ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7 GENERALFORSAMLING OG AUKTION Tonning Rasmussen

ESBJERC KUNSTCIRKEL Lars Norgaard GENERALFORSAMLING OG AUKTION

ESBJERG KUNSTCIRKEL CEN ERALFORSAMLINC OC AUKTION TIRSDAG DEN 17. FEBRUAR 2OO4

ESBJ ERC KUNSTCIRKEL Bentemarie Kieldbak GENERALFORSAMLING OC AUKTION TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO2

Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil

ESBJ ERC KU NSTCIRKEL. .'l. irl. !i. r I. i I \.. \ t. $'e: i{' t4. iaj lrrrlil \irrrrr C EN ERALFORSAM LINC OC AU KTION TIRSDAC DEN 25.

Jane Stella Winther og Nick Andrés Winther Kristensen Fjordparken Horsens. ret: Godsbanegade 1, 1. tv.

ESBJERC KUNSTCIRKEL TIRSDAG DEN 24. FEBRUAR 2OO9 CENERALFORSAMLI NG OG AUKTION Bodil Nielsen

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie

Lejer Christina Normann E mail : Tlf.: E mail: Opdateret:

31.marts 2003 Makkerpar

Hold Finaler, DGI Sydvest

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012

Resultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017

599 n" Golf. f!-.41. t!,e] Lis vil spille golf. Det koster 750 kr. i kontingent pr. halvir. Beregn Lis' irlige kontingent. ti,il

Fornavn Efternavn Række Klubnavn Vagn Fogtmann Gruppe 1 Asserbo Golf Club Anne Marie Højvang Christiansen Gruppe 1 Barløseborg Golf Klub Erik

Jens Chr. Toft Ellen Bertelsen Britta Svendsen Susan Sørensen. Hans Christensen Kirstine Krogsgaard Viggo Bertelsen Finn Svendsen

HORSENS KUNSTMUSEUM 1

Gerlev Open. Bane. Total indv. Placering indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Søren Christensen Skov (f. 14 jun 1884) g. Marie Christensen (f. 23 Jan 19xx)

Sponsorflyvning 2009

I mere end tyve år har Violas liv været beriget af hendes passion for at udforske farvernes muligheder på lærredet.

Folkehold på Saxtrupgård i Henry Houbak s ejertid

REGION NORDJYLLAND. Museer

Tage Jensen SSK. Krolf Erling Christensen Østerild Erik Kjeldgaard Klarup Krolf Harry Jørgensen Østerild 29

Sønderlandsgade at Hvidbjerg Hanne Petrea Sigaard 1976 Karen Poulsen 1965

Ugens kunstner Peter Bonnén Ugens Kunstner 18 jan 2017 Af Peter Wandel

Det bliver på mødet ikke diskuteret den enkelte ejendoms status, resultatet af TVinspektionen.

Strandkrolf. Bane. Placering indv. Total indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Jubilæumsstævne 2019

SMIFF krolf stævne. Bane. Placering indv. Total indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Niels Ebbe Sørensen. Benny Arne Sørensen. Niels-Christian Tramm. Boet efter Inge Marie Sørensen. Kjeld Olesen. Karlo Lauridsen

I N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E

RESULTATLISTE Møn Åben Luft GV & Pistol

Oversigt over skolebilleder (Klik for at springe til ønsket side)

Opstartstævne 2018 Navn: Klub: Total Placering Ellen Bertelsen Østerild Seniorclub Viggo Bertelsen Østerild Seniorclub

KUNSTCIRKEL ESBJERG. 75 ir TIRSDAG DEN 26. FEBRUAR 2OO8 GENERALFORSAMLINC OG AUKTION Peter Bonde

GrunUeiertoreningen Solmerhen

Puljevinderfinale 2019

Klubmesterskab i cykling Brande Motion. Hvis der er fejl og mangler modtager jeg gerne henvendelser/jan Svendsen

Indledende kampe Parturnering

NKK Par-stævne. Opstartsstævne Nr. Sundby Kugle Farve: Mappenr./ Holdnr. rækkefølge Startsted. Bane

W.E.Holst J.Dinesen 44. Ch.Walbum 45. Junia Egemose

Christen Hoelgaard 1907 Niels Jensen 1885 Andreas Chr. Hoelgaard

NAVN Foren. Kl. 1 2 Total

Dansk kunst i det 20. og 21. århundrede. Del 2

Personaleoversigt - Ansatte på Rådhuset i Dronninglund Kommune

din kreative fremtid starter her SKO TILMELDING NU LEN Læs om skoler Horsens Kunstmuseum

revideret udgave pr Side 1 af 5

Forårs Mesterskab. Bane. Placering indv. Total indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014

Landlige tekstiler. 'drfidil. tirdfi. [* F $+rrlt. h.-* ffi. Fra Himmerland og Ki xr Herred

EN SAMLING SURREALISME

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling

ERFA-møde 5 - Løn/HR, den 13. september 2011 kl. 10:00-12:30

Badmintonstævne for 60+`ere

Fælles LUU konference Onsdag den 7. oktober 2015 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart

DGI Nordsjælland Skydning Milnersvej Hillerød

DGI Nordjylland TIDSPLAN PROGRAM

BILLEDKUNST/FORMNING l.klasse - S.klasse

bystævne - Viborg Amt Bowling 2012 Resultatliste Individuel

Holdturnering, Finale

ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG

RESULTATLISTE Holmegaard Cup

Nystrup Start / Thisted Forsikring 2017

Verdenskunst på Kunstmuseet i Vejle

SÆSON B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V

RESULTATER: HANSTHOLM LØBET

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011

Forestillinger Værk i kontekst

Resultater. for Hanstholm løbet 2005

RESULTATLISTE Karby Terrænstævne

I BEGYNDELSEN VAR BILLEDET ASGER JORN I CANICA KUNSTSAMLING 13. feb maj 2015 Undervisningsmateriale

Ny Thorup Mesterskab 2016

Program Toksværd Badminton Klub Ældrestævne den 14. oktober kl 08:30 i Toksværd Hallen.

2013 Lørdag den 1. juni + Søndag den 2. juni Begge dage kl Do disturb

Strandstævne. Lakolk Rømø 31 august. C2 Pulje 1 Bane file:///c:/fr/c_proj/krocket/stævne_plan/source/tempdir/tempfileall.

DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening. S08c

Regionsmesterskab 2016 Krolf

Diplom DELTAGER DISTANCE TID

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121

Startliste NJ Stafet D17-49

ESBJERC KUNSTCIRKEL 821. Tonning Rasmussen GENERALFORSAMLING OG AUKTION TIRSDAG DEN 27. FEBRUAR 2OO7

ESBJERG KUNSTCIRKEL GENERALFORSAMLING OG AUKTION 27. FEBRUAR 2OO7 KL. I 9.30 FOLGENDE KUNSWARKER BORTAUKTIONERES: 8r l. POULJUPONT (fsdt r 956) Uden titel; gouache/akvarel, 2003 82 x 60,5 Poul Jupont fik sin uddannelse pi Det kongelige danske Kunstakademi hos Richard Winther og Sven Dalsgaard (1975-76) og hos Freddie A. Lerche og Hein Heinsen (1979-84). Han har haft en rakke udstillinger i danske og udenlandske gallerier og sammen med Kristian Dahlgaard udstillede han pi Herning Kunstmuseum. Han blandede sig ogsi i rakken af "De unge Vilde" i begyndelsen af firserne, hvor han deltog i Aarhus Kunstmuseums store udstilling: "Uden Titel". Et par gange harjupont haft filmroller. Det var i"paradiset er ikke til salg" i 1984 og i Erik Clausens "Manden iminen", 19g5. Kobspris: 3.500 kr. r i : - - - - -.,9_g: ji_jj/,' Solgt for:---zw-' 8r 2. ASGERJORN (l 9l 4-l 973) Conf6rence i sept, Schweizer Suite, Radering, l96l 43,4 x 33,5 AsgerJorn er en af de betydeligste danske kunstnere i det tyvende irhundrede og behsver ingen nermere prasentation. Nesten ligegyldigt hvilket kunstnerisk medium han forsogte sig med, kom der betydningsfulde verker ud af det. Allerede i slutningen af fyrrerne og begyndelsen af halvtredserne, havde Esbjerg Kunstcirkel smi malerier af Jorn i cirkulation. Itsrt

818. Doris Bloom 8l 4. Marco Evaristi

Seriens med en Su ite. 23 let Kobspris: kr. 6.000 raderinger stammer oprindeligt bearbejdning genudsendt i l96l fra 1954, men blev med titlen Schweizer / Solgt for:-- --W: 81 3. JESPER CHRTSTTANSEN (fodt 1955) Tegning 42x32 Jesper Christiansen har brugt mange ir pi at undersoge forholdet mellem det flade billedfelt og illusionen om dybde i billedfladen. Hans malerier integrerer arkitekturelementer og referencer til eldre malerier med afbildning af hverdagsting og rum, og han opnir derved rumvirkning i mange planer pi den plane overflade. Samtidig genererer malerierne deres helt egen rumlighed. Fra 2003 har Jesper Christiansen veret professor ved Kunstakademiet. 2OO7 var han nomineret til den nordiske Carnegie Art Award 2006. Kobspris: 3.500 :l'. rir:----li-lj:-li_ kr. tl Solst for:-----le*r: 8l 4. MARCO EVAR STTI (fsdt 1963) Maleri 64,5 x 54,5 Marco Evaristti er fsdt i chile, men har boet det meste af sit liv i Danmark. Han fik sin uddannelse pi Oet Kongelige Danske Kunstakademis arkitektskole i irene I 987-94. 7ab

$ I l ifr f i;ll1 *',1tf". 8l6. Marie Louise Exner 822. Mikkel Engelbredt

Han blev iser kendt, da han i 2000 pi Kunstmuseet Trapholt udstillede varket "Helena", der bestod af ti blendere med vand og guldfisk svsmmende rundt. Et skilt med teksten "kunstverkerne mi lkke berores" blev ikke respekteret af alle 09 to fisk blev blendet. I marts 2004 farvede Evaristti et gronlandsk isbjerg rodt ved hjelp af 3000 liter maling. Hans nyeste projekt gir ud pi, at han vil male toppen af Mont Blanc rod ved at anvende farvestof, der bruges til fodevarer. Han vil hermed protestere mod turismeforurening i den franske skisportsby Chamonix. L{k"- Kobspris: 5.000 kr., - Solgt for: 8l 5. BJARNE W. TROELSTRUP (fgdt I934) Mikado Suite E, maleri 63,5 x 53 Bjarne Troelstrup hsrer til den konkrete kunsts lyrikere. Lige siden 60'erne har han arbejdet med malerier skabt med en enkel billedopbygning, der er knyttet sammen af geometriske former, linier og farver. Hans maleri har udviklet sig fra fladen til ogsi at rumme en tredje dimension, som tydeligt kommer til udtryk i gengivelse af foldede eller knakkede figurer, der er indsat i et klart og stramt billedsprog. Troelstrup har ogsi arbejdet meget med serigrafi, og han har netop doneret en lang rekke tryk til Esbjerg Kunstmuseum. Kobspris: 5.000 kr. rit:------i:au:--l:-18"=g:l---- so 9 t f o r : ----?X.--.)---- 8l 6. MARIE LOUISE EXNER (fadt 1967\ Gyldent gras, radering/gouache, 2OO3 76 x 84_ q!j"

Marie Louise Exner er uddannet pi Crafisk Skole i Arhus i l99l. I irene 1993-96 gik hun pi Danmarks Designskole i Kobenhavn og Designsskolen i Kolding. Hun er bosat pi Fano. Kunstneren selv: "Som udgangspunkt stir landskabet sterkest. Miske fordijeg d6r oplever bedst, eller d6r er bedst til at opleve. Det kan gi begge veje eller alle veje, fra cykelturen pi vej til skole i Vendsyssel som barn, eller Store Vildmose, som li lige opad, eller Farserne isar, eller Fans. Nogen gange blander stederne sig sammen og helt nye opstar. Bare srni sanselige oplevelser eller det helt store sus. Jeg arbejder direkte pi stedet og videre pi varkstedet. Miske larmer mine billeder ikke si meget...miske." Kobspris: 4.500 kr. Til: He'ex- Solgtfor---k>----- 8l 7. POUL AGCER (fsdt 1936) Maferi, acryl,2oo2 52,5 x 47,5 Poul Agger var elev af Mogens Andersen. Han var medstifter af Sommerudstillingen 1961 og blev i 1969 medlem af Gronningen, hvor han har udstillet irligt lige siden. Agger har i alle irene holdt sig til en enkel motiwerden, hvor han igen og igen kredser om organiske amsbeformer. Hans fabulerende billedverden af plante-, dyre- og menneskevasener folder sig ofte ud ispendingen mellem dunkle og lysende farver. For et par ir siden udfsrte han en facadeudsmykning til gavlen pi Agroferms lysinfabrik her i byen. Kobspris: 3.200 kr. rit:-----llasiirrrs solst for--- )-1@- bas',

8l 8. DORIS BLOOM (fodr 1954) Tysker dsd af afrikansk virus, mixed media with elephant dung, 2002 54,5 x 70 Doris Bloom er fsdt i Sydafrika, hvor hendes far var farmer. Hun gik forst pi Johannesburg College of Art 1972-74. I Danmark blev hun elev pi Kunstakademiet i Ksbenhavn under Dan Sterup- Hansen, Robert Jacobsen og Helge Bertram '1976-84. Hun blev dansk gift i1979 og,har siden opholdt sig idanmark. Hendes varker tager udgangspunkt i det politisk urolige og menneskeligt splittede Sydafrika. Sporene efter menneskelig adfard har stiet i centrum for hendes store malerier som gradvist genkendelige strukturer og former. Kobspris: 2.520 kr. rir:----ag5-l solgt for:-- -&-'---- 8l 9. RTCHARD MORTENSEN (l 9l 0-l 993) Der funfte Gesang. Serigrafi, 1960 59,5 x 76 Richard Mortensen har ladet sig inspirere af Odysseens femte sang, hvor Zeus sender Hermes til Kalypso og befaler hende at lade Odysseus drage hjem. Hun adlyder. Odysseus bygger et fartaj og begiver sig til sss. Pi den ottende dag rejser poseidon en frygtelig storm, som slir skibet i stykker. Efter tre dage svommende i havet nir han Phaiakernes O og redder sig ind i mundingen af en flod. Der funfte Cesang bestir af 25 serigrafier trykt efter gouacher i 1959. Mappen blev udgivet og dateret i 1960. Kobspris: 2.200 kr. r,t,---x:e2:al. solst for:-- 2q*------ 5?cru

820. SVEN DALSCAARD (I 9I 4-I 999) Skulptur l8xl3xl0 Sven Dalsgaard var en af Danmarks mest eksperimenterende kunstnere, som altid snskede at efterprove tidens internationale stromninger pi sin egen lyriske og underfundige mide. 1947 opholdt han sig en kort periode i Paris sammen med Richard Mortensen og Robert Jacobsen. Da Dalsgaard gennem store dele af sin produktion arbejdede med bide skulptur, objekter og maleri overlappede disse udtryksformer ofte hinanden. I de seneste irtier af hans virke havde verkerne ofte karakter af collager, hvor maleri og skulpturelle effekter blandedes med tekster. Kobspris: 4.000 kr. r it : - - - -9-Q -\, Y- - - - - - --- -!i - t)* 50 gt fo r: y/:!l_t 82r. TONNINC RASMUSSEN (fodt I936) Fuglemode, gouache, 2003 65 x 54,5 Tonning Rasmussen havde sit udgangspunkt i COBRA-stilen, men han udviklede efterhinden sin helt egen, letgenkendelige stil. Han er en af de fineste kolorister, vi har kendt i dansk kunst, og hans udgangspunkt som hindverksmaler ses tydeligt i hans varkers perfektionisme. For at fi farverne til at glode, foretager han en rekke undermalinger, der fir den endelige farve til at smelde. Tonning Rasmussen er medlem af Gronningen og bosat pi Bornholm Kobspris: 6.000 kr. I l4.-.\ Solgt for:-- -:2=-_-- Til: :r,,-.-' )

8l 9 Rrchard Mortensen 820 Sven Dalsgaard 81 3. Jesper Christiansen

822. MIKKEL ENGELBREDT (fgdt 1976\ Maleri, 2003 78,5 x 83,5 I maj 2005 deltog Mikkel Engelbredt i udstillingen Exit 2005, hvor en rekke afgangselever fra Kunstakademiet viste deres verker. Han udtalte selv: 'Jeg havde ikke nogle malerier tilbage, si jeg har simpelthen taget mine gamle hovedtemaer op. Der er spiralformen, si er der det muselmalede, de hjemlige platter og striberne og endelig slipset, der er et tema jeg har beskeftiget mig meget med. Hvorfor? Jo, man kan jo ligesi godt klede maleriet pent pi. Det er overfladeeksperimenter, der sporger til, hvad et maleri kan vare, hvordan det kan se ud. Jeg har ikke lyst til at begranse mig". Kobspris: 7.200 kr. T i I : -------{---f =-------- Solgt for:--ae:==t;-- Arets gevinst er en multiskulptur: "Kf ump med ststte" af Jargen Haugen Ssrensen De sidste fem irs vindere var: 2002 Stougaard (4) 2003 Norgaard (18) 2003 Gram (12) 2004 MsllerJensen (5) 2005 la Cour (15) 2006 Truels Varming (23)

8l 5. Bjarne Troelstrup 8l l. Paul Jupont

ESBJERG KUNSTCTRKEL Ttf.2623 44 4l 75 1275 08 l. Asger Varming Finlandsgade 43A 6700 Esbjerg Tlf.75 124432 4. Ritta og Harald Stougaard Kirkegade 176 6700 Esbjerg MEDLEMSLISTE 2OO7 Ttf.75 tl 77 28 2. Bente @mskov Pedersen og Ssren Pedersen Skyttevrcnget I I Ttt.7s 46 13 t2 5. Kirsten H. og Helmer M. Jensen Svalevanget I Tlf 7s 15 12 6s 3. Egon MollerJepsen Ruth Pedersen Sylvestervej 64 Ttf. 7 5 tt 64 76 6. Hans Richardsen Hjerting Strandvej 67 Ttf.75 t2 50 t2 7. Tove og Peter Schmitz Vesterklit 2, Fans Bad 6720 Fano Tlf.75 l3 20 t4 I 0. Asger Juul Strandbygade 22, 4.th 6700 Esbjerg Tlf.75 tt 5220 13. Helga og Frank Madsen Rwervanget 8 Ttf. 75 13 0l 02 16. Ulla Sjorup og Anders Villemoes Skjoldsgade 56 6700 Esbjerg Ttf.75 tt 76 02 19. Jeanne og Kren Christensen Skolestien 7 Ttf.75 1l 6238 22. Birgit o g Ole Troelsen Skippervanget 64 Tlf 75 12 03 5l 8. Lone og Frederik Cislinge Ostervinge 28 6700 Esbjerg Ttf 75 13 06 54 I l. Anni og Ove Smidt Kristensen Vestervangen 73 6715 EsbjergN Ttf.75 11 64 73 14. Elisabeth og Jorgen Broch Havbakken 90 Tli 75 16 90 06 l 7. Karen og Tage Poulsen Olufoad Kro @lufuad Hovedvej 85 6715 EsbjergN Tlf. 23 36 78 27 20. Else og Hans Chr. Hagh Kronprinsensgade 66 6700 Esbjerg Ttt 75 129237 23. Annie og Truels Varming Lerhojs,4.116 l0 6715 Esderg N T1f75r16340 9. Wibeke og Benny Jorgensen Bakkevrnget 6 Ttf.'ts ll 64 l2 12. lnger og Ole Gram Lodsvenget I Tlf 751 15844 15. Marianne og Poul la Cour Lodsvenget 25 67 l0 Esbierg V TIf 75 il 65 07 8. Bente Norgaard Lauridsen Skippervenget 52 Tlf.75 1275 8r 21. Aase og Dan Madsen Fynevangen l2 6715 Esbjerg N Tlf 75 t3 09 66 24. Inge og Hans Jorgen Svanholt Ostervinge 4 6700 Esbjerg

8l 7. Poul Agger ESBJERG KUNSTCIRKEL