Notabene. tik-tak nyhed. tik-tak nyhed. tik-tak nyhed. Chanel No.5 ny reklamefilm. Einsteins Longines ur på auktion

EFTERÅR / VINTER 2013

appetizers Kæder for enhver smag Farver og romantik Sandek udformer smykkesten, glas og perlemor til æbler og hjerter med kæder af organza og gummi.

byaagaard.com SPRING / SUMMER 2013

Summer SAFARITUR til Kenya. Se mere på side 2

(undtaget hvor diamant-vægt er nævnt). Eternity registered by Calvin Klein.

Nr. 18 Spring / Summer 2013 Addicted to jewellery

AUKTION FOR MAKE-A-WISH ØNSKEFONDEN DANMARK

Smykkekollektionerne sælges verden over til glæde for kvinder og mænd i alle aldre. Dansk Design Håndlavet i Danmark

Sølv ,0 mm Kr ,- Med zirconia Z Kr ,-

CVR nr : Momsnr : DK Konto : Bank : SIMU BANK

TIL LIVETS SÆRLIGE ØJEBLIKKE

Choice Byou s smykke katalog er kommet på gaden.

CHANTI KVALITETSSMYKKER PÅ NETTET SPAR 25% - 70%

Gade & Juul Inspiration

smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th København N tel linda_jensen@me.com Danske Bank

Mix N Joy er det danske smykkefirma Gade & Juul s nyeste kollektion, som forhandles i butikker.

EFTERÅR Nyheder og Inspiration. Westpack. when packaging matters. Derfor skal du vælge Westpack

dit personlige smykke kharisma kollektionen

EFTERÅRSKOLLEKTION 2011

Dansk Design & Produktion

S d MA on E am DR Di

KÆRLIGHED 24 TIMER I DØGNET

2016 / DKK 625,- 8875/45 Collier 45cm DKK 1850, DKK 575,- BE YOUR OWN. kind of beautiful

Nr. 19 Autumn / Winter 2013 Presented by Medina

RAGNAR. - en verden af kvalitet, kunst og design. Tekst Trine Hedegård Jensen, Foto: Skott

SMYKKER OG PERLER. VejleMuseernes. Museumsbutikker

Nyhed i Safir A/Sim. Vi har netop udvidet vores sortiment. Vi sælger nu smykker fra. Kranz & Ziegler og Kleopatra

Business Business. 2Gaver der glæder

through autumn and winter

Julens 498,- BEDSTE GAVEIDÉER får du hos Plaza. Diamant. Nu 5 998,- Før 8 998,- Solitaire diamantring i hvid eller rød guld 0,26ct.

Louise Gudman Jensen. Portfolio

FIND DIN PERFEKTE RINGSTØRRELSE

Bella trends 2007 branchen går i sort

AUTUMN / WINTER 2014

ENJOY DIAMOND DEDICATION YOUR

Enjoy. diamond. your. dedication

Nye oplevelser i detailhandlen

Gaveidé! 498,- Før 596,- Ørestikker og Halssmykke med cubic zirkonia. smykkerne købt hver for sig 298,- pr. del BSE20140, BSP ,-

BUSINESS BUSINESS 2GAVER DER GLÆDER

USA s neglesalonekspert. Siden vinterkollektion 2011

UDSØGTE ALLIANCE- OG RÆKKERINGE

Nyhed 4 x glas kr Designet til Operaens Restauranter

Efterårets. Fra 2 498,- GAVEIDEÉR

Daring Dandelion Sort oxyderet sterlingsølv med sort zirkon

VILD MED GAVER PRIISHOLM TOG PRISEN READY TO GO. A growing love VIND SMYKKER FOR KR. Lene Nystrøm. Sofie Lassen-Kahlke.

koncepter Guld Sølv Ure 2008

nyt nordisk landkøkken FORM 12 FORM 12

Munio Jewelry designer, udvikler og producerer smykker af høj

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe

Jewellery is a reflection of your personality - udfra den filosofi skabes smykker, som kræser om hverdag, genbrug og nostalgi.

Mini-guide: Sådan skal du investere i 2013

- spar altid min. 20 %, (er fratrukket)

Ice. Ice RHODINERET/ROSA FORGYLDT SØLV. < Vist på modellen / ØREHÆNGER 495,- HALSKÆDE 450, /

Speeddating mellem modebranche og producenter fører til bedre vilkår

N I C O L E P I P E R

medlemskab Viden til vækst retail viden Retail UPdates retail sparring

fairytale My life as a drømmen der med ét design er skabt af ildsjæle. Vores unikke smykker fortæller deres egen historie og indbyder til at

Everyday is holiday. mixit

MEDLEMSKAB VIDEN TIL VÆKST RETAIL VIDEN RETAIL UPDATES RETAIL SPARRING

Rød guld (med hvidgulds eftekter) Vejl uds DKK. carat

H E I R I N G. summerdreams. s p r i n g 2 010

E-handel runder 80 mia. kr. i 2014

priserne er vejledende - der tages forbehold for trykfejl, ændringer i metalpriser samt valuta

BAKS LOOKBOOK 16. Jewellery is a reflection of your personality - udfra den filosofi skabes smykker, som kræser om hverdag, farver og nostalgi.

SUPER ETHAN LINDHARDT. Sydøstasiens eksotiske varme møder Skandinaviens. enkle designstil i unik smykkekunst i håndværksmæssig

INDBERETNING AF LEDENDE MEDARBEJDERES TRANSAKTIONER MED AKTIER I PANDORA A/S

Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november december 2016

SAMARKAND NYHEDSBREV SOMMER 2019

Smykkerne og urene færdigproduceres i Danmark, men de fleste af materialerne købes i udlandet.

Georg Jensen supplerer Infinity sølvarmbåndet fra 2004 med øreringe, også af sølv, designet af Regitze

Historie og organisation

Marineforeningen for Grenaa og Omegn

Rehnés. of Denmark. Smykker med effekt

TemadagsAvisen. Der er et yndigt land eller?

Caravelas, designet af Rachel Távora, vinder af konkurrencens nye talent -afdeling. Sponsor: Talento Jóias. Fremstillet af 39 gram 18 karat guld

Indholdsfortegnelse. Sådan rammer fi nanskrisen dig Finansuro giver billigere boliglån Recession i euroland til midt

Pædagogisk vejledning til. Materialesæt. Sphero.

7. Hvorfor tror du, at McDonald s har købt designermøbler til deres restauranter?

Lille dansk kortfirma jagter milliarden

Diamanter er en god alternativ investering

by Klein/Wedel Fotografens hemmelige tricks: Sådan kommer også du til at se fantastisk ud på billeder.

Outercore IVS: Omstilling til cirkulær økonomi giver inspiration til ny forretningsmodel

Guide: Undgå fejlkøb og spar penge

KOMMUNIKATION. JYSKs kommunikationskanaler 2. Hjemmeside 3. Reklamer 4. Pressemeddelelser 5. Facebook og YouTube 6. Karriere- og elevavis 7 GO JYSK 8

,

ca. 12½ pct. danskernes e-handel med varer som andel af det samlede varekøb

1 V4 Vedhæng 37 mm 1 VFL. 20 mm Flad - lille

Undervisningsmateriale

Eksamen nr. 1. Forberedelsestid: 30 min.

EftErår Nyheder og inspiration. Westpack. when packaging matters. Derfor skal du vælge Westpack

HVORDAN FÅR VI DANMARK PÅ SPORET IGEN? CoolEngergy.dk Odense Congress Center, den 6. marts 2013

Grafik & billedbehandling

ENJOY DIAMOND DEDICATION YOUR

KÆMPE TILBUD PÅ OVER 140 VARER FRA ENERGETIX

Markedskommentar juni: Centralbankerne dikterer stadig markedets udvikling

SAFIR A/SIM 15 ÅRS FØDSELSDAG

Af NH og LB DKNY står for Donna Karan New York et amerikansk modefirma, grundlagt i 1985. Sæsonens smykker står på logobrug og glamour, cirkler og ovaler. Chanel No.5 ny reklamefilm Jean-Pierre Jeunet er annonceret som instruktør af den næste reklamefilm for den udødelige parfume Chanel No.5, og den franske skuespillerinde Audrey Tautou (bedst kendt fra filmen Amelie ) indtager hovedrollen. Filmen vil få premiere i løbet af 2009. Fotograf: Emanuele Scorcelletti. Levi s markerer sig med en ung stil, af rustfrit stål og mat finish, med enkelte asymmetriske detaljer, der understreger at stilen er som Levi s legendariske jeans: Original og funktionel. I august 2008 lancerede det amerikanske modefirma Michael Kors lanceringen en ur-kollektion, i licens samarbejdesaftale med Fossil Inc. Dermed tilslutter modefirmaet sig mange andre, som for eksempel Calvin Klein, der får produceret ure hos Swatch Group, og Tommy Hilfiger, der har en licens aftale med Movado Group. Fossil producerer allerede ure for Emporio Armani, Diesel og Burberry. Einsteins Longines ur på auktion I midten af oktober solgte det amerikanske auktionshus Antiquorum et Longines guldur fra 1929, som har tilhørt Albert Einstein. Det gør uret til det dyreste Longines ur, der nogensinde er solgt. Vurderingen lød på omkring 30.000 dollars hammeren faldt ved 596.000 dollars, godt 3.3 millioner kroner. Diesel fejrer 30 års jubilæum med et jubilæumsur i nummereret, begrænset oplag. Skandinavien er blevet tildelt 50 eksemplarer af stålkronografen med gulddetaljer og læderrem. 40

13. 17. 2. 2009 giving Hugo Boss kører en sikker linje, med feminint og moderne design urskive af rustfrit stål, omkranset af en kant i pink eller hvid, hvortil optrækskronen matcher. Gaveideer til alle Ambiente er den vigtigste trend- og salgsmesse med internationale forbrugerartikler og enestående designevents. Gå på opdagelse i gave- og smykkeideerne på branchens førende messe Giving så kan du give dine kunder helt nye oplevelser! Du kan se alle oplysninger om messen samt få billetter til forsalgspris på www.ambiente.messefrankfurt.com www.frankfurtmesse.dk the world s choice Orgel ur Matthias Naeschke har fremstillet dette klassiske orgelur, der kan spille 17 toner ment som en illustration af visualiseringen af tid og smuk musik. Orgeluret har dimensionerne 67 cm i højden, 43 cm i bredden og 22 cm i dybden. Lydoptagelser kan blandt andet opleves på www.matthiasnaeschke.de Stigning i økologi og fairtrade De danske forbrugere vil gerne købe varer, der er produceret under ordentlige forhold. Fra 2004 til 2007 steg salget af økologiske føde- og drikkevarer i detailhandlen med 77 procent. Den største stigning skete 2006-2007 med 33 procent. I 2007 blev der solgt økologiske varer for 3,6 mia. kroner Danskerne har taget fairtrade-varer til sig. Det viser sig, at danskerne kommer ind på en tredje plads i 19 lande, når det gælder det årlige forbrug af fairtrade-varer pr. indbygger.

Af NH og LB Efva Attling designer ALT! Når man ser på svenske Efva Attlings karriere, har kvinden markeret sig på utallige kreative områder: Med briller for Scandinavian Eyewear, glas for Orrefors, ure og smykker i eget navn, og fra efteråret også en læderjakke designet for svenske Jofama. Jakken kommer i fire forskellige farver, og er blandt andet af toscansk lammeskind. Tidligere har Efva Attling fungeret som tøjdesigner for H&M og Levi s. PHOTO: JIMMY BACKIUS EFVA ATTLING FOR JOFAMA OLympiske smykker Kolding-guldsmedene Kim Vedebech og Mette Seiersbøl, som har til huse i Låsbygade, har i sommers lavet 30 sølvvedhæng til OL-sejlerne og deres gæster. Vedhængene til herrer hænger på sort lædersnor, vedhængene til kvinder hænger på en sort silkesnor. Vedhænget består af et stiliseret motiv: To sejlere, der hænger ud over rælingen på en båd. JOFAMA.COM/FASHION Tatoveringer af guld Måske i en hyldest til den kvinde, som bliver guldlakeret til døde i James Bond filmen Goldfinger fremstiller japanske Nude Jewelry bladgulds-tatoveringer af 99,99 pct. rent guld. En tatovering holder fire til seks dage, afhængig af hvor på kroppen den placeres. Tatoveringerne fremstilles også med diamanter på bestilling. Teknikken er baseret på gamle japanske håndværkstraditioner, kinpaku, som set i Guldtemplet i Kyoto. Tatoveringerne er blot 1/10.000 af en millimeter tykke. En lidt lettere måde at komme til gylden solskinseffekt er ved følgende produkter: Solskinspudder Prodigieuse fra Nuxe. Lipgloss med gylden perlemorseffekt fra Nuxe. Duften Guess by Marciano vækker sanserne med brusende topnoter af karambole, grape, Curacao appelsinlikør. Duftens hjertenoter er indhyllet i feminine og varme noter af pæoner, kaprifolier og jasminblomster, og i baggrunden ligger den varme sensuelle note af træ, vanilje og musk. 42

Klæd iphonen på Case-mate etui til den i forvejen dyre iphone, af 18 karat guld med 42 diamanter (i alt 3.5 carat), på læderetui af guldkarbon-fibre. Låse til kuglearmbånd De detaillister, som endnu ikke har stiftet bekendtskab med Cenius & Bach, går glip af noget af det ypperste i dansk smykkebranche. Nyheden fra firmaet i Hellerup er påsættelige smykkelåse til kuglearmbånd så enhver selv kan regulere længden på sit eget armbånd. Foreløbig er der sat tre forskellige kugler af 14 karat guld i produktion flere er på vej. Kuglelåsene fungerer både som dekoration og som låsemekanismer. Armbåndene er lavet af smykkesten som jade, sort agat, krysopras, hvid og rød koral, cyanid, rosa kvarts, og tibetansk boxwood. Hvert kuglearmbånd er udstyret med en Imagine kugle af agat, der skal bringe positivitet til bæreren. Fotograf: Kevin Downey Gylden skilsmissegave Til det bristede hjerte, et grimt papir-snitsår eller som skilsmisse-gave, som kan skjule den hvide hud efter vielsesringen: Et gyldent plaster til såret, smykkekonceptet Bandages for the Heart. Broche (5.000 kroner) og fingerring (6.000 kroner) af 18 karat guld i form af plastre, designet af Alyssa Dee Kraus. Brochen skjuler en bloddråbe af en cabochon poleret granat. Fås også i stål og sølv. Leveres indpakket i gaze. Smykkerne kan købes på kunstnerens hjemmeside: www.alyssadeekrauss.com. Toftegaard udtrak vinder På GSU messen i Bella Center i august 2008 præsenterede Toftegaard Denmark firmaets nye bytteserie, Wesselton Dream Diamond. I den anledning havde firmaet udloddet en Dream Diamond ring med en 1 carat brillant til de guldsmede, der bestilte serien i perioden fra den 14/08-28/08. Statsautoriseret revisor E. Egeskov Pedersen udtrak i begyndelsen af september vinderen: Susanne Mikkelsen fra Susannes Guld & Sølv i Sønderborg. Ringen blev overrakt af Jens Gregers Toftegaard til en meget glad Susanne. 43

Af NH og LB En kvinde til forskel Pandora lancerer en ny, specialdesignet charm, som sælges til fordel for organisationen Institute for One World Health, grundlagt af den amerikanske forsker, doktor Victoria Hale, som har gjort det til sit livsværk at forbedre folkesundheden i den tredje verden. Charmen er gæstedesignet af den kvindelige forsker og læge. Ambitionen med nonprofit-organisationen Institute for One World Health er at udvikle præparater, der skal være økonomisk tilgængelige for befolkningen i tredjeverdenslande, for derved at give mulighed for at kurere de helt banale sygdomme, der årligt koster millioner af dødsfald. eton i illum Verdens dyreste skjorte var for et par måneder siden på fransk visit i Etons butik i Illum i København. Eton Diamond Shirt koster 200.000 kroner, og den er fremstillet af den svenske skjortefabrikant Eton, i anledning af firmaets 80 års jubilæum. Materialet er egyptisk bomuld, og både knapper og manchetknapper er besat med diamanter i forskellige farver og sort emalje. Knapperne og manchetknapperne er designet af Lance Yianni, Savon & Jackson. Skjorterne bortauktioneres til fordel for en endnu ikke nærmere fastlagt velgørende organisation, i 2009. Den nordamerikanske afdeling af Pandora har allerede doneret 100.000 dollars til Institute for One World Health, og moderfirmaet er stolte af at støtte yderligere op om organisationens arbejde ved charmen. Ud af den vejledende udsalgspris på 400 kroner går 100 kroner fra hvert solgt smykke ubeskåret til organisationens arbejde. Smykket er lavet af 14 karat guld og sterlingsølv med en klar kubisk zirkonia. Inspirationen er rent vand, en mangelvare i den tredje verden. Smykkets grafiske motiv er en fortolkning af encellede alger set gennem mikroskop. Messe: Ambiente Italia Messe Frankfurt Italia introducerer en international branchemesse for boligindretning, gaver og sølvgenstande i Rom fra 6. til 8. juni 2009, der vil blive afholdt i et nyt messecenter få kilometer fra Fiumicino International Airport. Messen er en mulighed for blandt andet nordiske firmaer at etablere deres virksomhed på de italienske markeder og i middelhavsområdet. På nuværende tidspunkt forventes der ca. 500 udstillere, heraf 100 ikke-italienske, og 25.000 besøgende. Hårdt år i vente for luksusmærker Skal man tro Deutsche Banks eksperter, går luksusmærker som B&O, Louis Vuitton, Burberry, Richemont og Bulgari en hård tid i møde. Deutsche Bank vurderer, at 2009 vil blive det værste år nogensinde for luksusvareproducenterne. Det skriver Deutsche Bank i et notat om European Luxury Goods. Deutsche Bank anslår, at luksusproducenternes aktier vil falde med 17 procent i 2009 og 23 procent i 2010. Vi har været skeptiske over for sektoren siden udgangen af 2007, og det er nu tredje gang, vi har ændret vores estimater for branchen. På grund af modvinden fra makroøkonomien og dens nedbrydende indvirkning på formuerne, forventer vi nu en endnu større nedtur de næste to år end hidtil antaget. Og det omfatter både de nye og de gamle markeder, skriver Deutsche Banks analytiker 44

Jaeger-LeCoultre viser sæt af Vedbend På årets filmfestival i Venedig viste Jaeger-LeCoultre et firdelt sæt bestående af et manchetbredt smykkeur, en halskæde, øreringe og en ring. Tilsammen var sættet prydet af ca. 12.000 ædelsten i alt ca. 60 carat og to exceptionelt gule diamanter (på hhv. 5.19 carat og 2.32 carat). Sættet, holdt i gullige og grønlige nuancer, var lavet af sort rhodiumbelagt 18 karat guld, med tsavoritter, gule safirer og gule diamanter, hvide diamanter og smaragder. Opfyld en afrikansk kvindes drøm I stedet for at donere penge til fattige kvinder i Afrika, går trenden nu i en ny retning: At støtte afrikanske kvinder, der har egen virksomheder. Smykkekunstner Stine A låner penge til afrikanske iværksætterkvinder. Konceptet bag mikrolånene er, at de små afrikanske virksomheder har mulighed for at låne penge af Stine A til opstart eller drift af en virksomhed. Pengene skal betales tilbage med en mindre rentesats, som Stine A selv fastsætter. Stine A forklarer: Du kan enten servere fisken eller give en fiskestang. Forskellen er, at et lån giver et mere realistisk billede af, hvordan man driver virksomhed havde jeg blot doneret pengene, ville iværksætterne ikke lære noget om drift. Stine As mål er ikke at tjene på de små afrikanske virksomheder. Når lånet er betalt tilbage, går pengene og renteindtægter til en fond, som reinvesterer pengene i nye virksomheder. Via organisationen MYC4.com udvælger Stine selv de virksomheder, som hun vil støtte. Hun gør det ud fra kriterier om, at det er virksomheder med kvinder i front, og så skal deres virksomhed handle med basisvarer som eksempelvis mad eller tøj. Læs mere på www.myc4.com eller www.stinea.dk Fields får ny konkurrent Belgiske Uplace vil åbne et nyt storcenter i København - et center der bliver betydeligt større Fields. Uplace regner med, at det første spadestik til centret tages senest i 2010. Der er afsat fire mia. kroner til opførslen af det nye center, der er forventes at blive ca. 190.000 kvadratmeter stort. 40 procent af centrets areal bliver dækket af butikker, resten bliver et oplevelsescentrum med underholdning, biografer, restauranter, hotel og kontorfaciliteter. Butiksdød afslutter forbrugsfesten Efter en lang periode med stor vækst i butikssektoren, er kurven knækket, og adskillige butikker må dreje nøglen om. Kombinationen af et faldende forbrug og nervøse banker gør tilværelsen svær for mange butikker. Særligt de små specialbutikker er hårdt ramt af krisen. Det er en farlig cocktail, der klemmer butikkerne både forfra og bagfra. I det øjeblik salget i butikken falder, ændrer det forudsætningerne for kreditværdigheden. Samtidig er bankerne kommet under pres, og det er langt sværere at låne penge, siger konsulent Kasper Baldvinsson fra Retail Institute Scandinavia. Ingen større krise for detailhandlen spår svensk analytiker Ulf Rämme fra HUI (det svenske detailhandelsinstitut) tror ikke på, at den aktuelle finanskrise får større konsekvenser for detailhandlen, ligesom krisen i 1991-93 havde. På det tidspunkt faldt omsætningen i handlen med 20 mia. svenske kroner. Vi har en finanskrise, men vi kommer sandsynligvis ikke til at få lavkonjunktur, som er så dyb, at den indebærer negativ BNP-tilvækst, siger han til Market. HUIs seneste konjunkturanalyse fra slutningen af september forudser, at konjunkturerne når bunden i 2009 for at rette sig op igen i 2010. Vis hvad du er Vis med det blå stempel at du er en rigtig guldsmed med svendebrev leverer godt håndarbejde af høj kvalitet til stadighed udvikler dig fagligt og holder dig ajour med design og er bliv medlem af Foreningen af danske Guld- & Sølvsmedemestre Yderligere information på telefon: 39 65 02 01 eller på vores hjemmeside: www.detblaastempel.dk Limpopo-Travel Ellemarksvej 7, 1 sal 4600, Køge Tlf.: 56 36 25 40 E-mail: lucinda@limpopo.dk 45