moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra......................... 1-70 nutidskunst.................. 71-149 onsdag 5. oktober kl. 13 grafik..................... 150-212 klassisk modernisme........... 213-299 kl. 17 tema: det moderne gennembrud... 300-384 klassisk modernisme........... 385-413 torsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst................. 414-666 D E S I G N torsdag 6. oktober kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 7. oktober kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på www.bruun-rasmussen.dk se omregningstabel på side: 346 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 335 købskonditioner findes bagest i kataloget
m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 4. oktober til fredag den 7. oktober 2005 E F T E R S Y N torsdag 29. september kl. 10-17 fredag 30. september kl. 10-17 lørdag 1. oktober kl. 11-16 søndag 2. oktober kl. 11-16 mandag 3. oktober kl. 10-17 B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel +45 3343 6911 Fax +45 3343 6966 bredgade@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk
modern auction 749 D AY S O F S A L E A R T tuesday 4th october 5 pm cobra....................... 1-70 contemporary art............. 71-149 wednesday 5th october 1 pm prints.................... 150-212 classic modern art........... 213-299 5 pm theme: the modern turning point 300-384 classic modern art........... 385-413 thursday 6th october 1 pm contemporary art............ 414-666 D E S I G N thursday 6th october 5 pm selected furniture and design friday 7th october 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at www.bruun-rasmussen.dk see exchange table page: 346 reproduced on the cover of this catalogue: lot 335 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue
m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 4th october to friday the 7th october 2005 P R E V I E W thursday 29th september 10 am - 5 pm friday 30th september 10 am - 5 pm saturday 1st october 11 am - 4 pm sunday 2nd october 11 am - 4 pm monday 3rd october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel +45 3343 6911 Fax +45 3343 6966 bredgade@bruun-rasmussen.dk www.bruun-rasmussen.dk
Peter Christmas-Møller 3343 6951 pcm@bruun-rasmussen.dk Niels Raben 3343 6957 n.raben@bruun-rasmussen.dk Anneline Schjødt Pedersen 3343 6954 a.s.pedersen@bruun-rasmussen.dk moderne kunst og design Ole Ravn 3343 6950 o.ravn@bruun-rasmussen.dk moderne kunst og design Lise Miller Bertram 3343 6955 l.miller@bruun-rasmussen.dk moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius 3343 6954 a.s.scavenius@bruun-rasmussen.dk moderne kunst og design
cobra og nutidskunst TIRSDAG DEN 4. OKTOBER KL. 17 katalog nr. 1-149
COBRA 1 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Circusbillede". Sign. Asger Jorn 43. Oliekridt på papir. 18 x 15. Afbildet 30.000 4.000 1 2 CD ERIK ORTVAD f. Frederiksberg 1917 Komposition, Helsjön. Sign. på bagsiden Ortvad 1945. Olie på lærred. 78 x 94.. Udstillet: "Erik Ortvad", udstilling i K.F.U.M. 27.-29. oktober 1947, kat. nr. 7. Udstillingshæftet medfølger. Afbildet 40.000-50.000 5.400-6.700 2 8 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
3 3 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d. 2004 "Gaaende figur i landskab." Sign. på bagsiden Ejler Bille, Ørby 1985. Olie på lærred. 40 x 38. Afbildet 125.000-150.000 17.000-20.000 4 4 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "La féte des par dessus". Sign. Alechinsky samt på bagsiden Alechinsky 1963 med titel. Olie på lærred. 61 x 50. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet 125.000-150.000 17.000-20.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 9
COBRA 5 5 CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d. 1988 Komposition, ca.1944-45. Sign. på blændrammen Svavar Gudnason. Olie på lærred. 100 x 65. Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet 75.000 10.000 10 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
6 - recto 6 - verso 6 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d. 2004 Figurkomposition, 1942. Usign. Malt recto et verso. Olie på lærred. 75 x 66. Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet 250.000-300.000 34.000-40.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 11
COBRA 7 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Qui vive". Sign. Alechinsky samt på bagsiden Alechinsky, VII 1956. Olie på lærred. 97 x 130. På bagsiden etiket: Collezione C.M, 187. Pierre Alechinsky tilhørte kredsen af Cobra-kunstnere, og gruppens kunstneriske tanker og idéer gjorde et dybt indtryk på den dengang ganske unge maler. Med Cobra-bevægelsen som impuls udviklede Alechinsky sin kunst op gennem 1950'erne og fandt mod slutningen af årtiet sin egen personlige Cobra-stil. Maleriet "Qui Vive" er fra 1956. Streger og farvede former vokser frem over lærredet i et ekspressivt spontant udtryk. Et væld af blå, grønne og orange farver springer øjnene i møde i den abstrakte komposition. Afbildet 750.000 100.000 7 12 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 13
COBRA 8 - recto 8 CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d. 1988 "Uautoriseret måne", ca. 1942-43. Usign. Malt recto et verso. Olie på lærred. 100 x 87. Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet 75.000 10.000 8 - vecto 14 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
9 9 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst. 1998 "Komposition i grønt". Sign. E.J. 49. Olie på lærred. 94 x 75. Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, 22. januar - 13. februar 1949, kat. nr. 59. Udstillet: Biennalen, Venedig, 1956. Afbildet 300.000 40.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 15
COBRA 10 10 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d. 2004 Fugleagtigt væsen. Figur af brændt ler, 1948. Senere indgraveret sign. E. Bille - 48. H. 16. Afbildet 40.000-50.000 5.400-6.700 11 CD SHINKICHI TAJIRI f. Los Angeles 1923 Skulptur af jern, monteret på sokkel af træ. Sign. Tajiri. H. 29. (H. med sokkel 45). Afbildet 30.000-40.000 4.000-5.400 11 16 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
12 12 12 CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 "The alphabet is not only keys and doors but grottos and griggs laughters and serpentines carnival and nudity". Sign. Dotremont 1972. Olie på lærred. 81 x 63. Udstillet: "The Logograms of Christian Dotremont", Lefebre Gallery, New York, 12. december 1972-6. januar 1973, gengivet i kataloget. Udstillet: "Fisher Collection", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, juli-august, 1985. Proveniens: Lefebre Gallery, New York. Erhvervet her af de nuværende ejere, 1979. Christian Dotremont var en af grundlæggerne af CoBrA i Paris i 1948 sammen med kunstnerne Asger Jorn, Karel Appel, Corneille og Constant. Dotremont, der var forfatter og digter, fandt på navnet "CoBrA", et akronym for Copenhagen, Bruxelles og Amsterdam, hvor en række af gruppens medlemmer stammede fra. Dotremont arbejdede indimellem sammen med andre kunstnere, heriblandt Alechinsky og Corneille. Den kringlede kalligrafi i hans spontane ordmalerier eller "logogrammer" kan dechifreres udfra teksten langs kanterne. Afbildet 200.000-250.000 27.000-34.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 17
COBRA 13 13 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Tryllekunstnere". Sign. og betitlet på bagsiden Asger Jorn 1952-53. Udført i Silkeborg. Olie og savsmuld på malerplade. 50 x 61. Litteratur: Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia 1930-1953", nr. 791, fig. nr. 174, gengivet s. 402 samt i stort format s. 192; heri med andre titelbetegnelser. Litteratur: Asger Jorn's: Billedfortegnelse, 1950-1961 (upubliceret), kat. nr. 64. Udstillet: "Asger Jorn", separatudstilling, Birch's Kunsthandel, København, 19. september - 1. oktober 1953, kat. nr. 64. Udstillingsstempel herfra på bagsiden. Samme udstilling senere vist på "Tapet og Kunst"galleriet, Odense, 12. - 23. oktober 1953. Udstillet: "12 af tidens malere", Kolding, 28. maj - 8. juni 1955, kat. nr. 29. Proveniens: Tidligere i Nis Reinholdts samling, Vorgod. Afbildet 300.000-350.000 40.000-47.000 18 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
14 14 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Volcan Chinois". Sign. Alechinsky og sign. på bagsiden Alechinsky, 1972, Volcan Chinois. Akryl på papir monteret på lærred. 114 x 154. Udstillet: "Art in Residence", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, 17. oktober 1973-6. januar 1974. Udstillet: "Fisher Collection", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, juli-august, 1985. Proveniens: Lefebre Gallery, New York. Erhvervet her af de nuværende ejere, 1972. Alechinskys arbejde i 1960'erne og 1970'erne var præget af hans rejser rundt omkring i verden. De kraftige vibrerende farver er her influeret af en rejse til Mexico i 1965, og tydelig er også Alechinskys fascination af vulkaner fra et besøg på De Kanariske Øer i 1969 og "en spadseretur gennem asken fra lunkne vulkaner". Han var betaget af den belgiske fejring af Mardi Gras i Binche, hvor folk klædte sig ud som klovne og deltog i optog eller dansede rundt med store strudsefjer på hovedet. I "Volcan Chinois" vælder spøgefulde væsener frem over lærredet; mørkøjede slanger og glidende slange-agtige fugle. Afbildet 350.000-450.000 47.000-60.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 19
COBRA 15 15 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition, 1961. Sign. Jorn og på bagsiden Asger Jorn, Paris 17/6 61. Akvarel, oliekridt og tusch. 12 x 16. U.r. Afbildet 20.000-25.000 2.700-3.400 16 16 CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 "Meditation". Sign. M.B. 53-54. Olie på lærred. 120 x 45. Litteratur: Virtus Schade: "Mogens Balle", Kunstkredsen for Grafik og Skulpturer, 1957, gengivet s.7 og omtalt s.6. Afbildet 100.000 13.000 20 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
17 17 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 Den græske præst. Sign. Heerup 54. Olie på lærred. 92 x 150. Afbildet 150.000-175.000 20.000-23.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 21
COBRA 18 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 "Nanna" (Heerup's datter). Sign. Heerup. Olie på lærred. 53 x 44. Afbildet 30.000 4.000 19 CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition, 1946. Sign. M.B. Olie på plade. 64 x 98. Udstillet: Spiralen 1946, kat. nr. 3. Afbildet 80.000 10.500 18 19 22 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
20 20 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 Kvinde og mand. Sign. Heerup 62. Olie på masonit. 55 x 109. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren. Afbildet 40.000-50.000 5.400-6.700 21 21 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 Stenfisk. Skulptur af udhugget granit, bemalet med blå øjne. H. 35. Afbildet 80.000 10.500 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 23
COBRA 22 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Petit parade de cirque", 1972. Sign. Jorn samt på bagsiden sign. Jorn 72 "Petite Parade de Cirque". Olie på lærred. 130 x 97. Litteratur: Guy Atkins: "Asger Jorn: The Final Years 1965-1973", nr. 1961, gengivet s. 227. Udstillet: "Jorn", Lefebre Gallery, New York, 1972, kat. nr. 7, gengivet i kataloget. Udstillet: "Asger Jorn", retrospektiv udstilling, Kestner Gesellschaft, Hannover, 16. februar - 18. marts 1973, kat. nr. 105, gengivet i kataloget. Udstillet: "Asger Jorn", retrospektiv udstilling, Nationalgalerie, Berlin, 30. marts - 7. maj 1973, kat. nr. 105, gengivet i kataloget. Udstillet: "Asger Jorn", retrospektiv udstilling, Palais des Beaux-Arts, Bruxelles, 24. maj - 25. juni 1973, kat. nr. 118. Udstillet: "Asger Jorn", retrospektiv udstilling 1940-1973, Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 5. juli - 12. august 1973 og Louisiana, Humlebæk, 19. august - 23. september 1973, kat. nr. 118. Udstillet: "Fisher Collection", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, juli-august 1985. Udstillet: "CoBra Exhibition", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, 29. oktober 1998-7. februar 1999. Proveniens: Lefebre Gallery, New York. Erhvervet her af de nuværende ejere i 1973. Dette vibrerende billede med stærke farver og ekspressiv penselføring afspejler Jorns kendskab til skandinavisk folkekunst og nordiske fortællinger. Det fremkalder den stemning af liv og larm, der er omkring en cirkusparade. Fantasivæsener fylder fladen; en rød trold marcherer ved siden af en grøn tromme, en høj figur med gul hætte troner i billedets venstre side, mens en fugl med rød "spøgefuld" hanekam besigtiger hele det festlige sceneri. Afbildet 2.500.000-3.500.000 335.000-470.000 24 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
22 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 25
COBRA 23 23 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Vandrerfadet". Stort fad af brændt ler, dekoreret med figur samt blå, brun, grøn og hvid glasur. Sign. Jorn 1953, Sorring hos Knud. Betegnet nr. 156. Diam. 45. Afbildet 100.000 13.000 24 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst. 1998 "Brun maske". Sign. på bagsiden E.J. 62. Olie på lærred. 73 x 57. Litteratur: Per Hovdenakk: "Egill Jacobsen", bd. 1, nr. 1962/3, gengivet s. 212. Udstillet: Galerie Blanche, Stockholm 1962. Afbildet 60.000-75.000 8.000-10.000 24 26 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
25 25 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d. 2004 Komposition. Sign. på bagsiden Ejler Bille, Mønge 1950. Olie på lærred. 82 x 65. Afbildet 400.000-500.000 54.000-67.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 27
COBRA 26 EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst. 1998 "Komposition i blaat". Sign. på bagsiden E.J. 1948. Olie på lærred. 122 x 100. Litteratur: Per Hovdenakk: "Egill Jacobsen", bd. 1, nr. 1948/4, gengivet s. 186. Proveniens: Hidrører direkte fra kunstnerens nærmeste familie, har ikke tidligere været i handelen. Cobra-bevægelsen blev grundlagt af en række kunstnere på en café i Paris i 1948. Fra samme år, 1948, stammer denne "Komposition i blaat", malet af en af den danske Cobra-gruppes fremtrædende medlemmer, Egill Jacobsen. Trekantformer og halvcirkler spirer frem i en livfuld komposition i samspil med også Egill Jacobsens kendetegn, det banebrydende maskemotiv. En rigt varieret farvepalet understreger kompositionens frodighed, men blå er den gennemgående farve, der forbinder og fastholder det spontant-abstrakte udtryk. Afbildet 400.000-600.000 54.000-80.000 28 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
26 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 29
COBRA 27 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Une foule de petits sujets". Sign. Alechinsky VIII 1962. Olie på lærred. 200 x 260. Litteratur: Jacques Putman: "Alechinsky", 1967, gengivet helsides i farver s. 129. Udstillet: "Visione colore: mostra internazionale d'arte contemporanea", Palazzo Grazzi, Venedig, 1963, kat. nr. 2, gengivet i farver. Proveniens: Collezione Dino Fabbri, Milano. I 1960 erne er Cobra-kunstnerne for alvor trådt ind på den internationale scene og har rige udfoldelsesmuligheder. Der males med en overdådig kraft og en fantasifuld vildskab af farver og figurer, der er på vej til at sprænge lærredet. Således også i Alechinskys Skare af små emner en hob af små figurer, der hver især har noget på hjerte og ivrigt forsøger at komme til orde. Den farverige mangfoldighed er karakteristisk for Alechinskys kompositioner fra denne periode og er et levende eksempel på den belgiske malers stærkt energifyldte tilgang til maleriet. Alechinskys generøse ekspressionisme har tydelige rødder tilbage tl landsmanden Ensor og dennes berømte pluralistiske univers. Afbildet 3.200.000-3.800.000 430.000-510.000 27 30 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 31
COBRA 28 28 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. A. Jorn 52. Olie på krydsfiner. 39 x 32. Litteratur: Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia 1930-1953", kat. nr. 744, gengivet s. 398. Proveniens: Tidligere i Erik Nyholms samling. Afbildet 150.000-200.000 20.000-27.000 32 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
29 29 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Den Røde Stjerne". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1955. Olie på lærred. 76 x 90. Afbildet 250.000 34.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 33
COBRA 30 30 CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 "Figuur met vogels". Sign. Rooskens 65 og betegnet på bagsiden: No. 168, Anton Rooskens, Corn. Krusemanstr. 18, A'dam. Olie på lærred. 100 x 130. På bagsiden etiket med påskrift: The Marzotto: "The European Community" Award. Afbildet 250.000-300.000 34.000-40.000 34 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
31 31 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Bestiaire Décoratif" (Decorative Beasts). Sign. Alechinsky og sign. på bagsiden Alechinsky X, NY Bestiaire Décoratif. Akryl på papir, monteret på lærred. 114 x 154. Litteratur: "Alechinsky, Paintings and Writings", International Series catalogue, 1977, s. 177. Udstillet: "International Series", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, oktober 1977 - januar 1978. Udstillet: Art Gallery of Ontario, Toronto, 10. marts - 10. april 1978. Udstillet: "Fisher Collection", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, 1985. Proveniens: Lefebre Gallery, New York. Erhvervet her af de nuværende ejere, 1973. Alechinsky skabte dette værk i sit atelier i New York i 1973, efter at en kunstanmelder ved New York Times, John Canaday, i en anmeldelse havde beskrevet hans billeder som "fulde af dekorative bæster". I denne muntre figurgruppe ses blandt andet en sjov orange havfrue. Hun svæver oven over grinende slange-agtige væsener, der flyder rundt og forlyster sig imellem lag eller slør af grønt. Afbildet 350.000-450.000 47.000-60.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 35
COBRA 32 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition, 1953. Sign. Jorn. Tempera på malerplade, monteret på masonit. 100 x 138. Litteratur: Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia 1930-1953", gengivet s. 112. Her omtalt som "A splendid composition from 1953 in tempera". Afbildet 1.000.000 135.000 32 36 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 37
COBRA 33 33 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn 71. Decollage monteret på bemalet krydsfinér. 155 x 100. Det er i forbindelse med studenteroprøret i Paris, at Jorn for alvor begynder at interessere sig for de plakater, der hænger rundt omkring i byen. Øvelsen består i at finde tykke flager med mange lag på, rive dem ned og efterfølgende bearbejde dem i atelieret. Ved at rive plakaterne itu vil han bl.a. sørge for: "... at de bliver uafhængige af de idiotiske budskaber, som de foregiver at fremføre og som opfordrer os til at bruge brystholdere og spise "ron-ron". Citat fra: Litteratur: Troels Andersen: "Asger Jorn: En biografi, årene 1953-73", s. 188. Proveniens: Galerie Ariel, Paris. Afbildet 200.000-250.000 27.000-34.000 38 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
34 34 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Den gyldne leg". Sign. og betitlet på bagsiden Carl- Henning Pedersen, sept. 1974. Olie på lærred. 105 x 125. Afbildet 250.000-300.000 34.000-40.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 39
COBRA 35 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn 65. Olie på lærred. 76 x 100. Litteratur: Guy Atkins: "Asger Jorn Supplement: Paintings 1930-1973", kat. nr. S 157, gengivet s. 52. Afbildet 1.000.000 135.000 35 40 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 41
COBRA 36 36 CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Royal Cat 2". Sign. Corneille 2003. Akryl på lærred. 89 x 112. Afbildet 100.000 13.000 37 CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Royal Fish 1". Sign. Corneille 2003. Akryl på lærred. 131 x 178. Afbildet 100.000 13.000 37 42 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
38 38 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Havets øje", 1972. Sign. på bagsiden Carl- Henning Pedersen. Olie på lærred. 63 x 89. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet 150.000-175.000 20.000-23.000 39 CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 "Intermezzo". Sign. Balle 1988. Olie på lærred. 130 x 195. Afbildet 80.000 10.500 39 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 43
COBRA 40 40 CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 Figurkomposition. Sign. Rooskens 71. Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet 175.000 23.000 41 41 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Visage, 1960'erne. Sign. Appel. Olie på lærred. 20 x 15. Afbildet 125.000 17.000 44 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
42 42 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "The big Bird", 1980. Sign. Appel. Olie på lærred. 122 x 152. Litteratur: Frans Duister: "Appel in Arti", gengiver i farver helsides s. 51..Afbildet 350.000 47.000 43 43 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 Ansigt. Figur af sandsten. Det ene øje blåmalet. Udført i 1940'erne. H. 36. B. 19. D. 10. Proveniens: Erhvervet direkte hos kunstneren af nuværende ejers fader. Afbildet 30.000 4.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 45
COBRA 44 44 CD ERIK ORTVAD f. Frederiksberg 1917 "Tommelise". Sign. E.O. samt betegnet på bagsiden Erik Ortvad 46. Olie på lærred. 82 x 82. Afbildet 40.000-50.000 5.400-6.700 45 CD WILLIAM GEAR f. Fife 1915 "Paysage". Sign. Gear 47. Gouache på papir. Lysmål 30 x 49. Afbildet 12.000 1.600 45 46 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
46 46 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 "Kærligheden og klokken". Sign. Heerup 77. Olie på masonit. 122 x 244. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet 60.000-80.000 8.000-10.500 47 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 "Nøgen danserinde". Sign. Heerup 53. Olie på lærred. 70 x 81. Udstillingsetiket fra "Kunstcirklerne" på blændrammen. Afbildet 75.000 10.000 47 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 47
COBRA 48 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Nu laineux". Sign. CK Appel 56. Olie på lærred. 130 x 97. Proveniens: Galerie Stadler, Paris. Proveniens: Galerie Espace, Amsterdam. Karel Appel betragter sig selv som en "fysisk" maler; et vilddyr fra Cobra-tiden; en barbar i en barbarisk tid. Den nære kontakt med maleriets farver er fundamental for ham, ligesom formatet; lærredet angribes med store frie bevægelser. Appel udstillede i 1954 på Martha Jackson's galleri i New York, og fik her sit internationale gennembrud; som den første af Cobra malerne. Hans kunstneriske udtryk havde langsomt bevæget sig væk fra de skræmmende og glade Cobra fantasivæsener og over mod en mere ekspressiv måde at "angribe" lærredet på. Man fornemmer en nærmest kropslig vitalitet, liniernes hurtige bevægelighed, glæden ved det svulmende stof og de rene farver, der oftest er trykket lige ud af tuben. Afbildet 600.000-800.000 80.000-107.000 48 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
48 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 49
COBRA 49 49 CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 "Child and the Bird". Sign. Rooskens 73. Olie på lærred. 65 x 81. Afbildet 75.000-100.000 10.000-13.000 50 50 CD ELSE ALFELT f. København 1910, d. sst. 1974 "Abstraktion Nr. 1". Sign. Else Alfelt 44. Olie på lærred. 57 x 70. Udstillet: Høst-Udstillingen, 1944, kat. nr. 5. Afbildet 30.000 4.000 50 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
51 51 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Red castle- yellow star". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 1992. Olie på lærred. 70 x 60. Proveniens: Tysk privatsamling. Afbildet 125.000-150.000 17.000-20.000 52 52 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition med dyr. Sign. Appel 76. Akryl på masonit. 46 x 54. Afbildet 150.000 20.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 51
COBRA 53 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst. 1998 Maskekomposition. Sign. på bagsiden EJ. 74. Olie på lærred. 65 x 42. Litteratur: Per Hovdenakk: "Egill Jacobsen: Malerier 1965-80", 1985, bd. 2, nr. 1974/50, gengivet. Proveniens: Harald Nielsen, Års. Afbildet 75.000 10.000 53 54 54 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst. 1998 Orange maske. Sign. på bagsiden E.J. 82. Olie på lærred. 28 x 21. Afbildet 30.000-40.000 4.000-5.400 52 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
56 55 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 Figur af kalksten. H. 46. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet 25.000-35.000 3.400-4.700 56 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 Komposition. Sign. Heerup 50. Olie på masonit. 81 x 85. Afbildet 75.000-100.000 10.000-13.000 55 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 53
COBRA 57 57 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Horsebackrider". Sign. Appel. Olie på lærred. 50 x 40. U.r. Afbildet 150.000 20.000 58 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst. 1998 Maskekomposition. Sign. på bagsiden E.J. 68. Olie på lærred. 41 x 31. Afbildet 50.000-60.000 6.700-8.000 58 54 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
59 59 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Blå tåge". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1991. Olie på lærred. 60 x 70. Afbildet 150.000 20.000 60 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 Figurkomposition. Sign. Heerup. Olie på lærred. 60 x 57. Afbildet 30.000-40.000 4.000-5.400 60 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 55
COBRA 61 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Blå brunst"/"blue ardour". Sign. Jorn samt på bagsiden Jorn 65. Olie på lærred. 76 x 100. Litteratur: Guy Atkins nr. 1643. Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, november 1965, kat. nr. 47. Udstillet: "Asger Jorn" separat udstilling, Göteborgs Konstförening, Konsthallen og Lunds Konsthall, 1966, kat. nr. 46, gengivet i kataloget. Afbildet 800.000-1.000.000 107.000-135.000 61 56 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 57
COBRA 62 62 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 Komposition med nøgen kvinde. Sign. Heerup 1978. Olie på krydsfinér. 47 x 120 inkl. ramme. Afbildet 40.000-50.000 5.400-6.700 63 63 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst. 1998 "Gul sensibilitet". Sign. på bagsiden E.J. 70. Olie på lærred. 41 x 31. Litteratur: Per Hovdenakk: "Egill Jacobsen", bd. 2, nr. 1970/20. Afbildet 75.000-100.000 10.000-13.000 58 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
64 64 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Pige og fugl". Sign. og betitlet på bagsiden Carl- Henning Pedersen, Molesmes 1991. Olie på lærred. 102 x 82. Afbildet 150.000-200.000 20.000-27.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 59
COBRA 65 65 CD CHRISTIAN DOTREMONT OG MOGENS BALLE Komposition. Sign. Dotremont 62 og Mogens Balle. Tusch på papir. 34 x 47. Afbildet 15.000 2.000 66 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn 56. Tusch på papir. Lysmål 42 x 29. Afbildet 20.000-25.000 2.700-3.400 67 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst. 1993 "Cobra". Sign. Heerup. Oliekridt på papir. 9 x 13. Afbildet 10.000 1.350 66 67 60 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
68 68 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Solnedgang II". Sign. chp 1950. Oliekridt på papir. 31 x 43. Afbildet 15.000-18.000 2.000-2.400 69 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Asger. Tusch på papir. Lysmål 25 x 20. Afbildet 10.000-12.000 1.350-1.600 69 70 CD EUGÈNE BRANDS f. Amsterdam 1913 "Thinking of a flowing Garden". Sign. på bagsiden Brands, J VIII 1994-2. Gouache på papir. Bladstørrelse 40 x 49. Afbildet 15.000 2.000 70 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 61
NUTIDSKUNST 71 71 CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "Fugle har ingen tænder". Sign. T samt på bagsiden Tal R, 1997. Olie på lærred, påsat mærkater. 60 x 52. U.r. Afbildet 50.000 6.700 62 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
72 72 CD WILLEM DE KOONING f. 1904, d. 1997 Komposition. Ca. 1976-1977. Sign. de Kooning. Olie og akryl på avisside. 57 x 37. Proveniens: Amerikansk privatsamling. Gave fra kunstneren til den tidligere ejer, ca. 1977. Afbildet 200.000-250.000 27.000-34.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 63
NUTIDSKUNST 73 73 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d. 2001 Komposition. Sign. Estève 50. Akvarel på papir. Lysmål 41 x 31. Proveniens: Marlborough-Gerson Gallery, New York. Afbildet 60.000 8.000 74 CD JEAN LE MOAL f. Authon-du-Perche 1909 Komposition. Sign. Jean Le Moal 1956. Olie på lærred. 115 x 81. Diverse udstillingsetiketter på blændrammen. Proveniens: Marlborough-Gerson Gallery, New York. Proveniens: Moltzau samlingen. Afbildet 50.000 6.700 74 64 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
75 75 CD FRANCISCO BORÈS f. Madrid 1898, d. 1972 "Fruits sur on table". Sign. Borès 40. Olie på lærred. 72 x 92. Afbildet 150.000 20.000 76 CD JOSEPH LACASSE f. Tournai 1894, d. Paris 1975 Komposition, Paris 1953-54. Sign. J. Lacasse. Olie på lærred. 40 x 33. På blændrammen betegnet: Photographie sous le No. 1062. Afbildet 25.000 3.400 76 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 65
NUTIDSKUNST 77 77 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. på bagsiden Morten 1958. Med dedikation. Olie på lærred. 55 x 65. Afbildet 80.000-100.000 10.500-13.000 79 80 81 66 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
78 78 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Langebrobillede. Sign. Hornung 52. Olie på lærred. 136 x 183. Afbildet 150.000 20.000 79 CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 "Galionsfiguren", 1981. Usign. Skulptur af gips. H. 43. Forlæg til skulptur ved Udenrigsministeriet, Asiatisk Plads, København. Afbildet 20.000 2.700 80 CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 "Fuglen", 1981. Model. Usign. Skulptur af gips. H. 16. Stor model i romersk travertin er opstillet på Bornholms Kunstmuseum. Afbildet 10.000 1.350 81 CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 Konkret skulptur, 1981. Usign. Skulptur af gips. H. 24. Afbildet 10.000 1.350 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 67
NUTIDSKUNST 84 CD ANDRÉ MARFAING f. Toulouse 1925, d. Paris 1987 Komposition. Sign. Marfaing samt betegnet på blændrammen Octobre 1973, photo P 473. Olie på lærred. 163 x 130. Litteratur: Beate Sydhoff & André Marfaing: "Marfaing". Udgivet i forbindelse med udstilling på Galleri Glemminge, Sverige, 1977, gengivet heri. Afbildet 60.000-75.000 8.000-10.000 82 85 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Atelierbillede II: Billede i rummet", 1979. Sign. monogram. Olie på lærred. 79 x 113. Afbildet 30.000 4.000 82 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d. 2003 Komposition. Sign. Mogens Andersen samt på bagsiden Mogens Andersen 56. Olie på lærred. 116 x 89. Proveniens: Galerie Jacques Massol, Paris. Afbildet 40.000 5.400 83 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Konstruktion, ca. 1958. Stemplet R.J. Skulptur af jern. H. 26. Afbildet 75.000-100.000 10.000-13.000 83 68 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
84 85 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 69
NUTIDSKUNST 86 86 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Konstruktion, 1981. Sign. R.J. Skulptur af sort bemalet jern. H. 139. B. 105. Proveniens: Kunsthallen, København, auktion 422, kat. nr. 29. Proveniens: Svensk privatsamling. Afbildet 125.000-175.000 17.000-23.000 70 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
87 87 CD VICTOR VASARELY f. Pecs 1908, d. Paris 1997 "Chiclau". Sign. på bagsiden Vasarely 1976. P 974. Akryl på lærred. 201 x 101. Udstillet: Fundacao Calouste Gulbenkian, Lissabon, kat. nr. 30. Afbildet 150.000-200.000 20.000-27.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 71
NUTIDSKUNST 88 88 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 "Come as you are". Sign. på bagsiden Olafur El. 1994. Olie på lærred. 70 x 60. Afbildet 125.000 17.000 72 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
89 89 CD PER KIRKEBY f. København 1938 "Sphinx". Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1969. Olie og oliekridt på masonit. 122 x 122. Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: "Per Kirkeby. Malerier 1957-1977", nr. M 217, gengivet s. 284. Udstilling: Decembristerne, Den Frie 1970, kat. nr. 56. Afbildet 200.000-250.000 27.000-34.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 73
NUTIDSKUNST 90 CD JAN VOSS f. Hamburg 1936 "Rencontres". Sign. Voss 65. Oliekridt på papir monteret på pap. 50 x 65. Litteratur: Bernard Noël: "Trajet de Jan Voss", Paris 1985, gengivet s. 22. Litteratur: Larousse: "25 ans d'art en France", 1986, gengivet s. 127. Proveniens: Galerie Lucien Durand, Paris, 1970. Afbildet 25.000 3.400 90 91 CD ALBERTO MAGNELLI f. Florence 1888, d. Meudon, Frankrig 1971 Komposition. Sign. Magnelli 57. Akvarel, oliekridt og farvet tusch på papir. 50 x 65. Afbildet 30.000-40.000 4.000-5.400 91 92 92 CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Komposition. Udsmykket brev til Knud W. Jensen fra kunstneren. Sign. Jean, le 6. Fevr. 1986. Collage med glansbilleder, tusch, gouache og kuglepen på papir. 30 x 40. Proveniens: Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet 20.000-25.000 2.700-3.400 74 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
93 93 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition. Sign. på bagsiden Sam Francis 1959, SF 59-250. Gouache på papir. Bladstørrelse 51,5 x 36. Proveniens: Hidrører fra Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet 150.000-200.000 20.000-27.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 75
NUTIDSKUNST 94 CD OLA BILLGREN f. København 1940, d. 2001 Komposition. Sign. Ola Billgren 91. Olie på lærred. 194 x 350. Proveniens: Galerie Susanne Ottesen, København. Ola Billgrens kunstneriske virke var præget af flere stil- og stemningsskift. Denne abstrakte komposition er fra hans senere år. Med en enkel farvepalet toner et abstrakt landskab sig frem over lærredet. Et poetisk og - på trods af den sorte farve - også et lysfyldt landskab. Som et fint kontrastrigt "sjælens landskab". Afbildet 500.000 67.000 94 76 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 77
NUTIDSKUNST 95 96 78 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
97 95 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Langebro, nr. 52, strømmen i vandet". Sign. på bagsiden P. Hornung marts 1953. Tempera på lærred. 43 x 37. Udstillet: "Preben Hornung", Fyns Stifts Kunstmuseum, Odense, 1966, kat. nr. 53. Proveniens: Tidligere i redaktør Gunnar Jespersens samling. Afbildet 20.000-25.000 2.7000-3.400 96 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk komposition. Sign. v.b.p. 47. Olie på lærred. 24 x 33. Afbildet 12.000 1.600 97 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition (Gudhjem). Sign. R.M. og dateret på blændrammen 9-6-39. Olie på lærred. 95 x 72. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Ungdomsårene 1930-1940. Mellem surrealisme og abstraktion", gengivet s. 294, fig. 348, her gengivet på hovedet. Udstillet: "Corner- og Høstudstillingen", København, 1939, kat. nr. 158. Afbildet 250.000-350.000 34.000-47.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 79
NUTIDSKUNST 98 98 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Komposition. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 1993. Olie på lærred. 65 x 190. Afbildet 300.000-350.000 40.000-47.000 99 99 CD SALVADOR DALI f. Figueras, Spanien 1904, d. sst. 1989 "Persistence of Memory", 1981. Sign. Dali. Stemplet 51/350. Skulptur af grønpatineret bronze. H. 37. Certifikat medfølger. Afbildet 40.000 5.400 80 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
100 100 CD BARBARA K. SHANKLIN f. Lawrence, Kansas, U.S.A. 1947, d. København 1996 Skulptur af hvid marmor, monteret på grå stensokkel. H. 65. H. inkl. sokkel 76. Afbildet 12.000 1.600 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 81
NUTIDSKUNST 101 102 82 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
103 101 CD BERNARD RANCILLAC f. Paris 1931 "On va te faire ta fête". Sign. Rancillac 64. Olie på lærred. 61 x 50. Proveniens: Galerie Mathias Fels & Cie, Paris. Proveniens: Gummesons Konstgalleri, Stockholm. Afbildet 35.000-40.000 4.700-5.400 102 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "6 svävande former". Sign. v.b.petersen-47. Olie på lærred. 60 x 73. Afbildet 25.000-35.000 3.400-4.700 103 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition, 1942. Sign. på bagsiden monogram 42. Olie på lærred. 90 x 67. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Afklaringens år 1940-1958", 1992, nr. 140, gengivet s. 109. Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet 125.000-150.000 17.000-20.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 83
NUTIDSKUNST 104 CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "UT (Dansepige)". Sign. Tal R 97. Olie på lærred. 66 x 56. Litteratur: "Everybody please go home [fotografier af] Tal R", Space Poetry, København 1997, gengivet i farver. Afbildet 50.000 6.700 104 105 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Komposition. Sign. på bagsiden Olafur El. 1993. Olie på lærred. 45 x 62. Afbildet 60.000 8.000 105 84 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
106 106 CD WILLEM DE KOONING f. 1904, d. 1997 Komposition. Ca. 1976-1977. Sign. de Kooning. Olie og akryl på avisside. 57 x 37. Proveniens: Amerikansk privatsamling. Gave fra kunstneren til den tidligere ejer, ca. 1977. Afbildet 200.000-250.000 27.000-34.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 85
NUTIDSKUNST 107 108 86 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
109 107 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Lyrisk Materialisation". Sign. v.b.p. 36. Olie på lærred. 70 x 60. Litteratur: "Kunst i Privat Eje", bd. III, gengivet s. 155. Proveniens: F.C. Boldsens samling. Afbildet 25.000-35.000 3.400-4.700 108 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk komposition. Sign. v.b.p. 39. Olie på lærred. 54 x 73. Afbildet 15.000-25.000 2.000-3.400 109 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. på bagsiden R.M. 1941. Olie på lærred. 135 x 110. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen. Ungdomsårene 1930-1940. Mellem surrealisme og abstraktion", fig. 337, gengivet side 282 ( Her fejlagtigt dateret til 1938). Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Erindringens år 1958-1993. Ting og tegn. II: Billeddel, fig. A 22, gengivet side 463. Udstillet: Udstillingen "Nordisk Kunst" i Aarhus 1941, sandsynligvis nr. 126. Afbildet 350.000 47.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 87
NUTIDSKUNST 110 110 CD RICHARD WINTHER f. Maribo 1926 "På landet". Sign. på bagsiden R. Winther 11-13. aug. 1962. På bagsiden: Skitse af kvindefigur. Olie på lærred. 100 x 150. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1971, kat. nr. 88. Afbildet 40.000-50.000 5.400-6.700 111 111 SAM MESSER f. New York 1955 Komposition med mand og cirkelform. Sign. på bagsiden Messer 86. Olie på lærred. 177 x 123. Afbildet 25.000-30.000 3.400-4.000 88 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
112 112 CD PER KIRKEBY f. København 1938 "Uden titel". Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1987. Tavlelak og kridt på masonit. 122 x 122. Udstillet: "Per Kirkeby: Tavler", Sophienholm, Lyngby, 1988, kat. nr. 87, gengivet s. 115. Afbildet 175.000-225.000 23.000-30.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 89
NUTIDSKUNST 113 CD RICHARD WINTHER f. Maribo 1926 Komposition. Sign. på bagsiden R. Winther 27. okt. 1963. Olie på lærred. 205 x 101. U.r. Udstillet: Kunstforeningen, København 1971, kat. nr. 94. Afbildet 40.000-50.000 5.400-6.700 114 CD SALVADOR DALI f. Figueras 1904, d. 1989 "Vision of Angels", 1977. Sign. Dali. Skulptur af delvist patineret bronze. Stemplet Jemelton 1984, 80/250. H. 42. Afbildet 30.000-40.000 4.000-5.400 113 114 90 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
115 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 "Afrikansk figur". Sign. Olafur 86. Olie på lærred. 80 x 65. Billedet benyttet i forbindelse med optagelsen på Kunstakademiet, København. Afbildet 60.000-80.000 8.000-10.500 116 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden J. Birkemose, Paris. Olie på lærred. 172 x 260. Afbildet 80.000-100.000 10.500-13.000 115 116 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 91
NUTIDSKUNST 117 117 CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 Skulptur af delvist glaseret stentøj. Udført hos Bing & Grøndahl i slutningen af 60erne eller begyndelsen af 70erne. Usign. H. 73. Afbildet 40.000 5.400 118 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Komposition. Sign. Hornung 51. Olie på lærred. 43 x 37. Proveniens: F.C. Boldsens samling. Proveniens: F.C. Boldsens dødsboauktion ABR auk. 59, kat. nr. 41, 1955. Proveniens: Galleri Waldorf, København. Afbildet 20.000-25.000 2.700-3.400 118 92 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
119 119 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Carré sans merci". Sign. på bagsiden Mortensen 63. XI. Olie på lærred. 150 x 150. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Ting og tegn. II: Billeddel", fig. 142, gengivet s.102. Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1964, kat. nr. 133. Proveniens: Galerie Denise René, Paris. Afbildet 400.000-600.000 54.000-80.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 93
NUTIDSKUNST 120 120 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Sign. Knud N. 89. Akryl på lærred. 145 x 200. Afbildet 40.000-50.000 5.400-6.700 121 CD PAUL JENKINS virksom i Frankrig, f. Missouri 1923 "Phenomena Sommambule". Sign. Paul Jenkins samt på bagsiden Paris 1961. Olie på lærred. 100 x 72. Proveniens: Galerie Charles Lienhard, Zürich. Proveniens: Galerie Karl Flinker, Paris. Afbildet 40.000 5.400 121 94 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
122 122 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d. 2003 Komposition. Sign. Mogens Andersen 77. Olie på lærred. 162 x 114. Udstillet: Kunstforeningen, København 1988, kat. nr. 42. Afbildet 75.000 10.000 123 123 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Figur af hvid marmor. Sign. på bagsiden Rob. Jacobsen, med dedikation. Dateret Silkeborg 27-7-44. 19 x 19 x 7. Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet 20.000-25.000 2.700-3.400 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 95
NUTIDSKUNST 124 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Fra "The glacier series". Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 1999. C-print udgivet i et oplag på seks, hvoraf Solomon R. Guggenheim Museum, New York har et sæt. Bladstørrelse 118 x 178. Olafur Eliassons installationer og fotoserier kredser omkring naturfænomener og vores opfattelse og sansning af naturen. Fotoserien "The Glacier series" er som typisk for Eliasson taget på Island. Her i dette foto breder gletsjeren sig ud som en vifte eller tunge i landskabet, eller måske er den på vej til at trække sig tilbage, smelte. Naturen er set fra et højtliggende punkt, hvorved vi placeres "over" naturen og ikke "i" den. Karakteristisk for Eliasson stilles der hermed spørgsmål til vores sansning af naturen - hvor, hvornår, hvordan og hvorfra ser og oplever vi den. Afbildet 250.000-300.000 34.000-40.000 124 96 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 97
NUTIDSKUNST 125 125 CD PETER BRANDES f. Assens 1944 "Hyrde". Sign. Peter Brandes 90 samt på bagsiden Peter Brandes dec. 89 - jan 90, Colombes. Olie på lærred. 200 x 115. Udstillet: "Peter Brandes og antikken", Brandts Klædefabrik, Odense, 1991, gengivet i katalog helsides i farver s. 96. Afbildet 40.000-50.000 5.400-6.700 98 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
126 126 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d. 2001 "Jovius". Sign. Estève 83 samt på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Estèves mangeårige virke går helt tilbage til 1920 ernes paraissiske kunstscene, hvor han bl.a.stifter bekendtskab med Robert og Sonia Delaunay. I begyndelsen har hans værker rod i den genkendelige verden, men siden hen krydser han grænsen til det informelle maleri. Estève formår om nogen at bringe farverne til klarhed og lade dem indgå i en næsten osmotisk udveksling med hinanden. Så meget desto stærkere oplyser formerne og farverne lærredet med en metafysisk intensitet, der uvilkårligt kalder på beskuerens nærvær. Allerede i 1948 løber den første retrospektive udstilling over kunstnerens værker af stablen i Galerie Louis Carré, Paris. I mere end 50 år derefter oplever Estève på egen hånd en vedholdende interesse for sine værker og talrige ophængninger i billedkunstens hovedsæder. Afbildet 700.000-800.000 94.000-107.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 99
NUTIDSKUNST 129 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition. Usign. Akryl på papir. Bladstørrelse 36 x 12. Proveniens: Gave fra kunstneren til Knud W. Jensens datter. Afbildet 40.000 5.400 130 CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Udsmykket brev til Knud W. Jensen fra kunstneren. Sign. Jean, 5. aout 1986. Collage med glansbilleder, papir, gouache og blyant på papir. Med dedikation. Bladstørrelse 17 x 30. Proveniens: Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet 12.000-15.000 1.600-2.000 127 127 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d. 2003 Komposition. Sign. på bagsiden Mogens Andersen 16/8-77. Olie på lærred. 180 x 130. Afbildet 60.000-80.000 8.000-10.500 128 CD DAVID HOCKNEY f. Bradford, Yorkshire 1937 Portrait. Sign. David H. August 1968, med dedikation. Tusch på papir. 30 x 23,5. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet 50.000 6.700 128 100 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
131 131 CD JOSEPH LACASSE f. Tournai 1894, d. Paris 1975 Komposition. Sign. på bagsiden Lacasse, Paris 1960. Olie på lærred. 81 x 100. På blændrammen betegnet: Photographie sous le No. 1450. Afbildet 75.000 10.000 129 130 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 101
NUTIDSKUNST 132 132 CD ERIK OLSON f. Halmstad 1901, d. smst. 1986 "Aftenklokkerne". Sign. Erik Olson 1942. Olie på lærred. 67 x 67. Afbildet 40.000 5.400 133 CD SALVADOR DALI f. Figueras, Spanien 1904, d. sst. 1989 "L'Escargot", 1984. Sign. Dali. Stemplet Jemelton, 102/350. Skulptur af bronze. H. 50. Afbildet 45.000 6.000 133 102 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
134 134 WALASSE TING f. Shanghai 1929 Komposition med kvinder og papegøjer. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir monteret på lærred. 180 x 97. Afbildet 75.000 10.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 103
NUTIDSKUNST 135 136 104 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
135 CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 "Holofernes". Sign. på bagsiden EAF 90. Objekt og mixed media på lærred. 149 x 120. Afbildet 30.000 4.000 136 CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 "Hoved, hund, hat". Sign. på bagsiden LN-86. Olie på lærred. Signeret katalog medfølger. 180 x 204. Udstillet: "Lars Nørgård. Circe", Galerie Prag 1987, gengivet s. 9. Afbildet 25.000-30.000 3.400-4.000 137 137 CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 "Pave Innocence X". Sign. Balder Olrik 90. Olie og mixed media på lærred. 235 x 175. Afbildet 30.000-40.000 4.000-5.400 138 138 CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Fontæne III". Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen. Olie på lærred. 145 x 100. Afbildet 30.000 4.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 105
NUTIDSKUNST 141 139 139 UWE LAUSEN f. 1941, d. 1970 "Jorn, Mein Liebhaber". Sign. Lausen 62 samt betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 40. Digteren og maleren Uwe Lausen var medlem af Den internationle Situationistbevægelse, og blev i 1962 via sine grænsesøgende aktiviteter idømt 3 ugers fængsel. Asger Jorn nærede stor interesse for den unge digter og malede under dennes afsoning værket: A Portrait of a Poet as a Jong prisoner Uwe Lausen. Billedet prydede Louisiana Revyens omslag nr. 2, 1995. Nærværende arbejde af Lausen må således tolkes som en taknemmelig replik til sin velgører. Afbildet 25.000 3.400 140 140 CD ETIENNE MARTIN f. 1913, d. 1995 Skulptur af bearbejdet trærod. Katalog om kunstneren medfølger. H. 42. Afbildet 30.000 4.000 106 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
141 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d. 2003 Komposition. Sign. Mogens Andersen 1967 samt på bagsiden Mogens Andersen, 7-12-67. Olie på lærred. 200 x 455. Udstillet: Biennalen, Venedig, 1968. Proveniens: Birkerød Statsskole, Birkerød. Afbildet 100.000-150.000 13.000-20.000 142 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 "Cibo spaventato" (Skræmt mad). 1986. Sign. Sørensen 86. Akryl på lærred. 130 x 130. Litteratur: Hans Edvard Nørregård- Nielsen [Red.]: "A. Haugen Sørensen", gengivet i farver s. 144. Udstillet: "Arne Haugen Sørensen: Pittura/Paintings", Biennalen Venedig, 1986, kat. nr. 38, gengivet i kataloget. Udstillet: "A. Haugen Sørensen", Charlottenborg, København, 1987, gengivet i kataloget. Afbildet 60.000 8.000 142 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 107
NUTIDSKUNST 143 143 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Islandsk landskab. Usign. Fotografi i farver. Lysmål 69 x 89. Afbildet 30.000 4.000 144 144 CD WOLFGANG TILLMANS f. Remscheid 1968 "Jason, Skate Pipe". Sign. på bagsiden, July 1993, 1/10+1. Portrætfotografi i farver. Billedfeltstørrelse 40,5 x 30,5. Lysmål 39 x 29. Afbildet 12.000 1.600 145 145 CD WOLFGANG TILLMANS f. Remscheid 1968 "Arnd Adidas Shirt", 1991. Sign. på bagsiden Wolfgang Tillmans, 91, 794, 8/10 + 1. Portrætfotografi i farver. Billedfeltstørrelse 40 x 26,7. Lysmål 39 x 29. Afbildet 12.000 1.600 108 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
146 CINDY SHERMAN f. Glen Ridge, New Jersey 1954 Skjult personnage. Sign. på bagsiden Cindy Sherman 1987, 17/90. Fotografi i farver. Udgivet af Edition Schellmann som en del af portfolioen "For Beuys", 1987. Lysmål 78 x 55. Afbildet 30.000 4.000 147 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Islandsk landskab. Usign. Fotografi i farver. Lysmål 69 x 89. Afbildet 30.000 4.000 146 147 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 109
NUTIDSKUNST 148 CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Über allen Gipfeln". Sign. på bagsiden P.A. Bech 1992. Olie på lærred, rammen integreret i værket. 70 x 62. Afbildet 20.000 2.700 148 149 CD ANETTE HARBOE FLENSBURG f. Kolding 1961 "Spejling VI". Sign. på blændrammen Anette H. Flensburg. Olie på lærred. 120 x 180. Afbildet 20.000 2.700 149 110 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749
I N D E X A Adami, Valerio 211 Agger, Knud 246 Alechinsky, Pierre 4, 7, 14, 27, 31 155, 173, 414, 431, 438 Alfelt, Else 50 Andersen, Mogens 82, 122, 127 141, 501, 512, 537 Andersen, Poul L. 474 Appel, Karel 41, 42, 48, 52, 57 152, 185, 188, 202, 417 418, 420, 421, 430, 434, 441 Arinbjarnar, Snorri 391 Arman, F. 488, 495, 523, 576 Arnoldi, Per 475, 591 B Balle, Mogens 16, 19, 39, 65 426, 427, 432, 440 Barcelo, Miguel 169 Bech, Poul Anker 148, 615 Ben Salem, Aly 263, 264, 265 Bendtsen, F. 225, 227, 229, 234 241, 248, 249, 258, 275, 276, 279 Benveniste, Eli 540 Bertelsen, Albert 257, 261 273, 278 Bertholo, René 489 Beuys, Joseph 497 Biasi, Guido 555 Bille, Ejler 3, 6, 10, 25 Billgren, Ola 94 Birkemose, Jens 116, 542, 547, 563 567, 574, 649, 655, 662 Bitran, Albert 522, 596 Bjerg, Johannes C. 404 Bjerke-Petersen, V. 96, 102, 107 108, 448, 454, 456, 457 Boberg, Jørgen 654 Bogart, Bram 480, 481, 616, 617 Boitel, Maurice 259 Bonde, P. 511, 622, 641, 642, 647 Bonnén, Kaspar 504 Bonnén, Peter 459 Borès, Francisco 75 Bovin, Karl 270, 272, 281 Brandes, Peter 125, 539 Brands, Eugène 70 Brockdorff, Victor 395 Bruun, Henrik (Buster) 661, 665 Bruun, Thomas 628 Brøgger, Stig 496 C Carlsson, Harry 327, 361 Carstensen, Claus 614 Chagall, Marc 165, 166, 176, 177 Christensen, John 366 Christensen, Kay 231, 237, 247 260, 262, 268, 401, 403, 412 Christiansen, Poul S. 286 Christoffersen, Frede 541 Christoffersen, Uffe 598, 663 Christoforou, John 569, 594 Ciccia, Mauro 612 Clausen, Franciska 300, 302 326, 332, 334 Coignard, James 535 Corinth, Lovis 207 Corneille 36, 37, 200 422, 429, 439, 442 D Dali, Salvador 99, 114, 133 Dalsgaard, Sven 498 Dan, Lars 564, 631 de Kooning, Willem 72, 106 Dejong, Jacqueline 572 Deyrolle, Jean 482, 510 Dotremont, Christian 12, 65 Doucet, Jacques 479 Dufo, Alain 486 E Einarsson, Gudmundur Mar 250 Ekelund, Poul 283, 284 Eliasson, Olafur 88, 98, 105, 115 124, 143, 147, 210 Engelund, S. 220, 228, 242, 252 Engman, Harald 267, 365 Erixson, Sven X et 394 Ernst, Helge 461, 562, 586 590, 657, 660 Estes, Richard 190 Estève, Maurice 73, 126 163, 186, 187 F Fischer, Adam 298 Fischer-Hansen, Else 603, 604 Flensburg, Anette Harboe 149 Flesser, Lajos 557, 558 Francis, Sam 93, 129, 160 Frandsen, Erik A. 135, 502, 503 618, 633, 636, 640, 648, 659 Freddie, Wilhelm 359, 450 452, 453, 455 Funch, Edgar 465, 466 G Gear, William 45 Gentry, Herbert 556 Giersing, H. 289, 304, 348, 363 Gillet, Roger Edgar 529 Gjedsted, Rolf 587 Gjerdevik, Niels Erik 566, 608, 644 Grube, Gunleif 664 Grünewald, Isaac 396 Gudmundsson, Eggert 251 Gudnason, Svavar 5, 8 H Hansen, Jørgen Teik 595 Hansen, Osmund 600, 602 Hansen, Peter 294 Haring, Keith 196 Hartz, Lauritz 214, 386 Haugen Sørensen, Arne 142, 451 Hauptmann, Sven 515 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 333