptur, ofte som mobile, der involverer lys og glas. Selv

KVINDERNES SURREALISME

KVINDERNES SURREALISME LÆRERVEJLEDNING UNDERVISNINGSMATERIALE GRUNDSKOLENS UDSKOLING OG UNGDOMSUDDANNELSER KVINDERNES SURREALISME 15.09.2018-20.01.2019 FRANCISKA CLAUSEN RITA KERNN-LARSEN ELSA THORESEN 1 LÆRERVEJLEDNING Undervisningsmaterialet

KUNSTINTERESSERET? KURSUSPROGRAM Atelierplads - Kurser Foredrag - Workshops

KUNSTINTERESSERET? KURSUSPROGRAM Atelierplads - Kurser Foredrag - Workshops KUNSTINTERESSERET? KURSUSPROGRAM 2018 Atelierplads - Kurser Foredrag - Workshops Kurser Kursusprogram 2018 Tingenes hemmelige liv En workshop omkring Stilleben opstilling v. billedkunstner Rick Towle Stilleben,

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR

JAN ESMANN / DK. Født 1960

JAN ESMANN / DK. Født 1960 JAN ESMANN / DK Født 1960 Jan Esmann studerede kunst restaurering ved Det Kongelige Danske Kunstakademi, og indflydelsen herfra er indlysende på hans værker; vægt på færdighed og teknik, stor opmærksomhed

20 års jubilæumsudstilling

20 års jubilæumsudstilling Forord I forbindelse med Kolding Festuge i 1993 iværksatte en stor gruppe Kolding-kunstnere et projekt, hvis primære formål var at skabe et fælles forum med henblik på at præsentere den enkelte kunstners

MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL

MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL MAJ OG JUNI MÅNED 2015 ANNI FIIL Anni Fiil - Østerbro 27 - Slagelse - 21624408 - anni@fiil.net - www. annifiil.dk Uddannet billedvæver hun har lavet adskillige billedtæpper til skoler og institutioner,

Kommunens personalekunstforening KunstVejen er nu klar med nye udstillinger og de er åbne for alle.

Kommunens personalekunstforening KunstVejen er nu klar med nye udstillinger og de er åbne for alle. PRESSEMEDDELELSE Kunstforeningen KunstVejen er nu klar med nye udstillinger Kommunens personalekunstforening KunstVejen er nu klar med nye udstillinger og de er åbne for alle. Vejen På det midlertidige

KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19

KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19 Brønshøj Bibliotek Krabbesholmvej 3 2700 Brønshøj ACRYL PÅ LÆRRED 100 X 100 CM., 2018 ANOTHER FRENCH WINDOW, HOMAGE A MATISSE". PER ARNOLDI KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19 Som medlem af BibNik får du fri adgang

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/201 2 Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til jubilæumsudstilling og fernisering af Jens Bohr Lørdag den 20. oktober

KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR

KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR KUNTSTFORENINGEN AKTIVITETSCENTER STRUER PROGRAM 2019-2020 TÆ T PÅ MENNESKER TEKNOLOGI OG NATUR HVORFOR EN KUNSTFORENING Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d.

Venneforeningen Forårsbrev. April 2009

Venneforeningen Forårsbrev. April 2009 Venneforeningen Forårsbrev. April 2009 Ulrik Møller. Færge (Fynshav) Olie på lærred, 120 x 130 cm Udstillinger og aktiviteter april-juni 2009 Fernisering på Ulrik Møller malerier lørdag den 4. april kl.

18. aug. 18. okt. Kunstnere: Marianne Johansen Hanne Gro Larsen

18. aug. 18. okt. Kunstnere: Marianne Johansen Hanne Gro Larsen 18. aug. 18. okt. 2 0 1 2 Kunstnere: Marianne Johansen Hanne Gro Larsen Velkommen til udstillingen Art Together Udstillingen præsenterer værker af Billedkunstner Marianne Johansen og arkitekt og billedkunster

DE VILDE 80 ERE (4. september 2010 30. jan 2011)

DE VILDE 80 ERE (4. september 2010 30. jan 2011) DE VILDE 80 ERE (4. september 2010 30. jan 2011) De var unge. De var i oprør. Imod samfundet, imod kunstopfattelsen og imod alt. Men de malede! Med dem blev maleriet igen hot. Figurativt og abstrakt begge

Jeppe Hein 2.0. Jeppe Hein. fakta H

Jeppe Hein 2.0. Jeppe Hein. fakta H Jeppe Hein 2.0 Vendepunkt. Et af dansk nutidskunsts største navne er ved at restaurere sig selv. Den nye udgave af Jeppe Hein bruger sin tid nidkært og vil arbejde mere sammen med andre kunstnere for at

Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten

Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten MEDLEMSBLADET 2012 2013 Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten 32.000 besøgende og vor forening

BILLEDSKOLEN HORSENS SOMMER/EFTERÅR 2016

BILLEDSKOLEN HORSENS SOMMER/EFTERÅR 2016 BILLEDSKOLEN HORSENS SOMMER/EFTERÅR 2016 BILLED SKOLEN Billedskolen tilbyder i sommeren/efteråret 2016 en fritidsundervisning, hvor begreber som design, illustration, tegneserier og animation nu bliver

KUNSTMUSEET BRUNDLUND SLOT FEBRUAR MAJ 2013

KUNSTMUSEET BRUNDLUND SLOT FEBRUAR MAJ 2013 MUSEUM SØNDERJYLLAND KUNSTMUSEET BRUNDLUND SLOT FEBRUAR MAJ 2013 SÆRUDSTILLING 1. FEBRUAR 2013-12. MAJ 2013 LEE MILLER OG DET SURREALISTISKE BLIK Forårets udstilling sætter fokus på den amerikanske fotograf

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kære læsere Struer Billedskole holder til på Aktivitetscenter Struer, Skolegade 5a. Vi er endnu engang glade for at kunne præsentere Struer Billedskoles kursusprogram,

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin Institution Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Termin hvori undervisningen afsluttes: Jan 19 Campusvejle/ Vejle

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012 BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012 KUNST PÅ TAPETET MATERIALET BESTÅR AF TRE DELE: VEJLEDNING & PRAKTISK INFO SPØRGSMÅL & INSPIRATION TAPET-MODUL TIL PRINT/KOPI VEJLEDNING & PRAKTISK INFO OPGAVEBESKRIVELSE:

Ansøgning til Københavns Kommune om støtte til realiseringen af udstillingen Magma Et samarbejde mellem kunstnerne Fryd Frydendahl og Absalon Kirkeby

Ansøgning til Københavns Kommune om støtte til realiseringen af udstillingen Magma Et samarbejde mellem kunstnerne Fryd Frydendahl og Absalon Kirkeby Ansøgning til Københavns Kommune om støtte til realiseringen af udstillingen Magma Et samarbejde mellem kunstnerne Fryd Frydendahl og Absalon Kirkeby Bladr 24.08.18-14.09.18 MAGMA Udstillingen Magma er

Referat. Kunstrådet. Den 29. januar 2013, kl. 09:00 holdt Kunstrådet ordinært møde i mødelokale B, Ullasvej 23, Rønne.

Referat. Kunstrådet. Den 29. januar 2013, kl. 09:00 holdt Kunstrådet ordinært møde i mødelokale B, Ullasvej 23, Rønne. Referat Den 29. januar 2013, kl. 09:00 holdt ordinært møde i mødelokale B, Ullasvej 23, Rønne. Mødet slut kl. 11.00 Medlemmer: Anne Sofie Meldgaard Ben Woodhams Dorthe Fink Erling Risager Heidi Hentze

Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer

Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Program 2015 2016 Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer Hvorfor en kunstforening: Kunstforeningen Aktivitetscenter Struer blev stiftet ved en generalforsamling d. 24. oktober 2012. Foreningens formål

L Æ R E R V E J L E D N I N G

L Æ R E R V E J L E D N I N G L Æ R E R V E J L E D N I N G F O R B E R E D E L S E S M A T E R I A L E T I L B I L L E D K U N S T E N S D A G 2 0 1 8 I dette materiale og på Billedkunstens Dag tager vi udgangspunkt i den aktuelle

P R O J E K T B E S K R I V E L S E Søren Bjælde Tilbyder udstillingen ERINDRING TRÆSNIT TEGNINGER BØGER FILM

P R O J E K T B E S K R I V E L S E Søren Bjælde Tilbyder udstillingen ERINDRING TRÆSNIT TEGNINGER BØGER FILM P R O J E K T B E S K R I V E L S E Søren Bjælde Tilbyder udstillingen ERINDRING TRÆSNIT TEGNINGER BØGER FILM Jeg arrangerede i 2012-13 sammen med Vejle Kunstmuseum udstillingen MUNDUS TINTINABULI, som

ERIK A. FRANDSEN. i Horsens Kunstmuseums samlinger

ERIK A. FRANDSEN. i Horsens Kunstmuseums samlinger ERIK A. FRANDSEN i Horsens Kunstmuseums samlinger HORSENS KUNSTMUSEUM 2019 Erik A. Frandsen Erik August Frandsen blev født i Randers i 1957 og spillede en hovedrolle i det kunstneriske nybrud, der fandt

Uv-materiale til I bølgen blå klasse

Uv-materiale til I bølgen blå klasse Uv-materiale til I bølgen blå 7.-10. klasse Sol og ungdom en konstruktion En flok børn løber mod havet. Det er sommer, og solen skinner, så man næsten bliver blændet. Børnenes kroppe er stærke, og lyset

Birk Centerpark 1, 7400 Herning Tlf CVR-nr.:

Birk Centerpark 1, 7400 Herning Tlf CVR-nr.: For 70 år siden fandt Cobra-kunstnerne sammen i en ny bevægelse, hvor legen, kreativiteten og den kunstneriske frihed stod øverst på dagsordenen. Ovenpå Anden Verdenskrigs dystre erfaringer ville man tilbage

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

KUNSTMUSEUM. Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06.2000. EXPO no. 2

KUNSTMUSEUM. Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06.2000. EXPO no. 2 EXPO E S B J E R G KUNSTMUSEUM EXPO no. 2 Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06. Claus Jensen RØD OG SORT Esbjerg Kunstmuseum 14.04.-12.06. FORORD 100 dage inden år besluttede Claus Jensen at skrive en

Galleri Brænderigården. ifart. D3 Kunsttilskud. 5. - 26. februar 2011. Tekster af Bente Hammershøy

Galleri Brænderigården. ifart. D3 Kunsttilskud. 5. - 26. februar 2011. Tekster af Bente Hammershøy Galleri Brænderigården ifart D3 Kunsttilskud 5. - 26. februar 2011 Tekster af Bente Hammershøy Bente Hammershøy D3 Kunsttilskud Kunstnergruppen ifart Tallet fem fremkalder umiddelbart begrebet de fem sanser,

Bilag til ansøgningsskema for 'Produktion, udstilling og formidling'

Bilag til ansøgningsskema for 'Produktion, udstilling og formidling' Bilag til ansøgningsskema for 'Produktion, udstilling og formidling' Dette bilag består af 3 dele, som skal udfyldes: Del 1: Projektbeskrivelse Del 2: Budget Del 3: Finansiering PROJEKTBESKRIVELSE Titel

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE 1 Talentudviklingsholdet i AARHUS BILLED- OG MEDIESKOLE er for unge fra 15-19 år. Holdet er et 2-årigt forløb med undervisning 1 gang om ugen. Vi samarbejder med ARoS,

Billedkunster Anne Bjørn Bæringvej 12 DK 5610 Assens + 45 2834 9193 annebjorn@mail.dk www.annebjorn.dk

Billedkunster Anne Bjørn Bæringvej 12 DK 5610 Assens + 45 2834 9193 annebjorn@mail.dk www.annebjorn.dk CURRICULUM VITAE Billedkunstner Anne Bjørn født 1.1.1954 i København / Born 1.1.1954 in Copenhagen MEDLEM AF / MEMBER OF Kunstnersamfundet Billedkunstnernes Forbund UDVALGTE UDSTILLINGER / EXHIBITIONS

IDEFORSLAG TIL FREDERIKSBERG GAVLMALERIER. Af billedkunstner Lisa Rosenmeier

IDEFORSLAG TIL FREDERIKSBERG GAVLMALERIER. Af billedkunstner Lisa Rosenmeier IDEFORSLAG TIL FREDERIKSBERG GAVLMALERIER Af billedkunstner IDEFORSLAG gavlmaleri Bl NYELANDSVEJ og HENRIK IBSENS VEJ Frederiksberg Med mobver fra Frederiksbergs Have udvides byens rum med natur og kunst.

En kort præsentation. Tegner og billedkunstner Grafisk designer Teknisk tegner. Lone Penstoft Skansen 12, st. tv. 8400 Ebeltoft

En kort præsentation. Tegner og billedkunstner Grafisk designer Teknisk tegner. Lone Penstoft Skansen 12, st. tv. 8400 Ebeltoft Tegner og billedkunstner Grafisk designer Teknisk tegner En kort præsentation Lone Penstoft Skansen 12, st. tv. 8400 Ebeltoft Tel 2097 8989 info@lonepenstoft.dk www.lonepenstoft.dk Lone Penstoft Tegner

Galleri KALAK. Maria Panínguak` Kjærulff

Galleri KALAK. Maria Panínguak` Kjærulff Galleri KALAK Maria Panínguak` Kjærulff Maria Panínguak` Kjærulff F. 1980 Den grønlandske multikunstner Maria Panínguak` Kjærulff er født i 1980 og opvokset i Nuuk. Hun blev Bachelor of Fine Arts fra Nova

URAFSTEMNING VALG TIL BKFs BESTYRELSE 2013

URAFSTEMNING VALG TIL BKFs BESTYRELSE 2013 URAFSTEMNING VALG TIL BKFs BESTYRELSE 2013 Agnete Bertram (tidl. Agnete Krogh Vinkler), f. 1983, bor i København www.agnetebertram.com Jeg arbejder som billedkunster og kurator. Som billedkunstner drives

Folketingets Kulturudvalg Christiansborg 1240 København K. Den 1. oktober 2018

Folketingets Kulturudvalg Christiansborg 1240 København K. Den 1. oktober 2018 Kulturudvalget 2017-18 KUU Alm.del endeligt svar på spørgsmål 329 Offentligt Kulturministeren Folketingets Kulturudvalg Christiansborg 1240 København K Kulturministeriet Nybrogade 2 1203 København K Tlf

På Vej. Lisbeth P. Gro Klaus Olsen. Klaus Olsen. 30. nov. 2012 30. jan. 2013

På Vej. Lisbeth P. Gro Klaus Olsen. Klaus Olsen. 30. nov. 2012 30. jan. 2013 På Vej 30. nov. 2012 30. jan. 2013 Klaus Olsen Lisbeth P. Gro Klaus Olsen Velkommen til udstillingen På Vej Udstillingen På Vej kan ses hos GL-arkitekter MAA & gallerier på vej ud af det gamle år 2012